PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cemaat üniversitesinde okuyan öğrenciler buraya .. Sonumuz ne olacak ?

Sadık Özyer
04-08-2016, 23:08
Kapatılan üniversitelerin birinde öğrenciydim. Konuyu siyasi yöne taşımadan fikir paylaşımında bilgi paylaşımında bulunalım.
Şu an yatay geçiş yapmamıza normal şartlardaki gibi izin verilmiyor saınrım. E devlette öğrenci belgemiz çıkmıyor.
Katip çelebiye aktarılacaktı okulum , fikir değiştirdiler..

Gko
04-08-2016, 23:17
Nasıl fikir değiştirdiler ? biraz açarmısın

Sadık Özyer
04-08-2016, 23:31
Nasıl fikir değiştirdiler ? biraz açarmısın

İlk başta okullar başka bir okula verilcekti atıyorum izmir üni 9 eylül şifa ege ye gediz katip çelebi ..
Şu an ise öğrenciler tercih yapıcak puanlarına göre.

levent
04-08-2016, 23:31
Açıkta kalan bayağı öğrenci olduğu için yerleştirme yapmak biraz güç, ikamet edilen ildeki okullara tercih hakkından falan bahsediliyor, Fatih üniv. de okuyup aynı sıkıntıyı şuan yaşayan arkadaşım var.

Y.Emre
04-08-2016, 23:38
Güncel olarak herkes girdigi yıldaki puanına göre bölüm değiştiremeden tekrar tercih yapıcak şuan.

Sadık Özyer
04-08-2016, 23:48
Konu çok karışık . Son sınıf olan 2 tane tek dersi olan yaz okulu olan vs bir sürü insan var.

MK8800
04-08-2016, 23:54
Yazdığımı şahsi ya da dalga geçiyormuş gibi algılamasın bu okullarda okuyanlar da ( Lise de 1 yıl sözde eğitimi kaliteli diye bende bu kurumlarda eğitim aldım ) , Bu soruyu bence o okullara kayıt yaptırırken sormanız lazımdı :D Amacının ne olduğu net olmayan bir kurum ya da kuruluşa hizmet eden okullardan hele ki eğitim konusunda tarafsızlık beklemek bile yanlış iken bu duruma gelene kadar hiç sorgulamadınız mı biz burada napıyoruz diye ? Öğrenci olarak her ne kadar mağdur sıfatında görülseniz de bence en baştan gitmek hata buralara .

Sadık Özyer
05-08-2016, 00:06
Yazdığımı şahsi ya da dalga geçiyormuş gibi algılamasın bu okullarda okuyanlar da ( Lise de 1 yıl sözde eğitimi kaliteli diye bende bu kurumlarda eğitim aldım ) , Bu soruyu bence o okullara kayıt yaptırırken sormanız lazımdı :D Amacının ne olduğu net olmayan bir kurum ya da kuruluşa hizmet eden okullardan hele ki eğitim konusunda tarafsızlık beklemek bile yanlış iken bu duruma gelene kadar hiç sorgulamadınız mı biz burada napıyoruz diye ? Öğrenci olarak her ne kadar mağdur sıfatında görülseniz de bence en baştan gitmek hata buralara .

Panpa 18 yaşındaki çocuğa ülkemizde fikri sorulmuyor , banada tercih döneminde sorulmadı , sorulsaydıda pek mantıklı cevap veremezdim. Hukuk okumak için gedize gelen bir sürü insan var hayalleri avukat savcı hakim olmaktı. Artık nah olurlar.

McS_R53
05-08-2016, 00:17
Nesi varki tabikide puanına göre seçim yapacaksın. Şimdik senin okuduğun bölümle 9 eylüldeki bölümün puanları eşit mi ? Doğru olana karar verilmiş bence

Raindrops
05-08-2016, 00:21
Peki girdikleri puana göre tercih yapacaklarsa bu okullardaki öğrenciler için bölümlere ek kontenjan mı açılacak peki? Açılmayacaksa bu sene girenler için sorun olur yani

jeffy
05-08-2016, 00:21
Bugün sanırım gazetede Üniversiteye geçiş yapmak için girdiğiniz sınavda aldığınız puan üzerinden tercih yapacağınız ve puanınızın yettiği üniversiteye yerleştirilerek kaldığınız sınıftan devam edeceğiniz yazıyordu..

Ancak burda soru işareti şu ;

İzmirde mesela Şifa Üniversitesi için yanılmıyorsam Dokuz Eylül yazılmıştı. Dokuz Eylül ün alımı kapattığı puana muhtemelen öğrencilerin çoğunun puanı yetmeyecektir. bu durumda ne yapılacak? esassorgulanması gereken bu..

çünkü kapatılan Üniversiteler bildiğim kadarıyla daha düşük puanlarla alım yapıyordu Dokuz Eylül ve Ege den..

Sadık Özyer
05-08-2016, 00:24
Bugün sanırım gazetede Üniversiteye geçiş yapmak için girdiğiniz sınavda aldığınız puan üzerinden tercih yapacağınız ve puanınızın yettiği üniversiteye yerleştirilerek kaldığınız sınıftan devam edeceğiniz yazıyordu..

Ancak burda soru işareti şu ;

İzmirde mesela Şifa Üniversitesi için yanılmıyorsam Dokuz Eylül yazılmıştı. Dokuz Eylül ün alımı kapattığı puana muhtemelen öğrencilerin çoğunun puanı yetmeyecektir. bu durumda ne yapılacak? esassorgulanması gereken bu..

çünkü kapatılan Üniversiteler bildiğim kadarıyla daha düşük puanlarla alım yapıyordu Dokuz Eylül ve Ege den..

9 eylül değil ege. Kardeşimde ordaydı. Taban puan kalktı . Tercih edenler alıma göre alıncak atıyorum 5 kişi alcak en yüksek puanlı tercih eden 5 kişi alıncak.

Sadık Özyer
05-08-2016, 00:25
Nesi varki tabikide puanına göre seçim yapacaksın. Şimdik senin okuduğun bölümle 9 eylüldeki bölümün puanları eşit mi ? Doğru olana karar verilmiş bence

Valla hacı ben her türlü kıbrıs yazacam benim puanım 424 dü 60 bininciydim ... Cemaat falan filan ayaklarına babamın kanına girip yazdırdılar. O akıl vereni elime geçirsem diyorum. Okul uzadı bla bla.

Sadık Özyer
05-08-2016, 00:27
Peki girdikleri puana göre tercih yapacaklarsa bu okullardaki öğrenciler için bölümlere ek kontenjan mı açılacak peki? Açılmayacaksa bu sene girenler için sorun olur yani

Açılmayacak bu sene kapatılan okullardan kalan kontenjanlar devletlerde.

jeffy
05-08-2016, 00:33
9 eylül değil ege. Kardeşimde ordaydı. Taban puan kalktı . Tercih edenler alıma göre alıncak atıyorum 5 kişi alcak en yüksek puanlı tercih eden 5 kişi alıncak.

Demek istediğimde buydu dostum..

o 5 kişiden sonrası ne olacak? İlla bir üniversiteye yerleştirilir belki ama İzmirde düzeni olan durumu olmayan bi öğrenciye afyon kocatepe ye git oraya yerleştin denirse ne olacak?

Hakkınızda hayırlısı olsun ne diyim..

KOSEREN
05-08-2016, 00:40
Amaç daha çok tam burslu yerleşmiş öğrencileri devlet üniversitesine yerleştirmek galiba..
%50 burslu ya da tam ücret okuyan diğer vakıf üniversitelerinde devam edebilir sonuçta.

Y.Emre
05-08-2016, 00:48
Kendim devlet üniversitesindeyim ama yakın çevremde var burslu burssuz cemaat üniversitesinde olan.

O taban puanların kalkması kararından vazgeçtiler. Cemaat üniversitesinde okuyan herkes o üniversiteye girdigi yılki tercih klavuzu üzerinden tekrar tercih yapacak.
Örneğin;
2012 (http://www.osym.gov.tr/dosya/1-61020/h/bolum1lisans.pdf)
2013 (http://www.osym.gov.tr/dosya/1-70114/h/bolum1lisans.pdf)

2011 2014 2015 vs hangi yıl girdiyseniz o yıl üzerinden yapacaksınız yeni tercihlerinizi. 10 tercih hakkınız olacak. 10 tercih hakkında yerleşen yerleşecek, yerleşemeyenleri Yök kendisi yerleştirecek. Devlet ve Özel tercihi yapabileceksiniz yine.

Bu düzene geçmedeki amaç devlette yüksek puan alanla düşük puan alanın hakları vs idi. Şimdi o yıllarda aldığınız puanla özelde tercih yapabileceğiniz için 'hakkınızı' almış olacaksınız özetle. Bu kuralın muhtemel sonucu herkes kendi şehrindeki eş düzey bir özel üniden devam edicek.. %100 Burslu olanlarda devlete geçecek..

Sadık Özyer
05-08-2016, 01:36
Demek istediğimde buydu dostum..

o 5 kişiden sonrası ne olacak? İlla bir üniversiteye yerleştirilir belki ama İzmirde düzeni olan durumu olmayan bi öğrenciye afyon kocatepe ye git oraya yerleştin denirse ne olacak?

Hakkınızda hayırlısı olsun ne diyim..

burslu ise devlete .. Burssuz ise zaten 20 lira verenin okula o parasıda vardır.

KÖROĞLU
05-08-2016, 07:46

O zaman bu okulların şimdi linç edilen kişiler tarafından kurulduğu bilinmiyor muydu ? O okullara açılma izinlerini kim verdi ?

18 yaşında dünyadan bir haber bir çocuğun cemaatle / siyasetle ne işi olur da ideolojik bir tercih yapsın. Ya ailesi tercih ettirmiştir ya da arkadaşı sayesinde gitmiştir.

Adam bu ülkede devlet tarafından yapılan bir sınavı kazanıp devletin eğitim vermesine müsaade ettiği bir okulu tercih etmiş.

Şimdi kapatıyorsun nerdeyse ne haliniz varsa görün diyorsun. Bu insanların hakkına girmektir. Okul sahiplerini ya da ideolojilerini savunmuyorum asla.

Sadece orada suçu günahı olmayan insanların mağdur edilmemesi lazım.

Adam son sınıf tez yazacak, o tezi şimdi hangi üniversite de yazacak, bitirdiğinde mezuniyeti neresi olacak, bu okudukları okul sicillerine işlenecektir eminim.

Yarın bir gün kpss ye girse kimse "mülakat" tan bu insanları geçirip iş vermeyecek.

Bunların hepsi bir günde olmadı bu gün "tu kaka" diyen adamlar geçmişte "ne istediniz de vermedik" diyordu.

Sonuç filler oynaştı çimenler ezildi. Yorum yaparken suçu günahı olmayan insanlar da olabileceğini düşünmek lazım biraz.

(Bu post sana değil üstüne alınma, genel olarak fikrimi yazdım)

Berkan
05-08-2016, 08:00
tolga_kaan_

Bu üni'lerin öğrencilerinin alayı toplanıp kandırıldık söyle oldu kıldı yündü diye biraz aglayıp zırlasa eminim bu kadar soru işareti kalmazdı kafalarında :)

KÖROĞLU
05-08-2016, 08:51
tolga_kaan_

Bu üni'lerin öğrencilerinin alayı toplanıp kandırıldık söyle oldu kıldı yündü diye biraz aglayıp zırlasa eminim bu kadar soru işareti kalmazdı kafalarında :)

Yani şuna üzülüyorum koskoca bir toplum kendi eliyle seçmiş olduğu "en tepedeki" yöneticilerinin kandırılmış olmasına inanıyor.

Ama aynı toplumun bireyleri hayata yeni başlayan Elif'i görse mertek sanacak çocukların tercihlerinin bilinçli ve ideolojik olduğuna inanıyor.

Niyetim konuyu siyasi boyuta taşımak değil o yüzden çok yuvarlak ifadeler kullanmaya çalışıyorum.

Ortada bir mağduriyet var bu insanlar için, gelecekleri söz konusu. Bu insanların mağduriyeti giderilmeli ki yarın bir gün "bizim geleceğimizi" kararttılar diye birilerine düşman olmasınlar.

Sormazlar mı adama kaç oldu bu kandırılma ?

( 18 ine dönsün herkes dünyayı falan kurtarıyorduk, şimdi dünya kaç bucak yeni yeni öğreniyoruz. Buradaki "çocuk" ifadesini aşağılama değil "tecrübe/bilgi birikimi zayıf" anlamında kullanıyorum)

TigeR
05-08-2016, 10:39
Çakışan dersler, kredi uyuşmazlıkları filan olacak hepsinin üniversitesi uzayacak büyük ihtimal geçmiş olsun

onursumer
05-08-2016, 11:04
sanırım ilk once tercih hakkı ile istedikleri universitelere puanı yetenleri yerleştiricekler , peşinden yerleşemeyenler için kendileri bir düzenleme gerçekleştiricekler , yakın zamanda netleşir , aynı zamanda bu sene universiteye girenlerin yerleştirilmesinin bitmesinide bekleyebilirler açık kontenjanlara gore yonlendirme yapılabilir

Y.Emre
05-08-2016, 11:54
sanırım ilk once tercih hakkı ile istedikleri universitelere puanı yetenleri yerleştiricekler , peşinden yerleşemeyenler için kendileri bir düzenleme gerçekleştiricekler , yakın zamanda netleşir , aynı zamanda bu sene universiteye girenlerin yerleştirilmesinin bitmesinide bekleyebilirler açık kontenjanlara gore yonlendirme yapılabilir

Açık kontenjanlık bi mevzu yok, kapanan üniversitelerden gelenler en kötü 2. sınıf olarak başlayacaklar zaten..

semavi
05-08-2016, 12:02
Tekrar tercih yapılma durumu aslında çok bir imkan sağlamıyor, normalde aynı mantıkla geçiş yapabiliniyordu...

mesele sadece ders olmayacak... asıl sorun intibak süreçlerinde yaşanacak...

Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalır bu süreç...

Ortalık farklı dini cemaatlerin yada dini tandansı olmayan diğer cemaatvari yapılanmaların okulları ile dolu...

Kahrolsun cemaat mantığında çok bilmiş yaklaşımları ise komik buluyorum... Beyler bu okulları YÖK açtı.... Tıpkı yıllardır hukuksuz bir şekilde maaşları vs geciktiren Haliç gibi, kanuna aykırı yatay geçişler alan diğer hükümet yanlısı okullar gibi...Boşverin ocu bucu olayını...

Bende bir özel üniversitede okudum burslu olarak... Verin yetkiyi 5 saat verin usulsüz krediden vs kapattırayım hemen o okulu... O zaman ulusalcı şimdi AKP yanlısı söz konusu okul! Bu sektörde idareci olduğum için isim vermeden konuşmak durumundayım etik açıdan...

Bu üniversiteler zaten kayyıma devredilmiş ve devlet geçmişti hepsinin başına... Kapatılması kararı mantıklı değil... Şöylede bir durum var.... Bu meseleden en çok zarar görecek öğrenci gurubu cemaat değil, hükümet taraftarı gurup... Genelde onlar çocuklarını okuttular bu okullarda...

srdralc
05-08-2016, 12:15
şimdi her şey tamam da ; puan hakkıyla adam eş kaza bir bölüme girmiş bu yılda da kendi bölümünde herkes tercih yapacak adamdan 1 puan üstte almış ve tercih yapmış.

bu adam üniversite 3'üncü sınıf öğrenci ne diyecek tercih gelmedi kanka diyip bekleyecek mi acaba ? :D

semavi
05-08-2016, 12:28
Öğrencinin girdiği yıl ki puanı ile aynı yılki üniversite taban puanı karşılaştırılacak...

Sistemin açıklarını bulalım isterseniz...
Mesela TIP... Tüm öğrenciler aynı okulu tercih ederse tercih ettikleri sınıfa 50 civarı ek öğrenci gelecek... Okunabilecek mi?
Bir çok üniversite yatay geçiş ve intibak gibi işlemlerde maksimum %50 ders sayar... 4. sınıfta geçen öğrenci kaçtan başlayacak kaç yılda bitirecek?
Bir çok üniversite de müfredat farklı... fark dersler çıkacak...

Liste uzar gider...

Mesele sadece bu değil... İlköğretim okulları da kapandı... İlköğretim ücretsiz her vatandaşın aldığı bir hizmet... Sen adamın okulunu kapattın, ödediği parayı geri vermeyip devlet okuluna kaydırdın.... O zaten ücretsiz hakkı her Türk vatandaşının...

Bunlar teknik meseleler ve polemik konusu yapılamayacak kadar net şeyler... Yoksa herkesin bir görüşü var illaki... Ama mağduriyetlerden kimse bahsedemiyor fetö yaftası yememek için...

lowfamilia
05-08-2016, 12:32
valla ben arel üniversitesini aradım oraya geçmeyi düşünüyorum bizde bi boşbakan var çıkıp mağdur etmicez diyo ama mağduriyetin dibine vuruyorlar. üniversite binalarına el koyan garantör üniversiteler öğrencileri istemiyor örnek mevlane üniversitesine selçuk bayrağı bile asılmış durumda ama öğrencilerini istemiyorlar. garantör üniversite garantörlük şartlarını yerine getirmiyor 2-3 geri zekalı istemediler diye. şuan sadece bekliyoruz 65 bin öğrenci resmen fetöcü ilan etmiş durumdalar.

KÖROĞLU
05-08-2016, 13:08
semavi abi tam olarak düşündüğüm şeyleri yazmışsın, zaten sektörde yöneticiyim demişsin olay bitmiş.

Ben yaptım oldu denilecek bir durum değil. Bu ülkenin belki de geleceğinde rol oynayacak evlatlar mahvediliyor belki de.

Kapat ona laf haddimiz değil ama bari kamulaştır binlerce öğretmen açıkta onlara da faydan olsun.

ghibli06
05-08-2016, 13:31
kritik sektörlerde özelleştirmenin sonucu bunlar, milli eğitim, üniversiteler, haberleşme ve iletişim, enerji ve ulaşım gibi krtiki kurumlar devlet elinde kalmalı devlet politikalarıyla yönetilmeliydi...

KÖROĞLU
05-08-2016, 13:34
kritik sektörlerde özelleştirmenin sonucu bunlar, milli eğitim, üniversiteler, haberleşme ve iletişim, enerji ve ulaşım gibi krtiki kurumlar devlet elinde kalmalı devlet politikalarıyla yönetilmeliydi...

Ben yıllar yıllar sonra ömür vefa ederse Telekom için bu tür bombalar bekliyorum açıkçası.

20 sene önce özelleşen Telekom ile evlerimize girmişler, her şeyimizi dinlemişler.

Dsl bağlantılarımızdan tüm internet trafiğimizi gözleyip istatistikler oluşturmuşlar bla bla.

K0213
05-08-2016, 13:50
Sadık sen hariç tüm öğrenci kardeşlerime üzülüyorum haklarında hayırlısı ama senin zaten okuyacağın yoktu, karı kız peşinde koşup duruyorsun, senin hakine hiç üzülmedim. :)

Yarbay
05-08-2016, 14:20
keşke din ile eğitimi vede politikayı karıştırmayacak bir yapımız olabilseydi bugün baktığınızda din ve ırkın politika vede eğitimden ayrıştırılabildiği birçok ülkede başarı,huzur,refah seviyesi,istikrar çok daha yüksek.

tersine nerde varsa din ile politikayı karıştıran ülkeler onlar Borat Filmlerinde dalga konusu olanlar vede bir yere gelememiş memleketler.

2jz
05-08-2016, 14:21
Bende bu heriflerin lisesinde okudum. 2006 samanyolu mezunuyum.

Bu adamlar eğitim çok kaliteli olarak lanse ettiler. Aslında durum hiç öyle değildi. İstedikleri gibi olmayan öğrencilere baskı yaptılar, psikolojik olarak yıldırdılar. Ben tam burslu olarak girdim. 2. Sınıfta yarısı kesildi, 3. Sınıfta tamamını kestiler. Başarılı olup tam bursla okuyan bir çok arkadaşımızı bu şekilde zor durumda bıraktılar.

O dönem 17 kişilik sınıfta 8 milletvekili 1 bakanın çocuğuyla okudum. Dönemin siyasileri "ne istediler vermedik" diyordu. Bu adamların bu kadar büyümesinde baş sorumludurlar bana göre.

Şimdi o dönem cemaat tarafından mağdur edildik, şimdide memur olmaya çalışsam sen samanyolu mezunusun olamazsın denilecek. Ama o milletvekillerinin çocukları KANDIRILDI.

Filler tepinirken çimenler ezilirmiş. Olan garibana olur. Takmayın kafanıza. Herhangi bir üniversiteye atarlar orada okursunuz. İlk kazandığınız üniversitede sicilinize işlenir iş falanda bulamazsınız.

Y.Emre
05-08-2016, 14:24
İntibak olayı çok büyük problem olacak. Yapılacak en mantıklı hareket kapatılan devlet üniversitelerinin baglandığı üniversitenin ek kampüsüymüş gibi yapılmasıydı.

Mesela devlet üniversitesini kazanmış şahıs;

XX üniversitesi yy fakültesi zz bölümü diploması veriliyorsa,

Cemaat üniversitesini kazanmış olan şahsa;

XX üniversitesi abc kampüsü yyy fakültesi zz bölümü diploması verilseydi iş biterdi bir çırpıda.

Bunun aynı örneğini aynı üniversite içinde bulunan Mühendislik Fakültelerinde ve Teknoloji fakültelerinde görüyoruz zaten..

Örneğin Sakarya Üniversitesi Mühenslik Fakültesi Elektrik Elektronik Bölümü ve Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Bölümü var aynı anda aynı okul içinde.. Tercihleri farklı puanları farklı hocaları farklı dersleri içerikleri farklı.. Böyle bi çözüm en basiti olurdu kapanan üniversiteler için de

Mehmetmert
05-08-2016, 14:27
Kapatilan okullarkn cogunun puani zaten cok dusuk,yani hukuk okuyan bir adam baska nerde hukuk yazicakda aldigi puana gore geri yerlesicek ilginc...

Ilk basta yaptiklarida bence yanlisti,adam fersah fersah puan takmis digerine.Okulu kapandi diye ayni okulda okuyacak digeriyle buda yanlis bence...

Nasil duzeltirler bilemiyorum

Sadık Özyer
05-08-2016, 14:57
Sadık sen hariç tüm öğrenci kardeşlerime üzülüyorum haklarında hayırlısı ama senin zaten okuyacağın yoktu, karı kız peşinde koşup duruyorsun, senin hakine hiç üzülmedim. :)

hahahahahahahahadfhadfh ladfhgdfhadf furkan abi. benim öyle yerlerde gözüm mü var ya.....

Sadık Özyer
05-08-2016, 14:59
+1 olarak şunu ifade etmek istiyorum benim sadece 8 dersim kalmıştı kendi okulumda. Başka okullara bakıyorum uyuşan bir ders yok fizik matematik gibi temel dersler dışında. Ee benim gördüğüm dersler nolacak ? Yada alttan kalan dersimi neyle telafi edicem. 2 dersi kalanın bile okulu haliyle uzayacak.

onursumer
05-08-2016, 15:01
+1 olarak şunu ifade etmek istiyorum benim sadece 8 dersim kalmıştı kendi okulumda. Başka okullara bakıyorum uyuşan bir ders yok fizik matematik gibi temel dersler dışında. Ee benim gördüğüm dersler nolacak ? Yada alttan kalan dersimi neyle telafi edicem. 2 dersi kalanın bile okulu haliyle uzayacak.

muafiyeti ders içerikleri ile belirliyorlar , benim ismi aynı olmayıp muafiyet sağladığım dersler oldu zamanında

rebeloghy
05-08-2016, 15:01
Mikail'in yazdığına ve 18 kişinin beğenmesine istinaden bir açıklamada bulunayım,

İzmir Üniversitesi ÇAP mezunuyum, diplomalarımı nereden alacağım belli değil. Ben İzmir Atatürk Lisesi mezunu olarak tam burslu tutuyor diye girmişim bu okula. Benim okuduğum 5 yılda ne bir propaganda ne de en ufak bir din içerikli tarikat reklamlı hareket olmadı.

Gediz ve Şifa üniversitelerinde okuyan arkadaşlarımdan biliyorum, akademisyen alırken alkol kullanıyor musunuz kullanıyorsanız bizimle çalışamazsınız diyen kurumlar. Öğrenci cuma vakti namaza gitmeyince mimleyip not kıran okullar bunlar.

İzmir Üniversitesi'nin ne öğrencilerinin ne de kurumun kurum içinde bir faaliyeti yoktur. 380 kişilik çalışan kadrosu mali, güvenlik vs soruşturmaların hepsinden temiz çıkmıştır. Şu anda kanıt olmaksızın kanunsuz şekilde ceza kestiler bizim okulumuza.

Şimdi kalkıp kimse girerken biliyordun da bilmem neydi demesin. Aldığım puanla Türkiye'nin her yerinde devlet üniversitesine girebilirdim, isteyerek dinle tarikatla ilgisi olmadığını bilerek şehrimdeki okula girdim.

İşin aslını astarını bilmeden cahil cahil konuşup zan altında bırakmayın kimseyi.

oguzedr
05-08-2016, 15:19
Konu güzel işi hoşta , sonuçta paran var ki vakıf yada özelde okuyosun ( bende özel üni. mezunuyum ) lakin ben şu konunun bir tarafınada hark akademisinden mezun olmaya yakınken darbe girişimi olup mezun olamayan eşşek gibi çalışıp sınavı kazanmış cemaat vs ile uzağından ilgisi olmayan insanların şuanda diploması verilmiyor , bende özel okul mezunu olmama rağmen özel okulları çok takmıyorum artık o kadar cok özel okul açıldı ki 2003 senesinde toplam 80 küsür tane özel vakıf devlet vs üni varken şimdi sayı muhtemelen 200 üstüne çıktı . artık barajı gecen herkese burs veriliyor, o noktada bir eğitim var. Yapılan şuanda tabi ki yanlış ama yanlıştan çok daha büyük yanlışlarıda bu konu içinde keşke başlığa ilave etseydeniz

Sadık Özyer
05-08-2016, 15:41
Konu güzel işi hoşta , sonuçta paran var ki vakıf yada özelde okuyosun ( bende özel üni. mezunuyum ) lakin ben şu konunun bir tarafınada hark akademisinden mezun olmaya yakınken darbe girişimi olup mezun olamayan eşşek gibi çalışıp sınavı kazanmış cemaat vs ile uzağından ilgisi olmayan insanların şuanda diploması verilmiyor , bende özel okul mezunu olmama rağmen özel okulları çok takmıyorum artık o kadar cok özel okul açıldı ki 2003 senesinde toplam 80 küsür tane özel vakıf devlet vs üni varken şimdi sayı muhtemelen 200 üstüne çıktı . artık barajı gecen herkese burs veriliyor, o noktada bir eğitim var. Yapılan şuanda tabi ki yanlış ama yanlıştan çok daha büyük yanlışlarıda bu konu içinde keşke başlığa ilave etseydeniz

Hocam ben kendimin içinde bulunduğu durumu yazdım. Cemaatçiler değil o okullarda okuyanlar dedim.

oguzedr
05-08-2016, 15:56
Hocam ben kendimin içinde bulunduğu durumu yazdım. Cemaatçiler değil o okullarda okuyanlar dedim.

sadık abicim bak bende zaten şunu diyorum , sen mağdur aluyorsun fakat senin gibi mağdur edilen ve senden çok daha fazla geçerli sebebi olan kişilerde var keşke onlarıda o başlığın altına ilave etseydin dedim , zaten bu kapatma mevzunu da anlamış değilim lan fatih üni. yeni bir okulda değil benim zamanımda da vardı , eski mezunlarında diplomasını mu iptal edicekler ? :) enteresan işler

Sadık Özyer
05-08-2016, 16:12
sadık abicim bak bende zaten şunu diyorum , sen mağdur aluyorsun fakat senin gibi mağdur edilen ve senden çok daha fazla geçerli sebebi olan kişilerde var keşke onlarıda o başlığın altına ilave etseydin dedim , zaten bu kapatma mevzunu da anlamış değilim lan fatih üni. yeni bir okulda değil benim zamanımda da vardı , eski mezunlarında diplomasını mu iptal edicekler ? :) enteresan işler

Harp okulları hakkında bir bilgim yokki , olsa evet buyrun onuda ekleyelim derdim. Benim bağlı olduğum harp okulu whatsapp grubu vs yok bu yüzden :)

Sadık Özyer
05-08-2016, 16:57
hayırlı olsun beyler , Oğrenci Belgesi Sorgulama (https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama) burdan artık yeni üniversitenizdeki belgenizi görebilirsiniz.

MK8800
05-08-2016, 17:48
Mikail'in yazdığına ve 18 kişinin beğenmesine istinaden bir açıklamada bulunayım,

İzmir Üniversitesi ÇAP mezunuyum, diplomalarımı nereden alacağım belli değil. Ben İzmir Atatürk Lisesi mezunu olarak tam burslu tutuyor diye girmişim bu okula. Benim okuduğum 5 yılda ne bir propaganda ne de en ufak bir din içerikli tarikat reklamlı hareket olmadı.

Gediz ve Şifa üniversitelerinde okuyan arkadaşlarımdan biliyorum, akademisyen alırken alkol kullanıyor musunuz kullanıyorsanız bizimle çalışamazsınız diyen kurumlar. Öğrenci cuma vakti namaza gitmeyince mimleyip not kıran okullar bunlar.

İzmir Üniversitesi'nin ne öğrencilerinin ne de kurumun kurum içinde bir faaliyeti yoktur. 380 kişilik çalışan kadrosu mali, güvenlik vs soruşturmaların hepsinden temiz çıkmıştır. Şu anda kanıt olmaksızın kanunsuz şekilde ceza kestiler bizim okulumuza.

Şimdi kalkıp kimse girerken biliyordun da bilmem neydi demesin. Aldığım puanla Türkiye'nin her yerinde devlet üniversitesine girebilirdim, isteyerek dinle tarikatla ilgisi olmadığını bilerek şehrimdeki okula girdim.

İşin aslını astarını bilmeden cahil cahil konuşup zan altında bırakmayın kimseyi.

Okul ve çalışanları temiz ise yazdığım yorumda seni bağlayan bir kısım yok zaten ; işin adalet kısmı ile alakalı yorum yapmak bize düşmez , düşse de bir faydası olmaz kurunun yanında yaş da yanar hesabı oluyor . Benim yorumumdaki eleştirdiğim ve şimdi mağduruz diyen kısım '' polislik sınavında femliyiz nasılsa geçeriz , Kpss sınavında muhteremin yurdunda etütlere katıldık nasılsa geçeriz " diye kul hakkına girmeyi göz göre göre kabul eden hatta bu amaçla kullanan gevşeklerin şimdi kalkıp ya mağduruz napicaz , cemaatteyiz hakkımız yenmesin diye çıkıp avaz avaz ağlamaları bana saçma geliyor . O yorumu yazarken ve burada yinelerken de diyorum siteden kimseyi kast ederek yazmadım konudaki görüşümü Sadık buraya yazdığı için dile getirdim . Zaten herkes ne amaçla girdiğini kendi içinde bilir kendi ile hesaplaşır kaldı ki hak ettiğini de yaşar . Derine inmeye gerek duymuyorum cahil konuştuğumu düşünüyorsan da tartışmamızın lüzumu yok herkese kolay gelsin

Yiğit G.
05-08-2016, 18:06
900 bine yakın okul kapatıldıgı söyleniyor.. Her birinde 1000 kişi olsada neredeyse 1.000.000 öğrenci yapar.. Nereye yerleştiricekler birmilyon öğrenciyi merak konusu..

Yiğit G.
05-08-2016, 18:07
Edit: 900 bin değil 900 olacaktı o...

Sadık Özyer
05-08-2016, 18:12
Edit: 900 bin değil 900 olacaktı o...

yok öyle birşey :) 20 kişilik sınıflar burdaki okulda toplasan 300 kişi vardı. :)

Yiğit G.
05-08-2016, 18:18
en kötüsü 300 kişi olsun 300.000 öğrenci eder.Bence az değil

Sadık Özyer
05-08-2016, 18:26
en kötüsü 300 kişi olsun 300.000 öğrenci eder.Bence az değil

524 okul diyor..

Nasıl ne olacak hocam direk başka liseye ilkokula gidecekler sanki puanlar girdiler oralara.

Yiğit G.
05-08-2016, 18:57
524 okul diyor..

Nasıl ne olacak hocam direk başka liseye ilkokula gidecekler sanki puanlar girdiler oralara.

Darbe girişimi sonrası Fethullah Gülen Cemaati’ne yakın olduğu tespit edilen 900’e yakın okul kapatıldı. En çok merak edilen sorulardan bir buradaki öğrencilerin durumuydu.
Kapatılan okullardaki oğrencilerin durumu netleşti - Birgun Gazetesi (http://www.birgun.net/haber-detay/kapatilan-okullardaki-ogrencilerin-durumu-netlesti-121664.html)

Umarım bundan sonra düzgün işler sistem...

ghibli06
05-08-2016, 19:49
bakın hükümete en ağır muhaliflerden biriyim, bu oluşumlara engel olmadığı için de kızgınım, ama bu okulların bir şekilde millileştirilmesini destekliyorum, herkes bu süreçte acı çekecek, bir şeylerini kaybedecek ama emin olun bu örgüt sebebiyle ben dahil zamanında işimizden gücümüzden olduk, aldığımız işler elimizden gitti, hakedişlerimizin üzerine yatıldı, sıkıyorsa mahkemeye git denildi, zorla 'hayır' paraları kesildi... isim vermeyeyim 'uzayyolu' koleji mezunu olmak acayip bir kartvizit oldu, her işler çözüldü, işler kendi aralarında paylaşıldı... bu oluşumlara bilmeden ya da alakası yokken destek olanlar, onların okullarına bilmeden de olsa gidenler mezun olduklarında büyük imkanlara sahip oldular, bu düzeni kesmenin yolu ne yazık ki kısa vadede önce kapatmakla geçiyor... genç adamlarsınız emin olun ilerideki geirileri çok dha fazla olacak size, ya mezun olsaydınız ne olacaktı? işe girmekte binbir takla atacaktınız, damalı merkep gibi nereye gitseniz üzerinizde olacaktı...

overblack
05-08-2016, 20:04
üniversitesini falan bilmem ama bu adamların dershanelerine gidip, bahsedildiği gibi sınavlarda şifre mifre tarzı bişiler ile başka çocukların emeğini çalanlar beter olsunlar.

Sadık Özyer
05-08-2016, 21:17
KPSS deki mülakatın sebebide bu heralde..

semavi
06-08-2016, 10:21
Bir zamanlar Dalan şuan ki cemaatin yerindeydi... Darbeciydi... Ama onun okulu yada okulları kapatılmadı...

Ben bir öğrencinin durumu için 1 hafta kafa patlatıp ardından okul çapında ki 38 kişinin bir yılını kurtarmıştım Rektör yardımcısı ile çelişsem bile... Derdim hakkaniyetti... O yüzden bu konuya hassas yaklaşırım.

Lafı çok uzatmaya gerek yok...

Rektörü değiştirirsen eğitim ayağını, mütevelliyi değiştirirsen mali tarafı eline alırsın... Bu üniversitelerde ikisi de yapılmıştı... Üniversitelerde devletindi artık... Kapatmak sadece ve sadece hınç işi... Vebalini kimse ödeyemez...

Fatih en eskileri... Bir çok bürokrattan tutunda bir çok bakanın, medya patronunun (sancaklar) vs çocukları orada okudu... Meşhur soma tekmecisi Yusuf Yerkel dahil! İşin trajik tarafıda bu zaten. Okulun çoğunluğu AKP'li idi. kendi kendilerini fişliyorlar şuan...

Ben sistemin çarpıklıklarından çok çektim. Ben çektim onlarda çeksin demek yerine Ben çektim onlar çekmesin diye elimden geldiğince çalıştım (Görevim öğrenci şikayetleri, intibak yatay geçis sorunlarıydı daha çok son zamanlarda). Kime ait olursa olsun bir okulun kapanmasını asla ve asla kabul etmem. Elinde devletleştirme yetkisi var çünkü...

Kurtulamadık ocu şucu bucu meselelerinden... Allah belasını versin sebep olanların...

Sadık Özyer
06-08-2016, 17:44
Bir zamanlar Dalan şuan ki cemaatin yerindeydi... Darbeciydi... Ama onun okulu yada okulları kapatılmadı...

Ben bir öğrencinin durumu için 1 hafta kafa patlatıp ardından okul çapında ki 38 kişinin bir yılını kurtarmıştım Rektör yardımcısı ile çelişsem bile... Derdim hakkaniyetti... O yüzden bu konuya hassas yaklaşırım.

Lafı çok uzatmaya gerek yok...

Rektörü değiştirirsen eğitim ayağını, mütevelliyi değiştirirsen mali tarafı eline alırsın... Bu üniversitelerde ikisi de yapılmıştı... Üniversitelerde devletindi artık... Kapatmak sadece ve sadece hınç işi... Vebalini kimse ödeyemez...

Fatih en eskileri... Bir çok bürokrattan tutunda bir çok bakanın, medya patronunun (sancaklar) vs çocukları orada okudu... Meşhur soma tekmecisi Yusuf Yerkel dahil! İşin trajik tarafıda bu zaten. Okulun çoğunluğu AKP'li idi. kendi kendilerini fişliyorlar şuan...

Ben sistemin çarpıklıklarından çok çektim. Ben çektim onlarda çeksin demek yerine Ben çektim onlar çekmesin diye elimden geldiğince çalıştım (Görevim öğrenci şikayetleri, intibak yatay geçis sorunlarıydı daha çok son zamanlarda). Kime ait olursa olsun bir okulun kapanmasını asla ve asla kabul etmem. Elinde devletleştirme yetkisi var çünkü...

Kurtulamadık ocu şucu bucu meselelerinden... Allah belasını versin sebep olanların...

Gedizdeydim okul kavuklarındı ..

Sadık Özyer
06-08-2016, 23:23
ösym nin sitesinden bakın bir ais.osym.gov.tr ortalamanızda değişiklik var mı..

Sadık Özyer
17-08-2016, 23:38
Up yapalım .

lowfamilia
20-08-2016, 08:06
üniversitemiz açıldı gediz ile izmir üniversitesi inşallah darısı diğer üniversitelerin başına diren çabaladık karşılığını aldık.

speed_emre
20-08-2016, 08:34
izmir üni devlet ünisi olarak mı açıldı geriye yoksa özel üni olarak devam edecek mi? izmir demokrasi üniversitesi olmuş sanırım adı.

urukain
20-08-2016, 09:17
izmir üni devlet ünisi olarak mı açıldı geriye yoksa özel üni olarak devam edecek mi? izmir demokrasi üniversitesi olmuş sanırım adı.

evet ikiside özel üniversite olarak açıldı ceyhun irgilin yazılarına göre 2016-2017 yılının bahar döneminde eğitime açılacakmış, ama öğrenciler tercih yapıp bir yere yerleştikten sonra bahar döneminde geri gelebileceklermiş (nasıl olacaksa bizde anlamadık)

speed_emre
20-08-2016, 09:54
şimdi haberlerde okudum. Devlet ünisi olmuş. Gediz ve izmir demokrasi ünisi.

İzmir'de kapatılan iki universite icin flaş karar! (http://www.egehaber.com/izmir/izmir-de-kapatilan-iki-universite-icin-flaskarar-h113742.html)

Sadık Özyer
20-08-2016, 14:55
Es geçtiğiniz birşey var üniversiteler geri açılmadı , yeni üniversite kuruldu. Yani izmirden bi anda 3 üni eksildi yerine devlet boş binalara üniversite açayım dedi. Yani öğrencileri alakadar eden herhangi bir durum yok. Zaten şu an gedizin öğrencisi hiç yok. Hepsi katip çelebide yada 9 eylülde :)

semavi
21-08-2016, 21:52
evet ikiside özel üniversite olarak açıldı ceyhun irgilin yazılarına göre 2016-2017 yılının bahar döneminde eğitime açılacakmış, ama öğrenciler tercih yapıp bir yere yerleştikten sonra bahar döneminde geri gelebileceklermiş (nasıl olacaksa bizde anlamadık)

Yatay geçişten cayma hakkı var öğrencinin bir sonraki dönem... Ama döndüğünüzde o sınıf olur mu? Hoca olur mu?

Siz dışarıdan bakıyorsunuz olaylara ben ise kurum işleyişi ile mecburen... Yani söyleyeceğim tek şey şu...

Keşke mütevelli ve rektörler değişmişken, isimleride değiştirip devam etselerdi ve kimse mağdur olmasa idi... Sanırım sadece Fatih ünv de 10bin üzerinde öğrenci var...

Eğitim siyasetçilere bırakılamayacak kadar ciddi bir alan maalesef...

Yazık ediyorlar...

Sadık Özyer
22-08-2016, 14:56
Yatay geçişten cayma hakkı var öğrencinin bir sonraki dönem... Ama döndüğünüzde o sınıf olur mu? Hoca olur mu?

Siz dışarıdan bakıyorsunuz olaylara ben ise kurum işleyişi ile mecburen... Yani söyleyeceğim tek şey şu...

Keşke mütevelli ve rektörler değişmişken, isimleride değiştirip devam etselerdi ve kimse mağdur olmasa idi... Sanırım sadece Fatih ünv de 10bin üzerinde öğrenci var...

Eğitim siyasetçilere bırakılamayacak kadar ciddi bir alan maalesef...

Yazık ediyorlar...

Nerde yazıyor böyle birşey ? Kayıt silindikten sonra bye bye happnies diye biliyorum ben.Ayrıca bizim okullar geri açılmadı. Yerlerine başka üniler açıldı. Bizide ilgilendirmiyor yani..

urukain
22-08-2016, 15:37
Nerde yazıyor böyle birşey ? Kayıt silindikten sonra bye bye happnies diye biliyorum ben.Ayrıca bizim okullar geri açılmadı. Yerlerine başka üniler açıldı. Bizide ilgilendirmiyor yani..

az önceki sıkça sorulan sorularla duyurusylada tescillendi bu

Sadık Özyer
05-09-2016, 19:28
Beyler tercihlerini herkes yaptı değil mi?

Dragger
05-09-2016, 19:49
Bizim burdaki Fatih Kolejini İmam Hatip yapmışlar :D

Sadık Özyer
05-09-2016, 19:54

Abi hepsi imam hatip oldu..

#imamhatiplerkapatılsın .. ahfdahdf

Dragger
05-09-2016, 19:54
Güzel iş bedavadan binalara da kondular :D

Sadık Özyer
05-09-2016, 20:22
Güzel iş bedavadan binalara da kondular :D

Bazen bardağa dolu tarafından bakmak gerek. Hastane binalarınıda devlet hastanesine çevirirler.

semavi
06-09-2016, 08:12
Bundan sonraki level, becebilirlerse İş bankası, koç vs... Birisi pakistan müslümanların parası, ötekide osmanlının mallarına el koydular muhabbetlerini bayadır dillendiriyorlar... Biraz AKP sosyal hesapları, Mustafa Armağan gibi yazarları takip edince işin gideceği tarafı çok iyi anlıyorsunuz... Ülkerle de araları açık... Neyse konu dışı maalesef...

Ben bu kargaşayı fırsat bilip çoktandır istediğim otomotiv sektörüne geçiş yaptım. O nedenle son süreçlere hakim olamadım ağustostan sonra...

Allah üniversitede okuyanada çalışanada yardım etsin. Orda darbe hala yaşanıyor gün be gün... Özel sektörde kafam rahatladı çok şükür. Sorsak üniversiteler ilim yuvası... HAdi ordan...

Thracian
06-09-2016, 08:28
İş bank konusu biraz çetrefilli. İşbankın bir kısmı CHP ye ait. Fakat chp nin oradan bir geliri yok. Temerrütlerini tdk ve bir kuruma daha bağışlıyor.

İlan edilen OHAL ile Kanun Hükmünde Kararname'ler çıkartma yetkisi aldı hükümet. Fakat bu KHK ler Ohal kalkınca sona erecek kanuna göre. Hükümet şuan tabiren minareyi çaldı. Zamanla kılıfına sokmaya çalışacak.

Sadık Özyer
20-09-2016, 12:54
Bu hafta açıklanıyor haberiniz olsun.

Sadık Özyer
24-09-2016, 14:55
Beykenti kazandım.

Anıl E.
24-09-2016, 14:58
Beykenti kazandım.

Hayırlı olsun canım

KOSEREN
24-09-2016, 14:58
Bölüm mühendislikse çok rahat edersin.5-6 arkadaşım okuyor orda makina..

derece43
24-09-2016, 15:08

Ahahahahahah

MDeniz
24-09-2016, 16:45
Üniversite yerleşimler açıklandı

Sadık Özyer
24-09-2016, 18:13
Hayırlı olsun canım

sag ol haci. bolum muhendislik evet rahat diye gittim zTen tr bide

lnd_samet
25-09-2016, 09:37
mevzuu üni değil ama, evimin dibinde yamanlar koleji var. okul özelken bile öğrenciler belirli saatlerde çim sahaya girip çıkıyor bakımları sık sık yapılıyordu.
boka döndü şimdi okul 1 haftada..
demokrasi şehitleri imam hatip lisesi tabiikide ismi.