PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Her prizde farklı şarj olan telefon

mehmetRS
11-12-2016, 21:29
İyi geceler herkese,

Öncelikle geçmiş olsun dün yaşanan üzücü olaydan dolayı, yakınları yaralananlara acil şifalar, kayıplar için ise rahmet dilerim.

Konuya gelecek olursam, elimde sıfır aldığım ve bir süredir kullandığım bir iphone 6 var, eşimdede aynısı var ve iki telefon içinde aşağıda bahsettiğim durumu yaşıyoruz.

Oturma odası Prizine bağlı 3'lü ye ait şarj, açıkcası süresini takip etmedik ama sabah 9-10 gibi çektiğimizde fişten uykudan kalkıp, akşam 23.00 civarlarına kadar rahat rahat gidiyor, çok konuşan insanlar değiliz.

Oturma odası prizine bağlı 3'lüyü çıkarttığımızda direk taktığımızdada sonuç değişmiyor.

Benim bilgisayarın ıvırızın zıvırın olduğu odadaki prize takılı olan 3 lüye taktığımızda hani 2 saat olmadan nerdeyse %3 lerden %100 e geliyor şarj göstergesi, ve yine bunu sabah yapıp sabah saat 10 gibi telefonu
şarjdan çektiğimizde gece saat 3-4 civarına kadar şarjı gidiyor, artık uyuyacak olup hani sabaha dolu uyanalım diye takıyoruz artık. Bu durumda şarja taktığımız şarj yüzdesi %20 lerde.

Dedim, banyoda deneyim, oradaki prize taktım, oradaki prizde bilgisayarın oldugu oda ile aynı..

Yatak odasında ise yine şarj süresine dikkat etmedik ama oturma odasındaki ile aynı durum geçerli.

Yani bu aslında ben bilgisayar başında oturup şarja taktığımda dikkatimi çekmişti ve eşimede aynı şeyi sordum, o da gündüz burada şarja taktığında şarjının daha yavaş bittiğini iddia edince, basitten bir deneme yapalım dedik, sonuçlar ortada.

Sizce buradaki olay nedir?

Farklı prizler, bu prizlere takılan farklı cihazlar var, bu cihazların bu şarj konusunda fark yaşamamıza sebep olan durumdan dolayı olumsuz etkilenmeleri söz konusu olabilir mi acaba?

Çok teşekkür ederim şimdiden..

8.000rpm
11-12-2016, 21:38
Bence konu telefonda veya şarjda değil
Eğer doğru anladıysam evinizin elektrik tesisatında odalar arasında farklı güçlerde elektrik akımı var
Bu da evin elektrik tesisatı döşenirken farklı malzeme kullanımı veya montaj işçiliği esnasındaki muhtemel bir hata ile voltaj kaçağı gibi bir durumu düşündürüyor
Daha uzman olanlar vardır aramızda , bu benim şahsi kanaatim
Ben hatta şöyle bir örnek vereyim , aynı durumu farklı evler ve farklı iller arasında da yaşayabilirsiniz

mehmetRS
11-12-2016, 21:42
Bence konu telefonda veya şarjda değil
Eğer doğru anladıysam evinizin elektrik tesisatında odalar arasında farklı güçlerde elektrik akımı var
Bu da evin elektrik tesisatı döşenirken farklı malzeme kullanımı veya montaj işçiliği esnasındaki muhtemel bir hata ile voltaj kaçağı gibi bir durumu düşündürüyor
Daha uzman olanlar vardır aramızda , bu benim şahsi kanaatim
Ben hatta şöyle bir örnek vereyim , aynı durumu farklı evler ve farklı iller arasında da yaşayabilirsiniz

Benimde aklıma geldi lakin bahsettiğimiz cihaz bir adaptör, her durumda çıkışta verdiği voltaj aynı olsun diye var.
Atıyorum bilgisayarın monitörünü farklı prizlere taktığımızda bir problem cıkmıyor mesela, gerçi onunda içinde dogrultucu bişeyler vardır herhalde..

8.000rpm
11-12-2016, 21:49
Yok aslında tam öyle değil , ama ben teknik biri olmadığım için anlatamadım
Bazı cihazlar buntür voltaj farklarını daha rahat tolore edebilirken bazı cihazlar renk veriyor hemen
Evet adaptorun ana gorevi dediğiniz gibi ama ç örneğin bodrumda yazlıkta pil performansı ile istanbulda evde pil performansı farklı oluyor bende de

mehmetRS
11-12-2016, 21:53
Yok aslında tam öyle değil , ama ben teknik biri olmadığım için anlatamadım
Bazı cihazlar buntür voltaj farklarını daha rahat tolore edebilirken bazı cihazlar renk veriyor hemen
Evet adaptorun ana gorevi dediğiniz gibi ama ç örneğin bodrumda yazlıkta pil performansı ile istanbulda evde pil performansı farklı oluyor bende de

Şebeke uzaklığından felan etkileniyor desem hep aynı evdeyiz hani, ve bu ara raporluyum yani hakaten evdeyim hep. Anlamadım gitti :)

Evrenoz
11-12-2016, 21:54
Prizler arası voltaj farkı olsa, etkilenen telefon pilinin dolma süresi olmaz mı?

x veya y saatte %100'e ulaştıktan sonra, dolan pilin daha hızlı veya daha yavaş boşalmasının prizle alakalı olduğunu zannetmiyorum.

braga26
11-12-2016, 21:54
aynı durumu geçen hafta zonguldakta okuyan arkadaşımın evinde yaşadım salonda televizyon mutfakta makine rahat rahat çalısırken odada telefonum 1 saatte anca %10 şarj oldu sordum tesisatta problem varmış nakit durumunda daha gözterememişler bide kire olunca pek önemsememişler

mehmetRS
11-12-2016, 21:59
Prizler arası voltaj farkı olsa, etkilenen telefon pilinin dolma süresi olmaz mı?

x veya y saatte %100'e ulaştıktan sonra, dolan pilin daha hızlı veya daha yavaş boşalmasının prizle alakalı olduğunu zannetmiyorum.

Prizle alakası olmaması lazım değil mi.. banada mantıken öyle geliyor, aslında daha çok ilgilendiğim konuda telefonu kullanma süresi, enteresan kısmı burası bana göre

aynı durumu geçen hafta zonguldakta okuyan arkadaşımın evinde yaşadım salonda televizyon mutfakta makine rahat rahat çalısırken odada telefonum 1 saatte anca %10 şarj oldu sordum tesisatta problem varmış nakit durumunda daha gözterememişler bide kire olunca pek önemsememişler

Bu okey, peki şarjın uzun yada kısa gitmesi..kafama takılan durum daha çok bu :)

8.000rpm
11-12-2016, 22:00

Evren selam ,
Abi durumu çokca tecrübe ettim , bodrumda ve istanbulda dolum süreleri değişmiyor ama pil gidişi bariz farklı
Hatta istanbulda kayınvalidemin evi ile benim ev arasında da aynı durum var
Evi yenilerken bilhassa buna bakmıştım , ustalarla sohbet ederken de mevzu oldu
Arada zor odalara eğer prizin içinden çekmek vs zorsa , çok köşe dönüyorlarsa daha ince kablo çekiyorlarmış daha yumuşak olsun köşeleri daha rahat dönsün diye
Dedim nedir farkı ,
Bana su tesisatı gibidir dedi ama sen farkı anlayamazsın demişti
Dediğim gibi günümüz özellikle cep telefonlarının pilleri çok hassas bu tür durumlara bana göre

Evrenoz
11-12-2016, 22:16
Evren selam ,
Abi durumu çokca tecrübe ettim , bodrumda ve istanbulda dolum süreleri değişmiyor ama pil gidişi bariz farklı
Hatta istanbulda kayınvalidemin evi ile benim ev arasında da aynı durum var
Evi yenilerken bilhassa buna bakmıştım , ustalarla sohbet ederken de mevzu oldu
Arada zor odalara eğer prizin içinden çekmek vs zorsa , çok köşe dönüyorlarsa daha ince kablo çekiyorlarmış daha yumuşak olsun köşeleri daha rahat dönsün diye
Dedim nedir farkı ,
Bana su tesisatı gibidir dedi ama sen farkı anlayamazsın demişti
Dediğim gibi günümüz özellikle cep telefonlarının pilleri çok hassas bu tür durumlara bana göre

Bu durumu ben de benzer şekilde yaşıyorum. Şöyle ki;

Samsung cihazımı

- USB'den bilgisayarla
- USB'den orijinal kablo araç şarjıyla
- USB'den sahte kablo araç şarjıyla
- Farklı marka şarj aleti ile
- Samsung orijinal şarj aleti ile

Şarj ediyorum. Her alette farklı bir şarj dolma süresi var. Kiminde çok hızlı dolarken kiminde çok yavaş doluyor. Lâkin kullanım kısmında bir fark gördüğümü hiç hatırlamıyorum. Neticede şarj ederken yaptığımız şey, xx miliamperlik bir depoya yavaş yavaş miliamper göndererek doldurmak. İnce kablo / farklı kablo olursa daha az miliamper gider, orijinal kablo olursa daha çok miliamper gider depoya.. diye düşünüyorum

Atladığımız bir şey mi var acaba?

mehmetRS
11-12-2016, 22:30
Bu durumu ben de benzer şekilde yaşıyorum. Şöyle ki;

Samsung cihazımı

- USB'den bilgisayarla
- USB'den orijinal kablo araç şarjıyla
- USB'den sahte kablo araç şarjıyla
- Farklı marka şarj aleti ile
- Samsung orijinal şarj aleti ile

Şarj ediyorum. Her alette farklı bir şarj dolma süresi var. Kiminde çok hızlı dolarken kiminde çok yavaş doluyor. Lâkin kullanım kısmında bir fark gördüğümü hiç hatırlamıyorum. Neticede şarj ederken yaptığımız şey, xx miliamperlik bir depoya yavaş yavaş miliamper göndererek doldurmak. İnce kablo / farklı kablo olursa daha az miliamper gider, orijinal kablo olursa daha çok miliamper gider depoya.. diye düşünüyorum

Atladığımız bir şey mi var acaba?

sanki yemek pişirir gibi ya, yavaş pişince daha iyi pişiyor felan hesabı sanki :) fakat ters bir durum var, bizim evde hızlı dolan prizde daha uzun ömürlü oluyor. Birim sürede daha fazla kelime okuyan insanın daha fazla aklında kelime tutabilmesi gibi sanki

Y.Emre
11-12-2016, 22:53
Farklı odalarda telefonu şarjda bıraktığınızda ısınma farkı oluyor mu bataryada?

meganes
11-12-2016, 22:57
evinize gelen hat monofazemi trifazemi ?

MBuğra
11-12-2016, 22:58
Iphone'u bilmem ancak Samsung cihazlar icin Play Store'da Galaxy Charging Current diye bi program var. Bu program sayesinde sarj aletinden telefona gidekin akimi mA bazinda gorebiliyorsunuz. Orjinal Samsung sarj aleti genelde 1800 mA civarinda sarj eder. Replica sarj cihazlarinda bu oran daha dusuktur ve telefonun daha gec sarj olmasini saglar.

Bir cok sahte sarj aleti denemis biri olarak, bu tur urunlere para vermeyin. Zaten bir yerden sonra verdiginiz para orjinal sarj aleti parasi olacak. O yuzden paraya kiyin, bir kere alin, orjinalini alin.

Yigit-Y
11-12-2016, 23:06
Bina eski mi ? hatta topraklama varmı ?

Birde prizleri sökük her odanın kablo renklerine ve kalınlıklarına bakın

Bende geçen ay yeni evime taşındım

Yatak odasına ustam ütü ısıtıcı gibi cihazlar takma dedi kablolamadan ötürü

Yeni hatlar çektim bir kaç odaya bu olaydan sebeb

Yatak odasında tel daha yavaş şarj ediyor

Salonda ferrari kafasında hızlı ediyor

Yatak odasını iptal ettim bende

mehmetRS
11-12-2016, 23:29
Farklı odalarda telefonu şarjda bıraktığınızda ısınma farkı oluyor mu bataryada?

Telefonda ısınma kesinlikle olmuyor, adaptörün ısısı farklı oluyor ama..

evinize gelen hat monofazemi trifazemi ?

Eve gelen hat monofaze.

Iphone'u bilmem ancak Samsung cihazlar icin Play Store'da Galaxy Charging Current diye bi program var. Bu program sayesinde sarj aletinden telefona gidekin akimi mA bazinda gorebiliyorsunuz. Orjinal Samsung sarj aleti genelde 1800 mA civarinda sarj eder. Replica sarj cihazlarinda bu oran daha dusuktur ve telefonun daha gec sarj olmasini saglar.

Bir cok sahte sarj aleti denemis biri olarak, bu tur urunlere para vermeyin. Zaten bir yerden sonra verdiginiz para orjinal sarj aleti parasi olacak. O yuzden paraya kiyin, bir kere alin, orjinalini alin.

şarj cihazı kutusundan çıkan orjinal şarj cihazı.

Bina eski mi ? hatta topraklama varmı ?

Birde prizleri sökük her odanın kablo renklerine ve kalınlıklarına bakın

Bende geçen ay yeni evime taşındım

Yatak odasına ustam ütü ısıtıcı gibi cihazlar takma dedi kablolamadan ötürü

Yeni hatlar çektim bir kaç odaya bu olaydan sebeb

Yatak odasında tel daha yavaş şarj ediyor

Salonda ferrari kafasında hızlı ediyor

Yatak odasını iptal ettim bende

Aynı sorun bizde vardı, iki sene evvel bütün hat değişti, mahalle komşusu elektrikcide zaten, kullandığı kabloların hepsi aynı kalınlıkta idi, o zamanlar özellikle dikkat etmiştim, dediğim gibi bir odada elektrik süpürgesi açamıyorduk mesela..

mehmetRS
11-12-2016, 23:33
mahalle komşusu elektrikcide zaten ne demek ya? :D elektrikcimiz mahalleden komşumuz olacaktı o, nasıl aklımdan geçtiyse artık öyle yazmışım kusura bakmayın.

Sinan58
11-12-2016, 23:44
Benimde başıma geldi bu durum, İstanbul'da, Bursa"da, İzmir"de, Ankara"da sarzım su gibi akıp gidiyordu. Ama Sivas"ta telefonum ertesi günü bile çıkarıyordu. hatta ilk 4 şehrimizde şarzım öğleni çıkarmıyor ve telefonum şarjda veya normalde aşırı ısınıyordu. Çok değişik bir durum.

Sadık Özyer
12-12-2016, 00:00
Yanlış bir deneme :) Telefonun sinyal gücü düşük olursa çok şarj yer buda şarj süresini uzatır. Teli uçak moduna alıp deneyin.

phoenixs
12-12-2016, 03:28
AliExpress'te ne buldum, inanamazsın
OUDNEAS 1M Micro USB Data Syn Charging Cable Digital Indicator For Samsung HTC Huawei xiaomi with Cables for iPhone-in Mobile Phone Cables from Phones & Telecommunications on Aliexpress.com | Alibaba Group (http://www.aliexpress.com/item/32598567403/32598567403.html)

Telefonunuza uygun şekilde bu tarz bi kablo alıp kontrol edebilirsiniz hocam

mehmetRS
13-12-2016, 00:31
Yanlış bir deneme :) Telefonun sinyal gücü düşük olursa çok şarj yer buda şarj süresini uzatır. Teli uçak moduna alıp deneyin.

Bir süredir devamlı evdeyim, evin içinde şebeke genelde sabit.. Bunu denediğimiz günler zaten dışarıyla işimiz olmadı. Uçak moduna almak sadece keskin kenarlı bir sonuç verir,çünkü dolaşır halde olmadım denerken hiç. Onun dışında ulaşılamıyor olmam cabası..

mehmetRS
13-12-2016, 00:32
AliExpress'te ne buldum, inanamazsın
OUDNEAS 1M Micro USB Data Syn Charging Cable Digital Indicator For Samsung HTC Huawei xiaomi with Cables for iPhone-in Mobile Phone Cables from Phones & Telecommunications on Aliexpress.com | Alibaba Group (http://www.aliexpress.com/item/32598567403/32598567403.html)

Telefonunuza uygun şekilde bu tarz bi kablo alıp kontrol edebilirsiniz hocam

Telefonun şarjının prizden prize farkeden uzunlukta dayanmasını nasıl açıklayacak bu hocam?
Yani gelen akım tamam, hani fazla geliyor yada az geliyor, lakin bu şarj tamamlandığı zaman bir şekilde duruyor olması gerekir, hani fazla akım 100 birim olan pili 150 birim doldurmuyordur herhalde?

kelalper
13-12-2016, 07:23
telefon 220 ile şarj olmaz arkadaşlar. Amper ile sarj olur. kontrol edin hızlı şarj olan yerle yavaş şarj eden yerin akımlarını kontrol edin hem voltaj farkı buna bağlı olarakta amper farkı olacaktır. Adaptörler düşük akım geldiği zaman düşük amperde şarj ederler. Telefonlarda ısı kontrolüyle şarj durumunu kontrol eder belli bir ısıya geldiği zaman tam kapasite diye gösterir ama normalde tam kapasite dolmamıştır. Diğer tarafta dengeli ve yüksek akım geldiği için telefon hızlı ve tam kapasite şarj olur.

melihyilmaz
13-12-2016, 08:02
Çok farklı bir durum farklı sarj aleti eyvallah ama 220 ile gelen kablonun ince veya kalın olması etkilemez çünkü şarj aleti ahım şahım bir akım çekmiyor şaşırdım.

mehmetRS
13-12-2016, 09:46
telefon 220 ile şarj olmaz arkadaşlar. Amper ile sarj olur. kontrol edin hızlı şarj olan yerle yavaş şarj eden yerin akımlarını kontrol edin hem voltaj farkı buna bağlı olarakta amper farkı olacaktır. Adaptörler düşük akım geldiği zaman düşük amperde şarj ederler. Telefonlarda ısı kontrolüyle şarj durumunu kontrol eder belli bir ısıya geldiği zaman tam kapasite diye gösterir ama normalde tam kapasite dolmamıştır. Diğer tarafta dengeli ve yüksek akım geldiği için telefon hızlı ve tam kapasite şarj olur.

Heh :) Abi, yani akımın kalitesi, daha doğrusu doğru amper ile şarj olduğu zaman gerçek anlamda tam kapasite şarj olduğundan şarjı daha uzun gidiyor demektir bu? doğrumu anlamadım acaba.
Peki bunu nasıl düzelteceğiz ya, yani bütün kablolar herşeyler yeni sayılır, acaba ne yapmak lazım...

kelalper
13-12-2016, 12:50
Heh :) Abi, yani akımın kalitesi, daha doğrusu doğru amper ile şarj olduğu zaman gerçek anlamda tam kapasite şarj olduğundan şarjı daha uzun gidiyor demektir bu? doğrumu anlamadım acaba.
Peki bunu nasıl düzelteceğiz ya, yani bütün kablolar herşeyler yeni sayılır, acaba ne yapmak lazım...

O konuda yapabileceğin şey yok maalesef. Doğru kalınlıkta kablo veya kaliteli kablo kullanılmadığı zaman sonuç bu. Ancak elektrik regülatörü kullanarak bunu sağlayabilirsin ama o da telefon şarj etmek için pahalı bir çözüm. Bunların dışında orjinal şarj kablolarıda çok kaliteli değil daha kalın kablolar daha yüksek akım taşıyabilirler. Orjinal kablodan daha kalın kablo kullanabilirsin. Ben Samsungda kamera kablosunu kullanıyorum sonucu çok daha iyi.

Bugraaa
13-12-2016, 14:29
tedaşdan evde kaçak akım varmı kontrolünü isteyin gelip ölçüyorlar odalara giden akım farklı olabilir kablolarda kayıp cıkabilir :) bu da herşeyi etkiler

mehmetRS
13-12-2016, 15:17
O konuda yapabileceğin şey yok maalesef. Doğru kalınlıkta kablo veya kaliteli kablo kullanılmadığı zaman sonuç bu. Ancak elektrik regülatörü kullanarak bunu sağlayabilirsin ama o da telefon şarj etmek için pahalı bir çözüm. Bunların dışında orjinal şarj kablolarıda çok kaliteli değil daha kalın kablolar daha yüksek akım taşıyabilirler. Orjinal kablodan daha kalın kablo kullanabilirsin. Ben Samsungda kamera kablosunu kullanıyorum sonucu çok daha iyi.
kablo olayına bakayım o zaman bende abi, iphone'a uyacak kalın bişeyler bulabilecekmiyim bakalım

tedaşdan evde kaçak akım varmı kontrolünü isteyin gelip ölçüyorlar odalara giden akım farklı olabilir kablolarda kayıp cıkabilir :) bu da herşeyi etkiler
bu yoluda deneyeyim, en azından malumatımız olur

edr55
13-12-2016, 18:57
sanki yemek pişirir gibi ya, yavaş pişince daha iyi pişiyor felan hesabı sanki :) fakat ters bir durum var, bizim evde hızlı dolan prizde daha uzun ömürlü oluyor. Birim sürede daha fazla kelime okuyan insanın daha fazla aklında kelime tutabilmesi gibi sanki

abi şarjı bataryayı bilmiyorum da benzetmelerin hoşuma gitti :hoo:

mehmetRS
13-12-2016, 20:59
abi şarjı bataryayı bilmiyorum da benzetmelerin hoşuma gitti :hoo:

ahahah eyvallah :) konuya hakim olmayınca yaratıcılık yükselebiliyor bazen :p :D

Batum
13-12-2016, 21:52
İki farklı prizde şarjın farklı olması bir prizde diğerine göre daha fazla akım çeken birşey vardır trafo adaptör benzeri v.s

gan
14-12-2016, 02:08
Şu durumda olabilir. Ben kendi iPhone'umda şunu fark ettim. Cihaz yüzde 100 dolunca ve hemen fişten çıkarmayıp bir yarım saat daha dolmasını beklersem pil resmen 2-4 saat arası fazla gidiyor. 100 den düşmek için resmen mukavemet gösteriyor. Ama direkt tam şarj olup çektiğinde daha hızlı bitiyor.

Durumu araştırdığımda tam şarj olduktan sonra telefon yaklaşık bir yarım saat kadar daha şarj olabiliyormuş dağa sonra akımı kesiyormuş.

BahadırALTUN
14-12-2016, 06:07
Genel bildiklerimi paylaşayım belki teşhis koymanıza yardım eder.

Ev içindeki prizlerde eğer sadece telefon takılıysa gerilim düşümü nedeni şarj ve kullanım süresinde ile bir fark olmaması lazım. Eğer aynı prizde çok akım çökebilecek ısıtıcı , yağlı radyatör vs gibi bir şey varsa belki gerilim düşümü olabilir. Birde prizde bir şey takılı olmasa bile (piyasa diliyle yazayım) elektrik hattını döşeyen kişi bir kablo ile bir buattan bir sürü yeri beslemiş ve gerilim düşümüne sebep olmuş olabilir. Prizler size aynı görünse bile aslında aynı olmayabilir. Mutfağa komşu odadaki priz aslında kombi ile aynı hattan besleniyor olabilir.

Telefonların çoğunda 1 amperlik şarj cihazları olur. Bazı tablet veya büyük ekranlı cihazlarda quickcharger gibi isimlerle 2 Amperlik cihazlar geliyor. Bunlar normal sağlıklı prizler için çok düşük güçler. Ayrıca telefonların çoğu da şarj aletinden 1 amper (bazıları uygun şarj cihazı ile 1.5 Amper) akım çeker.

Bilgisayarların üserlerindeki eski Usb ler maksimum 500 mili amper çıkış verir. Yani normal şarj cihazlarının yarısı kadar. Bu sebeple genellikle dolum süresi daha uzun olur.

Birde önemli olan şarj cihazının gücü değil telefonun ne kadar akım çektiği. Yani 2 amper kapasiteli bir cihaz telefona 2 amper basmaz. Telefon ne kadar akım çekecekse o kadarını kullanılır. 1 amper akım çekecek telefonu 500 mili amper kapasiteli bir bilgisayar portu veya şarj aletine takarsanız , usb port veya şarj aleti kendine göre fazla akım çekileceği için ısıdan dolayı zarar görebilir.

Farkındayım sizin sorunun direk cevabı yok ama belki bir yardımı dokunur.

mehmetRS
14-12-2016, 11:49
İki farklı prizde şarjın farklı olması bir prizde diğerine göre daha fazla akım çeken birşey vardır trafo adaptör benzeri v.s
evde denemeyi yaparken 3 lüleri boşalttık, hatta direk prize taktığımızda oldu o ihtimali eleyebiliriz

Şu durumda olabilir. Ben kendi iPhone'umda şunu fark ettim. Cihaz yüzde 100 dolunca ve hemen fişten çıkarmayıp bir yarım saat daha dolmasını beklersem pil resmen 2-4 saat arası fazla gidiyor. 100 den düşmek için resmen mukavemet gösteriyor. Ama direkt tam şarj olup çektiğinde daha hızlı bitiyor.

Durumu araştırdığımda tam şarj olduktan sonra telefon yaklaşık bir yarım saat kadar daha şarj olabiliyormuş dağa sonra akımı kesiyormuş.
bu enteresanmış, mantıklıda aslında, tam %100 oldumu cektik mi cekmedik mi hatırlamıyorum muhtemelen hemen cekmemişsizdir cünkü sık sık ekranı takip etmedik

Genel bildiklerimi paylaşayım belki teşhis koymanıza yardım eder.

Ev içindeki prizlerde eğer sadece telefon takılıysa gerilim düşümü nedeni şarj ve kullanım süresinde ile bir fark olmaması lazım. Eğer aynı prizde çok akım çökebilecek ısıtıcı , yağlı radyatör vs gibi bir şey varsa belki gerilim düşümü olabilir. Birde prizde bir şey takılı olmasa bile (piyasa diliyle yazayım) elektrik hattını döşeyen kişi bir kablo ile bir buattan bir sürü yeri beslemiş ve gerilim düşümüne sebep olmuş olabilir. Prizler size aynı görünse bile aslında aynı olmayabilir. Mutfağa komşu odadaki priz aslında kombi ile aynı hattan besleniyor olabilir.

Telefonların çoğunda 1 amperlik şarj cihazları olur. Bazı tablet veya büyük ekranlı cihazlarda quickcharger gibi isimlerle 2 Amperlik cihazlar geliyor. Bunlar normal sağlıklı prizler için çok düşük güçler. Ayrıca telefonların çoğu da şarj aletinden 1 amper (bazıları uygun şarj cihazı ile 1.5 Amper) akım çeker.

Bilgisayarların üserlerindeki eski Usb ler maksimum 500 mili amper çıkış verir. Yani normal şarj cihazlarının yarısı kadar. Bu sebeple genellikle dolum süresi daha uzun olur.

Birde önemli olan şarj cihazının gücü değil telefonun ne kadar akım çektiği. Yani 2 amper kapasiteli bir cihaz telefona 2 amper basmaz. Telefon ne kadar akım çekecekse o kadarını kullanılır. 1 amper akım çekecek telefonu 500 mili amper kapasiteli bir bilgisayar portu veya şarj aletine takarsanız , usb port veya şarj aleti kendine göre fazla akım çekileceği için ısıdan dolayı zarar görebilir.

Farkındayım sizin sorunun direk cevabı yok ama belki bir yardımı dokunur.

akımın önemini yukarıda alper abinin mesajıylada anladım, sizde detaylıca anlatmışsınız teşekkür ederim.
buvattan hangi prize ne gidiyor,hangi buvattan kaç priz yada cihazı besliyor onu bir kontrol edeyim ben. Kombininki ile aynı prize taktığımızda sonucun diğerlerine göre cok farklı olması içten dğil, haklısınız :)