PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : şirket prestiji için araç önemi ?

Ferhat_V
30-09-2016, 14:25
evet beyler esnaf olarak nitelendirilen dükkan/makina/malzeme sahibi..hizmet sektörü çalışanlarının geldiği araca dikkat eder misiniz ?

su/tüp/halı yıkama dağıtım firması değilde daha büyük firmalar mesala arçelik servis araçları yada inşaat şirketi vb. taşeron şirketlerin altındaki arabalara dikkat edermisiniz ?

bu tarz araçlarda mesala sıfır transporter/vito/trafic kullanan şirkete bakışınız nedir ? vaay mall gitmişte sıfır minibüsü işe kullanıyo mu dersiniz ? yoksa h100/starex/eski trafic / ducato vb nispeten ucuz/eski araçlarınmı bu sektörde/hizmette kullanılmasından yanasınız.

yada şöyle diyim..iş sahibisiniz ve araç almanız gerekiyor ve aracı şöför kullanıcak.
gidip en ucuzu en dandiği alıp şöföremi verirsiniz
yoksa gidip sıfır araba alıp şöföre verip kendinizde orta halli/eski bir arabaya mı binersiniz..hatta toplu taşımada kullanırmısınız ?

kafanıza göre aklınızdan geçen fikiride belirtebilirsiniz..

!KO
30-09-2016, 14:27
İşe sektöre göre değişir bence
görünüm isteyen sektörlerde var pazarlama gibi arabaya bakılmayacak sektörlerde var

Day Walker
30-09-2016, 14:29
Çalışmış olduğum çok kurumsal şirket hala linea kullandırıyo. Çok defa söylememize rağmen değiştirmediler.

hatta ik gmy si benle yaris ve liena arasında hiç fark yok diye kavga bile etti :D

Ferhat_V
30-09-2016, 14:30
İşe sektöre göre değişir bence
görünüm isteyen sektörlerde var pazarlama gibi arabaya bakılmayacak sektörlerde var

şantiyeye toza toprağa girecek diyeyim pazarlama filan değil sedan değil minübüs.

SULTANOGLU
30-09-2016, 14:32
bence şirket aracı cidden önemli. ilk olarak şirketin sana verdiği değeri gösteriyor sonuçta o araba 3 yıl boyunca senin oluyor ve şirketinin ailene tek dokunduğu anlardan biri. Oyüzden bence çalışanın rahat edebileceği değerini bileceği orta halli dolu bir araç bence mantıklı olacaktır.

Berkan
30-09-2016, 14:32
Premium 3lü olmadığı sürece ki senin alanda onlar yok zaten. onun dışında çokta fark etmez bence dacia olmuş nebilim polo olmuş egea olmuş yeni olması enazından yıkık dökük sagı solu vuruk vs gözükmesin yeter

SULTANOGLU
30-09-2016, 14:33
şantiyeye toza toprağa girecek diyeyim pazarlama filan değil sedan değil minübüs.
O zaman düzgün bir minibüs olsun :D bence hem çalışanın rahat kullanabileceği, hemde sizi düzgün temsil edecek bir araç mantıklı olacaktır.

!KO
30-09-2016, 14:35

o zaman yeni saga solu yıkık olmayan ama uygun yollu bişey tercih ederdim ben ducato trafic gibi :)

cabriolet
30-09-2016, 14:36
2. el ticari araba almam ben şahsen müşterinin gözünü boyamak falan içinde değil genelde zaten satanlar canını alıp satıyo o tarz araçları sürekli servisle falan uğraştırır 2. eli :)

MSK
30-09-2016, 14:38
araç mevzusu, gelir ve giderle alakalı bir durum. Kişisel tercihim, imaja dikkat etmem.

Batum
30-09-2016, 14:44
şirkete görede değişir tabi ama C segment düzgün bir araç

prodorian
30-09-2016, 14:46
dostum ne yaparsan yap klimalı bir ticari araç al :) önce dışarıdan nasıl göründüğünden ziyade birlikte çalıştığı çalışanını düşünmeli bir patron...

serci
30-09-2016, 14:48
Mağazacılık üzerine çalışıyorum
şirket 6 ay önce ürün taşımak için gidip transporter almış.Çok üzülmüştüm bu arabaya yazık olucak diye
Dediğim gibide olmuş 6 ayda arabanın anasını bellemişler

yesil
30-09-2016, 14:55
arabadan çok çalışanın tavırları önemli. mesela ben kendi işletmemde çalıştığım servis, toptancılarda işini düzgün yapıp yapmamasına, söz verdiği saatte gelip gelmemesine, gelemiyorsa arayıp açıklamasını yapmasına hata yaparsada arkasında durmasına dikkat ederim. işini düzgün yapmıyorsa isterse ferrariyle gelsin bana ne. çalışan elemanlara bu disiplini vermek veya arabaya harcanacak parayı düzgün çalışan müşteriyi memnun edecek elemanlara prim olarak vermek müşteri memnuniyeti açısından daha mantıklı olacaktır.

Octane
30-09-2016, 15:20
Şöyle ki, büyük firmalarla iş yapan büyük bir firma olsam, temsilen gönderdiğim adamın ne olacağı önemli. Müdürümü gönderiyorsam araç önemli, ama eğer projede yer alan mühendis gönderirsem veririm c elysei. Zaten otoparka koyup yukarı yayan çıkacak, gönderdiğim adamın görünüşü üslubu altındaki araçtan çok daha önemli. Ama mesela şirket patronları olarak yemeğe çıkılacak, ben giderim ya da müdürüm, o zaman da altında bi e falan olsun derim.

Yigit-Y
30-09-2016, 15:27
Organizasyon firması var bende

Jiple gittiğim her işi bağladım

Golf gittiğim her iş için biz dönüş yaparız oldu

Gerisini sen düşün :)

Ferhat_V
30-09-2016, 15:32

banada bu tam tersi geliyor :) lüks araçla gidince bu adam doymuş çok kazanmış gibi bir imaj çizerken daha düşük bir araç ve özellikle beyaz renk dizel bir şeyle gidince daha bir esnaf görüntüsü veriyor..

KÖROĞLU
30-09-2016, 15:36
İmaj önemli. İşe bağlı olarak iyi araç tercih edilebilir.

Ama pazarlamacıya da ver a4'ü dersen aylık kira bedeli gereksiz masraf olur.

Firma politikası tabi ama TR nin en büyük holdinglerinden birinde şahit olduğum sıralama şöyle.

Firma sahibi fab. helikopterle gidiyordu :)
Gen. Md. Yrd. Son kasa Mondeo
Birim Md. Focus ya da Giluetta
Birim Yön. Linea
Alt Yön. Fiorino

Mevcut firmamda

Patron- Yön. K. B. Audi A8L
Fab. Md. A3 son kasa.
Diğer Md. A3 son kasa.
Şirkette sağa sola gitmek için de jetta var.

Karşılığını aldığın aracı vermek mantıklı bence.

Ferhat_V
30-09-2016, 15:36
2. el ticari araba almam ben şahsen müşterinin gözünü boyamak falan içinde değil genelde zaten satanlar canını alıp satıyo o tarz araçları sürekli servisle falan uğraştırır 2. eli :)

bizdede öyle oluyor 3 4 ayda 10.ooo km çıktığı oluyor dağ taş toz toprak çamur girip çıkıyor falan ama 2. elinde bakımı arızası birde tam yoğun dönemde arıza çıkartma derdi korkutuyor yoksa bana kalsa 20 milyara starex iş görüyor :)

HaKo
30-09-2016, 15:38
sektöre göre değişir tabii ama genel olarak sorarsan yıkık dökük araç ile temiz bakımlı bir araç fark yaratır sadece , onun dışında markası modeli önemli değil.

2000 model kırık dökük bir araba ile gelmek ile son model bir fluence veya symbol le gelmek algı yaratabilir. ama onun dışında adam golfle gelmiş poloyla renoyla ya da passatla beni hiç bağlamaz açıkçası. Ben altındaki arabaya değil firmaya bakarım , gelen adamın işine ne kadar hakim olduğuna ve fiyatlandırmasına bakarım tabii ki. gösteriş gerektiren iş kolları mutlaka vardır tabi. biz imalat yapıyoruz.

Yigit-Y
30-09-2016, 15:40
banada bu tam tersi geliyor :) lüks araçla gidince bu adam doymuş çok kazanmış gibi bir imaj çizerken daha düşük bir araç ve özellikle beyaz renk dizel bir şeyle gidince daha bir esnaf görüntüsü veriyor..

Şöyle bir kanı oluşuyor bu adam sağlam

Yaptığı iş iyi olmasa buna binemez

Verelim buna :):):)

Lincoln Navigator
Fx35
Q7

İle yaklaşık 50.000 tl yakın iş bağladım bu sene

Bu işler sadece yan gelir olsun diye zar attığım tutanların toplamıydı

Sen adama sabahtan akşama kadar iyi olduğunu anlat

Adam birşey görmeden inanmıyor malesef

Arabalarla 1-0 önde başlıyorsun maça

Ama patron olarak gidiyorum

Elemana verilecekse işler değişir

Ferhat_V
30-09-2016, 15:54
Şöyle bir kanı oluşuyor bu adam sağlam

Yaptığı iş iyi olmasa buna binemez

Verelim buna :):):)

Lincoln Navigator
Fx35
Q7

İle yaklaşık 50.000 tl yakın iş bağladım bu sene

Bu işler sadece yan gelir olsun diye zar attığım tutanların toplamıydı

Sen adama sabahtan akşama kadar iyi olduğunu anlat

Adam birşey görmeden inanmıyor malesef

Arabalarla 1-0 önde başlıyorsun maça

Ama patron olarak gidiyorum

Elemana verilecekse işler değişir

ben hem eleman hem patronum gidip kendimde çalışıyorum..eski arabanın dertlerinden birisi otopark vb. yerlerde direk çekme buraya deniliyor..biraz güncel iyi arabayla gidincede pek ses edilmediği oluyor :D eski araçlarda orda burda kalma derdi yada yokuş çıkmama sollamada çekinme vb. olurken sıfır arabada sol şeritte kapatıp gidebiliyorsun..yani 2004 starexle 2015 trafic bir olmuyor ama aralarındaki fiyat farkı ile kendine 2. arabayıda alabiliyorsun bu da var :S

ggtoker
30-09-2016, 15:59
arkasım havuz işi yapıyor...doblo ile gittiği hiçbir işi alamadı....mercedes ile gittiği bütün işleri aldı... gerisini sen düşün..

makif84
30-09-2016, 16:13
Sektöre göre değişse de,bizim milletimiz gösteriş meraklısı olduğundan yeni karizma araç her zaman 2 sıfır önde başlatıyor.İnşaat işiyle uğraşan bir arkadaşım 2010 accorduyla iş görüşmesine gitti eli boş döndü.Sinirle gidip Q7 aldı katıldığı işlerden boş dönmediğini söylüyor.

johnie
30-09-2016, 16:16
Çalışmış olduğum çok kurumsal şirket hala linea kullandırıyo. Çok defa söylememize rağmen değiştirmediler.

hatta ik gmy si benle yaris ve liena arasında hiç fark yok diye kavga bile etti :D

yer değiştirmeniz gerek abi bence.
gmy si olman gerekiyor o şirkette.
aslında herkes kendi işini yapsa ne güzel olur dimi..

johnie
30-09-2016, 16:18
evet beyler esnaf olarak nitelendirilen dükkan/makina/malzeme sahibi..hizmet sektörü çalışanlarının geldiği araca dikkat eder misiniz ?

su/tüp/halı yıkama dağıtım firması değilde daha büyük firmalar mesala arçelik servis araçları yada inşaat şirketi vb. taşeron şirketlerin altındaki arabalara dikkat edermisiniz ?

bu tarz araçlarda mesala sıfır transporter/vito/trafic kullanan şirkete bakışınız nedir ? vaay mall gitmişte sıfır minibüsü işe kullanıyo mu dersiniz ? yoksa h100/starex/eski trafic / ducato vb nispeten ucuz/eski araçlarınmı bu sektörde/hizmette kullanılmasından yanasınız.

yada şöyle diyim..iş sahibisiniz ve araç almanız gerekiyor ve aracı şöför kullanıcak.
gidip en ucuzu en dandiği alıp şöföremi verirsiniz
yoksa gidip sıfır araba alıp şöföre verip kendinizde orta halli/eski bir arabaya mı binersiniz..hatta toplu taşımada kullanırmısınız ?

kafanıza göre aklınızdan geçen fikiride belirtebilirsiniz..

Sektörü söylersen, ona göre tavsiyeler daha rahat olur.
Kendi şahsım adıma söyleyeyim evet gelen aracada, gelen adama da dikkat ederim.
Memnun kaldıysam da o şirkete vb neyse oraya da teşekkür mailini atarım.
Geçen 1 tane teknik servis aracı gördüm, yürürü yok aracın + içi karman çorman.. Adam kendi kayboldu aracın içinde..

Ferhat_V
30-09-2016, 16:32
Sektörü söylersen, ona göre tavsiyeler daha rahat olur.
Kendi şahsım adıma söyleyeyim evet gelen aracada, gelen adama da dikkat ederim.
Memnun kaldıysam da o şirkete vb neyse oraya da teşekkür mailini atarım.
Geçen 1 tane teknik servis aracı gördüm, yürürü yok aracın + içi karman çorman.. Adam kendi kayboldu aracın içinde..

inşaat taahüt sektörü..

onursumer
30-09-2016, 16:44
çalışanın kulanıcağı araç onu her yonden taşımalı , mahcup etmemeli

ne pahalı ne ucuz olmalı , birazda işverenin çalışana verdiği değeri de gosteriyor kişisel goruşum

ayrıca genel anlamda duzgun araç ilk izlenim olarak pozitif oluyor herzaman

ahmet3425
30-09-2016, 16:50
koskoca sirketin :P imalat muduruyum akbil kullanıyorum :D

ERkut 205
30-09-2016, 16:51
Sektöre göre değişkenlik gösterir. Satış ve pazarlama aracı kullanıcıları için vizyon önemlidir. Şehir için kullanım için az yakan kurumsal logosu olan alt seviye sıfır bir araba iş görür. Fakat yapılan iş gereği şehir dışı seyahatleri olacak ise ve uzun yolda güvenlik, sürüş konforu önceliği baz alınarak orta seviye bir şeyler alınabilir. Alınacak her araba yeni model ve klimalı olması şarttır günümüzde. Amaç yolda gezinirken de reklam yapması ise dikkat çeken renk ve mini,beetle tarzı araç kullanımı ilgi odağı olacaktır.

TolgaUs
30-09-2016, 16:58
Jip mip hikaye. direk prestij mi istiyorsun çözüm Jaguar. ucuzunu al pahalsını al yeterki jaguar al !

Yigit-Y
30-09-2016, 17:03
İnşaat ise

E serisi 5 kasa yada jip patrona

Elemana 301 linea bir üst fluence

Bu şekilde tercih edilebilir

Ama ben olsam elemana akbil bana jip alırdım :)

İbrahim33
30-09-2016, 17:19
çok yıkık dökük olmadığı sürece arabanın bir önemi yok. arabadan daha önemli olan elemanın kılık kıyafeti diksiyonu karşısındakine saygısı bence. (inşaat sektörü , servis sektörü için geçerli)

haa öbür türlü iş bitirmelik araba dersen en uygun fiyata en prestijlisini tercih etmekte fayda var.

jRMix
30-09-2016, 17:32
İnşaat işi işi verin elamana çift kabin transit :D Patronada paran yoksa boşline passat. Varsa e220 veya e200

vlkn07
30-09-2016, 17:38
Ticari araçlarda bazı şirket veya esnaf prestijleri için iyi marka sıfır km araç tercih edebiliyor. Kimisi ise çalışanını ödüllendirmek için bile sıfır araç alımı yapabiliyor. Tabi bu durum tamamen maddiyatla alakalı bir durum. Karşılaştığım müşteri tiplerinden örnektir��

Yigit-Y
30-09-2016, 17:43
Mal almaya şahinle

Mal satmaya bmw ile gittim geçen sene çok başarılı bir ivme yakaladım

Bu sadece nakit çalışan sektörler için geçerli olabilir

Bu sene jiple ve golf götürüyoruz :)

KoramiraL
30-09-2016, 18:17

Abi sen kaç oradan gazetenin emlak bölümüne 3 tane bayan geldi Sıfır Clio 4 verdiler en boşu ayda 300 lt yakıtı var sorduğu soru şu aynalar otomatik kapanıyor değilmi :D sizin İk Gmy bence gene iyi

MCN21
30-09-2016, 18:33
Genel olarak bakisim eger soforlu arac kiralama veya taksi isi yapilmayacaksa yani musteri falan tasinmayacaksa aracin mercedes yada vw olmasi pek umurumda olmaz. Yani firma kapiya merso cekmiss vaaay diye dusunmeme aklima bile gelmez :D Bizim uyguladigimiz yontem luks olmasin ama araba dokukte olmasin. Mesela sirkette en kulllandigimiz araclar : egea, accent blue, sandero(ufak sehirlerin yollari duzgun olmadigii icin bayilere gonderiyoruz), fluence. Genelde ya 0 aliriz yada 0 araclar 1-2 sene sozlesmeyle kiralariz. Elimizden cikarma suremizde genelde 2 sene.

2.el daha dogrusu biraz yasi olan araclarin sorun cikarma ihtimali ve kaybettiricegi zamani goze almaya gerek olmadigini dusunuyoruz. 0 alinca sirket icin vergi avantajida var.

MCN21
30-09-2016, 18:37
Edit : Prestij amacli 5,a6 da bulunuyor. Onemli bir musteri oldugunda genelde bu araclarla karsilaniyor.

tlhboom
01-10-2016, 08:45
Konu başlığı çok iyi olmuş,

Biz bayi toplantılarını gerçekleştirdiğizde, bayiler rangeler,audiler,bmw lerle gelirdi,

Not: Patron Antaraya biniyor :)

turkerrr
01-10-2016, 09:58
Müşteriye gidecek personelin kıdemine göre değişkenlik gösterir. Ben ofise poliçe teslim, tahsilat, hasara gitme gibi işler için linea alacaktım vazgeçtim polo aldım ama panelvan kamyonet grubunda marka yerine aracın temiz, bakımlı, vuruksuz kırıksız olmasına daha çok önem veririm.

lnd_samet
01-10-2016, 10:29
inşaat ve taahüt işi için mutlaka lüks araba şart.
jeep tarzı her araç 1-0 önde başlatıyor. ama araba kiralama firmasından alındıgı belli olmasın yinede :)

c20let
01-10-2016, 10:29

Dayımda dizel mk2 golf vardı. Klima sunroof hidrolik otomatik cam filan çok temiz çok düzgün araçtı. Dayımda arabasına aşıktı yakıtı sorunsuzluğu vs çok severdi. Galericilik yapıyor otobüs üzerine. Trilyonluk araç satışı yapıyor 10 bin liralık golf ile. İtibarım zedeleniyo millet beni ciddiye almıyo diye f10 5,20 aldı sadece görüşmelere gidiyor bmw ile. Aldıktan sonra adımın yanına bey eklemeye başladılar diyo. :D

Çok uzadı ama haklısın demek istedim aslında.

Berk007
01-10-2016, 10:38
Bence şirket aracı önemli.
Şirketin bir noktada gücüne ve ağırlığına katkı sağlar.
Bir laf vardır; Kıyafetlerinizle karşılanır konuşmalarınızla uğurlanırsınız. Şirket araçları da bir nevi şirket için kıyafetin bir parçasıdır.
İlk izlenim için önemli ve karşı tarafı etkileyen bir parçadır. Özellikle de pazarlama amacı güdülüyorsa.

arda35
01-10-2016, 11:00
Benim nazarımda aracın önemi %5 falandır.
Spesifik bir iş ya da hizmet sağladığınız sürece hiçbir müşteri aracınız kötü diye sizden vazgeçemez. Defalarca denenmiştir.

Ama rekabetin yoğun olduğu sektörlerde işlemez bu dediğim. O zaman kiralamak ya da 2-3 yılda bir yenilemek en iyisi bence.

burak10
01-10-2016, 14:20
Şirket sahibimin dükkanına kiralık yazdık 6 ay önce, adamın biri geldi. birilerinin selamını söyledi durumunun iyi olduğundan bahsetti. Audi q7 ile geldi, elinde 3 tane iphone 6s plus, altın yüzük vs. eniştesi arapmış. Fiyat konuşuldu, kira kontratını hazırlayın denildi. yarın sabah geleceğiz imza atar paranızı nakit veririz dediler. Hala gelecekler :)

Şahsen benim ve şirketim için arabanın önemi yok, yürüyerek gelen durumu iyi müşterimizde çok, q7 ile gelip boşluk olanda çok. Kişilik önemlidir.

fore
01-10-2016, 14:28
İnşaat sektöründe Mercedes önemli, Range kafadan iş aldırır..

İzzet Göçmen
01-10-2016, 16:15
Kuzenın emlaklıcıkla ugrasıyor 2000 model bi araba sı vardı müsteriler için,Herkez rahatsız oluyor dedi gitti sifir fiorino aldı

220T
01-10-2016, 17:06
Zanaatına bakma imkanım olan hiç kimsenin arabasına bakmam.Dolandırıcılara bakın,hep lüks arabalarla geliyorlar.

cuneytturkoglu
01-10-2016, 23:31
Aracı müşteriler görüyor ise bence kaliteli olmalı eğerki görmüyorsa önem vermeye gerek yok. Bu konuda büyük şirketlerin araçlarına bakarak örnek alabilirsiniz.

207_TR
02-10-2016, 23:16
Çalıştığım marka Mercedes. Satış danışmanlarına A180 ve B 180 veriyor (sadece bizim bayimiz). Ve bu çevrede çok güzel bir algı oluşturuyor. Şöyle bir örnek vereyim. Turizm sektöründe vw yada Mercedes araçlar kullanan firmalara daha fazla guvenirler, algı böyle. Sizin sektörde markanın değil şoförün ve aracın temizliği daha önemli bence...

made ın JAPAN
02-10-2016, 23:23
arcelık yetkılı servısınde calısıyorummm pertten cıkma dobloya bınıyorummm 2 defa sase duzelttık yıne olmadı ole devam :D

Schumi
03-10-2016, 23:58
Benim sektörde araban çok iyi ise müşteri bunun totosu kalkmıştır diyor. Özellikle eski müşterilerin yeni araba alınca zam yapıcak bu diye korkuyor. :) Ucuz gözüken araçlar lazım. Müşteri istiyor ki sen aç muhtaç ol. :P

Ome_RS
04-10-2016, 00:24
Ise ve sirkete gore degisir bu durum. Belli noktadan sonra ters de tepebilir. Satiscinin c serisiyle gitmesi biraz sacma olur mesela. Ama muteahhit icinde tersi gecerli. Bizim patron anlatiyorsu. Arkadasinin babasi yeni ise basladiklarinda ford scorpion almislar. Bi oetak araci kullanirken digeri arkada oturup gitmisler cok yere. Kimin musyerisiyse rollleri degismisler. Bu sekilde cok is bagladik diye anlatiyormus.
Batmaktan s500 aralar kurtulan adamin hikayesi de vardi forumda oda ayri bir ornek.

DOHC
04-10-2016, 08:07
Her 2 durumda önemli. Üzeyir Garih'in lafı vardır:
"Biz insanlarla ilk tanışırken kıyafetine, uğurlarken de muhabbetlerine bakarız" diye......

Trance-R
04-10-2016, 08:25
Hitap ettiği müşteri Kitlesine / Çalışma şartlarına oranlı olarak bakılabilir. Fakat benim için şu imaj çok önemli...

- Makul ve Mantıklı hatta masrafsız araçların kullanılması fakat yeni model olması benim için önemli... Clio4, Punto, Linea vs... yani iş için olsun... ben araca baktığımda, Firma Prestij için varını yoğunu gidip 3 büyüklerin küçük arabalarından alması mantıksız olur.

- Misal; Enerji firması bir İngiliz firmanın güzel bir modelini kullanıyor. sahadaki personeline bu aracı veriyor. Çok da sempatik :)
- Benim şirketim Alman Araç üretici firmasının TR'deki Fabrikalarının sahibi ve aynı firmanın TR kuruluşunun ortağı olmasına rağmen kendi Endüstriyel ürünlerini üretiyor ve biz Clio4 dci kullanıyoruz. Satış Danışmanları olarak. :) Alman aracı üretiyoruz ve Fransız aracı kullanıyoruz.

Özetlersek, Maliyetler önemli :)