PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cep telefonu fiyatları artacak

Emre-Dylan
24-12-2016, 15:51
Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ekşi, "Yılbaşından itibaren kur kaynaklı zamlarla ÖTV'deki olası artışın etkisiyle cep telefonu fiyatlarında ciddi yükselişlere şahit olacağız" dedi.

https://tablet.donanimhaber.com/cache/ImageThumbnail2.aspx?path=https://tablet.donanimhaber.com/store/77/c3/a2/77c3a298324a4da1521c8534e6a4644c.jpg&t=122775302&size=2&bound=1&border=1&resolution=0

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, yeni yılla birlikte kur kaynaklı zamlar ve Özel Tüketim Vergisi'ndeki (ÖTV) olası artışın etkisiyle cep telefonu fiyatlarında ciddi yükselişlere şahit olunacağını ileri sürerek, "Bu durum telefon satışlarında düşüşe ve zaten çok yüksek rakamlarda seyreden kayıt dışı işlemlerde ciddi artışlara sebep olacak." dedi.

Bu durumun telefon satışlarında düşüşe ve kayıt dışı işlemlerde artışa neden olacağını öne süren Ekşi, "Oysa vergi oranlarında artış yerine, yapılacak düzenlemelerle kayıt dışı ticarette yaşanan ÖTV ve KDV kaybının önüne geçilerek, 2016 yılındaki cep telefonu satışlarından elde edilenden, 3-4 milyar lira daha fazla vergi toplanması, vergi oranlarını azaltarak dahi mümkün görünüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak;
http://www.milliyet.com.tr/-cep-telefonu-fiyatlari-artacak--ekonomi-2367178/

Yorumum; Herkesten özür dilerim ama amınakodumun evlatları alın memleketi götünüze sokun onun bunun evlatları... :ofk: :ofk:

Emre-Dylan
24-12-2016, 15:54
Ülkeyi resmen roma kanunuyla yönetiyorlar. Üretim yapana da engel oluyorlar kendileri de üretmiyor(o yollar onlara girsin). Vatandaş çalışıp didinsin götünden ter aksın bunlara versin, o vergilerle krallar gibi gezinsinler adaletinin a.....

Sert@ç
24-12-2016, 16:12
Sadece telefon mu herşeyin fiyatı artcak ancak bundan memnun vatandaşlarda var
MEYVE SEBZE FİYATLARININ ARTIŞINDAN MEMNUN (!) OLAN VATANDAŞLAR @mfsahinn - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=lcERb9cmo7M)

arda35
24-12-2016, 16:18
Kontratlı alıp bozduran arkadaşlar sağ olsun. Hiçbir şey olmaz fiyatlara, rahat olun.

Bugün iphone 7'ye 300 lira zam gelsin, reel piyasaya etkisi maksimum 50-100 lira olur. Dolar artışından bari zam gelecek güya. Nasıl bir stok varsa ellerinde, ortalama 150-200 lira ucuzladı telefon. Neredeyse yurtdışı fiyatına telefon bulunur oldu.

srdralc
24-12-2016, 16:34
Kontratlı alıp bozduran arkadaşlar sağ olsun. Hiçbir şey olmaz fiyatlara, rahat olun.

Bugün iphone 7'ye 300 lira zam gelsin, reel piyasaya etkisi maksimum 50-100 lira olur. Dolar artışından bari zam gelecek güya. Nasıl bir stok varsa ellerinde, ortalama 150-200 lira ucuzladı telefon. Neredeyse yurtdışı fiyatına telefon bulunur oldu.

kontratlı alıp bozdurma işi yalan oldu.

artık cihazı hangi firmadan aldıysan ; 2 ay üst üste ödeme yapmadığında cihazın iletişimi kesilecek.
bu sebeple telefoncular bunun riskine girip şuan da kontrattan dönen cihazı almıyor.

onur_S
24-12-2016, 16:47

aynen öyle, ben amerikadan iphone 7 aldım, kendim kullanıyorum, ucuz aldık diye seviniyorduk burada da aynı fiyata varmış, amerikada en ucuz iphone derler, burada 100 tl üstüne satıp sevinen var. Bankalardan mimlenmiş insanlar kredi vs çekemeyince böyle bozdurma işleriyle uğraşıyorlar. Şuan iphone 7 nin en ucuz versiyonu 32 gb lık olanın fiyatı 649+ %8 vergi= 714 dolardır, o da Türk kredi kartıyla vs alırsanız banka kur farkı uygular 3.52 olan kur olur 3.58-3.60, gelir ortalama 2600 tl ye, sahibinden sitesinde bakın burada kaç para.

darkmoon
24-12-2016, 16:50
bırakalım bu işleri her konuda eleştiririm de hükümeti bu konuda eleştirmem ..

Bu iş en çok iphonecuları etkiler diğer firmaların zaten yüksek satış kotası yok yeni model çıkdımıda eskisini ölü fiyatlara bırakıyorlar gerçi gene alan olmuyor..
lenovo 300-400 tl ye gayet güzel telefonlar satıyor yüzüne bakan alan yok..

iphone8 yarın çıksın 5 bin tl desinler koşa koşa alıcak tonla insan tanıyorum.. yemez içmez 3 ay maaşı yatırır aç kalır arabasını çıkarmaz minübüsle işe gider gerekirse ama alır.. bunlarda öyle çocuk genç falan değil kazık kadar adamlar.

.::EmrE::.
24-12-2016, 17:06
Her konuda olduğu gibi yine aynı şeyi söyleyeceğim. İnşallah daha da beter oluruz. Hak ettiğimizi alıyoruz.

arda35
24-12-2016, 17:12

artık cihazı hangi firmadan aldıysan ; 2 ay üst üste ödeme yapmadığında cihazın iletişimi kesilecek.
bu sebeple telefoncular bunun riskine girip şuan da kontrattan dönen cihazı almıyor.

İnşallah öyle bir şey çıkar. donanımhaber'de de konuşuluyordu bugün, lakin başlık uçmuş. İzmir'de çatır çatır alınıp satılıyor halen. Kaldı ki; mevcut kontratlar için hukuki açıdan öyle bir şey yapamazlar. Operatör faturalı bir şekilde satışını veriyor, alan kişi de başkasına satmışsa mülkiyet o kişiye geçmiş demektir.

Bir kişiye kredi çıkmıyorsa kendi iyiliği için çıkmıyordur. Daha da dibe gitmesin diye yani. Bu arkadaşlar önce kendi sicillerini karalıyor, yetmiyor bir de yakınlarının adına telefon vs. alıp kırdırıyorlar. Yazık valla.

MCN21
24-12-2016, 17:18

Birsey farketmez ki. Adam 2 ay odedigi fatura ve dekontu getirir bitti gitti :)

Bencede kur farki ocak ve subatta herseye yandiyacak. Telefona zam gelmis o kadar onemli degil. Ucuzunu kullanir gecersinde temel ihtiyaclari geldiginde halk ne hale gelicek gorucez.

300E
24-12-2016, 18:16
Ben hep 1000 liralık telefon alıyorum.

Sadık Özyer
24-12-2016, 19:28

Öyle birşey imkansız , ev kur muhabbeti gibi..

arda35
24-12-2016, 20:20
Aynen ya, onları unuttuk. Evkur, özşanal falan operatörler kadar telefon satıyor neredeyse. 2 yıl vadeli 4 bin liraya alıyorlar, 2700'den telefoncuda kırdırıyorlar.

individual
24-12-2016, 20:45
Aynen ya, onları unuttuk. Evkur, özşanal falan operatörler kadar telefon satıyor neredeyse. 2 yıl vadeli 4 bin liraya alıyorlar, 2700'den telefoncuda kırdırıyorlar.

sonra 4.000TL nasıl ödüyor ?

Emre-Dylan
24-12-2016, 20:46
Evkura lg g5'i sormuştum bana 3800lira fiyat çıkardı :hihih:

Sadık Özyer
24-12-2016, 21:25

ödemiyor zaten sorun orda :D

arda35
24-12-2016, 21:30

Niye ödesin ki. Üzerinde mal yok, mülk yok. Telefonu alırken sgk'lı, icraya düşünce değil. Sıkıyorsa alsınlar. Ancak mecbur kalınca sigortalı işe girer, sonra sittin senede tahsil eder alacaklıları.

Evkur vb. firmalar için de sorun yok. İzmir'deki büyük bir taksitçi mağazanın sahibiyle konuştum bu konuyu. Nasıl tahsil ediyorsunuz dedim. ''Hepsinden tahsil etmemize gerek yok, 3-4 sorunlu müşteriden birini kıstırdık mı zarar kapanıyor, düzgün ödenen paralar da bize kalıyor'' dedi. Adamlar personele yatırım yapmamış, avukata yatırım yapmış resmen :)

SinanAdalı
24-12-2016, 21:30

ödemiyor zaten sorun orda :D

Evet ödenmiyor.. Benim kimliğimi kullanıp iphone 6'lar cıktığı zaman 4 tane iphone almıslar böyle yerlerden. Şimdi vodafone ile ben davalığım. Savcılığa suç duyurusunda bulundum haber bekliyorum bakalım ne olucak.. Geçen mesaj geldi şubatta mahkemeniz var diye. Kurbanlar seçilir alışverişler yapılır. Böyle memleketin insanlarını.... Benzine zam geliyor inanın üzülmüyorum 10 lira olsunda bunların asgari ücretli şakşakçıları binemesinler alamasınlar dibe batıcak duruma gelsinlerde durumu anlasınlar. Şöyle bi ayrılsın insanlar o zaman görücem g*tlerini...

Emre-Dylan
24-12-2016, 21:36
Evet ödenmiyor.. Benim kimliğimi kullanıp iphone 6'lar cıktığı zaman 4 tane iphone almıslar böyle yerlerden. Şimdi vodafone ile ben davalığım. Savcılığa suç duyurusunda bulundum haber bekliyorum bakalım ne olucak.. Geçen mesaj geldi şubatta mahkemeniz var diye. Kurbanlar seçilir alışverişler yapılır. Böyle memleketin insanlarını.... Benzine zam geliyor inanın üzülmüyorum 10 lira olsunda bunların asgari ücretli şakşakçıları binemesinler alamasınlar dibe batıcak duruma gelsinlerde durumu anlasınlar. Şöyle bi ayrılsın insanlar o zaman görücem g*tlerini...

Abi yanlış anlamada bende asgari ücretle çalışıyorum benim ne günahım var şimdi bu yavşaklar yüzünden bende mi yanayım? :)

individual
24-12-2016, 21:42
helal olsun valla milletde allah korkusu kalmamış.yazık günah valla.

gerçi geçen sene nişan yaptım.kuyumcudayız hanımın tanıdığı kuyumcu.laf lafı açtı şöyle bir olay anlattı.

bir çift nişan yapmış nişanda takılan bütün takıları gelip bozdurmuşlar.kuyumcuda sormuş hayırdır zormu yaptınız nişanı borçlarımı kapatcaksınız demiş çift demişki yoo iphone 6 alıcaz demişler.

düşünün ne haldeyiz.

Grimlord
24-12-2016, 22:17
Hazır konu zamken sorayım, 1000 liraya telefon kaldı mı? Tavsiyesi olan var mıdır? 4s kullanıyorum, yada kullanmaya çalışıyorum diyeyim :)

individual
24-12-2016, 22:27
Hazır konu zamken sorayım, 1000 liraya telefon kaldı mı? Tavsiyesi olan var mıdır? 4s kullanıyorum, yada kullanmaya çalışıyorum diyeyim :)
ios derseniz o paralara yok yanliz adroid alirim derseniz

Meizu pro6 oneririm iphone gibi tek tusla cikiyorsunuz.Super bir telefon

http://www.hepsiburada.com/meizu-pro-6-pm-telcepmeipro6

KÖROĞLU
24-12-2016, 22:28

bir tık fazlasına xaomi var baya iyidir. 2. el temiz lg g4 bulunabilir. 8 aydır kullanıyorum memnunum.

mert_can 41
24-12-2016, 22:34
Ya benim aklıma takılan bir şey var lan ona zam buna zam şuna zam eeee bizim kazandığımız paralarda bir değişim yok bu orantıda bir terslik yokmu bu hiçmi düşünmüyorlar hiçmi acımıyorlar insana. Neyse bizim halkımıza daha da geçirsinler. Hani şu düşüncedekiler varya ben kullanmıyorum 3310 da işimi görüyor artsın fiyatı alamasınlar artsın amk sevinsinler kına yaksınlar.... Umursamıyorum artık çünkü biliyorum bolonu ne kadar şişirirsen şişir bir gün patlıcaktır patladığı zamanda görücem bunları.

Emre-Dylan
24-12-2016, 22:41

mi5 tavsiye ederim, huwai p9 lite, g4 olabilir ama en son ghost screen ve bootlop durumu ne oldu bilmiyorum.

Emre-Dylan
24-12-2016, 22:47
Ya benim aklıma takılan bir şey var lan ona zam buna zam şuna zam eeee bizim kazandığımız paralarda bir değişim yok bu orantıda bir terslik yokmu bu hiçmi düşünmüyorlar hiçmi acımıyorlar insana. Neyse bizim halkımıza daha da geçirsinler. Hani şu düşüncedekiler varya ben kullanmıyorum 3310 da işimi görüyor artsın fiyatı alamasınlar artsın amk sevinsinler kına yaksınlar.... Umursamıyorum artık çünkü biliyorum bolonu ne kadar şişirirsen şişir bir gün patlıcaktır patladığı zamanda görücem bunları.

Şuan doların bu son artışıyla mevcut 1300tl olan asgari ücret, alım gücü olarak 71$ değer kaybettiği açıklanmış.
71$ şuan tam 249,71tl para ediyor, yani devlet asgari ücrete şuan 250tl sözde zam yaparsa işçiye kaybettirdiği eşeğini geri buldurmuş olacak. 1600tl yaparsa işçiye alım gücü olarak 50tl zam yapmış oluyor. Zamda yok tabi asgari ücrete aldık mı yine 3'ün 1'ni mal kafaların cezalarını bizim gibiler çekiyor.

mert_can 41
24-12-2016, 22:53
Şuan doların bu son artışıyla mevcut 1300tl olan asgari ücret, alım gücü olarak 71$ değer kaybettiği açıklanmış.
71$ şuan tam 249,71tl para ediyor, yani devlet asgari ücrete şuan 250tl sözde zam yaparsa işçiye kaybettirdiği eşeğini geri buldurmuş olacak. 1600tl yaparsa işçiye alım gücü olarak 50tl zam yapmış oluyor. Zamda yok tabi asgari ücrete aldık mı yine 3'ün 1'ni mal kafaların cezalarını bizim gibiler çekiyor.
Devlet o zammı yaparken bir de iş verenide düşünmüyor. İş verende ya batacak yada maliyeti artırıcak öyle oldumuda hadi bolona puf de lambaya puf de.

Anıl E.
24-12-2016, 23:10
10.000 dolar bozdurup dekontunu getirene,zamsız eski fiyatından zararına telefon satışı yapılacaktır.

Çorbada tuzumuz olsun,TL'miz değerlensin yeter ki.

Saygılar.

Sinan58
24-12-2016, 23:13

Reis bence huawei"ye falan para verme.

2 hafta huawei p8 lite kullandım, şu anda Sony Xperia M4 Aqua kullanıyorum dünya varmış.

huawei"nin ses kalitesi falan berbattı kurtuldum sonunda.

Bence kesinlikle Sony Xperia M4 Aqua, kirlenincede direk elimi suya sokup telefonumu siliyorum.

Su geçirmiyor zaten, çok rahat kullanımı var.

Emre-Dylan
24-12-2016, 23:16
Reis bence huawei"ye falan para verme.

2 hafta huawei p8 lite kullandım, şu anda Sony Xperia M4 Aqua kullanıyorum dünya varmış.

huawei"nin ses kalitesi falan berbattı kurtuldum sonunda.

Bence kesinlikle Sony Xperia M4 Aqua, kirlenincede direk elimi suya sokup telefonumu siliyorum.

Su geçirmiyor zaten, çok rahat kullanımı var.

m4 aquada çok eski işlemcisi eşşek gibidir şimdi ki modellerle kıyaslarsak

Sinan58
24-12-2016, 23:20
Vay mk ne kadar cahilsiniz, alınan vergilerle gizli silahlar geliştiriliyor. Hatta yeni geliştirdiğimiz bomba patladığında sonra yeniden birleşip tekrar eski haline dönüyor.

Böylece sonsuz bombamız oluyor,

cl_bob 0

sv_gravity 9999

mission completed.

Sinan58
24-12-2016, 23:22
m4 aquada çok eski işlemcisi eşşek gibidir şimdi ki modellerle kıyaslarsak

Yok reis pc mark"ta video düzenleme vb işlemlerde birçok güncel cihazı tokatlıyor.

SinanAdalı
25-12-2016, 02:24
Abi yanlış anlamada bende asgari ücretle çalışıyorum benim ne günahım var şimdi bu yavşaklar yüzünden bende mi yanayım? :)

yok kardeşim niye yanlış anlayım :) zaten iş böyle giderse hepimiz yanacaz o ayrı mesele. Ben kendi adıma konusuyorum mesela ; oy vermiyorum ama adam her türlü benden alacağını alıyor. Oy verdiğim halde alsa çok fena koyardı onu demeye getiriyorum. Ama bu yandaşlar henüz bunu anlamış değil onu anlatmaya çalıştım :)

Dean's
25-12-2016, 02:56
Vallahi 10.000 de olsa alacaklar. Çünkü biz üretim değil tüketim toplumuyuz. Zaten tembelliğe , üç kağıda vs işlere kafa yorduğumuz için çalışmadan çabalamadan tüketmek hoşumuza gidiyor. Son yıllarda da bayağı bir artış var tüketim bakımından. Üretim konusuna gelince de zaten üretim yapmak isteyene de destek sağlanmıyor. Aynı sigara zammı gibi düşünelim. 50 TL de olsa nasıl içeceklerse bunda da alacaklar. Çünkü teknoloji de bir bağımlılıktır. O yüzden ülke de ki vergi sistemi böyle çalışıyor. Bağımlılıklardan kazanıyorlar diye düşünüyorum. Tüketim toplumu olmaktan vazgeçmek de istemiyoruz. Çünkü yerli mala talep az. Bunun sebebi yerli tüketimden kaynaklanan bir sorun da karşınızda muhatap bulamıyorsunuz. Ve malzemeden çalma , düşük kaliteye de gelmek istemiyoruz.

darkmoon
25-12-2016, 03:55

benimde ekran çatlak bakınıyorum bırak bin tl yi 700-800 tl ye bir ton iyi telefon var

Bana güven vermeyen bazı markaları es geçiyorum Lg xiami meizu asus lenova generalmobile samsung huawei çok marka var.. donanımlarıda ram işlemci ıps ekran olması gayet yeterli..

Bende 128gb sd card da var.. hafıza sorunumda yok 16gb hafızası olsada olur yeterki sd card girişi olsun..

özellikle zenfone2 , G4, lenovo k5 ,k10 , general mobile gm5 (bunda saf android var) , huawei p9 lite bunları araştırıyorum sanırım bunlardan birini alıcam..

Korollacı
25-12-2016, 07:35
yaw bunlar kansiz namussuz yurtdisi telefonlarindan 138 tl kayit parasi aliyorsun simdi onada zam gelicekmis. her pasaporta senede 1 kere isletme hakkin var lan zaten vergisini aliyorsun bari senede araba gibi insanlara her pasaporta 3 tane hak verin sonucta sen yine vergini pesin aliyorsun dumbuk.
ne yapsalar haklilar sigir bi toplum oldugumuz icin onumuze ne koyarlarsa yiyoruz

ulasoztas1
25-12-2016, 07:48
bende 4S'imi artık değiştireyim diyordum madem zamlanacak yılbaşından önce almakta fayda var.
Büyük telefon sevmiyorum, tabi hızı da önemli.. Iphone SE hakkında düşünceleriniz neler?

Maxi
25-12-2016, 07:49
valla açık söyleyeyim telefona gelen zamlara seviniyorum diyebilirim
zam derken vergi yani
hatta 4 katına çıksın daha iyi olur

bizim kadar ruh hastası millet varmı acaba bu dünyada emin değilim
telefonu=statü zanneden
telefonu pahalı olunca kendini bi mok zanneden
masaya pahalı telefon koyunca bi tarafı kalkan
bir telefona 4000 tl verebilen
varmı başka millet?

Anıl E.
25-12-2016, 10:43
Amaçları gerçekten telefon tüketimini azaltmak olsa anlarım;ama bizi düşünen birileri olmadığı için hiçbir zam olayını desteklemiyorum.

Dün otobüsle ankaradan sivas'a dönerken petrol ofislerinde benzinin fiyatını gördüm tekrardan . Ne zaman batarız sizce ?

Emre-Dylan
25-12-2016, 12:12
valla açık söyleyeyim telefona gelen zamlara seviniyorum diyebilirim
zam derken vergi yani
hatta 4 katına çıksın daha iyi olur

bizim kadar ruh hastası millet varmı acaba bu dünyada emin değilim
telefonu=statü zanneden
telefonu pahalı olunca kendini bi mok zanneden
masaya pahalı telefon koyunca bi tarafı kalkan
bir telefona 4000 tl verebilen
varmı başka millet?

Abi tamam senin dediğinde doğru millet telefon uğruna böbreğini satacak ama ihtiyacı olanlara da dokunuyor bu durum. Mesela telefonumun(L735) ekranı paramparça oldu adam yatırmaya 300tl çekiyor yaptırıp satsam 200'e alırlar. 1.5 aydır telefon almıyorum bu yüzden, 250 dolarlık telefona 1100 1200tl vermek istemiyorum.

exca-
25-12-2016, 12:23
10-15binlik arabaya binen adam cebinde 4binlik telefonla geziyo memlekette. Bunu aşağılamak vs için söylemiyorum ama bellik bi saaçmalık var bu işte yani. ama telefonun zamnlanması bişey değiştirmicek o cebinde para olmadan gidip 4000e telefon alan andavallar 6000 olsa yine gidip alıcak. bunu demek onlarınn benzin 5 değil 7 lira olsun ben nasıl olsa hep 50 liralık alıyorum, arabam mı var zaten falan demesine benziyor yapmayın etmeyin..

Emre-Dylan
25-12-2016, 12:52
Şunu yeni paylaşmışlar internette.

https://tablet.donanimhaber.com/store/cb/89/81/cb89817737cd749c5eee2d11c9da7fc9.PNG

Dodoo
25-12-2016, 13:15
Hükümeti eleştirip aynı zamanda insanlar asgari ücrete çalışıp 3-4 bin liralık telefon alıyor oh iyi ki zam yapmışlar daha çok yapsınlar demek bana saçma geliyor.

Yapılan zamların herhangi bir mantıklı açıklaması yok. Birilerinin cebi yine yeniden biraz daha fazladan dolacak sadece. Hazineye birkaç yeni gmc falan alırlar belki. Bilemiyorum.

İsteyen istediği telefona istediği kadar para versin. Kimse size demiyor kardeşim üstüne başına almıyosun arabanın motoruna yatırıyosun veya dışarıya hiç çıkmıyorsun bütün kazandığın arabana gidiyor vs.

Aynı hesap. Adam belki pahalı telefonu olunca mutlu oluyor. Ödeyemese de kendi düşünsün.

onursumer
25-12-2016, 13:27
nekadar zam gelirse gelsin farketmez

1 halk ekmek

2 iphone

7,7 plus yok yetiştiremiyoruz şaka gibi :D

Grimlord
25-12-2016, 13:27
benimde ekran çatlak bakınıyorum bırak bin tl yi 700-800 tl ye bir ton iyi telefon var

Bana güven vermeyen bazı markaları es geçiyorum Lg xiami meizu asus lenova generalmobile samsung huawei çok marka var.. donanımlarıda ram işlemci ıps ekran olması gayet yeterli..

Bende 128gb sd card da var.. hafıza sorunumda yok 16gb hafızası olsada olur yeterki sd card girişi olsun..

özellikle zenfone2 , G4, lenovo k5 ,k10 , general mobile gm5 (bunda saf android var) , huawei p9 lite bunları araştırıyorum sanırım bunlardan birini alıcam..

Ben de zenfone alacagım sanırım, annem de zenfone 5 var hergün oyun oynuyor, çatır çatır çalışıyor telefon. Çok beğendim. Fiyatı da epey uygun gibi. Herkes iphonedan sonra android zor gelir diyor ama bi telefona da minimum 2bin vermek çok saçma geliyor şu halde..

Sinan58
25-12-2016, 14:26
Geçen banka hesabı açtırmak için bankaya gittim, bankadan hat alırsanız 1 euro karşılığında microsoft lumia 650 veriyorlardı. Vay ulan dedim.

Rtzon59
25-12-2016, 17:35
illa biyerden vergi almaları gerekiyor burdan olmasa başka bir yerden ama bu kadar fazla olması neden esas soru bu

zgnn
25-12-2016, 19:48
Egitim seviyesi yerlerde olan bir halk tabi ki arabayla telefonla itibar kazanma pesine duser. Adam bilgiye birikime sahip degil ki itibar gorsun, her zaman ki gibi kolaya kacip gunu kurtarmalik telefonla, parliament paketiyle, ben bilirimle denyo denyo islerle kendini onplana cikarmaya calisir. Halkinin boyle oldugunu bilen hukumette dayar da dayar zamlari, cunku biliyor sesini cikaracak kimsenin olmadigini. Bizi rahatliga alistirmislar, eskiden boyle mi idi:)

darkmoon
26-12-2016, 02:32
Ben de zenfone alacagım sanırım, annem de zenfone 5 var hergün oyun oynuyor, çatır çatır çalışıyor telefon. Çok beğendim. Fiyatı da epey uygun gibi. Herkes iphonedan sonra android zor gelir diyor ama bi telefona da minimum 2bin vermek çok saçma geliyor şu halde..

android yıllardır kullanıyorum asla vazgeçmem.. android bir kere özgürlük.. para vermeden her tür şeye ulaşabilirsin .. hafıza derdin yok isterse telefonun 8 gb olsun tak 256gb lık sd card oldu bitti.. birde ayarlardan her tür veri yedeklemesini sd carda yap diye işaretle tamamdır..

kur offline navigasyonunu öyle para verip interneti kullanama gerek yok.. kur snesi telefonun olsun sana gameboy ..
at sd carda yüzlerce klip binlerce mp3 telefonun olsun sana media player.. bunlar için en ufak bir para vermessin..

daha say say bitmez.. ekranım kırılmasa vr gözlük de almışdım çok güzel takılıyordum :) ..

androidi de kullanmak hiç zor değil .. gayet yalın ve sade .. eski sürümlerde biraz ustalık istiyordu karmaşıkdı ama şimdi yeni sürümlerde gayet kullanıcı dostu ve sade..

android in tek kötü yanı apple gibi telefon için yazılım yapılmıyor .. yapan tabiki var google phone gibi.. eski nexusler gibi.. ama normalde toplama telefonlarda adamlar en stabil romu atıyorlar neticede o rom bile o telefon için yazılmadığı için sorunlar çakışmalar nadirde olsa oluyor çok rahatsız etmiyor.. son nesillerde baya bir iyileştirme yapdılar artık yok denicek kadar az oluyor..

androidi çözen bir insan kolay kolay ios a bir daha geçmez.. ama ios daki stabilitede hiç bir zaman google phone gibi telefona özel yazılım lı android telefonlar dışında diğer android telefonlarda olmaz..

o stabilite için vermeye değermi 2-3 bin tl fark oda insanların maddi durumuna kalmış ben vermem hayatta..

Dodoo
26-12-2016, 02:57
.

Birçok android cihaz üreten firma kendi arayüz/işletim sistemini geliştirmiş durumda abi. Meizu da flyme os, Xiaomi de Miui gibi.

Şimdi hafızasının artırılamaması apple için eksi gibi gözükse de, isteyen ihtiyacı kadar olan depolamayı seçeceği için sd kart bana mantıksız geliyor açıkçası. Adam 256gb lık telefon yapmış, hafıza kartı da takılmayıversin.

Navigasyon, mp3, video konusunda öyle apple da bunlar için de ekstrem bir ücret ödenmiyor. Yandex Nav. indirip bir güzel kullanılıyor, ücretsiz. Giden kb lar da çok dert olmaz heralde, akıllı telefon kullanıyoruz sonuçta, birkaç yüz mb dan kaçmak ip7 alıp kontörsüz gezmek gibi olur tabiri caizse.

Aylık 1-2 liraya spotify kullanılabiliyor, olmadı kendi müziklerinizi zaten atıp ipod gibi kullanabiliyorsunuz.

Stabilite farkı için 2-3 bin lira demişsin abi ama, apple ın güncel telefonlarının rakipleri 'Tr' piyasasında apple dan ucuz değil. Yeni amiral gemileri 3000 liradan merhaba diyor android tarafında.

Ben eski android fanı - apple alanlara akılsız gözüyle bakan bir insandım, uhauhau bendeki telefonun yarı donanımı yok ne para veriyolar diyordum, birçok android cihazı kullandım (dönemin son çıkan amiral gemileri), ama bir kere apple sahibi olduktan sonra insan oh be diyor. (Nasıl soktular ama diye :D )

darkmoon
26-12-2016, 03:11
.....

ben hafıza artırılmama olayını apple için demedim sadece androidede hafıza kartı olmayan modeller var.. genele yazdım..

mesela isteyen istediği kadar depolamayı seçer diyorsun ama pek öyle olmuyor misal bende ilk 32gb hafıza kartı vardı bir zaman sonra yetmemeye başladı fotoğraflar videolar v.b .. 64 gb aldım sonra oda yetmedi 128gb aldım.. ama telefonu değiştirmedim.. hafıza kartı olmayan makinede ya cloud yada google drive a atıcak yada telefonu satıp bir üst hafızalı modelini alıcak..

hafıza kartının bir güzel yanıda şu taşınabilir bir bellek. yani bir nevi taşınabilir bir hard disk. yeni bir telefon aldığında eski fotoğraf yada diğer verilerini ya clouddan atıcaksın yada çok zor çoğu insanda uğraşmıyor cloud falan telefonla gidiyor.. şu muhabbet bizde çok döner o eski telefonla gitti ya falan denir..

navigasyonuda ben parasal anlamda demedim.. kastamonuda misal yandex kullandık bir arsaya bakmaya gitmişdik zaten internet bir edge geçiyor bir 3g ye geçiyordu adam gibi çalışmıyordu yandex cortladı bizi hiçliğin ortasında gösteriyordu .. :) bendeki igo yu açdık çatır çatır yolumuzu bulduk ..

diğerleri için bir diyiceğim yokda android gerçekden ayrı bir özgürlük.. yani sim kartı çıkart telefonu gene en kötüsü media player ibr cihaz olarak , oyun makinesi olarak bir navigasyon cihazı olarak kullanabilirsin sim kartsız yani telefonun işlevindne bir şey yitirmez ..

yani en kötüsü walkie talkie olarak bile kısa mesafe kullanabilirsin. :) yani o telefon çöp olmaz bir işe illaki yarar.. :)

GokhanRS
26-12-2016, 10:05
bende beter olalım diyorum artık. sıkıldım eleştirmekten.

ancak telefon zammına sevinen arkadaşlara söylemek istediğim bir şey var, telefon dediğiniz şey artık günlük hayat. Eskiden bilgisayar ayrı telefon ayrı alırdık, şimdiyse iyi bir telefon alarak bilgisayar olarakta kullanır olduk. telefonda yapamadığımız şey yok. buralarda yurtdışı çoğu yerde yani, telefon hava atma aracı değil çünkü ucuz.

Türkiyede statü v.s görenler var ise emin olun pahalı olduğu içindir. :) insanlara kızıyorsunuz ama insan oğlu pahalı bir şeye sahip oldu mu hava atmayı sever yapısında var. neden bir çok ülkede bırakın iphone u porsche ye bile sahip olsa suratına bile bakmazlar? çünkü porş veya aypon ulaşılamaz değildir. Türkiye de herkes ulaşılmaz olan şeylere ulaşmak ister içimizde var, adam bi porşeye ulaşamayınca ne yapacak? pahalı olan aypon gibi şeylerle artislik yapıcak.

Yani emin olun fiyatlar daha ulaşılabilir olsa hiç bir şey hava atma sebebi olmaz.

exca-
26-12-2016, 14:05
..

abi uzun zaman android kullanmış sonrasında ios'a geçmiş biri olarak görüşlerimi yaziyim. Ben ilk android kullanmaya başladığım zaman bu akıllı cihaz modası yeniydi henüz, hatta büyük ekranlı cihazlar yok denecek kadar azdı benim kullandığım htc'ye bazlama tahtası, evden tv söküp getirmişsin falan derlerdi çevremdekiler. Piyasada bulunan android cihazların hep en üst seyisesini kullandım, türkiye piyasasında olmuyordu en yeni ve güçlü cihazlar genelde bu yüzden yurtdışından alıyordum hatta o dönemler.

bana göre en büyük artı stabilize cihaz kullanabilmek, istisnasız tüm android cihazlarda belli bir zaman sonra stabilite sorunları yaşadım. benim için en önemli unsur cihazın stabil olması, donma kasılma vb sorunlar yaşamamak. zaten telefonun benim pc'de yaptığım mesleki işlerimi karşılaması zaten mümkün değil. fakat gündelik her işimi yapabilmeme imkan sağlıyor aynı zamanda da.

Hafıza olayına gelirsek ben mümkün olan en büyük hafıza seçeneğini alıyorum ki sorun yaşamayayım. Cepteki cihaz 4k foto çekebiliyorken 16gb hafıza zaten komik olurdu, 32 bile yetersiz gelecektir uzun süre kullanımda bu yüzden 64gb en makulü. Ben hafıza olayının cihaz alınırken dahili hafıza ile çözülmesi taraftarıyım, harici olanlarda sorun çıkarma, yavaşlamaya müsait sistemler. bunun dışında basit bir apple music üyeliği ile her türlü müzik indirmeden depolanabiliyor, ben aile üyeliği kullanıyorum hem hanım hem anneler de kullanıyor kendi cihazlarında (ikisi ios ikisi android :) )

hafıza kartı olayının bellek olmasına konusunda da bütün cihazlar iphone dahil bir usb kablosu ile birer taşınabilir bellek durumunda, kaldı ki zaten bir usb ne boyutlarda artık. bu konuda bir cihazın diğerine üstünlüğü olduğunu düşünmüyorum.

navigasyon konusunda da sygic çok memnunum beni 7-8 ülke gezdirdi şuana kadar, istediğiniz ülkeyi offline olarak indirebiliyosunuz. ömür boyu üyeliği 50lira falandı avrupa için 100lira da dünya içindi sanırım. 2 sene kadar önce indirdim hala kullanıyorum, başka cihazda açabiliyosunuz. ios kullanıyosanız cihazlarınızı eşleyebiliyosunuz zaten falan filan. yani ios da offline harita kullanımı yok değil.

genel olarak kişiselleştirme dışında ios için bir dezavantaj yok bana göre android arasında, kaldı ki zaten özelleştirme durumunu da aramıyorum cebime koyduğum telefon nihayetinde. Her cihazı amacı için kullanmak taraftarıyım ben biraz, bunu aldım hem arama yapsın hem ekmek kızartsın gibi uç şeyler aramıyorum açıkcası.

iphone Türkiye şartlarında pahalı olabilir, fakat rakip sınıf cihazlarda ucuz değil. Her kullanıcının sizin gibi internetten uygulama indirme özgürlüğü yok, ben burada orjinal kullanmak zorundayım internetten uygulama indirdiğimde cezasını yolluyolar adresime. Hadi ben yurt dışındayım, her kullanıcı sizin gibi internetten uygulama torrentten film muzik indiremez, bilmez bunları. ios bunları düşününce rahatlık bana göre. ben hanıma kullandığı lg g3ü alırken dedim iphone al rahat edersin, yok mok dedi. şimdi gitti ip7 aldı oh be dünya varmış diyo.

ilk ios cihaz 5s aldım ben, sonra boyutlar büyüdü 6da, benim iphone deneme amacım boyutunun ve tasarımının bana iyi gelmesiydi zaten. se çıktı arada o da mantıklı gelmedi çok yakın cihaz. Öyle olunca 7 bekledik onda da küçük alternatif çıkmadı, ciddi şekilde telefon değiştirmek istiyorum ama değiştiremiyorum (kasası çok yıprandı tek sebep değiştirmemde) senelerce android kullandım, nasıl uzaklaştımsa artık elim gidip alamıyorum tekrar düşünün yani

GokhanRS
26-12-2016, 14:16
exca- LG3 zaten iphone aldırma sebebi bir telefon zaten :D

evde pırıl pırıl yatıyor g3 yazılımı sürekli göçtüğünden ifrit etti. sanırım 1 yılda bozuldu entegresi. s7 ile filan kıyaslancak telefon değil lg ler.

exca-
26-12-2016, 14:23
exca- LG3 zaten iphone aldırma sebebi bir telefon zaten :D

evde pırıl pırıl yatıyor g3 yazılımı sürekli göçtüğünden ifrit etti. sanırım 1 yılda bozuldu entegresi. s7 ile filan kıyaslancak telefon değil lg ler.

alırken dedim yapma etme, bi baktım eve geldi cihaz iki gün sonra kargoyla. Bana göre zaten boyuttan kaybediyo bu cihazlar da, küçük cihaz kalmadı piyasada. ön cebe koysan şey gibi çıkıyo ordan, arka cebe koysan ayrı çirkin görüntü. Ceketin cebine koysan sürekli temas eder koluma vs ayrı rahatsız eder.

valla çok yakın arkadaşım tanıdığım en çok tel değiştiren insan s6 aldı ana avrat sövdü, aynı anda hem apple hem samsung hem asus cihazı var şuan ip7, s7 , asusun neyi bilmiyorum model. Alırken dedim bak yine samsung aldın fena söveceksin, hiç şaşmıyo çünkü mutlaka bi bokluk oluyo. Bakalım bi kaç aya bırakır s7yi diyorum ben. Artık tövbeliyim ben android, önce gözümle görmem lazım düzgün çalışıyo olduğunu.

ha bu arada beyaz eşya olarak samsung kullanıyorum, marka ile ilgili takıntım yok yanlış anlaşılmasın. hatta memnun olmadığını yazanlar görünce de baya şaşırıyorum.

Dodoo
26-12-2016, 16:21
Lg, g2 ile çok güzel bi sahalara geri dönüş yaptı, marka imajını çok güzel tazeledi lakin g2 den sonra g3 ve g4 bence ikisi de para etmeyecek telefonlar. g5 güzel, ama o da fiyattan kaybediyor.

g2 birkaç kronik sorunu harici android tarafında zamanının en mantıklı cihazıdır bence. :)

evrendogu
26-12-2016, 16:42
eski bir Nokia fanatiği olarak ilk iphone um 4 oldu. arada android, windows mobile cihazlar da kullandım. Kesinlikle hiçbiri iPhone un yerini tutamıyor, birde utanmadan yakın paralara satılıyor. Şunu düşünmek lazım, ben her sene cihaz değiştirecek miyim? Cevap "evet, sürekli yenilensin, değişiklik olsun" ise iphone pahalı gelebilir. Cevap "hayır, ben sorunsuz iyi sağlam cihaz kullanmak isterim" ise kesinlikle pahalı değil.

darkmoon
27-12-2016, 17:05
son nesil android telefonlarda çok fazla stabilite sorunu yok.. hatta nerdeyse hiç yok denilicek kadar az bende nexus sonrasında one plus vardı 2 sene kullandım ne bir çakışma ne bir durma donma takılma v.b hiç bir şey yaşamadım.