PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredi Kartı dolandırıcılığı ve internet dolandırıcılığı

Orhan
16-11-2016, 12:38
Merhaba,

Bu sabah bankadan aradılar
Kredi kartımdan süpheli işlemlerin yoğun yapıldığı biyerden alışveriş yapıldığını kartımın iptalinin ve kart numarası farklı kartın bana gönderileceğini söylediler.
Açtım hemen baktım dönem içinde en son HB.com adresinden alışverişi ben yapmıştım başka bi alışverişte yoktu.
Şubeyi arayıp sordum. HB.com üzerinden hacklenme ya da benzer bi yolla bilgilerin ele geçirilmesi tarzı bir olay varmış.
Sizleri de bilgilendirmek istedim.
Ben ucuz yırttım siz dikkat edin.
Artık sanal kart şart oldu

KÖROĞLU
16-11-2016, 12:45
Ben dahil birçok kişinin başına geldi.

Hb'da da kayıtlı kart varsa yada alışveriş yapıldıysa oradan almışlar bilgileri muhtemelen.

Sanal kart ve kart bilgilerini asla paylaşmamak en güzeli.

Geçmiş olsun.

aqustic
16-11-2016, 12:48
Geçenlerde bu konuyu ben de açtım.
Üşengeçligimden sanal kart kullanmayı bırakmıştım ve korkuyordum da
Sonrasında kartımdan fatura falan ödenmiş.dilekçe gönderdim geri ödeme yaptı banka bana.Dikkatli olun.Kesinlikle sanal kart kullanın

osmanaydo
16-11-2016, 12:48
Garanti'de "internet üzerinden alışveriş"e kapatma düğmesi var.
Ben hep kapalı tutuyorum.

kıvancr
16-11-2016, 12:54
Yakın zamanda benımde başıma geldı, yurtdısından 4 5 ayrı fırmadan 12 13 ad. ıslem yapılmıstı. Hb den bende alısverıs yaptım fakat oradan kaynaklı olup olmadıgı konusunda fıkrım yok.
Dılekce yazıp ıtıraz ettım. 1 ay sonra odemelerın tumu ıade edıldı. Kartımıda ıptal ettırdım.

individual
16-11-2016, 12:57
HB sitesini birileri patlatmış sanırım.benimde bilgiler gitti banka parayı 1 ay sonra iade etti bir daha hb'dan alışveriş yapmıyacam dedim ve yapmıyorum.

ErayCerit
16-11-2016, 13:21
bu HB dediğimiz site 'hepsinin burada' olduğunu söyleyen site mi ?

Orhan
16-11-2016, 13:22
hepsinin orada olduğunu söyleyen

DOHC
16-11-2016, 13:23
Ben neredeyse her gün cep telefonundan kredi kartı extreme bakıyorum.

individual
16-11-2016, 13:30
çevremde baya bir kişi mağdur oldu.çoğu bankasından para iadesi aldı bağzısı farkına bile varmamış uğraşıyor şuan.dikkatli olmak lazım.birde kredi kartınızı dikkat edin kopyalanabiliyor.

Bugraaa
16-11-2016, 13:48
bende kapattım garantiden internet bankacılığını :D g*te gelmeyelim :)

Emrecan-R
16-11-2016, 13:52
konu dışı ama passolig kartla internetten alışveriş yapılabiliyormuş para yüklesem zaradan birşey alabilirmiyim?***** yaşdan dolayı kartım yok

imprezaWRC
16-11-2016, 14:06
Migros'ta kasa kenarında satılan ininal diye bir kart var, hiç kullanan var mı ?
Orhan , abi geçmiş olsun, ucuz atlatmışın.

edr55
16-11-2016, 14:16
Migros'ta kasa kenarında satılan ininal diye bir kart var, hiç kullanan var mı ?
Orhan , abi geçmiş olsun, ucuz atlatmışın.

ben kullandım, cüzdan gibi düşün.paranı koyuyorsun içine ve kredi kartının geçtiği her yerde kullanılıyor.para yoksa ekmek de vermiyor.her ay 1 tl kullanım ücreti alıyor ama kartta para yoksa ücret falan almıyor ve bi sonraki aya da aktarmıyor.yani 10 ay kartı kullanma, 10. ay 10 lira işlem ücreti vb. yaslamıyorlar.güzel bi' kart.bazen kampanyaları falan oluyor, 'şu siteden ya da şu marketten şöyle indirim kazandınız' falan.

Birkan61
16-11-2016, 14:47
Yakın zamanda başıma geldi garanti kredi kartımla..

internetten alışveriş yapacağım vakit cep şubeden aktif ediyorum int alışverişini haricinde kapalı tutuyorum artık..

garantiden dilekçe alıp kaç para nereden çekilmiş gibi bilgiler verip fax çektim, çekilen tutarın tamamına yakını iade edildi

sadece facebooktan 30 tl olan rakamı alamadım :D

TigeR
16-11-2016, 14:54
Alışveriş yapınca telefona şifre gelmiyor mu onu nasıl çözmüşler?

individual
16-11-2016, 15:02

3d secure anlaşması olmayan bir sürü site var.Bankalarda biraz bu oyuna göz yumuyor.

aldım verdim ekonomi canlandı hesabı.

Çok basit bir işlem bir kural yapılabilir yanlız yapmıyorlar işte.

Birkan61
16-11-2016, 15:06

bazı yerlerden gelmiyor

bana şüpheli işlem diye sms geldi, sms geldiği gibi cep şubeden kontrol ettim adam 4 saniyede morhipo,facebook,los angeles'daki dominos pizzadan ayrı ayrı alışveriş yapmış ya da oradan gözüküyor

morhipoyu aradım, işlemi benim yapmadığımı belirttim. Siparişi iptal ettiler eyvallah ama ne sipariş edildiğini sordum gizlilik derecesinde olduğu için söyleyemeyiz dediler. Ulan benim adıma benim kartımla yapılan alışverişi gizlilik diye bana söylemiyorlar hırsızı korudular resmen :D

mrtngn
16-11-2016, 15:11
Bu kadar mağdur insan var ki hala mağdur olduğunu bilmeyen yüzlerce kişi vardır ekstresini takip etmeyen harcamalarını kontrol etmeyen nasıl bir yaptırım uygulamıyorlar anlamış değilim.

Sanal kart kullanın yapacağınız alışveriş kadar limit tanımlayın sonra limiti sıfırlayın.

arda35
16-11-2016, 16:33
Sadece mail order'a kapatsak yeterli olur mu?

DOHC
16-11-2016, 16:45
Bu kadar mağdur insan var ki hala mağdur olduğunu bilmeyen yüzlerce kişi vardır ekstresini takip etmeyen harcamalarını kontrol etmeyen nasıl bir yaptırım uygulamıyorlar anlamış değilim.

Sanal kart kullanın yapacağınız alışveriş kadar limit tanımlayın sonra limiti sıfırlayın.

Extreni takip edeceksin bence. Banka sana kontrol için gönderiyor bir şekilde. Kontrol etmeden ödüyorsan, senin hatan bence.
Ben migros-carrefourda bile ödeme yaptıktan sonra 3-4 adım ötede hızlıca fişe gözatıyorum. Bazen değişik fiyatlar gözüme çarpıyor.

melihyilmaz
16-11-2016, 17:04
Beni bı vuma ve pazartesi olmak üzere iki kere aradı oro..pu çocukları. Bütün herseyi iptal edip yenilettim. Bunlar yüzünden kart kullanmaya tövbe edicem sonunda.

mrtngn
16-11-2016, 18:03
Extreni takip edeceksin bence. Banka sana kontrol için gönderiyor bir şekilde. Kontrol etmeden ödüyorsan, senin hatan bence.
Ben migros-carrefourda bile ödeme yaptıktan sonra 3-4 adım ötede hızlıca fişe gözatıyorum. Bazen değişik fiyatlar gözüme çarpıyor.

Bende sıkıntı yok. Tek tek hepsını oturur kontrol ederım kı o şekılde yaptıgımda ortaya cıktı benımde. Ttnet faturası odenmış. Kart bilgilerim kayıt falanda etmemiştim, bilgilerimi girdim işlem yaptım okadar.

Demek istediğim bunun hangi firmadan, hangi siteden kaynaklandığı kabak gibi ortadayken bu güvenlik,gizlilik zaafiyetine karşılık firmaya herhangi bir yaptırım uygulanmıyor

bhb
16-11-2016, 18:14
Bu hb den telefon aldım ben. Hafta oldu gelmedi aradım işlemi şüpheli görüp göndermemişler.

Dean's
16-11-2016, 18:40
İnternet alış verişi için hep ininal kart kullanıyorum. Tek sıkıntısı 300 TL üstü yapılmıyordu. Bir , iki ay öncesine kadar tabi ben bayağıdır internetten alış veriş yapmıyorum.

Suleyman
16-11-2016, 18:59
Bu hb den telefon aldım ben. Hafta oldu gelmedi aradım işlemi şüpheli görüp göndermemişler.

O saçmalığı bana da yaşatmışlardı, hayır bilgi de vermiyorlar sürekli sen arayıp sorguluyorsun, 3-4 gün sonunda bu gerekçeyi sundular, zaten o günden sonra da hb den hiçbir şekilde alışveriş yapmadım :ofk:

ZX-636R
16-11-2016, 19:15
Sanal kart kullanımı, kredi kartlarını internet ve telefon ile alışverişe kapatmak ve günlük işlem limitlerini sıfırlamak ile riski minimize edebilirsiniz