PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Falken Ziex 914 ve Dunlop FM800 HK!

Yarbay
26-09-2016, 13:32
Merhaba arkadaşlar,

geçenlerde kış için kullanacağım 16 inc jantlar için 195/60/16 ebadında (standart 195/55/16dan biraz daha yanaklı konfor için) lastik arayışımı Dunlup FM800 ve Falken Ziex 914 arasında kalarak bayiiden aldığım bilgiler doğrultusunda Dunlop aldım çünkü resmen birebir aynılar desen, üretim yeri, hammadde vs ama Dunlop toplamda 80tl daha uygundu.

Benim Şahsi görüşlerim:

1) bu lastiklerin tabanı dar basıyor, 195 ebadında olan lastiğim 185 lastiklerden bile daha dar basıyor bunu bayii ile inat ettikten sonra ölçtük ve kendisi bile şaşırdı hatta 15dk lastik basınçlarına baktı vs.

H serisi Michelin Primacy 3 195/60/16 lastik getirtildi takıldı ve basan kısmı 18cm civarı ölçüldü oysa Falken/Dunloplar 16cm anca geliyordu.

2) lastikler V serisi olduğundanmı bilmiyorum ama yan duvarları sert sayılır, önceki 17 jantlarım 205/50/17 hemde Jinyu markayken inanın bundan çok az daha sertti ve bence 60 gibi bir yanak 195 gibi bir tabanla bu sertlik için yumuşak gibi yorumlar bana çok tuhaf geldi alacak arkadaşlara şunu söylemek isterim.

A) Geçmişte birebir aynı araca 205/55/16 Michelin Primacy 3, Nokian Line vede Goodyear Efficiency Performance takmıştım hepside kat ve kat daha yumuşaktı.

3) Ses seviyesi yukarıda bahsettiğim Michelinden farksız kötü değil ama oda şimdilik

4) Yol Tutuş, arkadaşlar biliyorum bu yorumum şimdiye kadar tecrübe edilenlerden çok ters düşecektir ama ben sadece kendi tecrübemi yazacağım inanın 2012 aralıktan beri 3 adet Clio 4 1.5 dci İcon aracım oldu toplamda 3üyle muhtemelen 200küsür bin km yapmışımdır ilk ama ilk defa aracımın ESP ışığını yanarken gördüm.

otobanda biraz seri kullanırım, en ufak bir denemede lastikler her yerdeydi 4 lastik kaydım çok olmasada, fren deneyim dedim yine aynı şekilde basitçe bile bastığımda 70de bile vıyank vıyank ses geldi lastiklerden hemde gayet sıradan halde bir sürüşte bile.

5) en ama en kötü not vereceğim yönü yakıt, inanın ilk defa aracımın sayacında 6 birimini gördüm ortalamada benim anlamadığım 185 lik tabandan bile daha dar basıp 205 tabanlı ağır 17 jantdan nasıl daha fazla yakmayı becerdiği.

açıkcası üretimindemi sıkıntı var, üzerinde gitmesi gereken bir yağ tabakası vs var diyor bayii (gerçi alalı 200km oldu) ama ben gerçekten son derece mutsuzum ve gerçekten hiç ama hiç tavsiye etmiyorum.

kötü lastik değil ama asla aktarıldığı gibi efsane yada FP ürünü değil bence gerçektende vasat performans gösteriyor hemde her anlamda yada en azından bendekiler öyle.

Yarbay
26-09-2016, 13:46
bu arada kış adana Çukurova yöresinde kış arkadaşlar yanlış anlaşılmasın :) 17ler 205 taban ile yağmurda sıkıntı olur kayabilir yada su dolu çukurşar belli olmaz diye 16 janta ve 195 tabana geçtim, 60 yanak seçimimde esneme ve konfor olsun diyeydiki zaten yükseklik olarak eskiden kullandığım 205/50/17 yada 205/55/16 lardan daha yüksek değiller.

220T
26-09-2016, 15:03
Falken'in ölçülerine göre üretim yeri değişiyor.Bunun etkisi olabilir mi bilmiyorum.195/55/15 Falken kullanıyorum,memnunum.180 binde,yağ-filtre bakımı da gelmiş aracımızla fabrika yakıt verisi tutturduk diyebilirim.

MehmetOrkun
26-09-2016, 16:26
Önceki sonrası olarak birşey diyemeyeceğim fakat,

Falkenin fren performansı benim ae101 corolla da şaşırttı. Gayet yola yapışarak tutuyor. Sadece tozlu ve eski kaymak asvaltta zorlarsam kızaklıyor buda normal geliyor bana.

Diğer konularda birşey diyemem ama yol tutuşu ve freni gayet yeterli. Zaten fiyatına göre diyelim :) ben 130 TL den aldım michelin ise 190 TL.

Bekir
05-10-2016, 13:27
Aynı Falken modelinden (ZIEX ZE914 Ecorun) ben de kullanıyorum 4 5 aydır. Yol tutuş konusunda sıkıntı çıkarmadı, memnunum. Aracın önceki lastiği kış lastiği idi, kıyaslayamıyorum ama fren performansından ben de pek memnun değilim. Çabuk kayıyor gibime geliyor. Ama yakıt ve ses konusunda da iyi bence. FP de çok iyi bence. Beyan edilen değerleri de iyi. 225/45/17 için 94W, yakıt C, yağış B, ses 71 dB.

Yarbay
06-10-2016, 14:17
açıkcası onları bu konuyu açtığım günün ertesi günü söktürdüm yerine sırf araba yumuşar diye Goodyear Efficiency performance grip taktırdım, Falken'a kıyasla goodyear tutuşta dahada beter ama kesinlikle daha yumuşak.

bugün artık aynı araçta Nokian Line,Michelin primacy 3, Conti eco5 , Jinyu, Goodyear EGP ve Dunlop/Falken Ziex 914 kullanmış biri olarak gözüm kapalı Michelin Primacy 3 derim.

Primacy 3 Contilerden çok diğerlerindende hatrı sayılır şekilde daha yumuşak, Conti haricinde aralarında bir tık daha iyi yol tutan, sessiz ve 40-45bin ömrü olan bir lastik.

Conti Eco 5: açık bir ara ile çok çok daha iyi yol tutan bir lastik, en ömürlüsü (60-80bin km arası) ama hem sert hem sesli sayılır

Goodyear EGP: çok yumuşak ama fazla hissiz ve aman aman yol tutuşa sahip değil internetde her yerdede aşırı kısa ömrü ile biliniyor (25bin maks)

Falken Ziex 914: hiçbirşey için ne çok iyi nede çok kötü diyebileceğim ortalama bir lastik

Nokian Line: tatlı bir yumuşaklılığa sahip ama bunu yaparkende hissiz değil, yol tutuş gayet iyi, ömrü diş anlamında yetsede çatlama oluyor

Michelin Primacy 3: Nokian'ın kelimesi kelimesine aynısı ama bir tık daha iyisi.

Falken alan arkadaşlara birşey diyemiyorum bence ebatdan ebada fark var yeri geliyor çok avantajlı yeri geliyor aradaki fark anca eh denilebilir.

bugün 205/55/16 Michelin Primacy 3 hepsiburada'da ve bayiilerde 240tl civarı ben bir lastikçide pazarlıkla 210tlye bulmuştum keşkede alsaydım aynı ebatda Falkenlar 230-180tl arası anca 2015 üretimi 150-160tl civarında oda netden kargo koydun sibop rot balans diyince onunda esprisi kalmıyor.