PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Domuz eti ithalatı Resmi Gazetede

fanatik
17-12-2016, 21:43
Domuz eti ithalatı Resmi Gazete’de - YENİ ASYA (http://www.yeniasya.com.tr/ekonomi/domuz-eti-ithalati-resmi-gazete-de_418447)

15 Aralık 2016, Perşembe 16:40

Ankara'da Resmi Gazete nin 7 Aralıktaki sayısında yayımlanan domuz eti ithalatına izin verilen tebliği konuşuluyor.
İddialara göre Et ve Süt Kurumu na verilen domuz ithalatına ilişkin kurumun bağlı bulunduğu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin de haberi yok.

İslam dininin kesinlikle yenilmesini haram kıldığı domuz eti, AKP Hükümeti tarafından kasaplık et statüsüne alınmıştı.

Resmi Gazete nin 7 Aralık sayısında yayınlanan tebliğe göre Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı olan Et ve Süt Kurumu, Moldova Cumhuriyeti'nden 500 ton taze, soğutulmuş veya dondurulmuş domuz eti ithal edecek. Bu ithalat sıfırr gümrük vergisiyle olacak.

qatrio
17-12-2016, 21:45
Olabilir ? Devletin dini ırkı olur mu ? Soframıza zorla sokucak değiller he varsa belirtmeden satan eden günahıda onun boynuna.

PROMINENT
17-12-2016, 21:48
bizde domuz eti yasak degilki ? avrupanin bir cok yerinden daha fazla uretim kapasitemiz var. bu hukumet zamaninda alinan bir karar bu. inanilmaz tesvikler var. bu haberi buraya niye tasidiniz ? her yediginiz eti helal et sanmayin :)

Emre-Dylan
17-12-2016, 21:57
Macrocenter'da domuz etleri satılıyor paketler halinde görmüştüm daha önce

westalim
17-12-2016, 22:11
macrocenter ithal ürünler marketi reyonu var kocamancana bakıyorsun diyor sana domuz eti alıyosun yada almıyorsun ve dini bütünsen oraya para kazandırasın gelmiyor :D
her markete gelirse ki bence pek sanmıyorum haber sadece yeniAsya gazetesinde varsa yalanda olabilir çünkü hükümt karşıtı bi gazete

Grimlord
17-12-2016, 22:29
Eminim yüzlerce kez domuz eti yemişizdir zaten restoranda, dönercide vs. :D

volume81
17-12-2016, 22:33
Eminim yüzlerce kez domuz eti yemişizdir zaten restoranda, dönercide vs. :D

o kadar da değil :) koymazlar koyamazlar çünkü pahalı :)

benim için no problem diyeceğim de gelen diğer etler'den vergi alınıyor mu ona bakmak lazım.

Vergi fetişi bir ülkede yaşayan vatandaş olarak vergisiz olması kafama takıldı :)

Grimlord
17-12-2016, 22:34

benim için no problem diyeceğim de gelen diğer etler'den vergi alınıyor mu ona bakmak lazım.

Vergi fetişi bir ülkede yaşayan vatandaş olarak vergisiz olması kafama takıldı :)

Valla olabilir ama üretimi aşırı ucuz diye biliyorum, deli gibi ürüyorlar :D

ghibli06
17-12-2016, 22:36
Yhu domuz Eti'ne niye takıldınız bu ülkede alkol serbest kerhane serbest milli piyango var , yıllardır bas bas bağırılıyor şeriat geliyor diye nerde şeriat Bumu şeriat

https://i2.wp.com/www.suskunmedya.com/images/haberler/chpden_musluman_halka_domuz_satisi_yapmis_h11790.j pg?zoom=2

https://i1.wp.com/www.suskunmedya.com/images/upload/chp%20ve%20domuz%20sat%C4%B1%C5%9F%C4%B1%20ve%20ka dir%20m%C4%B1s%C4%B1ro%C4%9Flu.png?zoom=2

eleştirenler neden sizin kesimden o zaman?

MehmeT.
17-12-2016, 22:39
Domuz avı sezonunda avlanan avcıların, vurdukları domuzları otellere sattıklarını okumuştum av forumların da.. Hatta cüzi bir miktara satıyorlardı, oteller de müşterilere yediriyordur herhalde :))

kurtbil

Birilerinin geliri arttırılacağı zaman hemen bir şeylerin vergisi kaldırılıyor zaten :) Pırlantadan vergi alınmaması gibi :)

volume81
Valla olabilir ama üretimi aşırı ucuz diye biliyorum, deli gibi ürüyorlar :D

öyle ucuz felan da değil :) hele ki türkiyede Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı canlı hayvan tarafında aşırı titiz davranıyor.

ör: tavuk yumurtası paketleyen bir tesiste açık da florasan veya ampul olamaz ( sebebi patlar çatlarsa içine düşmesin felan diye )

ama kanuna uygun geri dönüşüm tarzında sakatat karıştıran yerler tabikide var.

Domuz'a sıra gelene kadar neler var neler mesela yediğiniz steak'ler bile daha kanlı yumuşak olsun diye helal kesim olmuyor en basitinden :)

ülkecek domuz eti tüketecek kadar zenginleşemedik :D

İbrahim33
17-12-2016, 22:50

5 yıldızlı otellerdeki açık büfelerde at eti mi ararsın eşek eti mi ararsın domuz eti mi ne ararsan var :D adamlar nasıl çıkaracak maliyeti :D

volume81
17-12-2016, 22:53
5 yıldızlı otellerdeki açık büfelerde at eti mi ararsın eşek eti mi ararsın domuz eti mi ne ararsan var :D adamlar nasıl çıkaracak maliyeti :D

diğerleri olurda domuz olmaz diyorum işte :D pahalı :D

aklıma şu geldi :D

https://www.youtube.com/watch?v=qMJzqJ3WyfU

İbrahim33
17-12-2016, 22:59
Şöyle bir makale buldum google amca'da. şaşırmamak elde değil.

Turkiye'de Domuz Eti Yemeyen Kalmış mıdır? - GİMDES - Helal Gıda ve Helal Sertifikalama (http://www.gimdes.org/turkiyede-domuz-eti-yemeyen-kalmis-midir.html)

Yigit-Y
17-12-2016, 23:01
Domuz eti yasal

Yemek isteyen yer de

Şeriat gelince biz tam bir şeriatdan bahsetmiyoruz ki

Padişahlıktan bahsediyoruz

Yoksa şeriat gelsin ama cumhuriyet ile yönetilsin

Mesela ayakkabı kutusunda doları olan devlet bankası müdürü çükünden asılsın

Mesela kürdistana selam olsun diyen reisi assın o şeriat

Kızlara tecavüz edenlerin sülalesi asılsın mesela

Ya bir sürü örnek ver sabaha kadar

Bu ülkeye bir an önce idam gelmeli

Ve tüm vatan hainleri trt de canlı şekilde asılmalı

Siz başka türlü akıllanmazsınız :)

semavi
17-12-2016, 23:14
"Beyaz et" (anlamını biliyorsunuzdur) yeriz afiyetle... Ama Domuz Eti yemeyiz... Domuz eti daha günah ya...

Kul Hakkı yeriz, yetim hakkının üstünde tepiniriz... Ama domuz eti yemeyiz... Domuz eti daha günah ya...

Yurt dışına çıktığımızda en çok dikkat ettiğimiz şeydir Domuz Eti... Ama alkol, barlar, kızlar gırla gider (Herkesin kendi tercihi, saygılıyım, sadece tezatı yazdım)

*****, İslam dininin öğretilerinde yukarıdakiler en büyük günahlar, zina, kul hakkı vs...

Olaya din üzerinden bakmıyorum domuz etinde... Tamamen mahalle baskısı ve kültürel öğretiler... Mesele sadece helal haram olayı olsaydı, Alkol tüketimi de "bilerek" yediğimiz domuz eti kadar olurdu ancak... Ama alkol kullananların çoğu domuz eti yemez ülkemizde

Ben müslümansam, bana günah... Başkasına değil... Sahtekarlık yapıp araya karıştırmasınlar yeter... Herkes kendi inancına göre yaşayabilmeli... Domuz eti yiyene içten bir şekilde afiyet olsun derim, hakkıdır, saygı duyarım...

Kul hakkı yiyenin boğazında kalsın...

tylan
17-12-2016, 23:26
Arkadaşlar bu ülkede domuz çiftlikleri var siz neyin tartışmasını yapıyorsunuz ? Geçen yaz bodrum da migroslarda satılıyordu domuz eti. Burası hala laik bi ülke herkes müslüman kuralına uyacak diye bişey yok.

ghibli06
17-12-2016, 23:35
Fanatik-Dr.Ahmet abi böyle bir paylaşımda bulunarak tarihe not düşmüş sadece... hani Kurtuluş savaşından çıktığımızda düşman kuvvetlerce yakılan camilerin kalıntılarını temizleyenler nasıl 'cumhuriyet döneminde camilerimizi yıktılar!' diye suçlanmışsa ve de son 10 yılda kentsel dönüşü ayağına ülkede kaç tane caminin yıkıldığını kimse sorgulamamışsa, yarın bir gün 'domuz eti ithalatını dinsiz gavurlar serbest bıraktı!' demesinler diye yorum bile yapmadan konuyu açmış sadece, ne var ki bunda? asıl olay kimin ne yediği değil, kimin hangi haltı yediğidir...

GokhanRS
18-12-2016, 00:50
Zina suç olmaktan çıkarıldığında hiç bir akplide itiraz etmemişti zaten. Uçkur düşkünü diye hakaret eden akpliler reis yapıyorsa iyi yapıyordur demişti :) domuz konusunda ben laf etmicem, türkiyede sadece muhafazakar müslümanlar yaşamıyor. Zorlada yedirmiyorlar. Sizde üç kuruş kâr edicem diye marketleri zengin etmeyin, güvendiğiniz dostunuz bir kasaptan alın etinizi.

bayramoglu
18-12-2016, 01:01
yahu kardeşim mahallede bitek müslüman mı var :)

Sinan58
18-12-2016, 01:02
Serbestlik başka bir durum arkadaşlar, kokusu berbat bu lanet şeyin.

Eminimki birçoğunuz satımı serbest olursa bazı dükkanların yanından geçemezsiniz.

Belki benim fobim olduğundandır bilmiyorum ama kokusunu 2 kilometreden tanırım ve ciddi derecede direk midemi bulandırıyor.

Evime 500 metre uzaklıkta bir tane küçük otel vb biryer var sırf bu kokuyu duymamak için bisikletle ortamı değiştiriyorum.

Belkide fobim olduğu için sadece bana öyle geliyordur, bu yüzden yiyecek reyonlu avmlere falan gitmiyorum.

Bu arada migros"tan çikolata falan alırken arkasındaki sertifikaları kontrol edin.

Sinan58
18-12-2016, 01:05
Ha olay yabancı turist meselesiyse kimse bişey diyemez.

Grimlord
18-12-2016, 01:11
Serbestlik başka bir durum arkadaşlar, kokusu berbat bu lanet şeyin.

Eminimki birçoğunuz satımı serbest olursa bazı dükkanların yanından geçemezsiniz.

Belki benim fobim olduğundandır bilmiyorum ama kokusunu 2 kilometreden tanırım ve ciddi derecede direk midemi bulandırıyor.

Evime 500 metre uzaklıkta bir tane küçük otel vb biryer var sırf bu kokuyu duymamak için bisikletle ortamı değiştiriyorum.

Belkide fobim olduğu için sadece bana öyle geliyordur, bu yüzden yiyecek reyonlu avmlere falan gitmiyorum.

Bu arada migros"tan çikolata falan alırken arkasındaki sertifikaları kontrol edin.

Çoook haklısın. Kahvaltıda bile domuz ve fasulye yiyen Brezilyalı bir kızla 3 ay aynı evi paylaştım. Sabahları bildiğin domuz etinin üstüne yumurta kırıyordu. Bütün eve siniyordu kokusu.
Yemek yaptığı tencerede koku asla geçmiyordu, haftada bir tencere- tava takımı alıyordum, paranın yarısı abartısız çeyiz seti gibi tencere tavaya gidiyordu.

Caesar
18-12-2016, 02:17
Domuz avı sezonunda avlanan avcıların, vurdukları domuzları otellere sattıklarını okumuştum av forumların da.. Hatta cüzi bir miktara satıyorlardı, oteller de müşterilere yediriyordur herhalde :))

Yabani domuzla çiftlik domuzu farklı şeyler. Sallamış birisi.

ygtrn
18-12-2016, 03:15
müslüman noel kutlamaz....

kelalper
18-12-2016, 07:40
hey allahım yaa konuya bak. Yemek yerken domuz eti ile normal eti ayıramıyorsunuz zaten ağzınızın içinde tat siniri yok demektir. Tatları çok farklıdır. Kimseyi imrendirmek için söylemiyorum ancak domuz eti dana etinden çok daha lezzetlidir. Yaban domuzu eti inanılmaz lezzetlidir. Yaban domuzu dediğiniz hayvan doğadaki tavşandan farkli beslenmez. Normal domuzunda sürekli olarak çamur içerisinde yuvarlanma nedeni derisidir. Derisini nemli tutmak için sürekli çamurun içerisinde debelenir evet kendi pisliğide vardır o çamurun içerisinde. Siz kadınların girdikleri çamur banyosu organik mi sanıosunuz? O sıcağın içine giripte işemeyen yoktur. Ya da otellerde yüzdüğünüz havuz çok temiz mi sanıyorsunuz? Klor bakteri üremesini engeller ama insan sidiğindeki üre yok olmaz. Domuz eti neden haram olarak belirlenmiş bi araştırın. Domuzun sürekli çamur içerisinde yatmasından dolayı mı yoksa sıcakta kaldığında sığır etinden koyun etinden daha çabuk bozulduğu için tüketildiği zaman insanları hastalandırdığı için mi yasaklanmıştır. Ben kimsenin inancına bişey demiyorum ben dine inanmıyorum ama inandığınız ve savunduğunuz dininizin kitabını bir okuyun ve sorgulayın. Bunlar bunlar neden haram bunlar neden sevap diye.
Bir arkadaşta domuz etinin üzerine yumurta kırıp yiyor kahvaltıda demiş. Evet yerler bacon üzerinde yumurta kırıp yerler. O çıkmayan kokuda domuz eti kokusu değil bacon yapılıp kurutulurken sinen is kokusudur. Aynı tavada pastırma yapın pastırmanında kokusu geçmez.
Bu etin ülkeye sokulması sizleri neden rahatsız ediyor arkadaş. At eti eşek eti yiyor musunuz bilerek hayır ama arabistanda at eti ve deve eti satılıyor. Umman denilen yerde arap ülkesi domuz eti satılması yasak değil. Arabistanda heryerde yok ama bazı sitelerin içerisindeki marketlerde de satılıyor domuz eti. Kimse zorla boğazınıza domuz eti sokmuyor ki. Domuz eti daha pahalı merak etmeyin kimse sizi kandırarak domuz eti yedirmez ama at etini yedirir. Tavuk eti yerine martı eti yedirir yersiniz ama domuz eti aynı restoranda pişiriliyorsa gitmezsiniz. Çünkü kafanız o kadar çalışır. Çocukken size önemle tembih edilmiştir domuz eti günahtır yersen müslümanlıktan atılırsın demişlerdir sizde inanıp domuz etini beyninizde kötü olarak kodlamışsınızdır. Ama düşünmezsin o kadar kolay müslümanlıktan atılıyorsan bir kelime i şahadet ile de yeniden müslüman olabileceğin aklına gelmez. Allah ne demiş ne yaparsan yap bana kul hakkı yiyerek gelme ama istanbul trafiğinine bakıyorsun emniyet şeridinde milyon tane araba var. O kul hakkı yemek değil mi sanıyorsun. Oto galeri ilanlarına bakıyorsun arabaların hepsi boyasız diye geçiyor ama çoğu pertten dönme. Sorduğun zaman haberi yok ama günde 5 vakit Allahın karşısına çıkarken yüzü kızarmıyor.

İslamda herşey bitti herşey süper bi domuz eti ile sorununuz kaldı da onu mu çözemiyorsunuz arkadaş. Sen yemiyorsan azınlıklarda yemeyecek. Bu mudur hoş görülü dininiz. Sen oruç tutuyorsun diye herkes oruç tutacak restoranlar kapatılacak içki satılmayacak ahiret günü gelipte Allahın karşısına çıktığın zaman bak ben bunları bunları yaptım mı diyeceksin sana söz hakkı mı verecekler sanıyorsun e beyin engelli.

rodya
18-12-2016, 08:23
Yazıların bazılarını okudum da aslında bu akepeliler haklı amk. İçi boş özgüvenden mütevellit " bak sen bilmiyorsun cahilsin safsın ama ben sana doğrusunu ögreteyim" havasındasınız.
Bazı yazılara bakıyorum da domuz eti yememeyi cehalet olarak nitelendirecekler utanmasalar.
Konuyu açan arkadaşın da "bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" demek için konuyu açtığını düşünüyorum. Zira bu hükümet, aynen burdaki bazı arkadaşların "domuz eti yemem!!" yemem ben diyenleri cahil, geri olarak nitelendirmesi gibi, domuz eti yiyenleri " kafir" ilan edecek cinsten. Eğer bu hükümet böyle bişey çıkardıysa, hoş görüden değil para kazanacağı için müsaade etmiştir.

Evrenoz
18-12-2016, 08:51
Domuz etinden korktuğumuz kadar kul hakkından korksak, dünyada lider ülke olurduk..

Sadık Özyer
18-12-2016, 09:07
Bu domuz eti kac para protein degeri %28 yaziyor.

kelalper
18-12-2016, 09:16
Çok değişik dini batıl inançlarımız var ve bu tamamen inandığımız kitabı okuyup sorgulayamamaktan geliyor. Sorguladığın zamanda sen bunu sorgulayamazsın sen bunlara uymak zorundasın deniyor. Neden sorgulayamıyor arkadaş koyun mu bu adam.
Nereden kimin çıkardığı belli olmayan bir şey var. Ramazanda içki içilmez. Sebep? Bilen yok. Arkadaş içki her zaman günah kuranda ya da nerede yazıyor ramazanda içki içersen 2 kat günah kitlerim ben sana diye.
İçtiğinin ertesi gün cumaya gidilmez oruç tutulmaz. Neden? Kanda alkol vardır da ondan. Eeee kaç günde temizleniyor bu alkol kandan diye sorarsın 40 günde der Hoca denen efendi. Buyur sana suresi:
nisa 43- ey iman edenler! sarhoşken, ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüpken de -yolculuk halinde olmanız müstesna- boy abdesti alıncaya kadar namaza yaklaşmayın. eğer hastalanırsanız yahut yolculuk halinde bulunursanız yahut biriniz tuvaletten gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız, bu durumlarda su da bulamamışsanız, temiz bir toprakla teyemmüm edin. yani yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. allah afüvv’dür, günahları affeder, gafur’dur, hataları bağışlar." Perşembe akşamı; cuma günü öğlene kadar zaten ne söylediğini bilecek kadar içiyorsan, zaten Cumaya değil hastaneye git serum taktır alkol komasından ölme.

Yigit-Y
18-12-2016, 09:38
Zina yapar Muta nikahı ile günah işlemez

Sigara alkol içer ona da bir kılıf uydurur

Şans oyunu oynar o kumara girmez der

Kiranın bir miktarını elden alır vergi kaçırır

Çalışanlarının maaşlarını asgariden gösterir ayın 15 inde kalanı avans verir adamım diye gezinir

Karısını döver islamda yazar der

Karıya kıza bakar güzele bakmak sevap der

Yukarıdaki yazdıklarım müslümanlığın değil

Onun bunun çocukluğunun tanımıdır

Domuz etine takılanlara gelsin

Kul hakkı ye allah affeder
Küfür et git cumaya allah affeder
Zina yap muta nikahı ile allah affeder

Daşdaş geçtiğin için moku yemişsin haberin yok eğer müslüman isen :)

Müslümanlık çok zor bir dindir

kelime i şehadet getirerek olunmaz

Adam olunarak ahlaklı olarak olunur müslümanlık

Müslümancılık oynuyoruz sadece

Hayırlı Cumalar yazarak kandil bayram kutlarayak

Kurbanlarda fakir besleyeceğine buzluk alıp kışlık yaparak

Kuran ı arapça okuyup hiçbirşey anlamayarak

Yani daha çok şey yazılırda

Bırakın bu dini artık rahat etsin

Kuran salllayarak oy istemeyi bırakın

Hz Muhammed SAV gelse suratınıza tükürür siz yine yarabbi şükür dersiniz

Anlamazsınız

Dini rahat bırakın...

Laiklik neden gerekli onu bir araştırın

Din kul ile yaradan arasında olduğunu hatırlayın

Reisi mehdi zanneden mal oğlu mallar nefes alıyor bu ülkede...

tylan
18-12-2016, 09:54
Yabani domuzla çiftlik domuzu farklı şeyler. Sallamış birisi.

abi satlıyor şahidim.Ama yabancı müşteriye özellikle yaban domuzu diye servis ediliyormuş. çünkü gördüm özellikle büyük domuzların arka bacaklarını kesip buzlukta saklıyorlar ayvacıkta köylüler belli zamanlarda gelip alıyorlarmıs

exca-
18-12-2016, 12:07
Yine bilmeden araştırmadan yazanlar olmuş, başka bir konuda söylemiştim yine söylüyorum. Milletçe en büyük ayıbımız, eksiğimiz; okumuyor, araştırmıyor oluşumuz. Bilgimiz yok ama fikrimiz çok.

Domuz eti ile ilgili ufak bir araştırma yapılmış olsa yukarda yazılan, kokusu bu hastalığı şu aa Türkiye'ye domuz eti girdi uff gibi söylemler hiç olmaz. Domuz üretimi yapılmıyor değil, Türkiye'de domuz üretimi var fakat çok kısıtlı bir üretim mevcut. İkincisi ayyy bize domuz yedirecekler diye bir olay Türkiye sınırlarında mevcut değil, Türkiye'de domuz etinin kilosu dana etinin 4katı civarında. Ayrıca bir kesim inanır yemez, bir kesim inanmaz yer. Markette zorla satılan, restoran da zorla servis edilip yedirilen başka birşey olmadığı gibi bu da sizin elinizde. Ülke'de takılacak onlarca yüzlerce sorun sıkıntı var, elalemin mutfağına girene kadar onları yazın çizin düşünün.

SekoLive
18-12-2016, 12:28
Domuz etinden korktuğumuz kadar kul hakkından korksak, dünyada lider ülke olurduk..
Alkolde haram deniyor, domuz etide

Bi çoğumuz alkol içmiş veya içiyor
Ama ben dahil cogumuz domuz eti yememiştir.

Yiyenede dinden ciktin gozuyle bakariz/bakarlar.

Bunun alkolden ayrılan tarafini kendi adima tam bulamadim bilen varda bi yazsin öğrenmek istiyorm
Arada ince bi fark yada kacirdigikz bisey varsa bilelim.

MetalliHead
18-12-2016, 13:08

Bunun alkolden ayrılan tarafini kendi adima tam bulamadim bilen varda bi yazsin öğrenmek istiyorm

Domuz yenmemesi biraz daha kültürel bir olay . Bizim mutfaÄ£ımızda yok . Alkol ise kımızla beraber mutfağımıza girmiştir

Vtec_2
18-12-2016, 13:12
Macro ve bazi karfurlarda domuz eti satiliyor. Ha bu millet yillarca esek eti at eti yemis. Bu cok fazla sorun olmaz heralde.

XSi
18-12-2016, 13:48
Domuz eti işleyen tesisler vardı zaten, hatta birkaç sene önce duzenleme ile domuz eti işleyen, beyaz et işleyen ve kırmızı et isleyen üretim hatlarının sabitleyerek, et çeşitlerinin karıştırılmaması ile ilgili bir düzenleme dahi yapıldı.

Caesar
18-12-2016, 14:46

Asfags dfomuzun ekstra bir günahı yok ya alkol gibi geçiyor kitapta. Bu olay şeyden geliyor sanırsam. Şimdi insanlar domuzdan iğreniyorlar hiç yememişler ya o yuzden bu günahı işlememek çok kolay çünkü sigara alkol gibi canında çekmiyor. Kendine hakim olacak bir sebep yok. Çok basit yani yemiyorsun günah işlemiyorsun.

O yüzden en kolay yaptıkları şeyi sanki en büyük günahmış gibi yansıtmışlar adam öldürmüş gibi yani . YEMİYORUM SAKIN YEME. ÇOK GÜNAH.

En kolay şeyi yapabildikleri için seneler boyunca bu en kolay şeyle övüne övüne övüne toplumda domuz olayı bu hale gelmiş. Yoksa kıçı kırık domuz afedersin bence alkol daha tehlikeli sonuçta alkol alıp etrafa zarar verme şansın %90 iken. Domuz yiyipte "Yaaiiiii abiijim... İYYYYYY YİİİİEEEERİİİİİNE:...." diyen olmamıştır.

BKZ:
952b6612ech4Tx101084UcQq6c8dbcd253

Otto_Skorzeny
18-12-2016, 15:25
Uzun zamandır satılıyor zaten ülkede sadece Müslüman yaşamıyor ki. Bende Müslümanım ara sıra yiyorum domuz eti, günahı bana. Her şeye karışmaya ne meraklıyız a.k

semavi
18-12-2016, 15:26
Ben kara lahana kokusundan çok daha fazla rahatsız oluyorum :) (Karadenizli arkadaşlar kızmasın :) ) Yurt dışında domuz eti kokusundan rahatsız olduğumu hiç hatırlamıyorum, demek ki çok seçici değilmişim o konuda...

Koku vs göreceli şeyler...

Hükümet domuz eti ile ilgili bir düzenleme getiriyor ise, o işte bir kâr vardır... Ya bir rant, ya bir vergi kaybı yada standartlarla ilgili bir durumdur...

Aslında başa standart, sona rant koymamız lazımdı sıralama da ama ülkemizde bu sıralama farklı oluyor :) Bknz: ikinci el itfaiye aracı, İrandan elma ithalatı vs :D

Ben domuz eti, at ve eşşek eti tercih etmiyorum... Hile ile karıştırılırsa (ki domuz pahalıymış, Türkiye'de zor gibi) buna karşıyım...

Diğer türlü herkes istediği yiyeceğe sorunsuzca ulaşabilmeli... Tabi bu noktada "korelilerde köpek yesin o zaman" diye bir cevap gelirse buna cevap verebilecek kadar cesur hissedemiyorum kendimi Türkiye'de :)

Maalesef tezatlıklarımız çok fazla... Hamaset ile beslenen bir toplumda bu tezatların sık görülmesi rutin bir durum... Söylem üzerine inşa edilmiş bir bilinç var...

Yatırdın domuzu, boğazlıyorsun... Abi ne yapıyorsun? diyene "yiyeceğiz gardaş" dedin... Linç edilirsin...

Yatırdın eşini, boğazlıyorsun.... Abi ne yapıyorsun? Diyene "namus"dedin...

Neyse ya...

İyi forumlar...

Otto_Skorzeny
18-12-2016, 15:27

Sen ve senin gibiler dinden çıktın gözüyle baksa ne olur? Mehdisiniz de haberimiz mi yok?

semavi
18-12-2016, 15:30
Sen ve senin gibiler dinden çıktın gözüyle baksa ne olur? Mehdisiniz de haberimiz mi yok?

Bence sen SekoLive'in söylediği ironiyi yanlış anladın Otto_Skorzeny

ÖmerF.Bayar
18-12-2016, 15:34
Domuz gerçekten ağır kokuyor, birkere Londrada bilmeden yemiştim tadı tuhaf gelmişti valla açtım doymak için zorla yedim sonradan öğrendim domuz olugunu, aklıma gelmemişti acaba domuzmudur falan diyede düşünmedim,
Domuz eti uzun zamandır satılıyor marketlerdeç Yeniköy macrocenter da hep var, ki bu ülkede her dindende insan var olsun ama ortadoğu ulklerindeki gibi ayırsınlar bence domuz standını üstünede not for muslims yani muslumanlar için değildir yazsınlar en azından karışmamış olur etler.

Caesar
18-12-2016, 15:37
Öyle demeyin gurmelere göre en lezzetli etler;

1.İnsan eti
2.Domuz eti
3.Kuzu etiymiş :)

ÖmerF.Bayar
18-12-2016, 15:41
Öyle demeyin gurmelere göre en lezzetli etler;

1.İnsan eti
2.Domuz eti
3.Kuzu etiymiş :)

Benim çevremdede domuz yiyenler ama marketten falan almıyorlar,
Yabam domuzunu hiçbişeye değişmem diyen tadıklarım epey var, onunda hepsini yemiyorlar yaşlı olanıydı doğru hatırlıyorsam yedikleri.
Kuzu zaten herturlu gider :)

Yiğit G.
18-12-2016, 15:56
Domuz etine takılan müslüman arkadaşları anlamak mümkün değil.. normalde de anlamak mümkün değilde bu şekilde 5 kere mümkün değil..

Yahu en büyük günahlardan birkaçı

Livata ve zina yapmak,
Yalan söylemek ve iftira atmak
İçki içmek
Kumarın her türlüsü
Faiz parası yemek
İsraf etmek

şimdi islamdaki en büyük günahlardan birkaçını aldım.Domuz etine takılan arkadaşlar yukarda ki maddelerin hiçbirini yapmıyormusunuz ? Eğer yapmıyorsanız hiçbirini lafım size değil eyw ama yukardakilerden herhangi birini yapıp domuz etine laf söylüyorsanız komiksiniz , daha dogrusu naylondan inançlısınız :) Geçiniz bu işleri :)

SekoLive
18-12-2016, 16:41
Sakin ol kardeş, domuz eti yemiş olabilirsin benim ilgi alanim degil gunahin sevabın.
semavi eyvallah:)

@ceasar saolasn bilgilerin için

Evrenoz
18-12-2016, 16:57

Cevabı basit :)

Hep derim bu millet işine geldiği kadar müslümandir diye.. Hakaret veya aşağılama değil cidden böyle..

İçki içenler, emniyet şeridi kullananlar, iftira atanlar, dedikodu yapanlar, kibir içinde yaşayanlar, küfür edenler, kul hakkı, faiz, kumar, gıybet.. Bunların hepsi biziz.. Benim, sensin, o, onlar... Biz yani.. E bunlar yasak değil mi dinimizde? Yasak.. Yapıyor muyuz? Yapıyoruz..

Niye yapıyoruz madem yasak? E işimize öyle geliyor..
Peki mübarek domuz da yasak, ona niye şeytan muamelesi yapıp yasaktır, günahtır diye yemiyorsun? O d öyle işimize geliyor.. işimize gelen yasağı çiğniyoruz, gelmeyeni cignemiyoruz.. Canımız hangisini isterse..

997TT
18-12-2016, 21:15
Domuz etı farklı...
Yanı cıftlık domuzu cıdden kokuyor ama yaban domuzu,hele soyle 1 yasına gelmemıs dısının sırtından fume oldu mu,offf!
Gunah? Kım demıs....

MCN21
18-12-2016, 21:23
Baconda mi yemiyek :D Baslik acilacak bir durum yok bence, istemeyen sevmeyen yemez bitti gitti.

Anıl E.
18-12-2016, 21:35
Yhu domuz Eti'ne niye takıldınız bu ülkede alkol serbest kerhane serbest milli piyango var , yıllardır bas bas bağırılıyor şeriat geliyor diye nerde şeriat Bumu şeriat

Şeriatçı kambooo

997TT
18-12-2016, 23:41
Hayat kadini sayisi son 5 yilda 2'den fazla katlanmis. Hayaldi gercek oldu...

ayhanas
19-12-2016, 06:40
Domuz eti sadece müslümanlara değil yahudilerede
haram kılınmıştır.
Ta ki 1950 li yıllarda bile insan saglıgı ile ilgili araştırmalarda trişinli
Kurtlar keşif edilmiş olup, fazlaca sayida da makale vardir .
Dr Glen Shepherd 1950 li yıllara ait makalesine ulaşabilir ve bakabilirsiniz nettden .

Konuya dönecek olursak ;

İbadetler ve haramlar tamamıyla Allah’ın iradesine ve isteğine göre belirleniyor.İslam'ın tüm emir ve yasaklarına bu şekilde bakmamız gerekir. Yani Allah böyle emretmiş veya böyle yasakladığı için bunu yapıyoruz.*Domuz etinin hiçbir zararı olmasa bile, sırf Allah emrettiği için biz onu yememeliyiz.*Zira yaratıcı kullarına yasaklamıştır.
Yaratıcımızın emrine uymakla mükellefiz.Tartişma veya v.s. olsun diye yazmadım bilinsin istedim .Nette tüm bilgiler el altinda ve güncel .Tüm herkesin inancina ve inaçli olmayışına saygi duymak zorundayız bu da bilinsin .

MDeniz
19-12-2016, 07:34
Her türkü boku yiyoruz . Her türlü yasağı çiğniyoruz konu domuz olunca adını bile anmak Günah oluyor ilginç :)

Yigit-Y
19-12-2016, 08:23
Türkiye stüdyo daire sayısı son 10 yılda kaç kat arttığını biliyormusunuz

Günlük kiralık evlerin peki

Yada otellerin sorgusuz oda verişini

:):):)

Trance-R
19-12-2016, 09:00
Niye herkes satıştan falandan bahsediyor.

Bu ülkedeki herkes, Müslüman mı ? yemek isteyen yer arkadaş !!!

osmanaydo
19-12-2016, 09:46
"Her boku yiyoruz, domuzu da yiyelim" mi diyosunuz? :)

kelalper
19-12-2016, 09:47
Domuz etinin islam tarafından afaroz edilmesinin nedeni diğer etlere oranla çok daha çabuk bozulması ve insanlara bulaşıcı hastalık bulaştırmasıdır. Evet musevilikte de yasaktır domuz eti bununda nedeni aynıdır. O tarihlerde saklama koşulları çok kötü olduğu için domuz etini kestin hemen tüketmek zorundasın. Domuz etini balık gibi güneşin altına tuzlayıpta asiim kurusun sonra tüketirim gibi bir olayın yok. Hemen çürür. Domuz pastırması bile belli bir sıcaklıkta serin yerde üretilir. Öyle kayserideki gibi tavana asiim de olsun diye bir şeyi yok. Çok çabuk bozulduğu içinde kolera veba gibi tehlikeli hastalıklara neden oluyor. Savaş zamanları insanlar yıkamayacakları kaleleri kuşatıp insanların ölü insanlardan dolayı hastalanıp kapıları açmalarını beklerlermiş. Ortadoğuda insanlar domuzu fazla tüketmedikleri için kesip bir miktarını tüketip diğer kısmını sığır eti koyun eti gibi toprağın içerisinde saklarım bişey olmaz diye düşündükleri için evet musevilikte ve islamda domuz eti sakıncalıdır. Ama bir çok musevi şu anda hiç düşünmeden domuz eti tüketiyor. Çok fanatik olanlarda domuz etine şeytan muamelesi yapmıyor ama.

semavi
19-12-2016, 09:52
Alakasız gibi görünse de kısa bir bilgi kelalper in dediğine ek olarak...

İlk kitle imha silahı&Biyolojik silah şekillerindendir veba...

Kuşatmalarda vebalı insan parçaları ile, vebalı fareler surlardan içeri fırlatılır ve içeridekilerin vebadan kırılması sağlanırdı.

İnsanoğlu gerçekten çok ama çok vahşi...

ÇALIŞKAN
19-12-2016, 10:25
"Allah sizlere yalnız leşi, kanı, domuz etini, bir de Allah'tan başkası adına kesilenleri haram kıldı." (Bakara, 2/173; Nahl, 16/115)

"Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkasının adı anılarak kesilen... hayvanlar sizin için haram kılınmıştır." (Mâide, 5/3)

"Ey Muhammed, de ki: Bana vahyolunanlar arasında, yiyen bir kişinin yediği herhangi bir şeyin haram olduğuna dair bir hüküm bulamıyorum. Ancak leş veya akıtılmış kan, yahut domuz eti ki bunlar pistir, yahut doğru yoldan çıkarak, Allah'tan başkasının adı anılarak kesilen hayvanların yenmesi haramdır... " (En'âm, 6/145)

ÇALIŞKAN
19-12-2016, 10:35
Domuz etinin insana zararlı olduğu tıp tarafından da ortaya konulmuştur. Doktor Glen Shepherd, Washington Post gazetesinin 31 Mayıs 1952 tarihli nüshasında yazdığı bir makalede bu konuda özetle şunları yazmıştır:

"ABD ve Kanada'da yaşayan insanların 1/6'nin adalelerinde, trişinli domuz eti yedikleri için, trişin kurtları vardır. Bunların çoğunda hastalık arazı görülmez. Yavaş yavaş iyileşir, bazıları da ölür. Bir kısmının sol tarafı felç olur. Hepsi de dikkatsizce domuz eti yemişlerdir. Bu hastalığın bağışıklık ve tedavisi yoktur. Ne antibiyotikler, ne de diğer ilaç ve aşılar bu küçük ve öldürücü kurda tesir etmez. Tek çare bu mikrobun bulaşmasını önlemektir... Trişinlerin sebep olduğu hastalığın belirtileri elliden fazla hastalığın belirtilerine benzer. Etleri tuzlama ve tütsüleme gibi metotlar trişinleri öldürmez. Mezbaha kontrolleri de trişinli etleri teşhis için yeterli değildir."

ÇALIŞKAN
19-12-2016, 10:38
Domuz eti ile insana bulaşan tehlikeli hastalıklardan birisi de trişin hastalığıdır. Domuzlar bu hastalığı trişinli fare yemek veya trişinli domuz eti ile beslenmekle alırlar. Fakat trişin domuzlarda ağır bir hastalik yapmaz. Halbuki insanlarda, çok tehlikeli ve öldürücü bir hastalık meydana getirir. Domuz etiyle alınan trişin kurtçuklar, mide ve bağırsak yoluyla kana geçer. Böylece de, bütün vücuda yayılırlar. Trişin kurtçukları özellikle çene, dil, boyun, yutak ve göğüs bölgelerindeki kas dokularına yerleşirler. Çiğneme, konuşma ve yutma adelelerinde felçler meydana getirirler. Yine kan damarlarında tıkanıklığa, menenjit ve beyin iltihabına sebep olurlar. Bazı ağır vakalar, ölümle sonuçlanır. Bu hastalığın en kötü tarafıysa, kesin bir tedavi şeklinin olmamasıdır. Trişin hastalığı, bilhassa Avrupa ülkelerinde yaygındır. Sıkı veteriner kontrolleri yapılmasına rağmen, İsveç, İngiltere ve Polonya'da trişin salgınları görülmektedir. Yurdumuzdaysa, yerli Hristiyanların dışında trisin hastalığı görülmemiştir.

997TT
19-12-2016, 10:46
O kadar zararli ki yedi millet yiyor ve bu yiyenlerin bazilari tip ve teknoloji alaninda cok ileriler...

Otto_Skorzeny
19-12-2016, 10:48
Sakin ol kardeş, domuz eti yemiş olabilirsin benim ilgi alanim degil gunahin sevabın.
semavi eyvallah:)

@ceasar saolasn bilgilerin için

Algida sikinti yasamisim, affola. :D

Tayfun.O
19-12-2016, 11:11
Türkiye stüdyo daire sayısı son 10 yılda kaç kat arttığını biliyormusunuz

Günlük kiralık evlerin peki

Yada otellerin sorgusuz oda verişini

:):):)

Abi bizim burada bi tane otel kampanya yapıyor yılbaşında :D (Belirtmekte fayda var Isparta'nın En büyük oteli :D)

Berkan
19-12-2016, 12:37
Biz şimdi domuz Eti yemediğimiz içinmi geri kaldık

Hiç bişey demeye gerek yok neden geri kaldığımızın cevabı; senin o yazıdan cıkartığın alakasız anlam ve peşine yerleştiğin cevabın içinde yatıyor :) kafa temizzzzz

semavi
19-12-2016, 13:02
Domuz eti daha ucuz ise neden karıştırıyorlar merak ettim. Acaba perakende de pahalı fabrikasyonda daha ucuz olabilir mi?

Bu bakanlığın yeni açıkladığı liste. Et-süt gibi ürünlerde hile tespit edilenler...

http://t24.com.tr/files/20161219124746_gida-bakanligi.pdf

ghibli06
19-12-2016, 13:06
Beyler, özgür bir ülkede yaşayacaksak herkese saygı göstereceğiz... bakın ben İtalya'da iken, lokantada sorarlardı, 'nerelisiniz?' diye, asıl sordukları ise hangi dine bağlı olduğum, 'Türküm' dediğimde 'şu numaralı yemeklerimizde domuz eti kullanıyoruz, tercih etmeyebilirsiniz...' derlerdi... ne kadar medeni değil mi? ne kadar nazik... o adam bir şekilde benim inancıma saygı gösteriyorsa biz de yiyenlerin inancına saygı duymalıyız...

fakat burada konu çok başka, otobüsleri bile haremlik selamlık yaparken, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? ya da 'müslüman mahalesinde salyangoz satma!' zihniyeti neden domuz eti ithalatına izin verdi? bu izni eğer başka bir parti verse şu anda domuz eti satan yerler taşlanır mıydı? Moldova elçiliği önünde 'dinime etime dokunma!' gösterisi yapılır mıydı? köşe yazarları hükümeti eleştirir miydi?

yoksa bana ne kim ne yerse yesin...

KGüneyli
19-12-2016, 13:27
Yememde, etrafımdakilere yedirmemde..

ulasoztas1
19-12-2016, 13:36
Ne etmiş arkadaş o kadar bahsettiniz ki insanın canı çekiyor :D

ÇALIŞKAN
19-12-2016, 13:47
vergi alınan devletin kasasına dolduran herşey günahıyla sevabıyla yöneticilerin sorumlulugunda aklıma şu söz geldi:.

Muhammed aleyhissalatü vesselamı, hak peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki, Fırat kenarında bir oğlak kaybolsa (yahut bir kurt bir koyunu kapsa) korkarım ki kıyamet gününde onun bile hesabı Ömer'den sorulur!

Berkan
19-12-2016, 13:59
Daha yazacak ayet sur sure cüz falan kaldımı

http://2.bp.blogspot.com/-dHrVsBsdNBg/UNCACBg1vZI/AAAAAAAAE2c/tUyMI0NsB0U/s1600/loadingkapakresimlerisuite4.jpg

ÇALIŞKAN
19-12-2016, 14:02
sende sıkıntı mı oluyor

Octane
19-12-2016, 14:38
Yemek isteyen yer. Ben yine yemem. Hem bana gerçekten pis bir hayvan gibi geliyor domuz.

Kedi köpek yılan çıyan köpekbalığı böcek maymun v.s. niye yemiyorsam domuzu da ondan yemiyorum. İğreniyorum.

Ama birileri bunu yemek isteyebilir. Benden uzak olsunlar ama yesinler, ne diyebiliriz ki.

Kendisi gibi düşünmeyen herkese saldırmak çok komik bir şey. Benim yukarıdakilere ek olarak mayonezden de midem bulanıyor. Ama mayonez yiyenlere saldırmıyorum.

clioGT
19-12-2016, 14:43
bu mudur?
mesele şimdi ülkedeki domuz eti midir?:D

997TT
19-12-2016, 22:12
Biz şimdi domuz Eti yemediğimiz içinmi geri kaldık

Evet evet,ondan geri kaldik...
Allah'im sen alil fikir ver. Aslinda yazdiklarin ve yazdiklarimdan anladiklarin ulkemizin ana sorunu...
Cehalet ile mucadele en buyuk savasdir,demis bir dusunur....

GokhanRS
19-12-2016, 22:42
sende sıkıntı mı oluyor

Konumuz domuz haram helal konusu değil ki, burda ki müslüman olan arkadaşlar mal değil. Hepsi biliyor haram olduğunu. Alkolü nasıl biliyorlar ise o kadar net biliyor. Asıl meselemiz müslüman olmayanların yada olupta günahı tınlamayanların yediklerine içtiklerine saygı duyacakmıyız?
Ben herkese saygı duyalım diyorum. Bunun için bir ayet varsa yolla gelsin bende saygısızlaşayım.

Işık
20-12-2016, 07:21
Kısa ve net özetleyeyim: Her koyun kendi bacağından asılır.

Sen yemezsin saygı duyarım, yiyen de hesabını sana değil Allah'a verecek, onun için sana en fazla yememesini tebliğ etmek düşer, sonrası onun problemi.

(Burada "sana" diyerek kimseyi hedef almıyorum, ortaya konuşulmuş bir laf. Kişisel algılamayın.)

clioGT
20-12-2016, 08:27
yazık gunah abiler kardeşler, yani bu konuyu şuanda tartışmak, bir birinizi kırmak bile yersiz bence.
domuzu yersin sıçarsın gider, içkiyi içersin işersin gider, günahı sevabı neyi varsa yiyene içene sıçana..
ama sönen ocakların? babasız kalan evlatların vebali? yetimlerin? eşlerini kaybedenlerin? vatanı,bizi savunurken şehit düşen askerlerin polislerin? madenlerde, inşaatlarda vs yetkililerin sorumsuzluklarından zafiyetlerinden ölenlerin? Türkiye'nin bundan başka gündemi olmaması lazım.

ülke bu kadar karışmışken, bu kadar sıkıntı varken Allah aşkına dert bu mu şimdi?

neyse bugun Avrasya Tüneli açılacak...