PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gaza basınca gelen takırtı

hasqar
15-10-2016, 08:33
Merhaba arkadaşlar,
Bir ay önce 1.5D saxo'ma 4.5cm yay takıp aracı biraz düşürdüm. Düşürdükten sonra 50-60 km üzerinde gaza bastığımda hırıltı-takırtı gelmeye başladı. Ne kadar hızlanmak istersem o kadar çok ses geliyor gibi bişey, gazı bırakınca veya boştayken ses gelmiyor, gaza basıyorsam fakat düz yolda normal hızımda gidiyorsam ses az geliyor fakat biraz daha basıp hızlanmak istiyorsam ses artıyor. Bu ses, aracı bastıktan sonra olmaya başladı. Rot-balansçı, mekanikçi farklı ustalara gittim bir şey bulamadılar ve hepsi aksların sağlam olduğunu söyledi, amortisör kulelerinde boşluk olabilir vs. dedi.
Özellikle 106-saxo kullanıp aracı basan arkadaşlar varsa böyle bir sorunla karşılaştı mı çok merak ediyorum.
Bu ses neden gelebilir? Geçen 140-150 yaptım teker kopacak sandım sesten.

onurc
15-10-2016, 09:01
Şanzuman olabilir mi ? Boştayken kesiliyosa. Gaza basınca geliyosa şanzuman olabilir. Uğultu ötme benzeri bir sestir.araç vitesteyken tekerleri yerden kesecek kadar hızla tümsekten geçtinmi. Bir anda yük bindiyse şanzumana bazı metaryeller dağılmış olabilir.

hasqar
15-10-2016, 15:32
Sesten hemen önce öyle sert bir olay yaşamadım, tamamen 4.5cm bastıktan sonra olmaya başladı. Öncesinde en ufak bir şey yoktu.

Oznsrl
16-10-2016, 10:33
50 60 ı görünce teker bilyası geldi aklıma ama gazı bırakınca gittiğine göre o değil. gaza basınca olması aks belirtisi gibi aks ı sökerek mi kontrol ettiler. amortisörde falan boşluk olsa öyle hırıltı falan yapıcagını sanmıyorum. dıştan bakmayla aksın sağlam olduğunu anlayan usta amortisördeki boşluğumu anlamıyor :)

turboman
16-10-2016, 10:40
Aks dan yapar aracı fazla bastıysanız aks balans yapar gaza yüklenince görmeden anca bukadar tahmin edebiliriz

serci
17-10-2016, 17:43
iç aksları kontrol ettririn