PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Subaru WRX

raptorbow
19-08-2016, 05:58
Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim ve sizden bir konu hakkında yardım almak istiyorum belki daha önce asçılmıştır konu ama gene yazmak istedim.
2001 veya 2004 arası subaru wrx almayı düşünüyorum ama yakıt konusunda sizce tam olarak km ne kadar yakar bilen varmı acaba sahibinden.com sitesinde satılan bir kaç subaru cuyla konutum ve şehir dısı 35 kuruş şehir içi 45 veya 55 60 o aralar yakıyor denildi sizce bu rakam doğrumu.Saygılar.

Erdem K.
19-08-2016, 07:28
03 wrx sti 7.700 km'de yakıt ortalamam 57 kuruş idi (karışık kullanım, geçen sene)

katalog verilerine göre ş.içi 15-16 lt'lerde yakarsınız ancak bu değer gaza basma sertliğinize, aracın bakımların, lastik havalarına bla bla göre tabi ki de değişkenlik gösterir. km'de 1 tl de yakabilirsiniz, güncel benzin fiyatlarına göre 50-60 kuruş da ...

ancak bu aracı almadan önce yakıtını merak ediyorsanız, hatta gündelik de binecekseniz, hem siz hem de kaba tabirle araba yorulabilir :)
bence keyif aracı olarak kullanın, yakıtını da düşünmeyin. hiç wrx'im olmadı ancak, sti için konuşayım, verdiği haz gerçekten bambaşka.

eran
19-08-2016, 08:24
Hem 2.0 GC8, hem 2.0 WRX kullanan, hem de an itibari ile 2.0 STi kullanıcısı olarak benim de ortalama yakıtım ara ara gazlamalı şekilde o durumdaydı, Sti'da deneme maksadıyla 100 TL ile Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçtim köprü trafiği de dahil 196.x KM yol yaptım ve ışık yandı .. Uzun yolda bu rakam cok daha düşer, ben WRX'i Ankara'dan aldım, yola çıkarken depoyu fulledim, yolda Sakarya'nın içine de girdim, 3 çeyrek ile Istanbul'a girdim .. Lakin Erdem abinin de bahsettiği gibi, bu arabalar zevk arabası, günlük olarak kullanmak pek mantıklı değil diye düşünüyorum ..

altugkocer
19-08-2016, 08:35
Yaklaşık 4-5 yıldır turbo motorlu Subaru kullanıyorum. Şu an için de 2005 WRX kullanıyorum. Hiç birinde çok detaylı yakıt ölçümü yapmadım ama yukarıda verilen değerler doğrudur, ortalama o civarda yakar. Böyle bir araba alıp yakıt durumunu düşünmek saçma geliyor bana.

Bu araçları günlük kullanan çok insan var. Tamamen zevk meselesi ve bütçeyle alakalı. Ama yakıtı dert edecekseniz hiç almayın derim.

Orhan
19-08-2016, 08:58
kullandığım araç 03 STİ beni bilen bilir gazcı tayfadan değilimdir. Sakin araç kullanmayı severim canım çekerse basarım.
Uzun yolda yükli ve yolculu klima açık 40-42 kuruş yaktım.
Şehir içide 55-60 kuruş.
Ha full gazlarsan bi depoyu 300 km'de içer

ProdriveSTI
19-08-2016, 09:28
kullandığım araç 03 STİ beni bilen bilir gazcı tayfadan değilimdir. Sakin araç kullanmayı severim canım çekerse basarım.
Uzun yolda yükli ve yolculu klima açık 40-42 kuruş yaktım.
Şehir içide 55-60 kuruş.
Ha full gazlarsan bi depoyu 300 km'de içer

O yüzden sen düz 1.6 impreza'ya bin,sti'ı da bana ver dedecim.

Orhan
19-08-2016, 15:57
O yüzden sen düz 1.6 impreza'ya bin,sti'ı da bana ver dedecim.

Canım çekerse neye kime basacam :)

ProdriveSTI
19-08-2016, 17:01
Canım çekerse neye kime basacam :)

Veririm sti'ı ödünç sonra geri alırım. :hehe:

Harunde
19-08-2016, 17:47
şehir içi 16 lt şehir dışı 10lt civarı yakar karışık kullanımda

Sti_Ozan
19-08-2016, 17:50
Imkaniniz varsa kesinlikle alin ve binin,hapishanede gun sayan mahkumlar gibi subaruma kavusacagim gunu beklemekten cigerim soldu :D gundelik kullanilacaksa wrx oneririm,cogu konustugum subaru sahibi filtre,egzoz,yazilim ile sanzimanin saglikli sekilde kullanildigini soylemisti. Egerki motor icine girmem,gundelik olarak keyifli keyifli istedigim yerlere giderim diyosaniz wrx size gore. Ama zubaru bu yuklemeden olurmu,nerde gtx30 diye gezerseniz size sti oneririm. Zira wrx pek sevmez stock sanzimaniyla motorunun kurcalanmasini :D simdiden hayirli olsun,kazasiz belasiz cuflamalar.

raptorbow
19-08-2016, 18:38
Arkadaşlar cevaplariniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Normal gündelik sürekli kullanmam zaten is ve ev çoğu zaman is yeride yakın. Peki sizce 2.0 Active WRX tadını verirmi sizce

Yiğit G.
19-08-2016, 18:45
Bende kışa belki düşünüyorum.. Mini cooper stage 2 den sonra Sti'ın bana ne artısı ne eksisi olur sizce ? Almalımıyım yani ?

DOHC
19-08-2016, 19:10
Bende de GC8 vardı. Hiç kuruş hesabı yapmadım, hep litre hesabı yaptım.
Kuruş bilgisi veren arkadaşlar benzinin litresi kaç tl iken bu verileri topladı yazabilirse daha iyi olur bence.
Benim hafif şerbetli GC8
110-120 sabit hızla 8 litre civarı
Şehir içinde tatli sert 10-12 litre civarı
Full sert 15-17 litre civarı yakıyordu 100 km de.

Yiğit G.
19-08-2016, 19:15
zaten kuruş hesabı yazmanın hiçbir mantıgı yok.. 2-3 yıl sonra bunu okuyanlar tamamen yanlış bilgi alırlar.. lt hesabı yazmak lazım

Sti_Ozan
19-08-2016, 21:02
Arkadaşlar cevaplariniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Normal gündelik sürekli kullanmam zaten is ve ev çoğu zaman is yeride yakın. Peki sizce 2.0 Active WRX tadını verirmi sizce
Subarucularin bi yakit olcme birimi vardir, 1.5,1.6 kadar 1.6,2-0r kadar 2.0r,wrx kadar wrx,sti kadar sti,wrc kadar yakar diye :D :D 2.0r lar yanlis hatirlamiyosam 170hp ve turbosuz araclar,wrx ile kiyasta epey uzulur bence. Tipi yeni kasa olsada (wrxi 2.0 dusunursek) motor olarak yetersiz kalir wrx e kiyasla.

Bende kışa belki düşünüyorum.. Mini cooper stage 2 den sonra Sti'ın bana ne artısı ne eksisi olur sizce ? Almalımıyım yani ?

Yol tutus ve biraz daha karakterli bi sese sahip olursun bence abi,eksi olarakta sankim az daha fazla yakarsin gibi abi.Alda bi subaru benzin bidonumla hayirli olsuna geliyim :D

Yiğit G.
19-08-2016, 22:26
Subarucularin bi yakit olcme birimi vardir, 1.5,1.6 kadar 1.6,2-0r kadar 2.0r,wrx kadar wrx,sti kadar sti,wrc kadar yakar diye :D :D 2.0r lar yanlis hatirlamiyosam 170hp ve turbosuz araclar,wrx ile kiyasta epey uzulur bence. Tipi yeni kasa olsada (wrxi 2.0 dusunursek) motor olarak yetersiz kalir wrx e kiyasla.

Yol tutus ve biraz daha karakterli bi sese sahip olursun bence abi,eksi olarakta sankim az daha fazla yakarsin gibi abi.Alda bi subaru benzin bidonumla hayirli olsuna geliyim :D

Yol tutuşdan çok emin değilim , mini köpek gibi yol tutuyor hani bırak subaruyu , nuerburgring de porsche gt3 lerle falan yürüyor... Ses konusuna katılıyorum aşık oldugum seslerden biri subaru sesi.Bakalım kış gelsin alabilirim :)

Sti_Ozan
19-08-2016, 22:29
Yol tutuşdan çok emin değilim , mini köpek gibi yol tutuyor hani bırak subaruyu , nuerburgring de porsche gt3 lerle falan yürüyor... Ses konusuna katılıyorum aşık oldugum seslerden biri subaru sesi.Bakalım kış gelsin alabilirim :)

Hayirlisi olsun abi,insallab gonlune gore bisey bulurda alirsin :)

altugkocer
19-08-2016, 22:57

gt3 mü buyrun :D keyifle izlediğim videolardan özellikle son kısımları. Gerçi sti stock halinden biraz hafif ve biraz güçlü

Porsche GT3 vs Subaru Impreza - Nurburgring Nordschleife - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=62kVcyuX1G4)

https://www.youtube.com/watch?v=62kVcyuX1G4

Yiğit G.
20-08-2016, 13:38
gt3 mü buyrun :D keyifle izlediğim videolardan özellikle son kısımları. Gerçi sti stock halinden biraz hafif ve biraz güçlü

Porsche GT3 vs Subaru Impreza - Nurburgring Nordschleife - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=62kVcyuX1G4)

https://www.youtube.com/watch?v=62kVcyuX1G4

eh yani olsun o kadar subaru 4 çeker 1320kg/365bhp büyük ihtimalle de motor 2.5 falandır en kötü... bizde 1.6 200 hp 2 çeker araçtan bahsediyoruz :D

https://www.youtube.com/watch?v=717t2oYLGkU

https://www.youtube.com/watch?v=dr-IRVHs2rA

https://www.youtube.com/watch?v=-FTjiWjotoA

Şöyle diyelim o zaman hadi şimdi subaru dan iyi yol tutuyor demiyeyim kullanmadım çünkü şöyle diyelim birçok iyi supersport gibi yol tutuyor mini... Hangisinden iyi kötüdür bilemicem ama kullananlar varmı bilmiyorum ben hayatımda böyle yol tutan araç görmedim ki kime deneme sürüşü verdiysem herkes yola nasıl yapıştıgını söylüyor.Yani subaru alınca ben oha işte yol tutuş bu diyecegimi sanmıyorum o farkı çok hissetmem belki yagmurda çamurda 4 çekerin verdiği güven harici.

Dayı
20-08-2016, 16:28
eh yani olsun o kadar subaru 4 çeker 1320kg/365bhp büyük ihtimalle de motor 2.5 falandır en kötü... bizde 1.6 200 hp 2 çeker araçtan bahsediyoruz :D .

1320kg/365hp olduğu nerde yazıyor?

Yiğit G.
21-08-2016, 00:10
1320kg/365hp olduğu nerde yazıyor?

videonun altını oku..

A lap of the Ring on a busy tourist day in my track prepared 1320kg/365bhp Subaru with a Porsche GT3 that wont get out my way.

Dayı
21-08-2016, 07:50
evet video yu youtube sayfasından izleyince gördüm. ben direk burada ki ekran pencereden seyrediyordum.

Hi, standard uk Sti8 engine, Simtek ECU, Front mount. 350bhp car weighs 1200kg without driver.

demişler yorumlarda.

hatta aracın wrx olduğunu sonradan sti olduğunu da iddia etmişler.

QUOTE=Yiğit G.;8172703]videonun altını oku..

A lap of the Ring on a busy tourist day in my track prepared 1320kg/365bhp Subaru with a Porsche GT3 that wont get out my way.[/QUOTE]

eran
21-08-2016, 12:58
hatta aracın wrx olduğunu sonradan sti olduğunu da iddia etmişler.

Bende aynı kanaate vardım daha açıklamalarını okumadan, blob wrx bence araç, direksiyonda kırmızı momo logosu var, 2003-2004 WRX'de bu şekilde çıktı sadece ��