PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredi kartı dolandırıcılıgıyla ilgili

aqustic
20-10-2016, 10:41
Arkadaşlar bu ay birileri sağlam saplamış bana.Bu alışverişler hiçbiri bana ait değil..Ben zaten bu tarihlerde Manisadaydım hep.
İşin ilginç tarafı sürekli fatura ödenmiş.Bu nasıl oluyor?Kullandıgım kredi kartı yapıkredi world kart.Müşteri hizmetlerini aradıgımda bana bir faks numarası verdi.Oraya faks çektim bu alışverişlerin incelenmesi için.Sonrada tüketici hakem heyetine müracaat ettim.Orası da yapıkredi inceledikten sonra paranı ödemezse dava aç dedi.Kartı iptal ettirdim....Biraz da kendım hatam.İnternet alışverişlerimde her defasında sanal kart üşeniyordum bişey olmaz diye.Birileri ya kartımı kopyaladı yada kart bilgilerini kopyaladı.Dikkat edin.Başka bir arkadaşıma da 7 bin lira saplamışlar yurt dışı alışverişi hep.O da ugraşıyor.
Dava açarsam bi sonuca ulaşır mıyım sizce?
04-10-2016 keban elektrİk İstanbul tr 87.04 tl
11-10-2016 İskİ/alo 185 vpos İstanbul tr 95.21 tl
11-10-2016 turkcell ivr fatura odemeistanbul tr 60.50 tl
11-10-2016 vodafone fatura ivr istanbul tr 238.70 tl
11-10-2016 turkcell ivr fatura 21.60 tl
11-10-2016 vodafone fatura ivr istanbul tr 44.90 tl

Gko
20-10-2016, 10:42
geçen gece babamın kredi kartından da koton ve defactodan 900 ve 690 liralık alışveriş yapılmış. 3d şifresi gelmiş telefona onu bile almışlar. Sabah ilk iş işlemleri iptal ettirmek oldu. Bu aralar sapıttılar dikkatli olmakta fayda var

koluman
20-10-2016, 10:43
geçmiş olsun sanal card kullanmaya bende üşeniyorum ama kullanmak lazım

NakkaSss
Aynısı benimde başıma gelmişti. Direk garantiyi arayıp şüpheli işlem ve bu harcamaların bana ait olmadığını belirttim. Direk ertesi ay hepsini kartıma iade etmişlerdi. Hatta cep telefonu ödemesi yapılan telefon numarasını bile verdiler tanıyormusunuz diye.

HalilMacit
Bankaya Harcama İtiraz Dilekçesi Verin İade Ederler. Bankaların Bu Gibi Durumlar İçin Kendi İçlerinde Sigorta Fonları Var.

johnie
20-10-2016, 10:44
kartın borcunun ödedikten sonra dibine kadar kullanıyorum o yüzden pek problem yok.
Bende duydum bir kaç arkadaş tarafından.. Dikkatli olmak gerek, 3D kesinlikle kullanılmalı.

onurc
20-10-2016, 10:46
Kullanmıyorum çok şükür.Kafam rahat,varsa nakit,yoksa yapacak birşey yok.Geçmiş olsun.

karsiyakaliozi
20-10-2016, 10:51
3d şifresi nasıl alınıyor sım kart mı kopyalanıyor başka yöntem mi var acaba

YsfTzcn
20-10-2016, 10:55
Geçen gün benim başıma geldi. Kartım kopyalanmış olmalı çünkü 3d secure olmadan internetten işlem yapmıyorum. Neyse, adam Morhipo'dan birde Trendyol'dan 300 TL - 300 TL lik alışveriş yapmış. Uyanmayayım diye taksit yapmış. Aynı anda bana mesaj geldi.
Hemen Garanti'yi aradım, kartı iptal ettim. Sonra Morhipo ve Trendyol'u aradım. Bu işlemler bana ait değil iptal edilmesini talep ettim. Onlarda iptal işlemini yaptı ve ürünler çıkmadı.
Trendyol bu sabah parayı iade etti. Morhipo ise bank itiraz dilekçeniz bize ulaştığında iade edeceğiz dedi. Aynı zamanda Garanti ye İtiraz Dilekçemide yollamıştım.

Sonuç olarak, kart kullanımları bu zamanlarda çok arttı ve çok dikkat etmek gerek kart kullanılan yerleri iyi seçmek gerek. Farkında olmasam adam dibine kadar kullanacak kartı, b.k herif.

johnie
20-10-2016, 10:58

bankaya dilekçe veriyorsunuz, 3D ile işlem yapmak istiyorum diye.
Yapacağınız her işlem sonrasında 3D sistemine geçip onayladıktan sonra telefonunuza mesaj geliyor o şekilde işlem yapıyorsunuz.

onursumer
20-10-2016, 11:00

normalda sim kart kopyalanırsa aynı anda ikisi çalışmıyor , ki şuan güncel yeni hat alırsan sim kartın bloke oluyor banka ile irtibata geçip açtırman gerekiyor

nasıl bir yol buldularsa bu son zamanlarda çok artış var bu olaylarda

karsiyakaliozi
şifreyi nasıl çalıyorlar anlamında sormuşdum kardeşim teşekkür ederim.

kiraccemal
adamlarda ne Allah korkusu var ne yargı. Bu ne rahatlık bu ne yüzsüzlük çalışıp kazanmak yerine çalmayı tercih ediyorlar. Yüksek limitli kartımı iptal edip 1000 TL' lik bir kart çıkarttım kendime kafam rahat ne kadar fazla limit o kadar huzursuzluk.

Trance-R
20-10-2016, 11:02
Alışveriş yapacağınız site adres çubuğunda ; https:// görmüyorsanız ve 3D kullanılmıyor ise, sıkıntılı süreçler başlar.

Evo34
20-10-2016, 11:05
Arkadaşlar, yakın zaman önce ülkemizin en büyük alışveriş sitelerinden biri(adını veremem) bu konuda hacklendi.
Kredi kartı bilgileri çalındı. Çalınan bilgilerle alışverişler yapılıyor.

Bu konuda yapmanız gereken en önemli işler;
1-Alışverişlerde mutlaka ama mutlaka Sanal kart kullanın(kredi kartınıza bağlı farklı bir karttır, sadece sizin aktardığınız kadar limiti olur vb.)
2-Eğer paranoyak biriyseniz ve kartınızın kullanıcılacağı günü beklemek istemiyorsanız, kartınızı iptal ettirip yeni kart talebinde bulunun(Bazı bankalar kendileri iptal edip yeni kart göndermeye başladı).

Evo34
20-10-2016, 11:07
Not: 2-Madde de bir imla veya anlam bozukluğu yoktur.
O siteden alışveriş yaptıysanız ki burayı okuyup yapmayan sayısı bir elin parmaklarını geçmez, günün birinde mutlaka kartınız bilginiz dışında kullanılacaktır.

KÖROĞLU
20-10-2016, 11:15
18 inde başıma geldi. Konu açacaktım ama gerek görmedim. Madem konusu var yazayım.

Niğde den bir kansız. (alışveriş yaptığı firmadan adresi aldım, tabi ki kargo şubesi açık adres vermemiş.)

Morhipo - Markafoni - Supplementler.com dan toplam 750 civarında alışveriş yapmış. Ykb World kartımdan.

Ayrıca 2 adet denemesi var 3700 ve 1600 küsür.

Öncelikle yaptıklarımı yazayım başına gelen olursa aynı süreci takip etsin.

1-) Bankayı arayıp k.k iptal ediyoruz ve işlemlerin size ait olmadığını iletiyorsunuz.
2-) Bankadan alacağınız fax numarasına (YKB İçin: 0262 647 19 00) ilgili harcamaların size ait olmadığını içeren bir imzalı dilekçeyi gönderiyorsunuz.
3-) Alışveriş yapılan sitelerin müş. hizmetlerine ulaşıp bilgi veriyorsunuz, çok sık tekrarlanan bir durum sanırım hiç uzatmadan yardımcı oluyorlar.
4-) Kredi kartlarını acilen net - telefon harcamasına kapatıyorsunuz.
5-) Benim gibi bişey olmaz ya diyip sanal kart kullanmıyorsanız aklınız başınıza geliyor 2 saatlik konuşmadan sonra. Sanal kartları aktif ediyorsunuz.

Geçmiş olsun.

altugkocer
20-10-2016, 11:15
Sitenin adını verirseniz belki onlarca kişi dolandırılmaktan kurtulacak ama.

kıvancr
20-10-2016, 11:28
Bu ay aynı dolandırıcılıgı bende yaşadım.
12 ad. yurt dışı cesıtlı fırmalarından kartım sanal olarak cekılmıs. banda 9 ad. cekıme red vermıs. 3 ad. onay vermıs.
Bankam benı aradı bu ıslemlerden bılgım olup olmadıgı, 9 ad. red verdıgını 3 ad. onay verdıgını son 1 saat ıcınde yapıldıgınden dolayı benım tarafımdan yapılmamıs oldugunu dusunup red verdıklerını soyledı.
Kartı kapattırdım. Suan bu 3 ıslemde beklemede gorunuyor. Onlarıda onumuzdekı ektre tarıhıne kadar sonuclanıp gerı odemesı yapılır bankamız sızı magdur etmeyecektır dedıler.
Bence sızde cagrı merkezını arayıp gereklı formu doldurup gerı ıadesını ısteyın. Gecmıs olsun.

onursumer
20-10-2016, 11:58
Not: 2-Madde de bir imla veya anlam bozukluğu yoktur.
O siteden alışveriş yaptıysanız ki burayı okuyup yapmayan sayısı bir elin parmaklarını geçmez, günün birinde mutlaka kartınız bilginiz dışında kullanılacaktır.

hangi site olduğunu paylaşırsanız ona gore onlem alalım :)

Gko
20-10-2016, 12:04
Arkadaşlar, yakın zaman önce ülkemizin en büyük alışveriş sitelerinden biri(adını veremem) bu konuda hacklendi.
Kredi kartı bilgileri çalındı. Çalınan bilgilerle alışverişler yapılıyor.

Bu konuda yapmanız gereken en önemli işler;
1-Alışverişlerde mutlaka ama mutlaka Sanal kart kullanın(kredi kartınıza bağlı farklı bir karttır, sadece sizin aktardığınız kadar limiti olur vb.)
2-Eğer paranoyak biriyseniz ve kartınızın kullanıcılacağı günü beklemek istemiyorsanız, kartınızı iptal ettirip yeni kart talebinde bulunun(Bazı bankalar kendileri iptal edip yeni kart göndermeye başladı).

flo mu o site?

battalgazi
20-10-2016, 12:13
ıkı gun önce sabah arka arkaya mesajlarla uyandım yurtdıışından oyun sitesinden kartımla alış veriş yapılıyor,29 usd,110 usd en son 705 usd çekmeye çalışmışlar 110 lira limit kaldığı için sadece 29 dolarlık alışveriş gerçekleşmiş sonrasında hemen bankayı arayıp iptal ettirdim itiraz dilekçeside verdik bekliyoruz

semavi
20-10-2016, 12:18
Ben internette kullandığım kartımı son siparişimi de vererek tüm mail orderlara kapattım yurt içi ve yurt dışı az önce :D

naci
20-10-2016, 12:45
Sitenin ismini neden paylaşmıyorsunuz? Özel bir hukuki problem mi var yoksa?

AliDogukan
20-10-2016, 12:52
http://i.hizliresim.com/J3g63B.jpg

Yazıları okuyunca çok şaşırdım bu ara atağa çıkmış kansızlar.Daha dün benim de başıma geldi.

MPower's
20-10-2016, 13:29
Kardeşim garanti bankasında çalıştığı için o anlattı çok sık oluyormuş bu durum. Bi şekilde ya alışveriş yaptığınız bi mağzadan veya başka bi yerden kart bilgilerinizi alıp 3d secure istemeyen yani mesaj onayı istemeyen sitelerden alışveriş yapıyorlar.

En yaygın olanı da faturalı hat adına telefon çıkarıp, o telefonu alıp nakit olarak satıyolarmış. Fatura tutarınıda 3d secure olmadığı için online olarak sizin haberiniz olmadan ödüyorlar.

KÖROĞLU
20-10-2016, 13:43
O zaman bankalar bunun önüne geçsin.

Tamam ben kullanıcı olarak önlem almalıyım.

Yasal olarak zorunluluk gelsin 3d güvenlik uygulaması olmayan firmalar için sanal pos kullandırmasın. Şifresiz işlem yaptırmasın.

Zararı kendine olacak. Ben nasıl olsa en çok 45 günde alırım paramı.

Bu durum sanırım bahsi geçen bilgilerin çalınmasıyla ilgili. Bir an da bu kadar çok yaşanması pek hayra alamet değil.

kunteper
20-10-2016, 14:00
Acaba herkesin kullandigi bir site sanal kartlari sakliyordu da, bu sitenin veritabanini mi patlattilar ?
Zamaninda hepsiburada.comun sakladigi ortaya cikmisti mesela.

Benim de basima bu carsamba gunu geldi. Ve ayni sekilde fatura odemisler avea.com.trden.

Sanal kart yemeksepeti ustunden mastercard ile saklaniyordu. Limiti de yuksek tutmusum ugrasmiyim surekli diye. Cekmis de cekmisler.

Bankaya dilekceyi mail attim. Iptali bekliyorum ben de.

Gko
20-10-2016, 14:05
3d olmayan siteler falan değil. Bizim kartta 3d güvenlik var ve telefona mesaj gelmiş 3d şifremiz o şekilde ayiktik biz duruma

KÖROĞLU
20-10-2016, 14:15
3d olmayan siteler falan değil. Bizim kartta 3d güvenlik var ve telefona mesaj gelmiş 3d şifremiz o şekilde ayiktik biz duruma

Kart ile ilgisi yok. Bazı siteler alışveriş sonunda 3D güvenlik ile ödemek istiyorum şeklinde bir seçen sunuyor.

Bunu işaretleyip ödeme yaparsan (n11 gibi) Kart'ına bağlı olan cep telefonuna bir numerik kod geliyor. O kod'u girmeden ödeme tamamlanmıyor.

Benim de savunduğum şu bir yasa çıkarılsın sanal pos üzerinden alışverişte mutlaka onay kodu istensin.

Ben de telefona gelen işlemi taksitlendirmek ister misiniz uyarısı ile anladım hileli işlemleri.

individual
20-10-2016, 14:24
Valla bende geçenlerde benden'de çekmişlerdi.

Turktelekom abonelik ödemesi diye.

Cep Telefonuma mesaj gelince aradım iptal ettim.

Her zaman diyorum bankalarda bu işin içinde.1000 Kişi'den böyle bir para çekilde yarısı uyanmasa düşünün para ticaretini.

Bankalarda göz yumuyor bence.

turbo&quattro
20-10-2016, 14:39
Buradada kredi karti kopyalama baya yaygin ve geneli Turklerin elinde. Kafamiz yalan, dolan, sahtekarliktan baska seye calismiyor maslesef.

individual
20-10-2016, 14:45
Buradada kredi karti kopyalama baya yaygin ve geneli Turklerin elinde. Kafamiz yalan, dolan, sahtekarliktan baska seye calismiyor maslesef.

Valla acı ama gerçek türk'e bir kural sistem ver 2DK sonra açığını bulsun o derece.

turbo&quattro
20-10-2016, 14:50
Valla acı ama gerçek türk'e bir kural sistem ver 2DK sonra açığını bulsun o derece.

Banada teklif geldi kredi karti bilgileri calmam icin :D

Genelde garsonlari yada benzin istasyonlarinda kasiyer olarak calisanlari seciyorlar. Kibrit kutusu kadar bir alet var. Karti o aletten gecirince direkt bilgileri kopyaliyor. Daha sonra alinan o bilgiler kendi sahsi kredi kartina kopyalaniyor. Yani x biryerde alisveris yaptin karti cektin ( kimlik sorsalar bile ) kredi kartindaki isim senin ama cekilen kart numarasi baskasina ait. Farkina varmanin tek yolu kredi kartinin son 4 rakami ile cikan slipin son 4 nosunu karsilastirmak ama onuda yaoan yer zaten yok.

Evo34
20-10-2016, 15:17
Arkadaşlar,
ilgili siteyi özelden de çok fazla soran olmuş.
Şu yoğun zamanlarımda sitenin hukuki açacağı işlerle zaman kaybedemem.
Şu ipucunu vereyim, son zamanlarda telefonunuza önceden hiç bildirimleri yokken,
şuanda çok fazla promosyon ve indirim bildirimi gönderen yer.

3D değil çözüm, Sanal Kart.
Sanal kartın mantığını bilmeyenler için;
Sanal kartınız mevcut kartınızdan farklı numerik bilgilere sahiptir.
Limiti sıfırdır.
50 liralık bir ürün alacaksam, önce sanal kartıma 50lira aktarıyorum, daha sonra alışverişimi yapıyorum.
Limitim kalmadığı için sanal kartım hacklense dahi maddi bir zarara uğramıyorum.
Zahmetli gibi görünse de, bu kullanımı alışkanlık haline getirin.

arda35
20-10-2016, 15:26
evo34, bir yazdın, şu anda tüm bilindik siteleri zan altında bıraktın zaten. En azından özelden yazarsan önlem almış oluruz.

Low-Rider
20-10-2016, 15:29
Zorlamayın, işte neden söyleyemediğini açıklamış.

Bahsettiği çapta, en az 1 kez herkesin alışveriş yapabileceği site sayısı zaten bir elin 5 parmağını geçmez.

Bildirim gelme sıklığı ve son post'ta ki turuncu ile biraz belli oluyor zaten :D

individual
20-10-2016, 15:30
yer.

Ben renk'den sanki buldum gibi.Zaten en son o siteden alışveriş yapmıştım hatırladığım kadarıyla.Ondan sonra bu mevzu başıma geldi.

Bu arada bu sitede daha önce çok eski bir çalışan işten ayrılırken bütün müşteri profilini alıp gitmişti.

arda35
20-10-2016, 15:35
Zorlamayın, işte neden söyleyemediğini açıklamış.

Bahsettiği çapta, en az 1 kez herkesin alışveriş yapabileceği site sayısı zaten bir elin 5 parmağını geçmez.

Bildirim gelme sıklığı ve son post'ta ki turuncu ile biraz belli oluyor zaten :D

Taam şimdi ayıktım, pardon :)

O arkadaşlarla uzunca bir süredir görüşmüyoruz. En son hsbc kartımla alışveriş yapmıştım oradan. 1-2 sene oluyor kapatalı.

YsfTzcn
20-10-2016, 15:43
Belirtilen yer den bende alışveriş yaparım. Kredi Kartımı kullanırım ama 3D Secure şeklinde tabii. Farketmiyor tabii adam direkt satın alıyor. Bu yerden patlamış olabiliriz.

aqustic
20-10-2016, 15:55
Arkadaşın bahsettigin turuncu renkli yerin isminin 3. harfi "p" mi?

therev
20-10-2016, 16:09
bankamatikleride kartınız takmadan once mutlaka kontrol edin kart kopyalıyıcı koyuyolar.

yigitblr
20-10-2016, 16:48
peki sadece alışveriş yapmamız gerekiyor mu yoksa kart bilgilerinin sitede kayıtlı mı olması lazım çalınması için?

A.Kepez
20-10-2016, 18:59
bu ara tüm online alışverişlerinizde sanal kart kullanın limiti de yapacağınız alışveriş kadar olsun ya da kartı online alışverişe ve mail order a kapatın. büyük sitelerin hepsinde özellikle isminde 11 geçen siteden dolayı sıkıntı yaşayan çok. biraz araştırırsanız göreceksiniz zaten.

TolgaUs
20-10-2016, 20:04
bi ara şu turunculu murunculu şirket kredi kartınızı sisteme kaydedin şu kadar indirim kazanın bilmem neli kampanya yapmıştı. ordanmı patladınızki acaba ? Allahtan heryerde sanalkartımı kullanırım.

marikan
20-10-2016, 20:04
Yazılanları okuyunca merak edip ekstreme baktım. Ayın 15'inde Null Luxembourg diye bir işlem var. 27,58TL
En güzeli komple kapattırmak heralde. Nette araştırırsanız meşhur alışveriş sitelerinden biri hakkında çok fazla şikayet var.

mrtngn
20-10-2016, 23:01
Aynısı 2 ay önce başıma geldi.. Şans eseri ekstreyi bi kontrol ettim 69 TL Ttnet Ankara yazıyor. Harcamayı acaba ben mi yaptım diye şüphelendim fakat işlem yapılan tarih 2 gün öncesi ve o gün dışarı dahi çıkmamıştım ki fatura borcumuz taahhütten dolayı 69 TL değildi

Tabi cok kısa bi süre önce gittigidiyor ve hepsiburadadan alışveriş yapmıştım ikisinden birinden şüphelendim. Hemen kartı sanal işlemlere kapatıp iptal ettirdim. Yeni kart talebinde bulundum..Dilekçe yazıp gönderdik 1 hafta sonra iade edildi.

Siz siz olun hangi site olursa olsun sanal kart kullanın.. 100'tl lik işlem mi yapcaksınız 105tl tanımlayın, siparişi geçtikten sonra limiti tekrar sıfırlayın.. Ayrıca biçok sitede 3d güvenlik olmadan kart numarasıyla direk işlem yapılıyor malesef bi zorunluluk yok.

Başka saçma tarafıda ttneti aradığımda kart numaramla hangi abone numarası için işlem yapılmış görmüyorlar topu bankaya atıyorlar,bankada aynı şekilde göremeyip topu ttnete atıyor

5500
21-10-2016, 00:00
Akıllı telefon kullanıyorsanız 3d şifrelerini çalmaları basit. Özellikle android telefonlarin riski büyük bu konuda. Simkart falan kopyalamayla uğraşmazlar :)
Sanalkart kullanmakta yarar var.

FaBeRgE
21-10-2016, 00:30
Yapı Kredi bu konuda çok başarılı, benimde başıma geldi hemen iade ettiler miktarları :)

aqustic
21-10-2016, 08:05
Arkadaşlar az önce telefonuma mesaj geldi.

"4165 ilen worldcart kartınıza ait harcama itirazınıza istinaden,inceleme süresince tutar kartınıza iade edilmiştir.Detaylı bilgi yazılı iletilecektir.YAPIKREDİ"

Trance-R
21-10-2016, 08:27
paranoyak ettiniz be :) işlem kısıtı yaptırdım az önce :)

skunk11
21-10-2016, 08:33
Bu aralar çok sık karşılaşılıyor böyle durumlarla, özellikle boyner ve teknosa'dan alışverişlerde dh'de sıkıntı yaşayan çok fazla kişi oldu.. Sanal kart kullanın, sinir stres sahibi olmaktan kurtulun..

kiraccemal
21-10-2016, 08:41
geçen ay bizim sekreter kızın Garanti kk' dan 2 bin TL yurt dışından çekilen meblayı bankaya gitmeden sadece telefonla ve basit bir dilekçe ile iade etmişlerdi.

KÖROĞLU
21-10-2016, 09:19
Yapı Kredi bu konuda çok başarılı, benimde başıma geldi hemen iade ettiler miktarları :)

Ykb fax'ın ertesi günü msj attı iade edilmiştir diye.

Bende ise firmalar iade ettiler. Hatta bir firma fazladan iade etti şimdi onu geri vermek için uğraşacağız :)

http://i.hizliresim.com/7AGQWW.jpg (http://hizliresim.com/7AGQWW)

individual
21-10-2016, 16:49

Bak bugün denk geldi.Zamanında neler düşünmüş adamlar şaşırdım valla.Sistemdeki açığı nasıl kullanmışlar helal olsun.

https://seyler.eksisozluk.com/bir-donemin-efsanesi-900lu-hatlarin-perde-arkasinda-yasanan-ilginc-olaylar

ufuksaracci
21-10-2016, 17:08
Peki bu iadeler yapıldıktan sonra ne oluyor, yani ne gibi bir takip yapılıyor.