PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdışında doktora?

m34kb
30-12-2016, 08:52
Merhaba, daha önce baktım böyle bir konu bulamadım. Kısmet olursa 6 ay içerisinde doktora programına başvurmak istiyorum. Ekonomi ve Finans bölümünde olmasına niyetleniyorum, aklımda londra veya çek cumhuriyeti ülkeleri mevcut. daha önce yapmış olan veya hala doktora sürecinde olan , fikir,düşünce,tavsiyesi olanlar var ise dinlemek isterim :)

semavi
30-12-2016, 12:35
Akademisyenlik düşünüyorsun değil mi?

Eğer akademisyenlik olsa da olur olmasa da modunda isen asla girme bu işe... hayatın yarım yamalak gider bu durumda...Bu konuyu kendi içinde netleştirdi isen eğer...

Londra'da doktora yapmak hep daha rahat diyor ABD ve İngiltere sistemini karşılaştıran akademisyen arkadaşlar...

Ben ABD'de yapacaktım, geri dönmek durumunda kaldım... Orası zor... Türkiye gibi lay lay lom yok çok fazla... Burada doktora seviyesinde paperları görsen, kusarsın resmen! Yatay çıktı alıp gönderen, arka fonu silmeden komple intihal yapan... ohooo neler neler... Sonra "batı bizi engelliyor" oluyor...

Son süreçlerden sonra akademiden zaten soğudum iyice... Türkiye'de akademisyenlik saygın olsa da akademisyenlere saygım yok...

Orada kalırım, akademisyenliği orada yaparım dersen eyvallah. Dönerim buraya dersen "maaşlı ve boynunda ip olan" bir insan olarak yaşayacağını unutma...

aman neyse çok kızgınım ben başka arkadaşlar yorum yapsın :D

2jz
30-12-2016, 13:13
Bende burada okulu dondurdum. Şuan yurt dışı araştırıyorum. İngiltere veya Abd düşünüyorum bende.

m34kb
01-01-2017, 13:44
açıkçası ikilemdeyim. amerikanın kabul şartları ağır,ingilterenin biraz daha esnek gibi görünüyor. sürenin uzun olması gözümü korkutuyor minimum 3 yıl maddi ve yükü ve bu yüke katlandıktan sonra getireceği - ve + 'lar çok uc uca gibi gözüküyor. büyük ikilem çıkmazındayım yani :D

semavi
01-01-2017, 15:36
Çok masraflı bu işler... Taşıma suyla değirmen dönmez... Döndüğünde Yrd Doç olarak başladığında senin alanında kapı 3bin liradan açılır özellerde...

Doktora+asistanlık kabnulü alırsan git derim. diğer türlü tamamen senin maddi imkanların ile ilgili...

2jz
01-01-2017, 16:13
Yurt dışında okuyanlar konuyu biraz canlandırsa güzel olurdu.

Burada 26 başvurumun 18'inde listebaşı, 8'inde 2. Sırada olmama rağmen, rektör amcam-dayım olmadığından sonuca gidemedim. En sonunda .mk diyip okulu dondurdum evde oturuyorum şuan :)

Eworen
01-01-2017, 20:12
Az cok yazayim
Abd ile Ingiltere nin kolaylik zorluk seviyeleri tamamen ayni denilebilir olasi farkliliklar universitenin kalitesiyle alakalidir yani abd veya uk icin konusuyosak zorluklar iyi universite ile orta sekerli universite arasindaki farktan kaynaklidir ulkesel bi farklilik sezmek imkansiza yakin
Ingiltere de tum universiteler turnitin denilen sistemi kullanir tum tezler odevler yuklenir internnettki ( net kaynaklari yuksek lisans doktara tezleri arastirmalar vb )benzerlik oranini bulur oranini cikartir ona gore notlandirili zaten oran yuksekse otm kalirsiniz TR de en son bi kac unide vardi simdi ne alemde bilmiyorum yani intihal kafadan o ulkede yoktur olmasi cok dusuk ihtimaldir

Abim londrada akademisyendi yuksek lisanstan sonra bursla hocaligi esnasinda doktarasini bitirdi doktora bitirme orani sadece TR de degil ingiltere de de cok cok dusuktur baslanir ama bitirilmesi cook mesakatli ve uzun solukludur 4-5 sene gibi dusunun iyi bi calismayla
maddi olarak bunu goz ardi etmeyin
esimde londrada yuksek lisansini bitirdi
ben zamaninda yapmadigima sonradan sonradan acayip pisman oldum cunku uzun sure kaldim surekli gittim geldim ama kafa iste
neyse devam edeyim
Abim yaklasik 10 yillik Ingiltere macerasindan sonra sıkıldim donucem dedi biz yapma etme desekte dondu
dondu ne oldu tabikide klasik TR olaylari ozellikle akademisyenlikte cok agir torpil ve partizanlik olaylari doner iyi bi yere girmek icin cv tek basina en ufak bi ise yaramaz

Neyse cek cumhuruyeti yazmissiniz
Su an esimle en yakin kiz arkadasimiz Tereza cek cumhureytinden londrada esimle beraberdiler okumaya gelmisti,
Ozet olarak maddi olarak imkanlariniz varsa 1 sn bile dusunmeyin kesinlikle yapin ama londradan donmemeye bakin ne yapin edin..
Bilmem anlatabildimmi :)

Yiğit G.
02-01-2017, 11:21
yurtdısında iyi ülkelere gidenlerden 100 kişiden 95 i zorluğu yüzünden tamamlayamayıp geri dönüyor aklında bulunsun.Zamana ve paraya yazık oluyor.