PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdışından araba parçası getirtmek!

Mr.Bilal
08-10-2016, 18:27
Merhaba arkadaşlar. Daha önce bu konu hakkında detaylı bir başlık açıldı mı bilmiyorum ama sormak istediğim bazı husular var.

1) Getirtmek istediğimiz motor parçalarını veya araç dış iç aksesuarlarını güvenli olarak nerden ve nasıl temin edilebiliyor? .Kasttetiğim aliexpress gibi siteler değil. Forumda kendi araçlarını yapan ve yurtdışından sipariş ettiği parçları 1 ayda 2 ayda gelmesini bekleyen arkadaşlarımız gibi.

2) Gümrükten nasıl geçiyor getirttiğimiz malzemeler? Vergilendirme sistemi ücreti neye göre hesaplanıyor ve nasıl, kime veriyoruz bu gümrük ücretlendirmelerini?

Şimdiden vermiş olduğunuz cevaplar içn teşekkür ederim.

Emre-Dylan
08-10-2016, 18:53
Ebayden alışveriş yapıyor çoğu ülkemizde paypal her ne kadar kapansada, forumdan bir arkadaşımız bug bulmuş o bug sayesinde alışverişini sorunsuz yapıyor. Vergi sistemi hakkında pek bilgim yok, aslında varda net bir bilgi değil alışveriş yapanlar anlatırsa daha iyi olur.

rain man
08-10-2016, 19:33
Ebay üzerinden bulduğum satıcı ile paypal ile direk alışverişi vs teklif ediyorum. O zaman ekstra indirim talebimi de karşılıyorlar. Genel olarak büyük boyutlu getirdiğim tek şey baskı balata olmuştu. Onun haricinde kule gergisi, vites topuzu, amblem, sticker, teyp çerçevesi, anahtarlık vs benzeri şeyler aldım. Boyut veya ağırlık belli bir hacmi aştığında herhalde 15 veya 30 kg idi ekstra ücretlendirmeye uğruyor.

Normalde 75 euro altında gümrük ödenmiyor. 75 euro üstünde ise 1500 euroya kadar %18 gümrük ücreti veriyorsunuz.

Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir başka şey de şu olsun, mümkünse hava veya denizyolu ile geçsin ülkemize. Çünkü gümrükte çalışan arkadaşların bana yaptığı bilgilendirme doğru ise karayolu ile gümrükten geçen ne olursa olsun gümrük müşavirliği ile çıkış sağlanıyor sadece. O da 200 euroluk mal için size ekstra 900 tl ödetiyor bu işlere. Detayı ile boğmayayım.

MetalliHead
08-10-2016, 19:37
İkinci el parça getirtmek yasakdı galiba

marikan
08-10-2016, 19:59
Yıllardır ebay'den alışveriş yaparım. Çok büyük parçalar olmasada aracıma bir çok parça aldım.

Mr.Bilal
09-10-2016, 12:00
Motor parçalarıda mı ebay den getirtiliyor

onursumer
09-10-2016, 12:13
başakşehir ukimde ufak paketlerimi alırken sormuştum , aracın ruhsatı ile gelin sıfır parçaları kdv odeyip sorunsuz burdan teslim alabilirsiniz demişlerdi

muratbalci
09-10-2016, 14:46
Sıfır parça da sorun yok, gümrüğe takılmışsa vergilerini ödeyip alabilirsiniz. Fakat ikinci el parça getirmek yasak. Eğer şanslıysanız kapınıza kadar bile gelebilir, değilseniz gümrüğe takılır. işiniz muayene memuruna ve sizin ikna kabiliyetinize kalır.

sinisa
10-10-2016, 09:42
çoğunlukla ebay, şu paypal olayından sonra bulabildiklerimi amazondan alıyorum, ayrıca carid.com ve rockauto.com var bulamadığım parçaları buradan alıyorum ama kargo biraz yüksek çıkıyor. ebay ve amazonda uyduruk çakma ürünler, dolandırıcı satıcılar da bulunuyor onlara dikkat etmelisin.
gümrükle ilgili amazon ve ebayde gümrük dahil kargolatabiliyorsun(her zaman geçerli değil) olmazsa 100$ üstünü ptt(usps, royal mail) ile getirmelisin yoksa vergi harici bir de gümrükçü ve evrak masrafı veriyorsun.
çıkma parça yasak deniyor ama ben getirttiklerimde sorun yaşamadım(hepsi ptt), ruhsata bakıyorlar, ödeme yaptığın kart dökümü ve faturasına göre sınırı geçiyorsa kdvsini hesaplayıp onu alıyorlar, bazen internetten ürünün fiyatını kontrol ediyorlar o yüzden düşük gösterip getirtmedim hiç.

snrk
10-10-2016, 18:58
Ben sadece bir kez alışveriş yaptım 30kg üzeri. Yine de paylaşayım bildiklerimi. Yanlışım varsa düzeltin.

Kargonuz gümrüğe takılınca size bir yazı geliyor, işte kargonuzun nerede olduğu bilgisi, yapmanız gerekenler vs.
Bu aşamada 30kg altında kalan kargolar için gerekli işlemleri kargo firması halledebiliyor sanırsam. Yani gümrük vergisi dahil tüm işlem ücretlerini kargo firmasına gönderiyorsunuz ve kargonuz kapınıza geliyor.
Benimki 30kg'yi geçtiği için kargo firması işlemleri yürütemeyeceklerini ve gümrük müşaviri tutmak gerektiği söyledi. Ben de öyle yaptım. Bu noktada gümrük müşaviri sizden gerekli evrakları ve ücretleri istiyor ve gerisini hallediyor. İşlemler bittiğinde kargonuz yoluna kaldığı yerden devam ediyor ve kapınıza geliyor.

canozgur106
10-10-2016, 19:15
Konu sahibini tebrik ediyorum aklımda olan konuyu açmış :) Takipteyim

Gunes G.
10-10-2016, 19:37
Bilen icin kolay bilmeyen icin bela prosedurler yumagi, kisaca bu sekilde ozetleyebilirim.

Ben tum parcalarimi kendim getirttim dunyanin cesitli ulkelerinden, ams, ross sports uk, magnus, ets, kelford vs gibi hepsinden bircok urun aldim; motor sanziman diff gibi agir parcalarda getirttim, dikkat edilmesi gerekenleri yaziyorum.

- 30kg altinda kalin
- ikinci el kesinlikle getirtmeyin
- dusuk fatura yazdirmayin (ornegin: 1000 dolarlik mala 50 dolar yazdirmayin normal sartlarda kimse yemez basiniz daha da cok agrir)
- gift yazdirmayin
- ebayden alirken "global shipping" seklinde gonderen saticilari secin, bu sekilde kapiniza kadar gelir ve kargo bedeli normalin 5'te birine kadar inebilir.
- delici, kesici, yanici ve atesli silahlar kategorilerine giren urunlerden uzak durun.
- ilaclardan uzak durun

Bunlari noktalara dikkat ettiginiz ve 75 euro ve/veya 100 USD altinda kaldiginizda vergi odemeden urunlerinizi getirtebilirsiniz. 75 - 1500 euro arasi tutan diger tum urunlerinizi de getirttiginiz ulkenin Avrupa Birligi ulkesi olup olmamasina gore AB ulkeleri icin %18, AB disi ulkeler icin %20 vergi vererek alabilirsiniz.

Vergi urunun ana fiyati uzerinden hesaplanir, urun + kargo degil bu da bir diger dikkat etmeniz gereken nokta.

Arac parcasi getirdiginizi varsayiyorum, urunler araciniza uygun urunler olsun, gumrukte aracin adiniza duzenlenmis ruhsatini ibraz ederek parcalari kendiniz icin getirttiginizi kanitlamaniz cok daha kolay olur. Keza gumruge takilan urunleri almaya gittiginizde, bu urunleri satmak icin getirmissiniz gibi bir yaklasimla karsilasacaginiz durumlar olacaktir, alici adi ruhsat adi ve arac bahsi gecen parcalara uygunsa isiniz cok daha kolay ilerleyecektir.

Aracinizin resmini filan telefonunuzda bulundurmayi ihmal etmeyin hos bu zaten vardir, hatta aracinizin ruhsatini tutarken arkaplanda aracinizin da plakasi ile birlikte gozuktugu bir fotograf cekin, elinizde bulunsun, ise yaradigi anlar olur.

Ikinci el parca getirtmeyin bunu tekrar belirtiyorum, onemlidir. Ha getirtilemez mi? Getirtilebilir ancak legal yollardan o parcanin bu ulkede uzun sureli kalmasini saglayamazsiniz, sadece kisa donemli kullanim icin olabilir ve vereceginiz ek odemeler ile sifirini almis olmayi dilersiniz. Ayrica belirli sure sonunda geri gondermeniz gerekecektir ki bu da yine ekstra nakliye bedeli demektir. Bunu da pek cok gumruk musaviri bilmez, ikinci el getiremezsiniz diye keser atarlar. Ucunda hayat yoksa ikinci el getirtmeyin.

Gumrukte uyaniklik yapmaya calismayin, oradakiler sizden daha uyaniktir; ben bunu kafalarim filan gibi yaklasirsaniz kendiniz kaybedersiniz, adam gibi derdinizi anlatin, kurallara uygun davrandiginiz ve haklarinizi bildiginiz surece kimse size zorluk cikartmayacaktir, neden cikartsin ki zaten kuralina gore oynuyorsaniz degil mi?

yesil
02-05-2017, 09:14
konuyu güncelleyelim. son durum nedir değişen mevzuat vs var mı? ametikan parçacıları çok uçuk fiyatlar veriyorlar. amerika'da 25 dolar olan ateşleme bobinine 300 lira fiyat aldım. ben muğla'da oturuyorum. parça gümrükte takılırsa istanbul'a mı gelmek gerekir izmir'de filan halledilebilir mi?

rain man
02-05-2017, 10:55
25 dolarlık ürünün gümrükte takılması düşük ihtimal. Ama son değişiklikler sonrası eskisi gibi yurtdışı alışveriş zaten yapamıyorum. Çünkü paypal kapalı varsa eğer kredi kartı ile direk ödeme seçeneğini kullanabiliyorsunuz onun haricinde benim şu an tek kullandığım varsa parçayı amazon.com amazon.de amazon.fr'den birinden almak. Keza geçtiğimiz aylarda araba parçası olarak fren diski ve balata aldım. Gümrük limitini geçmediği için sorun olmamıştı. Değişiklik sonrasında da saat aldım yine amazonda. Zaten önceden vergiyi sizden tahsil ediyor (eğer satıcı da amazonsa bunu ödeme ekranında görebiliyorsunuz) onun haricinde coilover almıştım. 800 küsür euro idi. Gümrükte takıldığında şahsi aracıma ait olduğuna dair ruhsat fotokopim ile birlikte istedikleri belgeyi mail olarak atınca bi hafta içinde elimde oldu gümrük sonrası.

Ama universal parçalarda limit üstü ticari ürün olarak kabul edip etmemeleri şans işi. Yakın bi arkadaşıma intercooler aldık, Dhl ile geliyordu ticari ürün muamelesi yapıp şahsi kullanım amacıyla alındığını kabul ettiremedi ve müşavirlik firması ile konuştu onlar vasıtasıyla halletti ama fiyat iki katına çıktı. Hoş yine de buradaki fiyattan daha uygun olmuş. Onun öğrendiği karayolu ile gelirse kesinlikle gümrük müşavirlik firması ile çekilmesi gerektiği büyük ölçüde takılacagı idi.

O günden beri sadece aracıma özel parçayı havayolu ile geleceğini teyid ederek alıyorum. Onun haricinde 30 kg ve 1500 euro limitine dikkat ederseniz bence çok sorun olmaz.

Muğladan da işi halledersiniz her şekilde. Ürün takılırsa vergi tahsil etmek için zaten size ulaşıyor ve bunu gümrük değil kargo firması yapıyor. Ama ticari amaçlı ürün damgası yerseniz maliyet ve uğraş artıyor.

yesil
02-05-2017, 11:33
8 tane sipariş edeceğim 200 dolar yapıyor ama almışken bir kaç eksiğide sipariş edeyim diye düşünüyorum. 400 500 dolarlık ürünü usps ile kargolatsam en kötü ihtimal gümrüğe takılır yüzde 20 vergisini ödeyip çekerim gümrükten diye düşünüyorum. iki kat vergi çıkartsalar bile buradakinin yarı fiyatına geliyor. sipariş edeceğim parçalar buji kabloları, enjektör kabloları, ateşleme bobini vs. her birinden 8'er adet söyleyeceğim araba zaten 8 silindir. ticari amaçlı olmadığını kanıtlayabilirim herhalde sıkıntı olursa.

rain man
02-05-2017, 11:54
Ağırlık ne kadar oluyor peki toplam, o da önemli? Eğer ticari ürün sayılsa bile ekstradan gelecek olan 250 300 arası müşavirlik 200 civarı gümrükte bekleme çekilme vs yani toplamda 600 tllik ekstra ücreti eklediğinizde bile makul oluyorsa almaya değer bi risk. Ups ile ilgili ben sorun yaşamadım umarım sorun olmaz vergi hariç.

yesil
02-05-2017, 12:40
2 kg etmez heralde toplamda. bobinlerin tanesi burda aldığım fiyat 285 tl. 2280 tl yapıyor 8 adet. yurt dışında aynı marka bobin 25 dolar. 8 adet 710 tl yapıyor. diğerlerinin fiyatını detaylı araştırmadım ama sadece bobin için bile 600 tl eklesen 1310 tl yapıyor. 50 60 dolar kargo ücreti tutuyor en kötü ihtimal bana 1400 liraya gelir. sadece bobin bile alsam 880 tl ucuz olacak en kötü ihtimalle.

streetracer_nos
27-07-2018, 16:57
Astra h orjinal /yan sanayi elektrikli sunroof perdesi icin nereye bakabilirim web sitesi olarak

Almanyada nerden aldirabilirim?

CVK
27-07-2018, 18:03
Astra h orjinal /yan sanayi elektrikli sunroof perdesi icin nereye bakabilirim web sitesi olarak

Almanyada nerden aldirabilirim?

Ben getirebilirdim yanımda ama 1 ağustosta geliyorum snaıyorum yetişmez.

streetracer_nos
27-07-2018, 18:25
İnce dusunceniz icin tesekkur ederim bayramada geleceklekler var onlarla yada kargoyla gondertirim.Urunu icin nereye baktirabilirim?

streetracer_nos
27-07-2018, 18:37
İnce dusunceniz icin tesekkur ederim bayramada geleceklekler var onlarla yada kargoyla gondertirim.Urunu icin nereye baktirabilirim?

streetracer_nos
30-07-2018, 11:27
uppppppppppp

-Murat Özcan-
31-07-2018, 13:14
Konuyu takipteyim. Hep merak etmiştim bu olayı nasıl oluyor diye..

_opeth
12-08-2018, 21:40
selamlar konu açılmışken bir hayalimin en azından olabilirliğiyle alakalı bilgi alayım dedim. Direk Japonya'dan parça getirten hiç oldu mu?

rcpyldz
11-03-2019, 18:32
Konuyu hortlatıp yardım istiyorum 2012 B7 passat variant aracım için led stop bulamadım burada, servis ve ebaydaki fiyatlar kurdan dolayı gümrük kargo vs. sıkıntılı, bulgaristan almanya ve polonyadan çıkma olarak yardımcı olabilecek arkadaş varmıdır?

sakroda
24-06-2023, 17:53
Evt an itibariyle hicbir sekilde gumrukle
ilgili isiniz olsun ya da olmasin 24.20 gumruk vergisi aliyorlar. Acti kapatti.. Ikinci olarak eger aracinizin antika ve ikinci el parca ise her seyi sunmaniz gerekecek bir davaya girer gibi..Ben birkac defa kendi aracima retrofit yapmak icin aldim sagolsunlar kabul ettiler ancak sonra kabak tadi verdi gibi bir bakisla en son vermediler araba parcami.. Haklilar mi mevzuata gore evet ancak ben isim geregi sanayi sanayi dolasip hep hasarli urun alip hem de calismadigini ogrenince bizimkilerin yaklasimini begenmedigim icin yurtdisindan almayi tercih ediyorum.Adamlarin insafi var video cekiyorsun gonderiyorsun calismadigina dair parani geri iade edelim diyorlar bu ebay gibi yerlerde cok mantikli.. Ancak en guzeli gumruk vergisinin ithal ettigin ulkede odeme secenegi olan durumlara bakmak en mantiklisi.. direk istanbulda vergisi hesaplanir ertesi gun de size yollanir..Ancak bunun olmadigi durumlarda ise ibra yokuna gecersin su kadara aldim diye ancak artik o is de yaln oldu direk ikametgahi oldugunuz ile gonderiliyor oradaki gumrukcunun insafina kaliyorsunuz..Ancak dovizin boyle oldugu bir donemde artik kendi garajinizda radyator, manifold yapmak emin olun daha ucuza gelecektir..Son durumlar boyle… Hobilerinizi biraz erteleyeleceksiniz ya da kendiniz ureteceksiniz..

Oguzhan.Ozturk
14-07-2023, 13:53
Konuyu hortlatmak istiyorum, alman schiedmann sitesinden aracıma sıfır parça almak istiyorum toplam ürün ağırlığı 420gr + paketleme eklense max 2kg olacaktır, ürün bedeli 40-50$ ya da Euro sanırım bunun vergisini ödeyerek alabilir miyim gümrük müşaviri isterler mi ?

*Daha önce başka sitelerden alışveriş yapmıştım aliexpress gibi hiç problem yaşamadım hepsini çözdüm ama bilmediğim bir ülke ve site olunca şaşırdım.

altugkocer
14-07-2023, 14:01
Parça nedir? Bazı parçalar TSE ye tabi oluyor.

Alpii
30-07-2023, 23:07
Yeni konu açmak istedim de bi sorum olacaktı yurtdışından ürün alamı ile ilgili.
2. El bir ürün satıyor ispanyada 1-2 satıcı. Bunlarla anlaşırsam en güvenilir ödeme yöntemi nedir, veya siz neleri kullanıyorsunuz? Bu 150 € üstü vergi olayı vs onlar hala aynı devam etmekte dimi?

fatihob
31-07-2023, 12:10
2. el ürünün getirilmesi yasak (özel izin vs hariç) Eğer gümrük memurları araçıp kutuya bakarlarsa ülkeye girmesine izin vermeyebilirler, şans işi. 150€ üstü vergi olayı hala devam ediyor.

Eğer ürün 150€dan pahalı ise %99 ihtimalle kutuyu açıp bakarlar.

Bi ara wisetransfer kullananlar vardı paypal olmadığı için ama wiseda işlemleri durdurdu heralde. Ben böyle durumda swift yaparım, enpara swift yapmaya 200TL belki daha az ücret alıyor.