PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2017 Asgari Ücret Açıklandı

tremx
29-12-2016, 11:16
Milyonların beklediği asgari ücret zammı belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu 2017 asgari ücret zammını açıkladı. Brüt asgari ücret 1777 lira 50 kuruş, neti 1404 lira...

Allah asgari ücretle çalışmak zorunda olanlara sabır versin.

Haberin devamı:

Son Dakika... 2017 asgari ucret belli oldu - Ekonomi Haberleri (http://www.milliyet.com.tr/asgari-ucret-belli-oldu-ekonomi-2369732/)

arda35
29-12-2016, 11:35
Rakam aşağı yukarı belliydi zaten. Kafalarına göre 1300 yaptılar, ellerinde patladı. Bu sene fazla artış yapılmaması gayet normal.

Chp'nin teklifi uygulansaydı bir şekilde (kemiksiz 1500) şu anda çok farklı şeyler konuşuyor olurduk.

KÖROĞLU
29-12-2016, 12:22
arda35 ücret üzerindeki vergiden feragat etseydi devlet dediğin gibi ele geçen 1500 gibi olurdu çok da iyi olurdu.

Ama etmiyorlar. çünkü en garanti gelir kalemi. Hala daha birçok işveren sigortasını asgari den gösterip farkı elden veriyor.

İşverene yükü de az değil. % 7.92 Net gerçekleşmiştir zam bu arada.

Yigit-Y
29-12-2016, 13:12
arda35 ücret üzerindeki vergiden feragat etseydi devlet dediğin gibi ele geçen 1500 gibi olurdu çok da iyi olurdu.

Ama etmiyorlar. çünkü en garanti gelir kalemi. Hala daha birçok işveren sigortasını asgari den gösterip farkı elden veriyor.

İşverene yükü de az değil. % 7.92 Net gerçekleşmiştir zam bu arada.

İşveren ne yapsın

İş mi var aga :)

Devlet yapmalı birşey yapacaksa

Ne işçi be işverende suç günah

Devlet hep bana dedikçe daha çok kepenk kapanır kilit vurulur işverene

KÖROĞLU
29-12-2016, 13:17
İşveren ne yapsın

İş mi var aga :)

Devlet yapmalı birşey yapacaksa

Ne işçi be işverende suç günah

Devlet hep bana dedikçe daha çok kepenk kapanır kilit vurulur işverene

Devlet dese ki işveren kardeş ben aldığım işçi payını (teknik olarak uzun uzadıya anlatmıyım şimdi)

Brüt'ün %38 i gibi düşün (kendi bordromdan baktım :S bir daha yıkıldım) yani almıyorum unu sen işçiye ver dese acayip güzel olur.

İşveren her zaman ağlar, ben daha şimdiye kadar kazandım diyeni görmedim.

Ama bir bakarsın arabayı yeniler / yat alır vs vs. :)

oguz
29-12-2016, 13:22
Ordu'da özellikle tekstil fabrikaları gürcistana taşınmaya başladı.. Zaten fabrika sayısı az insanlar iş bulamıyorlar.. Hazır fabrikalarda gitmeye başladı düşünün artık şehrin geçireceği buhranı... asgariyi 3000 yapsada iş olmayınca anlamı yok..

Bizim buralarda fındık para etmedimi esnaf kış döneminde kara kara düşünür. Fabrika sayısı azdır üstüne birde olanlarında kepenk kapatıp gittiğini düşünün.. İşçilerin çoğu asgari ücret arttı diye sevinirken tamamen işsiz kalıyor.. Allah sonumuzu hayır etsin ... İşveren olmakta zor bu memlekette..

DOHC
29-12-2016, 13:39
Rakam aşağı yukarı belliydi zaten. Kafalarına göre 1300 yaptılar, ellerinde patladı. Bu sene fazla artış yapılmaması gayet normal.

Chp'nin teklifi uygulansaydı bir şekilde (kemiksiz 1500) şu anda çok farklı şeyler konuşuyor olurduk.

%8 zam az mı yaw? Kimler görebilecek %8 zammı aramızdan acaba?

GokhanRS
29-12-2016, 13:46
Arkadaşlar patronum benim için tam 2000 TL vergi ödüyor maaş hariç, sgk prim dahil.

Yani işverene bu kadar yük nedir aga. Düşünsenize bir arge müdürü aldığında işe 5200 tl devlete vergi prim ödemesi lazım.

ondan sonra türkiyede niye arge yok. ulan arge müdürü olacak kapasitede bir mühendise 10bin maaş vermen lazım. e 5-6 da devlete verdin. altına araba verdin benzin mazot verdin. yemeği var harcırahı var.

10binlik bir arge müdürünün bu gün elektronik fabrikamıza en kötü maliyeti 22bin tlyi görüyor. halbuki bu maliyeti 12 civarına düşürebilsek, belki 3 tanede yeni mühendisi 2500 3000 maaşla alma imkanımız olurdu. kendi kendine gol atıyor devlet.

ondan sonra üretim niye yavaş gelişiyor. adamlar uzaya gitti biz daha ışıkla internet taşıma denemelerine başlayamadık bile argemizde. yazıklar olsun.

punto_multijet
29-12-2016, 13:50
%8 zam az mı yaw? Kimler görebilecek %8 zammı aramızdan acaba?

1300tlnin %8i 104tl güzel rakam?

10000tlnin %8i 800tl işte bak bu güzel rakam.

%8 neye göre güzel rakam?

Yigit-Y
29-12-2016, 13:52
Babam bana zam yapmıyor 2 yıldır burdan yetkililere sesleniyorum

:)

Harbiden dışarıda iş yapıp para kazanıyorum diye 2 yıldır zamsız kırbaçlıyor beni :)

ayku82
29-12-2016, 13:54
Özel sektör'de yüzde 8 zam alsan zil takıp oynuyorsun, Türkiye çarpıklığı işte kalifiye olmayan adam 1400 TL maaş alır , universite mezunu masterlı adamda 2000 TL net maaşa haftada 50 saat canı çıkana kadar çalışır. Bu ülkede cahil kalıp mutlu olucaksın, eğitime de para harcayıp boşuna kendine yatırım falan yapmayacaksın.

GokhanRS
29-12-2016, 13:55
Babam bana zam yapmıyor 2 yıldır burdan yetkililere sesleniyorum

:)

Harbiden dışarıda iş yapıp para kazanıyorum diye 2 yıldır zamsız kırbaçlıyor beni :)

sen hiç konuşma hak ettin sen. :D senin ezdiğin paraları kim ezse anladın sen :D

DOHC
29-12-2016, 13:59

1300 TL alan kişinin eğitim seviyesi, yabancı dili, bildiği bilgisayar programları, aldığı sorumluluklar vs ile 10000 TL alan kişinin aynı mı?
Ben %8 zam alırsam sevinmem. "Açıklanan" enflasyon zaten %8 seviyesinde. Gerçek enflasyon kimbilir kaç.

KÖROĞLU
29-12-2016, 14:01
Zam yapmak istemeyen işveren'in ilk savunması "kur artışı" olacak bu sene.

Bakalım reel de işler nerelere dönecek merak ediyorum. Şahsen %8 alsak iyi duruyor açıkçası. O kadar da olacağını sanmam.

Ayrıca oransal olarak yüksek gibi görülse de düşen satın alma gücünün altında ezilen bir artış var.

Bu ücretle ancak nefes alır ayın yarısını aç geçirirsin.

Anıl E.
29-12-2016, 14:03
Zam yapmak istemeyen işveren'in ilk savunması "kur artışı" olacak bu sene.

Bakalım reel de işler nerelere dönecek merak ediyorum. Şahsen %8 alsak iyi duruyor açıkçası. O kadar da olacağını sanmam.

Ayrıca oransal olarak yüksek gibi görülse de düşen satın alma gücünün altında ezilen bir artış var.

Bu ücretle ancak nefes alır ayın yarısını aç geçirirsin.

Defter tasdik ücretlerini topladınız mı ? :)

Evrenoz
29-12-2016, 14:04
Günlük 3,5 lira..
Bozdur bozdur harca

KÖROĞLU
29-12-2016, 14:07
Defter tasdik ücretlerini topladınız mı ? :)

Büroda değilim olsam da sanırım toplanamazdı :)

Şirket candır bu noktada. (çok şükür rahat yerinde benim)

Bürodakilerin işi zor.

GokhanRS
doğalgaz indirim haberi ne oldu? Evo34 başkanımız açıklasın :D

söz verdiler gene tutmadılar. bari söz verme umutlandırma milleti. kış bitecek halâ indirim sözleri havada.

punto_multijet
1300 TL alan kişinin eğitim seviyesi, yabancı dili, bildiği bilgisayar programları, aldığı sorumluluklar vs ile 10000 TL alan kişinin aynı mı?
Ben %8 zam alırsam sevinmem. "Açıklanan" enflasyon zaten %8 seviyesinde. Gerçek enflasyon kimbilir kaç.

Eğitim, tecrübe vs olarak fark diyorsunuz tmm katılıyorum ama ülkemiz koşullarında kaç kişi zaten hakkettiği maaşı alıyor? ondan dolayı bence %8 iyi bir oran değil şahsi görüşüm

Anıl E.
29-12-2016, 14:08
Büroda değilim olsam da sanırım toplanamazdı :)

Şirket candır bu noktada. (çok şükür rahat yerinde benim)

Bürodakilerin işi zor.

Ofis muhasebesi bitmiştir bence yapılabilecekse en iyisi ,kurumsal bir firma mali müşavirliğidir.

GokhanRS
29-12-2016, 14:09
ben bu yıl %8 alırsam sevinicem valla :D 500 lira falan yapar. ancak yapmayacaklar gibi hissediyorum.

KÖROĞLU
29-12-2016, 14:11
Ofis muhasebesi bitmiştir bence yapılabilecekse en iyisi ,kurumsal bir firma mali müşavirliğidir.

Aynen o yolda ilerliyoruz. Tecrübeyi genç ken büroda kazansaydık iyi olurdu ama rahat edelim diye çalışmadık kaçtık :)

Şimdi öğrenmek için tırmalıyoruz. Belgeyi aldık ama eksik noktalar var hala. Sağlam firma md yrd. md lük gayet kafi.

Sinan58
29-12-2016, 14:13
Asgari ücrete zam yerine Ekmeğe, suya, elektroniğe, ne bileyim ev eşyalarına indirim olsa daha iyi olmazmı.

Mesela vatandaş 50 KURUŞ"A Ekmek alsa, benzini 3,50 LİRA"YA, dolmuş ücretleri 2 LİRA"YA inse kimse asgari ücrete zam istemez. Herkes mutlu mesut yaşar gül gibi.

altugkocer
29-12-2016, 14:14
Yapmayın beyler 1400 lira büyük para

http://i67.tinypic.com/23vkeia.jpg

Sinan58
29-12-2016, 14:24
Ulan harbi asgari ücretle çalışan adam kira+elektrik+su+masraflar aylık 1000 TL yese geriye kalıyor 400 TL;

Aylık 400 TL"den biriktirse yıllık 4800 TL; 10 yılda 48000 TL yapar.

Vay adaletini mikeyim dünya.

brs852
29-12-2016, 14:35
Zamanında 1 simiti 1 çayı vatandaşa çok görüyorlar diyenlere selam olsun.

McKrop
29-12-2016, 14:40
Devlet mi? Galatasaray'da mı oynuyor? Ya Allah bismillah bugun ne açıyoruz?

Bugraaa
29-12-2016, 14:41
100 lira asgari yap 100 lira bes sisteminden kes ne anladım ki !

Anıl E.
29-12-2016, 14:45
Yapacak bir şeyimiz yok hep tartışıyoruz diyoruz,2018 seçimlerine iyi çalışmamız lazım diyorum size sadece.

Gerçi yine sandıklar çalınır,bilgisayardan ayarlanır olur bir şeyler yani.. Hadi hayırlısı

canozgur106
29-12-2016, 15:03
Allah devletimize zeval vermesin diyen kısımı unutmamak lazım :S

gkhn55
29-12-2016, 15:05
Asgari ücretle iş bulmak ayrı bi dert,buldun 1400le geçinebilmek ayrı bir dert.ALLAH herkesin yardımcısı olsun.Dededen,babadan bişey kalmayınca olmuyo miktimin dünyasında.

16EC813
29-12-2016, 15:31
ama niye öle diyonuz dabıl otobanlar yapıyoz denizin altından tüp geçişler yapıyoz süper lüxs kentsel dönüşümden vatandaşa rezitanslar yapıyoz :D

yaşar
29-12-2016, 15:37
http://i.hizliresim.com/yN0vla.png (http://hizliresim.com/yN0vla)

Evo34
29-12-2016, 15:57
doğalgaz indirim haberi ne oldu? Evo34 başkanımız açıklasın :D

söz verdiler gene tutmadılar. bari söz verme umutlandırma milleti. kış bitecek halâ indirim sözleri havada.
17kuruşa İran'dan alınan ürün(elektrik vb...) şuan 35kuruşa alınıyor(İran'ın son olaylarda ki tavrı).
Bu tüketiciye yansıtılmış değil.
Yukarıda ki durum kamuoyuna da açıklanmış değil.
Herşey göründüğü gibi değil dostum...

By CrAzY
29-12-2016, 16:30
17kuruşa İran'dan alınan ürün(elektrik vb...) şuan 35kuruşa alınıyor(İran'ın son olaylarda ki tavrı).

Geçen ay yaktığın kw ile ondan önceki ayı karşılaştırıp oran yaptığında zamın babasını görürsünüz.

Quantum
29-12-2016, 16:42
Ben yukarılardakilerden kimsenin "asgari ücretle çalışan insanımız biraz daha insani koşullarda yaşasın" diye hesap ederek zam yaptığını düşünmüyorum. Brütü düşünüp SSK primlerindeki artışın hesabını yapmıyorlarsa, bu konuyu bir gelir kalemi şeklinde düşünmüyorlarsa ben de başka birşey bilmiyorum. Çalışan 100 tl daha geldi diye seviniyor, patron zaten nefes alamıyor giderini sabit tutmak için personel çıkarmanın hesabını yapıyor, ötekiler de daha fazla para gelecek diye ellerini ovuşturuyor. Yazık, ne diyeyim.

Evrenoz
29-12-2016, 17:40
50 liralık elektrik kullanayım dedim, elektrik yok..
Bakkalda karne ile satılsa o bile kabulüm..

Beyin olmayınca üşüdüğünü de anlamıyorsun diyorlar...

CafCaf
29-12-2016, 18:01
devlet kendi cebinden mağaş verirken hiç %8 zam yapmışmı ben işcide oldum alım gücü artmadığı sürece işletmeci kazanamazsa işcisinede veremez oran orantı hesabı.

GokhanRS
29-12-2016, 18:07

Vallahi Vekil olacak adamsın, yolun açık üstad. Doğalgaza indirim sorusuna elektrikle cevap veren adam vergilerimizle 26bin tl vekil maaşını hak eden adamdır. Tebrik ediyorum.

Emre-Dylan
29-12-2016, 18:08
Herşeye zam, hani bize zam?

https://www.youtube.com/watch?v=WUDxw_Lskvc

GokhanRS
29-12-2016, 18:16

Ben dış göreve yollandığımda 5küsür masşım vardı. Tl benim maaş. Buda 2bin dolar ediyordu neredeyse. Şimdi aynı para 1500 dolar ediyor. Yani 500 dolar 1775 tl zarar ettim. %8 bırak %10 zam alsam 550 etse 1225 tl zarardayım bu yılki develasyondan dolayı.
Aynı şekilde geçen sene 1300e kaç litre benzin aldığını, şimdi 1400e kaç litre alacağını hesapla. Aslında zam yapılmadığını, indirim yapıldığını görürüz.

DOHC
29-12-2016, 18:17
Eğitim, tecrübe vs olarak fark diyorsunuz tmm katılıyorum ama ülkemiz koşullarında kaç kişi zaten hakkettiği maaşı alıyor? ondan dolayı bence %8 iyi bir oran değil şahsi görüşüm

Ülkemizde vergi sistemi asgari ücrete bağlı.
SSK prim tavanı 2 yıl önce 6.5 asgari ücret idi. Benden ona göre vergi kesiliyordu. Asgari ücret brüt 1250 TL idi.
Geçen sene asgari ücret 1600 TL oldu (brüt). Birden bire benden kesilen prim arttı. Yani 1 asgari ücretlinin farkını ben verir oldum. Ayda net 250-300 TL azaldı maaşım.
Bu sene 6.5 brüt maaş rakamı 7.5 asgari ücrete çıktı. Yani benden daha da fazla prim kesilecek. 2 asgari ücretlinin farkını ben vereceğim.
Afedersin ama **çarım böyle işe.

SSK Tavan ve Taban Tutarlar (http://www.verginet.net/dtt/1/SSK_Tavan_Taban_Tutarlari.aspx)

Gelir vergisi seviyeleri de keza aynı şekilde artmadı ama. Bundan da benden kesilen gelir vergisi de arttı. **çarım x 2 oldu durum.
Benim gibi bordrolu, ssksı tam gösterilen kişiler inek gibi sağılıyor.
Asgari ücrete yapılan her zam benden götürülenleri arttırıyor.
Yakında SSK primim tavandan yatırılamayacak hale gelecek amk. Buda emekliliğimi etkileyecek. Böyle herşeyin asgari ücrete bağlandığı hesaplamalar var oldukça asgari ücrete enflasyon üstü yapılan her artışa karşıyım ben. Son 2 yılda bana verilen kaybın haddi hesabı yok........

GokhanRS
29-12-2016, 18:21
Aynen haklısın dostum, benim maaşımdan neredeyse 2 bin kesiyor devlet. Bende sçrım böyle işe. Yılda 24bin devlete niye veriyorum arkadaş. A koyim böle işin.

orcunnn
29-12-2016, 18:55
Aynen haklısın dostum, benim maaşımdan neredeyse 2 bin kesiyor devlet. Bende sçrım böyle işe. Yılda 24bin devlete niye veriyorum arkadaş. A koyim böle işin.

subatta aldıgım maasla eylulde aldıgım maas arasında 1000 lira fark var resmen ınek gıbı sagıyorlar bunların yatacak yerlerı yok
ve zorunlu hersey ıstemıyorum abı ssk sını hızmetını hıc bıseyıne valla kesıntıler olmasa alacagım tazmınattan fazlasını bırıktırır yada mal edınırım
en kral ozel sıgorta yaparım esek gıbı ode dur yazıklr olsun
zaten 1400 lira 1 kısı calısırak gecınmek ucmayı cozmek gıbı bısey olmalı sanırım

XSi
29-12-2016, 19:02
İş hayatında zam verilmez alınır gerçeği var..

1400 tl asgari ücretle adam çalıştırmaya kaşan patron kendi kaybeder.

Kaliteli iş ve yüksek verim isteyen patron kesenin ağzını açmalı.

Az maaş çok iş yürümez yürümüyor

Asgari ücrete yapılan 104 tl zam bi firmayı etkiliyorsa, çok sayıda asgari ücretli veya asgari ücrete yakın maaşlı çalışan var demektir.

Bu da yüksek personel devir oranı demektir. Personeli elinde tutamayan firma tirmalar durur.

Emre-Dylan
29-12-2016, 19:06
Ben dış göreve yollandığımda 5küsür masşım vardı. Tl benim maaş. Buda 2bin dolar ediyordu neredeyse. Şimdi aynı para 1500 dolar ediyor. Yani 500 dolar 1775 tl zarar ettim. %8 bırak %10 zam alsam 550 etse 1225 tl zarardayım bu yılki develasyondan dolayı.
Aynı şekilde geçen sene 1300e kaç litre benzin aldığını, şimdi 1400e kaç litre alacağını hesapla. Aslında zam yapılmadığını, indirim yapıldığını görürüz.

Abi benim önce ki konuda yazdığım cümle herşeyi açıklıyor aslında gerçekte zam filan yok haklısın o konuda.

"Şuan doların bu son artışıyla mevcut 1300tl olan asgari ücret, alım gücü olarak 71$ değer kaybettiği açıklanmış.
71$ şuan tam 249,71tl para ediyor, yani devlet asgari ücrete şuan 250tl sözde zam yaparsa işçiye kaybettirdiği eşeğini geri buldurmuş olacak. 1600tl yaparsa işçiye alım gücü olarak 50tl zam yapmış oluyor. Zamda yok tabi asgari ücrete aldık mı yine 3'ün 1'ni mal kafaların cezalarını bizim gibiler çekiyor."

jokey
29-12-2016, 19:18
Ben üzülmeyi yıllar önce bıraktım. Biz burda asgari ücret alanların haline üzülüyoruz, sonra o aşağı ücretli geliyor, yüzümüze yüzümüze hükümeti savunuyor. Demek ki insanlar mutlu. 15 sene oldu. Tek bir seçim dâhi kaybetmediler. Halk memnun arkadaşlar...

Naçizane görüşümdür

DOHC
29-12-2016, 19:24
Abi benim önce ki konuda yazdığım cümle herşeyi açıklıyor aslında gerçekte zam filan yok haklısın o konuda.

"Şuan doların bu son artışıyla mevcut 1300tl olan asgari ücret, alım gücü olarak 71$ değer kaybettiği açıklanmış.
71$ şuan tam 249,71tl para ediyor, yani devlet asgari ücrete şuan 250tl sözde zam yaparsa işçiye kaybettirdiği eşeğini geri buldurmuş olacak. 1600tl yaparsa işçiye alım gücü olarak 50tl zam yapmış oluyor. Zamda yok tabi asgari ücrete aldık mı yine 3'ün 1'ni mal kafaların cezalarını bizim gibiler çekiyor."

Alım gücü her sene düşüyor, kabul. Ama TL çalışan 1 ülkede dolara göre kıyaslama yapmakta doğru değil bence. Dolar karşılığı olarak 71 dolar erimiş olabilir, ama sterlin karşısında değerini korudu (sterlin ocakta 4.36 tl idi aralıkta 4.35 tl idi). Belki kıveyt dinarına karşı daha da değer kaybetti kimbilir.
Neticede yapılan zamlar gerçek enflasyon karşılığı değil. Ama asgari ücrete yapılan her %1 zam benden birşeyler götürüyorsa da kabul etmem. Daha önce yazdım.

DOHC
29-12-2016, 19:26
Ben üzülmeyi yıllar önce bıraktım. Biz burda asgari ücret alanların haline üzülüyoruz, sonra o aşağı ücretli geliyor, yüzümüze yüzümüze hükümeti savunuyor. Demek ki insanlar mutlu. 15 sene oldu. Tek bir seçim dâhi kaybetmediler. Halk memnun arkadaşlar...

Naçizane görüşümdür

+1

Ama şu da var. Asgari ücret İstanbul'da yetmez ama misal Kars'ta rahat rahat hayat sürdürür. Aynı emekli maaşı Ankara'da yetmez ama Bartın'ın bilmem ne köyünde seni krallar gibi yaşatır gibi.......

GokhanRS
29-12-2016, 19:38
Alım gücü her sene düşüyor, kabul. Ama TL çalışan 1 ülkede dolara göre kıyaslama yapmakta doğru değil bence. Dolar karşılığı olarak 71 dolar erimiş olabilir, ama sterlin karşısında değerini korudu (sterlin ocakta 4.36 tl idi aralıkta 4.35 tl idi). Belki kıveyt dinarına karşı daha da değer kaybetti kimbilir.
Neticede yapılan zamlar gerçek enflasyon karşılığı değil. Ama asgari ücrete yapılan her %1 zam benden birşeyler götürüyorsa da kabul etmem. Daha önce yazdım.

Sen kendine yonttuğun için kızıyorsun. Benim durumum senden farklı değil. Ama suç asgari ücretin değil. Hesap piçliği yapan hükümetlerin. Örneğin geçen yıl ki zam oranı %30 diyelim baz alalım. Ancak üst gelir vergi dilimi oranını yükseltmedi şerefliler. Ne oldu? Ben otomatikman üst gelir dilimine düştüm, %25 ödemem gerekirken %40 vergi ödemeye başladım. Yani hiç emek harcamadan maaşımın yarısı kadar kopardı beni devlet. Yani her yılda bu kazığı atıyor. Adamlar miktikçe oylarıda artıyor ne hikmetse. Maalesef deveye diken olayı. Her yıl dahada yüzsüzleşiyorlar. Vergi dilimini gene yükseltmediler. Bu yıl yine girecek bana.

Anıl E.
29-12-2016, 19:38
Ben üzülmeyi yıllar önce bıraktım. Biz burda asgari ücret alanların haline üzülüyoruz, sonra o aşağıdaki ı ücretli geliyor, yüzümüze yüzümüze hükümeti savunuyor. Demek ki insanlar mutlu. 15 sene oldu. Tek bir seçim dâhi kaybetmediler. Halk memnun arkadaşlar...

Naçizane görüşümdür

Aslında şöyle 1400 değil de 400 tl civarına inecek .

Gerçi yine savunurlar .

"Görev tanımlaması başarıyla gerçekleştirildi." Tamammm

1.Kodlama hazır : "Ataput" Yüklendi.
2.Kodlama hazır :"Gezici" Yüklendi.

Emre-Dylan
29-12-2016, 19:49

Ülkemize gelen her ithalat mal sterlinle gelmiyor işte sıkıntı orada.

oguz
29-12-2016, 19:51
İnsanları verdikleri partiye göre hiç eleştrmedim , bizde siyaset biraz duygusal biraz maddi biraz fanatizm modunda ... Aslında net olarak Mhp de dahil partilerin net bir siyasi duruşu yok.. Neyse .. İşçilerin bakış açısını yansıtıcam sadece '' Çalıştığım yerde işçiler 1800 tl + özel sağlık sigortası ( çocuklarıda kapsıyor) + 20 gün senelik izin + 1000 frank senelik sosyal yardım+ ve her türlü mesaihakkını alarak Haftada 6 gün ve günde 8 saati geçmeden servisle işe gidip gelerek Yaşamlarıını sürdürüyorlar. ( Şirket Sosyo ekonomik olarak bölgedeki en Büyüklerden ).. VE bizim işçiler Maaşların 2000 tl olmamasından tutunda 50 tane şeyden şikayet ediyor ))) En bombası TExtilde 10 saat çalışıp 2000 alanlara imreniyor..

Soruyosun yaw Orda hiç bir hakkınız yok yada olmayacak burda şirket BES yardımı bile yapıyor diyorsun Adam '' olsun 2000 tl verıyor dıyor..tekstil firmaları'' Kıssadan hisseme gelince --- BİZİM İŞÇİMİZ GÜZEL ŞEYLERİ YADA DEĞER GÖRMEK İSTEMİYOR--- İT GİBİ çalışıcak Köpek yerine konulacak ve Aşağılanacak adam öyle mutlu oluyor ( yüzde 90'ı benim gözümde böyle)

Ben hükümetin yerinde olsam hiç zam yapmam acıyanın da neyse ! .. ssk primleri konusunda gelince 2016 daki değişikliklerden sonra maaşımda nerdeyse 950 Tl ye varan kesintiler oldu acaib can sıkan bir durum.. Resmen soygun ..

jeffy
29-12-2016, 19:58

Yıllardır Dünya genelinde fiyatı sürekli düşen benzine sayarız..

Evrenoz
29-12-2016, 20:13
Küçükyalı'da elektrikler yine gitti..
Keşke beyinsiz olsaydım, farketmezdim belki karanlığı, çalışmayan kombiyi, buz gibi olan evi..

Dolar dolsa da olur dolmasa da.. Elektrik elese de olur elemese de der, geçerdim..

EREN34
29-12-2016, 21:06
Benim maaşım 26bin küsür. Asgari ücretten bana ne....

Yigit-Y
29-12-2016, 21:16
Benim maaşım 26bin küsür. Asgari ücretten bana ne....

Evlatlık al kanka beni :):):)

Anıl E.
29-12-2016, 21:21
Asgari ücreti tutarında dolar bozdurup dekontunu getirene, iki maaşlık ikramiye .

EREN34
29-12-2016, 21:22
Evlatlık al kanka beni :):):)

Meclise git canım. 26bin maaş alanlar onlar.

Bana özel ilgin varsa o ayrı, seni hayatta kırmam kanka :D

Anıl E.
29-12-2016, 21:28
Bu arada yiğit dayım 55 e bana kırmızı düşük km rocco bulacak teşkilat-ı Osmanlı dan .

Yigit-Y
29-12-2016, 21:47
Meclise git canım. 26bin maaş alanlar onlar.

Bana özel ilgin varsa o ayrı, seni hayatta kırmam kanka :D

26.000 deyince heyecanlandım bir an :):)

Bu arada yiğit dayım 55 e bana kırmızı düşük km rocco bulacak teşkilat-ı Osmanlı dan .

Canım sen beni çokkk yanlış anlamışsın

62 ye kırmızı cam tavan zenon düşük km rocco dedim

Senin beyaza 55 dedim ahhhh kuzummm :)

skaratas2
29-12-2016, 21:49
Memur maaşlarıda yıllık %6-7 civarında seyrettiğine göre iyi zam yapmışlar diyelim.
Zammın ilk dönemlerinide ZHS ile alacaklarına göre :)
Memnun olanlar yine çok olur eminim....
Başına gelecekleri algılayaman kurbağalara döndük...
Hizmet alımı ile çalışan torpilli kadrolar zaten Asgari ücretin %100 fazlası ve katları üzerinden hesap yapıldığı için problem onlarda yok.
Diğer devşirmeleride iş verdiler diye avunsun bakalım ömür o kadar uzunmuymuş...
Emeğinize saygı duyulmasını isteyin...

Anıl E.
29-12-2016, 21:53
26.000 deyince heyecanlandım bir an :):)

Canım sen beni çokkk yanlış anlamışsın

62 ye kırmızı cam tavan zenon düşük km rocco dedim

Senin beyaza 55 dedim ahhhh kuzummm :)

Ahhh atapuuutt aahhh

Dean's
29-12-2016, 22:16
https://www.youtube.com/watch?v=PmdbvjlelIA

Evrenoz
29-12-2016, 22:46
Atv'ye toplamışlar 2 çuval kemiğe boyun eğen çomarları;

Zam beklediğimden fazla
Çok sevindik, çok mutlu olduk

Falan filan.. Sürünsün gebersin bu organizmalar.. Su veren itfaiyenin hortumunu keseyim..

Yigit-Y
29-12-2016, 22:51
Atv'ye toplamışlar 2 çuval kemiğe boyun eğen çomarları;

Zam beklediğimden fazla
Çok sevindik, çok mutlu olduk

Falan filan.. Sürünsün gebersin bu organizmalar.. Su veren itfaiyenin hortumunu keseyim..

Valla abi acıma duygumu kaybettim

Bizim kapıcı ablanın eşi geldi

Biraz nüfusluyuz duymuş gelmiş iş için

Belediye başkan yrd filan tanıyor bir de

Beni belediye temizlik işine koyun filan dedi

Dedim onlar akp li dışında kimseyi işe almazlar

Ben koyu akp liyim zaten dedi ilçeye gidiyorum tünel açılışına bile gittim dedi

Oooo o zaman çok güzel dedim telini ver dedim verdi

Akp li dostlarına ileticeğim dedim gönderdim

Arkasından kağıdı yırtarak çöpe attım

Evren abi bu kağıdı yırtarken çok zevk aldım ben normalmiyim sence :):)

jokey
29-12-2016, 23:40
+1

Ama şu da var. Asgari ücret İstanbul'da yetmez ama misal Kars'ta rahat rahat hayat sürdürür. Aynı emekli maaşı Ankara'da yetmez ama Bartın'ın bilmem ne köyünde seni krallar gibi yaşatır gibi.......

Dostum asgari ücret Türkiye'nin hiçbir yerinde kral gibi yaşatmaz bence. Sorun şehirlerde değil, asgari ücret insanca yaşayabilmek için gerekli olan paranın çok altında. Aslen Karslı'yım. Merak ettim kuzenimi arayıp sordum. Şehir merkezinde 750 liranın altında kiralık ev yokmuş. ( ki bu orta sınıf dairelermiş ) . Ordakiler belki ucu ucuna geçiniyorlardır, büyük şehirdekilerin de vay haline...

Yigit-Y
29-12-2016, 23:56
Köyde yaşıyorsan

Tavuk kümesin, ineğin ve ufak bir sebzeliğin varsa tarlanda

İki öküzlede tarlayı sürersen mazottan yırttarsın

Kral gibi yaşarsın :)

Ome_RS
30-12-2016, 00:41
Bu z***** yillik zam mi yoksa ilk 6ay icin mi?
Haziran da %8zam daha olacak mi?

GokhanRS
30-12-2016, 00:45
Bu z***** yillik zam mi yoksa ilk 6ay icin mi?
Haziran da %8zam daha olacak mi?
Çok hayalperest gördük bugün seni :)

Ome_RS
30-12-2016, 00:56
Çok hayalperest gördük bugün seni :)

Bende oyle tahmim etmistim :)

DOHC
30-12-2016, 07:12
Dostum asgari ücret Türkiye'nin hiçbir yerinde kral gibi yaşatmaz bence. Sorun şehirlerde değil, asgari ücret insanca yaşayabilmek için gerekli olan paranın çok altında. Aslen Karslı'yım. Merak ettim kuzenimi arayıp sordum. Şehir merkezinde 750 liranın altında kiralık ev yokmuş. ( ki bu orta sınıf dairelermiş ) . Ordakiler belki ucu ucuna geçiniyorlardır, büyük şehirdekilerin de vay haline...

Çalışırken 1 şekilde oturacağın evi almalısın bence. Böylece emekli olunca kira derdin olmayacak.......

Evo34
30-12-2016, 07:51
Vallahi Vekil olacak adamsın, yolun açık üstad. Doğalgaza indirim sorusuna elektrikle cevap veren adam vergilerimizle 26bin tl vekil maaşını hak eden adamdır. Tebrik ediyorum.
Gökhan'cığım,
Anlaşıldı, sana bundan sonra konuyu detaylandırarak cevap vereceğim.
Doğalgaz ve elektrik arasındaki ilişkiyi bildiğini düşünerek doğrudan cevap vermiştim...

dirk
30-12-2016, 07:57
Eğer birgün maaşlarınız Brüt olarak yatar. Gidip vergi dairesine elinizle verirseniz o zaman daha iyi anlaşılır bazı şeyler.

Anıl E.
30-12-2016, 07:58
Gökhancığım sen çok güzel bir detaysın ama ben sivaslıyım .

kanashibari
30-12-2016, 08:26
laf salatası yapıp yine oyuna getiriyorlar
asgari ücret 1404 değil aslında agi+asgari ücret 1404
hala geçen yıldaki oyunu sürdüdüyorlar 1271 olan asgari ücreti 1404 diye yutturuyorlar.
bu ücretin içindeki agi tutarı zaten işçinin hakkı olarak lanse etmiyorlar.

Emre Ekrem
30-12-2016, 08:38
Adam bir de ata sözüyle açıkladı ya asgari ücreti, herkesi memnun etmek mümkün değil, çok daha yüksek oran açıklansa belki yüzler biraz daha tebessüm ederdi fakat şuan zaten 1404 olmasına rağmen kimse 1404 göremeyecek. Zorunlu bes den min. 50 tl kesinti artı vergi dilimi ki ona da oran bazında artış geldi. Yani ata sözü ile zam açıklaması normal, en azından utandığını gösteriyor.

GokhanRS
30-12-2016, 09:54
Gökhan'cığım,
Anlaşıldı, sana bundan sonra konuyu detaylandırarak cevap vereceğim.
Doğalgaz ve elektrik arasındaki ilişkiyi bildiğini düşünerek doğrudan cevap vermiştim...

Ben çok iyi biliyorumda, damat daha geçen gün açıkladı. Dağıtım bedeli payı arttı (yandaş bedeli) ancak birim fiyat düştü o yüzden elektriğe ilk çeyrekte zamma gerek kalmadı dedi. Sen takip etmedin sanırım.

Yani elektrik maliyeti artmamış. Doğalgaza indirim yapılmaması tamamen devletin yüksek kar sevdası

Yigit-Y
30-12-2016, 10:06
Geçen sene dolar 2.92 idi asgari 1.300 tl idi 444 dolardı karşılığı
Şimdi dolar 3.54 asgari 1.400 tl 395 dolar karşılığı

Yani işçiye zam yok maaşlarından düşüş var 48 dolar yani 171 tl para çalındı

Zammış beyinsizlere embesillere zam gelebilir ama düşünen varlıklar için hesap yukarıda

Biz nerdeyse herşeyi dolarla alan 3. Dünya ülkesi türkiye yiz.

Dolar bizi hep miker sabahtan akşama kadar rabia çektirsende :)

AşkınS.
30-12-2016, 10:24
Hadi meydanlara:)))

Evo34
30-12-2016, 10:28
Ben çok iyi biliyorumda, damat daha geçen gün açıkladı. Dağıtım bedeli payı arttı (yandaş bedeli) ancak birim fiyat düştü o yüzden elektriğe ilk çeyrekte zamma gerek kalmadı dedi. Sen takip etmedin sanırım.

Yani elektrik maliyeti artmamış. Doğalgaza indirim yapılmaması tamamen devletin yüksek kar sevdası
"Elektrik maliyeti artmadı" vb. diyerek elektrik üreticilerine mesaj veriyor,
Neden veriyor, çünkü devlet, santrallerin ürettiği tüm elektriği almayı tahhüt etmiştir! Siz üretin ben hepsini alacağım diye.
Neyle üretiyorlar; doğalgazla, doğalgaz nerden ? İran'dan...

mannerboy
30-12-2016, 10:32
Geçen sene 1300 tl olduğunda dolar 2980 tl idi yani maaş 437 $
Bu sene 1404 tl oldu dolar 3502 tl yani maaş 400 $

Herşey dolar üzerinden hesaplanıyorsa maaş artmamış aksine gerilemiş zam olması içi en kötü geçen seneki dolar kuru üzerinden 437 dolar baz alınıp 440 dolara çıkarsan net 1540 tl olmalı zamda 3 dolar yapılmış hali

rebeloghy
30-12-2016, 10:35
Neden veriyor, çünkü devlet, santrallerin ürettiği tüm elektriği almayı tahhüt etmiştir! Siz üretin ben hepsini alacağım diye.

Ya abi bu işi daha basit haliyle şöyle açıklasak ne düşünüyorsun merak ediyorum.

Dolar dolsa ne yazar dolmasa ne yazar diyip TL ile iş yapın hadi aslanlarım dendiği sene , bilmem kaç bin makam aracı 0 alındı; tamamı ithal 300-500-800 bin liralık araçlar. Bunda yanlış var mı ?
Bu insan kılıklılar, 1300-1400 tl ile neler yapılır be deyip 20000 lira maaşı almaya utanmıyorlar değil mi ?
Kızı danışman olup 50000 lira maaş alıyor değil mi ?
vs vs liste uzar gider bu listeye itiraz var mı ?

Bin türlü şeye milyonlar harcanıp vatandaşa İran zam yaptı, rüzgar sağdan esti, dolar doldu dolmadı vs vs laf ebeliğinin savunulacak yanı var mı ?
Devlet tabi kar edecek, harcanan milyonlar milyarlar var. Vatandaşa indirim yapıp asgari ücretliden vergi almıyorum dese nereden kaynak bulacak devlet...

fthdrn
30-12-2016, 10:37
Geçen sene dolar 2.92 idi asgari 1.300 tl idi 444 dolardı karşılığı
Şimdi dolar 3.54 asgari 1.400 tl 395 dolar karşılığı

Yani işçiye zam yok maaşlarından düşüş var 48 dolar yani 171 tl para çalındı

Zammış beyinsizlere embesillere zam gelebilir ama düşünen varlıklar için hesap yukarıda

Biz nerdeyse herşeyi dolarla alan 3. Dünya ülkesi türkiye yiz.

Dolar bizi hep miker sabahtan akşama kadar rabia çektirsende :)

paylaştım +rep

M U R A T
30-12-2016, 10:54

Türkiye tüm gaz alımını irandan mı yapıyor hayır ise % kaçını irandan alıyor?

KOSEREN
30-12-2016, 11:05

Bütün mesajlarıma "hıım peki ok" diye cevap veriyor çünkü ekrana uzun süre bakıp gözlerimi bozayım istemiyo. beni düşünüyo çünkü bana aşık...

ahk
30-12-2016, 11:12
Asgari ücretlinin alım gücü 10-15 sene önceye göre kesinlikle artmıştır ya biraz araştırıp yazın, ister döviz ister ekmek ister benzin ister hıyar ister şemsiyeden gidin asgari ücretin alım gücü 10-15 sene veya daha öncesine göre artmıştır.
Sorun; gerçekleri çarpıtmaya çalışanlar yüzünden oluyor doğruya doğru desen yanlışlar daha rahat anlaşılacak ama doğru şeylere bile çamur atıldıkça yanlışlarda arada kaynıyor.
Çarpıtma sadece halk tarafından yapılmaz devletimizde büyüme verilerinin hesaplanacağı tarihi öyle bir seçmiş ki tam düşüş olduğu yıldan başlatmış :) Zaten diptesin illaki büyüme olucak.
Asgari ücret tabi ki daha da artmalı fakat bu maaşı veren işverenlerin hepsi karşılayacak durumda mı? Bir ton esnafın sgk (bağkur ssk) borcu var sırf dükkanlar kapanmasın diye sürekli kredi pompalanıyor. Ama asgari ücret artsın peki esnaf nasıl karşılayacak bu durumu! Maliyetler %15-20-30 artsın ama enflasyon %7 baskısı ile durdurulsun eeee aradaki fark!!!!
Araştırmayan okumayan neslimiz hayırlı olsun, sosyal medya da yayınlanan her şeyi doğru veya yanlış kabul eden neslimiz hoşgeldi.

Vtec_2
30-12-2016, 11:16
Herkesin elinde iPhone olunca galiba bu maaşlar bunlara cok geliyor düşüncesi sardı meclisi..

GokhanRS
30-12-2016, 12:08
Asgari ücretlinin alım gücü 10-15 sene önceye göre kesinlikle artmıştır ya biraz araştırıp yazın, ister döviz ister ekmek ister benzin ister hıyar ister şemsiyeden gidin asgari ücretin alım gücü 10-15 sene veya daha öncesine göre artmıştır.
Sorun; gerçekleri çarpıtmaya çalışanlar yüzünden oluyor doğruya doğru desen yanlışlar daha rahat anlaşılacak ama doğru şeylere bile çamur atıldıkça yanlışlarda arada kaynıyor.
Çarpıtma sadece halk tarafından yapılmaz devletimizde büyüme verilerinin hesaplanacağı tarihi öyle bir seçmiş ki tam düşüş olduğu yıldan başlatmış :) Zaten diptesin illaki büyüme olucak.
Asgari ücret tabi ki daha da artmalı fakat bu maaşı veren işverenlerin hepsi karşılayacak durumda mı? Bir ton esnafın sgk (bağkur ssk) borcu var sırf dükkanlar kapanmasın diye sürekli kredi pompalanıyor. Ama asgari ücret artsın peki esnaf nasıl karşılayacak bu durumu! Maliyetler %15-20-30 artsın ama enflasyon %7 baskısı ile durdurulsun eeee aradaki fark!!!!
Araştırmayan okumayan neslimiz hayırlı olsun, sosyal medya da yayınlanan her şeyi doğru veya yanlış kabul eden neslimiz hoşgeldi.

haklısın kesinlikle artmıştır. çünkü bu hükümet ülkenin dibe vurduğu bir dönemde gelmiştir. hatta ilk seçiminde ben oy verdim bunlara. sözlerini tutmayacağını anladığımda bir daha hiç oy vermedim.
Geldikleri dönem fırsat dönemiydi. güzel işlerde yaptılar hepten kötüleyemem. ama özellikle son yıllarda gücü tamamen ele geçirdikten sonra iyice yüzsüzleşildi. Ülkeye beton ekonomisi pompalandı. Zengin fakir arasında ki farkı öyle fazla açtılar ki, ülkeyi öyle zengin oldu diye pompaladılar ki. Her yer rezidans alan yok. En son 2 yıl önce dış cephe aydınlatmasını bitirdiğim rezidans kuleler satılamadı ve başka bir şirket satın aldı. Üstelik bu yer bağdat caddesinde, halâ projenin yarısından çoğu boş daireler. Alan şirkette satamıyorum bir türlü.

Onun dışında fetöye yüz veren içerde bu kadar rahat gezmelerine sebep olan kendileri ama kabullenmediler. Hatta Atatürkçülere bu suçu yıkmaya bile çalışıyorlar şimdi. Kutuplaşmanın dibine vurdular. Kesinlikle iki tarafıda mutlu edeyim politikası izlemediler. Yıllardır pompalanan kredilerle elde ettiğimiz zenginliğimizi şimdi krizlerle geri alacaklar. Ancak ben parasında pulunda değilim, en büyük korkum ülkenin bölünmesi. Bknz. Irağa Amerika girdi çünkü O yıllarda maçaları yemedi Türkiyeden tezkere geçirmek. Ne oldu Irağa demokrası gelmedi. Amerika büyük maddi zarar etti. O zaman yapamadığını da şimdi yapıyor. Bizi destekliyor suriye ye girmemiz için. Ben amerika bir ülkeyi destekliyorsa bir savaşta mutlaka o ülke haksızdır diye düşünüyorum. Örnek ypg yide destekliyor. Ben ülkenin ekonomisinden çok huzurundan korkuyorum artık. Yakında bi kaç seneye döndüğümde sokakta korkmadan gezecek ülke kalmamasından korkuyorum.
Dış politikada esadı terorist ilan ettilerde ne oldu? Şimdi masaya oturuyoruz ipe ipe ipe. Çünkü aksi olsaydı, dünün parisi sayılan ırak bağdat, şimdi bombasız günü yok. Suriye de de esadı devirdikleri gün bir daha ömür boyu sureyinin bombasız günü olamayacak. Geçmişte çok örneğini yaşadık. Çünkü bu ülkelerde din tüccarlığı var. Demokrasi orda şuanki şartlarda hiç bir şekilde dikiş tutmaz ırakta da tutmadığı gibi. Yani aslında yaptığımız çok fazla hata var bu aralar. Mavi marmara olayını da 3 kuruş paraya örtbas etmemiz gibi. Bir daha olsa bir daha düşürürüz dediğimiz uçak için özür dileyip fetö yaptı dememiz gibi. Yani GTA5 oynar gibi ülke yönetir olduk.

kadioglu
30-12-2016, 12:13
2016 başında asgari ücret 1.300₺
Dolar 2,95= 440$
Benzin 4,32=300lt
2017 başında asgari ücret 1.404₺
Dolar 3,54=396$
Benzin 5,22=268lt

Bence tüm ücretler benzin üzerinden hesaplansın. Senin maaşın şu kadar litre benzin densin. Bir daha da zam filan yapılmasın.

GokhanRS
30-12-2016, 12:22

Bak bu foto hükümeti seven bir haber kanalından. %18 irandan alıyoruz. İran küçücük zam yapsa etkileniyoruz yani öyle mi? Ayrıca siyasi bilimler mi okudun acaba aklımızla dalga geçiyorsun? Ülkeler öyle birbirlerine kafasına göre zam mı yapabilir. Hadi yaptı ki imkansız sözleşme şartları dışında zam yapılması ama yaptı diyelim. %18 lik kısmına zam geldi diye mi verilen sözler yutuluyor yani?
http://cdn1.ntv.com.tr/gorsel/ekonomi/turkiye-dogalgaz-ihtiyacinin-yuzde-55ini-rusyadan-karsiliyor-eylul-2015/,AbSD5GcwvEy_K6qAXbjX_w.jpg

B16
30-12-2016, 12:27
Gökhan'cığım, çok safsın.

SULTANOGLU
30-12-2016, 12:28
Bak bu foto hükümeti seven bir haber kanalından. %18 irandan alıyoruz. İran küçücük zam yapsa etkileniyoruz yani öyle mi? Ayrıca siyasi bilimler mi okudun acaba aklımızla dalga geçiyorsun? Ülkeler öyle birbirlerine kafasına göre zam mı yapabilir. Hadi yaptı ki imkansız sözleşme şartları dışında zam yapılması ama yaptı diyelim. %18 lik kısmına zam geldi diye mi verilen sözler yutuluyor yani?
http://cdn1.ntv.com.tr/gorsel/ekonomi/turkiye-dogalgaz-ihtiyacinin-yuzde-55ini-rusyadan-karsiliyor-eylul-2015/,AbSD5GcwvEy_K6qAXbjX_w.jpg

Of grafikte kapak şeklindeymiş

http://akerplastik.com.tr/wp-content/uploads/2011/11/tek-kapak-48.jpg

Anıl E.
30-12-2016, 12:37
Gökhancığım yapma oyuncu değiştirme hakkımız da dolduuuu

oof hocam dolduuuu ,dolduuu yapmaaa.

GokhanRS
30-12-2016, 12:39
bu arada bu yıl %64e çıkıyor rusyada alımımız. indirimde yaptı yine. elin gavuru bize indirim yapıyor. müslüman dostumuz hükümetimiz bitanemiz maaşallahımız bize yapmıyor.

M U R A T
30-12-2016, 12:47
bu arada bu yıl %64e çıkıyor rusyada alımımız. indirimde yaptı yine. elin gavuru bize indirim yapıyor. müslüman dostumuz hükümetimiz bitanemiz maaşallahımız bize yapmıyor.

Gökhancığım bu kadar yapma ama :)

Evo34
30-12-2016, 13:21
Genel anlamda büyük resim üç aşşağı beş yukarı bu şekilde;
https://resim.webmaster.bbs.tr/view-image/ef27be9f0853a896a9b9541cab73a9a6.jpg

Gökhan, umarım bu grafikten sonra ne demek istediğimi anlatabilirim;
Şu konuyu da vurgulamam gerekmez(Devlet neden ısrarla yerli zenginlik kaynağımız olan kömürümüzü çıkaralım ve elektriği onunla üretelim diyor)çünkü, buradaki bilinçli kullanıcı kitlesi zaten bunun farkındadır. Böylelikle vana kısma, gazla elektrikle tehdit edilme vb. aşılacaktır...
https://resim.webmaster.bbs.tr/view-image/6ed40586dcd4da986cd578fd455d0173.jpg

Evo34
30-12-2016, 13:24
Murat;
https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/30-12-2016/original-ef27be9f0853a896a9b9541cab73a9a6.jpg

Gökhan;
https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/30-12-2016/original-6ed40586dcd4da986cd578fd455d0173.jpg

KÖROĞLU
30-12-2016, 13:27
İnsan hayatı doğalgaz maliyetinden ucuz olduğundan olabilir mi ? (301 Madenci göçük altında kalmıştı hani)

Bilinçsiz bir kitle olarak ben kömür'ün (elektrik üretiminde kullanılacak olanın) doğaya ve üretim tesisi çevresine vereceği zararın çok fazla olacağını düşünüyorum.

Hyrenayt
30-12-2016, 13:30
İhaleden işi alıyorsun bitiriyorsun devlet benim işimden ben den fazla para kazanıyor.

jeffy
30-12-2016, 13:31

Genel anlamda büyük resim üç aşşağı beş yukarı bu şekilde;
https://resim.webmaster.bbs.tr/view-image/ef27be9f0853a896a9b9541cab73a9a6.jpg

Gökhan, umarım bu grafikten sonra ne demek istediğimi anlatabilirim;
Şu konuyu da vurgulamam gerekmez(Devlet neden ısrarla yerli zenginlik kaynağımız olan kömürümüzü çıkaralım ve elektriği onunla üretelim diyor)çünkü, buradaki bilinçli kullanıcı kitlesi zaten bunun farkındadır. Böylelikle vana kısma, gazla elektrikle tehdit edilme vb. aşılacaktır...
https://resim.webmaster.bbs.tr/view-image/6ed40586dcd4da986cd578fd455d0173.jpg

Kömürümüzü çıkaralım diyen devlet ile ,

Madenlere önem vermeyen , adam akıllı denetim yapmayan , Üretimi ve geliştirilmesi ile ilgili kamuoyu ile herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmayan (en azından ben bugüne kadar görmedim böyle bir bilgi paylaşımı) , madenlerde yaşanan facia ları FITRAT kalıbına sokup kendini sıyıran devlet aynı devlet değilmi?

Enteresan...

GokhanRS
30-12-2016, 13:39
ben sana ne kadar anlatsam az. şuan indirim yapılabilecek durumda olduğumuzu hükümet kendi söyledi. söz de verdi ama yapmıyor. belki başkanlık seçiminde yapar ama çoktan kış geçmiş olur. yani ne kadar savunsan da bu konuda haksızsın. sırf savunmak için halka indirim yapılmamasını istemen de çok komik geliyor bana. indirimi yapmama konusunda haklı değiller kesinlikle. bende çok araştırdım.

Koyduğun tablolar doğalgaza indirim yapılmasına engel olduğuna dair hiç bir ibare yok. bizde biliyoruz sanayide ne kadar doğalgaz kullanılıyor. zaten ben evler için istemiyorum indirimi.

Farkındaysan bende en çok fabrikamız için istiyorum. Yada hammaddemi üreten metalci için istiyorum. Aluminyumcu için istiyorum. Banane milletin faturasından. Sanayinin maliyeti düşerse herşey düşer.

M U R A T
30-12-2016, 13:43
Murat;
https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/30-12-2016/original-ef27be9f0853a896a9b9541cab73a9a6.jpg

Gökhan;
https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/30-12-2016/original-6ed40586dcd4da986cd578fd455d0173.jpg

evocuğum bende onu diyorum senin söylediğin gibi tek irandan alım yapmıyoruz hatta ezici bir çoğunluğunu rusyadan alıyoruz bu durumda kendi söylediğini çürütmedin mi?

M U R A T
30-12-2016, 13:45
İnsan hayatı doğalgaz maliyetinden ucuz olduğundan olabilir mi ? (301 Madenci göçük altında kalmıştı hani)

Bilinçsiz bir kitle olarak ben kömür'ün (elektrik üretiminde kullanılacak olanın) doğaya ve üretim tesisi çevresine vereceği zararın çok fazla olacağını düşünüyorum.

küçük bir katkı yapayım dünyadaki en büyük kömür rezervleri almanyada ve onlar kademeli olarak kömür ile elektrik üretimini sonlandırıyorlar

B16
30-12-2016, 13:49
ben sana ne kadar anlatsam az. şuan indirim yapılabilecek durumda olduğumuzu hükümet kendi söyledi. söz de verdi ama yapmıyor. belki başkanlık seçiminde yapar ama çoktan kış geçmiş olur. yani ne kadar savunsan da bu konuda haksızsın. sırf savunmak için halka indirim yapılmamasını istemen de çok komik geliyor bana. indirimi yapmama konusunda haklı değiller kesinlikle. bende çok araştırdım.

Koyduğun tablolar doğalgaza indirim yapılmasına engel olduğuna dair hiç bir ibare yok. bizde biliyoruz sanayide ne kadar doğalgaz kullanılıyor. zaten ben evler için istemiyorum indirimi.

Farkındaysan bende en çok fabrikamız için istiyorum. Yada hammaddemi üreten metalci için istiyorum. Aluminyumcu için istiyorum. Banane milletin faturasından. Sanayinin maliyeti düşerse herşey düşer.

Aman tadımız kaçmasın Gökhan'cığım.

Evo34
30-12-2016, 13:57

küçük bir katkı yapayım dünyadaki en büyük kömür rezervleri almanyada ve onlar kademeli olarak kömür ile elektrik üretimini sonlandırıyorlar
Arkadaşlar, işte bu sebeple de Nükleer Enerji :) Akkuyu santrali, yakında....

Bu arada, gönül isterdi ki madenlerimiz geçtiğimiz on yıllar boyunca modernize edilmiş olsun ve şuan robotlar aracılığı ile güvenle kömür çıkarılsın...
Ama başka mühim işler sebebiyle oralara eğilememişiz...

GokhanRS
30-12-2016, 13:59
bu arada geçtiğimiz yıllarda rusya %6 indirim yapmıştı. %10 yine yaptı. Bu yıl yine yaptı.

Hatta özel sektör direk rusyadan devleti bulaştırmadan alanlar gazpromdan %30 indirim kaptı. Ama devlet gıdım gıdım kapıyor indirimleri ancak hiç yansıtmıyor. Ya madem yansıtmayacaksın söz verme be kardeşim. Biz o indirimlere göre maliyet hesabı yapıyoruz sektörde. Söz verme hiç heveslenmeyelim. Kaç ülkeye kaç üründe indirim sözü verdiğimizi bilen yok tabi.

jeffy
30-12-2016, 14:02

Bu arada, gönül isterdi ki madenlerimiz geçtiğimiz on yıllar boyunca modernize edilmiş olsun ve şuan robotlar aracılığı ile güvenle kömür çıkarılsın...

Mesela?

Devlet bankasının parasıyla kendi çevresindeki müteahhitlerin cebini doldurarak yapılan Köprüler , yollar , tünellermi? bitme aşamasındaki pkk yı güçlendiren ve toplanma imkanı veren Barış sürecimi? Fetullahçıları önce devlete yerleştirip sonra temizlemeye çalışma? Süt kadar AK subayları Ergenekon , Balyoz saçmalıklarıyla içeri tıkıp canlarına kastetme?

Hangi mühim işler?

GokhanRS
30-12-2016, 14:03
ya gerçekten özür dilerim ama birde yaz saati uygulamasında neden ısrar edildiğini de açıklasan ya madem herşeyi biliyorsun. Acaba esadı mı protesto etmek için o da :D

M U R A T
30-12-2016, 14:06

yine lafı eğip büküp daldan dala atlıyorsunda yine yanlış cevap :) nükleer enerjinin ne kadar kötü olduğunu burada anlatmayayım

Quantum
30-12-2016, 14:13
Arkadaş hadi anladık cebiniz doluyor boşuna hurra yapmıyorsunuz da.. Çoluğunuza çocuğunuza da mı acımıyorsunuz ya.. Vay anasını..

Anıl E.
30-12-2016, 14:19
yine lafı eğip büküp daldan dala atlıyorsunda yine yanlış cevap :) nükleer enerjinin ne kadar kötü olduğunu burada anlatmayayım

Ya murat beyciğim

biz başka mühim sevdik,o yüzden başka sevemedik.

kadioglu
30-12-2016, 14:20
Bir de yapıldığı yeri görseniz. Cennet gibi bir yer. Neden oraya yapılıyor kimse bilmiyor. Turizm cenneti olabilecek bir yer halbuki.
Bu arada alternatif elektrik üretme yöntemlerine de hiç eğilen yok. Bir rüzgarla, bir dalgayla falan filan. Bir dünya da akarsu var. Hidro elektrik santrali yapılacak olsa aşağı yukarı her ilçe kendi elektriğini çıkarır. Doğalgaza kömüre pek gerek te kalmaz.

KÖROĞLU
30-12-2016, 14:22
ahahaha çok iyi ya. 2 dk önce kömür'ü savunurken 2 dk sonra nükleeri savunmak.

Çernobil ve sonrasını okumasını tavsiye ederim bu minvalde düşünen insanlara.

Japonyadaki için. Deprem bölgesi olan TR de bu işi yapmak bile bile ladestir. Kaldı ki çed raporları da yapılmaması konusunda uyarıyor.

Fukuşima I Nukleer Santrali kazaları - Vikipedi (https://tr.wikipedia.org/wiki/Fuku%C5%9Fima_I_N%C3%BCkleer_Santrali_kazalar%C4%B 1)

Bu kafa güzel ama dimi Gökhancığım sen nedersin ?(@GokhanRS)

Yigit-Y
30-12-2016, 14:27
Devlet şuan tl bastırıyor mb na

400 milyar dolar borcumuz var

Salak gibi dolar sattılar revz hepten inmeye ivmelendi

Ya nisanda elektriğe yüzde 300 birim fiyata zam yapılacak yazmışlar

Ya nasıl bir körlüktür bu arkadaş

Burası türkiye bu yazılanlar türkiye ye mahsus bilgiler

Uganda cumhuriyetine özgü bilgi paylaşmıyoruz

Doğalgaz elektrik üreten nadir mal devletlerden birisiyiz

Kömürü mal gibi çıkartan nadir devletlerdeniz

Yani ülke alım gücü yükselmiş diyorlar o banka kredi vermesin

Totona don bile alamazsın

Tabloda kokan dışkıya bakıp çiçek bahçesi demeyi bıraktığınız gün kurtulacağız

Yoksa bunlar iyi günler daha

Kafasını bile sokmadı :)

Evo34
30-12-2016, 14:32
Bir de yapıldığı yeri görseniz. Cennet gibi bir yer. Neden oraya yapılıyor kimse bilmiyor. Turizm cenneti olabilecek bir yer halbuki.
Bu arada alternatif elektrik üretme yöntemlerine de hiç eğilen yok. Bir rüzgarla, bir dalgayla falan filan. Bir dünya da akarsu var. Hidro elektrik santrali yapılacak olsa aşağı yukarı her ilçe kendi elektriğini çıkarır. Doğalgaza kömüre pek gerek te kalmaz.
Hocam, arama kısmına sadece HES Protesto yazıyorsunuz, buyrun sonuçlar;
Kömür eski, doğalgaz pahalı, nükleer tehlikeli, Hes zararlı :)
Forum da tipik beklenen tepkiler verilmiş...
HES protesto - Google'da Ara (https://www.google.com.tr/search?q=HES+protesto&safe=active&biw=1525&bih=705&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjG6--E9ZvRAhXK2xoKHRE3DvUQ_AUICSgC)

Mesela?
Devlet bankasının parasıyla kendi çevresindeki müteahhitlerin cebini doldurarak yapılan Köprüler , yollar , tünellermi? bitme aşamasındaki pkk yı güçlendiren ve toplanma imkanı veren Barış sürecimi? Fetullahçıları önce devlete yerleştirip sonra temizlemeye çalışma? Süt kadar AK subayları Ergenekon , Balyoz saçmalıklarıyla içeri tıkıp canlarına kastetme?
Hangi mühim işler?
Bunlar mühim de, ondan öncekiler neler? asıl onlar möhim :)

ya gerçekten özür dilerim ama birde yaz saati uygulamasında neden ısrar edildiğini de açıklasan ya madem herşeyi biliyorsun. Acaba esadı mı protesto etmek için o da :D
Güzel kardeşim, benim öyle bir iddiam yok. Ben kimim ki herşeyi bileyim.
Bak lütfen 5dakikanı ayırıp buradan ilgili Bakanlığa bu uygulamanın nedenini sorabilirmisin?
BİMER - T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (https://www.bimer.gov.tr/)
Dönen sonucu da paylaş, birlikte değerlendirelim olur mu?

Anıl E.
30-12-2016, 14:34
ya adam sizinle taşşak geçiyor abi neyine cevap veriyorsunuz :D

Yigit-Y
30-12-2016, 14:37
Bimer sordum yaz saatini

Bana şunu dedi

Be gafil be kafir

Sen padişahın ortak olduğu elektrik şirketlerinin karına nasıl göz dikersin ?
Bilmezmisinki mehmet cengiz clk elektrik bize hizmet eder?
Sen düşünmeyeceksin sabahda akşamda lambanı yakıp
O gelen faturayı irdelemen ödeyeceksin

Dediler

Ben yine küfrettim bimere yaZamadım hakaret satılıyormuş cezaevine atıyorlarmış diye

Şimdi bunu yorumlayalım

Bütün avrupa kullanırken

Biz avrupadan daha mı akıllıyız

La biz kimiz beton demirden başka ne iş tutarız

Bimere soracakmışız

La havle :):)

Cimmeria
30-12-2016, 14:39
büyük resim büyük resim al büyük resim böyle

http://karikaturmerkezi.com/wp-content/uploads/2014/12/buyuk-resme-bakmak-lazim-karikaturu.jpg

Sen ülkende daha doğru düzgün iş cinayetlerini engelleyemiyorsun, son 10 yılda iş cinayetlerinin kaç kat arttığı ortadayken nükleer santral yapıp işleticez diyorsun, aynen devam et...

jeffy
30-12-2016, 14:39
Bunlar mühim de, ondan öncekiler neler? asıl onlar möhim :)

Anlatsanda bizde aydınlansak hocam.. benim aklıma bu hükümetin ; ülkenin yeraltı zenginliklerine eğilmeyip yüzlerce can gittiğinde bile bu konuyu normalleştirebilecekleri kadar mühim gördüğü konular bu kadar...

Evo34
30-12-2016, 14:46
Yiğit, bu dediklerin komplo teorilerinden ibaret kardeşim.
Öyle olsa neden kesintiler olsun, zam yapılmasın vb. Eleştirelim ama doğru yerden, az yukarıda bana göre doğru yerlere doğru gitmeye başladık... Grafikler, kaynaklar vb...

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/30-12-2016/original-3d953aca11b86caf79367cabeb3dde08.jpg
Anıl'cım, senden Type-R'i aldık ve on bin fazlaya sattık. O bir ticaretti, unut artık onu. Çıkar artık aklından, üzerinden onlarca araba geçti o konunun.
Oraya takılıp kendini daha fazla mutsuz etme. Sen de bizler gibi normal hayata dön ;)

Evo34
30-12-2016, 14:52
Anlatsanda bizde aydınlansak hocam.. benim aklıma bu hükümetin ; ülkenin yeraltı zenginliklerine eğilmeyip yüzlerce can gittiğinde bile bu konuyu normalleştirebilecekleri kadar mühim gördüğü konular bu kadar...
Onur, sence madenleri modernize etme yılı 2016 yılı mı olmalıydı güzel kardeşim?
Bu saatten sonra edilmesin demiyorum, tabiki edilsin fakat demek istediğim Avrupa bu işleri(alt yapı, yol su köprü maden vb.) 70-80lerde köklü şekilde hallederken, bizler nelerle meşguldük...

Yigit-Y
30-12-2016, 14:55
Yiğit, bu dediklerin komplo teorilerinden ibaret kardeşim.
Öyle olsa neden kesintiler olsun, zam yapılmasın vb. Eleştirelim ama doğru yerden, az yukarıda bana göre doğru yerlere doğru gitmeye başladık... Grafikler, kaynaklar vb...

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/30-12-2016/original-3d953aca11b86caf79367cabeb3dde08.jpg
Anıl'cım, senden Type-R'i aldık ve on bin fazlaya sattık. O bir ticaretti, unut artık onu. Çıkar artık aklından, üzerinden onlarca araba geçti o konunun.
Oraya takılıp kendini daha fazla mutsuz etme. Sen de bizler gibi normal hayata dön ;)

Elektriğe zam yapılmış zaten :)

Valla görmemek için acayip bir çabanız var hayretle okumaya devam edicem mesajlarınızı :):):)

Anıl E.
30-12-2016, 14:56
Ya olm bu kaçıncı aynı şeyleri söyleyişin .''Olm'lu falan konuşuyorum kusura bak . İstersen 50 bin kar koy üstüne banane lale . :). Benim sana olan ayarım siyasi yönden,burada sana ayar olan o kadar adamla da araba al-sat mı yaptın ? Demek ki arabayla bir ilgisi yok. S2000 konusu açtın otomobilleriniz bölümüne ilgi görmedi. Neden ? Çünkü sevilmiyorsun. Seninle aynı görüşe sahip adamlar var sevilen ama sen sevilmiyorsun bunu anla çabala biraz .

Seninle aynı kafaya sahip küçük yeğenlerin de var forumda,''ooy bu bebeğim,bebek gibi araba bulduk artık 4-5 sene bineriz kafa rahat.'' diyip ağzının suyu aka aka ''lan kanka bunu biz 10 lira fazlasına satarız iyi ekmek yeriz.'' laflarını biliyoruz :).

Delikanlılık her adama nasip olmaz,şükürler olsun ki delikanlıyım aslanım senin gibi 100 tane adamı da eğitirim bu yönde eğitilmek istiyorsan numaram var siz de . Öyle delikanlıyım ki aldığım sattığım rakamı da yazarım her yere tıııın umrumda olmaz :). Sizin gibi laf cambazlığı yollarını seçmem keza sattığınız çocuğun da size karşı şüpheleri vardı :).

Neyse konu hiç olmasın,bu lafı kaçıncı söyleyişin evocum ,bu forumda seni sevmeyen yüzlerce adam kimse kimseyi sevmek zorunda da değil ama ben de onlardan biriyim sadece arabayla bir alakası yok :). Şimdi de araba arıyorum aldığım zaman aldığım rakamı da yazarım satacağım rakamı da . Siz yalan dünyanızda devam :).

Cimmeria
30-12-2016, 15:08
Elektriğe zam yapılmış zaten :)

Valla görmemek için acayip bir çabanız var hayretle okumaya devam edicem mesajlarınızı :):):)

metrosunu 1890larda yapan avrupanın yollarını madenlerini 70-80li yıllarda modernize ettiğini savunan kişiden mantıklı cevap mı bekliyorsun hakkaten :) Böyle insanlardan a.k partisi dönemi ile ilgili olumsuz bir yorum almak mümkün değil :)

GokhanRS
30-12-2016, 15:16
80de yapmış Avrupa. Demekki refah dyp ANAP dsp suçlu ülkede, ötvde depremde geldi kalkmıştı. Bizene biz koymadık Biz kaldıralım dediler ama ÖTV zamlarını onlar yaptı.

kadioglu
30-12-2016, 16:35
Hocam, arama kısmına sadece HES Protesto yazıyorsunuz, buyrun sonuçlar;
Kömür eski, doğalgaz pahalı, nükleer tehlikeli, Hes zararlı :)
Forum da tipik beklenen tepkiler verilmiş...
HES protesto - Google'da Ara (https://www.google.com.tr/search?q=HES+protesto&safe=active&biw=1525&bih=705&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjG6--E9ZvRAhXK2xoKHRE3DvUQ_AUICSgC)

Kardeş sudan elektrik üretmek için illa baraj mı yapmak gerekiyor? Anamur'da minicik bir gölete 3-4 tribün koymuş adamlar Anamur'un elektriğini karşılıyordu. Sonra bu minicik göletin 4-5 kilometre yukarısına eşşek kadar baraj yaptılar, Kıbrıs'a su göndermek için. Bari eski tribünleri oraya taşıyın ya da bırakın kalsın yerinde devam etsin elektrik üretmeye. Ama olmaz. Neden? Çünkü elektrikten para kazanması gereken insanlar var. Yine Bozyazı'da Sini çayından bir hendek ayırmışlar. Seralara su götürüyor. Bir noktada çevirmişler tekrar çaya. Koymuşlar bir tane tribün. Bozyazı'nın elektriğini karşılıyordu. Sonuç : Onu da kapattılar. Bir dünya baraj var zaten memlekette. Ama bir çoğunda tribün yok. Hem ben sadece sudan demedim. Burada gördüm ben. Bir platform yapıp denize salıyorlar. Dalganın hareketinden elektrik üretiyor. Ama şimdi nerede bilen yok. İsviçre çöp ithal ediyor. Adamlar çöpten enerjilerini karşılıyorlar çöp yetmiyor dışarıdan satın alıyorlar. Bir dünya hayvanımız var biogaz kullanan yok. Dünya böyleyken biz büyük bir riske girip nükleer santral kuralım diyoruz. Elektrik üretmek zor iş değil.Rüzgarı var, güneşi var, biogazı var (ardahanda günde 1 el arabası tezekle 4 dekar sera ısıtıyorlar) fabrikalar bir şeyler üretirken açığa çıkan enerjiler var. Var oğlu var. Ama ne demiş elin gavuru : Su akar Türk bakar.

dirk
30-12-2016, 17:47
Biz ülkemizde kömür madenini cıkaramıyoruz doğru düzgün Nükleer Bir süre daha dursun bence hepimizin topluca sonumuz olacak gibi geliyor bana.

Sadık Özyer
30-12-2016, 18:09
Hadi dövüşün artık konuşarak birşey halledilmez arkadaşlar.

Hepinize iyi yıllar :)

rebeloghy
30-12-2016, 18:33
Kardeş sudan elektrik üretmek için illa baraj mı yapmak gerekiyor? Anamur'da minicik bir gölete 3-4 tribün koymuş adamlar Anamur'un elektriğini karşılıyordu. Sonra bu minicik göletin 4-5 kilometre yukarısına eşşek kadar baraj yaptılar, Kıbrıs'a su göndermek için. Bari eski tribünleri oraya taşıyın ya da bırakın kalsın yerinde devam etsin elektrik üretmeye. Ama olmaz. Neden? Çünkü elektrikten para kazanması gereken insanlar var. Yine Bozyazı'da Sini çayından bir hendek ayırmışlar. Seralara su götürüyor. Bir noktada çevirmişler tekrar çaya. Koymuşlar bir tane tribün. Bozyazı'nın elektriğini karşılıyordu. Sonuç : Onu da kapattılar. Bir dünya baraj var zaten memlekette. Ama bir çoğunda tribün yok. Hem ben sadece sudan demedim. Burada gördüm ben. Bir platform yapıp denize salıyorlar. Dalganın hareketinden elektrik üretiyor. Ama şimdi nerede bilen yok. İsviçre çöp ithal ediyor. Adamlar çöpten enerjilerini karşılıyorlar çöp yetmiyor dışarıdan satın alıyorlar. Bir dünya hayvanımız var biogaz kullanan yok. Dünya böyleyken biz büyük bir riske girip nükleer santral kuralım diyoruz. Elektrik üretmek zor iş değil.Rüzgarı var, güneşi var, biogazı var (ardahanda günde 1 el arabası tezekle 4 dekar sera ısıtıyorlar) fabrikalar bir şeyler üretirken açığa çıkan enerjiler var. Var oğlu var. Ama ne demiş elin gavuru : Su akar Türk bakar.

Bir AKAPE yanlısı , şu mesajdakileri at gözlüklerini çıkarıp puta tapar gibi savunmak zorunda hissetmeden. Sadece beyin sahibi bir insan olarak okusa, eleştiri kavramı gelişecek.

Ama nerede ? Uganda'da falan belki.. Bizde anca tapınma var.

Adam diyor ki avrupa 70-80 lerde yaptı biz uyuduk. Ya iyi güzel hadi haklısın diyeyim be mübarek,
16 senedir neden uyumaya devam edeni haklı çıkarıyosun ? Yani buna cevap ver tamam dicem :D

Evrenoz
30-12-2016, 18:58
Yavşaklık, omurgasızlık, uşaklık cidden kolay iş...

Marifet zoru başarmakta

MBuğra
30-12-2016, 19:25
O Nukleer patladiginda, Basbakanlik musaviri arkadas radyasyondan dolayi cikan 5. bacagiyla da olen isci yakinlarini daha rahat tekmeler artik.

Mazeret de hazir, "bakin cok ilginctir 1986'da Rusya'da Cernobil patladi. Hadi onu birak, o kadar eskiye de gitmeye gerek yok, gecen sene Japonya'da da patladi. Bunlar olagan seyler, Allah'in takdiri hep."

Kullanıcı
30-12-2016, 20:23
Zamcığın özeti

http://i.hizliresim.com/8PzbNA.jpg (http://hizliresim.com/8PzbNA)