PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şanzımandan gelen ses hakkında

İbrahim33
27-11-2016, 15:06
Arkadaşlar konunun yeri burası değil biliyorum ama çıldırmak üzereyim.

Aracım 2006 model manuel dizel alfa 159. Aracım ara ara vitese zor girme sorunu yapıyor. Motor sıcak - soğuk farketmeksizin araçta rölantide ve viteste iken aşırı titreme sorunu mevcut. Koltuklara kadar titretiyor hatta. Ara ara normale dönüyor ama yine tekrarlıyor sorunu. Vites topuzunda sallanma var. 3 ve 4. viteste giderken zırlama oldu 2-3 kez.

Ne zaman ustaya ya da servise gidecek olsam ses kesiliyor :) Yetkili servise götürdüm usta dinledi vites halatından olabilir ! dedi vites çanağı değişmeli dedi.

Oradan çıktım , 18 sene fiatta çalışmış bi usta vardı ona gittim vites halatını değiştirdikten sonra bu sorun giderse ben bu mesleği bırakırım , vites halatı ile alakası yok dedi. Sorun nereden diyorum , 3-4 bin lirayı gözden çıkaracaksan bakayım dedi. Bende ayar oldum.

Çaresizlikten özel vw servisi merih var , oraya gittim usta dinledi bindiği anda volan dağılmış dedi. Ancak lifte falan kaldırıp bakmadan söyledi.

Aklıma gelen şeyler bazı şeyler var ama şanzımandan şüpheleniyorum. Sizinde yardımlarınıza ihtiyacım var.

ademirtas
27-11-2016, 15:11
Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun uzun yıllardır Alfa kullanıcısı olarak bu tarz konuya ilk defa sizinle karşılaşıyorum. Nerede ikamet ediyorsunuz?

Öncelikli olarak lütfen işi bilmeyenlere aracınızı teslim etmeyiniz. Söz konusu Alfa ise birde.

3 Yıl kadar 159 1.9 Dizel aracım vardı manuel hiç bu tarz sorun yaşamadım ancak sizin söylediklerinizden yola çıkarak, şanzumana bakılması konusunu tavsiye ederim.

İkamet yeriniz istanbul ise size direk bir adres vereyim oraya gösterin. Alfa konusunda uzman bir ekip.

İbrahim33
27-11-2016, 15:33
Mersindeyim , arabamı çok seviyorum bu iş bilmez ustalar yüzünden inşallah soğumam arabamdan.

Seyfettin777
27-11-2016, 16:01
Abi aynı araç olmasa da, 1.9 jtd motorlu Doblo var bizde de.Bu araçların volanı bir süre sonra özelliğini yitiriyormuş.Ben özellikle yoğun trafiğe girdiğimde kalkışlarda vuruntu yapıyordu, baskı kaçırmıyordu.Bir süre sonra vuruntu iyice arttı ışıklardan kalktıktan sonra 1-2 saniye devam etti, vites değişirken camlardan anlık zırıltı gelmeye başladı titreşimden.Volan ve baskı değiştikten sonra tabiri caizse araç pamuk gibi oldu.Vitesler zor geçiyordu bende biraz lakin bu baskıyla veya volanla alakalı değildi sanırım, çünkü bir gün debriyaj paspasa yapıştı üst merkezin yayı kırılmıştı herhalde.O değiştiğinde vites geçişleri de yumuşamıştı.Sonuç olarak problemin volan olabilir, yoğun dur kalkta vuruntu artıyorsa arabayı sallayacak kadar, bence sebebi odur.Bunun yanında motor ve şanzıman takozları da kırılmışsa sorun olabilir abi, baktırmakta fayda var.

ademirtas
27-11-2016, 16:08
Mersindeyim , arabamı çok seviyorum bu iş bilmez ustalar yüzünden inşallah soğumam arabamdan.

Uzakmışsın , Zeki usta senin işini burada çözerdi aslında, nasıl yardımcı olabilirim diye düşünüyorum ama orada işi bilen birini bulmak lazım sana Mersin ve civarını bir sorgulatayım tanıdık birini bulabilirsem yönlendireyim size. Bu konu ile ilgili araçta ne yapıldı en son ?

Seven7
27-11-2016, 16:27
Şanzıman veya motor kulaklarına baktırdınız mı?

Ssamet
27-11-2016, 16:29
Benimde aklıma şanzuman ve motor kulağı geldi. Dizelde önemli parçalar :)

İbrahim33
27-11-2016, 16:34
Uzakmışsın , Zeki usta senin işini burada çözerdi aslında, nasıl yardımcı olabilirim diye düşünüyorum ama orada işi bilen birini bulmak lazım sana Mersin ve civarını bir sorgulatayım tanıdık birini bulabilirsem yönlendireyim size. Bu konu ile ilgili araçta ne yapıldı en son ?
İyi niyetin ve alakan için çok teşekkürler . Aracın yağ değişimi 237.000'de yapılmış şuan 242.000 de. Onun dışında önceki sahibinden öğrendiğim araca daha önce yazılım uygulaması falan yapılmamış. Zeki ustanın teli varsa özelden atarsan sevinirim.

ademirtas
27-11-2016, 16:40
İyi niyetin ve alakan için çok teşekkürler . Aracın yağ değişimi 237.000'de yapılmış şuan 242.000 de. Onun dışında önceki sahibinden öğrendiğim araca daha önce yazılım uygulaması falan yapılmamış. Zeki ustanın teli varsa özelden atarsan sevinirim.

Özelden ilettim.

İbrahim33
27-11-2016, 16:46
Şanzıman veya motor kulaklarına baktırdınız mı?

Motor kulağı ile alakası yoktur bence çünkü ara ara kesiyor bu sorunu. İnşallah Şanzuman kulağıdır. korktum. Tek çekincem onu bunu değiştireceğiz deyip bir ton para harcadım değiştirdikten sonra sorun ondan değilmiş diyen ustalarla karşılaşmak. Ustalar alfa gördü mü sanki anasının kırığını görmüş gibi oluyorlar. Yıllardır çalıştığım ustayla bile bana Alfa getirme diye şaka yaptığı için küstüm gitmiyorum. Bellide basit bir sorun ama bu ustalıklar yüzünden bunalmış durumdayım . Arabamı çok seviyorum , geçen gün c220 dizeli inlettim sahil yolunda adam Işık'larda camı indirip abi bu 1.8 200 beygir mi deyince arabama bir kez daha aşık oldum. Araba işinin içinde olan bütün fırıldaklıkları bilen biri olarak bu sorunları aşamamak gücüme gitmiyorda değil. Belki çözülebilecek bir sorun ama uğraşıyoruz işte

İbrahim33
27-11-2016, 16:47
Özelden ilettim.

Çok teşekkürler

rain man
27-11-2016, 16:53
Baskı balata volant durumu nasıl peki?

Geçmiş olsun. 147 1.9 jtd'nin şanzumanıyla ilgili (manuel olsa da) sorun yaşamış birisi olarak şanzuman inmeden önce onları görmek lazım derim. Bana sorunun volant gibi geldi erkenden çözüme varmakta fayda var.

Yalnız 3-4 bin lirayı gözden çıkar diyen usta da ne güzel ustadır buradan selamlar ona.

İbrahim33
27-11-2016, 16:59
Baskı balata volant durumu nasıl peki?

Geçmiş olsun. 147 1.9 jtd'nin şanzumanıyla ilgili (manuel olsa da) sorun yaşamış birisi olarak şanzuman inmeden önce onları görmek lazım derim. Bana sorunun volant gibi geldi erkenden çözüme varmakta fayda var.

Yalnız 3-4 bin lirayı gözden çıkar diyen usta da ne güzel ustadır buradan selamlar ona.

Değişik bi adam o usta yaa , atom Fiat servisi Tarık usta , yazayımda gidecek olanlar falan uyanık olsun. Bu arada zeki usta ile görüştüm. Belliki işinin ehli zanaatkar ve kibar bir esnaf. Gayet yardımcı oldu. İstanbul'da olupta gidecek olan tereddüt etmesin . akslardan ya da volattan yapıyordur dedi.

220T
27-11-2016, 17:00
Şu videoyu buldum.Altındaki açıklamayı da çeviriye kopyaladığımda bu çıktı:

"Stilo (85 kw) çift kitle volan kötü gitti.Ama sadece bir sürtünme plakasıydı.
Belirtiler, direksiyon simidi üzerinde titreşim, araba çerçevesi, boşta iken araç sallıyor."

https://www.youtube.com/watch?v=igYBl8RskVw

rain man
27-11-2016, 17:06
Değişik bi adam o usta yaa , atom Fiat servisi Tarık usta , yazayımda gidecek olanlar falan uyanık olsun. Bu arada zeki usta ile görüştüm. Belliki işinin ehli zanaatkar ve kibar bir esnaf. Gayet yardımcı oldu. İstanbul'da olupta gidecek olan tereddüt etmesin . akslardan ya da volattan yapıyordur dedi.

Hangisi en ucuza malolacaksa o olsun. Ancak akstan yapıyorsa bunu hareket halinde yapar ve özellikle torkun en yüksek geldiği 2000 devir civarı arabayı beşik gibi sallar. Yine de bilemeyiz tabi.

İbrahim33
27-11-2016, 17:13
Şu videoyu buldum.Altındaki açıklamayı da çeviriye kopyaladığımda bu çıktı:

"Stilo (85 kw) çift kitle volan kötü gitti.Ama sadece bir sürtünme plakasıydı.
Belirtiler, direksiyon simidi üzerinde titreşim, araba çerçevesi, boşta iken araç sallıyor."

https://www.youtube.com/watch?v=igYBl8RskVw

Videoyu tam olarak anlamadım ama inşallah çözeceğiz sorunu , zeki ustanın Şikayetlerim üzerine olan açıklamaları biraz rahatlattı beni.

İbrahim33
27-11-2016, 17:19
Hangisi en ucuza malolacaksa o olsun. Ancak akstan yapıyorsa bunu hareket halinde yapar ve özellikle torkun en yüksek geldiği 2000 devir civarı arabayı beşik gibi sallar. Yine de bilemeyiz tabi.

Ya sorun çözülsünde maliyetini geçtim artık inanki. Bu araba bana şu anda lüks ve gereksiz alım satım yapan biri olduğum için. Almaya gideceğim gece babam yalvardı oğlum alma diye , ortağım arkadaşların herkezede alma kolay satamazsın . Biliyorum ben de kolay satamayacak mı ama satmak için almadım. Ben bu arabaya binmesem gözüm açık giderim , Çocukluktan beri hayalim dedim , Orjinal diye aldım. Çok şükür bugüne kadar bir sorunda yaşamadım.Ben bu sorunu aşığım paranın derdinde değilim. Bu araba benim ticaretimi sekmeye uğratmış olmasına ve bu aralarişlerimin hiç yolunda gitmemesi ne rağmen. Yeterki bu arabadan anlamayan insanlar bana bak alma dedim aldığın gördün mü ne oldu dememesi için sorunları aşacağız

İbrahim33
27-11-2016, 17:20
Konuşarak yazdırdığım için bazı yazım hataları olabilir kusura bakmayın :D

LnchCntrl
27-11-2016, 17:50
Kaçırmış olabilirim yazdıysanız, debriyaja basınca titremede ve seste kesilme oluyor mu ?

İbrahim33
27-11-2016, 18:22
Kaçırmış olabilirim yazdıysanız, debriyaja basınca titremede ve seste kesilme oluyor mu ?

keşke öyle olsaydı , öyle olsa çoktan halledilmişti.

LnchCntrl
27-11-2016, 18:31
Prizdirek bilyası diyeceğimi sandınız heralde, geçen gün başka marka / model bi araçta yaşadık benzeri durumu. 4.vites dişlisinin 2 tırnağı kırıldığını açınca gördük.

İbrahim33
27-11-2016, 18:35
Prizdirek bilyası diyeceğimi sandınız heralde, geçen gün başka marka / model bi araçta yaşadık benzeri durumu. 4.vites dişlisinin 2 tırnağı kırıldığını açınca gördük.

Aynen öyle , yarın tekrar lifte kaldırtıp başında duracağım , ne olursa olsun çözeceğim sorunu. İnsan usanır bırakır yetkili servise , ne gerekiyorsa yapsınlar yarın öbür gün birşey çıkarsa karşılarına dikelirim der tırnak içerisinde s.kilmeye razı olur , ben onada razı oldum ama ustalığın yanından geçemeyen adamlar çalışıyor orada. Bakalım inşallah basit bir problemdir.

ademirtas
27-11-2016, 18:36
Zeki ustanın yorumu neydi ?

İbrahim33
27-11-2016, 19:03
Zeki ustanın yorumu neydi ?

arabayı göremediği ve sesi duyamadığı için benim şikayetlerimden yola çıkarak kesin teşhis koymamakla beraber , volanttan yapıyor olabilir dedi.

Mehmet Opc
30-11-2016, 13:07
Arkadaşlar yeni konu açmak istemedim bendede mito 155 lik var soğuk havalarda yapıyor 2 gün çalıştırmıyım sonra çalıştırıyım çalıştırdıktan sonra hemen stop ediyor tekrar çalıştırıyorum sonra stop etmiyor ama çalıştırıp yarım saniye daha uzun tutarsam kontak çalıştırmayı araba stop etmiyor alfa servisine götürdüm bi anlam veremediler bu konu hakkında bilgisi olan varmıdır.Teşekkür ederim