PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracıma dereceli egzantrik takıcam...

izmirlibmw
06-07-2006, 13:10
Arkadaşlar 2 adert aracım var. Biri 95 model 2.0 motor 6 silindir ve 150 hp. Diğeri 87 model 1.6 motor 4 silindir ve 75 hp ve bi işletim sistemi yok.

Bu 2 aracada cadde kullanımına uygun dereceli egzatrikler taktırmak istiyorum. İlk aracıma taktıracağım dereceli sonrası çip yapmak istemiorum dersek alacağım güç ne olur yaklaşık?? 2. sine ise zaten işletim sistemi olmadığı için dereceliden güç almak için ne yapmalıyım??

Oz`
07-07-2006, 09:21
çip yaptırmalısın çok szor güç alırsın dostum bende önce çip nasıl yapılıyor kim yapıyor bi soruştur derim Superchips le konştunmu?

izmirlibmw
07-07-2006, 10:21
Önce çip yaptırırsam ve sonra derceli takarsam ayarları tutacakmı çipin? Yada superchips yazılımı standart araçlar içinmi yoksa dereceli takılmış bi araç için ayrı yazılımı varmı?

opamp
07-07-2006, 14:50
2'sinide bir anda yaptırmaya bak derim ben.. (dereceli+chip) Senin aracına takılacak dereceli ile uygun şekilde çalışıp gerekli gücü alacağın chip yazılımı yapılır aracına zaten... Bencede Superchips'le bi görüş önce..

izmirlibmw
07-07-2006, 15:07
Peki işletim sitemi yani beyin olmayan araç için dereceli takınca nasıl güç alcas yorumu olan yokmu

Oz`
07-07-2006, 16:35
hjayır
egzantirikle beraber yapıcaksın çip i

adova_01
07-07-2006, 22:10
arkadaşım dereceli takınca tabiki güç alırsın ama sadece mille istediğin maximum güce ulaşamazsın maximum güç elde etmek istiyorsan milleri güzel bi yazılımla destekleyebilirsen işte ozaman miller işe yaramış olur ama sadece millede tabiki güç alırsın (atıyom taktığın miller çhiple birlikte 25bg verecekse maximumda sadece mil takarsan bu 10 bg düşer) ama elinde imkanın var ise mutlaka yazılım yaptır yurt dışında yazılım yapan çok iii bi dostumuz var istersen sana bu konuda yardımcı olabilirim

izmirlibmw
08-07-2006, 10:46
Bana derecelinin neden güç kazandırdığını, buna ek olarak çip ile desteklenmesinin neden gerekli olduğunu anlatabilirmisiniz peki?? Arkadaşlar buradaki yorumlar önemli gerçekten. Degiden okur gibi oluyor bu şekilde bakınca, sonuçta bu site türkiyenin bilgi akıcılığı ve verimi bakımından en iddialı sitesi. Neyi ne için yapacağımı en ince ayrıntısına kadar öğrenmek isterim

halilcakir
08-07-2006, 11:57
Dostum o zaman forumu bir araştır.Dereceli egzantrik ile ilgili konuyu bul oku derim.Tahmin ettiğinden çok daha fazla bilgi bulacaksın

Oz`
08-07-2006, 20:55
şöle açıklıyayım sana bak egzantirik taktığında arabanın subablarının açılış ve kanış zamanlarını extradan içeriye giren havanın fazlalaştığını biliyosundur. havayı içeriye çok soktunn eeee ozaman 1 birim benzin başına düşen hava çoğaldığından araban fakirleşicek onun için benzini açman gerekli eee daha çok hava daha çok benzin eee daha çok avans :) kısaca açıklama yapabilirim böyle saana

M_PROJECT
09-07-2006, 05:03
mehmet alı bırand tan egzantrık acıklamasını dınledınız eee ... eeee....eeee :D

izmirlibmw
09-07-2006, 10:03
Demekki derecelinin bize kazandırdığı, fazladan açık kalan subap sayesinde içeri fazladan hava alması. Fazla hava daha verimli patlamanın yanında, hava/yakıt oranını bozacağından araç dediğiniz gibi fakir çalışacak :) ee o halde demekki çipe müdahale etmeden dereceliden bi güç. alamıoruz değilmi arkadaşlar :) ***** çip yada program ile enjektör basıncına müdahale edeceğizki enjektör kapasitesi %60 ın üzerine çıksın ve bize gereken yakıtı kazandırsın. Bu arada bu yazıdan öle bişi anlaşıldıki bu araç ya tek egzantrikli, egzantriğin egzost tarafı derecsiz, yada çift egzantrikli ise paramız yoktu sadece emme olanı derecli aldık :D

Tamam bunu bi sonuca bağladığımızı varsayalım. Peki hava filtreside içeri fazla hava almamızı sağlıor peki onu takarken neden araç fakire düşmüo ?? ve neden onun için çip şart değil?

Tabi unutmadan karbüratörlü araç için hala yorum gelmedi :D

Oz`
09-07-2006, 11:12
- egzantirikten güç alamassın demedim tam performance alamassın demiştim benzin basıncını mekanik olarak ayarlar Afr leri tuttturursun belki ama avansını ayarlamassın

- sölediklerim emme içinde geçerli egsozt ta mantığını yürütürsen çok giren hava çıkamasssa backpressure çoğalır haddinden fazla olmasıda senin egsozt subablarına ve beygirine iyi yönde etki etmiyicektir sıkışan hava çıkamassa araban güç kaybına uğruyıcaktır

- çip enjektorlerin benzin basıncıyla oynayamaz çünkü basınc mekanik bişiy. enjektörün açılıp kapanma mili saniyelerini değiştirerek enjektorun daha çok işemesini sağlıyor enjektor avansını değiştiriyor extradan...

- Karburatörlü araçlarda ise kaburatörün üstünden ayarını yapman gereki extradan dist. dende avansı açabilirsin ama vuruntyu sensorune ihtiyacın var

- Sen filitre taktığında arabanın rahatlamasını sağlıyorsun içeriye orjinal kağıt filitre tarafından süzülen hava ile senin açık fllitrenin geçirgenliği fazla olan filitrenin hangisinin arabanı daha çok kasıcağına inananıyorsun yani şöle söliyim atmosferik arabalarda araba hava almak ister sen kelebek ile bunu kısıtlar ve filitre ile de giren havayı süzersin ama kelebek tam açık olduğunda bile inan arabanın istediği şekilde hava almasını sağlayamassın çünkü kağıt filitrenin geçirgenliği azdır açık filitre takarsın geçirgenliği fazladır ondan dolayı araban istediği değerlere yakın şekilde çalşıcaktır yani filitre ile içeriye soktuğu havada çok çok büyük değişiklik olmadığı için sorun olmuyucaktır.

filitre için ölçüm yapan aletler var o şekilde kendine custom made cold air intake bile yapabilirsin (güç VEREN)

halilcakir
09-07-2006, 11:16
http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=29&highlight=egzantrik+mili
http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=30&highlight=eksantrik

sami_z01
09-07-2006, 12:16
selam

Ozgun un dediklerine ilave olarak..

eksantrik lerin dereceleri siboplarin hangi derecede acilacagini..nekadar acik kalacagini ve ne zaman kapacnacklarini soyler

eger takilacak eksantrik orjinal dereceye yakinsa chip gerekmiyebilir ..ama neden eksantrikleri degisesin ozaman ???

cok buyuk derece takar isen ..kapagin gecirebilecegi havanin cok ustunde havayi emer ve disari da atamaz...yani eksi beygir

kisaca:kombinasyon mutlaka birbiri ile uyumlu olmak zorunda..ve senin ne kadar guc isteyip ne amacla kullancacgina bagli

neden chip :dogal olarak emilen hava arttigi icin,buna bagimli olarak benzinide arttrmak gerekiyor..

peki avans: dereceliden sonra pistonun hizi arttikca ust devirlere dogru yanma zamaninda gecikme olacaktir.bu yuzden de avans arttirilarak tam yanma saglanir gelen yakitla..

chip icin superchips le konusabilirsin best servis : muzaffer (gidersen selam soyle)

gelelim karburatore:1 cok kisi tarafindan ne olacak 2 vidasi var ve icinde de meme denilen 1 alettir

tabiki bu bilinenlerden daha komplikedir...oncelikle motor kombinsayonu ile karburatorun hava gecirgenligi uygun olmasi gerekir... hava tupleri hava memeleri benzin memeleri rolanti devresi vardir...4 barel ise bunlardan 2 tanedir

avasn distributor: vakum + mekanik olarak verilir ..kombinasyona gore..ayarini yaparsin

soruyu genel den daha sabit e indirsek ..cok yazacak var ama hangisi sana lazim :)

saygilar
sami

izmirlibmw
09-07-2006, 16:24
Arkadaşlaraslında bu bilgileri benim için değil tabiki :D Genede geç de olsa cevap yazabildiğiniz için teşekkür ederim. Farkındaysanız sorular maksatlı ve yönlendiriciliyid hep. Buradan bazı arkadaşlara benim anlatımımla değilde başka kafalarlada ne demek istediğimi dolaylı olarak anlattım :)

Dereceli takmadan emme manifoldu hatta throttle body takıp +40 hp alanlar :D benzin basıncı artırmadan, dereceli takıp gene böle +30-40 hp alanlar. Dereceli egzantrik takmak devri artırmas diyenler vs. :D

sami_z01
09-07-2006, 16:31
Avcinin Atisina Karisilmaz

Hızlı_Fransız
23-02-2007, 04:43
burdaki olay ne şimdi yaw

TAM35GNY
23-02-2007, 13:39
Birileri kafasına göre forum üyelerini test edio...Boş yere muhabbet yani..;)

Erol
23-02-2007, 14:04
herzamanki gibi yanii boş boş boş..

izmirlibmw
23-02-2007, 17:05
Bu boş muhabbetlerden çok kişi bişiler öğrendi.

Ama malesef "Anlattıkların ne kadar çok bildiğinle değil, karşındakinin anlama kapasitesiyle alakalı"

İnşallah birileri kendini zorlarda kapasitesini aşar. Umudumuz ;)

Onu-R
24-02-2007, 15:22
Yani tamam, ben de buradan birşeyler öğrendim ama sizin amacınızı tam anlayabilmiş değilim, madem kendiniz için istemiyorsunuz, o halde bunu neden ilk mesajınızda yazmadınız da en son mesajlarınızda yani herkes kafa yorup bi dünya şey söyledikten sonra yazıyorsunuz? Bana kalırsa dalga geçmiş gibi bişey oldu bu.. Eğer bir sorusu olan varsa ve daha önceden konulmuş bilgilerden yararlanamıyorsa o halde sorusunu sorar ve cevabını alır yani...

Erol
24-02-2007, 16:39
:icon_tup: :icon_tup:

TAM35GNY
25-02-2007, 10:49
:D :D :D Komik birilerine bu kadar koyacağını düşünmemiştim bu lafın:D:D:D

izmirlibmw
26-02-2007, 09:58
Valla koyan yok, boş gezenin boş kalfası olmadığım ve İstanbulda fuarlarım olduğu için cevap yazamadım :D Birde sevgili arkadaşlar koyanlar belli oluyor. Kendi sordukları soruların cevabını alanlar, şimdi bu konuya cevap alıp alkış yapanlardır. :D Benim yaptığım onlara anlattıklarımı başkasına yada güvendikleri başka noktalara tasdik ettirmek diyelim ;)

Sorulan sorulara alınan cevaptan kendine pay çıkaran kişiler, şimdi bu yazılanlara aylar sonra "boş muhabbet" yakıştırması yapıyorlar. Yapsınlar, ama bişeylerde kapsınlar inşallah.

Bu arada bu konuyu açtığım zaman yani aylar önce; bu site türkiyenin en çok bilgi ihtiva eden sitesi olarak bana lanse edilmişti. Sorduğum sorular bir kaç başlıkta toplandı. Hepside birbirine bağlıydı. Sorulara geçte cevap gelse, geldi. Sitede yetkin bilgilere sahip olan arkadaşlarınız var. Türkiyede birşeyler bilip, bildiğini aktarmak çabasında olanların sayısı malesef 2 elin parmaklarını geçmiyor. Bu arkadaşlara sahip çıkın, cevaplar için teşekkürler.

Kullandığım forumu test etmekte benim en doğal hakkım sanıyorum ;) Sonuçta yazdıklarım saçmalıktan ibaret değil...

35td487
28-02-2007, 09:36
Birileri kafasına göre forum üyelerini test edio...Boş yere muhabbet yani..;)

bos muhabbet??? sana gore bos tabı varmı ılave edecegın teknik bir bilgi......:cool:

TAM35GNY
28-02-2007, 12:01
bos muhabbet??? sana gore bos tabı varmı ılave edecegın teknik bir bilgi......:cool:

İyi oku ben ne yazmışım Orçun..Gözlük veriim mi??Teknik bilgiyi de yazdım ben gereken yerlere çok merak ediosan araştırır bulursun canım...;)

hawuch
28-02-2007, 14:34
İyi oku ben ne yazmışım Orçun..Gözlük veriim mi??Teknik bilgiyi de yazdım ben gereken yerlere çok merak ediosan araştırır bulursun canım...;)

bu konu hakkında teknik bi bilgin varmı onu sordu sana arkadaş vtec kaç binde devirde açar veya angel ne marka alayım yay ne marka alayım die sorulara cevap vermekle olmaz o iş;)

TAM35GNY
28-02-2007, 22:57
bu konu hakkında teknik bi bilgin varmı onu sordu sana arkadaş vtec kaç binde devirde açar veya angel ne marka alayım yay ne marka alayım die sorulara cevap vermekle olmaz o iş;)

Sen önce bi kendini tanıt canım;):DBenim bilgimi sorgulayabilmen için bin fırın ekmek yemek lazım...Ben şov sevmem başlığı kirletmeyin oyun isteyen varsa kuma gitsin...:heyoo:

tool
28-02-2007, 23:29

ilk mesaj eğer taarruza geçerseniz maalesef sonuçlarina katlanirsiniz...

PimPCaR
01-03-2007, 09:26
klasik bir etkiye tepki olayı sanırım...:rolleyes: ama ben abartıldığını düşünüyorum... sonuçta insanlar buraya modifiye tekniğiyle ilgili birşeyler öğrenmek için geliyor.. söylediğine hak vermemek elde değil..:)

Erol
01-03-2007, 09:35
ne iş millet buraya saldırmaya başlamış..

PimPCaR
01-03-2007, 09:45
saldırmak..:soru: eğer sözün banaysa buranın insanlara açık bir forum olduğunu sanıyorum.. senin buraya ne kadar yazmaya hakkın varsa benimde o kadar var...:)

TAM35GNY
01-03-2007, 09:47
Hep tanıdık kişiler...:DHoşgeldin Cihazcı nickli Şükrücüm...;)

PimPCaR
01-03-2007, 09:50
hoşbuldukta ben çoktandır burdayım..:)

Baris
01-03-2007, 09:51
şimdi bende fikrimi yazsam bu saldırımı olur yazmaya korkuyorum

Erol
01-03-2007, 09:54
kim bu arkadaşlar yaw ben kimseyi tanımam kimseyede bu saatten sonra formlardan laf atmam. isteyen istedigini yazsın çokda tın..;) kapişş:icon_wack

TAM35GNY
01-03-2007, 10:03
.................................................. ..

Baris
01-03-2007, 10:08
;) :rolleyes: :agbe:

35td487
01-03-2007, 10:22
gunayyyyyyyyyyyyyyyy

ogunmisir
01-03-2007, 10:35
Beyler biraz ayıp oluyor gibi geldi bana.:confused:

tool
01-03-2007, 10:38
ege tuning
burasi sizin show alaniniz deildir...
sorunun bir parçası deilim ama forumun iyiligi için konuyu kitliyorum...