PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çinden Deniz Motoru Alımı Hk.

SpeedlinE™
02-08-2016, 13:30
Merhabalar
Çinden deniz motoru almayı düşünüyoruz.100-180dolar civarındalar.Gümrükte takılır sanırım.Eğer 100dolara bulursak motorlu olduğundan gene takılır dimi? vergisini ödeyip geçirebilir miyiz? Aşağı yukarı buna ne kadar vergi alırlar?

Motor;

Tahmini Teslimat Zamanı (http://tr.aliexpress.com/item/New-Hot-Selling-Hangkai-water-cooled-2-stroke-boat-engine-outboard-boat-motor-free-shipping/2030616389.html?spm=2114.40010608.4.19.787Tgn)

SpeedlinE™
02-08-2016, 13:31
konu başlığım neden böyle oldu acaba?

Çinden Deniz Motoru Alımı Hk. yazmıştım

painkller
02-08-2016, 13:40
merhaba,
işin gümrük kısmıyla değilde 318$ a sadece ürün geliyor ve gümrük ücreti cabası. Onun yerine,
liman başkanlıklarına sormanızı; motorun faturası ve bu faturayla yatırılmış vergi dairesinden ötv si olmalı.bununla birlikte limana başvurduğunuzda teknenizin ruhsatına anca işletebilirsiniz, Aksi durumda "bağlama kütük ruhsatnamsi"ne işletilemiyor.

çinden gelicek motorunda gümrüğü, ötvsi astari yüzünü geçmesin? tam olarak güncel durumu bilmiyorum bağlama kütüğüne motor işletmekle alakalı ama ruhsatla işim yok ben yakalanmam ya da gölde kullanıcam kim yakalayacak diye düşünüyorsanız. Faturasız, 2.el bir ton motor dolu insanlar işletemedikleri içinde ucuza veriyorlar. Bence bir balıkçı barınağına yada bu motorlara bakım yapan bir yerle görüşmeniz mantıklı olucaktır bu hususta.

saygılar, iyi forumlar.

painkller
02-08-2016, 13:45
http://www.izmirdenizcilik.gov.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=873&Itemid=164

üstün körü bir araştırmama binayen, yukarıda verdiğim linkte
"12- Tekne/Makine yurt dışından fatura edilmiş ise (Gümrük Giriş Beyannamesinin aslı veya Noter tasdikli sureti)"
şeklinde bir yazı mevcut. Yani herhalükarda gümrüğe takılmasa bile sizin gümrük bakanlığına zorla ben bu ürünü sokuyorum diye söyleyip gerekli ödemelerinizi yapmanız gerekiyor.

mantık yok, sistem var.

melihyilmaz
02-08-2016, 13:55
bayadan beri bende şu motora bakıyorum. bu motoru kanoya yerleştirmeyi planlıyorum yada 1 veya 2 kişilik şişme botlar oluyor 2 metre yi geçmez boyu dolayısı ile tekne gibi bişey olmadıgı için ruhsat evrak vs. hiç bir şey yok. olduki bu takıldı ki kesin takılır. bunu nasıl alırız sadece kdvyi ödeyince iş bitiyormu.