PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dokuz Eylül Üniversitesi Zorunlu HGS Soygunu

ehveniser1903
10-11-2016, 11:34
arkadaslar merhaba ;

Ülkemizin köklü üniversitelerinden olan Dokuz Eylül Üniversitesinde öğrenciyim.
4.sınıfın ilk dönemindeyim,okul bitiyor artık.

Bazılarınızın bildiği gibi okula araç ile giriş çıkışlar akıllı öğrenci kartları ile yapılmaktaydı.

Fakat fikri kim verdiyse,ne amaçlandıysa ve nasıl bir mantıkla alındıysa
artık okula giriş için

DÖNEMLİK 150,SENELİK 300 TL OLAN DOKUZ EYLUL UNİVERSİTESİ HGS etiketi olmadan araç ile giriş yapılamayacak.

acil işi olan öğrenciler başka bir araç ile okula gelemeyecekler,tek araca bağımlı kalacaklar.
Etiketler söküldüğü anda islevini kaybediyormus,yani her arac degisiminde tekrar tekrar dönemlik 150 lira ödeme yapmamız gerekecek.
Okul personeline ücretsiz olarak sunulan bu sistemin gelişi ile,önceden akıllı kart ile yapılan giriş artık tamamen HGS ile girişe dönecek.

Bu etiketleri yapıştırma işlemi,RANDEVU ALARAK 14.11.2016 Tarihine kadar yapılacak.
yani vize haftası bu düzenleme getirilerek yüzlerce öğrenci mağdur edilecek :) zorlanacak.

lütfen siz de tepkinizi ortaya koyun,bimer'e bir mail atın , üniversiteye bir mail atın,en azından bu sıkıntıdan haberdar olun.

https://s15.postimg.org/rgi574kej/deu_bimer.jpg

twin
10-11-2016, 11:59
Çoğu okulda uygulanan bir sistemdi zaten sizin okula da gelmiş artık

rahmitanir
10-11-2016, 12:03
Okula ziyaretçi olarak gelindiğinde araçla girilemeyecek mi?

Berkan
10-11-2016, 12:07
Aynısını zamanında benim okulda yaptılar seneler önce (Okan). ilk başta stickersız giremezsiniz dediler stickerları bedava dagıttılar sonra kime estiyse stickerlar değiştirip 100 150 lira gibi bişey yapmışlardı. okul arazinin ortasında oldugu için kapının önünde herhangibir yere park edip devam ediyorduk bizde

aykutsafakyaman
10-11-2016, 12:08
Ben daha güzelini anlatayım size keyfiniz yerine gelsin :)

Karadeniz Teknik Üniversitesinde 5.senem. Her ayrı bi vukuat bi curcunayla geçiyor. 2012 senesinden okulu kazandığımızda şenlikler iptal edildi gerekçe çimlerin ezilmesiydi aynı şekilde biz gelene kadar okula öğrencilerin arabaları girebiliyorken onu da kaldırdılar. Sadece personel ve görevlilere açıldı. İlk sene sonuna doğru bi otopark inşaatı başladı . Pot farkını da sayarsak 4 katlı. Buna benzer bi sistem yapılacağı ama fiyatın daha bundan daha ucuz olacağı söylendi. Bir nebze içimize su serpildi çünkü kapılarda araba bırakıp yağmur çamur demeden yürümek zorunda kalıyoduk. Bu arada ktü öğrencisi dışında yoldan geçen herkes bi bahane bulup ziyaretçi kartıyla içeri giriş yapabiliyordu hala daha bu şekilde devam ediyor zaten bu sistem. 2. senenin sonuna doğru otopark bitti onun üstüne de bi çıkış yolu yapıldı.
3.sene ne mi oldu :)
Okul ktüye ait resmi araçları en alt kata çekti görevlilerden isteyenler aynı şekilde oraya çekti. Öğrenciye gene el salladılar :)
O üstteki 3 katta gene personelin 3 5 arabası var geri kalan atıl şekilde duruyor.
Şimdi diyceksiniz ki bunu niye anlattın :D
Beterin beteri var istediğiniz kadar bimere mesaj atın . Rektörünüz siyasilerle çok samimiyse inanın bi faydası olmuyor :)

ehveniser1903
10-11-2016, 12:18
DE-HGS | Hızlı Geciş Sistemi (http://akillikart.deu.edu.tr/hgs/?s=OgrenciDetay)

hocam inan bilmiyorum,tek bildigim personele ücretsiz öğrenciye dönemlik 150 lira ücretli oldugu.
okulda otopark sorunu vs yok bu arada.

aykutsafakyaman
10-11-2016, 12:31
DE-HGS | Hızlı Geciş Sistemi (http://akillikart.deu.edu.tr/hgs/?s=OgrenciDetay)

hocam inan bilmiyorum,tek bildigim personele ücretsiz öğrenciye dönemlik 150 lira ücretli oldugu.
okulda otopark sorunu vs yok bu arada.

Dokuz eylülde bende yazokulu yaptım. Tınaztepe kampüsünü biliyorum. Muhatap bulabilirseniz sorunu onunla çözmeniz daha mantıklı.

Sadık Özyer
10-11-2016, 13:04
Ee bu her okulda olan bir sistemki , yeni değil. Zaten okullara dışardan misafir sokamazsınız . Olması gereken olmuş.

Tunacan
10-11-2016, 13:09
Okul, hastane gibi kurumlar maalesef ticarethane gibi kar amaçlı çalışmaya başladılar son zamanlarda..

ehveniser1903
10-11-2016, 13:13
yahu olay misafir sokmak falan değil,

anlamadıgınız nokta okul sınırları icine arac ile girmek,aracı parketmesek dahi dönemlik 150 tl oldu.
eskiden öğrenci kartı ile giris yapabiliyorduk.
misafir sokmayı vs nerden çıkardınız ?
kaldı ki ikame arac kullanma sansını da sıfıra indiriyorlar.

muhabbeti olayı anlamadan misafir sokmak seklinde yorum yapmaya gerek yok yani.

dasemert
10-11-2016, 14:24
Bu tarz ücretler zaten yıllık harç dahilinde olmuyor mu?Ayrı bir bedel alınması tuhaf bizde mesela kayıtta verilen harç bedeline dahil servis ve otopark.

KGüneyli
10-11-2016, 14:31
Olan olmuş boşver kardesim :)

CaNeR44
10-11-2016, 14:42
hgs etiketini yapıştırma elinle tut geçersin başka arabayla

CNR
10-11-2016, 15:36
Etiketi cama yapistirma hic, camin oralara bi yere koy, sistem okuyor cogu okulda olunca arkadaslarimin hepsi boyle yapiyor.

Bizim okulun otoparki bile yok sporgazetesi vale var akli olan gelmesin otoparki okula cevirmisler okuyoruz

mert5
10-11-2016, 15:49
Aynı dertten muzdaripim, geçen sene bi şekilde geçiştirdim ama bu sene almak zorunda kaldım . Hayır almasına aldım ama şimdide benzine para kalmadı. Bu arada ben yapıştırmıyorum, yağmur sensörünün oraya sıkıştırıyorum. Benziniydi otoparkıydı artık yıldım ...

i-vtec07
10-11-2016, 16:46
Akdeniz üniversitesinde okuyorum ögrenci kartımı göstermeden girdiğim bile oluyo . Saçmalık .. Herkez tuttuğunu mikme peşinde .

STHL
10-11-2016, 16:55
deu dayım ama o kampuste değil . daha önce hacettepedeydim orada aynı uygulama var ama burada tutmaz, mutlaka şikayet yağacaktır. inş. geri adım atarlar. ben kullanmıyorum ama şikayet edicem . arada bir çevreyolundan buca girişinde trafik olduğu zaman direk çevreyolu kampus girişini kullanarak bucaya dalıyordum :)

Mpower94
10-11-2016, 17:16
Aynı sistemi geçen sene çukurovayada getirdiler. Yıllık 260 tl.

Tayfun.O
10-11-2016, 17:19
Oha 150 TL mi bizim okulda 1 TL oda etiket o da olmadan giremiyorsun. Cokmus ya 150 TL nedir harç verir gibi
Bizim kisi pembe hocaların mavi mi ne

individual
10-11-2016, 17:21
260TL yazmış arkadaşımız baksanıza yokmu arttıran.

twin
10-11-2016, 17:22

görüyorum ve arttırıyorum 350 :D

DKB34
10-11-2016, 18:17
okan 350 yada 360 olması lazım senelik

twin
10-11-2016, 18:23
okan 350 yada 360 olması lazım senelik

bizim okul 400 yaptı bu sene

300E
10-11-2016, 19:12
Bende Hacettepe Üniversitesinde okuyorum, Beytepe kampüsüne stickersiz araç ile giriş çıkış ücreti 10 TL, Sticker 25 TL, rektörlüğün Odtü'de kız arkadaşım okuyodu, sticker 500 TL civarı, aracı istediğiniz yere park edemiyorsunuz.

onursumer
10-11-2016, 19:29
okulumun gozunu seviyim kartımı okutuyorum geçiyom

artık herşeyi gelir kapısı haline getiriyorlar ,orgenci adam arabayla okula gelemez gelurseniz opucuk :D

ufuksaracci
10-11-2016, 19:50
Benim okulda sticker 2 liraydı en son.

XSi
10-11-2016, 20:07
Öğrenci adamın arabasimi olur ya :)

Bizde veriyoduk 14-15 sene önce. Aslan besleyen yemine katlanır :p

DOHC
10-11-2016, 20:10
Benim okuduğum okullarda da böyle ücretli idi.
Sizin ücret günde 1 tl bile değil. Dert etmeye gerek yok......

dqn
10-11-2016, 20:31
Her okulda var bu. Kimisinde 25 kimisinde 350 lira. Bizim okulda da 100 lira senelik. Ayrica okullarada yabanci arac alinmamasi gayet yerinde bir uygulama.

emir91
10-11-2016, 20:43
Kültürün gözünü seviyim yıllarca koca otoparkı bedava kullanmıştık şimdi nasıldır bilemem :)

yigitblr
10-11-2016, 23:09
Bizde sticker bile yok kapılar hep açık :D

exca-
10-11-2016, 23:18
Yıllardır var olan bir sistem, bunun iptali vs olması ihtimali %1 bile değil boşa uğraşırsınız. Ben bu şekilde girdim okula her sene ödedim o sticker parasını, benden önce de böyleydi sonra da bu şekilde devam ediyor. Odtü'nün fiyatlarına bakın internetten içinize su serpilir. Şuan master yapıyorum almanyada okulun öğrenci otoparkı vs diye bişey yok, sokak arasına park etmek gibi bi kavram zaten yok çünkü paralı şehir merkezi yerlerde saatliği 2€ ya kadar çıktığı oluyor. Beterin beteri var boşa sıkma canını hiç.

melihyilmaz
11-11-2016, 00:01
uludağda da vardı bu sistem yani kapıda para veya aylık abonman. Sonra kaldırıldı bir şekilde uludağda okuyan arkadsınız varsa öğrenebilirsiniz belki bir yolu vardır.

jointofjah
11-11-2016, 00:02
Konu açılmışken yazayım Bilkent Üni.de senelik 120 TL

SMT09
11-11-2016, 00:47
hiç bir şey yapamazsanız uygulama hayata geçmişse etiketi direk cama yapıştırmasın ben HGS'ni bile cama yapıştırmadım görüntü kirliliği yapıyor diye en azından yanınızda bulunursa yada farklı bir araçla gitmek zorunda kaldığınızda sıkıntı çekmezsiniz aracımda 2 sitenin birde HGS etiketi var torpidoda hiç birini yapıştırarak kullanmadım kullanmamda naçizane tavsiyem :)

mrbars
11-11-2016, 10:56
Boğaziçinde ilk yıl bırakabilmiştim, sonra stickerlar paralı olmuştu. O kadar pahalıydı ki, 2000de mezun olana kadar sticker almamıştım.
95'te sanırım yıllık 20 milyondu. Dolar kuruyla günümüze uyarlarsak 500 dolarmış. Öğrenciyken otoparka verecek 500 dolarım olsa kendimi Pablo Escobar sanardım tabi.

Eren G.
15-11-2016, 21:45
TT'nin her gelen zamma her vergi artışına tepki veren arkadaşlardan aynı duyarlılığı beklerken anaaaa ! Bir baktım ne göreyim adamlar, biz askerlik yaptık diğerleri de yapsın kafasında olan dayılara ters evrimleşip, biz ödüyoruz siz de ödeyin diyorlar saçmalığa bakar mısın ya. Ulan zaten okulda her dağ taş düzlüğü kapatıp otopark yapmışlar yer gök otopark neyin parası bu ? Ege Üni'de tek sticker bedava ve öğrenciliğin süresince geçerli. DEÜ de kendini robin hood sanıyor heralde açıklama yapmışlar kendi sitelerinden, bizden aldıkları paralarla ihtiyacı olan öğrencilere yardım yapacaklarmış sözde. Bu kadar PALAVRADAN kamuoyu desteğini almak için yalan dolan iş yapılmaz koskoca üniversitesin sen. Gerçi başarmışlar heralde ki bakıyorum okulun face gruplarına protesto için link paylaşanlara bile ödesin köpekler, richie richler bize ne sanki bilmem ne yazan andavallarla dolu. DEÜ'nün yarısı otostopla taşınıyor yukarı benden aldıkları paralar ile çözüm bulacaklarmış madem ben bu saatten sonra kendi arkadaşlarım hariç kimseye arabamın kapısını açmıyorum bitti gitti. Richie richim ya keyfim bozulmasın.

cabrioleter
15-11-2016, 23:32
TT'nin her gelen zamma her vergi artışına tepki veren arkadaşlardan aynı duyarlılığı beklerken anaaaa ! Bir baktım ne göreyim adamlar, biz askerlik yaptık diğerleri de yapsın kafasında olan dayılara ters evrimleşip, biz ödüyoruz siz de ödeyin diyorlar saçmalığa bakar mısın ya. Ulan zaten okulda her dağ taş düzlüğü kapatıp otopark yapmışlar yer gök otopark neyin parası bu ? Ege Üni'de tek sticker bedava ve öğrenciliğin süresince geçerli. DEÜ de kendini robin hood sanıyor heralde açıklama yapmışlar kendi sitelerinden, bizden aldıkları paralarla ihtiyacı olan öğrencilere yardım yapacaklarmış sözde. Bu kadar PALAVRADAN kamuoyu desteğini almak için yalan dolan iş yapılmaz koskoca üniversitesin sen. Gerçi başarmışlar heralde ki bakıyorum okulun face gruplarına protesto için link paylaşanlara bile ödesin köpekler, richie richler bize ne sanki bilmem ne yazan andavallarla dolu. DEÜ'nün yarısı otostopla taşınıyor yukarı benden aldıkları paralar ile çözüm bulacaklarmış madem ben bu saatten sonra kendi arkadaşlarım hariç kimseye arabamın kapısını açmıyorum bitti gitti. Richie richim ya keyfim bozulmasın.

Adamın biri cehennemi geziyormuş. Cehennemde her milletin ayrı ayrı kuyuları varmış. Her kuyunun başında da zebani duruyormuş. Kuyulardaki insanlar canla başla çıkmak için uğraşıyor birbirlerine destek veriyormuş. Tam biri çıkacakken zebani görevini yapıyor adamın kafasına vurup onu tekrar aşağı atıyormuş. ama insanlarım mücadelesi bitmiyor yeniden deniyorlarmış.Adam her kuyunun başında bu manzarayı görerek gezerken birde ne görsün başında zebanisi olmayan bir kuyu….hemen merakla sormuş
-Neden bu kuyunun başında kimse yok ?
yanındaki zebani şu cevabı vermiş;
-Bu kuyu Türklerin kuyusu, burada zebaniye gerek yok çünkü onlar içlerinden biri çıkacak olduğunda onu tutup aşağı çekerler. Bu yüzden buraya zebani koymuyoruz.

gökberk
16-11-2016, 02:54
Allah'tan bizim okulda yok böyle şeyler. Ücretsiz sticker verdiler.
Ben de fotokopi şeklinde yaptırdığımız kitapların şeffaf kapağından alıp onun üzerine yapıştırdım.
Camın köşesine de sabitledim. İstediğim zaman takıp çıkarabiliyorum.

Mehmetmert
16-11-2016, 07:18
Bizim okul(Cukurova Uni)da getirdi bu sacma sistemi.Oyleki ilk getirdigimde donemlik 250 yani yillik 500tl oluyordu :D O kadar cok tepki gelince yillik 250tlye getirdiler fiyati.Daha dogrusu millet bakti geri donus yok 500 den 250ye donmusken kapis kapis aldi.Bir ara ellerinde sticker kalmamisti,ikinci ogretim icin ek kontenjan actilar :D

Bu senede 260tl oldu,mecbur veriyoruz yapicak birsey yok.Bayagi sikayet falan ettiler ama cozum degil malesef

dodobass
17-11-2016, 22:09
Gectigimiz pazartesi isletme fakultesinde bir toplanti duzenlediler arabayla gelen arkadaslarim kapida kaldilar isin garibi taksiyle kart gosterip girebiliyosunuz ilginc bi olay okula yakisti