PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grup mülakatı hakkında

Anıl E.
13-10-2016, 14:10
Arkadaşlar selamlar hepinize. Konu yanlış ise yönetim tarafından silinebilir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da iyi fikirleriniz olduğuna eminim o yüzden size sormak istedim.

Yarın iş ile alakalı grup mülakatına davetliyim;ancak daha önce hiç katılmadım grup mülakatına. Google'a yazınca hele hele ekşisözlük tarzı yerleri okuyunca insanın gözüne çok anormal boyutlar geliyor zorluk açısından. Anlayacağınız biraz stresliyim . Neler yapmam gerekir ,nasıl davranabilirim fikirlerinize ihtiyacım var .

DOHC
13-10-2016, 14:15
Muhtemelen hepinize yazılı olarak bir senaryo verecekler ve "siz olsanız ne yapardınız" diyecekler.

Muharrem C.80
13-10-2016, 14:22
Grup mülakatları kişilerin düşünce şekillerini, tavırlarını, stres altındaki davranışlarının izlenevil kısacası hertürlü gözlem amaçlı yapılan uygulamadır. Size fikir geliştirecek, çzüm yolarınızı izleyecek hatta oradakilerle birbirinize sokacak tarzda sorular soracaklar..

Volkann
13-10-2016, 14:23
Arkadaşlar selamlar hepinize. Konu yanlış ise yönetim tarafından silinebilir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da iyi fikirleriniz olduğuna eminim o yüzden size sormak istedim.

Yarın iş ile alakalı grup mülakatına davetliyim;ancak daha önce hiç katılmadım grup mülakatına. Google'a yazınca hele hele ekşisözlük tarzı yerleri okuyunca insanın gözüne çok anormal boyutlar geliyor zorluk açısından. Anlayacağınız biraz stresliyim . Neler yapmam gerekir ,nasıl davranabilirim fikirlerinize ihtiyacım var .

satış pozisyonu için yaklaşık 50 60 kişinin olduğu bir grup mülakatına girmiştim özet şekilde bahsedecek olursak ;

öncelikle toplum önünde özet bir şekilde kendinizi tanıtmanızı ve yaşantınızdan bahsetmenizi isteyebilirler.
topluluğu gruplara ayırıp bir konuda münazara yapmanızı isteyebilirler.
size bir senaryo verip o senaryodaki kişiyi oynamanızı isteyebilirler ( genelde birşey saattırmaya çalışırlar ).
çay kahve molalarında genelde yukardan izlenirsiniz insanlarla iletişimizi , girişkenliğinizi test edebilirler. gibi gibi.. ben smmm stajını başlattığım içinbu mülakata çok rahat girmiştim ve iş başı için çağırmışlardı. etrafta ağlayan zırlayan herşeye oflayıp puflayan olumsuz tipler olcaktır onlara aldırma.
umarım yardımcı olur.
şimdiden başarılar.

Anıl E.
13-10-2016, 14:28
satış pozisyonu için yaklaşık 50 60 kişinin olduğu bir grup mülakatına girmiştim özet şekilde bahsedecek olursak ;

öncelikle toplum önünde özet bir şekilde kendinizi tanıtmanızı ve yaşantınızdan bahsetmenizi isteyebilirler.
topluluğu gruplara ayırıp bir konuda münazara yapmanızı isteyebilirler.
size bir senaryo verip o senaryodaki kişiyi oynamanızı isteyebilirler ( genelde birşey saattırmaya çalışırlar ).
çay kahve molalarında genelde yukardan izlenirsiniz insanlarla iletişimizi , girişkenliğinizi test edebilirler. gibi gibi.. ben smmm stajını başlattığım içinbu mülakata çok rahat girmiştim ve iş başı için çağırmışlardı. etrafta ağlayan zırlayan herşeye oflayıp puflayan olumsuz tipler olcaktır onlara aldırma.
umarım yardımcı olur.
şimdiden başarılar.

Her şey iyi güzel ama senaryo falan hoş olmaz. Çabuk sinirlenen bir yapıya sahibim tek korkum,gereksiz insanlar olacaktır saçmaladıklarında tepkimin ters tepmesi.

Volkann
13-10-2016, 14:33
Her şey iyi güzel ama senaryo falan hoş olmaz. Çabuk sinirlenen bir yapıya sahibim tek korkum,gereksiz insanlar olacaktır saçmaladıklarında tepkimin ters tepmesi.

emin ol , stres yönetimini test etmek için özellikle üzerine gelebilirler.

baretta
13-10-2016, 14:41
Yıllar yıllar önce liseden yeni mezun olduğum dönemlerde Teknosa'da böyle bir görüşmeye gitmiştim.
İlk iş görüşmelerimden biriydi. Giydim takımları falan jilet olmuşum. Gittim görüşmeye, Beşiktaş mağazasına...
6-7 kişi var. Ulan bir baktım ben düğüne gelir gibi gelmişim, acaba fazla mı abarttım diyorum. Çünkü içerisi bildiğin at dolu. At var amk.
Görüşme bitti. Olumlu dediler sizin için. 15 gün eğitime alacağız sizi, bilmemne oteline gideceksiniz. Tamam dedim.
Sonra n'oldu ? Gitmedim. Hemen kabul edildim, çalışmam ben burada dedim. Sabah aradıklarında vazgeçtiğimi söyledim.

Neyse uzattım da uzattım. Normalde nasılsan öyle davran bence Anıl, hiiiç rol yapma. Tepki göstermen gerekiyorsa da göster.

johnie
13-10-2016, 14:44
Daha önce girmiştim öyle bir mülakata. Tek tek değilde hepiniz ile aynı anda görüşüyorlar. Aralarında kesin çok bilmiş çıkacaktır ve kendini biraz daha ön plana atacaktır.
Geri planda durursan işi benimsemediğini istemediğini düşünürler. Çok fazla alakasız yorumlar yapmamak ile beraber mantıklı cevaplar verirsen eğer dikkat çekebilirsin.
Bu görüşmeden sonra ayırt edip, kafalarına yatanlar ile tekrar görüşüyorlar sonra öylece gidiyor :)
Tek dikkat etmen gereken, insanları kısa sürede analiz etmen ve işi ne kadar isteyip istememen..
Başarılar şimdiden.

Berkan
13-10-2016, 14:59
çok sönük sessiz olma tam tersi yırtık olup herşeyede atlama, güzel fikirlerle söyle böyle yapalım diye yönlendirebilirsin vveya birinin söyledigne karsı bir fikir verebilirsin, utangaç ve cekingen olma yeter kimse kimseden üstün değil orda :)

aslan
13-10-2016, 14:59
Soru sorulursa hızlı cevapla yanlış bile olsa yeter sana.

rahmitanir
13-10-2016, 15:07
Ekibi yönlendiren, lider rolü oynayan kişi bu mülakatları her zaman kazanır.
Ama kavga edersen, direk elenirsin.
Gruptaki diğer kişileri dinleyip, farklı düşüncelere de fırsat verdiğini göster. Kendi ortaya koyduğun fikri diğer kişiler çürütürse, hatalı olduğunu kabul edip, bir başkasının belirttiği ve doğru olduğunu düşündüğün fikri gruba empoze et.

rebeloghy
13-10-2016, 15:58
Ekibi yönlendiren, lider rolü oynayan kişi bu mülakatları her zaman kazanır.
Ama kavga edersen, direk elenirsin.
Gruptaki diğer kişileri dinleyip, farklı düşüncelere de fırsat verdiğini göster. Kendi ortaya koyduğun fikri diğer kişiler çürütürse, hatalı olduğunu kabul edip, bir başkasının belirttiği ve doğru olduğunu düşündüğün fikri gruba empoze et.

Çok çok doğru tespitler.

Geçen yaz bir sigara üreticisinde staj için 4 lü ingilizce grup mülakatına girdim, olumlu geçti ve üretim departmanında çok güzel bir staj dönemi geçirdim.

Bu mülakatı çok çok ciddiye alan, 3ü de koreli olan fabrika müdürü - üretim müdürü - pazarlama müdürü ve türk ik müdürü karşısına 4 kişi olarak çıktık. Sırayla herkesten kendini tanıtması istendi. İlk arkadaş türkiye'de okuyan bir alman. Kendini tanımaya şurada doğdum, 3 kardeşim var, hobilerim vs diye girince batırdı kaldı. Koreli abimiz sözünü kesip bana böyle klasik zaman kaybı cevaplar vermeyin, hedefleriniz , planlarınız , karakteriniz bunlardan bahsedin dedi.

Kişisel tanıtımlardan sonra, siz bir sigara fabrikası açacaksınız Türkiye'de;
Nerede olmalı ? Pazara girişteki stratejiniz ve farklılıklarını neler olurdu ? gibi soruları kapsayan 4P's of marketing yönünden analizinizi yapıp 3 dk sonra grupla paylaşmaya başlayın dendi.
- Başında Marketing 4P neydi diyen oldu tabii ki :)

Grubu yönetebilmek, çok konuşmaya çalışan kişiyle çatışmayı değil de diğer pasif kişilerin fikirlerini de almaya çalışmayı seçmek ; bana güzel sonucu getirdi.

Grup mülakatındaki anahtarlar ;
-Sakinlik
-Yönetebilme becerisi
-Saygı
-Çok aşırı sivrilip göz çıkarmamak
ve tabii ki bilgi birikiminiz de önemli.

Day Walker
13-10-2016, 16:05
Gruba gelmişsin :D

Yukarda yazılanlara katılıyorum ve ekleyecek olursam 1- ilk giriş çok önemlidir. Herkesin elini sık ama çok kavrama, el sıkarken insanları sakın kendine çekme üzerlerine gitme, ona göre el sıkış pozisyonunu ayarla ama sakın haa sakın ayaklarına basma bunları yaparken. Bunları yazıyorum çünkü bundan kaybeden çok aday gördüm. oda da bayan var ise fazla göz temasından kaçın ve gözlerinin içine bakma iki kaşının ortasına bak.
2- ellerin terlerse (strese bağlı olarak ) konuşmanın için de ellerini uygun bir şekilde birleştir ve konuşmanın doğasında varmış gibi belli etmeden terini sil.
3- heyecandan kekeleme olursa tekrar takrar ve vurgusunu iyi yap anlaşılır ve anlaşıldığından emin ol.
4- Kesinlikle osurma :hehe: ( bu gerçektir yaşanmıştır. )

Vintage
13-10-2016, 16:39
grup mülakatlarına bayılırım çünkü kendimi oldukça rahat hissediyorum çünkü beğenip beğenilmemek ve seçilip seçilmemek umrumda değil
bu sistemi sevmiyorum seçilmeyi sevmiyorum belki o gün kötü günündesiniz yada kötü bir haber aldınız ao yoksa profesyonel birisi bunlardan etkilenmemeli mi diyorsunuz işte o zaman bizler birer insan değil köleyiz duygularımız olmadan bir robotuz

not : işsizim :)

KÖROĞLU
13-10-2016, 16:46

Yukarda yazılanlara katılıyorum ve ekleyecek olursam 1- ilk giriş çok önemlidir. Herkesin elini sık ama çok kavrama, el sıkarken insanları sakın kendine çekme üzerlerine gitme, ona göre el sıkış pozisyonunu ayarla ama sakın haa sakın ayaklarına basma bunları yaparken. Bunları yazıyorum çünkü bundan kaybeden çok aday gördüm. oda da bayan var ise fazla göz temasından kaçın ve gözlerinin içine bakma iki kaşının ortasına bak.
2- ellerin terlerse (strese bağlı olarak ) konuşmanın için de ellerini uygun bir şekilde birleştir ve konuşmanın doğasında varmış gibi belli etmeden terini sil.
3- heyecandan kekeleme olursa tekrar takrar ve vurgusunu iyi yap anlaşılır ve anlaşıldığından emin ol.

4. Madde kahkaha attırdı. Benim de HSBC genel merkez mülakatında telefon çaldı titreşim de ama sanarsın kazı yapılıyor.

Neyse dokunayım derken hoparlöre açıldı telefon. "Aşkımmm" lafı ile oda da 3 ken 4 olduk :D

Lanet olsaı telefon bir de astardan içeri düştü nasıl olduysa kapatamadım da. Şuan yazarken bile terliyorum.

2 kilo verdim sanırım o gün. İş olmadı iyi ki de olmamış.

Demem o ki, telefon götürme, götürdüysen kapat. Kollarını birleştirme , gözlerini kaçırma ama dik dik te bakma.

Orada olmadığın biri gibi davranıp seçilirsen eğer ileride senden aynı kişiyi beklediklerinde kendinle çelişir zorlanırsın.

İş umarım olur bu arada, hayırlısı hakkında.

Day Walker
13-10-2016, 17:19
4. Madde kahkaha attırdı. Benim de HSBC genel merkez mülakatında telefon çaldı titreşim de ama sanarsın kazı yapılıyor.

Neyse dokunayım derken hoparlöre açıldı telefon. "Aşkımmm" lafı ile oda da 3 ken 4 olduk :D

Lanet olsaı telefon bir de astardan içeri düştü nasıl olduysa kapatamadım da. Şuan yazarken bile terliyorum.

Demem o ki, telefon götürme, götürdüysen kapat. Kollarını birleştirme , gözlerini kaçırma ama dik dik te bakma.

Orada olmadığın biri gibi davranıp seçilirsen eğer ileride senden aynı kişiyi beklediklerinde kendinle çelişir zorlanırsın.

Adam heyecandan osurdu yaa :D daha ilk anlar ve sandalyeye otururken carttttt eti ahahaahahahahah hala aklımda :D

Anıl E.
13-10-2016, 17:23
Adam heyecandan osurdu yaa :D daha ilk anlar ve sandalyeye otururken carttttt eti ahahaahahahahah hala aklımda :D

Abi ben de severim osurmayı inşallah tutarım :D

Day Walker
13-10-2016, 17:24
Abi ben de severim osurmayı inşallah tutarım :D

Büzüğe odaklanıp kekeleme sakın :D

300E
13-10-2016, 17:38

Akşam akşam güldürdünüz, Allah'ta sizleri güldürsün abiler. :D

oytun200sx
13-10-2016, 21:12
vakti zamanında bir içecek firmasında bölge satış temsilciliği görevi için iş görüşmesine çağrıldım. gelir gelmez senaryo verip sunum hazırlatmaları canımı sıkmıştı,haliyle de çok saçma dandik bişi hazırladım. görüşmede ik nın cv mi önümde okuyup benden onay beklemesi daha da asabımı bozdu. ik ile daha fazla kendimi kasarak konuşmaktan sıkılmıştım ki o ***** kısma geldi.
ik : ingilizce seviyeniz nasıl?
ben : çok iddialı olmasada orta seviyede .
ik : hmm... göreviniz gereği bakkal ve marketlerle muhattap olucaksınız, bunu biliyorsunuz değil mi?
ben : bakkal ve marketle ingilizce mi konuşucam?
ik : :S :S ....

bu görüşmeden sonra tabiki arayan soran olmadı,bende pişman değilim açıkçası.

Umarım bu tip saçmalıklara maruz kalmazsın. :) başarılar şimdiden...

Anıl E.
14-10-2016, 17:06
Ne illet bir şeymiş arkadaş grup mülakatı :)

Neyse başarıyla tamamladım bire bir mülakata kaldım. Onu da hallettik şimdi beklemedeyiz.

Anıl E.
27-10-2016, 12:43
Yine hakkım yendi ve işe alınmadım :) . Ak vekil bir tanıdığımız olmadığı sürece muhtemelen bir yere giremeyeceğim.

Day Walker
27-10-2016, 12:46
Yine hakkım yendi ve işe alınmadım :) . Ak vekil bir tanıdığımız olmadığı sürece muhtemelen bir yere giremeyeceğim.

Geçmiş olsun ne diyelim :( ne işiydi bu?

Anıl E.
27-10-2016, 12:49
Geçmiş olsun ne diyelim :( ne işiydi bu?

Banka abi önemli bir görev işiydi. Bölge müdürleriyle yakın olan çaycılık yapan 2 yıllık myo mezunu vasıfsız elemanı almışlar öğrendim :).

Day Walker
27-10-2016, 12:53
Banka abi önemli bir görev işiydi. Bölge müdürleriyle yakın olan çaycılık yapan 2 yıllık myo mezunu vasıfsız elemanı almışlar öğrendim :).

şaşırmadım doğrusu