PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sabahları ilk çalıştırmada çıkan pat pat sesi ve boğulma !

Paradox
05-08-2016, 16:00
Merhaba beyler araç 1.6 sr motor 8v hitler motor LPG'li ...

Aracı sabah ilk çalıştırmada meydana gelen boğularak çalışma ve egzozdan pat pat seslerin gelmesi neden kaynaklanır son zamanlarda iyice arttı bu sorun , başka şeylere zarar verecek diye korkuyorum ,

Ayrıca araçta ilginç bir problem daha var araç rölantide iken ister gaz da ister benzinde olsun yakıtı çiğ yakıyor kokuyu alıyorum , ve rölantide anlık yakıt tüketimi kendi kendine yükseliyor , araç yakıtı arttırma ihtiyacı duyuyor rölantide ve aracın ltft ve stft değerleride bozuk benzinde iken

Aklıma gelen arızalar ;

1- Manifolt contaları değişti , manifoltun içine duman verildi herhangibir yerde kaçak var mı diye yok !

2- Bujiler daha 1000 km önce değişti buji kablolarıda daha önce değişmişti Bremi marka olarak...

3- Benzin pompası mı ? ( Benzin pompasından olsa neden sadece ilk çalışma esnasında yapıyor da yolda giderken kesiklik ve tekleme yapmıyor ?

4- Bobinlerden olabilir mi ? ( Bobinlerden olsa yine araç giderken tekleme yapmaz mı ? )

5- LPG beyni gaz kaçırıyor mu ( LPG beynine giden vakum hortumunu söküp denedim akşamdan gaz mı kaçırıyor acaba diye ? yine aynı değişen birşey olmadı )

6- LPG enjektörlerinde kaçak olma ihtimaline karşın yeni değişti ancak değişen bişey olmadı

7- Ön Oksijen sensörü bozulmuştu üstünden çıkan orjinal oksijen sensörü NTK marka idi ben parçacıdan aracın şasi no'suna göre aracıma uygun bosch marka olanını aldım , Oksijen sensörü hatası vermedi bir daha ancak araçda gaz ayarı bozuk olsa bile ne zengin karışım ne de fakir karışım hatası almıyorum eski sensör bozulmadan önce vag-com ile arızalara baktığımda zengin ya da fakir karışım hatası alıyordum bunda hiçbir şekilde hata almıyorum bu da beni oksijen sensöründen olabileceğini düşündürüyor zira nette yaptığım araştırmalarda Bosch marka oksijen sensörlerinin NTK'lara göre okuma hızı ve hassasiyeti düşükmüş ?

8- EGR değişti sıfırı takıldı ...

9- MAF sensöründen olabilir mi ?

Araçta Lovato OBDII LPG kiti var... ayarlarına kendim bakabiliyorum kablom var araç rölantide iken LPG ayarı tutmuyor , yani rölantide lpg haritasında ayar yapsan bile araç yakıtını arttırma ihtiyacı duyuyor , obd sistemde aracın beyninden ve oksijen sensörlerinden okuma yaptığı için lpg sisteminde bir sorun göremiyorum zira obd özelliğini kapatınca sistem manuel olarak sizin yaptığınız gaz ayarını esas alıyor ...

Sorun neden kaynaklanıyor acaba yardımlarınızı bekliyorum , hem lpg'de hemde benzinde yakıt tüketimi fazla , ayrıca çiğ benzin ve çiğ gaz kokusu geliyor ;O kadar usta'ya gittim adamlar arıza koduna bakıyorlar arıza kodu yok abi arabanda hiçbirşey yok diyorlar gönderiyorlar kafayı yiyeceğim , adam akıllı bilgisayara bağlayıp bunun emisyon değerlerine ve benzin yakışına bakılması lazım çünki yakıtı çiğ olarak atıyor

Yukarda bir sürü seçenek sıraladım ancak adam akıllı kontrol eden yok tavsiyelerinizi bekliyorum ,

Teşekkürler

ozans
05-08-2016, 23:39
Aracı/motoru tanımıyorum ama coolant temperature sensor / ısı müşürü 'ne bakabilirsiniz. Motorun soğuk olduğunu sanıp yakıt ekliyor olabilir beyin.

mk4_bora
06-08-2016, 00:38
İlk çalıştırmada koku anormal değil.

Aklıma gelenler;
Öncelikli MAF. Eger fuel trim de bozulmuşsa ve lambda doğruysa yüksek ihtimal. Deniz seviyesinde rölantide kaç g/sn olmalı service manual'a bakmak lazım. MAF'tan olup olmadığını test etmek için MAF'ın soketini sökersin. Motor failsafe programa geçer. fuel trim'i resetleyip (motor ayarları 0. kanal) değerlere tekrar bakarsın.
MAP her 1.6 SR'de var mı bilmiyorum. Varsa o da kontrol.
Lambda sensörünin kendisi. hatalı okumada her şey sapıtır. Kontrolü için eksoz emisyon kontrolü yapan yerlere gideblirsin. Ama cihazı kullanmasını bilen biri lazım. Her şeyi yeşil görüp Ok'e basanlar anlamaz. :) Bir de o chazların kalibrasyonu ne kadar doğrudur bilemem.
Hararet müşürü. az ihtimal (vag-com, vcds ile göstergeye gelen sinyali değil ECU'ya giden okunabilir)
Manifoldda olmasa da başka yerde vakum kaçağı. Mesela fren pedalı sabahları motoru çalıştırmadan önce sert mi? Gerçi bu durumda motor sarsıntılı çalışır ve yüksek ihtimal kesikli fakir karışım hatası verir.

Paradox
06-08-2016, 19:55
İlk çalıştırmada koku anormal değil.

Aklıma gelenler;
Öncelikli MAF. Eger fuel trim de bozulmuşsa ve lambda doğruysa yüksek ihtimal. Deniz seviyesinde rölantide kaç g/sn olmalı service manual'a bakmak lazım. MAF'tan olup olmadığını test etmek için MAF'ın soketini sökersin. Motor failsafe programa geçer. fuel trim'i resetleyip (motor ayarları 0. kanal) değerlere tekrar bakarsın.
MAP her 1.6 SR'de var mı bilmiyorum. Varsa o da kontrol.
Lambda sensörünin kendisi. hatalı okumada her şey sapıtır. Kontrolü için eksoz emisyon kontrolü yapan yerlere gideblirsin. Ama cihazı kullanmasını bilen biri lazım. Her şeyi yeşil görüp Ok'e basanlar anlamaz. :) Bir de o chazların kalibrasyonu ne kadar doğrudur bilemem.
Hararet müşürü. az ihtimal (vag-com, vcds ile göstergeye gelen sinyali değil ECU'ya giden okunabilir)
Manifoldda olmasa da başka yerde vakum kaçağı. Mesela fren pedalı sabahları motoru çalıştırmadan önce sert mi? Gerçi bu durumda motor sarsıntılı çalışır ve yüksek ihtimal kesikli fakir karışım hatası verir.

Cevap için teşekkürler hocam , bugün en ucuz parçadan başladım değiştirmeye hararet müşürünü gidip servisten aldım orjinalini onu taktım bugün , ancak pek birşey değişmedi gibi , benim araç bfq motor bunda map yokmuş , ancak maf var tabiki vag-com ile maf'ın değerlerine bakabiliyorum ancak hangi aralıklarda olması gerektiğini nasıl anlayacağım , birde asıl merak ettiğim daha önce değiştirmiş olduğum aracın öndeki orjinal oksijen sensörü NTK idi ben gittim bosch aldım , aracın şasi nosuna göre verildi tabi ama bu oksijen sensörünün tam olarak stabil çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol ederim vag-com'da oksijen sensörü voltajını okuyabiliyiorum ancak davranışı nasıl olmalı sinus dalgası gibi grafiksel olarak göremiyorum rakamsal olarak görüyorum , rölantide oksijen sensörü voltajı ne olmalı mesela hangi aralıkta gidip gelmeli ?

Paradox
06-08-2016, 20:21
Aracın temel sorunu rölantide benzini ve gaz'ı çiğ olarak atması ve yine rölantide iken ortalama yakıt tüketiminin kendi kendine artması

Paradox
07-08-2016, 22:27
Boğaz kelebeğinin contasından hava alma ihtimali var mı ? çünki belli bir devirde ıslık sesi gibi bir ses geliyor

onur_si
08-08-2016, 00:48
hocam bazen oksijen sensörü tam bozulmadan hata vermiyor başıma geldi, oksijen sensörünün soketini çıkarttım araba düzeldi :). sensör anlık değişmeleri takip edemezse de benzer durumlar olabilir. bence aracı obd den arıza kaydı varsa sıfırla, oksijen sensörünün fişini çek birde öyle dene

Raindrops
08-08-2016, 01:05
hocam bazen oksijen sensörü tam bozulmadan hata vermiyor başıma geldi, oksijen sensörünün soketini çıkarttım araba düzeldi :). sensör anlık değişmeleri takip edemezse de benzer durumlar olabilir. bence aracı obd den arıza kaydı varsa sıfırla, oksijen sensörünün fişini çek birde öyle dene

+1 mk4 golf aracımda aynı sorunum vardı bu şekilde çözülmüştü

Paradox
08-08-2016, 08:32
Arkadaşlar bugün sabah daha kötü oldu araç yi ne boğulmalı çalıştı ve epc ışığı yandı araba gaz yemedi araç sanki -20 derecede çalışıyormuşcasına devir yüksek çalıştı , kontağı kapayıp açtım epc söndü ve araç normale döndü , kafayı yiyeceğim artık sorunu bulamamak insanı delirtiyor

Paradox
08-08-2016, 09:36
Youtube'da bir video gördüm benim araçta böyle

IMG 0558-Motor soğukken gelen tak sesi - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=T7RAnG3kMBU)

Kanister valfini kontrol ettirin diyorlar , o tıkalı yada arızalı olduğunda da yaparmış

ghibli06
08-08-2016, 12:23
bu motorlu bir A3 vardı eşimde, LPG yoktu ama benzinde daha LPG ye geçmeden oluşan bir arıza olarak değerlendiriyorum:

bu adar ağır değildi ama smptolar başlamıştı, O2 sensörünü ve Maf sensörünü değiştirmiştim...

Paradox
08-08-2016, 12:28
bu motorlu bir A3 vardı eşimde, LPG yoktu ama benzinde daha LPG ye geçmeden oluşan bir arıza olarak değerlendiriyorum:

bu adar ağır değildi ama smptolar başlamıştı, O2 sensörünü ve Maf sensörünü değiştirmiştim...

düzelmişmiydi hocam peki değiştirdikten sonra ?

ghibli06
08-08-2016, 12:31
düzelmişmiydi hocam peki değiştirdikten sonra ?

evet düzelmişti

ozans
08-08-2016, 12:32
OBD'den su sıcaklığını görebiliyor musunuz? Siz de yazmışınız -20'de gibi devir yüksek çalışmış. Bir örnek benim arabadan vereyim. CTS sensörü bozuksa 20 derecedeymiş gibi davranıyo, kontak açık kaldığı sürece yavaş yavaş 80'e kadar çıkartıyo değeri. Haliyle gereğinden fazla yakıt ekliyor ve rölanti devri yükseliyor.

Paradox
08-08-2016, 12:44
Hararet müşürünü 2 gün önce değiştirdim hocam direk yetkili servisten aldım dışarda 25 lira serviste 65 lira %100 orjinali takıldı değişen birşey olmadı

ghibli06
08-08-2016, 12:52
aslında devirin bu kadar yüksek çalışması bir vakum kaçağına da işaret ediyor olabilir, cannister hattında da vakum var...iyi bir vakum kaçak testi de yaptırın bence...

Paradox
08-08-2016, 13:28
aslında devirin bu kadar yüksek çalışması bir vakum kaçağına da işaret ediyor olabilir, cannister hattında da vakum var...iyi bir vakum kaçak testi de yaptırın bence...

Hocam bu canister valfinin tam olarak çalışıp çalışmadığı nasıl tespit edilir ? fişini söküp mü kontrol etmeliyim parça tam olarak hangisi oluyor ?

araçtaki canister filtresine giren 2 tane şey var , bunlardan hangisini söksem farkı anlayabilirim

http://i.hizliresim.com/gXzq85.jpg

mk4_bora
08-08-2016, 13:45
MAF'ın fişini çekip denedin mi?
Gönderdiğin videodaki ses vakum kaçağı sesi. Hava alıyor bir yerden.

Paradox
08-08-2016, 13:49
MAF'ın fişini çekip denedin mi?
Gönderdiğin videodaki ses vakum kaçağı sesi. Hava alıyor bir yerden.

MAf'ı denemedim , vakum kaçağı manifolt dışında nerde olabilir ? manfoltta kaçak yok çünki .. birde bu durum sadece motor soğukken oluyor , ısınınca gün içinde hiçbir problem yok

ghibli06
08-08-2016, 13:50
fişini söktüğünde hangi pozisyonda kalıyor bilemiyorum açıkçası ama vakum kaçağı tespiti prof. bir iştir, manifolttan hava vermekle tespit edilemeyebilir adım adım gitmek gerekir...

Paradox
08-08-2016, 14:02
http://www.techturkey.com/forum/do-it-yourself-d-i-y-/115348-duman-makinas-boost-vakum-kaak-tespiti.html

bu linkte aleti yaptım ve boğaz kelebeğini tıkayarak manifoltun için duman verdik ustayla duman sadece arka taraftan çıktı , aha bulduk dedim ama usta ordan çıkar zaten dedi (kırmızı okla gösterdiğim yer) orası yüksek basınçta hava tahliye yeri dedi ...

http://i.hizliresim.com/G3Q01V.jpg

zaten daha önce manifolt contaları değişmişti ... değişmeden önce motor stop ediyordu , değişince stop etme ortadan kalkmıştı ... aracın rölantisinde inip kalkma yok motor hava alsa bu kadar düzgün çalışmaz diyor usta ,,, yukardaki video'daki örnek sadece sabahları ilk çalıştırmada oluyor sonra motor normal çalışıyor ,

ghibli06
08-08-2016, 14:10
http://www.techturkey.com/forum/do-it-yourself-d-i-y-/115348-duman-makinas-boost-vakum-kaak-tespiti.html

bu linkte aleti yaptım ve boğaz kelebeğini tıkayarak manifoltun için duman verdik ustayla duman sadece arka taraftan çıktı , aha bulduk dedim ama usta ordan çıkar zaten dedi (kırmızı okla gösterdiğim yer) orası yüksek basınçta hava tahliye yeri dedi ...

http://i.hizliresim.com/G3Q01V.jpg

zaten daha önce manifolt contaları değişmişti ... değişmeden önce motor stop ediyordu , değişince stop etme ortadan kalkmıştı ... aracın rölantisinde inip kalkma yok motor hava alsa bu kadar düzgün çalışmaz diyor usta ,,, yukardaki video'daki örnek sadece sabahları ilk çalıştırmada oluyor sonra motor normal çalışıyor ,

bazen vakum kaçağı net bir şekilde anlaşılmaz, mesela westinghouse arızalıdır frene bastığında kaçak olur ve de rölanti yükselir frenden çekersin ayağını normal çalışmaya devam eder, cannister hattında belki soğuk çalıştırmada ekstra benzin veren hattın vakumunda kaçak vardır onu da manifolttan hava vererek bulamazsınız...

asscutter
08-08-2016, 14:15
boğaz kelebeği bu motorlarda kroniktir muntazam temzilği yapılmalı conta vs kontrol edilmeli

zafer_0403
08-08-2016, 14:52
Hocam benzer bir sorun ile başka bir araçta uğraştım. Maddi anlamda para harcamadan söylediğim yöntemi bir deneyin derim. Akşamdan aracın kutup başlarını ve LPG sigortasını çıkarın. Sabah kutup başlarını takın ancak lpg sigortasını takmayın. Marş düzgün olup patlama yapmaz ise lpg aracın benzin püskürtme ayarlarını bozmuştur.

Paradox
08-08-2016, 15:17
Hocam benzer bir sorun ile başka bir araçta uğraştım. Maddi anlamda para harcamadan söylediğim yöntemi bir deneyin derim. Akşamdan aracın kutup başlarını ve LPG sigortasını çıkarın. Sabah kutup başlarını takın ancak lpg sigortasını takmayın. Marş düzgün olup patlama yapmaz ise lpg aracın benzin püskürtme ayarlarını bozmuştur.

Onlar denendi hocam ... gazı komple vanadan kestim , LTFT STFT ayarlarını vag-com ile sıfırladım yine yapıyor

B-Devi
08-08-2016, 16:29
Enjektörlerin işiyor olabilir mi? Sistemde kalan benzini gece boyunca yavaş yavaş pistona akıtıyor olabilir mi?

Paradox
09-08-2016, 08:31
Arkadaşlar sanırım benzin pompasından yaw şöyle ki ,

Aracı sabah çalıştırdım ilk çalıştırmada yapmaya başladı yine tekleme gibi boğulmalı çalışıyor , hemen kontağı kapattım

2. defa çalıştırdım bu sefer ilk çalıştırmaya göre azaldı dengesiz çalışma ama yine hafiften vardı yine kapattım kontağı

3. kez çalıştırdım bu sefer normale döndü

sanıyorum benzin pompası ilk seferdeki basıncı düşük olduğu için yeterli benzini pompalayamıyor 3. marşta anca düzeliyor çünki kontağı açıp marşa bastıkça benzin pompası basınçlı vermeye çalışıyor anca 3. marşta düzeliyor ... çünki gün içinde olmuyor uzun süre bekleyince oluyor hep ...

zafer_0403
09-08-2016, 13:22
Aynen doğru tespit. Daha hafta sonu değiştirdim pompamı. İlk bahsettiğim test maddi anlamda bir yükü olmadığı için yazmıştım. Pompa olayına gelecek olursak pompalarda şöyle bir durum oluyor basıncı düşüyor ve gerekli yakıtı basamıyor ( Genelde Soğuk Motorda karşılaşılıyor) şu yanılgıya kapılmayın benim gibi. Araba ısındıktan sonra gittim bir tamircide bompanın basıncını ölçtürdüm olması gerektiği gibi sorun yok, sırf testte düzgün çıktığı için onlarca zaman gereksiz o kadar uğraştımki. Hafta sonu kendim pompayı değiştirdim hatadan eser kalmadı bilginiz olsun yazdıklarınızla sorunlarımız harfiyen uyuşuyor.

ghibli06
09-08-2016, 15:38
boğulma fazla benzinden olur az benzinden olmaz, bir de pompa devir yüksekliği yaratmaz, ilkk çalıştırmada az yakıt geldiğii düşünüyorsanız benzin geri dönüş hattı ve de regülatöre bakın öncelikle...

Paradox
09-08-2016, 19:47
boğulma fazla benzinden olur az benzinden olmaz, bir de pompa devir yüksekliği yaratmaz, ilkk çalıştırmada az yakıt geldiğii düşünüyorsanız benzin geri dönüş hattı ve de regülatöre bakın öncelikle...

Boğulma derken tekleme oluyor gibi , ilk çalıştırmadan yeteri kadar benzini çekemediği için kesik kesik çalışıyor ,, 2 . marşta azalıyor 3. marşta normale dönüyor

Paradox
17-08-2016, 19:12
Aynen doğru tespit. Daha hafta sonu değiştirdim pompamı. İlk bahsettiğim test maddi anlamda bir yükü olmadığı için yazmıştım. Pompa olayına gelecek olursak pompalarda şöyle bir durum oluyor basıncı düşüyor ve gerekli yakıtı basamıyor ( Genelde Soğuk Motorda karşılaşılıyor) şu yanılgıya kapılmayın benim gibi. Araba ısındıktan sonra gittim bir tamircide bompanın basıncını ölçtürdüm olması gerektiği gibi sorun yok, sırf testte düzgün çıktığı için onlarca zaman gereksiz o kadar uğraştımki. Hafta sonu kendim pompayı değiştirdim hatadan eser kalmadı bilginiz olsun yazdıklarınızla sorunlarımız harfiyen uyuşuyor.

Hocam selamlar bugün pompanın basıncını ölçtürdüm tabi basınç normal çıktı , ancak durumu izah ettim , çok bekleyince yapıyor dedim akşamdan sabaha kadar bekleyince oluyor dedim akşamdan bırak abi sabah bakalım beraber dedi , sizin sorunda bunun gibiydi sanırım , çok bekleyince oluyor ilk çalıştırmada yaşanıyor bu sorun

Paradox
19-08-2016, 08:59
Arkadaşlar benzin pompasını komple değiştirmeye karar verdim , ancak birde benzin geri dönüşüm valfi varmış , bu parça pompanın üstünde mi geliyor yoksa ayrı mı satılıyor ?

Paradox
22-08-2016, 12:40
Arkadaşlar vcds ile kontrol ettiğimde idle lambda değeri çok yüksek %18 lerde geziyor bu da yakıtı tam olarak yakamadığını gösteriyor biryerlerde problem var ama nerede ? bu değerin normalde 0'a yakın olması gerekiyor bende zengin karışım var , zaten hem ortalama yakıt tüketimi kendi kendine artıyor hem de çiğ benzin kokusu geliyor motor sıcak olsa bile ...

video'nun 3:03 dk'sında idle lambda değeri %16 - %18 gibi fazla bir değer

ayar - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=HuwvuzaxXC4&feature=youtu.be)

zengin karışım için muhtemel olasılıklar şunlar olabilirmiş ;

For continuously rich O2 sensor readings:

1. Check the fuel pressure. High readings will cause rich conditions.

2. Leaking injector(s) will cause rich exhaust.

A leak down test and/or a power balance test can usually reveal the leaker.

3. A contaminated or malfunctioning canister purge system can very easily put uncontrollable amounts of fuel into the intake manifold. Simply disconnecting the vapor hose can reveal this as your problem system.

4. Check vacuum to voltage readings at the MAP sensor. A low MAP output will cause a rich ecu reaction. (Don't forget vacuum readings again!)

5. A false TPS signal can cause the system to go rich if the ECU sees a high TPS output. Check TPS readings at idle and for a smooth rise to wide open throttle.

benzin pompasından zaten şüpheleniyorum sabahları öksürerek çalışıyor benzin pompasının arızalı olmasından dolayı zengin karışım olabilir mi ?

birde video'da yine MAF sensörü değerleri olması gerekenden daha düşük gibi geldi , video'nun başında intake air mass yazan kısımdaki değerde 2.0 - 4.5g/s olması gerekirken bende o değer 2 nin altına düşüyor ....

ghibli06
22-08-2016, 12:53
Arkadaşlar vcds ile kontrol ettiğimde idle lambda değeri çok yüksek %18 lerde geziyor bu da yakıtı tam olarak yakamadığını gösteriyor biryerlerde problem var ama nerede ? bu değerin normalde 0'a yakın olması gerekiyor bende zengin karışım var , zaten hem ortalama yakıt tüketimi kendi kendine artıyor hem de çiğ benzin kokusu geliyor motor sıcak olsa bile ...

3. A contaminated or malfunctioning canister purge system can very easily put uncontrollable amounts of fuel into the intake manifold. Simply disconnecting the vapor hose can reveal this as your problem system.

4. Check vacuum to voltage readings at the MAP sensor. A low MAP output will cause a rich ecu reaction. (Don't forget vacuum readings again!)

5. A false TPS signal can cause the system to go rich if the ECU sees a high TPS output. Check TPS readings at idle and for a smooth rise to wide open throttle.

benzin pompasından zaten şüpheleniyorum sabahları öksürerek çalışıyor benzin pompasının arızalı olmasından dolayı zengin karışım olabilir mi ?

birde video'da yine MAF sensörü değerleri olması gerekenden daha düşük gibi geldi , video'nun başında intake air mass yazan kısımdaki değerde 2.0 - 4.5g/s olması gerekirken bende o değer 2 nin altına düşüyor ....

1-benzin pompasından ziyade 'yüksek yakıt basıncı' zengine çeker, benzin geri dönüşüne bak demiştim orada benzin regülatörünü de bulup kontrol etmek gerekir
2- enjektörde kaçak olabilir
3-depo havalandırman arızalı olabilir
4- vakum kaçağın olabilir MAP sensörünün basıncından kontrol edin
5- TPS yani throttle position sensör (boğaz kelebeğindeki sensör) arızalı olabilir...

Paradox
22-08-2016, 13:38
1-benzin pompasından ziyade 'yüksek yakıt basıncı' zengine çeker, benzin geri dönüşüne bak demiştim orada benzin regülatörünü de bulup kontrol etmek gerekir
2- enjektörde kaçak olabilir
3-depo havalandırman arızalı olabilir
4- vakum kaçağın olabilir MAP sensörünün basıncından kontrol edin
5- TPS yani throttle position sensör (boğaz kelebeğindeki sensör) arızalı olabilir...

Hocam benzin geri dönüşüne bak derken , benzin geri dönüş valfini mi değiştir ya da temizle mi demek istiyorsunuz ?

benim araçtaki benzin geri dönüşüm valfi aşağıdaki resimdeki yerdeki valfmiş

http://i.hizliresim.com/3ADMV5.jpg

2- enjektörlerde kaçak ya da işeme varsa enjektör temizliğimi yaptırmam gerekiyor ?

3-depo havalandırması arızası varsa hangi parçanın değişmesi gerek ? resimdeki parça mı değişmeli ya da nasıl temizlenmeli ?

http://i.hizliresim.com/5VW05L.jpg

4- benim araçta MAP sensörü yokmuş usta öyle dedi ? yeri var ama bu motora koymamışlar

5- bu da bir ihtimal tabi ama geçen ustaya gösterdiğimde boğaz kelebeği açısıda düzgün demişti

grey
22-08-2016, 18:01

Çekmiş olduğunuz video ya göre Sizin aracınızda rolantide zengin karışım yok ki,tam tersi fakir karışım.LTFT kontrol ederken trimleri sıfırladıktan sonra Basic Settingden bakmayın,normal measuring blockdan takip edin.

Paradox
22-08-2016, 19:02
Çekmiş olduğunuz video ya göre Sizin aracınızda rolantide zengin karışım yok ki,tam tersi fakir karışım.LTFT kontrol ederken trimleri sıfırladıktan sonra Basic Settingden bakmayın,normal measuring blockdan takip edin.

basing settings den de baksan aynı değeri veriyor measurement blocktan da baksan aynı hocam... O partial idle değerinin %18 ler de olması fakir karışım mı oluyor yani ? o zaman fakir karışım olduğu için ecu aracın yakıtını açma ihtiyacı mı duyuyor ?

birde biraz önce aracı kontrol ederken bu borunun kuruyup kopmuş olduğunu farkettim bu boru neyin nesi ?

Edit : evap canister havalandırma borusuymuş , şimdilik içine bir boru sokup bantla birleştirdim , o boru bir kıskaca bağlıydı o kıskaç çok baskı yaptığı için boruyu ezmiş ve 2 ye bölmüş şans eseri farkettik , ama bundan olur mu ki acaba ?

http://i.hizliresim.com/0yq5Zo.jpg

grey
22-08-2016, 19:17
basing settings den de baksan aynı değeri veriyor measurement blocktan da baksan aynı hocam... O partial idle değerinin %18 ler de olması fakir karışım mı oluyor yani ? o zaman fakir karışım olduğu için ecu aracın yakıtını açma ihtiyacı mı duyuyor ?

birde biraz önce aracı kontrol ederken bu borunun kuruyup kopmuş olduğunu farkettim bu boru neyin nesi ?

Edit : evap canister havalandırma borusuymuş , şimdilik içine bir boru sokup bantla birleştirdim , o boru bir kıskaca bağlıydı o kıskaç çok baskı yaptığı için boruyu ezmiş ve 2 ye bölmüş şans eseri farkettik , ama bundan olur mu ki acaba ?

http://i.hizliresim.com/0yq5Zo.jpg

Aynen öyle :)
Idle +18 yani araç fakir olduğu için Ecu araca %18 bazında benzin ilave etmek zorunda olduğunu söylüyor,diğer blok ise yarımgaz oda -7 idi yanlış hatırlamıyorsam.Yarımgazda da benzin fazla geldiği için %7 civarında kıstığını söylüyor.Arada bu kadar fark olmamalı.Tabi Ecu bu trimleri ne kadar bir zamanda öğrendi oda önemli.

Bahsettiğiniz hortum depo havalandırmaya gidiyor olması lazım.Bunun kopmasıda içeriye benzin kokusu almaktan öteye gitmez diye düşünüyorum.

Paradox
22-08-2016, 19:21
Aynen öyle :)
Idle +18 yani araç fakir olduğu için Ecu araca %18 bazında benzin ilave etmek zorunda olduğunu söylüyor,diğer blok ise yarımgaz oda -7 idi yanlış hatırlamıyorsam.Yarımgazda da benzin fazla geldiği için %7 civarında kıstığını söylüyor.Arada bu kadar fark olmamalı.Tabi Ecu bu trimleri ne kadar bir zamanda öğrendi oda önemli.

Bahsettiğiniz hortum depo havalandırmaya gidiyor olması lazım.Bunun kopmasıda içeriye benzin kokusu almaktan öteye gitmez diye düşünüyorum.

hocam video'da maf sensörü değerlerinide inceleyebilirmisin oda bana rölantide düşük gibi geldi ? video'nun ilk başında 2. en sondaki kutucuktaki değer orada olması gerekn değer olarak 2.0g ile 4.5g/s olarak göteriyor üstünde durunca , ama benim 1.70 lere filan düşüyor maf'danda şüpheleniyorum ...

grey
22-08-2016, 19:34
MAF havanın,motorun sıcaklığına göre bile değişir.Videoda ki görünen değerler normal.Benim şuan aklıma gelen motor istemdışı bir yerlerden hava alıyor gibi..

Pompa da bir sıkıntı olsa yarımgazında fakir olması gerekir.Aksine videoda yarımgaz zengin görünüyor.Diğer mesajımda da belirttiğim gibi Ecu bu trimleri ne şartlar altında öğrendi bu önemli.Ben benzinde düzgün bir şekilde kullanıldıktan sonra öğrendiğini düşünerek bu yorumları yapıyorum.

Paradox
22-08-2016, 19:38
MAF havanın,motorun sıcaklığına göre bile değişir.Videoda ki görünen değerler normal.Benim şuan aklıma gelen motor istemdışı bir yerlerden hava alıyor gibi..

Pompa da bir sıkıntı olsa yarımgazında fakir olması gerekir.Aksine videoda yarımgaz zengin görünüyor.Diğer mesajımda da belirttiğim gibi Ecu bu trimleri ne şartlar altında öğrendi bu önemli.Ben benzinde düzgün bir şekilde kullanıldıktan sonra öğrendiğini düşünerek bu yorumları yapıyorum.

Valla hocam benim aklıma da hep hava alıyor olması muhtemel sorusu geliyor , ancak aracın hava alabilecek noktaları nelerdir ?

1 - manifolt contaları değişti

2- boğaz kelebeği contasından süpheleniyorum , kimse konduramıyor ama boğaz kelebeği sökülüp temizlendi , acaba o contadan mı kaçırıyor yaw !

çünki araç 3000-4000 devir arasında iken bir ıslık sesi duyuyorum onu değiştirteceğim ...

Peki başka nereden hava alabilir ? nereden hava alıyor diye kendim duman üreten bir sistem yapıp denedim ve manifoltun içine duman verdim hatta boğaz kelebeğine giren boruyu söküp orayı tıkayıp dumanı verdim ama hiçbiryerden duman çıkmadı ! millet su döküyor üstüne motorun ama bu yöntem daha garanti ama herhangibir sızıntı göremedim

aracın fakir çalışması şu sebeplere bağlıymış ;

For continuously lean O2 sensor readings:
1. Check sensor output wire for possible grounding. A ground will cause a false lean signal.
2. Check the MAP sensor for proper vacuum to voltage output. A high vacuum signal will cause a lean ecu reaction. (Don't forget to check manifold vacuum first!)
3. Clogged injectors can cause a false lean condition. A cleaning may solve the problem.
4. Water contamination will cause a lean condition.
5. Low fuel pressure will cause lean conditions at any rpm or load range. Be sure to check pressure at all driving modes.
6. Exhaust leaks, especially near the sensor can pull in air and cause a false lean reading.
7. Check for proper air injection system operation. The air pump should not direct air to the exhaust ports during closed loop operation.

Osmnyldz28
23-04-2021, 18:49
Paradox hocam selamlar