PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankarada Otomobil Dolandırıcılığı Hakkında

GÖKTÜRK
02-10-2016, 22:01
İyi geceler forum ahalisi , yıllardır okuyoruz hem bu platformda hemde başka forumlarda. Araç dolandırıcılığı gayet yaygın bi şekilde devam etmekde. 2006 astra h ilanımıza bir takas teklifi geldi. Aradık görüştük bugüne sözleştik. Araçda telefonda dediklerinin dışında birşey çıkmadı mekanik/kaporta olarak. Herşey iyi güzel. Şimdi gelelim olayın başladığı noktaya. Şahısın aracının üzerinde 31.900 tl kadar bir ipotek söz konusuymuş. Bizim aracımızın kasko değerini sordu. 31.900 edermi vb diye. Bende bilmediğimi ama öğrenirim ama siz napcaksınız tarzında sordum. Söylediği şu. Bizim aracı üzerine alacakmış. Üzerine aldıkdan sonra öbür rehinli arabanın rehinini bizim arabaya devredecekmiş. Sonrada kendi arabasının rehini kalkınca aracı bize verecekmiş satışını. Ben bu olaydan hiç haz etmedim zaten bu şahısda hiç güven vermedi hem tip hemde hareketleriyle. Adam bizim arabanın kapısını bile açıpda bakmadı. Yemin ediyorum adam göz ucuyla arabaya bakmadı bile. Neyse biz adamın yanından ayrıldık ben abimin yanına geldim. Abim aradı bankacı arkadaşını , bu şekilde sürekli olaylar yaşandığını uzak durmamız gerektiğini söyledi. Bundan sonra abim adamı aradı dedi böyle böyle siz rehini kaldırın o şekilde yapalım ticaretimizi. Adamda işte bu şekilde olacak kaldıramam vb tarzı konuştu. Sonra Arac 15dk içerisinde ilandan kalktı. Şükürler olsun biz birşey yaşamadık. Şuanda bu adamın elimde tcsi , ticarethanesinin kimlik numarası vbsi herşeyi var. Ama burda yayınlamak doğru olurmu bilmiyorum ondan ötürü yayınlamadım. İsteyen olursa özel mesaj şeklinde bu bilgileri verebilirim. Lütfen dikkat edelim malımızı yedirmeyelim bu şerefsizlere.:mad::mad:

KÖROĞLU
02-10-2016, 22:07
Geçmiş olsun, zararsız atlatmanız güzel. Herhangi bir bilgi yayınlamayın derim.

En güzel ticaret anahtar-satış bir yana, para bir yana.

Ya da noterde satış anında eft yapacaksın parayı hesapta görüp imzayı atacaksın.

Bu tezgahı elbet birine işletirler. :S

Gearbox
02-10-2016, 22:09
Gecmis olsun.. Kansiz cok memlekette

beetle
02-10-2016, 22:16
Gecmiş olsun. İyi atlatmışsınız

kalipson
02-10-2016, 22:18
Muhtemelen verilmiş sadaka durumu söz konusu
Geçmiş olsun.

Dean's
02-10-2016, 22:18
Zararsız atlatmanıza sevindim. Tc kimlik vs gibi şeyleri değilde de adamın aracını marka model renk olarak yazarsan yeterli olur bence.

GÖKTÜRK
02-10-2016, 22:21
Zararsız atlatmanıza sevindim. Tc kimlik vs gibi şeyleri değilde de adamın aracını marka model renk olarak yazarsan yeterli olur bence.

elinde birden fazla arabada olabilir , yada o araca benzer bi arac sahibinide töhmet altında bırakmamak için yazmıyorum buraya

Dean's
02-10-2016, 22:27
elinde birden fazla arabada olabilir , yada o araca benzer bi arac sahibinide töhmet altında bırakmamak için yazmıyorum buraya

Kesinlikle haklısın kardeşim ama hala sorgulatmadan araç alan arkadaşlar var veyahutta çok çabuk kandırılabilecek arkadaşlarımız var o yüzden söylemiştim.

arda35
02-10-2016, 22:28
Geçmiş olsun. Kredili satışlar dahil olmak üzere para hesaba geçmeden satış vermemek en iyisi.
Birebir takasta da notere satışlar aynı anda hazırlatılıp devir yapılabilir sanırım.

Annesinin bir uyanık oğlu bunlar galiba. Hangi yüzleri varsa artık utanmadan arayıp teklif edebiliyorlar böyle bir şeyi.

GÖKTÜRK
02-10-2016, 22:34
Geçmiş olsun. Kredili satışlar dahil olmak üzere para hesaba geçmeden satış vermemek en iyisi.
Birebir takasta da notere satışlar aynı anda hazırlatılıp devir yapılabilir sanırım.

Annesinin bir uyanık oğlu bunlar galiba. Hangi yüzleri varsa artık utanmadan arayıp teklif edebiliyorlar böyle bir şeyi.

Yanına gidene kadar arabada ki herhangi bi rehin durumundan bahsetmedi , zaten yanındaykende üstün körü ya çok basit birşey 30dklık işi var tarzında konuştu. Hatta güvence sağlar dediği bankacı bile fos öyle biri yok ortada :D biz ilk defa böyle birşeyle karşılaştık. Allah kimseye tecrübe ettirmesin abilerim kardeşlerim lütfen dikkat edelim acele etmeyelim büyüklerimize bilenlere danışalım vallahi yazık günah. Sağolsun adalet kötüden yana. Şimdi bu adam beni dolandırsa cezai hükmü 0. Ama ben bu adamı dövüp öldürsem içerde duvarlara çetele yaparak geçecek gençliğim.

individual
02-10-2016, 22:36
O aracın üstündeki borç ödenmeden kalkmaz yada başka bir araca zaten devir olmaz.

Allahdan ucuz kurtulmuşsun.

GÖKTÜRK
02-10-2016, 22:39
O aracın üstündeki borç ödenmeden kalkmaz yada başka bir araca zaten devir olmaz.

Allahdan ucuz kurtulmuşsun.

Zaten başka bilen bir büyüğümüzle görüştüğümde o adamın üzerinde birden fazla haciz/rehin tarzı birşey vardır örnek veriyorum biri kalksa öbürü üzerine aldığı birşeyi anında rehinler dedi. Yani şuan kendi öz büyük abim adamın numarasını istiyor adamı kaldırmak için evli barklı adam sakinleştirmeye çalışıyoruz.

KÖROĞLU
02-10-2016, 22:44
Zaten başka bilen bir büyüğümüzle görüştüğümde o adamın üzerinde birden fazla haciz/rehin tarzı birşey vardır örnek veriyorum biri kalksa öbürü üzerine aldığı birşeyi anında rehinler dedi. Yani şuan kendi öz büyük abim adamın numarasını istiyor adamı kaldırmak için evli barklı adam sakinleştirmeye çalışıyoruz.

Bir zararınız yoksa bırakın gitsin. İlan link vs paylaş burada herkes görsün. Kaldırmak indirmek boş işler.

Adamın ayağı taşa takılır bir yerden döner dolaşır ihale sizde kalır. Bu tür şeyleri genele açık ortamlarda yazmasan daha iyi olur.

GÖKTÜRK
02-10-2016, 22:45
Bir zararınız yoksa bırakın gitsin. İlan link vs paylaş burada herkes görsün. Kaldırmak indirmek boş işler.

Adamın ayağı taşa takılır bir yerden döner dolaşır ihale sizde kalır. Bu tür şeyleri genele açık ortamlarda yazmasan daha iyi olur.

haklısın abi , yorumlarıda düzenleyemiyoruz bi moda yazayım

ruudvan
03-10-2016, 02:25
kanıtlanmadığı takdirde kimseye dolandırıcı diyemezsin .bence biraz olayın heyecanıyla acaba mı diye düşünüyosun yada ben anlattığından senin kadar heyecanlanmadım.
araba alıcam .eski sahibi nakit istedi.parayı hazırladık.oturduk saydık.bi kutunun içine koyduk.notere gittik.satışı aldık.kutuyu adama teslim ettik.notere gıderken kısa mesafe gercı.ayrı araclarla gittik .noterdeyken para benim arkadasımda durdu.kimse gidip kardeş bende senin yanında durucam para bu nolur ne olmaz demedı.satısı verdıklerınde noter paranızı aldınız mı dedı .onlarda aldık dedıler ama henuz parayı vermemıstık.kotu nıyetlı biri olsam misal kutuyu değiştirebilirim .ne bilim içindeki parayı eksiltebilirim yada hıc vermem vs vs dıye cogaltılır.
biraz guven lazım acıkcası .
hee ben arabamı takas edicem once karsı taraf benım arabamı alcak ıpotek mıpotek davaları olcak snn gibi olaya hiç baslamadan işlerini hallet gel derim o ayrı konu.mantıklı olanıda abinin dediği gibi ıkı malda hazır olduktan sonra noterde satıs yapılır.
ama bunu yasıyo olman adamın dolandırıcı oldugu anlamına gelmez.

KÖROĞLU
03-10-2016, 06:55
Adamın dolandırıcı olduğunu iddia etmek elbette doğru değil. Ama olayın gelişiminden insanların huzursuz olması çok doğal değil mi ?

Araçta ipotek var ama son dk haberin oluyor. Aracını takasta alacak ama araca dönüp bakmıyor bile.

Bence bunlar ayırt etme gücüne sahip her insanın garibine gidecek işler.

Kaldı ki adamın anlattığı sistemde bu arkadaşın aracı önce karşı tarafın üzerine devir edilecek.

Devirden sonra diğer araç üzerindeki rehin buna geçecek ondan sonra da satış gerçekleşecek hiç makul mantıklı değil.

Arkadaş en güzelini yapmış uzak durmakla.

ghibli06
03-10-2016, 07:57
ipotekli aracın satışı olmaz diye bir şey yok, aracı o şekilde satabilir ama ipotek gözükür zaten, ipotek bir haciz ya da satışa engel durum değildir, sana aracı satar sonra da ipoteği kaldırabilir...

GÖKTÜRK
03-10-2016, 09:01
kanıtlanmadığı takdirde kimseye dolandırıcı diyemezsin .bence biraz olayın heyecanıyla acaba mı diye düşünüyosun yada ben anlattığından senin kadar heyecanlanmadım.
araba alıcam .eski sahibi nakit istedi.parayı hazırladık.oturduk saydık.bi kutunun içine koyduk.notere gittik.satışı aldık.kutuyu adama teslim ettik.notere gıderken kısa mesafe gercı.ayrı araclarla gittik .noterdeyken para benim arkadasımda durdu.kimse gidip kardeş bende senin yanında durucam para bu nolur ne olmaz demedı.satısı verdıklerınde noter paranızı aldınız mı dedı .onlarda aldık dedıler ama henuz parayı vermemıstık.kotu nıyetlı biri olsam misal kutuyu değiştirebilirim .ne bilim içindeki parayı eksiltebilirim yada hıc vermem vs vs dıye cogaltılır.
biraz guven lazım acıkcası .
hee ben arabamı takas edicem once karsı taraf benım arabamı alcak ıpotek mıpotek davaları olcak snn gibi olaya hiç baslamadan işlerini hallet gel derim o ayrı konu.mantıklı olanıda abinin dediği gibi ıkı malda hazır olduktan sonra noterde satıs yapılır.
ama bunu yasıyo olman adamın dolandırıcı oldugu anlamına gelmez.

Bence siz çok iyi niyetlisiniz.Zaten isim, araba vb bile belirtmedim ben kimseye atılmış bir iftira söz konusu değil. Adamla telefonda 3-4 kere konuşmusuz gerçekden art niyetsiz olan adam telefonda anlatır ayağına kadar çağırmaz. Onun dışında madem art niyet gözetmiyor neden ilanı kaldırdı. Onuda geçtim bankadaki şu isimle görüşün dedi bankada öyle biri yok. Siz bence bi daha gözden geçirin dediklerimi. Heyecanlık bi durum yok bu zamana kadar 15 tane araba ticaretim oldu.

ruudvan
04-10-2016, 01:22
sitede her supheli olay yaşayan zaten konu açıyor .yok bu arabaya bakmaya gittikte satıcı boyle dedıde araba boyle cıktıda.son dakıka bu olduda. okurlar bunları gore gore gaza geliyo markete gıderken yanlarında biri osursa gelip yanımdan canlı bomba gectı diyor.
arkadasım kardeşim olmuş olsa muhtemelen senden büyük olurdu.gayet sakin bi insanım vede sabırlıyım.
su kıonuyu dolandırıldım şu şu şekiilde oldu vs diye acsan inan senden fazla uzulurdum.elimden gelenide ardıma koymazdım yardımda bulunurdum.anlamadıgın nokta şu.
markete gidiyosun .cıkolata alıcaksın misal.tarıhıne bakıyosun tarıhı gecmıs.almadan cıkıyosun ve baskalarınada o market dolandırıcı tarıhı gecmıs urun satıyo hıcbıseyde caktırmıyo .fazlada ılgılenmıyo bundan anladım.
yanı kati olarak emin olmadığın durum hakkında agır ıtham telaffuz etmen dogru değil.
gecen hafta burdan bı arkadas arabasını sattı.ne yaptılarsa whatsapp tan bıze yazıyor.alıcı arabaya bakmadı dedi.para bankadaymısta soyle soyleymıs dedı.dıkkat et dolandırıcı olmasın dedik .
sabah 10 da basladıkları arac alım satımı saat 4 te bitti.6 saat ıcerısınde birsuru oolasılıktan bahsettik .
he nemi oldu adam parayı verdı arabayı aldı ve gıttı.
ilanının suresı bıtmıstır.satmaktan vazgecmıstır.senin gibi gereksiz ithamlarda bulunanlara uyuz olmuş ilanı kaldırmıstır .olamaz MI?
telefonda anlatsa belkıde yok dıyıp kestırıp atıcak dıye dusunup telefonda detay vermemıs olabılır mı?
bankalar konusunda daha hiç bi bilgin yok.dışardan birine bilgi vermeyen.yeni staja baslamıs hıcbıseyden haberı olmayan yada ne bilim keyfi olmadığı için iplemeyen adam dolu.(burdakileri tenzih ederim)

eminim ki 100 satırda yazsam sen dusunceni değiştirmiceksin.şunu unutma demokrasi ile yonetılen bi ulkede sen nefes alabılıyosan benımde nefes alma hakkım var.
bana merhaba dıyebılırsın ama hakaret etmeye hakkın yoktur.birine dolandırıcı demekte başa baya buyuk dertler acabilir.
bı abı tavsıyesı olarak dusun sonuca tam ermemiş hiçbir durum için emin konuşma.

mustiiiii
04-10-2016, 07:16
Çok gecmiş olsun