PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hacim büyüttükten sonra farklı yazılıma gerek varmı?

kayhan
03-12-2008, 08:49
3 ay önce vectra 2.5 v6 (x25xe) da piston kırmama sebep 3.0 omega kol+krank+egzantrik ve 3.2 frontera pistonlar kullandım. Beyin ve tesisat eski motora ait.

Soruma gelince;
Bu %30a yakın hacim artışını beyin şimdilik tolore eder die fazla sıkıştırmadan ve abartmadan kullandım. Düşüncem debi ve o2 fakire bırakmaz idi.
Şimdi mapı tune edicez, sizce bu araçta eski yazılım mı kullanmalıyım yoksa aynı beyinin 3.0 için bulunan yazılımını tune edipmi??

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

GökhanO
03-12-2008, 08:57
sonuc olarak aracın 2.5 litreden 3.0 litreye cıktı yanlıs anlamadıysam bu da yeni bir ayarı gerektirir cunku artan hacimden dolayı iceriye daha fazla hava emebiliyorsun fakat eski yazılım ile puskurttugun benzin miktarı aynı kalıyor bu da aracının fakire kalmasına sebep olur, aracındaki beyinin bu aradaki farkı tolere edecek kadar mudehalede bulanabilecegini sanmıyorum acıkcası.

Gariban
03-12-2008, 09:04
Ben arabamı s2000 2 litrede 2.2. Litreye çıkartmama rağmen deli gibi fakir oldu araba sen fema fakir geziyosundur durumu geçici olsrsk kontrol altına almak için regülatör kullanmanı ve ondan sonrada gerekli tune işlemini yapmanı tavsiye ederim.

Cihan
03-12-2008, 09:24
Yazılımınız tamamen custom şekilde yapılmalıdır. Hani şu arabanın yazılımı bu arabanın yazılımından ziyade, o aracın orjinal yazılımı üzerinden yola çıkılarak tüm değişiklikler göze alınıp sanki o aracın öyle bir versiyonu varmışçasına yepyeni bir yazılım yapılmalıdır.

kayhan
03-12-2008, 10:13
Evet hacim 3200cc, fakire kalır die fazla yüklenmiyorum...

Geri dönüş borusunu biraz ezdim ve Walbro 255lbh benzın pompası kullandım.

Yani 3.0 veya 3.2 nın mapını tune etmeden şimdiki yazılımı tune edelim??

senna
03-12-2008, 18:19
geri dönüş borusunu ezmen enjektörlere gelen benzin basıncında düşüşede neden olabilir rahat ilerleyemeyen benzin akışta düzensizlik yaratabilir, basınç kayıplarını artırmışsın aslında yaptığın işlemle düzeltsen daha iyi olur

wideband takıp 3 yada 3.2 önemli değil uygun bir şekilde ecu izin verdiğince yeniden yapın mapinizi

Cihan
03-12-2008, 18:24
Aynen senna doğru açıklamış. Siz o eziği düzeltin. Wideband kullanarak orjinal yazılımdan yola çıkın. Kolay gelsin.

outlaw
03-12-2008, 18:28
peki hacmi arttirdigimiz zaman yaninda bir kompresyonu degistirirsek , standart yazilimda ne gibi sonuclar verir araba ? yani rölantisinde düzensizlik yada devir bandinda ne gibi sacmalamalar göze carpar ?

senna
03-12-2008, 18:42
benzin ve ateşleme avansı hacim ve sıkıştırma için uygun olduğu bölgelerde sorun yaşamayabilirsiniz fakat yetmediği kısımlarda detonasyon performans düşüklüğü ve en önemlisi eğer yüksek limitte bir motor ise(yüksek komp. oranı, aşırı besleme vs) motoru kırma riskiniz yüksek olur rölantide düzensizlik falan yapılan işleme göre değişebilir fakat standart yazılımla yapılmaması gereken bir şey bence, yaptığınız işlemleri çöpe atmak gibi birşey oluyor bu

Cihan
03-12-2008, 18:59
Eğer motor düzgün stroke edildiyse bence bir problem olmayacaktır. Yazılım şu durumda sizin eliniz ayağınız. Yazılım yapıldıktan sonra verim alınmıyorsa veya problem oluyorsa o zaman diğer değişkenlere yönelmek daha mantıklı bence.

Schumi
03-12-2008, 23:28
Bencej enjektörde yetmiyecektir. 3200 cc hacim 2500 cc hacime göre ciddi büyük. Omega 3.0 enjektörleri yada yeterli gelicek daha büyük enjektörlerde takılmalı map yapılmadan önce.

OmerRS
03-12-2008, 23:42
Kapaklarınız da mı 3.0 kapakları?

Schumi
04-12-2008, 00:34
Yanılmıyorsam 2.5 ve 3.0 kapakları aynı idi. Zaten egzantirikler de birebir oluyor.

OmerRS
04-12-2008, 01:02
Ben subaplar ve portlar daha büyüktür diye düşünmüştüm

kayhan
04-12-2008, 09:37
Dün kwp2000 den obd2 ile beyne müdahele etmeye çalıştık ama motronic 2.8.3 oldugu için buna şansımız olmayınca empromu söküp orjinal mapı aldık ve elimizdeki tune edilmiş bi kaç dosyayı yüklemeye çalıştık ama uyum saglamadı, hatta debimetreyi yaktık sanırım tech2de debi hata veriyor.

Aynı modelin 3.0 ve 3.2 versiyonlarındaki maplar tamamen uyumsuz çıktı, 2.5 128kb elimizdeki 3.0 64kb, 3.2 ise 256kb boyuta sahipti. Elimizdeki orjinali tekrar yükledik.

Bayram ertesi emme manifoldunu komple degiştiricem, elimde 3.0 ın çift kelebekli daha kısa manifoldu var. Bu manifolda enjektör yolunuda degiştirmem lazım yenisine regulatörü degiştirerek ve devam edelim ozaman;)

peki hacmi arttirdigimiz zaman yaninda bir kompresyonu degistirirsek , standart yazilimda ne gibi sonuclar verir araba ? yani rölantisinde düzensizlik yada devir bandinda ne gibi sacmalamalar göze carpar ?

Benim rolantim bozuk şuanda çok ufak sapalarla çalışıyo +-50dd gibi

Bencej enjektörde yetmiyecektir. 3200 cc hacim 2500 cc hacime göre ciddi büyük. Omega 3.0 enjektörleri yada yeterli gelicek daha büyük enjektörlerde takılmalı map yapılmadan önce.

3.0 ile enjektörleri aynı bu aracın ama tabiiki üzerinde 13 yıllık enjektörler mewcut, kayıplar söz konusu olacagından 252cc olan enjektörleri zaten 310cc ile yakın zamanda degiştiricem;)

Kapaklarınız da mı 3.0 kapakları?

Evet üst kapaklarda 3.0 ve çok farklılıklar var;)

Yanılmıyorsam 2.5 ve 3.0 kapakları aynı idi. Zaten egzantirikler de birebir oluyor.

2.5 ve 3.0 ın hatta 3.2 nin kapakları dahi aynı ama egzantrikler ve subaplar farklı.
Farklı olması benim gerçekten çok işime yarıyor bunun için aracı toparladım yoksa hurda halinde durması daha çok işime gelirdi.

Farklılıkları ise;
Egsoz subabları sodyum ihtiva eder ve 100C de sıvılaşan sodyum subabaların yüksek ısıya maruz kalmasını önler;)
A3 ve G3 kodlu egzantirkler ise İrmscher tarafından modifiye edilmiş yüksek dereceli egzantriklerdir ki x25xe için bulunmaz nimettir.

Ben subaplar ve portlar daha büyüktür diye düşünmüştüm
Subab ve portlar tamamen aynı ölçüde ;) yukarda bahsettigim gibi farklılıklar mevcut sadece;)

Şimdi elimde ECM2001 ve orjinal mapımız var ve 2 saattir inceliyorum, bu işte motor kırmakta olsa sonuç bişeylere kendim ulaşmak istiyorum, tune etmekte yardımcı olabilecek arkdaşımız varsa kendilerinden yardımlarını bekliyorum.

M3CSL
04-12-2008, 12:47
kayhan bence usta eller önemlı yazlım ısınde dedıgın gibi kırma rıskı var, prof bı yardımla yazlıma mudahele edın bence..

kayhan
04-12-2008, 14:09
kayhan bence usta eller önemlı yazlım ısınde dedıgın gibi kırma rıskı var, prof bı yardımla yazlıma mudahele edın bence..
Serkanım bozarakk ögrenme yoluna gidiyoruz her türk gibi :p
bak bi demimetreye maal oldu bu iş ama ögrenicez die ümit ediyorum, programı 3 saattir kurcalıyorum ve becerebilirsek çok güzel olacak.
Bu arada tabiiki uzman arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum hem aydınlatır hemde yardımcı olurlarsa sewinicem.

tool
04-12-2008, 15:32
2.5 ve 3litre olan motorlarin blok yukseklikleri ayni mi?

kayhan
04-12-2008, 16:07
2.5 ve 3litre olan motorlarin blok yukseklikleri ayni mi?

Bloklar tamamen aynı tek farkı 2.5 ın gömlek kalınlıgı 3.0 dan hacmi oranında kalın olması 2mm kadar. Yani blogu honlattırdım ve pistonları yerleştirdik.
Krank yatakları dahi aynı.

kayhan
04-12-2008, 16:08
sıkıştırma oranındaki fark için sorduysanız eger , 3.0 ın pistonları 1mm kadar kısa ama 3.2 de böyle bi sıkıntı yok. Piston yükseklikleri aynı 2.5 ile.

erh
06-12-2008, 12:54
Kayhancım bıkmadın kırmaktan :) İnat etme ;) :D

kayhan
07-12-2008, 14:22
Erhanım kırılan dökülen iidir :P

selcukkoylu
11-12-2008, 12:15
bence ya enjektör değişmeli yada yazılım

muratankara
13-12-2008, 18:48
Bence çalışmasıda mücize:)

EEE
08-02-2009, 16:29
sıkıştırma oranındaki fark için sorduysanız eger , 3.0 ın pistonları 1mm kadar kısa ama 3.2 de böyle bi sıkıntı yok. Piston yükseklikleri aynı 2.5 ile.

kayhan birader slm;
komp.oranın aynımı? Planya yaptınmı?
Blok genisleyınce dusmustur diye dedım kapaktakı ıslemden bahsetsene

EEE
08-02-2009, 16:32
geri dönüş borusunu ezmen enjektörlere gelen benzin basıncında düşüşede neden olabilir yapın mapinizi

Regulator donus uzerınde yapılan kısıtlamayla ray uzerındekı basıncı arttırmıyormu
yanı aynı sey olmuyormu bır nevı

senna
08-02-2009, 16:34
Regulator donus uzerınde yapılan kısıtlamayla ray uzerındekı basıncı arttırmıyormu

aslında çok sağlıklı değil yapılan daha yüksek basınca ulaşmak için benzin basıncını yükseltmeniz daha sağlıklı bu şekilde olması biraz riskli

OmerRS
08-02-2009, 18:08
kayhan birader slm;

kapak aynı pistonun da özellikleri aynıysa hacim artarsa sıkıştırma oranı da artar. düşmez.

EEE
08-02-2009, 21:17
kapak aynı pistonun da özellikleri aynıysa hacim artarsa sıkıştırma oranı da artar. düşmez.

buyuyen bır yanma odasında kı sıkıstırma artarmı dusermı__??
Pıston capı buyuyunce oda buyurmu??
Komp Dusmus olmazmı?

EEE
08-02-2009, 21:18
aslında çok sağlıklı değil yapılan daha yüksek basınca ulaşmak için benzin basıncını yükseltmeniz daha sağlıklı bu şekilde olması biraz riskli

eyvallah...

OmerRS
08-02-2009, 21:26
buyuyen bır yanma odasında kı sıkıstırma artarmı dusermı__??
Pıston capı buyuyunce oda buyurmu??
Komp Dusmus olmazmı?

yok hayır ben yanma odası aynı kalır da hacim artarsa sıkıştırma yükselir diye demek istedim. yanlış anlaşılma olmuş:)

EEE
08-02-2009, 21:35
yok hayır ben yanma odası aynı kalır da hacim artarsa sıkıştırma yükselir diye demek istedim. yanlış anlaşılma olmuş:)

yok anlamadım...eyvallah

OmerRS
08-02-2009, 21:40
yok anlamadım...eyvallah

demek istediğim şu. mevcut yanma odası hacmi sabit kalıyor diye düşünüp sadece hacmi arttırısak:

ilk hacim 500 cc silindir başına yanma odası hacmide 50 cc olsun

50+500/50= 11 eder bu da 11:1 sıkıştırma var demek

ikinci durumda silindir hacmini 600 cc ye yükselttiğimizi düşünelim yani daha büyük bir strok ya da piston çapı ile.

50+600/50= 13 eder bu da 13:1 sıkıştırma demektir.

tabi piston tepesi tasarımını değiştirmezseniz bu durum geçerli olacaktır.

EEE
08-02-2009, 22:15
demek istediğim şu. mevcut yanma odası hacmi sabit kalıyor diye düşünüp sadece hacmi arttırısak:

ikinci durumda silindir hacmini 600 cc ye yükselttiğimizi düşünelim yani daha büyük bir strok ya da piston çapı ile.

:Dgüzel bilgiler bu sitede bole bir dayanısma var...
Yanlıs anlama noktasında senı yanlıs anlamadım demek ıstemıstım ama yınede bılgılendırmeler ıcın tsk ederım:)

B.Aktepe
09-02-2009, 09:08

ve tabi piston compression height(pin merkezden pistonun üstüne olan yüksekliğini) değiştirmediğimizi.

piston-deck height ölçüsü de aynı zamanda sıkıştırmayı değiştirir.(piston kol ölçüsü ve piston c.h. bu ölçüyü belirler.)

kayhan
06-03-2009, 12:21
Arkadaşlar konuyu emme manifoldundan sonra çözmek istedigimden bakmamıştım kusura bakmayın öncelikle.
Araç kayet saglıklı yürüyo üst devirlerde özellikle yakıt biraz fazla(21lt) sadece..

bence ya enjektör değişmeli yada yazılım
İkisininde şart oldugu kanısına vardık yurtdışındaki örneklerinden;)

Bence çalışmasıda mücize:)
1 yıla yaklaşacak 30bın km yi geçtim sanırım;)
Demekki mucize degilmiş.

kayhan birader slm;
Kardeşim merhaba komp. dahi ölçmedim nedense bu sefer çok ilgisiz kaldım ugraşmıyorum ama bu aralar bi boşluk bulup 1 haftay ayırıcam ozaman daha geniş bilgiler verebilirim;)

Bunuda denemiştim ama enjektörlerin bozulmasına sebep olur die iptal ettim. Zaten 255lbh lik walbro var..

3 yıldır zaten walbro pompa kullanıyorum motor yaparkende sıfırladım.

Şıkıltırma oranını aslında yukarda arkdaşlar açıklamış. Bende projeye başlarken rektefiyecide buna dikkat etmiştim yeterince hesaplamalarda piston tepesi 1mm idi sanırım tam hatırımda degil kısaydı.

Chatin
06-03-2009, 15:42
hacı sen mokoyu kaçırdın daha ne diyim.. neyse bhp sanırım birdaha getirtecek kendisini. bence iletişimde kal. araban şahlansın. ben şahit oldum şahlanana :)

XSi
06-03-2009, 16:02

iki motorun (2,5 ve 3.0), üst kapağı ve stroku aynı olduğuna göre teorik olarak 3.0 pistonun kafası 2.5 pistona göre oyuk olması lazım.. ki sıkıştırma oranı yükselmesin

Standart iki motorun sıkıştırma oranları yaklaşık olarak aynıdır diye düşünüyorum

EEE
06-03-2009, 16:08
Kayhan birader enjektör degilde pompayı yoruyor senın walbroymus bısı olmaz...
walbroda varsa bence araba fakire dusmuyordur dert etme...
Ama biraz benzin ve avans hıc fenada olmaz gaz tepkın canlanır...

kayhan
10-03-2009, 08:06
hacı sen mokoyu kaçırdın daha ne diyim.. neyse bhp sanırım birdaha getirtecek kendisini. bence iletişimde kal. araban şahlansın. ben şahit oldum şahlanana :)
Evet markusu kaçırdık daha dogrusu kayseriye ugrayacaktı ama işleri çıktı adanada bidahakine :D
Kankimin ibizaya yaptık v-max hakan vermişti aşırı besleme bölümünde. Ama benımkınde avans ve afr okunması şart :(

iki motorun (2,5 ve 3.0), üst kapağı ve stroku aynı olduğuna göre teorik olarak 3.0 pistonun kafası 2.5 pistona göre oyuk olması lazım.. ki sıkıştırma oranı yükselmesin

Standart iki motorun sıkıştırma oranları yaklaşık olarak aynıdır diye düşünüyorum
Evet ikisinin sıkıştırma oranları arasında çok ufak farklılıklar var.

Kayhan birader enjektör degilde pompayı yoruyor senın walbroymus bısı olmaz...
walbroda varsa bence araba fakire dusmuyordur dert etme...
Ama biraz benzin ve avans hıc fenada olmaz gaz tepkın canlanır...

Farkire düşüyormu die düşünmüştüm önceleri ama ortalama ş.içi 21lt/100km olunca fazla dert etmedim ama zengindede sorunlar çıkarır die düşünüyorum.
Üst devirlerim çok canlı 4bınd/d sonrası eskisine göre çok canlı ve sorunsuz. Emme yi degiştirmek için bu ay bi program yaptım ay sonuna çözücem hayırlısıyla ;)

BrakeHorsePower
10-03-2009, 15:03
Kanka sende amma değiştirmişin hea parçaları, ayar zaman alır:D hahaha