PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bmw x5 e arkadan çekiş yapılırmı

hamza
09-12-2016, 22:17
bmw x5 n62 v8 4.4 330 hp 2005 model araca 745 n62 şanzıman takmak istiyoruz olurmu arkadaşlar.sanzıman kodları aynı 6hp 26 bu konuda yardım edebilirmisiniz her usta başka şey diyor.

Schumi
09-12-2016, 22:48
Mekanik olarak takarsınız tabiki. Ancak 4 çeker şanzıman ile arkadan itiş şanzımanın oranları farklı ise eğer X5'in arka diff çarpanı işin içine girince her viteste hız değişir. Eğer benim tecrübe ettiğim araçlar gibi ise ilk başta hız sabitleyiciniz çalışmaz. Ama bu araçta hız sabitleyiciye de bağlı. Ayrıca motor beyni ve şanzıman beyni CAN BUS üzerinden nasıl haberleşiyor. Yada haberleşiyor mu. Buda önemli. Antipatinaj ve ESP'nin çalışma ihtimalide oldukça düşük. Ancak aracı çalıştırıp hareket ettirmenizde bir problem olacağını sanmıyorum.

Hiçbir BMW servisinin olur diyeceğini sanmıyorum. Direk olmaz diye kesip atacaklardır ama kafası çalışan bir servis uzmanı özellikle X5 aracının üstünde tecrübesi olan bir uzman aracın çalışma yapısını biliyorsa elektrik olarak uyumun ne derece olacağını söyleyecektir.

hamza
09-12-2016, 22:57
cevabın için çok teş.
hız sabitleyici abs dsc v.s çalışmaması önemli değil yürüsün yeter bu x5 in şanzımanı 6hp26 745i 6hp 26 nın şanzımanı aynı birde defransiyel oranıda aynı 90 lı bişey bugun bir arkadaşım var ist. onunla konuştuk kendiside anlıyor bmw den e34 e v8 sc yapıyorlarmış şu an, bana olur dedi,arıza lambaları yanar bazı şeylerde çalışmaz dedi,acaba şanzıman içindeki beyin sıkıntı çıkarırmı sisteme tanıtmak falan gerekirmi.değerli cevaplarınızı bekliyorum

ghibli06
09-12-2016, 22:59
amaç nedir?

hamza
09-12-2016, 23:14
amaç aslında çok uzun ama kısaca anlatayım ben bir araba yapmaya çalışıyorum bu sebeb ile geçenlerde bir x5 2005 model kazalı araç aldım şanzımanı yok geri hemen hemen herşey var adam bazı şeyleri satmış şanzıman olsada aslında işime yaramıyor çünki motoru arkaya koyacağım birde 4 çeker olmayacak,işte arkadaşlar buyuzden 745 şanzımanı kullanmak zorundayım kazalı bir 745 bulsaydım alacaktım ama bulamadım.

ghibli06
09-12-2016, 23:17
X5 in 4 çeker sistemi oldukça karmaşık, sistemi 2 çeker yürütmek çok zor bence 4x4 yürüyenden kurtulup arkaya tek bir diff alıp geri kalan herşeyi sökün

turboman
09-12-2016, 23:20
Motoru arkaya alırsanız 745 şanzımanını nasıl takacaksınız.
Ya önden çeker sistemi gibi şanzıman koyup motoru yan takmalısınız
Yada passat 1.8 lerdeki dik şanzıman koymanız lazım bu seferde arka koltuk iptal olur.
Sizin amaç ucuz yolla arabayı yürütmekmi yoksa olmayanı yapalım uğraş olsunmu orda iş değişir o zaman

hamza
09-12-2016, 23:25
zaten herşeyi söktük arkadan çekiş olan 745 şanzıman takılacak sorum motor çalışınca otomatik şanzıman normal çalışırmı diff dediğiniz defransiyel sanırım o x5 in üstünden çıkan.oranı 90 lı bişeymiş.
sıralama şöyle sürücü koltugunun arkasında .motor,şanzıman ,defransiyel. f1 gibi araç zaten tek kişilik üstü açık olacak

gokhankenar
10-12-2016, 00:06
'' hız sabitleyici abs dsc v.s çalışmaması önemli değil yürüsün yeter ''

En sevmediğim düşünce tarzlarından biri. Bi donanım varsa sonuna kadar çalışmalı ;)

Seven7
10-12-2016, 00:26
Üstü açık, motoru arkada, arkadan itişli bir x5. Hayalini bile tam kuramadım. Arabada güvenlik donanımlarının neredeyse hiçbiri çalışmayacak, ağırlık dengesi diye bir şey kalmamış halde 330hp bir araç sahibi olmak için uğraşıyorsunuz anladığım kadarıyla. Kolay gelsin.

sanctuary35
10-12-2016, 00:30
üstü açık, arkadan motorlu tek kişilik x5 hayal bile edemedim

R.I.P
10-12-2016, 07:46
https://karikaturistan.files.wordpress.com/2013/12/var_mi_bonbaniz-umut_sarikaya.jpg

hamza
10-12-2016, 08:37
yok x5 i oyle yapmayacağız şaşiyide kendimiz yapacagız yanlış anlamışşsınız arkadaşlar güvenlik sisteminin çalışmaması ise otomobilin tarzı ile alakalı.
sorum ile alakalı cevaplar verebilecek arkadaşlarımızı bekliyorum tam ne oldugunu anlamadan zeka fışkıran eleştiriler değil.
745 şanzımanı takınca yürürmü arabayı bitirince böyle bir sorun ile karşılaşmayalım 4 çekerlerde ön teker diff arızalanınca araç yürüyor

mkerim
10-12-2016, 09:04
yok x5 i oyle yapmayacağız şaşiyide kendimiz yapacagız yanlış anlamışşsınız arkadaşlar güvenlik sisteminin çalışmaması ise otomobilin tarzı ile alakalı.
sorum ile alakalı cevaplar verebilecek arkadaşlarımızı bekliyorum tam ne oldugunu anlamadan zeka fışkıran eleştiriler değil.
745 şanzımanı takınca yürürmü arabayı bitirince böyle bir sorun ile karşılaşmayalım 4 çekerlerde ön teker diff arızalanınca araç yürüyor

hep söylerim. bir bilgi almak istersen önce elindekileri anlat sonra soruyu sor.
kısaca arkadan itişli bir aracın şanzımanı arkadan motorlu bir araca takılamaz.
bu yüzden arkadaşlar olmaz demiş. bu iş için zekadan çok tecrübe gerekiyor. söyleyen arkadaşlar eminim ki zekidirler ama tecrübeli oldukları açıkça görülüyor.

Quantum
10-12-2016, 09:45
Karşıdaki insanın ne anladığı, anlatan kişinin anlatabildiğini/anlattığı kadardır.
Sizin söylediğiniz şu..

sıralama şöyle sürücü koltugunun arkasında .motor,şanzıman ,defransiyel. f1 gibi araç zaten tek kişilik üstü açık olacak

hız sabitleyici abs dsc v.s çalışmaması önemli değil yürüsün yeter

Haklı olarak da insanlar olmaz öyle şey diyor.

Motoru arkaya koyacağım diyorsun
Kullanmak istediğin şanzıman 745.
745 in motoru arkada değil ki.
Üzerine burada "olmaz o iş" diyenlere ileri geri laf ediyorsun.

Kemer tokası da kullanıyorsundur sen kesin.

Güvenlik önemli değil, yürüsün yeter diyorsun ya. Bak yenisin forumdaki insanlar hakkında tüyo vereyim sana.
Ön arka sis farları açık gezenlere, merceksiz xenon takanlara, emniyet şeridi kullananlara, kemer tokası takanlara kısacası keko lara apaçilere ağır hakaret eden bir topluluk burası.
Gelir gelmez insanların yazdıklarına "zeka fışkıran eleştiri " vs diye bodoslama yazamazsın.

hamza
10-12-2016, 09:46
arkadan itişli olurmu bunları hallettik 4x4 e arkadan çekiş şanzıman olurmu sorusuydu konu nerelere vardı olmaz falan gibi bunları değil 4x4 olayı idi.
şunu biliyorum burda çok uzman insanlar var uzun zamandır takip ediyorum tartışma konusu haline gelmesin diye çaba sarf ediyorum.
745 motoru akada değil motor şanzıman diff bunu oldugu gibi arkaya geçmiş düşün oantum.
oantum ben o dediklerini yapmıyorum,ayrıca ben sadece 4x4 arkadan çeker olurmu dedim sen benim sordugum şeyleri dememişsin konuyu çarptırmsyın benim zeka fışkırma yazımı görüyorsunda karikatür ü neden görmüyorsun adalet değil bu.
tamam bu konuyu kapatalım yardımcı olan arkadaşlara teş. ederim

turboman
10-12-2016, 11:59
Güzel abicim motoru öne ortaya 745 şanzıman arkayada difi koyarsan olur e normalide bu zaten yukarda sen arkadan motor diyip 745 şanzımanı diyince olayın rengi değişti.
Motoru arkaya alırsan bu üçlü kombine olmaz anca dediğim gibi dik şanzıman arkadan itiş kullanabilirsin
Yapacağın şey enteresan olduğu için illaki tepki alacaksın üstü açık x5 diyince
Projeye başlarsında yapım fotoğraflarını atarak bilgi alışverişinde bulunursan daha sağlıklı iletişim kurulmuş olur

hamza
10-12-2016, 14:32
Biz hepsini hallettik hersey oluyor sadece 4 çeker arkadan 2 çeker olurmu benim öğrenmek istediğim bu

turboman
10-12-2016, 14:52
Herşeyi hallettiyseniz olmuş demektir ön tarafı iptal edip şanzıman ve defransiyeli değiştirdinmi olay bitiyo zaten

MetalliHead
10-12-2016, 16:26
Üstü açık ve arkadan motorlu olacaksa benim bir kaç sorum olacak . Aerodinamik yapı için testler yapacak mısınız ? Motorun yeri değiştiği için ağırlık dağılımı ve ağırlık merkezi değişmeyecek mi ? Bunlar yol tutuşunu etkileyen faktörler değil mi ? Bir de rwd olacakmış . Kısaca bu araç nasıl yolda kalacak ? Rwdye dönüldüğü için güvenlik sistemlerinin çalışmaması durumunda yol tutuş karakteristiği bu kadar değişen bir araca binmek ne kadar güvenli ? Frenler bu değişimlerden ne derece etkilenecek ? Sadece merakımdan soruyorum , yanlışlarım vardır mutlaka

BahadırALTUN
10-12-2016, 16:38
Biz hepsini hallettik hersey oluyor sadece 4 çeker arkadan 2 çeker olurmu benim öğrenmek istediğim bu

Olur bence , olmazsa da halledersiniz bir şekilde.

ottoman32
10-12-2016, 17:59
şinasi ortaya taş atıyor ekrandan gülüyor abi bırakın şunu ya :D

hamza
10-12-2016, 18:49
s.n metallihead kardeş.ben yapmak istediğim arabayı uzun zaman planladım ama nasip şimdiye imiş. normalde kazalı bir aracın motor ve yuruyenini alıp yapacagımız arabaya komple geçirecektim, yine öyle yapacagım ama sıkıntı şu oldu, biz 745 alacağımıza (bulamadık)motoru aynı n62 oldugu için x5 aldık, bu aracıda alınca sonradan 4x4 olması bize bir sıkıntı çıkarırmı diye düşünmeye başladık ***** 4x4 çünki biz yapacagımız arabayı sadece arkadan çekiş yapacagız, hani beyin buna ne der, burda uzman insanlar var, (edepsizlerde çok).dedikki soralım,bilenlere uzunca konuyu anlatmak istemedik sadece x5 i sadece arkadan çekiş yapmak istesek olurmu dedik 745 şanzıman ile bmw ciler var çok usta,onlar bilir dedik ,sonra konu buralarakadar geldi,kardeş durum bu işte
yapacagımız aracı nem cihazlı rüzgar tünelinde test edeceğiz.bac mono diye bir araç var ona bak ona çok yakın tarzı aynı.olacak bu aklındaki çogu soruyu giderecektir,selamet ile kal.

arabasızadam
10-12-2016, 21:24
Arkadan motorlu arkadan itişli , üstü açık bi x5i gözümde bi türlü canlandıramıdım ,amaç tam olarak nedir çözemedim bilmediğimden soruyorum yanlış anlaşılmasın.

hamza
10-12-2016, 21:37
x5 değil sadece parçalarını kullanıyoruz

onursumer
10-12-2016, 21:54
emin olmamakla birlikte yakın bi tanıdığıgım x6 sında şaft vs ile ilgili bir sorun olmuştu sorunu tam hatırlayamıyorum ama net hatırladığım birşeyi iptal ederek bir sure arkadan itişli olarak kullanmıştı aracı , yani oluyordur muhtemelen

8.000rpm
10-12-2016, 22:17
Kolay gelsin öncelikle
Bac mono demişsiniz , bu gibi bir proje için motor şanzıman seçiminiz sanki işi zorlaştırır gibi görüyorum
Teknik olarak motorun , aracın gidiş yönüne göre gücü ileteceği diferansiyelin önünde olması , standart yerleşimden farklı olmaz. Yani siz motoru sürücü arkasına , şasenin ortasına koysanız da , arka diferansiyelin önünde olacak , yani teoride sorun olmayacaktır
Ancak tabii ki custom bir şaft gerekecek en kaba haliyle
Ayrıca , x5 ön aksa nereden gidiyor , direkt bloktan mı yoksa ön-arka aks bir dağıtıcıdan mı ayrılıyor onu tam bilemiyorum
Doğrudan gidiyorsa sıkıntı olacağını söylemek yanlış değil zira projenizde gideceğiniz veya motorla üstüne oturacağınız bir ön aks yok
Dağıtıcı ile ön-arka ayrılan bir sistem ise zaten bloktan /şanzımandan dağıtıcı merkeze tekil güç aktarım sistemi vardır , bu durumda dağıtıcı iptal edilip custom bir şaft ile arka diff'e gidilebilir
Teorik olarak örnek verdiğiniz şanzımanın da böyle bir durumda uyumsuzluk göstermeyeceği kanaatindeyim
Ama ben olsam daha basit bir motor seçerdim

Quantum
10-12-2016, 22:41
s.n metallihead kardeş.ben yapmak istediğim arabayı uzun zaman planladım ama nasip şimdiye imiş. normalde kazalı bir aracın motor ve yuruyenini alıp yapacagımız arabaya komple geçirecektim, yine öyle yapacagım ama sıkıntı şu oldu, biz 745 alacağımıza (bulamadık)motoru aynı n62 oldugu için x5 aldık, bu aracıda alınca sonradan 4x4 olması bize bir sıkıntı çıkarırmı diye düşünmeye başladık ***** 4x4 çünki biz yapacagımız arabayı sadece arkadan çekiş yapacagız, hani beyin buna ne der, burda uzman insanlar var, (edepsizlerde çok).dedikki soralım,bilenlere uzunca konuyu anlatmak istemedik sadece x5 i sadece arkadan çekiş yapmak istesek olurmu dedik 745 şanzıman ile bmw ciler var çok usta,onlar bilir dedik ,sonra konu buralarakadar geldi,kardeş durum bu işte
yapacagımız aracı nem cihazlı rüzgar tünelinde test edeceğiz.bac mono diye bir araç var ona bak ona çok yakın tarzı aynı.olacak bu aklındaki çogu soruyu giderecektir,selamet ile kal.

Arkadaşım!
Efendi efendi sorularını soracaksan sor. Önce sen saygılı olacaksın!
Dağdan gelip bağdaki insanlara edepsiz diyemezsin, edepsizliği sen etme haddini bil!

hamza
10-12-2016, 23:05
s.n 8000 rpm saft olmayacak yani 2 cm bir lastik baglanti elemanı ile direk diffe baglanacak x5 tek ön şanzıman saftı yandan gidiyor motorun içinde bir delik var altta kartelden geçiyor sorun olacak bir yer değil. agırlık dagılımı ıyı olur.
agırlık ortalama 450 kg olacak motor 330 hp gibi sizce 0-100 ne olur.
motorun kaç kg gelecegini sordum bir bmw ciye 500 kg gelir dedi tattık 170 kg geldi şanzımansız.

hamza
10-12-2016, 23:17
s.n onur sagolasın bunu duydugum iyi oldu

Schumi
10-12-2016, 23:37
Bütün beyin tesisat elektronik ekiman vs.vs. kullanıcaksanız eğer illaki BMW Servis Bilgisayarı bağlantısı ile test modu gibi birşey devreye sokularak geçicide yada kalıcı bazı sistemler iptal edilebilinir.

300E
11-12-2016, 00:03
Arkadaş motorun üstünde seyahat etmek istiyo heralde.

ghibli06
11-12-2016, 10:22
emin olmamakla birlikte yakın bi tanıdığıgım x6 sında şaft vs ile ilgili bir sorun olmuştu sorunu tam hatırlayamıyorum ama net hatırladığım birşeyi iptal ederek bir sure arkadan itişli olarak kullanmıştı aracı , yani oluyordur muhtemelen

X5 leri mevcut sistemle 2 çeker yapamıyorsunuz tecrübeyle sabit...

8.000rpm
11-12-2016, 13:02
Arada bir bağlantı elemanı olmadan motor ve şanzımanı neredeyse direkt olarak arka kovana bağlamak bana pek sağlıklı gelmedi sonuçta bu üçlü arasında olası esnemeler vs olur ise (araç custom şase olacağı için) bu esnemeler nasıl tolore olacak
Buna bence bir analiz yapmak lazım
Schumi'nin de dediği gibi , bu makinenin yürümesi için oem beyin ve tesisat kullanacaksınız , bunlar da mevcuttaki pekçok fonksiyonun iptali halinde teoride sıkıntısız yürütür
Zaten bu projede aracın donanımındaki anti patinaj , esp bilmemne sistemlere zaten gerek yok , ana fonksiyonlar çalışacak sadece
Ben halen daha basit ve hafif bir arkadan iter motora geçilmesi taraftarıyım yine belirteyim
Ayrıca sadece salt 0-100 olarak bakmamak lazım , rijitlik ve viraj güvenliği , burulma direnci gibi unsurlar daha önemli
Ne olursa olsun atak olacaktır , ama sorun yere basmak ve gücü aktarabilmek güvenli şekilde

Mr.Bilal
11-12-2016, 16:00
Proje ile ilgili temsili bir resim felan var mı. Yazılanları okudum ama aklımda birleştiremedim :)Çorba oldu herşey

yesil
11-12-2016, 18:41
arkadan motorlu araç yapılacaksa önden çeker bir aracın motor ve diferansiyelini arkaya yerleştirmek daha mantıklı olmaz mı?

exca-
11-12-2016, 18:46
https://data.motor-talk.de/data/galleries/0/425/750/64084089/101115-bmw-x5-cabrio-8211893776733210898.jpg

böyle bişey olucak heralde?

GuNeS
11-12-2016, 19:15
Konuyu okusaydın keşke .Arkadaş şasiyi biz yapıcaz demiş , kaldıki yukardaki yazdığı postta bac mono tarzında ona benzeyen birşeyler yapmaya çalışıyorum demiş.
3 ayrı postta neye benzeyeceğini anlatmış. İnternette cabrio X5 fotoğrafı arayacağına Bac MONO yazıp aratsaydın hem ne yapmaya çalıştığını anlardın hem mesaj kirliliği olmazdı.

exca-
11-12-2016, 19:24
Konuyu okusaydın keşke .Arkadaş şasiyi biz yapıcaz demiş , kaldıki yukardaki yazdığı postta bac mono tarzında ona benzeyen birşeyler yapmaya çalışıyorum demiş.
3 ayrı postta neye benzeyeceğini anlatmış. İnternette cabrio X5 fotoğrafı arayacağına Bac MONO yazıp aratsaydın hem ne yapmaya çalıştığını anlardın hem mesaj kirliliği olmazdı.

ben okuma ve anlama özürlüyüm, sen bana haddimi bildir diye yazdım bi üst mesajıda tamamen :)

Mehmetmert
11-12-2016, 19:34
Bende sonradan anladim yeni sasi yapilip,motor olarak sadece X5'in kinin koyulacagini.Diger turlu ustu acik,motor ortada arkadan ceker X5 yapana kadar arabanin onunu kesip arkaya kaynaklamak daha kolay olurdu herhalde :D

Sorunuza gelince olmamasi icin hicbir sebep yok,zaten crusei controlmus,abs imis,birseyle isiniz yok.Sorun olacagini zannetmiyorum.Aracin toplan agirligi 600kg civarinda olursa o gucte bir motorla ucar zaten :)

GuNeS
11-12-2016, 19:59
ben okuma ve anlama özürlüyüm, sen bana haddimi bildir diye yazdım bi üst mesajıda tamamen :)

Ah be canım kardeşim.
Kösele gibi olmuşsun ne cevap verim ki sana.

exca-
11-12-2016, 20:04
Ah be canım kardeşim.
Kösele gibi olmuşsun ne cevap verim ki sana.

Bana cevap vericek bişeyin yoktur, köseleyle ne işin olur di mi..

Heralde pek belli olmadı o resimli postumda, konuyu okudum ciddiye almadım. Muhtemelen forumun tozlu sayfalarına gömülür, şinasi vs ıvır zıvır bişey çıkar. Ha eğer çıkmazsa arkadaşı tebrik eder ciddiye almadığım için özürümü dilerim. Bu kadar herşeyin amiri olmayın.

hamza
11-12-2016, 20:31
arkadaşlar yazıları okudum olumlu olumsuz yorumlar var kimsenin kalbini kırmak yada kinimi kusmak niyetim,ben otomobilleri çok seviyorum özeliklede motoru güçlü özel arabaları.
bugün aracın şasi si üzerine biraz çalışma yaptık,şöyle arkada ve önde çif salıncaklı yol tutuşu, ve sasi sertliğine gerçekten çok önem veriyoruz. hatta ön kolları preste kendi tasarladığım bir yapıda yapacagız çok sağlam,amorisörler,yine çok sert sipariş ettik 4 adet gelecek,kısa küçük,tabi bunları hesaplamalar sonunda ağırlık v.s
bu kadar güçlü bir motoru neden kullanmak istiyoruz çünki bizim yapmaya çalıştıgımız araç önceden de dediğim gibi bac mono ariel atom tarzı bir araç,ve bu araçlarda motorlar çok güçlü bac mono da 2800 cc 6 silindir v6 var ariel atomda v8 yine caparot var onunda motoru çok kuvvetli,6 v8 olmasının sebebi kısa olması motor,şanzıman,diff,sonra teker çok uzun olmamalı,6 silindir uzun olur 4 silindir güçsüz olur ve ayrıca sessi çok cılız egzos ile sesi gürleştirmek çok güzel olmazdı v8 in sesi header uygulaması ile mükemmel olacaktır ses böyle bir araçta çok önemli ,headers in sessi sizde çok iyi biliyorsunuz güzel.sase diff e kadar olacak inşalllah ,herşey iyi tek sıkıntı aklımızdaki x5 e 745 şanzımanını takınca beyin gitmem derse işte onu yakında anlayacagız o zaman komle 745 beyin komple tesisatmı gerekecek bu işlerden anlamıyorum bilen arkadaşlar yazsın gerçi bir arkadaş demiş olur diye,ayrıca benim tanıdıgım bir tamirci bana dediki birisinin x5 inin ön şanzıman kuma saplanma sonucu parçalanmış aracı sadece arkadan çekiş kullanmış bir müddet,hayırlı,selamet ile kalın

Y.Emre
11-12-2016, 21:21
Yaparsın yaparsın abi de, nerede kullanacaksın? Kullanacak yerin var mı?

8.000rpm
11-12-2016, 21:41
Çok fazla sert de sıkıntı yaratır
Araç genel itibariyle hafif olacağı için zıplama yaşarsınız , hatta arka taraf patinajda zıplar ki bu ciddi şekilde akselereden çalar
Bu biraz deneme yanılma ile ayarlanabilecek bir konu

hamza
16-01-2017, 19:29
6hp 26 zf şanzıman takacagız arabanın şase bitmek üzere

Mr.Bilal
16-01-2017, 20:42
6hp 26 zf şanzıman takacagız arabanın şase bitmek üzere
Hadi hayırlısi. Resim felanda yuklerseniz daha iyi olur. Merakla beklenen proje

hamza
16-01-2017, 21:59
biraz bişeye benzesin bu ara geniş lastik bulamıyoruz önlere 275 40.17 buldum ama arkaya 355.ile 385 arası nasıl bulacağız tr de yok.dışardan bilen biri varsa yardımcı olsun inş.başka bir eksik yok.
aslında benim istedğim şanzıman deff ile beraber olan bu şanzımanlar var audi r8 ferrari gibi arabalarda kullanılan cozvort gibi arabalardada var bu tip şanzımanı nasıl bulabilrizi çünki arka teker geriye çok uzun oluyor

hamza
16-01-2017, 22:17
resim ekleyemedim nasıl olacak

GuNeS
16-01-2017, 22:23
Hızlı ve Kolay Resim Paylaşımı - resim yukle - resim paylaş - Hızlı Resim (https://hizliresim.com) sitesine girip istediğin resmi upload ediyorsun 5 tane link çıkacak . Linklerde forum yazanı kopyalayıp yapıştıracaksın.