PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ECU kontrollü motorlarda meksefe bulunur mu?

Yasin
10-09-2016, 13:19
Merhaba arkadaşlar. Aracımın sorunlarıyla cebelleşirken ateşleme bobinlerinin arkasında, külbütör kapağının üstüne takılı bir parça gördüm. Dikkatli baktığımda kondansatör olduğunu gördüm. Ancak ne için kullanıldığını tam anlayamadım. Aklıma meksefe olabileceği geldi ama pek ihtimal vermedim. Sizin fikriniz var mı bu konuda? (Motor Renault K7M)

boosted_pug
10-09-2016, 14:12
Evet özellikle fransizlarda ve ford da gördüm atesleme bobininin 12v ucuna bagli sekilde oluyor bobin acilip kapanirken parazit olusturmasin die böle bi önlem almislar

Yasin
10-09-2016, 15:20
Evet özellikle fransizlarda ve ford da gördüm atesleme bobininin 12v ucuna bagli sekilde oluyor bobin acilip kapanirken parazit olusturmasin die böle bi önlem almislar

Cevabınız için teşekkürler. Bu kondansatörün gövdesi şaseye (-) bağlı. Diğer ucu kablo grubunun içine girip kaybolduğu için ve şuan ölçü aletim yanımda olmadığı için bobine nasıl bağlandığını tespit edemedim. O nedenle bir soru sormak istiyorum. Bu kondansatörün değer kaybetmesi ya da açık devre olması ateşlemeye etki eder mi?

meganes
11-09-2016, 09:22
eğerki kondansatör ateşleme bobinine paralel bağlıysa değer kaybetmesinde veya açık devre olmasında bi sakınca olmaz,bu durumda sadece bobün devreye girip çıkarken elektrik sisteminde ani voltaj dalgalanmalarını en aza indirmek için kullanılmış olmalı ve bobin endüktif bir yük olduğu için elektronik cihazlarda mesela teyp gibi parazit yapmasın diye kullanılmış olabilir