PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Kapanan dükkânlar ve iflas eden esnaf (alýntýdýr)

Maxi
14-10-2016, 08:37
Kapanan dükkânlar ve iflas eden esnaf: Ýstanbul’da neler oluyor?

Ýstiklal ve Baðdat Caddesi’ndeki iþletmelerin ardýndan Kapalýçarþý esnafý da dükkânlarýna kilit vuruyor. BirGün’e konuþan esnaf, “Yüksek kiralardan ve güvenlik zafiyetinden þikâyetçiyiz” diyor.

Ýstanbul’un en önemli caddelerindeki iþletmeler, turizmdeki düþüþle birlikte birbiri ardýna kapanýyor. Þantiye alanýna çevrilen Beyoðlu ile Ýstanbul’un en iþlek yerlerinden olan ve kentsel dönüþümün kýskacýndaki Baðdat Caddesi’nin ardýndan son olarak da dünyanýn en eski alýþveriþ merkezlerinden biri olan Kapalýçarþý’da esnaflar kapýlarýna kilit vurdu.

Krizden önce günde 500 bin kiþinin ziyaret ettiði Kapalýçarþý’da 600’e yakýn dükkân kapanmak zorunda kaldý. 3 bin 600 esnafýn olduðu tarihi çarþýda esnaf siftah bile yapamýyor. Kapanan dükkânlarýn sayýsýnýn yýl sonuna kadar bin 500’ü bulmasý bekleniyor. Ýstiklal ve Baðdat Caddesi ile birlikte Kapalýçarþý’nýn da bu hale gelmesinin nedeni ise, 7 Haziran seçimleri sonrasý yaþanan bombalý saldýrýlar, kentsel dönüþüm sonrasý þantiyeye çevrilen yaþam alanlarý ve artan kiralar olarak gösteriliyor.

Yanlýþ politikalar bu hale getirdi
33 yýldýr Kapalýçarþý’da esnaflýk yapan Metin Saraç, “Ben birçok sorun gördüm ama çarþýyý hiç böyle görmedim” diyor ve ekliyor: “Yanlýþ politikalar bizi bu hale getirdi ve esnaf olarak tükendik. 1,5 ay sonra çarþýdaki esnafýn yüzde 35’i muhtemelen dükkânlarýný kapatýr. Çevremde o kadar kapatmak zorunda kalan esnaf var ki, kira fiyatlarý düþse bile kurtarmayacak. Çünkü sürekli bombalarýn patladýðý bir ülkeye turistler gelmek istemez.”

Yýllardýr Kapalýçarþý’da esnaflýk yapanlardan bir tanesi de Dinikiyan Ailesi. Esnaflardan Kayl Dinikiyan,“ Ben 3. kuþaðým, Kapalýçarþý’nýn en kötü zamaný bana denk geldi” diyerek sözlerine baþlýyor. Dinikiyan, “Durum bir süredir kötüye gidiyordu, siyasi olaylar daha da kötü yaptý. Esnafýn kirayý çýkartabileceði kadar bile iþ yok, hepimiz döküldük. Bir daha da toparlanamadýk” diyor.

Bütün gün müþteri bekliyoruz
31 yýldýr Kapalýçarþý’da esnaflýk yapan Orhan Kýlýçkaya, yýl sonunda kapanan dükkân sayýsýnýn bin 500’ü geçeceðinin altýný çizerek, “Türkiye’nin ekonomisi iyiye gitmiyor, Kapalýçarþý’nýn durumu da bununla alakalý” diyor ve ekliyor: “Kapalýçarþý’da çalýþmaya babamýn yanýnda baþladým. O zamanlar o kadar müþteri vardý ki, ben zamanýn nasýl geçtiðini anlayamazdým. Þimdi ise müþteri yok, bütün gün müþteri bekliyoruz. Hangi esnafla konuþsam, ‘Çarþýya gelmek istemiyorum’ diyor. Öyle gözüküyorki, herkes ekonomik olarak büyük sýkýntýlar yaþayacak.”

Yüksek kiralar caddeyi bitirdi
Ýstiklal Caddesi, Türkiye’nin simge yerlerinden bir tanesi. Fakat bitmek bilmeyen çevre düzenlemeleri, artan þiddet ortamý, iþletmelere yönelik zabýta baskýsýyla birlikte Beyoðlu’ndaki iþletmeler kapýlarýna kilit vurmaya devam ediyor. Kira fiyatlarýnýn artmasýyla birlikte, yaþanan güvenlik zafiyetinin sonrasýnda, Ýstiklal Caddesi’ndeki dükkânlarýn vitrinleri “Kiralýk” ilanlarý ile doldu.

Beyoðlu esnaflarýndan Aydýn Kalaycý, Ýstiklal Caddesi’nde kapanan dükkânlar için þöyle konuþtu: “Bu duruma gelinmesinde Ýstanbul Büyükþehir Belediyesi’nin ve Beyoðlu Belediyesi’nin hatalarý var. Esnafýn da elbet hatasý vardýr, fakat yaþananlar ilk olarak masa sandalye yasaðýyla baþladý. Önceden Ýstiklal Caddesi’nde hafta için 1,5 milyon, hafta sonu da 2,5 milyon yurttaþ vardý. Þimdi insanlar caddeden elini ayaðýný çekti. Bizim canýmýzý yakan en büyük olay, yüksek kiralar. Beyoðlu Belediyesi’nin emlak vergisinde yaptýðý artýþýn da etkili olduðunu düþünüyorum.”

Baðdat Caddesi’nde 50 dükkân boþaldý
Kentsel dönüþümün yoðun uygulandýðý Baðdat Caddesi’nde esnaflar adeta can çekiþiyor. Þantiyeye çevrilen caddede, sadece 1 ayda boþalan dükkân sayýsýnýn 50’yi geçtiði ifade ediliyor. Dönüþümle birlikte, Türkiye’nin en pahalý caddesi olarak bilinen Baðdat Caddesi’nde birçok maðaza þubesini ya kapattý ya da baþka yere taþýdý. Bir dönem boþ dükkân bulunamayan cadde “kiralýk” tabelalarýyla doldu taþtý.

Evrenoz
14-10-2016, 08:39
Baþkanlýk gelecek dertler bitecek

Memleketin, ekonominin, eðitimin aðzýna sýçtýlar hala yüzsüz yüzsüz yok baþkanlýk yok bilmemne..

Eworen
14-10-2016, 08:46
Herhangi bir gün seçin esnafla röpörtaj yapýn battýk bittik çok kötü durumdayýzdan baþka biþey duymazsýnýz
Ertesi gün seçim olsun,
Onunda ertesi günü bi daha ayný esnaflarý dolaþýn iyi olacak güzel olacak vatanýmýza milletimize hayýrlý olsundan baþka biþey duymazsýnýz.
Demem o ki ;
Nah iyi olacak Nah düzelecek..
Siz öyle devam edin
Hüloooooð...

997TT
14-10-2016, 08:53
Deveyi diken insani ... makbul... donu yok,eve bazen yuruyerek gider,simite verecegi parayi hesap eder ama oy verdigi adam milyon dolarlari ic etmistir,umutunda olmaz...
Neden? Alni secdeye deyiyor...
Neyi nasil yapariz bilmiyorum ama durum feci,dahada kotusu savas yada ic karisiklik olur. Aslinda dibe vurmus durumdayiz,dolar 3,5 olsa ne yazar... Emin olun kitlik/aclik baslasa bunu feto yada amerika yaptiriyor der,isin icinden cikar. Nasil mi cikar? Halkin %40'i inaniyor,buda iktidar icin yeterli... Cunku o %40 zaten yoksul yasiyor...

ercan26esk
14-10-2016, 08:53
bunlarýn amaçlarý çoktandýr belliydi þimdi baþkanlýk yarýn baþka bir þey çýkaracaklar bunlar bu ülkede yaþayan insanlarý zerre kadar düþünüyorsa adam deðilim ne emeklisi ne iþçisini zenginin daha zengin olduðu fakirin daha çok fakirleþtiði bir ülke olarak hýzla gidiyoruz yok oraya köprü açtýk yok buraya tünel açtýk yaa arkadaþ ekonomine bak vergiler almýþ gidiyor 1000 TL kazancýn varsa 500 TL dolaylý dolaysýz vergiye gidiyor yazýk günah bu insanlara ekonomi bence sýfýr türkiye de sanýrým türkiye de yaþayan insanlarý kaderi bu paran varsa cennet türkiye paran yoksa sefil bir hayat .....

by serçe
14-10-2016, 09:00
lalelide iþletmecilik yapýyorum, çarþýda da çok dostum arkadaþým var devamlý irtibat halindeyiz iþ nedeni ile, bu iþsizlik ve mal sahiplerinin burnundan kýl aldýrmama politikasý ile 12 ay'a zaten patlamýþ olan ve kývranan esnaf gerçek anlamda patlayýp büyük miktarda borçlar ile piyasaya bye bye diyecek. 4 maðazamýzdan 2 tane maðazaya düþtük fabrikayý'da üretime durdurduk ki dükkanlar patronun mülkü olduðu halde bu küçülmeye gidiyoruz. gerçekten þuan içler acýsý durumdayýz ve üstü kapatýlýp gülücükler daðýtýlýyor sanki piyasa çok iyiymiþ gibi.

delta0o
14-10-2016, 09:04
ekonomi zaten cýrpýnýyordu þimdi tamamen batma sevýyesýne geldý.dolar yýl sonu tahmýný en az 3,50 .

Sert@ç
14-10-2016, 09:06
Gezi zamanýnda direnenleri tekmeleyen içeri almayan sopayla kovalayan kapalý çarþý ve taksim beyoðlu esnafý sonunda ettiðini buldu
Çok deðil baþkanlýk gelirse 2-3 sene sonra görcem "baþganlýk gelsin osmanlý torunuyuz reisin arkasýndayýz hüloo" diyenleri

rodya
14-10-2016, 09:09
su veren itfaiyenin hortumunu...

Maxiboost
14-10-2016, 09:10
Sacmalamayin ben hala 50 liralik benzin alabiliyorum. Bence ekonomide birsey yok. Hatta tam yatirimlik suanda. Gecen sene 50.000 tl ye aldigim arabayi suanda 54.000 e ikinci elde satiyorum. 4 lira karim var. Kýrýcam bu kafayý ya.

srknzfr
14-10-2016, 09:12
Gezi'de palayla kovaladýðýnýz tekmelelerle öldürdüðünüz insanlardý sizi ayakta tutan ama siz bunu böyle s.ke s.ke anlamayý tercih ettiniz.. aklý baþýnda olanlarý tenzih ederek söylüyorum alayýna müstehak! Öyle ya da böyle onlarýn yaþadýklarý sýkýntý genele vurduðumuzda bizi de yaralayacak tabiki ama artýk umrumda deðil batýyorsak tam batalým bu *** çukuruna hiç deðilse her gün endiþeyle yaþamaktan kurtuluruz.

srdralc
þuan da sadece belki günü kurtaracak kadar iþ yapabiliriz en iyi umutla.

3 yýldýr 17-25 aralýk/seçimler/erken seçim/darbe/terör saldýrýlarý zamanýndan üstümüze yýkýlmýþ masraflar.
esnaf her sýkýþtýðýnda önce cebine baktý cepte bir þey yok,
satacak mala baktý -kredili-,
gitti tekrar çark dönsün diye kredi çekti -ödeyemedi-,

her þeyi krediyle aldýk, aylýk öderiz diye girdik iþin içine.
iþ yapmadýk, kredi yapýlandýrdýk, üstüne kredi çektik.

þimdi ise hem iþ yok, hem 2 katý borçlu.
aylýk masrafý çýkarabilirsek ne mutlu ama eþekle-aslanýn hikayesi gibi BOYNUMUZU BÝR çevirebilsek neler olacakta çeviremiyoruz.

bu borcu ödemek için TR'de her þeye teþvik vermeleri lazým yoksa kazançla en az 3 yýlýn enkazý öyle kolay temizlenmez.

AþkýnS.
Kandýrýldýk . :)

kelalper
14-10-2016, 09:15
Bir devlet baþkanýnýn oðlu bir ülkede kara para aklama ile suçlanýp ardýndan sahte pasaportla o ülkeden kaçýyorsa ve kendi ülkesindeki savcý birader sen bi gel bakalým demiyorsa daha neyi tartýþýosunuz. Yok esnafýn iþleri kötüymüþ vs. Boþuna havanda su dövüyorsunuz arkadaþ. Herifin ve ailesinin belediyede çalýþmaya baþladýðýndan beri bir sürü vukuatý var. Ama yükseldikçe yükseldi.

Eworen
14-10-2016, 09:16
Bu arada böyle gerçek dýþý ülke ile alakasýz konular açýp insanlarýn aklýný karýþtýrmayýn
Biz baþkanlýk diyoruz
Biz olmadý seçim diyoruz
Biz min. %60 diyoruz
Siz kalkmýþ yok ekonomi kötü esnaf kan aðlýyor eðitim bitmiþ ülke bitmiþ falan diyorsunuz
Safsata efenim bunlar
Bunlar hep amerikanýn iþi Fetö nün iþi bunlar
Þaþýrmayýn sabrýmýzý taþýrmayýn..

Year One
14-10-2016, 09:25
ben hiç üzülmüyorum. eskiden çok umudum vardý ama kalmadý. belli bir kesimin acý çekmesini umuyorum ki ancak o zaman akýllarý baþlarýna gelecek. dönülmez yola çoktan girildi. ne olacaksa olsun.

ghibli06
14-10-2016, 09:26
hiç siyasete girmeden genel bir deðerlendirme yapayým:

ülkenin ekonomisinden baðýmsýz hareket edebilen bir turizm sektörü vardý, bütün sektörler sýkýntýdayken turizmciler, iþletmeciler, mekan sahipleri, antikacýlar, turcular vs vs cidden hala güzel para kazanmaya devam ediyorlardý... onlardaki bu rahatlýk diðer sektörlerdeki sýkýntýyý perdeledi çünkü o zamanlar ülkeye milyonlarca yabancý turist giriyordu... patlayan bombalar, terör, etrafýmýzdaki savaþ ve en son Rus uçaðýnýn vurulmasý, bu sana saadet zincirini kopardý... yüksek kazanç olduðu için yüksek kira ve eleman maaþý veren iþletmeler birer birer sýkýntýya girdi, sonucu elbette kapanýþ...

ülke ekonomisi uzun zamandýr sýkýntýda piyasada nakit yok, yatýrýmlýk fýrsatlýk durum hele hiç yok, Allah hepimizin yardýmcýsý olsun...

IbizaFR150
14-10-2016, 09:42
Bu milletin,ülkenin ne durumda olduðunu idrak edebilmesi için çok gerekli bir süreç. Su veren itfaiyenin...

Yigit-Y
14-10-2016, 09:47
https://youtu.com/zHwA2zHUZao

Neyzen Tevfik-Mecnun Şiiri + 18(Üstadın isyanı) - YouTube (https://youtu.be/zHwA2zHUZao)

Hortum muhabbetini bilmeyenler için :)

Evrenoz
14-10-2016, 09:56
Çalýyorsa da, 70 milyona yalan söylüyorsa da kabulümdür diyen adam var bu forumda..
Çalýnanlardan 3-5 torba bize de düþmüþtür elbet diyeni de gördü bu forum..

Dolayýsýyla bu kadar fanatiðin olduðu yerde Murat abinin de dediði gibi deveyi diken, insaný .....
vatandaþ olmayý deðil teba olmayý daha matah gören varlýklara Zerre acýmam..

vectra-tuner
14-10-2016, 10:06
Ey ehlidin ümmeti Müslümin,

Devlet yok artýk Kabile var... Ýktidarýn kýymet verdiði hoca dediði Kadir mýsýrlýoðlu çýkýp keþke Yunan galip gelseydi diyor... BB. Danýþmaný Asker ölmek için para alýyor sorun yok diyor... Cb danýþmaný çýkýyor özerklik diyor... Kýsaca Hayýrlý Cumalar

aslan
14-10-2016, 10:11
https://s21.postimg.org/lzb4twtc3/Screenshot_2016_10_05_15_18_53.png (https://postimg.org/image/lzb4twtc3/)

Konunun en net cevabý burada

rain man
14-10-2016, 10:11
Devlet benim paramý veriyor. Ne kadar moktan olursa olsun bana belli oranlarda sýkýntý yaþamadan yaþayacaðým parayý vermeye devam edecek. Benim tuzum kuru yani, o yüzden iþin aslý þeyime dahi takmamam lazým.

Ama takýyorum, aðrýma gidiyor, geçen özelleþtirme bakaný vefat etti. Ýlk kez bi ölünün ardýndan üzülüp Allah rahmet eylesin demedim.

Göz göre göre dünya kadar vergi veriyorsun, yediðin içtiðin yaptýðýn ettiðin her þey aldýðýn paraya göre pahalý. Ama sen hala padiþah billuru yalamak peþinde isen zerre umrumda olmaz.

Ben konuþabildiðim her yerde sesimi çýkarýp bunu ifade etmeye devam edeceðim. Ama kendim için deðil.senin için güzel kardeþim. Sen de güzel bi hayat yaþa sen de mutlu ol ki kendi mutluluðumu yaþarken seni gördüðümde boðazýmda kalmasýn sevincim...

Ama her þeye raðmen ben halimden memnunum diyorsan
Neyse ya.

Berkan
14-10-2016, 10:21
Adamlar yol yapýyor beyler ne ekonomi kötü gitmesi ne yolsuzluðu lütfen !!!! beyin bukadar

Bilim sanayi ve teknoliji Bakaný F.Iþýk :

“Yolsuzluk, yolsuzluk diye bir terane tutturdu gidiyorlar. Yahu bu kadar büyük yatýrýmlar yapan bir ülke eðer yolsuzluða para harcasa bu kadar kaynak bulabilir mi? Yol ile yolsuzluk bir arada olmaz. Eðer yolsuzluk varsa yola kaynak bulamazsýnýz. Eðer bu kadar yoðun yol yapýyorsanýz, Cumhuriyet tarihi boyunca biz 6 bin 100 kilometre duble yol yapmýþýz, þu anda AK Parti iktidarý döneminde 17 bin 500 kilometre duble yol yapmýþýz.

asmisinsan
14-10-2016, 10:32
çarþýda caycýlýk yapan arkadaþým var çarþýnýn birazda bu halde olmasýnýn sebebi yüksek kiralar + yýllardýr taklit mal sýtýlýyordu diyor son zamanlarda çok baskýnlar oldu ve artýk iþ yapamaz hale getirdiler tabi yanlýþ politikalar ve yüzünden ülkeye turist gelmemmsi ve gelenerinde hep parasýz ucuz turist olmasýda var

Talih.b16
14-10-2016, 10:49
böyle konularda iktidar partisini savunan arkadaþlar oluyordu, bayadýr göremiyorum onlarý.
benim eþimde memur, öðretmen. dün aradý konularla hiç alakamýz olmadýðý halde müfettiþler gelmiþ, kaynak kitap vs vb aramalar,
bütün velileri toplayýp sorgu sualler, kadýnýn psikolojisi bozuldu.
bu ülkede 33 yaþýnda 33. derece masonlar þemsiyeden radyasyon verip adam öldürdüler diye cümle kuran adama inananlar var.
þaka gibi.
selamýn aleyküm hayýrlý cumalar.

KÖROÐLU
14-10-2016, 10:52
Galiba þuursuzlaþtýk biz toplum olarak. Kimsenin siyasi görüþünü eleþtirmiyorum ama göz göre göre din/kitap/Kur'an üzerinden siyaset yaparak oy alanlarýn adýnýn bu tür yolsuzluk ve benzeri iþlere karýþmasý diðer toplumlarda ilgili kiþi/kurum üzerinde yýpratýcý etki oluþtursa da bizim toplumuzda daha fazla destek olarak geri dönüyor.

Öncelikle din/siyaset cidden ayrýlmalý ama gel gelelim öyle bir oy kapýsý ki bunu kullanmak kolay geliyor. Kullanmayanlarýn durumu belli yedek lastik olmaktan öte gidemiyorlar.

Ekonomi ciddi anlamda kötüye gidiyor tüm veriler olumsuz giderken hala iyi þeyler oluyor'u pompalamak ancak cahil kesimi ikna eder.
Zaten o kesim (maalesef) çoðunlukta olduðu için tozpembe cümleler ile kalabalýklara 3 lü çektirebiliyorlar.

Ama iþin reel kýsmýna geldiðinde kazýn ayaðý çok farklý. Kredi derecelendirme kuruluþunun verdiði not için "bunlara biraz para verin, istediðiniz notu" alýn diyebilmek için nasýl bir bilgi birikimine sahip olmak lazým merak içindeyim. Açýklamayý dinlediðimde þok oldum.

Bu inanýlmaz bir düþünce tarzý. Uluslar arasý arenada yatýrýmcýlarýn dikkat ettiði bir kriter'i bu þekilde yok saymak çok þaþýrtýcý inanamýyorum hala.

Suni gündemler yaratýp (Bkz:Baþkanlýk, zaten baþkanlýk vardý vs vs) gerçekleri örtmek konusunda çok baþarýlý bir profili var mevcut hükümetin.

Ama gel gelelim bu ülkede gerçek verileri okuyup gören insanlarda var, onlar vehametin farkýnda.

Son 1 ayda %5 - 6 düzeyinde fakirleþtik.

Takip eden illaki vardýr yeni bir vergi yapýlandýrmasý var (Halk dilinde af deniyor) çoðu firma matrah artýrýmýna gidecek ve bu yolla hazineye para girecek.

Bu saðlýksýz / düzensiz / denetimsiz ekonominin doðurduðu sonuçtur. Düzgün iþ yapan mükellefler bile aman incelemeye girmeyelim diye baþvuru yapacak.

Sonumuz hayýr olur umarým. Esnaf arkadaþlara da çok üzülemiyorum edip buldular biraz.

metinalan
14-10-2016, 10:57
Geçen hafta þirketimiz personeline yazýlý açýklama yapmak zorunda kaldým geciken maaþlar þirketimiz ve sektörün durumu hakkýnda.
iþin içinden çýkýlacak gibi deðil , bu süreç bu þekilde devam eder ekonomik huzursuzluk dahada artarsa vahim olan durumumuz iyice boka sarar.
phiskolojisi harika yerli yerinde olan insanlarýz hepimiz merakla bekliyorum...

semavi
14-10-2016, 12:33
Olaya dini mesaj verenlerin þekliyle yaklaþalým...

Helak olan toplumlardan bahsedilir yoldan çýktýklarý için...

Onlarýn pek azý belkide hiç birisi bu kadar yozlaþmamýþtý... Günümüzün dindarlarýnýn Hz. Ömer anlayýþýný deðil de kaba tabirle "her þey mübah" mantýðý ile açýklanan Macchiavelli siyasetini benimsemesi de ayrý ironi!

darkmoon
14-10-2016, 12:41
dolar 3.10 .. dün 1000 dolardan 2700-2800 kira veren küçük esnaf bugün artýk 3 bin tl veriyor.. Allah kolaylýk versin hayat zor..

BaDCaT
14-10-2016, 12:50
dolar 3.10 .. dün 1000 dolardan 2700-2800 kira veren küçük esnaf bugün artýk 3 bin tl veriyor.. Allah kolaylýk versin hayat zor..

ALINTI : TRT Haber'e konuþan Ertem, "Türkiye'nin (TL'nin) çok olumsuz ayrýþtýðýný zannetmiyorum. 3 lira seviyesi dolar/TL için beklediðimiz ve burada stabilite kazanmasýný istediðimiz bir seviye. 3 liranýn (seviyesinin) altýnýn bir çok açýdan anlamý yok. Makroekonomik açýdan, rekabet açýsýndan yok" dedi.

Biz buna istikrar diyoruz kaamooooonnnnn

CaNeR44
14-10-2016, 12:51
ne zaman çek senede sýnýrlama getirilirse önüne gelen bankalardan çek alýp kesmezse ödemeyene aðýr þekilde cezalandýrýlýrsa hapis vs o zaman bizim iþler biraz düzelir

EnesAksu
14-10-2016, 12:54
Kapalý çarþýda kuzenim var , kaç senelik esnaf böyle durum görmemiþtir, 3 dükkandan 1ni kapadý þuan kapalý çarþý gibi bir yerde durum böyleyse vay halimize.

Mutu
14-10-2016, 12:55
Mekan sahipleri(mal sahipleri) o kadar bu fahiþ kira gelirlerine alýþtýlar ki 1-2 aþaðýsýana kimse gelemiyor.

Burada güzel konumda bi yýkamacý var, her gelen geliyor 2-3 ay iþletip devrediyor. Meðer mal sahibi her gelene 10bin altý kira istemiyormuþ. Tabi yýkamacýda nasýl 10bin kirayý karþýlabilirsin 2-3 ay dayanýp kar býrakmadýðýný gören kapatýp gidiyor. Aradýk hala 10bin altýna düþmüyordu, 6-7 ay kiracýsýz kalýnca gerçekle yüzleþir sanýrým.

camsemih
14-10-2016, 13:20
muhalefet partilerindeki lider vasfý olmayan liderler deðiþmediði sürece bu durum bu þekilde 10 seçim daha devam eder. benim gözümde bu kadar basit

Safran
14-10-2016, 14:15
Kapalý çarþý, laleli taraflarýnýn sýkýntýsý turist olamamasý o taraflarýn kiralarý hep yüksekti eskiden güzel paralar kazanýyorlardý kiralar sýkýntý yaratmýyodu þuan ciddi anlamda çoðunun iþi düþük 3 yýl önce ayda 30 bin kazanan arkadaþým þimdi 10 bin kazanýnca þükrediyo. Genelde 8 bin civarý topluyo.Kimse yazmamýþ ama fetö muhabbetine alýnan iþ adamlarýnýnda çok etkisi oldu þuan ki sýkýntýya.Herkesin bildiði tanýdýðý onlarca sirkete el konuldu bir okadarda bilinmeyen büyük þirletler var þuan durumlarý ne alemde kimse bilmiyor.En kötüsüde belirsizlik devletmi el koyucak satýlcakmý falan bir ton sorular tabi çalýþanlarda diken üstünde Allah yardýmcýmýz olsun.

cabrioleter
14-10-2016, 14:24
neden kenevir 19 ilde yasallaþtý belli oldu..

Evrenoz
14-10-2016, 18:13
Zerre acýmýyorum artýk ben esnaflara..
Zira esnaf gibi görülenler esnaf deðil..
Evim için laminant parke, seramik vb gibi arayýþlarým mevcut. Gittim bugün 2 farklý parkeciye..
Ýlgisizlik, ben dükkanda birþeyler sorar iken eþi-dostu ile telefonda muhabbet etme, kýçýný kaldýrýp 2 ürün gösterememe, afralar tafralar..
Hele bir tanesi var ki dialog þöyle geliþti;

Ben: Yabancý marka ile bu yerli markanýn farký nedir?
Parkeci: Farkýný mý soruyorsun
Ben: evet farkýný soruyorum
Parkeci : çok fark var

Ya arkadaþým bu mu esnaflýk.. Aç kal sen aç...

S.Saka
14-10-2016, 18:31
Evim için laminant parke, seramik vb gibi arayýþlarým mevcut. Gittim bugün 2 farklý parkeciye..
Ýlgisizlik, ben dükkanda birþeyler sorar iken eþi-dostu ile telefonda muhabbet etme, kýçýný kaldýrýp 2 ürün gösterememe, afralar tafralar..

Sonuna kadar katýlýyorum.

Böyle kibirli böyle itici böyle burnundan kýl aldýrmýyan esnaflar var ya bir koyup beþ kazananan millete geçirmeyi iþ sanan bunlarýn ebesine kaysýn batsýn zerre üzülmüyorum.

Adam gidiyo baðdat caddesine bir dükkan açýyo benim 10 yaþýnda kardeþime sorsam abi bu burda iþ yapmaz dicek sonra batýyo millete borç takýyo falan filan iþte.

Sonuç olarak bize herþey müstehak.

Gökhan Kavuþtu
14-10-2016, 18:40
Kapalýçarþý baþkaný açýklama yapmýþ, "kiralar çok yüksek, turist gelmiyor býk býk býk" YANLIÞ! yiyorsa desene;

* çünkü 300 liraya mal ettiðimiz deri ceketi 1000$'a sattýk.
* çünkü müþterilerimiz; gezi zamanýnda "Allah Allah" diye satýrlarla kovaladýðýmýz çocuklarýn eþleri dostlarýydý.
* çünkü müþterilerimiz; arkasýndan "gavur", "sünnetsiz", "yollu", diye dalga geçtiðimiz turistlerdi.
* çünkü "Müslüman Müslüman" diye öldüðümüz "Arap" turistler bizim ürünlerimizi almýyor!
* çünkü 3-5 maymunun kendini patlatmasýný engelleyemeyenler ülke yönetiyor bu yüzden hiçbir turist gemisi (cruise) artýk yanaþmýyor, hatta bizi rotalarýndan çýkardýlar!

Al sana Osmanlý Rüyasý, al sana "doðru sebeplerle" geçmiþte kalan idealarýn peþinden koþmanýn faturasý...

Ýbrahim33
14-10-2016, 18:44
Dolar euro tavan yapmýþ. Mazot olmuþ 4.30 benzin olmuþ 5 lira. Yediðimiz içtiðimiz herþey vergi , attýðýmýz adým vergi konuþtuðumuz telefon izlediðimiz t.v herþey vergi. bankaya borcu olmayan kimse yok , herkes borçlu , ülke olarak borçluyuz. üretim yok tüketim çok , adamýn üstünde baþýnda giyecek birþey yok , yemesinden içmesinden kýsýp 24 ay taksitle faizle iphone almaya çalýþýyor. tüketim çýlgýný bir ülke olduk. ekonomi bitmiþ ama hiçbir medya kanalý yayýnlamýyor.

Yigit-Y
14-10-2016, 18:58
Kapalýçarþý baþkaný açýklama yapmýþ, "kiralar çok yüksek, turist gelmiyor býk býk býk" YANLIÞ! yiyorsa desene;

* çünkü 300 liraya mal ettiðimiz deri ceketi 1000$'a sattýk.
* çünkü müþterilerimiz; gezi zamanýnda "Allah Allah" diye satýrlarla kovaladýðýmýz çocuklarýn eþleri dostlarýydý.
* çünkü müþterilerimiz; arkasýndan "gavur", "sünnetsiz", "yollu", diye dalga geçtiðimiz turistlerdi.
* çünkü "Müslüman Müslüman" diye öldüðümüz "Arap" turistler bizim ürünlerimizi almýyor!
* çünkü 3-5 maymunun kendini patlatmasýný engelleyemeyenler ülke yönetiyor bu yüzden hiçbir turist gemisi (cruise) artýk yanaþmýyor, hatta bizi rotalarýndan çýkardýlar!

Al sana Osmanlý Rüyasý, al sana "doðru sebeplerle" geçmiþte kalan idealarýn peþinden koþmanýn faturasý...

Osmanlý Rüyasýnýn bedelini bence daha aðýr ödeyecek bu ülke

Ýstikrar ve iktidarýn ne kadar güzel vatandaþý mikeceðini göreceðiz bunlar daha iyi günler

Kapanan dükkanlar daha baþlangýç

Üreten deðil tüketen bir toplum yok olmaya mahkum diyen adama alkolik ayyaþ diyenlere tapan bu millet

Daha görmedi görecek :)

ayhanas
14-10-2016, 19:15
Satýcý profili çarþýda çok degiþti .Sebebi iki dükkan dolaþtýðýnda en az %50 daha ucuza alabileceðini ögrenmiþ bilincli turist kitlesine karþý dükkanda bütün gün hatta ayda otursa ,almazsan almacýlar .Halbuki müþteriyi kazanmak isteyen memnuniyetin asýl oldugu kesimin nesli tükendi .
He bu arada bizim rehberler bile bir etken.( aman kaziklanmayýn bol pazarlik )

KoramiraL
14-10-2016, 19:19
Sadece son 2 yýl içinde olan olaylar ;

En Az 336 Canımız Gitti: Son 1 Yılda Turkiye’de Gercekleşen 23 Teror Saldırısı - onedio.com (https://onedio.com/haber/en-az-336-canimiz-gitti-son-1-yilda-turkiye-de-gerceklesen-23-teror-saldirisi-719006)

Daha 29 haziranda yazýlmýþ yahu 2 yýldýr bu kadar olay oldu bu kadar at gözlüðü takýlmak zorundamý yahu sorgula dersin susar ama baþka yerde bilmem x partinin millet vekili konuþtu ooo yalan o yok öyle bir þey ama diðer yanda maaþ eridi yok artýk ama köprü yapýldý double yollar yapýldý devlet çalýþýyor üretmiyoruz biz tüketiyoruz diyorsun milli gemi yapýyoruz derler SSK emeklileri bu maaþ ile geçinemiyor diyor olmuyor diyor açýklama yapýlýyor bu maaþ çok bile deniyor ben artýk takip etmeyi býraktým bugün ki bu haber den sonra gerisi artýk cidden boþ

AKP’li Uskudar Belediye Başkanı, Camlıca Camii’nin altın maketini yaptırdı (http://gazeteyolculuk.net/aktuel/akpli-uskudar-belediye-baskani-camlica-camiinin-altin-maketini-yaptirdi.html)

30 milyon liraya maal oldu ama hala istikrar dimi....

furkane
14-10-2016, 19:24
Babam 75_80 yilindan beri carsi esnafi , sureci bildigim kadariyla anlatmaya calisiyim sizlere ; 2000_2004 yillari arasinda carsida ortalama bir dukkan 150_200bin$ di kiralar ise 500-750$ bandinda idi. 2010 yilinda carsida baya guzel isler oldu misirda cikan savas, diger turistlerinde buraya yonelmesi ile gercekten guzel paralar kazanildi. Bu donemden once cakmacilar turemisti , bu donem ile birliktede cakmacilar kuvvetlendi. Cogu dukkanda calisan eleman dediki ulan mali ben satiyorum , bu kadar maas bu kadar prim aliyorum baslarim bu dunyanin adaletine diyerekten , elemanliktan patronluga yukseldi, tabiki dukkan sahipleride bu durumdan faydalanarak yukarida bahsettigim kira miktarlari zaman ile birlikte 3bin $ seviyesine yukseldi, bu surectede mulk degerleride 1milyon$ oldu ve kiralar artik yillik pesin istenildi. Patronluga gecen elemanlar sagdan soldan topladigi dolarlari bi kismini dukkan sahibne bi kisminida dukkan icindeki mal a yatirdi . Tabiki ulkenin geldigi durum ile birlikte turist olmayinca bu sistem patladi. 2010 yilinda hava parasi ile donen dukkanlarin onunde kiralik yazisi asili ve milyon$ 'a satilan yerlerin degerleri 500-600bin$'a geriledi. Bu verdigin degerler ara sokakta 10-12 metre kare bir dukkanin kira ve mulk degerleridir

oguz
14-10-2016, 19:27
Ordudan kýsa ve net býr ornek ; Fýndýk para ederse o sene herkes mutludur.Fýndýk para etmezse piyasa bitik.. Soner yalçýnýn bir yazýsý var fýndýk ile alakalý , kýsa ve net anlatmýþ.. Ha bide sürekli dönüm parasý var iþ yapmasada bir þekilde geçiniyor.. Fýndýk için miting yapýldý dedim ki bu seçim bunlar bitti oy alamazlar ... Adamlar karadeniz rekoru kýrdýlar ... Millet olarak haysiyet ve Onur kavramlarýmýz bitik ... Esnaflýk ölmüþ , kýsa yoldan para kazanma heveslisi çok, kredi bataklarý had safhada .... Amaa HAla ýsrarla seven savunan çok.. cahillik konusuna girmiyorum .. þu anki eðitim zaten bunu destekliyor.. Allah bizi deðil biz kendimizi cezalandýrýyoruz..

Ssamet
14-10-2016, 19:39
Geçenlerde Alanya-Ýncekuma tatile gittiðimde þortu evde unutan arkadaþýma þort almak için çýktýk. Lcw , defacto gibi yerler 2-30 tl ye alabileceðimiz çakma nike adidas þortlarý 40-50€ ya millete geçirmeye çalýþtýklarýný gördükten sonra Allah bildiði gibi yapsýn dedim ve gram üzülmedim. Hepsi kansýz þerefsiz dolandýrýcýnýn teki bunu anladým ve emin olun onlarca maðazaya girdikten sonra karar verdim buna.

westalim
14-10-2016, 19:44
esnafla olan diyaloðu okuyunca gerildim ve bazý esnaflýðý bitmiþ insanlarla muhatap oluþum geldi aklýma...

Muharrem C.80
15-10-2016, 12:16
Bu esnaflar memleketin insan profilidir. Zaten ufak ufak esnaf kelimesinin anlam gidiþatý "yolunda a.þ" gibi bir terimi çaðrýþtýrmaya baþladý toplumda, görelim bakalým toplumun algýsý uzun vadede nelere gebe

yilmazcatalbas
15-10-2016, 12:22

Abi bu konuda merak ettiðin þeyleri sorabilirsin, elimden geldiðince yardýmcý olurum.

Evrenoz
15-10-2016, 12:57
Abi bu konuda merak ettiðin þeyleri sorabilirsin, elimden geldiðince yardýmcý olurum.

saðol kardeþim, az evvel hallettim parke iþini :)

turbo&quattro
15-10-2016, 12:59
Bu haftasonu kiz kardesim evleniyor ***** herkes kosturmaca halinde . Yaklasik 10 gun once evin banyo kapisina birseyler oldu kapanmamaya basladi. Babam gitti biryer buldu olculer vs alindi tamam abi sali gunu gelip takacagiz dediler okeylestik. O gun butun gun davetiye vs isleri olmasina ragmen babam evde bekledi gelen giden olmadi. Kusura bakmayin bilmemne faslindan sonra cars gelcez oldu. Cars annem bekledi yine gelen yok. Persembe soz denildi cuma oldu bi zahmet geldiler. O arada baska yerlere baktik 1 hafta dediler. Lan serefsiz dugun ustu herkesin isi var evde senimi beklicez. Isine saygisi olmayanlara tahammulum yok. Durustluk, ahlak hak getire. Hepsi beter olsun .

yilmazcatalbas
15-10-2016, 13:03
saðol kardeþim, az evvel hallettim parke iþini :)

Hayýrlý olsun abi :) Yinede seramik parke vs aklýna takýlan her konuda yardýmcý olurum ihtiytacýn olursa öneride bulunurum :)

Kadyr
15-10-2016, 13:03
Sonuna kadar katýlýyorum.

Böyle kibirli böyle itici böyle burnundan kýl aldýrmýyan esnaflar var ya bir koyup beþ kazananan millete geçirmeyi iþ sanan bunlarýn ebesine kaysýn batsýn zerre üzülmüyorum.

Sonuç olarak bize herþey müstehak.

aynen öyle. düðün arefesindeyim. ulan paramýzda iþ yaptýramýyoruz. yok paranýn tamamýný isterler. hayýr kapora veririm diyorum malý getir tamamýný al diyorum. mal teslimi uzuyorda uzuyor. çoðuda burnundan kýl aldýrmýyor. ilgilenen oluncada yaparýz ederiz abi mal 2 hafta gecikiyor. önce iþinizi düzgün yapýnda sonra aðlayýn iþ yok diye. elinden birþey gelmez iþ yok diye aðlarlar. 1 e 2 satarlar sonra millet akýllanýr gene aðlarlar. hepsi deðil ama bizim esnafýmýz böyle. bu kafayla daha çok batarlar. yapamadýðýn iþin altýna girmeyeceksin. esnaf maðdur ee parasý olan müþteride maðdur o nasýl oluyor.

Kadyr
15-10-2016, 13:04
Bu haftasonu kiz kardesim evleniyor ***** herkes kosturmaca halinde . Yaklasik 10 gun once evin banyo kapisina birseyler oldu kapanmamaya basladi. Babam gitti biryer buldu olculer vs alindi tamam abi sali gunu gelip takacagiz dediler okeylestik. O gun butun gun davetiye vs isleri olmasina ragmen babam evde bekledi gelen giden olmadi. Kusura bakmayin bilmemne faslindan sonra cars gelcez oldu. Cars annem bekledi yine gelen yok. Persembe soz denildi cuma oldu bi zahmet geldiler. O arada baska yerlere baktik 1 hafta dediler. Lan serefsiz dugun ustu herkesin isi var evde senimi beklicez. Isine saygisi olmayanlara tahammulum yok. Durustluk, ahlak hak getire. Hepsi beter olsun .

aynen öyle adam bide seni eve baðlýyor gelicez diye.

Anýl E.
15-10-2016, 13:08
Lozan olmasaydý .

atituti
15-10-2016, 13:30
ben hep 50'liralýk alýyorumcuya söylesen , zamanýnda yazarkasa fýrlatýlýyordu bunada þükür der. valla ben herseye raziyim artik beni etkileyen birsey yok bana 4 tane kari almak ne zaman serbest ondan bahsetsinler

stlegal
15-10-2016, 14:03
beter olun amk

mikelazi
15-10-2016, 14:43
kadýköy altý yolda bakkalým.
karþý çaprazým çigköfteciydi.devretmeye çalýþtý.patladý 6 aydýr boþ
yan dükkaným pizzacýydý 6 ay devretmeye çalýþtý.patladý 1 aydýr boþ.kirasýný ödeyemedigi için mal sahibi mallarýnada el koydu.bildigim piyasaya 100bin borcu var.
diger yaným bujiteri bu ay son
bildigim yýlbaþýndan sonrada kapatýcak 2 dükkan daha var.

ama köþe dükkanlarda çay 3tl full basýyor.onu gören mal sahipleride fiyatlarý þiþiriyor.

babamýn dedigi bir laf vardýr.bu millet soðan,ekmege düþmedikçe aklý baþýna gelmez...

istikrarýnýzýn mk

Emrecan-R
15-10-2016, 14:50
kadýköy altý yolda bakkalým.
karþý çaprazým çigköfteciydi.devretmeye çalýþtý.patladý 6 aydýr boþ
yan dükkaným pizzacýydý 6 ay devretmeye çalýþtý.patladý 1 aydýr boþ.kirasýný ödeyemedigi için mal sahibi mallarýnada el koydu.bildigim piyasaya 100bin borcu var.
diger yaným bujiteri bu ay son
bildigim yýlbaþýndan sonrada kapatýcak 2 dükkan daha var.

ama köþe dükkanlarda çay 3tl full basýyor.onu gören mal sahipleride fiyatlarý þiþiriyor.

babamýn dedigi bir laf vardýr.bu millet soðan,ekmege düþmedikçe aklý baþýna gelmez...

istikrarýnýzýn mk

ismi ne abi bakkalýn :D

mikelazi
15-10-2016, 15:54
ismi ne abi bakkalýn :D

dershaneler sokagý diye bilinir burasý.okan tekel büfe

bordeaux
15-10-2016, 19:25
kötü bir sürecin içerisindeyiz. bir yere kadar hasarsýz atlatabildik ama þehir merkezlerinde yaþanan patlamalar ve Rusya gerginliði sonrasýnda çok kan kaybettik. en son yaþadýklarýmýz ve 17 temmuz 2016 ekonomik boykot direnişi - ekşi sozluk (https://eksisozluk.com/17-temmuz-2016-ekonomik-boykot-direnisi--5151021) þu fikirde olanlar sonrasýnda bugünler kaçýnýlmaz. avm tarzý yerler küçük esnafý zaten bitirdi. onlarýnda ayakta kalmasýný saðlayan turistlermiþ meðerse. turist gelmeyince onlarda kapandý. inþaat sektöründe ise bahsi geçtiði þekilde meþhur ''veresiye satan peþin satan'' tablosundaki peþin satan modunda takýlan çok iþletme var. bunun yanýnda yanlýþ yere yanlýþ dükkaný açan esnaflarýmýz özellikle yeni binalarýn alt katýna bir ton para harcayýp dekorasyon yapýp 1-2 ay sonra kapanan adamlara çok üzülüyorum. insanlarýmýzda deðiþti. mahalle bakkalýndan almak yerine gidip a-101 bim ekomini gibi yerlerden alýþveriþ yapýyorlar. bim'e 150 metre mesafede küçük bir bakkaldan 1.5 liraya 5 litre su alýyorum aynýsý bim'de 1.60. bim daha çok satarken bakkalda az satýþ görünüyor. bunun önüne nasýl geçilir en ufak bir fikrim yok.

darkmoon
15-10-2016, 19:45
avm leri bir gezin derim çoðu batakda dükkanlarý boþ çoðunun.. hatta boþ dükkanlar belli olmasýn diye bazýlarý büyük dev dükkanlarýn önüne paneller kurmuþlar manzara resmi yada avm nin reklamý var..

küçük esnaf zengin olaný gene halinden þikayet etmiyor biraz cepden yiyor biraz dükkandan bugünede þükür diyor farkýnda deðil oda eriyor.. fakir esnafýn hali zaten içler acýsý mahkemeler icralar hacizlerle uðraþýyorlar kira hak getire..

inþaat sektörüne gelince orda güzel bir balon var ufak ufak balon gaz kaçýrmaya baþladý.. hep diyorum gece residance kulelerin olduðu özellikle ev olarak yerleþimin olduðu residance lara bakýn beþiktaþdan sarýyere doðru giderken kulelerin hepsinin tek tük ýþýklarýnýn yandýðýný kap karanlýk olduðunu görürsünüz.. kaldýki ordakilerin çoðu eski residancelar onlar bile dolamadý full çekmiyor yýllardýr..

rekord2000
15-10-2016, 21:49
Günlerdir ýsyandayým! Aslýnda yýllardýr ýsyandayým da bu sene bu konuda nýrvanaya ulaþtým denebilir. Bir kýsmýnýz bilir fýndýkcýlýk ile uðraþýyor hayatýmý bu þekilde kazanýyorum. Bir kaç sene evel bütün bir sezon yaptýðým bütün masraflarý yazdým ve oturup uzun ciddi bir hesap yaptým. Fýndýðýn ozaman bana kilo olarak maliyeti 11 lira çýkmýþtý, þuan 13 diyorlar ve bana da mantýklý geliyor, attýðým gübre, yaktýðým benzin, kullandýðým ilaç, patoz, amele, traktör parasý o zamandan bu zamana %15 ila 20 arasý zamlandý hep. Bakýn arkadaþlar, bu sene rekolte cumhuriyet tarihinin en düþük seviyesinde. Kufleme ve pas hastalýðý fýndýðý vurdugundan dolayý bu böyle, 4 tol beklerken 1600 kilo fýndýk aldým, þansýma %50 randýman çýktý fýndýgým, 39 40 41 randýman çýkan bahçe sahipleri mevcut. Ayrýca ben geçen senenin fýndýðýný da satmýþ deðilim daha. Artýk nefes alamaz, inanýn sigara parasýný bile zor denklestýrýr hale düþtüm. Kafayý yemek üzereyim, ellerimde hala nasýrlar dolu, vücudumda dallarýn yaptýðý cýzýklerýn kabuklarý daha yeni yeni geçmeye baþladý. Bütün eklemlerým aðrýyor hala, çünki dal kesme isim yeni bitti. Bütün bu eziyet ve bu zahmetlerýn karþýlýðýnda þuan bütün fýndýgýmý satsam, aylýða vurursak, bana 2 senenin ortalamasýnda aylýk 680 tl para kazandýrmýþ olur! Ben bunu mu hak ediyorum? Fýndýkcý bunu mu hak ediyor? Bütün haber kanallarýnýn WhatsApp þikayet hatlarýn yazýlar yazýp duruyorum, Fatih portakal a devamlý twit atýp duruyorum, býmere þikayet dilekçesi yazdým, ve bugün ne oldu tahmin edin? Kocaalýye indim bir isim için, fýndýðý verdiðim tüccarýn kapýsýnda oturup çay muhabbet yaparken fýndýk fiyatlarýndan konuþmaya baþladýk, orda bulunan fýndýkcý bir vatandaþ, aðzýndan salyalar saça saça, cb ve bb nin ne ulu adam olduðundan, o.g. Koptusu, y.s.s. Köprüsünden girip konuþmaya baþladýðýnda 2 senenin býrýkmýslýgý ile daldým adama! Elimden zor aldýlar. Biz bunlarý hak ediyoruz, bize mustehak, biz bunlardan daha vahim durumlara düþmeyi ve daha da rezil olmayý istiyoruz! Biz bunu istiyoruz ve istediðimiz oluyor. Daha da kötü oluyoruz, Allah belamýzý veriyor beter oluyoruz. Gelelim fýndýk üreticisinin durumuna. Fýndýktan bu ülkenin kazandýðý para, inanýn dier bütün tarým gelirinin %70ýný geçiyor. Yani para öyle ciddi bir para. Hükümet kurulduðu gibi ilk lafý þuan k cb nin "fýndýkcýnýn devletin sýrtýna kambur olmasýný anlamýyorum" ve piyasa belirleyen, aðýr bir rekabet oluþturan fýskobýrlýk bir anda battý kapatýldý. Ýþ kaldý tüccara, fýndýk fabrikalarýna. Bir kaç adet olan fabrika sayýsý bir anda bir kaç duzýneye çýkýverdi, kimlerin eþleri dostlarý az çok tahmin edersiniz. Sonra ne mi oldu? Ferrero isimli bir italyan firmasý namý diðer Nutella, bütün fabrikalarý tek tek avlayýp kapattý. Þuan bunlar tek el, ve fýndýk borsasýnda ki adamlar da bunlarýn kendi adamlarý. Yani fiyat artýk tek elden belirlenir hâle geldi. 1 liraya açýlan fýndýk fabrikalarý, 50 100 lýralara satýlarak birileri gene ihya olmuþtu zaten. Birde bütün bunlar yetmez gibi, bir ürüne FINDIK KREMASI veya FINDIK KREMALI yazabilmek için ürünün içerisinde %15 fýndýk olmasý gerekiyor iken, yapýlan yeni yönetmelik ile bu oran %1 yapýldý! Arkadaþlar azýcýk uzun oldu ama, bu anlattýklarým sadece ufacýk bir kýsmý fýndýk üzerinde ki oyunun. Daha biþey demiyorum, biz hak ediyoruz, adamlarýn umurunda bile deðiliz! Gerek facebook'ta gerek sosyal hayatýmda hala bunlarý ölümüne destekleyen fýndýk üreticileri var. BÝZ HAK EDIYORUZ!

Drive Fast
15-10-2016, 22:22

abi hayýrlý iþlerin olsun inþallah dershaneye gittiðim sene her cumartesi pazar sabahý bi paket sigaranla bi adet günaydýnýný alýrdým :)

Tayfun.O
15-10-2016, 22:40
Ben öðrenci adamým yediðim önümde yemediðim arkamda babam memur kriz olaylarý bize pek vurmuyor ama ekonominin kötüye gittiðinin ben bile farkýndaysam birilerinin de olmasý lazým.
Artýk piyasaya dolar mý basarlar yoksa baþka bir þey mi yapar bilmem ama 6 yýl önce 1.4 tl olan dolar bu gün 3.10 tl ise bir þeylerin deðiþmesi lazým liradan 0 larý silmekle olmuyormuþ bu iþler veya köpek gibi vergi çekmekle

Emrecan-R
15-10-2016, 22:49

abi muhtemelen senden baya bi alýþveriþ yapýyorum :D

coder
15-10-2016, 22:53
Dün bir parçacýya gittim, sürekli alýþveriþ yaptýðýmýz ve iskonto uygulayan bir parçacý ve Mersin de baya bi geniþtir sadece bmw üzerinde satýþ yapar.

conta: 250 TL
sekman: 300 TL (bu niye pahalý çýktý ya dedi)
külbütör contasý 120 TL

caným sýkýldý baktýðý sistemi gördüm hemen telefondan wifi þifresini istedim dükkanýn ve wifisine baðlandým. ARP spoofing dediðimiz bir networksel saldýrý ile Man of the middle tekniðini kullanarak modeme sýzdým. sonra bu dükkan sahibi arkadaþýmýzýn session (geçerli oturum bilgilerini aldým) hemen dükkana geldim ve geçerli oturum bilgileri uçmadan pcden giriþ yaptým ne göreyim???????????

sekman: 65 TL
conta: 95 TL
külbütör contasý: 25 TL

liste uzundu ve bu fiyatlar sadece size özel demiþti.. Peki ben ne yapayým?

imprezaWRC
15-10-2016, 23:10
avm leri bir gezin derim çoðu batakda dükkanlarý boþ çoðunun.. hatta boþ dükkanlar belli olmasýn diye bazýlarý büyük dev dükkanlarýn önüne paneller kurmuþlar manzara resmi yada avm nin reklamý var..

küçük esnaf zengin olaný gene halinden þikayet etmiyor biraz cepden yiyor biraz dükkandan bugünede þükür diyor farkýnda deðil oda eriyor.. fakir esnafýn hali zaten içler acýsý mahkemeler icralar hacizlerle uðraþýyorlar kira hak getire..

inþaat sektörüne gelince orda güzel bir balon var ufak ufak balon gaz kaçýrmaya baþladý.. hep diyorum gece residance kulelerin olduðu özellikle ev olarak yerleþimin olduðu residance lara bakýn beþiktaþdan sarýyere doðru giderken kulelerin hepsinin tek tük ýþýklarýnýn yandýðýný kap karanlýk olduðunu görürsünüz.. kaldýki ordakilerin çoðu eski residancelar onlar bile dolamadý full çekmiyor yýllardýr..

Öyle deme memleketin inanýlmaz avm ihtiyacý var. Hatta mümkünse 1km ara ile yapýlmalarý lazým, en makbul olaný Levent'teki gibi yan yanan yapýlanlardýr. Avm'de hap kadar dükkana dünya kira ödüyorlar yetmiyor senelik ya da aylýk elde edilen kar veya ciroya da avm yönetimi ortak oluyor. Bakýyorum ellerinde poþet ile gezen sayýsý oldukça az. Avm'de özellikle bazý dükkanlar nasýl ayakta kalýyorlar halen hayret ediyorum. Erkek berberi günde kaç kiþiyi traþ etmeli ki orada ayakta kalsýn ama ne zaman geçsem 1 kiþi ya var ya yok dükkan halen ayakta. En alt katta terzi var adam 5 TL'lik iþi 25 TL'ye yapýyor, sonrada iþ yok diyor ama halen avm'de dükkaný ayakta.

Ama, ben en çok iþin ameliliðini yapmak ve sunta görünümlü sýkýþtýrýlmýþ boyalý kartona para vermek için ikea'ya gidenlere hayretle bakýyorum. Elin yabancýsý para kazansýn diye millet hafta sonu ikea'ya hücum ediyor.

braga26
15-10-2016, 23:27
Dün bir parçacýya gittim, sürekli alýþveriþ yaptýðýmýz ve iskonto uygulayan bir parçacý ve Mersin de baya bi geniþtir sadece bmw üzerinde satýþ yapar.

conta: 250 TL
sekman: 300 TL (bu niye pahalý çýktý ya dedi)
külbütör contasý 120 TL

caným sýkýldý baktýðý sistemi gördüm hemen telefondan wifi þifresini istedim dükkanýn ve wifisine baðlandým. ARP spoofing dediðimiz bir networksel saldýrý ile Man of the middle tekniðini kullanarak modeme sýzdým. sonra bu dükkan sahibi arkadaþýmýzýn session (geçerli oturum bilgilerini aldým) hemen dükkana geldim ve geçerli oturum bilgileri uçmadan pcden giriþ yaptým ne göreyim???????????

sekman: 65 TL
conta: 95 TL
külbütör contasý: 25 TL

liste uzundu ve bu fiyatlar sadece size özel demiþti.. Peki ben ne yapayým?

maþallah ruhsatý vereyim helalleþelim deseydin hak geçer yoksa :)

Anýl E.
15-10-2016, 23:37
Neden AVM'lere laf sokuyorsunuz.. Eeey insanlar önceden gezecek yeriniz yoktu avm yaptýk.

Geziciler gibi gezi parkýnda mý gezmek istiyordunuz

Network
16-10-2016, 00:09
Ýyi ve ahlaklý bir esnaf olmasýna ya da itin uðursuzun birisi olmasýna bakýlmaksýzýn,

Ýstiklal Caddesi / Baðdat Caddesi / Kapalýçarþý / Niþantaþý / Tahtakale liste uzar... Böyle referans noktalara herkes ekleme yapabilir...

Bir tarafta etikete bakmadan alýþveriþ yapan müþteriler, diðer tarafta kendisinin görünüþüne göre anlýk etiketler oluþturulan, güle oynaya yolunan iç ve dýþ turistler...

Büyük paralar dönüyor buralarda, acýmýzdan ölüyoruz deseler ülkenin büyük çoðunluðu yediklerinize sayýn, beter olun der diye düþünüyorum.

Diðer taraftan rahmetli hayattayken bir kemik kadro vardý Müslüm Baba diye kendini jiletleyen. Farklý bir saygý ve özlemle O'nu severlerdi. Þuanda da benzer bir ilgi görüyorum...

atituti
16-10-2016, 00:36

bende bayaðý bir senden alýþveriþ yapmýþým :)

darkmoon
16-10-2016, 02:21
Öyle deme memleketin inanýlmaz avm ihtiyacý var. Hatta mümkünse 1km ara ile yapýlmalarý lazým, en makbul olaný Levent'teki gibi yan yanan yapýlanlardýr. Avm'de hap kadar dükkana dünya kira ödüyorlar yetmiyor senelik ya da aylýk elde edilen kar veya ciroya da avm yönetimi ortak oluyor. Bakýyorum ellerinde poþet ile gezen sayýsý oldukça az. Avm'de özellikle bazý dükkanlar nasýl ayakta kalýyorlar halen hayret ediyorum. Erkek berberi günde kaç kiþiyi traþ etmeli ki orada ayakta kalsýn ama ne zaman geçsem 1 kiþi ya var ya yok dükkan halen ayakta. En alt katta terzi var adam 5 TL'lik iþi 25 TL'ye yapýyor, sonrada iþ yok diyor ama halen avm'de dükkaný ayakta.

Ama, ben en çok iþin ameliliðini yapmak ve sunta görünümlü sýkýþtýrýlmýþ boyalý kartona para vermek için ikea'ya gidenlere hayretle bakýyorum. Elin yabancýsý para kazansýn diye millet hafta sonu ikea'ya hücum ediyor.

benim yiðenin zamanýnda kemerburgazda kapanan bir avm de dükkaný vardý baya büyük frençayzing almýþdý.. iþleride çok kötüydü çýkýcakdý avm den .. avm yöneticisi sýrf o kalsýn diye 9 ay ondan para almadý.. tabii kalmasýný isteme nedeni yiðenin kara kaþý kara gözü deðil frençayz olan markanýn marka deðeri dünya markasý olmasý insanlarý çekmesi avm nin deðerini yükseltmesi idi..

Bilmiyorum tamamen tahmin ama bu tür merkezdeki büyük avm lerdede ayný mantýk olabilir. yönetim büyük markalar kaçmasýn avm nin brand deðeri düþmesin diye bu tip þeyler yapýyor olabilirler yada benzeri.. tamamen tahmin tabiki..

2jz
16-10-2016, 02:58
benim yiðenin zamanýnda kemerburgazda kapanan bir avm de dükkaný vardý baya büyük frençayzing almýþdý.. iþleride çok kötüydü çýkýcakdý avm den .. avm yöneticisi sýrf o kalsýn diye 9 ay ondan para almadý.. tabii kalmasýný isteme nedeni yiðenin kara kaþý kara gözü deðil frençayz olan markanýn marka deðeri dünya markasý olmasý insanlarý çekmesi avm nin deðerini yükseltmesi idi..

Bilmiyorum tamamen tahmin ama bu tür merkezdeki büyük avm lerdede ayný mantýk olabilir. yönetim büyük markalar kaçmasýn avm nin brand deðeri düþmesin diye bu tip þeyler yapýyor olabilirler yada benzeri.. tamamen tahmin tabiki..

Bunun benzerini ankarada bir avm'de dükkaný olan arkadaþým söyledi. Ana giriþ kapýsýnda köþede çok küçük boyutta saat dükkaný vardý. Karþýsýnda bu dükkanýn 20 katý büyüklüðünde dükkan lacoste maðazasýydý. Benim 4'te 1'im kadar kira ödüyor demiþti.

Büyük markalarla avm'nim sözde saygýnlýðýný artýrýp orta ve küçük adamlardan para kazanýyorlar.

darkmoon
16-10-2016, 03:03
aslýnda þaþýlýcak bir þeyde deðil mantýklý . o saatçi arkadaþýn olmasý yada olmamasý o avm nin brand marka deðerini pek etkilemez ama büyük özellikle dünya markalarýnýn olup olmamasý gelen giden sayýsýný bile etkiler .. avm nin halk arasýnda lafýnýn sözünün geçmesini bile etkiler .. misal iþte lacoste örneði iki arkadaþ konuþurken diyebilir en yakýn lacoste nerde falanca avm de yada falanca avm deki lacoste açmýþlar gibi gibi..

salih_560
16-10-2016, 07:34
Devlet memuruyum para yetsin diye sigarayý býraktým kredi ev ihtiyaclarý falan daha evli deðilim bakalým evlenince neler olacak görecez ...

Aero
16-10-2016, 09:27
Devlet memuruyum para yetsin diye sigarayý býraktým kredi ev ihtiyaclarý falan daha evli deðilim bakalým evlenince neler olacak görecez ...

Þu dönemde evlenmeyi düþünüyor olsaydým evlenmezdim. Bekarlýk iyidir.

TorqueTuning
16-10-2016, 10:03
T.C. için artýk çok geç, "Game Over" olmadan dönüþ yok. Ekonomik, siyasi ve etik olarak dibi görmeden ortalardan artýk bu yoldan dönülmez. Fiilen iç savaþtayýz ve bu yetmezmiþ gibi dýþ savaþa da girdik. Yakýn gelecekte ülke de bölünür zaten...

darkmoon
16-10-2016, 10:56

çok yakýn bir arkadaþým þu anda evleniyor .. geçen konuþuyorduk evi tuttular içini döþediler þimdiye kadar ne kadar gitti dedim 70 bin tl gitti kanka dedi.. kaldýki adamýn ikinci kadýnýn ilk evliliði.. adamda hani ilk defa evleniyorum her þeyin en iyisini alýyým heveside yok..

ev kiralýk , beyaz eþyalar falan bosch almýþlar öyle amana falan üst sýnýf markalar almamýþlar ona raðmen 70 bin tl ortalama dedi her þeyin biraz daha bir iki týk iyisini alsak 100 binlerin üstünü çok rahat görürdük dedi..

Kadyr
16-10-2016, 10:58
çok yakýn bir arkadaþým þu anda evleniyor .. geçen konuþuyorduk evi tuttular içini döþediler þimdiye kadar ne kadar gitti dedim 70 bin tl gitti kanka dedi.. kaldýki adamýn ikinci kadýnýn ilk evliliði.. adamda hani ilk defa evleniyorum her þeyin en iyisini alýyým heveside yok..

ev kiralýk , beyaz eþyalar falan bosch almýþlar öyle amana falan üst sýnýf markalar almamýþlar ona raðmen 70 bin tl ortalama dedi her þeyin biraz daha bir iki týk iyisini alsak 100 binlerin üstünü çok rahat görürdük dedi..
Erkek degil zaten kadin iyisine heves ediyor :) bende dugun arefesindeyim 50 ye yaklasti. Dugun yapiliyorsa. Min 30 dan basliyor. Zaten bi ceyiz muhabbeti var gereksiz ama ceyiz satanlar hep dolu

Emrecan-R
16-10-2016, 11:33
tek çözüm zengin kýz bulmak..

cookies
16-10-2016, 12:08
Zengin kýzda bulduk bu sefer iç güveyi misin olm sen diyorlar..
70 bin iyimser ortalama rakam..

tylan
16-10-2016, 12:34
Bu konuda bi ben rahat olucam galiba benim ilk kýz arkadasýmýn 2. Evliliði olucak bi 3+1 bi de 1+1 evim var 3+1 büyük gelir bize 1+1 yeter diyor eþya da az olucak haliyle düðün de yapmýycaz o parayla yurtdýsýna balayýna gidicez :)

Günkut
16-10-2016, 14:20
2011 senesinde gümrükte çalýþýyordum, leva 0,80 tl idi . Þuanda leva 1,70 oldu. Eskiden 1 leva ile 2 fotokopi çekemezken þimdi 1 levaya neredeyse 4 fotokopi çekicek hale geldik.Dolar/euro zaten yürüdüler. Paramýzýn deðeri kalmadý. Ama gel gelelim bizim insanýmýzýa/koyunumuza herþey çok güzel .Adam diyorum ki 5 sene önce kaç para maaþ alýyordum , misal 600 tl . O parayla kaç tane küçük altýn,kaç tane ekmek alabiliyordun bu kadar þimdi daha önceden aldýklarýnýn 4 te 1'ini alamýyorsun diyorum. Yok adam odun , hayýr ama maaþým yüksek asgari ücrete zam yaptýlar. Ýnsanýn zammýnýza koyasým diyesi geliyor. Hakkatten zammýnýza koyayým sizin. Anasýný s.ktiniz memleketin. Artýk orta halli yok sadece zengin ve fakir var.

Maxiboost
16-10-2016, 16:48
2011 senesinde gümrükte çalýþýyordum, leva 0,80 tl idi . Þuanda leva 1,70 oldu. Eskiden 1 leva ile 2 fotokopi çekemezken þimdi 1 levaya neredeyse 4 fotokopi çekicek hale geldik.Dolar/euro zaten yürüdüler. Paramýzýn deðeri kalmadý. Ama gel gelelim bizim insanýmýzýa/koyunumuza herþey çok güzel .Adam diyorum ki 5 sene önce kaç para maaþ alýyordum , misal 600 tl . O parayla kaç tane küçük altýn,kaç tane ekmek alabiliyordun bu kadar þimdi daha önceden aldýklarýnýn 4 te 1'ini alamýyorsun diyorum. Yok adam odun , hayýr ama maaþým yüksek asgari ücrete zam yaptýlar. Ýnsanýn zammýnýza koyasým diyesi geliyor. Hakkatten zammýnýza koyayým sizin. Anasýný s.ktiniz memleketin. Artýk orta halli yok sadece zengin ve fakir var.

Onceden 2 imis simdi 4, bence 4 fotokopi ile surumden kar ediyosun gibi geliyor bardagin dolu tarafindan bakarsan. Herseyin suclusu hukumet mi? Eskiden altimizda arabamiz dogru duzgun dokunmatik telefonumuz yoktu. Simdi bak disari dandik araba kalmadi etrafta.

ErayCerit
16-10-2016, 17:18
Onceden 2 imis simdi 4, bence 4 fotokopi ile surumden kar ediyosun gibi geliyor bardagin dolu tarafindan bakarsan. Herseyin suclusu hukumet mi? Eskiden altimizda arabamiz dogru duzgun dokunmatik telefonumuz yoktu. Simdi bak disari dandik araba kalmadi etrafta.

kesinlikle hükümetin hiçbir suçu yok. tüm suç halkta.seçmende...

Maxiboost
16-10-2016, 17:30
kesinlikle hükümetin hiçbir suçu yok. tüm suç halkta.seçmende...

Bence onlarda sucsuz, kandirilmis "olabilir yaani"

Ekrem_06
16-10-2016, 17:44
Muhalefet olsa adamlarýn karþýsýna çýkýcak adam gibi adam yok.. Ondan sonra yandý gülüm keten helvam..

Emrecan-R
16-10-2016, 18:08

sene 2016 murat131lemi dolaþalým?(küçümsemiyorum babamýn tofaþý var kullanýyoruz.)

Evrenoz
16-10-2016, 18:24
Türk fýndýðý, içerdiði kansorejen tarým ilaçlarý sebebi ile italya'da en tehlikeli ithal gýda seçilmiþ..

Devam devam.. Zerre üzülmüyorum bu kiþilere..

MetalliHead
16-10-2016, 18:47
Türk fýndýðý, içerdiði kansorejen tarým ilaçlarý sebebi ile italya'da en tehlikeli ithal gýda seçilmiþ..

Devam devam.. Zerre üzülmüyorum bu kiþilere..

Ýçerdiði toksik madde kötü depolama donucu oluþan küften oluþan bir maddeymiþ.

coastguard
16-10-2016, 19:05
Kredi kartı harcamalarında tarihi rekor – Sozcu Gazetesi (http://www.sozcu.com.tr/2016/ekonomi/kredi-karti-harcamalarinda-tarihi-rekor-1409463/)

Ekonomiyi iyi okumalý bir esnaf þahsen ben en az 30-40 gün bandýnda iþlerin kendine gelemeyeceðini biliyorum .

He bu harcanan paralar nerde diye sorulursa markette,giyimde,mazotta yani piyasada belli iþler büyümeye devam edecek diðerleri daha da zora girecekler .

Kýsacasý esnaflýk en zor yýllarýný yaþýyor ve maalesef ticaret dahada zorlaþacak

Maxiboost
16-10-2016, 20:10
sene 2016 murat131lemi dolaþalým?(küçümsemiyorum babamýn tofaþý var kullanýyoruz.)

Bende onu anlatmaya calisiyorum kardesim, eski duzen olsa 2016 yilinda 131le dolasmak zorunda kalicaktik. Simdi paat cekiyoruz krediyi, yapiyoruz yatirimi aliyoruz yeni model arabamizi. Refah artti kisacasi yalan mi?

ckrc
16-10-2016, 20:56
Bu sene fýndýkta "küf" denilen hastalýk vardý zaten. Depolama kalitesizliðinden mevcut küflü fýndýklar daha da tehlikeli hale gelmiþlerdir. Fýndýk üzerinde biriken bir tarým ilacý yok, fýndýkta hastalýk var. Depolama kalitesizliði, aðaçlarýn kalitesizliði ve bakýmsýzlýðý ile birlikte bilinçsiz gübre ve ilaç kullanýmýnýn uzun vadeli sonucu bu oldu zaten. Dünyada tekel olduðumuz için çok fazla fýndýðý geliþtirmeye, üreticiyi desteklemeye çalýþýlan politikalar üretilemediði için maalesef tekstil ile beraber en büyük ihracatýmýz olan fýndýk her sene daha da kötüye gidiyor, gidecek.

Fýndýk fiyatýnýn artmasý veya azalmasý dönüm parasý desteðine göre tarým politikalarýný destekleyen çiftçiler olduðu sürece ülkemizde çiftçilik asla para kazandýrmaz.

MetalliHead
16-10-2016, 21:09
Bende onu anlatmaya calisiyorum kardesim, eski duzen olsa 2016 yilinda 131le dolasmak zorunda kalicaktik. Simdi paat cekiyoruz krediyi, yapiyoruz yatirimi aliyoruz yeni model arabamizi. Refah artti kisacasi yalan mi?

Kredi almayla refah mý artar ? Bu nerede görülmüþ ? Halk bankalara borçlu durumda. Tl iyice deðersiz durumda ,halkýn büyük çoðunluðu açlýk sýnýrýnýn altýnda. Bu forumda troll yoktur diyordum ama en âlâsý burdaymýþ.

deeperblack
16-10-2016, 21:16
Apple store karda Ýphone 7 de kuyruk var siz ne krizi falan ?

Kadyr
16-10-2016, 21:17

aynen öyle. borç harç 3500 tl lik telefon alýnýyor. sonra aðlýyorlar.biraz bazý þeylerden kýsmak lazým

Kadyr
16-10-2016, 21:24
Loading site please wait... (https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-cep-telefonu-modeller-i-phone-7-apple-turkiye-garantili-sifir-adiniza-faturalanir-351782744/detay)

yeni i phone larýmýz sizi bekliyorrr lütfen sadece ürünü alacaklar arasýn aþýrý talep olduðundan birbirimizi meþgul etmeyelim

Sert@ç
16-10-2016, 21:34

Hiç uyap e satýþ sitesine girip icradaki onbinlerce satýlýk araç ve evleri gördünüz mü ?

salih_560
16-10-2016, 21:55
Abi yaþ 32 ne kadar daha beklemem lazým gerçi bana hava hoþta ailem çok baský yapýyor yoksa benimde niyetim yok ...

salih_560
16-10-2016, 21:57
Abi arkadaþýmda aynýsý dedi ama nasýl olacak allah büyük bakýcaz kredi çekipte düðün bittiðinde borçla uyanmak istemiyorum nasip artýk ....

Maxiboost
16-10-2016, 22:07
Kredi almayla refah mý artar ? Bu nerede görülmüþ ? Halk bankalara borçlu durumda. Tl iyice deðersiz durumda ,halkýn büyük çoðunluðu açlýk sýnýrýnýn altýnda. Bu forumda troll yoktur diyordum ama en âlâsý burdaymýþ.

Troll falan degilim ki, ulkesinin gelecegini dusunen, 2023 hedefine odaklanmis bilincli bir vatandasim. Eskiden kredi bile alamazdi insanlar, refah artmis olacak ki, borclarini odeyebiliyorlar ki kan emen bankalar bile kefilsiz kredi yapistiriyor bir mesajla. Eskiden yapilabilir miydi? Ýmkansiz. Bence hersey ortada.

Hiç uyap e satýþ sitesine girip icradaki onbinlerce satýlýk araç ve evleri gördünüz mü ?

Eskiden de ayni seyler vardi erisemiyorduk. Simdi sistem geldi, teknolojiye entegre edildi tum kurumlar ve bir tikla herseye erisebiliyoruz.sayi artmadi biz daha kolay ulasir olduk aslinda.

turbo&quattro
16-10-2016, 22:08
Abi yaþ 32 ne kadar daha beklemem lazým gerçi bana hava hoþta ailem çok baský yapýyor yoksa benimde niyetim yok ...

kiz kardesimin dugunu icin yaklasik iki haftadir Tr deyim. Biktim artik ne zaman evleniyorsun, yasin kac oldu, bak tum arkadaslarin evlendi muhabbetinden. Yahu millet ne kadar merakli evlenmeye evlendirmeye. Millet mutlulugu sadece evlenmekte saniyor galiba ama maalesefki hicte oyle degil. Tabiki tum evlilikler degil ama gozlemledigim kadariyla evli arkadaslarimin cogu bin pisman.

Sert@ç
16-10-2016, 22:37
Eskiden de ayni seyler vardi erisemiyorduk. Simdi sistem geldi, teknolojiye entegre edildi tum kurumlar ve bir tikla herseye erisebiliyoruz.sayi artmadi biz daha kolay ulasir olduk aslinda.

http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2014/06/ekoic500.jpg

Maxiboost
16-10-2016, 22:41

Ekonomiyle paralel buyuyen veriler bunlar...

Sert@ç
16-10-2016, 22:53
Ekonomiyle paralel buyuyen veriler bunlar...

Evet ekonomi büyüyor ama kime büyüyor zengin daha zengin fakir daha fakir
Kredilerin patlamasý ülkenin büyümesi olarak görüyosanýz bi yunanistan ekonomisini inceleyin
6-7 sene önce herþey mükemmeldi mortgagelar leasingler havada uçuyodu þuan hepsi balon ekonomide patladý gitti
Patladý gitti diyorumda adamlar yine bizden net olarak 4 kat daha varlýklý

Hakan Girginer
16-10-2016, 23:13
Çalýyorsa da, 70 milyona yalan söylüyorsa da kabulümdür diyen adam var bu forumda..
Çalýnanlardan 3-5 torba bize de düþmüþtür elbet diyeni de gördü bu forum..

Dolayýsýyla bu kadar fanatiðin olduðu yerde Murat abinin de dediði gibi deveyi diken, insaný .....
vatandaþ olmayý deðil teba olmayý daha matah gören varlýklara Zerre acýmam..

O kadar güzel özetlemiþsin ki.

Benim yýllardýr anlatmaya çalýþtýðým fark tam da bu.

Vatandaþlýk yerine teba olmayý TERCÝH etmek.
Tuðralý Doblo mesajý bu iþte.

Unutmadan ekleme: itfaiye - hortum metaforu.

darkmoon
16-10-2016, 23:50
kiz kardesimin dugunu icin yaklasik iki haftadir Tr deyim. Biktim artik ne zaman evleniyorsun, yasin kac oldu, bak tum arkadaslarin evlendi muhabbetinden. Yahu millet ne kadar merakli evlenmeye evlendirmeye. Millet mutlulugu sadece evlenmekte saniyor galiba ama maalesefki hicte oyle degil. Tabiki tum evlilikler degil ama gozlemledigim kadariyla evli arkadaslarimin cogu bin pisman.

Evlen sana hayýrlý olsun hediyesi çay makinesi alýcam :))

darkmoon
16-10-2016, 23:52

onu geliþmiþlik standartý olarak hedef alma tükete tükete tükeniyoruz.. onlarý almak çok kolay artýk peþin sýcak parayla alanmý var.. anlaþmalý sözleþmeli taksitle alýnýyor.. adam boðazýndan rýzkýndan ekmeðinden kesiyor alýyor.. o geliþmiþlik standartý deðil bence..

Hakan Girginer
16-10-2016, 23:57
Agop'un kör kazý gibi tüketen bilinçsiz bir toplumu refah ile karýþtýrmayýn.

Bunu iktidarý savunacaðým diye hiç yapmayýn, çünkü elin dansözü bile öyle kývýramýyor.

Korollacý
17-10-2016, 05:42

kardesim 1999 ile 2003 yillari arasinda bu memleket 1 buyuk deprem , 1 post modern darbe , 2 tanede ekonomik kriz yasadi o yuzden o tablonun 2002de oyle olmasi normal. nerden temin ettin o listeyi bilmiyorum ama koskoca memlekette 472 kisi mi tasit kredisi kullanmis? yada 250 tane ev mi satilmis? dusun yani memleket bitmis kimsede para yok is yok. yaw o zamanin basbakani cikip tvlere basin aciklamasi yaprtiginda sirf anayasa kitabini yuzume firlatti dedigi icin bu memlekette insanlar %40 fakirlesti paramiz buhar oldu.
keske suanki yonetim 2005 ile 2010 yillarindaki gibi olsaydi. simdi bunlarda tabildot tadi verdiler devlet yonetimi ahbab cavus iliskisine dondu. bakalim sonumuz hayir olsun

kelalper
17-10-2016, 08:07
merak etmeyin yaw hükümetimiz bu darboðaza çözümü buldu. ÖTV ye zam yapacaklar yakýn zamanda bütün ekonomik dertler bitecek. Daha çok yol yapacaklar.

Tunacan
17-10-2016, 08:08
kardesim 1999 ile 2003 yillari arasinda bu memleket 1 buyuk deprem , 1 post modern darbe , 2 tanede ekonomik kriz yasadi o yuzden o tablonun 2002de oyle olmasi normal. nerden temin ettin o listeyi bilmiyorum ama koskoca memlekette 472 kisi mi tasit kredisi kullanmis? yada 250 tane ev mi satilmis? dusun yani memleket bitmis kimsede para yok is yok. yaw o zamanin basbakani cikip tvlere basin aciklamasi yaprtiginda sirf anayasa kitabini yuzume firlatti dedigi icin bu memlekette insanlar %40 fakirlesti paramiz buhar oldu.
keske suanki yonetim 2005 ile 2010 yillarindaki gibi olsaydi. simdi bunlarda tabildot tadi verdiler devlet yonetimi ahbab cavus iliskisine dondu. bakalim sonumuz hayir olsun

Adetten bahsetmiyor ki. Milyar TL diyor listenin baþýnda.

snan1910
17-10-2016, 08:15
krediyle büyüme, refah artýþý mi olurmuþ, siz kredi çekerek gelecekteki gelirinizi þimdiden harcýyorsunuz. 10 yýl sonra kazanacaðýnýz parayý bugünden tüketiyorsunuz haberiniz yok

G.U.Z.
17-10-2016, 08:18

Milyar tl, adet deðil o rakamlar..

salih_560
17-10-2016, 08:34
Abi birde babamýn vurduðu nokta benim artýk ayaðým çukurda mürvetin görmemi istemezmisin tarzýnda bizim türk milletinde var zaten yaþýn geçti evde kaldýn muhhabeti ne olmuþ geç kaldýysa evlilik huzur bulmaktýr bana göre evlenip baþa bela almak deðildir ...

salih_560
17-10-2016, 08:35

Cevap sana idi abi alýntýlý olmamýþ edit þekili :)

Ewren
17-10-2016, 08:38
ekonomi çok iyi gidiyor elhamdülillah.

kelalper
17-10-2016, 08:47
dün gazetede elma üreticilerinin haber vardý adam 30 kuruþtan elmayý veremiyoruz almýyolar diye aðlýyordu. Bugün istanbulda kilosunu 4 liradan satýyolar. Mangonun kilosunun Türkiyeye iniþ fiyatý 80 kuruþ. Tanesi satýlýyor 6 liraya. Daha neyi konuþuosunuz yaw. Üretsekte biþey farketmiyor. Satan herifler yamyam olduklarý için üreticiyi yaþatmama derdinde.

ghibli06
17-10-2016, 09:38
Beyler herkes deðiþik yönlere çekmeye çalýþýyor ekonomik verileri... kredi ile büyüme olur evet, 10milyonluk iþ alýrým, bunun 4 milyonu kardýr, gider finansman için konuþurum, mal alýmlarý, yatýrým masraflarý ývýr zývýrý o þekilde tamamlarým, iþimi bitirir alýrým paramý öderim kredileri de, hem kimse maðdur olmaz hem de nakit akýþým kesintiye uðramadan iþimi teslim ederim, 1 senede de 4 milyon zenginleþmiþ yani 'geliþmiþ' olurum... kredi, firmalarýn iþ yapabilme kapasitelerini arttýrýyorsa ekonomiyi geliþtirir, adamýn borcu var piyasaya, sýrf onlarý kapatabilmek için malýný mülkünü ipotek ettirip kredi kullanýyor, bunu neresi ekonomik geliþme yahu dalga mý geçiyorsunuz? iþçinin cebine koymuþlar 10bin liralýk kredi kartý, herif kartý patlatmýþ olmuþ 20 bin tl borç, adama çýkartmýþlar 'kurtarma kredisi', vermiþler, bunun neresi ekonomik büyüme???

yazanlarý okuyunca bazen cidden diyorum, bazýlarý ya bilmeden yazýyor ya da biliyor ama yönlendirme yapýyor...

yakýn bir arkadaþýmýn þirketi dünyada ilk 200 e girdi, listeyi görünce aradým tebrik etmek için, bana dediði aynen þu 'Bülo s....m ilk 200ü, 3. kere kredi erteliyoruz!'.... lütfen gazete küpürlerine bakýp da ekonomi yorumu yapmayýn, içindeki insanlara ayýp oluyor...

turbo&quattro
17-10-2016, 09:48
Edit geri gelsin .Alintilar yanlis oldu. Alinti sadece salih_560 icin .

snan1910
17-10-2016, 10:11
Beyler herkes deðiþik yönlere çekmeye çalýþýyor ekonomik verileri... kredi ile büyüme olur evet, 10milyonluk iþ alýrým, bunun 4 milyonu kardýr, gider finansman için konuþurum, mal alýmlarý, yatýrým masraflarý ývýr zývýrý o þekilde tamamlarým, iþimi bitirir alýrým paramý öderim kredileri de, hem kimse maðdur olmaz hem de nakit akýþým kesintiye uðramadan iþimi teslim ederim, 1 senede de 4 milyon zenginleþmiþ yani 'geliþmiþ' olurum... kredi, firmalarýn iþ yapabilme kapasitelerini arttýrýyorsa ekonomiyi geliþtirir, adamýn borcu var piyasaya, sýrf onlarý kapatabilmek için malýný mülkünü ipotek ettirip kredi kullanýyor, bunu neresi ekonomik geliþme yahu dalga mý geçiyorsunuz? iþçinin cebine koymuþlar 10bin liralýk kredi kartý, herif kartý patlatmýþ olmuþ 20 bin tl borç, adama çýkartmýþlar 'kurtarma kredisi', vermiþler, bunun neresi ekonomik büyüme???

yazanlarý okuyunca bazen cidden diyorum, bazýlarý ya bilmeden yazýyor ya da biliyor ama yönlendirme yapýyor...

yakýn bir arkadaþýmýn þirketi dünyada ilk 200 e girdi, listeyi görünce aradým tebrik etmek için, bana dediði aynen þu 'Bülo s....m ilk 200ü, 3. kere kredi erteliyoruz!'.... lütfen gazete küpürlerine bakýp da ekonomi yorumu yapmayýn, içindeki insanlara ayýp oluyor...

Aynen abi , þuan ülkede kullanýlan kredi daha çok tüketime dayalý, üretim için kredi kullanýlýyorsa zaten sýkýntý yok piyasa dönüyor demektir.
Borç alýp bugünü geçiþtiriyor insanlar

vectra-tuner
17-10-2016, 10:24
Yaþým 40 þu anda , Özal dönemi öncesi telefon elektrik olmayan köyler vardý.. O dönemde kapalý ekonomi idik, Özal'ý savunmuyorum bu arada kesinlikle... Bizde para yok, geliþmiþ ülke olabilmek için Çin,Güney koru tarzý ülkeler gibi olmak gerekiyor, onlarýn geçtiði yoldan geçmek gerekiyor ancak burada çok büyük bir sorun var, bizde onlar gibi yüksek katma deðerli ürün üretebilecek insan yok.. Ülke eðitim ortalamasý ilkokul 4 çünki... Ýlk yapýlmasý gereken eðitime önem vermekki buda çok zor çünki birisi çýksa deseki ben gerçekten vatanseverim ülkeyi gerçek anlamda kalkýndýracaðým ancak 30 sene sabýr edeceðiz dese kimse kabul etmez... Borçla büyüme olmaz, Bülent bey güzel izah etmiþ , þayet kredi çekip fabrikalar kursaydýk olurdu sorunda olmazdý ancak kredi çekip Iphone 5.20 alýyor lüx ithal çikolata yiyip borçlanýyorsak zaten bitmiþiz demek...

Her gelen iktidar birþeyler söylüyor, domates cep telefonu örneði veriyor tarýmýn hayvancýlýðýn içine ediyor... Ýyide yozgattaki Mehmet dayý yüksek teknoloji ürün üretemezki!! Onun yapacaðý iþ bildiði için tarým hayvancýlýk ki Hollanda Amerika bile tarým hayvancýlýða önem veriyor bakýn Abd Us carlos pirinç ediyor dünyaya... Bir diðer konu , Özal döneminden bu yana kullandýðýmýz olmaz ise olmaz ürünlerin tümü Abd Ýsrail menþeiili ... Deterjanlarýn üreticilerine bakýn %90'ý bu saydýklarým... Adamlar bulaþýk makinasýnda çamaþýr makinasýnda kullanýlan tozu bile süsleyip misli misli karlar ile satýyor... Konut ihracý kadar aptalca birþey olamaz, kontrolsüz mülk satmak vatandaþlýk vermek zaten bozuk olan yapýyý iyice bozar... Aman para gelsin vatandaþlýk vereyim derseniz gelecek nesilleride yakarsýnýz ki bence iþ iþten geçti geçmiþ olsun diyelim... 4 Milyon suriyeli ve muthemelen daha da gelecekler var, Vizelerin kaldýrýlmasýndan dolayý kenya'dan afrika'dan adýný bilmediðimiz nice yerlerden gelen insanlar var...

Eworen
17-10-2016, 10:44
Sonradan kalkýnan ve geliþmiþ ülkelerin temelinde daima eðitim vardýr
TR de artýk resmi olarak eðitim sistemi yok var olan aðýr aksak sisteminde altýna dinamit koyup patlatma peþindeler
Eðitimin amacý artýk eðitmemek öðretmemek baþkaldýrtmamak üzerine kurulu
Köklü okullarýn eðitimine engel olunuyor kasýtlý boykot edici yýkýcý atamalar düzenlemeler yapýlýyor sesini çýkaran liselilere toma ile müdahale ediliyor
Öðretmen atamalarý sadece mülakata dayalý dayatma ile imam hatiplere mecbur býrakýlýyor tüm okullar imam hatipe çevrilmeye çalýþýlýyor

Gümbür gümbür yeni nesil geliyor arkadaþlar hiç korkmayýn gelecek çok aydýnlýk !
Çok eðitimliler çok donanýmlýlar maþallah hepsi birer cübbeli ahmet hoca inþallah hepsi birer adnan oktar
Hadiyin hayýrlýsý..

johnie
17-10-2016, 10:49
Yaklaþýk 2 senedir Turizm sektöründeyim. Olduðum þirket 36 senelik ve Þirket sahibinin asistanlýðýný yapýyorum. Bazen boss ile böyle konularý konuþuyoruz iflas eden oteller kapanan acentalar vs vs. Hepsi kredi ile alýnmýþ yapýlmýþ yerler diyiyor hiç þaþýrmýyor. Etrafýmýzda o kadar çok kapanan acenta ve otel var ki gerçekten insaný demorilize ediyor. Herkes kredi ile iþ yapýp bir yere gelmek istiyor fakat yanlýþ sonuçlardan dolayý ortaya hiçte iyi bir sonuç çýkmýyor. Turizm de '17 ' nin sonuna '18 ' in ortasýna kadar hiç bir þey beklenmiyor. Þuan da turistlerin hepsi Yunanistan - Ispanya ve Italyaya kaymýþ þekilde. Ülke de ki olaylarýn negatif geliþmesi, bir çok olayý da yanýnda götürüyor.

Maxiboost
17-10-2016, 11:09

Aynen abi, insaat sektorunu gormuyo musun? Cekiyo krediyi yapio evleri buyuyo :) Turkiye ekonomisi buyuyor! Da anlatamiyorum hep saldiriyorlar yorumlarima eksi veriyorlar :(

rodya
17-10-2016, 11:14
çektiði kredi sayesinde cebinde olmayan parayla almýþ oldugu ürün ve/Veya hizmet sayesinde zenginleþtiðini düþünen bir toplumuz biz.
bunca sene iyi bile gelmiþiz :)

mikelazi
17-10-2016, 11:22
kredim yok
kredi kartým yok
dükkanda post cihazým yok
param varsa harcarým yoksa harcamam.malý nakit alýrým.dükkandaki bütün mallar benimdir. hiç kredi veya kredi kartý harcamam...

3 sene önceki yazýn 3 ayýnda yaptýgým tatil,piknik,mangal,gezi olaylarýný düþünüyorumda .bu sene sadece 1 hafta tatile gidebildim.kimse malav okumasýn bana.halk olarak ufalýyoruz küçülüyoruz.

Yigit-Y
17-10-2016, 11:30
Ben bu piyasada bile para kazanýyorum çok þükür

Ama millete üzülüyorum ulan hem para kazanamýyor hem oy veriyor

Bu nasýl bir mantýk :)

turbo&quattro
17-10-2016, 11:36
Dun aksam haberlerde seyrederken en zenginin cebinde belki bir simit alacak parasi vardir demistim. Deliler gibi alkislar, cigliklar.. beyinsizler ordusu.

http://i1287.photobucket.com/albums/a623/joel656565/33294970-B7D9-437D-90D6-3137C8D7F088_zpsqni93n4x.jpg (http://s1287.photobucket.com/user/joel656565/media/33294970-B7D9-437D-90D6-3137C8D7F088_zpsqni93n4x.jpg.html)

Talih.b16
17-10-2016, 11:36
Aynen abi, insaat sektorunu gormuyo musun? Cekiyo krediyi yapio evleri buyuyo :) Turkiye ekonomisi buyuyor! Da anlatamiyorum hep saldiriyorlar yorumlarima eksi veriyorlar :(

aga sen ne anlatýyon ne büyüyor? herkes yazmýþ patlaðýz diye,
yok telefon yok araba alýyomuþuz, para oraya gidiyomuþ çok gülüyorum þuna:)
ne olucak maaþý alýp maðaradamý yaþayalým hayvan gibi. 1350 lira asgari ücret hee büyüyoruz.
ben düz vatandaþým kardeþim rusyayla ne oldu, turist niye gelmemiþ, israille sorun ne ben bunu bilmem, bunlar baþýmýzdakilerin iþi.
yok gezi oldu, yok þu oldu yok bu oldu, bunlar benim suçummu? insanýz hayatýn içindeyiz görüyoruz herþeyi , insanlar artýk sarma sigara içiyor.
para yok para. bunlar yaþanýrken herþey çok iyi merkez bankasý þunu açýkladý, tefe bu tüfe bu on numara herþey toz pembe anlatýyorlar.
buna kýzýyoruz biz bu halk insan gibi yaþasýn baþka derdimiz yok

ahmet3425
17-10-2016, 12:00
bu birsey deðil yýlbasýnda carsýda cok dukkan kapatýp gidecek yoklarý oynayacagýz...

M3CSL
17-10-2016, 12:05
Lüks tüketimle, eþyayla, kýsacasý kapitalist bir yaþamla medeniyete ulaþtýðýný sanmak ancak 3. dünya ülkelerinde olur, medeniyetle modenizmi karýþtýrýyoruz ve batýnýn oyununa geliyoruz,ve biz akýllanmamýþýz gibi 150 yýl önce bunlarý yaþamamýþ gibi, 80lerde yaþamamýþ gibi her seferinde kucaða oturuyoruz..

Mutluluðun kaynaðýnýda buralarda aramak baþka bir ironi, adam/kadýn alýþveriþle mutlu oluyor hayat amacý filan hale getiriyor.Sonra daha çok çalýþ daha çok borçlan ben neden mutsuzum baþlýklarý, gelsin antidepresan vs..

Baþta þu tvden filan uzaklaþmak lazým, formül belli çok okuyun ve çalýþýn, biz demeyi öðrenin.

kesici
17-10-2016, 12:09
dün gazetede elma üreticilerinin haber vardý adam 30 kuruþtan elmayý veremiyoruz almýyolar diye aðlýyordu. Bugün istanbulda kilosunu 4 liradan satýyolar. Mangonun kilosunun Türkiyeye iniþ fiyatý 80 kuruþ. Tanesi satýlýyor 6 liraya. Daha neyi konuþuosunuz yaw. Üretsekte biþey farketmiyor. Satan herifler yamyam olduklarý için üreticiyi yaþatmama derdinde.

Abi bir maldan 10 kiþi ekmek yerse sonucu bu olur. Ayný ticariler gibi. Plaka sahibi galeriye galerici kendi karýný koyar, ondan sonra kiralayana o da kendi karýný koyar, en sonunda þöförde günde 500 Tl üzeri para kazanýrsa cebine kar kalýr. Esenler halde de durum aynen böyle. Benim otelde iþler iyi olunca Doubletree'nin barýna gidiyorum çok güzel rus kýzlar var, onlar bile ilk gelince çok ucuzlar ama geçen birisini aradým 2000 Tl istedi dedim ne ayaksýn lan sen altýndan mý dedim artýk patronu varmýþ :D

Maxiboost
17-10-2016, 12:52
aga sen ne anlatýyon ne büyüyor? herkes yazmýþ patlaðýz diye,
yok telefon yok araba alýyomuþuz, para oraya gidiyomuþ çok gülüyorum þuna:)
ne olucak maaþý alýp maðaradamý yaþayalým hayvan gibi. 1350 lira asgari ücret hee büyüyoruz.
ben düz vatandaþým kardeþim rusyayla ne oldu, turist niye gelmemiþ, israille sorun ne ben bunu bilmem, bunlar baþýmýzdakilerin iþi.
yok gezi oldu, yok þu oldu yok bu oldu, bunlar benim suçummu? insanýz hayatýn içindeyiz görüyoruz herþeyi , insanlar artýk sarma sigara içiyor.
para yok para. bunlar yaþanýrken herþey çok iyi merkez bankasý þunu açýkladý, tefe bu tüfe bu on numara herþey toz pembe anlatýyorlar.
buna kýzýyoruz biz bu halk insan gibi yaþasýn baþka derdimiz yok

Ya asgari ucret bile yukseldi nasil boyle konusuyorsunuz anlamiyorum. Ekonomi kotu olsa, guclu Turkiye, guclu ekonomi olmasa asgari ucret nasil yukselsin. Vesvese dediginiz verileri destekliyor bu artik o nasi olcak? Demek ki gercekten toz pembe. Ýssizlik bile dustu kabullenemiyor kimse. Ýs begenmezler kaldi piyasada, adama gel calis diyosun yok diyo. Suni issizlik resmen

h.savas
17-10-2016, 13:06
temeli atýlmamýþ projeden 750 binlik daireyi almak için 1 saat sýra bekleyen müþterim var , bazýlarý hayatýndan çok memnun

mody
17-10-2016, 13:15
ne dediler; "yeni yapýlan köprülerin geçiþ ücretleri pahalý deðil, eskileri ucuz" :D

Sadýk Özyer
17-10-2016, 14:34
"kim esnaf olun dedi okuyup memur olaydin salla basi al maasi. ", "azicik asim agrisiz basim"

ErayCerit
17-10-2016, 14:35
"kim esnaf olun dedi okuyup memur olaydin salla basi al maasi. ", "azicik asim agrisiz basim"

baba memurmuydu ?

chevelle
17-10-2016, 14:49
arkadaþým burda ''bak ben yazdýkça nasýl da sinirleniyorlar'' diyip eðleniyo musun sen? Çünkü yazdýklarýn gerçekten mantýk dýþý. Ne iþ yapýyorsun, ne kazanýyorsun bilmiyorum ama asgari ücretin yeterli olduðunu düþünüyorsan sen o ücretle mutlu mesut yaþamaya devam edebilirsin. Bu arada asgari ücret bile yükseldi diyorsun da bazý iþ verenlerin 1300tl'nin içine yolu-yemeði de kattýðýný biliyor musun? Çýkýp asgari ücreti þu kadar yaptým demekle olmuyor o iþler, devlet uygulanýp uygulanmadýðýný da kontrol etsin bir zahmet. Ayrýca o kadar geçerli bi rakamsa bu devlet büyüklerimiz de 2600tl maaþ alsýn.Bak asgari ücretin tam 2 katý hem de. Bitirebilene aþk olsun.
90larda da ekomimiz þahane deðildi evet, ancak pek çoðumuzun annesi ev hanýmýydý, bir baba çalýþýp bir evi geçindirirdi. Sadece babamýn çalýþmasýyla 4 kiþi çok þükür doyururdu karnýmýzý. Þuan gereksiz bir lüks meraký ve tüketim furyasý var, bunu kabul ediyorum. Asgari ücret alan adam bile 3000tl lik telefon alýyo vs vs. Ancak bunlarý yapmayan kiþinin de geçinebileceðini söyleme bana.
Çok çok uygun rakamlar yazarak bir hesap çýkaralým;
600tl kira
90 elektrik, 50 su, 60 internet, yaz-kýþ ortalamasý alarak 100 de gaz diyelim: 300
haftalýk mutfak gideri 75x4: 300

Þu hesapla 1200tl'ye ulaþtýk. Giyim nerde? Sosyal yaþam nerde? Çocuk olursa onun giderleri, eðitimi için harcanacak para nerde?
Troll yapýcam diye bu kadar da saçma sapan yazýlmaz.

darkmoon
17-10-2016, 14:58
Bu yazdýðým olaylarýn kiþi ve kurumlarýn yaþadýðýmýz bu ülke ile hiç bir ilgisi alakasý yoktur.. Tamamen fantezi dünyamdan uyduruyorum..

inþaat yaparsýn projeden yan kuruluþun olan firmaya evleri kaðýt üstünde daha projeden satarsýn sonra elimizde hiç ev kalmadý hepsini projeden sattýk son elli ev var gelin alýn diye reklamlar verir balýk avýna çýkarsýn tanesinede 1 milyon dolar falan çekersin imaj prestijya bütün evleri satmýþýn..

Saf vatandaþ ali efendi veli efendide kahvede tv yi izlerken reklamlarda denk gelir yahuu kim alýyor bunca evi bir milyon dolara adamlar hepsini satmýþ helal olsun baksana der.. Ekonomi çok iyi yahu der..

o inþaat firmasýnýn yan kuruluþunda emlakçý gibi pazarlama ekibiyle fellik fellik evleri 200 bin - 300 bin tl ye satmaya çalýþýr 3 yýl - 5 yýl boyunca..

dirk
17-10-2016, 15:00
Bundan sonra bireysel olarak cevap vermeme kararý aldým. Her cevap veriþinizden nemalanýyorlar, keyifleniyorlar ve söyledikleri, yaptýklarý þeyler daha da popüler olmuþ oluyor. tartýþmaya girmemek, onlarý görmemezlikten gelmek ve açýkçasý iplememek daha doðru bir yaklaþým olacaktýr diye bi düþünce aldý beni :D

kadioglu
17-10-2016, 15:07
Ya asgari ucret bile yukseldi nasil boyle konusuyorsunuz anlamiyorum. Ekonomi kotu olsa, guclu Turkiye, guclu ekonomi olmasa asgari ucret nasil yukselsin. Vesvese dediginiz verileri destekliyor bu artik o nasi olcak? Demek ki gercekten toz pembe. Ýssizlik bile dustu kabullenemiyor kimse. Ýs begenmezler kaldi piyasada, adama gel calis diyosun yok diyo. Suni issizlik resmen

Asgari ücret yükselmeden önce ne alabiliyordu, yükseldikten sonra ne alabiliyor konusu önemli. Konunun baþýndan beri okuyorum bana az þaka yapýyormuþsun gibi geliyor kardeþ. Asgari ücret 950 lirayken simit kaç liraydý 1300 olunca kaça yükseldi. Kaldý ki asgari geçim miktarý 4-5 bin lirayken asgari ücretin 1300 lerde olmasý ayrý bir tartýþma konusu. Mevcut hükümetin ( a ve ya b partisi farketmez) bu tip zamlarý yaparken nelerden taviz verdiði de önemli bir konu.
Ha bir de eskiden sadece tofaþla renaulta biniyorduk bu gün vw'e biniyoruz muhabbeti ise çaðýn getirdiði þeyler. 1991 de bir çanak anten 1,5 maaþa alýnýyordu þimdi 1 maaþa 10 çanak anten alýnabiliyor. Çünkü çanak anten dünyada ucuzladý. Yani bu tip alabilmeler ya da ucuzlamalar hükümetin baþarýsý deðil fiyatlarýn düþüþüdür. Yani bundan 10 yýl önce 50.000 dolar olan bir araba bu gün kaç dolar ona baktýk mý bu tip alým gücü artýþlarýnýn çok doðal olduðunu görürüz.
Kýsacasý Türkiye'ye toz pembe bakmak büyük bir hatadýr. Ýþsizlik düþmüþ filan da deðildir. Ha piyasada gizli iþsizlerin olduðu bir gerçektir ama bu da isizliði sandýðýn kadar düþürmez.
Traktörün 4 lira civarýnda yatýn sa 2 lira civarýnda mazot aldýðý bir ülkede kimse toz pembe hayaller kurmasýn. Üreticinin 1 liraya ürettiði mal tüketiciye ulaþana kadar kimse üstüne kar koymasa bile 2 katý fiyata ulaþýr. Çünkü akaryakýt pahalý dolayýsýyla nakliye de pahalý. Üç yýl önce rusyadan saman ithal etti bu memleket. Sadece saman pahalýlýðý yüzünden bir dünya damýzlýk diþi hayvan kesildi. Þimdi teþviklerle hayvancýlýðý kaldýrmaya çalýþýyoruz.
Kýsacasý deveye neren eðri diye sormuþlar. Nerem doðru demiþ. Ama sen hiç bir yerim eðri deðil diyorsun.

darkmoon
17-10-2016, 15:07

istanbulda en ucuz kira bin lira oda bulabilirsen çok çok zor.. asgari ücretli biri evli olsun hadi bir tane çocuðu olsun.. kirasý bin lira olsun ..
bu adamýn çocuðununkiþisel masraflarý, okul masraflarý ,üst baþ kýyafet mutfak masrafý elektrik ,su genel giderleri bunlarda 2 bin tl olsun en iyimser rakamla.. bu adamýn aylýk maaþýnýn en az 2-3 bin tl olmasý lazým.. asgari ücret artýnca ne oluyor herþey güllük gülistanlýkmý oluyor..

asgari ücret arttýrdýlar akabinde her þeye bombardýman gibi zam yaðmuru yapýp zaten o maaþa yapýlan zam farkýný erittiler..

sen iþsizlik verisi nasýl yapýlýyor biliyormusun git araþtýr tabiki 16-22 yaþ arasýný baz alýrsan iþsiz olarak düþük çýkar o yaþarda insanlarýn çoðu bile demiyorum nerdeyse hepsi ya okuyor ya askerde.. sýkýysa 20 - 40 yaþ arasýný alsýnlar bakalým kaç milyon iþsiz var..

vectra-tuner
17-10-2016, 15:08
https://www.youtube.com/watch?v=YRqkV5CIKN4

ghibli06
17-10-2016, 15:09
arkadaþým burda ''bak ben yazdýkça nasýl da sinirleniyorlar'' diyip eðleniyo musun sen? Çünkü yazdýklarýn gerçekten mantýk dýþý. Ne iþ yapýyorsun, ne kazanýyorsun bilmiyorum ama asgari ücretin yeterli olduðunu düþünüyorsan sen o ücretle mutlu mesut yaþamaya devam edebilirsin. Bu arada asgari ücret bile yükseldi diyorsun da bazý iþ verenlerin 1300tl'nin içine yolu-yemeði de kattýðýný biliyor musun? Çýkýp asgari ücreti þu kadar yaptým demekle olmuyor o iþler, devlet uygulanýp uygulanmadýðýný da kontrol etsin bir zahmet. Ayrýca o kadar geçerli bi rakamsa bu devlet büyüklerimiz de 2600tl maaþ alsýn.Bak asgari ücretin tam 2 katý hem de. Bitirebilene aþk olsun.
90larda da ekomimiz þahane deðildi evet, ancak pek çoðumuzun annesi ev hanýmýydý, bir baba çalýþýp bir evi geçindirirdi. Sadece babamýn çalýþmasýyla 4 kiþi çok þükür doyururdu karnýmýzý. Þuan gereksiz bir lüks meraký ve tüketim furyasý var, bunu kabul ediyorum. Asgari ücret alan adam bile 3000tl lik telefon alýyo vs vs. Ancak bunlarý yapmayan kiþinin de geçinebileceðini söyleme bana.
600tl kira
90 elektrik, 50 su, 60 internet, yaz-kýþ ortalamasý alarak 100 de gaz diyelim: 300

Þu hesapla 1200tl'ye ulaþtýk. Giyim nerde? Sosyal yaþam nerde? Çocuk olursa onun giderleri, eðitimi için harcanacak para nerde?

hesap tamamen yanlýþ:

kira 600 tl -----------nakit
faturalar 200-300 tl.. kredi kartý
gýda 500 tl------------tabii ki kredi kartý
giyim 300 tl----------- kredi kartý
iphone akýllý tv vs taksidi 350 tl --- kredi kartýnýn dibi
kredi kartý asgari ödemesi 600 tl--- nakit

asýl hesap bu þekilde:) asgari kredi kartý ödemesi her ay 100 tl -200 tl artar minimum, sonucunda KK patlar...

ghibli06
17-10-2016, 15:18
hesap tamamen yanlýþ:

kira 600 tl -----------nakit
faturalar 200-300 tl.. kredi kartý
gýda 500 tl------------tabii ki kredi kartý
giyim 300 tl----------- kredi kartý
iphone akýllý tv vs taksidi 350 tl --- kredi kartýnýn dibi
kredi kartý asgari ödemesi 600 tl--- nakit

asýl hesap bu þekilde:) asgari kredi kartý ödemesi her ay 100 tl -200 tl artar minimum, sonucunda KK patlar...

eðer arabasý varsa:

LPG 300 tl----- 2. kredi kartý
bakým vs 100 tl---2. kredi kartý
kredi kartý asgari ödeme 500 tl- 1. kredi katýndan nakit çekim...

Sert@ç
17-10-2016, 15:35
Zamanýnda çay simit hesabý yapýlmýþ
ASGARİ UCRET VE TAYİP ERDOĞAN - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=eWr2dNaQMVs)

Þuan güncel rakamlarla bir daha yapalým
Ailede 3 çocuk
Çay 1tl Simit 1.50tl
Sadece tek öðün 2.5tl çarpalým 5 kiþiyle 12.5tl
3 öðün hesaplayýnca 37.5tl
30 gün boyunca 1125tl yapýyor
Yani ay sonunda asgari maaþ alan birinin cebinde 175tl kaldý

M3CSL
17-10-2016, 15:46
600tl kira

bU YAZIYA Yorumum þudur, asgari ücretle tek kiþi çalýþarak ev geçindirilekse max tasarruf moduna girilmelidir,sosyal yaþam olmaz, giyimde yýlda 1, örnekler kýsmen uç..
asýl sýkýntý 2500 alýp geçinemiyoruz diyip lüks yaþayan ý phondan bilmemneden vazgeçmeyen herþeyden þikayet eden tipler. Atasözü çok sevmesemde ayaðýný yorganýna göre uzatýcaksýn arkadaþ,ülke olarak ne üretyorsunda o kadar harcýyorsun, ülke bireylerden oluþtuðuna göre gelirin belli o kadar harcayamazsýn..Harcarsanda þikayet edemezsin ülke ekonomisi þöyle böyle diye, ekonomiyi bizim harcamalarýmýz/gelirimiz belirliyor sonuçta..

chevelle
17-10-2016, 15:52
Maximum tasarrufla geçinilebiliyormuþ yani. Peki, teþekkürler. Aydýnlandým sayenizde. Son olarak siz de aylýk bir gelir/gider tablosu çýkarýp nasýl geçinildiðini yazarsanýz asgari ücret alan vatandaþlar verdiðiniz bilgiden faydalanýp uygulamaya da geçirebilirler.
Allah kolaylýk versin herkese, ne diyelim..
Saygýlar, iyi akþamlar

ozyt1000
17-10-2016, 15:55
Büyük resmi goren zombi arkadaþlarý ikna etmek, veya fikirlerini deðiþtirmek için artýk uðraþmýyorum.

Reel örneklerle, iþsizlik, tarým, inþaat vb. sektörlerinde yaþanan krizi anlatmaya çalýþtýðýnýzda adam; "eski hükümetler olsaydý þu an daha beter durumda olurduk" minvalinde bir þeyler zýrvalýyor. Sonrasýnda istikrar, baþkanlýk vb. diye full hamaset devam ediyor. Adamlar zaten vatandaþlýktan tebaya evrilmiþ durumda.

sanýrým sonunda bizde onlarýn içtiði sudan içip "zombi" olacaðýz ve hep beraber büyük resme bakarak ayran içeceðiz.

darkmoon
17-10-2016, 16:12
anasýnýn babasýnýn yanýnda kalanlar varya yazýlarý okudukça görebiliyorum..

adam maaþý alýyor cukka cebe atýyor kira ödemiyor elektrik su ödemiyor yüksek ihtimal evli falanda deðil her þeyi ananýn babanýn maaþa 3 aylýða yýðmýþ aldýðý asgari ücret adama ceo maaþý geliyor tabiki..

lafým belli bir insana deðil ortaya okuduklarýmdan çýkardýðým analiz.. ona göre ekonomi þahane tabii bize mi þahane olucak..

imprezaWRC
17-10-2016, 16:15
Büyük resmi goren zombi arkadaþlarý ikna etmek, veya fikirlerini deðiþtirmek için artýk uðraþmýyorum.

Reel örneklerle, iþsizlik, tarým, inþaat vb. sektörlerinde yaþanan krizi anlatmaya çalýþtýðýnýzda adam; "eski hükümetler olsaydý þu an daha beter durumda olurduk" minvalinde bir þeyler zýrvalýyor. Sonrasýnda istikrar, baþkanlýk vb. diye full hamaset devam ediyor. Adamlar zaten vatandaþlýktan tebaya evrilmiþ durumda.

sanýrým sonunda bizde onlarýn içtiði sudan içip "zombi" olacaðýz ve hep beraber büyük resme bakarak ayran içeceðiz.

Hep bir paradoks yaratma peþindeler, bende cevap vermekten artýk sýkýldým. O yüzden de TV izlemiyorum, asabým bozulmasýn diye Sözcü gazetesi almýyorum, çünkü okudukça geriliyorum.
O yüzden, solucan deliðini bulursam paralel evrene geçip kurtulacaðým. Ya da blok evrende yaþýyorsak sürekli geçmiþe gitmek lazým. Olmadý para birktirip gezegen yolculuðuna katýlýp uygun bir gezegende kalmak lazým.

Maxiboost
17-10-2016, 16:21
600tl kira

Asgari ucret hicbir zaman yeterli degil di ki? Yeterli demedim zaten ama 950 liradan 1.300tl ye cikti. Bir anda % kac yukseldigini hesaplayabiliyorsundur tahminimce. Eskisinden iyiyiz.

Hesabin yanlis. 35tl elektrik parasi veriyorum, 30tl su geliyor. Ýnternetim limitli 29tl oduyorum. Kisinda en fazla odedigim yakit parasi 129tl. Mutfak vs gideriz pazar alisverisleri ile dogru miktar. Kira 700 veriyorum 923tl. Kaldi geriye 377. Cep telefonu vs vs ciksan (ilave masraflar yazdim bak) cebine 200 lira kalir. Bozdur bozdur harcarsin iste. Yazinda +129tl de cabasi. 6 ay biriktirsen 774 lira kislik yakacagin cikti iste. Git binbir cesit emrine amade AVM ye yap alisverisini :) uste para bile kaldi. Ha cocuk yaparsan bu masraflari ona harcarsin.

Devir degisti artik, yabancilari takdir edersin kari koca calismislar, bizim ulkemizde tatil yapiyorlar diye. Kendine gelince eskiden bir kisi calissa yeterdi niye simdi 2 kisi calisiyoruz diyorsunuz? Yananci ulkelerde asgari ucret sanki col yuksek millet super geciniyor..

chevelle
17-10-2016, 16:26
Asgari ucret hicbir zaman yeterli degil di ki? Yeterli demedim zaten ama 950 liradan 1.300tl ye cikti. Bir anda % kac yukseldigini hesaplayabiliyorsundur tahminimce. Eskisinden iyiyiz.

Hesabin yanlis. 35tl elektrik parasi veriyorum, 30tl su geliyor. Ýnternetim limitli 29tl oduyorum. Kisinda en fazla odedigim yakit parasi 129tl. Mutfak vs gideriz pazar alisverisleri ile dogru miktar. Kira 700 veriyorum 923tl. Kaldi geriye 377. Cep telefonu vs vs ciksan (ilave masraflar yazdim bak) cebine 200 lira kalir. Bozdur bozdur harcarsin iste. Yazinda +129tl de cabasi. 6 ay biriktirsen 774 lira kislik yakacagin cikti iste. Git binbir cesit emrine amade AVM ye yap alisverisini :) uste para bile kaldi. Ha cocuk yaparsan bu masraflari ona harcarsin.

Devir degisti artik, yabancilari takdir edersin kari koca calismislar, bizim ulkemizde tatil yapiyorlar diye. Kendine gelince eskiden bir kisi calissa yeterdi niye simdi 2 kisi calisiyoruz diyorsunuz? Yananci ulkelerde asgari ucret sanki col yuksek millet super geciniyor..

Ya kardeþim sen haklýsýn. Boþver yazmadým farzet. Benim yazdýðýmdan ''neden iki kiþi çalýþalým'' dediðim çýkarýmýný yapmýþsýn zaten. Herneyse, biz birbirimizi anlamayýz. Çocuklarýna iyi bir ülke býrakmaný dilerim. Hadi iyi akþamlar

Berkan
17-10-2016, 16:42
Bertan þaka falan yapýyosun heralde dimi :soru:

STHL
17-10-2016, 16:46
maximum boosts minimum costs :) yatýrým ve portföy yönetimi þirketin hayýrlý olsun

Quantum
17-10-2016, 16:49

Ben insanlarla dalga geçtiðini düþünüyorum hiciv sanatýný döktürüyorsun burada. Baþka açýklamasý olamaz.
Kýyafetlerini zaten yýkamýyor olmalýsýn, çünkü kýyafet alacak paran yok. E yýkanmýyorsunuz da, þampuan sabun pahalý. Bu ikisini yapmadýðýný düþünüyorum zira 30tl su parasý baþka türlü olmaz ki. Hesaplarýnda yemek vs yok. E yemek olmadýðýna göre wc sorunu da kalmýyor, tuvalet kaðýdýndan da yýrttýk. 10-15tl de cepte kaldý. Hey yavrum be! Hesap genel anlamýnda tutuyor aslýnda haklýsýn.. Ancak önerim biþeyler yemen yönünde. Þeker çikolata falan al arada. Kýy paraya arada. Yersen eðer kan þekerini yükseltirsin biraz olsun. Kafan bu hesaplara biraz daha çalýþýr.

Ancak bir þey dikkatimi çekti..
Yabancý ülkelerde sanki çok yüksek asgari ücret demiþsin ya.
Bi Google da baksana o yabancý ülkelerde ne kadarmýþ asgari ücret..
Herþeyi bilirim edalarýnda yazýp çizdiðinde insan, böyle patlýyor iþte.

Maxiboost
17-10-2016, 16:52
maximum boosts minimum costs :) yatýrým ve portföy yönetimi þirketin hayýrlý olsun

Dusunmuyo degilim valla ama osmanli turkcesinden bir isim daha uygun olur. Takma ismim genclik cahilliklerimden kalma. Ottoman yatirim ve portfoy olabilir mesela. Bu ekonomide sagdan sola yatirsam para kazanirim be..

Mert-
17-10-2016, 16:56
Ýstediðiniz kadar anlatmaya çalýþýn, mantýklý örnekler verin, ispatlar sunun fakat yine karþý tarafýn bunu anlamamazlýktan geleceðini, anlamak istemediðini göreceksiniz. Maxiboost' u kastetmiyorum belki troll yapýyor ben dýþarda kendi hayatýmda gözlemlediklerimi yazýyorum.

Bu insanlar Cumhuriyet ilan edildiðinden beri içinde bastýrýlmýþ duygularla yaþan insanlar, Atatürk'ü, çaðdaþ laik Türkiye'yi sevmeyen-istemeyen insanlar. Siz onlara istediðiniz kadar ekonomik kriz var, hýrsýzlýk var, þehit var deyin. mantýklý ve istatistik içeren verilerle yaklaþýn. Bu kiþilerin düþünceleri, istekleri farklý. isterse domates 10 lira olsun, benzin 10 lira olsun ya da ayda 100 þehit gelsin farketmez. hepsi ortak bir dava peþindeler, islamiyeti yaygýnlaþtýrmak, camileri, imam hatipleri çoðaltmak, padiþah ortamýný yeniden yaratmak, orduyu sindirmek, atatürkü ve devrimlerini unutturmak.

o yüzden mantýk ve akýl çerçevesinde açýklama yapmak boþuna nefes tüketmek bence. mücadele daha farklý yerlerde yapýlmalý

Maxiboost
17-10-2016, 16:59
Ben insanlarla dalga geçtiðini düþünüyorum hiciv sanatýný döktürüyorsun burada. Baþka açýklamasý olamaz.
Kýyafetlerini zaten yýkamýyor olmalýsýn, çünkü kýyafet alacak paran yok. E yýkanmýyorsunuz da, þampuan sabun pahalý. Bu ikisini yapmadýðýný düþünüyorum zira 30tl su parasý baþka türlü olmaz ki. Hesaplarýnda yemek vs yok. E yemek olmadýðýna göre wc sorunu da kalmýyor, tuvalet kaðýdýndan da yýrttýk. 10-15tl de cepte kaldý. Hey yavrum be! Hesap genel anlamýnda tutuyor aslýnda haklýsýn.. Ancak önerim biþeyler yemen yönünde. Þeker çikolata falan al arada. Kýy paraya arada. Yersen eðer kan þekerini yükseltirsin biraz olsun. Kafan bu hesaplara biraz daha çalýþýr.

Ancak bir þey dikkatimi çekti..
Yabancý ülkelerde sanki çok yüksek asgari ücret demiþsin ya.
Bi Google da baksana o yabancý ülkelerde ne kadarmýþ asgari ücret..
Herþeyi bilirim edalarýnda yazýp çizdiðinde insan, böyle patlýyor iþte.

Yurt disindaki ucretleri onlarin ekonomisine gore karsilastirirsan daha iyi olur yoksa pound olmus 4 kusur otmatikman deli para gibi gorunuyor. Misal adam 1.000 pound aliyodur oha 4.000tl dersin ama o adamda orda 500poun kira veriyodur vs.

Tasarruf nasi yapilir arastirirsaniz o faturalari sizde yapabilirsiniz. Sampuan kullanmiyorum beyaz sabun tercih ediyorum. Su icinde rezervuarlarda gerektigi kadar su birikir. Dus ve cesme basliklarim suyu cok fazla havayla karistirdigi icin kullanim oldukca ekonomik oluyor. Tum ampullerim led ve stadyum gibi aydinlatmiyor, televizyonda led.

Bulundugum evi ozellikle yalitimina bakarak ara kat kiraladim, tum gun ev sicak olacak sekilde calisiyor. Benim hesaba gore 6ay isinma vermezsen ortalama her halukarda cebine 150tl kalir ama dedim devir degisti. Avrupalilar gibi kari koca calismak lazim.

Maxiboost
17-10-2016, 17:01
Bertan þaka falan yapýyosun heralde dimi :soru:

Hayir kardesim ciddiyim. Benimde gozum acildi artik. Cok hatalar yapmisiz zamaninda.. yanlis acidan baktirilmisiz, hep doldurmuslar bizi. Simdi o kadar kafam rahat ve guven doluyum ki..

MetalliHead
17-10-2016, 17:02
Almanyada inek etinin kilosu 4-5 euro 1200 euro asgari ücret var ,Türkiyede et 40 tl asgari ücret 1300 tl . Oley be et yiyemiyoruz ama krediyle ev araba lüks telefonlar bizde

dorukky
17-10-2016, 17:03
1300 lirayý iyi bulanlar ; maaþ alanýn gözündenmi bakýyor yoksa maaþ vereninmi? 1300 liraya bekar 20 yaþýnda bi genç zor geçiniyo , 1 2 çocuðu olan bi ailenin geçinmesi nasý mümkün.Marketede mi gitmiyosunuz el insaf.1 kilo peynir 22 23 lira 1 kilo et 50 lira.

MetalliHead
17-10-2016, 17:06
Almanyada inek etinin kilosu 4-5 euro 1200 euro asgari ücret var ,Türkiyede et 40 tl asgari ücret 1300 tl . Oley be et yiyemiyoruz ama krediyle ev araba lüks telefonlar bizde

1200 euro üstüne kira ve çocuk yardýmý da var .

ufuksaracci
17-10-2016, 17:07
Afedersiniz ama dalga geçer gibi bozdur bozdur harca yazmýþsýnýz, komik olmuþ .

Maxiboost
17-10-2016, 17:14

13€ almanyada et. Gene ruyalar ruyalar. Kuzu ise 29€

MetalliHead
17-10-2016, 17:19
Daha dün metro kataloðundan baktým ,inek eti 4-5 euro civarýydý . Domuz yiyene zaten sudan ucuz.

Quantum
17-10-2016, 17:23
Yurt disindaki ucretleri onlarin ekonomisine gore karsilastirirsan daha iyi olur yoksa pound olmus 4 kusur otmatikman deli para gibi gorunuyor. Misal adam 1.000 pound aliyodur oha 4.000tl dersin ama o adamda orda 500poun kira veriyodur vs.

Tasarruf nasi yapilir arastirirsaniz o faturalari sizde yapabilirsiniz. Sampuan kullanmiyorum beyaz sabun tercih ediyorum. Su icinde rezervuarlarda gerektigi kadar su birikir. Dus ve cesme basliklarim suyu cok fazla havayla karistirdigi icin kullanim oldukca ekonomik oluyor. Tum ampullerim led ve stadyum gibi aydinlatmiyor, televizyonda led.

Bulundugum evi ozellikle yalitimina bakarak ara kat kiraladim, tum gun ev sicak olacak sekilde calisiyor. Benim hesaba gore 6ay isinma vermezsen ortalama her halukarda cebine 150tl kalir ama dedim devir degisti. Avrupalilar gibi kari koca calismak lazim.

"Veriyordur" mu? "Veriyor" mu..
Tahminler üzerine mi konuþuyoruz? Yoksa kuzen mi yazdý onu yanlýþlýkla..
"Veriyordur" kelimesini bilinçli bir þekilde yazdýysan tahminler üzerine konuþuyorsan anýnda kesiyorum yazdýklarýmý.

Daha somut konuþalým.. Rakamlarla konuþalým.. Matematiksel.. Baþka türlü anlamýyorum ben.. Mühendis kafasý var bende..

Geçenlerde þurayý okumuþtum, kafam karýþmýþ..
Melbourne'de yaşayan Turk'un asgari ucret hesabı pes dedirtti - Cumhuriyet Yaş** Haberleri (http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yasam/456530/Melbourne_de_yasayan_Turk_un_asgari_ucret_hesabi_p es_dedirtti.html)

Yalnýz mutfak masrafýnýn hala olmamasý konusunda yüce bilgilerinizi bizimle paylaþýrsanýz biz de memnun oluruz.. Zira o kýsým çok büyük masraf oluyor bizim tarafta.. Yiyecek kýsmýný bi kessem bütçeden, köþeyi döneceðim de her seferinde sinyal veriyorum ama dönemiyorum iþte.. Mutfak olayýna nasýl nokta koydun? Lütfen açýkla zira geçenki 55TL lik telefon linki muhabbetine dönecek CIA e ait gizli bilgiymiþ gibi davranmayýn siz de..

Ev temizliði, kýyafet temizliði (pardon kýyafet yoktu sizde.. bunu pas geçiyoruz), kiþisel temizlik konusunda sadece sabunla yürütüyorsanýz kaç kalýp sabun gidiyor? Ayda bir temizlik yeter gerçi dinimiz müsrifliði sevmez zaten.
Ha siz oradan yakalýyorsunuz olayýýýýýý þimdi anladým..
Ayda bir ev temizliði,
Ayda bir wc (e su içiyorsunuz herhalde o kadar deðil.. Musluk suyu ucuz)
Ayda bir kiþisel temizlik,
olunca evet hesap doðru oluyor sizin.

Çok çok özür dilerim. Haddimi aþtým.

Yigit-Y
17-10-2016, 17:23

Yani alman vatandaþý 13 tl ye alýyor kuzuyu 29 tl bedavaaaaaa :)

BaDCaT
17-10-2016, 17:24
Mynet 404 Hata (http://mynet.com/kiyiya-vuran-yunusun-uzerinden-3-kursun-yarasi-cikti-guncel-2680308/)

Esnaf Adamiz biz yunusa bile sikariz. Enflasyon canavari gelsin bi sarjor.

darkmoon
17-10-2016, 17:25
bende çiþimi ettikden sonra suyu damýtýp kullanýyorum dikkat ettim iþiyorum üstüne sifonu çekiyorum suyu su ile temizliyorum üstüne param gidiyor.. mantýksýlýða bakarmýsýnýz o su nereye gidiyor arýtýp damýtýp tekrar muslukdan veriyorlar iþediðim sidiðe muslukdan üstelik para vererek tekrar kullanýyorum..

BaDCaT
17-10-2016, 17:26
Kıyıya vuran yunusun uzerinden 3 kurşun yarası cıktı (http://m.mynet.com/kiyiya-vuran-yunusun-uzerinden-3-kursun-yarasi-cikti-guncel-2680308/)

Haberide bu editleyemedim.. bu ulkeden ekonomi mi bekliyorsunuz anlamadim ? Daha insan olamadiktan sonra

Maxiboost
17-10-2016, 17:28
Daha dün metro kataloðundan baktým ,inek eti 4-5 euro civarýydý . Domuz yiyene zaten sudan ucuz.

Rinder Schulter Dick fur 7,25 Euro im Angebot (http://www.marktguru.at/Angebot/METRO-Rinder%20Schulter%20Dick:711426/)

Kiymalik fiyati

MetalliHead
17-10-2016, 17:29
Rinder Schulter Dick fur 7,25 Euro im Angebot (http://www.marktguru.at/Angebot/METRO-Rinder%20Schulter%20Dick:711426/)

Kiymalik fiyati

Olsun çok farketti :D

Maxiboost
17-10-2016, 17:33
Olsun çok farketti :D

Dogrulari konusalim yeter. Kiymalik et burda da bahsettigin fiyatlarda degil. Dana kusbasi 31tl suanda, eminim haberiniz yok, diceksiniz hangi kasapta

MetalliHead
17-10-2016, 17:42
Dogrulari konusalim yeter. Kiymalik et burda da bahsettigin fiyatlarda degil. Dana kusbasi 31tl suanda, eminim haberiniz yok, diceksiniz hangi kasapta

Edirnede 35 36 civarý yakýnýmda bulunan kasapta . Ögrenci olarak arada alabiliyorum ama fiyatlarý takip ediyorum .

Maxiboost
17-10-2016, 17:44
Edirnede 35 36 civarý yakýnýmda bulunan kasapta . Ögrenci olarak arada alabiliyorum ama fiyatlarý takip ediyorum .

Ýyi takip edemiyosun;

Et ve Sut Kurumu | ESK | Satış Fiyatları (http://www.esk.gov.tr/tr/12197/Satis-Fiyatlari)

MetalliHead
17-10-2016, 17:49
Ýyi takip edemiyosun;

Et ve Sut Kurumu | ESK | Satýþ Fiyatlarý (http://www.esk.gov.tr/tr/12197/Satis-Fiyatlari)
Hadi benim kasap pahalý bimde bile kýyma 28 deðil . Bim yahu bim 32 tldi kýyma

dorukky
17-10-2016, 17:49
Hocam orda 7 burda 30küsür dediðiniz ürün , yani almanyadaki fiyatý 7x3.40(euro kuru) yapýp mý mukayese etmeliyiz yoksa 7 ye 30 küsür diyemi :)

MetalliHead
17-10-2016, 17:51
Hocam orda 7 burda 30küsür dediðiniz ürün , yani almanyadaki fiyatý 7x3.40(euro kuru) yapýp mý mukayese etmeliyiz yoksa 7 ye 30 küsür diyemi :)

Orada 1200 euro alýyor 7 euro ,burada 1300 tl 30 tl . Adam euro kazanýyo euro ödüyor. O 7 euroyu 7 tl gibi düþün.

gemsazr9
17-10-2016, 17:52
saðlýk harcamalarý ? artýk eczaneye gittiðinizde yok katýlým payý yok her muyanede 8 ytl . en az 20-30 lira . bu nasýl sigortadýr anlamadým . . eþinizin gebe olduðunu düþünün yada çocuðunuz olduðunu bez parasý mamasý vs . ilaç almasanýzda muayene paralarý birikiyor ilk ilaç almaya gittiðinizde hepsi tahsil oluyor .

kadioglu
17-10-2016, 18:37
Az önce haberlerde söylediler. Saniyede 12.760 TL. vergi ödüyormuþuz. Bir þeyde daha birinciyiz hamdolsun :)
Maxiboost arkadaþým kafa buluyor bizimle ya. Nasrettin hocanýn fil hikayesi gibi geliyor bana :D

dicaser
17-10-2016, 18:48
Bir ülkeyi ülke yapan üretim sanayisidir ; Hafif ve Aðýr sanayide ürtilen mal ülkenin refahýný saðlar ; çarþýdaki esnafýn ve avmdeki maðazanýn batmasý ülkenin ekonomisini belirlemez ancak bizim ülkemizde artýk ekonomiyi belirleyen faktör çarþý ve maðazalar oldu ;
Sebebi : Mercedes s class sýfýr arabayý fabrika çýkýþý tüm masraflar 200bin tlye türkiyeye getiriyor , 200bin satýþ fiyatý olan araba bayide 600bine belkide 700bine satýþta ; devletin vergisi arabýný 1,5 katý ; e durum böyle olursa tabiki avmlerde maðazalar artar iphone üretimi 600 liralýk telefon 3000 satýþ fiyatý var , böyle bir vergi olabilirmi ? E zaten dýþarýdan gelen mala hayvan gbi koymuþsun vergiyi , kim sanayide ter döküp biþey üretir ? herkes bayisi olayým satayým peþine düþmüþ ;
Babam 40 yýllýk bursa esnafý , aðýr sanayi ve otomasyonun gerçek manada güruhu , 10 senedir ayný laf (iþler çok kötü) ;
Ýþler gerçekten çok kötü , kimse bþey üretip satmýyor , üretmiyor üretemiyor üretsede satamýyor? tüm komþularýnla düþmansýn kime ne satacaksýn?
Avrupa ve Amerika senden mal satýn almýyor , senin biþey üretip satabileceðin ülkeler afrika ve rusya ; Aptal dýþ politikalar sebebi ile hem alýþveriþin hem üretimin hemde ülkenin aðzýna ettiler..

Allah sonumuzu hayretsin..

Maxiboost
17-10-2016, 22:05
Az önce haberlerde söylediler. Saniyede 12.760 TL. vergi ödüyormuþuz. Bir þeyde daha birinciyiz hamdolsun :)
Maxiboost arkadaþým kafa buluyor bizimle ya. Nasrettin hocanýn fil hikayesi gibi geliyor bana :D

Hay cok yasa abi be :D ulan bi ara harbi kapilip gidiyordum.

Size yemin ediyorum mantikli seylere karsi o kadar kolay cevap uretebiliyorsunuz ki anlatamam. Hicbir egitime meziyete ihtiyaciniz yok. En cahil adam bile rahatlikla catir catir troll ya da gonulden bu cevaplari yazabilir.

Arkadaslardan biri demis, bozdur bozdur harca yazmissin dalga gecer gibi olmus diye. Benim yazdiklarim, bu ucreti belirleyen, once bunu insanlara layik goren sonrada yaptiklari suni salak sacma listelerle marifetmis gibi aciklayanlardir. Buna inananlarda ayni olcude aslinda sizinle dalga gecenlerdir.

Senelerdir yaptiginiz mantikli aciklamalari yapmaya calistim, forumda arasaniz belki bulursunuz, devletin kaynaklarindan veriler koydum bir ise yaramadi. Bu saatten sonra hicbirseyi anlatmanin geregini duymuyorum, cunku hicbirseyi degistirmeyecek. Tipki bir zamanlar bende oy verdim simdi pismanim diyenler gibi pisman olmadan kimse birsey anlamayacak. Yumurta kapiya dayanmayi birak yarisini almadan harekete gecen bi millet degiliz.

vectra-tuner
17-10-2016, 22:26
Düþüncemiz ne olursa olsun hakaret aþýðýlama tarzý davranýþlar doðru deðil.. Þimdiye kadar düzgün bir iktidar görmedim al birini vur ötekine hepsi.

Korollacý
18-10-2016, 08:18
Tunacan G.U.Z. uyariniz icin tesekkur ederim. tl bazinda degilde kisi bazinda anlamisim. ama oranti olarak bakarsak bu zamana kadar baya bi artmis. iyi yonde mi artmis yoksa kotu yondemi orasi tartisilir. suanki duruma bakarsak sonumuz pekte hayra alamet degil

M3CSL
18-10-2016, 08:27
Evde neden tek kiþi çalýþýyor hemde asgari ücretle oraya takýldým ben, kadýn çalýþmama gelenektemi var o neden çalýþýp üretemiyor,

Anýl E.
18-10-2016, 08:57
Düþüncemiz ne olursa olsun hakaret aþýðýlama tarzý davranýþlar doðru deðil.. Þimdiye kadar düzgün bir iktidar görmedim al birini vur ötekine hepsi.

Ýktidar olsun ya da olmasýn;

Erbakan'ýn ,ecevit'in,Türkeþ'in týrnaðý olamazlar :).

asmisinsan
18-10-2016, 09:07
Evde neden tek kiþi çalýþýyor hemde asgari ücretle oraya takýldým ben, kadýn çalýþmama gelenektemi var o neden çalýþýp üretemiyor,

aman serkan onlarda çalýþmasýnlar sabah 1 araba 1 bayan 1 araba 1 bayan istanbulda çalýsmasýnlar ne olur çalýþsýnlar ama saat 10 akþam 4 paydos iþte çalýþsýnlar mümkünse

Yarbay
18-10-2016, 13:41
Neye üzülüyorum biliyormusunuz ne kadar sahte bir topluluk olduðumuza.

Cuma'ya gider ibadet eder arkasýndan gümrükte rüþvet alýrýz.

AKP þöyle böyle ülkeyi batýrdý deriz sonra ailecek hülooððð deriz.

kimse yanlýþ anlamasýn ben kimseyle görüþmüyorum herkes çýkarcý olmuþ, herkes aný düþünür olmuþ geleceði pahasýna ve gizliden gizliden gerek muhalefet partilerin zayýflýðýndan korkarak, gerek ticari çýkarlarýný gözeterek AKP ,RTE diye ölüyor.

keþke daha fazla karakterli,mert ve mantýklý vatandaþlarýmýz olsada o yaþadýðý aný deðil çocuðunun yaþayacaðý 15 yýl sonrasýný düþünse.

Anýl E.
18-10-2016, 13:42

kimse yanlýþ anlamasýn ben kimseyle görüþmüyorum herkes çýkarcý olmuþ, herkes aný düþünür olmuþ geleceði pahasýna ve gizliden gizliden gerek muhalefet partilerin zayýflýðýndan korkarak, gerek ticari çýkarlarýný gözeterek AKP ,RTE diye ölüyor.

keþke daha fazla karakterli,mert ve mantýklý vatandaþlarýmýz olsada o yaþadýðý aný deðil çocuðunun yaþayacaðý 15 yýl sonrasýný düþünse.

15 yýl iyimser bir rakam oldu abi bence,son 5 yýlýmýz . Belki ondan da kýsa sürer.

kadioglu
18-10-2016, 13:56

Abi millet 3 kuruþ için kýrk takla atýyor. Ýktidar yalakasý olunca mý þaþýrýyoruz? Orada çýkar çok daha fazla. Bir esnafa gidiyorsun abiiiiimmm diye karþýlýyor adam. Bir tek boynuna sarýlmýyor. Satacaðý pardon atacaðý 5 Tl'lik kazýk için yalakalýk diz boyu. Ben þaþýrmýyorum artýk. Nerede o kitaplardaki ya da eski filmlerdeki Türk milleti.

metinalan
18-10-2016, 14:34
arap sevdasý hayranlýðý bozdu bizi

Ýbrahim Erdem
18-10-2016, 15:06
Görebildiðim kadarý ile söyleyeyim. Kariyer.net sitesinde makine mühendisi için olan ilanlarda ciddi bir azalma var. Firmalar yeni çalýþan alamýyorlar çünkü küçülmeye gitmek üzereler neredeyse. Piyasada mühendis derseniz zibille. Maaþlar da buna baðlý olarak düþmüþ durumda. Yeni mezun mühendis 2k tl üstü iþ bulursa seviniyor. O da maaþýný alabilirse. Artýk iyi okullarda okumuþ mühendisler için bile iþ yok.

hfk
18-10-2016, 15:30
Görebildiðim kadarý ile söyleyeyim. Kariyer.net sitesinde makine mühendisi için olan ilanlarda ciddi bir azalma var. Firmalar yeni çalýþan alamýyorlar çünkü küçülmeye gitmek üzereler neredeyse. Piyasada mühendis derseniz zibille. Maaþlar da buna baðlý olarak düþmüþ durumda. Yeni mezun mühendis 2k tl üstü iþ bulursa seviniyor. O da maaþýný alabilirse. Artýk iyi okullarda okumuþ mühendisler için bile iþ yok.

Konuyu farklý bir boyuta geçmek istemem ama piyasadaki o zibille olan mühendisleri biz neden bulamýyoruz, yaklaþýk 3 aydan beri yetiþtirmek üzere proje mühendisi (makine) aradýk. Fakat kimse yaðýn, talaþýn, kaynak tozunun içinde çalýþmak istemiyor aþýrý rahata düþkün bir millet olduk. Herkes plazalarda karý kýzýn arasýnda piyasa derdinde. Bu arada bizim ve çevremdeki bir çok iþyerinin makine mühendisi için giriþ maaþý takribi 2500 TL. Bu arada sertifikalý kaynakçý da yok maalesef :(

Tunacan
18-10-2016, 15:34
Ayrýca bulduðunuz mühendisin aldýðý eðitimin hakkýný verebilmesi de önemli. Mülakata gelen mühendislerin çoðu mühendislikten bi haber. Bakkal gibi açtýlar devlet üniversitelerini herkes mezun oldu. Eðitim seviyemiz! yükseldi...

mert_can 41
18-10-2016, 15:36
Vallah kendimden baþkasýna üzülmüyorum artýk geçen yayýnlanan oy yüzdelerini gördümde kendi eden kendi bulur. Daha durun suriyeliler geldi iþ kuedular zaten bizim halkýmýz zor durumda iþ olanaðýný daralttýlar þimdi ýraklýlarýnda gelmesi gündemde o zaman görecem onlarý daha çok.

Hakan Girginer
18-10-2016, 15:40
Ayrýca bulduðunuz mühendisin aldýðý eðitimin hakkýný verebilmesi de önemli. Mülakata gelen mühendislerin çoðu mühendislikten bi haber. Bakkal gibi açtýlar devlet üniversitelerini herkes mezun oldu. Eðitim seviyemiz! yükseldi...

Kokoreççinin yanýndaki pasajýn ikinci katýndaki üniversite devlet üniversitesi mi?
Eskiden dersane açardý uyanýk "iþ adamlarý", artýk para üniversite açmakta.
Eðitim sulanmýþ, bitmiþ, kimin umurunda?

Tunacan
18-10-2016, 15:50
Kokoreççinin yanýndaki pasajýn ikinci katýndaki üniversite devlet üniversitesi mi?
Eskiden dersane açardý uyanýk "iþ adamlarý", artýk para üniversite açmakta.
Eðitim sulanmýþ, bitmiþ, kimin umurunda?

Devlet özel farketmiyor. Parasý olana özel, garibana devlet okulu. Tek amaç diploma. Ama nasýl ve ne için sorgulayan yok.
Hepsi dediðiniz gibi dershaneden bozma ticari amaçla kurulan üniversiteler.
Ýç boþ, hayal dünyasýnda yaþayan, kafatasýnýn içinde beyin taþýdýðýndan bi haber, karþý cinsin üreme organýný yaþama sevinci olarak kabul etmiþ bu bireyler git gide çoðalýyor maalesef...

Ha eðitim sulanmýþ, kimin umrunda ki?

darkmoon
18-10-2016, 15:55
iþ bulamýyor iþ beðendiremiyoruz olayýda farklý ..

arkadaþým çerkezköyde kalýp iþi yapýyor.. oda makineci mühendisler arýyordu uzun süre bulamadý.. bana diyor millet iþ beðenmiyor dedim ben 3 saatte istanbuldan buraya geldim onlar nasýl gelsin gitsin.. adam maaþýn ve ömrün yarýsýný yollarda heba edicek. ancak çerkezköye taþýnýcak çalýþan yada o civardan bulucak..

bir tanýdýðým uzakdan yiðenimin arkadaþý çocuk avm de dükkanda kasiyer olarak iþe baþlýyor güya kasada durucak asgari ücret alýcak.. çocuk hem müþterileri karþýlýyor onlara ayakkabý falan çýkartýyor hem kasada duruyor hem kamyonla mal geldiðinde malarý kamyonlardan indirip stantlara kadar bu diziyor.. çocuk 5 ay çalýþdý iþden ayrýlma kararý aldý patronu bak iþvar iþ beðenmiyorsunuz demiþ.. oda sen bana üç kiþinin maaþýný ver depocu stantcý ve kasiyer ben çalýþmaya devam ederim diyor adam susuyor..

þimdi o adam burda olsa millet iþ beðenmiyor kasiyer arýyorum gelen 5 ay ancak dayanýp kaçýyor millete rahat batýyor der..

baþka bir arkadaþým 4 ay dýr maaþýný alamýyordu en son üstelik firmada eleman alýmýna devam ediyor büyük ihtimal bizi yolu vericek maaþlarý iç edip bu yenileri alýcak onlarlada 4-5 ay idare edicek diyordu..

kýsaca millet iþ beðenmiyoru patron diyor ama birde çalýþandan dinlemek lazým.. iþin iç yüzü çok farklý olabiliyor.

MBuðra
18-10-2016, 16:48
2014 yilinda Hukuk Fakultesinden mezun oldum. Mezuniyetten sonra 1 yil zorunlu stajimi yaptim. Bu sure boyunca 750 TL + yol + yemek icin Sabah 9 Aksam 6 calistim. Neyse bu baska konu.

Su an yuksek lisans amaci ile Ingiltere'de bulunuyorum. Ve uzulerek soylemekteyim ki, TR'de istisna 2-3 universite harici ne egitimi egitim ne de ogrencilere sunulan olanaklar yeterli. Adamlar burada oyle sistem dizayn etmis ki, saat gibi tikir tikir isliyor. Egitim icin harcadiklari paralar, sunduklari teknolojik ekipman ve en onemlisi egitime, egitmene ve ogrenciye verdikleri deger bizimkisiyle kiyaslanamayacak derece de yuksek. Yaptiklari herseyin bir amaci mevcut. Bizde ki gibi yapmak icin yapmiyorlar.

Kiz kardesim Capa Tip Fakultesinde okuyor. Ogrenim gordukleri anfileri, kutuphaneleri, fiziki olanaklari gorseniz sacinizi yolarsiniz. Ki bu fakulte TR'nin en yuksek puanla ogrenci alan fakultelerinden birisi.

KA®ANLIK
18-10-2016, 16:54
az maaþ çok iþ,
az çalýþan, çok iþ...

yeni trend bu maalesef.

Eskiden insanlar 18:00 de iþinden çýkýp evine geldiklerinde iþle alakalý hiçbirþey olmazdý, komþuya gidilir çay içilir, akþam gezmesine çýkýlýrdý.
Þimdi teknoloji ve küresel iþ dünyasý seni 7/24 hapis ediyor. Evinde önünde laptop, sürekli birþeylerin peþindesin. kafa olarak rahatlayacak zaman bulamýyorsun.
Þimdi 8:30 - 18:00 çalýþan adam 18:00 da iþten çýktýðý zaman patronu "sen de 6 olunca pýrrr çýkýyorsun" diye serzeniþte bulunuyor. orada bile bir baský var...

bütün sektörlerde geçerli bunlar.

90+ nesli de bu yapýya uygun bir nesil deðil bence.
70-80 lilerin vur sýrtýna kazmayý küreði çalýþsýnlar. 90+ Neslinde yemiyor ama.

Bu devirde patron olmakta zor, iþçi olmakta.
Patron olsan, vergi ödemekten gýna geliyor, iþçi olsan sömürülmekten...

zor iþler...

Emrecan-R
18-10-2016, 17:20
son sayfa beni depresyona soktu ne okuyacaðýma karar veremiyorum

darkmoon
18-10-2016, 18:08
üniversite algýsý farklý olduðu için bizde..

geliþmiþ ülkelerde üniversite genelde kamu yada devlet erkanýnda ilerlemek isteyenler yada ek eðitim ihtisas gerektiren alanlarda týp,hukuk gibi bu alanlarda ilerlemek isteyenler için olan bir þey... üniversite elzem bir þey deðil onun dýþýnda..
öyle ünv ye gidince asil üstün bir insanda olmuyorsun geliþmiþ ülkelerde.. zaten o yüzden geliþmiþ ülkelerde ara eleman yani esas iþi gücü aðýr yükü yapan zanaatkar sanatçý eleman çok deðerli..

þimdi her sokakda nerdeyse bir ünv var .. soruyorsun nerden mezunsun diye eskiden bildiðimiz devlet ünv leri dýþýnda özellerden bilkent yeditepe koç bir kaç tane daha falan bilirdik .. þimdi yüzlerce binlerce ünv var..

FaBeRgE
18-10-2016, 18:24
her ile üniversite yaparsan böyle olur :)

turbo&quattro
18-10-2016, 18:25

Artik her ilcede birkac tane universite var :D

FaBeRgE
18-10-2016, 18:29
Artik her ilcede birkac tane universite var :D

çýrak bile yetiþmiyor artýk,bu ülkenin sadece doktora mühendise ihtiyacý yok. Çöpçüye,temizlikçiye ayakkabý tamircisine de ihtiyacý var. Ýþini düzgün yaparsan doktordan bile fazla kazanabilirsin. Ne el iþçiliði gerektiren meslekler yok olup gidiyor. Neyse konu kaydý sanýrým :D

darkmoon
18-10-2016, 18:52

istanbulda nerdeyse biraz abartýcam ama her mahallede nerdeyse bir ünv var..

M3CSL
19-10-2016, 08:13
az maaþ çok iþ,
az çalýþan, çok iþ...

yeni trend bu maalesef.

Eskiden insanlar 18:00 de iþinden çýkýp evine geldiklerinde iþle alakalý hiçbirþey olmazdý, komþuya gidilir çay içilir, akþam gezmesine çýkýlýrdý.
Þimdi teknoloji ve küresel iþ dünyasý seni 7/24 hapis ediyor. Evinde önünde laptop, sürekli birþeylerin peþindesin. kafa olarak rahatlayacak zaman bulamýyorsun.
Þimdi 8:30 - 18:00 çalýþan adam 18:00 da iþten çýktýðý zaman patronu "sen de 6 olunca pýrrr çýkýyorsun" diye serzeniþte bulunuyor. orada bile bir baský var...

bütün sektörlerde geçerli bunlar.

90+ nesli de bu yapýya uygun bir nesil deðil bence.
70-80 lilerin vur sýrtýna kazmayý küreði çalýþsýnlar. 90+ Neslinde yemiyor ama.

Bu devirde patron olmakta zor, iþçi olmakta.
Patron olsan, vergi ödemekten gýna geliyor, iþçi olsan sömürülmekten...

zor iþler...

Ana mantýk çalýþan için, ne kadar az çalýþýrsam o kadar iyi ne kadar kaytarýrsam o kadar iyi olursa iþverende ona göre davranýyor, heryerde olduðu gibi karþýlýklý bu iþler, ama þuna katýlmam kapitalist düzen çalýþaný sömürüyor yea sosyalist Marksist düzen derseniz, üst düzey holdinglere bakýlmalý çalýþan memnuniyeti nasýl, o tarz yada uluslararasý þirketlere girmek istiyorsanýz önce ahlaklý saygýlý, sonra iþimde ne kadar iyiyim kendimi geliþtirebiliyormuyum gibi sorularý sorarsanýz hem savunduðumuz adalet hak hukuða uygunmu bakýlýr:)

son 35 yýlýn trendi kolay yoldan para kazanmak asýl problem orada..

imprezaWRC
19-10-2016, 10:56
3.köprünün faydalarý, neyse ben zaten hep 50 TL'lik sebze alýyordum bana koymaz artýk.
https://pbs.twimg.com/media/CvG5LqmWEAAgkqb.jpg:large

220T
19-10-2016, 11:01
Ýnternet varken eski usul maðazacýlýðýn devam etmesi zaten imkansýz.Bot maðazada 400 lira,internette 149 lira.

Tunacan
19-10-2016, 11:14
3.köprünün faydalarý, neyse ben zaten hep 50 TL'lik sebze alýyordum bana koymaz artýk.
https://pbs.twimg.com/media/CvG5LqmWEAAkqb.jpg:large

Yahu ne önemi var zammýn. Köprü yaptýlar ya ona bak sen.. Hökümetimiz çok çalýþýyor.

imprezaWRC
19-10-2016, 11:30
Yahu ne önemi var zammýn. Köprü yaptýlar ya ona bak sen.. Hökümetimiz çok çalýþýyor.

Ýtalya'da seçim zamaný geldiðinde de Ýzmit-Gebze arasý banliyö hattýný yaptýk, 3.köprüyü yaptýk derler mi acaba. Halk önce çýlgýnca alkýþlar sonra lan Ýzmit nere ya, 3.köprü mü o ne ya diye uyanýrlar mý yoksa selfie için o kadar yol gelirler mi?
Roma'dan iyi geldikte Mahmutbey giþelerde sýkýþtýk kaldýk.

tylan
19-10-2016, 11:51
Daha durun çanakkale'ye de köprü yapýlýyor hem o daha maliyetli olucak zamlara hazýr olun 2017 18 marttan sonra :D :D

Anýl E.
19-10-2016, 11:56
Sivasýmýza da ALTIN kaplamalý camii maketi yaptýrýrlarsa gerçekten takdirimi kazanacaklar.

Çok güzel bir düþünce 20-30 milyon liralýk altýn kaplamalý camii maketi. Esnafýmýz keþke sivas için de böyle bir yatýrým olsa iþlerimiz iki katýna çýkar diyorlar. Düþüncelerimi mail yoluyla bakanlýða bildireceðim.

deeperblack
19-10-2016, 12:03
Parti, Muhalefet, Siyaset herþeyi bir kenara koyalým.

Ülkede iyiye giden tek birþey gösterebilecek olan varmý aramýzda ?

Gerçekten çok merak ediyorum. Benmi bukadar umutsuzum?

Anýl E.
19-10-2016, 12:14

Sadece Emre Mor vardý,o da kýrmýzý kart gördü serseri.

Mpower
19-10-2016, 12:17
Yaklaþýk iki haftadýr her gün iþ arýyorum bulabildiðim iþler en az 10 saat çalýþtýrýyor asgari ücret veriyor yol parasý vermýyor ve hafta içi bir gün tatil veriyor sonra bir de utanmadan çýkýp diyorlar ki iþsizlik yok iþ beðenmeyenler var

semavi
19-10-2016, 12:18
Bir çoðunuzun arabasý benim arabamdan daha iyi gidiyor

1.2 75 hp :)

imprezaWRC
19-10-2016, 12:20

Men In Black'teki nötralize eden cihazdan olaydý, hepsini bir araya toplayýp ýþýðý patlatýp hikayeyi yazardým, sonra yavaþ yavaþ herþey düzelirdi. Yanlýz deðilsin, çocuðun yaþý geldiðinde nerede okutacaðýz derdindeyim.

CRX
19-10-2016, 12:30
Karadenizde yaylalarýn birinin en tepesinde 2 odalý bir evde oturasým var, bu hayatta mutlu olmak için para ile iþin olmucak.

Berkan
19-10-2016, 12:45

ben hep 50 liralýk umutluyum :Deli: :ofk:

mert_can 41
19-10-2016, 14:06

muhalefette inanýyordum bir umudum vardý bu sene gördümki onlarda vatan hainimiþ hiç bir umudum yok belki geriye dönerken Atatürk dönemine denk geliriz tek ümidim o.

darkmoon
19-10-2016, 15:31
Karadenizde yaylalarýn birinin en tepesinde 2 odalý bir evde oturasým var, bu hayatta mutlu olmak için para ile iþin olmucak.

Bu sene baya izmir seferihisar ürkmez kuþadasý kaldým ekime kadar yani git gel yaparak kaldým.. þunu diyim kiran yoksa ev sana aitse bin lira iki bin lira sabit gelirle bile krallar gibi yaþarsýn.. yolda yürürken topladýðým mandalina limon nar zeytin haddi hesabý yok.. balýk alýyorsun bedava kalamarý karadesi .. yunan adalarý elinin altýnda oralara günü birlik git gel var pasaport yetiyor 50 tl bir þey günü birlik git gel millet valizcilik yapýyor adalarda her þey bedava fiyatýna.. giyim kuþam gýda içki ne istersen..

iþ sadece ufak bir sabit gelirin olmasýna bakýyor birde evde sana aitse aslanlar gibi yaþanýr. orda birde ufak bir motor alýcaksýn kýsa mesafe arabayý çýkarmamak için ayaðýný yerden kesmelik tamamdýr..

kesici
20-10-2016, 10:42
Bu sene baya izmir seferihisar ürkmez kuþadasý kaldým ekime kadar yani git gel yaparak kaldým.. þunu diyim kiran yoksa ev sana aitse bin lira iki bin lira sabit gelirle bile krallar gibi yaþarsýn.. yolda yürürken topladýðým mandalina limon nar zeytin haddi hesabý yok.. balýk alýyorsun bedava kalamarý karadesi .. yunan adalarý elinin altýnda oralara günü birlik git gel var pasaport yetiyor 50 tl bir þey günü birlik git gel millet valizcilik yapýyor adalarda her þey bedava fiyatýna.. giyim kuþam gýda içki ne istersen..

iþ sadece ufak bir sabit gelirin olmasýna bakýyor birde evde sana aitse aslanlar gibi yaþanýr. orda birde ufak bir motor alýcaksýn kýsa mesafe arabayý çýkarmamak için ayaðýný yerden kesmelik tamamdýr..

Abi oralarda arabayý çýkarsanda problem olmazki trafiksiz yerler zaten. Benim kirvem böbrek hastasý. Ameliyat oldu ve þu an iyi. Devlet maaþý var ufak biir evi var kirasýný alýyor. Az da birikmiþi var adamýn. Burada oturduðu evini sattý 500K'ya, B.evler'de. Evde dereyolunda yani güzel bir yer deðil. Gitti Çanakkale'de ev aldý kendine, müstakil, bahçesi var, boðaz manz. var 10 numara yaþýyor valla.

darkmoon
20-10-2016, 12:45
etde ucuz öyle kasap kültürü yok yazlýkçýlar alýyor genelde kasapdan.. insanlar çobandan alýyor koyunu danayý ya becerebiliyorsa kendi kediyor yada kasaba kestiriyor.. etde haliyle baya ucuza geliyor..

Muharrem C.80
20-10-2016, 14:50
etde ucuz öyle kasap kültürü yok yazlýkçýlar alýyor genelde kasapdan.. insanlar çobandan alýyor koyunu danayý ya becerebiliyorsa kendi kediyor yada kasaba kestiriyor.. etde haliyle baya ucuza geliyor..

Dediðiniz gibi bu yaz konuþuyoruz akrabayla kuzu eti kilosu 60 semte göre 70 diye gidiyor dedim, Badýrmada bizim burda hayvan alýyoruz kestirip bölüþüyoruz 20-25 liraya geliyor diyordu.

darkmoon
20-10-2016, 14:55
Dediðiniz gibi bu yaz konuþuyoruz akrabayla kuzu eti kilosu 60 semte göre 70 diye gidiyor dedim, Badýrmada bizim burda hayvan alýyoruz kestirip bölüþüyoruz 20-25 liraya geliyor diyordu.

zaten o yakýnýnýza bakýn kesin evinde bar tipi derin dondurucu vardýr.. genelde herkesde bir tane , iki tane bazýlarýnda 3 tane uzun bar tipi derin dondurucu oluyor hepside aðzýna kadar et dolu oluyor.. öyle yerlerde itfçilik kültürü hala var ben dönerken zeytin topluyorlardý..

oralarda bizden çok çok daha az kazansalarda bizdende on kat kral yaþýyorlar.

Muharrem C.80
20-10-2016, 15:14
Olmazmý gýrgýr balýkçýsý bizimkiler dondurucunun tillahý var balýktan etten baþka biþey yemiyorlar hepside en uygun fiyattan, beton gibi hepsi hanýmalrda bahçede sebzede fidanlýkta zeytinde meyvede devamlý valla hesap yapýyorduk gözün yüksekte deðilse burda ayda 1lira yoksa 2 liraya paþalar gibi yaþarsýn diyordu

kelalper
21-10-2016, 07:37
Arkadaþ en basiti Erikli su size eve gelirse 10.5 lira damacanasý. Migrostan 10 liralýk alýþveriþ yap 6 lira daha öde sana fiþ veriyor o fiþle bedava erikli damacana su evine geliyor. Heriflerin içirdikleri sudan ettikleri kar a bak. Migrosa kaça satýyor migrosda kar ediyor 6 liraya sattýðý su ile. Ama sen evden sipariþ edersen 10.5 lira. Lan sadece sudan bahsediyoruz.

Maaþ olayýna gelince de þunu sorucam bi arkadaþ; mühendise 2500 tl maaþ veriyoruz talaþýn içerisinde çalýþtýracak adam bulamýyoruz diye. Sen o kadar sene mühendislik okusan 2500 lira için talaþýn topraðýn içerisinde çalýþýr mýsýn? Verdiðin para para deðil. Adam 2500 lira alacak 1000 lira kira verecek geri kalan 1500 lira ilede ev geçindirecek. Üstü baþý o talaþýn topraðýn içerisinde yýpranacak ama hergün iþe jilet gibi gelmek zorunda neden çünkü mühendis. Diðer iþçiler gibi gelirse ne onlara laf dinletebilir nede kimse onu dinler. Harbiden çok büyük para veriyorsunuz mühendis adama. Arabasý olsa arabasýna benzin alamaz adam.

süleymann
21-10-2016, 08:37
Sivasýmýza da ALTIN kaplamalý camii maketi yaptýrýrlarsa gerçekten takdirimi kazanacaklar.

Çok güzel bir düþünce 20-30 milyon liralýk altýn kaplamalý camii maketi. Esnafýmýz keþke sivas için de böyle bir yatýrým olsa iþlerimiz iki katýna çýkar diyorlar. Düþüncelerimi mail yoluyla bakanlýða bildireceðim.

sivasýn birçok esnafýndan cacýk olmaz.1 liralýk suyu 2 liraya satýyorlar 34 plakayý görünce.

stabilize yoldan önder atlý çifligine giderken adamýn arabasýna taþ gelmiþ mevzu yapmaya calýþýyor.

ondan sonra sivasa neden turist gelmiyor gelmez tabi.

ghibli06
21-10-2016, 08:45
Arkadaþ en basiti Erikli su size eve gelirse 10.5 lira damacanasý. Migrostan 10 liralýk alýþveriþ yap 6 lira daha öde sana fiþ veriyor o fiþle bedava erikli damacana su evine geliyor. Heriflerin içirdikleri sudan ettikleri kar a bak. Migrosa kaça satýyor migrosda kar ediyor 6 liraya sattýðý su ile. Ama sen evden sipariþ edersen 10.5 lira. Lan sadece sudan bahsediyoruz.

Maaþ olayýna gelince de þunu sorucam bi arkadaþ; mühendise 2500 tl maaþ veriyoruz talaþýn içerisinde çalýþtýracak adam bulamýyoruz diye. Sen o kadar sene mühendislik okusan 2500 lira için talaþýn topraðýn içerisinde çalýþýr mýsýn? Verdiðin para para deðil. Adam 2500 lira alacak 1000 lira kira verecek geri kalan 1500 lira ilede ev geçindirecek. Üstü baþý o talaþýn topraðýn içerisinde yýpranacak ama hergün iþe jilet gibi gelmek zorunda neden çünkü mühendis. Diðer iþçiler gibi gelirse ne onlara laf dinletebilir nede kimse onu dinler. Harbiden çok büyük para veriyorsunuz mühendis adama. Arabasý olsa arabasýna benzin alamaz adam.

bizim sektörde kalifiye usta yevmiyesi 120-130 TL dir, ayda ortalama 3.000 TL kazanýrlar, þantiyede geyiði yapýlýr 'ben mimar mýyým abi 2.500 tl alayým!' der :) ülkede bedenen çalýþandan fazla okumuþ iþsiz iþ gücü var memlekette...

TheAce
21-10-2016, 09:37
3 tane usta çalýþýyor bizde en az alaný net 2800 lira alýyor ve yetiþen yeni usta yok. birkaç sene sonra daha da artacak maaþlarý, tabi sonra doðal olarak talep artar sonra tekrar düþer. en büyük sorun nereye ne kadar eleman yetiþtireceðimizi bilmiyoruz ülke olarak. þu an en büyük sorun herkes üniversite mezunu olmak için uðraþýyor. kimse demiyor bu fayanslarý kim yapacak, bu makineleri- arabalarý kim tamir edecek. her þehre üniversite yapýlýyor ama mezunlarýn nerede çalýþacaðý ile ilgili kimsenin bir þey dediði yok.

bu döngüden dolayý olan bize oluyor bundan 20 sene önce babam bu iþi devam ettirirken her hafta birileri çocuðunu kolundan tutup getirir buna meslek öðretin derdi, 10-12 yaþýnda çocuklar. þimdi ise çýrak arýyoruz diyoruz en genci 20 yaþýnda geliyor. bu yaþtaki adamý da yetiþtirmek ve parasal anlamda tatmin etmek maalesef zor oluyor. nitelikli eleman sýkýntýsý var her yerde.

semavi
21-10-2016, 10:07
Kendi bölüm adýný yazamayan üniversite mezunlarýmýz var...

BaDCaT
21-10-2016, 10:18
Bende ÝBB'de çalýþmak istiyorum.

"istanbul büyükþehir belediyesi (ibb) ile belediyeye baðlý iett, isbak, iston, ispark, isfalt, kültür aþ, halk ekmek, hamidiye, aðaç a.þ’de çalýþan ve toplam 14 bin 200 kiþiyi kapsayan toplu iþ sözleþmesi imzalandý. yüzde 11’lik zamla ücretler aylýk brüt 6 bin 93,88 tl’ye yükselirken, sosyal yardýmlarla birlikte bir iþçinin eline geçecek net ortalama ücret 4 bin 97,59 tl oldu."

İBB calışanının en duşuk maaşı 4 bin 97 TL oldu - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber (http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/ibb-calisaninin-en-dusuk-maasi-4-bin-97-tl-oldu/123572/)

Anýl E.
21-10-2016, 10:27
Ne paralar be,devletin parasý nasýl olsa ver kendi partili çalýþanýna veer ..

1 senedir iþ arýyorum,kendilerinden olmadýðým için hiçbir yere almýyorlar :). Gün gelir devran döner,horoz domalýr tavuk gömer diyoruz bakalým .

hfk
21-10-2016, 10:27

Tam okumadýðýn için yanlýþ anlamýþsýn;) okuldan yeni mezun, askerliðini bile yapmamýþ mühendisin ilk alacaðý maaþ sence ne kadar olmalý ?

Ýbrahim Erdem
21-10-2016, 10:34

Aynen abi. Ben istanbuldaki iþ ilanlarýna hiç baþvurmuyorum sýrf o yüzden. 2500tl nin yarýsýný kiraya vereceðim ölümüne yol çekeceðim fatura ödeyeceðim. Öyle lüks yaþamayý seven bir insan deðilim. Sigarayý bile sarma içerim ama ay sonuna yetiþmem mümkün deðil. Þimdi niye istanbula geleyim ki? Kaldý ki büyük kurumsal firmada sözüm ona title kovalayan birisi de deðilim. Ýstanbulda o para pul olur. Anadoluda çoðu firma o paralarý veriyor zaten.

Sen kimsin diyecekseniz. Ýleri derecede ingilizcesi olan. Solidde mutluluðun resmini çizecek kadar iyi kullanan (Þu an bunu yazarken arka planda vinç silindiri topluyorum solidworkste) . Excelde macro yazabilen. CNC de G kodu yazabilen. Saðlam bir üniversiteden diploma sahibi birisiyim. Bunu ego olarak söylemiyorum. Ben aldýðým paranýn hakkýný fazlasýyla veririm demek istiyorum.

Neyse iþ konusunda yukarýda bahsedilmiþ. Kalifiye teknisyen cidden iyi paralar alabilir. Zaten onlarda bunun farkýnda olduðu için þu anki iþimde ustabaþý bana solid öðretsene diyip duruyor.

TheAce
21-10-2016, 11:25
Ne paralar be,devletin parasý nasýl olsa ver kendi partili çalýþanýna veer ..

1 senedir iþ arýyorum,kendilerinden olmadýðým için hiçbir yere almýyorlar :). Gün gelir devran döner,horoz domalýr tavuk gömer diyoruz bakalým .

15 Temmuz darbe giriþiminden sonra insanlarýn aðzýnda hep "liyakat" kelimesi var ama, gaza gelip her gün toplanma yapýldý sonra da Yenikapý mitingi yapýldý; yine liyakat sözleri söylendi ama hala ayný tas ayný hamam, hangi parti kuruluþ olursa olsun kendi adamlarýný atýyorlar. bu kafayla bizden hiçbir þey olmaz ümidim yok pek.

Evrenoz
21-10-2016, 11:47
Yavþaklýðýn olduðu yerde liyakat olmaz..