PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motora soğukken yüklenilmesi

CTR
10-11-2005, 08:39
Motora soğukken yüklenilmesi : Motorun içerisindeki yağ soğukken “bal” kıvamındadır. (sentetik yağlar bu benzetmenin dışındadır) Motor karterinde yağ pompası vardır ve bu pompanın devri motor devrine bağlıdır. Yağ “bal” kıvamında iken motora yüklenilmesi sonucu tüm yük bu pompaya biner ve pompanın kulakçıkları kauçuk ise yorulabilir , metal veya prinç – bronz benzeri bir malzeme ise yamulabilir veya kırılabilir. Genellikle araçlarda yağlamadaki sorunun uyarıcı müşiri karterdeki yağ seviyesi ile alakalıdır. Yani yağ seviyesi düşmediği sürece yağlamadaki aksaklığı bir çok modelde göremezsiniz. Bu müşir yağ basıncına bile duyarlı olsa (eğer yağ basınç saatiniz yoksa) yağ basıncı 0’a düşmeden sizi uyarmayacaktır. Pompanın kanatçıkları sizin haberiniz yokken hasar aldıysa ve farkına varmadıysanız motorunuzun ömrü ciddi şekilde azalacaktır. Çünkü yeterli debiyi üst devirlerde sağlayamayacaktır. Tabi bu durum yağ soğutmasına da etki edecek , gerektiği kadar yağ motor bloğunda çevrilemeyecek dolayısı ile yağın verim vereceği ısı toleransı aşılmış olacaktır. Muhtemelen hararet problemi de yaşanacaktır. (Bu durum pompa kanatçıklarının hiç iş görmemesinden ziyade yamulmuş , bir kısmı kırılmış kanatçıklar için geçerlidir. Aksi takdirde ise hiç iş görmeyen bir yağ pompasıyla max. 10dk içersinde yatak sararsınız)

Not : Motor harareti radyatörde su , antifriz vs... olduğundan çok çabuk yükseldiği görülebilir. Bu aslında aldatıcı bir ısınmadır , motor bloğunun ve yağının yoğunluğu nedeniyle tam anlamıyla istenilen sıcaklığa bu kadar çabuk gelemeyeceği göz önünde bulundurulmalı , aracın motorunun en erken 15dk gibi bir zaman içerisinde ideal sıcaklığa geleceği unutulmamalıdır.

BESA
10-11-2005, 08:45
Bilgiler iiçin teşekkürler Cemal.Sabahları arabayı 2-3 dakka çalıştırdıktan sonra hareket ediyorum birde ilk birkaç kilometrede de yüksek devirlere çıkmıyorum şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım

ALG
05-01-2006, 18:54
çok faydalı bilgiler..teşekkürler

Oz`
05-01-2006, 22:16
eknot olarak bildirmek isterim Forged pistonlarnınz varsa ısınana kadar beklemeniz tavsiyedir

^^ANIL^^
19-01-2006, 02:55
ben sabah garajda 15 dk araba ısıtıyorum bizim kapıcı beni bi seviyo anlatamam adam her sabah aynı gürültüye uyanıyo:):):)

MaRCeLiNo_kSk
19-01-2006, 11:14
Paylaşım için tşkler .

JenGoO
19-01-2006, 13:17
Hele Hele Dizel aracı olanlar mutlaka bikaç dk rolantide beklesin.çok ciddi problemler çıkıor....bilgiler için saol cemal abi.

ozZzy
19-01-2006, 14:52
Bilgiler ve uyarılar için teşekkürler. Ben de hep son dakika çıkan bi insan olduğum için sabahları abanıyorum da abanıyorum:S Bi de dizel... Ama sabah soğuk havayı da çekince biraz daha atik gidiyor araba galiba:)

mustafa aşık
19-01-2006, 22:11
faydalı bilglerin için çok teşekkür ederim...

carpediem
20-01-2006, 16:29
walla bilileri içiçteşekkürler de bende de diesel var ben 5 dk kadar rolantide çalıştırmadan arabayı yürütmüyorum. ve hararet ibresi kımıldamadan da 1700-2000 deviri geçmiyorum soğuk iken aşınma her zaman fazla olur dizel kullananlar bilirler soğuk iken dizel de ses bayağı var ısınınca normale dönüyor selamlar.

temple of vtec
20-01-2006, 20:26
faydalı ve önemli bir bilgi teşekkürler