PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.9 dizel motora sahip stok arabaya sadece ıntercooler değişmek

rain man
23-09-2016, 15:30
Arkadaşlar selam. Araç alfa romeo 147 1.9 jtd, benimle aynı araca sahip bi arkadaşımın aracı. Ben aynı motora sahip arabaya, motor içi aynı kalacak şekilde stage 2 olarak adlandırılacak şekilde belirli uygulamalar yaptım.

Bu araçta da tek kalemde değil de zamanla bu işleri yapacağız. Araç bursa'da.

Sorun şu ki, bu araçta gerçekten küçük bir ıntercooler var tahmini 3 veya 3.5 litre arası. Turbo ve egzoz herşey şimdilik orjinal kalacak şekilde sadece mishımoto z line ıntercooler takmak yanlış bilmiyorsam 6- 7 litre civarı o da, araca neler katar? Iat belirgin olarak düşer ve değişiklik hissedilir mi? Ya da Turbo lag'a (gt1749v stok turbosu) sebep olur mu bu hacimde bi ıntercooler?

Borulama krom olacak eğer takılmasına karar verilirse, ancak takacak kişi takmak istemiyor şu anki durumda yarardan çok zararı olacağını belirtiyor turbonun geç dolması gibi.

Şimdiden fikirlerinize teşekkürler.

tuner faruk
23-09-2016, 15:43
Sadık Özyer Forumun intercoolerdan sorumlu kişisi size yardımcı olacaktır.

Ers
23-09-2016, 15:48
Link

Google (https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=techturkey+intercooler+b%C3%BCy%C3%BCtme+site: www.techturkey.com)

rain man
23-09-2016, 15:58
Google (https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=techturkey+intercooler+b%C3%BCy%C3%BCtme+site: www.techturkey.com)

Hadi ama. Google'lık bir işi yok bu sorunun. Araç zaten az sayıda, haliyle tecrübe etmiş kimi göreceğiz ki google'dan karşımıza çıkacak. Kaldı ki şu postu ayrıntılı şekilde yazana kadar google'da olsa döne döne okur cevabımı alırdım. Sizden ricam bana sorduğum sorunun cevabının linkini atar mısınız? (türkçe)

Sadık forumun troll cevaplarının sahibi olan bir kardeşimiz. Bu işte bilgisi varsa dinleriz elbet.

Ers
23-09-2016, 15:58
link attım kardeşim techturkey deki konuları tıkla bi. yanlış anlaşılma olmuş. istediğin bilgileri diğer konularda var.

rain man
23-09-2016, 16:02
Aynı konu başlıklarını okudum, baktım konuyu açmadan..Ama nesnel bi cevap verecek kimse yok. Yani atıyorum şu yüzdeye kadar büyütürsen lag almazsın veya su Turbo ile max bu kadar hacimde ic kullanabilirsin tarzında birşey göremedim.

rain man
23-09-2016, 16:04
link attım kardeşim techturkey deki konuları tıkla bi. yanlış anlaşılma olmuş. istediğin bilgileri diğer konularda var.

Ilk etapta link olduğunu görmedim, en azindan onun için tesekkurler :)

leckoow
23-09-2016, 16:14
Bu aracin bu konusu ilk defa acildi ondan dolayi baska dizellerden farklılık gösterebilir sayica aziz

leckoow
23-09-2016, 16:17
Benim sorum su olucak ustunde org turboyu büyütüp mu devam etmek hem maliyet hem guc acisindan yada bir tik ustu garrett 2156 yada 2260 alip mi yuklemeye devam edelim ilk oncelik maliyet olucak ��

LnchCntrl
23-09-2016, 19:17
Orjinal halde sadece büyük cooler bişe ifade etmez.

Yerinde olsam, büyük turbo + cooler + dp + yazılım yapar binerim

rain man
23-09-2016, 20:57
Orjinal halde sadece büyük cooler bişe ifade etmez.

Yerinde olsam, büyük turbo + cooler + dp + yazılım yapar binerim

Zaten projenin devamı o olacak. Bizim merak ettiğimiz elimizde şu an sadece intercooler var, takılmalı mı takılmamalı mı stok turbo sadece yazılımlı haliyle.

Harunde
23-09-2016, 23:14
polo cupda aynı turbo vardı benim orjinal coolerı söküp seat sport muadilini taktım ve yaklaşık 4 boy araçta iyileşme oldu.
lag meselesine gelince 250dd kadar gecikme oldu ancak 1. ve 2. viteste hemen doldurdğu için çok sıkıntı yaşamadım.

rain man
24-09-2016, 06:42
polo cupda aynı turbo vardı benim orjinal coolerı söküp seat sport muadilini taktım ve yaklaşık 4 boy araçta iyileşme oldu.
lag meselesine gelince 250dd kadar gecikme oldu ancak 1. ve 2. viteste hemen doldurdğu için çok sıkıntı yaşamadım.

Açıkçası 250devir günlük kullanımda çok da canımızı sıkacak bir lag oluşturmaz tahminen. Teşekkürler.

LnchCntrl
24-09-2016, 12:07
Zaten projenin devamı o olacak. Bizim merak ettiğimiz elimizde şu an sadece intercooler var, takılmalı mı takılmamalı mı stok turbo sadece yazılımlı haliyle.

Artı olarak yazılımlı olduğunu atlamışım,

Big turbo yaparken takmanı öneriyorum

Sadık Özyer
24-09-2016, 14:41
Sadık Özyer Forumun intercoolerdan sorumlu kişisi size yardımcı olacaktır.

zazadhadfhadfhad laynn sandalyede düştüm.

mikelazi
24-09-2016, 16:07
şuanki coolerla iat ölçtünüzmü

rain man
24-09-2016, 18:33
şuanki coolerla iat ölçtünüzmü

Obd ile bağlanmada sorun yaşadık. Başka cihaz ile bakacağız.

emre2blue
24-09-2016, 18:57
Evet OBD diyince konuya atladım. Ben ucuz ELM327 lerden çok çektim. Şimdi 240€'ya FiatECUScan ile Multiplexed bir ürün aldım. Tavsiye ederim. Özellikle bizim gibi modifiye yapan kişilerin kesinlikle olmazsa olmazı. Hızlı şekilde datalog yapabiliyor. Grafik atabiliyor. Excel tablosu yapabiliyor. Birçok problemini görebilisin. Yada hızlanma grafiği yapabilirsin.

PS: Ana konu hakkında birşey bilemediğim için yazamadım. Benim her zaman istediğim şey : olabildiğince gecikme olmayan turbo. Günlük kullanımı bozmamak.

rain man
24-09-2016, 22:11
Evet OBD diyince konuya atladım. Ben ucuz ELM327 lerden çok çektim. Şimdi 240€'ya FiatECUScan ile Multiplexed bir ürün aldım. Tavsiye ederim. Özellikle bizim gibi modifiye yapan kişilerin kesinlikle olmazsa olmazı. Hızlı şekilde datalog yapabiliyor. Grafik atabiliyor. Excel tablosu yapabiliyor. Birçok problemini görebilisin. Yada hızlanma grafiği yapabilirsin.

PS: Ana konu hakkında birşey bilemediğim için yazamadım. Benim her zaman istediğim şey : olabildiğince gecikme olmayan turbo. Günlük kullanımı bozmamak.

Ne gibi sorunlar gelişti abi şu piyasadaki ucuz cihazdan? Soket bozma vs gibi bir durum mu oldu?

Bu araca da nasıl olduysa bağlayamamışlar yazılımdan sonra başka cihaz bağlayacaklardı hatta. Fiyatı hatırı sayılır miktarda imiş. Senin bahsettiğin cihazı ben alırsam açıkçası "beyinci" bir abinin yolunu tutmak zorunda kalırım :)

Konu ile alakalı da, daha küçük turbolarla daha büyük intercoolerların doldurulduğu durumda bu sorun zaten yazılımlı yani basıncı artırılmış araçta yaşanmaz diye düşünüyorum. Sen ne dersin bilmem.

1749v çok küçük bir turbo sayılmaz. 6 küsür litrelik intercooler'ı (Stok 1.5 bar peak bastığını da hesap edersek) yazılımlı şekliyle bayağı bayağı doldurması lazım diye düşündük. Tabi bilmediğimiz noktalar vardır elbet işin tecrübesinden faydalanalım dedik.

Normalde olması gereken tüm bu işlemler yapılıyorken turbonun da vs vs büyümesi değişmesi. Ama şu an o durum yok ve piping işlemi idi şuydu buydu ancak bu bitebiliyor ve elde sadece ic var :)

emre2blue
24-09-2016, 22:31
Ben aldığımda 35TL olan mavi şeffaf süper küçük ELM327 türevi cihaz. ilk başta güzel bağlandı. Error list falan çıkardı. Sonra daha birşey yapmadık, tam sevinecekken araç bir anda kapandı. Kapandı derken sanki akü ile bağlantısı gitmiş kadar kapandı. Öldü resmen, Klima ve kalöriferden garip sesler gelmeye başladı. Araç dijital klima olduğu için sanırım kafası karışıp havayı kontrol eden valfleri oynatıyordu. Bildiğin can çekişti araba. Soketten çıkardım yine düzelmedi. Aküyü söktük 1-2 saat sonra taktık araç kendine geldi ama o geçen zamanda bu mavi kardeş kafasına gerekli sayıda balyozu yedi. Birdaha aklıma gelirde takar mıyım diye düşünmeyeyim dedim.

Neyse AlfaOwner.com'da herkes yaptığı MAP'ı paylaşmıyor ama bir sorun olduğu zaman datalog gönderip sorunun tam çözülmesinde büyük rol oynuyorlar. Ayrıca bu şekilde kendimizde görebiliyoruz. Benimde listemde vardı. Kıydım aldım. Biliyorum ki bu arabanın rodajında bayaa hatalar göreceğim. Herdefasında OBD'den oynamaya silmeye uzun mesafe gidemem. Torpidoya atacam bunu. Birşey olursa yapıştır!

159 Aracımda aynı turbodan var zaten. Ben yazılımla 1.6 Bar'ı görüyordum. bizim orjinal Intercooler ise geniş ve ince. yanlış hatırlamıyorsam 440x640mm boyutunda - Su radyatörü ile aynı boyutta - kalınlığını hatırlayamadım ama 30mm diyelim şimdi. Yaklaşık 8.5lt yapar ozaman değil mi? Başka araç kullanmadığım için bir fark diyemeyeceğim. Ama LAG takıntım olduğu için bunu söktüm şimdi. Şimdi biliyorsunuz ki sulu kit olarak kullanacağım. Bakalım ozaman farkını göreceğim.

Eyup Duygun
25-09-2016, 19:45
Selamlar

3 lt fabrikasyon bır coolerdan herhangı bır aftermarket cooler a gectıgınız an bırcok sey degısır.Sehir ıcı veya pistte gazlıyorsanız en en kötü faydası top speed ıle ılgılı olacaktır.1749 a 1.6-1.7 bar basıncla yurutsenız hava 30 derecede var sayarsak 50-200 bandında muhtelemen aracınız 80-90 iat gorecektır..

After market urun yelpazesı cok geniş.Big turbo yapacaksanız kesınlıkle HG-Motorsports öneririm bırcok 300hp dizel aracımızda kullnaıyoruz bıg turboda guzel ısler yapıyor..ve coguda dynometre testlı ortam sıcaklıgı ve aracın cektıgı sıcaklık ıle karsılıstırılmış testler.

Bir diger önerimde Mishimoto olur ki sebebıde şu Seatsportla hemen hemen aynı işi yapıyor.Hg bu ıkısınden cok daha ıyı ama Mishimoto Z line 600 tl den baslar fıyat performans oranı guzel bır urun.

motor müdür
25-09-2016, 20:01
Hocam konu ile alakalı bir çok test yaptım, sana örnekleme yapayım. Mesela ara soğutucun (intercooler'ın türkçesi :)) normal bir günde giriş hava sıcaklığını (IAT : intake air temperature) 30 derece yapıyor. Benim şu an geliştirdiğim motor, bu durumda 160 Hp veriyor. Eğer herşeyi sabit tutup, sadece giriş hava sıcaklığını 40 dereceye çıkarırsan, motorun gücü 154-155 Hp'e düşüyor. Yani yaklaşık %3-5. Elimdeki motor 2 litre, tek turbolu dizel bir motor. Yani anlayacağın, güç anlamında sana çok katkısı olmaz turbon küçükken, ara soğutucuyu büyütmek.

Lag konusu özellikle ilk kalkışlarda, hızlanmalarda 250 d/d bile olsa rahatsız edebilir. Teknik tabiriyle sabit durum performansın artar (steady state) ama değişken durum (transient) performansın negatif yönde etkilenir.

Turbolarla ilgili yazı yazmaya yeni başladım, ama bu konuyu detaylı olarak bloğumda yazacam, buraya da taşırım.

Turbonun nasıl çalıştığı ile ilgili yazım:

Motor Mudur: Turbonun Temelleri – 1 - Turbo Nasıl Calışır? (http://motormudur.blogspot.com.tr/2016/09/turbonun-temelleri-1-turbo-nasl-calsr.html)

Oznsrl
25-09-2016, 20:18
cooler olmayan arabaya 3.6 litre cooler taktım yazılım vardı ama coolerdan sonra güncellenmedi bi sıkıntı yaşamadım artı bi güçte sağlamadı sanırım ama kafam biraz rahatladı :D karadüzen olsada şöyle bi örnek veriyim gazladıktan sonra durup turbodan cooler a giren boruyla coolerdan emmeye giren boruyu elledim bariz sıcaklık farkı vardı dedim iyi :D :D

rain man
25-09-2016, 21:54
Hocam konu ile alakalı bir çok test yaptım, sana örnekleme yapayım. Mesela ara soğutucun (intercooler'ın türkçesi :)) normal bir günde giriş hava sıcaklığını (IAT : intake air temperature) 30 derece yapıyor. Benim şu an geliştirdiğim motor, bu durumda 160 Hp veriyor. Eğer herşeyi sabit tutup, sadece giriş hava sıcaklığını 40 dereceye çıkarırsan, motorun gücü 154-155 Hp'e düşüyor. Yani yaklaşık %3-5. Elimdeki motor 2 litre, tek turbolu dizel bir motor. Yani anlayacağın, güç anlamında sana çok katkısı olmaz turbon küçükken, ara soğutucuyu büyütmek.

Lag konusu özellikle ilk kalkışlarda, hızlanmalarda 250 d/d bile olsa rahatsız edebilir. Teknik tabiriyle sabit durum performansın artar (steady state) ama değişken durum (transient) performansın negatif yönde etkilenir.

Turbolarla ilgili yazı yazmaya yeni başladım, ama bu konuyu detaylı olarak bloğumda yazacam, buraya da taşırım.

Turbonun nasıl çalıştığı ile ilgili yazım:

Motor Mudur: Turbonun Temelleri – 1 - Turbo Nasıl Calışır? (http://motormudur.blogspot.com.tr/2016/09/turbonun-temelleri-1-turbo-nasl-calsr.html)

Ben aldığımda 35TL olan mavi şeffaf süper küçük ELM327 türevi cihaz. ilk başta güzel bağlandı. Error list falan çıkardı. Sonra daha birşey yapmadık, tam sevinecekken araç bir anda kapandı. Kapandı derken sanki akü ile bağlantısı gitmiş kadar kapandı. Öldü resmen, Klima ve kalöriferden garip sesler gelmeye başladı. Araç dijital klima olduğu için sanırım kafası karışıp havayı kontrol eden valfleri oynatıyordu. Bildiğin can çekişti araba. Soketten çıkardım yine düzelmedi. Aküyü söktük 1-2 saat sonra taktık araç kendine geldi ama o geçen zamanda bu mavi kardeş kafasına gerekli sayıda balyozu yedi. Birdaha aklıma gelirde takar mıyım diye düşünmeyeyim dedim.

Neyse AlfaOwner.com'da herkes yaptığı MAP'ı paylaşmıyor ama bir sorun olduğu zaman datalog gönderip sorunun tam çözülmesinde büyük rol oynuyorlar. Ayrıca bu şekilde kendimizde görebiliyoruz. Benimde listemde vardı. Kıydım aldım. Biliyorum ki bu arabanın rodajında bayaa hatalar göreceğim. Herdefasında OBD'den oynamaya silmeye uzun mesafe gidemem. Torpidoya atacam bunu. Birşey olursa yapıştır!

159 Aracımda aynı turbodan var zaten. Ben yazılımla 1.6 Bar'ı görüyordum. bizim orjinal Intercooler ise geniş ve ince. yanlış hatırlamıyorsam 440x640mm boyutunda - Su radyatörü ile aynı boyutta - kalınlığını hatırlayamadım ama 30mm diyelim şimdi. Yaklaşık 8.5lt yapar ozaman değil mi? Başka araç kullanmadığım için bir fark diyemeyeceğim. Ama LAG takıntım olduğu için bunu söktüm şimdi. Şimdi biliyorsunuz ki sulu kit olarak kullanacağım. Bakalım ozaman farkını göreceğim.

Emre abi yazdıkların oldukça değerli. Senin gibi ince eleyip sık dokuyan bir proje adamına da zaten böylesi yakışırdı. Ben de bu aliexpress'teki ufak obd cihazlarından alayım demiştim ama sen deyince çekindim biraz. İleri dönemlerde dediğin cihazdan bir tane alıp kenara koyup daha ciddi analiz ederek veya bunu görerek bu işi yapmak en mantıklısı. Senin hesapladığın tahminen çerçevenin boyutu, core size daha azdır ama yine de belli ki 159'u yaparken 147'ye koyduklarından daha büyük bir intercooler'ı koymuşlar sağolsunlar. Biz de araba küçük göreceli olarak diğer parçalar da öyle. Motoru koymakla bitmiyormuş :)

Selamlar

3 lt fabrikasyon bır coolerdan herhangı bır aftermarket cooler a gectıgınız an bırcok sey degısır.Sehir ıcı veya pistte gazlıyorsanız en en kötü faydası top speed ıle ılgılı olacaktır.1749 a 1.6-1.7 bar basıncla yurutsenız hava 30 derecede var sayarsak 50-200 bandında muhtelemen aracınız 80-90 iat gorecektır..

After market urun yelpazesı cok geniş.Big turbo yapacaksanız kesınlıkle HG-Motorsports öneririm bırcok 300hp dizel aracımızda kullnaıyoruz bıg turboda guzel ısler yapıyor..ve coguda dynometre testlı ortam sıcaklıgı ve aracın cektıgı sıcaklık ıle karsılıstırılmış testler.

Bir diger önerimde Mishimoto olur ki sebebıde şu Seatsportla hemen hemen aynı işi yapıyor.Hg bu ıkısınden cok daha ıyı ama Mishimoto Z line 600 tl den baslar fıyat performans oranı guzel bır urun.

Ben de setup olarak 2056 turbo, 60lık egzoz, iptaller ve yazılım, açık hava filtresi ve hg motorsports'un 7.2 litrelik intercooler'ı ile olayı bitirmiştim. Ancak bu sefer elimizde zline var, ve sadece o var elimizde haliyle takmayi düşündük ama o konuda da ikilemde kaldık yapsak mı yapmasak mı diye. Ben her ihtimale güç artışı olmasa bile gelen soğuk havanın motorun akıbeti için iyi olacağı kanaatindeydim, lag olsa dahi. Ama işte bazen düşünüleni yapamıyoruz sorup bekliyoruz.

mikelazi
26-09-2016, 07:41
elm327 3 senedir crdi araçlarımda kullandım ve halan kullanıyorum,zararını görmedim.belki alfa ya mahsus bir olaydır bilemiyorum.

bence coolerı büyüt.nekadar soguk okadar iyi :)

mikelazi
26-09-2016, 07:46
cooler olmayan arabaya 3.6 litre cooler taktım yazılım vardı ama coolerdan sonra güncellenmedi bi sıkıntı yaşamadım artı bi güçte sağlamadı sanırım ama kafam biraz rahatladı :D karadüzen olsada şöyle bi örnek veriyim gazladıktan sonra durup turbodan cooler a giren boruyla coolerdan emmeye giren boruyu elledim bariz sıcaklık farkı vardı dedim iyi :D :D

stock 65lik hava sıcaklıgı 25-30 derece arası.uzun yol nerdeyse sürekli dipgaz 2 kişi iat 36nın üzerine çıkmadı.bence 3.6 litre cooler turbo buyumedikçe anlamsız.

dnr1
26-09-2016, 08:54
Dandik obd 2 ler bu sorunu yapiyor..geri iade ettim..baska yerden aldigim sorunsuz calisiyor..bazen baglanti kopuyor ama idare ediyoz..sahibinden sitesinde 60 tl alman mali olanlar var acma kapama dugmeli onlarda sikinti yasanmaz..

rain man
26-09-2016, 09:44
stock 65lik hava sıcaklıgı 25-30 derece arası.uzun yol nerdeyse sürekli dipgaz 2 kişi iat 36nın üzerine çıkmadı.bence 3.6 litre cooler turbo buyumedikçe anlamsız.

Abi aynı mantıktayım ama fikir ayrılığına düştük. Zaten yazılımlı araç artı öyle 3 4 katına büyütmeden lag yapması veya yaptığı lag'in rahatsız edeceğini sanmıyorum.

rain man
26-09-2016, 09:45
Dandik obd 2 ler bu sorunu yapiyor..geri iade ettim..baska yerden aldigim sorunsuz calisiyor..bazen baglanti kopuyor ama idare ediyoz..sahibinden sitesinde 60 tl alman mali olanlar var acma kapama dugmeli onlarda sikinti yasanmaz..

Hmm. Aslında satıcı vs özelden paylaşırsanız sevinirim. Aç kapa Wifi özellikli olanı yurtdışı gelisli idi. Soket bozmayanınndan bir tane olsun bakalım torque ile :)

mikelazi
26-09-2016, 10:43
Abi aynı mantıktayım ama fikir ayrılığına düştük. Zaten yazılımlı araç artı öyle 3 4 katına büyütmeden lag yapması veya yaptığı lag'in rahatsız edeceğini sanmıyorum.

65lik clio için söyledim.karıştırma sakın.

bence elinde big cooler varsa tak :)

Oznsrl
26-09-2016, 20:48

abi orjinal 80 liklerde cooler 2.5 litre turbo aynı enjektör farklı bide yazılım farklıdır muhtemelen. takmışken büyük takiyim dedim ki çok daha ucuza aldım coolerı.yaptırdığım borular orjinal boruların nerdeyse yarısı kadar :D iat 36 yı geçmiyosa çok iyi ama coolera gelen boru 2 3 sn yeden fazla elle tutulmicak kadar ısınıyo yazlım farkı olabilir. ne olursa olsun coolerın yarar sağladığını düşünüyorum en azından psikolojik :)

mikelazi
27-09-2016, 08:15
topspeed de saglam faydası vardır
biraz basınçmı açsan dedim.kendi kendime :)