PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Konka Sorunu Radyoterapi Tedavisi

Ome_RS
26-10-2016, 21:10
Arkadaslar nefes sorunu yasayip da radyoterapi tedavisi olan varmi aramizda. Alerjiye bagli olarak konka (burun eti) buyumesi var ve suan cok zor nefes aliyorum. Ozellikle yattigimda burnum hemen tikaniyor. Bugun doktora gittigimde radyoterapi ile kucultebilecegini soyledi. %80ise yariyormus. Lokal anestezi ile yapilan ve ertesi gun gunluk yasama donduren bir tedaviymis. Boyle sorunnyasayip da cozum bulan oldu mu?

Oznsrl
26-10-2016, 21:31
lanet olası burun toplamda %25 ini anca kullanıyorum 2 kere ameliyat oldum sürekli bişey çıkıyo yine olmam lazımda üşeniyorum :) gelişmeleri pqaylaşırsan sevinirim bide onu deniyim

Ome_RS
26-10-2016, 22:30
22 kasimda randevum var. Islem sonrasi yaklasik 1 ay icinde kuculme ve acilma saglaniyormus. O zaman detaylarini paylasirim. Benimde kurek kadar burun var ama anca 3te 1ini kullaniyorum. Egrilik cok sorun degil ama bu konka sismeleri mahvetti. Ne duzgun uyuyabiliyorum ne uyudugumdan bise anliyorum. Kalite resmen yerlerde

Orhan
27-10-2016, 07:45
Merhaba yıllardır bu sıkıntıyı çekiyorum.
Bi kere ameliyat oldum 4-5 sene rahattım fakat yavaş yavaş tekrar başladı.
Çözüm olarak aşğıda linki buluna ürünü kullanıyorum epi topu burun yıkama ama asıl tıkanmaya neden olan sarı sümüğü bununla temizliyorsun rahatlatıyor.
İçine tuzlu su hazırlıyorsun. Tuzu içinde ama kendinde tuz ve karbonatla karışım yapabilirsin.
Ayrıca tuzlu suya 1 cc Nasocort sprey eklersen alerjinide hafifletiyor.
Peşine de Flixonase sprey her burun deliğine ikişer kere fıstlatıyorsun DIY cai hazır ;)
http://www.hepsiburada.com/sinus-rinse-kit-yedek-posetleri-p-AILEUCIL24684?magaza=Leomanya&wt_gl=cpc.nelk.abo.pla&gclid=Cj0KEQjwqMHABRDVl6_hqKGDyNIBEiQAN-O9hPWlMEMOSGbtyfzIC42C88yHob4tLdYUWm_QxAHnyhkaAndH 8P8HAQ
Abfen Sinus Rinse Kullanım - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=lSCVlFXcZXQ)

Orhan
27-10-2016, 07:46
Merhaba yıllardır bu sıkıntıyı çekiyorum.
Bi kere ameliyat oldum 4-5 sene rahattım fakat yavaş yavaş tekrar başladı.
Çözüm olarak aşğıda linki buluna ürünü kullanıyorum epi topu burun yıkama ama asıl tıkanmaya neden olan sarı sümüğü bununla temizliyorsun rahatlatıyor.
İçine tuzlu su hazırlıyorsun. Tuzu içinde ama kendinde tuz ve karbonatla karışım yapabilirsin.
Ayrıca tuzlu suya 1 cc Nasocort sprey eklersen alerjinide hafifletiyor.
Peşine de Flixonase sprey her burun deliğine ikişer kere fıstlatıyorsun DIY cai hazır ;)
http://www.hepsiburada.com/sinus-rinse-kit-yedek-posetleri-p-AILEUCIL24684?magaza=Leomanya&wt_gl=cpc.nelk.abo.pla&gclid=Cj0KEQjwqMHABRDVl6_hqKGDyNIBEiQAN-O9hPWlMEMOSGbtyfzIC42C88yHob4tLdYUWm_QxAHnyhkaAndH 8P8HAQ
Abfen Sinus Rinse Kullanım - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=lSCVlFXcZXQ)

Day Walker
27-10-2016, 07:55
Walla ben geçen sene oldum ama bişey değişmedi.

Ama benim asıl problemim aşırı derecede geniz akıntısı. Burnumdan akmayan direk genizime gidiyor ve deli gibi boğazım doluyo.

Denemediğim ilaç hiç bir şey kalmadı. Yaz kış hep aynı problem oluyo. Yazın ama bayaa azaldı çünkü sürekli denize girdim. Kış geldi şimdi tekrar uykusuz bol öksürüklü geceler başladı.
Orhan abi bunları da alıp deniycem bakalım.

rain man
27-10-2016, 08:12
Burada vereceğimiz tavsiyeler KBB branş doktorunun yanında kocakarı yöntemleri olur.

Konka hipertrofisi namı değer büyümesi ve nazal polipopis yani burunda et genelde beraber görülür ve hem genetik hem de çevresel faktörlerden çok etkilenir. Yani operasyon sonrası 3. Ayda tekrar ortaya çıkan büyüme ve polipleri tekrar alsanız bir yıl sonra tekrar opere olmanız gerekebilir. Bunları bilerek tedavi olmakta fayda var.

Geniz akıntısı da sinüzite işaret ediyor, eğer anatomik bir kusurdan dolayı sürekli sinüs iltihabı olma durumu varsa bunun en azından operasyon ile tamama yakın düzelme ihtimali var.

Buradan tıbbi direktif vermeyi sevmiyorum, en doğrusu doktorunuza tekrar başvurun.

Day Walker
27-10-2016, 08:16
Burada vereceğimiz tavsiyeler KBB branş doktorunun yanında kocakarı yöntemleri olur.

Konka hipertrofisi namı değer büyümesi ve nazal polipopis yani burunda et genelde beraber görülür ve hem genetik hem de çevresel faktörlerden çok etkilenir. Yani operasyon sonrası 3. Ayda tekrar ortaya çıkan büyüme ve polipleri tekrar alsanız bir yıl sonra tekrar opere olmanız gerekebilir. Bunları bilerek tedavi olmakta fayda var.

Geniz akıntısı da sinüzite işaret ediyor, eğer anatomik bir kusurdan dolayı sürekli sinüs iltihabı olma durumu varsa bunun en azından operasyon ile tamama yakın düzelme ihtimali var.

Buradan tıbbi direktif vermeyi sevmiyorum, en doğrusu doktorunuza tekrar başvurun.

Doktorlar sadece para alıp ilaç yazmanın peşindeler bıktım hepsinden. Acıbadem den tutda SSK'm olmamasına rağmen doktor iyi dedikleri için kendim ödemeli olarak Şişli Etfale gitmişliğim bile var.
En son Ethica kardeşim burun ameliyatı oldu bende orda Lazerle Konka ameliyatı oldum. Tek çare kocakarı ilaçları kaldı galiba :)

VteC_MaNiaC
27-10-2016, 08:29
Ömer ameliyata kadar 2-3 farklı ilaç dene.. çünkü her ilaç herkeste aynı etkiyi göstermeyebiliyor..

birde alerjinin neye olduğunu çözmeye çalış. mesela hayvanlar mı toz mu vs. ona göre etkisi fazla olan ilaçlar olabiliyor

Orhan
27-10-2016, 11:19

Sanırım bu uyarıyı bana yazdın ama mesleğim konusunda sanırım bilgin yok.
Hem hasta hem de hekim olarak bilgi veriyorum.
Ayrıca tavsiye ettiğim şeyin diş fırcasından bi farkı yk her gün sabah akşam burnunu ve sinuslerini yıkayacaksın
İlaçlarda alerjide kullanılan burun spreyleri kırmızı reçete deği neticede ;)

rain man
27-10-2016, 11:30
Sanırım bu uyarıyı bana yazdın ama mesleğim konusunda sanırım bilgin yok.
Hem hasta hem de hekim olarak bilgi veriyorum.
Ayrıca tavsiye ettiğim şeyin diş fırcasından bi farkı yk her gün sabah akşam burnunu ve sinuslerini yıkayacaksın
İlaçlarda alerjide kullanılan burun spreyleri kırmızı reçete deği neticede ;)

Yok hayır genel tutuma, insanların sanal ortamdan alacağı bilginin tehlikesinin farkında olmadığını düşünerek yazdım. Sizin bir doktor olmanız belki sizin verdiğiniz tavsiyeyi bu işin dışında tutar fakat kendisini doktor olarak tanıtıp ya da onu yapmadan dahi ilaç veya bilimum madde öneren kişinin ne derece sorun yaşayabileceğini bence siz de benden iyi biliyorsunuz :) Yoksa sizin tavsiye ettiğiniz linke açıp bakmadım dahi...

Hastalık yoktur hasta vardır kavramını da size öğretecek değilim benden iyi tecrübe ettiğinize de eminim :) Belki bir alerjen yüzünden belki de bir başka rahatsızlığın da eşlik ettiği nazal poliposis'i basitleştirip genelleştirmemek adına hekim muayenesinin tekrarını önerdim. Hepsi bu.

salih_560
27-10-2016, 11:32
Bende de aynı sorun var iki farklı doktora gittim ikisi de ameliyat dedi ben son biri ameliyat yaparım ama gene büyücek dedi bende sprey ve alerji ilaçı takviyesi yapıyorum ama şunuda söylüm eğer sigara içiyorsan ilk önce sigarayı bırak çünkü en çok sigara konkaları büyütüyor doktorlarım ikiside aynı şeyleri söyledi şuanlık yaptırmıyorum ilaçla devam ediyorum ilaç tedaviyi denemek en iyi bence ameliyatla çokta cözülmüyor bu iş ...

Aero
27-10-2016, 12:58
2007 yılında başladı bende alerjik rinit. Ani sıcak soğuk değişimlerinde, uyurken bir anda şişmeden kaynaklı burnum tıkanıyor ve nefes alamıyordum. O dönem de denemediğim ilaç sprey kalmadı. Tek çözüm otrivine oldu. Otrivine saniyeler içerisinde şişliği söndürerek nefes almamı sağlıyordu. Otrivine bağlımlısı oldum. 3 sene önce profesör doktora göründüm. Bana açık açık ameliyat etsek de tekrarlayacağını söyledi. Kalıcı çözümü yok dedi. O yüzden ameliyat olmadım. Hala otrivine kullanırım. Hafta da 4 kutu. Biten kutuları atmıyorum. 12 tane bitmiş otrivineden 1 tane daha otrivine çıkacak kadar sıvı çıkıyor :) master yaptım otrivine üzerine. Otrivine 9 yıldır hayatımda. Şu ana kadar yan etkisi olmadı. Ama olmayacağı anlamına gelmiyor maalesef. Nefes alamama, sizi gece yarısı otrivine için nöbetçi eczane arar hale getirebiliyor. Umarım sizin ki çözülür.

KoramiraL
27-10-2016, 13:26
Burun ameliyatı oldum et alındı gene devam etti en son kemik var dediler 5 yıl önce onuda oldum sinuslerim boşaldı hiçbirşey kalmadı gene başladı konuyu okuyunca gene bir gideyim ben bakalım neler olacak görelim ( dip not diyim burundan kemik alırken Burç ve Çekiç kullanıyorlar bir daha olacaksın derlerseler olmayacam Orhan abi bu ilaç banada yarar mı ? )

Maxiboost
27-10-2016, 22:24
Bilenler bilir, yapistiriyorum otrivini direk ITB spec oluyor burun.

ehveniser1903
27-10-2016, 22:27
hocam 1 septoplasti
1 de konka rf operasyonu geçirdim.

burnumda kırık vardı,çok şükür şu an çok rahatım ve tavsiye ederim.
izmirde olan varsa doktorumu da önerebilirim,ekol kbb'de cem karas ilgilendi.

Ome_RS
27-10-2016, 22:45
Bende akinti yok sadece kuru kuruya tikanma oluyor. Bu sorunu istanbulda yasamiyordum nadir oluyordu ama kibris azima etti resmen. Asiri tozlu kurak ve pis bir yer. E bide askeriye sartlari var hepsi toplanip kombo yapti resmen. Gittigim yzb doktor suratsiz fazla bilgi alamadim ama yinede rf olmayi dusunuyorum. Sivilde kbb gidip iyi bir doktardan bilgi almayi dusunuyorum. Orhan abi senin sistem de aklimda. Donunce devam etmesi durumunda deneyecegim.

Orhan
28-10-2016, 08:37
Burun ameliyatı oldum et alındı gene devam etti en son kemik var dediler 5 yıl önce onuda oldum sinuslerim boşaldı hiçbirşey kalmadı gene başladı konuyu okuyunca gene bir gideyim ben bakalım neler olacak görelim ( dip not diyim burundan kemik alırken Burç ve Çekiç kullanıyorlar bir daha olacaksın derlerseler olmayacam Orhan abi bu ilaç banada yarar mı ? )

Burda bu yıkamanın mantığı oldukça basit tuzlu ve karbonatlı ılık su çözeltisi burun boşluklarındaki ve sinuslerdeki ödemi alıyor
Artı alerjik tepkiye sebep olan alerjenleri yıkayarak burun boşluklarından uzaklaştırıyoprsunuz başka bi numarası yok.
Ödem ve şişlik giderken aynı zamanda burun kuruluğunu da alıyor. Olayı bu
İçine koyacağınız alerji spreyleri de alerjik reaksiyonları durduruyor.
Benim yaşadığım sıkıntı poliplerin ürettiği koyu sarı yapışkan mukus benim nefes yolumu tıkayan bu mukuş ılık tuzlu su yıkaması bunu temizlemekte çok iyi oluyor.
Otrivine sprey işi sakat dostlar bağımlılık yapıyor bildiğiniz üzere 5 günden fazla kullanmamak lazım

KoramiraL
28-10-2016, 09:08
Burda bu yıkamanın mantığı oldukça basit tuzlu ve karbonatlı ılık su çözeltisi burun boşluklarındaki ve sinuslerdeki ödemi alıyor
Artı alerjik tepkiye sebep olan alerjenleri yıkayarak burun boşluklarından uzaklaştırıyoprsunuz başka bi numarası yok.
Ödem ve şişlik giderken aynı zamanda burun kuruluğunu da alıyor. Olayı bu
İçine koyacağınız alerji spreyleri de alerjik reaksiyonları durduruyor.
Benim yaşadığım sıkıntı poliplerin ürettiği koyu sarı yapışkan mukus benim nefes yolumu tıkayan bu mukuş ılık tuzlu su yıkaması bunu temizlemekte çok iyi oluyor.
Otrivine sprey işi sakat dostlar bağımlılık yapıyor bildiğiniz üzere 5 günden fazla kullanmamak lazım

aslında Şeker pancarı ile yapılan bir olay var eczacı aile dostumuz yapmıştı ama o hapşırık krizine katlanmak lazım ***** kalbin ritmi bozuluyor okadar sık hapşırıkta

Orhan
28-10-2016, 09:46
aslında Şeker pancarı ile yapılan bir olay var eczacı aile dostumuz yapmıştı ama o hapşırık krizine katlanmak lazım ***** kalbin ritmi bozuluyor okadar sık hapşırıkta

bunu hiç duymamıştım

KoramiraL
28-10-2016, 13:51
bunu hiç duymamıştım

Şeker pancarının rendeleyip suyunu çıkarıyorsunuz burna sağa ve sola 5 damla damlatıyorsunuz sonrası ortalama 20 dakka belki birazdaha fazla hapşuruk tetiklemesi sonra sinusler olduğu gibi boşalıyor ama sorun hapşuruk krizinde :D

Ome_RS
22-11-2016, 17:14
Evet arkadaslar bugun ameliyatimsi operasyonu gerceklesrirdik. Her ne kadar ameliyat onlukleri ve ameliyat masasinda yapilsa da lokal anesteziyle yapilan basit bir islem. Acisi yok denecek kadar az ama masada yatmak buyuk stres :) once uyusturuyolar sonra igneyle daha cok uyusturucu ve ardindan radyofrekans islemi. Ayni dis cektirmek gibi. Islem bitince burnunuza tampon tikiyorlar ve 2 3 saat sonra cikartiyorsunuz. Bide bana bol bol tuzlu suyla yika dedi. tamponlari 1 saat once cikarttim. Suan hala hafif kanli mukus geliyor grip olmus gibi ama az seviyede. Ise yarayacakmi bilmiyorum insallah yarar suanlik agri sanci yok burnumu cekebiliyorum. Bir kac gun sonra acilma olur asil 15 gune netlesir dedi. Ilerleyen zamanlarda gelismeleri yazarim.

Ome_RS
06-12-2016, 08:52
Sanirim pek ilgilenen yok ama yinede yazayim.
Yaklasik 15 gun oldu. Gecen hafta grip oldugum icin farki cok anlayamamistim. Tuzlu suyla yikamalar vs bittikten sonra suan orj filtre kitini sokup cai takmis gibi oldum. Bu kadar etki edecegini tahmin etmiyordum ama ciddi rahatladim. Rahat nefes alabiliyorum ve horlama azaldi. Normalde hep burnum tikali uyanirdim son uc gundur uyandigimda burnum acik oluyor. Kisacasi tavsiye ederim cok basit bi operasyonla tedavi edilebiliyor. Bakalim ne kadar sure etkili kalacak. Eve dondugumde karbonatli kaya tuzlu suyla yikamaya devam edecegim. Suan artik yikama da yapmiyorum. Askeriyede su ve hijyen sikintisi oldugundan dolayi.

Tunacan
06-12-2016, 09:24
Geçmiş olsun Ömer.
İşte o ameliyathane ortamı geriyor beni. Bir kere ameliyat oldum ama nasıl olduğumu hatırlamıyorum.

Ome_RS
06-12-2016, 22:37
Geçmiş olsun Ömer.
İşte o ameliyathane ortamı geriyor beni. Bir kere ameliyat oldum ama nasıl olduğumu hatırlamıyorum.

Tesekkur ederim.
Bende disci ve hastaneden hoslanmayan biriyim. Hele bi tedavi icin gittiysem huzursuz olurum. Ameliyathane giysileri verdiklerinde bi tuhaf oldum ama asil sikinti masaya yattiginda garip bi heyecan korku kapliyor insanin icini. Doktor saolsun rahatlatmisti konusarak. Operasyon baslayinca da bosa endiselendigimi anladim ama insan bi an once kalkip giltmek istiyor.
Anlik bi cesaret gerekli. Sonrasindaki bu rahatlik icin orda yarim saatlik heyecani korkuyu yasamayi yeglerim :)

Ferhat_V
06-12-2016, 22:51
geçmiş olsun Ömer..operasyonu nerede oldun bizede bilgi versen ?

Ome_RS
06-12-2016, 23:22
geçmiş olsun Ömer..operasyonu nerede oldun bizede bilgi versen ?

Tesekkutler. Kibris Girne GAH da oldum. Basit bir operasyon ama guvendiginiz her yerde olabilirsiniz. Oyle cok uzmanlik ve el becerisi gerektiren bir islem degil.

ruudvan
07-12-2016, 01:42
şafak kaç şafak bırak şımdı ameliyatı. gecmıs olsun.

Ome_RS
07-12-2016, 06:10
şafak kaç şafak bırak şımdı ameliyatı. gecmıs olsun.

Eyw.
Atarsa 40 bisi kalmadi :)