PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yerli Malı Yurdun Malı Herkes Onu Kullanmalı (mı?)

serkanokan
23-12-2016, 10:39
Yaklaşık 1 yıldır kıyafetten otomobil sarf malzemelerine, gıdadan teknolojiye aldığım tüm ürünlerde yerli malı olmasına ayrı bir özen gösteriyorum. Ancak bir iki çok iyi fiyat/performans ürünü ve gıda ürünü istisnası hariç aldığım tüm ürünlerde, bir puanlama yapacak olursam 10 üzerinden 5-6 puanı geçen bir ürünle karşılaşmadım.
Hepsiyle ilgili şikayetlerimi ayrı ayrı yazabilirim ama sadece bir örnek vermek gerekirse 6 ay önce aldığım Vestel Venus V3 5570 cep telefonu modelini örnek verebilirim.
Bu telefonu alırken teknoloji marketindeki satış temsilcisinin, "abi alma, yarı yolda bırakır bu telefon adamı" sözüne sinirlenip, satış temsilcisini de yerli malını boklama kardeşim diye uyarıp aldım.
Şehir merkezi haricinde navigasyonu asla çalışmaz(sinyal bulunamadı der) böylece bodrumdan marmarise geçerken yolu bilmediğiniz için kaybolursunuz, kamerayla zoom yaptığınızda bazen de hiçbir şey yapmadığınız halde malesef kamera durduruldu uyarısı verir, hayatınızda belki bir daha şahit olamayacağınız anları kaçırırsınız(çok kaçırdım), şarjı yoğun kullanımda yarım gün gitmez(günde 3 sefer tam şarj ettiğim oldu), facebook açıkken arkada bambaşka bir uygulamanın malesef durdurulduğunun uyarısı gelir, telefonu her kapattığımda tüm bildirim ayarları default duruma geri döner ve eğer telefonu açtığınızda değiştirmeyi unutursanız BOOOOOZAAAAAAAA diye bir mesaj sesi duyup telefonun size ait olduğundan utanıp etrafa bakınırsınız kimden geldi bu ses diye..

Bu arada vestel bu sorunları düzeltsin diye sayısız geri bildirim mesajı gönderdim, e-mail olarak ilettim ama tek bir dönüş ve iyileştirme tabi ki olmadı.

Hal böyleyken bu markaların en başta ülke menfaatini, sonrasında müşteri memnuniyetini kesinlikle önemsemediğini düşünüyorum artık.
Sizler yerli malı ürünler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Year One
23-12-2016, 10:44
neden yerli marka kullanmaya özen gösteriyosunuz ? para kolay mı kazanılıyor ki yerli ürün kullanıyosunuz ? önce kendinizi düşüneceksiniz. yerli firma işini iyi yapsa yurtdışında da satılır eğriye eğri doğruya doğru. toplu iğneyi bile üretmek pahalı geldiğ için Çin den ithal eden ülkemiz ne derece özellikle teknolojide ar-ge ye önem veriyor ? vermiyor tabiki. bahsettiğiniz markanın tv sinden ütüsüne telefonundan buhar makinasına kadar her ürünü vasat ın altında. boşa paranızdan olmayın. Şahsen kaliteli her markayı kullanmaya çalışırım, Pahalı diye değil benim işimi en uzun hangisi görecekse...yabancıysa yabancı. beni alakadar etmez. ben en uzun vadede optimum kullanım ve minimum gider olarak hayatıma devam ederim.

Yigit-Y
23-12-2016, 10:47
Yerli Malını üretene saygım var ama kalitesiz diyede paramı çöpe atacak durumda değil kimse

Arçelik ve bir kaç düzgün mal üreten firmaları tercih ediyorum.

Sonuçta para kolay kazanılmıyor.

Keşke almanlar gibi mal üretsekde kimsede mal almadan gururla yerli diyebilesek bütün sektörler için :)

KÖROĞLU
23-12-2016, 11:19
Telefonun nesi yerli ? İşlemci sini , ram'ini yazılımı biz mi üretmişiz. (uygulama değil yazılım)

Vestel Venus V3' (http://www.teknokulis.com/haberler/mobil/2015/12/09/vestel-venus-v3un-hangi-parcalari-yerli)

Vestel Venus V3'ün tam olarak hangi parçaları "yerli"?
- İşlemci, yarı iletken (elektronik parçalar) ve kamera gibi parçalar dışında,

Ne kaldı geriye ? Board'a uygun bir kasa tasarla bu mudur yerlilik ?

Biraz bile bile lades olmuş. Eşdeğer ürünü benzer ya da biraz fazlasına satsınlar ben de tercih etmek isterim ama maalesef bu çok mümkün olmuyor.

Mantıken katılıyorum konu sahibine ama fiiline gerçekleştirmek zor.

canimrecepcim
23-12-2016, 11:49
Hard ülkücü bir arkadaşım yerli malı diye diye Casper'in en pahalı i7 işlemcili bilgisayarını almıştı.En son konuştuğumuzda bilgisayar yüzünden İsrail vatandaşlığına başvurduğunu ve Ariel Şaron'un ne kadar ulu bi önder olduğundan bahsediyordu.

Evrenoz
23-12-2016, 11:52
Milletin büyük çoğunluğunun 1. Önceliği kalite değil karşındakini s.kme olduğundan işim olmaz yerli malıyla

onursumer
23-12-2016, 11:54
beyaz eşyada arçelik almaya ozen gosteriyorum onun dışında tv de vestel vs denedim gerçekten memnun kalmadım

iş yerinde pc alınması gerekiyordu toplu casper e yaptırdım , bazı urunlerde eğer verim alabiliceksem ilk yerliye bakıyorum zaten

ama bizim yerli firmalar müşteri memnuniyeti kısmından çok uzak oldukları için sadece belli kategorilerde tercih ediyorum

semavi
23-12-2016, 12:03
Benim için en iyi yerli mal

"yerli ve hak" olarak kazandığım alınterimin, emeğimin karşılığı olan TL'lerimin çöpe gitmesine engel olan, en uzun süreli yada en verimli şekilde kullandığım üründür... Çünkü böylece "yerli" olan kazancımın bana ve ülkeme maksimum derecede faydalı olduğunu düşünüyorum...

Hele ki lüks içinde yaşayıp bana "yerli malı" diktesinde bulunanlardan da nefret ediyorum... Önce kendi mütevazi olmalı!

Burada şunu diyebilirsiniz. "malı olup yemeyen, biriktiren" adam Türk halkı olarak iyi bakmayız, varyemez deriz, her türlü kötü lakabıda takarız"... İşte buda bizim tezatımız, ne yapalım!

semavi
23-12-2016, 12:11
beyaz eşyada arçelik almaya ozen gosteriyorum onun dışında tv de vestel vs denedim gerçekten memnun kalmadım

iş yerinde pc alınması gerekiyordu toplu casper e yaptırdım , bazı urunlerde eğer verim alabiliceksem ilk yerliye bakıyorum zaten

ama bizim yerli firmalar müşteri memnuniyeti kısmından çok uzak oldukları için sadece belli kategorilerde tercih ediyorum

Onur senin yerli malından çok, yerli markaya dikkat çektiğini düşünüyorum. Bu konuda ki hassasiyetine saygılıyım. Saydığın markalar Türkiye'nin lokomotiflerinden...

Şöyle bir durum var ama... ***** bilgisayar piyasasında sadece marka vurma vardır, yerli diye bir şey yok. Bunu zaten biliyorsundur... Arçelikte benzerine geçti. Evimdeki mikrodalga tamamen çin üretimi ve arçelik... Örnekleri artırmak mümkün...

Yerli malından ziyade yerli marka olarak bakınca daha mantıklı oluyor.

Müşteri İlişkileri Yönetimi anlamında yerli firmalar dediğin gibi, baya kötü. İyilerde var. Bim-A101-LCW ve benzeri perakendeciler gerçekten iade ve değişimlerde çok iyiler... eskiden "hediye çeki verelim" falan diyen firmalarda bu trende uymak zorunda kalıyorlar ve iade değişim gibi durumlarda müşteriye yönelik düşünüyorlar yavaş yavaş... Umarım markalaşma anlamında artarlar...

arda35
23-12-2016, 12:14
Telefonun nesi yerli ? İşlemci sini , ram'ini yazılımı biz mi üretmişiz. (uygulama değil yazılım)

Vestel Venus V3' (http://www.teknokulis.com/haberler/mobil/2015/12/09/vestel-venus-v3un-hangi-parcalari-yerli)

Biraz bile bile lades olmuş. Eşdeğer ürünü benzer ya da biraz fazlasına satsınlar ben de tercih etmek isterim ama maalesef bu çok mümkün olmuyor.

Elbette tamamen yerli yapmaları imkansız. Fakat Vestel'deki mühendis arkadışımın anlattığına göre cidden uğraşıyorlar bu iş için. Ben başarılı olabileceklerini düşünmüyorum, o ayrı. Sittin sene de başarılı olamazlar. Kendilerine yanlış firmaları örnek almışlar cep telefonu alanında. Halbuki yüksek donanım düşük fiyat uygulamasıyla satıp yer kapmaları gerekiyordu sektörde. Şu anda rakiplerinden çok da geride değil fiyatlar.

Türk firmalarının en büyük eksiği servis ve garanti desteğinde. Logitech mouse'um 7 sene sonra bozuldu. İrlanda'dan yedek parça talep ettim. Adamlar tedarik edemediği için mahcup oldular, yepyeni mouse gönderdiler bedavaya. Şimdi hangi rakip firmayı düşünür benim gibi bir kullanıcı.

Üretimde istediğiniz kadar iyi olun. Malınızın arkasında duramıyorsanız bir hiçsiniz.

srdralc
23-12-2016, 12:17
yerliden ziyade ;

avm, süpermarket ve internet yerine esnaftan alış-veriş daha faydalı bir argüman.
doğru ürünü, doğru fiyata alabiliyorsan tabii.

az kaldı ekmeği bile internetten siparişle alacağız.

Dean's
23-12-2016, 12:18
Yerli malı olarak sadece yeni rakı kullanıyorum.

srdralc
23-12-2016, 12:21
yerliden ziyade ;

avm, süpermarket ve internet yerine esnaftan alış-veriş daha faydalı bir argüman.
doğru ürünü, doğru fiyata alabiliyorsan tabii.

az kaldı ekmeği bile internetten siparişle alacağız.

ek olarak GETİR muhabbetiyle ekmek bile belirli şehirde kapına kadar geliyor.
sanalmarket'le açılıyor, tazedirekt bla bla.

organik/bitkisel ürün adı altında yeni bir vurgundan geçiriliyor :)
ekmek 1 lira organik ekmek 5 lira bla bla.

semavi
23-12-2016, 12:25
Biz ekmeği kendimiz yapıyoruz :)

yaşar
23-12-2016, 12:34
Kalitesine ve fiyatına bakar alırım.

Yerlilerin bize verdiği zararı yabancılar veremez.

ulasoztas1
23-12-2016, 12:49
Tükr malı bir ürün gördüğümde seviniyor muyum? Tabiki de seviniyorum.
Türk malı bir ürün alır mıyım? Hayır almam.

Paramla rezil olmak derler ya o misal.. İstisnalar kaideyi bozmazmış ürün kalitesi, satış sonrası politikaları ve yetersizliği yüzünden tercih etmedim, bu zihniyet değişmedikçe de etmem.

HaKo
23-12-2016, 12:53
yerli üreticinin de işi zor maalesef , şu an ne malı olursa olsun tüm dünyada hammaddenin fiyatı aşağı yukarı aynı , geriye kalan fiyatı belirleyici faktör ülkedeki işçilik maliyeti ve firmanın kurumsal giderleri. Bu durumda bir malın ortaya çıkacağı ortalama fiyat aşağı yukarı aynı oluyor bir çok üründe. Ama yerli üretici maalesef tercih edilmediği için aynı fiyata rekabet edemiyor karşısındaki ithal ürün ile. Bu sefer fiyat ile piyasa girme yolu gözetiliyor bu da haliyle kaliteyi veya satış sonrası hizmetlerdeki kaliteyi de düşürüyor. Bu kısır döngüde bir türlü sağlam firma ve ürün çıkmıyor Türkiye den. Tabi bunun ilk sebebi hammade ve ar-ge de dışa bağımlı olmamız kaynaklanıyor.

şaman
23-12-2016, 12:57
Hangi işimiz düzgünki yerli malı alayım işi öğrenmeden sahtekarlığını öğrenemeye çalışan bir milletiz ne hayır bekliyon bu ülkeden

Yarbay
23-12-2016, 13:03
asla katılmıyorum,herşey zihniyet!

adamın tüm amacı her türk gibi kısa sürede zengin olim ise, karakteri az para bulunca bozulacak ise affedersiniz o firmadan bir pokum olmaz ama bunun tam ama tam aksi örneklerde var.

bizim firmamızın üretim kısmındaki Ceytech firması 2004 yılında şurda 12 yıl öncesi ufacık bir atolye olarak iş makinası kepçesi yapmaya başladı, sektör öylesine rekabetçiki anlatamam her köşede kaynak makinası olan kova yapıyor. karlılık oranı %15-20 olan bir sektör üstelik ve %90 dışarıya bağımlı hammadde olarak.

o yıllar ben en iyi kaliteyi verir asla geri adım atmam hep müşterinin arkasında dururum ve bunun için isim yapmak ne kadar sürecekse o ismi elde edene kadarda aman aman karlılık gözetmem diyen ve asla çizgisini bozmayan bizim firma şu anda JCB Class A tedarikçisi (dünyada 2 firmayız şase dahil yapıyoruz), Volvo iş makinalarının excavator kısmında bildiğiniz tüm Avrupa ve Ortadoğu ülkelerindeki tüm modellerie kova yapan tedarikçiyiz ve dünyada bu konuda Volvo'nun tek tedarikçisiyiz.

bunun yanısıra Mecalac, Çukurova ve Bobcat'ede ufak tefek çaplı tedarikçilik yapmak yanısıra bu tedarikçi olan statü olan OEM orijinal ekipman üreticisi ingilizce haricindede kendi ismimiz ürünler Ceytech ile tam 38 ülkede çeşitli firmalara mal veriyoruz. kova üreticisi olan ürün gammı ve ciro anlamında dünya 2incisiyiz.

bu tablo ile son derece gurur duyuyorum yeri geldi %100 maaş artışı ile teklifler aldım bu zihniyetdeki patronlarımı asla terk ettmedim, şahsen bence gayetde güzel türk malları olabilir malın sahibi mal olmadıktan sonra.

KÖROĞLU
23-12-2016, 13:26
Elbette tamamen yerli yapmaları imkansız. Fakat Vestel'deki mühendis arkadışımın anlattığına göre cidden uğraşıyorlar bu iş için. Ben başarılı olabileceklerini düşünmüyorum, o ayrı. Sittin sene de başarılı olamazlar. Kendilerine yanlış firmaları örnek almışlar cep telefonu alanında. Halbuki yüksek donanım düşük fiyat uygulamasıyla satıp yer kapmaları gerekiyordu sektörde. Şu anda rakiplerinden çok da geride değil fiyatlar.

Türk firmalarının en büyük eksiği servis ve garanti desteğinde. Logitech mouse'um 7 sene sonra bozuldu. İrlanda'dan yedek parça talep ettim. Adamlar tedarik edemediği için mahcup oldular, yepyeni mouse gönderdiler bedavaya. Şimdi hangi rakip firmayı düşünür benim gibi bir kullanıcı.

Üretimde istediğiniz kadar iyi olun. Malınızın arkasında duramıyorsanız bir hiçsiniz.

2 örnek vereyim. Şirket çalışanımıza 1 hafta önce Vestel bir cihaz aldık. 1 hafta sonra cihaz bozuldu şuan servise gidecek.
Garanti süresi içerisinde onarım ya da değişim ile ilgili vestelden kaynaklı bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum.
Ama cihazı incelemiş birisi olarak o parayı ben vermem. Yerli konusunda olumsuz değilim elbette ama kendi cihazlarını sattırmak için lobi yaptıkları günden beri biraz ön yargılıyım. Arkadaşına ve firma çalışanlarına elinden geleni yaptıkları konusunda inancım tam. Ama senin de belirttiğin gibi referans noktaları çok önemli.
htc-huaweei- xaomi gibi üreticilerden örnek/destek/ortak ürün konusunda destek alsalar çok daha iyi olurdu.
Mesela GM i düşünelim discovery ile aldı götürdü. Şarj soketleri sıkıntılı olmasına rağmen.
Sonra GM 4g çıkardı çevremde çok kişiye tavsiye ettim. Bi kere cihazın google ile anlaşması var. Ben lg g4 kullanıyorum sürüm 6.x 4g nin sürüm and. 7.0
Bu bile almak için bir sebep.

Logitech'e gelirsek aldığım hiçbir ürününden zerre kadar sorun yaşamadım. Ses sitemi - direksiyon - pc için jostick - klavye mouse set.
Kesinlikle sonuna kadar aldığı parayı hak ediyor. Umarım yerli markalarda bir gün bu seviyede üretim yapar onlardan alırız.

Ayrıca pm attım dönersen sevinirim :)

imprezaWRC
23-12-2016, 13:56

Parçaları Çin'den al, burada birleştir sonra yerli malı de. Sonra ben yerli üretim yapıyorum diye diğer markaların vergilerini yükselttir, sonra en dandik ürünle milleti kazıkla. Ben daha uygun fiyata kaç kat daha iyi ürün alabiliyorken niye gideyim Vestel'e.
Adamlar Çin'de kaç senelik firma, Vestel'den kaç gömlek ötedeler. Ayrıca sen beyaz eşya ve elektronik eşya mı üretiyorsun yoksa Avm ve Rezidans yapılabilecek koca koca araziler mi kovalıyorsun ? (Bakınız Zorlu AVM @ Zincirlikuyu)
Bu memlekette inşaattan hiç kazanılmaması gereken paralar kazanılmaya devam edildikçe affedersiniz kimse gidip teknolojiye, arge'ye oraya buraya yatırım yapmaz, gider oraya buraya bina diker, saçma saçma paralara da aç gözlülere satar olur biter. (en çok da halıya sıçan bedevilere satarlar.)

B16
23-12-2016, 14:02
İçinde ki bileşenler Çin malı, montaj yeri Türkiye adı da Vestel yaradan sormaz mı reis bu nasıl türk malı diye

onursumer
23-12-2016, 14:02
Benim için en iyi yerli mal

"yerli ve hak" olarak kazandığım alınterimin, emeğimin karşılığı olan TL'lerimin çöpe gitmesine engel olan, en uzun süreli yada en verimli şekilde kullandığım üründür... Çünkü böylece "yerli" olan kazancımın bana ve ülkeme maksimum derecede faydalı olduğunu düşünüyorum...

Hele ki lüks içinde yaşayıp bana "yerli malı" diktesinde bulunanlardan da nefret ediyorum... Önce kendi mütevazi olmalı!

Burada şunu diyebilirsiniz. "malı olup yemeyen, biriktiren" adam Türk halkı olarak iyi bakmayız, varyemez deriz, her türlü kötü lakabıda takarız"... İşte buda bizim tezatımız, ne yapalım!

evet aslında hiçbiri tam anlamıyla yerli üretim yapmıyor :) yerli firma demek daha doğru olur aslında benim yazış amacımda oydu :D

KÖROĞLU
23-12-2016, 14:06
Parçaları Çin'den al, burada birleştir sonra yerli malı de. Sonra ben yerli üretim yapıyorum diye diğer markaların vergilerini yükselttir, sonra en dandik ürünle milleti kazıkla. Ben daha uygun fiyata kaç kat daha iyi ürün alabiliyorken niye gideyim Vestel'e.
Adamlar Çin'de kaç senelik firma, Vestel'den kaç gömlek ötedeler. Ayrıca sen beyaz eşya ve elektronik eşya mı üretiyorsun yoksa Avm ve Rezidans yapılabilecek koca koca araziler mi kovalıyorsun ? (Bakınız Zorlu AVM @ Zincirlikuyu)
Bu memlekette inşaattan hiç kazanılmaması gereken paralar kazanılmaya devam edildikçe affedersiniz kimse gidip teknolojiye, arge'ye oraya buraya yatırım yapmaz, gider oraya buraya bina diker, saçma saçma paralara da aç gözlülere satar olur biter. (en çok da halıya sıçan bedevilere satarlar.)

QUATRO diye bir firma var belki duymuşsundur. Adamlar bir cihaz getirdiler şarj sıkıntsı var. Ama dh den uzun süre takip ettim.
Getirdikleri ürünün o kadar güzel arkasında durdular ki inanamazsın. Bize bu lazım hizmet kalitesi sonra da ekonomik olması.
Senin de belirttiğin gibi lobicilik yapıp rakiplere siyasal fark koymaya çalışırsan altın olsan almam ben senin ürününü.

GokhanRS
23-12-2016, 14:20
siz almayın onlar alır :) bırakın alsınlar. bu vergiler illa biterde patlıcak. çok sürmez yani. bırakın ya geçirip dursunlar.

Vallahi biz sinir stres olup ömrümüzü kısaltıyoruz. onlarda tam tersi ömrü uzuyor sevinmekten gülmekten. s. edin bu saatten sonra. çok feci patlıcaz zaten bu gidişle. bir kaç ülke var bu konuda geçmişte örnek. vergiler arttıkça mutluyuz diyen sayısı artmıştı daha çok oy almışlardı. sonra bir gün o ülkeler öyle patladı ki, başkanlarını çok sevip tapanlar astı.

GokhanRS
23-12-2016, 14:27
bu arada bizde led armatürler üretip tüm dünyaya ihraç ediyoruz iç piyasada da büyük inşaat şirketlerine pazarlıyoruz.

Ancak fiyatlarımız çok yüksek. Neden acaba? Çin malını olduğunca minimuma indirdiğimiz için mi yoksa?

Malesef yeterli arge desteğini alamıyoruz. Bu yıl harcadığımız 2 milyon arge masrafının minicik kısmını almayı başaramadık henüz. Ama o hüloğğğculara sorun çok sağlam arge desteği veriyor devlet. Yandaş değilsen bir *** verdiği yok avutmayın kendinizi.

KÖROĞLU
23-12-2016, 14:27
siz almayın onlar alır :) bırakın alsınlar. bu vergiler illa biterde patlıcak. çok sürmez yani. bırakın ya geçirip dursunlar.

Vallahi biz sinir stres olup ömrümüzü kısaltıyoruz. onlarda tam tersi ömrü uzuyor sevinmekten gülmekten. s. edin bu saatten sonra. çok feci patlıcaz zaten bu gidişle. bir kaç ülke var bu konuda geçmişte örnek. vergiler arttıkça mutluyuz diyen sayısı artmıştı daha çok oy almışlardı. sonra bir gün o ülkeler öyle patladı ki, başkanlarını çok sevip tapanlar astı.

İthal cihazlarda alınacak ek vergiler. Konu açacaktım ama gerek görmedim.
Sadece 2017 için geçerliymiş. 2018 de hatırlarsam eğer kontrol ederiz yine.
Şunu da şuraya koyayım :) TL ye dönüyorduk ya hani ne oldu o iş ?
USD leri bozduk millet yorulmasın diye avro ya dönmüşüz neden acaba ? m.alum 1 usd < 1 Eur :)

http://i.hizliresim.com/OV0Q15.jpg (http://hizliresim.com/OV0Q15)

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/12/20161223-4.pdf

halilcan9455
23-12-2016, 14:38

İşin daha ilginç yanı Teknoloji Bakanı'nın çıkıp al bak Vestel % 100 yerli telefonumuzu yaptı demesi.

zgnn
23-12-2016, 14:43
3 yıldır çindeyim yerli diye bilinen ürünlerin çoğu çinde üretiliyor. Geçen bir çinli firmaya çeviriye gittim adamlar porselen tabak canak yapıp turkiye'de baya bilinen bir firmaya satıyor(teknoloji değil yani sadece) Beni en çok güldürende türkiyeden çine dönerken eski kız arkadaşıma bizim meşhur porselen tabak, bardak vs götürüp hediye ediyim dedim, halbu ki çinde üretiliyormuş boşu boşuna taşıdım tabakları :D

Bugraaa
23-12-2016, 14:53
Yerli olarak Tekirdağ yeşil kapak seri kullanıyorum.

GokhanRS
23-12-2016, 15:03
rakımız yerli ona da indirim yapsınlar dimi :D

exca-
23-12-2016, 15:06
Al çinden parçayı, üstüne geçir kasayı bas markayı oldu sana türk malı.. Sonra hayır gelecek diye bekle dur. Arçelik ve tabi beko alınabilir lafım onlara değil, bekoyu zaten avrupada da satıyorlar, pek çok yere sponsorda oluyorlar..

Bunu anlatamazsın ki, adam bir de marifet yapıyor gibi çıkıp anlatıyor. Bunu izleyip vay be herife bak diyor izleyen bi kısım .... zihniyetlilerde..

Arka Koltuk - Ahmet Zorlu 20 Kasım 2016 - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=GlhkdnwuGn4)

Leonardo
23-12-2016, 15:23
Helal olsun cok iyi yapmisiniz boyle bi karar alarak ama teknoloji ozellikle telefon konusunda pek ilerledigimizi sanmiyorum ayrica vestele giden paraninda ulkede kaldigini bile dusunmuyorum ama giyim konusunda cok iyiyiz birde gida ozen gosteriyorum bende mesela torku ile gurur duyuyorum yurt disinda onu gormekten gurur duyuyorum ucuz saglikli ve kaliteli oldugunu dusunuyorum sizi destekliyorum :)

onursumer
23-12-2016, 15:30
İşin daha ilginç yanı Teknoloji Bakanı'nın çıkıp al bak Vestel % 100 yerli telefonumuzu yaptı demesi.

yerli arabamız da var :D

Evrenoz
23-12-2016, 15:36

O ilginç değil.. Cahildir, yalancıdır, biadçıdir, utanmazdır, kandırılmıştır.. Der.. insan neticede..

Asıl ilginç olan buna inanan milyonlarca cahil, araştırmaktan ve beynini kullanmaktan aciz varlığın aynı dönemde aynı topraklar üzerinde bulunması..

darkmoon
23-12-2016, 15:55
Kumaş dışında ki o konuda dünya lideriydik çin bizi geçdi.. bunun dışında hiç bir şeyde yerli malı diye bir şey yok..

Montaj ürünleriyle yada çinden taiwandan koreden gelen parçaları burda bir türk markası altında birleştirmek yerli malı oluyorsa onada bir lafım yok.. ama bence kendimizi kandırırız.

Sert@ç
23-12-2016, 16:04
Ulkenin %50den fazlasi zaten yerli MALİ

Yarbay
23-12-2016, 16:20
beyler amacım polemik yaratmak değil yanlış anlaşılmasın.

ama tatlı ve kibarca size şunu sormak istiyorum bildiğiniz hangi büyük yabancı firma sizin mantığınızla %100 yerliki ozaman?

sizin anlayışınız ile yedek parçasından hammaddesine, kaynakçısından atolyesine bir ülkenin malı olacak ise o halde safkan çok az ürün var dünyada.

en has safkan hastalığı Amerikalıları Harley Davidson'ıdır muhtemelen ama onun bile artık parçaları Meksikadan, Şili'den Çinden gelebiliyor adamlar hız tipi motor bile yaptı yani kimsede eski ruh yada eski safkanlık kalmadıki?

Alman hangi arabanın hammaddesinden tutunda,yedek parçasından tutunda atolyesine kadar Alman?

artık çoğu parça Çek,Güney Afrika,Meksika,Brezilya,Çin,Kore ,Taiwan?

exca-
23-12-2016, 16:34

ama tatlı ve kibarca size şunu sormak istiyorum bildiğiniz hangi büyük yabancı firma sizin mantığınızla %100 yerliki ozaman?

sizin anlayışınız ile yedek parçasından hammaddesine, kaynakçısından atolyesine bir ülkenin malı olacak ise o halde safkan çok az ürün var dünyada.

en has safkan hastalığı Amerikalıları Harley Davidson'ıdır muhtemelen ama onun bile artık parçaları Meksikadan, Şili'den Çinden gelebiliyor adamlar hız tipi motor bile yaptı yani kimsede eski ruh yada eski safkanlık kalmadıki?

Alman hangi arabanın hammaddesinden tutunda,yedek parçasından tutunda atolyesine kadar Alman?

Bir elektornik ürünün tasarımı'nın (fiziki tasarımdan bahsetmiyorum) yapılım üretiminin farklı ülkelerde yapılması ayrı bir konu, tasarımın dahi size ait olmadan doğrudan başka bir ülkenin malının alınıp markalanması ayrı bir konu. Bahsi geçen şey üretimin başka ülkelerde yapılması değil, teknolojinin tarafımızca üretilmiyor olması.

Yarbay
23-12-2016, 16:53
Bir elektornik ürünün tasarımı'nın (fiziki tasarımdan bahsetmiyorum) yapılım üretiminin farklı ülkelerde yapılması ayrı bir konu, tasarımın dahi size ait olmadan doğrudan başka bir ülkenin malının alınıp markalanması ayrı bir konu. Bahsi geçen şey üretimin başka ülkelerde yapılması değil, teknolojinin tarafımızca üretilmiyor olması.

abi ama o açıklama bile zaman zaman yanlış çıkmazmı?

en basitinden Ülkemizde Üretilen Fluence'i baz al.

Kore Samsung SM 3 şaseli, renault 1.5dci motorlu, megane 90lar 1.6 16v şanzımanlı , Türkiye üretimi, 3üncü dünya satışı olan bu araç şimdi ne malı? Fransızmı şimdi bu?

darkmoon
23-12-2016, 16:57

Tam doğru değil..

Dünyadaki büyük bütün markalar hindistanda çinde yada yükselen yıldız vietnam misal üretim yaptırıyor yada başka ülkelerde ama ordada parçalarda bile ya yatırımın direk içindeler ya sahibi yada ortağılar.. ama elleri içinde üretmin her aşamasında..

yani fason ürettirmiyorlar gene o üretilen chip işlemci duy anakart plastik kaba parçalar yada herneyse ortaklık yada direk komple o tesisin sahibiler..

onlarda genelde ordakiler parçaları alıp kendi ülkelerinde birleştirip satıyorlar. bazıları artık onuda yapmıyor direk çinde birleştirip orda satışa veriyor ancak çok gizli bir teknolojisi varsa yada özel bir teknolojisi varsa üründe onu kendi ülkelerinde üretip montajlıyorlar çinliler kopyalamasın diye..

neticede o üretilen parçalarda bile kendi gözlemleri ve sahiplik faktörü var..

birde fason firmalar var o dediğiniz o firmalara giriyor

ben burda darkmoon diye bir firma kuruyorum.. çine gidiyorum aracı firmaya gidiyorum media tek şirketi ile anlaşıyorum anakartı falanca fabrikaya gidip anlaşıyorum ram için öyle ekran için öyle daha doğrusu aracı firma benim için kovalıyor.. vel hasıl ben telefon kombinimi yapıyorum 2-3 farklı tipde tasarımına kadar seçebiliyorum ..

parçalar buraya geliyor gemiyle minik bir atolye kuruyorum burda anakart ekran kabını birleştirip kutuya koyup satıyorum..

ilkiyle ikincisi arasındaki temel fark nedir.. ilkinde adam üretiminde bir parçası ortağı yada sahibi olduğu için yedek parça üretiminde en ufak bir sıkıntı olmaz çünkü her şey kontrolü altında..

diğerinde hiç bir şey kontrol altında değil çindeki firma derse ben iflas ettim kapatıyorum yada ben artık bu anakartı işlemciyi üretmiycem hiç bir yaptırımınız olamaz ve burdaki müşterileriniz en ufak bir arızada mağdur olur parça tedarik edemessiniz..

mikelazi
23-12-2016, 17:08
tadım
torku
efes
%100 yerli diye biliyorum

exca-
23-12-2016, 17:08
abi ama o açıklama bile zaman zaman yanlış çıkmazmı?

en basitinden Ülkemizde Üretilen Fluence'i baz al.

Kore Samsung SM 3 şaseli, renault 1.5dci motorlu, megane 90lar 1.6 16v şanzımanlı , Türkiye üretimi, 3üncü dünya satışı olan bu araç şimdi ne malı? Fransızmı şimdi bu?

bu da tamamen farklı bir konu, kendi teknolojisini hali hazırda üretebilen firmaların başka firmalar ile tamamen/kısmen ortak mal üretmesi ve belli pazarlarda satması karlılıklarını arttırabilir. Bu bir pazar ve üretim stratejisi olarak değerlendirilmelidir.

Fluence Renault markasına ait başka birma ile teknolojik/tasarım ortaklığı ile farklı ülkelerde üretim tesisleri bulunan bir fransız aracıdır. Firma ve milletleri bu aracı ne kadar milli başarı olarak görür kısmını bilemediğim gibi beni de ilgilendirmiyor açıkcası. Zaten milli başarım sayabilecekleri pek çok teknolojik üretimleri var sevmediğim fransızların.

Burada olan durum her iki söylediğinizden de farklı. Sizin hiç bir yerli teknoloji geliştirmeyen firmanız gidip xyz ülkesinin teknolojisini ürettiği/kopyaladığı ve fiziki üretimini yaptığı bir ürünü alıp markalaması farklı şeyler tamamen.

Son verdiğiniz örnekte en basit örnek renault teknolojisini kendi ürettiği motorları kullanır fluence aracında. Bizim durumumuzda cihazın fiziki üretimini yapmadığımız gibi kayda değer bir teknolojisini de üretmiyoruz. Temel olarak yapılan şey xyz firmasının hali hazırda kendi geliştirdiği, üretimini yaptığı ürünü alıp burada birleştirmek ve üstüne logo basmak.

Bir ürünün yerli olması demek fiziki üretiminin ülke sınırları içinde üretilmesi ve/veya geliştirme sürecinde bir takım ortaklarla iş birliği yapılmaması ile olmuyor. Bu kısım ülke vatandaşlarına dönen ekonomik zararın konusudur.

Umarım yeterince açık olmuştur.

bhb
23-12-2016, 17:09
Yerli; bi ürünün yurtiçinde üretimi, tamamı ise %100 yerli, vs
Milli; bi ürünün patent vs fikir haklarına sahip olunması. Hakları bende olan ürünün kutusunu bile üretmesem o ürün %100 milli

exca-
23-12-2016, 17:13
Yerli; bi ürünün yurtiçinde üretimi, tamamı ise %100 yerli, vs
Milli; bi ürünün patent vs fikir haklarına sahip olunması. Hakları bende olan ürünün kutusunu bile üretmesem o ürün %100 milli

en son kısımda milli yerine yerli yazmışım dalgınlıkla attıktan sonra fark ettim, güzel özet geçmişsiniz.

MetalliHead
23-12-2016, 17:18
yerli arabamız da var :D

Şamil ? :D

darkmoon
23-12-2016, 17:27
Altını kalın kalın çiziyim yerli firma olmamız için illa her parçayı türkiyede üreticez anlamına gelmez .. ama üretilen her parçanın tesisinde üretim aşamasında ortaklık sahiplik gözetim ve denetimin olması gerekir ki üretimde sonrası süreklilik ve marka güveni prestiji oluşsun..

diğer türlü bir parçı al çindeki a firmasından bir parçayı al b firmasından bir parçayı al c firmasından getirt burda birleştir. kendi isminle sat.. o firmalardan biri üretimi durdursun iflash etsin yada sizle anlaşmayı fesh etsin.. burda sattığınız kişiler koca bir mağduriyet ordusu yaratıcaktır.. marka değerinde güvensizlik prestijde yerle bir olur ..

bu olmadımı türkiyede bu çok oldu zamanında..

GokhanRS
23-12-2016, 19:37
Bence ürettiğinin büyük kısmını yurtdışına satıyorsan yerli markasındır. Çünkü ürettiğin ürün sadece iç piyasada dönerse ülkeye faydan yine vardır ama azdır.

Bizde çinden ham madde almak zorundayız ama ürettiğimiz ürünün %80i türk ham maddesi. Sadece pcb ve led Türkiye'de henüz olmadığından yurtdışı. Kalan komponentler, aluminyum demir boya cam plastik vida oring lastik kaplama arge dizayn herşeyimiz türk. Biz yılda 2 milyon yurtdışından ürün alıp 20milyon yurtdışında sattığımız için kendimi yerli görüyorum. Çünkü otomatikman ülkeye 18milyon para sokmuş oluyoruz.

Vestel telefon bilgisayarda, ve casper ise ürettiklerinin büyük kısmını ülke içine sattıklarından ve hammadde yuetdışı olduğundan yine paranız yurtdışına kaçıyor. Elbette asusa göre daha az ancak o fark aradaki kaliteyi örtüyormu?

Mesela arçeliğe lafım yok. 10 farklı marka ile ürünlerini tüm dünyaya çok fazla satıyor. Yani ülkeyi resmen ayakta tutandır koç. Çünkü iç piyasaya sattığının kat ve kat fazlasını dünyaya satıp dolar euro sokan adamlardır.

serkanokan
23-12-2016, 19:56
Torku ilk yillarinda ayipli mal uretiminden afise edilmisti. Simdi yaptiklari sponsorluklar, agaclandirmalar nedense samimiyetten uzak, imaj degistirme calismasi olarak geliyor bana.
Demiroren denilen adamin sehit cenazesinde pismis kelle gibi siritmasindan sonra hicbir akaryakit sirketine kurusumu heba etmem.

Year One
23-12-2016, 22:09
sen arge yap da uretimini palua yeni ginede yaptir yine yerlidir o mal. fikir tasarim calisabilirlik yerlidir bi kere. cinlinin yaptigi anakarta korelinin taktigi islemciyi manisada birlestirip yerli mali diye satmaya kalkarsan hic bi nane olmaz o markadan.

doguayaz
23-12-2016, 22:09
Türkiye'de üretilip yerli diye satılan otomobillerle ilgili bir istatistik vermek istiyorum
Aşağıda linkte yolladığım OSD Otomotiv Sanayicileri Derneği raporunda 8.sayfada verilen rakamlar var.

17 Milyar küsür Dolar otomobil ihraç etmişiz,
yine aynı şekilde 17 milyar dolar otomobil ithal etmişiz.

Genelde haber kanallarında ekranlara yansıyan rakamlar yukarıda belirttiğim rakamlardır.

Halbuki bunun ham maddesi var yarı mamulü var. İş o boyuta gelince aradaki muazzam bir dış ticaret açığı çıkıyor.

Rakamlar toplanınca ;
Toplam İthalat 207 Milyar dolar
Toplam İhracat 143 Milyar dolar

Dış Ticaret Açığı : 63 Milyar dolar.

Tamam yerliyi destekleyelim kullanalım ama o kullandığımız telefonlar otomobiller yüksek teknoloji ürünler ne kadar yerli, bu da tartışılır bence.

http://www.osd.org.tr/sites/1/upload/files/2016-01_OSD_Dis_Ticaret_Raporu-103.pdf

darkmoon
23-12-2016, 22:15
Yerli olmak demek üretimin her safhası argesi hepsi dahil içerdede dışardada üretimin bütün aşamalarında kontrolün ve söz hakkının sende olması demekdir..

hindistandaki çindeki taiwandaki vietnamdaki fabrikaya istediğini yaptırıp sözün geçiyorsa ki buda ya o fabrikaya ortak olmak ya tamamen sahip olmak yada çok sağlam özel anlaşmalarla yaptırımlarla kendine bağlamakdan geçer..

o zaman o vietnamdaki çindeki hindistandaki fabrikada memleket toprağı yerli firma sayılır..

her aşamada kontrolün varsa o zaman o firma yerlidir..

.::EmrE::.
23-12-2016, 23:44
Bir önceki evimde Siemens marka beyaz eşya kullanıyordum. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Ocak özellikle ankastre dokunmatik ve indüksyon idi. Yeni eve geçtim, ankastre Arçelik. İndüksyon ocagın dokunmatiği kafayı yedirterek çalışıyor, bazen çalışmıyor. Bulaşık makinesi 2 kere su taşırdı, bir kere ekranı bozuldu 3 ayda. Ne diye seçeyim ki yerli markayı?

boosted_pug
23-12-2016, 23:45
Geçen haberlerde çıktı Türkiyedeki en zengin 500 firmanin 370 civari düsük teknolojili ürünler üretiyor 100 civari orta teknolojili kalan kismida yuksek teknolojili ürunler üretiyormuş. Ne bekliyebilirsinizki mantik bozuk bikere en hizli en basit nasil zengin olurum derdinde insanlar. Türkiyenin yarisi büyüklugündeki japonyada neler uretiliyo bide bize bak