PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jetta 1.6tdi duman problemi

driver_can
27-12-2016, 12:59
Selamlar Bi aile dostumuzda 2011 1.6tdi jetta dsg var.Bir süre önce kızdırma bujisi işaret olan sarı yay lambası çıktı.Aracı cihaza başladığımızda Egr uyarısı veriyordu.Maslakta bilindik yerde Egr beyinden cihaza bağlanıp 300 lira karşılığında iptal edildi.Araçta is kokusu mevcut bu esnada çalışırken.Araç teslim edildi bu sefer Araçta zaman zaman aşırı duman atma problemi oldu.Ardından partikül filtresi uyarısı verdi.Ama çekişte herhangi bir problem yoktu.Devirli kullanıldı vs.lamba sönmedi.Cihaza bağlattım partikül Yeni takılmış gibi değerleri girdiler.Uyarı söndü.Birkaç gün geçtikten Sonra yine zaman zaman aşırı duman başladı.Avmeye almadılar öyle söyleyeyeyim.Partikül söküldü temizlendi uyarı sönmüyor.Enjektörler ölçüldü.2 ve 4 sanırım tıkalıymış.Araç orjinal 103 bin km de.Problemlerin sebebi nedir bu kadar ard arda.İlk Egryi iptal eden arkadaş tekrar 300 istiyor partikül uyarısını söndürmek için.Orda mı Bi yanlış yapıldı en başta?

Sadık Özyer
27-12-2016, 13:32
keşke bi chipciye gidip halletirseydiniz mis gibi olurdu.

driver_can
27-12-2016, 13:52
keşke bi chipciye gidip halletirseydiniz mis gibi olurdu.

Kafamız çalışmadı chipciye gitmeye bidaha ki sefere artık.

GokhanRS
27-12-2016, 13:56
bencede partikül iptali yaptırın. tabi yazılımcıya ihtiyacın var. bence sen özgünden randevu al. arada yazılımda yaptırırsın istersen. biraz para harcarsın ama uzun süre daha problemsiz ve hızlı aracın olur.

driver_can
27-12-2016, 14:03
bencede partikül iptali yaptırın. tabi yazılımcıya ihtiyacın var. bence sen özgünden randevu al. arada yazılımda yaptırırsın istersen. biraz para harcarsın ama uzun süre daha problemsiz ve hızlı aracın olur.

Partikül temizlendi Zaten çokta dolu değilmiş ayrıca.Hem araç benim değil kullanan orta yaş üstü.Yazılıma gerek duymaz.Aracın enjektörler bu km'de neden tıkalı çıktı onu anlamadım.Ayrıca hem Egr peşine partikül peşine enjektör 1 hafta 10 gün bide neden ard arda denk geldi ona anlam veremiyorum.

GokhanRS
27-12-2016, 14:11
bende bilemiyorum ama belkide sadece enjektor sorunu var idi. kötü biyerden akaryakıt almış olabilir. ki bu sorunu çoğu zaman carbon clean bile çözebiliyor. tabi hep varsayım. iyi bir ustanın görmesi gerek. ben bulursanız bosch car service de baktırın derim.

Işık
27-12-2016, 14:16
Enjektörler tıkalıysa önce onları bi elden geçirtim pompacıda, 2si tıkalı 2si normal çalışıyorsa randıman vermez.

Neden tıkalı çıkar? Kullanılan yakıt kalitesiyle ilgili olarak tıkalı çıkar, bir de 5.000 km civarı würth katkı atmak lazım sağlıklı çalışması için. Ya da 20-30.000 km civarı carbon clean yaptırmak lazım.

Seyfettin777
27-12-2016, 14:55
Enjektör tıkanınca egr valfini tıkayıp arıza vermiş.
Egr iptal edildikten sonra doğrudan salınan egzoz gazı da sanırım partikül filtresini tıkamış, uyarı da bu yüzden gelmiş.Enjektörler ne kadar tıkalı bilmiyorum, belki durumları gerçekten kötü olduğu için düzgün yanma olmuyor motorda.İlgisi var mı bilmiyorum ama egr valfinin iptalinden sonra dumanın belirginleşmesi de ikinci yanmanın artık yapılmaması olabilir, bu nedenle gelen sürekli duman dpf arızası vermesine sebep oluyordur belki aracın.
Sonuç olarak bence egr iptali değil, enjektörler asıl sıkıntı en başından beri.

FaTiH44
27-12-2016, 21:42
EGR iptalinden sonra yağ buharı direkt egsozdan çıktığı için partikül hemen dolar.Bu sebeple ikisini beraber iptal ettirmelisiniz.İlk iptal yapan kişi partikülün kısa sürede dolacağını size söylemeliydi.

Mehmet Gazihan
27-12-2016, 21:57
Egr yi mekanik de kapatın, açık kalmış. Sadece yazılımsal iptal zaman zaman kurtarmayabiliyor

driver_can
28-12-2016, 08:33
Araç Vwlerle ilgilenen ustada araçtaki beynin bu araca ait olmadığını söylüyor.Aracı 3 sene önce ikinci el aldık.Gidişi falanbayağ iyiydi.Düşüncem acaba beyinle yazılım için oynadılar mı?Genç bir arkadaştan almıştım aracı yay jant vs vardı aldığımda.Ama yazılım İÇİN bişey demedi alırken.Şuan araç düzelmiş gözüküyor iki gündür kontrol ediyormuş kullanıp.Partikülde iptal edildi cihazla.