PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akaryakıtınızı ölçerek ve akşam alın

G_TT_I
01-12-2008, 22:56
İyi yada kötü olduğunu düşündüğünüz bezinlikler varmı diye konu açıcaktım bunu gördüm, artık her türlü kıllığımı yaparım.

Örnek:istanbul anadolu yakası imes karşısında shell fena, nezman benzin alsam gitmem gereken km tutmuyo.
göztepe sanayi çıkışı Bp, herkez kötü olduğunu söyler.
İst. Avrupa yakası Maslak çıkışındaki opet süper.

ankara otoban çıkışı shell den full depo alıp sapancanın orda tekrar fulledim:):):):):) hayatımın şoku.
Birde ankarada Asker arkadaşlarıma Hyundai Coupe 45lt depo ise 48Lt benzin vermişler, (siz yedek depoyu bitirmişsiniz demişler, kimlik görünce para almamışlar:)

Varmı böyle bildiginiz yerler.

Araç sahiplerinin akaryakıt almadan önce, istasyonda bulundurulması gereken ölçü kabı ile pompanın litre kontrolünü yapabileceği bildirildi.
Alınan bilgiye göre, EPDK'nın lisans izni verdiği petrol istasyonlarında, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılan rutin ölçü denetimlerinin yanı sıra tüketici de denetimde bulunabiliyor.

Çoğu araç sahibi tarafından bilinmediği belirtilen uygulama da, istasyonlarda zorunlu olarak bulundurulan ölçek, pompadaki litrenin doğruluğunu kesinleştirmek amacıyla, tüketici tarafından kullanılabiliyor.

Genellikle 5-10 litrelik şeklinde bulundurulan ölçek kaplarına konulan akaryakıtın litresi ile pompadaki litrenin tutmaması durumunda ise pompadaki 'brodi ölçeği' ayarı ile oynandığı ortaya çıkıyor.

Ölçeğe konulan akaryakıtın litresinin ölçekteki yoğunluk payı çizgisinin altında çıkması durumunda, tüketici hakkını aramak amacıyla Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabiliyor.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Otomotiv Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kadir Aydın da, güneşe ve sıcağa maruz kalan akaryakıtın genişleyerek 100 litrede 2 litre kayıp ortaya çıkabileceğini belirtti.

Aydın, 'Araç sahipleri de tıpkı petrol istasyonlarının rafinerilerden yaptığı gibi akaryakıtını sıcağın olmadığı gece almalı. Soğuk havada alınan akaryakıtta kayıp yaşanmaz' dedi.

mechanıcer
01-12-2008, 23:00
pompacılar katıl olur bole muamele yapsak ama gece almak mantıklı :D

MiaMi
01-12-2008, 23:01
maslak çıkışındaki opet gerçekten iyidir. bi ara bombalanmıştı :(

Low-Rider
01-12-2008, 23:03
geçen gün 40liralık benzin aldım arabaya binmeden pompacı fişi verdi , pompaya baktm kaç litre doldurmuş diye bide en son fiyatıyla hesapliyim dedim pompa da ki litre olması gerekene göre 0,6 litre falan eksikti acelem vardı o yüzden gitmek zorunda kaldım.

0,6ltre kulağa az geliyor ama günde 100lerce araç girip benzin alınca damlaya damlaya göl oluyor

Eray Yümsel
01-12-2008, 23:06
bu konuda mustafanın üzerine tanımam. passata özellikle 100 oktan alırken pompacıyla birlikte 3.kademe (enyavaşı) de bastırrıyo ki hava yapmasın boruyuda elle tutup akımı kontrol ediyo :D son damlasına kadar depoya girdiğinden emin olduktan sonra kulakları çınlayarak rolling yolunu tutuyo :)

H22Power
01-12-2008, 23:11
bu konuda mustafanın üzerine tanımam. passata özellikle 100 oktan alırken pompacıyla birlikte 3.kademe (enyavaşı) de bastırrıyo ki hava yapmasın boruyuda elle tutup akımı kontrol ediyo :D son damlasına kadar depoya girdiğinden emin olduktan sonra kulakları çınlayarak rolling yolunu tutuyo :)

dalga geçiosun ama böle bişi cidden var son kaeme ve 1. kademe arasında fark var sen tazyikli suyla mı daha fazla su harcayarak araba yıkarsın yoksa çeşme suyu ile mi? al sana fizik kuralı:) ölese tazyik li basılan bezin daha az gelir...

Vtec-SEDAN
01-12-2008, 23:15
kademe olayı çok mantıklı bende en alt kademede dolduruyorum depomu.. :)

connectfun
01-12-2008, 23:21
cok ilginc ben alt kademe olayı
hiç böyle düüşünmemiştim
ben fişe bile bakmıyordum ???

GolfMKV
01-12-2008, 23:23
dalga geçiosun ama böle bişi cidden var son kaeme ve 1. kademe arasında fark var sen tazyikli suyla mı daha fazla su harcayarak araba yıkarsın yoksa çeşme suyu ile mi? al sana fizik kuralı:) ölese tazyik li basılan bezin daha az gelir...

kademe farketmez bence 1. kademede olsa 3. kademede olsa tabancanın ağzından çıkan litre aynı sonuçta.en yavaşta 10 dk doluyosa hızlıda 4 dk doluyo ama aynı litre çıkıo.

Bir kova düşün,tazyikli suyla dolduğunu düşün bide çeşme suyuyla.sonuçta aynı kova doluyo sadece zaman farkı var.

Absinthé
01-12-2008, 23:28
kademe farketmez bence 1. kademede olsa 3. kademede olsa tabancanın ağzından çıkan litre aynı sonuçta.en yavaşta 10 dk doluyosa hızlıda 4 dk doluyo ama aynı litre çıkıo.
Bir kova düşün,tazyikli suyla dolduğunu düşün bide çeşme suyuyla.sonuçta aynı kova doluyo sadece zaman farkı var.

Katılıyorum.

Kademe olayından farkedeceğini sanmıyorum ama pompanın üzerindeki parametreleri kötü niyetle ayarladıkları doğru.

50 litre verildi Şu kadar YTL ödeme diyor pompa ama gerçekte depoya 45 Litre basmış oluyor.. vs. gibi

Eray Yümsel
01-12-2008, 23:30

aynen yaa helal

mesela a musluğu b musluğu c musluğu açık aşşağıdan da d musluğu ile e musluğunu açalım bu formulle abc bu depoyu 40dk da dolduruyosa d e musluğu bunun 20dk sını çalar oda eşittir mustafa yolda kalır

olcay_bora
01-12-2008, 23:36
kademe ayarı nasıl oluyor adam beni keklemesin hangisi kaçıncı kademe nerden ayarlancak o

Mr.K
01-12-2008, 23:50
aynen yaa helal

mesela a musluğu b musluğu c musluğu açık aşşağıdan da d musluğu ile e musluğunu açalım bu formulle abc bu depoyu 40dk da dolduruyosa d e musluğu bunun 20dk sını çalar oda eşittir mustafa yolda kalır

off fena guldum :D hahahaha

Berkan
01-12-2008, 23:51
kademe ayarı nasıl oluyor adam beni keklemesin hangisi kaçıncı kademe nerden ayarlancak o

o pompadaki tetik gibi zımbırtıda kademe

Mr.K
01-12-2008, 23:55
Birde suna dikkat edin :) Bazi sayaclar 0'dan direk 5ytl'ye atliyo ornek(selimpaša Shell) :)

Vatandas kendi kontrol yaparsa yandi pompacilar :) Cunku illaki cogunlugunda bir sapma mevcut. :)

PimPCaR
02-12-2008, 13:02
sırf kıllığına yapıcam bu ölçme işini.. bazen aldıgım benzinle gitmem gereken kilometreyi gidemediğimi düşünüyorum.. sırf bu yüzden yapacağım..

rodya
02-12-2008, 13:10
çağlayan bp kötü
yine çağlayan kasımpaşa yolu üzerinde arıtma tesisinin yanındaki po güzel.
darülaceze yanındaki po dan da bi sıkıntım olmadı.

erkin006
02-12-2008, 13:12
Kademe olayını deneyerek görebilirsiniz ciddi anlamda fark ediyor...İstasyon sahibi bi abimiz söylemişti her istasyon 3 kaatçılık yapar yapmayan yoktur diye...

iynn-RS
02-12-2008, 13:27
geçenlerde shellden banzın alıyorum.bı baktım malıye flan bı olcege benzın koyuyolar,kalıbrasyon testı yapıyolardı galıba.bende dıkıldım baslarına bekledım sonuc nası cıkacak dıye. benzını olcege en yavas kademede koyuyolardı.demek yavas koyunca daha dogru olcuyor.:)
sonra bıseyler konustular malıyecılerle.tam duyamadım.ıcerı odeme yapmaya gırdım.malıyecıler teknık ekıbınızı cagırın ayarı duzeltın.bızde elektrıkler kesıktı olcum yapamadık dıye tutanak tutalım dedıler.sonra telefonla mudur yada patronu aradılar.teknık ekıbı yollayın pompa yanlıs verıyo benzını flan dedı.benım dınledıgımı farkettı evet evet ''FAZLA'' verıyomus dedı:D:D

Ostimde OPET NİL PETROL tavsiye ederim;)

BLuEBoY
02-12-2008, 13:43
bencede tazzıklı olunca azalma olabılır denemenın basit yolu var pet şişeyi musluga dayayıp sonuna kadar açın dolunca bırden kesın suyu şişenın tam dolmadıgını görürsünüz yavaş doldurursanız agzına kadar doldurursunz :D ne teorıler üretıyoruz walla yha :D :D :D

erkin006
02-12-2008, 13:50
Ostimde OPET NİL PETROL tavsiye ederim;)

Ümitköy opet(Göktuğların tükan:)) iidir...

TT_BOY
02-12-2008, 14:02
Ne aç gözlü insanlar var ya illa bi yerlerden çarpıcaklar namussuzlar, insanlar çok gaddar olmuş..

Mustafayada burdan slm ederim,keşke hepimiz ole yapabilsek ağaçtan toplamıyoruz parayı sonuçta dimi ;)

iynn-RS
02-12-2008, 14:05
bencede tazzıklı olunca azalma olabılır denemenın basit yolu var pet şişeyi musluga dayayıp sonuna kadar açın dolunca bırden kesın suyu şişenın tam dolmadıgını görürsünüz yavaş doldurursanız agzına kadar doldurursunz :D ne teorıler üretıyoruz walla yha :D :D :D

teoırler ıyı hosta deponun dolması yada sısenın dolması onemlı olan degıl.
benzın depoya gırmeden olculuyor zaten;)

cesmeyı acıp sısyeyı doldurmanın bı onemı yok onemlı olan su sayacının ne olcugu ;)

BLuEBoY
02-12-2008, 14:06
teoırler ıyı hosta deponun dolması yada sısenın dolması onemlı olan degıl.
benzın depoya gırmeden olculuyor zaten;)

cesmeyı acıp sısyeyı doldurmanın bı onemı yok onemlı olan su sayacının ne olcugu ;)

buda farklı bi yaklaşım tabi :D bu konu çok uzar gibime gelıyo :D :D :D

serkan demir
02-12-2008, 14:11
Birde suna dikkat edin :) Bazi sayaclar 0'dan direk 5ytl'ye atliyo ornek(selimpaša Shell) :)

Vatandas kendi kontrol yaparsa yandi pompacilar :) Cunku illaki cogunlugunda bir sapma mevcut. :)

selimpaşaya her gidişimde shell die ordan alıyorum :ofk: almamak lazım demekki.
şişli shell maslak opet iyi:)

Baran^
02-12-2008, 18:56
Herzaman göztepe shellden alıyorum başka yerden almam.Litre hesabındada oynuyolarsa allah cezalarını versin her seferinde onu kontrol edememki.

gökan
02-12-2008, 19:17
ben cok dıkkat edıyorum bu olaya benzın alıcam ornek 2o ytl benzın dıyorum uyanıkalr 95 katkılı yada katkısz dıye sormuyor dırek pahalı katkılıdan koyuyor ve pompada benzını koyarken ellerıyle oynuyorlar tam bırakmaları lazım bırkez neden elınle oynuyorsun dedıgımde hemen cekmıştı basında durun beyler benzın alırken:)

GKS
02-12-2008, 20:08
çoğu benzinlik sahibi 200-300 bin euroluk araçla geziyo kar marjlarımı çok yüksek yoksa başka şeylermi yüksek siz düşünün artık

iynn-RS
02-12-2008, 20:08
bu post cıhazlarını marketın ıcıne koymalarında bı bıt yenıgı olabılırmı?

basında olmayınca pompoacı hıle yapabılırmı?

hep kredı kartıyla aldıgım ıcın hıc pompanın basında duramıyorum.koyacagı mıktarı soleyıp ıceerıye odeme yapmaya gıdıyorum.
bu post cıhazlarını pompların yanına koymları cokta zor olamasa gerek.ne demeye mılletı ordan oraya yurutuyolar.,

yearone
02-12-2008, 20:14
En iyisi yeni açılan benzinliklere gitmek.. Çünkü herşeyi standarta uygun oluyor ve depoları yeni olduğu için pislik te gelmiyor.

imhotep
02-12-2008, 20:20
kemerburgaz shell 100 oktan alıyorum cok memnunum

overblack
02-12-2008, 20:21
bursada yaşayanlar için söyliyim.karamustafa shell'den kesinlikle benzin almayın.eksik koyuyorlar.ayrıca arabada yıkatmayın berbat bir kireçli kuyu suyu ile araba yıkıyorlar arabanın heryerinde iz kalıyor

G_TT_I
02-12-2008, 20:35
En iyisi yeni açılan benzinliklere gitmek.. Çünkü herşeyi standarta uygun oluyor ve depoları yeni olduğu için pislik te gelmiyor.

Evet ataturk cadesine yeni acılan bp iyi ama atasehire giderkenki bp surekli yanlıs benzin veriyo, hepmi denk gelir anlamayorum 5 defa 95 verdiler.

güya depoları acılınca ana merkez nerde ise oraya sinyal gidiyomus, küllen yalan, shellde gördüm 3 tane tam iş bitirici tip açtı dibini görmeye çalıştı göremedi, 80 model ford kargo tipi bişeyle dolum yaptılar.

bence hepsi kazıklıyo ama en az hangisi, kendilerini biraz belli ediyolar aslında

Schumi
02-12-2008, 20:40
Şeffaf bidona tazzikli doldururken benzinin köpürdüğünü gördüm. Bunun olması normalmi bilmiyorum ama ben benzini hep en düşük kademe alırım. Maslak Opet ve Otobanda Çamlıca çıkışından sonraki mehmetçik vakfı opetten başkada benzinlik tanımam :)

ugur
02-12-2008, 20:59
teoriler fena ahahahaha:D

gökan
02-12-2008, 21:04
izmirde bayraklı sheelden benzın alınmıyor sankı benzın vermıyorlar ege unıversıtesı karşısı sheel belkı işini tam yapan adamlar 8o ytl benzın aldım tam 575 km yol gıttım istanbula

Baran^
02-12-2008, 21:48
Pompayla oynama olayına bende deliriyorum.Artık tanıyolar hiç ellemiyorlar pompayı.Hepsi düzenbaz hiçbirine güvenmiyorum içine bişey karıştırmasınlarda 2litre eksik koysun napim.

G_TT_I
02-12-2008, 22:25
Pompayla oynama olayına bende deliriyorum.Artık tanıyolar hiç ellemiyorlar pompayı.Hepsi düzenbaz hiçbirine güvenmiyorum içine bişey karıştırmasınlarda 2litre eksik koysun napim.

walla litre eksik olsun ona bişey demicem ama benden cok daha fazla hisseden oluyodur, nasıl kaçak benzinse artık, tam gaz gitmeye korkuyorum.

Van' da Reonu sanırım hediye ettigi polis aracları surekli servise geliyomus bozuluyo diye,

Epey tamir masrafı olmus sonra benzin:) hepsi kaçak kulanıyomus:ofk::):):):):):p:o oyuzden bitiyomus arabalar.

Schumi
02-12-2008, 22:34
walla litre eksik olsun ona bişey demicem ama benden cok daha fazla hisseden oluyodur, nasıl kaçak benzinse artık, tam gaz gitmeye korkuyorum.

Van' da Reonu sanırım hediye ettigi polis aracları surekli servise geliyomus bozuluyo diye,

Epey tamir masrafı olmus sonra benzin:) hepsi kaçak kulanıyomus:ofk::):):):):):p:o oyuzden bitiyomus arabalar.
Antep ten Ankara'ya giden bir 206 RC vardı. Şimdi pert oldu gerçi ama. 23.000 kmde araç 145 hp gibi bişi vermişti. Üst kapak kurum bağlamış. Servis güzel bir fiyat çıkartıp onarmıştı. Sebep GaziAntep kaçak benzin cenneti araca hiç pompa benzini konmamış.

TünayK
02-12-2008, 22:36
akıskanlar mekanıgı uzerıne yurutulen teorıler bır harıka...:)

can0001
03-12-2008, 01:58
çpok yararlı bir konu olmuş teşekkürler... dikkat etmek lazım en azından ben bundan sonra öle yapacam :)

TURBO CİVİC
03-12-2008, 12:26
bende hep yavas koyduruyorum ama benim amacım deponun dibindeki pisligi kaldırmamak

emp:)
03-12-2008, 15:07
Hızlı doldurulduğunda deponuz 1-2lt daha az alabilir. Çeşme mantığı gibi tazzikli bir şekilde dolduğundan daha tam seviyeye gelmeden pompayı attırıyor yavaş doldurmada bu olay olmadığından deponuzu tamamen dolduruyorsunuz.

Kredi kartı ile alırken arabayı bırakıp gitmemek gerek 50ytl alıp 45km gittiğimi hatırlıyorum bir kere böyle yaptığımda:D Arabanın başında istediğiniz miktarda yakıt konana kadar bekleyin pompacı depoyu kapatsın sonra gidip kartınızı geçirin maksimum 1dk kaybınız olur kazık yemekten iyidir ama:)