PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Warm Hatch | Alfa Romeo MiTo

Sayfa : [1] 2 3

rahmitanir
18-12-2016, 21:11
Günümüz hot hatch'leri 200 hp civarı araçları çıtır çerez niyetine yediklerinden, 155 hp'lik minik bir Alfa, ancak warm hatch olarak tanımlanır. Tabi konuya benim açınızdan bakınca, 1145kg'lik bir minik, 155hp'siyle beni yeterince ısıtacaktır.

Bu mantıkla, yaklaşık 3 aydan fazla bir süredir forumlardan, araba satış sitelerine kadar fellik fellik temiz bir MiTo arıyordum. Tabi bu süreçte genel olarak herkesin tepkisi "oğlum sen kafayı mı kırdın, artık baba oluyorsun, n'apcan 3 kapılı arabayı" şeklindeydi. Sağolsun tüm bu süreçte en büyük destekçim eşim oldu. Sonuçta çocuğumuz doğunca (ki artık sadece haftalar kaldı) arka koltuk sadece anne ve çocuğa ait olacak. Bir başkasını arabada taşımaya ön koltuk harici zaten yer olmayacak. Yani arka koltuğu çocuk koltuğu, bagaja da çocuk arabası sığdıktan sonra dert kalmıyordu.

İç hacme dair kafadaki soru işaretlerini gidermek için TT'nin MiTo sorumlusu:) Umut melek 'ten rica ettim, arabayı yakından incelemek için, sağolsun o da kırmadı. Eşimle arabayı yakından görünce iç mekanla ilgili aklımızda hiç soru işareti kalmamıştı, "bu iş olur" deyip yola koyulmuştuk.

Eylül sonlarına doğru Aydın'da güzel bir MiTo denk gelmişti. Son anda bir kararsızlık ile aracı almadım ve ertesi gün araç Ankara'ya satıldı. Sonrasında ise o arabayı almadığıma çok pişman oldum. Çünkü hem İzmir yakınlarında hiç araç ilana düşmüyordu, hem de uzak şehirlerde ilana düşen araçlar onca yolu tepip görmeye gitmeye değer gibi durmuyorlardı.

Derken aylardan aralık oldu ve ben ciddi manada umudumu yitirmiştim. Artık Civic ile yola devam edeceğime kesin gözüyle bakıyordum. Derken, ofiste masama oturup sabahın körü internet keyfimi yaparken o arabayı, Aydın'daki MiTo'yu gördüm. Araç Ankara'da ilana düşmüştü. Neredeyse iki ay içerisinde aracın tekrar ilana düşmüş olması biraz şüphe uyandırmıyor değildi. Ama tam olarak bu aracı almadığım için deyim yerindeyse"köpek gibi" pişmandım.

İlk iş olarak aradım ilandaki numarayı, genç bir arkadaş, yurt dışına yüksek lisansa gideceği için aracı satacağını söylüyordu. Arkadaş ilk intiba olarak bende olumlu bir etki bırakmıştı. İkinci adım, araba bilgisine güvenebileceğim bir arkadaşın aracı yerinde görüp onun fikirlerini almaktı. bu noktada Otopark editörlerinden bir arkadaş sağolsun, beni kırmadı. O da hem aracın sahibi hem de araç için iyi şeyler söyledi. Sonrasında telefonda aracın fiyatı için anlaştık ve atladık gitti Ankara'ya. Çıplak gözle de görünce araç içimize çok sindi. Sadece benim değil, 40 yıllık usta olan babam da aracı onaylayınca, MiTo'yu alıp Ankara'dan İzmir'e getirdik.

İlk etapta koltuklardaki ufak tefek lekeler silindi, farlar parlatıldı, yırtık olan vites körüğü değiştirildi, sigortası yanmış 12V beslemesi tamir edildi. Sırada LPG'nin takılması ve triger'in değişmesi var. LPG yarın takılıyor. triger ise kilometresi gelmemiş olmasına rağmen yıldan dolayı değişmesinde fayda var.

Tabi insan yeni araba alınca içi kaynıyor, illa bi ufaktan aksiyona girmek istiyor. Durum böyle olunca yapıştırdım Çukurköy yoluna. Sonuç... Sonuç bu ilk sürüş videosu oldu:

https://www.youtube.com/watch?v=97OzjSlILSE

Şunlar da numunelik olaraktan bir kaç foto şurada dursun:
http://i.hizliresim.com/ErrzzD.jpg (http://hizliresim.com/ErrzzD)

http://i.hizliresim.com/jXXvvg.jpg (http://hizliresim.com/jXXvvg)

http://i.hizliresim.com/2nnYYO.jpg (http://hizliresim.com/2nnYYO)

Emektar Civic'imi de selam olsun:
http://i.hizliresim.com/ZMMAAz.jpg (http://hizliresim.com/ZMMAAz)

Bu araçla çekecek videomuz, girecek aksiyonumuz daha çok var. Hepsini sizlerle bu başlık altında paylaşmak dileğiyle...

mertkaya
18-12-2016, 21:48
Abi genelde çocuk olunca büyük arabaya geçilir, senin mantık biraz ters olmuş ama olsun araba güzel güle güle kullan :D

mert5
18-12-2016, 21:55
Eldiven +50 beygir lutfen, toplamda 205 beygir eder ...

Hayirli ugurlu olsun abi, guzel gunlerde gule gule kullan :)

i-vtec07
18-12-2016, 21:57
Hayırlı olsun :) orta veya son iptali gibi ufak bi eksoz oynaması tavsiye ederim . Yada spor bi son susturucu.

rahmitanir
18-12-2016, 22:07
Abi genelde çocuk olunca büyük arabaya geçilir, senin mantık biraz ters olmuş ama olsun araba güzel güle güle kullan :D

Sağolasın. Sonuçta 3 kişilik çekirdek aile için yeterli bir araç.

Eldiven +50 beygir lutfen, toplamda 205 beygir eder ...

Hayirli ugurlu olsun abi, guzel gunlerde gule gule kullan :)

Kask ile de bi +50'si daha var hocam;)
Eldivenleri karting + pist günleri için almıştım ama ilk kez bugün kullanmak nasip oldu. Ama hakkaten el kaydırmama konusunda çok hoşuma gitti.

Hayırlı olsun :) orta veya son iptali gibi ufak bi eksoz oynaması tavsiye ederim . Yada spor bi son susturucu.

Doğrusu ben stock takıntısı olan tayfadanım. Yüksek ihtimalle arabayı kurcalamam. Ama bakarsın 6 ay sonra sıkılıp arabaya girişebilirim...

SinanAdalı
18-12-2016, 22:21
hayırlı olsun kazasız belasız inşallah. Bi ara vites atarken bi şangırtı geldi o neydi öyle ?

rahmitanir
18-12-2016, 22:26
hayırlı olsun kazasız belasız inşallah. Bi ara vites atarken bi şangırtı geldi o neydi öyle ?

Çekim yapmadan hemen önce arabada temizlik yapmıştım. O sebeple bagajda ufak bi el süpürgesi, bir kaç temizlik malzemesi kutus bagajda sabitlenmemiş halde duruyordu. Ondan bagajda baya bi patırtı koptu çekim esnasında. Duyduğunuz ses de o sestir hocam.

ibrahm_38
19-12-2016, 00:53
Hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin, küçük hızlı arabaları bende her zaman sevmişimdir :) lpg bahsini görünce yakın arkadaşıma gulietta aldık yakın zamanda 170lık yakıt şehir içi 9.5 10 lt altına inmiyor lpg düşünüyor oda, taktırdıktan sonra ki izlenimlerinizi ve yakıt değerlerinizi paylaşırsanız bize de fikir olması açısından memnun olurum :)

ham
19-12-2016, 01:08
Güzel tercih hayırlı olsun kazasız belasız :)

MBuğra
19-12-2016, 01:28
Guzel secim, hayirli olsun.

Madem arka koltuk sadece minik ve annesine ait olacak, yerinizde olsam on yolcu koltugunu sokerim. Hem annenin rahatca inip binmesine yardimci olur, hem fazladan hareket alani verir ve ayaklarini uzatip rahat etmesi saglar hem de bebek arabasi ivir zivir icin yer acilir. Yalniz bu durumda annenin emniyet kemerinin surekli takili olmasinda fayda var.

Baktiniz koltuga ihtiyac var, geri takarsiniz, alti ustu 4 vida. Saglam bir circir ile maksimum 10 dk. alir. :)

rahmitanir
19-12-2016, 07:15
Hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin, küçük hızlı arabaları bende her zaman sevmişimdir :) lpg bahsini görünce yakın arkadaşıma gulietta aldık yakın zamanda 170lık yakıt şehir içi 9.5 10 lt altına inmiyor lpg düşünüyor oda, taktırdıktan sonra ki izlenimlerinizi ve yakıt değerlerinizi paylaşırsanız bize de fikir olması açısından memnun olurum :)

Alfisti forumda 1.4 tb moturun hem multiair olan hem de olmayan versiyonlarını lpg ile kullanan çok kişi var. Onlardan anladığım kadarı ile genel olarak sorunsuz kullanıyorlar. Bakalım, yaşayıp göreceğiz. Buradan deneyimleri paylaşmaya devam ederim.

Güzel tercih hayırlı olsun kazasız belasız :)

Çok teşekkürler.

Guzel secim, hayirli olsun.

Madem arka koltuk sadece minik ve annesine ait olacak, yerinizde olsam on yolcu koltugunu sokerim. Hem annenin rahatca inip binmesine yardimci olur, hem fazladan hareket alani verir ve ayaklarini uzatip rahat etmesi saglar hem de bebek arabasi ivir zivir icin yer acilir. Yalniz bu durumda annenin emniyet kemerinin surekli takili olmasinda fayda var.

Baktiniz koltuga ihtiyac var, geri takarsiniz, alti ustu 4 vida. Saglam bir circir ile maksimum 10 dk. alir. :)

Ön koltuğu sökme işi benim de hep aklımın bir ucunda. Eğer özellikle çocuğu indirip/bindirme işi sıkıntı olursa ön koltuğu uçuracağız.
Kemer konusunda ise ben zaten çok hassas bir kişiyim. Ön veya arka koltuk hiç farketmez. Arabama binen kişilere muhakkak kemeri taktırırım.

Umut melek
19-12-2016, 08:13
Vayyy krdsmm benim allah kaza bela nazar vermesin allah icine sindirsin utandırmasın insallah. Cok sevindim valla ck güzel tercih. Ele ayaga düşmeyen kullanıcı kitlesi olarak cok temiz alınabilcek kişilerden alınan bir araç markası. :) izmirde mito meet yaparız artık ben hic görmüyorum bir iki araç gördüm sadece :) 1.4 distensive turbo benzina olarak en sorunsuz motor jtdm den sonra multiairsiz olduğu icin hic sıkılma at benzini devam :) iyi günlerde kullanman dileğiyle kardeşim. Tekrardan Masallah kazasız belasiz nazarsız olsun. ( şahsi düşüncem lpg takma :/ ) bu tarz arabalar icin o tepkimeler sürüş keyfi motor vs vs vs nasil düşünürsen düşün :)

tolgaaydın
19-12-2016, 08:54
Çok şirin, güzel ve yakışıklı araba MiTo'lar :) kazasız belasız iyi günlerde kullanın :)

rahmitanir
19-12-2016, 12:13
Vayyy krdsmm benim allah kaza bela nazar vermesin allah icine sindirsin utandırmasın insallah. Cok sevindim valla ck güzel tercih. Ele ayaga düşmeyen kullanıcı kitlesi olarak cok temiz alınabilcek kişilerden alınan bir araç markası. :) izmirde mito meet yaparız artık ben hic görmüyorum bir iki araç gördüm sadece :) 1.4 distensive turbo benzina olarak en sorunsuz motor jtdm den sonra multiairsiz olduğu icin hic sıkılma at benzini devam :) iyi günlerde kullanman dileğiyle kardeşim. Tekrardan Masallah kazasız belasiz nazarsız olsun. ( şahsi düşüncem lpg takma :/ ) bu tarz arabalar icin o tepkimeler sürüş keyfi motor vs vs vs nasil düşünürsen düşün :)

Tekrardan teşekkürler Umut. Ama LPG benim için şart.

Çok şirin, güzel ve yakışıklı araba MiTo'lar :) kazasız belasız iyi günlerde kullanın :)

Teşekkürler...

BARR
19-12-2016, 14:07
Alfa forumda yazdım burdan da yazayım;

Maaşallah çok güzel İzmirde birlikte virajlı yollarda dolaşmak isterim :)

Mr.Bilal
19-12-2016, 14:47
Maşallah. Allah kaza bela vermesin. ama sen arabaya LPG takarak bela vereceksin. benzinli sür 10 kuruş fazla ver. yazık edeceksin arabaya. LPG nedir ya

Mehmet Opc
19-12-2016, 14:58
Abicim hayırlı uğurlu olsun bende yeni aldım sayılır 2.5 ay oldu aracı alalım mito 155 hpliklerden inanılmaz memnunum ve beklentilerimin çok üstünde bir araç.Gidişi durusu yol tutuşu fevkalade bi araç.Aracınız kaç model ve kaç binde birde değişen boya varmıdır çok merak ettimde

rahmitanir
19-12-2016, 15:06
Alfa forumda yazdım burdan da yazayım;

Maaşallah çok güzel İzmirde birlikte virajlı yollarda dolaşmak isterim :)

Sağolasın...

Maşallah. Allah kaza bela vermesin. ama sen arabaya LPG takarak bela vereceksin. benzinli sür 10 kuruş fazla ver. yazık edeceksin arabaya. LPG nedir ya

Öncelikle sağolasın hocam. Biraz basmayı seven ve yılda yaklaşık 30.000 km yol yapan biri olarak LPG benim için büyük nimet. Az km yapsam ve basmadan kullansam, dediğiniz gibi lpg kiti belki kendini bile amorti etmeyebilir. Ama bana faydası büyük.

Abicim hayırlı uğurlu olsun bende yeni aldım sayılır 2.5 ay oldu aracı alalım mito 155 hpliklerden inanılmaz memnunum ve beklentilerimin çok üstünde bir araç.Gidişi durusu yol tutuşu fevkalade bi araç.Aracınız kaç model ve kaç binde birde değişen boya varmıdır çok merak ettimde

Sağolasın. Araç 2010 model ve 68.000km'de. Sadece arka tampon takılmadan dolayı değişmiş. Başka hiç boya/değişen yok.

Gar
19-12-2016, 23:36
Maşallah iyi günlerde kullanın, ayrıca doğacak çocuğunuzu da allah analı babalı büyütsün

Çok beğendim bende bir ara dizeli için niyetlenmiştim çevresel etkenler izin vermemişti

rahmitanir
20-12-2016, 07:02
Maşallah iyi günlerde kullanın, ayrıca doğacak çocuğunuzu da allah analı babalı büyütsün

Çok beğendim bende bir ara dizeli için niyetlenmiştim çevresel etkenler izin vermemişti

Amin hocam, çok sağolasın. İnşallah içine sinen ve çevresel etmenlerin de kabullendiği bir araç bulursun:)

Ah o çevresel etmenler, ah o toplum baskısı diyorum. Hayatın her alanında tabular hep karşımızda...

optimus_prime
20-12-2016, 08:52
biz sattık diye forum mito doldu yapmayın böyle :D özlüyorum

rahmitanir
20-12-2016, 08:59
biz sattık diye forum mito doldu yapmayın böyle :D özlüyorum

el birliğiyle piyasayı yükselteceğiz inşallah;)

rahmitanir
22-12-2016, 20:47
LPG takıldıktan sonra dün akşam aracı teslim aldım arkadaşlar. LPG ustam sağolsun, benim aracın hem videosunu hem de fotolarını kendi face sayfasından paylaşıp ufak çaplı bir reklam da yapmış.
Teknikotogaz Menemen SALİM USTA Zavoli... - Teknikotogaz Menemen SALİM USTA Zavoli Atiker Yetkili Servis | Facebook (https://www.facebook.com/menemenotogaz/photos/pcb.1228981290502327/1228980273835762/?type=3&theater)
Comments (https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1232064623527327&id=478218098911987)

Araca ustanın tavsiyesi ile Atiker'in grand serisi kiti takıldı. Aracı teslim aldığımda ilk fark ettiğim, maalesef radyo ve klima kontrollerine hiç elektrik gelmiyordu.
Hemen konuyu ilgililerine danıştık ve yüksek ihtimalle sigortanın atmış olabileceğini belirttiler. Kullanma kılavuzundan da sigorta konumlarına baktığımda radyo ve klimanın aynı sigortadan kontrol edildiğini görünce, bu sabah ilk iş olarak elektrikçiye uğradım. Sigorta değiştiği gibi her şey normale döndü.

Sonra arabayla ufak bir tura çıktım. normal modda arabayı sakin sürerken hiç sıkıntı yoktu. Biraz gaza yüklenince hafif teklemeler oluyordu. Spor (dynamic) modda ise araç neredeyse hiç gaz yemiyordu.

Tabi hemen LPG ustamızın dükkanına arabayı çektik. İlk iş olarak ufak bir ayar yaptı ve bir tur atıp gelmemi istedi. Ama sonuç yine aynıydı, araba yürümüyordu.

Bu sefer laptopu kucağa alarak usta arabaya atladı ve birlikte tura çıktık. Sürüş esnasında wideband üzerinden durumu biraz izledi ve "ya enjektör kafalarını büyüteceğiz, ya da bujiler değişecek" diye yorumladı. 2mm olan enjektör nozzle'larını önce 2,5mm, sonra da 3mm'ye çıkardık. Üstüne de araçla tura çıkıp wideband üzerinden ayara başladık. Ben gazlıyorum, usta ayar çekiyor, ayar oturdukça araba kendine geliyordu.

Yarım saat sonunda ustanın vakti kısıtlı olduğundan, ayar işini bitirmeden ara vermek zorunda kaldık, çünkü dükkana dönmesi gerekiyordu. Ama çok rpm'de ayar tam oturmuştu ve benzin ve lpg arasında gerçekten fark kalmamıştı.

Cumartesi akşamı, ustanın vakti müsait olacağından, wideband ayarı için otobana çıkacağımıza dair sözü alıp ustayı dükkanına bıraktım. Artık MiTo keyifle sürülecek kıvama gelmeye başlamıştı.

Öğleden sonra saat 15:30 gibi, MMO LPG sızdırmazlık raporu için Menemen'den Bornova'ya doğru yola çıktım. Randevu saat 17:00'da olduğundan sakin sakin gittim. Araç sakin kullanılırken tık bile demiyordu.

Ne zaman Bornova'ya vardım, mal gibi ortada kaldım resmen arkadaşlar!!! Cüzdanı evde unutmuştum!!! Üstümde kuruş para yok, kimlik yok, ehliyet yok, kart yok... Hiç bişi' yok!
Ertesi gün de muhakkak işe gitmem lazım, o sebeple randevuyu kaçırmamak için tek yol Menemen'e eve gidip Bornova'ya 1 saat içinde geri gelmek, hem de İzmir'in iş çıkışı trafiğinin göbeğinde

Dedim, şansımı denemem lazım. Ben en son böyle psikopat modda araba sürdüğümde, abim hasta olmuştu, onu doktora götürmek için basmıştım. Gerçekten insansı araba kullanmadım, ama çok şükür kazasız belasız başardım. O hayvani trafikte 1 saatte cüzdanı evden alıp MMO LPG sızdırmazlık istasyonuna geri geldim.

Basarken spor moddaydım. 3.000-5.000 rpm arasında bazı durumlarda gazı kökleyince araba hala hafiften tekliyor. Bir de 5.500 rpm geçişinde hafif bir tekleme mevcut. İnşallah cumartesi günü bunları da gidereceğiz.

Bornova - menemen arasındaki hayvani basışım + gaz ayarı yaparken ki basışım + akşam KSK trafiği sağolsun, yol bilgisayarındaki ortala tüketim 13Lt/100km'idi. Ve 28 lt'lik tam depo lpg 200 km olmadan bitti. Yani araba bastığında gidiyor ama gittiği kadar da yakıyor hani...

Bu yazı da günlük kıvamında oldu artık. Okuduğunuz için teşekkürler.

ahmetakbayir
22-12-2016, 22:42
isterse en iyisi olsun ben lpg ye karşıyım abi . Allah kaza bela vermesin

rebel
22-12-2016, 23:10
Lpg karsi olacak bisey yok olay ince ayarda. XSi abi ile temasa gec cok bilgili gercekten. Bu arada hayirlisi olsun kazasiz belasiz. Cok eglenceli arac alfalar. 156 2.0 sahibiydim. Özlüyorum :)

XSi
23-12-2016, 13:13
Arabada mi wideband vardı?

Ustanın widebandi var ve onu arabaya mi taktı?

İkincisine inanasim gelmedi de. :)

Widebandi varsa arabada vakit harcamadan bir kablo al kendin ayarını yap.

Ben teknik destek veririm seve seve :)

rahmitanir
23-12-2016, 22:21
Arabada mi wideband vardı?

Ustanın widebandi var ve onu arabaya mi taktı?

İkincisine inanasim gelmedi de. :)

Widebandi varsa arabada vakit harcamadan bir kablo al kendin ayarını yap.

Ben teknik destek veririm seve seve :)

Hocam, sen şimdi böyle deyince, ben acaba usta tarafından trollendim mi diye bi kuşkuya düştüm.
Olay tam olarak şöyle gelişti, usta arabaya atiker grand lpg kitini taktı. Laptop'ın usb bağlatısını, lpg kitinin soketine takıp, atiker'in kendi programı üstünden kalibrasyon yaptı. Hatta bu kalibrasyon sonuçlarına göre usta 2mm'lik enjektör nozzle'ını önce 2,5mm sonra da 3mm'ye kadar çıkardı.
Sonrasında laptop yine aynen lpg kitinin soketine usb üstünden bağlı şekilde yola çıktık.
Bu esnada laptop ekranındaki görsel aynı aşağıdaki gibi rpm vs engine load verilerine göre afr'yi gösteriyordu.
http://i.hizliresim.com/LZnaoJ.jpg
Bu noktada ustaya sordum "abi bu widrband denilen oly mıdır" diye. O da "evet" dedi. O da anlık olarak okuduğu afr bilgilerini tek tek güncelleme yaptı. Yoğunlaştığımız devir aralıkları şu an gerçekten pürüzsüz çalışıyor. 3-5 bin rpm arasına belli ki düzgün bakmamışız, oralarda hala hafiften boğulma olabiliyor. Onlara da inş yarın akşam tekrar ayar çekeceğiz.
Ama siz şimdi şüpheyle yaklaşınca, internetten wideband olayını biraz daha araştırdım ve sanki egzoz çıkışına dışatıdan takılan harici bir sensörden bahsediliyor.
Yani usta beni trolledi mi, trollemedi mi hocam? Trolledi ise, bu işi hakkıyla nasıl yapabilirim?

220T
23-12-2016, 22:42
Daha ayarı yapmamışken bu kadar basmak doğru olmamış bence.

Mr.Bilal
23-12-2016, 23:50
1-)Taktırilacak en son marka Lpg firmasinin ürünunu kullanmissiniz
2-)Cok km yapiyorsaniz neden dizel almadiniz kafaniz rahar rahat binerdiniz
3-)severek aldiginiz bu arabadan lpg yuzunden soguyacaksiniz(demedi demeyin)
4-)yol yakinken lpg yi söktürun

XSi
24-12-2016, 13:53
1-)Taktırilacak en son marka Lpg firmasinin ürünunu kullanmissiniz
2-)Cok km yapiyorsaniz neden dizel almadiniz kafaniz rahar rahat binerdiniz
3-)severek aldiginiz bu arabadan lpg yuzunden soguyacaksiniz(demedi demeyin)
4-)yol yakinken lpg yi söktürun

Reis adam arabayı almış LPG yi takmış

Sen fazla lakirti yapma işte..

Sevmiyorsun LPG yi anladık..

XSi
24-12-2016, 13:57
Hocam, sen şimdi böyle deyince, ben acaba usta tarafından trollendim mi diye bi kuşkuya düştüm.
Olay tam olarak şöyle gelişti, usta arabaya atiker grand lpg kitini taktı. Laptop'ın usb bağlatısını, lpg kitinin soketine takıp, atiker'in kendi programı üstünden kalibrasyon yaptı. Hatta bu kalibrasyon sonuçlarına göre usta 2mm'lik enjektör nozzle'ını önce 2,5mm sonra da 3mm'ye kadar çıkardı.
Sonrasında laptop yine aynen lpg kitinin soketine usb üstünden bağlı şekilde yola çıktık.
Bu esnada laptop ekranındaki görsel aynı aşağıdaki gibi rpm vs engine load verilerine göre afr'yi gösteriyordu.
http://i.hizliresim.com/LZnaoJ.jpg
Bu noktada ustaya sordum "abi bu widrband denilen oly mıdır" diye. O da "evet" dedi. O da anlık olarak okuduğu afr bilgilerini tek tek güncelleme yaptı. Yoğunlaştığımız devir aralıkları şu an gerçekten pürüzsüz çalışıyor. 3-5 bin rpm arasına belli ki düzgün bakmamışız, oralarda hala hafiften boğulma olabiliyor. Onlara da inş yarın akşam tekrar ayar çekeceğiz.
Ama siz şimdi şüpheyle yaklaşınca, internetten wideband olayını biraz daha araştırdım ve sanki egzoz çıkışına dışatıdan takılan harici bir sensörden bahsediliyor.
Yani usta beni trolledi mi, trollemedi mi hocam? Trolledi ise, bu işi hakkıyla nasıl yapabilirim?

Dostum wideband sensor araçlarımızla standart olarak bulunmaz.

Adam normal LPG çarpan tablosunda işlem yapmış.

Wideband sensor gösterge ile birlikte takılır.

Ben çakmak 12v tan besleyip eksoz ucuna sensoru ilistirip ayar yapıyorum

5 dk montaj, 5 dk sokmesi sürüyor ama bir sürü kablo oluyor aracın içinde de

Eksoz birşey takmadiysa sadece normal LPG ayarı yapmış.

Sen vakit kaybetme al LPG kablosu.

Beraber bakarız istersen.

Batuhan67
24-12-2016, 16:09
Hayırlı olsun kendi tarzında iyi bir araba

rahmitanir
24-12-2016, 17:56
Dostum wideband sensor araçlarımızla standart olarak bulunmaz.

Adam normal LPG çarpan tablosunda işlem yapmış.

Wideband sensor gösterge ile birlikte takılır.

Ben çakmak 12v tan besleyip eksoz ucuna sensoru ilistirip ayar yapıyorum

5 dk montaj, 5 dk sokmesi sürüyor ama bir sürü kablo oluyor aracın içinde de

Eksoz birşey takmadiysa sadece normal LPG ayarı yapmış.

Sen vakit kaybetme al LPG kablosu.

Beraber bakarız istersen.

İlgin için çok teşekkürler hocam, konu kafamda daha net. Bir de size pm attım, geri dönüş yaparsanız sevinirim.

rahmitanir
24-12-2016, 23:10
Usta ile ince ayar sürüşüne çıktık ama bir başka sorun bulduk.
İlgili devir aralıklarında ince ayar yaptıkça araç gerçekten düzeldi. Fakat regülatörün aşırı soğuması gibi bir sorunumuz var. Araç sakin kullanılırken veya rölantideyken kafanın sıcaklığı 60-70C civarı oluyor. Hatta normal kullanımda genellikle 55C civarında sıcaklık okuduk. Fakat otobanda devamlı (çok da devamlı değil, sadece bir kaç dakika yeterli oluyor) kafa sıcaklığı 20C'lere kadar düşüyor. Hatta bir keresinde 14C bile gördük. Kafa soğuk olunca da içinden geçen lpg çok soğuyor ve yanma odasında sıkıntı olup, tekleme baş gösteriyor.

Gaza basıldığı durumda bu aşırı soğumayı önlemek için ne yapılabilir? fikri olan var mıdır?

tunerviper
24-12-2016, 23:13
İlgili devir aralıklarında ince ayar yaptıkça araç gerçekten düzeldi. Fakat regülatörün aşırı soğuması gibi bir sorunumuz var. Araç sakin kullanılırken veya rölantideyken kafanın sıcaklığı 60-70C civarı oluyor. Hatta normal kullanımda genellikle 55C civarında sıcaklık okuduk. Fakat otobanda devamlı (çok da devamlı değil, sadece bir kaç dakika yeterli oluyor) kafa sıcaklığı 20C'lere kadar düşüyor. Hatta bir keresinde 14C bile gördük. Kafa soğuk olunca da içinden geçen lpg çok soğuyor ve yanma odasında sıkıntı olup, tekleme baş gösteriyor.

Gaza basıldığı durumda bu aşırı soğumayı önlemek için ne yapılabilir? fikri olan var mıdır?

Daha büyük regülatör takılacak.

XSi
25-12-2016, 09:10

Regulator su bağlantısı nasıl? Ve kalorifer radyatörü su girişinde vana/musluk varmı?

Vana ve musluk genelde sorun oluşturur çoğu montajda iptal edilir.

Regulator su bağlantısı da , kalorifer giriş çıkış hortumuna 'T' bağlantı ile yapılmak yerine, motordan çıkan sıcak su hortumuna 'seri' olarak bağlanması soğuma sorununu çözer.

Seri bağlantı açılımı: motordan kalorifer peteği ne giden hortum, regulatore bağlanır, regulatorden çıkan hortum kalorifer peteği ne gider

Rtzon59
25-12-2016, 17:59
tuzluk :D renk güzel

rahmitanir
29-12-2016, 21:06
Öncelikle değerli yorumları için @XSİ hocamıza teşekkürlerimizi sunalım, çünkü bugün itibari ile araçta net çözümü bulduk.

Regülatör su girişini paralelden seriye çevirmek için hafta başında arabayı ustaya teslim etmiştim.
İlk gün, tadilat için gerekli parçalar beklendi,
İkinci gün sanayide elektrikler sıkça gitti / geldi, araba liftteyken lift bozuldu araba askıda kaldı,
Ama üçüncü gün iş bitti.

Usta regülatör su girişini halletmiş, sonra da garanti olsun diye enjektörleri yenileriyle değiştirmiş. Basit bi ayar yapıp arabayı babama teslim etmiş. Sonrasında yaptığımız testlerde regülatör kafasının aşırı soğuma sorunu kesin ortadan kalktığını bir daha gördük.

Tadilat sonrası ilk test sürüşünü bu sabah yaptım. Arabadaki düzensizlik gittiği belliydi ama belli devir aralıklarında hala ince ayar istiyordu. Gün içinde ustayla, bu akşam 6:30 için sözleştik.

İlk anda usta "lpg ayarını normal moda göre yapalım, spor modda sadece benzinde kullanırsın" dedi. İçime çok sinmedi ama "olsun" dedim. Normal mod için bi ayar yaptık (%100 lpg kullanacak şekilde), sonra duramadık, "hadi spor modda da bakalım" dedik.

Spor modda %100 lpg ile bir türlü tat veremiyordu, aralarda ufak tefek teklemeler hissediliyordu. Sonra artık "abi gerekiyorsa benzin takviyesini açalım" dedim. ilk başta sadece 5000 rpm'den sonra %7 olacak şekilde açtık. Biraz kurcaladık ama 3000 devir civarı teklemeler hem normal hem de spor modda tam temizlenememişti. Böyle olunca benzin takviyesini 2500 rpm'den itibaren başlayacak şekilde revize ettik. Bu noktadan sonra da gaza yüklenilen anlarda benzin takviyesini önce %9, sonra da %11'e çıkardık. Final ayarımız 2500rpm'den itibaren gaza yüklenildiğinde %11'e kadar benzin takviyesi oldu.

Yani, normal modda gaz pedalına yaklaşık yarım basarken bile benzin takviyesi hiç devreye girmiyor. Eğer biraz daha yüklenirseniz %5 gibi bir değerle benzin takviyesi başlıyor, gaz pedalına basmanıza göre ise bu miktar max %11'e kadar çıkıyor. Spor modda iken ise arabanın gaz tepkisi çok keskinleştiği için pedala biraz yüklendiğiniz anda bile benzin takviyesi hemen devreye giriyor.

Ama her durumda araba çok güzel yürüyor.

İş uzun sürdü ama sonunda içime sindi. Ustamın yüzüne de söyledim, buradan da yazayım, allah razı olsun, emeğine sağlık...

rahmitanir
17-01-2017, 12:14
MiTo'mda kronik olarak hep dillendirilen direksiyon kutusuyla ilgili arıza baş göstermeye başladı. Alakasız zamanlarda bilgi ekranında "direksiyon dönüş düzenleyici devre dışı" hatasını görüyorum. Kontağı kapatıp açınca hata siliniyor. Hata varken direksiyonda sertleşme falan olmuyor ama dna devre dışı kalıyor.

Bugün sanayideyken yine aynı hata oluştu. İlk iş olarak elektrikçiye aküyü ölçtürdüm, akünün kesin sağlam olduğunu gördük. Sonrasında aracı bilgisayara bağlayıp aşağıdaki hata kodlarını okuduk. Bu hata kodlarını yorumlayabilecek olan var mıdır?

NOT: Hata kodlarını silince araçtaki sorun da ortadan kalktı ama ne zaman bir daha bu hatayı görürüm, belli değil.

http://i.hizliresim.com/413G4q.jpg
http://i.hizliresim.com/JqMO1n.jpg

emir91
17-01-2017, 13:58
Hayırlı olsun 170liği severek kullandım 1 yıl civarı. elektronik sorunlar özellikle kış ayları soğukla tetikleniyor havalar düzelince geçebilir kafasına göre :)
lpg keşke takmasaydınız zaten sakin kullanım 7 litrelerde geziyordum ben istanbulda aşırı yakan bir araç değil.

XSi
29-01-2017, 20:41
rahmitanir, LPG yüzünden arabadan sogudun mu?

:)

gökan
29-01-2017, 20:47
dusundugum aractıı sayfalar ılerledıkce bende sogudum aractan:D

Umut melek
29-01-2017, 21:10
Geçmiş olsun krdsm bende hic sorun yok gavur gibi hemde 1.6 dizel sanada düzgün denk gelseydi keşke. Yada senmi ozellikle benzin istedin onuda hatırlamıyorum. :) gökhan hic düşünme al hondadan da sorunsuz :)

rahmitanir
29-01-2017, 21:19
Neden araçtan soğuduğum sonucunu çıkardınız gerçekten çok şaşırdım.
Araca gerçekten çok büyük keyifle biniyorum, yaklaşık 3.000kmyi de devirdim. Aracı günlük lpg ile 3400rpm altındaki devir bandında dizel kullanır gibi kullanıyorum, çok şükür en ufak bir sorun da yaşamıyorum. Üst devirlerde ise araç zaten direk benzine geçiyor ama günlük kullanımda aracı da yormamak için 3.000rpm bandı rahat bir kullanım sağlıyor.
Yolda densizlik yapan olduğunda ise dinamik moda alıp her türlü cevabını veriyorum, o da başka bir keyif oluyor.
Bugün hatta araç ile izmirde piste çıktım, üst üste 3 seans çıktım, hepsi de bir birinden keyifliydi. Yarına onun da videosunu atarım.
Arabamın direksiyonuna her geçtiğimde "iyi ki almışım, iyi ki turbo + benzin&lpg kombinasyonunu kurmuşum" diyorum.

rahmitanir
29-01-2017, 22:58
Bugün Mito'm ile ilk kez piste çıktım.
İzmir Ülkü'deki time trşal etkinliği, benim İzmir'de bugüne kadar gördüğüm en büyük kalabalığa ev sahipliği yaptı.
Gerçekten çok özel araçlar vardı, ben de 155hp'lik warm hatch'imin keyfini çıkarmaya çalıştım.
5'er turdan toplam 3 seansa katıldım, her seansta tur zamanım 1 saniyeden fazla iyileşti.
İlk çıkış best timi: 1:13:7xx
ikinci çıkış best time: 1:12:430
üçüncü çıkış best time: 1:11:789

iyi seyirler...

https://www.youtube.com/watch?v=TQwg5UbP0wk

HG6161
30-01-2017, 02:35
Öncelikle hayırlı olsun, güzel günlerde kullanmak nasip olsun.. almadan önce tatlı bir dil ile uyarmıştım ama yine de lpg taktırmışsınız yanlış anlamayın ama bu bir civic değil ilerde satarken ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız..

Direksiyon sıkıntısı şansınıza size denk gelmiş ya da önceki sahipleri sizin gibi sadece arıza kaydını sildi bir kere yaptımı yine yapacaktır kesin çözümü tabiki değişim ama maliyetli istanbulda tamir edebilen özel Alfa servisleri var, izmirde neden olmasın araştırın derim ya da burdakilerden bilgi alınabilir..

Son olarakta orjinal ebadı olan 215 tabana dönmenizi tavsiye ederim..

XSi
30-01-2017, 06:15
Geçmiş olsun krdsm bende hic sorun yok gavur gibi hemde 1.6 dizel sanada düzgün denk gelseydi keşke. Yada senmi ozellikle benzin istedin onuda hatırlamıyorum. :) gökhan hic düşünme al hondadan da sorunsuz :)

Dostum boşver dizeli, senin vites büyüttugun devirde rahmitanir vites kucultebiliyor :)

Umut melek
30-01-2017, 07:09
Dostum boşver dizeli, senin vites büyüttugun devirde rahmitanir vites kucultebiliyor :)

Konu dizel benzin olursa bu işler belli olmaz abi. Bendeki tork da yabana atılcak gibi degil. Ön yargı kötü bir şey :)

XSi
30-01-2017, 07:38
Konu dizel benzin olursa bu işler belli olmaz abi. Bendeki tork da yabana atılcak gibi degil. Ön yargı kötü bir şey :)

ona lafım yok, gitme gidiyor tabiki

bende de 1.6 mjet linea vardı, otobanda delirtiyordum milleti hahaha :)

ama 6000 - 6500 devirde vites atabiliyor olmak bi başka sonuçta.

XSi
30-01-2017, 07:43
arkadaşlar LPG de bir çoğunuz ön yargılısınız.

LPG siz forester turbo s neredeyse bulunmuyor, ama aynı motorlu impreza wrx e biri LPG taksa, hepiniz ıyyyy dersiniz.

Kötü olan LPG nin kendisi değil, beceriksiz LPG dönüşümcüleri.

LPG takmak ile SAFC takmak arasında hiç bir fark yok, kötü ayar ile SAFC de arabayı *** eder, LPG sistemide.

rahmitanir
31-05-2017, 19:54
Çok olmuş buraya yazmayalı.

Yarım kalan, sonu olmayan film gibi algılanmaması için bir güncel geçeyim.

LPG'den başlayalım; "kişi işini en iyi kendisi yapar" mantığında olan bir insan olduğumdan, gittim bir adet lpg ayar kablosu aldım. İlgili program üzerinden ufaktan araştırmayla ince ayarın nasıl yapıldığını öğrendim (çok da zor bir olay değil zaten, en nihayetinde deneme/yanılma yapıyorsunuz).

Ustama da danışarak, lpg ayar konusunda "epic fail" yaratmamak için ayar ekranında neleri kurcalamamam gerektiğini öğrendim. 1-2 ay gibi bir süreye yayılan ince ayar çalışması sonunda, hem dinamik, hem de spor modda sorunsuz çalışan kalibrasyonu yakaladım. Ve bunu yaparken, "otomatik adaptasyon" seçeneğinin kapalı olması gerektiğine katti suretle deneyimlemiş oldum. Tabi olası yan etkilerden sakınmak için hala 4400 rpm üstünde araç otomatik olarak benzine geçiyor olma özelliğini koruyorum.

Arabayı aldığımdan beri 10K km yol yapmış oldum, bunun en az 8K'sı lpg ile olmuştur. Sadece sokak aralarında veya aşırı sıkışık trafikte normal moda alıyorum, onun dışında devamlı dinamik modda kullanıyorum. Dinamik modun gaz tepkisi & direksiyon sertliği gerçekten muazzam keyifli. Tabi turbolu bir araç kullandığımı ve özellikle turbo ömrü açısından olduk olmadık gazlamamam ve fazla devir çevirmemem gerektiğini aklımın bir köşesinde tutuyorum. Bu şekilde çok şükür şimdiye kadar sorunsuz keyifle kullanıyorum, inşallah bu şekilde devam eder.

Direksiyon ile ilgili arada karşılaştığım "direksiyon destek düzenleyici devre dışı" hatası konusunda aküyü değiştirdim. Aküyü değiştirdikten sonra bir süre hiç hata ile karşılaşmadım. Ama 1 ay gibi bir süre sonra çok nadir de olsa arada sadece ilk kontak açılmasında bu hata ile tekrar karşılaştım. Hata her oluştuğunda kontağı kapatıp yaklaşık 5 -10 saniye sonra kontağı tekrar açtığınızda hata her seferinde siliniyor. Bu sebeple bunun adi bir hata olup, kök sebebin bulunmasının çok olacağını tahmin ediyorum. Bu sebeple gerçek manada sürüşü etkileyen (direksiyonun olmadık vakitte sertleşmesi gibi) bir arıza ile karşılaşana kadar bu konuda bir şey yapmamaya karar verdim. Sonuçta gidip direksiyon açı sensörünü değiştirsem, hatanın düzeleceğinin garantisi yok. Belki de ömür boyu bana problem yaratmayacak bir şeyi daha fazla kafaya takmamayı tercih ettim.

Araç içinde uzun süredir rahatsız olduğum tek konu, orijinal teybinde aux veya başka bir bağlantı ile cep telefonu üzerinden müzik dinlenememesi idi. Orijinal teyp üzerine farklı aparatlar veya elle yapılan bağlantılar ile aux kablosunu çalıştırmak için çok uğraştım. ama teybin yazılımında cd changer desteği olmadığından (bazı modellerde varmış, bazılarında yokmuş bu destek) bir türlü başarıya ulaşamadım. Durum böyle olunca tak etti canıma deyip, pioneer'in single tip bluetooth, aux, usb desteği olan teybinden taktırdım. Bluetooth = medeniyet demek olduğunu ben de öğrendim yani:) Teybin harici mikrofonu sayesinde rahatça telefonla konuşabilmek falan gerçekten büyük lütufmuş.

Teybin yerine oturması için aldığım çerçevenin rengi gri olmasına rağmen, havalandırma panellerinin olduğu panelin grisi ile hem ton hem de doku farkı vardı. Yani çok ucuz duruyordu. Bu sorunu ortadan kaldırmak için, teyp çerçevesi ve kapı kollarını mat siyah karbonla kapladım. Özellikle teyp çerçevesini kaplamak büyük sabır gerektirdi ama sonunda içime sindi. İç kabinin son hali aşağıdaki gibi oldu:
https://i.hizliresim.com/j80obW.jpg

Sürüş konusunda ise, arada İzmir'deki pist günlerine katılıyorum. Hatta başka konularda bununla ilgili videoları ve deneyimlerimi detaylı paylaşmıştım. Burada da kısa bir özet olsun; son olarak Şubat ayı sonundaki pist gününde 155hp'lik stok arabamla 1:08 süre çıkardım. Her ne kadar bunu yaparken, Michelin Pilot Sport 4'lerimden birisini parçalamış olsam da, arabamla gurur duydum desem yeridir. Yol tutuşu gerçekten çok acayip:) Bundan sonrası için ise, piste girerken en azından önlere slick veya semi slick takmaya yemin ettim:) 2 adet 17" slick lastik uygun fiyata buldum, sırada uygun fiyatlı 2 adet de jant bulmakta. Sıradaki pist günleri bunlarla inşallah daha keyifli geçecek.
Bu da, 1:08 yaptığım güne ait videodur:

https://www.youtube.com/watch?v=aKeDraC681Y&t=170s

Son olarak, şu da aracı bugün yıkatıp mahallede park ettikten sonra çektiği fotosu. Stock hali doğrusu gözüme çok hoş geliyor, o sebeple en ufak bir dokunuş bile yapmayı ön görmüyorum.
https://i.hizliresim.com/jWP159.jpg

Backstage
31-05-2017, 22:50
Öncelikle aracınıza maşallah hocam. Cv films ile video nuzda linea eleştirilerinize katılmamıştım ancak Lpg ile ilgili görüşlerinize katılıyorum.Bende benzer bir motor olan Tjet Linea kullanıcısıyım. Günlük 50 km yapıyorum ve şehir içi gazlamalı karışık tüketimim 100 km de 8 Lt Lpg civarında. Normal veya gazlamalı kullanımda herhangi bir sorun yaşamıyorum. Günlük kullanılan bir araçta Lpg uygulaması mantıklı bir seçim yeterki sistem doğru olsun.

Mehmet Opc
01-06-2017, 09:19
Aracınıza maşallah diyelim en baştan.Bende bir mito kullanıcısıyım ve çok memnunum aracımdan ve keyifle biniyorum. LPG işine gelirsek internetten takip ediyorum biraz daha yavaş satıldığını gördüm. Eğer istanbula yolunuz düşerse Alfa Romeo Milanoya gitmenizi öneririm çok iyi anlıyolar araçtan ve sorununuzu çözeceklerini düşünüyorum.

-Murat Özcan-
01-06-2017, 11:24
Maşallah kazasız belasız sürüşler dilerim, bu araçlar benimde çok hoşuma gidiyor hafif biraz basarsan yere dahada tatlı durur

35AB
02-06-2017, 02:43
neden dokunmatik ekranlı bi teyp takmayı düşünmediniz açıkçası daha çok yakışırdı

rahmitanir
02-06-2017, 06:50
neden dokunmatik ekranlı bi teyp takmayı düşünmediniz açıkçası daha çok yakışırdı

Dokunmatik ekranın görsellikten başka bir faydası olmayacaktı. Ayrıca araç sürerken dokunmatik ekranla muhatap olmak, çok ciddi dikkat dağıtıcı bir unsur.

Araçta eşya gözü neredeyse sıfır olduğundan bu şekilde gözlük ve cüzdan için gerekli alan da açıldı, bu yönden de artısı oldu.

Benim tek eleştirim, keşke dispaly ledleri kırmızı olsaydı. Ama o şekilde olan versiyonda bluetooth yoktu. O sebeple bunu tercih ettim.

rahmitanir
04-06-2017, 17:17
Slick falan derken son karar nankang ns2r 205 40 17 semi slick oldu.
Kocaman ön fren disk ve kaliperi yüzünden 17 altı jant hiç bir şekilde kurtarmadı.
Şastikleri internetten sipariş ettim geliyorlar, jantlar da pazartesi hallolacak inş.
Şimdi sorum şudur:
Normal lastikle piste çıkarken hava basıncını 4-5 psi daha az ayarlamak gerekiyor. Semi slick'te de durum aynı mıdır? Yoksa 32psi basıp geçelim mi?

Umut melek
04-06-2017, 17:20
Rahmi masallah dostum lastik seçimi ck iyi ilerde bnmde düşündüğüm model . Bnm konuya gelince resmen şok oldum hic üşenmemişler üye olup suç atmaya pok atmaya uğraşıyorlar resmen şaştım kaldım yemin ederim

rahmitanir
11-06-2017, 11:19
Herkese selamlar,
Son durumu herkese özetlemiş olayım.
Oem olarak 4x100 bijonlu aldığım jantlar da offset değeri yüzünden oturmadı. Ayrıca bu jantlar çok ağırdı. Durum böyle olunca jantları iade ettim, orjinal janta lastiği sök tak yaptım.
Yani cuma akşamı, önlerde 205 40 17 nankang ns2r, arkalarda ise 225 45 17 michelin pilot sport 4 vardı.
Lastiklerle akşam geç vakit test sürüşüne çıktım. Yaklaşık 1km falan yol gidene kadar herşey normal, sadece semi slick lastiklerin sert yapısından dolayı bolca yol sesi alıyorsunuz. Fakat sonrasında gösterge ekranı resmen pavyon ışıklarına dönüp tüm elektronik destekler devre dışı kalıyor. İlk anda tırstım tabi, dedim galiba sağlam birşeyleri bozdum. Kontağı kapatıp açıp aynı durumu üst üste 3 kez tekrarladım. Sonrasında lastik çapı farkı aklıma geldi. Hemen internetten lastik çapı farkı hesaplayan bir fark buluo hesabı yaptım ve ön ve arka lastik çapı farkının %6 dan fazla olduğunu gördüm. Tabi durum böyle olunca, abs sensörleri lastikle arası hız farkını çok fazla hesaplayıp tüm elektronik destekleri (dinamik mod, abs, esp, direksiyon desteği, hız göstergesi ve yol bilgisayarındaki tüm hesaplamaları) devre dışı bırakıyordu. Ertesi gün önlere de normal lasitklerimi takınca sorun tamamen ortadan kalktı. Yani teorim doğrulandı :)
Bu durumda piste gidip zaman kasmaya çalışmanın pek bir anlamı yoktu. Ama pistteki organizasyonu da kaçırmak istemiyordum. O sebeple cumartesi sabahında arabanın bu haliyle yine de piste gittim.
Piste sadece 5 turluğuna çıktım. Güç eksikliği (dinamik mod yoktu çünkü) abs olmaması, elektronik kilitli dif deateğinin olmaması ve ön arka lastik uyumsuzluğu resmen yüzüme tokat gibi çarptı. İnanılmaz kötü bir zaman yaptım. Bunun yanı sıra bir kez lastikleri frende kilitledim, ayrıca kilitleme olmayan sert frenlerde arabanın arkası ürkütücü şekilde dans ediyordu. Her piste çıktığımda, bana inanılmaz keyif ve güven veren Mitom, bu sefer hrm keyif vermedi, hem de biraz tırsıttı.
Yani uzun lafın kısası, önler farklı, arkalar farklı lastikle pist işleri yürümüyor:) İlk iş olarak arkalara da 2 adet nankang 205 40 17 ns2r alıp, piste giderken orjinal jantlar üzerine takacağım. Pistte iş bitince lastikçide günlük kullandığın michelin ps4 lere geri döneceğim. Bu işin yolu bulur:)
Günün karı olarak ise başta barisy orhansah abilerim ile görüşmüş olmam ve pek çok yeni arkadaşla tanışmak oldu. 997TT abimiz ile de aynı anda piste çıkmak güzel bir deneyimdi. Cupra pistte turlarken özellikle detaylı görebilmek için tribünlere çıkıp izledim, resmen uçuyordu.
Bür de aracıma taktığım yegane sticker için orhan abime tekrardan teşekkürler:
https://i.hizliresim.com/r2j0v1.jpg

barisy
11-06-2017, 14:34
Rahmi ellerine sağlık , seni tekrar görmek çok mutlu etti.

997TT
11-06-2017, 16:50
Tesekkur ederim,bu sicakta bu kaar :)
Pist rekorunu almakda guzel oldu...

rahmitanir
11-06-2017, 16:55
Tesekkur ederim,bu sicakta bu kaar :)
Pist rekorunu almakda guzel oldu...

Yalnız abi daha ilk çıkışında rekor gelmesi de baya efsane oldu.
Sonraki çıkışlarda da rekor iyicene gelişti gerçi.

Okonuda da ayrıca tebrikler abi.

Hepinizi izmirde daha çok görmek dileğiyle.

lowLevel
27-11-2017, 22:04
Merhabalar. 155lik mitolarda spor paketi sadece goruntu mu ? Bilgisi olan var mi ?

BuRaK_eFe
27-11-2017, 22:18
Çok seviyorum şu mitoları maşallah allah bizede nasip eder inşallah :)

rahmitanir
28-11-2017, 07:08
Merhabalar. 155lik mitolarda spor paketi sadece goruntu mu ? Bilgisi olan var mi ?

Öncelikle foruma hoşgeldin. Bir başlık açıp kendini kısaca tanıtmanda fayda var.

Spor paketten kastını tam anlayamadım yalnız. Eğer dna'nın dynamic modundan bahsediyorsan, direksiyon sertleşir, gaz tepkisi artar, turbo basınvı ve motor torku artar, süspansiyon sertleşir, esp neredeyse tamamen kapanır.
Araba baya baya karakter değiştirir yani.

Yarbay
28-11-2017, 08:59
kararlılığınız, azminiz ve yeteneğiniz için sizi tebrik ederim kardeşim

rahmitanir
28-11-2017, 09:41
kararlılığınız, azminiz ve yeteneğiniz için sizi tebrik ederim kardeşim

Öncelikle çok sağol hocam.

Ama üstüme alınmalı mıyım :P
Yani tam olarak ne için tebrik ettiniz?

Yarbay
28-11-2017, 09:53
Öncelikle çok sağol hocam.

Ama üstüme alınmalı mıyım :P
Yani tam olarak ne için tebrik ettiniz?

konuyu çok detaylı okuyamadım ama anladığım kadarıyla mitoyu dizel alacağınıza daha spor benzinli versiyonunu alıp herkesin yapma dediği halde lpgli yapıp konudada kendinizi geliştirip custom harita / ayar yapmışsınız ve başarılıda olmuş sanırsam. yoksa benmi yanlış anladım :)

rahmitanir
28-11-2017, 10:04
konuyu çok detaylı okuyamadım ama anladığım kadarıyla mitoyu dizel alacağınıza daha spor benzinli versiyonunu alıp herkesin yapma dediği halde lpgli yapıp konudada kendinizi geliştirip custom harita / ayar yapmışsınız ve başarılıda olmuş sanırsam. yoksa benmi yanlış anladım :)

Doğru anladın hocam :)
Aracı alalı yaklaşık 1 yıl oldu, 22.000 km yol yaptım.
Dediğin gibi lpg & benzin şeklinde güzel ve uygun bir ayar ile çok keyifli ve sorunsuz olarak kullanıyorum.
Bundan sonrası plan soft yazılım + downpipe
İzmir'de afr ile lpg ayarı yapan yer de buldum. Arabada yazılımı falan yapınca ayar işi için bu sefer afr ayarını da yaptırıcam. Yaklaşık 180hp bandında keyifle devam edeceğiz inşallah kullanmaya.

Tekrardan sağolasın...

rebeloghy
28-11-2017, 11:18
Doğru anladın hocam :)
Aracı alalı yaklaşık 1 yıl oldu, 22.000 km yol yaptım.
Dediğin gibi lpg & benzin şeklinde güzel ve uygun bir ayar ile çok keyifli ve sorunsuz olarak kullanıyorum.
Bundan sonrası plan soft yazılım + downpipe
İzmir'de afr ile lpg ayarı yapan yer de buldum. Arabada yazılımı falan yapınca ayar işi için bu sefer afr ayarını da yaptırıcam. Yaklaşık 180hp bandında keyifle devam edeceğiz inşallah kullanmaya.

Tekrardan sağolasın...

Rahmi hocam selamlar, benim araç çok daha basit düz bir motor ve basit düzenle yapılmış ayarından memnunum. Ancak sağlığı uzun ömürlü olması açısından AFR ile ayar yapan bir yere gösterip baktırmak istiyorum.

Bulduğun yeri paylaşabilir misin acaba ?

lowLevel
28-11-2017, 11:20
Öncelikle foruma hoşgeldin. Bir başlık açıp kendini kısaca tanıtmanda fayda var.

Spor paketten kastını tam anlayamadım yalnız. Eğer dna'nın dynamic modundan bahsediyorsan, direksiyon sertleşir, gaz tepkisi artar, turbo basınvı ve motor torku artar, süspansiyon sertleşir, esp neredeyse tamamen kapanır.
Araba baya baya karakter değiştirir yani.

Tesekkurler cevabin icin. Soyle ki mesela spor paket olmayanlarda jantlar degisik , koltuklar normal ve arka tamponun alt parcasi siyah degil. Butun tamponla ayni renkte tek parca. Benim gorduklerim bunlar. Acaba yuruyeninde vs. bi farklilik var midir ?

Spor olmayan paket boyle

https://carimages.com.au/EfCFJNDtPrSrp10luQifXvktCx4=/fit-in/x/filters:stretch(FFFFFF)/content/image/2/0/2010_alfa_romeo_mito_road_test_review_01-4b77a64d1bdf7.jpg

Edit: Resmi bulurken normalle sportu karsilastiran inceleme yazisi buldum okuyup buraya yazarim.

rahmitanir
28-11-2017, 11:29
Rahmi hocam selamlar, benim araç çok daha basit düz bir motor ve basit düzenle yapılmış ayarından memnunum. Ancak sağlığı uzun ömürlü olması açısından AFR ile ayar yapan bir yere gösterip baktırmak istiyorum.

Bulduğun yeri paylaşabilir misin acaba ?

İzmir LPG Ayarı (https://www.facebook.com/izmirlpggarage/)

rahmitanir
28-11-2017, 11:31
Tesekkurler cevabin icin. Soyle ki mesela spor paket olmayanlarda jantlar degisik , koltuklar normal ve arka tamponun alt parcasi siyah degil. Butun tamponla ayni renkte tek parca. Benim gorduklerim bunlar. Acaba yuruyeninde vs. bi farklilik var midir ?

Spor olmayan paket boyle

https://carimages.com.au/EfCFJNDtPrSrp10luQifXvktCx4=/fit-in/x/filters:stretch(FFFFFF)/content/image/2/0/2010_alfa_romeo_mito_road_test_review_01-4b77a64d1bdf7.jpg

Edit: Resmi bulurken normalle sportu karsilastiran inceleme yazisi buldum okuyup buraya yazarim.

Bu senin paylaştığın foto 1.3 cdti dizel motorlarda genellikle bu şekilde oluyor. Tabi o araçların yürürü yok gibi bir şey.

Ama 155HP'lik tjet motorlar 2 paketle TR'ye gelmiş. Birisi Distinctive (benim araç), diğeri progressive. Progressive'lerde çelik jant bile olmuyor, şirket arabası gibi boş paket. Ama yürüründe fark var mı, bilmiyorum.

KemalHDH
14-12-2017, 18:25
Boncuk denilen türden farklı bir minik. Maaşallah kazasız belasız sürüşler dilerim.

sanctuary35
14-12-2017, 21:22
maşallah hakkı verilen mito :) wp ege alfa grubundan selamlar

rahmitanir
16-12-2017, 19:21
maşallah hakkı verilen mito :) wp ege alfa grubundan selamlar

Selam olsun ;)

https://i.hizliresim.com/8NAZ9A.jpg

sanctuary35
16-12-2017, 22:55
ege tayfa king!!

rahmitanir
27-12-2017, 11:53
Herkese selamlar,

Araçla tam 1 yılımı geride bıraktım.

Arada özelden bana yazıp, araçla ilgili merak edilenleri soran arkadaşlar oluyor, seve seve yanıt vermeye çalışıyorum. O sebeple, son 1 yılda araçla ilgili deneyimlerimi özetleyeyim:

1 yılda tam olarak 24.000KM yol yaptım.

Yapılan yolun çoğu tabi ki de lpg ile idi. Aracın 4400rpm üstü otomatik benzine geçmesinden dolayı, aslında araç bolca benzinle de beslenmiş oluyor. Ama tabi günlük normal kullanımda 4000 devire yaklaşmak bile gerekmediğinden, benzin tüketimi de olmuyor.

Yakıt tüketimi olarak lpg ile ortalama 10-10,5 lpg, 8-8,5 litre benzin gibi ortalamlar ile gezmek mümkün. Ama basarsanız tüketimin sonu yok.

Araçta kullanılan lpg kiti atiker grand. LPG setup konusunda en önemli konular:

3mm nozle çapı,

AHCF kodlu hızlı enjektörler,

8mm gaz boruları,

150hp üstü güce uygun regülatör,

Ve tabi kide, uzman ellerde yapılmış uygun bir lpg ayarı (mümkünse AFR sensörü ile)

4 kez İzmir Ülkü'de, 1 kez de İstanbul'da piste girdim. 1 adet Micheline Pilot Sport 4'ün canını tslim etmekten başka başıma olay gelmedi. Zaten sonrasında semi slick lastiklere geçtim.

Araç baya bir sert. özellikle dynamic modda daha sert. Bununla beraber semi slick lastikleri günlük kullanınca, dayanılmaz bir sertlik oluyor araçta.

Araçta sorun olarak iki konu yaşadım.

Birisi direksiyon hatası idi. Aküyü değiştirince direksiyon hatası verme sıklığı çok çok azaldı. Sadece çok soğuk havalarda ilk çalıştırmada çok nadir de olsa aynı hata ekrana yansıyabiliyor. Ama kontağı kapatıp açınca kayboluyor. Sürüşe etki eden bir sorun olmadığı için buna dokunmuyorum.

Yaşadığım diğer sorun ise bagaj kapağı ile ilgili oldu. Menteşeler üzerinden alınan şasi bağlantısı zayıfladığından, bagaj bazen çılmıyor, bazen cam rezistansını çalıştırınca silecek de çalışıyor gibi saçma durumlar oluyordu. Araç gövdesi ile bagaj kapağıarasına bir kablo çekip, her iki ucu da akıllı vida ile bağlayınca, şasi sorunu ortadan kalktı. Şimdi herşey sağlıklı bir şekilde çalışıyor.

Aracın 1100kg olmasından dolayı, 155hp gayet yeterli. Fakat turbonun üst devirlerde çok dolu olmamasından dolayı, yaklaşık 190'dan sonra falan araç yürüyor hissi hiç vermiyor.

DNA sisteminde özellikle D (dynamic) moda araç yol tutuşu açısından çok keyifli. Kontrollü lift off'larda falan arkası hafif hafif geliyor. Q2 elektronik diferansiyel ise yine keyif veriyor. Viraj içinde doğru noktada gaza oturduğunuzda, aracın kafasının içeri soktuğunu hissedebiliyorsunuz. Yine D modunda gaz tepkisi falan çok keyifli. Ama N ve A modlarında gaz tepkisi çok ölüyor, keyifsiz oluyor.

Parçaların çoğu Fiat grubundan. Örneğin triger kayışı bile ortak parça, çok uygun fiyatlara bakım masraflarını halledebiliyorsunuz.

4 pistonlu brembo ön frenler ise efsane. Hem pistte güven veriyor, hem de frene dokunduğunuz gibi araç duruyor.

Aracı satın aldığım günlerde oğlum yeni doğmuştu. Yani 3 kişilik bir çekirdek aile için araç yeterli konforu sağlıyor. Özellike arka koltukta 2 yetişkin oturabilecek kapasite var. Yazın tatile giderken, bagajda pandizotu çıkarınca, 2 tane kabin tipi valiz, 3 tane çanta, 1 bebek arası gibi baya yüklü şekilde seyahate çıkmak mümkün olmuştu.

Son olarak da, araç hem duruşu hem kullanışı, hem de dışarıdan bakanlara verdiği izlenim açısından pahasının çok çok üstünde. Özel hissettiriyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Çok şükür genel olarak sorunsuz ve keyifle kullanıyorum, inş böyle devam eder. Çünkü yakın vakitte aracı değiştirme gibi bir fikrim yok.

rahmitanir
27-12-2017, 12:09
Son olarak bir de araca küçük bir dokunuş yaptım.

Son zamanlarda farklı başlıklar açıp, yazılım konusumda fikirler almaya çalışıyordum.

Aslında aklımdaki bir numaralı çözüm magneti marelli (MM) me110t tuning box idi. Malumunuz, MM Fiat grubunun kendi komponent üreticisi olduğundan, TR genelinde yazılım hizmeti çok yaygın olmayan Tjet motorda en garanti çözüm MM ME110T gibi duruyordu. Fakat yurtdışı fiyatının çok yüksek olması, ikinci elde pek bulunamaması sebebiyle ümidimi neredeyse kaybetmiştim. O sebeple farklı firmalar ile yazılım yaptırmak için görüşüyordum. Hatta yazılım yapacakken, downpipe da yapayım diyordum.

Derken, geçen cumartesi akşamı alfistiturkey'de ikinci el bi MM me110t ilanı gördüm. İlan sahibi ile pazar günü buluşup, cihazı araca taktık. Kısa bir test sürüşü sonrası cihazı hemen aldım.

Daha ilk kullanımdan itibaren tuning box in etkisi hem güç hem de gaz tepkisi açısından hissediliyordu. Sonuçta 155hp olan araç, MM'nin iddiasına göre 183hp olmuştu. Ama tabi MM'nin haritalarına müdahale şansı olmadığından, downpipe işi başka bahara kaldı.

Kaput altının güncel hali şöyle oldu:
https://i.hizliresim.com/a1VoG4.jpg

Tabi lpg'li araçta uygun ayar olmadan güç arttırırsanız, sonuç felaket olur. Bu iş için de işin uzmanı olan speed Özdin abi'ye başvurdum.
Kendisi, face grubu üzerinden afr wideband sensörü ile lpg ayarı yapıyor. Neredeyse her akşam bir araç için randevu veriyor. İzmirde olup da, güzel bir lpg ayarı yaptırmak isteyen, arabasını seven arkadaşlara önemle duyurulur.
İzmir LPG Ayarı‎ (https://m.facebook.com/groups/1796008227364705?ref=m_notif&notif_t=group_activity)

Son olarak, yine lpg ayarında 4400rpm üstünde otomatik benzine geçiş özelliğini sabit tuttuk. Performans gerçekten çok tatmin edici ve keyifli oldu. Yanlış saymadıysam, Kemalpaşa otobanında 5 kez gidip, geldik ve yaklaşık 2 saatin sonunda ayar işini de çözdük. Özdin Abi'ye bu verdiği çok çok değerli hizmetten dolayı teşekkürü bir borç bilirim.

Egzozda afr sensörü ile pozlarımız da şunlar:
https://i.hizliresim.com/POy4qd.jpg
https://i.hizliresim.com/9Dn84Z.jpg
https://i.hizliresim.com/g97z50.jpg

Bunlar da Özdin Abi'nin yorumları:
Araç : 2010 Alfa Romeo MİTO mjet turbo (https://www.facebook.com/groups/1796008227364705/permalink/1831183313847196/)

rahmitanir
04-01-2018, 23:14
Bugün akşam otobanda biraz log alarak gazladım ve magneti marelli tuning box'ın arabaya ne kattığını karşılaştırmalı olarak gözlemledim.

Aldığım loglar aşağıdaki gibiydi:

Tuning box kapalı & araç dynamic modda
Tuning box race modunda ve araç dynamic modda

https://i.hizliresim.com/Pl4DDd.jpg

Grafikten de gözüktüğü üzere peak basınç değişmemiş. Ama tuning box aktif iken basınç çok bariz şekilde üst devirlere gittikçe düşüş ivmesi çok çok yavaş oluyor. Örneğin stock araç 4000rpm civarı 0,8 bar basarken, tuning box aktif iken 1 bar basıyor. Bu sayede aracın özellikle orta üst devirlerdeki ivmelenmesi çok ciddi fark ediyor. ama özellikle 5500 rpm sonrasında bu basınç farkı iyicene azalıyor. En son 6500rpm'de stock arack 0,50 bar basarken, tuning box'lı araç 0,55 bar ile noktayı koyuyor.

tuner faruk
05-01-2018, 10:16
Maşallah yapılan işlemler yerli yerinde Mito gerçekten keyifli bir araç :)

Benimde bir sorum olacak LPG ile piste çıkabiliyormusunuz ?

Bildiğim kadarıyla İstanbul Park'a LPG ile çıkılamıyordu.

rahmitanir
05-01-2018, 10:45
Maşallah yapılan işlemler yerli yerinde Mito gerçekten keyifli bir araç :)

Benimde bir sorum olacak LPG ile piste çıkabiliyormusunuz ?

Bildiğim kadarıyla İstanbul Park'a LPG ile çıkılamıyordu.

İstanbul parka lpg ile çıkılamıyor. Lpg deposunun üstündeki regülatörü söküp de gelmenizi istiyorlar. Ben istanbul parka çıkarken lpg tankını komple söküp de gitmiştim, sorun olmamıştı.

İzmir pistinde ise lpg ile ilgili bir kısıt yok.

Körfez'e hiç çıkmadığım için, oradaki uygulamayı bilmiyorum.

powERS
08-01-2018, 14:30
Selam olsun ;)

https://i.hizliresim.com/8NAZ9A.jpg

Burdan bakınca ne güzel :D

Şu panaroma için neler çekildi :D

Örnek Mito ya maşallah tekrar.. :)

rahmitanir
24-02-2018, 22:20
Bundan 15 ay önce arabayı alırken, bugün arabaya yaptıklarım aklımın ucundan bile geçmezdi. Yani bugün konuya belki de şu ana kadarki en önemli güncellemeyi yapıyorum.

MM ME110T eklemesinden sonra, arabayı hem daha korunaklı kullanmak, hem de özellikle pist için gerçek potansiyel performansına ulaştırmak için bir şeyler yapmam gerektiğini hissediyordum.

Bu noktada, iki temel şey yapmak gerekiyordu: Biri frenleri güçlendirmek, diğeri de motoru rahatlatmak.

Frenler için goodridge çelik fren hortumunu sadece ön set olarak tedarik ettim, fren hidroliğini de motul rbf 600 ile değiştirdim.

Motor rahatlatma konusunda ise intercooler büyütmeyi tercih ettim.

Orjinali 3,4lt olan intercooler'ı 6,4lt oem versiyon ile değiştirdik. Orjinal vs OEM intercooler:
https://i.hizliresim.com/0ERM1W.png

Mito özelinde spor intercooler diye pazarlanan ve fiyatı 2000tl üstünde olan kitler, 1 adet 6lt küsüratında intercooler, 2 adet de 2.5" den 2" e redüksiyon & 45 derece açılı cooler hortumlarından oluşuyordu. Onun yerine ben bu malzemeleri Aliexpress'ten teker teker sipariş geçince maliyet 4'te 1'inin bile altına kadar düştü. Tabi getirdiğim hiç bir malzemenin gümrüğe takılmaması noktasında şansımın yaver gitmesi de düşük maliyeti sağlayan önemli bir etken oldu.

Tabi bu işin sonucu ufak çaplı da olsa custom made bir montaj şekli gerektirdi. Ustalarımızla (baş usta babam olur) beraber montaj için kafa patlatırken:
https://resmim.net/f/41IcMq.jpeg

Ama günün sonunda, sadece 4 adet vida deliği açarak, arabanın hiç bir orijinal malzemesini kesip biçmeden montajı tamamladık. İntercooler üst kenarındaki montaj noktalarına saplama vida takıp, bunları merkezleme amacıyla arabanın ön darbe emici demirine açılan iki adet delikten sıkı şekilde geçirdik. Yine intercooler'ın alt kenarına özel olarak hazırladığımız 2 adet braketi alt ön kenardaki tampon destek çubuğuna vidaladık. Borulardan sadece soldaki çok az kısaltıp takınca da, herşey yerli yerinde ve baya sağlam şekilde montajlanmış oldu. Eğer biraz daha büyük (özellikle yükseklik açısından) bir intercooler olsaymış, arabanın baya bir noktasının kesilip biçilmei gerekecekti. Taktığım intercooler'in ölçüsü 550 X 180 X 65 mm tam doğru ölçü olmuş.
https://resmim.net/f/Pt6Rsr.jpg

Günün sonunda arabanın mevcut speği şu liste oldu:

Magneti Marelli ME110T Tuning Box
6,4lt OEM intercooler
K&N kutu içi filtre
Goodridge çelik fren hortumları (sadece ön set)
Motul RBF 600 fren hidroliği
NGK iridyum buji
Nankang NS2-R 205-40-17 (sadece pist kullanımı için)

Tüm işin sonunda kaput altını biraz aklayıp, pakladık:
https://resmim.net/f/JKzQ6h.jpg

Dışarıdan bakınca da tampon altından intercooler'ın görüntüsü:
https://resmim.net/f/FXAoXf.jpg

Bugün İzmir baya bir yağmurluydu. Akşam yağmur hafifleyince ilk iş deneme sürüşüne çıkmak oldu.
Yaklaşık 60 km'lik deneme sürüşüm sonrasında, yapılan modlarla ilgili izlenimlerim:

Frenler kesinlikle çok daha net tepki veriyor. Yüksek hızda üst üste yapılan frenlerde bile hiç yumuşama falan hissettirmedi.
ME110T sonrası üst deviler bariz canlanmıştı. İntercooler ile bu biraz daha hissedilir oldu. örneğin daha önce 5. viteste iken 180-190 arası boğulan araba, bu sefer 5'te rahatça 200'ü gördü.
Intercooler büyüyünce en olası olumsuzluk turbo lag olur ama, turbo yine eskisi gibi 2500-3000 rpm arası kendini dolduruyor.

Tabi asıl net izlenimlerimi pistte göreceğim. Yağmurların müsade edeceği ilk gün piste çıkmak üzere, şimdilik bu kadar arkadaşlar....

FreeCaptiv3
25-02-2018, 08:53
Maşallah, plakanız da ayrı güzel :))

rahmitanir
25-02-2018, 09:51
Maşallah, plakanız da ayrı güzel :))

Teşekkürler.
Arabayı aldığımda plaka üstündeydi. Hem çok güzel şekilde yapıştırılmış olması, hem de arabanın geçmişinin genel olarak takip edilebilmesi için bu şekilde bıraktım.

rain man
25-02-2018, 10:03
Hocam bir alfa sahibi ve alfa sever olarak bayağıdır konunuzu takip ediyorum. Bir türlü yazayım dedikçe fırsatını bulamıyorum okuyup geçiyordum. Tüm yapılan işlemler nokta atışı olmuş gerçekten. Bir aracın süre içerisindeki değişimini basamak basamak görmek ayrı keyif :) yapılan her müdahale sonrası bir şeylerin olumlu yönde etkilendiğini gördükçe gerçekten çok mutlu oluyor insan.

Bebek ile 147'yi aynı kefeye koyamazken siz mito'da sorun yaşamıyorsanız sanırım benim bagajı elden geçirmem gerek :)

Elinize cebinize sağlık. Sorunsuz kazasız keyifle binin.

rahmitanir
25-02-2018, 10:55
Hocam bir alfa sahibi ve alfa sever olarak bayağıdır konunuzu takip ediyorum. Bir türlü yazayım dedikçe fırsatını bulamıyorum okuyup geçiyordum. Tüm yapılan işlemler nokta atışı olmuş gerçekten. Bir aracın süre içerisindeki değişimini basamak basamak görmek ayrı keyif :) yapılan her müdahale sonrası bir şeylerin olumlu yönde etkilendiğini gördükçe gerçekten çok mutlu oluyor insan.

Bebek ile 147'yi aynı kefeye koyamazken siz mito'da sorun yaşamıyorsanız sanırım benim bagajı elden geçirmem gerek :)

Elinize cebinize sağlık. Sorunsuz kazasız keyifle binin.

Öncelikle çok teşekkürler.

küçük tek kapılı araç & bebekli aile kullanımı konusunda en önemli nokta hanımın desteği. Eğer hanım da o arabayı seviyorsa, yaşanılan ufak tefek sorunlar göze batmıyor.

Bagaj konusunda ise bebek arabasının katlanınca küçük olması ve gerektiğinde tekerleklerinin çıkabilmesi falan çok önemli detay.

Tatil için uzun yola çıkınca da pandizotu çıkarınca, tepleme şeklinde bebek arabası, ana kucağı, iki tane kabin tipi valiz, bir kaç tane de çanta falan rahatçana sığıyor bagaja.

Senin 147 de sadece parayla değil, emekle sahip olunabilecek özel bir araba. O sebeple elindeki seçenekleri muhakkak tekrar değerlendir derim.

rahmitanir
26-02-2018, 21:23
Geçmişte stock intercooler & MM ME110T var iken obd üzerinden biraz log almıştım.
Log aldığım tarih 02.01.2018 gece saat 11 civarı. Geçmişe dönük hava durumuna baktığımızda, o gün gündüz 15C, gece de 7C hava durumu sıcaklığı varmış. Yani log aldığım sırada tahmini 10C (+ veya - 2C sapar) gibi bir hava sıcaklığı varmış diyebiliriz.
O gün aldığım log'da, stock intercooler ile 2000-2500 rpm civarı sakin giderken IAT 30C civarı imiş. Gaza asılınca da IAT 39-40C'ye kadar çıkıyormuş. Gazı bırakınca da tekrar 30-35C seviyelerine düşüyormuş.

Bugün akşam üstü eve gelirken menemen-manisa yolu yine her günkü gibi trafiksiz ve tatlı sert gazlamaya açıktı. Durum böyle olunca obd'yi takıp IAT'yi izlemeye başladım. Ölçüm esnasında hava sıcaklığı da tam olarak 11C idi.
Büyütülmüş intercooler ile, 2000-2500 rpm civarı sakin giderken IAT 30C'de sabit kalıyordu. Şaşırtıcı olan ise, gaza yüklendiğimde IAT yükseleceğine düşüyor ve 25C'ye kadar gelip, orada sabit duruyordu.
Vites düşürüp, devri 6000rpm seviyesine bile çıkarsam, IAT gazlama anında hep 25C'de çakılı kaldı.

Büyük intercooler ile bugün yaptığım ölçümün ekran görüntüsüne de aşağıya ekliyorum:
https://i.hizliresim.com/VrQ75n.jpg

IAT ölçümü almadan önce de, büyük intercooler sonrası tatlı gazlamalarda hep araba rahatlamış hissettirdi, ne kadar bassam, hep o kadar tepki verdi. Ama bu hissiyatı, ölçüm ile de teyit etmek, hissedilenin sadece psikolojik etki olmadığı noktasında çok güzel bir nokta oldu.

snrk
26-02-2018, 21:55
Her yaptığın değişikliği keyifle takip ediyorum rahmi hocam. Eline sağlık, kesene bereket.

rahmitanir
03-03-2018, 22:48
Havaların 1 günlüğüne de olsa yağmura ara vermesini fırsat görerek, bugün soluğu Ülkü parkta aldık.

Lastik olarak Nankang NS2-R 205 40 17 leri takıp da piste çıktım.

Aracın diğer setup'ı zaten yukarıdaki iletilerde belirtildiği gibi.

Geçmişte stok araçta michelin pilot sport 4'ler ile 1:08:6xx yapmıştım. O sebeple bu gün daha iyi bir sonuç bekliyordum. (fakat o zamanı çıkarırken 1 adet lastiği parçaladığımdan, sonrasında pist için nankang'ları almıştım)

Nankang'ları pistte ilk kez bu kadar çok zorladım. Toplam 20 tur attım, bunun yaklaşık 15'i hızlı idi, tüm bu turları 3 seansta yaptım.

Nankang'lar gerçekten inanılmaz dayanıklı çıktı, bugün lastiklerin biraz da olsa canını alırım diye düşünüyordum ama, bana mısın demediler yine. Ama performans olarak belli bir ısınmadan sonra lastikler kendini salıp arabayı önden kaydırdı. Mito'da ilk kez bu kadar çok önden kayma yaşadım.

Yaptığım revizyonlar ise meyvesini vermiş gibiydi. Çünkü önceden 6000rpm'e gelmeden vites atmam gerekirdi, bugün ise gereken noktada 6500'e kadar rahat rahat çıkardım arabayı. 18C olan hava sıcaklığında, iat 30-40C arası gitti geldi, 40'dan fazlaya çıkmadı ama zaten o noktada çok fazla tutmadan arabayı soğuttum hep.

Günün sonunda en iyi turum 1:08:934 oldu, hedefim olan seviyeye çekemesem de, oldukça keyifliydi. İlgili turun videosu şöyle:

https://www.youtube.com/watch?v=y_s-0KoE2sE

bir de lastiğin kendini bıraktığı anların birisinde çizgiden çıkıp sağ arkayı mıcıra kaptırdım, ufak & keyifli bir aksiyonda olmuş oldu:

https://www.youtube.com/watch?v=qotaPl-J5lc

Bugün bizlere pist konusunda kapıları açan ve her türlü desteği veren, ev sahibi Muhammed Ali'ye de teşekkürü borç bilirim. Pistte tadilat çalışmaları başlamadan önce, mevcut hali ile son bir kez track day kasmak paha biçilemezdi.

Benim yanı sıra, piste ilk kez gelen diğer Alfa'lara da selam olsun, bugün aslında küçük çaplı bir Alfa track day yapmış olduk. Bu zehiri daha çok Alfa'ya bulaştırmak dileğiyle...
https://i.hizliresim.com/nONjoN.jpg

BENİM MEVCUT RUH HALİM İSE:
https://i.hizliresim.com/Z9zMPk.png

snrk
03-03-2018, 23:01
Eline sağlık rahmi hocam. Sezonu herkesten önce açtın demek :)
nankang + yazılım ile fark oluşmaması neden olabilir? sürüşten kaynaklı mı yoksa pist falan mı tozluydu?

rahmitanir
03-03-2018, 23:03
Eline sağlık rahmi hocam. Sezonu herkesten önce açtın demek :)
nankang + yazılım ile fark oluşmaması neden olabilir? sürüşten kaynaklı mı yoksa pist falan mı tozluydu?

benim görüşüm, nankang bir pilot sport 4 değil gibi.

ama sezon dışı olması sebebiyle pist de biraz kirliydi.

snrk
04-03-2018, 12:03
nankang ar-1 'lere baktın mı rahmi hocam? ölçün uymuyor mu?

rahmitanir
04-03-2018, 21:34
nankang ar-1 'lere baktın mı rahmi hocam? ölçün uymuyor mu?

AR 1'i duymuştum ama TR'de çok yaygı değil. ama NS2-R'ı bitirmeyi başarırsam, muhakkak onları da değerlendireceğim bir dahaki sefere.

Fakat bugün biraz düşünüp, yaptığım tur zamanlarına bakınca fark ettim, aslında beim dünkü en önemli hatam, sanırım lastik basınçlarını yeterince düşürmemek olmuş.

Daha öncesinde lastik basınçlarını 3 psi kadar düşürürdüm ve üst üste genellik en fazla 3 tur atardım.

Ama dün yine 3 psi düşürüp, üst üste 5 tur kadar atmışlığım oldu.

Aslında, sürücü olarak üst üste atılan turlarda piste alışmamdan dolayı son turlara doğru tur zamanlarımın iyileşmesini beklerim. ama dünkü tur zamanlarıma bakınca, en iyi turumu her seansın 2. turunda atmışım.

Zaten yukarıda paylaştığım 12 saniyelik video da, son seansın 4. turuna ait. Negatif virajına girerken her zamanki noktada fren yapmama rağmen, araç kafadan ciddi şekilde kaymış. Bu da lastiklerle alakalı bir sorun olduğuna işaret ediyor.

artık aracım üst üste daha fazla tur atacak kapasiteye sahip olduğundan, bundan sonra lastikleri 5-6psi kadar daha fazla indirmemde ciddi fayda olacak gibi.

rahmitanir
18-03-2018, 10:44
Dünkü pist ziyaretimizden:
İzmir Ülkü Yarış Pisti yeni haline kavuşmadan önceki son pist günümüzdü.
Pist bu aralar pek kullanılmadığından ciddi tozluydu. Özellike dışarıdan piste giren diğer arkadaşı izlerken, özellikle ilk virajı geçerkenki çıkan tozu görünce baya şaşırdım.

Videodaki iki turda da üst üst aynı tur zamanı çıktı!!! 1:09:616

Araç detayları:
Alfa Romeo Mito Tjet 155hp
Magneti Marelli ME110T tuning box
6,4 liter OEM Intercooler
K&N Air Filter
Goodridge Steel Brake Hoses
Nankang NS2-R tires 205-40-17

https://www.youtube.com/watch?v=ATCk8H5cfyg&t=23s

rahmitanir
28-05-2018, 12:28
Geçtiğimiz cuma günü ilk kez Körfez Pisti'ne çıkmak nasip oldu. Benzin TV ekibi ile unutulmaz bir gün yaşadık.

Sabah saat 7'de, powERS ile İzmir'den yola çıkıp, saat 11:30 gibi Körfez'e ulaştık. Ortalık şampiyonlar ligi gibiydi,Mclaren, Porsche, AMG serisi, M serisi, Corvette, Cupra, Type R ve daha saymayı unuttuğum niceleri... Bizse Mito ile ön elemeyi şansına geçen Romanya ekibi ekibi gibiydik:)

Saat 12 gibi önce bi tanıtma turu, sonra da hot lap şeklinde aksiyon başladı. Daha ikinci turda ise acemiliğime yenik düşerek, ilk şikanı kesmek suretiyle çimleri güzelce biçtim:) tabi o anda kafada deli sorular, "acaba arabaya birşey oldu mu, daha izmire dönüşü var bugünün" falan... Hemen pite girip kontrol ettim, çok şükür intercooler'ın oraya dolan bolca çim ve tampondaki rengarenk çiçeklerden başka bir birşey yoktu.

Üzerimdeki ufak çaplı şoku atlatıp, tekrar piste çıktım. Bu sefer daha kontrollü ilerleyip, yavaş yavaş hızlandım. Özellikle günün ikinci yarısında piste alışıp, attığım her türdan ciddi şekilde keyif almaya başladım. Toplam 35+ kez pisti turladım. Hatta, uzaktan yakından tanışıklığımız olan arkadaşlarımız da o gün izleyici olarak gelmişlerdi, onlarla da tek tek taxi turu yaptık. Sağ koltukta birisi olunca, sohbetle gazlamak daha keyifli oluyormuş onu anladım. Benim adıma günün en iyi derecesi 58.7 saniye çıktı (o turda araçta 2 kişi vardı). Tahminen 1,5 - 2 saniye daha gelebilirdi ama buna şükür.

Merak edenler için söyleyeyim, piste çıkarken yol bilgisayarını sıfırlamıştım. Gün sonunda yol bilgisayarındaki tüketim 25L/100km olarak takılı kaldı. Ama Gerçek tüketimim ise 30-35L/100km gibi birşey oldu. Çünkü yaklaşık 65km'de yarım depo benzini içti bizim ufaklık. Ama aynı araba, akşam dönüş yolunda, biraz da günün yorgunluğunun verdiği sakin kullanım ile 9L lpg / 100km yaktı.

Arabayı son haline getirdiğimden beri ilk kez bu kadar ciddi şekilde zorlama şansım oldu. Çok şükür tam istediğim gibi bullet proof'a yakın mertebede bir dayanım gösteriyor araba. Örneğin, iat değeri araç pite hazır dururken 60C mertebelerine çıkıyor, pistte gazlayınca ise hemen 45C'ye gelip oarada çakılıyordu. Motor suyu soğutma sıcaklığı ise üst üste 5 hot lap sonunda max 98C'yi görüyor, soğutma yapınca da hemen 90C altına kolayca düşüyordu. Yağ sıcaklığı konusu ise maalesef bilinmeyen dünya çünkü araçta orjinalinde yağ sensörü yok. Zaten kafamdaki ilk proje, arabaya yağ basınç ve sıcaklığı için sensör eklemek, bir ara yapacağız onu da inş.

Frenler konusunda, en son Ferodo Premier serisi balataları takmıştım. Stock disk, kaliper (brembo 4 piston), RBF600 hidrolik ve Goodridge çelik fren hortumları çok çok güzel iş yaptılar. Tüm gün boyunca frenler 1 kez bile korkutmadı. Taxi turlarında da sağ koltukta oturan arkadaşların en çok etkilendiği şey frenler oldu zaten.

Frenlere ayak uyduran bir başka unsur ise lastikler oldu. henüz yeni taktığım Kumho KU36 225/45/17 lastikleri yaklaşık 2.000 km'dir kullanıyorum. Bu güzel havalarda KU36'lar bana her açıdan Mişi PS4'leri anımsatıyordu. Pistte de çok memnun kaldım lastiklerden. Uygun şekilde basıncı ayarlayınca lastikler hiç kendini bırakmadı. 35+ tur sonrası illa ki bir miktar aşınma oldu ön lastiklerde ama, o tutunma ve yumuşaklığa göre aşınma oldukça limitliydi. Yani, fiyat performans açısından semi slick arayanlara KU36'ları şiddetle tavsiye ederim, güzel lastikmiş.

Aslında araç pist için bir spor yay istiyor ama günlük kullanımda zaten yere yakın olan bir aracı daha da yakınlaştırmak pek doğru gelmiyor. O sebeple şimdilik stock süspansiyon ile yola devam.

Video konusunda ise, ön camdaki araç içi kamerama ek olarak, aracın içini çekecek ve ses kaydedecek şekilde çakma go pro'mu takmıştım. Ama daha günün başında çakma go pro'yu açık unutunca, ancak boş arabayı çekmişiz, maalesef özellikle taxi turlarındaki araç içi aksiyonu kayıt altına alamadık, baya eğlenceli olacak bir videoyu kaybettik. Durum böyle olunca, sadece ön camdan olacak şekilde hızlı sayılabilecek bir turumu aşağıdaki gibi paylaşmış oldum.

https://www.youtube.com/watch?v=X1Gc2NXdA-E

Video olarak pek birşey sunamadım, bolca foto paylaşayım bari:
https://i.hizliresim.com/dB4GrQ.jpg
https://i.hizliresim.com/5ypQ0A.jpg
https://i.hizliresim.com/AzZkMQ.jpg
https://i.hizliresim.com/0zbB6V.jpg
https://i.hizliresim.com/4zYMoY.jpg
https://i.hizliresim.com/JDdlJE.jpg
https://i.hizliresim.com/ODJL63.jpg
https://i.hizliresim.com/zMQBkg.jpg

powERS
28-05-2018, 14:19
Keyifli yolculuktu vesselam, pistte gayet iyiydi. Açıkçası MiTo nun tık demeden koşması ve tekrar yola revan olması araca güvenimi arttırdı. Araca yaptıkların zaten tam reçete mahiyetinde, örnek yol gösterici :) Bakalım takip edebilecekmiyüzz :)

Bu arada fotoğraflar için Ersinede teşekkür ederiz :D ahahahah

rahmitanir
28-05-2018, 14:33
Keyifli yolculuktu vesselam, pistte gayet iyiydi. Açıkçası MiTo nun tık demeden koşması ve tekrar yola revan olması araca güvenimi arttırdı. Araca yaptıkların zaten tam reçete mahiyetinde, örnek yol gösterici :) Bakalım takip edebilecekmiyüzz :)

Bu arada fotoğraflar için Ersinede teşekkür ederiz :D ahahahah

hehehehe:)
fotolar için eline, gözüne ve ayfonuna sağlık bro:)

araç içi videomuz olmasa da, fotomuz var, dursun şurada:
https://i.hizliresim.com/Z3265V.jpg

powERS
28-05-2018, 14:42
hehehe :D yeee atomkarınca online :D

Keyifli etkinlikti. :)

BARR
28-05-2018, 15:00
Herşeyden önce sabah Muradiyenin boş yollarında bir 500X'ın Mitoya iyi yolculuklar diyişini es geçtiğiniz için çok kırıldım. Yazılım coil yapıp intikam spec ile çok yakında görüşücez!!

Keyifli geçmiş gününüz Mitoya maaşallah.

rahmitanir
28-05-2018, 15:07
Herşeyden önce sabah Muradiyenin boş yollarında bir 500X'ın Mitoya iyi yolculuklar diyişini es geçtiğiniz için çok kırıldım. Yazılım coil yapıp intikam spec ile çok yakında görüşücez!!

Keyifli geçmiş gününüz Mitoya maaşallah.

hehehe:)

O sabah senin 500x'li selamından sonra, sağ koltukta oturan eşime dönüp "ikinci çocuk olursa, 500X'e geçeceğiz" dedim. sonra kendisini Manisa'ya bırakıp, biz ersin'le itlik köpeklik yapmak için Körfez'e devam ettik işte:)

500X zaten beğendiğim bir araba, beklentimden de fazlasını veriyor gibi gördüm, ona da bir maşallah diyelim:)

KeremO
28-05-2018, 15:53
Korsan taksi Mitoya maşallah. Çok keyifli bir etkinlikti.
Pit çıkışından selamlar :)

rahmitanir
28-05-2018, 16:08
Korsan taksi Mitoya maşallah. Çok keyifli bir etkinlikti.
Pit çıkışından selamlar :)

selamlar Hakem :)

997TT
28-05-2018, 19:14
Iyı kı cagırmısım sızlerı,keyıf almanıza sevındım.
Yakında tekrarlarız.
Arka sıkanda sızı yakaladıgım goruntuler var mı :)
Tur icinse bir kac sey yazmak gerekırse,pirelli ye erken gırıyorsun,arka sıkanı 2 apex olarak gor ve bıraz arkayı kaydır korfezın genelınde.

rahmitanir
28-05-2018, 19:20
Iyı kı cagırmısım sızlerı,keyıf almanıza sevındım.
Yakında tekrarlarız.
Arka sıkanda sızı yakaladıgım goruntuler var mı :)
Tur icinse bir kac sey yazmak gerekırse,pirelli ye erken gırıyorsun,arka sıkanı 2 apex olarak gor ve bıraz arkayı kaydır korfezın genelınde.

Çok sağolasın abi, sana ne kadar teşekkür etsem az.

Dediğin görüntü olması lazım, bi kurcalayım, bulabilirim belki.

rahmitanir
28-05-2018, 20:01
997TT hayallerimi gerçekleştirirken, hayallerimdeki araba tarafından geçilmek :)

https://youtu.be/75Y24CjXgPA

997TT
28-05-2018, 20:45
Elıne saglık kardesım,aslında onlu arkalı kamera olsa muhresem olurmus. Yada sıkanda degılde bıraz sonra yakalasam,daha net olurmus,yavaslayıp gecmezdım.
Eskıden honda cup da yarısırken,kazalara ıtırazlar cogalınca,arkayı ceken de kamera koyuyorduk. Hos,hakan abı yıne kafasına gore yazıyordu:)
Yakın zamanda gorusmek uzere,ınsallah bende senın kadar tur atacagım kıvama gelırım.

ahmetogul
28-05-2018, 21:24
maşallah keyifli araç ne de olsa italyan işi ;)

sanctuary35
28-05-2018, 22:10
rahmicim burdanda tekrar tebrik ediyorum hayallerinin peşinde sonuna kadar koşturuyorsun. izmir pistinin en hızlı mitosundan sonra artık körfez pistininde en hızlı mitosu oldun! alfa egemizi gaza getiriyorsun!

rahmitanir
28-05-2018, 22:14
maşallah keyifli araç ne de olsa italyan işi ;)

Çok teşekkürler:)

rahmicim burdanda tekrar tebrik ediyorum hayallerinin peşinde sonuna kadar koşturuyorsun. izmir pistinin en hızlı mitosundan sonra artık körfez pistininde en hızlı mitosu oldun! alfa egemizi gaza getiriyorsun!

Çok teşekkürler brocum, ben sizi gaza getiriyorsam, senin şu yazdıklarınla benim geleceğim gazı sen hesapla :P

İzmir'de pistimiz tekrar açılsın, alfa ege'den piste çıkmayanı bırakmıcaz inş.

sanctuary35
28-05-2018, 22:43
yeni üye kaydını pistte yaparız :D

powERS
29-05-2018, 07:42
Elıne saglık kardesım,aslında onlu arkalı kamera olsa muhresem olurmus. Yada sıkanda degılde bıraz sonra yakalasam,daha net olurmus,yavaslayıp gecmezdım.
Eskıden honda cup da yarısırken,kazalara ıtırazlar cogalınca,arkayı ceken de kamera koyuyorduk. Hos,hakan abı yıne kafasına gore yazıyordu:)
Yakın zamanda gorusmek uzere,ınsallah bende senın kadar tur atacagım kıvama gelırım.

Ahahahaha Murat abi ince gördü :D ayıptır sölemesi geldiğimiz yolun hakkını verdi rahmi :D 30 Kayıtlı 35 36 turla en skorer isim unMiTo oldu :D 63km de yarım depo benzin :D

Yalnız civic in geçtiği videoda etki öyle çok gözükmüyo, fakat o şikana giriş çıkışı hatırlıyorumda resmen ışınlandı aslında orada araba yanımızdan :) Maşallah güzel dönüyor..

BARR
29-05-2018, 08:46
Dün akşam servisin yanından öle bir geçti ki Sprinter'ın direksiyonuna geçip arkadan darlayasım geldi ahahahaha

rahmitanir
29-05-2018, 08:50
Dün akşam servisin yanından öle bir geçti ki Sprinter'ın direksiyonuna geçip arkadan darlayasım geldi ahahahaha

Çok mu apaçi oldum ben ya:)

Ama malumun, Menemen - Manisa yolunu seviyoruz:)

BARR
29-05-2018, 08:54
Yok yahu usul usul geçtin benim içimde apaçi var selektörle darlayasım geldi o kadar sakindin :)

.:: Bugün arabayla geldim dönüşte pusuda beklicem seni ::.

mk3_ugur
30-05-2018, 23:00
hayırlı olsun kazasız belasız

barisy
31-05-2018, 01:02
Rahmi helal olsun valla , özverili şekilde pist katılımı yapıyorsun. Devamını dilerim. 23 haziranda istanbulparkta görüşürüz.

rahmitanir
31-05-2018, 07:09
hayırlı olsun kazasız belasız
çok teşekkürler.

Rahmi helal olsun valla , özverili şekilde pist katılımı yapıyorsun. Devamını dilerim. 23 haziranda istanbulparkta görüşürüz.
Çok sağol abi. Sizin gibi abilerimizden görüp, öğrenmeye çalışıyoruz:)
23 Haziran haftası yurt dışındayım, sıradaki etkinliğe inş...

rahmitanir
14-06-2018, 17:38
Geçtiğimiz pazar günü İzmir Ülkü Park'ın 850m'lik küçük parkurunda düzenlenen time trial'a alfa ege olarak katıldık.

Toplam 6 alfa'ydık fakat, 40 kişiden fazla bir katılım olduğu için piste sadece 1 kez çıkıp, 3 hot lap atmak şansımız oldu.

İzmir pistindeki tadilat dolayısıyla 2km'lik büyük parkur şu an maalesef iptal durumunda, o sebeple, bunun gibi küçük parkurdaki time trial'lar dışında bir aktivasyon maalesef tahminen yıl sonuna kadar olmayacak.

850m'lik parkura en son 3 yıl önce sedan civic ile bir kaç kez çıkmıştım ve hiç keyif almamıştım. Fakat Mito gibi ufak ve kıvrak bir araba ile çok keyifliydi.

2 dakikadan bile kısa süren toplam 3 hot lap için şöyle buyrunuz:

https://www.youtube.com/watch?v=Vzz7mALrEAQ

Biri 160hp altı, diğeri de üstü olmak üzere iki kategori mevcuttu. Alt kategoride ikinci oldum, toplamda ise üçüncüydüm.

https://i.hizliresim.com/mozlXV.jpg

850m'lik parkur, bu işe yeni başlayan ve özellikle küçük araç sahipleri için uygun bir parkur. ay sonuna doğru burada alfa ege olarak bir etkinlik daha yapacağız inş.

rahmitanir
26-09-2018, 01:06
Bugünkü konumuz Intercooler su spreyi & yağ sıcaklık sensörü montajı.

Bir kaç hafta önce aliexpress'ten aşağıdakileri sipariş etmiştim:

Yağ sıcaklık sensör ve display
Yağ sensörü takabilmek için sandwich plate
Yarış arabası motor çalıştırma tuş takımı
Oto cam yıkama motoru, deposu, nozzle'ı

Malumunuz, arabada büyük intercooler var. Ama yaz sıcaklarında da büyük cooler bir yere kadar fayda ediyor, özellikle pist ortamında. Büyük cooler iat'yi stabil tutmayı her koşulda sağlıyor, ama hava çok sıcaksa, 45C altı iat ölçümü görülemiyor.

Yüksek hava sıcaklığında iat'yi düşürmek için, biraz da meraktan tabi, subaru impreza sti'ların bazı modellerindeki gibi intercooler su spreyi yapalım dedik.

Sprey için aliex'ten su motoru, depo, nozzle içeren paketi aldık. Ama tabi sadece bu paket yeterli değildi. İşi hakkıyla yapmak için, biraz da olsa akıllı bir kontrol ünitesi lazımdı. Bunun için de yarış arabası motor çalıştırma tuş takımını aldım. Bir de tabi arka plandaki gizli kahraman, röle içeren ve timer fonksiyonu ile bu röleyi kontrol eden bir elektronik kart buldum ofisten. İlgili yazılımcı arkadaşlardan da rica ettim, karta elektrik verildiğinden itibaren sonsuz döngü şeklinde röleyi 2 saniye ON, 8 saniye OFF şeklinde çalışacak basit bir yazılım yaptık.

Kurulum için, dün sabahtan babamın dükkanında işe koyuldum. Öncelikle tamponu söktük ve su deposunu takacak yer aradık. Bu iş için sağ ön çaprazda tampon içinde güzel bir boşluk vardı. Depo çok aşağıda olduğundan, depo ucuna baya bildiğiniz tarımsal sulamada kullanılan güzel, sağlam ve sarı renkte bir su borusu taktık :) Borunun ucuna bir tapa ile kapak sorununu da çözdük. Boru, her ne kadar depoya sıkı geçme olsa da, bolca silikon basarak, borunun sağlamlığını da garanti ettik.

Su deposunu taşıyacak güzel bir braket yapıp, depoyu sabitledik. Garanti olsun diye, depoyu muhtelif noktalarından cırt kelepçe ile etrafa tutturduk. Deponun kendisi ve ek su borusu yaklaşık 2lt'lik bir hacmi oldu.

Ardından da su pompası çıkışında ince boru ile nozzle'ları taktık. Hatta nozzlelar için özel bir çift braket ile tam olarak intercooler üzerine iki noktadan sprey yapmasını garanti altına aldık.

Buraya kadar olan ilgili fotolar:
https://i.hizliresim.com/WDj708.jpg
https://i.hizliresim.com/k65ObD.jpg
https://i.hizliresim.com/NDjZpX.jpg
https://i.hizliresim.com/DDj7Pv.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=ZaffugyAj4s

Sonrasında da iş yağ sensörünün montajına geldi. Ben doğrusu Mito'nun yağ filtresini teneke tip zannediyordum, o sebeple sandwich plate almıştım. Ama arabayı lifte çıkarıp filtrenin karton tip olduğunu görünce, sandwich plate iş görmez oldu. Sıcaklık sensörünü nereye takarız diye alternatifleri düşünürken, tornacı abimizin desteği ile, arabanın orijinal yağ basınç sensörünün takıldığı noktaya T şeklinde bir uzatma yapıldı, o uzatmanın üstüne de sıcaklık sensörünü ve orijinal basınç sensörünü birlikte montajlarık, cuk oldu, güzel oldu. Sızdırmazlık testleri falan da yapıp, güzelce bu işi de tamamladık.

Bundan sonrasında da artık kablolama işine başladık. Bu iş özellikle 200C üstü sıcaklıklara dayanabilen örgülü kablo almıştım. Ne olur ne olmaz diye, her kablonun da üstüne 1 kat siyah elektrikçi bandı + 1 kat da kumaşımsı bant sardık. Kablolamayı, orijinal kabloların rotasını takip ederek, arabanın içine sol önde camın hemen altındaki kauçuk kısımdan kabloları soktuk.

Tabi bu esnada, ilk gün bitti, ikinci gün başladı. Oysaki ilk bakışta yarım günlük iş diye düşünmüştüm =)

İç tarafta artık tuş takımını single din radyo boşluğuna yerleştirmek, ve başta elektronik karta dair tüm bağlantıları yapıp, görsel ince detayları tamamlama işleri vardı.

Kablo bağlantılarını kabaca yapıp, single din'e oturacak tuş takımı ve sensör display'i taşıyacak plastik parçayı yine tornacı abimiz ile güzelce kestik ve oyduk. Ardından ben kesilen plastik parçaları karbon kaplama yaptım. En son tüm tuşlar ve yağ sıcaklık display ini montajlayınca, bu sefer de teyp çerçevesinin display ve tuşlara çarptığını ve yerine oturmadığını fark ettim. Çerçeveyi alıp, tornacı abimizle tekrar bir inceden oyma işine girdik ve artık herşey yerine oturur ve çalışır duruma geldi.

Konsolumuzun güncel hali:
https://i.hizliresim.com/NDjL95.jpg

İlk tuş sensör ekranı da dahil olmak üzere komple sistem (intercooler su sprey) ON/OFF
İkinci tuş, manuel şekilde şu fışkırtma. Yani tuş basılı iken sistem devamlı su atıyor, el çekilince su kesiliyor.
Üçüncü tuş ise elektronik kartı devreye alıyor. Yani su fışkırtma işini sonsuz döngü şeklinde 2 saniye ON, 8 saniye OFF yapıyor.

Sistemin nasıl çalıştığına dair içten dışardan birer de video bırakayım şuraya:

https://www.youtube.com/watch?v=VZnJY2h8jss

https://www.youtube.com/watch?v=rm68fHNparI

Bu da kaput altı güncel görüntü. Sol alt köşedeki sarı boruya dikkat :p
https://i.hizliresim.com/6NjJ9v.jpg

Son olarak da, bugün kısa bir deneme fırsatım oldu. Bizim arabanın yağı baya bir düşük sıcaklıklar da çalışıyormuş. Normal kullanımda yaklaşık 80C gibi yağ sıcaklığı okudum. Dip gaz yapıp 210km/h ile giderken de max 91C okudum. Tabi pistte de gazlayıp, o şekilde görmek lazım bunları.

Not: aliex'ten aldığım ve işime yaramayan oil sandwich plate e ihtşyacı olan varsa, bana ulaşsın, ücretsi ülrak göndereyim hemen. Benim işimi görmedi ama, bari başkasının işi görülsün.

powERS
28-09-2018, 14:07
ne kadan haşin bir fısfıs mito

rahmitanir
28-09-2018, 17:10
ne kadan haşin bir fısfıs mito

İstediğimiz kadar haşin ve fısfıs olalım, ateş kırmızısı olamadıktan sonra ne fayda bro;)

rahmitanir
30-09-2018, 10:35
Bir süredir satış başlığı altında açtığım konulardan hatırlayacağınız üzere, MiTo'ya özel şase gergileri konusunda çalışıyorduk.

İlk olarak ön altşase gergisini takmıştık. Bu parça arabanın kafasını çok kıvrak hale getirmişti.

Sonrasında bagaj içi arka üst kule gergisini ve tünel gergisni takmıştık. Bunlarla beraber arkanın o yüksek hızlarda viraja girince adım adım açılması ortadan kalktı.

Son olarak da, arabaya yayları takınca, araba iyicene karting moduna girdi.

Alt gergiler:
https://i.hizliresim.com/zMbnYO.jpg

Bagaj içi arka kule gergisi:
https://i.hizliresim.com/JDv36W.jpg

Vogtland yaylar ve arkalara 15mm spacer uygulaması:
https://i.hizliresim.com/vPBYY4.jpg
https://i.hizliresim.com/JDgdLJ.jpg

Özellikle bagaj içi arka gergiyi görselliği göze hoş gelsin diye Fiat'ın ateş kırmızısı koduna boyattırdım. Pek çok kişi, bu gerginin bagajı öldürdüğünü düşünse de, bu hali ile bagaja oğlanın bebek arabasını hala koyabiliyorum. Bir de acil durumlar için, bagaja cırcırlı lokma takımı koydum. Ekstra hacim ihtiyaç olunca, cırcır ile 2 dakikada gergiyi sökmek mümkün.

Son olarak da, araç içinde orta konsolda ufaktan görsel güncellemeye gittim, bu hali çok daha fazla içime sindi diyebilirim.
https://i.hizliresim.com/RDqQ3o.jpg

rahmitanir
14-05-2020, 14:38
Karantina günlerine uygun şekilde tarihin tozlu sayfalarında kalan araç konumu hortlatmanın vakti geldi.

Gerçi hoş, covid19'u Nisan ayında kapıp, karantinamızı asıl o günlerde çektik. 1 aydır çok şükür sağlığımız yerinde ve işimizin başındayız. Ama işler nispeten hafif modda, o sebeple güncelleme için fırsat mevcut.

Hatırlayanlar vardır, büyük turbo uygulaması (http://www.techturkey.com/forum/asiri_besleme/236425-_jet_mitoya_garrett_gt1446_turbo_uygulamasi.html) için bir başka başlık açıp bir süre oradan devam etmiştim. Ama araba için yaptıklarım sadece turbo upgrade'i olarak sınırlanamayacağından, burayı tekrar canlandırmak doğru olacak diye düşündüm.

MiTo ile 3,5 yıl devirdim. 12 Aralık 2016'da 68.000 km'de aldığım arabam ile şu an 174.000km'deyim.

Tabi araç hem günlük hem de pist için bu kadar çok kullanıldığından, MiTo'nun ne kadar kroniği var ise, hemen hemen hepsini yaşadım. bunlara ayrıca tek tek değineceğim.

Şu an için Arabanın güncel setup'ını listeleyerek başlayayım detaylara:

Motor ve çevresindeki elemanlar:

GT1446 Turbo
Forge Wastegate
8,2 lt Intercooler
Intercooler water spray
Bonalume dump valve
K&N açık filtre & CAI (custom design)
200 cell spor cat + 60lık düz boru + stock son susturucu
OPC enjektör
S3 benzin regülatörü
QV N75 Valfi
4h-Tech Short Shifter
1.4 NA Egzantirik
Oil Catch Tank
RSA Yazılım

Süspansiyon ve şase eklentileri:

Koni Str.t amörtisör seti
Vogtland 3,5cm yay
Ön ve arka kule gergileri
Alt travers ve tünel gergileri
Arka tekerler için 15m spacer
Pist için ikinci set OEM jant
Bilimum miktarda lastik (yazlık, kışlık, pist vs.)

Fren:

Stock ön fren kaliperlerimiz zaten Brembo 4 piston
Goodridge çelik fren hortumları (tüm set)
Önlerde 305mm MTEC desenli fren diskleri
Önlerde Ate Ceramic balatalar
Ön frenler için soğutma kanalları

Diğer Eklentiler:

AEM Wideband AFR
Turbo basınç sensörü
Yağ sıcaklık sensörü
EGT sıcaklık sensörü
Pioneer bluetooth'lu single din teyp
Sparco pedal seti
OMP ayak dayama
Yarı alcantara kaplı direksiyon
Alcantara el freni ve vites körüğü
Llumar cam filmi
LED farlar

Corona'sız günlerden, pistte barisy abimiz ile güzel bir günden hatıra. Pist için aldığım ikinci set OEM jantlarımız ile beraber.
https://i.imgyukle.com/2020/01/18/VUeK6p.jpg
Soran olacaktır illa, neden OEM diye. Cevap 4x98 bijon aralığında. 4x100 olarak nispeten makul fiyata hafif sayılabilecek jant alternatifi bol. Ama o 2mm'yi pistte risk etmek akıl işi değil.

Günlük halimiz de böyle:
https://i.hizliresim.com/0Qpd0H.jpg (https://hizliresim.com/0Qpd0H)

Daha Geçen hafta sonu aracın içini halı yıkama ile güzelce temizlemiştim, o esnada arka koltuktan çektiğim bir foto:
https://i.hizliresim.com/RkNEfR.jpg (https://hizliresim.com/RkNEfR)

Koni'leri ilk montajlarken:
https://i.hizliresim.com/7fq5Pb.jpg (https://hizliresim.com/7fq5Pb)

Kaput altımız:
https://i.hizliresim.com/1m6JI1.jpg (https://hizliresim.com/1m6JI1)

Corona günlerinden hemen önce egzantirik değiştirirken:
https://i.hizliresim.com/JnrBj7.jpg
Egzantirik değiştikten sonra araba çok değişti. Şu an yazılımda güncelleme yapmamaız gerekiyor. Çükü egzoz emiş ve çıkış açıları genişlediğinden, N75 valfi üzerinden açılan WG resmen coşuyor ve dip gaz yapınca araç overboost'a düşüp hata veriyor. Talep edilen basıncı üst devilerde biraz daha açıp, N75'e ayar çekeceğiz.
Bir de egzantirikten bağımsız egzozun içinden bazı sesler geliyor, cat dağılmış olabilir. Zaten bir süredir bir de DP'yi deneyeyim diye aklımdan geçiriyordum. DP için gerekli boru ve flanşları sipariş vermiştim, yavaş yavaş hepsi geliyor. Yani egzozu da düzelttikten sonra yazılımdaki güncellemeyi yapacağız.

Bir de, yine başka bir konu başlığı ile ilgilenenlere danıştığım radyatör tipi yağ soğutucu işi var. Onun da parçaları yavaş yavaş geliyor. Bayramdan sonra ona da girişeceğiz inş.

rahmitanir
14-05-2020, 15:27
Zaman içinde araçta yaşadığım arızalar da şöyle oldu:

T-jet'lerde kullanılan VL36 turbo malesef egzoz tarafından zaman içinde çatlıyor. Etrafımızda T-jet MiTo sahibi çok sayida arkadaşın başına geldi. Ve VL36 turbo bulunmuyor, ancak fahiş fiyatlara getiriliyor, ya da kaynak yapılıyor (ki uzun ömürlü olması zor), ya da benim gibi turbo değiştiriliyor.
Debriyaj alt merkezi geçtiğimiz yıl içinde bozuldu ve yenisiyle değiştirdim.
Yag basinc sensoru bozuldu, yenisiyle değiştim.
Motor dustu!!! Evet yanlis duymadiniz, triger degisiminde motor kulaginin civatalari dogru torklanmadigi icin, yolcu tarafindaki motor kulaginin vidalari jilet gibi kesildi ve motor dustu. Yolda kaldim ve ilk cekici deneyimimizi yasadik. Bu arada, motor dusme durumu yanlis torklamadan dolayi mito ve punto grubunda malesef kronikmis (usta kaynaklı kronik yani). Ayni seyi yasayan 5 ornek daha duydum, ama motorum dustukten sonra duydum.
Sanziman rulmanlari bozuldu ve vites kolu ozellikle 5. Viteste gaza dokunma ile acayip sekilde oynamaya basladi. Şanzıman inip dağılmış olan rulmanlar yenilendi.
Önemli kroniklerden birisi direksiyon açı sensörü arızası. Direksiyon sertleşmesi problemi ilk kez bu sene başında çok seyrek şekilde olmaya başlamıştı. Son günlerde bu arızanın ortaya çıkma sıklığı artınca, açı sensörünü işin uzmanında değiştirdik.
Son olarak bir de bagaja giden kablolar koptu. diğer arızalara nispeten kolay bir tamir oldu tabi ama bu da güncel alfaların kroniklerinden birisi.

BARR
14-05-2020, 16:03
Rahmicim, ellerine sağlık, cebine kuvvet koşturuyorsun her adımında inceleyerek emek vererek yaptığın için ayrıca keyifli.

Merakla takip ediyoruz, benim gibi yay takıp gezmiyorsun :hehe:

drago
14-05-2020, 16:57
Öncelikle geçmiş olsun, sağlık yerinde olsun da

Araca da ayrıca maşallah

oğuz
14-05-2020, 18:13
NA egzantrikler rölantiyi bozuyor diyorlar da senin yorumun nedir abi. kurlar güzel seviyede olsaydı CB, by mtd gibi egzantrikler fena olmazdı...ülkemizde örneği var mı acaba

rahmitanir
14-05-2020, 19:34
Rahmicim, ellerine sağlık, cebine kuvvet koşturuyorsun her adımında inceleyerek emek vererek yaptığın için ayrıca keyifli.

Merakla takip ediyoruz, benim gibi yay takıp gezmiyorsun :hehe:
Come to manisa diyorum sana.
Tesekkurler ayrica brocum.

Öncelikle geçmiş olsun, sağlık yerinde olsun da

Araca da ayrıca maşallah
Cok tesekkur ederim.

NA egzantrikler rölantiyi bozuyor diyorlar da senin yorumun nedir abi. kurlar güzel seviyede olsaydı CB, by mtd gibi egzantrikler fena olmazdı...ülkemizde örneği var mı acaba
Egzantirikten sonra rolantide kesinlikle bozulma olmadi. Sadece arabayi ciddi sikistirinca, ki bizim menemen cukurkoydeki yaklasik 15 km'lik tirmanma etabini dipgaz seklinde basindan sonuna kadar gitmek seklinde bir sikistirmadan bahsediyorum, o zaman rolanti devri araba biraz soguyana kadar (yaklasik 30-60 saniye) biraz yuksekte kaliyor ama yine dalgalanma olmuyor.
Eyzantirikten sonra fark ettigim bir baska konu ise acik filtreden gelen emis ve ciger sesinin bir tik daha arttigi oldu.

barisy
14-05-2020, 21:56
Maşallah Rahmi. Liste çarşaf :) rengine hastayım bu arabanın.

rahmitanir
14-05-2020, 23:28
Maşallah Rahmi. Liste çarşaf :) rengine hastayım bu arabanın.

Cok tesekkurler abi.

Ronnies
15-05-2020, 01:36
Maşallah,yakın bi arkadaşımda 170'lik olan MultiAir quadrifoglio verde olan versiyonu var sürüşü gidişi çok keyifli araç.

Seven7
15-05-2020, 11:47
Arabaya yapılanlar tam profesyonel işi modifiye olmuş, elinize sağlık. Nazar değmesin, keyifli gazlamalar.

rahmitanir
15-05-2020, 13:50
Maşallah,yakın bi arkadaşımda 170'lik olan MultiAir quadrifoglio verde olan versiyonu var sürüşü gidişi çok keyifli araç.
Cok tesekkurler. Sinifi icin bir nevi fiyat performans araci gibi bir durumu var mito'nun. Ben de surusunu cok seviyorum. Su an tek ciddi eksigi aracin mekanik kilit diff'i. Elektronik Q2 gunluk hayatta guzel is yapiyor ama pistte arabanin yavaslattigini gissediyorsun.

Racing diff'ten mito icin kit yapacaklarina dair sozu aldim. O eksigi de tamamlarsak, bu sefer oldu diyecegim ins.

Arabaya yapılanlar tam profesyonel işi modifiye olmuş, elinize sağlık. Nazar değmesin, keyifli gazlamalar.
Cok tesekkurler.

rahmitanir
29-06-2020, 08:59
Herkese Selamlar,

Son zamanlarda yaptıklarımı biraz özet geçeyim.

Yaklaşık 1 ay önce Utku ile birlikte yazılımı güncelledik. 3000 devirden itibaren 1,5 bar sabit basılıyor. 5000 devirden sonra bilinçli şekilde basıncı kısıyoruz. Artık 6000 devirde 1.2 bar basınç rahatlıkla basabiliyoruz. 6500 devirde de yaklaşık 1,15 bar basınç talebi ile devir bandı sonlanıyor. Artık 2500'den 6500 devire kadar tüm devir bandında tork var. Bunun ana sebebi tabiki de atmosferik egzantirikleri. Benzer projeye girişen herkezin bu egzantirikleri takmasını tavsiye ederim. Tüm süreci çok rahatlatıyor.

Bunun yanı sıra diğer yaptıklarımızı da özetleyeyim, biraz parça parça olacak ama buyurunuz:

Spor cat'dan DP'ye geçtik. Onu güzelce seramik yününe sardık. Keza intake kısmındaki izolasyonları da yeniledim (fırında tavuk spek)
https://i.hizliresim.com/B8wLqL.jpg

DP'den sonra cold start sesi daha da delirdi. Normal kullanımda intake sesiyle beraber içeri güzel bir ses veriyor, dışarıda çok bir ses yok hala. Spor cat vs DP deyince, doğrusu hem egt olarak hem de basınç olarak çok da fark hissetmedim. Kasım ayında vize zamanı spor cat'i geri takacağım. En azından kış vakti o cat ile devam ederim gibi. Çünkü DP'den ötürü benzin kokusu bariz var. Biraz da araba zengine ayarlandığından gazlayınca biraz fazla koku oluyor. Hem de vicdanen çok rahat değilim.

https://www.youtube.com/watch?v=TnGBP0qXsbA&feature=emb_title

4 mevsim kumho'ları çıkarıp tavan arasına kaldırdım. Goodyear Eagle F1 Asym 5'leri taktım. Mişi PS4 ile Asym 5 arasında çok gidip geldim doğrusu. Geçmişte PS4 kullandığımdan iyi bir lastik olduğunu biliyordum. Sinan koç'a danıştım, çünkü o Goodyear'ın tanıtımını falan yapmıştı yakın zamanda. Dedim abi gerçekten iyi mi? Gerçekten iyi lastik dedi Asym 5 için. PS4'ten de set olarak 300tl daha ucuz olduğundan Asym 5'i aldım. Çok memnunum. Yaklaşık 1.000 km'den fazla kullandım, günlük kullanım adına hem performans hem de konfor açısından baya iyi çıktı. Tavsiye ederim.
https://i.hizliresim.com/TwQqbL.jpg

Bir BARR olamasak da, biz de kendimize göre detaycılık yaptık. Annemin halı yıkama makinesi ile koltuklara ve taban halılarına daldım. 10 yılın pisliği çıktı valla.
https://i.hizliresim.com/N9Nwgf.jpg

https://i.hizliresim.com/aQJdAK.jpg

Son olarak da bu hafta sonu intercooler'ı borularıyla beraber söküp temizledim. Geçmişte turbo yağ kaçırmıştı, ondan bu iş hep aklımdaydı. Borularda az bişi yağ çıktı ama cooler temiz sayılırdı. Yine de benzin ile bolca anyo ettirdik hepsini.
Gunun baslangicinda tamponu soktum:
https://i.hizliresim.com/1GxUMm.jpg

Borular ve intercooler disari alindi:
https://i.hizliresim.com/eerwtU.jpg

Temizlendi:
https://i.hizliresim.com/HBSgHq.jpg

Cirak bana yardim ederken:
https://i.hizliresim.com/yBmntD.jpg

Gun sonunda her seyi yerine taktik ve yag sogutucunun yeri icin dogrulamamizi yaptik. Onun da borularini bu hafta hazirlayacagim ins.
https://i.hizliresim.com/2YZfAF.jpg

BARR
29-06-2020, 09:07
Ailemizin mekanik ustası Ramo Bey yine döktürmüş. TR'nin en sevilen Mitosu :)

rahmitanir
29-06-2020, 10:15
O kadar sökülü fotodan sonra bir tane de arabanın yıkanmış, cilalanmış fotosunu koyayım ya. Sonra toplanamadı sanılmasın araba :P

https://i.hizliresim.com/iOqJhG.jpg (https://hizliresim.com/iOqJhG)

mikelazi
03-07-2020, 17:56
DP ye geçmen bence iyi olmuş.

şu fıskiyelelerin testini yaptınmı.iat da nekadar bir fark oluyor.

eline emeğine sağlık rahmitanir :)

not:etrafında 107-c1 yohhmu hiç bir gergi ölçüsü alsan :)))

rahmitanir
03-07-2020, 19:56
DP ye geçmen bence iyi olmuş.

şu fıskiyelelerin testini yaptınmı.iat da nekadar bir fark oluyor.

eline emeğine sağlık rahmitanir :)

not:etrafında 107-c1 yohhmu hiç bir gergi ölçüsü alsan :)))

Fiskiyeyi, fiskiye konusunda yazmistim abi :) IAT yaklasik %10 dusuyor fiskiye ile. Gerci bende iat zaten dusuk, ondan oturu de fiskiyenin katkisi dusuk kaliyor olabilir, degerlendirmek lazim.

Gergi konusunda piyasa baya durgun, galiba tum MiTo'lari gergiledik artik memlekette :)

mikelazi
04-07-2020, 10:10
Fiskiyeyi, fiskiye konusunda yazmistim abi :) IAT yaklasik %10 dusuyor fiskiye ile. Gerci bende iat zaten dusuk, ondan oturu de fiskiyenin katkisi dusuk kaliyor olabilir, degerlendirmek lazim.

Gergi konusunda piyasa baya durgun, galiba tum MiTo'lari gergiledik artik memlekette :)

illa mitomu alakkk :)))

%10 bizi kurtarmaz :)

dkaya87
06-07-2020, 08:27
ses çok tok olmuş Rahmi, çok beğendim. DP kesinlikle çok fark yaratıyor Mito'da.

süre ölçümleri yapma şansın oldu mu öncesi sonrası? ne kadar bir iyileşme var?

sanctuary35
06-07-2020, 21:01
araç bize geçmiştir konu kapanabilir. rahmi diesel egea aldı.

rahmitanir
06-07-2020, 21:23
ses çok tok olmuş Rahmi, çok beğendim. DP kesinlikle çok fark yaratıyor Mito'da.

süre ölçümleri yapma şansın oldu mu öncesi sonrası? ne kadar bir iyileşme var?

Sagolasin abi. Sure olcemedik henuz. ***** asiri sicaklar biraz gecsin, oyle olcmek istiyorum.

araç bize geçmiştir konu kapanabilir. rahmi diesel egea aldı.

Sizleri dizel egea ile evinizden gelip aldigimiz, ve o egea ile yag sogutucum icin hidrolik borulari yaptirmaya gittigimizi inkar etmiyorum Onur bey.
Emek, alin teri, hatta ufak tefek siyriklardan akan kanimizla bezenmis MiTo'muz satilik degildir :P

rahmitanir
06-10-2020, 09:34
Meth kit olayına da el attım sonunda.

Yerli bir markamız olan Bosphorus innovations'ın sahibi Kemal ile geçmişte tanışıklığım vardı. Kendisine meth kit için iletişime geçmiştim, hemen aşağıdaki LCD ekranlı Stage 1,5+ Turbo Meth Kitimizi temin ettik.
https://i.hizliresim.com/9xapKA.jpg

Burada çoğu kişi Bosphorus innovations'ı az çok tanıyordur ama yine de Bosphorus İnnovations adına bir parantez açmak isterim. Kendileri ebay ve Aliexpress üzerinden genellikle ihracat şeklinde satış yapan bir firma, 70'ten fazla ülkeye meth kit satışı yapmışlar. Elektronik tasarım ve üretim kendi bünyelerinde yapılıyor. Kiti tamamlayan diğer malzemeleri ise çeşitli kaynaklarından tedarik ediyorlar.

Montaj için detaylı video çektim ama düzenlemesi vakit alacak. O sebeple şu an için bazı ufak fotolar sadece paylaşayım.

Özellikle elektrik işleri çok fazla ve detaylıydı. Baya bir tesisat çekme, lehimleme işi mevcuttu. Özellikle benim göğüsün ortasındaki sensörleri içeren paneli güncellemem gerekti, çok uğraştırdı. Emme hattına takılacak nozzle'ın oturacığı kısım için ufak bir kaynak işi yapıldı. Kaynak hariç diğer tüm işleri kendim yaptım ve 1,5 günden fazla zamanımı aldım.

Orta panel spagetti görseli:
https://i.hizliresim.com/vgNpsV.jpg

Aynı panelin toplanmış hali:
https://i.hizliresim.com/pgKvr3.jpg

Kaput altına eklenmiş olan selenoid valf ve ona bağlı kırmızı meth hattı. Mavi renkli hortumlar ise yeni eklenen vakum hatları.
https://i.hizliresim.com/aiUfy3.jpg

Bagajın kenarına konulan depo ve çok da görünmeyen pompa:

İlk test sürüşünde selenoid valfin çalışmadığını tespit ettim. Bununla ilgili zaten voltaj koruması diye bir şey olduğunu biliyordum. Eğer aracın sağladığı voltaj 13V'den düşük olabiliyorsa selenoid valf çalışmıyor. Bunu engellemek için selenoid valfi akışın ters yönünde bağlamak yeterli oluyor. Sonrası ise bingoooooo!!!

Test sürüşünde %50 su %50 meth karışımı ile hava sıcaklığı 34C iken, iat 33C idi. Yani meth kit ON/OFF arasında iat'de 10C'den fazla fark var. Ve sürüşte ne aksırma, ne öksürme en ufak bir tuhaflık yoktu. EGT ise yaklaşık 80-100C kadar daha düşük.
https://i.hizliresim.com/ely6Qv.jpg

Bujilerim biraz eski, onları da yenileyip detaylı loglar alacağım. Akabinde yazılımda avansı biraz açabiliriz, loglara göre hareket edeceğiz.

dkaya87
06-10-2020, 10:02
süper değerler, performansa güzel katkı sağlayacaktır. yerli bir girişimi desteklediğinin için de ayrıca tşkler dostum

sanctuary35
06-10-2020, 20:41
nokta atışı altın vuruşlar..

mermiler seksin alemde teksin

rahmitanir
14-10-2020, 12:25
Methenol kiti tedarik ettiğim Bosphorus Innovations'ın sahibi Kemal, montaj için ingilizce bir video çekmem konusunda bir ricada bulunmuştu. Ben de kamera ve mikrofon konusunda biraz kısıtlı imkanlarla da olsa da, dilim döndüğünce bir şeyler anlatmaya çalıştım.

Bazı noktalarda ses kalitesi malesef bariz düşüyor. İzlemek isteyenlere kulaklıkla izlemelerini tavsiye ederim.

https://youtu.be/zZJCSrV7QQ8

BARR
14-10-2020, 13:10
Ramocum eline sağlık çok güzel eklemeler ile devam diyorsun.

rahmitanir
14-10-2020, 13:53
Montaj sonrası zaten ilk denemelerde IAT açısından çok carpıcı bir fark olduğunu zaten belirtmiştim.

Ama gücün geleceği bir başka önemli değişken de avans tabi.

Henüz yazılım meth öncesi pompa benzine göre uygun olan düşük avanslı (max 9 avans) versiyon. O haliyle meth kapalı vs %50 su-meth karışımı ile log aldım. Bu haliyle bile avansda ciddi iyileşme mevcut. Pompa benzininde araç avans açmayı denerken vuruntu algılayıp avansı geri kısıyor, meth'li halinde avansı izin verilen seviyeye hızlıca açabiliyor.
https://i.hizliresim.com/PPFszi.jpg (https://hizliresim.com/PPFszi)

Yakın zamanda utkunoa ile yazılımda avans değerlerini tekrar düzenleyeceğiz, o halini ayrıca paylaşırım.

rahmitanir
01-12-2020, 08:54
Meth kitten sonra avansı açtık, tahminim de ötesinde avansa izin verdi araç doğrusu, ilgili log:

https://i.hizliresim.com/mfq0GK.jpg

Aslında bu gece adam akıllı dragy ile süre alacaktım, unun için planyapmıştık ama yasaklar izin vermeyecek.

Bu sabah işe giderken yolun sakin bir bölgesinde kısa bir bastım, şöyle oldu:

T-JET MiTo with GT1446 100-200km - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=fFFZ-G957Q8)

https://www.youtube.com/watch?v=fFFZ-G957Q8

fdoganb
01-12-2020, 09:30
Her noktasında ayrı emek var maşallah. Son hali oldukça keyifli yürüyor. Gözümden kaçmadıysa görmedim takribi kaç kaç beygir civarıdır şu an?

rahmitanir
01-12-2020, 09:43
Her noktasında ayrı emek var maşallah. Son hali oldukça keyifli yürüyor. Gözümden kaçmadıysa görmedim takribi kaç kaç beygir civarıdır şu an?

Tesekkurler hocam. Beygir konusunda saglikli bir dyno olmadigindan olcum yapmadik tabi.
Ama yurt disi muadillerine bakinca, meth olmadan ama 98 oktan benzin ile benzer basinclarda 210hp civari guc alindigi soyleniyor. Benim setupta meth sayesinde en az o 98 oktan benzin veya cok az ustu avans acilmasi saglandi diye dusunuyorum. O sebeple tahmini 210-220hp civari diye dusunuyorum.

rahmitanir
25-12-2020, 19:27
Yuklenen her turbo aracta karter içindeki basinc artar. Bunun icin pek cok uretici karter havalandirma icin birden fazla nokta tanimlar. Cunku karter icindeki basinc fazla olursa, ozellikle turbo yagi geri donus hattinda olisan pozitif basinctan oturu yag sirkulasyonunda sikinti olusabilir.

Tjet motorda mevcutta tek karter havalandirma mevcut. Fakat biraz yurt disindaki tjet projelerini inceledigimde, aslinda asagidaki gibi iminci karter havalandirma cikisinin hali hazirda mevcut oldugunu ama bir vida ile kapatildigini fark ettim. Soz konusu vida M18 idi.
https://i.hizliresim.com/IWYX57.jpg (https://hizliresim.com/IWYX57)

Hem bu havalandirmayi aktif hale getirmek, hem de oct baglantilarini daha duzgun hale getirmek icin ptfe boru ve an tipi adaptorleri aliex'ten siparis ettim.
https://i.hizliresim.com/eLWSLD.jpg (https://hizliresim.com/eLWSLD)

Bugun oglen dukkana gecip montaji kendi ellerimle yaptim:

https://i.hizliresim.com/kpN6TI.jpg (https://hizliresim.com/kpN6TI)

https://i.hizliresim.com/WCDPHv.jpg (https://hizliresim.com/WCDPHv)

https://i.hizliresim.com/TTLZDh.jpg (https://hizliresim.com/TTLZDh)

Ve motor kapagi yerine takilinca final halimiz:
https://i.hizliresim.com/32YhRU.jpg (https://hizliresim.com/32YhRU)

Ayrica oct cikisini da kucuk bir filtre ile tekrar disariya verdim. Artik emmemiz tam anlamiyola tertemiz kalacak.

rahmitanir
27-12-2020, 15:19
Sokaga cikma yasaginda can sikintisi sebebiyle ince bir kac boya isine daldim. Bu islerde super yetenekli degilim ama elimden geldigince bir seyler yaptim.

İlk etapta arabanin icindeki meth kit basinc saatinin rengi fazla acik renk oldugundan goz tirmaliyordu. Soyle ornek foto paylasayim.
https://i.hizliresim.com/ZsHaoI.jpg (https://hizliresim.com/ZsHaoI)

Boya bandi ile maskeleyip, asetat kalemi ile boyamasini yaptim.
https://i.hizliresim.com/cw7vZX.jpg (https://hizliresim.com/cw7vZX)

Sonuc:
https://i.hizliresim.com/rxn5FZ.jpg (https://hizliresim.com/rxn5FZ)

Bir de motor ust plastik kapagindaki yaldizli alfa romeo yazisinda silinmeler vardi. Muhtesem bir iscilik olmasa da onu da boyadim.

Oncesi:
https://i.hizliresim.com/DGWFYe.jpg (https://hizliresim.com/DGWFYe)

Sonrasi:
https://i.hizliresim.com/gBOIBp.jpg (https://hizliresim.com/gBOIBp)

Son olarak da kaput altini biraz temizledim. Foto oncesi yagmura biraz yakalandik ama onu da paylasayim:
https://i.hizliresim.com/C7JyDs.jpg (https://hizliresim.com/C7JyDs)

BARR
27-12-2020, 15:33
Yerinde duramayan mühendis adam eline sağlık :)

dkaya87
28-12-2020, 11:03
yine bilinçli dokunuşlar olmuş, eline sağlık Rahmi. bence bu yaptığın işlemlerib yandan da doküman halie getirmelisin ilerde arabanın el değiştirme durumu olursa alan kişinin bunlara hakim olması lazım yoksa içinden çıkamaz valla :)

rahmitanir
28-12-2020, 11:13
yine bilinçli dokunuşlar olmuş, eline sağlık Rahmi. bence bu yaptığın işlemlerib yandan da doküman halie getirmelisin ilerde arabanın el değiştirme durumu olursa alan kişinin bunlara hakim olması lazım yoksa içinden çıkamaz valla :)

Haklısın Doğukan. Burada çok devamlı yazmadım ya da yazdığımda farklı başlılar açtım falan ama otopark.com'daki aynı başlıklı konuya arabayı yıkatsam bile yazıyorum 4 yıldır:D

Orası sadece benim araba için değil, tüm MiTo'lar için önemli bir bilgi birikimi oldu bence.

Celimabi38
28-12-2020, 11:28
Bi mitolar var, bide Rahmi reisin Mitosu var. Harika arac ve harika owner. Kaza, bela gostermesin.

rahmitanir
28-12-2020, 12:21
Bi mitolar var, bide Rahmi reisin Mitosu var. Harika arac ve harika owner. Kaza, bela gostermesin.

Çok teşekkür ederim Cemil :D

rahmitanir
02-01-2021, 16:06
Bugunlerde ***** durumlardan oturu temizlik disinda pek birsey yapmak mumkun olmuyor.

Arac icini bayadir kendim guzelce detayli silmemistim, ona bugun el attim. Direksiyonun alcantara kisimlarindan cikan pislik akil almaz seviyede idi. Alcantara kisimlara surdugum temiz bez ilk andan itibaren siyaha burundu.
https://i.hizliresim.com/vNPhiC.jpg (https://hizliresim.com/vNPhiC)

Bir de kaput altini ellemeden duramiyorum :)
https://i.hizliresim.com/Lpjqyv.jpg (https://hizliresim.com/Lpjqyv)

powERS
19-01-2021, 18:14
Peki hala WarmHatch ten HotHatch e geçemedimi ?

rahmitanir
19-01-2021, 19:47
Peki hala WarmHatch ten HotHatch e geçemedimi ?

Adminleri goreve cagirmak lazim sanki basligi degistirmek icin :P

drago
20-01-2021, 18:19
Merak ettik :)

rahmitanir
24-01-2021, 15:11
8C diye tabir edilen orijinal jantlarimi yazın fırın boya ile boyatmıştım. Görüntüvesaire cok başarılı idi ama ömürkonusu kafada soru işaretiydi tabi. Geçtiğimiz haftalarda sağ arka lastiğe çivi girdi. Lastik sökülüp, yama yapildi ve geri takıldı. Ama bu esnada fırın boya kenarlardan atti.

Ben de bu işin doğru yöntemi olan elektrostatik toz boya için tekrar araştırma yapmaya başladım. Yardıma ise MiTo sahibi genç bir arkadaş olan Emrehan yetişti. Manisa Organize Sanayi'de panjur ekipmaları üretimi yaptıkları bir imalathaneleri varmış ve elektrostatik boya için gerekli tüm cihaz ve ekipmanlar kendilerinde mevcutmuş. Normal mesai saatlerinin dışında kalan zamanlarda ise yakın çevresine jant boyama yapıyormuş.

İşe başlamak için öncelikle janları söküp, normalde pist için kullandığım ikinci set jantlara 4 mevsim lastiklerimi taktım. Bugünlerde görüntümüz böyle yani:
https://i.hizliresim.com/dcgw9P.jpg (https://hizliresim.com/dcgw9P)

8C jantlar öncelikle asite yatırılıp eski boyasının atması sağlandı.
https://i.hizliresim.com/ccwEM8.jpg (https://hizliresim.com/ccwEM8)

https://i.hizliresim.com/RM5Tiq.jpg (https://hizliresim.com/RM5Tiq)

Akabinde elektrostatik toz boya kaplanıp, fırınlandı. Fırın öncesi görüntü:
https://i.hizliresim.com/MWy6LN.jpg (https://hizliresim.com/MWy6LN)

İlk fırınlama sonrası verniksiz ilk görüntü:
https://i.hizliresim.com/AfsVCN.jpg (https://hizliresim.com/AfsVCN)

Son olarak vernik de atılıp tekrar fırınlama ile işlem tamamlandı:
https://i.hizliresim.com/nOOBTp.jpg (https://hizliresim.com/nOOBTp)

https://i.hizliresim.com/oQtMMa.jpg (https://hizliresim.com/oQtMMa)

Boyanmış olan jantları arabaya takmak için bir kaç hafta bekleyeceğim. Soğuklar iyicene geçince, yazlık lastikler ile birlikte taze boyalı jantları takarım, şimdilik depoda pamuklara sarılı şekilde yatıyor güzellikler.

Bu hafta sonu uğraştığım bir başka konu ise pist kullanımı için 4 nokta emniyet kemeri idi.
Pistte gazlarken, virajlarda koltukta sabit kalmak için çok debeleniyorum. Standart koltuk ve standart kemer bu konuda neredeyse hiç yardımcı olmuyor.
Pist odaklı düşünülürse, işin doğrusu sparco / recaro tarzı bir koltuk almak. Ama para çokomelinden, günlük kullanımda rahatsılığına ve belki de en önemli kriter olan orijinal koltuk üzerindeki air bag'den yoksun kalmaya koltuk değiştirmemek adına çok sebep var malesef.
O sebeple, koltuk üstündeki savrulmayı minimuma indirmek adına 4 nokta kemer aliex'ten makul fiyata aldım. Montaj noktalarını sürücü koltuğu kızaklarına yaptım. Sol tarafta 4mm kalınlıkta küçük bir uzatma braketi kullandım. Pist dışında kullanmayacağım için sürücü koltuğu altına ufak da bir çantayı cırt cırt ile tabana sabitledim, içine kemeri toplayıp yayıntı olmasını engelliyor.

Arka taraftaki bağlantılar:
https://i.hizliresim.com/kp2kOY.jpg (https://hizliresim.com/kp2kOY)

Ön taraftan görüntü:
https://i.hizliresim.com/JLDYzk.jpg (https://hizliresim.com/JLDYzk)

Kemeri kullanmayacağım zamanlar için tabandaki çanta:
https://i.hizliresim.com/mUbUqo.jpg (https://hizliresim.com/mUbUqo)

Deli dana gibi bağlanan ben ve özgürlüğü için savaşan göbeğim:
https://i.hizliresim.com/Ojmw7Q.jpg (https://hizliresim.com/Ojmw7Q)

Son fotodan fark edileceği üzere, 4 nokta kemeri kullanırken, her zaman 3 nokta orijinal kemeri de bağlayacağım. Çünkü, sonradan takılan kemere güvenlik açısından %100 bel bağlamak doğru olmaz. 4 nokta kemer, virajlarda beni yerimde tutsun, yeter.

BARR
24-01-2021, 16:50
Ramo jantlar çok başarılı olmuş, kemer de işine yarar iyi çözüm.

m.kaan46
24-01-2021, 18:17
Jantlara ben de bayıldım çok çok güzel olmuş :)

ama sanki biraz koyu değil mi?

drago
24-01-2021, 18:57
Maşallah çok güzel olmuş jantlar

Panjur işi yaptığı için arkadaşınız, merak ettim; böbreklere krom uygulaması yapabiliyorlar mı :)

rahmitanir
24-01-2021, 19:17
Ramo jantlar çok başarılı olmuş, kemer de işine yarar iyi çözüm.

Eyvallah bro :D

Jantlara ben de bayıldım çok çok güzel olmuş :)

ama sanki biraz koyu değil mi?

Eyvallah Kaan. Araç beyaz olduğundan kontrast yapar diye düşündüm ama asıl araç üstüne takınca gün ışığında belli olacak.

Maşallah çok güzel olmuş jantlar

Panjur işi yaptığı için arkadaşınız, merak ettim; böbreklere krom uygulaması yapabiliyorlar mı :)

Sordum abi, plastik üzerine kaplama uygulaması yokmuş.
Teşekkürler ayrıca.

sanctuary35
24-01-2021, 20:06
recaro koltuğa para çokomel yetmio demişsiniz ama araçta recaro koltuk gözüküyor?

rahmitanir
24-01-2021, 21:11
recaro koltuğa para çokomel yetmio demişsiniz ama araçta recaro koltuk gözüküyor?

Biz oturamadik, oglumuz otursun spek :D

dkaya87
25-01-2021, 09:26
jantlar çok güzel gözüküyor, yalnız kemerler beni boğdu boğdu boğdu duvara attı :) pistte çok terletebilir seni Rahmi

bu arada mevcut koltuk üzerinden 4 kemer uygulaması çok mantıklı olmuş, pist mücadelesinde çok fayda sağlayacaktır.

sanctuary35
25-01-2021, 19:49
Biz oturamadik, oglumuz otursun spek :D

oğlunu recaroya oturtmayanda ne biliim

Erdem K.
26-01-2021, 10:54
kemeri de jantları da beğendim :)
keyifli sürüşler ...

powERS
29-01-2021, 00:24
Anlatsana biraz başka neler var

rahmitanir
29-01-2021, 12:14
jantlar çok güzel gözüküyor, yalnız kemerler beni boğdu boğdu boğdu duvara attı :) pistte çok terletebilir seni Rahmi

bu arada mevcut koltuk üzerinden 4 kemer uygulaması çok mantıklı olmuş, pist mücadelesinde çok fayda sağlayacaktır.

:D Teşekkürler Serbest :D

oğlunu recaroya oturtmayanda ne biliim
Heç ... :)

kemeri de jantları da beğendim :)
keyifli sürüşler ...
Eyvallah abi, teşekkür ederim.

Anlatsana biraz başka neler var

Anlatayım tabi brocum.

Taa Temmuz 2020'de alıp da kendi dükkanımızda takmaya fırsat oluşturamadığım Racing Diffs LSD Convertion set arabanın bagajında, 3 litre şanzıman yağı ile birlikte uzun süredir dolaşıyorudu.

Pist sezonu artık en azından İzmir için yaklaştığından, artık işi bitirmek için Alfa Ege'den arkadaşımız olan Ata'dan randevu alıp, dün sabah 3. Sanayi'de Alfa Rosso'ya gittim.
https://i.hizliresim.com/VT8oiM.jpg (https://hizliresim.com/VT8oiM)

Uzun zamandır işi ertelememizin sebebi, montaj için ya travers inecek, ya da şanzıman inecek diye şüphelenmemizdendi. Ama Racing Diffs benim aynı şanzımanı kullanan (M32) Corsa D OPC için montaj videosu yayınlamış ve burada sadece diferansiyel karpuzunu sökerek montajın mümkün olduğunu göstermiş.

MiTo'da travers biraz daha büyük olduğundan, daha zor görüküyordu ama tarvers indirmeden şansımızı deneyelim dedik. Arabayı Kaldırıp tekerlek, alt koruma gibi şeyleri sökerek başladık.
https://i.hizliresim.com/r34jkW.jpg (https://hizliresim.com/r34jkW)

Sonrasında aks ve şanzıman takozunu söktük. Özellikle şanzıman takozu sökülünce, motorun kulaklarından esnetilerek diferansiyel karpuzunu sökecek kadar bir boşluk açıldığını gördük.
https://i.hizliresim.com/Ycjbot.jpg (https://hizliresim.com/Ycjbot)

Ve diferansiyel aşağıda. Kendisini bol tiner ile temizledik:
https://i.hizliresim.com/5xjrTw.jpg (https://hizliresim.com/5xjrTw)

Instagram'a atmalık diferansiyel ve racing diffs'in tüm parçaları serilerek fotolandı.
https://i.hizliresim.com/E8MPR9.jpg (https://hizliresim.com/E8MPR9)

LSD dönüşüm kiti denen sistemin temel mantığını özetlemek gerekirse, differansiyelin göbeğine iki plaka yerleştiriliyor. bu plakaların ortasında 4 adet çok sert yay var, bunlar gövde plakaları ile differansiyel göbeğindeki büyük dişlilerin arasında kalan balatayı baskılıyor. İlk montaj öncesinde mengenede bu yayları sıkıştırıyoruz:
https://i.hizliresim.com/qnSpdI.jpg (https://hizliresim.com/qnSpdI)

Sonrasında göbek plakalarını ve balata plakalarını diferansiyelin göbeğine yerleştirip, sıkıştırma vidalarını geri söküyoruz. Son olarak kit ile birlikte gelen pinyon pini de göbeğe yerleştiriliyor:
https://i.hizliresim.com/SbmklS.jpg (https://hizliresim.com/SbmklS)

Son olarak diferansiyel montaja hazır:
https://i.hizliresim.com/2OuqQk.jpg (https://hizliresim.com/2OuqQk)

Fotosunu çekmemişim ama şanzıman yağı olarak Motul gear 300 ls 75w90 kullandık. Bu kiti taktıktan sonra LSD uyumlu yağ kullanmak olmazsa olmaz, onu da not edelim.

Büyük iş diye aylardır kendi dükkanımızda yapamadığımız iş aslında yaklaşık 3 saatlik bir montaj ile tamamlanabilen, usta olan adam için kolay bir işmiş. Montaj konusunda benim gibi gözü korkanlar, korkmasın :)

Sonrasında yola çıktım, hava yağmurlu. Ama ufak ufak denemeler de yapmadan duramıyor insan.
Aracın patinaja düşmesi baya azaldı. patinaja düşse bile torque steer sebebiyle direksiyon ile savaşmak diye bir şey kalmadı.
Hızlı virajlarda, gaza oturunca araç bariz şekilde kendini içeri çekiyor. Bu sebeple çok daha ufak ve yumuşak direksiyon müdahaleleri ile araç çok daha fazla yönlenme sağlıyor.

Akşam yağmur durduğunda, tekrar virajlı yollara çıktım. Çok saçma şekilde virajlarda gaza oturunca müthiş bir stabilite hissediyorsunuz. Direksiyon başında zevkten kahkaha atar durumda buldum kendimi pek çok kez.

Bir de MiTo'da orijinal halinde bulunan Q2 elektronik diff kilidi konusuna açıklık getireyim. Bu sistem tamamen direksiyon açısı ve ön tekerlerin hız farkının ölçülmesine istinaden frenleyerek çalışan bir sistem. Bu sistem de günlük kullanımda oldukça faydalı ama çalışması için önce bir miktar kafadan kaymanız, sonra da fren ile gücü tek tekerde de olsa düşürme ile çalışıyor. Şu an tekerlekler arası hız farkı ortadan kalktığından, bu sistem devreye girmiyor, en azından belli bir noktaya kadar girmiyor diyelim. Çünkü bugün biraz abartıp, artık tekerlekler tutuşu kaybedince, VSC ışığı pavyona bağladı.
Aynı Q2 vs mekanik LSD mantığı İngiltere tabanlı Alfa forumlarında Giulietta ve MiTo için benzer şekilde hep özetlenmiş.

Burada önemli olan bir başka konu ise ömür. Sonuçta oluşturulan LSD tipi balata tipi ve her balata gibi unun da bir ömrü var. Racing Diffs TR distiribütorü Arda ile olan konuşmamda, kendi aracında 40.000km'dir kullandığını ve her hani bir kaçırma olmadığını. Ama üreticinin yaklaşık 60-70 bin KM'de bir balata değişimi tavsiye ettiğini belirtti.

Son olarak, montaj için Alfa Rosso Ata ustamıza, Racing Diffs ürünlerini TR'ye ithal eder Arda'ya teşekkürü bir borç bilirim.

rahmitanir
26-02-2021, 11:52
Yaklaşık 6 ay sonra dün piste çıktım. Hava şartları ve pistin toz durumundan ötürü yol tutuş seviyesi en iyi gününde değildi diyelim. 5'er hot lap şeklinde 3 seansta toplam 15 tur attım. Genel olarak süreler düşük geldi. Araba bariz şekide eskiye göre hızlanmış olsa da, benim de biraz formsuzluğumdan ötürü çok iyi bir süre gelmedi. Benim de en iyi sürem 1:20:432 oldu.

Meth kit, LSD, Nankang AR1 lastikler ve 4 nokta kemeri pistte ilk kez kullandım. Gözlemlerimi tek tek listelemek gerekirse;

Meth kit hem hız hem de EGT anlamında çok iyi iş yaptı. 5 tur aralıksız gazlamada bile EGT 750C'yi geçmedi. Çok şükür araçta performans kaybı veya olmadık bir durum hiç karşımıza çıkmadı.
Hız konusunda ise, Meth sayesinde avans açıldığından, ilk kez S/F sonunda 5. vitese atma gereği oldu arabada.
LSD yoldaki hissiyatıma benzer şekilde hızlı ve küçük direksiyon tepkisi isteyen yerlerde net çalıştı. Fazla sert virajlarda LSD'ye güvenip laps diye gazı kökleyince araba yine kafadan kayıyor. Bir de geçmiş alışkanlığımdan ötürü, arabanın kafasını içeri sokmak için lift off yapmaya meyilliyim. Ama gaza doğru yerde oturunca da kafa artık içeri çekiyor. Bu noktada kendimi alıştırmam lazım. İyi süre almak için biraz vakit geçecek gibi.
Nankang AR1'leri araştırdığımda, Trafeo R veya Cup 2 gibi lastiklerden sonra gelen en iyi fiyat performans lastiği olarak lanse ediliyordu (tane fiyatı 1.000₺ bu arada, fiyat konusu göreceli yani). Frenlemede iyi, dayanıklılıkta da oldukça iyi. Ama viraj performansı mükemmel diyemem. Doğrusu geçmişte kullandığım Kumho KU36 ve Kumho V700'ler çok daha iyi çalışıyorlardı.
4 nokta kemer işini çok iyi yaptı. Koltuğuma resmen çivilenmiş gibiydim ve gün sonu yorgunluğumun nispeten az olmasına çok faydası oldu. Hem de direksiyon başında kendimi sabit tutmak ile ekstra efor harcamadığımdan dikkatimi daha kolay toplayabildim.

Gün sonu süre gelmese de, çok eğlendik, çok keyif aldık. Arabanın fren pedalinda seans sonlarında biraz yumuşama dışında hiç bir sorun yaşamamam da ayrıca mutlu etti.

Aşağıdaki videoyu da ilk seansta çekmiştim. Önümdeki araç Clio 2 RS 172 utkunoa

Alfa Romeo MiTo & Clio 2 RS on İzmir Ülkü Park - YouTube (https://youtu.be/qurp6qIMd-g)
Alfa Romeo MiTo & Clio 2 RS on İzmir Ülkü Park - YouTube (https://youtu.be/qurp6qIMd-g)

https://i.hizliresim.com/Fvap1e.jpg (https://hizliresim.com/Fvap1e)

https://i.hizliresim.com/WuQGCe.jpg (https://hizliresim.com/WuQGCe)

Bir de son olarak, pistten sonra artık yazlık lastiklere döndük, yeni boyalı jantlarımız ile.

https://i.hizliresim.com/oFHjNI.jpg (https://hizliresim.com/oFHjNI)

rahmitanir
04-03-2021, 22:37
Pistten sonra bakimimizi zaten planlamistim.
Diskleri yine mrec'ten almistim, balata olarak ise bu sefer mtec'in sitesinde satilan mintex'i tercih ettim. İngilizler cok met ediyor bu balatalari. Bir de diskin yaninda ciddi uygun fiyatli geldi, o sebeple denemelik aldim.
Yag olarak ise normalde hep 5w 40 kullanirdim. Gecenlerde yaptigim bir arastirmada, ayni motor ve turbo kombinasyonuna sahip 500 abarth, punto abarth gibi araclarda oem yag olarak 10w 50 oneriliyormus. Bu sebeple, sogukken turbonun sagligini da korusun diye 5w 50 de karar kildim ve ilk kez motul marka bir yag aldim. Bakim oncesi kitimiz:
https://i.ibb.co/983qbpn/IMG-20210303-200634.jpg

Lastik balata falan soktuk:
https://i.ibb.co/X7RnBkD/IMG-20210304-123917.jpg (https://ibb.co/tqr0fPz)

Disk tedarik etmistim ama arabanin ustundekiler cok incelmediginden henuz degistirmem diye dusunuyordum. Ama disklere yakindan bakinca fikrim hemen degisti. Son pistte ust uste 5 hotlap attigim olmustu, bunlar frenleri fazla zorlamis.
https://i.ibb.co/xg1FqX2/IMG-20210304-123831.jpg (https://ibb.co/3FpRm4T)

https://i.ibb.co/ZWVGxc4/IMG-20210304-123739.jpg (https://ibb.co/hDyLV2Q)

https://i.ibb.co/0FPVPhj/IMG-20210304-123755.jpg (https://ibb.co/txyPy8M)

Bir de guclendirilmis Z rot konusu vardi. Bir suredir arastirmasini yapiyordum. Benim araca uyacak rotillerden buldum. Custom bir govde islettim tornadan bu sayede yukseklik ayarli da oldu. Ve montajladik. Oem z rotlara gore saglamlik acisindan 10 gomlek fark var, yan yana olan fotodanfsrk gozukuyor zaten. Guzel yani ise, ayni Z rot, mito punto, corsa, giulietta ve mini cooper'a uyuyor. Biraz kullanip net faydasini gordukten sonra satisa acacagim bu urunu de.

https://i.ibb.co/HqWD4jZ/IMG-20210304-125523.jpg (https://ibb.co/7KwJCqh)

https://i.ibb.co/jrDz42Z/IMG-20210304-114852.jpg (https://ibb.co/CHQ60Zs)

https://i.ibb.co/rspDCXc/IMG-20210304-161525.jpg (https://ibb.co/9t4QFdV)

https://i.ibb.co/SyvFF3x/IMG-20210304-161252.jpg (https://ibb.co/vqz00jB)

Gun sonunda jantlari takinca, temiz diskler arka planda cok guzel parladi, her ne kadar jantlar kirli olsa da.
https://i.ibb.co/kJbfyp1/IMG-20210304-171053.jpg (https://ibb.co/hcQjMkf)

AltunTV
05-03-2021, 21:37
Haftalarca MiTo bakıp ancak 3-4 gün ile alamayan biri olarak sen her bir şeyler paylaştığında içim eriyor abi :) bütün arabalar senin gibilerde olsa MiTo'lar 250k olurdu :D kesene bereket ellerine sağlık

rahmitanir
05-03-2021, 21:50
Haftalarca MiTo bakıp ancak 3-4 gün ile alamayan biri olarak sen her bir şeyler paylaştığında içim eriyor abi :) bütün arabalar senin gibilerde olsa MiTo'lar 250k olurdu :D kesene bereket ellerine sağlık

Guzel yorumun icin tesekkur ederim. Asil onemli olan surusten alinan keyif olsa da, boyle yorumlar da insanin gururunu oksamiyor degil.

İns diledigin arabayi bir sekilde bulursun.

rahmitanir
03-04-2021, 18:28
Belki daha once satir aralarinda bahsetmisimdir, soğuk havalarda, ozellikle 10C altindaki sicakliklarda dip gaz yaptigimda overboost sorunum mevcuttu. Sirf bu sebepten sıkça n75 valfim de bozuluyordu. Overboost'dan da kasit, 1,5 bar olmasi gereken pek basinc, 5. ve 6. viteste ozellikle 4000 devir civarinda dip gaz yapinca 1,7 - 1,8 barlik basinc goruluyordu. O kadar yuksek basinca da cikinca, n75 artik basinci regule etmeyi basaramiyordu.

Bunu engellemek icin manuel boost controller (mbc) ile bir seyler yapabilir miyim diye arastirma yaparken, nette asagidaki gorseli buldum:
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS3Wuw1V9fValU6y-J9zJhdtXDTOZ7iMpUBDA&usqp=CAU

Yani, n75'e paralel baglanan bir mbc, dogru basinca ayarlanirsa, talep edilen max basinci gordugu gibi bunu wastegate'e direkt iletiyor.

Uygulamak icin aliex'ten bir mbc siparis edip, guzel pinomatik hortumlar ve baglayacak T baglanti ve dirsekleri aldim. Baglantiyi su sekilde yaptim:
https://i.hizliresim.com/ggmVV6.jpg (https://hizliresim.com/ggmVV6)

Bir kac deneme sonrasinda overboost'u ortadan kaldiracak ayari buldum, sonuc bekledigimden de basariliydi yani.

Ama onemli bir sorun vardi, soguk havada overboost'u engelleyen mbc ayari, hava isindikca peak basinci da dusuruyordu. Ornegin hava 20C ustune ciktiginda 1,5 bar olmasi gereken basinc 1,3 bar seviyesine dusuyordu. Her sicakliga gore mbc'nin ince ayarini yapmak biraz dertli olacagindan, paralel baglanan mbc'yi diledigim zaman devreden cikarabilecegim bir yapiya gectim. Bunun icin de 12V ile calisan bir pnomatik valfi mbc'nin girisine bagladim:
https://i.hizliresim.com/Jujfem.jpg (https://hizliresim.com/Jujfem)

https://i.hizliresim.com/aWqHPL.jpg (https://hizliresim.com/aWqHPL)

Her sey toplaninca, sadece asagidaki mavi borular goze carpiyor:
https://i.hizliresim.com/bfHS2g.jpg (https://hizliresim.com/bfHS2g)

Arabanin icinde de meth kit ekraninin hemen alt yaninda yer alan dugmeye pnomatik valfin beslemesini bagladim, bu sayede hava sicakliginin gun icindeki degisimine gore tek tus ile bu sistemi devreye alip, cikarabilecegim.

https://i.hizliresim.com/UXhRU9.jpg (https://hizliresim.com/UXhRU9)

sanctuary35
03-04-2021, 22:39
sabahları binince "cabin crew slides armed and cross check" anonsuda yapıomusun?

ilk binişimde bi aç kapa yaparım.

rahmitanir
04-04-2021, 19:27
sabahları binince "cabin crew slides armed and cross check" anonsuda yapıomusun?

ilk binişimde bi aç kapa yaparım.

Slides armed muhabbetini yarin sabah oglani okula gotururken deneyeyim :P

Yalniz bu dugme su yakmiyor kardes, her basisinda alirim 5tl'ni :D

dkaya87
05-04-2021, 14:01
Rahmi yine mühendisliğin hakkını veren çözümlerle sahnedesin :)

peki o bağlantıların normal sıcaklıkta veya pistte yüksek sıcaklıkta kapalı olsa bile turbo lag yaratma ihtimali var mı? loglarda gözlemleyebildin mi?

rahmitanir
05-04-2021, 14:48
Rahmi yine mühendisliğin hakkını veren çözümlerle sahnedesin :)

peki o bağlantıların normal sıcaklıkta veya pistte yüksek sıcaklıkta kapalı olsa bile turbo lag yaratma ihtimali var mı? loglarda gözlemleyebildin mi?

Abi öncelikle teşekkürler :D

Sıcaklık konusu benim de kafama takılan bir husus. Bu konuyu biraz kullanarak göreceğiz aslında.

Ama benim yaptığım kontrollere gelirsek, kullandığım pnomatik valf normaly closed tip. Yani olası bir elektriksel arızada, MBC sistemi tamamen devre dışı kalacak ve düşük boost veya lag gibi bir durum yaşanmayacaktır.

Bir de ilk montaj sonrasında araba durduğu yerde valfi yaklaşık 20 dk boyunca elektrik çekecek şekilde deneme yaptım. Bu esnada pnomatik valfin gövdesi ancak 5-10C kadar arttığını gördüm.

Yine 50km'lik yol testinde, arabayı park ettiğim gibi kaputu açıp valfe elle dokundum, neredeyse hiç ısınma yoktu. Bir de burada kullandığım valfin alüminyum gövde olması da burada sıcaklık anlamında fayda sağlıyor diye düşünüyorum.

rahmitanir
18-04-2021, 16:30
Fark etmissinizdir belki, arabaya pek kozmetik konusunda ekleme yapan birisi degilim aslinda.

Ama MiTo'nun marspiyel konusunda eksikligi ilk gunlerinden beri gozumu tirmaliyordu.

*****, yurt icinde uygun fiyatli bir sey bulmak da mumkun olmadigindan, bayadir erteliyordum.

Teknik anlamda arabaya yapilabilecekler azaldikca, marspiyele butce ayirip, Almanya'da arada alisveris yaptigim bir siteden Lester marka orijinal marspiyelleri siparis ettim. Ozellikle kargo ucretinin ptt anlasmasindan oturu uyguna gelmesi guzel oldu.

İlk olarak marspiyeli piano black'e boyattim. On tampon alt kenarindaki siyah boya, arka diff, ayna kapaklari ve camlarin koyu tonu ile uyumlu olmasini hedefledim. Cumartesi gunu de tam bir kapanma aktivitesi olarak, yazligin kapisinin onunde once arabayi guzelce yikayip, sonra marspiyelleri montajladim.

İlk marspiyeli montajlarken baya uzun surdu, tam oturma pozisyonunu bulmam biraz ugrastirdi dogrusu. İkincisi ise cocuk oyuncagi kivaminda oldu. On ve arka tarafta alindan ikiser vida ve yan panelde boylu boyunca silikon ile montajladim.

Silikonun saglikli tutmasi icin ustunde bolca kagit bant yapistirdim. Bu hali ile gorseller:

https://i.ibb.co/ZVMBz8M/IMG-20210417-150544.jpg (https://ibb.co/c1r6hFr)
https://i.ibb.co/z2JvjRV/IMG-20210417-150532.jpg (https://ibb.co/JpQJ07j)
https://i.ibb.co/n8TFmJH/IMG-20210417-151934.jpg (https://ibb.co/S72zyCh)
https://i.ibb.co/n8bY4zn/IMG-20210417-151928.jpg (https://ibb.co/bRPCYz2)
https://i.ibb.co/VpRFKx6/SAVE-20210417-182153.jpg (https://ibb.co/wrVnv7t)

Silikonlar kuruyup, bu sabah bantlari soktum. Son goruntu bu sekilde oldu:
https://i.ibb.co/qkKNm6D/IMG-20210418-164308.jpg (https://ibb.co/SRbtVS6)

Erdem K.
18-04-2021, 17:00
Çok yakışmış Rahmi
Keyifle kullan ...

drago
18-04-2021, 18:11
Son fotoda araç baya enli çıkmış, gt gibi durmuş.

Maşallah

ghibli06
18-04-2021, 21:39
Son foto beni benden aldı, çok yakışıklı olmuş, maşallah...

Ormanci
18-04-2021, 23:47
Her ne kadar yanlarda olsa da, marşpiyelin arka tekere yakın kısmına da bi 4 yapraklı yonca yakışır aslında, 145'lerdeki gibi :)

rahmitanir
19-04-2021, 07:20
Herkese yorumlarınız için çok teşekkürler. Doğrusu benim de baya içime sindi.
Ormanci dediğin bölgeye alfa romeo falan yazmak benim de aklıma gelmişti. Ama sonra ne kadar çok yazı / logo, o kadar apaçilik diyip vazgeçtim. Ama yine de belli olmaz. Gözüme çok takılırsa oraya bir şey deneyebilirim.

rahmitanir
17-06-2021, 21:43
Pazar gunku pisttn once kamber vidalari ile one ayar yapmaya calismistik. Fakat cumartesi aksam ustu gun sonuna denk geldiginden cok detayli bakamamistik. Sagda -1, solda ise -0,3 kamber olmustu, mecburen oyle birakmistik, pistte bu kadar sacma bir ayara ragmen denge basariliydi dogrusu.

Bugun ise oglen vakti lastikciye tekrar gidip, Apo dayi ustamizla (cocuklugumdan beri tanirim kendisini) detayli inceledik kamber ayarimizi.

Apo dayi'nin elinde kamber vidalari ve delici bakislari:
https://i.hizliresim.com/nmfwx36.jpeg (https://www.hizliresim.com/nmfwx36)

Kamber vidasinin da linki burada, merak edenlere sunayim:
5 adet 13mm 12mm tekerlek hizalama kamber ayar vidalı cıvata kiti Cam cıvata uyar 14mm 12mm tekerlek hizalama lastik eksantrik vida| | - AliExpress (https://a.aliexpress.com/_uQGocJ)

Vidayi sokup yakindan baktik, pul tarafinda ezilme olmus ve pullari yanlis tarafa koymusuz daha once (cumartesi gunu montaji ben yapmistim, suclu benim).

Vidalari yenileyince, her iki tarafta da -2,5 dereceye kadar kamber verebildigimizi gorduk. Son ayarda her iki tarafa da -1,6 derece kamber verip sabitledik.

Ayrica onler icin ebc yellow stuff balata siparisi verdim, ebc TR distiribitoru olan Aras Dincer sağolsun benim icin getirtecek yellow stuff balatalari. Ebc disk veya balata almayi dusunenler muhakkak Aras Dincer'den fiyat alsin. Oncesinde fiyat arastirmasi yapmistim cunku, almanya, ingiltere ve italya sitelerinden getirtmekten daha avantajlı bir fiyat veriyor kendisi.

Bu da aksam vakti mahallede sokak arasi pozu:
https://i.hizliresim.com/8xbqtc3.jpg (https://www.hizliresim.com/8xbqtc3)

Schumi
17-06-2021, 21:50
Son ayarda her iki tarafa da -1,6 derece kamber verip sabitledik.

AR1 ler -2 seviyor diye okumuştum. Pistte deneyin derim.

rahmitanir
17-06-2021, 21:55
AR1 ler -2 seviyor diye okumuştum. Pistte deneyin derim.

Valla abi benim de cikis noktam tam olarak buydu.

Piste cikarken dedigin gibi bir tik daha veririz, su an gunluk oldugundan, biraz da denememik boyle biraktim.

rahmitanir
09-07-2021, 09:53
https://i.hizliresim.com/7rojpc1.jpg (https://www.hizliresim.com/7rojpc1)

Dunku alfa ege bulusmasindan bir kare

rahmitanir
31-07-2021, 18:52
Herkese selamlar,

Sase gergisi olarak tek eksigimiz arka viraj demiri kalmisti. Torsiyonlu arabada arka viraj demiri mi olur demeyin, adamlar yapmislar:

Grande Punto Abarth DNA Racing rear adjustable torsion bar (https://www.dna-racing.it/en/fiat-punto-grande-punto-abarth-components/752-dna-racing-rear-adjustable-torsion-bar-kit.html)

Bilirsiniz, oem viraj demirleri genellikle ici dolu demirden yapilir, ayni suspansiyon yayi gibi bir malzeme kullanilip, sadece farkli bir formda imal edilir. Arkaya yapilacak bir viraj demirinde, dolu demir kullanma gibi bir imkanim olmadigindan, bu isten yillardir uzak duruyordum.

Almanya'da kule gergisi sattigim bir giulietta ve mito sahibi bir kullanici ile baya whats app arkadasi olduk. Arabaya bisi yapinca birbirimize foto atiyoruz, fikir alisverisinde bulunuyoruz falan. Bir gun bu sohbetlerin birinde konu arka viraj demirine geldi. Kendi MiTo'sunda yukarida linkini paylastigim arka viraj demiri mevcutmus. Sordum hemen demirin kalinligi nasil, ici dolu mu falan diye. İci bos, 3mm et kalinligina sahip, dis capi 21mm olan duz boru oldugunu soyledi. Yani benim MiTo on kulesini yaptigim demirin aynisi. O gun itibari ile malzeme toplamaya basladim.

İlk etapta amortisor alt kenarina baglanacak metrik 12 vidayi uzatip, ona uygun bir dana goz alip taktim. Hatta bunu aylar onca yapmistim, o dana goz vida bosta durdugundan saga sola carpip ses yapmasin diye bir cirt kelepce ile eanagozlun ucunu amortisor govdesine sabitlemistim.

Sonrasinda asil 21mm lik boru icin olculari alip, manisa'da boruyu kivirttirmistim. Araba ustunde yaklasik olculere bakip, sonra evin deposuna kaldirmistim.

Gectigimiz hafta sonu itibari ile de, iki tane 4mm et kalinligina sahip 35*60mm uzunlugunda kulagi lazerde kestirdim, montaj deligini ama sonra arac ustunde olcu alacagimdan lazerde kestirmemistim. Yine gectigimiz hafta, viraj demirini arka dingile tutturacak olan 2 adet 3,5" (dingilin kalinligi bu kadar) 2 adet de 1" agir yuk kelepcesi siparis ettim. Ama cim, iki kelepceyi birbirine birlestirip, kelepcenin birisi dingile baglanacak, digeri de viraj demirini tutacak.

Tum malzemeler olunca bu sabah sanayiye gidip, bizim egzozcu Suat abinin egzoz cukurunda ise basladim.

İlk is olarak agir yuk kelepceleirini birlestirdim. Ama boylari biraz uzun geldi gozume, o sebeple asagidaki fotoda alt kenardaki gibi kucuk kelepcenin baglanti braketinin boyunu kesip tekrar kaynatarak kisalttim. İki kelepcede de ayni islemi yaptik.

https://i.hizliresim.com/bhyzabo.jpg (https://www.hizliresim.com/bhyzabo)

Kelepceleri ilk montajladiktan sonraki goruntu:

https://i.hizliresim.com/s9r3tih.jpg (https://www.hizliresim.com/s9r3tih)

https://i.hizliresim.com/857zvw8.jpg (https://www.hizliresim.com/857zvw8)

Sonrasinda braketin kaynak konumunu belirlemek icin viraj demirini kelepcelere takip olcu aldim:

https://i.hizliresim.com/leygxvq.jpg (https://www.hizliresim.com/leygxvq)

Braketleri kaynatip, montaj noktalarini deldik:

https://i.hizliresim.com/ojrhzrj.jpg (https://www.hizliresim.com/ojrhzrj)

En son herseyi takip, guzel guzel tum vidalari sıktım, suruse hazir hale geldi. Hatta viraj demirini, amortisor alt kenarlarini disari dogru itecek sekilde gergin montajladim.

https://i.hizliresim.com/c8jfp3q.jpg (https://www.hizliresim.com/c8jfp3q)

https://i.hizliresim.com/3ez3nm0.jpg (https://www.hizliresim.com/3ez3nm0)

https://i.hizliresim.com/t8vp0wo.jpg (https://www.hizliresim.com/t8vp0wo)

https://i.hizliresim.com/bq8e33d.jpg (https://www.hizliresim.com/bq8e33d)

https://i.hizliresim.com/1kmw33s.jpg (https://www.hizliresim.com/1kmw33s)

https://i.hizliresim.com/idy4fg5.jpg (https://www.hizliresim.com/idy4fg5)

Henuz guzel virajlarda deneme firsatim olmadi arabayi. Kullandikca hissettigim farklari yazarim.

Bir de tabi boyasini henuz yapmadim viraj demirinin. Soyle bir hafta kadar falan kullanip, iyicene deneyimleyince, sokup oyle boyatacagim.

rahmitanir
02-08-2021, 07:43
Dün Steerr'in buluşması kapsamında piste girdim, hava 41C idi. O sebeple hic zorlamadim arabayi duzluklerde devir çevirmedim, viraj oncelerinde ayagimi gazdan cektim vesaire, sert fren bile yapmadim. Ama bir kac kritik virajda arabayi zorlayip, arka viraj gergisini test ettim. Daha oncesinde gaza oturup kilidi kullanarak daha cok kafayi iceri sokarken, simdi gazi kullanmazken bile kafayi rahatcana iceri soktugumi fark ettim.

Ama arka viraj demirini bastan, farkli bir malzeme kullanarak tekrar yapabilirim. Aşağıdaki linkte anlatılmış, mevcut barı kalıp olarak kullanıp, 4140 çeliğini biraz ısıl işlem ile şekillendirmeyi deneyeceğim.
How to Make a Custom Sway Bar (https://www.motortrend.com/how-to/how-to-make-a-custom-sway-bar/)

En teknik virajlardan biri olan Egem'i donerken distan boyle gozuktu bugun, direksiyon basinda da, "cok iyisin beeee" diye arabama bagiriyordum :D

arka viraj demiri ile ilk deneyim - YouTube (https://youtu.be/SK1AtGyAxn8)

https://youtu.be/SK1AtGyAxn8

dkaya87
02-08-2021, 08:15
piste değil de doğu ekspresi hattına çıkmış gibisin Rahmi :)

rahmitanir
03-08-2021, 08:35
Ayni viraji donerken arac icinden goruntuler. İstem disi bazi kelimeleri arabaya soyluyorum:
Yol Tutan Onden Cekerin Verdigi Keyif - YouTube (https://youtu.be/GBQn-Bzef4s)

https://youtu.be/GBQn-Bzef4s

individual
03-08-2021, 12:39
maşallah nazar değmesin.

seat forumdan bir arkadaşımızda 3-4 sene önce ibiza cuprasına aynı işlemi yapmıştı.

arkası torsiyonlu arabalar içinde var tabikide ama çok tercih eden olmuyor nasıl olsa torsiyonlu yapılmamıştır diye düşünüyorlar sanırım.

Whiteline BWR23Z marka model (cuprası olanlara yardımcı olur sanırım arkadaşın arabasıda pist üzerine hazırlandı ama ist parka çıkamadı)

Resim:
nkraxdz.png (https://www.hizliresim.com/nkraxdz)

rahmitanir
03-08-2021, 17:33
maşallah nazar değmesin.

seat forumdan bir arkadaşımızda 3-4 sene önce ibiza cuprasına aynı işlemi yapmıştı.

arkası torsiyonlu arabalar içinde var tabikide ama çok tercih eden olmuyor nasıl olsa torsiyonlu yapılmamıştır diye düşünüyorlar sanırım.

Whiteline BWR23Z marka model (cuprası olanlara yardımcı olur sanırım arkadaşın arabasıda pist üzerine hazırlandı ama ist parka çıkamadı)

Resim:
nkraxdz.png (https://www.hizliresim.com/nkraxdz)

Whiteline'i duydum, bu konuda baya cozumleri var. Ama sanirim MiTo icin cozumu yok, gerci olsa da ben yine once kendim ugrasirdim galiba :)

rahmitanir
03-08-2021, 17:53
Bir üstteki ile dublike mesaj olmuş, o sebeple içeriği sildim.

rahmitanir
07-08-2021, 17:07
Gecen hafta bahsettigim 4140 celiginden manisa sanayisinde 25mm capinda bulup aldim. Ayrica viraj demiri montaj braketlerini de yumusaklik sertlik ayari imkani vermesi icin biraz daha uzatip iki delikli olarak lazerde tekrar kestirdim. Bugun Menemen babamin dukkana gidip, babamin cok yakin arkadasi olan demirci Ahmet Amca'ma durumu anlatinca, 4140 celigini her turlu kivarabilecegi soyledi. Sonrasinda fotodaki gibi hidrolik boru kivirma makinesinde kalip kullanmada, isil islem yapmadan sadece referans olcu ile bari kivirdik. O andan bir foto:
https://i.hizliresim.com/c3czmhb.jpg (https://www.hizliresim.com/c3czmhb)

Sonrasinda egzozcu Suat Abi'mde braketleri kaynattik.
https://i.hizliresim.com/8p3lzmm.jpg (https://www.hizliresim.com/8p3lzmm)

Braketleri kaynatip, barin fazlasini kesince eski ile yeni viraj demirini yan yana fotografladim.
https://i.hizliresim.com/jrtobjb.jpg (https://www.hizliresim.com/jrtobjb)

https://i.hizliresim.com/8ycd7od.jpg (https://www.hizliresim.com/8ycd7od)

Eski dedigim viraj demirinin bukumunde biraz fazla mudahale vardi, o sebeple hafif yamukluklari vardi. Zaten eski viraj demiri ici bos demir ve 21mm et kalinligina sahipken, yenisi ici dolu yay celigi ve 25mm olması mukavemetinde elle bile hissedilir fark mevcut. İki viraj demirini yere diklemesine koyup, vucudumla yuklendigimde yeni demir cok az yaylanirken, eskisi ise ciddi miktarda esniyor.

Sonrasinda kendim aracima gecen haftaki gibi yeni viraj demirini montajladim. Farkli olarak, dingil uzerinde viraj demirini tutan kelepcelerde tofasin 25mm'lik viraj demiri burclarini kullandim, daha saglikli oldu.
https://i.hizliresim.com/mhb1zb6.jpg (https://www.hizliresim.com/mhb1zb6)

https://i.hizliresim.com/dphixff.jpg (https://www.hizliresim.com/dphixff)

https://i.hizliresim.com/n1bm4ls.jpg (https://www.hizliresim.com/n1bm4ls)

Gun sonu arabayi yikattiktan sonra viraj demirini boylu boyunca gosteren su fotoyu cektim:
https://i.hizliresim.com/jkd1a0t.jpg (https://www.hizliresim.com/jkd1a0t)

Bir kac hafta bu sekilde kullandiktan sonra bir ara sokup boyaya da verecegim viraj demirini.

sanctuary35
08-08-2021, 21:22
yaptığın her yeni gergi için arabanın başka yerinden ağırlık atma cezası verecez sana ya da sen zayıflıcan.

boya yerine fosforlu band yapsak?

rahmitanir
08-08-2021, 21:24
yaptığın her yeni gergi için arabanın başka yerinden ağırlık atma cezası verecez sana ya da sen zayıflıcan.

boya yerine fosforlu band yapsak?

Sanirim benim kilo vermeme odaklanmamiz lazim. Bi 20kg versem, ben de MiTo da gencligine doner :)

punto_multijet
09-08-2021, 07:13
Sanirim benim kilo vermeme odaklanmamiz lazim. Bi 20kg versem, ben de MiTo da gencligine doner :)

20kg nerenden vermeyi planlıyorsun? :D iskeletor gibi kalırsın heralde

rahmitanir
09-08-2021, 07:45
20kg nerenden vermeyi planlıyorsun? :D iskeletor gibi kalırsın heralde

abi gerçekten ideal kiloma yaklaşık 20 kg uzağım. Boy 1.80, kilo 104 kg. Kemiklerim kalım diye avutuyorum kendimi de, gerçekler ortada aslında :)

sanctuary35
16-08-2021, 21:06
abi gerçekten ideal kiloma yaklaşık 20 kg uzağım. Boy 1.80, kilo 104 kg. Kemiklerim kalım diye avutuyorum kendimi de, gerçekler ortada aslında :)

ben bi kontrol edeyim bulusmada

rahmitanir
19-08-2021, 18:11
Yakin zamanda Ulku Park ekibi kendi garajlarina 2 adet Corsa E OPC aldi, bunlari yaris ve pist gunlerinde kiraliyorlar.

MiTo ile Corsa E ortak sase olduklarindan, Muhammed Ali'ye kendi aracim icin yaptigim sase gergileri, viraj demirleri ve z rotlardan bahsettim. OPC'de bunlarin tur suresi acisindan ise yarayip yaramadigini anlamak icin dun piste gidip, benim MiTo'yu lifte aldik.

https://i.hizliresim.com/7toudzu.jpg (https://www.hizliresim.com/7toudzu)

MiTo'nun ustundeki tunel gergisi, arka viraj demirini soktuk. Elimde fazladan on travers gergisi de vardi, hepsini OPC'ye taktik.

https://i.hizliresim.com/f48cfen.jpg (https://www.hizliresim.com/f48cfen)

OPC'yi, clio cup sampiyonlugu da bulunan Fatih Gocer kullandi. Kendisi yarisci aileden gelen ve karting gecmisi olan genc bir arkadasimiz. Kendisini zaten insta'da Ulku Park'in gonderilerinde goruyordum, tanismis olduk, cok da guzel oldu.

https://i.hizliresim.com/dwioc5o.jpg (https://www.hizliresim.com/dwioc5o)

Daha ilk ciktigi gibi, pist oldukca kirli olmasina ragmen, kendisinin en iyi suresinden yarim saniye daha hizli dondu. 3 tur sonrasi kenari gelince, lastik basinclarinin oldukca kotu oldugunu ve hatta sol arka lastiginin asiri dusuk oldugunu gorduk. Lastik basinclarini duzeltip tekrar cikinca, corsa icin oldukca iyi bir sure olan 1:14:495 ile dondu, kendi best suresinin 1 saniye daha iyisi yani. Surus hissiyati olarak da gergilerle aracin ozellikle arkanin cok daha kontrollu kaydirilip, kafanin iceri dalmasini sagladigi seklinde yorumda bulundu Fatih.

Kisacasi, pistin OPC'lerini geriyoruz artik. Bu sekilde profesyonel ellerde tur suresi iyilesmesini olcmus olmak da bugune kadar yaptigim iyilestirmelerin kiymetini anlamak acisindan faydasi oldu

Ssamet
20-08-2021, 09:13
Emeklerinizin karşılığını çok daha iyi alıyorsunuz.Emeklerinize sağlık.İnşallah çok daha fazla kullanılır hatta seri üretime geçer :)

dkaya87
20-08-2021, 10:41
süre avantajı yanında kullanım hissiyatına getirdiği artılar için evdeki tekerlekli ofis sandalyeme bile gergi takasım var :D

CVK
20-08-2021, 10:58
Kazasiz surusler diliyorum.

Bu ekstra viraj demirini bozuk yollarda denediniz mi? Tepkileri nasil aracin?

rahmitanir
20-08-2021, 16:00
Emeklerinizin karşılığını çok daha iyi alıyorsunuz.Emeklerinize sağlık.İnşallah çok daha fazla kullanılır hatta seri üretime geçer :)

Çok teşekkürler. Ufak çaplı da olsa ara ara üretimler yapıyoruz. Hobimden seri üretime geçiş olur mu, biraz iddialı doğrusu ama neden olmasın :)

süre avantajı yanında kullanım hissiyatına getirdiği artılar için evdeki tekerlekli ofis sandalyeme bile gergi takasım var :D

Gergin hayat forewer :D
Çarşamba günü bu testlerden sonra, boyaya vereceğim için tünel gergisini ve arka viraj demirini henüz geri takmadım. Arkanın hissiyatında ciddi bir salaşlık var yani o günden beri. Alışmış kudurmuştan beter yani, bir kere tadınca bu gergiri, müptezelliğe kadar yolu var bu işin :P

Kazasiz surusler diliyorum.

Bu ekstra viraj demirini bozuk yollarda denediniz mi? Tepkileri nasil aracin?

Çok teşekkürler. Bozuk yola da her gün giriyorum ama tabi araba zaten doğası gereği çok sert olduğundan orada viraj falan kasmıyorum, arabayı zorlamıyorum. Ama konfor açısından soruyorsanız, öncesi, sonrasında bir fark yok bence.

rahmitanir
04-09-2021, 20:35
Ulku Park'in Corsa OPC'leri icin tum seti bugun sabah teslim ettim.
https://i.hizliresim.com/3e4a8j5.jpg (https://www.hizliresim.com/3e4a8j5)

Bunlari yaparken bir de kendi gergilerimin boyalarini yenileyip, aldigi darbelerle yamulan on travers gergisini de degistirdim.

Arka viraj demirini ilk kez boyayip montajladim.
https://i.hizliresim.com/8ku5wh0.jpg (https://www.hizliresim.com/8ku5wh0)

https://i.hizliresim.com/aersoct.jpg (https://www.hizliresim.com/aersoct)

https://i.hizliresim.com/bjv8oiz.jpg (https://www.hizliresim.com/bjv8oiz)

https://i.hizliresim.com/afnh1qk.jpg (https://www.hizliresim.com/afnh1qk)

Arka kule gergisi de yeniden boyandi:
https://i.hizliresim.com/girhdaz.jpg (https://www.hizliresim.com/girhdaz)

DNA motorsport'tan yaklasik 4 yil once satin aldigim ve tum bu seruvenin baslamasina sebep olan travers gergisinin son hali:
https://i.hizliresim.com/cyanq9b.jpg (https://www.hizliresim.com/cyanq9b)

Onu da kendi uretimimiz olan gergi ile yeniledim:
https://i.hizliresim.com/s6yfgg1.jpg (https://www.hizliresim.com/s6yfgg1)

Omak
04-09-2021, 22:02
valla başından beri takip ediyorum artık yazmadan edemem.

motor dışında yürüyene yapılan geliştirme ve iyileştirmelerde önemli ve zevkli. bu zamanda yazılım dp hybrit dışında böyle uygulamalar görmek zor ve nadir. Eline beline aklına sağlık, bize bu zevki yaşattığından dolayı teşekkürler devamını bekliyore

rahmitanir
05-09-2021, 08:10
valla başından beri takip ediyorum artık yazmadan edemem.

motor dışında yürüyene yapılan geliştirme ve iyileştirmelerde önemli ve zevkli. bu zamanda yazılım dp hybrit dışında böyle uygulamalar görmek zor ve nadir. Eline beline aklına sağlık, bize bu zevki yaşattığından dolayı teşekkürler devamını bekliyore

İyi dilekleriniz icin cok teşekkür ederim. Yapilanlari kendi elimle imal ediyor veya uyguluyor olmak bence bu isin en guzel kismi. Sonrasinda bunlarin faydasini oistte / yolda gormek de pasta ustundeki cilek oluyor.

mikelazi
06-09-2021, 11:10
Ulku Park'in Corsa OPC'leri icin tum seti bugun sabah teslim ettim.
https://i.hizliresim.com/3e4a8j5.jpg (https://www.hizliresim.com/3e4a8j5)

Bunlari yaparken bir de kendi gergilerimin boyalarini yenileyip, aldigi darbelerle yamulan on travers gergisini de degistirdim.

Arka viraj demirini ilk kez boyayip montajladim.
https://i.hizliresim.com/8ku5wh0.jpg (https://www.hizliresim.com/8ku5wh0)

https://i.hizliresim.com/aersoct.jpg (https://www.hizliresim.com/aersoct)

https://i.hizliresim.com/bjv8oiz.jpg (https://www.hizliresim.com/bjv8oiz)

https://i.hizliresim.com/afnh1qk.jpg (https://www.hizliresim.com/afnh1qk)

Arka kule gergisi de yeniden boyandi:
https://i.hizliresim.com/girhdaz.jpg (https://www.hizliresim.com/girhdaz)

DNA motorsport'tan yaklasik 4 yil once satin aldigim ve tum bu seruvenin baslamasina sebep olan travers gergisinin son hali:
https://i.hizliresim.com/cyanq9b.jpg (https://www.hizliresim.com/cyanq9b)

Onu da kendi uretimimiz olan gergi ile yeniledim:
https://i.hizliresim.com/s6yfgg1.jpg (https://www.hizliresim.com/s6yfgg1)

şu gergi işlerin deli ediyor beni ,hele bu yoklukta (citroen C1)

gergili,gergisiz pist deneme şansın oldumu.süre ne farkeder üç aşağı,beş yukarı???

rahmitanir
06-09-2021, 11:59
şu gergi işlerin deli ediyor beni ,hele bu yoklukta (citroen C1)

gergili,gergisiz pist deneme şansın oldumu.süre ne farkeder üç aşağı,beş yukarı???

kendi arabamla elma elma olacak şekilde gergili gergisiz süre kıyasaması yok. Ama aşağıda alıntıladığım 2 hafta önceki mesajımda bahsetmiştim; pistin Corsa OPC'si travers gergisi + tünel gergisi + arka viraj demiri ile 1 saniye hızlanmıştı. Ki buna daha Z rotlar ve ön kule gergisi de eklenecek. Bir kaç haftaya pistteki arabaların süreleri biraz daha netleşir diye tahmin ediyorum, haberini alınca yazarım.

Yakin zamanda Ulku Park ekibi kendi garajlarina 2 adet Corsa E OPC aldi, bunlari yaris ve pist gunlerinde kiraliyorlar.

MiTo ile Corsa E ortak sase olduklarindan, Muhammed Ali'ye kendi aracim icin yaptigim sase gergileri, viraj demirleri ve z rotlardan bahsettim. OPC'de bunlarin tur suresi acisindan ise yarayip yaramadigini anlamak icin dun piste gidip, benim MiTo'yu lifte aldik.

https://i.hizliresim.com/7toudzu.jpg (https://www.hizliresim.com/7toudzu)

MiTo'nun ustundeki tunel gergisi, arka viraj demirini soktuk. Elimde fazladan on travers gergisi de vardi, hepsini OPC'ye taktik.

https://i.hizliresim.com/f48cfen.jpg (https://www.hizliresim.com/f48cfen)

OPC'yi, clio cup sampiyonlugu da bulunan Fatih Gocer kullandi. Kendisi yarisci aileden gelen ve karting gecmisi olan genc bir arkadasimiz. Kendisini zaten insta'da Ulku Park'in gonderilerinde goruyordum, tanismis olduk, cok da guzel oldu.

https://i.hizliresim.com/dwioc5o.jpg (https://www.hizliresim.com/dwioc5o)

Daha ilk ciktigi gibi, pist oldukca kirli olmasina ragmen, kendisinin en iyi suresinden yarim saniye daha hizli dondu. 3 tur sonrasi kenari gelince, lastik basinclarinin oldukca kotu oldugunu ve hatta sol arka lastiginin asiri dusuk oldugunu gorduk. Lastik basinclarini duzeltip tekrar cikinca, corsa icin oldukca iyi bir sure olan 1:14:495 ile dondu, kendi best suresinin 1 saniye daha iyisi yani. Surus hissiyati olarak da gergilerle aracin ozellikle arkanin cok daha kontrollu kaydirilip, kafanin iceri dalmasini sagladigi seklinde yorumda bulundu Fatih.

Kisacasi, pistin OPC'lerini geriyoruz artik. Bu sekilde profesyonel ellerde tur suresi iyilesmesini olcmus olmak da bugune kadar yaptigim iyilestirmelerin kiymetini anlamak acisindan faydasi oldu

drago
07-09-2021, 07:33
7.58 viessmann önünden kuş gibi süzülen sizin araç mıydı? :)

BARR
07-09-2021, 07:34
7.58 viessmann önünden kuş gibi süzülen sizin araç mıydı? :)

O'dur o :D menemen yolundan gidiyor benim gibi. Ama işte bir belalısı vardı 500X o zamanlar çok terletiyordu :hehe:

drago
07-09-2021, 07:36
O'dur o :D menemen yolundan gidiyor benim gibi. Ama işte bir belalısı vardı 500X o zamanlar çok terletiyordu :hehe:

Valla bu 2. görüşüm; ilkinde otobanda çiğli çıkışından önce denk gelmiştim; onda da gayet sakin spec gidiyordu :)

Hiç senin gibi lastik izi bırakarak değil yani :D

rahmitanir
07-09-2021, 07:42
Valla bu 2. görüşüm; ilkinde otobanda çiğli çıkışından önce denk gelmiştim; onda da gayet sakin spec gidiyordu :)

Hiç senin gibi lastik izi bırakarak değil yani :D

Doğru bilgi hocam :D

Vestel'de çalışıyorum, menemen'de oturuyorum. Ben bazı arkadaşlar gibi, misal BARR , trafikte insanları rahatsız etmekten kaçınırım, sakin sakin kullanırım:D

Ama Menemen Manisa yolunda genellikle tam gaz, o da ayrı detay. Hatta bugün öğlen izmirde bir müşteri ziyaretine gideceğim, daha sabahtan sabuncubelini nesıl dönsem diye hayal etmeye başladım :D

Senin araç nedir? gördüğümde selam vereyim.

drago
07-09-2021, 07:50

Vestel'de çalışıyorum, menemen'de oturuyorum. Ben bazı arkadaşlar gibi, misal BARR , trafikte insanları rahatsız etmekten kaçınırım, sakin sakin kullanırım:D

Ama Menemen Manisa yolunda genellikle tam gaz, o da ayrı detay. Hatta bugün öğlen izmirde bir müşteri ziyaretine gideceğim, daha sabahtan sabuncubelini nesıl dönsem diye hayal etmeye başladım :D

Koyu mavi bir Fiesta ST-line var bende, pek arabayla gelmiyorum işe gerçi :)

BARR
07-09-2021, 08:38

Ben bi tek beyaz bir Mito var onu darlamayı seviyorum 4 ekim itibari ile sahalara dönüyorum bittin sen :hehe:

rahmitanir
07-09-2021, 17:07
Bugun sabuncubelini gecerken arac ici kameradan bir goruntu:

https://youtu.be/Pvl5SmiT9qM

dark_crow
10-09-2021, 01:26
Bugun sabuncubelini gecerken arac ici kameradan bir goruntu:

https://youtu.be/Pvl5SmiT9qM

Trafiğe kapalı alan gibi :)

BARR
10-09-2021, 08:04
rahmitanır

Keşke hızı da görseydik mukayese ederdim ama sanırım fazla kasmadan keyfine dönmüşsün :)

rahmitanir
10-09-2021, 08:25
Trafiğe kapalı alan gibi :)

Prodüksiyon ekibi hiç bir masraftan kaçınmayıp, Sabuncubeli tüneini yapınca, eski yol 7/24 bu şekilde bomboş :D

@<a href="http://www.techturkey.com/forum/member.php?u=2355" target="_blank">rahmi</a>tanır

Keşke hızı da görseydik mukayese ederdim ama sanırım fazla kasmadan keyfine dönmüşsün :)

Aga valla baya limitti bu lastikler için be. İlk viraja girerken 4. vitesten fren çakıp, sonra devamlı 3. vites 4.500 - 6000 devir civarı döndüm virajları. Yani yaklaşık 90 - 120km aralığı gibi.

Senin istediğin için Cevo'yu göreve çağırmak lazım, çünkü 2 yıl öncesinde şöyle şeyler yapmıştık (11:21 (https://youtu.be/nG4mRrR-2Vc?t=681)):

https://youtu.be/nG4mRrR-2Vc?t=681

Şu videoya bakınca da bugün arabanın daha iyi döndüğünü net görebiliyorsun.

Diyadin
10-09-2021, 08:46
Rahmi custom işler ve sonuçları harika, kayifle takip ediyorum başarılar..

rahmitanir
25-09-2021, 22:57
Haftaya pazar gunu ulku park'ta pist gunu duzenleyecegiz. Hazir arabanin yag bakim zamani gelmisken, pist oncesi arabaya Tanir Oto'da kapsamli bir daldim bugün.

İlk olarak motor ve sanziman ust takozunu kendi ellerimle degistirdim. Arabayi oldugu yerde sehpaya alip, alttan motor ve sanzimani tek tek kriko ile destekleyerek takozlari degistirdim.
Ozellikle ust sanziman takozu cok yumusamis,.soktugumde yenisiyle karsilastirinca fark ettim.
https://i.hizliresim.com/n33aeb2.jpg (https://www.hizliresim.com/n33aeb2)

https://i.hizliresim.com/95toky4.jpeg (https://www.hizliresim.com/95toky4)

Bir de hazir kaput altindayken bujilerimizi de degistirdim. 20 bin km'de bir NGK iridyum ikr9j8 bujilerimizi yeniliyoruz:
https://i.hizliresim.com/gan88x3.jpg (https://www.hizliresim.com/gan88x3)

Sonrasinda sira geldi aylar once alip da takamadigim arka dingil poliuretan burclarimiza. Asagidaki fotoyu Mayis ayinda on salincak burclarini takarken cekmistim. Arka taraf (ortadakiler) teferruhatli oldugu icin ancak bugun firsat bulduk.
https://i.hizliresim.com/mddhuey.jpg (https://www.hizliresim.com/mddhuey)

Oncelikle arka tarafi sehpaya alip arac yerdeyken deneyeyim dedim, hic olacak gibi degildi. O sebeple lift ilk musait oldugu anda araci havaya kaldirdik. Once sag tarafi, sonra da sol tarafi dingili komple indirmeden montajladik. Bekledigimden cok daha zor oldu.

Takmaya calisirken babamin ugraslari:
https://i.hizliresim.com/aiywivx.jpg (https://www.hizliresim.com/aiywivx)

Sag taraf montajlandi:
https://i.hizliresim.com/rqkpa7y.jpg (https://www.hizliresim.com/rqkpa7y)

Sol taraf montajlandi:
https://i.hizliresim.com/92mszmq.jpg (https://www.hizliresim.com/92mszmq)

Bunlara ek olarak bir de yagimi liqui moly olarak degistirip bir de ceratec ekledim. İlk kez bir yag katkisi kullaniyorum, bir faydasi olacak mi, olacaksa da fark edebilecek miyim, gorecegiz.

Hafta ici bir de fren hidroligi degistirecegiz musait bir vakitte. Bugun vakit kalmadigindan yapamadik. Bir de on fren sogutma icin bazi fikirlerim var, onlari da yarin deneyecegim. Akabinde pist icin hazir olacagiz.

rahmitanir
26-09-2021, 18:55
Fren sogutma hortumu konusunda gecmiste bir calisma yapmistim. İntercooler'in iki yanindan baslayan borular, davlumbaz icine tekerlege diklemesine girip orada kaliyorlardi. Yani frene dogru bir yonlendirme yoktu, o sebeple super efektif degillerdi.

İntercooler yanindan baslayan giris su sekildeydi, bugun yine ayni sekilde kaldi bu detay:
https://i.hizliresim.com/7ymqb33.jpg (https://www.hizliresim.com/7ymqb33)

İceride mevcut boruyu kisaltip, ona turuncu renkli 45mm capli esnek ve metal spiral ile guclendirilmis kumas fren sogutma hortumunu ekledim. Borular motor kisminin icinde kenardan rotalanip, salincak uzerinden frenlere dogru uzandi. Ve tabi vazgecilmezimiz olan sonsuz sayida cirt kelepce ile hortumlarin sabitlemesini yaptim.

Yakin cekim Sag taraf (foto malesef ters çıkıyor, düzeltemedim):
https://i.hizliresim.com/t67m1ox.jpg (https://www.hizliresim.com/t67m1ox)

Yakin cekim Sol taraf:
https://i.hizliresim.com/jkwkw2y.jpg (https://www.hizliresim.com/jkwkw2y)

Biraz daha genis aci ile hortumlarin goruntusu:
https://i.hizliresim.com/dq386l1.jpg (https://www.hizliresim.com/dq386l1)

https://i.hizliresim.com/4kyly4h.jpg (https://www.hizliresim.com/4kyly4h)

Alt korumayi takinca cok daha temiz bir goruntu oldu tabi:
https://i.hizliresim.com/4a3c8vp.jpg (https://www.hizliresim.com/4a3c8vp)

https://i.hizliresim.com/rkuacza.jpg (https://www.hizliresim.com/rkuacza)

Son olarak onden gorunum eskisi gibi yine:
https://i.hizliresim.com/etiduv4.jpg (https://www.hizliresim.com/etiduv4)

rahmitanir
28-09-2021, 20:42
Hafta sonu degiltirmeye firsat bulamadigimiz fren hidroligini de motul dot 5.1 ile degistirdim.
https://i.hizliresim.com/lwb385a.jpeg (https://www.hizliresim.com/lwb385a)

Geriye sadece cumartesi gunu lastikleri degisip, taze on balatalari takmak ve arka koltugu sokmek kaldi. Cumartesi sabahtan bunlari da halledecegim.

ardicli2000
06-10-2021, 16:18
Doğrusu ben stock takıntısı olan tayfadanım. Yüksek ihtimalle arabayı kurcalamam. Ama bakarsın 6 ay sonra sıkılıp arabaya girişebilirim...

Stock iyidir... ;)

Ellerine sağlık abi. Çok hoşuma giden bir araç ve ellerinde daha da güzelleşmiş.

rahmitanir
06-10-2021, 16:56
Stock iyidir... ;)

Ellerine sağlık abi. Çok hoşuma giden bir araç ve ellerinde daha da güzelleşmiş.

Head shot'lik bir alinti olmus tebrik ederim :D

En azindan "bakarsin 6 ay sonra" kismi doğru cikmis :D

rahmitanir
27-10-2021, 14:38
EBC yellowstuff'lar geldi, bugun ellerimle montajladim ama henuz test surusu yapamadim. 7 Kasim'daki pist gununde ins hakkiyla test etmis olacagim.

https://i.hizliresim.com/edo4hmv.jpg (https://www.hizliresim.com/edo4hmv)

https://i.hizliresim.com/dcpuaq0.jpg (https://www.hizliresim.com/dcpuaq0)

Arka viraj demirinin dingile baglantisini boru kelepcelerini bir birine kaynaklayarak hazirlatmistim. Fonksiyonel olarak is gorse de, gorsel olarak cok hos degildi. Sabahlari da sogukken ufak tefek gicirtilar yapiyordu. Bunlari u bolt kelepce, lazer kesim govde ve burc askilari kullanarak degistirdim. Cok daha saglam ve hos gorunumlu oldu.

Eski ve yeni tip askilar yan yana:
https://i.hizliresim.com/etgz9qb.jpg (https://www.hizliresim.com/etgz9qb)

Yeni tip aski yakindan:
https://i.hizliresim.com/szoul64.jpg (https://www.hizliresim.com/szoul64)

Montaj sonrasi yakin detay foto:
https://i.hizliresim.com/jckt4ch.jpg (https://www.hizliresim.com/jckt4ch)

Montaj sonrasi arac henuz askidayken:
https://i.hizliresim.com/fejph0d.jpg (https://www.hizliresim.com/fejph0d)

Montaj sonrasi arac yere inince arka viraj demiri, on travers gergisi ile hemen hemen ayni yukseklikte duruyor:
https://i.hizliresim.com/49pu0c5.jpg (https://www.hizliresim.com/49pu0c5)

Ters cikan fotolar icin kusura bakmayin, duzeltemedim bir turlu.

dragstar
01-11-2021, 20:56
eline sağlık Rahmi, viraj demiri çok iyi oldu

rahmitanir
01-11-2021, 21:47
eline sağlık Rahmi, viraj demiri çok iyi oldu

Cok sagol Kemal.

Viraj demiri sagolsun, artik yeterince zorlayinca tripot olabiliyoruz :D
https://i.hizliresim.com/6cn16pp.jpg (https://www.hizliresim.com/6cn16pp)

Detay:
https://i.hizliresim.com/rgqn6t5.jpg (https://www.hizliresim.com/rgqn6t5)

rahmitanir
08-11-2021, 11:58
Dün İzmir'de yine Track Daily Driver ismiyle pist günü organize ettik. Yine 60'dan fazla araç gelip, sabah 10:30'dan akşam 18:00'a kadar toplamda 22 seans yaptık.

Tüm katılan arkadaşlara ve Ülkü Motorsport ekibinin tüm üyelerine bu muhteşem gün için teşekkür ediyorum.

Gelelim ben ne yaptım detayına. Bir önceki pistte 1:18:7xx yapmıştım. O günden bugüne tek fark olarak ön balatalara EBC yellow stuff balata ve Ferodo marka OEM düz fren diski taktım.

Daha ilk seansımda 1:17:7xx seviyesine geldim. Sonraki seans 1:17:4xx. Ve benim için günün son seansında 1:16:676 geldi. Best time yaptığım turun videosunu sonradan izediğimde, özellikle Egem virajından sonraki S'in çıkışında ciddi süre kaybediyorum. Ona rağmen süre geliyor.

Video için buyrun:

https://youtu.be/NlN0YJVsNFA

kalipson
08-11-2021, 12:35
Maşallah. Azim, gayret, bilgi, emek, vb.vb. Voltranı oluşturmuşsunuz resmen. Daha iyileri gelecektir.

rahmitanir
08-11-2021, 12:54
Maşallah. Azim, gayret, bilgi, emek, vb.vb. Voltranı oluşturmuşsunuz resmen. Daha iyileri gelecektir.

Çok sağol abi, bizimki minik Voltran ancak :D

Dün bir polocup kullandım. Sürem kötü geldi. Ama aracın o masa gibi sert süspansiyonunun viraj içinde işleri ne kadar kolaylaştırdığına net şahit oldum. Bir tık daha sert yay setine geçebilirim. Ama şu anki sürem, bir gün önce yapılan BMW Club etkinliğine katılan pek çok M5 gibi araçtan daha hızlı. Ama tabi benden de çok daha hızlıları da vardı.

Bir de dün katılan araçlar ve yapılan süreleri de ayrıca paylaşmış olayım:

https://i.hizliresim.com/ka6vgdt.jpg (https://www.hizliresim.com/ka6vgdt)

https://i.hizliresim.com/n65j1yb.jpg (https://www.hizliresim.com/n65j1yb)

Diyadin
08-11-2021, 12:59
Maşallah Rahmi harikasın :)

BARR
08-11-2021, 13:41
Ramo yine döktürmüşsün.

rahmitanir
08-11-2021, 13:53
Maşallah Rahmi harikasın :)

Ramo yine döktürmüşsün.

İkiniz de çok sağolun arkadaşlar.

Bu da bonus olsun :D
Login • Instagram (https://www.instagram.com/reel/CWA2Nrio2Xl/?utm_source=ig_web_copy_link)
Login • Instagram (https://www.instagram.com/reel/CWA2Nrio2Xl/?utm_source=ig_web_copy_link)

dkaya87
09-11-2021, 08:28
emeğinin karşılığını alman, gün geçtikçe sürenin ve aracın iyileşmesini takip etmek çok keyifli, eline emeğine sağlık Rahmi

rahmitanir
09-11-2021, 09:41
emeğinin karşılığını alman, gün geçtikçe sürenin ve aracın iyileşmesini takip etmek çok keyifli, eline emeğine sağlık Rahmi

Cok teşekkürler bro.

Bir zamanlar 1:18 yapsam keske derdim.
Sonra opc corsali yakindan inceleyince, 1:16'lar da mumkun demistim.
Su an 1:16:6xx yaptigim videodaki hatalarimi gorunce, neden 1:15:*** olmasin modundayim...

Daha hala gidecek yolumuz var yani :D

rahmitanir
11-11-2021, 08:07
Pazar gununden bir kac guzel foto:

Tripod:
https://i.hizliresim.com/urvlcbr.jpg (https://www.hizliresim.com/urvlcbr)

Arkada kirmizi kopek baligi beni kovalarken:
https://i.hizliresim.com/dh7bifs.jpg (https://www.hizliresim.com/dh7bifs)

Frende one yigilan aracim. Vogtland yay + koni strt pist isini tam kurtaramiyorun gorsellere dusmus hali:
https://i.hizliresim.com/s37k7zu.jpg (https://www.hizliresim.com/s37k7zu)

BARR
11-11-2021, 08:39
Sabah yolda beyaz bir mito gördüm uzaktan arkadan tam darlıcaktım ki sen değilmişsin :hehe:

rahmitanir
11-11-2021, 08:43
Sabah yolda beyaz bir mito gördüm uzaktan arkadan tam darlıcaktım ki sen değilmişsin :hehe:

Kötü kaçmış :D

Challange accepted ama, bekliyorum reizzz.

BARR
11-11-2021, 08:49
Valla evden çıksa saatlerimiz uymuyor bu ara ben erken kalıyorum sana göre muhtemelen :)

rahmitanir
13-12-2021, 14:17
MiTo ile tam olarak 5. senemi dün itibari ile devirdim. Dün gibi hatırlıyorum, onu Ankara'dan alıp getirişimi.

MiTo'ya 5. yıl hediyesi olarak Bisltein B14 PSS coilover seti şu anda yolda, heyecanlıyız :D

NOT: Foto tam olarak yıl dönümü olan dün, yolda denk gelen bir arkadaş tarafından çekilmiştir.
https://i.hizliresim.com/s3j04g8.jpg (https://www.hizliresim.com/s3j04g8)