PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Depolama Ünitesi (Server)

Kahn23
02-09-2016, 12:18
Şirketimizde bazı programlar tek Laptop üzerinden ağ bağlantısı ile kullanılıyor. O Laptop eğer ofiste yok ise kullanamıyoruz.
Bunun için bize harddisk'li server önerdiler. Bununla eski tip kasalı server görevini daha iyi yapar dediler.

Birkaç arkadaşa sorduğumda Qnap marka önerdiler. Bu ya buna benzer ürünlerle sorunumuzu çözebilirmiyiz ?

QNAP (2145) TS-212P All in One Turbo NAS 590,94 TL En Ucuz Fiyat (http://www.istanbulbilisim.com.tr/qnap-2145-ts-212p-all-in-one-turbo-nas-fiyati,112660.html)

raja52
02-09-2016, 12:33
Bu konuda verinin önemi, işlem hızı, veri boyutu, büyüme hızı, mali durum önemlidir. Verileriniz ne kadar önemli? Eğer hız ve veri kaybı önemli ise raid yapabileceğiniz bir tık daha profesyonel çözümlere bakabilirsiniz. Örneğin HP'nin Storeeasy modelleri 1650 modeli 32TB'a kadar büyüyebilir ve SAS disk kullanır. RAID yaparak hem veriyi koruyabilir, hem hızlı hizmet verebilirsiniz. Fakat ufak bir işletmeyiz, hızla pek işimiz olmaz derseniz qnap işinizi görür.

Kahn23
02-09-2016, 12:40
Bu konuda verinin önemi, işlem hızı, veri boyutu, büyüme hızı, mali durum önemlidir. Verileriniz ne kadar önemli? Eğer hız ve veri kaybı önemli ise raid yapabileceğiniz bir tık daha profesyonel çözümlere bakabilirsiniz. Örneğin HP'nin Storeeasy modelleri 1650 modeli 32TB'a kadar büyüyebilir ve SAS disk kullanır. RAID yaparak hem veriyi koruyabilir, hem hızlı hizmet verebilirsiniz. Fakat ufak bir işletmeyiz, hızla pek işimiz olmaz derseniz qnap işinizi görür.

Turizm Acentesiyiz. Pc kullanan kişi sayısı artacak.
Veriler hayati önem taşıyor çünkü tüm cari işlemler burada. Tüm borç-alacak takibi bu sistemlerden yapılıyor.

Hp'yi de dikkate alalım.

raja52
02-09-2016, 13:10
O zaman sizin profesyonel çözüme ihtiyacınız olacaktır. 1 ya da 2 sunucudan oluşan bir sistem arkasına da iyi bir disk ünitesi bağlarsanız, çok sağlam olur. qnap gibi bir cihazı da düzenli yedek almak için kullanabilirsiniz.

punto_multijet
02-09-2016, 13:22
bence hiç nas olayına girmeyin. madem hem kullanıcı sayısı artacak hemde veriler önemli ben sizin yerinizde olsam yedekli server kurulumuna girerdim. raid sistemle çalışan server hem hız hemde veri güvenliği olur. ayrıca veeam backup gibi bir yedekleme programı ile de günlük yedeklerinizi alırsanız herşey 10 numara işler.düşüncem bu yönde

rodya
02-09-2016, 13:22
hp düşünürsen haberdar edersin. hangi şehir dersen ordaki bi bayiye yönlendirebilirim seni. kar marjı falan koydurmayız

gurcell
02-09-2016, 14:37
Atla deve bir bilginiz yok ise, 5 kişiye kadar 2 veya 4 diskli bir gigabit nas işinizi görür.

Bende yaklaşık 150 tane sıfır nas cihazı var , ihale ile geldi elime. İçine sıfır disk takarak veriyoruz, sahibinden.com da prodes diye ararsan çıkar, şimdi reklama girmesin.

yiiter
02-09-2016, 15:46
HP yatırım maliyeti olarak biraz pahalı gelebilir Gözünüzü korkutmasın daha sağlam olacağı kesin Bugün bir QNAP yüzünden 3 saatimi verdim. HP storage olaydı elimde başım hiç ağrımazdı.
rodya HP bayisi misiniz ?

gurcell
02-09-2016, 16:02
HP yatırım maliyeti olarak biraz pahalı gelebilir Gözünüzü korkutmasın daha sağlam olacağı kesin Bugün bir QNAP yüzünden 3 saatimi verdim. HP storage olaydı elimde başım hiç ağrımazdı.

Giriş seviyesi bir HP storage ile QNAP arasında FC bağlantı dışında bir fark yoktur. Qnapların giriş seviyeleri çok problemli , sonuçta consumer ürün.

rodya
02-09-2016, 16:13

Hayır bayi değilim. Genel merkezde çalışıyorum

Evrenoz
02-09-2016, 17:48
Önemli olan belirli dosyaları herkesin her yerden erişebileceği bir yere koymak ise, bir uygulama çalışmayacak ise cloud en güvenli çözüm. Kurumsal dropbox çözümlerine bakabilirsin.

volume81
02-09-2016, 18:16
bence de Bulut çözümlerini deneyin maliyet açısından ciddi fark olacaktır sadece depolama için ise tabi :)

2 server 1 storage + kablolama odası kliması vs derken iyi bir ücret çıkar :)

tavsiyem profesyonel olarak Microsoft Azure'a geçmeniz :)

Ranthor
03-09-2016, 21:03
Bulut/Cloud dan kullanirsaniz lisansi bakimi vb ugrasmazsiniz. Ne tekim Turkiye'deki berbat upload hizlari&latency yuzunden ifrit olabilirsiniz.

Ayrica burda disk alani degil bazi programlarin o laptop uzerinde kostugu soylenmis. Sanirim tek lisans var ve ara sira herkes o makineye uzaktan baglaniyor. Size sanal makine dr lazim olmasin?

mr.korhan
05-09-2016, 14:00
Kilit kelime , bazı "PROGRAMLAR" çalıştırılıyor.
bu program dan kastımız neler ? dosyamı , yani file sharing mi yapıyor, yoksa bir veritabanlı yazılım mı barındırıyor ilgili laptop. burası önemli yeni konfigirasyon bakımından.
zira nas cihazları size sadece dosya share yapar, en ufak muhasebe programı bile koşmaz üzerinde , ki kaldı clientlara sunsun :)
laptop un neler yaptığını bize detaylı yazın, size reçeteyi çıkaralım :)

Kahn23
05-09-2016, 14:29
Birkaç post'ta ileri düzeyden bahsedilmiş. Onlar bizlik değil şu an için. Özellikle bi server odası fln sonraki adım.
mr.korhan turizm programı kullanıyoruz. Burada muhasebesel ne varsa giriş-çıkışı yapılıyor. Veritabanlı yazılım olsa gerek.

Nas fln anlamam ben :D Bizim aradağımız bu kadar prof. bişey değil.

emoro
05-09-2016, 14:33
Size kıbrıstan bir bayi yönlendirebilirim her türlü yardımcı olurlar isterseniz ?

Kahn23
05-09-2016, 14:35
Size kıbrıstan bir bayi yönlendirebilirim her türlü yardımcı olurlar isterseniz ?

İstediğimiz şeyi bize sunabilecekse sevinirim.

emoro
05-09-2016, 14:37
İstediğimiz şeyi bize sunabilecekse sevinirim.

Pm attım size, kolay gelsin.

Kahn23
05-09-2016, 14:38
Bu arada şunu da belirteyim. Sunucu web tabanlı değil Sql .. Sorunumuzda bundan kaynaklanıyor aslında

KA®ANLIK
05-09-2016, 15:27
Kaan,
ofis içine güçlü bir sabit bir makina kurup, o makina üzerinde programınızı çalıştırmanız lazım sizin.

QNAP gibi bir cihazla da hem makinanın hem SQL DB lerin günlük backup'ını alırsınız.
hatta kullanıcıların desktop'larını vs de QNAP a yedeklersiniz.

Bu tip bir yapı sizin ölçekte firmayı rahatlıkla götürür.

QNAP üzerinden de senelik External HDD'ye ayrı bir backup alırsınız.
bitti gitti.

Schumi
05-09-2016, 22:57
SQL tabanlı yazılım var ise toplam kullanıcı sayısını göz önüne alarak giriş seviyesi bir sunucu yada masaüstü pc lazım. SQL yedeklerinide gene bir NAS ünitesine almanız lazım yedekleme için. Burada yedekleme yöntemi hayati önem arz ediyor. Basit dosya paylaşımı şeklinde yapılırsa cryptolocker tarzı virüsler NAS'a da geçer. Kesinlikle düzgün bir backup prosedürü ve scriptler lazım. QNAP üzerindende geceleri Google Drive yada Dropbox gibi bir bulut ortamına yedekleri upload edersiniz. Böylece Allah korusun yangın ve su baskını gibi tüm elektronikleri kaybedebileceğiniz durumlarda uzak lokasyonda bir yedek daha olur. Yedek konusunda dilediğiniz kadar paranoyak olabilirsiniz.

QNAP ve Synology markalarının Intel işlemci kullanan ve içine sanal makina ile Windows kurulabilen modelleri var ama hem pahalılar hemde bir sunucu esnekliğine sahip değiller. Böyle pahalı NAS üniteleri yerine ARM işlemcili giriş seviyesi yada orta seviye NAS'ları yedekleme için kullanmak en doğrusu. Giriş seviyesi sunucularda HP tavsiye ederim. Oldum olası Dell sistemleri sevmiyorum. Özellikle giriş seviyesi olanları.