PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Garantisinin Bozulması Hk.

UM1196
01-09-2016, 16:24
Arkadaslar selamlar bir konu hakkında bilgilerinize ihtiyacım var ;

Geçen hafta Avek ten 0 Seat Leon FR aldım herkes gibi benımde arac ustunde degısıklık yapma ıstedıgım var , yay jant difüzör lip vs gibi aşırıya kaçmadan aracımı guzellestırmek adına bazı eklemeler yapmak ıstıyorum.Bugun servıs danısmanını aradım hani benım bıldıgım bır oncekı toyota aracımdan sadece yazılım yapıldıgı takdırde garantinin bozulacagı seklındeydı fakat konusmamda bana sölenen yenı bır jant bıle takmıs olsam olası bir mekanik yani şanzıman , aks gibi her cesıt arızada garantinin bunun kabul etmeyecegını soyledıler.Daha saçma bırsey duymadım ılk defa bole bırsey yapıcam jantla şanzıman arasındakı arızanın nasıl bır baglantısı olabılır tam anlayamadıgımdan garip geldi.

Sorum şu ; Bu konu hakkında daha önce tecrubesı olan bu tarz bır problem yaşamış olan kımse var mı ? Garantiyi bozdurmak ne kadar mantıklı ?

Kısaca ne yapmam gerekir sonucta aldıgım gıbı bınmek ıstemıorum ama daha once wv veya seat olarak 0 bır arac sahıbı olmadıgımdan mantıklı olan nedır ?

Fikirlerinizi ve tecrubelerınızı paylasırsanız sevinirim , şimdiden teşekkürler.

EREN34
01-09-2016, 16:41
Bildiğinizi yapın, madem servis kıl. Bakım ve arıza anında oeme döner öyle sokarsınız servise. Araca orj. ekipman dışı takılan her ekipman aracı garanti dışına çıkartır. Toyota'nın yaptığı insiyatif, iyi niyet yada ne ad koymak isterseniz.

Jant&şanzıman ilişkisi ise, Jant oemden daha ağır olursa atalaet artar ve ilk kalkışlarda aks ve şanzımana daha fazla yük biner. Bu fazla yük durumu sadece kalkışlarda değil, genel anlamda etki eder.

Octane
01-09-2016, 16:46
Toyotadan vag gruba geçmişsiniz. Doğuşun kucağına düşmüşsünüz bir kere. Bundan sonra her şey kullanıcı hatası, her şey garanti dışı.

Golf6 da yaşadığım olay: Siz vitesi trafikte beklerken Nye alıyor musunuz? Hayır almıyorum. Almanız lazım kullanıcı hatası.
Peki deyip şaşmaz doğuşa gittim.
Siz vitesi trafikte beklerken Nye alıyor musunuz? Ampul yandı kafada, dedim ki alıyorum. Dediler ki almamanız lazım kullanıcı hatası.

Kısaca, doğuş bu, fırsatını vermenize gerek yok, zaten yapacağını yapıyor. Bazen milletin 1 yaşında bozulmuş dsgsini değiştiriyorlar PR için, milletin de gazını alıyorlar...

EREN34
01-09-2016, 16:48
Toyotadan vag gruba geçmişsiniz. Doğuşun kucağına düşmüşsünüz bir kere. Bundan sonra her şey kullanıcı hatası, her şey garanti dışı.

Golf6 da yaşadığım olay: Siz vitesi trafikte beklerken Nye alıyor musunuz? Hayır almıyorum. Almanız lazım kullanıcı hatası.
Siz vitesi trafikte beklerken Nye alıyor musunuz? Ampul yandı kafada, dedim ki alıyorum. Dediler ki almamanız lazım kullanıcı hatası.

Kısaca, doğuş bu, fırsatını vermenize gerek yok, zaten yapacağını yapıyor. Bazen milletin 1 yaşında bozulmuş dsgsini değiştiriyorlar PR için, milletin de gazını alıyorlar...

İlk cümlene %100 katılıyorum.

Kalana sesli güldüm :D

UM1196
01-09-2016, 16:56
Bildiğinizi yapın, madem servis kıl. Bakım ve arıza anında oeme döner öyle sokarsınız servise. Araca orj. ekipman dışı takılan her ekipman aracı garanti dışına çıkartır. Toyota'nın yaptığı insiyatif, iyi niyet yada ne ad koymak isterseniz.

Jant&şanzıman ilişkisi ise, Jant oemden daha ağır olursa atalaet artar ve ilk kalkışlarda aks ve şanzımana daha fazla yük biner. Bu fazla yük durumu sadece kalkışlarda değil, genel anlamda etki eder.

Dediğiniz mantıklı soledıklerınızı dıkkate alarak olarak jant agırlıgı durumunada bakarak yapmam en mantıklısı olur :)

UM1196
01-09-2016, 16:58

İlk cumle bencede on numara olmus :) asıl korktugum oydu cunku hep duyuyordum dsg problemlerı vs hatırladıgım kadarıyla bır ara toplatmıstı degıstırmıslerdı falan vag grubundakı meshur problem dıye en mantıklısı dıkkatlıce o zaman ıstedıgımı yaparak garantıden cıkarmaktır sanırım , ne gırıcek bı tarafımıza soradan oda merak konusu tabı :)

MCN21
01-09-2016, 17:19
Benim dogusla yasadigim diyaloglarda yay takarsam yuruyen aksam garanti disi kalmasi. Yazilimda motor gibi alakali parcalarin oldugunu soylemislerdi. Lipe veya difizore birsey demezler zaten. Bazi servis calisanlaei iyi niyetli oluyor araci orjinale cevir eglde diyebiliyor.

UM1196
01-09-2016, 17:22
Benim dogusla yasadigim diyaloglarda yay takarsam yuruyen aksam garanti disi kalmasi. Yazilimda motor gibi alakali parcalarin oldugunu soylemislerdi. Lipe veya difizore birsey demezler zaten. Bazi servis calisanlaei iyi niyetli oluyor araci orjinale cevir eglde diyebiliyor.

Banada o şekilde söylendı işte jant takarsan orjınallerı dursun onları tak gel falan dedı ama bırcok sey yapıcam dıyelım ben onların hepsını sök tak gotur vs daha buyuk problem kısacası büyük cıkmaz yanı karar vermek zor

mannerboy
01-09-2016, 17:23
arabaya jant coil yay yazılım hepsini yap servise giderken orijinale çevir :D

ozan gülle
01-09-2016, 17:32
Aynısını Vosmerde demişlerdi jant yay oldumu alt takım sanzuman garanti dışı olur dediler izmirdeyken mbuya gidiyordum orada çalışan servis sorumlusu bir şey olursa gel her şeyi hallederiz her duyduğuna inanma demişti bu durum tamamiyle gittiğin servisle alakalı

UM1196
01-09-2016, 17:32
arabaya jant coil yay yazılım hepsini yap servise giderken orijinale çevir :D

Cok mantık işi değil işte malesef :) Normal bakım problem degılde sorun cıkarması olay yaptıgımıza pişman olmayalım yani :)

UM1196
01-09-2016, 17:34
Aynısını Vosmerde demişlerdi jant yay oldumu alt takım sanzuman garanti dışı olur dediler izmirdeyken mbuya gidiyordum orada çalışan servis sorumlusu bir şey olursa gel her şeyi hallederiz her duyduğuna inanma demişti bu durum tamamiyle gittiğin servisle alakalı

Öle diyorsa izmire bile gotururum :) ıstedıgımı yapamadıktan sonra ne bılıyım anlamsız gelıo , ıstedıklerımde yanı herkesın normal yaptıgı seyler sanırsın arabayı leon dan toledoya cevırıcez :)

bilalMW
01-09-2016, 17:35
orjinal olmayan jant koy. mesela poryan bozulsun direk seat red veriyor. seat ssh çok sert o konularda. çünkü servisten araç üzerinde ki jant lastik fotosu istiyorlar.

Dragger
01-09-2016, 19:55
Ya siz nasıl adamlara denk geliyorsunuz ben anlamıyorum.

Ben Doğuş Maslak'a gidiyorum; aracımda yazılım, eibach 50mm yay, orta susturucu iptali, 18 jant 225 lastik var.

Yazılımlı arabamın kavrama ve mekatroniği 2 kelimemle değişti, her bakımda kalibrasyon yapın diyorum yapıyorlar. Çamurluk arası komple kapalı 50mm yaydan dolayı, amortisöre bakın diyorum ön takıma bakın ufak bi ses var diyorum herşeyi tek tek kontrol ediyorlar. Araba servisin içinde gürüldüyo susturucu olmadığı için tek bir kişi de çıkıp tek bir laf söylemiyor. Gerçekten anlayamıyorum, herkes şikayetçi herkes dertli...

Bundan önce kia pro ceedim vardı, yazılım sonuna kadar açıktı tek bir laf edilmiyordu serviste, 60mm alçaktı araba, 18 jant vardı yine...Saplama koptu gittim 1 kuruş almadan saplama değiştirdiler garanti her türlü devam etti.

Ondan önce de fiat puntom vardı, 50mm yay varken amortisör patladı kaç kez sıfır amortisör verdiler. Turbo çatladı yazılımdan, sıfır turbo verdiler 1 kuruş almadan...

Bu ülkede halledilemeyecek şey yok yeterki onların dilinden konuşun.

mert_can 41
01-09-2016, 20:00
Ben cupra alırken satış temsilcisi spor yay falan pazarlıyordu ekstıradan montajını siz yapıyormusunuz peki dedim tabikide dedi. Baz bayilerde sorunun cevabını bilmedikleri halde kafalarından uydurma durumu var.

berko
01-09-2016, 20:06
Seat servisle garantiden ıvır zıvır şeyleri yaptırdım (şuanki 3. Seatım) aracın birinde coil, birinde yay, 18 jant diğerinde yay egzos vs şeyler vardı. Kimse sorun etmedi. arkadaşlar da yazılımlı araçlarla garantiden bisürü şey yaptırıyor hiç sorun olmadı.

AliGizda
01-09-2016, 20:12
Bizim kuzen disk kafalarını griye boyamıştı, Toyota servis dışı bırakıcaktı kuzen komple tinerle geri söktü boyayı. Pederde Megane vardı, kullanıcı hatalı kırılan kapı cep kapağını garantiden değiştirdiler :) Açıkcası servisten servise değişiyor. Opel alıyodum satış danışmanı bana orjinal yaylara pres yap hepsinden daha iyi demişti :)

RafetAraç
01-09-2016, 23:33

mükemmel bi yorum özellikle ilk cümle

onursumer
01-09-2016, 23:59
garanti isi tamamen servis calisanlari elinde

poloyu alcaltmak istiyorum dedim kendileri getirip takarlarsa sorun yok dediler ,ben alirsam disardan sorunu gectim takmadilar bile

vag da isi bilen iyi servis calisani buldunmu sorun yok

UM1196
02-09-2016, 01:57
Ya siz nasıl adamlara denk geliyorsunuz ben anlamıyorum.

Ben Doğuş Maslak'a gidiyorum; aracımda yazılım, eibach 50mm yay, orta susturucu iptali, 18 jant 225 lastik var.

Yazılımlı arabamın kavrama ve mekatroniği 2 kelimemle değişti, her bakımda kalibrasyon yapın diyorum yapıyorlar. Çamurluk arası komple kapalı 50mm yaydan dolayı, amortisöre bakın diyorum ön takıma bakın ufak bi ses var diyorum herşeyi tek tek kontrol ediyorlar. Araba servisin içinde gürüldüyo susturucu olmadığı için tek bir kişi de çıkıp tek bir laf söylemiyor. Gerçekten anlayamıyorum, herkes şikayetçi herkes dertli...

Bundan önce kia pro ceedim vardı, yazılım sonuna kadar açıktı tek bir laf edilmiyordu serviste, 60mm alçaktı araba, 18 jant vardı yine...Saplama koptu gittim 1 kuruş almadan saplama değiştirdiler garanti her türlü devam etti.

Ondan önce de fiat puntom vardı, 50mm yay varken amortisör patladı kaç kez sıfır amortisör verdiler. Turbo çatladı yazılımdan, sıfır turbo verdiler 1 kuruş almadan...

Bu ülkede halledilemeyecek şey yok yeterki onların dilinden konuşun.

Abicim iyi güzel söylüyorsunda bende bilmediğimden soruyorum zaten adama küfür etmedim kibar bir dille sordum ,öyle yapmak gerekiyorsa bende doğuş maslağa giderim öle bir imkanım oluyorsa , şikayetçi veya dertli değilim yani başıma gelen birşeyi sölüyorum daha önce böyle birşeye kalkışmadıgımdan dolayı bilgi almaya calısıyorum.

Bilgi için teşekür ederim ona göre hareket ederim.

CNR
02-09-2016, 02:12
Ha keza benzer durumu bende yaşadım egzoz yay 18 jant araç mk7 golf konya gökmen
4.500 liralık ekranı garantiden değiştirdiler haricindede 1-2 tane ufak işlem oldu yine
Servis danışmanıyla aranızı iyi tutarsanız insancıl yaklaşırsanız sıkıntı etmiyorlar

Dragger
02-09-2016, 08:46
Abicim iyi güzel söylüyorsunda bende bilmediğimden soruyorum zaten adama küfür etmedim kibar bir dille sordum ,öyle yapmak gerekiyorsa bende doğuş maslağa giderim öle bir imkanım oluyorsa , şikayetçi veya dertli değilim yani başıma gelen birşeyi sölüyorum daha önce böyle birşeye kalkışmadıgımdan dolayı bilgi almaya calısıyorum.

Bilgi için teşekür ederim ona göre hareket ederim.

Kardeşim yanlış anlama sana yazılmış direk birşey yoktu orda, genel olarak herkes şikayet ediyor da o nedenle yazdım ben.

karsiyakaliozi
02-09-2016, 09:09
Her yerde olduğu gibi tamamen insan ilişkileri bu işler 15 sene önce motora kedi giren seat aracıma servis de garantiden motor yapılmış dı egzantrik chip v.s de vardı araç da ama o zaman almadığım aksesuar v.s yokdu seat dan aram iyiydi adamlarla her şey servis elemanında bitiyor yani.

Agent
02-09-2016, 11:25
Walla 60.000 de 2012 model GTI ıma serviste iyi niyet garantisinden değiştirmediğim kalmadı. Komple direksiyon kutusu (4.000TL) ufacık bi tık sesinden değişti, yine geri kalkışlarda ufacık bi tık sesinden Şanzuman kulağı (700TL), şimdi aracı uzun süre performanslı kullandığımda yada çok trafiğe girdiğimde 2. viteste titreme yapıyor dedim gelin kavrama ve mekatroniği değiştirelim dediler. İkili ilişki çok önemli.

Agent
02-09-2016, 11:27
Ama aracımın tüm bakımları, km gelmese bile yıllık olarak düzenli hep doğuş maslağa gitmekte. Devamlılık aşırı önemli

UM1196
02-09-2016, 14:19
Kardeşim yanlış anlama sana yazılmış direk birşey yoktu orda, genel olarak herkes şikayet ediyor da o nedenle yazdım ben.

Estafurullah abicim bende sızden fıkır alarak hareket etmeye calısıyorum cok faydalı oldu tekrar tesekur ederım

UM1196
02-09-2016, 14:21
Walla 60.000 de 2012 model GTI ıma serviste iyi niyet garantisinden değiştirmediğim kalmadı. Komple direksiyon kutusu (4.000TL) ufacık bi tık sesinden değişti, yine geri kalkışlarda ufacık bi tık sesinden Şanzuman kulağı (700TL), şimdi aracı uzun süre performanslı kullandığımda yada çok trafiğe girdiğimde 2. viteste titreme yapıyor dedim gelin kavrama ve mekatroniği değiştirelim dediler. İkili ilişki çok önemli.

Valla bende yorumlara bakarak sizinde dedıgınız gıbı bu ıste en ıyısı dogus maslak sanırım ona gore hareket edıcem teşekürler

ozan gülle
02-09-2016, 14:50
Daha öncede yazmıştım 2 yıllık kullanım boyunca garantilik bir durumu söz konusu olmadı olsada garantiden halledeceğimi biliyorum tamamen ikili ilişkilerle alakalı ama leonların orta tavan lambası düğmesi çekince düşüyor bunu garantiden yapmıyorlar demişti avek saçma gelmişti eğer onu değiştiren varsa örnek göster değiştriririz dediler varmı değiştiren aramızda

UM1196
02-09-2016, 16:20
Daha öncede yazmıştım 2 yıllık kullanım boyunca garantilik bir durumu söz konusu olmadı olsada garantiden halledeceğimi biliyorum tamamen ikili ilişkilerle alakalı ama leonların orta tavan lambası düğmesi çekince düşüyor bunu garantiden yapmıyorlar demişti avek saçma gelmişti eğer onu değiştiren varsa örnek göster değiştriririz dediler varmı değiştiren aramızda

Ufak tefek seyler problem degıl ya onu bı sekılde hallederım onemlı olan mekanık motor vs bılgı ıcın tesekurler

Agent
06-09-2016, 15:28
2012 model 64binde GTI ımı IPC arızasından bugün Doğuş oto maslak a gönderdim. Direk olarak işçilikte dahil garantiden 4 bobini de bedelsiz değiştireceklerini söylediler. Ayrıca 2. vites geçişi çok ince bi titreme olduğunu teyidimle işçilikte dahil olmak üzere bedelsiz kavramayı da değiştireceklerini söylediler.

astrakeş
07-09-2016, 00:43
Astra j 2015 aracımda yay jant body kit led g.farı led sis amerikan park felan fişman var. 1. Yıl bakımına garantiden cıkmasın diye götürdüm. Oradaki eleman amerikan parkı görünce aracın elektronik aksamıyla mı oynadınız dedi yok yok bişeyle oynamadım merak etmeyin siz diye geçiştirdim :D adamda bişey demedi geçiştirdi yani hiçbişey olmadı ne soran ne bişey :D Sizede bişey diyeceklerini sanmam

individual
07-09-2016, 08:22
Yapıcağın işlemler zaten görsel olarak leon için (standart) bir görsel mod haline dünüştüğü için servis'de çok anlamaz.

1-AppPlaka
2-Cupra Lip
3-Difizör yada(Arka aero tampon)
4-Yan marşpiyel
5-Ön krom ızgara ve tampon ızgara önü (mat siyah yada piano black)boyama

Bunlar şuan leon için standart bir donanım olduğu için servis çok birşey demez :d

İşin şakası servis danışması ile ikili ilişkide yatıyor aranı sıkı tutarsan çok sıkıntı yaşamazsın.

süleymann
07-09-2016, 08:35
evet öyle bir durum var
şanzıman ön takım bilya bozuldugunda
garantiye gönderirken orjinal jantmı diye resim cekip dogusa gönderiyorlar
hatta ön iki aks bilyası aynı anda degişmiyorlar garantiden
eger aracın servise giderse orjinal jantı tak öyle git
yada bana ö.m at yardımcı olurum.

KGüneyli
07-09-2016, 08:39
Gözünü seviyim hondanın ben. ağzından girip burnundan cıkıp servise gidiyoruz kimse gık demiyor.