PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Scania R400 Drift & Donut

imprezaWRC
05-11-2016, 19:43
Bugün Scania eğitimine katıldım, sürüş eğitimi öncesi ıslak zeminde biraz show yaptılar. Yanlız dışarıdan seyrederken ne varki bunda diyorsunuz, kabinde işler bambaşka oluyor, drift veya donut başlangıcında o koca kabin devrilecekmiş hissi veriyor ilk anda tutunacak yer aradım. (Normalde bir kere bunu yapıp fren ve savrulma testi yapıyorlardı ben biraz ısrar edince sağ koltuğa geçtim bir turda Osman hoca sağolsun öyle drift & donut yaptı :) )

Bu arada makinada 12 ileri otm. şanzıman vardı. Kullanımı otomobilden farksız. Görüş açısı ile ilgilide bir uygulama yaptılar, kamyonun önüne hiç pay bırakmayacak şekilde sakın durmayın veya o nasılsa beni görür diye sıkış trafikte aniden bu yüksek tonajlı araçların önüne geçmeyin vallahi şoför aynaya bakmayı akıl etmez ise neredeyse hiçbirşey gözükmüyormuş en azından Seat Leon'un sadece tavanının bir parçası görülebiliyordu.

Scania Streamline R400 Drift Donut - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=wLXg3ZVaWNU)

https://www.youtube.com/watch?v=wLXg3ZVaWNU

Met
05-11-2016, 19:49
gitti güzelim lastikler :D nerden baksan 6-7 bin tl :D

imprezaWRC
05-11-2016, 19:52
gitti güzelim lastikler :D nerden baksan 6-7 bin tl :D

3.kez yaparmısın dediğimde, az kaldı küfürü basıyorlardı :D :D :D

Tayfun.O
06-11-2016, 01:21
şanzıman nasıl kaldırıyor bu kadar aksiyonu bide otomatikmiş hiç mi ısınmadı veya havası bitmedi

rebel
06-11-2016, 01:26
Hahaha cok zevkli ya koca bir kütle ile o hareketleri yapmak zordur gercekten.

fthdrn
06-11-2016, 10:21
Plakayı alalım da yarın öbür gün satılırsa denk gelmesin :D

imprezaWRC
06-11-2016, 11:21
şanzıman nasıl kaldırıyor bu kadar aksiyonu bide otomatikmiş hiç mi ısınmadı veya havası bitmedi

Manuel'e alıp öyle yaptı. Ama ısınıp ısınmaması ile alakalı da ekranda da hiçbir uyarı çıkmadı.

Tayfun.O
06-11-2016, 15:20
Manuel'e alıp öyle yaptı. Ama ısınıp ısınmaması ile alakalı da ekranda da hiçbir uyarı çıkmadı.

Hadi ya adamlar yapmış o zaman. Bu cusse ile bu hareketi yapmak başarı ister bence

imprezaWRC
06-11-2016, 20:19
Hadi ya adamlar yapmış o zaman. Bu cusse ile bu hareketi yapmak başarı ister bence

Scania öncesinde herhangi bir kamyonun içine oturmamıştım ama Scania beni çok etkiledi. Eğitim sonunda ağır vasıta ehliyeti için başvurasım geldi :)
Özetle, herfiler harbiden yapmışlar, çok beğendim :)
Keşke, Volvo, Mercedes, Daf, Renault ve bilimum markanın kamyon sürüş eğitimlerine de katılabilsem valla kamyonlar bambaşka bir dünyamış :)
Hafriyat işine mi girsem ne etsem, şoföre kesin şöyle derdim; ben kullanacağım, çekil çekil ben kullanacağım :D :D :D

P.S: 1.6 turbo Scania R160 yaparlarsa almayı düşünebilirim :D :D :D

canimrecepcim
09-11-2016, 15:49
Scania öncesinde herhangi bir kamyonun içine oturmamıştım ama Scania beni çok etkiledi. Eğitim sonunda ağır vasıta ehliyeti için başvurasım geldi :)
Özetle, herfiler harbiden yapmışlar, çok beğendim :)
Keşke, Volvo, Mercedes, Daf, Renault ve bilimum markanın kamyon sürüş eğitimlerine de katılabilsem valla kamyonlar bambaşka bir dünyamış :)
Hafriyat işine mi girsem ne etsem, şoföre kesin şöyle derdim; ben kullanacağım, çekil çekil ben kullanacağım :D :D :D

P.S: 1.6 turbo Scania R160 yaparlarsa almayı düşünebilirim :D :D :D

Çocukluğumdan beri en büyük hayalimdi.Bundan önceki yaz Scania TOPLINE olan ile İstanbul - Rize yaptım.6 gün sürdü ama evimdeymiş gibi hissettim.Yani evinizle birlikte 6 gün seyahat ettiğinizi düşünün.Sürüşü vs inanılmaz keyifli.

Bazen bi scania + midilli dorse kombini ile bütün hayatı sallayım sadece moldova - ukrayna arası çalışasım geliyor :)

imprezaWRC
09-11-2016, 15:54
Çocukluğumdan beri en büyük hayalimdi.Bundan önceki yaz Scania TOPLINE olan ile İstanbul - Rize yaptım.6 gün sürdü ama evimdeymiş gibi hissettim.Yani evinizle birlikte 6 gün seyahat ettiğinizi düşünün.Sürüşü vs inanılmaz keyifli.

Bazen bi scania + midilli dorse kombini ile bütün hayatı sallayım sadece moldova - ukrayna arası çalışasım geliyor :)

Valla böyle birşeyi karavan haline dönüştürenler var. Adam sırtında evi ile geziniyor. Bazen düşünüyorum evli olmasaydım bende öyle mi yapardım diye :)

alp1903
09-11-2016, 16:05
Önünü görmeyip sıkışık trafikte bana vurdular geçen hafta :)

i-vtec07
09-11-2016, 16:09
Abi kamyonlara olan sevdanı biliyoduk zaten :D

Güzel video :)

ouzs
09-11-2016, 16:49
Scania.. Çok iyi bir çekici dir. Kamyonda da aynı başarıyı en azından türkiye pazarında yakalayamasa da(fiyattan dolayı) gerçekten kaliteli dir. Çektiği tonajları hesap ederseniz bu yapılan hareketler bir hiç kalır yanında. Sadece tanesi 1000 TL olan lastiklerde sıkıntı olur. Ama zaten HED akademi de % 70-50 arası lastik kullanılıyor Çekicilerde. Osman Hoca da işinin ehlidir. Rica ile herkes yapmaz o hareketleri.

imprezaWRC
09-11-2016, 16:53
Scania.. Çok iyi bir çekici dir. Kamyonda da aynı başarıyı en azından türkiye pazarında yakalayamasa da(fiyattan dolayı) gerçekten kaliteli dir. Çektiği tonajları hesap ederseniz bu yapılan hareketler bir hiç kalır yanında. Sadece tanesi 1000 TL olan lastiklerde sıkıntı olur. Ama zaten HED akademi de % 70-50 arası lastik kullanılıyor Çekicilerde. Osman Hoca da işinin ehlidir. Rica ile herkes yapmaz o hareketleri.

Osman hoca ve Canbek hoca hiç kırmadılar sağolsunlar :) Seneye, duruma ve bütçeye göre hed akademiye bir kere daha uğramak lazım :)

imprezaWRC
09-11-2016, 16:53
Önünü görmeyip sıkışık trafikte bana vurdular geçen hafta :)

Ooov geçmiş olsun Alp, büyük birşey yoktur umarım :(

imprezaWRC
09-11-2016, 16:55
Abi kamyonlara olan sevdanı biliyoduk zaten :D

Güzel video :)

Kamyonlara gizli hayranlığım var ama heryer cahil şoförler ile kaynıyor o yüzden de haliyle küfür haznem epey genişledi :sinir:

fthdrn
09-11-2016, 17:59

Scanianın iyisi volvodur :P

Kullanıcı
09-11-2016, 18:04
Vabis (scania) için aksesuar arabası derler volvo için emekçi arabası der tırcılar. R400 bunları yapabiliyorsa r730 neler yapar 3500 Nm torkla

alp1903
10-11-2016, 10:19
Ooov geçmiş olsun Alp, büyük birşey yoktur umarım :(

Abi sıkışık trafikteydik işte önünü görmemiş, frenden çekmiş ayagını vurmuş. Üstüne üstlük ben ne oluyo diye arabadan inicek iken çok hafif ileri aldım durdum sonra geldi bir daha vurdu. İnen şöför efendi birisiydi kavga çıkmadı, arabasında yük oldugu içi gitmemiş sanmış o yüzden ikinci kez vurmuş. Arka bagaj kapagı boyandı tabi bagaj kapagı yan kaporta uc kısımlarını kastırmış orasıda boyandı. Neyse değer kaybı için dava açtım sigorta aracılıgıyla bakalım bekliyorum. :) Baya pis iş durduk yere boyasız araba boyalı oldu.

Diyadin
10-11-2016, 10:30
Bu tür hareketleri çekici ile yapmak basit ve kolay. Hafif olduğu için arka tarafı devamlı kayma ve patinaj halinde oluyor:) Kabin körükleri aşırı esner devrilecek sanarsınız :)

2 adet scania g420miz var. Baba mesleği olduğu için bütün markaları bilirim. :) Scania genelde sürüş keyfi direksiyon açısı ve retarder özelliği için tercih edilir.

Aslına bakarsanız her markanın ayrı özelliği ve hastası var. Sürücüler otomobilde olduğu gibi hondacı pejocu varsa bundada aynı :)

Ama nihayetinde asıl amaçları yük taşımak ve ticaret olduğundan patronlar tarafından fiyatları, bakım maliyetleri ve yakıt maliyetlerine göre tercih edilirler :)

imprezaWRC
10-11-2016, 10:33
Abi sıkışık trafikteydik işte önünü görmemiş, frenden çekmiş ayagını vurmuş. Üstüne üstlük ben ne oluyo diye arabadan inicek iken çok hafif ileri aldım durdum sonra geldi bir daha vurdu. İnen şöför efendi birisiydi kavga çıkmadı, arabasında yük oldugu içi gitmemiş sanmış o yüzden ikinci kez vurmuş. Arka bagaj kapagı boyandı tabi bagaj kapagı yan kaporta uc kısımlarını kastırmış orasıda boyandı. Neyse değer kaybı için dava açtım sigorta aracılıgıyla bakalım bekliyorum. :) Baya pis iş durduk yere boyasız araba boyalı oldu.

Neyse, en azından herif saygısızlık yapmamış. Geçmiş olsun, çok tatsız olmuş, umarım en kötü hasarın bu olur ve bir daha da başına gelmez.

fthdrn
10-11-2016, 12:09
Bu tür hareketleri çekici ile yapmak basit ve kolay. Hafif olduğu için arka tarafı devamlı kayma ve patinaj halinde oluyor:) Kabin körükleri aşırı esner devrilecek sanarsınız :)

2 adet scania g420miz var. Baba mesleği olduğu için bütün markaları bilirim. :) Scania genelde sürüş keyfi direksiyon açısı ve retarder özelliği için tercih edilir.

Aslına bakarsanız her markanın ayrı özelliği ve hastası var. Sürücüler otomobilde olduğu gibi hondacı pejocu varsa bundada aynı :)

Ama nihayetinde asıl amaçları yük taşımak ve ticaret olduğundan patronlar tarafından fiyatları, bakım maliyetleri ve yakıt maliyetlerine göre tercih edilirler :)

O yüzden her yer mercedes dolu :( volvo fh460 görünce beynimden vurulmuşa dönüyorum. Bizde de volvo f10 vardı.

STP
10-11-2016, 12:17
ben buna hastayım

5UUz1zTZFfU

Trance-R
10-11-2016, 12:26
İyi o hareketle beraber, şanzımanı bozulmamış, Scania'nın şanzımanı narindir. neyse,

gayet eğlenceli geçtiğine eminim, :)

Tholl-ga
10-11-2016, 12:49
ahirette iman kamyonda man :D

Trance-R
10-11-2016, 17:00
ahirette iman kamyonda man :D

İnşaat serisi MAN'lar gayet iyi.
Mercedeslerde Actros
Scania'da R440 ve üstü - Topline gayet başarılı.
Iveco'da Euro 6 motorlu olanlar gayet ekonomik.
Volvo'da da FH serisi olacak,
Daf ise, Avrupa arabası, TR'de zor.

Ağır vasıta, Treyler konularında yardımcı olurum :)

Met
10-11-2016, 17:12
3-4 sene önce 95 Model Eurotech vardı zf şanzıman. Şuan 2003 Scania 124.360 var 420 turbolu, eurotech kadar keyif vermiyor. Ama 360 ın yakıtı düşük güzel yanı o :)