PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Apple imac ve macbookları kimler tercih etmeli, ediyor?

atilla_88
07-11-2016, 14:13
iphone ipad genele hitap edebilen cihazlar ama bilgisayarları kimler tercih ediyor? yani apple bilgisayar alan neden alıyor, kendi kapalı işletim sistemi var ama oyun vs genel kullanım olmuyor çünkü?

Black_Eagle
07-11-2016, 14:21
starbucksta masa üzerinde arkadan aydınlatmalı elmayı göstermek için

HalilMacit
07-11-2016, 14:23
iphone ipad genele hitap edebilen cihazlar ama bilgisayarları kimler tercih ediyor? yani apple bilgisayar alan neden alıyor, kendi kapalı işletim sistemi var ama oyun vs genel kullanım olmuyor çünkü?

Genelde video, kısa film işiyle uğraşanlar ve fotoğrafçılıkla ilgilenenler kullanıyor. Ekran renk sapması çok az yani ekranda gördüğünle baskıda gördüğün aynı.

mimarsertac
07-11-2016, 14:25
Video ve fotoğraf işleri yapan bir arkadaşım kullanıyor. Mac pro kullanıyor. Performans alma ve render'da çok iyi olduğunu söylüyor.

onursumer
07-11-2016, 14:25
tamemen tercih meselesi , artık eskisi gibi de değil birçok şeyin mac versiyonu var zaten

günlükte hatta windowstan daha kullanışlı

opamp
07-11-2016, 14:26
Daha stabil çalışan bir işletim sistemi var. Ayrıca görüntü işleme konusunda daha iyiler.. Grafikerlerin tercihi..

Kahn23
07-11-2016, 14:44
Benim gözlemlediğim Dj'ler - Mimarlar - Görsel tasarım yapan kişiler kullanıyor.
Genel starbucksçı gençliği saymıyorum.

Bana göre diğer marka laptoplara göre daha stabil. Bu görüş kişiden kişiye değişebilir tabi.

Nightfish
07-11-2016, 14:52
Ben de Mac kullanıyorum. Adobe Illustrator üzerinde iş yapmam gerektiğinde hayat kurtarıyor. Windows bir PC'ye göre çok daha stabil çalışıyor. Bir de ek olarak Windows tabanlı bir pc 2-3 yıldan sonra ciddi yorgun hale gelirken 5-6 yaşındaki Macler hala oldukça hızlı ve stabil çalışıyor.

individual
07-11-2016, 14:55
Windows işletim sistemli PC'lere göre daha stabil çalışıyor donma kilitlenme yok gibi birşey.

Daha çok grafik işleri ile uğraşan kişiler tercih ediyor (benimde kullanmam lazım yanlız diğer kullandığım özel bir grafik yazılımı daha var o windows'da çalıştığı için PC kullanıyorum)

Bir arkadaşım vardı mac pro'su vardı kapattığını nerdeyse hiç görmedim uyku moduna alıp dışarı çıkıyordu tekrar ekranı açıp kaldığı yerden devam ediyordu kitlenme donma falan yok gibi birşey)

Virüs'den'de çok çok az eklileniyor.Çoğu virüsler windows işletim sisteminin açıklarına göre hazırlanmış.

MCN21
07-11-2016, 15:01
dj, yazılımcı, tasarım ve video edit işleriyle uğraşanlar tercih ediyor genelde.

Bence standart kullanıcı içinde iyi bir cihaz. Driver derdi yok, virus ve kasma durumları windows a oranlar ciddi anlamda az.

Ozgurr61
07-11-2016, 15:03
2011 yılından beri macbook pro kullanıyorum. Yaptığım işle filan da alakası yok. Tercihimi macten yana kullandım o dönem. Gayet memnunum şimdiye kadar ne bir virüs ne bir donma yada şarjla ilgili bir sıkıntı yaşamadım.

Quantum
07-11-2016, 15:11
Tasarımcı ve grafikçiler, reklam ajansları, baskı işi ile uğraşanlar gibi sektör çalışanları Mac kullanır algısı tamamen yanlış.
Windows ta ne yapabiliyorsanız herşeyi OSX işletim sistemine sahip Macbook ve iMac lerde de yapabilirsiniz. Microsoft ürünlerinin tümünün Mac versiyonları var.

Mac kullanıyorken hele ki iPhone ve/veya iPad' de kullanıyorsanız iş daha da keyifli hale geliyor.
Çünkü bu cihazların hepsi senkron çalışıyor.
Telefonunuzda aldığınız bir notu anında macbook ya da iMac inizde görüyorsunuz.
Yine mobil cihazlarınızda bir internet sayfası açıksa anında Macbook/iMac te devam edebiliyorsunuz.
Telefonunuza gelen mesajlarınız aynı zamanda iMac ya da Macbook a da düşüyor.
iTunes hesabı olan herkes kendi arasında ücretsiz olarak iMessage kullanıyor ki bunu da Mac üzerinden kullanabiliyorsunuz.
Fotoğraf senkrenizasyonu, iCloud servisleri, iTunes tan aldığınız filmlerin tüm apple cihazlarınızda kullanımı,
İşletim sisteminin Windowstaki gibi zaman zaman saçmalamaması,
Virüs programı kullanmayışım..
Güvenliğin paranoyaklık seviyesinde olması..
Çok sık ve devamlı güvenlik ve performansla ilgili güncellemelerin gelmesi..
Windowsta olduğu gibi, bilgisayarın kullandıkça yavaşlamaması.. (Örneğin 5 yıllık MacBook Pro'm var, hala çok hızlı bir makina.. )
vsvsvs uzar gider.

Windows 3 ten beri Windows u bilirim, kullanırım. En son Windows Vista'da kaldım.. Win7 çok az kullandım, sonraki sürümleri hiç bilmiyorum. Hele Win10 çok acayip geliyor, kullanamıyorum.
Son 5 yıldır mac kullanıyorum. Macbook Pro, MacBook Air, iMac 21", iMac 27", iMac 5K hepsini kullandım, kullanıyorum. Bu 5 yıllık süre içinde hiç Windows kullanmadım desem yeridir. Windowsla geçen yıllarımın heba olduğunu düşünüyorum ve acıyorum.

Sadece o elmayı göstermek için mac kullanıyorlar algısına da gülüyorum sadece..

Herşey böyle mükemmelken hiç mi eleştirilir yanı yok? Var..
Cihazların satış rakamları yüksek değil, fahiş!.. Çok çok para..

Octane
07-11-2016, 15:21
Yeni vergi oranlarına rağmen 130bine golf alacak, kompakt sınıf hb aracı ile benim 2007 model premium d segmenti aracıma hava atmaya çalışacak, iphone 6si olmasına rağmen iphone 7 almış starbucksları seven kişiler alıyor.
Kırmızı, açık mavi, turkuaz, turuncu vb renkte pantolonlar ve hamal hasan ayakkabıları opsiyonel.

olivera7
07-11-2016, 15:22
27 inch mac kullaniyorum zaten masaustunde oyun oynamiyorum artik ps uzerinden oynuyorum butun oyunlari herhangi bir video render veya yaptigim islede alakasi yok 2010 da mac pro kullanmaya basladigimdan beri os x isletim sistemine cok alistim ve birakamadim acikcasi beni cezbeden 5k goruntu verebiliyor da olmasiydi

optimus_prime
07-11-2016, 15:37
windows 10 da en ufak sorun sıkıntı yaşamıyorum ssd olan herhangi bir laptop gayet stabil ve hızlı bence

yaşım 27 olsa da ms-dos döneminden beri pc kullanıyorum 2 kere virüs girdi en fazla

imac ve retina macbookların beni cezbeden tek özelliği ekran ve malzeme kalitesi

Dou
07-11-2016, 15:51
Win 10 ve düzgün marka SSD'li hiç bir laptopta sıkıntı yaşamazsınız. Video editleme, grafik tasarım vs. yapacaksanız i7 tercih edersiniz, yine Macbook'tan yarı yarıya ucuza gelecektir.

Starbucks geyiği bir yana, biraz Android vs Apple kıyaslaması gibi bu konu. Tercih meselesi.

Bilemiyorum 2-3 yılda laptop nasıl eskitiyor insanlar, benim en yeni laptopum 3 yaşında ve SSD taktıktan sonra gayet hızlı oldu. Gidip en alt seviye laptop alınırsa tabi 3 yıl dayanır anca. Minimum i5 ve üzeri tercih edilmeli bana göre.

Wankel Batu
07-11-2016, 15:55
hazir konusu acilmisken macbook u tamire verebilecegim önereceginiz yer var mi ?
Format atilicak birde cok cabuk isiniyor sebebini bilmiyorum fanida temizlendi bu arada

redbull35
07-11-2016, 15:55
6 sene kullanıp hiç format atmadım bence bu bile yeterli

serkanokan
07-11-2016, 16:04
hazir konusu acilmisken macbook u tamire verebilecegim önereceginiz yer var mi ?
Format atilicak birde cok cabuk isiniyor sebebini bilmiyorum fanida temizlendi bu arada

Format atmak inanılmaz kolay, shiftdelete.net sitesinde anlatmışlar, oradan inceleyin.

kiraccemal
07-11-2016, 16:12
stabil işletim sistemi hızlı donanımı yanında marka değerini de unutmamak lazım.

burak_2885
07-11-2016, 16:16
Daha dün arkadaşlar arası muhabbeti geçti.

1.Grafikerler
2.Gösterişçiler :D

CRX
07-11-2016, 16:35
çoğunluk gösterişe takılmışta burada da arabası daha güzel gözüksün diye binlerce lira masraf edip jantı büyüteyim, basayım vs. diyen binlerce kişiyiz, yani demek istediğim gösterişse adam malını diğerlerine göre daha iyi gösterebilmiş demek ki, ayrıca marka değeri de cabası. Bugün aldığınız apple ın her ürününü ikinci elde rahatlıkla kabul edilebilen fiyatlara elden çıkarabiliyorsunuz, herhangi bir markanın cihazını alın ertesi gün sıfır cihazı bozdurmaya kalkın yarı parasını verirlerse iyidir. Stabil çalışması , yıllar geçse de teknolojisinin eskimemesi yeterli bence.

Batum
sanırım daha çok sorunsuz çalışan sistem ve grafikçiler için tercih sebebi..

onursumer
Win 10 ve düzgün marka SSD'li hiç bir laptopta sıkıntı yaşamazsınız. Video editleme, grafik tasarım vs. yapacaksanız i7 tercih edersiniz, yine Macbook'tan yarı yarıya ucuza gelecektir.

Starbucks geyiği bir yana, biraz Android vs Apple kıyaslaması gibi bu konu. Tercih meselesi.

Bilemiyorum 2-3 yılda laptop nasıl eskitiyor insanlar, benim en yeni laptopum 3 yaşında ve SSD taktıktan sonra gayet hızlı oldu. Gidip en alt seviye laptop alınırsa tabi 3 yıl dayanır anca. Minimum i5 ve üzeri tercih edilmeli bana göre.

aynı fikirdeyim , kullandığım laptop 3. nesil i7 işlemcili , 256ssd var aldığımdan bu yana ki 2012 de aldım :D

normal kullandığım all in one pc 2. nesil i7 işlemcili onuda 500 evo ssd ile kullanıyorum ciddi memnunum performanslarından ki ufak tefek oyunlarımı hala oynuyorum :)

bu arada windows 10 bu zamana kadar kullandığım ve mac aramadığım en iyi windows hem stabil hemde sorunsuz diye düşünüyorum

Dodoo
07-11-2016, 17:05
Bu yaz başında ilk defa mac.os a geçtim macbook pro retina ile. Acayip memnunum.

Benim asıl geçme sebebim logic x programı içindi. Ama her açıdan büyük rahatlıkmış.

Tunacan
07-11-2016, 17:10
Sıtarbuks hödödeded diyenlerin ağzına vurmak için tercih ediyorum ben..

atilla_88
07-11-2016, 17:14
tamemen tercih meselesi , artık eskisi gibi de değil birçok şeyin mac versiyonu var zaten

günlükte hatta windowstan daha kullanışlı

masaüstü mac için söylüyorum herşey iyi stabil kullanımı virüs olayı görünüşü desen estetik ama gel gelelim gta 5 veya call of duty son çıkan infiniti warfare bunları açmıyor diye biliyorum, yani bütün artı özellikleri ile beraber oyun işinide çözseler windowstan daha mantıklı olur pahalı ama, daha uzun süreli kullanılıyor.

sahinek
07-11-2016, 17:25
2011 asus n53sv i7 2630 qm işlemcili bilgisayarım var 2014'te SSD takıp yeni işletim sistemi kurdum, hiç format atmadım, attırmadım, ayrıyete bilgisayarımda microsoft security essentials var 4 senedir onunla idare ediyorum, bu demek değildir ki windows virüssüz işletim sistemi ve çok iyi ama f/p olarak çok düşük

yoksa 2012 early macbook'ta var bizim evde internette mouse olmadan çok zevkli olarak geziniyorsunuz, maalesef işlem gücü sınırlı kalıyor, 20 sekmeden sonra çok ısınıyor, alüminyum oldugu için daha fazla hissediyorsunuz.

turbo&quattro
07-11-2016, 17:26
2012 de macbookumu alana kadar cok fazla laptop degstirdim. Macbook ile noktayi koydum o gun bugun en ufak sorun yasamadim, macbook, ipad, iphone uclusu ile oldukca mutluyum. Ben sorunsuzlugu icin tercih ettim...

220T
07-11-2016, 17:31
Bir arkdaşım Windows kurmam için getirdi.İlk kez kullandım,onda da Windows kurdum.O gün,aynı soruyu ben de sormuştum.:)

Dodoo
07-11-2016, 17:36
Yukarıda yazdıklarıma göre windows bilgisayarlara göre çok daha az değer kaybediyor, telefonlarda olduğu gibi.

Ama bu son nesille fiyatları cidden baya yükseldi, tabi bize göre yükseldi, amerikalıya koyan bir durum yok. En düşük mbp giriş modeli 1500$ seviyesinde şuan. :)

Seven7
07-11-2016, 17:52
Yaklaşık 5 senedir MacBook kullanıcısıyım ve herhangi bir iş için kullanmıyorum. Apple kullanmamın sebepleri;

- Kasası plastik değil. Bunu söylememin sebebi hem daha sağlam, hem de zamanla ter izi vs ile yorgun gözükmüyor.
- Çalışma sesini duymuyorum bile. Ssd ile birlikte harddisk sesi de ortadan kalktı.
- 5 senedir sistem güncellemeleri dışında format yüzü görmedi. İlk aldığımdaki hızı neyse, hala o.
- Ne zaman kapattığımı hatırlamıyorum. Kapağı aç kapa şeklinde iPad gibi kullanıyorum.
- Virüs derdim yok, doğal olarak antivirüs kullanmıyorum.
- Hemen hemen her donanım tak çalıştır şeklinde, yazıcı kurulumu için bile ekstra bir şeye ihtiyacım yok.
- Binde bir oyun oynamak için diski iki bölüme ayırıp üzerine Windows kurdum. Hiçbir şeyden mahrum kalmıyorum.
- Diğer Apple ürünleri ile mükemmel uyum içinde.

Tek eksisi fiyatı ciddi pahalı. Ama 5 sene içerisinde belki iki adet bilgisayar eskitecektim. Parasını uzun vadede çıkarıyor benim gözümde.

NakkaSss
07-11-2016, 18:02
Bence stabilite konusunda cihazlar ikiye ayrılır. SSD'li ve SSD'siz şeklinde.. Mac, Windows farketmez.

phantom
07-11-2016, 18:15

Ohahahahahah :hihih:

MetalliHead
07-11-2016, 18:30
Bazı yazılımcılarda kullanıyor diye biliyorum . Peki hackintosh olayı hakkında bilgisi olan var mı ?

rcpyldz
07-11-2016, 18:42
mac kullanıcıları burada iken sormak isterim sadece net için core 2 dou işlemciler iş görürmü?

atilla_88
07-11-2016, 19:00
Yaklaşık 5 senedir MacBook kullanıcısıyım ve herhangi bir iş için kullanmıyorum. Apple kullanmamın sebepleri;

- Kasası plastik değil. Bunu söylememin sebebi hem daha sağlam, hem de zamanla ter izi vs ile yorgun gözükmüyor.
- Çalışma sesini duymuyorum bile. Ssd ile birlikte harddisk sesi de ortadan kalktı.
- 5 senedir sistem güncellemeleri dışında format yüzü görmedi. İlk aldığımdaki hızı neyse, hala o.
- Ne zaman kapattığımı hatırlamıyorum. Kapağı aç kapa şeklinde iPad gibi kullanıyorum.
- Virüs derdim yok, doğal olarak antivirüs kullanmıyorum.
- Hemen hemen her donanım tak çalıştır şeklinde, yazıcı kurulumu için bile ekstra bir şeye ihtiyacım yok.
- Binde bir oyun oynamak için diski iki bölüme ayırıp üzerine Windows kurdum. Hiçbir şeyden mahrum kalmıyorum.
- Diğer Apple ürünleri ile mükemmel uyum içinde.

Tek eksisi fiyatı ciddi pahalı. Ama 5 sene içerisinde belki iki adet bilgisayar eskitecektim. Parasını uzun vadede çıkarıyor benim gözümde.

nasıl yani atıyorum hp yazıcı var buradan yazı çıkaracaksın bu ve bu tür işlemler imactede oluyor mu windows pc gibi hatta kurmaya bile gerek yok, iş için kullanmıyorum demişsin hocam böyle bir sürü kişi var ama forumlarda okudum adamın biri arkadaşım imac aldı adam sadece face giriyor onun için binlerce para verip apple aldı diye dalga geçmiş arkadaşıyla.

bende senin fikrindeyim iş için değil imac olduğu gibi kullanmak istiyorum her işi hızlı görüyor ama şu oyun sıkıntısı var gta 5 gibi yeni oyunları açsa mükemmel olur, çünkü bende hani windowstaki gibi pc tamamen değiştir işlerine girmiyorum, o yüzden imac bana uygun hem hızlı stabil, hem uzun ömürlü, mesela çoğu kişi iphone için root atamıyorum değiştiremiyorum diyor benim böyle işlemlerle işim olmadığı için iphone benim ihtiyaçlarımı karşılıyor.

oyun diski 2 bölüme kurup windows kurdum derken hangi oyunlar?

bide imacte internetten film indirilip izlenebiliyor mu ve televizyona aktarıp izleme imkanıda sunuyor mu ?

Seven7
07-11-2016, 19:57
mac kullanıcıları burada iken sormak isterim sadece net için core 2 dou işlemciler iş görürmü?

Sadece internete girecekseniz şuan core2duo iş görür, mümkünse aliminyum kasa MacBook Pro alırsanız çok daha rahat edersiniz.

nasıl yani atıyorum hp yazıcı var buradan yazı çıkaracaksın bu ve bu tür işlemler imactede oluyor mu windows pc gibi hatta kurmaya bile gerek yok, iş için kullanmıyorum demişsin hocam böyle bir sürü kişi var ama forumlarda okudum adamın biri arkadaşım imac aldı adam sadece face giriyor onun için binlerce para verip apple aldı diye dalga geçmiş arkadaşıyla.

bende senin fikrindeyim iş için değil imac olduğu gibi kullanmak istiyorum her işi hızlı görüyor ama şu oyun sıkıntısı var gta 5 gibi yeni oyunları açsa mükemmel olur, çünkü bende hani windowstaki gibi pc tamamen değiştir işlerine girmiyorum, o yüzden imac bana uygun hem hızlı stabil, hem uzun ömürlü, mesela çoğu kişi iphone için root atamıyorum değiştiremiyorum diyor benim böyle işlemlerle işim olmadığı için iphone benim ihtiyaçlarımı karşılıyor.

oyun diski 2 bölüme kurup windows kurdum derken hangi oyunlar?

bide imacte internetten film indirilip izlenebiliyor mu ve televizyona aktarıp izleme imkanıda sunuyor mu ?

Oyun konusu şöyle, özellikle Apple notebook serileri ciddi paralar vermediğiniz sürece ekran kartı yetersiz kalıyor oyunlar için. Gta5 denilen oyun ciddi derecede ekran kartı istiyor diye biliyorum. Eğer düşündüğünüz iMac'te veya herhangi bir Mac'de ekran kartı sistem gereksinimlerini karşılıyorsa rahatlıkla pc kurulumu yapıp oynayabilirsiniz. Bootcamp olarak araştırırsanız internetten bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Apple üzerinde bir çok uygulama olduğu için de müzik veya film indirme, video düzenleme, müzik yapma vs. Gibi bir çok uygulama mevcut.

Apple üzerinde sadece yazıcıyı bilgisayara bağlıyorsunuz ve yazıcılar kısmında ekle dediğiniz an otomatik olarak bağlandığınız yazıcıyı bulup eşleştirmesini kendisi yapıyor. Bir daha hiçbir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

twin
07-11-2016, 20:04
Bende kullanım kolaylığı ve güvenliği için tercih ettim üniversite öğrencisiyim :) 2. sene doldu 0 arıza ve hala ilk günkü gibi

Ahmet Saraçoğlu
07-11-2016, 20:07
autocad , 3ds max ve lumion kullanıyorum , bildiğim kadarıyla autocad hariç diğer iki program mac e uyumlu değil.Onun için windows tabanlı normal pc-laptoplarla çalışıyorum.Her ne kadar bu postu airde yazıyor olsamda apple a alışamadım.Ofiste imac var ama windows yüklü.Bi heves almıştım ama alışamayıp windows kurdum.Estetiği gerçekten çok güzel , ve monitör renk kalitesi gerçeğe daha yakın diğer pclerimin monitörlerine göre.Renk ayarı yapıyorum son çıktı için sadece.Airide sadece internete girmek için kullanıyoruz , ne resim kaydetmeyi biliyorum , ne dosya silmeyi :D bi türlü alışamadım nedense.Özette şekli şemali güzel ama yılların alışkanlığı var

Wankel Batu
07-11-2016, 20:23
Format atmak inanılmaz kolay, shiftdelete.net sitesinde anlatmışlar, oradan inceleyin.

format attim ama tekrar kurulumda basta internete baglanmak istiyor internete bagliyorum biraz yükledikten sonra anlamadigim bir uyari veriyor.Farkli internette de denedim yine ayni sorunu veriyor.

Thracian
07-11-2016, 20:23
iphone, ipad, mac mini kullanıcısıyım. Aynı zamanda bi normal kasa, birde hp minim var ama kullacısıyım demek gelmiyor içimden.

starbucks a aston martinle yanaşmak neyse mac le bilgisayar açmak o benim gözümde. En başta prestij veriyor, kullanıcı rahatlığı veriyor, güven veriyor. Oyunlarda 0 çektiği doğru

Thracian
07-11-2016, 20:28
18' mönitor + 20' mönitor + 22' mönitor + win10 yüklü pc kasası + hp mini + ipad new vermeye razıyım 2012 üzeri macbook pro için :) bilmem anlatabiliyormuyum.

Şuan kurmak istediğim sistem şu, Hem mobil hem masaüstü harika

The Perfect MacBook Setup - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=_rhYn8M_rvw)

onursumer
07-11-2016, 21:52
masaüstü mac için söylüyorum herşey iyi stabil kullanımı virüs olayı görünüşü desen estetik ama gel gelelim gta 5 veya call of duty son çıkan infiniti warfare bunları açmıyor diye biliyorum, yani bütün artı özellikleri ile beraber oyun işinide çözseler windowstan daha mantıklı olur pahalı ama, daha uzun süreli kullanılıyor.

oyun firmaları mac versiyonu yapmıyor evet ama windows mac te aynı donanımdaki birçok pc den de iyi çalışıyor zaten windows lazımsa oyun oynanıcaksa vs bootcamp bunun için var :)

normal bi windows pc den farkı kalmıyor ordanda oyunları oynayabiliyorsun

oyun kısmı için mac almak fiyatlardan dolayı saçmalık olur , ama mac kullanmak isteyenler zaten windows uzerindeki tüm programları 2. işletim sistemi kurarak yapabiliyorlar

atilla_88
07-11-2016, 22:06
Sadece internete girecekseniz şuan core2duo iş görür, mümkünse aliminyum kasa MacBook Pro alırsanız çok daha rahat edersiniz.

Oyun konusu şöyle, özellikle Apple notebook serileri ciddi paralar vermediğiniz sürece ekran kartı yetersiz kalıyor oyunlar için. Gta5 denilen oyun ciddi derecede ekran kartı istiyor diye biliyorum. Eğer düşündüğünüz iMac'te veya herhangi bir Mac'de ekran kartı sistem gereksinimlerini karşılıyorsa rahatlıkla pc kurulumu yapıp oynayabilirsiniz. Bootcamp olarak araştırırsanız internetten bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Apple üzerinde bir çok uygulama olduğu için de müzik veya film indirme, video düzenleme, müzik yapma vs. Gibi bir çok uygulama mevcut.

Apple üzerinde sadece yazıcıyı bilgisayara bağlıyorsunuz ve yazıcılar kısmında ekle dediğiniz an otomatik olarak bağlandığınız yazıcıyı bulup eşleştirmesini kendisi yapıyor. Bir daha hiçbir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

gta5 örnek olarak verdim yeni oyunlar için, çalıştırılıyorsa güzel tahminimce imac 8, 10 sene götürür windows bilgisayara göre.

Dou
07-11-2016, 22:09
Laptopta oyun mu oynanır ya :) Şahsi fikrim, en iyi "oyun" laptopu alacağıma orta halli oyun PC si yaparım daha iyi.

Macbooka 4+ bin TL veren bir zahmet Xbox'ta alıversin, ya da toplasın bi masaüstü.

onursumer
07-11-2016, 22:10
gta5 örnek olarak verdim yeni oyunlar için, çalıştırılıyorsa güzel tahminimce imac 8, 10 sene götürür windows bilgisayara göre.

aslında windowsta goturur

beklenti ve ne yaptığınız onemli :) yani doğru iş için doğru cihaz tercihi yapmak gerekiyor windows için de mac içinde

benim şuan kullandığım pc 2. nesil i7 işlemcili 6-7 senelik ve hala daha çok çok hızlı ,yenisini alma ihtiyacı hissettirmiyor bana

Emre-Dylan
08-11-2016, 00:28

Abi harbi harbi öyle starbucksta çalışıyorum bu yorumu görünce çıldırdım agggg :D :D :D

16 yaşında ergen 4bin liralık macbookuyla twitterda geziyor starbucks wifisi kullanıyor 10 liralık kahveyle 10 saat oturuyor :D

Nightfish
08-11-2016, 06:55
autocad , 3ds max ve lumion kullanıyorum , bildiğim kadarıyla autocad hariç diğer iki program mac e uyumlu değil.Onun için windows tabanlı normal pc-laptoplarla çalışıyorum.Her ne kadar bu postu airde yazıyor olsamda apple a alışamadım.Ofiste imac var ama windows yüklü.Bi heves almıştım ama alışamayıp windows kurdum.Estetiği gerçekten çok güzel , ve monitör renk kalitesi gerçeğe daha yakın diğer pclerimin monitörlerine göre.Renk ayarı yapıyorum son çıktı için sadece.Airide sadece internete girmek için kullanıyoruz , ne resim kaydetmeyi biliyorum , ne dosya silmeyi :D bi türlü alışamadım nedense.Özette şekli şemali güzel ama yılların alışkanlığı var

Ben de ilk gün böyleydim :D Ofise gittiğimde artık MacBook kullanacaksın dediler. Tamam dedim. İlk gün youtube ve google da şu nasıl yapılır bu nasıl yapılır diye geçti. 3. günün sonunda daha da Windows kullanmam, pek bi rahatmış diye geziniyordum :)

Özellikle önceki postlarda da belirtildiği gibi aramalar da dahil olmak üzere tüm bildirimlerin laptopa da geliyor olması süper bir olay.

BaDCaT
08-11-2016, 07:33
Ubuntu kullanıyorum free-dos makine alıp kafam rahat mac os gibi unix tabanlı hepsi..

Macbook sadece sarjı için işe yarıyor benim için aynı kalitede sarjı olan makine ne var bilmiyorum ama yeni asus zenbooklar oldukça güzel ubuntu ile beraber mac'ten çok daha hızlı olur.

Korollacı
08-11-2016, 10:46
zenginlik itemi

therev
08-11-2016, 11:09
yillarca windows kullandim hala masaustum windows 3 sene once 13 macbook air aldim yemin ederim kaderim degisti. sabah sarjdan cikarim cantama koyup cikiyorum defter tasimak daha zor yemin ediyorum. sarji 8 saate yakin gidiyor ozellikle internete baglanmazsaniz net 3 4 film izleyebilirsiniz tek sarjla. kullanimi acayip rahat ilk aldigimda cok on yargiliydim kesin begenmicem diyodum simdi windows laptopin onune oturunca ambale oluyorum. fiyatlari cok yuksek olmasa yeni pro alicam ama bence bu kadar pahali olmasinin tek sebebi marka. bi macbook air birde guncel oyun oyniyabilicegin bir masaustu setupla butun bilgisayar ihtiyaciniz karsilayabilirsiniz. ipad air 2 aldim hic bir isime yaramadi. laptopu yanimda tasimak actigin anda kaldigin yerden devam etmen daha kullanisli bence.

Aps
08-11-2016, 11:39
Ios uygulama geliştiriyorum. İş yerinde iMac kullanıyorum, normalde mbp
Üniversiteden beri mac im var, ilk başlarda alışmayacakmışım gibi geliyordu şimdi windows u zor kullanırım herhalde.
2 yıl önce aldım kullandığım cihazı. 2-3 yıl daha götürür beni :)
Ama şu anda yeni bir cihaz almak istemezdim, fiyatlar uçuk :D

b.ustaoglu
08-11-2016, 12:27
bir yildir laptop alicam. Gozum hep macbook airda ama 4bin lira vermek istemedigimden hp filan bakiyorum ama yine 2.5-3 liralara geliyo ne baksam. Artik macbooklar eskisi gibi pahali degil yada diger pcler ucuz degil. İphone kullanan birisi olarak neden macbook almayayim. Hatta simdi hedefi macbook proya cevirdim 13". Belki daha 3-4 ay alamicam pc ama almisken neden apple almayayim. Tamamen gosteris diyen arkadaslar 60-70bine clio veya polo mu alirsiniz e90 320i veya w204 c180 mi? Bence hesap ayni. F/p olarak hangisi isinize geliyorsa onu tercih edersiniz.

Ranthor
08-11-2016, 12:56
3 aydir mac kullaniyorum sirket mac a gectigi icin.
Linux un gozunu seviyim, her updatede bir suru sorun cikiyorum mac'da...
Tech Geeklere hic uygun degil.

Donanim 10 numara ayri... O parayi eder mi? asla

canimrecepcim
09-11-2016, 14:37
Yazılıdı mı bilmiyorum ama bence en ama en önemli özelliği şarj kullanım süresi.

phantom
09-11-2016, 18:26
Oh şöyle bilmemkaçbin lirayı sıkayım, yeni USD kurundan iyice rahat sıkılır
Alayım bi mekbuuk pro ultra super GT
Hemen giderim starfucks'a
Bi de orda itelettireyim kendime 15 liralık kahveyi
Ama değer
Veririm elmayı pırıl pırıl, billur gibi
Hafiften kasılırım, masalar beni keser belki
:rolleyes:

Sadık Özyer
09-11-2016, 21:59
Macin işlemcilerinin sonu hq ile bitiyor. hiç birinde ultrabook işlemcisi yok U ile bitenler. Bu sebepten çatır çatır çalışıyor makine. Aynı özellikteki notebooklarda 3500 Tl den freedos olarak başlıyor.

.::EmrE::.
10-11-2016, 00:24
Sadece fotoğrafcılar veya tasarımcılar kullanır diye bir geyik yalan.

Dünyanın en rahat bilgisayarı bence. Virüs yok,kasma yok,aptal aptal hatalar,mavi ekranlar,sürücü (driver) vs. yok. Kısacası kafa rahat. Müthiş bir ekosistemi var, uygulamalar hızlı, bilgisayar telefon gibi uyuyup uyanıyor, kaldığınız yerden devam etmek çok kolay, .dll hataları, eksikleri yok :) Birçok program artık MacOS'da da var, o yüzden ideal bir bilgisayar. İşlemcisi, Rami falan az o paraya daha iyi laptoplar var diyenler de var; ancak unutulmamalıdır ki MacOS'un hem RAM kullanımı hem de işletim sistemi zaten fazla kaynak tüketmeyen bir sistem. Bunlar dışında format diye birşey yok, işletim sistemi bir şekilde bozulsa ve açılmasa dahi, hiçbirşeye ihtiyacınız yok, tek gerekli şey internet. İnternet üzerinden tüm işletim sistemini otomatik indirip tekrar kuruyor. 2012 model Macbook'umu tam 5 sene tek bir dosya silmeden, yeniden kurmadan, hata ile karşılaşmadan kullandım. Ayriyetten bootcamp veya sanal olarak Windows kurup tüm eksik kalan işlerinizi de halledebiliyorsunuz.

Eksileri ise oldukça pahalı, o kadar paraya oyun performansı isteyenler için kötü bir tercih. Soğutması yeterli değil, ekran kartı; macbook ne kadar pahalı olursa olsun yeterli değil. Ram miktarı bazı oyunlar için yeterli gelmeyince, Ram eklemesi yapılmıyor. HDD bence küçük. (ki bendeki çift HDD'li idi.) Oyun sayısı az.

Kısacası tek eksiği oyun olayı bence. Onun dışında efsane bir bilgisayar.

10-11-2016, 00:26
Bu arada 2012 de 2999 TL ye iPad ile beraber aldığım Macbook'u 2016'da 2400 TL'ye sattım. Marka değeri ve ikinci el piyasası zaten olayı bitiriyor. Ayriyetten ekran kalitesi muazzam.

iMac'de güzel ama bana gereksiz pahalı geliyor. Macbook Pro alıp devam etmeli.

10-11-2016, 00:29
Bence stabilite konusunda cihazlar ikiye ayrılır. SSD'li ve SSD'siz şeklinde.. Mac, Windows farketmez.

7000 liraya X marka bir laptop aldım. Piyasanın en iyi GameBook'larından biri. 64 GB Ram, 2 adet SSD'si ve Raid bağlantısı mevcut. Hayvan gibi hızlı. Kapağı kapatıp uyku moduna alıp açtığımda mavi ekran veriyor. Servise 3 kere gidip geldi. Hala sorun bulunamadı. Stabilite 0.

morgan
10-11-2016, 02:35
1 senedir macbook air kullanıyorum beni cezbeden teş şeyi tasarımıydı.Artık herşeyiyle cezbediyor.Aldım hiç pişman değilim en son İphone aldığımda bundan başka telefon kullanmam dedim 6 plus sahibiyim hala da kullanmam diyorum.Artık kişisel bilgisayar içinde böyle diyorum Mac candır.

KA®ANLIK
10-11-2016, 08:23
vay be,
1996 yılından beri Mac kullanıyorum TÜRKİYE'de.
Macintosh Classic II ile başlayıp, LCIII ile devam eden, sonrasında PowerMac ler, G3 ler falan derken... (birçoğunuz bunlar ne olaki diyordur :) )
Şimdi macbook pro kullanıyorum.
o zamanlar MAC a ne program ne birşey vardı. adam akıllı word bile yoktu :)
mp3 çalmak için türlü taklalar atardık Mac'de. Internette her site uyumluluk göstermezdi, bazı sitede Netscape desteklerdi, bazısı opera ile çalışırdı :) Ne günlerdi...
Arabirimi SCSI idi, kafana göre disk bağlayamazdın ama her zaman hızlı ve stabildi. 10 sene format atmadan aynı stabilitede kullanılabilen Mac görmüşlüğüm var.

Kullanıcı platformlarında fuarlarda ElmaKurdu olarak mac tanıtmak için yırtınırdık :)
Kimseye cazip gelmezdi.

Şimdi bu yorumlara bakıyorum da,
ne güzel ya :)
Sonunda Türkiye'de de hakettiği değeri gördü Macintosh olarak Apple :)

NakkaSss
10-11-2016, 09:34
7000 liraya X marka bir laptop aldım. Piyasanın en iyi GameBook'larından biri. 64 GB Ram, 2 adet SSD'si ve Raid bağlantısı mevcut. Hayvan gibi hızlı. Kapağı kapatıp uyku moduna alıp açtığımda mavi ekran veriyor. Servise 3 kere gidip geldi. Hala sorun bulunamadı. Stabilite 0.

Donanımsal bir problemin olabilir, windowsla alakası olmayabilir. 5 yıldır kullandığım ultrabook core i5, 8gb ram, önce normal hdd, sonra ssd hdd olarak kullanıyorum ve makina aldığımda vista ile gelmişti sonrasında yükselterek windows 7, 8, 8.1 ve şuan win10 olarak devam ediyorum aynı windows ile ve sadece windowsun defender antivirüsü ile.. Ki 2-3 ayda bir restart ederim sürekli uyku modunda kullanırım. Hala 5 saniye içinde uyuyup, uyanıyor ve kullanımda gram bekletmiyor gayet stabil ve performanslı hala. Bu işler makinanın donanımı veya markasıyla alakası yoktur. Her şey son kullanıcı da biter. Bence stabilite sorunu senin 7000 lira verdiğin X marka laptop da var, windowsda yok.

onursumer
10-11-2016, 10:06

mavi ekran çok büyük şansızlık olmuş , bence cihazının ya raid surucusu problemli bu zamana kadar farkedilmemiş yada anakartında sorun var

Thracian
10-11-2016, 19:25
Mac lerin en en büyük sıkntısı ucuza macbook olmaması. Macten aldığın tat ve performansı sana bu gün enaz 4-5.000TL lik cihazlar verebiliyor. Zaten mac te o kadar. Ama piyasada X kadar markanın Y kadar modelin Z kadar konfigurasyonu var. 1000 e de buluyorsun 999TL ye bimde de pc alabiliyorsun. sonra 999 tl li cihazla webe giriyor birçok şey yapabiliyorsun.

Mac kullanmadan yorum yazmayındesek 10 tane beğenmedim mesajı gelmez forumda

Sadık Özyer
10-11-2016, 19:28
vay be,
1996 yılından beri Mac kullanıyorum TÜRKİYE'de.
Macintosh Classic II ile başlayıp, LCIII ile devam eden, sonrasında PowerMac ler, G3 ler falan derken... (birçoğunuz bunlar ne olaki diyordur :) )
Şimdi macbook pro kullanıyorum.
o zamanlar MAC a ne program ne birşey vardı. adam akıllı word bile yoktu :)
mp3 çalmak için türlü taklalar atardık Mac'de. Internette her site uyumluluk göstermezdi, bazı sitede Netscape desteklerdi, bazısı opera ile çalışırdı :) Ne günlerdi...
Arabirimi SCSI idi, kafana göre disk bağlayamazdın ama her zaman hızlı ve stabildi. 10 sene format atmadan aynı stabilitede kullanılabilen Mac görmüşlüğüm var.

Kullanıcı platformlarında fuarlarda ElmaKurdu olarak mac tanıtmak için yırtınırdık :)
Kimseye cazip gelmezdi.

Şimdi bu yorumlara bakıyorum da,
ne güzel ya :)
Sonunda Türkiye'de de hakettiği değeri gördü Macintosh olarak Apple :)

abi sen 96 senesinde 11 yaşındaydın hayda.

KA®ANLIK
14-11-2016, 08:54
abi sen 96 senesinde 11 yaşındaydın hayda.

12 yaşındaydım evet,

6 yaşında commodore64 ile başladım, garip mi geldi :)

Ranthor
14-11-2016, 11:21
gerizekali mac da bugun finder kitlendi.
zaten nefret ediyorum kendisinden..
Terminalden, olduremedim, baslatamadim. GUI (X) Takilinca linux deki gibi terminale gecememek deli ediyor beni.
Cozunurlugu (scaling) yukseltince acaip isinmasi ve pil omrunun yariya dusmesi de aptalca.

Buyuk iconlar kullanmak zorunda kaliyorum istemesem de..

Time machine e bayiliyorum, local snapshotlar filan super calisiyor. in built ssh vnc sftp de iyi calisiyor.

bkaraca
14-11-2016, 17:40
Lenovo ile takaslı macbook arıyorum :) 16gb ram 4gb ekran kartı i7 özellikli. Sıfır gibi cihazıö bae süşünen yazsın :) kervana katılacam.

HalilMacit
14-11-2016, 17:42

Monster mı ?

Quantum
14-11-2016, 18:05
gerizekali mac da bugun finder kitlendi.
zaten nefret ediyorum kendisinden..
Terminalden, olduremedim, baslatamadim. GUI (X) Takilinca linux deki gibi terminale gecememek deli ediyor beni.
Cozunurlugu (scaling) yukseltince acaip isinmasi ve pil omrunun yariya dusmesi de aptalca.

Buyuk iconlar kullanmak zorunda kaliyorum istemesem de..

Time machine e bayiliyorum, local snapshotlar filan super calisiyor. in built ssh vnc sftp de iyi calisiyor.

Makine ne? Kaç yıldır kullanıyorsunuz bu makineyi? MacBook galiba ama Mid 2012 öncesi mi sonrası mı? İşlemci nedir? İşletim sistemi hangisi ?

Örneğin i5 - 1.7 ghz üzerinde ElCapitan, Sierra gibi işletim sistemleri kullanıyorsanız finder'ın kitlemesi normal. iPhone 4s e iOS 10 kurmaktan farkı olmaz yoksa..
Örnekte verdiğim gibi bir konfigürasyonda Mavericks üstüne çıkmamak gerek.

serkanokan
14-11-2016, 18:18
Yaklaşık 1 haftadır MacBook Air 13" laptopumun kamerası çalışmıyor. Facetime açtığımda kameranın yanındaki led ışık yanıyor ama kamera başlamıyor. Fotoğraf yakalayıcısına girdiğimde ise fotoğraf cihazı bulunamadı diyor. Yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum daha önce başına gelen, yardımcı olabilecek birisi var mıdır acaba?

Ranthor
14-11-2016, 19:14
early 2015 mac pro. 4-5 aydir kullaniyorum

sierra.

Sorun kitlenmesi degil, kitlendikten sonra mudahale ettirmemesi. Ortada finder yok; Task manager da yok, alttaki barda ustune basinca not responding relaunch secenegi calismiyor.

Terminala gir hop zombie processe dusmus, bir instance daha calistirmiyor. Illa reboot..

Ite kaka kullaniyorum. Office bagimliligi olmasa 10 kere silmistim macosu..

Quantum
14-11-2016, 19:26
Çok enteresan.. Diskinde sorun olabilir. Böyle saçmalamaması gerek..
Disk flash mı sata mı?
Apple ile bir görüşsen? Diski kontrol etseler? Sen makinayı açarsan garantisi sizlere ömür olur.. Elleme, randevu ile Apple a gönder/götür.
Bir de enteresan bir şey söyleyeyim, Spotify var mı makinada bilmiyorum ama Spotify nin son sürümü bir çok makinanın diskinin canına okumuş. 1 hafta kadar önce güncellendi, yeni app kurulması gerekli..

twin
14-11-2016, 19:33
Aynı şekilde benim de macbookpro da donuyor hiç bir şekilde müdahale edemiyorum tek çare olarak power tuşuna kapanana kadar basıyorum sonra düzeliyor, neden olabilir acaba bu

Ranthor
14-11-2016, 20:26
Çok enteresan.. Diskinde sorun olabilir. Böyle saçmalamaması gerek..
Disk flash mı sata mı?
Apple ile bir görüşsen? Diski kontrol etseler? Sen makinayı açarsan garantisi sizlere ömür olur.. Elleme, randevu ile Apple a gönder/götür.
Bir de enteresan bir şey söyleyeyim, Spotify var mı makinada bilmiyorum ama Spotify nin son sürümü bir çok makinanın diskinin canına okumuş. 1 hafta kadar önce güncellendi, yeni app kurulması gerekli..

Şirket laptobu, 512 Gb ssd'li.. Hayatta elimi sürmem. 4 sene kadar benimle olacak kendisi.

Sierra çok sıkıntılı oldu. Bir çok application düzgün çalışmıyor. Mouse hızlandırıcısı kullanıyordum o da artık güvenlik sebebiyle kapanmış. Keşke el capitanda bıraksaydım.Şirket policy zorluyor update e..

Aynı şekilde benim de macbookpro da donuyor hiç bir şekilde müdahale edemiyorum tek çare olarak power tuşuna kapanana kadar basıyorum sonra düzeliyor, neden olabilir acaba bu

ısınıyor mu senin de deli gibi? Displaydan çözünürlükte scale yaptıysan kesinlikle kapat. Bir süre videolardan uzak dur(youtube dizi vb) Diskin sata ise de spotlight i sınırla. Dene bakalım bir

twin
14-11-2016, 20:36
Şirket laptobu, 512 Gb ssd'li.. Hayatta elimi sürmem. 4 sene kadar benimle olacak kendisi.

Sierra çok sıkıntılı oldu. Bir çok application düzgün çalışmıyor. Mouse hızlandırıcısı kullanıyordum o da artık güvenlik sebebiyle kapanmış. Keşke el capitanda bıraksaydım.Şirket policy zorluyor update e..

ısınıyor mu senin de deli gibi? Displaydan çözünürlükte scale yaptıysan kesinlikle kapat. Bir süre videolardan uzak dur(youtube dizi vb) Diskin sata ise de spotlight i sınırla. Dene bakalım bir

Normal kullanımda ısınmıyor ama yatarak kullandığım zaman deli gibi ötmeye başlıyor :) youtube'a falan gelirsek tüm olayım o yurt odasında :D ama diğer dediklerinizi denemeye çalışıcam olmadı zorluya götürücem gibi duruyor, teşekkürler :)

Quantum
14-11-2016, 21:17

Ben 2 yıldır 27 iMac 5K, 5 yıldır da MacPro kullanıyorum SSD li, 4 yıl da SATA lı 27" iMac kullandım; Eşim ise yine 5 yıl MacBook Air, aon 1 yıldır da 15" MacBook Pro kullanıyor, bu sorunların hiç birisini yaşamadım.

Donanımın yetmemesi ile bir problem yaşamıyorsun anladığım kadarıyla, hatta daha önce de söylediğim gibi bence disk sorunu yaşıyorsun.
MacOS sevmemiş olabilirsin de, madem 4 yıl seninle birlikte olacak çocuk, kendi konforun için, Apple a kontrol ettirme önerimi değerlendir bence.

Thracian
14-11-2016, 22:35

Nerde çalışıyorsun? Grafik vb mi? kurumsal bi yer mi? IT niz varsa temiz kurulum yapın bence düzelir. Yedekleme yapmayı sakın unutmayın hatta bir harici diske time machine le yedeklemede yapın.

MAC candır.

SAYGIN
14-11-2016, 22:48
Hazır Mac konusu varken sorayım Adobe creative cloud kullanan var mı?Eğer varsa CC 17 update'lerinden hata alıyormusunuz?

Quantum
15-11-2016, 08:24
Hazır Mac konusu varken sorayım Adobe creative cloud kullanan var mı?Eğer varsa CC 17 update'lerinden hata alıyormusunuz?

3-4 gün önce güncelledim hepsini, herhangi bir hata almadım, şu anda da sorun yaşamıyorum. Herhangi bir uygulama güncellemesinde mi sorun var, yoksa Creative Cloud uygulaması mı hata veriyor?

HalilMacit
15-11-2016, 09:35

Daha önce bende hata almıştım. Yardım kısmına ulaştım, komple kaldırıp tekrar yükleyin demişlerdi. Dediklerini yapınca düzeldi.

blumenberg
15-11-2016, 10:17
arkadaşlar bende 13.3 inç macbook pro retina kullanıyorum, 8gb ram, 256gb ssd, 2.6 GHz ile modelden, batarya ömrü bitti gibi birşey benim, prize takılı olarak kullanıyorum, cs go'da artık oyun oynanmıyor fps düştü baya, retina olduğu için servise götürdüğümde komple değiştiriyorlarmış kasa dahil, 1000 TL gibi bi rakam söylediler.

Sizce yeni modele geçsem daha mı iyi olur? yenileri de en aşağı 6000 ve 7200 TL bandında. yoksa sadece batarya değiştirip devam mı edeyim, bu zamana kadar çok memnundum hala da memnunum aslında cs ve oyun dışında :)

SAYGIN
15-11-2016, 10:58
3-4 gün önce güncelledim hepsini, herhangi bir hata almadım, şu anda da sorun yaşamıyorum. Herhangi bir uygulama güncellemesinde mi sorun var, yoksa Creative Cloud uygulaması mı hata veriyor?
Creative cloud'da ki uygulamalarda hata vardı (photoshop 17 ,premier vs)"error 117"live chat le filan görüştüm bir çözüm bulamadılar.firewall problemi olabilir filan diye saçmaladılar.. Bir kısmı düzeldi bir kısmında aynı hataya devam..

Quantum
15-11-2016, 11:07
Creative cloud'da ki uygulamalarda hata vardı (photoshop 17 ,premier vs)"error 117"live chat le filan görüştüm bir çözüm bulamadılar.firewall problemi olabilir filan diye saçmaladılar.. Bir kısmı düzeldi bir kısmında aynı hataya devam..

Adobe forumlarında DNS lerden bahsediyor.. Benim makinada DNS yok örneğin. Direkt TTnet dns leri ile çıkıyorum. Adamlar doğru söylüyor olabilir. Wifi yerine telefonun interneti ile dene, sorun görünmüyorsa kullandığın WIFI güvenlik ayarları ya da denildiği gibi DNS ile ilgilidir.

Thracian
15-11-2016, 11:54
arkadaşlar bende 13.3 inç macbook pro retina kullanıyorum, 8gb ram, 256gb ssd, 2.6 GHz ile modelden, batarya ömrü bitti gibi birşey benim, prize takılı olarak kullanıyorum, cs go'da artık oyun oynanmıyor fps düştü baya, retina olduğu için servise götürdüğümde komple değiştiriyorlarmış kasa dahil, 1000 TL gibi bi rakam söylediler.

Sizce yeni modele geçsem daha mı iyi olur? yenileri de en aşağı 6000 ve 7200 TL bandında. yoksa sadece batarya değiştirip devam mı edeyim, bu zamana kadar çok memnundum hala da memnunum aslında cs ve oyun dışında :)

Önce bi yedekleme alıp temiz kurulum yap. Beğeniyorsan pil değiştirip devam et. Eğer elin yatkınsa kendin bile değiştirebilirsin. Youtube a model numaranla change battrty yaz bir kaç kez baştan sona izleyin.

Gorky
15-11-2016, 12:42
mac diğer apple ürünlerinin aksine bi şekil ürünü değildir..

blumenberg
15-11-2016, 12:45
Önce bi yedekleme alıp temiz kurulum yap. Beğeniyorsan pil değiştirip devam et. Eğer elin yatkınsa kendin bile değiştirebilirsin. Youtube a model numaranla change battrty yaz bir kaç kez baştan sona izleyin.

daha önce yeni kurulum yapmıştım o zaman iyidi, sanırım bi daha yapmam gerekecek bunu görebilmek için, eskiden ısınmayan mac hep ısınıyor artık pil bittiğinden dolayı. belki de o yüzden performans sorunu yaşıyorum.

elim çok da yatkın değil fakat böyle birşey buldum, bana retina olduğu için komple kasa dahil bataryanın değiştini söylediler.

How to Take Apart the 13 Inch Macbook Pro Retina - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=tv5CNQmelCg)

Ahmet Saraçoğlu
15-11-2016, 13:37
az önce elektrik kesildi , telefonunda pili az olunca dur şu airi bi kurcaliym dedim ,safari hariç anlayabilecekmiyim diye ,, malesef çok garip geliyo , ne bilgisayarımı bulabildim ne başka bişey. yeni başlayanlar için önerebileceğiniz bi video ders falan varmı

Aps
15-11-2016, 14:25
Ahmet Saraçoğlu sihirlielma.com yardımcı olacaktır.

Thracian
17-11-2016, 22:22
az önce elektrik kesildi , telefonunda pili az olunca dur şu airi bi kurcaliym dedim ,safari hariç anlayabilecekmiyim diye ,, malesef çok garip geliyo , ne bilgisayarımı bulabildim ne başka bişey. yeni başlayanlar için önerebileceğiniz bi video ders falan varmı

Bende ilk mac os a geçtiğimde 'bilgisayarım' ı çok aradım. Sonra ana farkı anladım. Ana işletim sisteminin kurulum dosyalarını görmüyrsun osx te. Windows klasörü yok. Yüklenen programların klasoru yok program files yok. Direk kullanmak istediğin progarm ve dosyalar var. Daha yalın aslında.

Finder a girdiğinzde hangi konumda olduğu fark etmeden düm dosyalar aynı klasörde gösteriyor. uzantılarına ayrılmış şekilde.

Yada sağ üstteki büyüteci kulan