PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 0,50 piston hak.

raja52
21-08-2016, 21:40
Merhaba,

0,50 piston (sanırım standarda göre büyük) nedir? ne işe yarar bilgisi olan var mıdır? Motor yapılırken standard mı kullanılmalı yoksa 0.50 mi kullanılmalı?

ghibli06
21-08-2016, 21:46
Merhaba,

0,50 piston (sanırım standarda göre büyük) nedir? ne işe yarar bilgisi olan var mıdır? Motor yapılırken standard mı kullanılmalı yoksa 0.50 mi kullanılmalı?

bu motorun rektifiyesi ile alakalıdır, motorun gömlekli mi değil mi bilmiyorum ama motor rektifiye edildiğinde büyüyen silindir çapı için kullanılır bu tür pistonlar, hacmi aman aman arttırmaz yani herhangi bir katkısı olmaz...

raja52
21-08-2016, 21:59
bu motorun rektifiyesi ile alakalıdır, motorun gömlekli mi değil mi bilmiyorum ama motor rektifiye edildiğinde büyüyen silindir çapı için kullanılır bu tür pistonlar, hacmi aman aman arttırmaz yani herhangi bir katkısı olmaz...

Aracım Corsa 1.7 dti, turbo büyütme ya da hybrit turbo yapma gibi bir planım var. Bu kapsamda üst kapağı bir açtırıp, duruma bakıp, gerekli bakımları yapmak istiyorum. Aslında bir problem yok ama kapak açılınca mecbur bir tornaya giriyor, honlama vs yapılıyor. Parça araştırırken gördüm 0,50 pistonu, performansa katkısı olur mu diye bir araştırayım dedim. Bilgi için teşekkür ederim.

Miata91
21-08-2016, 22:01
Dizel aracın turbosunu ne kadar büyütmeyi planlıyorsunuz? 4 bin devir bandı var max. zaten o yüzden merak ediyorum.

raja52
21-08-2016, 22:08
Dizel aracın turbosunu ne kadar büyütmeyi planlıyorsunuz? 4 bin devir bandı var max. zaten o yüzden merak ediyorum.

Konuları takip ediyorsanız, Türkiye'de birçok örnek mevcut. GT25, TF035, 2260, K03 vb. birçok turbo, büyük enjektör ile 200-250 hp bandında günlük kullanılan onlarca referans araç var. Maliyetleri de öyle aman aman çıkmıyor. Hele orjinal turbonun pal değişimi çok basit ve uygun maliyetli. Aşağıya birkaç örnek bırakıyorum.

https://youtu.be/hec2yRSv-yQ

https://www.youtube.com/watch?v=c5vx2-P4Tvc

https://www.youtube.com/watch?v=oqC6orx1h-Q

Miata91
21-08-2016, 22:11
Sadece turbo mu büyütülüyor bu işlemlerde? :confused: Dizel sistemi hakkında pek bilgili değilimdir açıkcası. Şuan tuhaf geliyor :) Referans araçlar güzelmiş ama bilemedim. Sadece turboyla olmaz gibi geliyor.

raja52
21-08-2016, 22:15
Sadece turbo mu büyütülüyor bu işlemlerde? :confused: Dizel sistemi hakkında pek bilgili değilimdir açıkcası. Şuan tuhaf geliyor :) Referans araçlar güzelmiş ama bilemedim. Sadece turboyla olmaz gibi geliyor.

Turbo büyütülüyor, soğutma ihtiyacı için büyük intercooler takılıyor, manifold genişletiliyor ve yazılım yapılıyor. 4000-5000 lira bandında aracın gücünü 3 katına çıkarmak Türkiye şartlarında çok kolaylaştı. Hatta foruma üye olan birçok arkadaş var.

ioz
21-08-2016, 22:17
Gömleklerde bir şey yoksa, honlama yapılmayacaksa ve zaten pistonlarda da herhangi bir deforme yoksa bence hiç değiştirmeye gerek yok. Tek değişen hacim olacaktır o da çok çok küçük bir oranda.

bymurat___61
21-08-2016, 23:05
kısaca 0.50 olcu demek , aracın orjınal piston capından 0.5 mm geniş olması demektır. Buda tabkı cok cok kucuk hacım artısı saglıyacaktır.

Ama bu duruma rektefıyecı karar verir laynerlerın olçulerı alınır ovalleşme varsa bır mıktar talaş kaldırılır. En sonda honlama yapılarak işlem bitirilir.

laynerlerın yanı gomleklerın atıyorum 75 mm den 75.5mm cıkmıs olur.

Miata91
22-08-2016, 00:12
Araç 3 katı güce çıkacak ve sadece o işlemlerle.. biraz sakat durum gibi geldi bana. Fren sistemi, diferansiyel vs. açısından.. Sanmıyorum.. Yine de yaparsanız paylaşırsınız ben de öğrenmiş olurum sağlıklı şekilde bu işin yapıldığını. Allah kolaylık versin umarım başarılı olursun.

Emre911
23-08-2016, 10:18
Araç 3 katı güce çıkacak ve sadece o işlemlerle.. biraz sakat durum gibi geldi bana. Fren sistemi, diferansiyel vs. açısından.. Sanmıyorum.. Yine de yaparsanız paylaşırsınız ben de öğrenmiş olurum sağlıklı şekilde bu işin yapıldığını. Allah kolaylık versin umarım başarılı olursun.

forumu biraz gezerseniz zaten yarısı 1.7 dti konusu örnekler ortada :)