PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Opel Türkiye'nin Başarısızlığı

UĞUR YUMAK
29-08-2016, 11:22
Opelin Zafira modeli 2017 de makyajlanıyor. Fakat ülkemizdeki başarısız satış grafiği yüzünden artık Türkiyeye getirilmeyecek.

Opel, artık o modelini Turkiye'ye getirmeyecek (http://otoajanda.com/haber/8872/opel-artik-o-modelini-turkiyeye-getirmeyecek)

Day Walker
29-08-2016, 11:34
Çok da fifi zaten marka Tr de kendi olgusunu tam olarak benimsetemedi o yüzden getirmesede olur.

UĞUR YUMAK
29-08-2016, 11:51
Astra - Corsa - Insignia - Adam ve Mokka olarak sanırım 5 model kaldılar.
Ayrıca o Adam nedir yaa

koluman
29-08-2016, 14:05
kendi pazarlama hataları. aynı segmentte fransızlar japonlar ve dahi amerikanlar satılıyorken kendilerine baksalar nerde hata yaptık diye

dirk
29-08-2016, 15:25
Biz doblo seviyoruz o yüzden böyle arabalar bize gelmez

darkmoon
29-08-2016, 15:53
doblo ile zafira farklı klassman lar. biri panelvan lav sınıfında geçiyor biri mpv .. yani biri ticari biri kişisel çok amaçlı kullanım için..

zafira c tourer olarak çıkmışdı birde yazık olmuş segmentinde güzel bir araçdı. bir yandada hak vermemek elde değil opele..

kaç tane touran,grand scenic,carens,s-max,5008 falan satıyorki zafira ne satsın... ama genede ürün gamını zengin tutma adına getirtmeleri gerekirdi.

Türkiye bu mpv konusunda çok tercih edilebilir bir ülke değil bence..

ahmetbaha-drs
29-08-2016, 15:57
Zafira'ya vergi sistemine uygun bir dizel otomatik ile getirmedikleri için satamadılar bence, aynı şekilde Meriva'da öyle, vardı dizel otomatikleri ama 1.7 :D +Scenic,3008 ve 5008 diğerlerine göre daha fazla satıldı muhtemelen.

c20let
29-08-2016, 15:58
Aynı sınıf araçlar değil ama zafira gibi araçların ülkemizde az satmasının en büyük sebebi doblo ve türevlerinin binek araç olarak kullanılması.

darkmoon
29-08-2016, 16:18
mpv sınıfında kendi içinde ayrılıyor ***** compactı var large ı var.. zafira large mpv sınıfında.. mpv genel olarak diyorsak bence türkiyede en iyi satan picasso c4 dür herhalde ben çok görüyorum.. çokda güzel bir araç şahsen bindim sürdüm..

prodorian
29-08-2016, 16:36
Zafira'ya vergi sistemine uygun bir dizel otomatik ile getirmedikleri için satamadılar bence, aynı şekilde Meriva'da öyle, vardı dizel otomatikleri ama 1.7 :D +Scenic,3008 ve 5008 diğerlerine göre daha fazla satıldı muhtemelen.

Zafira şu an 1,6 dizel otomatik olarak mevcut yani uygun vergi durumundan faydalanıyor

ahmetbaha-drs
29-08-2016, 17:20
Sonuçta şu an geldiyse bile geç kalındı artık, +fiyat listeleri ve konfiguratorde sadece manuel gözüküyor.

Ufuk
29-08-2016, 17:30
mpv sınıfında kendi içinde ayrılıyor ***** compactı var large ı var.. zafira large mpv sınıfında.. mpv genel olarak diyorsak bence türkiyede en iyi satan picasso c4 dür herhalde ben çok görüyorum.. çokda güzel bir araç şahsen bindim sürdüm..

zafira large mpv ise galaxy ne oluyor abi ?

Er34
29-08-2016, 17:48
Opel en çok satar diyeceğim arabayı satamamakta ısrar ederken markayken zafira zaten satmayı versin.
Opelin düzgün dizel otomatiği bulması kaç yıl sürdü..

darkmoon
29-08-2016, 18:43
zafira large mpv ise galaxy ne oluyor abi ?

large ın üstü yok bildiğim kadarı ile oda large mpv dir ama olsa sanırım XX Large mpv olurdu galaxy :)

EREN34
29-08-2016, 19:24
2005 model Zafira ve 2005 model C-max kullanın. Opelin neden zayıf kaldığını anlarsınız.

Sert karelteristiğe sahip Ford un yanında bile kalas kalır. Bizim millette bir şey ilk çıktığında tutarsa tutar yoksa işi yaş

bymurat___61
29-08-2016, 19:28
Sankı her markanın her aracı gelıomus gıbı :) , cogu ınsan eksıklığını bıle duymayacak.

Ki japonlar kadar pazarlaması zayıf baska hıc bır mıllet yok.

Adamlar 1. sınıf dunya ulkelerınde yok satıyor (örnek amerıka pazarı). Bizim gıbı az gelışmş cahıl toplumlarda ise durum ortada.

Gerçi adamlar dunya pazarında zaten yerını almıs ve sureklı buyumekteler. cokta fifi kuçuçuk tr pazarı.

bilalMW
29-08-2016, 19:46
opel türkiye tam bir pazarlama özgürlü. tek yaptıkları pazarlama aksiyonu almanca reklamları türkçe yap tv ye gönder. Azıcık doğuş'u örnek al azıcık hyundai örnek al. nerede

İzzet Göçmen
29-08-2016, 20:00
60 Bine Symbol alır bineriz bizim milletimiz öyle bi millet gecen dayım gitmiş 61 bine fiorino almıs :D Lan 97 model civicle yan yana koyduk aracım her yönden üstün cıktı :D Müstehak bizim milletimize Honda Accord babalar gibi sattı halada satıyor

Yigit-Y
29-08-2016, 20:29
Opel hiç gelmesede olur :)

darkmoon
29-08-2016, 20:30
opel vectradan sonra ne zamanki alman hatlarından iyicene japonumsu hatlara döndü orda kaybetti... aslında burda opelinde suçu yok Gm in güdümünde..

SULTANOGLU
29-08-2016, 21:09
2000 lerdeki opel nerede, simdiki opel nerede demeden soramiyorum. Cidden opel e gidip araba bakan varmi aranizdan ? Hakkaten varsa nedenini merak ettim.

Konuda birinin bahsettigi gibi reklamlari turkce yapip pazarlamaya calismasindan baska bir olayi var mi?

enes_srb
29-08-2016, 21:14
bence Türkiye de olaylar biraz farklı her araç için öyle tamamen markanın hatası olarak kabul edilemez ne markalar gerektiği değeri görmüyor opelin öyle olduğunu söylemiyorum ama durum böyle

levent
29-08-2016, 21:15
8-9 lt şehir içi yakıtı olan 1.6 dizel araba ile işleri zor :)

Octane
29-08-2016, 21:21
Başarısızlığı değil bence başarısıdır. Zafira, Meriva, nedir bunlar. Bir de adam satmasa tam olur.

R.I.P
29-08-2016, 21:43
2000 lerdeki opel nerede, simdiki opel nerede demeden soramiyorum. Cidden opel e gidip araba bakan varmi aranizdan ? Hakkaten varsa nedenini merak ettim.

Konuda birinin bahsettigi gibi reklamlari turkce yapip pazarlamaya calismasindan baska bir olayi var mi?

muhalefet olma amacı ile değil soruya dürüstçe cevap veriyorum :) ben bakıyorum. araba değiştirme gündemimde olsa sıfır astra k 1.6cdti otom. veya 2.el 1.6cdti insignia alırım düşünmeden. benim gözümde opelin eşdeğeri vw dir. bu iki marka dışında bütçe limitleri dahilinde başka bir marka bakmam açıkcası. opeli tercih etme sebebim ise sadece ve sadece aradaki fiyat farkı

HG6161
29-08-2016, 22:00
Opel hiç gelmesede olur :)

Al benden de o kadar. Adamlar kendi yaptığı arabaya binmiyor almanyada biz niye binelim ki

alpeRS
30-08-2016, 00:15
Opel almanın yüz karası benim gözümde,nedendir bilmiyorum ama çok itici geliyor.

astrakeş
30-08-2016, 02:05

Hocam zafira iyiymiş kötüymüş tartışılırda opele neden yansıtıyosun. 2015 astra j aracım var borç durumu yüzünden satıcam keşke zorunda olmasam asla satmam konforu rahatlığı güvenliği en önemlisi tipi c sınıfnda bana göre leon mk3 den sonra en iyi araçtır yaşım 20, 20 yaşındakinede gider 65 yaşındakinede öyle bi araçtır, açıkcası golf i30 vs. dış görünüm olarak halt yer. Kalitesi felan tartışılır elbet 2015 0 km 48 bin tl ye aldım 1.6 benzinli bence fiyatına göre şahane. Kasa ağır çekmiyor dersen gidişi tatminkar ralliye çıkmıyoruz alırken bilerek alıyosun sonuçta. Kalite olarakta bana göre golften sonra 2.sırada gelir c sınıfnda hertürlü.

prodorian
30-08-2016, 07:57
Opel almanın yüz karası benim gözümde,nedendir bilmiyorum ama çok itici geliyor.

Nedenini bilmediğin bir marka nasıl almanın yüz karası oluyor veya itici geliyor? anlayamıyorum...

SMTTKZ
30-08-2016, 08:06
Banada opel çok itici geliyor +1

prodorian
30-08-2016, 08:26
Arkadaşlar merhaba
tarafınızdan yapılan opel yorumlarını okudum ve gerçekten açıklama gereği duydum. Yaklaşık 9 yıldır bu markada çalışıyorum yapmak istediğim şey marka fanatikliği değil asla bazı şeyleri size sormak ve konuyu genişletmek istiyorum.
Bu yazılanların tamamını da Opel yönetimi ile paylaşıyor olacağım.

Bu marka da çalışmaya başladığım da satış danışmanıydım. satış müdürlüğü yaptım ve şu an Satış sonrası hizmetler operasyon müdürü çalışmaktayım. Yorumları okuduğum da söylenmemiş söz kalmamış evet çok özel bir marka değiliz müthiş çizgileri çok radikal araçlar sunmuyoruz ama yorumların bilip bilmeden zafira üzerinden başlayıp ağır olduğunu düşünmekteyim. tasarım noktası göreceli olduğu için onun dışında tek haklı bulduğum kısım reklamların almancadan türkçeye çevrilmesi.
Bizler de yöneticiler olarak aynı konudan şikayetçiyiz. Ama bakıyorum da en fazla wolksvagen ile kıyaslanmaktayız ya da kıyaslanacaksak şartların eşit olması gerekmekte. mesela arkalarında bulunan medya gücü gibi garanti bankası gibi finansman gücü gibi 30 tane daha sıralayabilirim. Bu iş sizin sadece gidip otomobil almanız gibi bir planlamayla yapılmıyor üretimden lojistikten stok maliyetinden ve finansmandan gümrüklemeden tutun da onlarca sebebi bulunmakta.
evet ülkemiz de şu an 5 model satmaktayız ve bu yıl hedefimiz 65,000 araç baktığınız da sanırım örnek gösterdiğiniz wolksvagen 110,000 araç hedefliyor hafif ticari araçları ile çok başarılı bukadar güçlü olmasına rağmen 11 farklı model ile. Örneklerden Hyundai den daha fazla bir rakam bu Peugeot,citroenin toplamı Hondayı rakam olarak saymıyoruım. Vag grubu skoda veya seat dan daha iyi sonuç rakamlar iyi bilerek yorum yapalım lütfen.
insanlar bütçelerine göre otomobil seçiyorlar bu ülkede benim kanımca yada wolksvagen alanlar yada diğerleri diyelim. golf ile aramızdaki Rakam astra da 10,000 tl civarında paket karşılaştırmalarında ha birde sizi showrooma geldiğiniz de insan yerine koyuyor bizim arkadaşlarımız :) birde 8 litre yakan dizel otomatik yorumu okudum 136 hp dizel otomatik aracımız daha bir yıllık evet ama hiç 8 litre yakmadı araç no; ben günlük kullanıyorum hatta hafta sonu 620 km yaptım tam 112 tl araçta mokka 1,6 136 hp dizel motor ayrıca. Bu arada biçok marka gibi kronikleşmiş sorunumuz da bulunmamakta :) en azından şu an için. Bir konu da bu araçları kullanan insanlar binlerce çalışanı var onları küçük duruma düşürmeden yorum yaparsak sevinirim

ghibli06
30-08-2016, 09:14
doblo ile zafira farklı klassman lar. biri panelvan lav sınıfında geçiyor biri mpv .. yani biri ticari biri kişisel çok amaçlı kullanım için..

zafira c tourer olarak çıkmışdı birde yazık olmuş segmentinde güzel bir araçdı. bir yandada hak vermemek elde değil opele..

kaç tane touran,grand scenic,carens,s-max,5008 falan satıyorki zafira ne satsın... ama genede ürün gamını zengin tutma adına getirtmeleri gerekirdi.

Türkiye bu mpv konusunda çok tercih edilebilir bir ülke değil bence..

bence doblo vs zafira çok güzel ve doğru bir karşılaştırma, normal şartlarda bu tarz arabaların görevi, haftasonunda ya da tatilde bir yerlere gidilsi, köpeği bagaja, piknik malzemelerini tavana 4 tane bebeyi arka koltuğa kayınvalide ile hanımı da bir yerlere sıkıştırıp yola çıkmaktır :) ülkemizde bu doblocu diye yeri gelip küçümsediğimiz insanlar haricinde pikniğe giden mi kaldı? 7 yıldızlı otele gidemediği için çoluk çocuk doluşup sahile inen eğlenen denize giren yine onlar... zafira ve türevi MPV ler ülkemizde tutmaz çünkü bu hayatı benimseyen insanlar daha ucuz araba tercih eder doblo gibi... onlar güzel güzel hayatın tadını pikniklerde sahillerde ormanlarda geçirirken biz de h.sonumuzu brunchlarda, havuzlarda çiftlik evlerinde geçirelim, ama onun için de MPV ye gerek yok :)

marikan
30-08-2016, 09:21
bence doblo vs zafira çok güzel ve doğru bir karşılaştırma, normal şartlarda bu tarz arabaların görevi, haftasonunda ya da tatilde bir yerlere gidilsi, köpeği bagaja, piknik malzemelerini tavana 4 tane bebeyi arka koltuğa kayınvalide ile hanımı da bir yerlere sıkıştırıp yola çıkmaktır :) ülkemizde bu doblocu diye yeri gelip küçümsediğimiz insanlar haricinde pikniğe giden mi kaldı? 7 yıldızlı otele gidemediği için çoluk çocuk doluşup sahile inen eğlenen denize giren yine onlar... zafira ve türevi MPV ler ülkemizde tutmaz çünkü bu hayatı benimseyen insanlar daha ucuz araba tercih eder doblo gibi... onlar güzel güzel hayatın tadını pikniklerde sahillerde ormanlarda geçirirken biz de h.sonumuzu brunchlarda, havuzlarda çiftlik evlerinde geçirelim, ama onun için de MPV ye gerek yok :)

Abi olay budur. Bu ülkede SW'de tutmaz, MPV'de. Adını ne koyarsanız koyun, markası ne olursa olsun.

darkmoon
30-08-2016, 09:22
benim iki vectram oldu makyajlı ve makyajsız arada bir passat almışdım ama vectra bir başkaydı halada elegance paket dolu bir vectra o kasayada 2.0 motor hakkını fazla fazla veriyor yada signumları efsane dir.. şu anda bile full paketim doluyum diyen markaların modellerini sallar sallar atar..

beni maslak opelden aramışlardı insignia ilk çıktığında 2009 yada 10 du sanırım ... gittim bakdım adam tanıtıyor işde içine oturdum dedim bu alman değil japon olmuş.. adam yok efendim falan filan diyor dedim her yeri tuş kaynıyor kokpit sağ sol tuşdan geçilmiyor içine oturdunmu almandan ziyade bir japon aracının iç kokpit tasarımı var dış hatlarıda öyle armaları sök mazda toyota yeni kasa çıkarmış falan derim dedim.. adam kitlenmişdi..

Vectra ya modern çizgiler dahilinde bir makyaj atılsa modernize edilse yeni teknoloji yeni motor yeni şanzıman ben gene gider alırdım..

darkmoon
30-08-2016, 09:24
Abi olay budur. Bu ülkede SW'de tutmaz, MPV'de. Adını ne koyarsanız koyun, markası ne olursa olsun.

sw satışlarında yalnız patlama var çok fazla satıyor.. özellikle kalite donanım çok arttı sw da.. çoğunda cam tavan ekstra lüksler var tercih sebebi oluyor. sadece kalabalık aileler için değil gençler iş yapanlar için bile.. arkadaşım iç mimar misal 407sw vardı 2 tane sürdü sattı şimdi 508sw var.. hem iş hem kişisel amaçlı kullanıyor..

darkmoon
30-08-2016, 09:34

denilenler doğruda bir mantıkda fark var avrupalı kafasına göre düşünürsek doblo vari araçlar ile zafira vari araçlar ayrı segmentler statüler.. ve çokda güzel yerlerine yerleştirmişler..

biri panelvan sınıfında yada çok amaçlı ticari olarak geçiyor.. diğeri mpv.. aradaki temel fark lüks işçilik konfor donanım ve en önemlisi mpv tarzı araçlar kalabalık aile tipi araçlar olduğu için avrupalıda güvenlik çok önemli zafiranın ncap yaya vurması dışında şöför ve yolcu koruması 5 yıldız falandı..

mert5
30-08-2016, 09:36
Şöyle bir durum var, Opel, Vectra B yi ufak makyajıyla satsa ( çok değil 3-5 ufak dokunuş ) bundan çok daha iyi olurdu.

darkmoon
30-08-2016, 09:44
vectra b nin kasası şahsına münhasır çok güzel karakteri olan bir kasa .. bencede şöyle cactuslerdeki gibi led far tasarımı gibi bir şey yapsalardı arkayada inceden bir makyaj .. insigniadan çok satardı bencede.

aRSLaN
30-08-2016, 10:01
Herkes opele iyi sallamış. sırasıyla astra g, golf 5 122 tsi, astra h, cruze vcdi sahibi olmuş ve çok farklı marka model kullanmış biri olarak; opel mekanik olarak sağlam, sürüş zevki başarılı, iç mekanı nispeten oyuncak gibi görünen işçilik ve plastik kalitesi başarılı, kemikli araçlar üretir. astranın iki modeli de golfden daha çok yüzümü güldürdü direksiyon başındayken. Burada problem Opel Türkiye ve pazarlama strateji hatası ile alakalıdır. Bir daha Opel alır mıyım? Alırım hatta insignia cdti kesinlikle tercihim olur ama kesinlikle Corsa almam.

darkmoon
30-08-2016, 10:06
opelin plastik kalitesi hiç bir zaman iyi olmadı.. benim iki vectramın kapılarında aynı yerden soyulma vardı. keza arkadaşımın astra j sinde ön camın plastiklerinde aşınma var .. bunlar kronik öyle bana ona özel şeyler değil herkesin bildiği kronik şeyler.. opeli severim beni memnun etmiş bir markadır ama eksileride vardır.

ahmetbaha-drs
30-08-2016, 10:14

Özellikle 90'lı yıllarda, 2000'lere kadar hatta yarısına kadar Opel VW'nin şuanki gördügü muameleyi görüyordu çok iyi hatırlıyorum.. Vectra A-B almak o zamanlar çok havalıydı şuan Passat'a nasıl bakılıyorsa öyleydi halk gözünde. Bu Astra F-G,Corsa B,Calibra,Omega ve GSI'ların satışınıda etkiledi tabi, sonra yavaş yavaş değişti işler. :)
+Showroomlarda insan yerine konuluyoruzda sattıgı arabadan haberi olmayan bayiiler mevcuttu. Örn: Astra Sedan 1.6Turbo Cosmo diye bir arabalarının olmadıgını iddaa ediyordu bazı bayiler sordugumda :D Neyse ki Opel Ataköy vardı o ara.

oguz
30-08-2016, 10:32
Sw araç sevmiypruz diyoruz ama geçmişimiz toroslar kartallarla dolu.. Mpv sevmiyoruz çünkü kartalın torosun yerini doblolar caddyler partnerlar aldı.. transporterın rakibi hala yok mesela... Dusterın da emsali yok ..bazı araçlar ve markaları özdeşleşmiştir. 94 gsi astra dedin mi herkesin agzının suyu akardı misal yada uzay kasa vectra ... Doğuşa kızıp etsekte politikaları ve taktikleri harika , MAlınıbulunmaz hint kumaşı gibi gösterebiliyorsa bu beceridir.. ikinci eldeen en seri elden çıkarabilen araç VW ..10 sene önce opel de bu şekilde önceGM yi soktu hayatına sonra boşandı felan ... dizayn ve motor şanzıman olarak kombinasyon özürlüsü olmaya başladı.. Vw 10 senedir her modelindetüm farklı kombinasyonları sunuyor ( üstelik otu boku opsiyon yaparak) opele bakıyosun_???
2005 den 2012 ye kadar 1.6 twinport astram oldu, tık demedi deformasyon olmadı hep yeterli hissiyatı verdi. Sattım spo aldım 5 sene olucak onda da tık yok.. kuzenım 2013 astra aldı (mecburen 1.3 dizel ) yakmıyor ama gitmoyorda ama memnun deği ... bölük pörçük yazdım biraz kusura bakmayın.. ORduda mesela Opel Ateş var ciddi satar ciddi ilgilenir ciddi güçlüdür.. Satış pazarlama beceridir ancakextra bir sürü durum daha var... Yeni astraya evet 10 bin ucuz ancak ikinci elde 15 kaybettiriyor satmak istersen de bekliyorsun.. Opel Marka alıgısını kaybetti..

darkmoon
30-08-2016, 10:38
opel in çok iyi araçları vardı piyar çalışması yapılamadı.. misal frontera isuzu tabanlı çok kaliteli sağlam bir araçdı iyi lansman yapılmadı fazla ulaşamadı ulaşmak istediği kesime..

yeni kasa tigraların tt leri geldi hala pazarda arabacıyım diyen insanların bazıları bile bilmezler.. bunda onlarında bir suçu yok hiç piyar reklam çalışması yapılmadı..

keza roadster modeli çok az insan biliyor.. signumda öyle efsane bir araçdır panemeranın atasıdır ilk örneğidir çokda harika bir araçdır az insan bilir.. ki bu araçlar doğru reklamizasyonla yok satıcak araçlardı..

darkmoon
30-08-2016, 10:42
ben bunu bildiğim için misal cacada yeni çıktığında dedim satmaz fazla diye çünkü reklamı yapılamz tanıtılmaz tigra tt , roadster,signum gibi modellerle aynı kaderi yaşar 10 sene sonra bu gün pazarda 110-120 satılmaya çalışılan araç o zaman 20-30 a ancak müşteri bulur..

vectra-tuner
30-08-2016, 11:08
Yaklaşık 2 Senedir Insignia kullanıyorum ve araç bana göre mükemmel. Ancak ; Şanzumanı yavaş ve genel olarak Opel'in tüm araçları ağır ve 2017 senesi itibarı ile bu 2 konuya yoğunlaştılar, mesela yeni Astra 150 Kilo civarı hafif.. Rakip araçlara göre ağır olması direkt olarak fazla yakma ve performans eksikliği olarak geri dönüyor dolayısıyla bizim ülkemizde akaryakıt fiyatlarından dolayı pekçok kişi tercih etmiyor... 2. Husus ise ; Bugün Opeli Doğuş oto getirseydi emin olun çok farklı yerde olurdu ki buda distribtör firmanın eksikliği .. 3. Konu ise Opel Vectra A'lar ile çok güzel bir çıkış yakaladı ancak Vectra B ile tüm imajını yerle bir etti..

darkmoon
30-08-2016, 11:14
ben pek öyle düşünmüyorum vectra b yerli üretimde olduğu için hatta çoğunun arka camında fabrika çıkışı türkiyenin yerli otomobili gibi bir şey yazıyordu o yıllarda baya bir satmışdı.. çevremde çok alan olmuşdu yollardada çok vardı.. özellikle o yıllarda opel memur polis asker öğretmenlere kamu çalışanlarına çok güzel indirimler yapıyordu o indirimden faydalanıp çok vectra b alan olmuşdu..

vectra grubunda tasarımı güzel ama makyajlıları dışında sıkıntılı araçlar çoğu özellikle elektrik tertibatı falan ..

MURAT_HLX
30-08-2016, 11:23
opelde danışmanlık yaptığım dönemde bi allahın kuluda zafira yada meriva sormazdı 2014ten kalma meriva vardı evlat olacaktı zor zahmet satıldı.Reklam konusunda hakikatten opel zayıf

vectra-tuner
30-08-2016, 11:26
ben pek öyle düşünmüyorum vectra b yerli üretimde olduğu için hatta çoğunun arka camında fabrika çıkışı türkiyenin yerli otomobili gibi bir şey yazıyordu o yıllarda baya bir satmışdı.. çevremde çok alan olmuşdu yollardada çok vardı.. özellikle o yıllarda opel memur polis asker öğretmenlere kamu çalışanlarına çok güzel indirimler yapıyordu o indirimden faydalanıp çok vectra b alan olmuşdu..

vectra grubunda tasarımı güzel ama makyajlıları dışında sıkıntılı araçlar çoğu özellikle elektrik tertibatı falan ..

Bu doğru, ancak Opel ekonomik Krizde Torbalıda bulunan üretim faaliyetlerini durduran ve kaçan ilk firma sanırım... Buda çok etkiledi

darkmoon
30-08-2016, 11:29
agilayıda unutmayalım onlarada yazık oldu. türkiyede çok güzel satardı satmıycak bir segment değildi. bu ülkede picanto ,i10,i20 falan satıyorsa hemde güzel satış rakamları varsa agila doğru bir reklamizasyonlar çok güzel satardı..

akranı suzuki splash bile daha çok satmışdır..

onursumer
30-08-2016, 11:59
Arkadaşlar merhaba
tarafınızdan yapılan opel yorumlarını okudum ve gerçekten açıklama gereği duydum. Yaklaşık 9 yıldır bu markada çalışıyorum yapmak istediğim şey marka fanatikliği değil asla bazı şeyleri size sormak ve konuyu genişletmek istiyorum.

Bu marka da çalışmaya başladığım da satış danışmanıydım. satış müdürlüğü yaptım ve şu an Satış sonrası hizmetler operasyon müdürü çalışmaktayım. Yorumları okuduğum da söylenmemiş söz kalmamış evet çok özel bir marka değiliz müthiş çizgileri çok radikal araçlar sunmuyoruz ama yorumların bilip bilmeden zafira üzerinden başlayıp ağır olduğunu düşünmekteyim. tasarım noktası göreceli olduğu için onun dışında tek haklı bulduğum kısım reklamların almancadan türkçeye çevrilmesi.
Bizler de yöneticiler olarak aynı konudan şikayetçiyiz. Ama bakıyorum da en fazla wolksvagen ile kıyaslanmaktayız ya da kıyaslanacaksak şartların eşit olması gerekmekte. mesela arkalarında bulunan medya gücü gibi garanti bankası gibi finansman gücü gibi 30 tane daha sıralayabilirim. Bu iş sizin sadece gidip otomobil almanız gibi bir planlamayla yapılmıyor üretimden lojistikten stok maliyetinden ve finansmandan gümrüklemeden tutun da onlarca sebebi bulunmakta.
evet ülkemiz de şu an 5 model satmaktayız ve bu yıl hedefimiz 65,000 araç baktığınız da sanırım örnek gösterdiğiniz wolksvagen 110,000 araç hedefliyor hafif ticari araçları ile çok başarılı bukadar güçlü olmasına rağmen 11 farklı model ile. Örneklerden Hyundai den daha fazla bir rakam bu Peugeot,citroenin toplamı Hondayı rakam olarak saymıyoruım. Vag grubu skoda veya seat dan daha iyi sonuç rakamlar iyi bilerek yorum yapalım lütfen.
insanlar bütçelerine göre otomobil seçiyorlar bu ülkede benim kanımca yada wolksvagen alanlar yada diğerleri diyelim. golf ile aramızdaki Rakam astra da 10,000 tl civarında paket karşılaştırmalarında ha birde sizi showrooma geldiğiniz de insan yerine koyuyor bizim arkadaşlarımız :) birde 8 litre yakan dizel otomatik yorumu okudum 136 hp dizel otomatik aracımız daha bir yıllık evet ama hiç 8 litre yakmadı araç no; ben günlük kullanıyorum hatta hafta sonu 620 km yaptım tam 112 tl araçta mokka 1,6 136 hp dizel motor ayrıca. Bu arada biçok marka gibi kronikleşmiş sorunumuz da bulunmamakta :) en azından şu an için. Bir konu da bu araçları kullanan insanlar binlerce çalışanı var onları küçük duruma düşürmeden yorum yaparsak sevinirim

Ben arac alıcağım zaman hiç aklıma gelmiyor opel markası, kendini bana hatırlatıcak bir yanı yok mesela

kişisel goruşum opel modellerini pazardaki modellere rekabete iyi hazırlayamıyor hep bir yanı eksik olunca insanlar çok basit bir şekilde farklı markaları tercih edebiliyorlar

mesela corsa yı polo yerine tercih etmek için bir neden olması gerek benzinli modeller hala 1.4 atmosferik mesela dijital klima yok vs ? ki 1.4 atmosferik alıyorsam i20 alırım daha yakışıklı bir arac sonuçta :D zaten ucuz bir araç değil 60bin bandında artık o sınıf , aynı şekilde adam geldi ki yeni değil 2013 te duz vites o sınıfta bir aracın duz vites olması kadar saçma birşey olamaz fiat 500 le rekabet etmesi mümkünmü değil bana kalırsa :) , zafira aynı şekilde cazip bir yan goremedim, onu geçtim reklam olarak hatırlatılmadı bile insanlara şuan tv de peugeot reklam dondururken kimsenin aklına gelmez :) astra dışında modele ağırlık vermiyorlar , astrayıda fiyat performans cazip kılıyor ama insanlara hatırlatılmadığı surece gidip bakıcaklarını düşünmüyorum o araca geçen konu açıldı tavsiyede astra hariç herşeyi soyledim :)

Redfish16V
30-08-2016, 12:00
astra coupe bertone'den sonra hiç bir opel modelini sevemedim.. ki sıkı gsicı olarak bunu söylüyorum :) Reklam vb olarak ta hiç bir zaman mükemmel olmadılar zaten..

MURAT_HLX
30-08-2016, 12:10
bir önceki mesajlarda kronik sorunumuz yok denmiş ama bir kez daha düşünmek gerek :)

Galip
30-08-2016, 12:20
kalan corsalar yeter 20 yıl Türkiye ye bence bütün parçaların yan sanayileri mevcut zaten :)

mert5
30-08-2016, 13:07
Hop opel bir vectra yaptı sonra iki vectra yaptı, algiyi otururdu sonra nasılsa opel vectra iyi insanların aklında yerini aldı ve 3. vectra C kasa çıktı . Opel Vectra C ile ekonomik krize girdi vs. Malesef artık hiçbir otomobil sanat yapmak için değil para kazanmak için üretiliyor. Bu konuda opel sadece kurban oldu yoksa BMW den tut Mercedes in üstünden Audinin yanından Vagin kenarından gec 90 larin kalitesi nerde şimdiki kalite nerde ?

Bu nerdeyse bütün marka/serilerde aynı buna. E39 vs F10 520i hangisi iyi ? Yalin olarak tabii F10 ama E39 in verdiği hislerden hangisini verebiliyor ? Daha hızlı daha ekonomik, çevreyi daha az kirletiyor ama tamamen günümüzün kullan at arabalarından biri maalesef...

SULTANOGLU
30-08-2016, 13:41
Yazdigimi soyle ozetliyim. Su an halen bir Astra G miz var. O araba benim gozumde o yillarda codden cok yakisikli bir arabaydi ve cok severek ailecek kullaniyorduk. Hatta hala okadar seviyoruxki satmiyoruz. Gelelim 2011 yilina askerden geldim eve sifir bir araba alalim dedik gittik opel showroom una. Ne ilgilenen var ne alaka gosteren var. Almak istedigimiz araba insingniaydi v3 hala tipi benim cok hosuma gider. Sonucta ilgi alaka olmadigindan tek basima dolastigimizdan almadik.

Demem sudur eskiden gerek showroom u olsun gerek ilgi alaka olsun 2000 lerde en cok satis rakamini yakalayan bir marka olarak, Su anda bence hala o yillarda kalmis gibi hareket ediyor.

levent
30-08-2016, 14:03
Astra k için elektronik sıkıntıları var deniliyor hatta YouTube da aratınca çıkıyordu geçenlerde denk gelmiştim, 98-99 yılında babamın arkadaşında astra f varken beyinde lehim çatlaması yüzünden araba 120 km üzeri hızda ayağı gazdan kaldırınca elektriksel olarak kendini kapatıyordu 160 yapınca düzeliyordu geriye :)

Bu tip şeyler potansiyel müşterileri korkutuyor bana kalırsa, bir de değer kaybı mevzusu.. 80 üzerine fiyata satılan astra k lar 65 den müşteri bulmaya çalışıyor sahibindende misal. 110 civarına satılan insignia 1.6 turbolar da keza 80-90 aralığında hep.

Yoksa babam da çok beğeniyor hatta düşünüyor insignia 1.6 sidi turbo 170hp.. 19 yıllık Toyota macerasından sonra arıza ve değer kaybı konuları çok kafa kurcalıyor ama. Tabi bir de kullanan varsa sidi ne yakıyor? Mesela golf tdi ın 6 yaktığı kullanımda 10-11 mi? O şekil bilgi verebilecek olursa makbule geçer :)

MURAT_HLX
30-08-2016, 14:22
Astra k için elektronik sıkıntıları var deniliyor hatta YouTube da aratınca çıkıyordu geçenlerde denk gelmiştim, 98-99 yılında babamın arkadaşında astra f varken beyinde lehim çatlaması yüzünden araba 120 km üzeri hızda ayağı gazdan kaldırınca elektriksel olarak kendini kapatıyordu 160 yapınca düzeliyordu geriye :)

Bu tip şeyler potansiyel müşterileri korkutuyor bana kalırsa, bir de değer kaybı mevzusu.. 80 üzerine fiyata satılan astra k lar 65 den müşteri bulmaya çalışıyor sahibindende misal. 110 civarına satılan insignia 1.6 turbolar da keza 80-90 aralığında hep.

Yoksa babam da çok beğeniyor hatta düşünüyor insignia 1.6 sidi turbo 170hp.. 19 yıllık Toyota macerasından sonra arıza ve değer kaybı konuları çok kafa kurcalıyor ama. Tabi bir de kullanan varsa sidi ne yakıyor? Mesela golf tdi ın 6 yaktığı kullanımda 10-11 mi? O şekil bilgi verebilecek olursa makbule geçer :)

çok doğru tespit şuan için astra k'larda akü sorunu oluyor ne hikmetse kutup başlarına sıcak su dökünce düzeliyor,klima kompresörünüde unutmamak gerek,teyptede sıkıntı var güncelleme gelmesi bekleniyor.gerçi daha yeni araba normal makyaja kadar belli sorunları olacaktır diye tahmin ediyorum.

gelelim insignia'ya sattığım sportların alayı döndü geri klima kompresörü yanması ve anahtarsız giriş çalıştırmadan ötürü

darkmoon
30-08-2016, 14:31
ne varsa eski opellerde var.. insignia güzel araç tek beğenmediğim o insigniada içinin tuşdan geçilmemesi .. bir arkadaş bu forumda demişdi 41 tane mi 43 tane mi ne iç kabinde tuş varmış..

incisözlük de bir yazı aklıma geldi yıllar önce okumuşdum Arabanın dışı çok güzel içine oturup önüme bakdığımda kendimi nasa uzay üstünde çalışan görevli gibi hissediyorum her yer tuş kaynıyor yazmışdı :))

vectra-tuner
30-08-2016, 14:44
Abiler hangi arabayı alırsanız alın sorun çıkabilir ...

1) Corolla d-4d kullandım 5 sene... Araçtan inerken sol tarafta bulunan emniyet kemerinin olduğu yerdeki trim çıkıyordu elle geri takıyordum... Egr borusu 2 kere kırıldı... Şanzuman bilyası değişti .. Ama çok konforlu keyifli bir araçtı.

Çünki hiçbir araba artık eski kalitesinde değil, Örneğin Corolla'nın motor beyni BOSCH , Kontakt anahtarı Valeo marka.. Yani Toyota bile eskisi gibi safkan Japon değil

Bmw'lerde triger sorunundan dolayı motor kıranın haddi hesabı yok (5.20 Dizel) ve triger değişimi 8.000 Tl hemde motor indirilerek değişiyor.

Kısaca en sorunsuz olanlar genellikle Makyajlı seriler, yeni kasa bir araba çıktığında ya sorunların düzeltilmesini beklemek gerekir yada kabullenip almak

levent
30-08-2016, 17:00
[QUOTE=vectra-tuner;8177901]Abiler hangi arabayı alırsanız alın sorun çıkabilir ...

1) Corolla d-4d kullandım 5 sene... Araçtan inerken sol tarafta bulunan emniyet kemerinin olduğu yerdeki trim çıkıyordu elle geri takıyordum... Egr borusu 2 kere kırıldı... Şanzuman bilyası değişti .. Ama çok konforlu keyifli bir araçtı.

Çünki hiçbir araba artık eski kalitesinde değil, Örneğin Corolla'nın motor beyni BOSCH , Kontakt anahtarı Valeo marka.. Yani Toyota bile eskisi gibi safkan Japon değil

Hemen hemen 11 yıldır ben de tepesindeyim Corolla D4D nin. Trim çıkması vs hiçbişey yaşamadım bugüne kadar ki 2009 dan beri spor helezon mevcut 110 bin km oldu takılalı.. EGR de de sorun yaşamadım mesela ama devirdaim kaçırma yapmıştı 2011 yılında o kadar..

İlk aldığımda klima çevresindeki kaplama atması ve arka kapı fitili harici sorun yaşamadım onlar da garantiden çözüldü. Kronik olaraksa direksiyon kutusu hepsinde var, değiştirsen de güncelleme yapılmadı 1 yıl sonra tekrar aynı duruma geliyor, sürüşe negatif etkisi yok. Başka da kroniği yoktur mesela bizim kasaların.

Tunacan
30-08-2016, 17:04
2001 astra g aracımı hatırladıkça egr temizliği, arıza kodu ve 125tl geliyor aklıma..

ghibli06
30-08-2016, 19:15
ne varsa eski opellerde var.. insignia güzel araç tek beğenmediğim o insigniada içinin tuşdan geçilmemesi .. bir arkadaş bu forumda demişdi 41 tane mi 43 tane mi ne iç kabinde tuş varmış..

incisözlük de bir yazı aklıma geldi yıllar önce okumuşdum Arabanın dışı çok güzel içine oturup önüme bakdığımda kendimi nasa uzay üstünde çalışan görevli gibi hissediyorum her yer tuş kaynıyor yazmışdı :))

BMW de tek joysticke geçti de ne oldu, el her daim orada :)

darkmoon
30-08-2016, 20:51
BMW de tek joysticke geçti de ne oldu, el her daim orada :)

en azından tek el .. diğerinde her göz bir tuşda her parmak bir tuşsa birde akılda tutmak var hangi tuş hangi işe yarıyor diye :))

vectra-tuner
30-08-2016, 21:52
Makyajlı Insigniada tuş karışıklığı yok, eski serilerde bol bol kırmızı ledli düğmeler var... Tek dert tuş karmaşası olsun , corollamda cam açma butonunda aydınlatma bile yoktu onu bile kafaya takmazdım

Network
31-08-2016, 00:24
Ben çok opel meraklısı değilim. Tigra ve opc benim anladığım. Gönül isterki yeni kasa tigra olsun, az makyajlı, o biline ruhunu bozmasın, 350 hp olsun, opc 500 beygir olsun uçsun kaçsın...

Öncelikle sorunlu, eksik servisli 6 model yerine düzgün 5 model çok daha iyidir ve çoğu firmanın sadece otomotivde değil diğer her alanda onu da satalım bunu da satalım diyerek yapamadığı delikanlı bir harekettir.

Satışlara baktım yazmadan önce.

- Ticarisi yok,
- Türkiye sınırları içerisinde araç üretiyor diye yerli araç kategorisinde aracı yok.
Buraya parantez açayım; yer gök bir araya gelse fiat, ford, honda, hyundai, renault ve toyota yerli firmalar değildir benim için o yüzden hiç tartışmasını yapmayacağım bile.

Opel yılın bu zamanına kadar satışlarda 3. gözüküyor.

"Sadece çeviri yaparak" oldukça iyi bir başarı bence...

mert5
31-08-2016, 07:36
Opel Alman bi kere unutmayalım, insanlar (ucuza ?) Almanya biniyorlar . Opel Türkiye de varlık surdurebiliyorsa bundandir.

Molev
31-08-2016, 08:06
Arkadaşlar merhaba

H ve J Kasa Astra'da hiç düşünmeden 10 tane kronik sorun sayabilirim, kaldıki astra opelin en adetli sattığı arabadır, kulaktan dolma bilgiler değil bizzat kendim yaşadığım gözlemlediğim problemler, mekanik sorunsuzluktan bahsedilir 1.6 ecotec (hitler)16XER motorunun habire yağ soğutucusu patlatması, rolantide sürekli titreme, iç trimlerinin soyulması, ön cam fitil plastiğinin soyulması, bir süre sonra klimadan cır cır cır ses gelmesi yedek parça maliyetleri, ERDEMİR oto da aracımda şu problem var diyip satış personelinin beni dövücekmiş gibi konuşması, keza servisinin keşmekeşliği, başka servislerin aralarındaki işçilik farkları, otomatik şanzımanın Easytronik ten bahsetmiyorum o başlı başına sıkıntı Active Select'in problemleri birdaha opelmi asla kapıma sokmam.... Arabanın bir tek iyi özelliğini söyliyim size hunharca yol tutuyo araba merco,bmw gibi yol tutuyo birtek o var başka hiçbirşeyde yüzümü güldürmedi.

enes_srb
31-08-2016, 08:10
Abiler hangi arabayı alırsanız alın sorun çıkabilir ...

Bmw'lerde triger sorunundan dolayı motor kıranın haddi hesabı yok (5.20 Dizel) ve triger değişimi 8.000 Tl hemde motor indirilerek değişiyor.

Kısaca en sorunsuz olanlar genellikle Makyajlı seriler, yeni kasa bir araba çıktığında ya sorunların düzeltilmesini beklemek gerekir yada kabullenip almak
Corolla serilerini cok uzun senelerdir kullanan komsularim abilerim var hic bi sorun yasamadiklari icin kullandiklarini soyluyo hepsi ve suan bizdede 2 tane var cok kaliteli mi hayir performansli mi hayir ama sorunsuz biri d-4d sol 2.5 senedir arac bi kere bakima gitmedi digeri rutin 0 oldugu icin, bence kronik olan ve ciddi problem olan bi sorunu yazmamissiniz . bu arada sahibinden arac baktigimda opele hic girmem bile gerci ulkemizde biraz olaylarin degisik yurudugunu bazi markalarin gereken degeri gormedegini dusunsemde sanirim opel onlardan biri degil

M3CSL
31-08-2016, 10:21
Makyajlı insigniada da ergonomi düşük, hangi tuş ne işe yaradığını öğrenene kadar göbeğim çatladı. yOKSA SON KASA ASTRA corsa filan yalıtımı yol tutuşu genel malzeme kalitesi eskilere göre iyi, kaliteli arabalar totalde,

ahmet3425
31-08-2016, 10:49
opel simdiye kadar beni de hiç çekmedi, neden bilmiyorum ama ne zaman bir araba almaya niyetlensem opel markasına baktıgımı hatırlamıyorum :)

onun dısında ingiltere piyasasına farklı marka ile aynı otomobilleri piyasaya suren avrupalı tek uretıcı neden acaba ?

Yigit-Y
31-08-2016, 11:37
Bir alman atasözü derki

Merso prestijimiz bmw hızımız audi gururumuz opel yüz karamız der

Marka fanatikliği ile alakası yok olmasada olur diyoruz bunca kişi şunu demeye çalışıyor

Opel çokda önemli bir marka değil bu sektörde yeri boşluğu çok hissedilmez

M3CSL
31-08-2016, 12:15
almanları geçelimde forddan yada pejodan ne eksiği varda bu kadar eleştiriliyor:) vwden sonra 2. sırada gelir bence, sonuçta focusun içi dökülüyor astra ondan daha kaliteli bir araç.

vectra-tuner
31-08-2016, 12:20
Corolla serilerini cok uzun senelerdir kullanan komsularim abilerim var hic bi sorun yasamadiklari icin kullandiklarini soyluyo hepsi ve suan bizdede 2 tane var cok kaliteli mi hayir performansli mi hayir ama sorunsuz biri d-4d sol 2.5 senedir arac bi kere bakima gitmedi digeri rutin 0 oldugu icin, bence kronik olan ve ciddi problem olan bi sorunu yazmamissiniz . bu arada sahibinden arac baktigimda opele hic girmem bile gerci ulkemizde biraz olaylarin degisik yurudugunu bazi markalarin gereken degeri gormedegini dusunsemde sanirim opel onlardan biri degil

1994-1996 Corolla'lar efsane idi.. Ama artık Corolla'lar da ciddi sorunlu olabiliyor , MMT şanzumanı sorunu, Yağ yakan, Turbo kıran vs... Benim aldığım 2009 Corolla d-4d Güney Afrika imalatı idi., İlk şikayetim Karterden yağ kaçırması şeklinde oldu , ÖTV indirimi zamanında almıştım arka camları manuel olan Class modeli... Hiçbir araç eski kalitesinde değil açık konuşalım, 2003 Passatımız vardı ve gerçekten çok güzel bir araçtı , Şimdiki Passata bakın birde o eski passatlara alakası kalmamış.

prodorian
31-08-2016, 14:19
Bir alman atasözü derki

Merso prestijimiz bmw hızımız audi gururumuz opel yüz karamız der

Marka fanatikliği ile alakası yok olmasada olur diyoruz bunca kişi şunu demeye çalışıyor

Opel çokda önemli bir marka değil bu sektörde yeri boşluğu çok hissedilmez

Sen ne iş yapıyorsun ? merak ediyorum gerçekten.

Yigit-Y
05-09-2016, 08:23
Sen ne iş yapıyorsun ? merak ediyorum gerçekten.

Araba alıp araba satma son 10 yılda 63 araç merakın gitmiştir umarım

prodorian
05-09-2016, 12:56
Araba alıp araba satma son 10 yılda 63 araç merakın gitmiştir umarım

sanırım normal araba satmıyorsun en azından forumca bildiğimiz kadarı ile ?? sattığın arabaların tamamı pert!!! nekadar doğru????
yada bu markadan çok ciddi sayıda hayatını kazanan arkadaşımız varken bu tarz sallamak ne kadar doru...

yazdığın her şeyi okudum da hep mi birilerine bir şeylere sallamak olur. biraz dikkat edelim lütfen...

darkmoon
05-09-2016, 13:13
opel simdiye kadar beni de hiç çekmedi, neden bilmiyorum ama ne zaman bir araba almaya niyetlensem opel markasına baktıgımı hatırlamıyorum :)

onun dısında ingiltere piyasasına farklı marka ile aynı otomobilleri piyasaya suren avrupalı tek uretıcı neden acaba ?

nedeni siyasi başkabir şey değil.. ikinci dünya savaşından sonra ingilizler almanlara karşı aşırı bir tepkililer haklı olarak.. alman markalarınıda o yüzden istemiyorlar ve kullanmıyorlar.. opelide o yüzden opel olarak değil vauxhall olarak ingilterede satmaya başlıyorlar.. olayın özü kısaca o..

opelin tek kötü yanı Gm in güdümünde olmasıdır yani tam bağımsız bir marka değil.. ve ne yazık ki insignia ve sonrası ürünlerde çoğunluğu bazıları kızsada Gm daewoo merkezli üretilen ürünler.. artık iyicene chevrole daewoo falan mix olmuş ürünler..

levent_s
05-09-2016, 19:58
Aracım astra j geçen yıl kasımda aldım alırken i30 ve astra arasında kaldım çok araştırdım ve astrada karar kıldım yaklaşık 25 bin km yaptım 15 bini lpgli olarak ve sıkıntısız olarak gayet memnunum. Bende araç alırken kesinlikle ww ye bakmıyorum bile çok itici geliyor bana ww. golfün dış tasarımı kalas gibi hatta defalarca incelemişimdir neden begenildigini anlamak için ama bulamadım.

Yigit-Y
05-09-2016, 23:01
sanırım normal araba satmıyorsun en azından forumca bildiğimiz kadarı ile ?? sattığın arabaların tamamı pert!!! nekadar doğru????
yada bu markadan çok ciddi sayıda hayatını kazanan arkadaşımız varken bu tarz sallamak ne kadar doru...

yazdığın her şeyi okudum da hep mi birilerine bir şeylere sallamak olur. biraz dikkat edelim lütfen...

Aksine yarısı boyasızdı

Opel duyunca benim aklıma bir dayı gelir kaza sonrası airbag açılmaz

Opel de sensöre denk getirememişsin diye kullanıcı hatası der

Marka fanatikliği yapma parayı bulursun bir gün bmw mersoya geçersin

Objektif yazarım şahsi fikrimdir

Beğenmek zorunda değilsin

Bütçe meselesi bu araba işi opel senin bütçene hitap etmiş

En az 8 tane opel sahibi olmuş birisiyim

Şu bende çok net almanların savunmadığını bir türk savunması çok komik :)

Thracian
06-09-2016, 08:43
Marka fanı falan değilim. Astra j sahibiyim. Gönül ister 5 kasa, e serilerine binmek. Ama aldığım dönemde 50-55bin tl bandında. Honda Civic, Corolla, Doblo priemio, rapid, octavia, jetta, i20, i30, c4 lere baktım. Astra j yi seçtim. Hala da doğru kararı verdiğimi düşünüyorum. Şuana kadar 75.000km yaptım. 4 bakım yaptırdım. 1 kere Z Rot değiştirdim.

vectra-tuner
06-09-2016, 09:35
Aksine yarısı boyasızdı

Bizde bir tane Bmw 5.25XD var , Bir tane Mercedes E180 ... Bu araçlardan birisi eski Insignia sahibi olan kardeşimin, Bmw güzel araba ancak 2 Tane insginia parasını nereye verdik hala anlayamadık biz.. Konfor desen %100'lük bir fark kesinlikle yok, malzeme kalitesinde belli farklar var eyvallah ama Bmw Mercedese verilen paranın büyük bir bölümü markaya gidiyor bunu açık olarak söyleyim.

prodorian
06-09-2016, 11:56
Aksine yarısı boyasızdı

Marka fanatikliği yapmıyorum. Zaman'ın da bindik 5 kasalara mersolara sorun yok. Kendi bütçem buna yetiyor babamın parası ile bimiyorum. Petriç dediysem yanlış anlama forumda ki algıdan dolayı yazdım boyasız pertler de var hatta git sahibindene yarısı öyle. Yorumlarına takıldığım nokta herşeye sallayacak bir şey var sende ama saygı yok kusura bakma bu da benim görüşüm saygı duymalısın.

M3CSL
06-09-2016, 16:10
Preıumlarda zaten paranın bir kısmı markaya gidiyor bunu inkar edicek kimse yoktur sanmıyorum.

cabrioleter
06-09-2016, 20:00
Preıumlarda zaten paranın bir kısmı markaya gidiyor bunu inkar edicek kimse yoktur sanmıyorum.

passatla 1.6 bmw 3 kasanın fiyatı birbiriyle yarışıyor hocam. arkadan itiş, daha güçlü motor, 8 ileri sorunsuz zf şanzıman ve tabiki tasarım ve az da olsa malzeme kalitesi farkı aradaki 3-5 denilebilecek farka da değer. markaya para ödenmemiş oluyor bu durumda bence bmw parasını sonuna kadar hakeden bir firma..

Yigit-Y
06-09-2016, 20:53
passatla 1.6 bmw 3 kasanın fiyatı birbiriyle yarışıyor hocam. arkadan itiş, daha güçlü motor, 8 ileri sorunsuz zf şanzıman ve tabiki tasarım ve az da olsa malzeme kalitesi farkı aradaki 3-5 denilebilecek farka da değer. markaya para ödenmemiş oluyor bu durumda bence bmw parasını sonuna kadar hakeden bir firma..

Dersin ama yinede yok logoya para veriliyor derler

O zaman şahin alalım nasılsa 4 teker dönüyor dilediğin yere götürüyor mantığı devreye girer

Elma armut kıyaslaması yapılmamalı

Opel almanya ki değerini anlamak için safkan bir alman vatandaşına sormak gerek

vectra-tuner
06-09-2016, 21:22
Passat D segmenti, 3 Serisinden daha büyük daha konforlu bir araç.. Kıyaslama yanlış olmuş yine ama neyse.. Bmw 5 serisinden başlar.. Son zamanlarda 1 kasa Bmw a serisi mercedese 100 küsür bin paralar verene gülüyorum bende

cabrioleter
06-09-2016, 21:41
Passat D segmenti, 3 Serisinden daha büyük daha konforlu bir araç.. Kıyaslama yanlış olmuş yine ama neyse.. Bmw 5 serisinden başlar.. Son zamanlarda 1 kasa Bmw a serisi mercedese 100 küsür bin paralar verene gülüyorum bende

passat d segmenti 3 serisi de d segmenti kısacası elma ile armut değil. bmw 5 serisinden başları şu an uydurdunuz sanırım. yoksa bmw yi bmw yapan 02 serisi, e21 bir zamanların efsanesi e30'ları çöp yaptınız.. e36 ve e46'yı konuşmayalım zaten. herkesin lükse daha kolay ulaşabilir olması onu küçümseyeceğiz anlamına gelmez.

bmw 3 serisi boyut olarak az daha ufak passattan ancak aks mesafesinin bu durumda bile uzun olması size sunacağı sürüş keyfini vadediyor.

bmw yine sınıfında arkadan itişli tek araç ve golfün full+dizel+dsg+ekstra donanım fiyatları ile kafa kafaya. bence o paraya golf alana gülmek lazım.
a serisi ile 1 serisi arasında bariz farklar var. keza 2 serisi ile cla arasında da. evet bmw kalitesine yakışmıyor ancak mercedes kadar kötü değil bmw. daha geçen bir başlık da 2 serisi mi 3 serisi mi diyince millet 2 ye yönlendiriyordu ama c alacak insanı kimse cla ya yönlendirmez mesela..

yine daha güçlü motor, arkadan itiş ve bmw ş.içi yarım litre daha az yakıt tüketimi vadediyor golf e göre, sorunsuz zf şanzıman, dizel golfte ***** torsiyon var bi de ve yanlış hatırlamıyorsam bmw'ler servise vw'lerin tam km göre 2 ila 3 katı km de geliyor... eee daha napsın bmw de o parayı haketmesin size gülünç gelmekten kurtulsun??

vectra-tuner
06-09-2016, 22:06
Bmw 3 serisi passata denk bir araba değil, daha çok spor tarzda bir araç, konfor olarak da passatın gerisinde.. Donanım olarak zaten birşey söylememe gerek yok sanırım hala manuel el freni ile satılıyor, aracı doldurmaya başlayınca 5 serisinin baz donanımlısını geçiyor.. Ben Bmw kötü araba demedim ki , o paraları etmez dedim... Kimisi prestije önem verir sadece bunun için Çöp olsa çamurdan olsa Bnw mercedes alır.. Kimisi hızlı sorunsuz araba ister gider japon alır vs... ilk arabam e21 3.15 idi sonra e30 3.16 ve m40 3.25 kullandım.. 30 sene önce olsa bu tartışmada haklı olabilirdiniz, e21'in dörtlü düğmesinin olduğu paneli söktüğümde tek bir ampul ile fiberoptik ile aydınlatma yapıldığını görmüşlüğüm var.. Objektif yorum yapabilecek 3 serisi ve passat kullanış yada 3 serisi ve insignia kullanmış birisi yazarsa sanırım daha net anlaşılır konu

Octane
06-09-2016, 22:13

Benim hep söylediğim söz. Aynen bu şekilde yeni bmwler, 3 silindirli çöp motora sahip olanlar hariç. Sürüşü zevkli, sorunsuz. Bu seçenek varken vag grup bana hep saçma geliyor.

Opele gittim geçenlerde, arkadaşın aracına parça sormaya. Showrooma bir bakayım dedim, adam 70 lira. Günahtır yani.

vectra-tuner
06-09-2016, 22:22
Passat Bi td bakmaya İstanbul yolu Doğuşa gittik, 220 bin tl fiyat verdiler , araç dolu sayılırdı.. Aynı araç Opel'de 170 bin tl..Kabul etmek gerekirki Doğuş oto çok başarılı bir şirket. Millet vw almak için sıraya giriyor, dürüst olmak gerekirse bir mal kapış kapış gidiyorsa bende olsam fiyata yüklenirim

M3CSL
07-09-2016, 08:08
passat d segmenti 3 serisi de d segmenti kısacası elma ile armut değil. bmw 5 serisinden başları şu an uydurdunuz sanırım. yoksa bmw yi bmw yapan 02 serisi, e21 bir zamanların efsanesi e30'ları çöp yaptınız.. e36 ve e46'yı konuşmayalım zaten. herkesin lükse daha kolay ulaşabilir olması onu küçümseyeceğiz anlamına gelmez.

bmw 3 serisi boyut olarak az daha ufak passattan ancak aks mesafesinin bu durumda bile uzun olması size sunacağı sürüş keyfini vadediyor.

bmw yine sınıfında arkadan itişli tek araç ve golfün full+dizel+dsg+ekstra donanım fiyatları ile kafa kafaya. bence o paraya golf alana gülmek lazım.
a serisi ile 1 serisi arasında bariz farklar var. keza 2 serisi ile cla arasında da. evet bmw kalitesine yakışmıyor ancak mercedes kadar kötü değil bmw. daha geçen bir başlık da 2 serisi mi 3 serisi mi diyince millet 2 ye yönlendiriyordu ama c alacak insanı kimse cla ya yönlendirmez mesela..

yine daha güçlü motor, arkadan itiş ve bmw ş.içi yarım litre daha az yakıt tüketimi vadediyor golf e göre, sorunsuz zf şanzıman, dizel golfte ***** torsiyon var bi de ve yanlış hatırlamıyorsam bmw'ler servise vw'lerin tam km göre 2 ila 3 katı km de geliyor... eee daha napsın bmw de o parayı haketmesin size gülünç gelmekten kurtulsun??

Yorumları Bmw marka adının etkisinde kalarak yaptığınızı varsayıyorum, rwd filan bunlar ancak 20 li yaşlarda gençlerin yada %5 lik sürüş dinamiği arayan kitlenin aradığı şeyler, yol tutuş deseniz golf passatı biraz araştırmanızı öneririm.
passat 1.4 150 hıghlıne 132 gibi alınabiliyor, benzer dolulukta 320i 145 150 arası belki daha fazla emin değilim şu an. golf 116 arasındaki farklarda benzerdir, fiyat fazla olduğu halde daha fazla şey sunmaması(hatta daha az şeyler sunması) buna mersolarda dahil benim ilk msgdaki yorumumu destekliyor.. bütün araçları sürekli kullanıyorum ve Bmw sempatizanı olduğumu herkes bilir.

VWci
07-09-2016, 08:25
Yillarca VW grubu araca bindim. Ha boyle ust duzey modelleri degil daha mutevazi olanlari, 1980 Golf 1 Diesel, 1998 Polo 1.6, 1998 Polo Sportline, 2011 Golf 1.6 TDI Trendline, 2011 Polo Bluemotion, 2015 Golf 1.4 TSI Highline...

Bu mayis ayinda bir trafik kazasi yaptim... Yillardir guvendigim VW markasi aracin (2011 Golf TDI Trendline) koltugu kirildi... Evet koltugun sirtligi kaza esnasinda kirildi ve ben emniyet kemerini takmis olmama ragmen aractan firladim... asgari 4 omurumu ve boyumu kirdim...

Internette arastirin (seatback failure)

Butun markalar ticari firmalar... Hicbirisi bizim kara gozumus ve kasimiz arac uretmiyor hepsi kar pesinde...

Muharrem C.80
07-09-2016, 11:19
Öncelikle büyük geçmiş olsun VWci

Benim konuyla ilgili değil ama genel düşüncem araç konusunda sırf populer diye millet aldı bende alacam diye özentilikten(birçok kişi sırf bu yüzden alıyor) sırf sidik yarıştırmak için saçma sapan paraları etrafta leblebi gibi olan arabalara vermem imkanı yok :)

150-200 lira paraları verceğime 70-80 binlik bile olsa ki 130-140lara yelpaze muazzam genişliyor, bilassa daha şık, daha güzel daha konforlu ve performanslı yerine göre radikal araçlara bile binebilirm diye düşünürüm. O paralara temiz bir ikinci el olduğu takdirde de ne arabalara binebilrisin.

Bu hususta millet neder diye değil, ben ne sürmek isterim diye düşünürüm. Marka fanatikliğim katiyetle yok 2 Japon 3 Alman 1 Amerikan 2 Kore markası süren biri olarak herbirinin kendine göre güzellikleri var. İkinci eldede daha hiç zarer etmedim çünkü iyi malın alıcısı herdaim olur.

VWci
08-09-2016, 06:43
Sagol kardesim....