PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Osmangazi Köprüsünden 10 katı cezalı geçti

8-9-3
05-12-2016, 19:23
Kocaeli'nin Dilovası İlçesi'nden Osmangazi Köprüsü'nü kullanarak Yalova'nın Altınova İlçesi'ne geçiş yapan Arda Bozbağ'a, geçiş ücretinin 10 katı ceza kesildi. Arda Bozbağ, "HGS'ye yeteri oranda yükleme yaptım. Fakat geçiş yaptığım sırada HGS cihazı okumadı. Daha sonra da geçiş ücretinin 10 katı ceza geldi. Kocaeli Adliyesi'ne giderek cezaya itiraz ettim" dedi.

Dilovası İlçesi’nden 22 Ekim günü Osman Gazi Köprüsü’nü kullanarak Altınova İlçesi’ne kendisine ait 20 BFY 65 plakalı otomobiliyle geçiş yapan Arda Bozbağ, HGS şoku yaşadı. Köprüyü kullanmadan bir gün önce HGS’ye 150 lira yükleyen Arda Bozbağ’ın geçişi sırasında cihaz, ‘Yeterli bakiyeniz bulunmamaktadır’ yazılı uyarı verdi. Ardından Bozbağ’a geçiş ücretinin 10 katı ceza geldi.
HGS’de yeterli oranda yükleme yapmasına rağmen geçiş ücretinin 10 katı ceza yediğini söyleyen Arda Bozbağ, “Ben asgari ücretle bir firmada çalışan biriyim. Köprüyü kullanacağım için bir gün önceden HGS’ye 150 lira yükleme yaptım. Körfez Köprüsü’nden geçiş yaptığım sırada HGS bakiyemin yetersiz olduğu şeklinde uyarı verdi. HGS köprü geçiş ücreti ve cezası 976 lira 25 kuruş, bağlantı yolu geçiş ücreti ve cezası 24 lira 75 kuruş ceza geldi. Geçiş ücretlerinin 10 katı para cezasını ben nasıl ödeyeceğim” dedi.
Kocaeli Adliyesi’ne itiraz dilekçesi verdiğini söyleyen Bozbağ, “Bugün elime gelen bu ihbarnameye karşılık Kocaeli Adliyesi’nden itirazını yaptım. Burada haksız bir kazanç var. Asgari ücretle çalışan bir insanın bin lira gelen cezayı ödeme gibi bir şansı yok. Benim HGS’de para vardı. Bunun düzeltilmesini istiyorum. Yıllardır İstanbul’da veya diğer yerlerde, gişelerde aynı HGS’den geçiyorum. Hiçbir problem veya sıkıntı yaşamadım. Madem köprü geçiş ücreti çekilemedi, peki bağlantı yolundaki geçiş ücretini de niye çekemedi cihaz. Cezalarıyla bana göndermişler. Ben gerekli itirazları yaptım. Bu ülkede 1 koyup, 10 alan hiç kimseyi görmedim. Böyle bir kazanç kapısı varsa da bize de bunu söylesinler. Biz de o zaman alacaklarımıza karşılık zamanında alamayınca 10 katı faturalandıralım. Ben bunlara gerekli itirazları yaptım. Düzeltileceğini umuyorum, İnşallah düzeltirler” diye konuştu.

Osmangazi Koprusu’nden 10 katı cezalı gecti – Sozcu Gazetesi (http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/osmangazi-koprusunden-10-kati-cezali-gecti-1548124/)

fthdrn
05-12-2016, 19:34
Araç geçmeyince napsınlar ceplerinden mi ödesinler o garanti ettikleri araç sayısı kadar bedeli ? Normal bi uygulama bu. İnsanları kışkırtıp hükümeti eleştirtmeyin!11!!1

8-9-3
05-12-2016, 19:56
Araç geçmeyince napsınlar ceplerinden mi ödesinler o garanti ettikleri araç sayısı kadar bedeli ? Normal bi uygulama bu. İnsanları kışkırtıp hükümeti eleştirtmeyin!11!!1

:D:D

Bir kelleden 10 kelle geçti ücreti aldılar güzel para bence, günde 20 kelle geçse 200 kelle, yap sen şu ücreti 100 tl 20.000 tl.

darkmoon
05-12-2016, 20:08
En güzel osmangazi köprüsü topçular feribotundan 50 tl ile geçerken elinde çayla seyrettiğin osmangazi köprüsü.. izlemesi bedava..

onurc
05-12-2016, 20:26
belliydi bole olacagi.planladiklari gibi gitmiyor. Bizim sirketin araci haftada 3 kez bursaya gidip geliyor.her hafta 600 lira ogs yuklemekten gina geldi resmen.bu vatandas in da talebinin sonucunun olumlu olacagini zannetmiyorum.100 lira kopru gecisimi olur yahu.onu gectim o nasi bir ceza.bunun neyi hizmet.dolandiricilik gibi birsey bu.

KÖROĞLU
05-12-2016, 20:39
belliydi bole olacagi.planladiklari gibi gitmiyor. Bizim sirketin araci haftada 3 kez bursaya gidip geliyor.her hafta 600 lira ogs yuklemekten gina geldi resmen.bu vatandas in da talebinin sonucunun olumlu olacagini zannetmiyorum.100 lira kopru gecisimi olur yahu.onu gectim o nasi bir ceza.bunun neyi hizmet.dolandiricilik gibi birsey bu.

şirket OGS bakiyesini yükselttik 1000 TL altına düştüğünde yüklesin diye. 3 seferde 1 sefer mutlaka sıkıntı yaşıyoruz.

Talimat var 1000 TL altı için yüklenmemesi mümkün değil ama yetersiz bakiye diyip duruyor. Şoförler elden ödeyip makbuz getiriyor sıkıntı.

Ertekin
05-12-2016, 21:10
:D:D

Bir kelleden 10 kelle geçti ücreti aldılar güzel para bence, günde 20 kelle geçse 200 kelle, yap sen şu ücreti 100 tl 20.000 tl.

Dur bak bu geçen okumadı ona 10 kat yazalım diğerlerinden de okumasın onlarada yazalım hahahaha diye düşünmüştür kesin devlet. Hatta bu köprü sırf böyle yapmak için inşa edilmiştir.. Ben merak ediyorum bu forum eskiden otomobil forumuydu şimdi bir düzenleme yapılıp hükümet eleştri hakaret forumuna mı çevrildi diye. Hangi konuyu açsam hükümete dönüyor. Özellikle bazı üyeler hiç alakasızca konuya hükümet eleştirisi yaparak yazıyor. Siyasi bir forum a dönmüş gibi. Son zamanlar çok dikkat çekiyor. Bir de ohal durumundayız hayırlısı.

Ertekin
05-12-2016, 21:11

Köprüden önce şirket hangi yolla bursaya gidiyordu? Eğer köprü avantajlı gelmiyorsa diğer gidiş seçenekleri kapanmış değil.

Anıl E.
05-12-2016, 21:26
Abi aldığımız nefesin hesabı sorulacak nerdeyse ,her şeyin sonucu siyasete gidiyor gözünü sevdiğim :). Küfürler yağdıran yok,hakaret eden yok. Hatta makama olan saygısı sonsuz herkesin isimlere değil. O kadar konu kilitlendi kaldırıldı demek ki bunlarda abest bir şey görmüyor yöneticiler.

Yapma ertekin abi siyaset diyorsun,ohal diyorsun da hiç mi eleştirecek bir konu bulamıyorsun ? Ya da sana dokunan hiçbir nokta yok mu ? Abi otomobil forumu eyvallah, en basitinden bu benzinin hali ney diye isyan edemiyor musun ? Bu ötv zamları nedir kardeşim diye de bir eleştirin yok mu ?

Hayat hain napıcaksın abi :)

MCN21
05-12-2016, 21:29
En güzel osmangazi köprüsü topçular feribotundan 50 tl ile geçerken elinde çayla seyrettiğin osmangazi köprüsü.. izlemesi bedava..

Nasil bedava zaten oduyoruz o parayi, hayatinda o kopruyu goremeyecek hatta kopruden haberi olmayanlar bile oduyor :)

aslanneron
05-12-2016, 21:41
devlet zaten garanti bir sayı vermiş onu biz ödemeye razıyız bari şu köprüyü ücretsiz yapsında rahat geçelim

kars da ki çobanın hiç kullanmayacagı köprü için ödediği paradan bari birileri faydalansın

(kars ve çoban sadece uzak diye verilen örnek belki istanbula hayvan getirirken kullancak onu bilemiyorum :D)

GokhanRS
05-12-2016, 22:08
Ertekin ülkenin yarısını akpli farz edelim, köprünün kırkbin geçiş garantisi olduğu halde 15 20bin olduğu halde bizim ödediğimiz vergilerle bizdende kesiliyor.
Madem güzel bir hizmet el ele verip neden 40bin araç garantisini sağlamıyorsunuz? Kullanmadığımız halde neden bizimde ödediğimiz vergilerden elin herifine peşkeş çekiliyor? Siz ödeyin, milyonlarca seçmensiniz, doğruysa yapılan çıkın diyin biz ödeyelim diye.

GokhanRS
05-12-2016, 22:13
Sanki biz yapılmasın dedik, proje daha ilk deklare edildiğinde dedik ki, bakın ya devlet yapsın, yada yap işlet devrete araç garantisi vermeyin! Hayır haklı çıkıyoruz yine savunuyorsunuz. Ya arkadaş hatalarınıda kabulleni verin. Osmangazi fiyaskodur. Bunu yandaş gazeteleriniz bile yazdı.

8-9-3
05-12-2016, 22:19
Hatta makama olan saygısı sonsuz herkesin isimlere değil.

Aynen öyle Türkiyede kalan son REİS Alaattin Çakıcı dahi hakareti ben erdoğanın makamına değil şahsına ettim demişti :)

Ertekin
05-12-2016, 22:52
Ertekin ülkenin yarısını akpli farz edelim, köprünün kırkbin geçiş garantisi olduğu halde 15 20bin olduğu halde bizim ödediğimiz vergilerle bizdende kesiliyor.
Madem güzel bir hizmet el ele verip neden 40bin araç garantisini sağlamıyorsunuz? Kullanmadığımız halde neden bizimde ödediğimiz vergilerden elin herifine peşkeş çekiliyor? Siz ödeyin, milyonlarca seçmensiniz, doğruysa yapılan çıkın diyin biz ödeyelim diye.

Türkiye kadar vergiye sözde saldıran bir ülke yoktur. Avrupada millet izlemediği devlet kanallarına varıncaya kadar vergi veriyor yav. Gökhan sen daha iyi yönetecek birini söyle de ona verelim be kardeşim oyumuzu..
Ben yılda 6 kere gidiyorum bursa ya. Senin önerinin dünyada bir eşi varmı yapılmışmı hiç? Siz de yüzde elli seçmeyensiniz ozaman siz yaptırın ne istiyorsanız. Benim de eleştirdiğim memnun olmadığım şeyler var ama nemnun olduklarımdan çok daha az. Ben bu kadar eleştride bulunulmasını hoş görmüyorum.

Ertekin
05-12-2016, 22:53
Abi aldığımız nefesin hesabı sorulacak nerdeyse ,her şeyin sonucu siyasete gidiyor gözünü sevdiğim :). Küfürler yağdıran yok,hakaret eden yok. Hatta makama olan saygısı sonsuz herkesin isimlere değil. O kadar konu kilitlendi kaldırıldı demek ki bunlarda abest bir şey görmüyor yöneticiler.

Yapma ertekin abi siyaset diyorsun,ohal diyorsun da hiç mi eleştirecek bir konu bulamıyorsun ? Ya da sana dokunan hiçbir nokta yok mu ? Abi otomobil forumu eyvallah, en basitinden bu benzinin hali ney diye isyan edemiyor musun ? Bu ötv zamları nedir kardeşim diye de bir eleştirin yok mu ?

Hayat hain napıcaksın abi :)

Küfür de gördüm hakarette be kardeşim. Ben genel olarak memnunum yönetimden.

GokhanRS
05-12-2016, 23:00
Türkiye kadar vergiye sözde saldıran bir ülke yoktur. Avrupada millet izlemediği devlet kanallarına varıncaya kadar vergi veriyor yav. Gökhan sen daha iyi yönetecek birini söyle de ona verelim be kardeşim oyumuzu..
Ben yılda 6 kere gidiyorum bursa ya. Senin önerinin dünyada bir eşi varmı yapılmışmı hiç? Siz de yüzde elli seçmeyensiniz ozaman siz yaptırın ne istiyorsanız. Benim de eleştirdiğim memnun olmadığım şeyler var ama nemnun olduklarımdan çok daha az. Ben bu kadar eleştride bulunulmasını hoş görmüyorum.

Tamam mesela bana göre de, dumansız hava sahası bir reformdur ve bırak sevmeyi nefret ettiğim halde daha önce burda da konusu geçtiğinde taktir ettim. V.b taktir ettiğim şeyleri oldu en az on farklı işte. Ama Osmangazi fiyaskodur, dünyada çok daha mükemmel örnekleride vardır ve çok daha ucuz olmasına rağmen zarar etmiyorlar. Köprünün yapılması değil fiyasko olan, köprünün peşkeş çekilmesidir. Yoksa doğru işletilse muhteşem bir hizmet olabilirdi, kimsede eleştiremezdi.

onurc
05-12-2016, 23:03
Kopruyu kac kisi kullaniyor yahu.yolunu bilmeyen daha binlerce milyonlarca vatandas vardir.gecen forumdan saygi deger bir abimiz inst.video paylasti.koprude kendisi ve karsi yonden gelen bir arac.baska kimse yok.devlet ,vatandasina hizmeti ,kotayi tutturamadigi icin cezalarla mi cikaracak asgari ucretli vatandastan.bunda ki mantik ne ki. Emin ol abi o acilisina giden insanlarin 4 te 1 i bile kullanmiyordur.yazik gunah.hayatta isim olmaz.

darkmoon
05-12-2016, 23:06
Nasil bedava zaten oduyoruz o parayi, hayatinda o kopruyu goremeyecek hatta kopruden haberi olmayanlar bile oduyor :)

mecazen dedim tabiiki ödüyoruz.. ama en azından direk cebimizden 120 tl vermiyoruz uzakdan bedava izleyelim bari onu kursağımızda bırakmayın :D

Ertekin
05-12-2016, 23:07
Kopruyu kac kisi kullaniyor yahu.yolunu bilmeyen daha binlerce milyonlarca vatandas vardir.gecen forumdan saygi deger bir abimiz inst.video paylasti.koprude kendisi ve karsi yonden gelen bir arac.baska kimse yok.devlet ,vatandasina hizmeti ,kotayi tutturamadigi icin cezalarla mi cikaracak asgari ucretli vatandastan.bunda ki mantik ne ki. Emin ol abi o acilisina giden insanlarin 4 te 1 i bile kullanmiyordur.yazik gunah.hayatta isim olmaz.

Bence de köprü ücreti yakın bir tarih de yapılandırılmalı tekrardan. Fiyatı yüksek buluyorum bende. Benim karşıolduğum şey her açılan topic de alakasızca eleştiri yapılması. Adam aravam kırıldı diye konu açsa 1 sayfa sonra hükümet eleştriliyor oluyor. Umarım kendimi ifade edebilmişimdir. Ben foruma otomobillerle ilgili olduğum için üyeyim.

darkmoon
05-12-2016, 23:10
köprü bildiğim kadar anlaşma gereği 2017 de 40 dolar olucak şu anda 35 dolar farkı devlet ödüyor..
bu fiyat konusu hükümetin siyasilerin elinde olan bir şey değil ticaret bu köprüyü yapmadan önce anlaşmalar sözleşmeler yapılıyor..

McKrop
06-12-2016, 00:06
Osmangazi köprüsünde şöyle bir durum var, bizzat test ettim; HGS gişesine arka arkaya iki araba girerse gişe öndeki aracın HGS sini okuduktan sonra arkadaki aracın HGS sini görmüyor. Sanırım sensörler çok geride. Yapmanız gereken, aynı HGS cebine peş peşe girmemek. Önünüzdeki araç cebe girsin, siz cebin dışında bekleyin. Öndeki araca kapı açılsın hatta kapı kapansın. Siz ondan sonra cebe giriş yapın !!! umarım yazdığımı okur, dikkat edersiniz. Sistemi düzeltmezlerse şimdilik bu şekilde çalışıyor.

rekord2000
06-12-2016, 13:44
Asgari ücretle çalışıyorsun madem, işin de hayat memat meselesi değil belli ki planlı çıkmışsın, yarım saat erken çık, köprü yerine feribot kullan. Kendi kasınmıs, sağolsun yönetim kasımıs :)

onurc
06-12-2016, 14:31
sağolsun yönetim kaşımış ne demektir ki , bi insan buna nası sevinir akıl almıyo gerçekten ((:

onur_S
06-12-2016, 15:31

Aman simdi hakaretler yagar forumun sivri dillilerinden, yagmiyorsa da heralde dayak olayinizi duydular, klavye delikanliligi yapamiyorlar bazilari, got yemedi durumu kaba tabirle :), sozum saygi duymayan her turlu hakaretleri klavyeden giydirenlere..

darkmoon
06-12-2016, 15:42
osmangaziden geçmenin neyi ekonomi onuda anlamış değilim.. 3.0 V6 ile hesap kitap yapdım yazın köprü dışı hepsi ekonomikdi körfezi dolanmak,topçular,bandırma .... kaldıki 1.6 hdi c4 de var bende onla hesap kitap yapmama bile gerek yok..

Ekonomisini cebini düşünen adam köprüyü kullanmaz..

GokhanRS
06-12-2016, 15:45
Aman simdi hakaretler yagar forumun sivri dillilerinden, yagmiyorsa da heralde dayak olayinizi duydular, klavye delikanliligi yapamiyorlar bazilari, got yemedi durumu kaba tabirle :), sozum saygi duymayan her turlu hakaretleri klavyeden giydirenlere..

Ertekinle yüzyüze defalarca görüşmüşlüğümüz var toplantılarda v.s. gördüğün gibi kimseninde korktuğu yok, o bir şeyi savunuyor biz yada başkaları başka şeyleri, yeri gelicek birbirimizi yericez, yeri gelicek buluşmalarda vay birader naber diyip sarılıcaz. Küfüre bende karşıyım, ancak senin yaptığında doğru değil, birilerini gaza getirmeye çalışıyorsun resmen g. yemedi v.s. kimleri kast ettiğini anlasamda, onların yaptığı ne kadar yanlışsa senin ortalığı kızıştırmaya çalışmanda bir o kadar yanlış.

onurc
06-12-2016, 15:48

Ertekin abi kendini savunabilecek düzeyde,ki savunuyor çoğu konuda da, iyi kötü konuşuluyor bu konular.sonra unutuluyor belki de.sen tutup böyle bi tabir kullanırsan, karşı fikrindeki kişiye git bu lafı söyle o halde,saygı maygı kalmaz.

onur_S
06-12-2016, 15:50
Ertekinle yüzyüze defalarca görüşmüşlüğümüz var toplantılarda v.s. gördüğün gibi kimseninde korktuğu yok, o bir şeyi savunuyor biz yada başkaları başka şeyleri, yeri gelicek birbirimizi yericez, yeri gelicek buluşmalarda vay birader naber diyip sarılıcaz. Küfüre bende karşıyım, ancak senin yaptığında doğru değil, birilerini gaza getirmeye çalışıyorsun resmen g. yemedi v.s. kimleri kast ettiğini anlasamda, onların yaptığı ne kadar yanlışsa senin ortalığı kızıştırmaya çalışmanda bir o kadar yanlış. Eyvallah buyugumsunuzdur haklisinizdir , amacim gaza getirmek degil, keske herkes sizin gibi seviyesini korusa, alenen burda beyinsiz, yavsak diye giydiren provokatiflereydi lafim. Girmek zorunda zaten degiliz foruma da son zamanlar iyice tadi kacti..

Anıl E.
06-12-2016, 15:53

Erkek;

Karşımızda ki adam lafı kıvırmadan,dansözlük etmeden konuşuyor. Kendine ait bir düşüncesi var ,milletin lafından cımbızla farklı yerlere çekip yazıp çizmiyor neyse o kendine göre. Böyle adama da saygı duyulur,her zaman da konuşulur.

Lafları çarpıtıp ,sorulara cevap verecek kapasitesi olmayan ,burada ki insanların aklıyla dalga geçmeye çalışan da hakettiği muameleyi görür bu kadar basit.

Elin şeyiyle gerdeğe girmeyelim .

GokhanRS
06-12-2016, 15:57
Eyvallah buyugumsunuzdur haklisinizdir , amacim gaza getirmek degil, keske herkes sizin gibi seviyesini korusa, alenen burda beyinsiz, yavsak diye giydiren provokatiflereydi lafim. Girmek zorunda zaten degiliz foruma da son zamanlar iyice tadi kacti..

tekrar söylüyorum, gerçekten yanlış, ben tayyip nefreti taşıyan biriyim resmen, hani şu saatten sonra ağzıyla kuş tutsa kimse bana o adamı sevdiremez ama öz annem koyu tayyipçi ötesi var mı?
o yüzden bende küfre varan konulara karşıyım, ancak malesef her tarafta var bunlar, solcudan da sağcıdanda küfürbaz seviyesiz çıkıyor. emin ol herkesin ailesinde de o sövdükleri tayfa gibi düşünen akrabaları var mutlaka, ama ülke olarak bu konuda adam edemedik kimseyi. o yüzden onlara laf söyliyim derken bizde ortalığı kızıştırmamalıyız.

onur_S
06-12-2016, 16:03
tekrar söylüyorum, gerçekten yanlış, ben tayyip nefreti taşıyan biriyim resmen, hani şu saatten sonra ağzıyla kuş tutsa kimse bana o adamı sevdiremez ama öz annem koyu tayyipçi ötesi var mı?
o yüzden bende küfre varan konulara karşıyım, ancak malesef her tarafta var bunlar, solcudan da sağcıdanda küfürbaz seviyesiz çıkıyor. emin ol herkesin ailesinde de o sövdükleri tayfa gibi düşünen akrabaları var mutlaka, ama ülke olarak bu konuda adam edemedik kimseyi. o yüzden onlara laf söyliyim derken bizde ortalığı kızıştırmamalıyız.

Bence de. Saygi herseyden once gelmeli, trafikte , forumda orada burada herkes herkese saygi duymali,zorunda degil duymazsa da kimse kimseye hakaret etmek zorunda degil. Bu da bize yaramaz. Yasca buyuk abim olarak yapici tutumun icin tesekkur ederim, eyvallah..

Mehmet Gazihan
06-12-2016, 16:10
osmangaziden geçmenin neyi ekonomi onuda anlamış değilim.. 3.0 V6 ile hesap kitap yapdım yazın köprü dışı hepsi ekonomikdi körfezi dolanmak,topçular,bandırma .... kaldıki 1.6 hdi c4 de var bende onla hesap kitap yapmama bile gerek yok..

Ekonomisini cebini düşünen adam köprüyü kullanmaz..

En büyük avantaj Zaman.. Zamanı kıymetli adam için efsane çözüm oldu..

Slipshod
06-12-2016, 16:26
geçen hafta istanbul'a gittim geldim, gidiş dönüş alınırsa toplamı 100 liraya geliyor. köprü açıldıktan sonra gelen bir uygulama sanırım o da şu feribotun içerisindeki büfede menülerden bir tanesini bedava veriyorlar. gidiş dönüş 2 menü yani. önümüzdeki hafta tekrar gidiyorum 'feribot 4ever' :D

mikelazi
06-12-2016, 16:58
geçtigimiz yaz izmire tatile gittim.evim maltepede hesabımı kitabımı yaptım.en uygun yol.hem yakıt hem km bazında pendik idodan yalova idi.

acil işim olsada gene pendik ido en karlısı :) ido olmasa feribota binerim,oda olmasa körfezi turlarım.buyuk konuşmak istemem ama o köprüden geçmem.

konuda adı geçen arkadaşa geçmiş olsun.

PiscocuK
06-12-2016, 17:04
1 saat erken çıkıyorum atlıyorum gemiye otomobil git gel 100 minibüs 120 tl aslan marka takılıyorum
kim neden kullanır ki bu köprüyü bu fiyata?

Dün gelirken Gemlik sonrası baktım yeşil tabela var.Zamanımda vardı daldım yola 4 şeritli altınovaya kadar gittim son çıkıştan çıktım 8,39 TL ödedim
işin ilginç kısmı hgs olmasına rağmen yani içinde para olmasına rağmen bilet alınız çıkışta nakit gişesine giriniz uyarısı çıktı
çıkışta nakit olarak 8,40 ödedim 0,01 TL nerde bilmiyorum

8-9-3
06-12-2016, 18:13

Aslında bende memnunum, patlayan bombalar, gelen şehitler, doların fırlaması, asgari ücret, emeklilerin içler acısı durumu, benzin fiyatları, tarım ülkesi iken samanı ithal etmemiz, evlerin arabaların fiyatları, ülke insanının değişen genel ahlaki yapısı bunlar çok mutluluk verici şeyler !!!!!

sinir eden olay benim fakir kalmam hakkım olan mal varlığımın başkalarında olması, yoksa 20.000 TL gelirli işim olsa benide bazıları gibi mevki sahibi yapsalar on numara yönetim aslında :)

ibozum
06-12-2016, 18:18
Aslında bende memnunum, patlayan bombalar, gelen şehitler, doların fırlaması, asgari ücret, emeklilerin içler acısı durumu, benzin fiyatları, tarım ülkesi iken samanı ithal etmemiz, evlerin arabaların fiyatları, ülke insanının değişen genel ahlaki yapısı bunlar çok mutluluk verici şeyler !!!!!

sinir eden olay benim fakir kalmam hakkım olan mal varlığımın başkalarında olması, yoksa 20.000 TL gelirli işim olsa benide bazıları gibi mevki sahibi yapsalar on numara yönetim aslında :)

Yol yaptılar.. Köprü yaptılar.. Ankara'ya havaalanı getirdiler demeyin öyle..

8-9-3
06-12-2016, 18:45
Yol yaptılar.. Köprü yaptılar.. Ankara'ya havaalanı getirdiler demeyin öyle..

oda var 4 4lük işte yani yalan yok tüm dünya bize saygı duyuyor tüm dünya ile dostuz, koskoca dediğimiz TBMM başkanı ismail kahraman eşkiya che demedi ve sonra kübadan özür dilemedi, dünyaya karşı hiç böyle rezilliklerimiz olmadı rezil olmadık, tükürdüğümüzü yalamadık mükemmel bir yönetim :)

bi 20.000 TL lik iş mevki verseler on numara yönetim.

ama yönetime şimdilik puanım 9

Ertekin
06-12-2016, 18:55

Şimdi beni az çok yıllardır bu forumdan tanırlar. Kimileri reel hayatta da tanırlar. Ben şahsen düşüncemi fikrimi net bir şekilde ifade ederim, ifade ederken kimseyi aşağılamam yermem yada onurunu kırıcı şekilde konuşmam. Dolayısıylada karşımdaki insan da benim gibi davranır. Ben burada bir konuyu tartışırken ki seye kötü bişey demedim bana ve şahsıma da denmedi. Ben saygı duyuyorum saygı görüyorum. Kimsenin bilmem neresinin yememesi durumuda yok bence. Hepimiz tuvalette ıkınan insanlarız.. Latife yaparken başkaları inciniyorsa pek de doğru olmuyordur..
Ben Tayyipciyim ak parti taraftarı ve üyesiyim. Başkaları da başka partinin taraftarı olabilir. Benim chp mhp vs başkanlarını partilerini sevmemem burda sevenleri aşağılama hakkı vermediği gibi bana beni de kimsenin aşağılamasına hakkı yok. Benim fikrim bu yönde. Burada sabahlara kadar da konuşulsa yaptırımımız sandıkdadır..

Her topic de hükümete eleştiriye dönmesi ve hakaret olmasını doğru bulmadığımı ifade ediyorum. Ben bundan rahatsız oluyorum. Ne kimseyi kötü görüyorum nede kendimi mükemmel görüyorum. Hepimizin kendine göre fikirleri var. Aha beni GokhanRS yakın olarak tanır. Beraber yemişimiz içmişimiz aynı vidaya tornavida vurmuşluğumuz ve gazlamışlığımız var. Saygı çerçevesinde gerektiğinde on nunara da adamımdır :)

Ben köprünün ücretini bir tık fazla bulmakla birlik de köprünün çok yerinde sadece ulaşım değil birçok başka faydalar getirdiğini de düşünüyorum. Konum olarak. Yapılması ve işletilmesi konusunda devlet olabilecek en iyş yolu izledi..

Ertekin
06-12-2016, 18:58
Yazım hatalarımın kusuruna bakmayın. Seyir halindeyim.

t-jet ali
06-12-2016, 21:07
Kimsenin yapılan yatırımlara itirazı olacağını sanmıyorum, mesele bir lira maliyeti olan şeyin beş liraya mal edilmesi, ülkenin geleceğinin ağır taahhütlerle ipotek altına alınması.
Gözünün önündekini de bizimkiler yapıyor diye körü körüne desteklemek, hataları görmemek..!

darkmoon
07-12-2016, 01:25
En büyük avantaj Zaman.. Zamanı kıymetli adam için efsane çözüm oldu..

oda göreceli tabii.. 1 saat erken çıkarsın ayarını ona göre yaparsın olur biter..
tabii yolda giderken spontane bir şeyler gelişir erken hızlı gitmen gerekir buda çok istisnai bir şey o zaman köprü mesafeyi bir nebze kısaltır.. yada mola vermessin gazlar gidersin aradaki zaman farkını gene kapatırsın..benim düşüncem..

yanlış anlaşılmasın köprü çok güzel mesafelerin kısalması şahane heleki asfalta bağımlı bir ülkeyken.. ama fiyatlar uçuk kaçık..

demiycemki 40-50 tl yapsınlar herkes geçer öyle edebiyatlar yapmıycam ama 100 tl de otobanı osu busu 110-120 mi ne oluyordu en son hatırladığım.. cebini düşünen insan için türkiye orantısında aşırı fazla.. fazla demiyorum aşırı fazla bence..

Birileri diyebilir bu köprü zenginler için yapıldı zaten sizin için değil ona bile sonsuz saygı duyarım.. olabilir derim. ama çevremde gördüğüm bildiğim zenginler zaten ne topçular ne köprü nede körfezi geçiyor ..

atlıyorlar uçağa gidiyorlar orda araba kiralıyorlar yada yenikapıdan bandırma yapıp ordan zaten izmire bir şey kalmıyor öyle yapıyorlar.. onların derdide para değil direksiyon sallamamak oluyor..
para onlarda ikinci planda kalıyor ama o açıdan bile köprü gene ikinci planda kalıyor..

B-Devi
07-12-2016, 08:27
Dur bak bu geçen okumadı ona 10 kat yazalım diğerlerinden de okumasın onlarada yazalım hahahaha diye düşünmüştür kesin devlet. Hatta bu köprü sırf böyle yapmak için inşa edilmiştir.. Ben merak ediyorum bu forum eskiden otomobil forumuydu şimdi bir düzenleme yapılıp hükümet eleştri hakaret forumuna mı çevrildi diye. Hangi konuyu açsam hükümete dönüyor. Özellikle bazı üyeler hiç alakasızca konuya hükümet eleştirisi yaparak yazıyor. Siyasi bir forum a dönmüş gibi. Son zamanlar çok dikkat çekiyor. Bir de ohal durumundayız hayırlısı.

Hepimiz hizmetlerden çok memnunuz. Burda bir problem yok. Sorun bu hizmetlerin bedelleri. Bir hizmet bu kadar pahalı olmamalı. Zengin yada fakir olabilirsiniz ama bu hizmetleri kullanmanıza engel olmamalı. Örneğin dün 3. köprüden karşıya gidip geldik. 33.75 gidiş ve 46.25 dönüş olmak üzere 80 TL ödedik. Zavallı kamyoncular ne yapsın? Osmangazi köprüsü keza öyle. Peki Bu neyin kafası? Sizce neden bu kadar pahalı? İşte bizim derdimiz sıkıntımız tam olarak bu.

GokhanRS
07-12-2016, 09:31
Hepimiz hizmetlerden çok memnunuz. Burda bir problem yok. Sorun bu hizmetlerin bedelleri. Bir hizmet bu kadar pahalı olmamalı. Zengin yada fakir olabilirsiniz ama bu hizmetleri kullanmanıza engel olmamalı. Örneğin dün 3. köprüden karşıya gidip geldik. 33.75 gidiş ve 46.25 dönüş olmak üzere 80 TL ödedik. Zavallı kamyoncular ne yapsın? Osmangazi köprüsü keza öyle. Peki Bu neyin kafası? Sizce neden bu kadar pahalı? İşte bizim derdimiz sıkıntımız tam olarak bu.

ya emin ol chp veya başka bir parti böyle birşey yapsa, bir gün iktidara gelseler ve benzer bir köprü yapıp 100 lira fiyat belirleseler, abartmıyorum öyle eylemler olur ki, sokakları kana bularlar bunlar. Emin ol gezi olayları filan resmen ne kadar masummuş muhabbetine döner işler.

Ancak akp yaptımı yol yaptı hizmet etti nankörsünüze dönüyor olay.

Mesela 7 haziran seçimlerinde bir kısım akpli arkadaşlar doğru yolu buldu ve oy kullanmadılar tepki olarak, ne oldu? ben söyliyim, asgari ücret akp tarihinde ilk defa %30 zam gördü. Çünkü tutuştular.

Benim dememde o, yine akpli olsunlar lafım yok, ama arada birde eleştirsinler, arada bir oyunu azaltsınlarki ayaklarını denk alsın adamlar. Her seçimden başarıyla çıkınca bunlar artık halk bize nasılsa her türlü destek veriyor, yolun gitsin mantığına dönüşüyor. Halbuki 7 haziranda ki gibi her 2 seçimde bir oyları düşürsün sonra isterse tekrar %60 versinler.

GokhanRS
07-12-2016, 09:34
Fiyatları keşke akp değilde atıyorum belediye belirlemiş olsa, o zaman gider belediyeyi eleştirirdik, bizim derdimiz hükümet ile değil ki, bu fiyatları bu kadar uçuk yapanlar ile. Napalım yani malesef fiyatları belirleyende hükümet, fiyatları aydın doğan belirlemiş olsa gidip cnn i taşlardık, hükümeti eleştirmezdik. Ancak bunu anlamıyorlar, sanki fiyatları ben belirliyorum, sizlerde bana *** sürülmesin diye hükümeti eleştiriyormuşsunuz gibi tepki gösteriyorlar bide :D

Berkan
07-12-2016, 09:50
Ozamanki tutuşmayı gördük bitirdik abi haklısında busene dillerde dolanaın 0 zam mevzusu olursa görücem hepsini tek tek

GokhanRS
07-12-2016, 09:53
yok kardeşim, az yapılacak ondan o spekülasyonlar, sanırım 4+3 yapmayı planlıyorlar,

o yüzden önce patronlar sıfır zam istiyor haberi yapıyorlar ki, 4+3 e kimse gıkını çıkarmasın diye. yani tamamen spekülasyon, amacı belli, geçmişte de aynı taktiği uyguladılar defalarca. Maalesef insanımız balık hafızalı çabuk unutuyor mantığı ile hareket edip tarihi tekerrür ettirip duruyorlar.

mikelazi
07-12-2016, 09:59

karşıya git gel sadece köprü parası 80tl mi.büyük para çok büyük para

B-Devi
07-12-2016, 10:12
karşıya git gel sadece köprü parası 80tl mi.büyük para çok büyük para

Evet maalesef öyle. Gidişte 33.75 TL çekti. Dönüşte de sanırım köprü parasını da ekleyip 46.25 çekti :(

Eworen
07-12-2016, 10:16
Ya ne diyorsunuz ne hizmeti ne kolaylığı
Böyle sözde hizmet şekline sadece küfür edilir neden kısaca açıklayalım

Yapılan kıyak anlaşma ile köprünün geçiş ücreti 35$+kdv kısa zaman önce geçiş ücreti dolar 2.90 iken 120 TL idi vede 40 bin geçiş garantisi vardı yani kabaca bi hesapla devlet insanlar geçsede geçmesede günde kdv dahil 1.650.000 $ ödeme yapacak
Açıldı ne oldu geçen araç sayısı 15 bin dolaylarından yukarı çıkmadı geçen araçlarda köprü ücreti olarak 89 TL verdiler
Yani hem her geçen için 31 TL devlet fark verdi hemde geçmeyen yaklaşık 25 bin araç içinde her gün araç başına 120 TL verdi
Peki dolar oldu 3.5 TL; şimdi ne oldu buyrun bakalım devletin garantisi sebebiyle ;
Hem her geçen araç için 55 TL fark veriyor hemde geçmeyen yaklaşık 25 bin araç içinde her gün araç başına 144 TL veriyor
Yılbaşından sonra ne olacak
Anlaşmaya göre köprü ücreti 40$+kdv olacak yani yaklaşık 162 TL olacak şimdiki kurla..
Doğal olarak köprüye zam gelicek he gelse ne olur gelmese ne olur yine ödersiniz yine ödersiniz ister Vanda oturun ister Edirnede oraya sizin bizim paramız oluk oluk gidiyor..
Sonuç olarak ben böyle hizmetin...
Hizmet dediğini devlet kendi yapar 5 TL 10 TL geçiş ücreti olur o kadar
Ama bu devletin yaptığı belli başlı işadamlarına ihaleyi verip hem devleti hemde milleti ayrı ayrı söğüşlemek
Bunun adına hizmet diyebilecek herhangi biri varsa bana açıklasın
Ama iş yine her zamanki gibi "Ama yol yaptıya" dönmesin..

KÖROĞLU
07-12-2016, 10:38
Rakamlar yalan söylemez adlı çalışmamızda yine birlikteyiz.

Eworen den ilham aldım tşk ler.

Hesaplama günlük yapılmıştır. Nüfusu 80 milyon alırsak Ortalama her vatandaş 0.05081 ₺/Gün katkıda bulunuyor vergisiyle. Hamd olsun :)

http://i.hizliresim.com/Wg926m.jpg (http://hizliresim.com/Wg926m)

Eworen
07-12-2016, 10:48
tolga_kaan_
Ben kdv yi %18 olarak almışım yanlış olmuş 1.-2. köprlerde kdv %18 ama 3. ve osmangazi köprüsünde %8 olarak düzeltmişler onada şükür mü desek ne desek..

KÖROĞLU
07-12-2016, 10:56
tolga_kaan_
Ben kdv yi %18 olarak almışım yanlış olmuş 1.-2. köprlerde kdv %18 ama 3. ve osmangazi köprüsünde %8 olarak düzeltmişler onada şükür mü desek ne desek..

Normalde 18 aslında ama ara bir düzenleme ile Mart 2016 idi sanırım %8'e indirdiler.
Rakam yüksek olunca kdv de binip rakam şişmesin diye. Göz boyama başka bir şey değil.

Evrenoz
07-12-2016, 11:09
Şimdi beni az çok yıllardır bu forumdan tanırlar. Kimileri reel hayatta da tanırlar. Ben şahsen düşüncemi fikrimi net bir şekilde ifade ederim, ifade ederken kimseyi aşağılamam yermem yada onurunu kırıcı şekilde konuşmam. Dolayısıylada karşımdaki insan da benim gibi davranır. Ben burada bir konuyu tartışırken ki seye kötü bişey demedim bana ve şahsıma da denmedi. Ben saygı duyuyorum saygı görüyorum. Kimsenin bilmem neresinin yememesi durumuda yok bence. Hepimiz tuvalette ıkınan insanlarız.. Latife yaparken başkaları inciniyorsa pek de doğru olmuyordur..
Ben Tayyipciyim ak parti taraftarı ve üyesiyim. Başkaları da başka partinin taraftarı olabilir. Benim chp mhp vs başkanlarını partilerini sevmemem burda sevenleri aşağılama hakkı vermediği gibi bana beni de kimsenin aşağılamasına hakkı yok. Benim fikrim bu yönde. Burada sabahlara kadar da konuşulsa yaptırımımız sandıkdadır..

Her topic de hükümete eleştiriye dönmesi ve hakaret olmasını doğru bulmadığımı ifade ediyorum. Ben bundan rahatsız oluyorum. Ne kimseyi kötü görüyorum nede kendimi mükemmel görüyorum. Hepimizin kendine göre fikirleri var. Aha beni GokhanRS yakın olarak tanır. Beraber yemişimiz içmişimiz aynı vidaya tornavida vurmuşluğumuz ve gazlamışlığımız var. Saygı çerçevesinde gerektiğinde on nunara da adamımdır :)

Ben köprünün ücretini bir tık fazla bulmakla birlik de köprünün çok yerinde sadece ulaşım değil birçok başka faydalar getirdiğini de düşünüyorum. Konum olarak. Yapılması ve işletilmesi konusunda devlet olabilecek en iyş yolu izledi..

Şu forumda karşı görüşlü olarak gördüğüm en düzgün adamsın.. O yüzden sana soruyorum;

günlük 40.000 Araç geçiş garantisi verip yaklaşık 30.000 aracın geçme parasını halktan almak
Geçen 10.000 araçtan araç başı 90 TL alıp geriye kalan 50 TL'yi ( köprü geçiş ücreti 35 USD + KDV, 140 TL yapıyor ) devlet kasasından ödemek
20 yıl sonunda köprü maliyetinin 2 katı kadar parayı kasadan çıkarmak
Dolar gibi her daim artan bir değer üzerinden geçiş garantisi vermek ( bugun 140 lira, 10 sene sonra belki 240 lira )
Köprüyü yapan firmalara devlet bankasından kredi vermek ( Madem finansör devlet, madem köprü maliyeti devlet bankasından çıkacak neden devlet bunu kendi yaptırmıyor da 2 kat para ödüyor )
Köprüyü kullanmayan, hayatında köprüyü görmemiş ve görmeyecek olan adamın vergisini köprü geçiş garantisi olarak ödemek

doğru bir yaklaşım mı? Bunun matematiksel doğruluğu nerede?

K0213
07-12-2016, 11:32
Toplu taşıma millete sunulan bir hizmettir ve dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde kar gözetmez! İstanbul toplu taşıması yılda 3,5 kaçak saray yaptıracak kar elde ediyor, bizi yıllardır kaçak sarayla oyalıyorlar.

Yol millete sunulan bir hizmettir ama her yol ticaret haneye dönüyor! Biz hep köprü otoban paralarına takıldık ama şehir içi yollar köstebek yuvası gibi!

Yol yapıyor eyvallah ama benzin 5 lira! Çevrecilik ödülü aldık benzin fiyatından ama İstanbul'da nefes alınmıyor!

Herkesin bir kaçış planı var büyük şehirlerde ama kimse huzurunun kaçtığına inanmıyor? Bu kaçışla birlikte çarpık şehirleşmenin tavan yaptığı bir inşaat sektörünü besliyoruz ama yine kimse rantın, insan yaşamının ne kadar üstünde olduğunu fark etmek istemiyor.

Yol yapıyorsun, yolun geçeceği araziler astronomik rakamlara ulaşıyor ve fırsatçılığa göz yumuluyor! Böyle bir tablo varken İstanbul'da 20 yıl üzerine orman yangını çıkıyor, biz bunu da iyimser karşılıyoruz.

Çok sevdiğim sözler, hadisler var.
1-Siyasetçiler her zaman senin duymak istediklerini söyler. (Bakınız yalancı Erdoğan)
2-Her millet hak ettiği gibi yönetilir! (bakınız biz)
3-Bir ülkenin batmasına sebep olan şey, her gün değişen kanunlarıdır! (tam hadis'i yazamadım, bulunca paylaşırım)

K0213
07-12-2016, 11:34
Yazmayı unutmuşum :)
Edit:
3-Bir ülkenin batmasına sebep olan şey, her gün değişen kanunlarıdır! (tam hadis'i yazamadım, bulunca paylaşırım) (bakınız Osmanlı)

Ertekin
07-12-2016, 11:36
Şu forumda karşı görüşlü olarak gördüğüm en düzgün adamsın.. O yüzden sana soruyorum;

günlük 40.000 Araç geçiş garantisi verip yaklaşık 30.000 aracın geçme parasını halktan almak
Geçen 10.000 araçtan araç başı 90 TL alıp geriye kalan 50 TL'yi ( köprü geçiş ücreti 35 USD + KDV, 140 TL yapıyor ) devlet kasasından ödemek
20 yıl sonunda köprü maliyetinin 2 katı kadar parayı kasadan çıkarmak
Dolar gibi her daim artan bir değer üzerinden geçiş garantisi vermek ( bugun 140 lira, 10 sene sonra belki 240 lira )
Köprüyü yapan firmalara devlet bankasından kredi vermek ( Madem finansör devlet, madem köprü maliyeti devlet bankasından çıkacak neden devlet bunu kendi yaptırmıyor da 2 kat para ödüyor )
Köprüyü kullanmayan, hayatında köprüyü görmemiş ve görmeyecek olan adamın vergisini köprü geçiş garantisi olarak ödemek

doğru bir yaklaşım mı? Bunun matematiksel doğruluğu nerede?

Teşekkür ederim.. bilebildiğim kadarını cevaplıyayım. Konuya ben de dahil hiç birimizin yüzde yüz vakıf olduğumuzu düşünmüyorum. Hepimiz duyduğumuz gördüğümüz yaşadığımız kadarına vakıfız.

Bildiğim Yap İşlet Devret modeli kullanıldı. En mantıklı ödeme şekli de Kullanana ödettir mantığı. Yapımcı İşletici firma da ister istemez ya kimse geçmezse korkusu hasıl olduğundan Geçmezse ben öderim dedi devlet. Zaten YİD yöntemi olmasaydı hepsini devlet ödeyecekti. Böylelikle devletin sırtına en az yük binecek yöntem tercih edildi. Geçiş ücreti hesaplanırken de insanlara olan faydası göz ününde bulunduruldu. Hız Km Zaman Yakıt tüketimi ve bizim burda hesaplayamayacağımız bir sürü etken parametre sonucu bu tutar belirlendi. Bende bir iki tık pahalı buluyorum Lakin;

Bu köprü marmaranın güneyini İstanbul un arka bahçesi yaptı. Ben dahil çok insan şimdi Mudanya dan ev bakar oldu. Yalova Gemlik Bandırma Çanakkale ye kadar sahil şeridi hiç olmadığı kadar yakın artık İstanbul a.. Dudullu dan Beykoz a gidene kadar Bursa ya gidebilirsiniz. Ve burda İstanbul da maddi olarak ulaşamayacağımız Doğallık ve Kalite de yaşam var bu sahil şeridinde. Zaman la çok ciddi göç yaşanacağını düşünüyorum bu bölgeye.

Hal böyle iken Bazı Belli Odakların, Türkiye de her iyi şey mutlaka taşlanır prensibi ile oluşturdukları abuk subuk algı operasyonları etkisinde kalan belli arkadaşların bu ve benzeri aynı eksendeki konuları çevirip çevirip kasteddiğimiz yuvaya sokuşturmaya çalışmalarının sebebidir isyanıma sebep.
Eleştiri olmadan olmaz ve ben de eleştiriyorum bazı şeyleri. Fakat herşeyin uslubunca olması taraftarıyım.
Bana iletmiş olduğun sorulara tam olarak cevap olabildim se ne mutlu bana. Olamadımsa konu hakkında muhteşem bir profesyonellik de donanıma sahip olamadığım, herkes gibi gözlem ve iletişimle öğrendiklerimden hasıl olduğu içindir.

Evrenoz
07-12-2016, 11:49
Teşekkür ederim.. bilebildiğim kadarını cevaplıyayım. Konuya ben de dahil hiç birimizin yüzde yüz vakıf olduğumuzu düşünmüyorum. Hepimiz duyduğumuz gördüğümüz yaşadığımız kadarına vakıfız.

Bildiğim Yap İşlet Devret modeli kullanıldı. En mantıklı ödeme şekli de Kullanana ödettir mantığı. Yapımcı İşletici firma da ister istemez ya kimse geçmezse korkusu hasıl olduğundan Geçmezse ben öderim dedi devlet. Zaten YİD yöntemi olmasaydı hepsini devlet ödeyecekti. Böylelikle devletin sırtına en az yük binecek yöntem tercih edildi. Geçiş ücreti hesaplanırken de insanlara olan faydası göz ününde bulunduruldu. Hız Km Zaman Yakıt tüketimi ve bizim burda hesaplayamayacağımız bir sürü etken parametre sonucu bu tutar belirlendi. Bende bir iki tık pahalı buluyorum Lakin;

Bu köprü marmaranın güneyini İstanbul un arka bahçesi yaptı. Ben dahil çok insan şimdi Mudanya dan ev bakar oldu. Yalova Gemlik Bandırma Çanakkale ye kadar sahil şeridi hiç olmadığı kadar yakın artık İstanbul a.. Dudullu dan Beykoz a gidene kadar Bursa ya gidebilirsiniz. Ve burda İstanbul da maddi olarak ulaşamayacağımız Doğallık ve Kalite de yaşam var bu sahil şeridinde. Zaman la çok ciddi göç yaşanacağını düşünüyorum bu bölgeye.

Hal böyle iken Bazı Belli Odakların, Türkiye de her iyi şey mutlaka taşlanır prensibi ile oluşturdukları abuk subuk algı operasyonları etkisinde kalan belli arkadaşların bu ve benzeri aynı eksendeki konuları çevirip çevirip kasteddiğimiz yuvaya sokuşturmaya çalışmalarının sebebidir isyanıma sebep.
Eleştiri olmadan olmaz ve ben de eleştiriyorum bazı şeyleri. Fakat herşeyin uslubunca olması taraftarıyım.
Bana iletmiş olduğun sorulara tam olarak cevap olabildim se ne mutlu bana. Olamadımsa konu hakkında muhteşem bir profesyonellik de donanıma sahip olamadığım, herkes gibi gözlem ve iletişimle öğrendiklerimden hasıl olduğu içindir.

YID kullanıldı haklısın ama YAP kısmı kamu bankalarınca finanse edildi
İslet kismini devlet ödüyor

Sonucta da neredeyse yapım maliyetinin 2 katı bir para devlet kasasindan cikiyor

Yani köpru yapma maliyeti 1000 ise, devlet cebinden 2000 çıkıyor. Ben de diyorum ki, madem 2000 vereceksin neden kendin yapmazsın. Madem yapim maliyeti olan 1000 tl ye senin bankan finansor olacak, e sana olsun sen yap.. 1000 tl bosa harcama vergileri.

Eger tam hesap istersen de verebilirim. Köprü maliyeti, arac gecis adedi, garanti sayı ve garanti ücret bilgileri, garanti ucret ödenecek yıl gibi bilgileri kamuya açık durumda.

STP
07-12-2016, 11:52
kendı paramızla yapabılecekken :)

Ertekin
07-12-2016, 12:01
YID kullanıldı haklısın ama YAP kısmı kamu bankalarınca finanse edildi
İslet kismini devlet ödüyor

Sonucta da neredeyse yapım maliyetinin 2 katı bir para devlet kasasindan cikiyor

Yani köpru yapma maliyeti 1000 ise, devlet cebinden 2000 çıkıyor. Ben de diyorum ki, madem 2000 vereceksin neden kendin yapmazsın. Madem yapim maliyeti olan 1000 tl ye senin bankan finansor olacak, e sana olsun sen yap.. 1000 tl bosa harcama vergileri.

Eger tam hesap istersen de verebilirim. Köprü maliyeti, arac gecis adedi, garanti sayı ve garanti ücret bilgileri, garanti ucret ödenecek yıl gibi bilgileri kamuya açık durumda.

Gerekli hesapları işin uzmanlarınca yapıldığını düşünüyorum. Eminim bizim hesabını yüzeysel ce yapamayacağımız parametreler ve hesaplar vardır. Ben art niyetlice yapılan bir hizmet olduğunu düşünmüyorum. Ama tekrar etmekde fayda gördüğüm birşey var , ben de fiyatı bi tık fazla buluyorum..
Bankanın neden devlet e finansör olmak yerine yapım şirketine kredi verdiği konusunu bilmemekle birlik de bir çok hesap kitap ile işin uzmanlarınca karar verilmiş bir iş olduğunu düşünüyorum.
Bu kadar büyük bir proje illaki en uygun yöntemle yapılmaya çalışılmıştır.

M3CSL
07-12-2016, 12:23
Gerekli hesapları işin uzmanlarınca yapıldığını düşünüyorum. Eminim bizim hesabını yüzeysel ce yapamayacağımız parametreler ve hesaplar vardır. Ben art niyetlice yapılan bir hizmet olduğunu düşünmüyorum. Ama tekrar etmekde fayda gördüğüm birşey var , ben de fiyatı bi tık fazla buluyorum..
Bankanın neden devlet e finansör olmak yerine yapım şirketine kredi verdiği konusunu bilmemekle birlik de bir çok hesap kitap ile işin uzmanlarınca karar verilmiş bir iş olduğunu düşünüyorum.

İşte sorun orada belkide, yani bir işle alakalı bu konudan bağımsız, örnek veriyorum şirket karar alıyor eleştiriliyor,insanların tercihleri yargılanıyor, %100 bilemediğimiz konular hakkında nasıl emin konuşulabiliyor, hayatın her yerinde var bu durum.Herhangi bir toplantıya girildiğinde bir karar saatlerce tartışılıyor artıları eksileri yatılırıyor, ama biz saniyesinde karar alabiliyoruz ve bilmediğimiz parametreler çokça olabilir....(Konu özelinde yazmadım genel konuştum)

serkanaygün
07-12-2016, 12:24

Abi kesinlikle adabıyla tartışılacak belli başlı insanlardansın onu belirteyim; bence görülmeyen/görülmek istenmeyen noktalar oluyor. Burda halkın refahı için, hayatını daha rahat idame ettirebilmesi için yapılan şeylere aklı selim kimse hayır demeyecektir fakat, bu hükümet ''genel olarak'' halkın parasıyla halka bir hizmeti götürüyor, biz bunu yaptık diye kendini çok güzel pazarlıyor, ve bu hizmet halka getirilirken birileri korkunç derecede zengin oluyor. Bizim karşı çıktığımız da bu zaten. Bütün hesapları kitapları ortada, kimse demiyor neden yapıldı bu köprü diye, herkes pahalı diyor.

Saygılar.

KÖROĞLU
07-12-2016, 12:34
Rakamlarla konuşalım tekrar.

Köprü maliyetini 1.5 Milyar USD Olarak baz alırsak garantörlük süresince getireceği yıllı getiri ve ilgili tutarın usd cinsinden faiz getirisi hesabı aşağıda.

Köprü maliyeti için 1 tık fazla aldım fakat garantör maliyeti gün bazında hesaplandığında net rakamdır.
Köprünün açıldığı tarihten 2035 yılına kadar gün sayısı x günlük ücret aşağıdaki hesapta mevcut.
Hesap detayı isteyen olursa excel'ini mail atarım yazması yeterli.

Şahsi yorumum: 1. si köprü yap işlet devret ile yapıldı ama müteahhit firmaların sermaye payı çok az ya da hiç yok.
Mali verilere vakıf olmadığım için yekten yok diyemem.
Firmalar devlet garantisini teminat göstererek kamu bankalarından bu inşaatın yapımı için finansman aldılar.
Aldıkları finansmanın geri ödemesini bilmiyoruz ama %10 üzerinden hesaplama yaparsak (farazi tabiki ama çok yanılmaz) geri ödeme rakamı belli. Devletin de garantörlük sonucu ödeyeceği rakam belli. Arada muazzam fark var.

Bu tür yatırımların yapılması elbette güzel ama gerekliliği mevcut durum açısından sorgulanıp yapılmalı.
Ülkedeki alt yapı-üst yapı ihtiyaçları. Okul - hastane - yaşlılar için geliştirme hizmetlerine daha çok ihtiyaç var bence.

Fakat gel gelelim siz 1000 tane okul yaptım dediğinizde alacağınız feedback ile ahanda köprü yaptım kardeş dediğinizde alacağınız feedback siyasi açıdan aynı değildir. Köprü tribünlere oynamaktır bu noktada. Çünkü sembolik ve görsel bir değeri vardır + akılda kalıcıdır.

Ama yol yaptılar ama okul yaptılar gibi savunma mekanizmasına mermi olacak cümleler üretir bu tür uygulamalar.

Yapılmasına karşı değilim tekrar belirteyim ama şart mıydı ? Bu zamanda gerekli miydi sorusu aklıma takılıyor.

Tüm toplum zaten doğrudan ve dolaylı vergi araçları ile kamu finansmanına dahil ediliyor.
Bütçe bu kadar zor durumda iken şovenist söylemler için malzeme üretecek uygulamalar ne kadar gerekli ?

Dolayısıyla bu yatırım tutarında daha faydalı işler yapılsa ben bir vatandaş olarak daha mutlu olurdum.

Ya da sözleşme şartları baştan belirlenip şartlar bu garantör olmam ama şu kadar yıl işleteceksin hesap kitap yap gel denebilirdi.
Devlet riski üzerinden atmak için böyle bir işe kalkışmışken riske ortak olmuş oluyor aynı zamanda.

http://i.hizliresim.com/1VDj4p.jpg (http://hizliresim.com/1VDj4p)

Anıl E.
07-12-2016, 12:39
Muhasebeci adamın hali başka oluyor tolga_kaan_

t-jet ali
07-12-2016, 14:33
Köprünün taahhütü 12 milyar dolar zaten kdv dahil, anlaşması da her sene Amerika tüfesi oranın da artıyor.

t-jet ali
07-12-2016, 14:37
Yuvacık barajıyla mukayesesinden biliyorum. Barajın hesaplanan maliyeti 1.2 milyar dolar, kdv dahil toplam 5 milyar dolara mal oldu, bunu eleştirenler 1.5 milyar dolar fizibilite raporu olan köprünün 12 mil. usd ye mal olmasına nasıl sessiz kalıyor diye uzun süre konusu olmuştu.

mikelazi
07-12-2016, 15:32
devlet bizim sırtımızdan birilerini zengin ediyor.

nereye bakarsanız bakın zarara ugrayan devlet zengin olan yandaş.

mesela kütahya havaalanı 850bin kişi tahütlü anca 84bin kişi kullanmış.devletin cebinden çıkan para 4.1milyon euro

Evrenoz
07-12-2016, 15:37

Konu köprünün ücretinin bir tık fazla olması değil ki..
Konu, devlet kasasından yani 70 milyondan boş yere maliyetin 2 katı para çıkacak olması.

Her konuda hesabı işin uzmanları yapmıştır diye alenen ortada olan hesabı sorgulamazsak neye göre değerlendireceğiz yönetenleri, harcamaları? Ortada hata, yanlış, ihanet varsa sorgulamazsak nasıl bulacağız bunu?

Sayılar ortada; bunlar resmi rakamlar... Resmi ama her sene artacak olan geçiş ücret zammı gibi sonuçtaki makası daha da arttıracak gerçekler eklenmemiş hali..

http://i.hizliresim.com/1VDj4p.jpg

Körfeze köprü yapmak elbette güzel. Aksi söylenmez, söylenemez.. Söyleyen vatan hainidir..
Ancak köprü yapmış olmak için milletin vergilerini, kul hakkını havaya saçmak daha büyük vatan hainliğidir.

Benim gözümde de köprü elbette faydalı ama çok daha uyguna yapmak varken bu şekilde dolar üzerinden ( dolar bozdurun kampanyasının da bu döneme denk gelmesi epey trajikomik ) garantörlük vermek, devlet bankasından kredi kullandırmak temiz bir niyet değil.

darkmoon
07-12-2016, 15:39
ben türkiyenin hesap kitap işlerinde çokda iyi olduğunu düşünmüyorum.. bunu ak partiyede bağlamıyorum 80 lı yıllardan beri bu böyle..

darkmoon
07-12-2016, 15:41
hesap kitap işlerinde iyi olsaydık boğaz köprüsünü yapdık ne oldu güya parasını ödedikden sonra bedava olucakdı o köprü 20 defa parasını ödemişdir ama hala paralı. işin özüde bu.. osmangazide parasını ödesede asla bedava olmıycakdır.. kısaca bu paralar olduğu sürece köprü zarar edicekdir o zararda devlet halka ödeticekdir kısaca gene olan vatandaş ali veliye olucakdır..

GokhanRS
07-12-2016, 15:50
yalnız boğaz köprüsüne geldiklerinden beri %500 den fazla zam yaptıkları halde 5 tlyi gördüremediler, eskiler ne kadar ucuza yaptıysa artık köprüyü :D

B-Devi
08-12-2016, 07:54

Benim de görüşüm şu;
1- Tamam devletin sırtına en az yük binsin de milletin sırtına binen yük neden kimseyi ilgilendirmiyor?
2- Gemlik, Yalova, Çanakkale vs'ye köprü olmadan gidemiyormuyduk? En fazla 45 dk daha geç gidiyorduk ama 80-90 TL daha ucuza gidiyorduk. Gerçi biz hala daha ucuz olanı tercih etmek istiyoruz ama pahalı olanın yükü de hala bizim sırtımızda.

Gözlemlediğim kadarıyla siz kükumeti eleştirenlere çok kızıyorsunuz ama düşüncelerinizi hep eksik buluyorum. Yani bana kalırsa (örneğin) bir yazının 80 kelimesinin içinden kalbinizin inanmak istediği 10 kelimeyi seçip onları kullanıyorsunuz. Tabi karşıt görüşü olan bazı arkadaşlar için de durum aynı şekilde. Ama onlar farklı 10 kelime seçiyo, doğal olarak karşıtlık oluşuyor.

Benim anlamadığım neden altta kalan hep biziz? Kimse devlet düşmanı değil ama sömürülmek herkesin zoruna gidiyor. Bu rejimde Kimse gidip derdini hükümete anlatamadığına göre ister istemez forumda veya orda burda deşarj oluyor.

Bana kalırsa bunları burda tartışabiliyor olmak bile güzel. Tabi anlayışlı, seviyeli insanlarla güzel. Önümüzdeki yakın gelecekte bunu bile mumla arayabiliriz çünkü gık diyenin gıdığı kopuyor artık.

Korollacı
08-12-2016, 09:02
su kopru 100 tl yerine 50 tl olsa daha cok vatandas kullansa bu hizmetten faydalansa? devletimiz garani ettigi arac gecis rakamlarini fazlasiyla yakalardi hemde kullanilmayan kopru icin hem vatandasin hem devletin cebinden para cikmaz. kopruyu kullanmayan araclarin ulke ekonomisine dolayli yollardan verdigi zarar (yakit,lastik,yipranma,hava kirliligi) ortadan kalkardi.

KÖROĞLU
08-12-2016, 09:24
su kopru 100 tl yerine 50 tl olsa daha cok vatandas kullansa bu hizmetten faydalansa? devletimiz garani ettigi arac gecis rakamlarini fazlasiyla yakalardi hemde kullanilmayan kopru icin hem vatandasin hem devletin cebinden para cikmaz. kopruyu kullanmayan araclarin ulke ekonomisine dolayli yollardan verdigi zarar (yakit,lastik,yipranma,hava kirliligi) ortadan kalkardi.

Hava kirliliği olarak katılıyorum kesinlikle.

Rakamlar yalan söylemez 2 oldu sanırım :)
http://i.hizliresim.com/8P2dOW.jpg (http://hizliresim.com/8P2dOW)

Şunu da söylemekte fayda var biz hesapları hep binek üzerinden yapıyoruz ama ağır vasıta getirisi fazla olduğu için muhtelen sapma benim hesabımdan daha az dır.

Yani ben getiriyi 10 hesaplıyorsam aslında 12 olabilir. Çünkü diğer araçların ödediği ücretler daha yüksek.

Ama yine de binek üzerinden hesaplasak ta günlük 50 TL yapsalar geçiş ücretini, devlete para kalır kısmı pek makul durmuyor en azından şuan ki geçiş adetlerinde göre yorumlarsak.

B-Devi Devlet = millet değil mi zaten ? Oraya seçip gönderdiğimiz kişiler vatandaşın menfaatini düşünmek zorunda.
Bunun sadece şuan değil geçmişte de olmadığını biliyoruz en azından o konuda yüklenmenin alemi yok.
Ama geçmişte x kadar dı şimdi 5x kadar mıdır orası önemli.

2. Madde de hesabında hata var bence. 80-90 değil de 40 civarı (1.6 lt lik std bir aile otomobili düşünelim) daha uygun olabilir. Hesabını paylaşmıştım daha önce ama anımsayamadım şuan bulursam eklerim.
Kalan yolu bedava gitmiyorsun çünkü.

B-Devi
08-12-2016, 11:29
2. Madde de hesabında hata var bence. 80-90 değil de 40 civarı (1.6 lt lik std bir aile otomobili düşünelim) daha uygun olabilir. Hesabını paylaşmıştım daha önce ama anımsayamadım şuan bulursam eklerim.
Kalan yolu bedava gitmiyorsun çünkü.

Yok yanlış değil, benim hesabım doğru. Dilovası-Altınova arası karadan 97 km. Aracımın 18-19 krş gibi bir sarfiyatı var uzun yolda. Hesaplayınca 17-18 TL gibi bir rakam yakıyor karadan dolaşırken. 98,75-18,75= 81,29 TL hesaplıyorum :)

Black_Eagle
09-12-2016, 09:27
Emniyet’e pahalı geldi - Son Dakika Gundem Haberleri (http://www.hurriyet.com.tr/emniyete-pahali-geldi-40301320)

Devletin kendisi bile pahalı diye kullanamıyor...

GokhanRS
09-12-2016, 10:04
Emniyet’e pahalı geldi - Son Dakika Gundem Haberleri (http://www.hurriyet.com.tr/emniyete-pahali-geldi-40301320)

Devletin kendisi bile pahalı diye kullanamıyor...

Bu cidden komik yani, savunanlara kapak niteliğinde :)

imprezaWRC
09-12-2016, 10:17
Ya beyler diyorsunuz ki herşeyi hesapladılar. Cem Yılmaz diyorya ne aldıkta taksidi bu kadar uzun sürdü. Aynı o hesap, 22 yıl boyunca köprü işletmesi yapılır mı. 22 yıl boyunca köprünün parası anca çıkıyorsa ya hesaplar yanlış ya da hesaplar başkalarına çalışıyor.
Köprünün parası maksimum 7 sene içinde ödenebilmiş olması lazımken, fahiş geçiş ücretine rağmen 22 yılda anca ödenebiliyorsa bu işte bir terslik vardır. Köprü dahil 12km otoyol geçiş ücreti 35dolar +kdv. Köprünün maliyeti 1 milyar dolar. Günde 40.000 araç geçmesi gerekiyor, günlük gelir garantisi 1.400.000 USD (kdv hariç), yıllık getirisi 511.000.000 USD (kdv hariç). (bu rakamlar %20 indirim yapılmamış hali) . Hadi indirimli hali ile 408.000.000 USD ediyor.
İşte yapın hesabınızı, köprü kaç senede kendini kaç defa ödüyor.

Daha da fenası var, 2016 yılı ilk 3 ayında ülke sınırlarındaki tüm otoyol ve köprülerden elde edilen gelir 288.000.000 TL (dikkatinizi çekerim TL ) . KDV'yi çıkarınca senelik gelir 320.000.000 USD ediyor. (kuru ortalama 3 TL alırsanız) Ülkenin tüm otoyol ve köprülerinin geliri ile bile Osmangazi Köprüsünün garanti edilen yıllık gelirine yaklaşılamıyor.

Birde dalga geçer gibi, 3.körpü ve Osmangazi pahallı değil, diğer köprüler ve otoyollar ucuz diyebiliyorlar. Siz tüm bu dalga geçmelere, fahiş hesaplara rağmen halen körü körüne onlar hesapları yapmıştır diyebiliyorsanız daha da konuşmaya gerek yok.

Atma lan verileri nereden buldun diyenlere;

Otoyol ve Kopru Geciş Gelirleri (http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Otoyollar/Gelirler.aspx)
http://www.kgm.gov.tr/SiteCollectionDocuments/KGMdocuments/Istatistikler/OtoyolMaliBilgileri/OtoyolVeKopruGelirleri(2016).pdf

onurc
09-12-2016, 10:57
Ya beyler diyorsunuz ki herşeyi hesapladılar. Cem Yılmaz diyorya ne aldıkta taksidi bu kadar uzun sürdü. Aynı o hesap, 22 yıl boyunca köprü işletmesi yapılır mı. 22 yıl boyunca köprünün parası anca çıkıyorsa ya hesaplar yanlış ya da hesaplar başkalarına çalışıyor.
Köprünün parası maksimum 7 sene içinde ödenebilmiş olması lazımken, fahiş geçiş ücretine rağmen 22 yılda anca ödenebiliyorsa bu işte bir terslik vardır. Köprü dahil 12km otoyol geçiş ücreti 35dolar +kdv. Köprünün maliyeti 1 milyar dolar. Günde 40.000 araç geçmesi gerekiyor, günlük gelir garantisi 1.400.000 USD (kdv hariç), yıllık getirisi 511.000.000 USD (kdv hariç). (bu rakamlar %20 indirim yapılmamış hali) . Hadi indirimli hali ile 408.000.000 USD ediyor.

Daha da fenası var, 2016 yılı ilk 3 ayında ülke sınırlarındaki tüm otoyol ve köprülerden elde edilen gelir 288.000.000 TL (dikkatinizi çekerim TL ) . KDV'yi çıkarınca senelik gelir 320.000.000 USD ediyor. (kuru ortalama 3 TL alırsanız) Ülkenin tüm otoyol ve köprülerinin geliri ile bile Osmangazi Köprüsünün garanti edilen yıllık gelirine yaklaşılamıyor.

Birde dalga geçer gibi, 3.körpü ve Osmangazi pahallı değil, diğer köprüler ve otoyollar ucuz diyebiliyorlar. Siz tüm bu dalga geçmelere, fahiş hesaplara rağmen halen körü körüne onlar hesapları yapmıştır diyebiliyorsanız daha da konuşmaya gerek yok.

Otoyol ve Kopru Geciş Gelirleri (http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Otoyollar/Gelirler.aspx)
http://www.kgm.gov.tr/SiteCollectionDocuments/KGMdocuments/Istatistikler/OtoyolMaliBilgileri/OtoyolVeKopruGelirleri(2016).pdf

son derece açık ve net bi paylaşım olmuş bence.

haber de güldürdü :D

ibozum
09-12-2016, 19:43

Yol yaptılar...
Köprü yaptılar..
Bizi de kıskanıyorlar.. Yoksa siz de mi kıskanıyorsunuz? Dış mihrak mısınız böyle ulu orta gerçekleri söylüyorsunuz.. Hele bir de gerçek verilerle konuşuyorsunzu siz paralel olsanız gerek..

Böldürmeyiz ülkeyi!..

by.gkn
23-12-2016, 10:46
Yeni konu açmadan buradan sorayım dedim.

Dün şirket aracıyla osmangazi köprüsünden Bursa'ya gidip geldik. Giderken Çamlıca gişelerden otobana girip sonrasında köprüye bağlandık köprüden sonra köprüye ait olan ücreti ve otoban ücretini hgsden çekti dönüştede aynı şekilde köprüyü geçtikten sonra otoban ve köprü ücretini çekti. Sonrasında çamlıca gişelerden geçtiğimizde U dönüşü 17.50TL yazdı.

Şimdi merak ettiğim şu Çamlıca gişelerden girince özel işletme olan otobana olan kadar kısım arasında bir gişe veya benzeri birşey yok. E dönüştede köprüden sonra normal otobana girerkende başka gişe yok. Bu u dönüşü ayağına 17.50 kitlemeleri ne iş. Bize mi denk geldi. Yoksa herkes bu şekilde mi geçiyor?

imprezaWRC
23-12-2016, 11:57

Dün şirket aracıyla osmangazi köprüsünden Bursa'ya gidip geldik. Giderken Çamlıca gişelerden otobana girip sonrasında köprüye bağlandık köprüden sonra köprüye ait olan ücreti ve otoban ücretini hgsden çekti dönüştede aynı şekilde köprüyü geçtikten sonra otoban ve köprü ücretini çekti. Sonrasında çamlıca gişelerden geçtiğimizde U dönüşü 17.50TL yazdı.

Şimdi merak ettiğim şu Çamlıca gişelerden girince özel işletme olan otobana olan kadar kısım arasında bir gişe veya benzeri birşey yok. E dönüştede köprüden sonra normal otobana girerkende başka gişe yok. Bu u dönüşü ayağına 17.50 kitlemeleri ne iş. Bize mi denk geldi. Yoksa herkes bu şekilde mi geçiyor?

Bir kere bana da U dönüşü diye aynı ücreti kilitlediler. Fakat bende şöyle bir enayilik oldu. Dönüş yolunda yani Gemlik tarafından girdiğimde HGS'yi okumadı ve bariyeri açmadı. Oradaki görevliye bu niye bariyeri açmıyor dediğimde, abi arıza var sen bilet al dedi. Oradan sorna köprüdeki gişelere geldim ve HGS okudu bariyeri açtı, girişteki bilet elimde kaldı. Kurtköy'den çıkıncada U dönüşü yaptınız diye 16.5 TL kilitledi.
Ama sende anladığım kadarıyla hem HGS'den düzgün düzgün düşmüş hemde ceza kilitlemişler. Ben zaten toplamda 2 kere kullandım ve kıllandım bir daha da işim olmadı.

by.gkn
23-12-2016, 13:46
Bir kere bana da U dönüşü diye aynı ücreti kilitlediler. Fakat bende şöyle bir enayilik oldu. Dönüş yolunda yani Gemlik tarafından girdiğimde HGS'yi okumadı ve bariyeri açmadı. Oradaki görevliye bu niye bariyeri açmıyor dediğimde, abi arıza var sen bilet al dedi. Oradan sorna köprüdeki gişelere geldim ve HGS okudu bariyeri açtı, girişteki bilet elimde kaldı. Kurtköy'den çıkıncada U dönüşü yaptınız diye 16.5 TL kilitledi.
Ama sende anladığım kadarıyla hem HGS'den düzgün düzgün düşmüş hemde ceza kilitlemişler. Ben zaten toplamda 2 kere kullandım ve kıllandım bir daha da işim olmadı.

abi aynen dediğin gibi iki yönde de köprüde ücretimizi çekti bariyer açılmama sorunu yapmadı ama dönüşte kitlediler birşeyler. Nette de bakındım ama yazan göremedim hiç.

imprezaWRC
23-12-2016, 14:02
abi aynen dediğin gibi iki yönde de köprüde ücretimizi çekti bariyer açılmama sorunu yapmadı ama dönüşte kitlediler birşeyler. Nette de bakındım ama yazan göremedim hiç.

Öndeki ile peş peşe geçtin mi? Yani sen geçerken bariyer açık mıydı? Seni ilk girişte görmemiş olabilir ama sen gördüğünü düşünüp yürümüş olabilirsin. Ya zaten bu sistemler çok sağlıklı çalışmıyor. Bakiye varken bakiye az uyarısı veriyor. Neredeyse kameranın gözüne gözüne okutarak geçiyorsun ama geçerken yeşil ışık yakmıyor....vs vs vs

by.gkn
23-12-2016, 14:10
Öndeki ile peş peşe geçtin mi? Yani sen geçerken bariyer açık mıydı? Seni ilk girişte görmemiş olabilir ama sen gördüğünü düşünüp yürümüş olabilirsin. Ya zaten bu sistemler çok sağlıklı çalışmıyor. Bakiye varken bakiye az uyarısı veriyor. Neredeyse kameranın gözüne gözüne okutarak geçiyorsun ama geçerken yeşil ışık yakmıyor....vs vs vs

Yok abi yol boş olduğundan öyle bir durumda olmadı gişelerde önüm arkam boştu geçerken. Aslında sürekli kullananların kesin fark etmesi lazım böyle bir durum varsa.

imprezaWRC
23-12-2016, 14:16
Yok abi yol boş olduğundan öyle bir durumda olmadı gişelerde önüm arkam boştu geçerken. Aslında sürekli kullananların kesin fark etmesi lazım böyle bir durum varsa.

Senin durum beni aştı, muhtemelen giriş yaptığın noktada girişi işleme almadı. Diyorumya bu zımbırtılar sağlıklı çalışmıyor. Ama başkalarına da ve sıklıkla oluyorsa o zaman kimse kusura bakmasın iyi niyetle düşünmem.

HkN
25-12-2016, 23:02
Yok yanlış değil, benim hesabım doğru. Dilovası-Altınova arası karadan 97 km. Aracımın 18-19 krş gibi bir sarfiyatı var uzun yolda. Hesaplayınca 17-18 TL gibi bir rakam yakıyor karadan dolaşırken. 98,75-18,75= 81,29 TL hesaplıyorum :)

Ben 1 hafta kadar önce Pendik'ten Manisa/Soma'ya gittim. Araba 1.5 CRDI Kia Rio

Köprüyü kullanmadım. Dilovası ve Altınova arası 100 Km civarında. Benim Pendik ile Soma arasındaki gittiğim mesafe 450 Km civarında ve yaktığım yakıt toplamda 120 Tl bile değildi. Yarım depo civarı yaktı oda 110 TL filan ve 90 sabit gitsem 100 TL bile tutmazdı.

Sadece köprüden geçiş parasına nerdeyse gideceğim yere gidiyorum.

Yolu uzattım ve aradaki mesafe 100 Km ve bu süreyide trafik olduğunda 1 saat 20 dakikada filan gittim ve 1 saat için 100 TL paraya değmez diye düşünüyorum.

Şu aralar yeni yapılan yollar fahiş bir ücrete yapılıyor ve arkadaşlarıın bahsettiği gibni yandaşlar kazanıyor zengin ediliyor bizim paramızla.

Hükümetin, hizmet dediği vatandaşa reklam yaptığı işe biz o kadar para ödüyorsak kimse kusura bakmasın bu başka bir şey

B-Devi
26-12-2016, 09:44

Osmangazi köprüsü giriş ve çıkışında her iki yönde de yol üzerinde kemer şeklinde okuyucular var. Yol üzeri tabelaların bağlandığı direkler gibi kemerler var. Onlar okuyor :)

GokhanRS
26-12-2016, 09:49
bu arada bazı vergilere de %7.5 daha zam gelmiş. haber bile vermiyor artık adamlar. gizli kapaklı her şeye zam yapıyorlar.

tremx
02-02-2017, 14:31
Kopruden gecti 172 bin lira ceza yedi! (http://hedefgazetesi.com.tr/haber-kopruden-gecti-172-bin-lira-ceza-yedi-50102.html)

gebzeli is adaminin basina gelenler. sasirtmadi acikcasi :)

Birkan61
02-02-2017, 14:42
başbakan ne dedi duydunuz mu

bizim hızlı trenimiz var, amerikanın yok

gözünüze dizinize dursun dedi

:D :D :D :D güler misin

ağlar mısın!

CenkB
07-04-2017, 12:45
Yeni konu açmim dedim.
Önceki hafta İzmir'den dönerken Osmangazi köprüsünü kullandım. Bursa otoban ve köprü ücreti ödedik tamam. Daha sonra köprüyü geçip otobana bağlandım ve çamlıca gişelerden 20 lira kesildi ekranda "giriş yapılmadı" tarzı bir uyarı vardı. Giriş yapılmadı da aracı otobanda mı ürettik naptık?
Bu durum başına gelen var mı? Alınan 20 lira normal mi? Ne yapmam gerek var mı fikri olan?

Quantum
07-04-2017, 12:52
Yeni konu açmim dedim.
Önceki hafta İzmir'den dönerken Osmangazi köprüsünü kullandım. Bursa otoban ve köprü ücreti ödedik tamam. Daha sonra köprüyü geçip otobana bağlandım ve çamlıca gişelerden 20 lira kesildi ekranda "giriş yapılmadı" tarzı bir uyarı vardı. Giriş yapılmadı da aracı otobanda mı ürettik naptık?
Bu durum başına gelen var mı? Alınan 20 lira normal mi? Ne yapmam gerek var mı fikri olan?

Soğuk su iç bence.. Ben bu hataların çok masum olduğunu düşünmüyorum niyeyse..

CenkB
07-04-2017, 12:55
Soğuk su iç bence.. Ben bu hataların çok masum olduğunu düşünmüyorum niyeyse..

Abi soğuk su içelim de içe içe böyle olduk zaten. :)
Artık alıştık/alıştırdılar da. Bilmemnereye giren şemsiye açılmazmış deyip gülüyoruz ağlanacak halimize.

onn_dear
07-04-2017, 13:37

Türkiye üretilen benzini pahalılığı nedeniyle (5,30 TL/LT) satışlar ile tüketemeyince 3 te 1 fiyatına yurtdışına satıyor. Daha ucuza verip tamamını vatandaşım kullansın demiyor. Aynı zihniyet...