PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Wd40

Baran^
25-11-2008, 17:41
Çoğunuz biliyorsunuzdur ama benim pek bilgim olmadı bugüne kadar.Bu her derde deva WD40 tam olarak nedir ne işe yarar ve nerelerde kullanılır ne işlere yarar siz günlük hayatınızda nerelerde kullanıyorsunuz=? cok değişik işlerde kullananlar duydumda böle bir konu acayım dedim :)

SkY
25-11-2008, 17:50
asıl işlevi pas sökücü olarak biliyorum ben..

mrtngn
25-11-2008, 17:53
bu konuyu bnde cok merak ediyorumm...teskkrler actıgnız içn ;)

yiit
25-11-2008, 18:03
ben siyah plastik olan heryerde kullanıyorum güzel parlatıyo ama güzelde toz tutuyo

Baran^
25-11-2008, 18:06
mesela yağ sökücü bir özelliği varmı yada tam tersi gıcırdayan yerlere sıkıldığında gıcırtıyımı önlüyor nedir yanı asıl kullanım amacı.Motorunu temizleyen duydum cunku ben yıne bu forumda.

yiit
25-11-2008, 18:07
gıcırtıyıda önlüyo ama yağ pas vs söktüğünü bilmiyorum denemedim ben hiç

Dragger
25-11-2008, 18:11
Toz tutması kötü, onun dısında bircok seyde ise yarıyor :)

B!Rtan
25-11-2008, 18:12
her derde deva diye biliyorum ben.
araba çalışırken dönen kayışın üzerine sıktım,motor sesi azaldı.
sileceklerim gıcırdıyodu,lastiklere sıktım gıcırdaması gitti cam gibi siliyo artık.
teybin ekranı çıkmıyodu,sıktım wd40ı dişlilerin arasına,problem kalmadı.
motorumu temizledim
pas sökücü olarak kullandım
menteşelere sıktım gıcırtı kesildi.
aklıma gelen yere kullanıyorum daha işe yaramadığı olmadı.

hatta forum sitesinin olduğunu duymuştum.
millet ne işe yaradığını buldukça yazıyomuş foruma :D

Baran^
25-11-2008, 18:12
Toz tutması kötü, onun dısında bircok seyde ise yarıyor :)

KAnka işte ne işe yarıyor onu söle :D

SkY
25-11-2008, 18:14
sileceklerim gıcırdıyodu,lastiklere sıktım gıcırdaması gitti cam gibi siliyo artık.
motorumu temizledim

silecek lastiklerini bozmadı yani?artı yağ lekesi de bırakmadı sanırım...

deniz
25-11-2008, 18:15
gıcırtıyı keser..
agırlasmıs haraketlı parcaya sıktıgın zaman eskı hızına kavusur..
mesela hıc acılmayan donmaya yakın pense sıkınca dırek yumusar eskı halını alır..
surtunmeyle hareket eden butun seylerdekı abıdık gubıdık seslerı keser..

Dragger
25-11-2008, 18:17
motorumu temizledim

Sen yakında arabayı da yıkarsın onla :D

brv
25-11-2008, 18:20
kaliperleri boyamadan önce sıkıyoduk galiba temizlemek amacıyla...yanlışta hatırlıyo olabilirim...kiri pası temizliyo diye biliyorum ben...

tyMu
25-11-2008, 18:22
Blok üstündeki yağı söküyodu sanırımç.
Ben en son fitlre kutusunu temizledim gayet güzel oldu :D

B!Rtan
25-11-2008, 18:26
silecek lastiklerini bozmadı yani?artı yağ lekesi de bırakmadı sanırım...

yok sileceklerin lastiklerinde hiç bişey olmadı. dediğim gibi daha güzel oldu :)
yağ lekesi olmadı. ama ön cama su kaydırıcı uyguluyorum sürekli ondanda yağ tabakası olmamış olabilir. yanlış yönlendirmeyim :) sonra silecek ısmarlarım herkese :D

OmerRS
25-11-2008, 18:26
"Ben işten dönene kadar çocuklara göz kulak oluyor."

44- İş Kadını

B!Rtan
25-11-2008, 18:27
Sen yakında arabayı da yıkarsın onla :D

elimde olsa daldırıp çıkarırım wd40 a :D

*koltuğuma bira dökülmüştü,wd40 sıktım geçti :cool:

OmerRS
25-11-2008, 18:30
"Derslerimde bana yardımcı oluyor."

12-Öğrenci

B!Rtan
25-11-2008, 18:32
http://img136.imageshack.us/img136/92/wd40adjm2.jpg (http://imageshack.us)

:D

dragon07
25-11-2008, 18:34
çalışırken wd depomuz vardı birmotta elimizi temizlerken motorları temizlerken parlatırken.gıcırtı kesmede,elektronik parçalar zamanla küf pas tarzı yerlerde kullanırdık.akü kutup başlarınıa sıkardık,kapılarda sesi kesmek için,evlerde,kısacası gıcırdayan ses yapan ,elektronik parçaların jak girişlerine herşeye temizlemede çok etkili bir araç :D

B!Rtan
25-11-2008, 18:35
kokusuda güzel parfüm olarakta kullanılabilir :D ahahahah

gorke
25-11-2008, 19:01
mesela, bnm s13ün bagajı anahtar ile zor açılıyordu.. önce wd40la güzelcene aç kapa aç kapa yaptım. sonra makine yağı ile iç kısımdan yağladık. gayet güzel açılıyor. artı motor içi temizledim. suyla iş yapmaktan çok daha iyi, su gibi zararlı bi akışkan değil mekanik üzerinde.

metin
25-11-2008, 19:10
temızler pas söker yaglar
her derde deva arkadaşların dedıgı gıbı
bır somun sokmem gerekıyodu belkı 1 saat ugrastım gevsetemedım bunu sıkınca nerdeyse elımle soktum dıyebılırım
kısa devre de olmuyo elektronık cıhaz larda çalısırken potanslara sıkıyoduk
tamponları guzel parlatır ama pahalıya gelır :d
yağı pisliği temızler

DaRkNeSs-
25-11-2008, 19:12
hava filtresini temizledikten sonra yağlama amaçlı sıkıyo egeturbo :D:D

Tugral
25-11-2008, 19:20
walla herderde deva. Mesela eklem ağrısında kemiklere bile sıkardım elimde olsa :D

mrtngn
25-11-2008, 19:21
:eek:opppalaaa bu wd40 herkezin eli ayağıymış yaa:D:D:D

massallahh diyorummm...

mrtngn
25-11-2008, 19:22
walla herderde deva. Mesela eklem ağrısında kemiklere bile sıkardım elimde olsa :D

ahaha boyun fıtıgıı fln:D:D:D

gorke
25-11-2008, 19:31
elektrik kutusunda ki sigortaları bile temizleyebilirsiniz bununla. :) tuğralın çözümlerde süper tabi.

Baran^
25-11-2008, 19:32
Walla iyiki acmışım konuyu iyi oldu.Birazdan elini yüzünü yıkayanda cıkarsa şaşırmıcam :)

mrtngn
25-11-2008, 19:35
Walla iyiki acmışım konuyu iyi oldu.Birazdan elini yüzünü yıkayanda cıkarsa şaşırmıcam :)

aynn bnde sasırmıcam abiii:D:D ne işe yarıyormustaaa biz bilmiyomuşuzz bunlarıı:o:o

egb@lo
25-11-2008, 19:37
asıl görevi pas çözücü.bayada iyi bi çok kez denedim.motor yıkanıo ama anlık bi güzel görüntü elde edilio.kısa sürede eski haline geri dönüo ama motordaki yağı akıtıo çabuk bi biçimde.içinde sanıorum yağ tarzı bişey war ondan dolayı kayganlık werio örneğin gaz telinin içine sıkmıştım we hala bi sorun yok.çok faydalı bi malzeme

Tugral
25-11-2008, 19:40
walla elin kirli paslıysa sık elini yıka. Dediğim gibi eklemlerde kireçlenmeniz varsa acıp sıkın işe yarar yani :D

Ramcho®
25-11-2008, 19:46
yemeklerden önce 2 kaşik hiç bütün içinde ki çigerinde ki sigara pasını kirini açiyormuş :D

Dipnot: Sakın denemeyin...

Faruk Akgün
25-11-2008, 19:54
Tavan lambam pırpır yapıyordu, 4 kapıdaki switchlere WD-40 sıktım sonuç mükemmel.

http://www.wd40jobsite.com/index.cfm

Chatin
25-11-2008, 19:57
genelde kapı gıcırdısı için kullanılır türkiyede fakat aklımda bir soru var ki motor yağına sıksak biraz acaba nolur. vizkosite falan ne olur mesela ?

bu arada kokusu kötü.

SULTANOGLU
25-11-2008, 19:58
her zman motoru onla temizliyorum :D hatta manyaklaşıp arabanın altına bile sıktığım oluyor :D bi içmiyorum desem yeridir :D

D16inside
25-11-2008, 20:00
Nem atar
Pas çözer
Pastan korur
Temizler
Yağlar
gercekten işe yarıyor amatör kullanıcıların kolu kanadı :D

iynn-RS
25-11-2008, 20:20
UYGULAMA ALANLARI
- WD-40 formülünde bulunan metale karşı yüksek çekim özelliği sayesind, yüzeyleri nemli koşullar altında bile tamamen kaplar. Püskürtülerek, fırçalı uygulamalarda veya daldırma yönteminde dahi metal yüzey ile nem arasına girerek koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu özelliği ile WD-40, nemle alakalı kısa devreleri hemen ortadan kaldırdığından, elektrik kontağının söz konusu olduğu durumlarda çok kullanışlıdır.
- WD-40 metal çekim özelliği ile paslı ve aşınmış yüzeylere nüfuz ederek, metal, tel, halatlardaki pası çıkarır, sıkışmış somunlar, bağlantılar, kontrol mekanizmaları ve diğer metal parçalardaki aşınmayı ortadan kaldırarak, parçaların serbest bir biçimde çalışmasını sağlar.
- WD-40 metal yüzeylere tamamen yayılarak migroskopik gözenekleri dahi kaplar. Oluşan bu tabaka ve WD-40'ın nem atıcı formülü sayesinde metal yüzey üzerinde neme ve diğer pas oluşturucu maddelere karşı koruma sağlar. Metal düzenli bir şekilde kullanılıyorsa, koruma devam edecektir.
- WD-40 formülü hiçbir aşındırıcı madde içermeksizin çok kalın tabakalı gres yağı ve kiri, etiket ve yapıştırıcı madde kalıntılarını yüzeyden tamamen temizler. Ayrıcı oluşturduğu film tabaka ile çürüme ve paslanmaya karşı korur.
- WD-40 yüksek çekim özelliği sayesinde içeriğinde bulunan yağlayıcı maddelerin tüm yüzeye yayılarak hareketli parçalara mükemmel bir şekilde tutunmasını sağlar. WD-40 silikon veya toz ve kir toplayıcı herhangi bir katkı maddesi içermediğinden yüzeyde kir tabakası oluşturmaz.(bu kısım bıraz sallamasyon olmus:D)

ÜRÜN AVANTAJLARI - 5 ANA FONKSİYON
- Nem atar
- Pas çözer
- Pastan korur
- Temizler
- Yağlar

DaRkNeSs-
25-11-2008, 20:34
arabanın dış kaportasına sıksak boyayı kaldırır mı acaba
benim arabanın 2 tarafında da süngerli sticker artıkları var onu söker mi?
bide çamurluklara iç kısımdan sıksak korur mu nemden pastan :D

gökan
25-11-2008, 20:34
motor temızlıyebılıyormuyuz yarın alayım bırtane:9

gökan
25-11-2008, 20:43
NEM ATAR: WD 40 formülünde bulunan metale karşı yüksek çekim özelliği sayesinde, yüzeyleri nemli koşullar altında bile tamamen kaplar. Püskürtülerek, fırçalı uygulamalarda veya daldırma yönteminde dahi metal yüzey ile nem arasına girerek koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu özelliği ile WD 40, nemle alakalı kısa devreleri hemen ortadan kaldırdığından, elektrik kontağının söz konusu olduğu durumlarda çok kullanışlıdır.

PAS ÇÖZER: WD 40 metal çekim özelliği ile paslı ve aşınmış yüzeylere nüfuz ederek, metal,tel hatlardaki pası çıkarır, sıkışmış somunla,bağlantılar,kontrol mekanizmaları ve diğer metal parçalardaki aşınmayı ortadan kaldırarak parçaların serbest bir biçimde çalışmasını sağlar.

PASTAN KORUR: WD 40 metal yüzeylere tamamen yayılarak mikroskobik gözenekleri dahi kaplar. Oluşan bu tabaka ve WD 40'ın nem atıcı formülü sayesinde metal yüzey üzerinde neme ve diğer pas oluşturucu maddelere karşı koruma sağlar. Metal düzenli bir şekilde kullanılıyorsa, koruma devam edecektir.

TEMİZLER: WD 40 formülü hiçbir aşındırıcı madde içermeksizin çok kalıntabakalı gres yağı ve kiri, etiket ve yapıştırıcı madde kalıntılarını yüzeyden tamamen temizler. Ayrıca oluşturduğu film tabaka ile çürüme ve paslanmaya karşı korur.

YAĞLAR: WD-40 yüksek çekim özelliği sayesinde içeriğinde bulunan yağlayıcı maddelerin tüm yüzeye yayılarak hareketli parçalara mükemmel bir şekilde tutunmasını sağlar. WD-40 silikon veya toz ve kir toplayıcı herhangi bir katkı maddesi içermediğinden yüzeyde kir tabakası oluşturmaz.

fiyatı 10 ytl sanırım 400 ml

SaBRi
25-11-2008, 20:51
zift lekelerini de temizler

Baran^
25-11-2008, 20:55
Zift lekesi temizlemesi güzel bir ayrıntı oldu teşekkrüler...Motor kaputunun iç kısmındaki hafif yağlı zor cıkan kalıntılarıda temizler o zaman ?

SULTANOGLU
25-11-2008, 20:56
evet temizliyor bez yardımıyla :)

cem
25-11-2008, 21:00
wd40 güzeldir bende kullanıyorum biraz hastalık oldugundan bu wd40 ne demek acaba diye düşünüp duruyodum önceden merak edip bakmıştım burayada kopyalıyım :)

"norm larsen'in, korozyonu önlemek, iletkenliği sağlamak, suyun temas etmesini önlemek gibi amaçlarla bir tür yağlayıcı üretme çabaları sonucunda, 40. denemesinde bulduğu formül. o yüzden adı, water displacement* kelimelerinin baş harflari olan wd ve 40. denemeyi sembolize eden 40 sayısından oluşmaktadır. "

Mr.K
25-11-2008, 21:02
wd40 güzeldir bende kullanıyorum biraz hastalık oldugundan bu wd40 ne demek acaba diye düşünüp duruyodum önceden merak edip bakmıştım burayada kopyalıyım :)

"norm larsen'in, korozyonu önlemek, iletkenliği sağlamak, suyun temas etmesini önlemek gibi amaçlarla bir tür yağlayıcı üretme çabaları sonucunda, 40. denemesinde bulduğu formül. o yüzden adı, water displacement* kelimelerinin baş harflari olan wd ve 40. denemeyi sembolize eden 40 sayısından oluşmaktadır. "

vay ! isim iyimis :)

searcherim ellerine saglik :icon_tup::D:);):cool::D

Baran^
25-11-2008, 21:10

Kanka bare formulude yazda boşa para vermeyelim dışarda,evde yapalım :D

cem
25-11-2008, 21:15
Kanka bare formulude yazda boşa para vermeyelim dışarda,evde yapalım :D

WD40
* 50%: Stoddard solvent (i.e., mineral spirits -- primarily hexane, somewhat similar to kerosene)
* 25%: Liquefied petroleum gas (presumably as a propellant; carbon dioxide is now used instead to reduce WD-40's considerable flammability)
* 15+%: Mineral oil (light lubricating oil)
* 10-%: Inert ingredients
* 1-5%: Carbon dioxide

eheh yapması zor ama ucuz zaten alırız yaw :))))

Baran^
25-11-2008, 21:57
Kolaymış ya hemen yaparım :hahaha:

Ferhat_V
25-11-2008, 22:18
konu çok iyi olmuş.

bizim depoda var bunlardan civatalara makinalara filan sıkıyolardı bundan sonra arabayada kullancaz o zaman :D
sadece siyah değil bütün renkleri çok iyi parlatıyo arabanın hiç bi yerinde denemedim kaput altı deneyelim bakalım.

Tugral
25-11-2008, 22:41
kaput aldı showcar a dönüyor sıkınca :D

yiit
25-11-2008, 22:53
valla ben az önce parlattım kasnaklarıma kadar sıktım cillop oldu :D

Baran^
25-11-2008, 22:54
Motora püskürtüp kuru bezle siliyormusunuz yoksa beze sıkıp bezlemi siliyosunuz yanı bi zararı varmı boyaya oraya buraya=?

ST
25-11-2008, 22:57
Arabam yok,ama bilgisayar temizliğinde kullanılabilir mi ?

Komple kasaya sıksam anakarta ekran kartına fanlara falan ?

Klavye - mouse temizliğinde nasıl olur ? :D

gökan
25-11-2008, 23:04
motorda heryere sıksak bı sorun olurmu debrıyaj telıne yada nebıleyım trıgere felan:) komple motoru temızleyebılrmıyız

SULTANOGLU
25-11-2008, 23:22
ben aynen boca ediyorum hiç bir zararını görmedim duymadım bugüne kadar :)

Partyboy
25-11-2008, 23:34
Dayımın mazdasında ön gösterge panelinin ışıklarında sorun vardı sıktık kontak noktalarına problem bitti.Her derde deva bişey bu:D:D

MaG
25-11-2008, 23:37
eski arabamda camlarım zor açılıp kapanıyordu 3 ayda bi sıkıyordum yag gibi oluyordu ve 3 ay da gidiyordu :D

Hamster
25-11-2008, 23:41
Benim bildiğim WD40 birçok derde deva,ama asıl kullanım amacı paslı yüzeylerdeki pası temizlemek,fırınlarda yemek lekelerini sökmek,plastik yüzeylerdeki lekeleri çıkartmak.Ama kesinlikle kaporta üzerinde kullanmamak gerekiomuş,boyayı sökebilio.Bunlar benim bildiğim.Bizde apartmandaki çim biçme makinesinin bıçağında ve çim makasında kullanıoruz.Daha rahat çalışma sağlıo.

gökan
26-11-2008, 00:06
eski arabamda camlarım zor açılıp kapanıyordu 3 ayda bi sıkıyordum yag gibi oluyordu ve 3 ay da gidiyordu :D

benımde zor acılıyor neresıne sıkıcaz kardeşim

tyMu
26-11-2008, 00:15
Cam motorunamı sıkacaz :) iyi hatırlattın bizmde sağ zor kapanıyor :)

Low-Rider
26-11-2008, 00:16
cam açma düğmesine sıkın :p

gökan
26-11-2008, 00:18

şakacı seni:):D

Mr.K
26-11-2008, 07:27

haha iyiydi :D

bu arada ya fitillere *****aksiniz buyuk ihtimalle arkadaslar :)

MeRtCaN
26-11-2008, 07:51
filitre yagı olarak kullanan gordum :D

gökan
26-11-2008, 13:45
arabayı bıraz önce aldıgım wd4o la temızledım motoru tertemız heryerıne spreyledım..sıldım gercekten parlıyor sonra alt takım arka fişekler heryere kapılara heryere sıktım gayet basarılı debrıyaj telıne paslı yerlere

cem36
26-11-2008, 13:51
Eskiden model araçlarımı temizlerdim wd40 la :) temizlemeden çok yıkardım onunla :D

Absinthé
26-11-2008, 14:03
Ben aracımda yakıt olarak kullanıyorum wd40' ı...

Benzine katınca süper alev atıyor... (yersen)

GökhanO
26-11-2008, 14:09
arabayı bıraz önce aldıgım wd4o la temızledım motoru tertemız heryerıne spreyledım..sıldım gercekten parlıyor sonra alt takım arka fişekler heryere kapılara heryere sıktım gayet basarılı debrıyaj telıne paslı yerlere

motor uzerinde cok ısınan yerlere sıkmayın, sonra yolda arabam yanıyor diye, bembeyaz dumanlar esliginde panik icinde durabilirsiniz tecrube ile sabittir :D

gökan
26-11-2008, 14:11
motor uzerinde cok ısınan yerlere sıkmayın, sonra yolda arabam yanıyor diye, bembeyaz dumanlar esliginde panik icinde durabilirsiniz tecrube ile sabittir :D

yok yok ısınan yerlere deıl havadan puskurttum sonra bezile heryerını sıldım:):D

ST
26-11-2008, 14:12
Ben aracımda yakıt olarak kullanıyorum wd40' ı...

Benzine katınca süper alev atıyor... (yersen)

Ahahaha :D Çok güldüm ya :D :hahaha: :D

DaRkNeSs-
26-11-2008, 14:56
filitre yagı olarak kullanan gordum :D

bakınız ben :hahaha: :hahaha:

bende pazaar günü bi wd40 operasyonu yapayım ses gelen yerlere :D

SULTANOGLU
26-11-2008, 15:33

ahahaha valla bende öyle sanmıştım :D

GKS
26-11-2008, 17:04
disk ve kalipere sıkılırmı bu

onurdestan
26-11-2008, 19:17
bende çok kullanmıştım bundan almadan sormuştum aynen senin gibi adam kısaca dişin ağrısa bile sık öle bişey dedi :D