PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel ve benzinli araçların yürütme maliyeti kıyaslaması

marikan
24-09-2016, 14:59
Merhaba arkadaşlar;

1,5 yıldır dizel araç kullanıyorum. Daha öncesinde benim de aileminde dizel araç tecrübesi olmadı. Alana kadar da mesafeli yaklaştık diyebilirim. Halihazırda da bir çok ortamda ve forumlarda dizelin bakım vs masraflarının daha fazla olduğundan bahsediliyor.

Turbo dizel ve turbo benzinli iki araç kıyaslanırsa yürütme maliyeti açısından hangisi avantajlı? Yada dizelin şu masrafı azdır ama benzilinin daha yüksektir veya tersi şekilde de olabilir kalem kalem açıklayabilir misiniz?

İlk alırken ki farktan bahsetmiyorum o artık *****. Ona hiç girmezsek daha iyi bence:)

RSBurak
25-09-2016, 13:51
Benzinli arabaların modifiye için önünün daha açık olduğunu düşünüyorum. Dizelleri yürütüyorlar ancak çevre katliamı yapıyorlar en baştan kul hakkı astımı olan biri varsa arabanın içinde önüne yazılım yapılmış dizel araba geçince eziyet çekiyor. Modifiye yapacaksanız benzinli ekonomi istiyorsanız dizel bi bizim ülkede var dizeli ralli arabası gibi kullanmak.

LnchCntrl
25-09-2016, 14:51
Bir aracın arkasından siyah dumanı çok atmasıyla, salınım oranı aslında pek aynı şeyler değil :)

Yani hiç duman görülmeyen bir araçta pek ala salınım yapabilir, çevreyi zehirleyebilir.

Konu araba yürütmekse , Dizel veya Benzinli seçeneği yanlış olabilir, verimli motor verimli turbo verimli işletim sistemi vardır.

Var mı atmosferik 1.6 Sr benzinli yürüten ? varsa da çok nadir,

Pd150 dizel yürüten yurt içi yurt dışı belki yüzlerce..

Burda asıl olay beklenen nedir ? 2.0 Tfsı mı benzinliden kastınız ? Evet yürür, maliyetlidir ama hayvan gibi yürür ?

Yani ucu çok açık bi soru, daha kısıtlayalım

1.9 Pd Vag dizeli yüklemek mi mantıklı ?

1.4 Tsı Vag benzinlisi yüklemek mi mantıklı ?

LnchCntrl
25-09-2016, 14:54
Big turbo, cooler, filtre, egzoz, yazılımlı pd130 benim gözümde efsanedir.

Oem turbo, cooler, filtre, egzoz, yazılımlı, Cth 1.4 tsı da efsanedir.

Eğer hangisi daha kolaysa soru güncel olması , sorunlarını artık ezbere bildiğimiz 1.4 tsı benzinli yüklemek derim.

ucu çok açık olduğu için sayfalarca yazsakta bi sonuç alınamaz diye düşünüyorum..

marikan
25-09-2016, 14:54
Şöyle kısıtlayabilirm o zaman. Aracımın eşdeğeri olduğu için. 1.9 TDI ve 1.8T'nin yürütme maliyeti kıyaslanabilir. 1.8T LPG'li düşünülebilir.

LnchCntrl
25-09-2016, 15:00
Yüklü 1.9TDı ve 1.8T şöyle sıralanabilir.

Aslında ikisinin de maliyetleri aynı speclerde hemen hemen aynı olur,

Büyük turbo, cooler, filtre, egzoz, yazılım speclerinde gidersek.

Harcadığımız paraya daha iyi geri dönüş olur diyorsak, 1.8T ezer.

gokberkeren
25-09-2016, 15:10
Herkes benzin dizel motorları güçlendirerek yürütme anlamında karşılaştırma yapmış,ancak konuda stock motorlar üzerinden kullanım,bakim maliyetlerinin karşılaştırılması istenmiş,olay modifiye değil gibi.

Octane
25-09-2016, 15:18
Shell türkiye olan shelllerden dizel alıp, soğuk motorla gazlamayıp, turbo zorlandığı takdirde aracı kapatmadan turbonun zarar görmemesi için bekleyip kapatırsanız, 60-70 binde de egr ve dpf iptali yaparsanız atmosferik benzinli gibi binersiniz, yağ su değiştire değiştire.

LnchCntrl
25-09-2016, 15:24
Turbo dizel ve turbo benzinli iki araç kıyaslanırsa yürütme maliyeti açısından hangisi avantajlı?

ben mi yanlış anladım acaba

marikan
25-09-2016, 15:40
Kesinlikle stock araçların günlük kullanımında yürütme maliyetlerinden bahsediyorum.
Mesela 1.4 TSI ile 1.6TDI kıyaslanabilir. Yukarı da bahsettiğim 1.9TDI ve 1.8T kıyaslanabilir.

Ssamet
25-09-2016, 15:58
Bence bu direk aracın ne kadar , nerede ve nasıl kullanıldığıyla alakalı. Ayda 600-700 km yapıyoruz. Aracımız dizel. Benzinlide olsa bize çok farketmezdi mesela. Bakım ve diğer masrafların önemsenmeyecek kadar fark az bence.

Sadık Özyer
25-09-2016, 19:24
1.4 tsi 160 lığı 200 hp yapmak mı kolay 1.6 tdi yı mı ?

hangisini 250 beygir yapmak kolay yada 300. 1.6 tdi dan 300 var mı ????

marikan
25-09-2016, 20:36
Yürütme maliyeti ile kastettiğim şey heralde yanlış anlaşılmış. Veya ben yanlış kullandım. Günlük kullanımda yakıt, bakım, vergi gibi maliyetler açısından bahsetmiştim.

Mesela halk arasında dizelin bakımları pahalı denir. Veya dizel motorun ömrü kısa denir.
Özellikle bakım kısmına insanların çok takıldığını görüyorum. Dizelin bakım masrafları ağır deniyor. 10.000 bakımında benzinliden fazla olarak sadece mazot filtresi değişiyor. Neye istinaden bakımı pahalı?

Belirli bir zaman sonra enjektör maliyetinden mi kaynaklı acaba bu söylem?

MCN21
25-09-2016, 21:01
Yürütme maliyeti ile kastettiğim şey heralde yanlış anlaşılmış. Veya ben yanlış kullandım. Günlük kullanımda yakıt, bakım, vergi gibi maliyetler açısından bahsetmiştim.

Mesela halk arasında dizelin bakımları pahalı denir. Veya dizel motorun ömrü kısa denir.
Özellikle bakım kısmına insanların çok takıldığını görüyorum. Dizelin bakım masrafları ağır deniyor. 10.000 bakımında benzinliden fazla olarak sadece mazot filtresi değişiyor. Neye istinaden bakımı pahalı?

Genel olarak bakim fiyatlari farkli. Atiyorum benzinli arac 500 ise ayni aracin dizeli 700-800 tutabiliyor. Fiyat farki neyden kaynaklaniyor kesin bir bilgim yok. Halk arasindaki muhabbette bu sanirim:)

2jz
25-09-2016, 22:25
Dizeller mazot pompası, enjektör sorunlarında adamı üzüyor. Eskiden turbo benzin yaygın değildi. Turbo masrafıda dizelin yürütme maliyetini artırıyordu.

rain man
26-09-2016, 00:08

Bence o genel kanıyı oluşturan şey zamanında turbodizel-atmosferik benzin ayrımı idi (turbo benzin çok yaygın değilken). Atmosferik araçta genel olarak motor yüksek hava basıncına maruz kalmadığı için çalışma koşulları stres altında olmuyor ve uygun devirli kullanımla yüksek km'lere çıkabiliyordu. Kaldı ki euro normlarının o zaman olmayışını da hesap edersek mazotun işlenme ve yakıt kalitesi de geçmiş zamanda ***** çok temiz değilken ortaya çıkan enjektör sorunları da buna ekleniyor hooop bi anda o yakıttan tasarruf yapan dizel sana dert oluyordu.

Ama bence şu an iki eşit bakımlı turbodizel-turbobenzinli arasında ömür ve maliyet olarak çok fark yok.

Hoş şu anda da işi bozsa bozsa şu yaptığımız tuning uygulamaları bozuyordur :)