PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arabalarımız neden bu kadar ezik ?

bomonti
02-11-2016, 01:06
Şimdi şöyle bir bakıyorum.. e36-46 hatta 90 ilanlarına typer dır vti dır artık aklınıza ne geliyorsa.. Gerçekten insanın içine sinecek 1 tane bile doğru düzgün araba yok. Bizim kullandığımız araçlar neden bu kadar çok eziliyor arkadaşlar ? Amerika, Avrupa ile kıyaslamayalım fazla uzağa gitmeden KKTC de kupon araçlara bir bakın, resmen yıllara meydan okumuş araçların hepsi.. Zihniyet bizimle hemen hemen aynı üstelik orada nem+sıcaklık gibi faktörlerde var..

Açıyorum Nurburgring videoları seyrediyorum bütün otomobiller mütiş görünüyor.. Var mı bir fikriniz fikriyatınız ?

.::EmrE::.
02-11-2016, 01:08
Bakım yaptıracak para kimsede yok bence ondan.

kalipson
02-11-2016, 01:21
Görgü.
Avrupa'da 10'a yakın elit ülke gezdim. Pimpirikli de olduğum için gözüme çarpar bazı şeyler. :)
Eskilerin deyimiyle yemin etsem başım ağrımaz derler yaa... Sayıyı atıyorum; 100 arabadan anca 6-7 tanesinde kapılardaki "gamze"lerden görebildim yeminlen. Bu bahsettiğim araçlar da öyle showroom'dan 2 ay önce çıkan araçlar değil yani hee.. Her türden arabalar diyeyim; eskisiyle yenisiyle...
Yani, insanlar kapı açarken bile insan gibi açıyor. Sağına soluna bakıyor. Elalemin arabası diye bana necilik yapmıyor. Bizde de tam tersi. Göçüksüz, gamzesiz araba bul bakalım kaç tane buluyorsun ikinci elde?
Başka bir husus... Adam arabaya biniyor, kapı kapatmaktan aciz. Güüüüüümm! ! ! diye bir ses. Yav insan gibi kapatsana birader şunu. Yok!!! Olmaz.
Bunlar takdir edersiniz ki en basiti.
Yağı, suyu, bakımı falan girmeyeyim şimdi gece gece...
:D

Yiğit G.
02-11-2016, 01:33
muz cumhuriyeti oldugumuz için.Şaka değil öyle.Sen o gördüğün e36 nın hella farını burada 500 tl ye alıyorsun tanesini vergi üstüne vergi yüzünden.Adam orda 30 euro ya alıyor.Böyle olunca herşeyini sıfırlayabiliyor.Parça bol , parça ucuz , kazançlar yüksek.Mcdonalds da çalışıp m3 toplayabiliyor.Sen burda mcdonalds da çalışıp aylık akbil alırsın ancak.

Al bak araç fiyatlarına ve temizliklerine

Eunos Roadster V-Special Type II >> 4Star Classics (http://www.4starclassics.com/eunos-roadster-v-special-type-ii-for-sale/)

VW Golf GTi Mk2 >> 4Star Classics (http://www.4starclassics.com/vw-golf-gti-mk2-for-sale-2/)

BMW E21 323i >> 4Star Classics (http://www.4starclassics.com/bmw-e21-323i-for-sale-2/)

Ha bunlar koleksiyonluk araçlar bu arada öyle fiyatlandırılmış.

SinanAdalı
02-11-2016, 01:47
Titizlik olarak belki onlardan daha fazlayızdır ama ekonomik şartlar + ülkeye giren parça çeşitliliği faktörleride rol oynuyor tabi ama en önemlisi ülkenin şehir planlaması! bak avrupaya dizi dizi evler yollar birde çoğu evin garajı var. İnsanlar şehire calısmaya geliyorlar kasabada yasıyorlar. Bizde garajı olan kaç ev var ki? Olması için paranın olması lazım paran varsa araban iyidir araba iyiyse.. böyle uzar gider.

McKrop
02-11-2016, 02:13
Bizim ülkede nerde ucuz modifiye parçası varsa o arabaya takılır. Hatta bir arabaya ne kadar modifiye parçası takılırısa, camlarında stickerlar varsa KING olur plakalığındada kral tacı olur :D bizim insanımızda fabrika bunu yapamamış ben böyle yaptım bak daha güzel oldu düşüncesi var. Adam arabaya kendi yorumunu katmış. Koltukta oturuş pozisyonu bile sıradışı. Birde şehir efsanesi olmuş kalıplar üretmişler neymiş katalizatör arabaya zarar verirmiş, sarı renk sis farı önünü göstermezmiş... orjinal küçük çaplı egzoz arabayı boğarmış (bide bunu örneklendirir bak böyle küçük borudan nefes almak var bide...) :D dümdüz soba borusunu takmış 80 beygir arabasını bağırtıyor. Garip? Dünya paralar harcamış arabasına orasına şöyle burasına böyle bilmem neler takmış bakıyorum stop lambası yanmıyor, sinyali çalışmıyor, camları elle ittirerek açılıyor vs. ...vaziyet zıvanadan çıkmış durumda yani.

Araç temizliğini sadece köpüklü yıkama sananlar var e kafa böyle olunca sizin bahsettiğiniz durum kaçınılmaz oluyor. Birde şimdi müteahhitten satılık araba furyası çıkmış. Daha yazmasını bilmiyor. Mesleğe göre araba alındığını sanıyor bu millet yıllardır.

darkmoon
02-11-2016, 02:35
Bence Tam olarak mevzu para parçada değil büyük etken olsada tam olarak değil bence... bilgisizlikde çok var.. piyasada ikinci elde V6 lar V8 ler sürünüyor etiket ismi çıkmış ikonik modeller dışında.. aslında araştırılsa görüceklerki pek çok V6 V8 ortak üretim motorlar ..

arkadaşım bir bankada memur çok büyük maaş almıyor 96 model manuel 850 2.0 T5 i var çokda komik rakama almışdı 4 yıldır incik boncuk topluyor on numara oldu araç.. gidişide hiç fena değil 210 beygir gayet iyi gidiyor alet.. araçdada yok yok çift taraflı hafızalı ısıtmalı koltuklardan tutda sunroof ıvır zıvır her donanım var..

Hem kaliteli araca biniyor hem ailesini taşıyor tam güvenlikli hemde yeri geldiğinde inceden gazlayıp gazını atıyor bunlarıda çok komik fiyata yapıyor.. piyasada bu verdiğim örnekde bir sürü araç kaynıyor ama alan varmı yok.. o yüzden fiyatları sürünüyor zaten.

dahan
02-11-2016, 03:38
herkesin bir bütçesi var bütçeye göre araç alınmalı yani ölçü gelirin olmalı.adam gidiyo kredi çekip ikinci el araba alıyo paranın büyük kısmı borca gidiyo arabada tüplü idare ediyo sonra maddi hasarlı bir kaza altından kalkamıyo kalksada araba dogru dürüst toplanmıyo yani arabalara para harcanmıyo zaten para harcanan araba dışardan kendini belli ediyo sizde biliyonuz bunu.mesela avrupa aracın motoruna kaportasına vs harcanan para tofaşa harçansa tofaş yeniden dogmuş gibi olur.örnek dogan l gecen far kırıldı far degiştirmeye gerek yok ön cam 10 tl far 30 tl rover ön far tek 200 250 tl işin gercegi bu

brs852
02-11-2016, 06:21
Karşında ki insana aracına saygı duyma kısmına kesinlikle katılıyorum birde ülkeye giren parça çeşitliliği ve fiyatlarınında büyük rol oynadığını düşünüyorum

220T
02-11-2016, 06:40
-Bilinçsizlik
-Parasızlık
-Bütçeye ve ihtiyaca uygun araç seçmeyi bilmemek
-Hala sanayiden medet bekleyip parça bulamayınca uyduruk işlere yönelmek

Tercihler şöyle olursa refah içerisinde yaşanır diyor: Arabanız bir yıllık gelirinizi,eviniz de beş yıllık gelirinizi aşmamalı.

Maxi
02-11-2016, 06:54
çünkü türkiye araba katili insanlar var.. ne güzelim arabalar leş oldu gitti
bunun nedeni hem kullanıcıları, hem de sanayideki çoğu balta tamirciler.

KÖROĞLU
02-11-2016, 07:09
Bu kadar zor elde edip bu kadar hor kullanan başka toplum var mıdır bilmiyorum.

Bence ilk sebep kullanıcıların eksikleri.

2. si parça pahalılığından dolayı alternatif onarım yollarına gidilmesi.

3. Kaporta boya işlerinin ciddi anlamda beceriksiz adamlar tarafından yapılması. Adam kapıya bir macun yapıyor doğu Anadolu fiziki haritası gibi.

Bir boya atıyor 6 ay sonra çatlıyor. Arabamdan inerken kapı kolunu kıran insan tanıyorum :D

Sağa sola sürtüp "aman boyalı demesinler satamam yoksa " diye ezik büzük arabayla dolaşan insanlar çok.

En güzeli arıza yapanı değiştirip yeni takacaksın. Kaporta içinde öyle (arka çamurluklar es geçilebilir)

Diyadin
02-11-2016, 07:29
Türkiyede Km düşürme işlemi var.

Sanayide sis farı taktır yada kapılara hoparlör taktır söküp eskisi gibi toparlayacak usta nadirdir. Klips vida kırar bozar saç vidası atar matkapla deler.

Çok büyük kazalı olsa dahi hurdaya çıkarmak yerine çıkma parçalar yan sanayi parçalar uydurma işlemler ile topluyoruz.

Yollarımız çok bozuk. Ülkemiz kirli. Burada arabalar çok yıkanıyor çok cilalanıyor. Buda boyayı inceltmek demek.

Otomobil kültürümüz yok. Sözüm meclisten dışarı ama yolda bırakana kadar aracındaki arızaları göz ardı eden insanlar biliyorum. Patlak amortisör bozuk rot balans dağılmış direksiyon kutusunu anlamayacak insanlar tanıyorum.

En büyük etken yurtdışında otomobiller belli bir km ve yaştan sonra tv gibi telefon gibi hurdaya ayrılıyor biz hala bunu anlayamadık ölüyü diriltip diriltip biniyoruz :D

orhansah
02-11-2016, 07:45

Sanayide sis farı taktır yada kapılara hoparlör taktır söküp eskisi gibi toparlayacak usta nadirdir. Klips vida kırar bozar saç vidası atar matkapla deler.

Çok büyük kazalı olsa dahi hurdaya çıkarmak yerine çıkma parçalar yan sanayi parçalar uydurma işlemler ile topluyoruz.

Yollarımız çok bozuk. Ülkemiz kirli. Burada arabalar çok yıkanıyor çok cilalanıyor. Buda boyayı inceltmek demek.

Otomobil kültürümüz yok. Sözüm meclisten dışarı ama yolda bırakana kadar aracındaki arızaları göz ardı eden insanlar biliyorum. Patlak amortisör bozuk rot balans dağılmış direksiyon kutusunu anlamayacak insanlar tanıyorum.

En büyük etken yurtdışında otomobiller belli bir km ve yaştan sonra tv gibi telefon gibi hurdaya ayrılıyor biz hala bunu anlayamadık ölüyü diriltip diriltip biniyoruz :D

daha geçen hafta Almanyada 4 gün geçirdik, Frankfurt-Köln-Ring yaptık, sürekli yağmur yağdı, kiraladığımız arabayla 650 km yol yaptık ve teslim ederken araba halen tertemizdi. bizde aynı şartlarla yıkamadan çık eve gidene kadar araba leş.

Yigit-Y
02-11-2016, 07:46
Piyasanın bu halde olmasının sebebi

Galericilerdir

Boya muhabbeti yüzünden millet boyatamaz oldu :):)

semavi
02-11-2016, 07:49
Ben iç trim parçaları ile ilgili işlem oldu mu kendim söker takarım... Geri topyalayabilen yok gibi...

Birde zihniyetimiz sorunlu!

Avrupada baktığınız temiz araçları adamlar satacağı zaman "abi kaç parça boya var" sorusuyla muhatap olmuyor... Arabada 5 kilo macunla düzeltilmek yerine, yeni parça takılıyor, atılıyor boyası ve sıfır gibi oluyor!

Ne zaman değişen boya takıntımız biter (bir çok sebep var, parça fiyatı vs) işte o zaman jilet gibi arabalara bineriz...

drago
02-11-2016, 07:54
Arabaya çürük çarık ezik çizikle güneş yanığıyla binerim ama boyatmam mantığı...

STP
02-11-2016, 08:00
Bence Tam olarak mevzu para parçada değil büyük etken olsada tam olarak değil bence... bilgisizlikde çok var.. piyasada ikinci elde V6 lar V8 ler sürünüyor etiket ismi çıkmış ikonik modeller dışında.. aslında araştırılsa görüceklerki pek çok V6 V8 ortak üretim motorlar ..

arkadaşım bir bankada memur çok büyük maaş almıyor 96 model manuel 850 2.0 T5 i var çokda komik rakama almışdı 4 yıldır incik boncuk topluyor on numara oldu araç.. gidişide hiç fena değil 210 beygir gayet iyi gidiyor alet.. araçdada yok yok çift taraflı hafızalı ısıtmalı koltuklardan tutda sunroof ıvır zıvır her donanım var..

Hem kaliteli araca biniyor hem ailesini taşıyor tam güvenlikli hemde yeri geldiğinde inceden gazlayıp gazını atıyor bunlarıda çok komik fiyata yapıyor.. piyasada bu verdiğim örnekde bir sürü araç kaynıyor ama alan varmı yok.. o yüzden fiyatları sürünüyor zaten.

97 sını aldık gecen sene 16500 e, sol yanı harıc kaput tavan bagaj sag yanı boyasızdı.ufaktan gıtmıyordu, orjınal katalıtıgı duruyormus :) soktuk attık araba roket. okadar zevklı ve donanımlıkı cıdden o paraya bedava. lpg lı ayrıca yakmıyorda.

-ER-
02-11-2016, 08:03
Bence araba boyatmama muhabbetinden, boyanınca araba kötüleniyor. Yurtdışında boyanmış araba beni daha uzun süre götürür mantığında insanlar

rebeloghy
02-11-2016, 08:17
Şöyle bir durum var sözlere katılıyorum ancak ben de 10 ülke dolaştım. Paris en ilginç gelen yer olmuştu çünkü park ederken herkes neredeyse öndeki arkadaki araca dokunuyor :D

Nedenine gelirsek, tampon bu rahatlığın için yapılmış plastik. Bu makineleri herkes rahatça kullansın, dokundu dokunmadı kasmasın, boyanır da değişir de ne olacak ki diye biniyorlarmış. 5 senedir orada yaşayan tanıdığım bunu aktarıyor deneyimlerine göre.

En kilit nokta elbette dünya bu araba denen makineyi rahatça kullanıyor, hasar gören parçayı değiştiriyor, boyasında kusur oluşunca boyanıyor. Doğal olan bu. Haliyle araçlar temiz ve düzgün duruyor.

Bizde YALAN faktörü var. ŞEREFSİZ insan var. Hem de bunlardan çokça var. Babama kalsa kapısı değişik arabayı seve seve alır, ne güzel yenilenmiş işte 10 yaşında olsa daha mı iyi yani der ? Ev alırken aynı değil mi , yeni kapı mı güzel 10 yıllık kapı mı ?
Ama bizde kapısı değişik arabaların yarısında sağ/sol yandan çok güzel bir darbe yemiş , airbag açıp yerine belki takılmadan yalan yanlış işle toplanmış vs bir durumdaki aracı ; yeni alıcıya bu durumları belirtmeden sadece kapısı değişmiş gibi anlatıp satıldığı için biz bu çileyi çekiyoruz.

Dürüst bir toplumda yaşasanız, kapısı- kaputu- bagajı değişik denen arabaya kuşkuyla yaklaşma, uzak durma ihtiyacı hisseder misiniz ?

arda35
02-11-2016, 08:18
İmkanlar böyle, yapacak bir şey yok.
En önemli etken yollar ve park yeri yetersizliği bence. Katlı otopark yapmayı beceremiyoruz, mühendislik harikası otoparklarımız var. Bazı apartman önlerinde ayrılmış park yerleri var güya . Ama komşular yer kapmak için birbirini öldürüyor (mecazen değil).
Sıfır aracınızla yeni açılıp kapanmamış bir derin çukura düşmeniz işten bile değil.

Çok da şey yapmamak lazım yani. Ortadoğu'nun parlayan yıldızı Türkiye'de yaşamak bile şans. Varsın araçlarımız ezik olsun.

Eren G.
02-11-2016, 08:21
Araba kültürü yok. Araba araç değil herkesin statü sembolü olmuş. E araba kültürü olmayıp arabayı araç olarak görmeyince herkes daha iyisine binmek için çabalıyor. Sonunda elindekine para harcamak yerine yenisine binek diyor ağır bakımını dahi yapmıyor, elindekini de allayip pullayip çakmaya çalışıyor. Km düşük bakımsız araçlar 3 kere aynı şekilde el degistirince zaten artık arabanın canı çıkmış oluyor. Etrafinizda anneniz babanız dayiniz v.s bile demiyor mu bu arabaya harcadığın paraya yenisini alırdın, pasta harcama şu arabaya bilmem ne diye. Sıfır arabalar garanti süresinde aman garantiden çıkmasın diye doğru düzgün bakım görüyor garantiden çıktığı an sanayi yolları taştan..

gokcell13
02-11-2016, 08:24
Cok dogru bir tespit. Yıllarca bende sorguladım. Almanyadan gecelen yada x ulkesinden gelen 330 ci 320 ci vs araclara bakıyorum ilk gunku gibi cok guzel gorunuyor. Acaba hormu kullanıyoruz bu aracları

Eren G.
02-11-2016, 08:34
Binek=binelim
Pasta=para

Auto correct cezani vermesin.

Grimlord
02-11-2016, 08:41
Türkiye'de araç kültürü yok çünkü. Vergiler eşek yüküyle, bir araba da devlete biz alıyoruz. Bu durumda da bizim millet için az yaksın, kapısı tok kapansın yeterli oluyor.
" bak bununki lök diye kapanıyor, bu iyi iyi."
Çoğu araba alan araştırmadan, eş dost tavsiyesi ile alıyor. Hala ısrarla " tek kapı araba mı olur yeaaaav" diyen zihniyetten de kesinlikle uzak durmak lazım.

MCN21
02-11-2016, 08:42
Nedeni çok basit :)
1) İnsanlarda boya takıntısı yok. Yeni boyanmış aracı daha değerli görüyorlar. Bu yüzden arabaların çoğu pırıl pırıl.
2) Parça değiştirme takıntısı yok. Macunla kaplamak yerine yenisini takıp geçiyorlar araçlar düzgün duruyor.
3) Yan sanayi parça pek kullanılmıyor.

tylan
02-11-2016, 08:43
Ülkemizi Almanya ile ne bileyim Fransa ile kıyaslıyorsunuz ya bende en çok buna tutuluyorum

fthdrn
02-11-2016, 08:45
"BilaDeR Sen KiMin AraBaSına Eziq DiyoRsuN ???? :@:@:@" Diyecek kafada insanlar var bu memlekette. Biz avrupa ülkelerine nazaran rahat bi 50 sene gerideyiz. O yüzden her kuşu öptük araçların diriliği mi kaldı :):)

Jem89
02-11-2016, 08:52
2015 model aracımın Denizli'nin bozuk yolları yüzünden sağından solundan trim sesleri gelmeye başladı.. :) 15.000 bakım yaptırmaya gidiyorum 700 lira para veriyorum..

Hadi şimdi garantisi var diye veriyorum o parayı. Garantisi bittikten sonra yağ filtre değiştirmek sanayide 150 lira.. Niye gidip 700 vereyim mantığı oluşacak.. Böyle böyle giderken arabaların sanayide boku çıkacak.. Çok normal bence Türkiye'deki araçların bu halde olması..

chevelle
02-11-2016, 09:07
Bunun pek çok nedeni var aslında. Mesela bir tamirci-kaportacı profili var ülkemizde. Forumda da kim bilir kaç tane şikayet konusu vardır tamircilerle ve kaportacılarla ilgili. Adam işini düzgün yapmaz, attığı macun duvar sıvası gibi olur, bir kaç ay sonra boya çatlar araba rezil görünür. Tamponu, çamurluk dodiğini düzgün oturtmaz sağdan soldan sarkar. Motor tamircileri işini yarım yamalak yapar. Kaput altından ya da araç içinden söktüğü bir parçayı yerine takarken asla kendi vidasını bulamaz etrafa akıllı vidalarla delikler açar. Heryeri cırt kelepçelerle doldurur.
Araç aylarca yanan arıza lambası için ''acaba bu nedir'' deyip de götürüp baktırmaz. Araba son nefesini verene kadar kullanmaya devam eder. Herşeyin en ucuzunu, en dandiğini kullanır. ''Aman arabam boyalı olmasın'' diye güneş yanıklarından haritaya dönmüş arabayı boyatmaz. Üstelik bu araçlar ilanlarda diğerlerinden daha da pahalıya konulur. Açıklamaya da orjinalliği bozulmasın diye boyatmadım yazılır. İyi de alan kişi boyatacak en nihayetinde. Boyanınca araba pert mi oluyor yani şimdi?
Parça fiyatlarının yüksekliği de çok büyük etken tabiki. Kendi aracım için almanyadaki bazı parçalara bakıyorum. Peynir ekmek gibi heryerde ve uygun fiyata var. Ama almak istesek kargosu-vergisi derken korkunç rakamlara çıkıyor. Mesela 94 astra gsi tamponu Tr içinde ikinci eli 1300-1400tl civarında, ülkemizdeki kasap şoförleri de düşünürsek insan takabilse bile aklı aklıyor. Bir kaza durumunda sigorta bunu karşılamıycak tabiki. Almanyada bu fiyatın nerdeyse yarısına bu tamponun sıfırı var. Ama almak istediğimizde kargosuyla birlikte 2200-2300tl civarı oluyor (vergi hariç).
Yolların bozukluğuna gelirsek; 10 gün önce sabiha-akfırat yolundan 3. köprüye gitmeye çalışıyordum. Aracım basık değil, orjinal yüksekliğinde. Yollar o kadar bozuk ve karanlık ki bir çukurdan kaçsak ötekine giriyoruz. Bir ön takım bakımı şart oldu sayelerinde.
Böyle uzar gider...

AliGizda
02-11-2016, 09:07
Araçlarımızın kötü halde olmasının tek sebebi bence barzoluk. İnsanımızda yıkılmayan bir ön yargı var ve gün geçtikçe bu artıyor. Adam utanmasa aldığı yakıt parasını üzerine koyup öyle satılığa çıkaracak.

Toplumsal baskının çok büyük etkeni var bence bunda. Ben arabayı şu kadara aldım, şu kadara sattımlar artık insanların iştahını kabartıyor.

Çoğu insan arabasının özelliklerini bilmeden, kullanmadan arabayı satıyor.

Seneler önce 2000 motor Mondeo aldım, tepkiler direk ammada yakar he bu, vergisiyle devleti zengin edersin, bakımının altından kalkamazsın oldu, ama 1.6 eski arabamdan daha az yakıyor, daha oturaklı daha keyifliydi ve vergisi modeli eski olduğundan eski arabamla aynıydı :)

Ucuz bir toplumuz, ucuzcu, bencil, kıymet bilmeyen, menfaatçi.

Balayına Kıbrıs' a gittim, son 2 gün araç kiraladım. Trafikte insanlar o kadar rahat ki burda ağız burun kıracağın olaya adamlar özüre gülümseyerek cevap veriyor. Burada özür dilemekten yoksun bir toplulukla beraber yaşıyoruz.

Bir de İstanbul trafiği gibi bir etken var. Arabanın ömründen ömür alıyor.

denizhandinc
02-11-2016, 09:19
istanbul trafigi yetmez mi tek basına? sen aracım cizilmesin diye fırca bile vurdurmazken bu pis sehirde aksama kadar arabanın üzerine partikul yagıyor. Kapalı otoparkı olan bir sitede yasıyorum. Arabayı yıkattıktan sonra kapalıda yer bulursam araba cillop gibi kalıyor ama acıga bırakırsam 2 günde les gibi.

Ayrıca 2017 ye gelmisken daha bu memlekette asfalt atılamıyor dogru duzgun. Adam bi asfalt atıyor iki yolun birlestigi yerde asfalt yok. Rogar kapaklarının etrafı doldurulmamıs icine düsmeye hazır seni bekliyor. 2015 model sıfır golf umden trim sesi gelmeye basladı. Normal yani araclarımızın böyle cansız gözükmesi.

livaneli
02-11-2016, 10:11
İnsanımız neyse arabalarımız da o.

turboman
02-11-2016, 10:55
Bence izlediğiniz videolar hd olduğundan araçlar cam gibi çıkıyo şaka şaka arada baya fark var tabikide nekadar para verdim benlemi yaşıyacak ve vurdumduymazlık varsa ondandır başka açıklaması yok bence onların 90 modeli bizim 2000 modellerden daha düzgün kabaca tabir edersek.

Mutu
02-11-2016, 11:01
Ülkede güneş yanıklı araba o parçanın boyanmış halinden daha değersiz olduğundan ötürü. =) Böyle bir saçmalık var, arabamın 2 parçasında ton farkı var, dediğin kasalardan birine sahibim.)e46 comapct) Maddi durumumu düzeltirsem o parça dahil sol tarafı boyatacağım misal. Sol arka 2 parça boyasız, çamurluk boyalı olunca ton farkına neden olmuş. Ben arabama içime sindiği gibi binmek isterim. Başkasının ne düşündüğü zerre umrumda olmaz. =)

Mutu
02-11-2016, 11:03
Bir de misal yolcu koltuğu altı pedlerinni zarar görmesi, yıkamacıların dizleriyle koltuğa basması, twingolarda hoparlör kapaklarının kırılması yıkamacıların camları silerken oralara bastırması gibi durumlarla kırılmakta. ***** yol şartlarını vs hesaba katınca araçların trim sessiz kalması da mümkün olmuyor misal.

sMh
02-11-2016, 11:03
Güzel bir konu, herkesin söyledikleri hemen hemen doğru, son günlerde benimde dikkatimi çeken bir şey oldu mesela, trafikte çok fazla e92 coupe görür oldum, araç belirli bir yaşa ulaştıktan sonra garajında titiz bir şekilde tutanlar satıyor, piyasaya çıkıyor araçlar ve bilinçsiz kullanıcılar tarafından bahsedilen hallere geliyor.

Korollacı
02-11-2016, 11:47
birde ulkemizde arabaya yapilan emegin ve masrafin karsiligi maalesef pek fazla yok. ornek veriyorum aracini satmaya kalktigin zaman daha onceden arabana jant lastik aliyorsun orjinallerine de kisliklari takiyorsun yaz kis miss gibi sadece bijonlari sok tak yaparak biniyorsun satarkende cicek gibi 2 takim jant lastik veriyorsun. araca ekstradan aldigin aksesuarlar vs. hepsini aracin uzerinde ilana koyuyorsun orjinalleride sahibine verecegini soyluyorsun. genelde insanlarin yaklasimi bu araba neden digerlerine gore su kadar fazla? diyorum ki bunlar var ekstra olarak olsun ne geregi var diyor bosuna masraf etmissin senin araba pahali bilmem ne diyip almiyor. gercekten yapilan masraf ve edilen emek karsiligini bulmadigi icin artik cogu kimse araca yapabilecegi en az masrafi yapip kullaniyor satarkende o les ve bakimsiz haliyle araci satiyor.

kalipson
02-11-2016, 11:56
Daha arabaya binmeyi bilmiyoruz ki
Birçok arabanın kapı eşiğine bakın; kedi tırmalamış gibi. Yoluk yırtık hep oralar. Adam ayağını kaldırıp da içeriye o şekilde geçmekten aciz.

Eyüp
02-11-2016, 12:11
Daha arabaya binmeyi bilmiyoruz ki
Birçok arabanın kapı eşiğine bakın; kedi tırmalamış gibi. Yoluk yırtık hep oralar. Adam ayağını kaldırıp da içeriye o şekilde geçmekten aciz.

Ek olarak kapı kolunun ordaki çizikler.. Şöför tarafı tertemiz , yolcu tarafları çizik içinde..

Ssamet
02-11-2016, 12:19
Benim arabada çizik içinde. Kapı hizası ve altı berbat durumda. Tamponlarda aynı şekil. Ben arabanın içindeyken adam gelip yaslanıyor , kapıyı güm diyer açıyor. Herşeyi öğrendik bir bu kalmıştı zaten. Mecbur devam ediyoruz böyle :D

kalipson
02-11-2016, 12:51
Ek olarak kapı kolunun ordaki çizikler.. Şöför tarafı tertemiz , yolcu tarafları çizik içinde..

Aynen aynen...
Yani zamanla, tuşlar, düğmelere basarken kılcal çizik olsun diyecem de... O da yok ki. Belli ki mücadele etmiş adam o camı açmak isterken düğmeye bastığı esnada :D

dahan
02-11-2016, 13:17
oda bişemi kazalı kaportaya kendi kafasına göre şekil veren kendini usta sanan adamlar var ..orjinal olan sol arka şeridin hemen yan tarafı düz, kaportacının yaptıgı sag taraf aynı bölgede 1 cm genişliginde iki karış kanal gibi girinti var sorsan ustayım der .arabayı ben teslim almadım yoksa ben onu orda çok güzel rezil ederdim

atituti
02-11-2016, 14:26
benim arabanın tek kapı olduğunu gören alt komşu sen bunu ucuza almışsındır dedi.dönüp yandaki 4 kapılı symbolüne birkez bakıp evet ucuza aldım dedim

ckrc
02-11-2016, 15:29
Orada ustalık-işcilik ücretleri çok yüksek çünkü ustalık var ve bu ustalıklarından dolayı insanlar kendileri ile gurur duyuyorlar, daha kaliteli bir yaşam standartları var. yaptıkları işlerden mutlular sosyal devlet anlayışı gereği. O yüzden ustalar hem işi içlerine sinerek yapıyorlar hem de aldığı bedelin karşılığını bekleyen bilinçli müşteriler var karşılarında.

Orada bir de araçlar için park alanları ayrılmış, sokaklar daha nizami; kaldırıma park edeyim, kasisten geçeyim, çukura düşeyim gibi slalom yaparak ilerlemiyorlar. Araçlar hem mekanik olarak hem de kozmetik olarak diri kalıyor. Birde orada zaman en değerli meta olduğu için burada ki gibi 10 saat uğraşayım, macunu basayım, düzelteyim yerine hasarlı parçada hem zamandan hem de görünüşten kazanabilmek adına değişim yapıyorlar. 550 Mikron çıkacak çamurluk yerine 180-165 mikron aralığında duruşu düzgün olan orijinal çamurluklar oluyor. Keza mekanik bakımlarda düzenli olarak yapılıyor, çoğu insan periyodik bakımlarını kendisi yapıyor o yüzden bakım kaçırma vb. durumlarla karşılaşmıyorlar.

Özetle, araç kullanıcıların tutumları, ticaret ahlakının olması ve bilinçli tüketicilerden dolayı araçlar bakımlı ve diri oluyorlar.

dirk
02-11-2016, 15:35
ülkemizdeki yollar
ülkemizdeki ustalar
ülkemizdeki kullanıcılar
ülkemizdeki diğer sürüceler tarafından verilen hasarlar
kupon arabaları kazalı kalitesiz toplan çakallar
Araçlarımıza değer vermeyen arkadaşlar ve cevredeki diğer insanlar ..... birsürü daha yazılabilir.

onurc
02-11-2016, 15:50
Türkiye de yaşamak bile ayrıcalık sn üyeler.arabalar arka planda kalıyor her zaman :D

darkmoon
02-11-2016, 16:54
gerçek varki koşullar insanları eğitir..

Türkiyede eğitimli bilgili araba açısaından diyorum başka açıdan değil insan sayısı çok az.. arabadan anlıyan adam az.. Arabayı bozmak çok kolaydır toplamak ise yani orjinal aldığın bir aracı eski orjinal haline çevirmek ise çok zordur heleki bir de artık parçası zor bulunan bir araçsa..

ihtiyacımız nedir onu bilmiyoruz

sıfır araç alınca bütün dertlerimiz çözülmüş sanıyoruz

sıfır araç için bazı insanlar krediyle falan ömürlerinin çeyreğini hapis ediyorlar sosya hayat gezme tozma eğlenme hayatı yaşama sıfır her şeyi bitiriyorlar çünkü ceplerinde krediye para ödedikleri için para olmuyor arabayıda doğru düzgün kullanamıyorlar aynı dertten ötürü 150 bin liralık araba alıpda arabadaki insanlardan benzin parası isteyene kadar gördük... cimrilikden değil cebinde parası olmamasından ötürü..

Yeni dünya düzenini algılayamayan insan çok artık bir internet gerçeği var ve aklını kullanan ingilizce bilmese bilen birini bulup internetten anlamasa anlayan birini bulup çok rahat parça tedarik edebilir.. dünya ve Trükiye artık bu açıdan eski türkiye değil.. sanayideki üç beş parçacıya makum değil insanlar ama görebilene..

araba almak herkes için farklı anlam ifade eder adamın trilyonları vardır adam arabayı sadece a noktasından b noktasına taşıyan vasıta gözüyle bakar alır passat

biri prestij derdine düşmüşdür alır başka bir şey bir diğeri gazlamayı seviyordur..

bir başkası gene çok parası vardır dünyayı gezmişdir avrupa görmüşdür orda oranın çöpçüsünün bile bmw 5 kasaya bindiğini oradaki taksilerin bile son model mercedesler olduğunu görmüşdür türkiyeye gelince artık o tip araçlar gözünde sıradan doğan şahin gibi görünür ve türkiye oranında 150-250 bin tl lik gibi rakamları o araçlara vermek adamın ne kadar çok parası olsada saçma gelmişdir onun yerine giderim ikinci elden kelepir ucuz ama prestijli havalı bir şey alırım toplarım bir güzel biner keyfime bakarım mantığı olabilir.

kısaca herkes aslında önce kendi için ne istediğin bilse sorun kalmaz.. biz hep başkaları bize ne gözle bakar bizi ne gözle algılar mantığı ile araba alıyoruz.. kendi ihtiyaçlarımızı hep ikinci plana atıyoruz..

hep merak etmişimdir biriside neden şöyle bir konu açmaz.. insanlar yeni araba ne için alıyor ağırlıklı ekonomi için pazardaki araçların çoğu 90 lı yıllardaki araçlarda dahil 8-10 litre ortalaması var 1.6-2.0 arası.. eski araçlarımı düşünüyorum yüksek hacimliler dışında 1.6-2.0 civarında olan bütün araçlarım ortalama yakıtı 8-10 litre arasıydı ..
adam gidiyor 100-150-200 bine araba alıyor arğırlıklı benzinliden bahsediyorum ama çok yakan dizellerde var gene 6-7 litre yakıyor.. yani o aradaki 100-200 bin liralık devasal farkı hepi topu 1-2 litre için veriyor insanlar 2-3 litre için bile verilmezya.. neyse bu konuda ayrı sav ayrı bir tez ..

makethewayforme
02-11-2016, 17:30

aynen imza atarım

onur_si
02-11-2016, 17:46
yurtdışında adam en ufak birşeyde boyatıp temin temiz biniyor, satarkende daha değerli oluyor
bizde orjinalliği gitmesin diye çizikli göçüklü arabalara binmeyi seven bir kesim var :)

tylan
02-11-2016, 17:54
Bulgar yunan gürcü romanyalıların arabalara bakan yokmu hiç forumda ?

darkmoon
02-11-2016, 18:19
97 sını aldık gecen sene 16500 e, sol yanı harıc kaput tavan bagaj sag yanı boyasızdı.ufaktan gıtmıyordu, orjınal katalıtıgı duruyormus :) soktuk attık araba roket. okadar zevklı ve donanımlıkı cıdden o paraya bedava. lpg lı ayrıca yakmıyorda.

arkadaşım 12 ye aldı .. güneş yanığı vardı tavanında arka kaputta .. daha yeni komple boyattı işte 4 yıldır uğraşıyordu ufak ufak bitti on numara oldu araba.. iki kızı var onlar için öne double din arkalara 9 inçlik kafalıkda aldık.. güncel donanımsal bazı eklemelerde yapdık park sensörü far sensörü v.b .. hem aileye hem konfora hem güvenliğe hem donanıma hemde performansa keyife on numara iyi giden bir araç.. otobanda çok iyi gidiyor . o rakamlara bedava ötesi..

OmerRS
02-11-2016, 18:30
İlk sebep avrupada araç sayısının ve çeşitliliğinin bol olması, ikincisi ise araçların ekonomik ömürleri tamamlanınca ya da ağır bir kaza geçirdiğinde direk olarak hurdaya ayrılmasıdır. Geriye kalan araçlar ise hem temiz kalanlar ve arabasının meraklısı olup saklayanlara ait olması.

Bir de eski model arabalarda vergiler ve yıllık masraflar Türkiye'ye göre daha yüksek olduğundan 1000-2000 pound/euro değeri olan arabaları kullanmak yerine yenisini almak daha cazip gelebilir bazı kullanıcılar için.

sekizsilindir
02-11-2016, 19:20
Herşey söylenmiş, her yorumla hemfikirim ama şunu bir kez daha tekrar etmek istiyorum
Her türlü vergiyi tahsil edip, yolların asfaltını olması gerektiği gibi yapmayan bütün belediyeciler ölsün

Schumi
02-11-2016, 19:33
İlk sebep avrupada araç sayısının ve çeşitliliğinin bol olması, ikincisi ise araçların ekonomik ömürleri tamamlanınca ya da ağır bir kaza geçirdiğinde direk olarak hurdaya ayrılmasıdır. Geriye kalan araçlar ise hem temiz kalanlar ve arabasının meraklısı olup saklayanlara ait olması.

Bir de eski model arabalarda vergiler ve yıllık masraflar Türkiye'ye göre daha yüksek olduğundan 1000-2000 pound/euro değeri olan arabaları kullanmak yerine yenisini almak daha cazip gelebilir bazı kullanıcılar için.

Konudaki en doğru mesaj bu. İnsanlar burada boncuk diye satılacak araçlarını tek çırpıda hurdaya ayırıyor vergisi yada masrafı çok diye. E durum böyle olunca kalan araçlarda sadece çok temiz ve meraklısı olanların araçları. Birde insanların birden fazla araçları var. 3-5 tane arabası olan insan herbirisini amacına göre kullanıyor.

Kadyr
02-11-2016, 19:35
Parasizlik en son etken. Arabalarin hasat olmasinin en buyuk sebebi essek gibi binilmesidir. Ben cebimde para az iken bile gezmek yerine aracin eksigini yaptiririm. Ama millet bineyim gitsin bakim hak getire yolda birakana kadar vur kirbaci bumu parasizliktan dolayi araba yaptiramamak?cogu insan sanayiden anlamiyor bile. Millet umursamiyor etmiyor. Paran yoksa parana gore araca binersin fiat vs gbi gidipte paranin son kalaniyla mercedes alip aa parcasi pahaliymis bunun yeaaa yapip essek gibi binmeyle olmuyor bu isler.

barakuda26
02-11-2016, 19:39
bindiği arabanın plakasını bilmeyen adamlar var dahada söze gerek yok sanırım :)

zx6r
02-11-2016, 20:27

Galericilerdir

Pert detected :D

darkmoon
02-11-2016, 20:40
boya mevzusu gelişen teknoloji boya ölçüm cihazlarının çok ucuzlayıp vatandaşın kendi ölçümlerini yapabilmesi eksptertiz olaylarının aşırı yaygınlaşması digital bilgisayar sistemlerinin yaygınlaşması bence yeni nesilde bu boya değişen takıntısını nispeten azalttı..
ilerki zamanlarda çok daha azalıcakdır..

bu boya değişen daha çok 50-60 yaşlardaki insanlarda çok yoğun eski mantıkda olan yeni çağa ayak uyduramamış kendini güncelleyememiş insanlarda çok var..

Yiğit G.
02-11-2016, 22:24
boya takıntısının sebebi ne satıcılar ne galericiler , yalancı ve sahtekar insanlar.Adam satarken boyası soluktu yenilemek için boyattım diyor meğer araç kaza yapmış , pert olmuş vs vs vs böyle o kadar çok kazıklanan salak yerine koyulan insan oldu ki doğal olarak insanlar boyalı araç istemiyor.Haklılarda.Ama insanımız temiz olsa gururlu olsa şerefli olsa herşey bir yana dürüst olsa , boyanmış aracı gözün kapalı alırsın bilirsin ki temizlik boyası için rahat olur.

GC8 GT
02-11-2016, 22:56
yollar dar, arabalar dip dibe geziyoz

B.Koçer
02-11-2016, 22:57
Bence en önemli husus VERGİ selamlar

MK8800
02-11-2016, 22:58

Galericilerdir

Başkanım hacizliye yöneldim kazalıya , greye tövbe ettim tavsiye ederim :D

Yigit-Y
02-11-2016, 23:25
Başkanım hacizliye yöneldim kazalıya , greye tövbe ettim tavsiye ederim :D

Biz biniciyiz canım kardişim

Biniciden amcadan deden satılık diyecez öğretemedim sanaaaaa :):):)

turbo&quattro
02-11-2016, 23:37
Nedeni çok basit :)
1) İnsanlarda boya takıntısı yok. Yeni boyanmış aracı daha değerli görüyorlar. Bu yüzden arabaların çoğu pırıl pırıl.
2) Parça değiştirme takıntısı yok. Macunla kaplamak yerine yenisini takıp geçiyorlar araçlar düzgün duruyor.
3) Yan sanayi parça pek kullanılmıyor.

+1

Benimde zerre kadar boya degisen takintim yok. 335 imin kaputunda ufak bir eziklik var diye komple boyattim o arada yenisi denk gelseydi alirdim. On ve arka tamponlarimi kac kere degistirdim hatirlamiyorum. En son sol camurlugum degisti bir hayvana carptigim iicn ama umurumda degil. Bazi takintilari asmak gerek. Tr de bulunan 99 model a4 umu birkac parca boyasi var diye almayan ve almayacak olan mal dolu ulke.

Dodoo
02-11-2016, 23:41
Sebebi kumparacı garajjj.

RSX
03-11-2016, 00:52
Cunku òn panjurdan cıtcıtli ceki halati midir nedir onu sallandirinca guzel gozuktugunu saniyoruz, nizam ve zevk yok.

gökberk
03-11-2016, 01:32
Günümüzde artık ihtiyaç haline geldi araç sahibi olmak. Geçim derdine düşüp de arabayla ilgilenmek şov oluyor biraz. Gittiği yere kadar gitsin olayı var yani.

dahan
03-11-2016, 03:58
bizim ankaranın bir yolları var görmeniz lazım her yer delik deşik gece boş yolda zikzak yaparak gidiyorum yolun ortasında rögar çukurları var ne arıyosa yolun ortasında.bu çukurlara düşen arabalara acıyorum çünki ciddi hasar verebilecek çukurlar

GökhanO
03-11-2016, 08:28
çoğu kişi kaporta boyacılardan, mekanik ustalarından ve yollardan dem vurmuş. Doğru haklısınız ancak içi ahıra dönmüş arabalardan da bunlar sorumlu değil herhalde ? Aracın iç trim parçaları kırık dökük olan, derileri kumaşları yırtık pırtık olan , tozdan konsolu görünmeyen arabalara ne diyeceksiniz ?

İzzet Göçmen
03-11-2016, 09:21
Komple boyalı arabada alırım,Günes yanıklıda alırım,Bakarım baktırırım alırım ne almıcam ya kafadan arkadan patlamadıgı sürece sorun yok camurluk degismiş kapı sacı degismiş,Simdiki aracımda etek altı boyalı komple boyatıcam almayan almasın sorun yok benim gibi anlayan biri gelir alır

Vuh
03-11-2016, 09:37
Arabaya ne zaman cila çeksem bir yerini çiziyorlar kaput çocukların karalama defterleri gibi oldu böyle adamlar olduğus sürece çizik ezik arabalara binmeye devam

sinisa
03-11-2016, 10:02
havasından mı toprağından mı bilmiyorum batı avrupada araçlar kirlenmiyor, insanlar da araçlarına temiz bakıyorlar, ama amerikada kir de çamur da buralar gibi, kırılan tamponun bantlamak cırtcırtla tutturmak da burdaki gibi.

Khortytsa
06-11-2016, 20:02
yukarıda bir mesajda "görgü" denmiş ki son noktadır. Evimiz, caminin önünde yani hareketli bir sokağımız var. Geçen hayvanın birisi vurup kaçtı ki polis bile bunda bi şey yok, tutanağa bile gerek yok diye söylene söylene tuttu tutanağı. Camiden çıkan bazı terbiyesizler, arabalara yaslanarak ayakkabı giymeye bayılıyor, aracımdaki gamzelerin çoğu bütün yükünü arabaya verip yaslananların yüzünden oluştu. Bir tek ehliyeti ilk aldığımda tamponun sol arka köşesini sürtmüştüm onun izi durur, yaptıramadım. Bir de mahalle çocuklarının sanatsal ruhla çizdikleri bir kaç küçük eser var tabi. "Boyatma, sonra fiyat düşer" diyen bir kaç büyük de olunca evde araç çizik içersinde yaşamaya devam ediyor.

TarikS
07-11-2016, 00:28
çoğu kişi kaporta boyacılardan, mekanik ustalarından ve yollardan dem vurmuş. Doğru haklısınız ancak içi ahıra dönmüş arabalardan da bunlar sorumlu değil herhalde ? Aracın iç trim parçaları kırık dökük olan, derileri kumaşları yırtık pırtık olan , tozdan konsolu görünmeyen arabalara ne diyeceksiniz ?

Avrupa'da bir çok yer gezdim kısa süreli geziler olduğundan çok net konuşmayayım ama Amerika'da 1,5 yıldır yaşıyorum, arabaların durumu çoğunlukla Türkiye'den daha beter :)

Yeni-eski fark etmeden neredeyse hepsinin içi çöp doludur, nadiren yıkanır, balata tozu jantlara zamanla yapışmaktan pasa döner, biraz eskidikçe arabanın ucuzlayıp tamir işçiliklerinin pahalı olmasından dolayı çizik, kırık tamponlarla gezer herkes. Ona göre de fiyatlar daha da düşerek el değiştirir arabalar. Boya işçiliği desen berbattır,, yağ bakımı olayı düzenli yapılır o da hakikaten TR'den bile ucuzdur TL'ye çevirsen bile ki yerel parayla neredeyse bedava. Yetkili serviste kampanya denk getirince veya dışarıdan herhangi bir yere yaptırsam bile yağ-yağ filtresi değişimi $100'ı geçmiyor mesela. Benzin de iyi olunca arabalar hem yüksek km gidiyor, düşük km araba pek kalmıyor mesafeler de uzun olunca. Kimse de bunu dert etmiyor o yüzden km düşürmenin yaygın bir şey olduğunu görmedim/duymadım.

Güncel bir örnek vereyim, arabanın arka çamurluk ağızları patlamış paslanmaya başlamıştı dışarıda duran çamurluğa vuran eski jantlardan dolayı, tampon ağızları patlamıştı. Ben de gittim arka çamurlukları ve tamponu komple boyatıp yerine oturttum, boya tonu güzel ama işçilik pek de iyi değil, portakallık vs fazlaydı. Buna $900 ödedim, araba zaten 7-8k. Genelde kimse bu parayı arabanın yarısını boyatmaya vermez burada. :D İkinci elde de zaten boya soran yok, geçmişinde kaza yoksa, dışarıdan bakınca temiz duruyorsa yürüründe problem yoksa arabalar el değiştiriyor. TR'deki gibi gereksiz takıntılar yok. :)

dahan
07-11-2016, 04:54
Avrupa'da bir çok yer gezdim kısa süreli geziler olduğundan çok net konuşmayayım ama Amerika'da 1,5 yıldır yaşıyorum, arabaların durumu çoğunlukla Türkiye'den daha beter :)

Yeni-eski fark etmeden neredeyse hepsinin içi çöp doludur, nadiren yıkanır, balata tozu jantlara zamanla yapışmaktan pasa döner, biraz eskidikçe arabanın ucuzlayıp tamir işçiliklerinin pahalı olmasından dolayı çizik, kırık tamponlarla gezer herkes. Ona göre de fiyatlar daha da düşerek el değiştirir arabalar. Boya işçiliği desen berbattır,, yağ bakımı olayı düzenli yapılır o da hakikaten TR'den bile ucuzdur TL'ye çevirsen bile ki yerel parayla neredeyse bedava. Yetkili serviste kampanya denk getirince veya dışarıdan herhangi bir yere yaptırsam bile yağ-yağ filtresi değişimi $100'ı geçmiyor mesela. Benzin de iyi olunca arabalar hem yüksek km gidiyor, düşük km araba pek kalmıyor mesafeler de uzun olunca. Kimse de bunu dert etmiyor o yüzden km düşürmenin yaygın bir şey olduğunu görmedim/duymadım.

Güncel bir örnek vereyim, arabanın arka çamurluk ağızları patlamış paslanmaya başlamıştı dışarıda duran çamurluğa vuran eski jantlardan dolayı, tampon ağızları patlamıştı. Ben de gittim arka çamurlukları ve tamponu komple boyatıp yerine oturttum, boya tonu güzel ama işçilik pek de iyi değil, portakallık vs fazlaydı. Buna $900 ödedim, araba zaten 7-8k. Genelde kimse bu parayı arabanın yarısını boyatmaya vermez burada. :D İkinci elde de zaten boya soran yok, geçmişinde kaza yoksa, dışarıdan bakınca temiz duruyorsa yürüründe problem yoksa arabalar el değiştiriyor. TR'deki gibi gereksiz takıntılar yok. :)
ordada yollar bozukmu nasıl birde diger şehirleri bilmiyomda ankara tozlu gibi arkadaş, 4 5 gün arabayı yıkamayım araba sanki 1 aydır yıkanmıyo görüntüsü veriyo

TarikS
07-11-2016, 05:54
ordada yollar bozukmu nasıl birde diger şehirleri bilmiyomda ankara tozlu gibi arkadaş, 4 5 gün arabayı yıkamayım araba sanki 1 aydır yıkanmıyo görüntüsü veriyo

Doğu yakası leş, çok işlek olan her yer berbat, aralarda nispeten az kullanılan yerlere girince çok güzel yollar var tabii.

Bu arada kasis mevzusundan bahsedilmişti, Amerika'da da değişen bir şey yok her an her yerde bir tümsekle karşılaşabiliyorsun

Batı'yı da gezmiştim oraların da gerçi çok farkı yok işlek yerlerde yine yollar leş

Toz faktörü ilginçtir ama 1 yıl arabayı yıkatmayan insanlar var (birisi kuzenim) yine de bizim 1 aylık araba gibi. Yağmur yağınca sövmüyorum artık, arabanın kabası temizlenmiş oluyor otobanda kullansan bile :D

ghibli06
09-11-2016, 08:20
İtalya'dayken çok temiz bir e30 gördüm bir gün... sanki bayiden dün çıkmış gibiydi, inanamadım... sonrasında eski araçları daha iyi inceler buldum kendimi, gerçekten çok temizlerdi, hurdaya çıkan araçları bile al bin, o derece... ülkede çok fazla carwash yok, benzinliklerde belki, ara ki bulasın... adamların şehirlerinde toz toprak çamur yok ki! her yer taş zaten, yağmur bile temiz yağıyor, bütün arabalar yıkanıyor mis gibi...

kalipson
09-11-2016, 08:28
Ankara'da da yağmur yağmaya görsün. Araba çamura batmış gibi oluyor. Ayrıca, her araç yıkatmamdan sonra kendimi enayi gibi hissediyorum; keza her ne olursa olsun araba en geç 3 gün sonra bi karış toz içinde.

İbrahim33
09-11-2016, 08:29
bizim milletimizin %80 i arabayı sadece ulaşım için kullanıyor. Arabaya değer veren insanlarda var ama azınlıkta.

powERS
09-11-2016, 09:41
1. Tüm yedek parçalar bakım için kullanılanlar herşey ithal dolayısıyla pahalı ve alım gücümüz parmızın değeri düşük olduğu için yan sanayiye yönelmek zorunda kalıyoruz.

2. Bizde usta çok olduğu için her işten anlayan ve çok iyi oldukları için bir işi en kısa zamanda en kolay yoldan halletmek gibi bir alışkanlık var. Yapılan işin kuralları önemli değil oldumu oldu aynı işi görüyormu evet tamam devam et.. estetik yada güvenlik önemli değil.

3. Özen göstermiyoruz, arabayı fırcaya sokup yıkanınca tamam temizmi temiz. :)

bu gibi şeyler olduğu için araçların ağzı yüzü kayıyor işte :(

Berkerr
09-11-2016, 10:14
Yurt dışında benim en fazla dikkatimi çeken şey saygı. Millet arabayı "Sen vermezsin lan o yolu! Ben alırım Hmına..." mantığıyla kullanmıyor. Yollardaki arabaların tamamı videolardaki gibi değil ama her halükarda genelleme yapınca bizim bayaa üstümüzdeler...

O kadar fazla etken var ki, yazmakla konuşmakla bitmez. Kültür, saygı, anlayış biçimi, maddi engeller, yasal zorunluluklar vs. vs. en basitinden 3 aydır başımda olan mevzu... Kıçı kırık bi Hilux'u yükseltip dodik şnorkel sepet jant lastik vs. kendi çapımda bir offroad'a giriş yapayım dedim arabanın başına gelmeyen kalmadı. Sanayide her usta kötüdür demiyorum ama iyisine de güç yetmiyor yada kaprisli oluyor.