PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 23.10.2016 B seansı Astra GTC 1.6 Turbo

erh
25-10-2016, 22:47
B seansının full videosu.. Trafige cok takıldık ama onemli deil zaten sure bu gucle cıkamıyor onu anladık :) en azından gazlayıp keyif almaya calıstım. frenlerim bitmek uzere ve pek begenmiyorum bu balataları.. o yzuden cok erken fren yapıyorum farkındayım.. sure 2.31 geldi bu seans.. daha onceki surelerimden daha kotu :) hernekadar yakın arkadaslarım sureyi geliştirecegime kötülestiriyorum diye dalga gecsede yeni mtorla seneye insallah suprizler yasanıcak :)

BoostER Performance GTC İstanbul Park 23.10.2016 B Seansı - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=Qncv5JYs_UI)

snrk
26-10-2016, 00:02
Eline sağlık erhan hocam. AR-1'leri Cup2'lerle karşılaştırabilir misin? Karakter olarak ve süre olarak?

levent
26-10-2016, 01:05
Erhan tebrikler yeniden :)

2.31 gelen turda 1. bölümde zaman kaybetmişsin, 13-14 te Volvo önünde kalınca mecburen orda da 3 sn civarı kaybın var bana kalırsa :)

Motoru 1.8 olarak toplama fikri değişmedi sanırım hala değil mi? Konusuna güncelleme bekleriz artık kış uykusu süresince, sorunsuz aksaklıklar olmadan toparlar yeni sezona iddialı girersin umarım :)

OrcunInce
26-10-2016, 21:47
Erhan selam,

Bir kaç sorum ve tavsiyem olacak.

1- Direksiyon turunu azaltman gerekiyor bence, sence de öyle değil mi? Hem zaman hem de konsantrasyon kaybına sebep oluyor?
2- Frene özellikle de iki düzlük sonrasında erken giriyorsun. Sorun frenlere güvenmemen mi ?
3- arabanın önü fazla sert görünüyor ya da basık görmedim canlı ama yaşadığın understeer'ın genelde sebebi bu gibi..

kelalper
26-10-2016, 22:02
Izlediklerimden sunu soyleyecegim yanlis arabaya yanlis paralar harciosun. Arabanin direksiyon kutusuda saseside yeterli degil bu pist icin. Sorun hacim degil cunku muratin jcw ile yaptigi derecelerde pug rcz r in da dereceleri 1.6lt ile. Sen araba ile pistte daha fazla mucadele verdikce zaman kaybetmeye basliyorsun. Sase tepkileri cok gec ve ben sunu yapicam bunu yapicam demiyor hissiyati yok. Gemi gibi kafasi nereye bakiyorsa oraya gitmeye calisio. Lastikler donse bile kafa donmuyor o kadar direksiyon turuda ondan kaynaklanio. Bu setupla tek yapabilecegin surekli dengeyi bozarak agirlik transferiyle yon vermek olabilir ama o da lastikler icin ciddi stres anlamina gelir. Bi de fiziksel yorgunlugu coktur.

erh
26-10-2016, 22:13
Erhan selam,

Bir kaç sorum ve tavsiyem olacak.

1- Direksiyon turunu azaltman gerekiyor bence, sence de öyle değil mi? Hem zaman hem de konsantrasyon kaybına sebep oluyor?
2- Frene özellikle de iki düzlük sonrasında erken giriyorsun. Sorun frenlere güvenmemen mi ?
3- arabanın önü fazla sert görünüyor ya da basık görmedim canlı ama yaşadığın understeer'ın genelde sebebi bu gibi..
Direksiyon kutusu konusunda turu cok uzun degil astranin aslinda.. ama bi arastiriyim opc versiyonuyla bi farkliligi varmi ben ayni diye biliyorum ama yinede arastiriyim.. aftermarket vardir mutlaka biseyler ama bakmak lazim iste..

Fren balatalarimdan memnun degilim.. hissiz ve gec tepki veriyor.. butun frenajlarim cok erken bilerek bu yuzden.. riske atmayi dusunmuyorum su an kimseyi de kendimi de :) daha iyi balataya ihtiyacim var.. pagid alicam onumuzdeki seneye. Su an ebc blue ceramic var ve d2 lerin orjinal yol balatalarindan bile oldukca kotu.. on taraf en yumusak ayarinda coilin.. astra h understeer arabasi zaten.. kilitten omce cok kotuydu su an yine iyi nispeten..

erh
26-10-2016, 22:37
Izlediklerimden sunu soyleyecegim yanlis arabaya yanlis paralar harciosun. Arabanin direksiyon kutusuda saseside yeterli degil bu pist icin. Sorun hacim degil cunku muratin jcw ile yaptigi derecelerde pug rcz r in da dereceleri 1.6lt ile. Sen araba ile pistte daha fazla mucadele verdikce zaman kaybetmeye basliyorsun. Sase tepkileri cok gec ve ben sunu yapicam bunu yapicam demiyor hissiyati yok. Gemi gibi kafasi nereye bakiyorsa oraya gitmeye calisio. Lastikler donse bile kafa donmuyor o kadar direksiyon turuda ondan kaynaklanio. Bu setupla tek yapabilecegin surekli dengeyi bozarak agirlik transferiyle yon vermek olabilir ama o da lastikler icin ciddi stres anlamina gelir. Bi de fiziksel yorgunlugu coktur.
Yorumlar icin tesekkurler.. fakat astra h bahsettigin kadar gemi bir arac degil ;) belki leon cupra su an daha iyi sureler cikariyor ve bircok sey standart olarak gelmesiyle avantajli ama, ingilterede tum trackday lere baktiginda bizim istanbulparkta calisan sifre olan "leonmk3cupra" sifresi calismiyor :) ya o adamlar henuz motorsporlari ve pist olayini anlayamamis ve yanlis arabalarla ugrasiyorlar, yada farkli baska seyler var.. rczr ve mirat enginin in eski cooperi ile kiyaslamak Haksizlik biraz. Birisi std 270 hp birisi 211 hp ve uzerindeki parcalarla 260 270 hp bandindaki bir araba.. benim aracim dunoda 205 hp veriyor ve std i 180 hp bir arac.. ha izmire piste ciktigimzda benim aracimda kilit yoktu frenlerimde sikinti vardi ve bahsettigin tam slickli cooper ile arada sadece 1.5 sn fark vardi.. kilit var artik ve yaklasik 1.5 sn daha iyi sure yapar o aractan ayni pistte su an.. su an icin ist parkta 2.29 yapabildim en iyi ve sonrasinda hic oyle agrasif kullanmadim bi daha.. yeni sekliyle bicok seyin duzelcegini dusunuyorum.. bu arada tavsiyeniz nedir daha iyi sure yapabilmek icin arac olarak?

erh
26-10-2016, 22:42
Eline sağlık erhan hocam. AR-1'leri Cup2'lerle karşılaştırabilir misin? Karakter olarak ve süre olarak?

Ar1 ler ve cup2yi arka arkaya kullandim ve bence ar1 ler daha piste uygun bir lastik. Cup2 ler cok iyi lastik ve yolda harika isler cikariyor.. fakat pistte hamur gibi ve omru cooook kisa. O kadar para verince de kuyamiyorsun lastige zaten kiysanda lastikler kiyma diye bagiriyor.. yanaklari cok yumusak ve yanaga yatiyor surekli cup2 ler.. ar1 ler tutus olarakta yanak olarakta cup2 den pistte iyi gozlemledigim. Ns2r a gore tutus daha iyi bariz ve ns2 r in en guzel ozelligi olan beton yanaklar bunda da var.. kullanicinim nazini cok iyi cekiyor..isindiktan sorna da ns2r gibi salmiyor kendini.. cup2 ile daha yakinlar enel olarak

erh
26-10-2016, 22:46
Erhan tebrikler yeniden :)

2.31 gelen turda 1. bölümde zaman kaybetmişsin, 13-14 te Volvo önünde kalınca mecburen orda da 3 sn civarı kaybın var bana kalırsa :)

Motoru 1.8 olarak toplama fikri değişmedi sanırım hala değil mi? Konusuna güncelleme bekleriz artık kış uykusu süresince, sorunsuz aksaklıklar olmadan toparlar yeni sezona iddialı girersin umarım :)
Sure yapicam diye cikmadim zaten ve cokta zorlamak istemedim isin keyfindeyim su an :) yeni motorun tum parcalari geldi artik yapim asamasima geciyoruz.. bu pistte guc olmadan hicbisey olmuyor bizde gucleneml gorelim o zaman ne yapabilcez.. basliga bi guncel gelicek yakinda evet :)

Zero
26-10-2016, 22:57
Erhan yanlış anlamazsan sana megane rs 225 alıp üzerinde uğraşmanı tavsiye edebilirim. Maalesef astra ile çok çok ileri gidemez süreler.. megane 225 ile araç dahil 80-90.000 TL bandında harika işler çıkartılabilir..

erh
26-10-2016, 23:01
Erhan yanlış anlamazsan sana megane rs 225 alıp üzerinde uğraşmanı tavsiye edebilirim. Maalesef astra ile çok çok ileri gidemez süreler.. megane 225 ile araç dahil 80-90.000 TL bandında harika işler çıkartılabilir..

Neden yanlis anliyim herkesin fikri farkli :) hayatimda en son ugrasacagim araba megane rs olur benimde mesela.. onun problemiyle ugrasana kadar 106 gti ile stock girerim daha huzurlu :) ama bilmiyorum astra h ile tecrubeniz ne ama bence fazla hakkini yiyorsunuz :)

erh
26-10-2016, 23:15
Bir de bikac mesaj olunca yazmak istedim.. yani farklilik bir renk degilmidir sizce de? Ben bicok kisinin bu araci tanimadigini biliyorum.. bitirince turkiyede hic yapilmamis bir projeyi yapmis olucam bu bana ayri bjr keyif veriyor. Ayriyetten kimisi en kolay yoldan en az zarar ettiricek ve en uygun arabayla bu isi yapmak ister kimiside farkli bisey yapmak ister.. hani diyoruz ya keyif almak diye, hirs vs yapmayalim diye.. arkadas sirf sure sirf sure diye birsey yokki? Pistte yakin bir arabayla gazlamak bana daha cok keyif veriyor sahsen. Ha benim kendimce bi didiam var ve bitince onunla ilgili ugrascam.. su an sure icin hicbisey yapmayi dusunmuyorum bitene kadar cunku su haliyle hicbisey olmayacak..

Schumi
26-10-2016, 23:59
Videoyu izleyemedim ama Astra'dan devam etmeni öneririm bende. Hem bildiğin araç hemde amaç sadece en iyi süreyi yapmak değil aynı zamanda araç geliştirmek ve o araç ile süre yapmak olmalı. Eğer kısa turlu direksiyon mili bulamazsan yada komple kutu bundan kullanabilirsin. Ama ESP komple iptal olur direksiyon açısı ile teker açısı çok alakası olacağı için.

http://www.colemanracing.com/Assets/ProductImages/22369-color.jpg
Steering Quickeners (http://www.colemanracing.com/Steering-Quickeners-P4753.aspx)

Ben bunun 1 : 1.5 olanını aldım. Çünkü soldan direksiyon kutusu yada pin/rack bulamadım. Henüz monte etmedim araca ama yurt dışında çoğunlukla olumlu yorumlar.

levent
27-10-2016, 03:52
308 GTi da Burak Ertem kullanımı ile 2.29 yapmış pist günlerinde,

Peugeot 308 GTI ile İstanbul Park pist gunu - Benzin TV 2016 - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=BfUteRXKu50)

Bence Astra o kadar da jöle kıvamında şaseye sahip değil.. Kafası dönmek istemeyen araba bende, direksiyon tam sağ-sol tur sayısı 3.36.. :D

kelalper
27-10-2016, 09:16
Megane Rs in ne problemlerini duydun bilmiyorum ama 3 sene gazlayarak bindim hiç bir problem yaşamadım. En son turbosu bitti revize oldu. Bu arada eğri oturup doğru konuşalım. Arabanın 205 hpden fazlası var. 255 hp S3 açamadı arayı. Ayrıca benim 1.6dan verdiğim örnek şu pist için 1.6 da gayet yeterli boşuna 1.8 yapıp bloğun ısısını arttırma.
Son not sol kolun sürekli olarak cam kenarında iki elininde direksiyonda olmasını tavsiye ederim.

mrbars
27-10-2016, 09:30

Peugeot 308 GTI ile İstanbul Park pist gunu - Benzin TV 2016 - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=BfUteRXKu50)

Bence Astra o kadar da jöle kıvamında şaseye sahip değil.. Kafası dönmek istemeyen araba bende, direksiyon tam sağ-sol tur sayısı 3.36.. :D

GTI'da lastikler ne bilmiyorum ama ısınıp şişmiş; ruhunu teslim edip, "bırak abi beni gidiyim anca sahil yolunda gazlayayım buralar benim harcım değil, starbucksta oturup kahve içelim mi abim" moduna geçmiş. kilit de "nereyi sıksam öteki açıyor, istifayı basarım alın lan şuna bir lastik de işimizi yapalım artık" kıvamında.

mrbars
27-10-2016, 09:38
B seansının full videosu.. Trafige cok takıldık ama onemli deil zaten sure bu gucle cıkamıyor onu anladık :) en azından gazlayıp keyif almaya calıstım. frenlerim bitmek uzere ve pek begenmiyorum bu balataları.. o yzuden cok erken fren yapıyorum farkındayım.. sure 2.31 geldi bu seans.. daha onceki surelerimden daha kotu :) hernekadar yakın arkadaslarım sureyi geliştirecegime kötülestiriyorum diye dalga gecsede yeni mtorla seneye insallah suprizler yasanıcak :)

BoostER Performance GTC İstanbul Park 23.10.2016 B Seansı - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=Qncvya5JYs_UI)

Erhan acayip az gazlamışsın bu sefer. Virajlara çok sakin girmişsin.
Bir de dikkatimi çekiyor, özellikle önüne araba aldığında ciddi hızlanıyorsun. Tavşan kaç Erhan kovala sende bildiğin 3-4 sn daha getirir :)

iynn-RS
27-10-2016, 09:45
Megane Rs in ne problemlerini duydun bilmiyorum ama 3 sene gazlayarak bindim hiç bir problem yaşamadım. En son turbosu bitti revize oldu. Bu arada eğri oturup doğru konuşalım. Arabanın 205 hpden fazlası var. 255 hp S3 açamadı arayı. Ayrıca benim 1.6dan verdiğim örnek şu pist için 1.6 da gayet yeterli boşuna 1.8 yapıp bloğun ısısını arttırma.
Son not sol kolun sürekli olarak cam kenarında iki elininde direksiyonda olmasını tavsiye ederim.

225 lik meg rs den bahsediyoruz demi.
Senden baska savunan yok abi o arabayi.
pistte de yaptigi bi iş yok.
250 hp nin ustune cikabilende gormedim. ustunu yaptigini soyleyenlerde hep sehir efsanesi.

iynn-RS
27-10-2016, 09:48
Bir de dikkatimi çekiyor, özellikle önüne araba aldığında ciddi hızlanıyorsun. Tavşan kaç Erhan kovala sende bildiğin 3-4 sn daha getirir :)

Erhanin ve benim en iyi suremiz benim önden kactigim erhanin beni kovaladigi turda olmus :)

ilk 2 tur 1.4 basincla cok daha hizli olmama ragmen daha yavas dönmusum.

iynn-RS
27-10-2016, 10:31
hernekadar yakın arkadaslarım sureyi geliştirecegime kötülestiriyorum diye dalga gecsede yeni mtorla seneye insallah suprizler yasanıcak :)

Halt etmis onlar.Sen bakma kardesim onlara :) :)

snrk
27-10-2016, 10:35
GTI'da lastikler ne bilmiyorum ama ısınıp şişmiş; ruhunu teslim edip, "bırak abi beni gidiyim anca sahil yolunda gazlayayım buralar benim harcım değil, starbucksta oturup kahve içelim mi abim" moduna geçmiş. kilit de "nereyi sıksam öteki açıyor, istifayı basarım alın lan şuna bir lastik de işimizi yapalım artık" kıvamında.

Fabrika çıkışı Pilot Super Sport. Aynen dediğiniz gibi olmuş, malesef 2 turdan sonra pert.

Zero
27-10-2016, 20:08
Neden yanlis anliyim herkesin fikri farkli :) hayatimda en son ugrasacagim araba megane rs olur benimde mesela.. onun problemiyle ugrasana kadar 106 gti ile stock girerim daha huzurlu :) ama bilmiyorum astra h ile tecrubeniz ne ama bence fazla hakkini yiyorsunuz :)

Astra H ile tecrübem yok açıkçası aslında yapılmamışı yapmaya çalışmanı da takdir ediyorum ama çok emek zaman para harcıyorsun bu bir hedefin var demek bu hedefe ulaşmaktaki en önemli noktalardan biri de fabrikasyon torpilli bir araçla başlamak aslında. Megane 225 sandığın kadar problemli değil ve bu tip işler için gerçekten bence fp olarak en başarılı araba bu sınıfta. Bana göre stok motorla süresi yaklaşık 2.30 a yaklaşabilecek bir araç.

kelalper
27-10-2016, 21:26
225 lik meg rs den bahsediyoruz demi.
Senden baska savunan yok abi o arabayi.
pistte de yaptigi bi iş yok.
250 hp nin ustune cikabilende gormedim. ustunu yaptigini soyleyenlerde hep sehir efsanesi.

benim dynodynamicsde 266hp var. o da yaklaşık 290 hp yapar. Candan da 275 hp aldı. Reçeteleri belli yapamayanlar var diye yapılamaz anlamına gelmiyor.

Gko
27-10-2016, 22:21
videoyu daha izleyemedim ama elinize sağlık.

Farklı araçlarla uğraşıp emek verip cevap almak daha zevkli olsa gerek bilindik arabalardansa benim fikrime göre, sizde gayet zevk alıyosanız başka araçlara yönelme durumu düşünülmemesi bile gerekir bence

iynn-RS
27-10-2016, 22:26
benim dynodynamicsde 266hp var. o da yaklaşık 290 hp yapar. Candan da 275 hp aldı. Reçeteleri belli yapamayanlar var diye yapılamaz anlamına gelmiyor.

Dynoda yapan cok abi.Benim clio ile 10. yilim. Ve meg rs ler ilede ister istemez bi bilgi birikimimiz var. Dynoda aliyor ama yolda bisey yok , yolda biraz disini gosterenlerde limitte oluyor bi bakiyosun haftasina elinde pistonlarla geziyo sanayide.Ben bu gune kadar 2.0 turbo num hakkini veren meg rs gormedim.Bunu reanault sever olarak uzulerek soyluyorum.

Pistteki basarisina gelirsek yakin guclerde rakiplerinden iyi olduğu bariz.Ama rakipler cok kolay guclenebiliyor. Meg rs yerinde sayiyor. Yol tutus şase de biyere kadar.meg rs in ist parkda inecegi max 2.30

Erhan stock motorla (egzoz,cooler,yazilim disinda filitre dahi yok) sadece yuruyenle 2.29 yapmis.Yuruyende bazi ayar eksikleri olabilir buda zamanla pistr girdikce duzeltilir.

Motor konusuna gelirsek gtc deki motordan alinan ve alinabilecek gucler meg rs icin imkansiza yakin.

Bekleyip gorecegiz gtc neler yapacak.Beklentimiz gerceklesmezsede dunyanin sonu degil,arac degistirir bu hobimize devam ederiz.Ama bu arac meg rs 225 olmaz eminim.

erh
28-10-2016, 11:28
Videoyu izleyemedim ama Astra'dan devam etmeni öneririm bende. Hem bildiğin araç hemde amaç sadece en iyi süreyi yapmak değil aynı zamanda araç geliştirmek ve o araç ile süre yapmak olmalı. Eğer kısa turlu direksiyon mili bulamazsan yada komple kutu bundan kullanabilirsin. Ama ESP komple iptal olur direksiyon açısı ile teker açısı çok alakası olacağı için.

http://www.colemanracing.com/Assets/ProductImages/22369-color.jpg
Steering Quickeners (http://www.colemanracing.com/Steering-Quickeners-P4753.aspx)

Ben bunun 1 : 1.5 olanını aldım. Çünkü soldan direksiyon kutusu yada pin/rack bulamadım. Henüz monte etmedim araca ama yurt dışında çoğunlukla olumlu yorumlar.

bu direk mafsalın arasına mı takılıyor ? ESP iptal kullanıyorum zaten surekli hic ESP li kullanmadım pistte o yonden sıkıntım olmaz :) fiyatı nedir bunun ?

erh
28-10-2016, 11:29

İzledim videoyu simdi, bunun sasesi iyiyse ben öpüp başıma koyarım arabamı :)

erh
28-10-2016, 11:37
Son not sol kolun sürekli olarak cam kenarında iki elininde direksiyonda olmasını tavsiye ederim.megane rs e sıfırken aldı arkadasım bindik uzun bir sure. guzel arabadır yol tutusu da guzeldir begenirim ama uzerine biseyler yaptıgında ilerisi yok malesef. Kasa olarak guzel olsada motoru verimsiz. Stage 1 olarak belki guzel ve sıkıntısız ama sonrası beni hasta eder..

205 hp ölçülen değer.. Gidişinden memnunum yapılana göre.. Olsun olsun 220 hp olsun dahası cıkamaz malesef.. S3 yeni kasa 300hp olanlardan bu arada 255değil.. 1.8 yaparak blok ısısını artıramayız zaten cunku bore artmıycak strok artıcak.. denenmiş bir setup zaten ve amacım hacmi artirip daha erken turbonun dolmasını sağlamak..

erh
28-10-2016, 11:39

Dediğim gibi zaten keyfi cıktım.. benzer gucteki arabalarla pistte gazlamak cok keyifli oluyor.. Tavsan olayı oyle evet m3 le attıgımız tur en cok keyif aldıgım pist gunuydu mesela :D

erh
28-10-2016, 11:40
Erhanin ve benim en iyi suremiz benim önden kactigim erhanin beni kovaladigi turda olmus :)

ilk 2 tur 1.4 basincla cok daha hizli olmama ragmen daha yavas dönmusum.

hadi yine iyisin gectin beni :D

erh
28-10-2016, 11:46
Astra H ile tecrübem yok açıkçası aslında yapılmamışı yapmaya çalışmanı da takdir ediyorum ama çok emek zaman para harcıyorsun bu bir hedefin var demek bu hedefe ulaşmaktaki en önemli noktalardan biri de fabrikasyon torpilli bir araçla başlamak aslında. Megane 225 sandığın kadar problemli değil ve bu tip işler için gerçekten bence fp olarak en başarılı araba bu sınıfta. Bana göre stok motorla süresi yaklaşık 2.30 a yaklaşabilecek bir araç.

Simdi şöyle bir durum var, megane rs i inanılmaz iyi tanıyorum vidasına kadar bilirim diyemiyorum.. belki gercekten onunda basarıları vardır ve sende onları bilerek bu tavsiyede bulunuyosundur eminim.. AMa astra h gtc hatta astra g sasi olarak ciddi basarılı bir arac. yurtdısında hem cok fazla alternatif track setupları var hemde cok fazla kullanan var. yani şöyle söliyim golf 7 r ı olupta track için sırf astra h opc alan bi arkadasım var ingilterede :) Su an all in one olarak mk3 cupra tam torpilli söyledigin gibi. onda olan seyleri biz sonradan yapmaya calısıyoruz.. mesela kilit gibi.. ama megane rs stock motorla 30 a yaklasır demişsin ben stock motorla 29 yaptım.. ki iyi balatam olsa ben bu sureyi de bu sekilde geliştiririm ama 1 sn hadi 2 sn assagıya cekmişim ne işe yarar.. söyledigin gibi hedef cok daha asagısı ve onun için de guc lazım. guc kısmı su an benim motorum için en kolay kısım :)

erh
28-10-2016, 11:47
videoyu daha izleyemedim ama elinize sağlık.

Farklı araçlarla uğraşıp emek verip cevap almak daha zevkli olsa gerek bilindik arabalardansa benim fikrime göre, sizde gayet zevk alıyosanız başka araçlara yönelme durumu düşünülmemesi bile gerekir bence

tesekkürler dusunceniz için. her cıktıgımda cok keyif veriyor ama zamanla dahada geliştircem.. sırada motor sonrasında ince ama onemli seyler kalır..

erh
28-10-2016, 11:48
Dynoda yapan cok abi.Benim clio ile 10. yilim. Ve meg rs ler ilede ister istemez bi bilgi birikimimiz var. Dynoda aliyor ama yolda bisey yok , yolda biraz disini gosterenlerde limitte oluyor bi bakiyosun haftasina elinde pistonlarla geziyo sanayide.Ben bu gune kadar 2.0 turbo num hakkini veren meg rs gormedim.Bunu reanault sever olarak uzulerek soyluyorum.

Pistteki basarisina gelirsek yakin guclerde rakiplerinden iyi olduğu bariz.Ama rakipler cok kolay guclenebiliyor. Meg rs yerinde sayiyor. Yol tutus şase de biyere kadar.meg rs in ist parkda inecegi max 2.30

Erhan stock motorla (egzoz,cooler,yazilim disinda filitre dahi yok) sadece yuruyenle 2.29 yapmis.Yuruyende bazi ayar eksikleri olabilir buda zamanla pistr girdikce duzeltilir.

Motor konusuna gelirsek gtc deki motordan alinan ve alinabilecek gucler meg rs icin imkansiza yakin.

Bekleyip gorecegiz gtc neler yapacak.Beklentimiz gerceklesmezsede dunyanin sonu degil,arac degistirir bu hobimize devam ederiz.Ama bu arac meg rs 225 olmaz eminim.

düşüncelerime tercuman olmussunuz sayın tic rs ibo..

mrbars
28-10-2016, 13:54
260 HP Guilietta ile 2:30 dönüldü. Biraz daha az beygirle Erhan 2:29 küsür yaptı.
Megane 2 RS iyiyse 2:26 yapmalı diyecem de, Muratlı Jason'lı mekanik kilitli 265+ HP Megane 3 RS bile anca 2:26 yaptı arkadaş.

Diğer pistleri bilmem de, İstanbul Park'ta MQB Cupra'lar hileyi bulmuş, güle oynaya dönüp, çatır çatır da gidiyorlar. Gıdıklasan 340-390 HP oluyorlar. Arka düzlükte 240 kadran hızları nedir, 2:18 hedefler nedir arkadaş..

kalipson
28-10-2016, 14:08
Hayatında, emmisinin dayısının ya da arkadaşının Megane RS'inde bi iki tur harici binmişliği anca olan kişiler şu RS'lere *** atmıyor mu; ayar oluyorum...
Ben 3 kez RS sahibi oldum, sen kaç kez oldun? Ne yaptın da ne gördün sorun olarak? Yaz da bizi de aydınlat o ışığınla. :)
İspat istemiyorum bak; ne yaptın da ne gördün? Onu yaz yeter, ben kabul edecem senin yaşadığın sorunları "sorun" olarak.
Bu laflarım, sorunlu olduğunu iddia eden herkese...
Buyrun... Dinliyorum.

Öyle yağma yok. Bişey biliyorsan yaz

kalipson
28-10-2016, 14:22
Hee şunu da ekleyeyim de sıkarken ona göre sıkın...
Şunu yaptım bunu yaptım ama ala ala şu kadar güç alabildim değil; şunu şunu yaptım ama burası elimde kaldı olarak yazabilen yazsın.
İngiltere'de bile en çok tutulan hothatch'ler içinde sürekli kendine ilk 3'te yer bulan arabaya sorunlu diyenler bence ya ne yazdıklarının farkında değil, ya modele gıcıklar...

Commander696
28-10-2016, 15:01
Bence astra 2.0 olmalıydı diğer rakipleriyle başetmesi daha kolay olurdu sanki.Yinede gücüne göre güzel süre bence tebrikler.
Meganecı arkadaşlarda böyle konularda gereksiz fanatiklik yapıyolar bence.Yol tutuş,Fren gayet başarılı ama motor gerçekten başarısız.
vw,opel gibi aynı hacimde araçlar 500-600hp gibi güçlere çıkarken 11-12 senedir piyasada olan rs den 300hp üstüne çıkan yok nerdeyse.
Hatta forumda bir arkadaş vardı en yüklü onunkiydi sanırım o bile bişey olmayacağını anlayıp tfsi geçtiğini söylüyordu.
http://www.techturkey.com/forum/project-cars/219567-golf-mkv-gti-stage-5-600hp.html?highlight=

kalipson
28-10-2016, 15:40
Ben açık bir şekilde yazmaya çalıştım. Bahsettiğim şey, alınan güç olayı değil. Sorunluymuşmuş.... Hey Allahım ya sabır.
Cebine 3 kuruş para koyan, 2 roller bi pist yapan usta oldu memlekette

Gko
28-10-2016, 17:18
yav anlamadığım şey adam mis gibi videosunu paylaşmışken olay nasıl YİNE megane rs'e geliyo cidden biri açıklasa ya şunu :D

Vtec_2
28-10-2016, 17:40
http://i.hizliresim.com/RQ2rdY.jpg
Selamlar, yapilmamisini yapmak derken nedir ? 2 sene once 1.6 t gtc aracimi kol piston turbo seklinde yukleme yaptim. Sagolsun custom garaj Gokhan abiler yardimci oldu bazi parcalarda. 996 porsche turbosu kullandik. Yanlis anlasilma olmasin ama hayatimda yapmis oldugum en gereksiz is oldu benim icin :) Buyuk turbo icin motor icinde yer yok. Yer acmaniz icin klima vs sokmek biraz kesip bicmek gerekiyor. Tam 4 sene toplamda 90.000 km den fazla kullandim. Hic oyle pist araci degil inanin. Harcanan emek ve zaman + para baska bir araca harcansa hedeflenenden cok daha fazla guc alinir. Tabi bu benim fikrim.
Bu arada masallah aracinada.

erh
28-10-2016, 18:54
260 HP Guilietta ile 2:30 dönüldü. Biraz daha az beygirle Erhan 2:29 küsür yaptı.
Megane 2 RS iyiyse 2:26 yapmalı diyecem de, Muratlı Jason'lı mekanik kilitli 265+ HP Megane 3 RS bile anca 2:26 yaptı arkadaş.

Diğer pistleri bilmem de, İstanbul Park'ta MQB Cupra'lar hileyi bulmuş, güle oynaya dönüp, çatır çatır da gidiyorlar. Gıdıklasan 340-390 HP oluyorlar. Arka düzlükte 240 kadran hızları nedir, 2:18 hedefler nedir arkadaş..

Megane 3 rs megane 2 rs ten baya iyi bir araba ve trofeolu yazilimli jason li olan 26 yapti aynen soyledigin gibi.. megane 3 rs hadi bi nebze iyi astradan da megane 2 rs alsam su anki derecemi bile gormek hayal olcak.. aynen soyledigin gibi baybars abi katiliyorum yazina :)

erh
28-10-2016, 19:01
Hayatında, emmisinin dayısının ya da arkadaşının Megane RS'inde bi iki tur harici binmişliği anca olan kişiler şu RS'lere *** atmıyor mu; ayar oluyorum...
Ben 3 kez RS sahibi oldum, sen kaç kez oldun? Ne yaptın da ne gördün sorun olarak? Yaz da bizi de aydınlat o ışığınla. :)
İspat istemiyorum bak; ne yaptın da ne gördün? Onu yaz yeter, ben kabul edecem senin yaşadığın sorunları "sorun" olarak.
Bu laflarım, sorunlu olduğunu iddia eden herkese...
Buyrun... Dinliyorum.

Öyle yağma yok. Bişey biliyorsan yazadini bilmiyorum ama sakin ol sampiyon ;) iyi guzel megane rs in var anladikta daha senin rs in yokken muhtemelen ben tune ediyordum ;) oyle bahsettigin gibi emmisinin arabasi degil insanlar al arabami yap diye bana getirdiklerinden baya bi tecrubem var.. 2007 yilinda ilk rs i tune ettim sen o zaman rs kullaniyomuydun ? Seninle su an ne megane rs i tartismak istiyorum, ne sorunlarini nede baska biseyi.. ben yillardir bu sektordeyim. Daha megane rs in 300 hp ustune canli goremedim turkiyede de duymadim. Cok tecrubelisin cokta iddiacisin anliyorum. Madem oyle yap megane rs gorelim bizde senden ozur dileyelim.. yaparsan olur yerine 10 yildan fazladir turkiye gerceklerini aksine cikaracak birsey goster bize o zaman..

erh
28-10-2016, 19:03
Bence astra 2.0 olmalıydı diğer rakipleriyle başetmesi daha kolay olurdu sanki.Yinede gücüne göre güzel süre bence tebrikler.
Meganecı arkadaşlarda böyle konularda gereksiz fanatiklik yapıyolar bence.Yol tutuş,Fren gayet başarılı ama motor gerçekten başarısız.
vw,opel gibi aynı hacimde araçlar 500-600hp gibi güçlere çıkarken 11-12 senedir piyasada olan rs den 300hp üstüne çıkan yok nerdeyse.
Hatta forumda bir arkadaş vardı en yüklü onunkiydi sanırım o bile bişey olmayacağını anlayıp tfsi geçtiğini söylüyordu.
http://www.techturkey.com/forum/project-cars/219567-golf-mkv-gti-stage-5-600hp.html?highlight=
2.0 olmus olsa motor acmadan su an pistte amacima ulasmistim ztn.. ama 1.6 ile de ayni gucu daha fazla malzemeye ihtiyac duyarak cok rahat aliyosun..

erh
28-10-2016, 19:12
http://i.hizliresim.com/RQ2rdY.jpg
Selamlar, yapilmamisini yapmak derken nedir ? 2 sene once 1.6 t gtc aracimi kol piston turbo seklinde yukleme yaptim. Sagolsun custom garaj Gokhan abiler yardimci oldu bazi parcalarda. 996 porsche turbosu kullandik. Yanlis anlasilma olmasin ama hayatimda yapmis oldugum en gereksiz is oldu benim icin :) Buyuk turbo icin motor icinde yer yok. Yer acmaniz icin klima vs sokmek biraz kesip bicmek gerekiyor. Tam 4 sene toplamda 90.000 km den fazla kullandim. Hic oyle pist araci degil inanin. Harcanan emek ve zaman + para baska bir araca harcansa hedeflenenden cok daha fazla guc alinir. Tabi bu benim fikrim.
Bu arada masallah aracinada.

Yapilmamisi yapmak derken turkiyede senin aracin dahil ayni setupa sahip bir arac yok.. aracini biliyorum baya takip etmistim.. yasadigin sikintilari, usta sikintilarini, yanlis garaj secimlerini (kendin soylemistin bunu da senden turbo almistim) yazilim ci sikintilarini hepsini cok iyi biliyorum. Malesef seni hayattan bezdirdigini de soylemistin hatirliyorum.. ama hangi araba olursa olsun yanlislarla dolu bir projeden sakat olmayan cocuk dogmesini beklemek hata olur.. aracinin gucu de setup i da benim setuptan baya farkli o yuzden karsilastirmakta pek uygun olmaz. Bitirince aracimi uygun bi vakitte eger istersen incelemeni isterim.. tesekkurler dusuncelerin icin

997TT
28-10-2016, 19:20
Eger isi rakam/sure ile daraltmaksak,megane rs Cup aracim,simdiye kadar sahip oldugum en keyifli onden ceker,acik ara...

erh
28-10-2016, 19:22
Eger isi rakam/sure ile daraltmaksak,megane rs Cup aracim,simdiye kadar sahip oldugum en keyifli onden ceker,acik ara...
Megane 3 ama degil mi ? Bahsedilen 2 rs burda :)

kalipson
28-10-2016, 19:26
Yazdığım şeyi anlayamamışsın sanırım.
Gücü karıştırmadan bana ortaya çıkan problemleri var demiştin. ONLARI sordum...

Vtec_2
28-10-2016, 19:29
Gtc ler kg olarak biraz agir. Biraz hafifletme sonrasinda cok daha guzel sureler yapacaksindir. Tekrardan masallah aracina

997TT
28-10-2016, 19:30
Megane2 sahip olmadi,benim yorumum Megane3 ve makyajli olanla alakali. Arada surus farki bariz.
Ama isin icine sure girince megane garajda,cupra pistte. Su sure isini kasimda son kez yapip Megane ile mutlu mesut takilmak istiyorum :)

erh
28-10-2016, 19:30
Yazdığım şeyi anlayamamışsın sanırım.
Gücü karıştırmadan bana ortaya çıkan problemleri var demiştin. ONLARI sordum...

Bende bunu tartismak istemiorum dedim ama istersen siralayabilirim..

1- 300 hp limiti..
2- elektronik arizalari
3- parca temin sikintisi

Daha istersen eklerim de

erh
28-10-2016, 19:31
Gtc ler kg olarak biraz agir. Biraz hafifletme sonrasinda cok daha guzel sureler yapacaksindir. Tekrardan masallah aracina

Aracimin kantar verisi net 1200 kg.. cok agir sayilmaz.. tesekkurler cok sagol

kalipson
28-10-2016, 19:37
Bende bunu tartismak istemiorum dedim ama istersen siralayabilirim..

1- 300 hp limiti..
2- elektronik arizalari
3- parca temin sikintisi

Daha istersen eklerim de

1 numarayı geç. Orayı karıştırmadan konuşalım diyorum ama oraya takıldın nedense...
2 numara için neredeyse hiç duymadım diye yemin etsem başım ağrımaz.
3 numara ise güldürdü :) Vel Satis değil di mi bahsettiğin?

Başka var mı?

KVNC
28-10-2016, 19:57
1 numarayı geç. Orayı karıştırmadan konuşalım diyorum ama oraya takıldın nedense...

Başka var mı?
Arkadasim adam pist diyor sen o bu diyorsun, gunluk kullanim vs degil adamin dedigi, pist araci...
100k km yapmis, stock motor icli, yazilimli vs araba ila pist kosuyor adam bilmem kac seanstir daha debriyaj degismedi, turbo otmuyor, en ufak perf kaybi yok, yuruyen zaten 10 numara, vs vs vs

kalipson
28-10-2016, 20:00
Ya arkadaş...
Adam şöyle bişey mi dedi? "Megane RS günlükte çok iyi, pistte sorunlu..."
Hayır.

Ne yapmam lazım şimdi? Adam piste girecek mi acaba diye çıkarımda mı bulunmam lazım?

KVNC
28-10-2016, 20:00
Erhan dost aci soyler yuzune soyledim, pistte yaninda isyan ettim, motor guclenmeli hemfikiriz, balatayi gectim diskler de miyadini doldurdu evet ama surusunu/cizgini/disiplinini gelistirmen lazim, ha sen su an kasmadigin icin onemsemiyorsun seni cok iyi taniyorum asiri coolsun ( :) ) ama hem aliskanlik edinmen hemde elin agzina laf vermemen icin bence biraz daha ozen goster lol

KVNC
28-10-2016, 20:01
Ya arkadaş...
Adam şöyle bişey mi dedi? "Megane RS günlükte çok iyi, pistte sorunlu..."
Hayır.

Ne yapmam lazım şimdi? Adam piste girecek mi acaba diye çıkarımda mı bulunmam lazım?
Konuyu dikkatlice okursan pist araci olarak deverlendirip o yonde megane onerilmis ve ona istinaden cevap verilmis

kalipson
28-10-2016, 20:07
Ona eyvallah.
Peki Megane RS sorunlu denecek ise şayet; genelleme yapmadan belirtilmesi gerekmez mi? Zaten arkadaşın bana verdiği cevapta da yazdığı hususlar farkındaysan pist ile doğrudan alakalı hususlar değil. Velev ki parça sıkıntısı olsun.... Bunun pist ile alakası ne olabilir ki? Söyler misin? Pist için "ayrıca" OEM parçası üretilmiş bi marka söyler misin yeryüzünde? OEM diyorum bak. Tuning değil.

KVNC
28-10-2016, 20:26
Ona eyvallah.
Peki Megane RS sorunlu denecek ise şayet; genelleme yapmadan belirtilmesi gerekmez mi? Zaten arkadaşın bana verdiği cevapta da yazdığı hususlar farkındaysan pist ile doğrudan alakalı hususlar değil. Velev ki parça sıkıntısı olsun.... Bunun pist ile alakası ne olabilir ki? Söyler misin? Pist için "ayrıca" OEM parçası üretilmiş bi marka söyler misin yeryüzünde? OEM diyorum bak. Tuning değil.
Genelleme yapmadan belirtmesi gerekmez cunku konu icindeki cikis noktasi pist araci, gtc ile.pist kosman sacma megane alabilirsin denmesi.

Pist ile dogrudan alakali bahsettigi parcalar cunku sana gore elektronik arizasi olmayabilir aracin ancak pist setup i yaptiginda cikabilecek bir elektronik ariza senin tum setupini baltalayabilir.

Pist icin oem parca diye birsey zaten yok, oem parca demek seri uretimdeki araclarin rutin degismesi gereken parcalarina istinaden uretilen parcalardir, pist icin veya diger uretilenlerin hepsi olmasada cogu modifikasyon maksatli parcalardir ve yine donuyoruz en basa; pist odakli araba yapiyorsan aftermarket (oem olmayan) parcalarin cesitliligi onem arz eder, astra da megane a gore daha coktur bu. Ki bu da global baktihinda astranin megane dan daha piste yatkin oldugunun veya onu gectim populer oldugunun isaretidir.

Burada konusulan hersey psit araci icindir bu yuzden senin serzenisin yersizdir canim kardesim, kkmse megane kotu demedi aslinda :)

kalipson
28-10-2016, 20:28
Peki öyle olsun :)

halilcan9455
28-10-2016, 21:07
Süre için Tebrikler. Projenizi merakla bekliyorum.Bu güzel araçların ülkemizde pek kıymetinin bilindiğini düşünmüyorum.
Ruslar ve yunanlar Opeller ile bayağı uğraşan milletler. Bu motordan 450-500 hp alan kişiler var.
İnşallah projeniz sorunsuz bir şekilde bitirirsiniz.

OrcunInce
28-10-2016, 22:56
Piste megane 2 rs çıkarmış, baya uğraşmış biri olarak yazayım, objektifliğimden şüphe etmeyiniz.

Olumlu yanlar:
1- kullanması zevkli, mekanik hissi yüksek.
2- frenleri çok iyi.
3- direksiyona tepki veren bir şasisi var.
4- fiyat/performans yüksek

bunları piste çıkmayan biri de bilir, buraya kadar okeyiz.

olumsuzları şöyle anlatayım:

1) aletin kaput altı çok sıcak, şaka falan değil gerçekten çok sıcak. piste çıkmayı bırakın yolda kullanacak olsanız bile o çük kadar intercooler'ı değiştirmek zorundasınız. ben açıkçası cooler'sız kullanılmış meggy almam eğer kilometresi yüksekse. pistte 10 litre intercooler, mantar filtre, milltek komple egzoz ile 2. turun sonunda hararet görüyordum. yazılım henk stage 1'di, 2 falan olsa anlarım. stock harici piste çıkmak bence riskli ya da çok baba soğutma yapmak gerek.

2) stg1 henk ile 265 beygir almıştık benim otomobilde, üzerinde komple milltek - hks - cooler vardı. bunun bir tık üstü candan'ınki idi, o da 275 beygir vermişti. önü açık bir motor denemez tfsi varken. burada erhan'a katılıyorum. 265 beygir de bir yerden sonra zaten yetmiyor. çok para harcayıp kol - piston - turbo girmek gerekiyor.

3) yazılım konusu. henk dışında kimsenin yaptığı yazılımı beğenmedim, candan'la hemen hemen her yazılımı log'ladık. henk stg1'de enjektör duty'si %89'lardaydı, bir tık üstü direk %95 falan demek oluyor ki bu risk. arabanın beyni de bir saçma zaten, avans diye basınç açılıp kırılan çok meggy vardı.

4) benim arada sırada cam inip çıkmıyordu, bazen otomatik far arızası yanıyordu ama hepsi geçiyordu. hiç büyük bir arıza yaşamadım, 10 yıllık hothatch sonuçta.

5) yedek parça. evet yurtdışından malzeme getirtmek ile uğraşmak istemiyorsanız sorun yaşıyorsunuz. en son ön takım için merdan'a gittiğimde fabrikanın üretimi durdurduğunu söyledi. bir çok parça için sıraya falan girmek gerekiyordu. ben bundan nefret ediyorum, istediğim oem parça elimin altında olmalı.

ben piste 2 kez çıktım, hepsinde de bitik nankang ile, yapabildiğim maksimum 2.33'tü. iyi lastik ile 2.30'un altı gelirdi ama anca 2.29 olurdu. daha fazlası için kilide falan değil, güce ihtiyaç var. onu da megane'dan almak imkansıza yakın çok para harcamadan.

sevgiler.

yiğit
29-10-2016, 00:54
5 senedir megane rs ile uğraşıyorum pist için bilindiği üzere.megane öyle ucuza istanbulparkta başarılı olabilecek bi araç değil çok para,zaman ve emek harcamanız lazım.heleki megane 2 rs ile daha geriden başlicak daha zayıf bi araç pist için.komple forgedli büyük turbolu beyinli enjektörlü bi motor setup olmadan gücü yetersiz kalıcak.iyi bi fren ve coil bushing kit viraj demiri jant lastik hafifletme vs isticek yani listesi kabarık maliyeti tuzlu olur ama bitince en çok keyif alınabilecek ve başarılı olabilecek bi tercih.

kalipson
29-10-2016, 01:07
Olay, Megane RS çok iyi yürüyor, siz yürütmesini bilmiyorsunuz ya da yürütemiyorsunuz gibi bişey değil.
:)
Sorunlu ya da problemli gibi lanse edilmesi.

Zero
29-10-2016, 05:41
Tavsiyemi geri aldım ne uzadı mevzu :) ben Erhan uğraşıyor severek emek harcıyor diye biraz daha keyif alacağı bir tavsiye olarak söylemiştim astra kötü ya da öbürü süper manasında demedim konu amacının dışına sapmasın en azından benim yazdığımdan sebep :)

iynn-RS
29-10-2016, 07:23
Olay, Megane RS çok iyi yürüyor, siz yürütmesini bilmiyorsunuz ya da yürütemiyorsunuz gibi bişey değil.
:)
Sorunlu ya da problemli gibi lanse edilmesi.

10 yildir clio rs e biniyorum ve gazlamaktan baska hicbisey yapmıyorum. 16 yasina gelmiş motor hala saat gibi çalışıyor hic bi sorun yasamadim.Ama tutupda clio rs sorunsuz bi arabadir demiyorun.Yakin cevreme de kimseye clio rs aldirmiyorum.

Sonucu iyi biten her is duyulur ama kotu sonuclari kimse dillendirmez. kimse cikipta meg rs e 40 bin harcadim hic bi sonuç alamadim demez. Meg rs 225 in en yuklusu stage 2 yazilim daha otesi yok.Bunu kabul etmek niye zor geliyor.

997TT
29-10-2016, 09:32
Opel 22 yildir kullanmadim. 94'de Astra gsi ve corsa gsi sahibiydim,cok keyifli idi hatta hizli.
Megane2 icin yorum yapamam ama Meg3(cup yada throphy) her pistte saglamligiyla ve ustun yol tutusuyla kendini kanitlamis bir otomobil. İst park gucu ve freni seviyor,bundan dolayi arac cok yetenekli olmasa bile gucuyle birseyler yapabiliyor.
Clio son nesil haric ciddi keyifli,ozelikle rs200 ler go kart gibi. Bozulmuyorda...
Opel opc ile kendini ispat etmek istiyor ama nedense tutulmadi avrupada,ilgiltere'de hala hastalari mevcut,cokda ugrasiyorlar...
Bir proje baslanmis,basta konulmus. Belki hedefler yuksekti ama her konuyu sure sarmaliyla kisitlamayin... Keyif heyecan ve mutluluk onemli...

M3CSL
29-10-2016, 09:59
Güçlü olan araba bir şekilde süre yapıyor parkta, süreyi boşverinde alınan keyfe odaklanın ya, farklı iş çıkarmanın hazzı başkadır.Gtcde 2006da kullandığım gibiyse kötü bir araç değil potansiyel var.Erhanda arabayı biliyor tanıyor umutsuz vaka olsa o kadar para harcamaz:)

kalipson
29-10-2016, 11:42
10 yildir clio rs e biniyorum ve gazlamaktan baska hicbisey yapmıyorum. 16 yasina gelmiş motor hala saat gibi çalışıyor hic bi sorun yasamadim.Ama tutupda clio rs sorunsuz bi arabadir demiyorun.Yakin cevreme de kimseye clio rs aldirmiyorum.

Sonucu iyi biten her is duyulur ama kotu sonuclari kimse dillendirmez. kimse cikipta meg rs e 40 bin harcadim hic bi sonuç alamadim demez. Meg rs 225 in en yuklusu stage 2 yazilim daha otesi yok.Bunu kabul etmek niye zor geliyor.

TR'de Stage 3 - 4 - vb. vb. yazılımlarının Megane 2 RS'lerde neden olmadığı konusunda bir bilgin var mı?
Neyse uzatmayayım; benim var.
Onun sebebi, TR'deki bi grup sahtekarın, bu yazılımı yapan kişi / kurum'ların yazılımlarını kırıp kendi ticari menfaatlerine kullanmak istemiş olması ve bunun da ortaya çıkması. Bundan dolayı, bu tür yazılımı yapan kişi ya da kurumlar artık arabayı ayağına getirmeden program, yazılım, vb. artık ne dersen, yollamıyorlar. Parasıyla değil mi diyorsun? Hayır, değil diyor adam. Çünkü emek hırsızlığı da var ortada. Gerçi kafaya koyan adam gider yazılımı yaptırır, daha İpsala'dan içeri girmeden ona da çöker; niyeti bozduktan sonra.
Yani, maalesef bu araçlara zamanında (özellikle faz-1 dönemlerinde) zaten tecavüz eden bir grup var. Bi de yukarıda da yazdığım gibi sahtekarlık boyutuyla bizi elaleme de rezil etti kimi tiplemeler...
Hee gözünün nuru gibi bakanlar da yok mu. Var. 40 bin gibi bi rakama aldığı ikinci el RS'e totalde 100bin üzeri para harcayan adam da biliyorum; gözümle gördüm. Keza işin hakkını veren İzmir'de Alper hoca var. Bi İzmir'e gidin de Megane 2 RS nasıl yürürmüş motor içine girmeden; orada anlarsınız. Hem de İzmir'i gezersiniz. İstanbul'da çok bilgili arkadaşlar var; ara sıra fikrini sorduğum. Kastamonu'da Uğur var, var yani. Kısacası var böyle araçlar; ama az. Bi de siz çıkıp, hele hele Renault Sport grubu kullanıcısı olarak kötülemiyor musunuz? Aklım hayalim almıyor; kusura bakma...
Bilmeden yazmayın. Bilmeyen biri, bu arabaya yazılım olmuyo sanar. Ya da biliyorsanız da düzgün yazın. Hem hoş olmuyor hem de bilgilendiricilikten çok uzak.

Hee dersen ki "ya birader sen de amma takıldın bu yazılım işine" , ben arabama yazılım yaptırmıyorum. Yaptıran en son kişi olurum sanırım. Neden? Pimpiriklilikten. :) Orjinal ciyim. Girersem bi tek egzos modifikasyonuna girerim dedim, onda da orjinal ve cuk diye oturan bişey olsun dedim. Supersprint aldım bi ton para verip .
Sadece bu arabaya problemli, sorunlu yazıldığı için ben de buna ayar oldum; hepsi bu. Sözün özü, araba sorunlu değil. Bizim insanımız sorunlu, görgüsüz. Avrupa'da bu Megane RS'lere bizdeki gibi apaçilik yapan, içine s.çılan başka bi ülke göremezsiniz. İstisnai durumlar yok mudur? İla ki vardır. Ama genele bak, bi de bize bak
Bi de en yukarıda da belirttiğim emek hırsızlığı var. Rezil oluyoruz bi de elaleme.

iynn-RS
29-10-2016, 13:30
TR'de Stage 3 - 4 - vb. vb. yazılımlarının Megane 2 RS'lerde neden olmadığı konusunda bir bilgin var mı?
Neyse uzatmayayım; benim var.
Onun sebebi, TR'deki bi grup sahtekarın, bu yazılımı yapan kişi / kurum'ların yazılımlarını kırıp kendi ticari menfaatlerine kullanmak istemiş olması ve bunun da ortaya çıkması. Bundan dolayı, bu tür yazılımı yapan kişi ya da kurumlar artık arabayı ayağına getirmeden program, yazılım, vb. artık ne dersen, yollamıyorlar. Parasıyla değil mi diyorsun? Hayır, değil diyor adam. Çünkü emek hırsızlığı da var ortada. Gerçi kafaya koyan adam gider yazılımı yaptırır, daha İpsala'dan içeri girmeden ona da çöker; niyeti bozduktan sonra.
Yani, maalesef bu araçlara zamanında (özellikle faz-1 dönemlerinde) zaten tecavüz eden bir grup var. Bi de yukarıda da yazdığım gibi sahtekarlık boyutuyla bizi elaleme de rezil etti kimi tiplemeler...
Hee gözünün nuru gibi bakanlar da yok mu. Var. 40 bin gibi bi rakama aldığı ikinci el RS'e totalde 100bin üzeri para harcayan adam da biliyorum; gözümle gördüm. Keza işin hakkını veren İzmir'de Alper hoca var. Bi İzmir'e gidin de Megane 2 RS nasıl yürürmüş motor içine girmeden; orada anlarsınız. Hem de İzmir'i gezersiniz. İstanbul'da çok bilgili arkadaşlar var; ara sıra fikrini sorduğum. Kastamonu'da Uğur var, var yani. Kısacası var böyle araçlar; ama az. Bi de siz çıkıp, hele hele Renault Sport grubu kullanıcısı olarak kötülemiyor musunuz? Aklım hayalim almıyor; kusura bakma...
Bilmeden yazmayın. Bilmeyen biri, bu arabaya yazılım olmuyo sanar. Ya da biliyorsanız da düzgün yazın. Hem hoş olmuyor hem de bilgilendiricilikten çok uzak.

Hee dersen ki "ya birader sen de amma takıldın bu yazılım işine" , ben arabama yazılım yaptırmıyorum. Yaptıran en son kişi olurum sanırım. Neden? Pimpiriklilikten. :) Orjinal ciyim. Girersem bi tek egzos modifikasyonuna girerim dedim, onda da orjinal ve cuk diye oturan bişey olsun dedim. Supersprint aldım bi ton para verip .
Sadece bu arabaya problemli, sorunlu yazıldığı için ben de buna ayar oldum; hepsi bu. Sözün özü, araba sorunlu değil. Bizim insanımız sorunlu, görgüsüz. Avrupa'da bu Megane RS'lere bizdeki gibi apaçilik yapan, içine s.çılan başka bi ülke göremezsiniz. İstisnai durumlar yok mudur? İla ki vardır. Ama genele bak, bi de bize bak
Bi de en yukarıda da belirttiğim emek hırsızlığı var. Rezil oluyoruz bi de elaleme.

Şu yazdigin yazi bile Meg rs alinmamasi icin yeterli bi sebep.Yazilimi bile olay olmus bi araba.

Ayrica arabayi gunluk kullanim icin yada keyiflik pist kullanimi icin alinmaz demiyoruz. Istanbul park gibi guc.isteyen bir pistte meg rs in gelecegi yok.

kalipson
29-10-2016, 13:37
Neyse... :)
Alan alır, almayan almaz. Teknik hususların sonu yok. Herkes kendini mutlu hissettiği arabayı alsın :)

997TT
29-10-2016, 14:28
Meg2 yı bılmem ama 320hp lık meg3 ıle 350lık cupra aynı sureyı yapar ıst park da.
Ring gıbı yavas pıstlerde ıse,fena uzar...

kalipson
29-10-2016, 15:14
Meg2 yı bılmem ama 320hp lık meg3 ıle 350lık cupra aynı sureyı yapar ıst park da.
Ring gıbı yavas pıstlerde ıse,fena uzar...

Ona da bişey bulunur abi, merak etme. Ciddi diyorum. :)
Yukarıda sebebini uzun uzun yazdım; hala gelen cevaplar enteresan. :)
Şeyini sallasan çarptığı yerde yazılım yapılan araba çok iyi, her önüne gelenin yazılım yapamadığı araba tü k.ka
Enteresan...
Bizdeki bazı dingillerin b.k yemesi yüzünden arabaya doğru yazılım gelmemesi arabanın hatası mı? Avrupa'da 500 hp lerde dolaşan Megane 2 RS kimin hatası? :)
Atlasan gitsen zaten yaptırırsın arabanı. Gidersin Almanya 'ya Wimmer 'e. Hem yazılımını hem başka set-up varsa kafanda, halleder dönersin. Hee bi de gitmişken pist yaparsın işin membağında. Commodore 64 muamelesi yapıp duruyorsunuz. Ne alamadığınız varsa artık...

Neyse... Ne desek boş. Herkes de almasın zaten şu arabayı. Seven adam alsın. 500 hp üstü güç isteyenler için de reçete belli
Selametle....

rebeloghy
29-10-2016, 16:01
997TT Abi meg3 rs tecrübeniz olduğu için yazıyorsunuz çok güzel, ancak şu husus var bugün bir Astra Gtc 40,000 lira - Meg3 rs 100,000 üzeri. Arada bir de kaç yıl var. E bi zahmet meg3 rs ile astra h gtc rakip olmasın şuan.

Ha nasıl rakip olur , Astra h gtc üzerine 60,000 lira civarı para harcanır. Aynı maliyetle ne yapılabildiğine bakılır. a dan z ye yapılı bir astra gtc mi ? stock bir meg3 rs mi ? Bu da adaletsiz oldu değil mi işte :)
kalipson abi yukarıda kullanıcısı olan kişi yazmış 10 litre cooler - hks mantar filtre - komple eksoz. Bu hali 2. turda hararet yapıyor diyor. Sizin öneriniz nedir meg2 rs savunurken ? Madem kullanıcısısınız, şöyle yap 3 tur ısınmadan atarsın diyebiliyor musunuz ? Yada alacak kişiye şu yazılımcı var stage2 yada üzeri yükleyecekseniz işinizi yapar düzgünce dediğiniz biri var mi ?

Meg2 RS kötü araç değil. Çokça beğenilen sürüşe sahip hoş bir araç. Şuan benim için bile alıp filtre egzoz stage1 binmelik, haftasonu bin arada çıtır gazla güzel araç. Ancak istanbul parkta 2.25 civarı süreleri hedefleyip de 2. turda yukarıdaki setupla bile ısınıyor denen aracı savunmak için , öneri lazım.

rebeloghy
29-10-2016, 16:03
Flood oluyor ama bakın son mesajda bile diyorsunuz ki yazılım vs setup yapmak için atlar gidersin almanyaya ????

Abi bu konu Erhan abinin astra konusu değil mi ? Şimdi siz gerçekten diyormusunuz ki bu adam kendi yapabildiği yazılımı vs her şeyini rahatça halledebildiği aracı bıraksın yazılım vs için yurtdışına muhtaç kalacak aracı alsın ? Bedava verseniz astrasını bırakıp dener mi bu işi :)

iynn-RS
29-10-2016, 16:42
Ona da bişey bulunur abi, merak etme. Ciddi diyorum. :)
Yukarıda sebebini uzun uzun yazdım; hala gelen cevaplar enteresan. :)
Şeyini sallasan çarptığı yerde yazılım yapılan araba çok iyi, her önüne gelenin yazılım yapamadığı araba tü k.ka
Enteresan...
Bizdeki bazı dingillerin b.k yemesi yüzünden arabaya doğru yazılım gelmemesi arabanın hatası mı? Avrupa'da 500 hp lerde dolaşan Megane 2 RS kimin hatası? :)
Atlasan gitsen zaten yaptırırsın arabanı. Gidersin Almanya 'ya Wimmer 'e. Hem yazılımını hem başka set-up varsa kafanda, halleder dönersin. Hee bi de gitmişken pist yaparsın işin membağında. Commodore 64 muamelesi yapıp duruyorsunuz. Ne alamadığınız varsa artık...

Neyse... Ne desek boş. Herkes de almasın zaten şu arabayı. Seven adam alsın. 500 hp üstü güç isteyenler için de reçete belli
Selametle....

Ya arkadaş avukatimisin sen bu arabanin. Almiyoz kardesim meg rs flan.

Neyi savunduğun belli degil ve haddini asarak hakaret derecesine geldi savunmalarin. Senin otomobil konuna gelip meg rs yazamaz almayin yazmadik. Klavyeyi sakince yere bırak , 2016 yılında tr de yazilim yaptiramadigin arabaya bin biraz gez dolas stres at.

997TT
29-10-2016, 16:53
Ben hıc bır zaman kıyaslamadım kı astra gtc ıle?
Sadece kullanım tecrubelerımı yazdım ve aracları sure sarmalına hapsetmeyın dedım.keyıf heyecan ve mutluluk onemlı dedım :)

kalipson
29-10-2016, 17:03
Ya arkadaş avukatimisin sen bu arabanin. Almiyoz kardesim meg rs flan.

Neyi savunduğun belli degil ve haddini asarak hakaret derecesine geldi savunmalarin. Senin otomobil konuna gelip meg rs yazamaz almayin yazmadik. Klavyeyi sakince yere bırak , 2016 yılında tr de yazilim yaptiramadigin arabaya bin biraz gez dolas stres at.

Selametle kardeşim, selametle... :)
Sana niye hakaret edeyim ki. Tövbe tövbe :)

Sana Meg RS alacaksın, almalısın diyen var mı? Bı kontrol ediver sana zahmet mesajlarımı.
Sen veyahut başkası; sorunlu ya da problemli diye yazmış, ben de cevap vermişim.

Konuyu başlatan arkadaş da kusura bakmasın; konu mundara bağlamaya az kaldı.

Yorum yazan herkesi, size saldırıya geçiyormuş gibi zannetmeyin :)

kalipson
29-10-2016, 17:20
997TT Abi meg3 rs tecrübeniz olduğu için yazıyorsunuz çok güzel, ancak şu husus var bugün bir Astra Gtc 40,000 lira - Meg3 rs 100,000 üzeri. Arada bir de kaç yıl var. E bi zahmet meg3 rs ile astra h gtc rakip olmasın şuan.

Ha nasıl rakip olur , Astra h gtc üzerine 60,000 lira civarı para harcanır. Aynı maliyetle ne yapılabildiğine bakılır. a dan z ye yapılı bir astra gtc mi ? stock bir meg3 rs mi ? Bu da adaletsiz oldu değil mi işte :)
kalipson abi yukarıda kullanıcısı olan kişi yazmış 10 litre cooler - hks mantar filtre - komple eksoz. Bu hali 2. turda hararet yapıyor diyor. Sizin öneriniz nedir meg2 rs savunurken ? Madem kullanıcısısınız, şöyle yap 3 tur ısınmadan atarsın diyebiliyor musunuz ? Yada alacak kişiye şu yazılımcı var stage2 yada üzeri yükleyecekseniz işinizi yapar düzgünce dediğiniz biri var mi ?

Meg2 RS kötü araç değil. Çokça beğenilen sürüşe sahip hoş bir araç. Şuan benim için bile alıp filtre egzoz stage1 binmelik, haftasonu bin arada çıtır gazla güzel araç. Ancak istanbul parkta 2.25 civarı süreleri hedefleyip de 2. turda yukarıdaki setupla bile ısınıyor denen aracı savunmak için , öneri lazım.

Kardeşim selamlar...
Kimsenin arabasına lafım yok

Tek bildiğim ve emin olduğum durum şu. Megane RS ile ilgili bilgi alınacak siteler belli internet ortamında. Gerek sosyal, gerek ticari.
Kek tarifi gibi anlatmak gülünç olur şimdi. İlgilileri zaten bunları biliyor çoğunu. Çünkü çoğu zaten 10 yılı aşkın geçmişi olan kurumlar / siteler diyeyim.
Şunu inkar edemem... Performans için X markaya 2 birim harcarken buna 3 birim harcayabilirsin. Yine X markada atıyorum bi direksiyon kutusunu 3 birime değiştirmek varken bunlarda bu durum 2 birime de hallolabilir. Değişken durumlar yok mu?... Tabii ki var.
Zaten iyi okuyan herkes görecek ki ben Megane RS sınıfında en iyi araç, vay sen nasıl laf atarsın demedim. SORUNLU VE PROBLEMLİ denildiği için bildiklerimi yazdım. Kimi arkadaşlar gibi mevsimlik bütçeme göre bi araba alayım da gazlayayım, kışa girerken de satarım zihniyetiyle RS almadım hiç. 2005'ten beri takip ettiğim araçlar. 3 kez de sahibi oldum. Halen de sahibiyim; Allah nasip ederse de uzun süre devam eder birlikteliğimiz. :)
Uzmanı değilim ama boş da değilim. İşkembeden sallamıyorum yani...

CLIORS
29-10-2016, 19:06
Düzde honda, virajda cupra, megane rs en sonda demişler ne de olsa :)

Megane 2 rs motor içine girmeden max 310 HP dayanıyor, safe hali 290 HP.

Megane 3 rs motor içine girmeden 340 HP yaklaşık limiti var.

Clio RS Megane 2RS Megane 3 RS hepsi F4R serisi motorlar, yani MEgane 3 rs sahibi olunca NASA ürünü sahibi olunmuyor, sadece kollar pistonlar biraz daha sağlam (sadece biraz) öyle cupra gibi 400 HP olmaz.

Piste giren arkadaşları severek izliyorum takdir de ediyorum, zaten işten anlayanlar yazmışlar. Megane RS rakiplerinden motor gücü olarak zayıf fakat o zayıflığı yol tutuş ile lehine çevirip rakiplerini yakalıyor.

Yıllardır Clio Rs Megane RS kullanıyorum, kesinlikle ikisi de zahmetli araçlar. Dilinden anlamadan güç almak oldukça zor. Malzeme tedariği modifiye anlamında sınırlı (yok demiyorum fakat VAG kadar bol değil) fakat yedek parça konusunda sorun yaşanmaz. Eğer sipariş geçmeden bakkaldan alır gibi almak isterseniz günümüz araçlarının bile çok çeşitliliği konusunda parça tedarik süreleri sizi şaşırtır. En güncel kasa 308 veya Megane 4 lerde bile aylarca parça bekleyenler var.

Pistte Megane RS kötü diyen olursa zaten cevap "Şinasi sen misin?" olur herhalde.

İşin özü kim aracına hakimse o işinde ilerliyor. İbonun RS ini Erhan epeyce iyi konuma getirdi. Yerli tuner olarak güzel işler yapıyor. Erhan da yılların opelcisi, kesinlikle aracını daha iyi konuma getireceğinden eminim.

Herkesin sevdiği aracıyla beraber zaman geçirebilmesi dileğiyle selamlar.

kalipson
29-10-2016, 19:47
Uzmanı yazdı. Eline sağlık Alper hocam :)

997TT
29-10-2016, 21:07
Meg3'un en buyuk artisi sasesi...
Saseye harcadiklari zamanin bir kismini motora harcasalar iyi olurmus. Gerci meg275 ile cupra arasinda pistte fark yok,fark uzun duzluk olan pistlerde ortaya cikiyor.
Ben yine gozum kapali makyajli meg alirdim cupra yerine,acik net... Hersey zaman degil.

iynn-RS
29-10-2016, 21:33
Meg3'un en buyuk artisi sasesi...
Saseye harcadiklari zamanin bir kismini motora harcasalar iyi olurmus. Gerci meg275 ile cupra arasinda pistte fark yok,fark uzun duzluk olan pistlerde ortaya cikiyor.
Ben yine gozum kapali makyajli meg alirdim cupra yerine,acik net... Hersey zaman degil.

Abi meg 3 ü unut. Oyle bi tartisma yok şu an :)

kalipson
29-10-2016, 21:52
Tartışma da yok. Bilgi alışverişi diyelim :)

997TT
29-10-2016, 21:55
Meg2 yı bılsem neden yazmayım kı...
Bıldıgım kadarını yazıyorum sadece.

kelalper
30-10-2016, 09:21
Ibo meg2 rs ile piste kac kere ciktin. Sasesinin ne oldugunu biliyor musun. Meg2 rs sasesi ile meg3 sasesi hemen hemen ayni ozelliklerde. Adamlar r26r dan feyz alip megane uzerinde yuruduler zaten. Ben pist icin ne yazdim motor icine girmeden meg3 rsde bisey yapamaz yazdim. Ben dynodaki halimle sokakta cok gezdim. Sorun yasamadim. Tek surekli sorunn yasadigim arka bilyelerdi. Haa o haliyle istanbul parka surekli ciksaydim kirardim isidan dolayi. Onunda caresi buyuk radyator ve sivi. Haa hala rekor kirmaya yetmezdi. Bu derecelerin yanina yaklasamazdi freni yetmezdi hizlansa bile ki ebc disk ve mavi yaris balatalari kullaniyordum. Motor icine girilecekse o masraf yapilacaksa meg2 rs dogru adres. 35 bine alip ustune 60 harcarsan 95 e super keyifli bi de sasesine kafa yormak zorunda olmayacagin bi araban olur. 500 hp falanlik bi setup zaten onden cekerle pistte is yapmaz eger neden 500hp megane yok diyorsan. Haa yok mu o da var.

iynn-RS
30-10-2016, 10:13
Ibo meg2 rs ile piste kac kere ciktin. Sasesinin ne oldugunu biliyor musun. Meg2 rs sasesi ile meg3 sasesi hemen hemen ayni ozelliklerde. Adamlar r26r dan feyz alip megane uzerinde yuruduler zaten. Ben pist icin ne yazdim motor icine girmeden meg3 rsde bisey yapamaz yazdim. Ben dynodaki halimle sokakta cok gezdim. Sorun yasamadim. Tek surekli sorunn yasadigim arka bilyelerdi. Haa o haliyle istanbul parka surekli ciksaydim kirardim isidan dolayi. Onunda caresi buyuk radyator ve sivi. Haa hala rekor kirmaya yetmezdi. Bu derecelerin yanina yaklasamazdi freni yetmezdi hizlansa bile ki ebc disk ve mavi yaris balatalari kullaniyordum. Motor icine girilecekse o masraf yapilacaksa meg2 rs dogru adres. 35 bine alip ustune 60 harcarsan 95 e super keyifli bi de sasesine kafa yormak zorunda olmayacagin bi araban olur. 500 hp falanlik bi setup zaten onden cekerle pistte is yapmaz eger neden 500hp megane yok diyorsan. Haa yok mu o da var.

Ya abi sen kac kere çıksın bana söylesene. Somut seylerle gel bana. Ne yapti bu araba 10 yasina gelmis hala elle tutulur bisey yok. R26R la 225 rs i bir tutuyosunuz.

Konu ne farkindamisiniz.

Konu opeli avcunun ici gibi bile adama meg rs onermek hemde 225 lik. Adam stock motor la 29 sure yapmis ki bu sureyi yapabilen 225 lik rs yok . Bu ne yaman celiski ?

Kardesim gtc le ugrasma git cupra al yada meg 3 al deseniz kimsenin bisey diyeceğini sanmiyorum ki bizde aramizda konusuyoruz mk3 cuprami alsak flan araba direk hileli uretilmis diye.

Bu adam hayalindeki arabayi yapiyor. hayalinde meg rs olan gitsin meg rs alsin yapsin.

Ben cupraya biraz daha ugrassam 2.20 lere inecek hale getiririm . Ama aklimdaki ne biliyomusun.Clio rsi yapip onla piste girmek.Yapacagi sure kicini yirtsa 2.35. Ama verecegi zevk en az 4 kati fazla olur.

Bu adamda gidip mk3 cupra alip rekor kirsada , gtc yi yapip 5 saniye yavasta olsa kat kat fazla zevk alacak.

Velhasil kelam millete akil vermeyi birakin bi meg rs de siz yapinda gorelim kim boşa kurek cekmis. Bizde diyelimki bak adamlar cidden yapti biz boşa uğraştık,bu adamlar isi biliyomus bosa konusmamislar.

kelalper
30-10-2016, 10:30
Ben stg 1 olarak bayaa bi ciktim istanbul park intercity olmadan once. Korfezi hatirlamiorum kac kere ciktim. Istanbul parkta bugrayla pist gunu bile yaptik. Haberiniz olmayabilir dogal olarak.

kelalper
30-10-2016, 10:32
Adam rekora kosmak istiyorsa diye soyluyoruz zaten.

iynn-RS
30-10-2016, 10:40
Ben stg 1 olarak bayaa bi ciktim istanbul park intercity olmadan once. Korfezi hatirlamiorum kac kere ciktim. Istanbul parkta bugrayla pist gunu bile yaptik. Haberiniz olmayabilir dogal olarak.

Nedir abi sureler paylaşabilirmisin?

Abi rekor olur veya olmaz onu zaman gosterir. Bu adamin elinde hazır gtc vardida piste hazirlamadi yada bu rekoru kirsa kirsa gtc kirar diye gidip gtc almadi.

Hayalinde gtc alip pist araci yapma projesi varmis ve hayata gecirdi. Bu adama git meg rs al yada git mk3 cupra al diyemeyiz.

Ha bi tavsiye niteliginde onerilir ki konu oyle basladi.Adamda brn meg rs le ugrasamam dedi. Bunu uzatmaya gerek yok bence.

kalipson
30-10-2016, 13:25
Bence e uzatmaya gerek yok...
Sen de efendi gibi, milletin arabası için sorunlu ve problemli demiş olmanın yanlış bi söylem olduğunu kabul edebilecek erdemi gösterebilsen keşke... Ama olmuyorsa zorlama. Hoş olmadı yani. Halk arasındaki tabiriyle "arabacı" adamsın; belli. Yani, uzun yıllar işin içindesin. BU tarz yazımların, çizimlerin (yerden göğe kadar doğru da olsa) insanları rahatsız edeceğini bilmen gerekir diye düşünüyorum. Yanlış isem söyle lütfen. :)
Kim neyden zevk alıyorsa onu alsın, istiyorsa da piste çıksın.

Bi diğer husus, bi arkadaş Megane RS önerdi. Evet, doğru. Ama farkındaysan adamı ya da arabasını ya da arabasına yaptığı işleri aşağılar gibi bi söylemle söylemedi bunu. Önerdi sadece daha iyi olmaz mı diye... Daha iyi olabilir veya olmayabilir. O arkadaş Opel'ı avucunun içi gibi bilir veya bilmez. O önemli değil ki. Biri çıkmış, dostane bi cevap yazmış. Ne var bunda? Biz de zaten, 'evet ya, hakkaten yaa... Opel'e o, şu, bu yapılır mı arkadaş yav...' demedik farkındaysan.
Konu, şu 'sorunlu ve problemli' mevzusundan ötürü uzadı.

Önemli not: Gene alınma, saldırma falan yok. Fikrimi yazdım. Cevap da vermeyebilirsin kardeşim. :)

Jeandan-R
30-10-2016, 18:06
Ya abi sen kac kere çıksın bana söylesene. Somut seylerle gel bana. Ne yapti bu araba 10 yasina gelmis hala elle tutulur bisey yok. R26R la 225 rs i bir tutuyosunuz.

Konu ne farkindamisiniz.

Konu opeli avcunun ici gibi bile adama meg rs onermek hemde 225 lik. Adam stock motor la 29 sure yapmis ki bu sureyi yapabilen 225 lik rs yok . Bu ne yaman celiski ?

Kardesim gtc le ugrasma git cupra al yada meg 3 al deseniz kimsenin bisey diyeceğini sanmiyorum ki bizde aramizda konusuyoruz mk3 cuprami alsak flan araba direk hileli uretilmis diye.

Bu adam hayalindeki arabayi yapiyor. hayalinde meg rs olan gitsin meg rs alsin yapsin.

Ben cupraya biraz daha ugrassam 2.20 lere inecek hale getiririm . Ama aklimdaki ne biliyomusun.Clio rsi yapip onla piste girmek.Yapacagi sure kicini yirtsa 2.35. Ama verecegi zevk en az 4 kati fazla olur.

Bu adamda gidip mk3 cupra alip rekor kirsada , gtc yi yapip 5 saniye yavasta olsa kat kat fazla zevk alacak.

Velhasil kelam millete akil vermeyi birakin bi meg rs de siz yapinda gorelim kim boşa kurek cekmis. Bizde diyelimki bak adamlar cidden yapti biz boşa uğraştık,bu adamlar isi biliyomus bosa konusmamislar.

Cuprayla uğraşsan dahi 2.20lere inmen çok zor olacaktır. Megane ile ilgili de ne biliyorsunuz bilemem ama kilitsiz 1400kg'nin üzerindeki araçlarla 2.33 civarı dönüyorduk, bi ara dibine kadar söküp, iyi lastikle ne dönüyor bakarız.
Stock motorla 29 dönen opelde ne gibi ekstraların olduğu, zaten aracın konusunda da mevcut. Aracı da çok beğeniyorum, araç sahibinin eline emeğine sağlık bu arada. Ama mrs kötü araç gibi birşey olduğunu söylüyorsanız pist koşulunda, buna gülerim sadece.

iynn-RS
30-10-2016, 19:56
Cuprayla uğraşsan dahi 2.20lere inmen çok zor olacaktır. Megane ile ilgili de ne biliyorsunuz bilemem ama kilitsiz 1400kg'nin üzerindeki araçlarla 2.33 civarı dönüyorduk, bi ara dibine kadar söküp, iyi lastikle ne dönüyor bakarız.
Stock motorla 29 dönen opelde ne gibi ekstraların olduğu, zaten aracın konusunda da mevcut. Aracı da çok beğeniyorum, araç sahibinin eline emeğine sağlık bu arada. Ama mrs kötü araç gibi birşey olduğunu söylüyorsanız pist koşulunda, buna gülerim sadece.

Cuprayla 2.20 olmazmi :D
k04 turbo bitik lastik oem frenle adam gecen hafta 2.28 yapti , ben ilk defa ciktim 2.29 yaptim.Kilit,coil ve buyuk methanol deposu lazim sadece 6-7 seans sonrasi rahat gelir o sure.

Hee yapamazsam gider meg rs 225 alirim onla kesin yaparim sureyi :D :D :D

erh
30-10-2016, 19:57

Başka var mı?

Simdi yazmayayım uzamasın dedikçe konu uzuyor.. Arkadasım bak arabanla mutlusun anlıyorum. Hatta zamanında megane rs almanın esiginden dondum bende ve gercekten megane 2 rs i cok begenirim. Cok keyifli bir araba kesinlikle sözüm yok. Kimsenin arabasını ne boklamayı severim ne de buna ihtiyacım var. Her güzelin bir kusuru var. bende kendi aracımın kusurlarını biliyorum. baska arabalarında kusurlarını biliyorum meslegim ve ilgimden dolayı.. ben kimseye megane rs boktan araba sakın almayın dedigimi hatırlamıyorum. ama sozumun hala arkasındayım.. megane 2 rs in kendine ozgu problemleri var. ve ben o arabayla ugrasamam. bu problemlerin basında oem beyni geliyor. cok iyi hakim olan birisi için belki cok avantajli bir ecu dur.. ama benim için en salak beyinlerden birisi. ne desen ne yapsan sacma sapan seyler yapıyor. ve tuning için sırf bu yuzden dusunecegim en son ecu. gunluk binmeye veya stg 1 olarak keyiflidir, yol tutus olarakta keyiflidir katılıyorum ama zevk meselesi diyelim benim için boyle bir projede son tercih edecegim arac. (saka değil gercekten sondur..)

KVNC
30-10-2016, 19:59

İstemsiz güldüm lol

erh
30-10-2016, 19:59
Ona eyvallah.

biz burda "arkadaslar 40 lira param var ne alıyım" sorusunun cevabını aramıyoruz.. bilmiyorum kac kere boyle bir proje yaptın veya dahil oldun ama, normal kullanımda dusunulen veya muhattap olunan seylerden cok farklı konularla muhattap olunuyor ve bazen bu sekilde sıkıntılar insanları arabalardan sogutup sattırıyor.. forumda bile duzinelerce boyle satılan araba gorebilirsin..

erh
30-10-2016, 20:01
Süre için Tebrikler. Projenizi merakla bekliyorum.Bu güzel araçların ülkemizde pek kıymetinin bilindiğini düşünmüyorum.
Ruslar ve yunanlar Opeller ile bayağı uğraşan milletler. Bu motordan 450-500 hp alan kişiler var.
İnşallah projeniz sorunsuz bir şekilde bitirirsiniz.

Tesekkur ederim.. evet ozellikle yunanlar cok ugrasıyor bunlarla.. bakalım benzer bir setupta bizden gelcek.. piste cıkamayız o guclerde ama 550-600 hp arası uratebilcek bir setup olcak.. belki pist icin ikinci bir turbo ile daha erken gelen ve daha dusuk gucte bir secenekte olacak.. tesekkurler insallah buyuk sıkıntılar olmaz. s ana kadar sıkıntısız geldik ilerisi de insallah boyle olur.

KVNC
30-10-2016, 20:02
Bos konusma seni bu konuda istemiyoruz demek isterdim ama senden farkim kalmaz, yaz, soylediklerini sonuclarla destekle saygimi kazan, yaptin ettin gazladin ok sure ne sure? Naapmis? Sen veya dunyada? Kiyasladigin arabalar arasinda, varsa paylas doneleri eyvallah diyelim. Ama yoksa kalabalik yapma...lutfen, rica ederim.

KVNC
30-10-2016, 20:03
Sen hangi rekora kostun da tecrubeni dile getiriuorsun paylasirsan sevinirim.

KVNC
30-10-2016, 20:06

Mersinde dereler gollere akar qgzyevyzsgjskaJja

erh
30-10-2016, 20:07
Piste megane 2 rs çıkarmış, baya uğraşmış biri olarak yazayım, objektifliğimden şüphe etmeyiniz.

Olumlu yanlar:
1- kullanması zevkli, mekanik hissi yüksek.
2- frenleri çok iyi.
3- direksiyona tepki veren bir şasisi var.
4- fiyat/performans yüksek

bunları piste çıkmayan biri de bilir, buraya kadar okeyiz.

olumsuzları şöyle anlatayım:

1) aletin kaput altı çok sıcak, şaka falan değil gerçekten çok sıcak. piste çıkmayı bırakın yolda kullanacak olsanız bile o çük kadar intercooler'ı değiştirmek zorundasınız. ben açıkçası cooler'sız kullanılmış meggy almam eğer kilometresi yüksekse. pistte 10 litre intercooler, mantar filtre, milltek komple egzoz ile 2. turun sonunda hararet görüyordum. yazılım henk stage 1'di, 2 falan olsa anlarım. stock harici piste çıkmak bence riskli ya da çok baba soğutma yapmak gerek.

2) stg1 henk ile 265 beygir almıştık benim otomobilde, üzerinde komple milltek - hks - cooler vardı. bunun bir tık üstü candan'ınki idi, o da 275 beygir vermişti. önü açık bir motor denemez tfsi varken. burada erhan'a katılıyorum. 265 beygir de bir yerden sonra zaten yetmiyor. çok para harcayıp kol - piston - turbo girmek gerekiyor.

3) yazılım konusu. henk dışında kimsenin yaptığı yazılımı beğenmedim, candan'la hemen hemen her yazılımı log'ladık. henk stg1'de enjektör duty'si %89'lardaydı, bir tık üstü direk %95 falan demek oluyor ki bu risk. arabanın beyni de bir saçma zaten, avans diye basınç açılıp kırılan çok meggy vardı.

4) benim arada sırada cam inip çıkmıyordu, bazen otomatik far arızası yanıyordu ama hepsi geçiyordu. hiç büyük bir arıza yaşamadım, 10 yıllık hothatch sonuçta.

5) yedek parça. evet yurtdışından malzeme getirtmek ile uğraşmak istemiyorsanız sorun yaşıyorsunuz. en son ön takım için merdan'a gittiğimde fabrikanın üretimi durdurduğunu söyledi. bir çok parça için sıraya falan girmek gerekiyordu. ben bundan nefret ediyorum, istediğim oem parça elimin altında olmalı.

ben piste 2 kez çıktım, hepsinde de bitik nankang ile, yapabildiğim maksimum 2.33'tü. iyi lastik ile 2.30'un altı gelirdi ama anca 2.29 olurdu. daha fazlası için kilide falan değil, güce ihtiyaç var. onu da megane'dan almak imkansıza yakın çok para harcamadan.

sevgiler.
şimdi söyle söyliyim.. genel olarak nerdeyse hepsine katılıyorum ve objektif bir yorum bence yorumunuz. fakat kol piston turbo vs yapsanız bile bazen işler orda bitmiyor. yani 10 yıldır o kadar ugrasılıp inat edilipte sonuc alınamayan tek araba turkiyede belkide.. araba gercekten cok keyifli cok kullandım.. ama bence bizim sartlarımızda pist için turkiyeye cok uygun değil bence.. Ha sevilir istenir yapılır cokta guzel olur.. ama ben o kadar gonul vermedim o arabaya.. Keske biri yapsa da bizde izlesek hem benzer araclar arasında da keyifli bir rekabet olur..

erh
30-10-2016, 20:10
Tavsiyemi geri aldım ne uzadı mevzu :) ben Erhan uğraşıyor severek emek harcıyor diye biraz daha keyif alacağı bir tavsiye olarak söylemiştim astra kötü ya da öbürü süper manasında demedim konu amacının dışına sapmasın en azından benim yazdığımdan sebep :)Et tavsiye zeki nolcak.. :) konuscaz ogrencez boyle boyle ilerler bu iş..

erh
30-10-2016, 20:15
Opel 22 yildir kullanmadim. 94'de Astra gsi ve corsa gsi sahibiydim,cok keyifli idi hatta hizli.
Megane2 icin yorum yapamam ama Meg3(cup yada throphy) her pistte saglamligiyla ve ustun yol tutusuyla kendini kanitlamis bir otomobil. İst park gucu ve freni seviyor,bundan dolayi arac cok yetenekli olmasa bile gucuyle birseyler yapabiliyor.
Clio son nesil haric ciddi keyifli,ozelikle rs200 ler go kart gibi. Bozulmuyorda...
Opel opc ile kendini ispat etmek istiyor ama nedense tutulmadi avrupada,ilgiltere'de hala hastalari mevcut,cokda ugrasiyorlar...
Bir proje baslanmis,basta konulmus. Belki hedefler yuksekti ama her konuyu sure sarmaliyla kisitlamayin... Keyif heyecan ve mutluluk onemli...

Renault son zamanlarda zaten arabalarını guzel yapıyor.. Ama eskiden beri Renault uzerine "RS" yazıyorsa o araclar gercekten cok iyi oluyor. RS departmanı gercekten cok iyi calısıyor ve guzel seyler koyuyor ortaya.. RS200 type-r ın NA keyfini verip hem konforlu hem yol tutabilen hemde daha kaliteli versiyonu.. Siz dogukandan arabayı almadan once bende test ettim kullandım bir sure ve cok begenmiştim.. Coillerini de getirmiştim ama takmak kısmet olmadı..

OPC ler ingilterede gercekten cok tercih ediliyor ve trackdaylerde time attack lerde guzel sonuclar veriyor. benimde bildigim bir araba ve butceme de uygundu.. Tercih sebebimde oydu birazda acıkcası..

erh
30-10-2016, 20:20
Güçlü olan araba bir şekilde süre yapıyor parkta, süreyi boşverinde alınan keyfe odaklanın ya, farklı iş çıkarmanın hazzı başkadır.Gtcde 2006da kullandığım gibiyse kötü bir araç değil potansiyel var.Erhanda arabayı biliyor tanıyor umutsuz vaka olsa o kadar para harcamaz:)

:) eski opelciyiz diyosun.. Opelin turkiyede pazarlama sıkıntıları ve onceden yasanan bazı seylerden dolayı kotu bir unu var.. Sen iyi bilirsin yurumez denen arabaların nasıl yurutuldugunu :)

kalipson
30-10-2016, 20:22
Allah kaza bela ceza vermesin.
Opel serisi de güzel. Biz ailecek Renocu olduğumuzdan tercihimizi de Megane yönünde kullandık zamanında.

Keyifli modlamalar ve sürüşler olsun... :)

erh
30-10-2016, 20:23
Flood oluyor ama bakın son mesajda bile diyorsunuz ki yazılım vs setup yapmak için atlar gidersin almanyaya ????

Abi bu konu Erhan abinin astra konusu değil mi ? Şimdi siz gerçekten diyormusunuz ki bu adam kendi yapabildiği yazılımı vs her şeyini rahatça halledebildiği aracı bıraksın yazılım vs için yurtdışına muhtaç kalacak aracı alsın ? Bedava verseniz astrasını bırakıp dener mi bu işi :)

O da olur.. gercekten cok seversen o arabayı gerekirse gider o ulkeye yaptırır gelirsin.. sonucta sevince pavyondan da evleniyor insan.. ters karsılamam.. Ladanın da harika arabaları var WTCC ye katılıyodu.. rusyada ucuza da gelir hem ole mi yapsam :)

Jeandan-R
30-10-2016, 20:24
Cuprayla 2.20 olmazmi :D
k04 turbo bitik lastik oem frenle adam gecen hafta 2.28 yapti , ben ilk defa ciktim 2.29 yaptim.Kilit,coil ve buyuk methanol deposu lazim sadece 6-7 seans sonrasi rahat gelir o sure.

Hee yapamazsam gider meg rs 225 alirim onla kesin yaparim sureyi :D :D :D

225le yaparsın demedim ki. Benim demek istediğim şu, rahat gelir süre dediğiniz süre çok iddialı. 28 dönen araç smn isre onda coil de var semi slick de :) Bu aralar bir daha çıkmak istiyorum istanbulparka, transponder da alırım bakarız sürelere. Benim hiç laf dalaşına giremem bu pist konusunda, keşke herkes 5 dakikada dönse ama böyle kavgalar çıkmasa. Süre değil benim olayım, keyif. Clio rs ile gelince haber verin beraber çıkalım hatta.

erh
30-10-2016, 20:24
Opel serisi de güzel. Biz ailecek Renocu olduğumuzdan tercihimizi de Megane yönünde kullandık zamanında.

Tesekkur ederim.. :) işte zaten bu yuzden bircok araba var.. herkesin farklı bi tercihi var.. herkes mutlu oldugu keyifli oldugu arbaaya binsin :)

erh
30-10-2016, 20:26
Düzde honda, virajda cupra, megane rs en sonda demişler ne de olsa :)

Megane 2 rs motor içine girmeden max 310 HP dayanıyor, safe hali 290 HP.

Megane 3 rs motor içine girmeden 340 HP yaklaşık limiti var.

Clio RS Megane 2RS Megane 3 RS hepsi F4R serisi motorlar, yani MEgane 3 rs sahibi olunca NASA ürünü sahibi olunmuyor, sadece kollar pistonlar biraz daha sağlam (sadece biraz) öyle cupra gibi 400 HP olmaz.

Piste giren arkadaşları severek izliyorum takdir de ediyorum, zaten işten anlayanlar yazmışlar. Megane RS rakiplerinden motor gücü olarak zayıf fakat o zayıflığı yol tutuş ile lehine çevirip rakiplerini yakalıyor.

Yıllardır Clio Rs Megane RS kullanıyorum, kesinlikle ikisi de zahmetli araçlar. Dilinden anlamadan güç almak oldukça zor. Malzeme tedariği modifiye anlamında sınırlı (yok demiyorum fakat VAG kadar bol değil) fakat yedek parça konusunda sorun yaşanmaz. Eğer sipariş geçmeden bakkaldan alır gibi almak isterseniz günümüz araçlarının bile çok çeşitliliği konusunda parça tedarik süreleri sizi şaşırtır. En güncel kasa 308 veya Megane 4 lerde bile aylarca parça bekleyenler var.

Pistte Megane RS kötü diyen olursa zaten cevap "Şinasi sen misin?" olur herhalde.

İşin özü kim aracına hakimse o işinde ilerliyor. İbonun RS ini Erhan epeyce iyi konuma getirdi. Yerli tuner olarak güzel işler yapıyor. Erhan da yılların opelcisi, kesinlikle aracını daha iyi konuma getireceğinden eminim.

Herkesin sevdiği aracıyla beraber zaman geçirebilmesi dileğiyle selamlar.
Alper abicim tesekkur ederim dusuncelerin icin.. Bi izmir planlıyoruz mutlaka goruselim kac yıl oldu :)

KVNC
30-10-2016, 20:26

Teşekkürler güzel dileklerin için, sizin içinde aynı şekilde dileklerimle kazasız belasız hepimize ;)

erh
30-10-2016, 20:28

Tesekkur ederim.. Yanlıs anlasılmasın bende megane rs i cok begenirim.. Ama tek derdigim ne sasesi ne yol tutusu :) Motorundan haz etmiyorum.. tamamen sahsi :D

erh
30-10-2016, 20:30
Sadece kac kere astra H a bindin merak ettim.. Hatta pistte? :) Megane rs i ppistte kullanmadım iyi oldugu konular da olabilir ama sadece tecrubeniz olmadıgı bir konu oldugu için emin ol astra h ondan asagı kalmaz ;) atla deve deil farkları yani...

kalipson
30-10-2016, 20:35
Hiçbirimiz milyonluk araç kullanmıyoruz. Hem kullansak ne olacak ki... Teneke değil mi hepsi :)
Clio RS'ı olan arkadaşın lüzumsuz üslubundan dolayı konu da uzadı gitti. :)
Bu işler biraz da nasip kısmet. Gençliğinde VAG alan adam oradan yürüyor, BMW desen öyle, hemen hemen herkeste böyle bi durum var. Kafasındaki hayale hizmet eden ürün varsa oradan yürüyor gidiyor. Yoksa, kimsenin kullandığı araba en iyi ya da kullanmadığı araba kötü değil. Kötü araba yok, ihtiyaçlara göre hitap eden/edebilen araba var. :)

Jeandan-R
30-10-2016, 21:01
Tesekkur ederim.. Yanlıs anlasılmasın bende megane rs i cok begenirim.. Ama tek derdigim ne sasesi ne yol tutusu :) Motorundan haz etmiyorum.. tamamen sahsi :D

Ya aslında niyeyse Türkiyede bir sıkıntı var. Motor içi zaten stockken patates. Bakalım ben ilerleyen aylarda forged internal yapıp, biraz büyük enjektör ve turbo ile denemeye başlayacağım. 3 seneye yaklaştı birlikteliğimiz, artık ilişkimizi renklendirmemiz lazım :D

erh
30-10-2016, 21:03
Ya aslında niyeyse Türkiyede bir sıkıntı var. Motor içi zaten stockken patates. Bakalım ben ilerleyen aylarda forged internal yapıp, biraz büyük enjektör ve turbo ile denemeye başlayacağım. 3 seneye yaklaştı birlikteliğimiz, artık ilişkimizi renklendirmemiz lazım :D
Guzel olur insallah :) iliskide degisiklik iyidir :))

Octavia RS
30-10-2016, 21:04
Astraya maşallah,ciddi emek harcıyosunuz aracınıza umarım karşılığınıda istediğiniz şekilde alırsınız

Bu arada mk2 cupra ile 2.20 gibi süreler çok zor belkide imkansız,olsa bile araca baya baya ciddi masraf ve çok çok iyi pilotaj lazım o zaman bile bellkii.. :)

iynn-RS
30-10-2016, 21:09
Astraya maşallah,ciddi emek harcıyosunuz aracınıza umarım karşılığınıda istediğiniz şekilde alırsınız

Bu arada mk2 cupra ile 2.20 gibi süreler çok zor belkide imkansız,olsa bile araca baya baya ciddi masraf ve çok çok iyi pilotaj lazım o zaman bile bellkii.. :)

Sebebi nedir aciklarmisin. Ne gibi masraflar yapmak gerekir mesela ?

Octavia RS
30-10-2016, 21:23
Sebebi nedir aciklarmisin. Ne gibi masraflar yapmak gerekir mesela ?

Öncelikle şunu söyliyim o yazı sadece mk2 cupra için geçerli değildi yanlış anlaşılma olmasın, genel olarak tüm eski nesil vag grubu araçlar için aslında. Sebebi şu ki araçların yetenekleri,yapabilecekleri belli. Önden çekerde piste devamlı çıkan zaten bir kaç araç var eski nesil vaglardan süreler ortada en iyisi şuanda sanırım Apo abinin Golf 5 gti dsg aracı 2.24 gördü ki coil fren lastik baya dolu bir araç. Onun haricinde denk güçlerde babamın octaviasıyla Ahmet abinin cuprası var süreler ortada inerleri belli. Masraftan kastım slick lastik takılır fren,coil,araç tamamen soyulur v.s yani kısacası yol aracı olmaktan çıkar tamamen pist odaklı bir araç olur ve çok iyi pilotajla o zaman belki görülür 2.20 gibi süreler.

iynn-RS
30-10-2016, 21:26
Öncelikle şunu söyliyim o yazı sadece mk2 cupra için geçerli değildi yanlış anlaşılma olmasın, genel olarak tüm eski nesil vag grubu araçlar için aslında. Sebebi şu ki araçların yetenekleri,yapabilecekleri belli. Önden çekerde piste devamlı çıkan zaten bir kaç araç var eski nesil vaglardan süreler ortada en iyisi şuanda sanırım Apo abinin Golf 5 gti dsg aracı 2.24 gördü ki coil fren lastik baya dolu bir araç. Onun haricinde denk güçlerde babamın octaviasıyla Ahmet abinin cuprası var süreler ortada inerleri belli. Masraftan kastım slick lastik takılır fren,coil,araç tamamen soyulur v.s yani kısacası yol aracı olmaktan çıkar tamamen pist odaklı bir araç olur ve çok iyi pilotajla o zaman belki görülür 2.20 gibi süreler.

Golf 5 de neler var mesele. specleri biliyomusum.listede gördüm merak etmistim.

erh
30-10-2016, 21:28
Öncelikle şunu söyliyim o yazı sadece mk2 cupra için geçerli değildi yanlış anlaşılma olmasın, genel olarak tüm eski nesil vag grubu araçlar için aslında. Sebebi şu ki araçların yetenekleri,yapabilecekleri belli. Önden çekerde piste devamlı çıkan zaten bir kaç araç var eski nesil vaglardan süreler ortada en iyisi şuanda sanırım Apo abinin Golf 5 gti dsg aracı 2.24 gördü ki coil fren lastik baya dolu bir araç. Onun haricinde denk güçlerde babamın octaviasıyla Ahmet abinin cuprası var süreler ortada inerleri belli. Masraftan kastım slick lastik takılır fren,coil,araç tamamen soyulur v.s yani kısacası yol aracı olmaktan çıkar tamamen pist odaklı bir araç olur ve çok iyi pilotajla o zaman belki görülür 2.20 gibi süreler.mk3 un mk2 den en ustun kismi, mk2 ye sonradan yapmak gereken seylerin mk3 te std olmasi.. ve tabiki dsg :) biraz daha fazla emek gerektirse de bence mk2 de biseyler yapabilir..

Octavia RS
30-10-2016, 21:38
Golf 5 de neler var mesele. specleri biliyomusum.listede gördüm merak etmistim.

Kilit,8 pot fren v.s.. Lastik cup2 olması lazım...

iynn-RS
30-10-2016, 21:47
Kilit,8 pot fren v.s.. Lastik cup2 olması lazım...

Turbosu nedir ?

Octavia RS
30-10-2016, 21:49
Turbosu nedir ?

3 araçta denk güçlerde yazmıştım önceki mesajımda, yani k04..

iynn-RS
30-10-2016, 21:57
3 araçta denk güçlerde yazmıştım önceki mesajımda, yani k04..

k04 le 2.4 gorulmus sen diyosunki 2.20 cok zor :)

Neyse kilit ve coil almayacagim icin bos konusmama gerek yok.

Octavia RS
30-10-2016, 22:07
k04 le 2.4 gorulmus sen diyosunki 2.20 cok zor :)

Neyse kilit ve coil almayacagim icin bos konusmama gerek yok.

Yürüyeni o kadar dolu araçlar kısık basınçta k04le bile(!) zor tutunuyolarken siz 30 serisi turboyla sadece coil ve kilit ile 2.20 yapmayı düşünüyosanız benimde daha fazla konuşmama gerek yok :D İyi akşamlar...

Schumi
30-10-2016, 22:19
Bir kıvılcımda ben çakayım. Şase, yol tutuş diye diye övdüğümüz Megane 2 RS, Mini Cooper ve Clio 3 RS gibi araçlar oldukça abartılmış araçlar İstanbul Park için. Evet körfez pisti deseniz eyvallah ama İstanbul Park için güç lazım öncelikle. Düzlükler çok uzun. Ayrıca Türkler yabancı otomobil dergileri okurken şasesi çok iyi diye okudukları aracın gerçekten şasesinin iyi olduğunu düşünürler. :) Ama gerçek o değil. Aracın monokok şasesinden bahsetmiyorlar. Bu gün McPherson yada Double Wishbone (çift salıncak) kullanan bütün araçlar biraz masraf ile çok benzer yol tutuş performanslarına gelirler. Ama bu bazı araçta 4000 TL dir, kimi araçta 9000 TL. Ama şu bir gerçek ki hızlanmak o kadar kolay değil. Kimi araçlarda çok basit bolt-on işlemler ile 200 hp ler hatta daha fazla ek güç alınırken harcanan para bu güç için çok komik oluyo. Kimi araçlarda da tam tersi çok büyük paralar harcansa bile güç almak zor ve yeterince sağlam olmayabiliyor. Bir başka konuda araçların beyinlerinin yetenekleri. Megane gibi direk enjeksiyon olmayan araçlara belki sıkılıp standalone takılır ama direk enjeksiyon araçlarda küçük bir servet ile Motec felan takmadan bunu da yapmazsınız. Kısacası aracın tune edilebilirlik kısmı her araçta farklı. Ben mesela 1.6 yada 2.0 turbo Opel Astra'nın hatta 4 kapılısının bile Megane 2 RS'den çok daha mantıklı bir seçim olduğunu düşünüyorum.

iynn-RS
30-10-2016, 23:15
Yürüyeni o kadar dolu araçlar kısık basınçta k04le bile(!) zor tutunuyolarken siz 30 serisi turboyla sadece coil ve kilit ile 2.20 yapmayı düşünüyosanız benimde daha fazla konuşmama gerek yok :D İyi akşamlar...

Canim kardesim islak pistte 2.20 yapan aracda leon cupra. Ferrari flan degil yani.Carbonfiber saseye sahip flanda degil. Ki o arabanin limitide 2.20 degil bunu goreceksin ilerde.Ve o arabada sadede kilit ve coil var ve sarmaktan gidemeyen k04 lu tfsi lardan cok daha guclu bi sekilde cikiyor piste.

2. si piste cikmada once savunduğum bi durum vardi. pistte girdikten sonrada dusunduguklerim birer bir oldu ki bu durumda suydu.

Ben mk2 cupraya 4 yildir biniyorum. k04 limit halinide kullandim. Alt devirse gelen abuk sabuk tork dan dolayi gaza basamiyosun şehir icinde. 4-5 bine kadar kuduz kopek. Peki 30 turboyla nasil oldu biliyormusun? Nerdeyse atmosferik gibi. 1 barda 370-380 hp cikarip torku 350 lerde. ama 5000 devirde doluyor turbo. Piste girmeden once tek kafama takilan nokta turbonum dolmamasiydi ama girince gordimki o kadar yavaslamaya gerek kalmiyor.Turbo hep var. Yani hic bir dezavantaji kalmıyor.

Avantaj nedir? k04 un en az 1.6 bar basmasi gerekir benim kadar hizli.olabilmek için ki ben 1.4 -1.5 bastigimda duzluklerde daha hizli bi onden ceker aklima gelmiyor.

Pistte herseh hiz demeyin. Istanbup park alisilmis ingiliz pistleri gibi degil.Burasi F1 icin tasarlanmis bir pist.Ve hiza cok musait. Burda guclu olmazdan istedigini yap sure gelmez.Ki bak benim 30 lu kilitsiz coilsiz aracimla ilk seferde yaptigim sureyi kilitli k04 lu octavia ile kac seans tecrube sonrasi yaptınız.

Benim edindigim tecrübe budur. Kimse bidaha 2.20 yapamazsin demesin.öyle bi amacim yok ama yapilmayacak surede degil.
Ben 2.20 icin uğraşmak yerine clio il 2.35 e ugrasirim daha zevkli dedim. okudugunu anlayamayan baska biri cikipta clio ile nasi 2.35 yapacan demez insallah.

Octavia RS
30-10-2016, 23:53
Canim kardesim islak pistte 2.20 yapan aracda leon cupra. Ferrari flan degil yani.Carbonfiber saseye sahip flanda degil. Ki o arabanin limitide 2.20 degil bunu goreceksin ilerde.Ve o arabada sadede kilit ve coil var ve sarmaktan gidemeyen k04 lu tfsi lardan cok daha guclu bi sekilde cikiyor piste.

2. si piste cikmada once savunduğum bi durum vardi. pistte girdikten sonrada dusunduguklerim birer bir oldu ki bu durumda suydu.

Ben mk2 cupraya 4 yildir biniyorum. k04 limit halinide kullandim. Alt devirse gelen abuk sabuk tork dan dolayi gaza basamiyosun şehir icinde. 4-5 bine kadar kuduz kopek. Peki 30 turboyla nasil oldu biliyormusun? Nerdeyse atmosferik gibi. 1 barda 370-380 hp cikarip torku 350 lerde. ama 5000 devirde doluyor turbo. Piste girmeden once tek kafama takilan nokta turbonum dolmamasiydi ama girince gordimki o kadar yavaslamaya gerek kalmiyor.Turbo hep var. Yani hic bir dezavantaji kalmıyor.

Avantaj nedir? k04 un en az 1.6 bar basmasi gerekir benim kadar hizli.olabilmek için ki ben 1.4 -1.5 bastigimda duzluklerde daha hizli bi onden ceker aklima gelmiyor.

Pistte herseh hiz demeyin. Istanbup park alisilmis ingiliz pistleri gibi degil.Burasi F1 icin tasarlanmis bir pist.Ve hiza cok musait. Burda guclu olmazdan istedigini yap sure gelmez.Ki bak benim 30 lu kilitsiz coilsiz aracimla ilk seferde yaptigim sureyi kilitli k04 lu octavia ile kac seans tecrube sonrasi yaptınız.

Benim edindigim tecrübe budur. Kimse bidaha 2.20 yapamazsin demesin.öyle bi amacim yok ama yapilmayacak surede degil.
Ben 2.20 icin uğraşmak yerine clio il 2.35 e ugrasirim daha zevkli dedim. okudugunu anlayamayan baska biri cikipta clio ile nasi 2.35 yapacan demez insallah.

Abi düşüncelerimiz hemen hemen aynı ama iki fark var. Birincisi elmayla armutu kıyaslıyorsun, ıslakta sadece coil ve kilitle 2.20 yaptı dediğin araç mk3 cupra yani piste gelen diğer tfsi gruplarıyla kıyaslamak çok saçma ayrıca o araç düzde ciddi hızlı. Diğeride kendin için kıstas alıcaksan o araç golf olmalı ki o kilitten sonra ilk çıkışında 2.24 yaptı. İkincisi ise çok basite indirgiyosun abi. Ben 2.20 asla yapılmaz demedim,mesajlarım yukarıda duruyo yapılır ama çok masraf ve çok iyi pilotaj ister ki belki yapılsın dedim ki hala arkasındayım. Turbo hakkında verdiğin bilgilere katılıyorum sarma sebebimiz zaten k04 ün alttan verdiği saçma sapan tork patlamaları, gt serisinde bir nebze azalıcak buda doğru, ama atla deve olmicak işte olay orda çünkü piste 1 barla çıksan k04 ün 1.6, 1.7 bastığıyla aynı güçte olcaksın buda 2.20 için hayatta yetmez e basıncı açıcaksın bu sefer sarıcak, evet geç dolduruyo ama en nihayetinde önden çeker yani senin dediğin gibi sadece coil ve kilitle olcak iş değil ben bundan bahsediyorum. Yapılmaz değil yapılır,ama çok çok uğraş ister çok iyi pilotaj ister ben bunu savundum.

OrcunInce
31-10-2016, 00:08
Erhan öncelikle ben astra ile devam etmeni öneriyorum, gönül verdin madem, renk olsun, güzel de olacak inşallah. her yer cupra olacak yoksa :)

mk2 cupra olayına gelince; ben pistte mk2 kullandım, hemen hemen tüm rakiplerini de kullanma şansım oldu diyebilirim. mk2 maalesef şasi konusunda yeteneksiz bir arkadaş, dön diyorsun dönmüyor, burulduğunu içeride hissediyorsun. takip ettiğim bir kaç track day topluluğu var yurtdışında hepsi de mk2 için aynı şeyleri konuşuyor.

fiyatına göre düzde en hızlı gidecek olan otomobil kendisi, bence de bu konu için çok mantıklı ama iş pist olunca ben de işlerin değiştiğini düşünüyorum.

Clio RS kendisinden çok daha fazla zevk verecektir, 2.35 de hayal değil ayrıca. Rolling videosunu gördüm, 2.33 falan gelirse de şaşırmam.

Şimdiden başarılar :)

kelalper
31-10-2016, 08:12
Sen hangi rekora kostun da tecrubeni dile getiriuorsun paylasirsan sevinirim.

ben hiç bir zaman rekora koşmadım öyle bir hedefim olmadı. Ama 98 yılından beri otomobil sporlarının içerisinde oldum. Hedefimde rekor olmadığı içinde hiç bir zaman şu olursa şu derece yapardım demedim de dememde. Mekanik sporlarda hiç bir zaman şu olursa şu bu olursa bu diyemezsin desende boşuna konuşmuş olursun. Rekora koşmak için para akıtmak gerekir. Biz fakiriz birader.

iynn-RS
31-10-2016, 09:25
Abi düşüncelerimiz hemen hemen aynı ama iki fark var. Birincisi elmayla armutu kıyaslıyorsun, ıslakta sadece coil ve kilitle 2.20 yaptı dediğin araç mk3 cupra yani piste gelen diğer tfsi gruplarıyla kıyaslamak çok saçma ayrıca o araç düzde ciddi hızlı. Diğeride kendin için kıstas alıcaksan o araç golf olmalı ki o kilitten sonra ilk çıkışında 2.24 yaptı. İkincisi ise çok basite indirgiyosun abi. Ben 2.20 asla yapılmaz demedim,mesajlarım yukarıda duruyo yapılır ama çok masraf ve çok iyi pilotaj ister ki belki yapılsın dedim ki hala arkasındayım. Turbo hakkında verdiğin bilgilere katılıyorum sarma sebebimiz zaten k04 ün alttan verdiği saçma sapan tork patlamaları, gt serisinde bir nebze azalıcak buda doğru, ama atla deve olmicak işte olay orda çünkü piste 1 barla çıksan k04 ün 1.6, 1.7 bastığıyla aynı güçte olcaksın buda 2.20 için hayatta yetmez e basıncı açıcaksın bu sefer sarıcak, evet geç dolduruyo ama en nihayetinde önden çeker yani senin dediğin gibi sadece coil ve kilitle olcak iş değil ben bundan bahsediyorum. Yapılmaz değil yapılır,ama çok çok uğraş ister çok iyi pilotaj ister ben bunu savundum.

Elma ile armut degiller.ikiside armut :) Sasede ucurum fark olamaz.ikiside leon cupra.Mk1 golf le mk7 golf degil aradaki fark.Ki mk3 icin 2-3 saniye daha hizli diyorum zaten birebir ayni sureyi yapar demiyorum.

Diger tfsi lardan ciddi hizli degil duz hizlanmada.Stage 2+ mk2 le kafa kafaya gidiyor mk3 un en hizlisi. Bende 1 barda o kadar gidiyorum ki 1.4 - 1.5 acip cok daha hizli olabilirim.

Mk3 pistte hizli olmasinin sebebi viraj giriş cikis hizlari.Rollde kafa kafaya gittigi arabanin yanindan piste 2 kat guclu gibi geciyor.

En nihayetinde onden ceker diyosun da mk3 de onden ceker.Demek o guc yere verilebiliyormus. Ki aftermarket kilidin mk3 deki kilitten cok daha iyi çalışacağını dusunuyorum.

Yani 2.20 olmaz diye bisey yok. Biraz daha ugrasirim demek goreceli bi kavram. Senin icin coil kilit fren vs cooook buyuk bi is olabilir. Bi baskasi ici cok basit islemlerrdir bunlar.

kelalper
31-10-2016, 10:04
ya arkadaş görende arabayı hazırlıosun piste atıosun araba pistte kendi dönüo zannedecek. Muratla yiğitin sürelerinde zaten arabalar hızlı şöförlerin hiçbir yeteneği yok. Bırakın abicim şunu yaparım ama yapmam laflarını. Araba hazırdır sen hazır değilsindir olmaz. Sen hazır olursun araba arıza yapar olmaz herşey ok olur pist kalabalık olur ya da birisi yüzünden pist kırmızı bayrak sallar olmaz. mekanik sporda şu süre olur bu süre olur diye boşuna süre tahmini yapıosunuz.

ahm_
31-10-2016, 10:09
tüm yazılanları okudum birde ben yazmak istedim. Megane 2 rs ile bu piste benden daha çok çıkan sanırımki kimse yoktur.Her Seanslara neredeyse eksiksiz girdim ve 1 seans boyunca 8 tur hiç ayağımı kaldırmadan döndüm .En iyi yaptığım süre 2,34 ve resmi olarak listede bu sürenin altında bir megane 2 rs süresi yok ama Kasımda candan onu banko geçecektir.Gelelim mk2 cupra ya evet şasi kötü dönmüyor doğru ama bu pistte gene dönen rakiplerine göre hızından ötürü daha iyi süreler yapabiliyor.Ben her organizasyonda 1 saniye 1 saniye aşşağı doğru geliyorum.Kasım ayına kilit yetişir ise ve iyi bir lastikle daha iyi süreler yapmak için çıkacağım.Bu araba ile ben hiç trofeo takıp çıkmadım mesela ya nankang ya kumho.Sadece 7. virajdan dönüşte 2-3 saniye fark atıyor mk3 cupra.İyi bir lastiğim ve kilidim olsa fark gene olacak ama belki 1 saniye olacak.Dİğer bariz fark attığı yer 9. viraj.Burdada gene bu saniyelerde fark atıyor.velhasıl 2,20 dönen mk3 cupra standartta değil frenleri benimkinden fersah fersah iyidir.Lastiği de öyle birde dsg olması muazzam fark yaratıyor.Düz vites bu güçlerde pistte kullanmak şahsım adına beni zorluyor.Deviremi bakayım küçültürken ne yapayım karar veremiyorum bazen.İyi bir pilotajım belki yok ama kilit ve iyi bir lastikle gene oem frenler ile çıkıp güzel bir süre yapmak hedefim tabiki geçen organizasyon gibi 1,1 değil 1,5 bastırıp çıkmayı düşünüyorum.Aracı sürekli kısmamın sebebi viraj çıkışlarında daha çok sarmasını önlemek için olduğundan alacağımız önlemler ile bunu tolere edeceğini düşünüyorum.bi nebzede olsa.

Birde anlamadığım o kötü bu kötü demek konusu.Herkesin bütçesi aynı değil sanırım.Gönül neler alıp binmek ister ama elinde olanla en iyiyi yapmayı düşünmek en doğrusu.Megane 2 rs çok keyifli evet 1 senede 40 bin km yol yaptım ben o araçla ve aşırı keyif aldım.Biri iyi yol tutar biri daha hızlıdır.Birini hızlandırmaya çalışırsın birini döndürmeye.Yada hiç uğraşmayıp Alabiliosan gidip mk3 alırsın.Ben ilk cupra ile çıktığımda 2,33 döndüm ve kimse bu araba 30 altına inebilir demedi.Arabanın değiştiğim hiç bir yanı olmadan 28 e indi üstüne bir çöp bile koymadım 5 saniye inebilmek adına (yağını değişmek hariç oda dönüşü etkilemez sanırım :)) ki ogünde 28,1-28,1-28,2 döndüm 27 si vardı süre kaybettiğim önüme çıkan arabalar olmasaydı(tabi bahane değil ) Kasımda kilitli ve iyi lastikli tekrar deneyeceğim bakalım süre ne çıkacak mk2 neler yapabilecek en azından ben neler yapabileceğim kendi adıma göreceğim.

Zero
31-10-2016, 11:00
Yukarıda mk2 mk3 ten 2-3 saniye yavaştırı okudum o dakikadan sonra birşey anlatmanın hiç mantıklı olduğunu düşünmüyorum açıkçası :) bende 2.13 yaparım ama yapmıyorum itirazın mı var kelalper he söyle var mı itirazın

mrbars
31-10-2016, 11:10
Sadece 7. virajdan dönüşte 2-3 saniye fark atıyor mk3 cupra..

https://www.youtube.com/watch?v=hB9MIzJlf5Q

OrcunInce
31-10-2016, 11:19
mk3'ün şasisi mqb, mk2 ile kıyaslamak çok büyük hata olur. otomobilin bence en büyük bug'larından biri şasisi zaten. Ahmet kasım'da parçalarını yetiştirebilirse uzun süre yakalanmayacak bir mk2 süresi yapacaktır, ben de merakla bekliyorum.

kelalper
31-10-2016, 11:23
Yukarıda mk2 mk3 ten 2-3 saniye yavaştırı okudum o dakikadan sonra birşey anlatmanın hiç mantıklı olduğunu düşünmüyorum açıkçası :) bende 2.13 yaparım ama yapmıyorum itirazın mı var kelalper he söyle var mı itirazın

seni piste attığım güne lanet ediorum lan. Uyuyan uyanmayacak canavarı uyandırmışız emenike.

CLIORS
31-10-2016, 19:52
Alper abicim tesekkur ederim dusuncelerin icin.. Bi izmir planlıyoruz mutlaka goruselim kac yıl oldu :)

Gelince mutlaka haber verirsin Erhancim. Selamlar.