PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Corsa 1.7 dti hk. aklıma takılanlar

raja52
02-11-2016, 19:24
Arkadaşlar merhaba,
Corsa 1.7 dti aracım var. Aracımı geçen haftaya kadar orjinal turbo + 51mm düz boru + Ecutorq hard kesicili yazılım ile kullanıyordum. Bu speclerdeki araçlarla kafa burun gidiyordu aracım. Sonra turbo ağlamaya başladı, baya boşlukta vardı, bende hazır gidiciyken turbomun içine 2.2 transit pali koydurdum, kapağımı açtırdım gerekli bakımları yaptırdım, tüm conta, kayış vs değiştirdim. Aldığım birkaç tavsiye ile turbodan itibaren sona kadar potsuz 60 mm egsoz yaptırdım. Yazılımda bir değişiklik yapmadım. Turboyu yapıp egsozu takmadan baya duman atıyordu aracım fakat egsozu yaptırdıktan sonra duman iyice azaldı. Beklediğim performansı da alamadım açıkçası. Dynoda 130 hp 300 nm bir değer alabildim. Dynonun kalibrasyonun durumunu bilemiyorum. Fakat orjinal minnak turbodan bu pale geçince açıksası 140-150 hp civarında bir güç almayı ve sürüşte de farkı iyice hissetmeyi bekliyordum.

Aracımın motoru ,sibopları sağlam, akışmetre denendi sağlam, map sensörü denendi sağlam, enjektör söküldü kontrol edildi sağlam, farklı firma yazılımı denendi değişiklik olmadı. Turbo boosttan turbonun hızlıca dolduğunu gözlemliyorum. Tek değişiklik wgte eskiden hortum vardı ucu vida ile kapalıydı şu an açık durumda.

Duman azalması egsozla mı alakalıdır yoksa fakir de mi yürüyoruz?
Enjektörler yetersiz geliyor olabilir mi? Mazot pompası yeterli besleme yapmıyor olabilir mi?
Egsoz sisteminde back pressure ihtiyacı var mıdır, sona free flow birşey yaptırsam bir düzelme olabilir mi?
Wastegate i fiziksel olarak yine kapatmalı mıyız?

Yardım, fikir, önerilerinize ihtiyacım var. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

raja52
03-11-2016, 07:00
Yok mu yorumu olan :)

ertantamer
03-11-2016, 07:09
Bi arkadaşıma dti aldık sizin speclere yakın hybrit turbo yazılım egzoz bronz felan 130 hp 300 tork aldık dynoda. Yardımcı olması amacıyla söyleyim

aykutsafakyaman
03-11-2016, 07:51
Turbodizel her arac backpressure'a ihtiyaç duyar sona free flow bisey yaptirsaniz alt devirlerin olu durumu birqz daha toplamis olursunuz.
Pal degistirmeden once wg kapali miydi bi de dynoya cikarmismiydiniz ?

raja52
03-11-2016, 09:35
Turbodizel her arac backpressure'a ihtiyaç duyar sona free flow bisey yaptirsaniz alt devirlerin olu durumu birqz daha toplamis olursunuz.
Pal degistirmeden once wg kapali miydi bi de dynoya cikarmismiydiniz ?

Pal değişmeden önce wgnin hortumu takılıydı, ucunda da vida vardı. Malesef dynoya çıkarmamıştım.

aykutsafakyaman
03-11-2016, 10:13
Bana kalsa wg egr kat hepsini iptal eder sona orjinal susturucunu bırakırım. Emmeye baktınız mı peki hiç ?

raja52
03-11-2016, 12:08
Bana kalsa wg egr kat hepsini iptal eder sona orjinal susturucunu bırakırım. Emmeye baktınız mı peki hiç ?

Tekı wgnin iptali gerek o zaman, onu hallederim. Emme temiz kapak açılınca hem genişlettik, hem temizledik.

aykutsafakyaman
03-11-2016, 12:32
Tekı wgnin iptali gerek o zaman, onu hallederim. Emme temiz kapak açılınca hem genişlettik, hem temizledik.

İnşallah istediğiniz gibi olur kaç barda bi de şuan basınç ?

raja52
03-11-2016, 13:52
İnşallah istediğiniz gibi olur kaç barda bi de şuan basınç ?

1.6 peak görüyorum. Turbo eski halindeyken 1.8 di.

deryaank
05-11-2016, 20:40
Ben de dti yüklemenin başındayım , şu anda yağ pompamın ordan ufak bir kaçak var o nedenle girişemiyorum , Sadece emme büyütme ve yazılımla 120 hp vaadedenler var . Pal büyütmenin farkı bu kadar az olmamalı. Bence ya yazılımda ya da başka bir noktada sıkıntı var

McKrop
05-11-2016, 21:15
turbomun içine 2.2 transit pali koydurdum. Yazılımda bir değişiklik yapmadım.

Ben burdan sonrasını okumadım :D turbo büyüttünüzde eski turbonun yazılımyla mı kullanıyorsunuz? umarım ben yanlış anlamışımdır

suk3b3
06-11-2016, 00:35
Hikmet pal de degil yapilan islem sonrası yazılımda. Atesleme zamanlaması değişiyor sonuçta. Ayrıca bende bi süre 1.7dti kullandm. Turbo pal degisimi sonrası basinc ve hava miktari değiştiği için yazilim gerekli oluyor. Wg egr kat vs iptal edersin. Bide 9lt intercol de ust devirde hareket katıyordu tabi satmaya yakin yapmıştım tam tadını alamadm.anilarim depresti keske satmasaydm :)

raja52
06-11-2016, 12:20
Ben burdan sonrasını okumadım :D turbo büyüttünüzde eski turbonun yazılımyla mı kullanıyorsunuz? umarım ben yanlış anlamışımdır

Farklı bir firmanın yazılımını denedim bir değişiklik hissetmedim. Fakat bahsettiğim yazılım aracıma özel yazılan birşey değildi. Sizce custom bir yazılım olayı çözer mi?

raja52
06-11-2016, 12:23
Hikmet pal de degil yapilan islem sonrası yazılımda. Atesleme zamanlaması değişiyor sonuçta. Ayrıca bende bi süre 1.7dti kullandm. Turbo pal degisimi sonrası basinc ve hava miktari değiştiği için yazilim gerekli oluyor. Wg egr kat vs iptal edersin. Bide 9lt intercol de ust devirde hareket katıyordu tabi satmaya yakin yapmıştım tam tadını alamadm.anilarim depresti keske satmasaydm :)

Bu konuda da kafam karışık, hararet vs sorunum yok şu an. Kimisi intercooler hybritte geriye düşürür diyor, kimisi yapılmalı diyor. İşin içinden çıkamadım :)

aykutsafakyaman
06-11-2016, 15:38
Bu konuda da kafam karışık, hararet vs sorunum yok şu an. Kimisi intercooler hybritte geriye düşürür diyor, kimisi yapılmalı diyor. İşin içinden çıkamadım :)

Maddiyat varsa cooler al. Ama ben palden sonra yazılım isini okumadim onu tekrardan yazdirin

Lee-on!
07-11-2016, 15:05
Custom yazılımsız olmaz. wg i iptal et. Aslinda aldigin guc cok anormal degil. Turboyu hibritlemissin sadece. Coolere gerek yok derim. Altlari keyif vermez zaten 200de biten bir arac.

Kendi aracimda buyuk turboya gectigimde bile cooler kullanmadim. Alternatif yollar ariyordum su sogutma gibi. Keza cok da gerek olmadi. Sürekli sikmicaksan big coolera gerek yok. Ha ama surekli sikarim diyorsan hele de wg iptal, küçücük turbo bastığı kadar basicak, sağlıklı yurumek acisindan takabilirsin.

raja52
08-11-2016, 07:05
Custom yazılımsız olmaz. wg i iptal et. Aslinda aldigin guc cok anormal degil. Turboyu hibritlemissin sadece. Coolere gerek yok derim. Altlari keyif vermez zaten 200de biten bir arac.

Kendi aracimda buyuk turboya gectigimde bile cooler kullanmadim. Alternatif yollar ariyordum su sogutma gibi. Keza cok da gerek olmadi. Sürekli sikmicaksan big coolera gerek yok. Ha ama surekli sikarim diyorsan hele de wg iptal, küçücük turbo bastığı kadar basicak, sağlıklı yurumek acisindan takabilirsin.

Teşekkürler. Sizin aracı takip ediyordum yorum yapmanız iyi oldu. Dediğiniz gibi çok kötü durumda değilim aslında herşey stabil ama uğraşmışken biraz daha hızlanmasını beklerdim açıkcası, yazılım işine bir eğileceğim.

yoshimura
08-11-2016, 07:37
Teşekkürler. Sizin aracı takip ediyordum yorum yapmanız iyi oldu. Dediğiniz gibi çok kötü durumda değilim aslında herşey stabil ama uğraşmışken biraz daha hızlanmasını beklerdim açıkcası, yazılım işine bir eğileceğim.

Büyük ihtimal turbonda sıkıntı var.daha önce başımıza geldi. ayrıca hybritten sonra 1.6 düşük bir basınç. 1.8in altına düşmemeli contide. Şuan turbonda ötme varmı? emme kısmını söküp palin boşluğuna baktınmı?

Ayrıca duman azaldı diyorsun. Üstlerde fakire düşüyor büyük ihtimalle. Tekrardan yazılım yapılmalı bence

raja52
08-11-2016, 09:13
Büyük ihtimal turbonda sıkıntı var.daha önce başımıza geldi. ayrıca hybritten sonra 1.6 düşük bir basınç. 1.8in altına düşmemeli contide. Şuan turbonda ötme varmı? emme kısmını söküp palin boşluğuna baktınmı?

Ayrıca duman azaldı diyorsun. Üstlerde fakire düşüyor büyük ihtimalle. Tekrardan yazılım yapılmalı bence

Turbo yapıldıktan sonra boşluk kontrolü yaptık montajlamadan, öncelikle bir yazılım deneyip, olmadı elimdeki orjinal turboya farklı bir yerde yeniden hybrit denemeyi düşünüyorum. 1.6 olmasının sebebi wgnin fiziksel olarak iptal edilmemiş olması olabilir belki, bugün wgyi fiziksel iptal edip sonuçları yine yazarım.

yoshimura
08-11-2016, 10:19
Turbo yapıldıktan sonra boşluk kontrolü yaptık montajlamadan, öncelikle bir yazılım deneyip, olmadı elimdeki orjinal turboya farklı bir yerde yeniden hybrit denemeyi düşünüyorum. 1.6 olmasının sebebi wgnin fiziksel olarak iptal edilmemiş olması olabilir belki, bugün wgyi fiziksel iptal edip sonuçları yine yazarım.

Takmadan önce boşluk olmamış olabilir ama şuan basınç gördü turbo. kendini salmış olabilir. Tekrar balans yapılması gerekebilir. Yazılım işini çözdükten sonra turboya yoğunlaşın benden demesi.

Lee-on!
08-11-2016, 11:18
Üzerindeki wg ile o kadar basamaz. Gostergeye cok aldanmamak lazim pnomatik degise. Tavsiyem ayni, oncelikle custom yazılım sart. Ölçülerin değişmiş. Wg de iptal olacak istersen yerine boost control takarsin veya wg e dis actiracaksin. Sıkıntı yine devam ederse sorunu baska yerlerde ararsin. Ama bu dediklerimi yapman yine senin faydana olur her türlü.

Muhammet Yaman
14-11-2016, 16:15
Aynı şekilde benim aracımda hybrid yapıldı ancak bi fark göremedim eski stock turboya nazaran dezavantajları vardı hatta . Daha sonrasında farklı bi yazlım deneyerek biraz da olsa canlandığını gördüm aracın sonuçta aynı ar değerine sahip egsoz turbin de değişmiyor basınç da aynı çok bi fark beklememek lazım .