PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trump geldi, petrol yine ucuzlayacak mı?

atilla_88
10-11-2016, 16:11
Piyasalarda ucuz petrol döneminin bitmesi beklenirken Trump'ın ABD Başkanı seçilmesi kartları yeniden karabilir. Üretim kotasına karşı olduğu bilinen Trump, küresel ısınmayı engelleyici anlaşmaları da üretimi artırmak için uygulama gönüllüsü değil... Petrolün ucuzlaması benzin fiyatlarının daha az pahalanması için olumlu olurken, fosil yakıtların ömrünün beklenenden erken tükenmesine neden olabilir.

Bloomberg’de yer alan bir habere göre; OPEC petrol üretimini kısıtlama konusunda nihai bir anlaşmaya varmaya çalışırken Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi hesapları bozdu. Trump’ın ABD’de üretimi artırmaya yönelik girişeceği hamlelerin ülkenin enerji ihtiyacını artıracağı böylece petrol üretimine getirilen sınırlamayı esnetmek isteyeceği kulislerde konuşuluyor.

Ekim ayının başından bu yana petrol fiyatları yüzde 15 civarında yükseldi. OPEC ülkelerinin 30 Kasım’da Cezayir’de düzenlenecek toplantıda daha önce prensipte anlaştıkları petrol üretimine sınır getirmeyi kağıda dökmeyi planlıyorlar.
PVM Grup analisti David Hufton Trump’ın politikalarının petrol üzerinde tahmini güç bir pozisyon yarattığını söyleyerek, “Ortada bir sis perdesi var. Trump OPEC için belirsizlik yaratıyor” açıklamasını yaptı. Gelişmekte olan Latin Amerika ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmalarını koparmak isteyen Trump petrol fiyatlarını da aşağı çekerse bu ülkelerde var olan çok büyük problemler katlanacak. Trump’ın enerji danışmanı Harold Hamm’in katı bir şekilde içeride doğalgaz ve petrol üretimini artırmanın yollarını arayacağı belirtiliyor.

‘DAHA ÇOK FOSİL YAKIT’

Öte yandan Trump’ın küresel ısınmayı engellemek için yapılan anlaşmalara da tamamen uyması beklenmiyor. Oslo merkezli SEB AB Bank’ın analisti Bjarne Schieldrop, “Küresel ısınmaya karşı yapılan anlaşmalar bir risk. Bu anlaşmaların koşullarını esnetmek daha çok fosil yakıt tüketimine neden olacak” dedi. BNP Paribas analisti Harry Tchilingurian Trump’ın Ocak 2017 itibariyle Beyaz Saray koltuğuna oturacağını petrol politikalarının ise bundan önce belli olacağını vurguluyor.
OPEC ANLAŞMASI NE SÖYLÜYOR?

Petrol fiyatlarını tekrar ayağa kaldırmak isteyen OPEC üretime sınır getirmek istiyor. İran gibi ambargodan ve Irak gibi IŞİD’den etkilenen ülkeler ise OPEC anlaşmasının dışında kalmak istiyor. OPEC üyeleri geçen eylül ayında dünyanın yıllık petrol üretimini 32-33 milyon varil aralığına çekmekte prensipte anlaştı.
AT&T TIME WARNER ANLAŞMASINI İSTEMİYOR

Donald Trump’un sürpriz bir şekilde başkan seçilmesiyle Time Warner hisseleri düşüşe geçti. Medya devinin hisseleri borsaların açılmasıyla yüzde 1.45 geriledi. ABD’li teknoloji kuruluşu AT&T geçtiğimiz günlerde 85 milyar dolara Time Warner’i satın almayı planladığını açıklamıştı. Donald Trump ise başkan seçilmesi halinde bu anlaşmaya kartel oluşturacağı gerekçesiyle izin vermeyeceğini açıklamıştı.

Trump geldi, petrol yine ucuzlayacak mı? – Sozcu Gazetesi (http://www.sozcu.com.tr/2016/ekonomi/trump-geldi-petrol-yine-ucuzlayacak-mi-1500842/)

Adamsın reis arkandayız :icon_tup:

tuner faruk
10-11-2016, 16:13
Bize yine zamla geri döner.

Octane
10-11-2016, 16:14
Bizim için bişey değişmez.

Sert@ç
10-11-2016, 16:26
Ben hep 50 liralık alıyorum

BoOoM
10-11-2016, 16:37
bizlik bişey olmiyacaği için bence boş haber..

Phenomenal
10-11-2016, 16:50
Petrol ucuz zaten sadece bizim ülkemizde pahalı petrol ne kadar düşerse düşsün bizde vergiler olduğu sürece hep pahalı gelcek bize
Yani Millet Zaten Daha Ucuza Kullanıyor Ucuzun Ucuzu Olması Onlar İçin iyi Beni pek ilgilendirmez
ama doğaya salınan karbondioksit beni ve torunlarımı ilgilendiriyor
o yüzden 2 kuruş daha ucuz alacağım diye küresel ısınmanın artmasını istemem
daha kolayı ve güvenlisi var saçma devletim saçma vergilerinden vazgeçsin
yeni gelir arayışlarına girsin girişimde bulunsun bulundursun halkın üzerinden geçinmekten vazgeçip

Evrenoz
10-11-2016, 16:52
Musluktan bedava aksa 3 lira
öğrenin artık bunu

dasemert
10-11-2016, 17:03
3 kuruş indirim 5 kuruş zam

brs852
10-11-2016, 17:04
öğrenin artık bunu

Senin kadar iyi niyetli olamicam abi petrole alternatif bulsalar 4 lira diyorum:)

makif84
10-11-2016, 17:12
Ama bizde işlenmemiş bor madenleri var..... :)

atilla_88
10-11-2016, 17:41
Ama bizde işlenmemiş bor madenleri var..... :)

o iki bin yirmi üç'te çıkacak

EREN34
10-11-2016, 18:40
öğrenin artık bunu

Adam o 3 liranın hayalini kuruyor :)

ufuksaracci
10-11-2016, 18:54
İlk arabamı 18 yaşımda almıştım, liseden mezun olmama yakın. Bir günlük harçlığımla neredeyse çeyrek depo benzin alıp bir de üzerine öğlen sandviç vb yiyebiliyordum . Ne güzel günlerdi beee.

slowmotion
10-11-2016, 19:04
Dünyada indirim bizde bindirim olur :)

Cihan-DMC
11-11-2016, 01:54
Kendi devletimizin yuksek vergilerinin indirilmesini istememiz gerekirken biz Trumptan medet umar olduk.

Kullanıcı
11-11-2016, 02:00
Merak ediyorum Petrolün varili 100Ş filan geçse Benzin litresi kaça satılacak 10 tl ? 15 tl ?

Fakat yine ***** parti seçmenleri durumu olmayan binmesin hem trafikte azalacaktır diyip kendileri avuturlar.

ErayCerit
11-11-2016, 02:03
Birinin gelmesiyle değil GİTMESİYLE düşer anca bu fiyatlar,vergiler :)

SinanAdalı
11-11-2016, 02:16
Kendi başımızdakilerden ümidi kestiğimiz nasılda belli oluyor :D

2jz
11-11-2016, 04:07
Merak ediyorum Petrolün varili 100Ş filan geçse Benzin litresi kaça satılacak 10 tl ? 15 tl ?

.

2008 yılında varil fiyatı 145 doları görmüştü. Bindirimler eksiksiz yansıtıldı ama fiyatlar geri düşmedi.

Allah kullarım savaşmasın diyip gökten benzin yağdırsa bizde benzin fiyatları 3 liranın altına düşmez :)

asmisinsan
11-11-2016, 08:46
benzinin 3 lira olabilme hayalini sevdim:D

FaBeRgE
11-11-2016, 12:23

Fakat yine ***** parti seçmenleri durumu olmayan binmesin hem trafikte azalacaktır diyip kendileri avuturlar.

Bu rakamlara 100$ seviyesinden geldi zaten, varildeki bu indirim bize zam olarak geldi :)