PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Seyyar Kokoreç İş Fikri(Tavsiyelerinize İhtiyacım Var)

AhmetKaratay
03-01-2017, 22:05
Eskişehirde , Anadolu Üniversitesi'nde 1. sınıf işletme okuyorum , daha okulu bitirmeme en az 4 sene var(tabi uzamazsa) 1 sene lisede kaybım , 2 sene de üniversite hazırlık sınıfında kayıbım var. Hayata çok geç kaldığımı düşünüyorum. 2016 mart ayında babamdan 27 bin lira sermaye aldım ve araba al sat yapmaya başladım , hem kar ederek hem de kendi biriktirdiklerimi de üstüne koyarak şuanki aracımı da satınca toplam sermayem 47-48 bin lira olucak. İşletme okuduğum için okul pek zor sayılmaz(dersle biraz ilgisi olanlar için) ben de hem okuyup hem de sürekli geliri olan bişeyler yapmak istiyorum , bu yüzden aklımda seyyar kokoreççilik var. Temiz , güzel döşenmiş bi kokoreç minibüsü alıp üniversite caddesinde akşam 6-7 den gece 1-2 ye kadar durmayı düşünüyorum. En önemli faktör hijyen olucak temiz iş yaparsam tutulucağını düşünüyorum ve güzel bi minübüs alıp göze de hitab etmeyi düşünüyorum. Kokorecin 1 şişi(içinden 20 yarım çıkıyor) 50-100 lira arasında değişiyor gördüğüm kadarıyla(Balıkesir kokoreci). Şimdi sorum şunlar
1)Kokoreci pişmiş alıp satmak mantıklı olur mu? Yoksa donmuş alıp pişirmeli miyiz çok farkı olur mu?
2)Eğer donmuş kokoreç alırsak pişirmesi kaç saat sürer?
3)Minübüsü istediğimiz yere çekip satış yapabiliyor muyuz yoksa izin belgesi , vergi levhası vb.. almak gerekiyor mu?
4)Bu iş için ne kadar yatırım yapmam gerekir ve sizce yapmak mantıklı mı?
5)Bu işten hiç anlamayan birisi olarak bu işi yapabilir miyim?(Gerekirse bi kokoreççiye girip 1 ay çalışmayı düşünüyorum)
6)Yarım ekmek fiyat aralığı ne olmalı?
7)Bu işi yaparken karşılaşacağım durumlar neler olabilir?

Yoksa hiç bulaşılmaması gereken bi iş midir? Tavsiyelerinizi bekliyorum

Tunc.
03-01-2017, 22:10
Bence araba al sat a devam at. Madem kar edebiliyosun. Kokoreçcide zabıtayla derdi var en basitinden. Birde geç kaldım hayata diye düşünme. Daha çok zaman var önünde, çok şey yapabilirsin.

AhmetKaratay
03-01-2017, 22:15
Bence araba al sat a devam at. Madem kar edebiliyosun. Kokoreçcide zabıtayla derdi var en basitinden. Birde geç kaldım hayata diye düşünme. Daha çok zaman var önünde, çok şey yapabilirsin.

Kar edebiliyorum ama sürekli geliri olan bi iş değil , hemde kalan sermaye ile yine araba alıp satmaya devam edicem zaten. Gerekli belge ve evraklar(eğer alınıyorsa) olduktan sonra zabıtayla sorun yaşıycağımı düşünmüyorum ama pek bilgim yok tabi. Yaşıtlarım bu sene mezun oluyorlar ben daha yeni başlıyorum üniversiteye , uzamıycağının da garantisi yok bari bende bu senelerimi boş geçirmeyip birşeyler yapayım diye düşünüyorum , mezun olana kadar ne kadar birikim yapsam kardır

Tunc.
03-01-2017, 22:22
Kar edebiliyorum ama sürekli geliri olan bi iş değil , hemde kalan sermaye ile yine araba alıp satmaya devam edicem zaten. Gerekli belge ve evraklar(eğer alınıyorsa) olduktan sonra zabıtayla sorun yaşıycağımı düşünmüyorum ama pek bilgim yok tabi. Yaşıtlarım bu sene mezun oluyorlar ben daha yeni başlıyorum üniversiteye , uzamıycağının da garantisi yok bari bende bu senelerimi boş geçirmeyip birşeyler yapayım diye düşünüyorum , mezun olana kadar ne kadar birikim yapsam kardır

Sürekli geliri şu şekilde var diyebiliriz; işinde iyiysen bir galeri açarsın o zamana kadar güzel bi sermaye biriktirirsin yoluna devam edersin. Şimdi kokoreçci arabası alcaksın, göze hitap etcek, içi dışı, malzemeleri vs. derken elinde pek bir mebla kalmıyor. Öğrenci işi için bence çok yorucu olur, gerek iş konusunda gerek evrak işleri vs. Yaşıtlarında mezun oluyo olabilir ancak senden çok büyükleride vardır diye tahmin ediyorum, sınıfında okulunda. Bi de bu düşüncen bence okuldaki başarınıda düşürür. O yüzden mezun/yaş olayına pek takılma.

AhmetKaratay
03-01-2017, 22:32
Sürekli geliri şu şekilde var diyebiliriz; işinde iyiysen bir galeri açarsın o zamana kadar güzel bi sermaye biriktirirsin yoluna devam edersin. Şimdi kokoreçci arabası alcaksın, göze hitap etcek, içi dışı, malzemeleri vs. derken elinde pek bir mebla kalmıyor. Öğrenci işi için bence çok yorucu olur, gerek iş konusunda gerek evrak işleri vs. Yaşıtlarında mezun oluyo olabilir ancak senden çok büyükleride vardır diye tahmin ediyorum, sınıfında okulunda. Bi de bu düşüncen bence okuldaki başarınıda düşürür. O yüzden mezun/yaş olayına pek takılma.

Pek iyi değilim çünkü amatör olarak yapıyorum , hoşuma giden binmek istediğim araçları alıp satılana kadar biniyorum. Bakalım tavsiyelere göre belki başka işlere de yönelebilirim. Dediğin gibi 28-30 yaşında olanlar bile var daha mezun olmayan ama onlar gibi olmak istemiyorum sonuçta :)

Tunc.
03-01-2017, 22:40
Pek iyi değilim çünkü amatör olarak yapıyorum , hoşuma giden binmek istediğim araçları alıp satılana kadar biniyorum. Bakalım tavsiyelere göre belki başka işlere de yönelebilirim. Dediğin gibi 28-30 yaşında olanlar bile var daha mezun olmayan ama onlar gibi olmak istemiyorum sonuçta :)

Tabi ki en iyi sen bilirsin iyi düşün taşın. Belkide daha güzel olur belkide daha kötü. Umarım istediğin gibi olur.

AhmetKaratay
03-01-2017, 22:44
Tabi ki en iyi sen bilirsin iyi düşün taşın. Belkide daha güzel olur belkide daha kötü. Umarım istediğin gibi olur.

İnşallah sağolasın :)

Anıl E.
03-01-2017, 22:48
Gıda sektörü kolay kolay bitmez . Şu an Türkiye'ye değişik yatırım yapmak sıkıntı ama kokoreç olabilir öğrenci için ideal eğer farklı sorunlar yaşamayacak bir bölgeyse mebla da abartılı değilse denenebilir .

Emre-Dylan
03-01-2017, 23:02
Diyelim ki aldın minibüsü aracı gereci 25 30 liradan aşağı tutmaz bunlar 30 liran gitti varsayalım. Olası yasal bi sorun yaşadın ve satmak zorunda kaldın. En az yaptığın masrafın %15 zararla geri satarsın elinde ki minibüsü de araç gereci de. Parayı hiçte edebilirsin çatır çatır basadabilirsin seyyar tezgahta yasal olarak muhtemelen sıkıntı yaşayacaksın bunları göze alarak hareket etmek lazım. Tamam ticaret risk gerektirir ama iyi de düşünüp araştırmakta şart yasal olarak sıkıntı yaşamazsan az çok kazanırsın orası kesin. 12de kokoreçcimi kapatılır :) biz gece 2 3 de gidiyoruz mesela o kapanış saatini gece 2 2:30 yap bence. Birde kaça satmayı planlıyorsun Ankara da yarım ekmek 15 lira mesela...

braga26
03-01-2017, 23:04
O şekilde minübüs ile üniversite caddesinde barındırmazlar çok şikayet olur zabıta anında damlar zaten gece genelde oralarda oluyorlar inci börek civarında ayrıca o şekilde bir ruhsat alamazsınız bence sabit yer olsa minibüs ile belki olur.Tecrübe için sakarya 2 caddesindeki orkuna girebilirsin sürekli eleman alır o işe başlarsan ve tutulursa iyi para kazanırsın bi kaç yer kaliteyi düşürünce bitti resmen şampiyon kokoreç mesela kaçak tezgahta yapıcam dersen fidan sokakta baya boş arazi var y emre kampüsünün çıkışında karşıda solda kalan sokak kolay gelsin

ertantamer
03-01-2017, 23:14
Kokoreç çok zahmetli olur sizin için pişmesi çok uzun süren gece sabahlara kadar başında durmanız gereken bir iş. Kokoreç yerine midye tezgahı açabilirsiniz hem öğrenci işi olur kendinize belirlersiniz bugün bu kadar satıp eve dönmeliyim diye hem vaktinizi fazla harcamamış olursunuz hemde çok uğraşmazsınız.

Ertekin
03-01-2017, 23:21
Bence her türlü yürütürsün. İyi de kazanırsın. Girişimci ruh a herzaman saygım sonsuz. En kötü ihtimalle biraz para kaybeder bolca tecrübe kazanırsın. Ama sanmıyorum kaybedeceğini.

yigitblr
03-01-2017, 23:25
Konyada üniversite mahallesinde boyle çatır çatır iş yapan kofteciler vardi seyyar olarak daha sonra cevre esnaf is yapamiyoruz diye şikayet edince hepsini kapattılar. Burdakiler ücretsiz cay ve doyurucu porsiyonlarla baya iş yaptı. Bence kokorectense kofte isine yonelmek daha iyi olabilir en azından hitap ettiğiniz kesim çoğalır

twin
03-01-2017, 23:27
kokoreç herkese hitap etmez mesela bana ama köfte yemeyen yoktu, ekmek arası soslu soğanlı güzel olur :)

AhmetKaratay
04-01-2017, 00:03
O şekilde minübüs ile üniversite caddesinde barındırmazlar çok şikayet olur zabıta anında damlar zaten gece genelde oralarda oluyorlar inci börek civarında ayrıca o şekilde bir ruhsat alamazsınız bence sabit yer olsa minibüs ile belki olur.Tecrübe için sakarya 2 caddesindeki orkuna girebilirsin sürekli eleman alır o işe başlarsan ve tutulursa iyi para kazanırsın bi kaç yer kaliteyi düşürünce bitti resmen şampiyon kokoreç mesela kaçak tezgahta yapıcam dersen fidan sokakta baya boş arazi var y emre kampüsünün çıkışında karşıda solda kalan sokak kolay gelsin

Bende yer olarak yunus emre kampüsünün sol taraf karşısındaki aralığı düşündüm hem sokak girişi hem cadde üstü oluyor aöfün yanında. Oraya sabit bi minübüs koyabilirsem çok iyi olur diye düşünmüştüm

Eriador
04-01-2017, 00:05
Bu iste uzun yillar gecirmis biri olarak sana tavsiye verim .( 10 senedir Amerikadayim toplasan 10 farkli otel ve restaurant'da calistim Master chef'de oldum Manager'de kisaca bu isin kitabini yazarim )

Amac para kazanmak ? ve kaliteden bahsetmisin ? Iste ozamn isler biraz kasiyor .

tek tek cevap verim

1 - Pismis eti alsan en fazla 20 dk icinde isitip bir daha vermen lazim ( gene kalitesi dusecek ne oldu kaliteye ? ) Donmus olani alirsan buz halinde ocaga atilmaz ilk basta bir cozulsun sonra at ( Hani kalite istiyorum dedin ya ) iyi bir sistem kuran lazim etler pisime hazir soguk beklemeli .

2 bu soruya kimse sana cevap veremez ! senin ocagin , imkanin kim bilir ne ? bir izgara cikar 5 dk da buzu acar pisirir , dandik bir izgara vardir 15 da yari kivama getirir ... Senin elindeki malzeme bunu belirler .

3. Turkiye sartlari hakkinda bilgim yk es geciyorum
4 es gec
5 Kesin gir ! oyle saat basi geldim is basi yapim olmaz mutfakta ! en az 1 saat onceden geliceksin hazirlik yapicaksin .

bir ornek verim ayi anda 7 kisi geldi . 2 si sade 2 si bol domatesli biri sade ama bol yagli ister bri baskasi domates sade ama ekmegi ocaga batirma vs vs gelicek onlardan one siparisler veya sonrasi ( bir hata yapicaksin onu duzeltirken bir sonraki siparis kayicak )

Baska ornek Cumartesi aksami yogun gecer en az 100 siparislik domates , sogan yada ne koyucaksan tak tak yapmaya hazir olmali.saat basi ise gelmekle olmaz.

6 ve 7 de bilmedgin durumlar

AhmetKaratay
04-01-2017, 00:05
Diyelim ki aldın minibüsü aracı gereci 25 30 liradan aşağı tutmaz bunlar 30 liran gitti varsayalım. Olası yasal bi sorun yaşadın ve satmak zorunda kaldın. En az yaptığın masrafın %15 zararla geri satarsın elinde ki minibüsü de araç gereci de. Parayı hiçte edebilirsin çatır çatır basadabilirsin seyyar tezgahta yasal olarak muhtemelen sıkıntı yaşayacaksın bunları göze alarak hareket etmek lazım. Tamam ticaret risk gerektirir ama iyi de düşünüp araştırmakta şart yasal olarak sıkıntı yaşamazsan az çok kazanırsın orası kesin. 12de kokoreçcimi kapatılır :) biz gece 2 3 de gidiyoruz mesela o kapanış saatini gece 2 2:30 yap bence. Birde kaça satmayı planlıyorsun Ankara da yarım ekmek 15 lira mesela...

Sahibindende 10-20 bin arası güzel araçlar var aslında , ben herşey dahil 20 bine bitiririm diye düşünmüştüm. Hazır aracı pazarlıkla aldığımızı varsayarsak içine sadece içecek kokoreç domates vb.. alması kalıyor onlar da günlük satılıyor zaten

AhmetKaratay
04-01-2017, 00:07
Kokoreç çok zahmetli olur sizin için pişmesi çok uzun süren gece sabahlara kadar başında durmanız gereken bir iş. Kokoreç yerine midye tezgahı açabilirsiniz hem öğrenci işi olur kendinize belirlersiniz bugün bu kadar satıp eve dönmeliyim diye hem vaktinizi fazla harcamamış olursunuz hemde çok uğraşmazsınız.

Midye yiyen pek görmedim açıkçası ben , belki midyeler iyi değildir o yüzdendir. Sabaha kadar değil de en geç 1-2 ye kadar durmayı düşünmüştüm

Eriador
04-01-2017, 00:09
Arac filan hikaye. En iyi donanim olsun o ocagin basina tecrubesiz biri gecince hic bir ise yaramaz :) Hayatinda ilk defa araba surmeyi Ferrari'de yapmak gibi .

daha isin cok yani var 20 kisilik siparisi ayni anda atip sonra onu yakmadan her farkli istege ozel vericeksin 10 dk icinde sonra onun gibi 10 tane daha siparis gelicek ? Buna Line cook derler o kadar basit degildir .Eger eliniz mutafaga yatkin degilse hi bulasmayin yatiriminiz yanar.

AhmetKaratay
04-01-2017, 00:09
Bence her türlü yürütürsün. İyi de kazanırsın. Girişimci ruh a herzaman saygım sonsuz. En kötü ihtimalle biraz para kaybeder bolca tecrübe kazanırsın. Ama sanmıyorum kaybedeceğini.

Açık söylemek gerekirse ben de para kaybetçeğimi düşünmüyorum abi. Çünkü 3-5 ay karla çalıştırsam , daha sonra 2. el aldığım seyyar minibüsü satsam zarar etmem diye düşünüyorum. Senin deyiminle bir miktar karlı bile çıkabilirim hemde tecrübe edinmiş olurum. Bu seyyar minibüs işinde belge evrak gerekiyor mu peki bilgin var mı?

AhmetKaratay
04-01-2017, 00:11
Konyada üniversite mahallesinde boyle çatır çatır iş yapan kofteciler vardi seyyar olarak daha sonra cevre esnaf is yapamiyoruz diye şikayet edince hepsini kapattılar. Burdakiler ücretsiz cay ve doyurucu porsiyonlarla baya iş yaptı. Bence kokorectense kofte isine yonelmek daha iyi olabilir en azından hitap ettiğiniz kesim çoğalır

kokoreç herkese hitap etmez mesela bana ama köfte yemeyen yoktu, ekmek arası soslu soğanlı güzel olur :)

Alternatif olarak köfte ekmekte olabilir. Eskişehirde Üniversite caddesinde yunus emre kampüsü tarafına düşünüyorum çünkü oralarda hiç seyyar yiyecek satan görmedim

Yigit-Y
04-01-2017, 00:12
Midye dolma yap

İst al malı sat kargoyla alabiliyorsun

İşportacılık da olur

Kokoreç işi biraz ustalık gerekli

Çıraklığını yapmadığın işe bulaşma derim

AhmetKaratay
04-01-2017, 00:13
Bu iste uzun yillar gecirmis biri olarak sana tavsiye verim .( 10 senedir Amerikadayim toplasan 10 farkli otel ve restaurant'da calistim Master chef'de oldum Manager'de kisaca bu isin kitabini yazarim )

Amac para kazanmak ? ve kaliteden bahsetmisin ? Iste ozamn isler biraz kasiyor .

tek tek cevap verim

1 - Pismis eti alsan en fazla 20 dk icinde isitip bir daha vermen lazim ( gene kalitesi dusecek ne oldu kaliteye ? ) Donmus olani alirsan buz halinde ocaga atilmaz ilk basta bir cozulsun sonra at ( Hani kalite istiyorum dedin ya ) iyi bir sistem kuran lazim etler pisime hazir soguk beklemeli .

2 bu soruya kimse sana cevap veremez ! senin ocagin , imkanin kim bilir ne ? bir izgara cikar 5 dk da buzu acar pisirir , dandik bir izgara vardir 15 da yari kivama getirir ... Senin elindeki malzeme bunu belirler .

4 es gec
5 Kesin gir ! oyle saat basi geldim is basi yapim olmaz mutfakta ! en az 1 saat onceden geliceksin hazirlik yapicaksin .

bir ornek verim ayi anda 7 kisi geldi . 2 si sade 2 si bol domatesli biri sade ama bol yagli ister bri baskasi domates sade ama ekmegi ocaga batirma vs vs gelicek onlardan one siparisler veya sonrasi ( bir hata yapicaksin onu duzeltirken bir sonraki siparis kayicak )

Baska ornek Cumartesi aksami yogun gecer en az 100 siparislik domates , sogan yada ne koyucaksan tak tak yapmaya hazir olmali.saat basi ise gelmekle olmaz.

Arac filan hikaye. En iyi donanim olsun o ocagin basina tecrubesiz biri gecince hic bir ise yaramaz :) Hayatinda ilk defa araba surmeyi Ferrari'de yapmak gibi .

daha isin cok yani var 20 kisilik siparisi ayni anda atip sonra onu yakmadan her farkli istege ozel vericeksin 10 dk icinde sonra onun gibi 10 tane daha siparis gelicek ? Buna Line cook derler o kadar basit degildir .Eger eliniz mutafaga yatkin degilse hi bulasmayin yatiriminiz yanar.

Abi işi bilen biri olarak bunları diyorsan baya zahmetli bi iş demek ki. Peki alternatif olarak neler yapabilirim? Gıda sektörü düşüncesinden vaz mı geçmeliyim? 1 ay kokoreççide çalışsam daha sonra tek başıma kokoreç tezgahını idare edemez miyim? 2 arkadaş alternatif olarak köfte ekmek önermiş , o da olabilir hem köfte ekmek yapmanın bi zorluğu da yok bence

AhmetKaratay
04-01-2017, 00:14

tek tek cevap verim

4 es gec

Midye dolma yap

İşportacılık da olur

Bu tarz işlerde zabıta paket etmez mi abi?

AhmetKaratay
04-01-2017, 00:15
Midye dolma yap

İşportacılık da olur

Bide burada midye dolma pek tutmuyor sanırım çok az yerde gördüm üniversite civarında , oralarda da pek satılmıyor heralde

Yigit-Y
04-01-2017, 00:17
Gözün açık olacak yoksa

İşgaliye almak dert kirası dert

Bir sürü olay

Ya araç alıp satmaya devam

Ya da diğer yazdıklarım

Öğrencisin ben senin yerinde olsam

Ssk lı part güzel bir iş bulmaya çalışırım

Parayıda vadeliye ayarım her ay 400 tl alırsın o paraya

Partlada okursun bence

Eriador
04-01-2017, 00:18
1 ayda hazir olmak tamamen sana ve calistigin yere kalmis . Iyi bir yer ise yogun ise kendini gelistirebilme sansin varsa ve sende cidden istersen kendini hazirlarsin ( nede olsa bir beyinn ameliyati degil ) imkansiz degil yaparsin . Dedigim gibi ben Abd deyim zabita filan bilmem ben isin mutfak kismini soyledim sana . Benim buranin piyasasi hakkinda hic bir fikrim yok ama ddaha basit bir oneri istersen cig kofte yada kumpir derim ? o piyasayada bir bak

AhmetKaratay
04-01-2017, 00:20
1 ayda hazir olmak tamamen sana ve calistigin yere kalmis . Iyi bir yer ise yogun ise kendini gelistirebilme sansin varsa ve sende cidden istersen kendini hazirlarsin ( nede olsa bir beyinn ameliyati degil ) imkansiz degil yaparsin . Dedigim gibi ben Abd deyim zabita filan bilmem ben isin mutfak kismini soyledim sana . Benim buranin piyasasi hakkinda hic bir fikrim yok ama ddaha basit bir oneri istersen cig kofte yada kumpir derim ? o piyasayada bir bak

Abi burada adım başı çiğ köfte ve tavuk tantuni dükkanı var. Ama kumpir olabilir aslında önerini dikkate alıcam

AhmetKaratay
04-01-2017, 00:24
Gözün açık olacak yoksa

İşgaliye almak dert kirası dert

Bir sürü olay

Ya araç alıp satmaya devam

Ya da diğer yazdıklarım

Öğrencisin ben senin yerinde olsam

Ssk lı part güzel bir iş bulmaya çalışırım

Parayıda vadeliye ayarım her ay 400 tl alırsın o paraya

Partlada okursun bence

Abi şöyle bu işlerden birini yaparken kalan paramla gene araç alıp satmaya devam edicem
Ayriyetten söylemek istediğim bişey daha var
1)Burada SSK lı iş bulunmuyor , gerçi pekte önemli iş olduktan sonra
2)Buradaki iş imkanlarının(öğrenci için) %95 i garsonluk , diğer işler çok çok az.
3)Garsonluk bi kaç kere denedim ancak mecburda kalmadıkça yapıcağım bi iş değil , hele 1 ay 2 ay hiç yapamam
4)En önemli kısım da burası , günde en az 9-10 saat çalışıp 35-40 Tl paraya çalışır mıydın , ben o paraya o kadar saat çalışmayı düşünmüyorum abi zaten o kadar saat bilgisayar oyunu oynayınca o parayı kazanıyorum ben

ckrc
04-01-2017, 00:26
Kardeşim, Hemen hazırlayıp, sabah erken saatlerde kampüs etrafında satabileceğin ürünlere yönel.

Çeşit çeşit sandviçler olabir.
(Kaşarlı,Kaşar-Salam, Kaşar-Jambon, Beyaz Peynir vs.)

Hem anlık olarak hazırlasın, hem de daha önceden hazırladığın sandviçleri satarsın. Yalnız bu işin resmiyetini, işgaliyesini, muhasebesini resmiyete döküp yaparsan, kafan o kadar rahat olur ki.

Yanına meyve suyu, çay, kahve'de satabileceğin şekilde aracı düzenlersin çok zor değil. Daha çok para kazanırsın, daha az maliyetin olur.

AhmetKaratay
04-01-2017, 00:31
Kardeşim, Hemen hazırlayıp, sabah erken saatlerde kampüs etrafında satabileceğin ürünlere yönel.

Çeşit çeşit sandviçler olabir.
(Kaşarlı,Kaşar-Salam, Kaşar-Jambon, Beyaz Peynir vs.)

Hem anlık olarak hazırlasın, hem de daha önceden hazırladığın sandviçleri satarsın. Yalnız bu işin resmiyetini, işgaliyesini, muhasebesini resmiyete döküp yaparsan, kafan o kadar rahat olur ki.

Yanına meyve suyu, çay, kahve'de satabileceğin şekilde aracı düzenlersin çok zor değil. Daha çok para kazanırsın, daha az maliyetin olur.

Kampüs çevresinde çok fazla kahvaltı yapılabilcek yer var hemde öğrenci şehri olduğu için çok ucuz , ayriyetten sabahları okulda kahvaltı menüsü çıkıyor o da 1 lira. Bizim üniversite için bu iş fikri pek akıllıca olmaz , şuan kafama yatan fikirler midye dolma işini denemek , kumpir işini denemek. Hatta midye dolma işi içi pek sermaye gerekmiyor o iş ile başlangıç yapıp tecrübe edinmeyi düşünüyorum

Eriador
04-01-2017, 00:34
Kampüs çevresinde çok fazla kahvaltı yapılabilcek yer var hemde öğrenci şehri olduğu için çok ucuz , ayriyetten sabahları okulda kahvaltı menüsü çıkıyor o da 1 lira. Bizim üniversite için bu iş fikri pek akıllıca olmaz , şuan kafama yatan fikirler midye dolma işini denemek , kumpir işini denemek. Hatta midye dolma işi içi pek sermaye gerekmiyor o iş ile başlangıç yapıp tecrübe edinmeyi düşünüyorum

Midye dolma ve mezelere yonel benim tavsiyem .ogreci yeri icki icen coktur . Ezme , hayradi , cig kofte , yaprak sarma , saksuka ... Kisaca mezeci ol guzel yaparsan bence kesin tutar.

AhmetKaratay
04-01-2017, 00:36
Midye dolma ve mezelere yonel benim tavsiyem .ogreci yeri icki icen coktur . Ezme , hayradi , cig kofte , yaprak sarma , saksuka ... Kisaca mezeci ol guzel yaparsan bence kesin tutar.

Bu işler için bi araştırma yapıcam abi , yasal izinler nasıl alınıyor maliyeti nedir onları da araştırıcam eğer olucak gibiyse 1 ay sonra başlamayı düşünüyorum. Evet içkinin su gibi içildiği yer eskişehir :)

Thracian
04-01-2017, 00:40
Arkadaşım 100bine kadar araba al sat. 100 üstü ev al sat. Başka işe de bulaşma.

Eriador
04-01-2017, 00:40
Soguk mezeler zaten is gorur zamanla sicaklarada gecersin ( sigara boregi yada gelismisi pastirmali pacanga vs vs sen bir baslada bir suru sey cikar ) Tarif istersen Asciligim geldigince yardimci olurum .

ygtrn
04-01-2017, 00:45
kokoreç işine giriceksen üniversite caddesinde orkun ustaya git, yada direk bozüyüke kokoreççiler çarşısına git, bozüyük usulü kokoreç nasıl yapılıyor öğren, eskişehir insanı bozüyük kokoreçinden başka yemez, kaç tane şampiyon açıldı değişk yerlerde eskişehirde hepsi kapandı gitti...

Eriador
04-01-2017, 00:58
Bak bur isin daha cok yani yar .. suan yazsam okumaktan bayarsin son bir ornek verim . 5 kisilik siparis gelicek . Biri bol domates , oburude bol ama cok acili biri diyecek az domates az aci biri az domate ama cok aci biri ekmegi yaga bol tut az domates ama cok aci diyecek .... Cumartesi aksami saat 12 de belki bundan once 100 tane siparis yaptin artik yoruldun . Bunlar zor gelicek hadi sen cok iyi yaptin siparisi alan dallama sirf musteri diye sadece konusmak icin sikayet edicek yada baya nadet domenindedir sevgilisi ile kavga etmistir senden sinir alicak hele gece sonunda gelicek sarhoslari soylemiyorum bile .... Hele birde sen unuttun hata yaptigini dusun ? Ee insansin sonucta olmiyacakmi hata ?

derine inersen daha cok zor ugrastiracak durumlar cikacak . Musteri daima hakli oldugu icin alttan alman lazim eger alamicaksan sakin baslama yoksa kavga cikar adin kotu esnafa cikar ...

emin ol daha boyle cok yazarim kisaca oyle disarsan gozuktugu gibi kolay degil

Eriador
04-01-2017, 01:07
son ornek cumartesi ozel bir siparis almisin dogmu gunu icin sana gelicekler yada bir parti . Sen sabah kasabina gidiyorsun ama yok ? Acil isi cikmis senin etleri yapamamis .... Baska yerden almaya korkuyorsun iyimi kotu mu ? cunku senin surekli musterinler ... Kisaca tekrardan gozuktugu kadar kolay degil sinir stressi yonetmeye hazir ol .

_driver_
04-01-2017, 01:08
Alakasız bi öneri olacak ama izmir kumru iyi satılıyordu benim eskişehire geldiğim tarihlerde. Ufak bi tezgah ile kokoreçten daha az zahmetli olur sizin için. Bol kazançlar dilerim şimdiden

c20let
04-01-2017, 01:29
herkes al-sat demiş. Kimse üretmek istemiyor hep komisyon alalım. Ayranımız dökülmesin g*tümüz ....

Benim tavsiyem öğrencilere hitap etmek için kömürde sandviç aşağıda görselini eklediğimden. Var mı Eskişehir'de bilimyorum ama İzmir'de efsane satışı var. Ustalık istemez kokoreç gibi. Malzemelerin hepsi hazır sadece kömürde pişireceksin. Hoş kömür şartta değil.

http://www.kelepir.gen.tr/images/listings/e08a3700-1346321190-d_pic.jpg

Eriador
04-01-2017, 01:35
herkes al-sat demiş. Kimse üretmek istemiyor hep komisyon alalım. Ayranımız dökülmesin g*tümüz ....

Sen tum konuyu okudun mu ? Belki bir daha oku eger hala anlamiyorsan sende sikinti var .Kimse uretmek istemiyor demisin ? Ben onu mezeci ol diye yonlendirdim ! kokoreci birak sen kendin uret diye ! baskasinin etine bagli olma diye ve buna bir cok ornek verdim sen hala buna ragmen bu lafi soyliyorsan ya benim yazdiklarimi gormedin yada tam okudgunu anlamiyorsun .

Revolution
04-01-2017, 01:35
Kumru yazmışsınız da kumrunun ekmeği önemli olan zaten onu da eskişehirde tedarik etmek zor bence. Midye mantıklı ama midye de kısa sürede bozuluyor onu da göz önünde bulundurman lazım.

c20let
04-01-2017, 01:37
Sen tum konuyu okudun mu ? Belki bir daha oku eger hala anlamiyorsan sende sikinti var .Kimse uretmek istemiyor demisin ? Ben onu mezeci ol diye yonlendirdim ! kokoreci birak sen kendin uret diye ! baskasinin etine bagli olma diye ve buna bir cok ornek verdim sen hala buna ragmen bu lafi soyliyorsan ya benim yazdiklarimi gormedin yada tam okudgunu anlamiyorsun .

Abi sende sıkıntı yok ki. :D Yapıcı yorumlardan biri de senin ki sen bir daha oku istersen yazdığımı al-sat yapıp komisyon almaya devam et diyenlere yazdım.

c20let
04-01-2017, 01:39
Kumru yazmışsınız da kumrunun ekmeği önemli olan zaten onu da eskişehirde tedarik etmek zor bence. Midye mantıklı ama midye de kısa sürede bozuluyor onu da göz önünde bulundurman lazım.

Kumru ekmeği ile değil genelde büyük hamburger ekmeği içine yapıyorlar.

Yigit-Y
04-01-2017, 01:42
Ben gıda sektöründeyim

Bu arkadaş için ideal olanı fikir beyan ettim

Arkadaş araç alıp satmayı becerebiliyorsa

Fanteziye girmesine gerek yok dedik

Gıda işinize herkesin becerebileceği bir iş olmadığını

Usta olmak için çırak olmak gerekir

Öyle piknikte mangalbaşınet çevirdim ben demekle girilmez

Bu tarz işlere

Ben dosthane yazdım birikimin baki kalacak şekilde fikir beyan ettim

Gerisi konuyu açan arkadaş kalır yorum yapana değil

c20let
04-01-2017, 01:48
Ben gıda sektöründeyim

Bu arkadaş için ideal olanı fikir beyan ettim

Arkadaş araç alıp satmayı becerebiliyorsa

Fanteziye girmesine gerek yok dedik

Gıda işinize herkesin becerebileceği bir iş olmadığını

Usta olmak için çırak olmak gerekir

Öyle piknikte mangalbaşınet çevirdim ben demekle girilmez

Bu tarz işlere

Ben dosthane yazdım birikimin baki kalacak şekilde fikir beyan ettim

Gerisi konuyu açan arkadaş kalır yorum yapana değil

Kimse kötülüğüne demedi ama millet olarak üretmemeye alıştık. Ben hevesi olan adamı mantık çerçevesinde teşvik etmekten yanayım. Kahveye gidiyom en az 2-3 al-satçı. Kafeye gidiyom garson al-sat yapıyor. Herkes olmuş galerici al-satçı.

Eriador
04-01-2017, 01:59
Abi sende sıkıntı yok ki. :D Yapıcı yorumlardan biri de senin ki sen bir daha oku istersen yazdığımı al-sat yapıp komisyon almaya devam et diyenlere yazdım.

Pardon ozamn ben tam anliyamamisim

Revolution
04-01-2017, 02:07
Kumru ekmeği ile değil genelde büyük hamburger ekmeği içine yapıyorlar.

o kumru olmaz o zaman :D

McKrop
04-01-2017, 02:58
Ne haldeyiz canim Türkiyem :( sozum sana degil kardesim. Allah rızkını arttirsin... Avrupayla kiyasliyorumda kendimizi sonra gelip yorumlara bakiyorum :( harvard universitesinde okuyup hot dog satmak... ayip degil taksiyede ciksan dadilikta yapsan calisan demir pas tutmaz ama ulkenin durumu, parasizlik, artan giderler... geldigimiz noktaya bak. Universiteyi kisa surede bitirip bir an once ise baslamayi hedeflemelisin. Kokorecci sana bir corbasi parasi maalesef :( kazandigin parayi zaten iki gecede bitirirsin arabanin benzinine yetmez bir o kadarda sarhosu delisi belalisiyla ugras dur. Ne gerek be kardesim?

Hic bir seye gec kalmadin. Hayatin keyfini cikar. Mesela hala hayattasin, yasiyorsun. Guzel araba al kendine satmayada calisma. Birak, kaybettigin zamana yazik iti kopugu yerli yersiz arar alicam der almaz.. kullan arabani, al benzinini, git okuluna, bitir. Sonra bakarsin caresine. Dertsiz basina dert acma. Milyoner trilyoner olamazsin bugun kazanir yarin batarsin. Kazanan hep baskalari olur

Grimlord
04-01-2017, 03:29
Dostum 25 yaşındayım ve hala işsizim, sen 21 yaşında hayata geç kaldıysan benim çoktan mezara girmem gerek :)
Türkiye'nin en büyük sıkıntısı bu maalesef, bence sen araba alım satım işine devam et. Anlamadığın işlere pek bulaşmamak lazım..

Burak SARIKAYA
04-01-2017, 07:44
Diğer taraftan eğitimin devam ediyor öyle bir iş olmalı ki seni eğitim-kişisel gelişim yönünden geriye düşürmemeli eğitiminede vakit ayırabilmelisin,kokoreç işi tecrübeli arkadaşların anlattığı gibi ciddi zahmetli bir iş olarak gözüküyor vaktinin çok büyük kısmını alacak.

Ayrıca Eskişehir'i İstanbul yada diğer büyük şehirler gibi düşünme sokak satıcısı kültürü yok.

BuRaK_eFe
04-01-2017, 08:10
Belki farklı bir yorum olacak ama Fedai diye bir kitap vardı orda kokoreç satmaya çalışan bir adamın başından geçenleri anlatıyordu okuyunca bende davulun sesi ne hoş uzaktan demiştim.. Gece sarhoşu ayyaşı travestisi Bizide gör diyen polisi bitmez kaldırımları parselleyen değnekçisi bitmez bomboş bi yere gidersin tezgahı açarsın bi bakmışsın 3 tane it köpek haracını yemeye çalışır bana kalırsa al sata devam et yada küçük bi dükkan tut okul yanı vs kapısı olan vergi tabelası olan yoksa başın ağrıyabilir.

dragon07
04-01-2017, 08:20
bende istanbul usülü pilav sat derim tavuklu nohutlu pilav daha pratik daha temiz

ilbeyyagci
04-01-2017, 08:23
Seyyar kahveci ? Basit bir minibüs, dikkat çekici bir kaplama, otomatik bir kahve makinesi espresso için, filtre kahve makinesi, maliyeti az, bir süre baristalık yapsan işi de çözersin :)

Örnek, Manivela:

Ozur dileriz 🙄 Sizi cok beklettik... - Manivela Coffee Truck | Facebook (https://www.facebook.com/manivelacoffeetruck/photos/pb.1639214379640352.-2207520000.1483510952./1873504446211343/?type=3&theater)

omR35
04-01-2017, 08:46
kokoreç için uygun olur mu bilmiyorum ama son zamanlarda arçelik triportörleri çok güzel şirin topluyorlar.böyle seyyar bi iş için çekicilik lazım bence.güzel toplanmış bir triportör, tatlı bi isim ve rengarenk ağaç tabureler ufak masalar görsel olarak müşteriye hitap eder, müşteri çeker diye düşünüyorum.doğru bir yer ve doğru ürünlerle, temiz güzel işçilik, müşteriye davranışla iş yapılıp hatta ses getirilebilir diye düşünüyorum.fikir olsun aklınızda.

İbrahim33
04-01-2017, 08:53
Çok güzel getirisi var ama başına iş alırsın. Bence girme. Örnek: Gecenin 2'sinde 3 tane dallama geldi seni gözleri kesti yedi içti biz hesap ödemeyiz dedi. Napıcan postayı yesen top ederler , hergün çöküntüye gelirler çeksen bıçağı sopayı saldırsan üstlerine yine başına bela alırsın. Daha neler neler varda boşver. Belki kokoreç işi gibi kısa sürede zengin etmez ama sen yine araba al - sat en rahatı en sağlamı o.

makif84
04-01-2017, 09:03
Kardeşim girişimciliğin ve cesaretin için öncelikle tebrik ederim. Üstadların söylediği gibi kokoreç işi ilk başlarda biraz ağır gelebilir ve tek başına yetişmen zor gibi.Benim sana tavsiyem bağlantıyı kurup İzmirden midye alıp içki satan mekanların önünde satman olur.Hem sermaye çok bişey gitmez hemde biraz denedin baktın olmuyor,fazla zarar etmeden kurtulmuş olursun

miNNic
04-01-2017, 09:28

üstat yazılarını zevkle okudum. Etleri ve kokoreçi saklamak için -18 / -23 dolabına ihtiyaç olacak. meze için +4 dolabına ihtiyacı olacak. Soğuk havada beklettiği donmuş kokoreçi sıcak hazırlık dolabında +3 / +4 arasında tutacağı bir dolaba ihtiyacı olacak. İki dolapla hem meze hem kokoreç işini çözebilir bu sayede. Konyada ki seyyar köfte sucuk ekmek satan araçlar vardı j9 tipi araçlarda ' da bahsettiğim mini dolaplar yoktu mesala ama çok lezzetliydi ve güzeldi.
AhmetKaratay kardeşim ticaret için risk alman gerekir fakat bugüne kadar vermiş olduğun emek ile biriktir parayı yanlış hamleler ile kaybetmek muhtemel. Önce diğer arkadaşlarında belirttiği gibi çıraklığını yapman gerekecek, öğrenmek için süre kişiden kişiye değişir ama kendi tezgahını kurmadan tecrübe edinmeni öneririm. Gıda sektörü bitmeyen bir sektör olmakla birlikte, sağlık ve hijyene dikkat etmen gerekli.

Quantum
04-01-2017, 09:34
Kaçıncı sınıfa gidiyorsun??

İnan Özalp
Rıdvan Karalar
Rıdvan Karluk
Ergül Han
Necat Berberoğlu
Enver Özkalp

isimli hocalardan 1 tanesi bile hala hocansa, otur dersini çalış.. Yoksa ha bire uzatır durursun okulunu.. Hiç farkına bile varamazsın, ameliyatı o kadar hassas yaparlar ki.. Gözünün yaşına bakmazlar adamı öttürürler!

Eğer para ihtiyacın yoksa, girişimcilik güdülerin depreştiyse sadece, boşver kokoreç işini..

İstatistikçi Mahmut Atlas vardı.. Bir de vergi dersine gelen Fethi Heper. Hala oradalar mı bilmiyorum.. Eğer hala hocalarsa iibf de, onların özellikle kıymetini çok bilin, pamuklarda saklayın..

AhmetKaratay
04-01-2017, 11:34
Bak bur isin daha cok yani yar .. suan yazsam okumaktan bayarsin son bir ornek verim . 5 kisilik siparis gelicek . Biri bol domates , oburude bol ama cok acili biri diyecek az domates az aci biri az domate ama cok aci biri ekmegi yaga bol tut az domates ama cok aci diyecek .... Cumartesi aksami saat 12 de belki bundan once 100 tane siparis yaptin artik yoruldun . Bunlar zor gelicek hadi sen cok iyi yaptin siparisi alan dallama sirf musteri diye sadece konusmak icin sikayet edicek yada baya nadet domenindedir sevgilisi ile kavga etmistir senden sinir alicak hele gece sonunda gelicek sarhoslari soylemiyorum bile .... Hele birde sen unuttun hata yaptigini dusun ? Ee insansin sonucta olmiyacakmi hata ?

derine inersen daha cok zor ugrastiracak durumlar cikacak . Musteri daima hakli oldugu icin alttan alman lazim eger alamicaksan sakin baslama yoksa kavga cikar adin kotu esnafa cikar ...

son ornek cumartesi ozel bir siparis almisin dogmu gunu icin sana gelicekler yada bir parti . Sen sabah kasabina gidiyorsun ama yok ? Acil isi cikmis senin etleri yapamamis .... Baska yerden almaya korkuyorsun iyimi kotu mu ? cunku senin surekli musterinler ... Kisaca tekrardan gozuktugu kadar kolay degil sinir stressi yonetmeye hazir ol .

Alakasız bi öneri olacak ama izmir kumru iyi satılıyordu benim eskişehire geldiğim tarihlerde. Ufak bi tezgah ile kokoreçten daha az zahmetli olur sizin için. Bol kazançlar dilerim şimdiden

Benim tavsiyem öğrencilere hitap etmek için kömürde sandviç aşağıda görselini eklediğimden. Var mı Eskişehir'de bilimyorum ama İzmir'de efsane satışı var. Ustalık istemez kokoreç gibi. Malzemelerin hepsi hazır sadece kömürde pişireceksin. Hoş kömür şartta değil.

http://www.kelepir.gen.tr/images/listings/e08a3700-1346321190-d_pic.jpg

Kaçıncı sınıfa gidiyorsun??

İnan Özalp
Rıdvan Karalar
Rıdvan Karluk
Ergül Han
Necat Berberoğlu
Enver Özkalp

isimli hocalardan 1 tanesi bile hala hocansa, otur dersini çalış.. Yoksa ha bire uzatır durursun okulunu.. Hiç farkına bile varamazsın, ameliyatı o kadar hassas yaparlar ki.. Gözünün yaşına bakmazlar adamı öttürürler!

Eğer para ihtiyacın yoksa, girişimcilik güdülerin depreştiyse sadece, boşver kokoreç işini..

İstatistikçi Mahmut Atlas vardı.. Bir de vergi dersine gelen Fethi Heper. Hala oradalar mı bilmiyorum.. Eğer hala hocalarsa iibf de, onların özellikle kıymetini çok bilin, pamuklarda saklayın..

1. Sınıftayım abi , bu hocaların hiç biri hocam değil. Paraya ihtiyacım yok ancak para kazanmayı sevdiğim için böyle bi işe kalkışmayı düşünüyorum , dışarda çıkıp gezmektense bişeyler kovalamak daha çok zevk veriyor diyeyim kısaca , okulumu uzatmadan bişeyler yapmak asıl amacım , okul bittikten sonra farklı işlere yönelicem maksat okurken bişeyler yapmak

AhmetKaratay
04-01-2017, 11:37
Yine alıntı yaparken fail olmuşum tüm yazılanları okudum , bu gün de bi kaç kişiyle konuştum en son karar verdiğim şey , bu tarz işleri askıya almak. Belli bir süre bi kokoreççide veya aşçı yanında işe girmeyi planlıyorum ordan gelen parayı da arabaya yatırarak sermayemi arttırıcam hem de iş tecrübesi edinicem. Yapmak istediğim iş hakkında bilgi birikimi edindikten sonra gözümü karartıp girmeyi düşünüyorum ve bi yandan da araba alıp satmaya devam edicem. Bu işleri okul bitene kadar yapmayı planlıyorum okul bittikten sonra zaten farklı sektörde farklı işlere yönelicem herkese teşekkür ederim zaman ayırıp yorum yazdığı için , hem de benim gibi iş fikri arayanlar için yararlı bi konu olmuş olduğunu düşünüyorum

Ertekin
04-01-2017, 11:47
Açık söylemek gerekirse ben de para kaybetçeğimi düşünmüyorum abi. Çünkü 3-5 ay karla çalıştırsam , daha sonra 2. el aldığım seyyar minibüsü satsam zarar etmem diye düşünüyorum. Senin deyiminle bir miktar karlı bile çıkabilirim hemde tecrübe edinmiş olurum. Bu seyyar minibüs işinde belge evrak gerekiyor mu peki bilgin var mı?

Tabikide var. Vergiye tabi olucaksın, portör kontrolu ve belki birkaç şey daha gerekebilir legal olucaksa

ErayCerit
04-01-2017, 12:18
Ben de dahil olmak üzere 7 kuşaktır neredeyse gıda sektörünün içerisindeyiz. Evet bitmeyecek bir sektör olabilir,yerine göre getirisi güzel olabilir ama inan kasabı ayrı dert manavı hal'i ayrı dert ve en önemlisi MÜŞTERİSİ AYRI DERT. En zor şey insanları mutlu etmek,hele ki bu insan bir de açsa vay haline. Alkollüleri hiç söylemiyorum bile. Şevkini kırmak için yazmıyorum ama öyle dışarıdan göründüğü gibi alırım etimi ekmeğimi kömürümü misler gibi yapar yapar veririm olmuyor malesef bu işler.

arda35
04-01-2017, 13:16

Mesleki tecrübeler iyi hoş da; biraz alakasız olmuş sizin örnekler.
Kokoreç için, seyyar döner için öyle olmuyor o işler. İşinin ehli bir ustaya gittiğinizde her birini hazırlarken soruyor acıyı bilmem neyi. Her gelenden hurra sipariş de almıyorlar. Önce gelen önce alıyor siparişini. Yapılırken de ayrıntısını söylüyor, oldu bitti. İşin bu kısmı atla deve değil yani.

Agent
04-01-2017, 15:21
Istanbulda arkadaşım yenisahrada her akşam açıyor kokoyu, 2 tane takıyor, 2 ye katlıyor.

Kokoreçi, kömürü, dometisi biberi vs.. hepsini hesaplıyorsun. 1 silindir kokodan 15 yarım çıkıyor ve tanesi 8 TL den satıyor. Ki herkes ucuz satıyorsun diyor çok beğeniyor her an 10 yapabilir :)

Ama bu iş öyle bir iş ki, her akşam 9-12 bağlıcan kendini oraya. 2 akşam açmazsan 3. akşam kimse gelipde almaz. Sabit müşteri kazanmadan da gelene geçene satarak bitirmen zor.

AhmetKaratay
04-01-2017, 15:34
Istanbulda arkadaşım yenisahrada her akşam açıyor kokoyu, 2 tane takıyor, 2 ye katlıyor.

Kokoreçi, kömürü, dometisi biberi vs.. hepsini hesaplıyorsun. 1 silindir kokodan 15 yarım çıkıyor ve tanesi 8 TL den satıyor. Ki herkes ucuz satıyorsun diyor çok beğeniyor her an 10 yapabilir :)

Ama bu iş öyle bir iş ki, her akşam 9-12 bağlıcan kendini oraya. 2 akşam açmazsan 3. akşam kimse gelipde almaz. Sabit müşteri kazanmadan da gelene geçene satarak bitirmen zor.

Bende yarım+ayran 7 lira diye düşünmüştüm fiyat olarak. Maliyeti ne oluyor peki 1 yarımın? 1 şişi kaç paraya alıyor?

Agent
04-01-2017, 16:35
Bende yarım+ayran 7 lira diye düşünmüştüm fiyat olarak. Maliyeti ne oluyor peki 1 yarımın? 1 şişi kaç paraya alıyor?

1 işi 50 tl ye alıyor yanlış bilmiyorsam. dediğim gibi net olarak harcaman kadar kar bırakıyor. Burda mevzu o tezgahta butun akşamı öldürmek. yani gerçekten ihtiyacı olan kişi yapıp para kazanabilir ama diğer türlü zor gelir diye düşünüyorum

braga26
04-01-2017, 21:12
Şu an zamanı değil belki ama bu önerilerimi göz önünde bulundur.Spot eşya işi yapabilirsin Eskişehirde iyi kazandıran bir iş bazen bedavayı aldığın eşyayı 50 100 liraya satabilirsin.Eşyalı apart kiralayıp günlük illegal kiralama yapabilirsin.Sadece ben ayda 3-4 sefer günlük kiralıyorum hafta içi 50 liradan hafta sonu normalde 100 de ben 60dan tutuyorum arkadaş gibi olduk artık.Ekstradan saat 10 dan sonra lkol satışı yasak olduğu için evlere servis alkol ve meze satışı yapabilirsin

İbrahim33
04-01-2017, 21:43
Şu an zamanı değil belki ama bu önerilerimi göz önünde bulundur.Spot eşya işi yapabilirsin Eskişehirde iyi kazandıran bir iş bazen bedavayı aldığın eşyayı 50 100 liraya satabilirsin.Eşyalı apart kiralayıp günlük illegal kiralama yapabilirsin.Sadece ben ayda 3-4 sefer günlük kiralıyorum hafta içi 50 liradan hafta sonu normalde 100 de ben 60dan tutuyorum arkadaş gibi olduk artık.Ekstradan saat 10 dan sonra lkol satışı yasak olduğu için evlere servis alkol ve meze satışı yapabilirsin

sen evde alem zevk edecen o adamda gecenin köründe sana meze alkol getirecek :D kısaca dümbüglük yap diyorsun sen :D günlük ev kiralama işini bende düşünmüştüm ama kendime yakıştıramadım.

İbrahim33
04-01-2017, 21:45
Ahmet boşver sen o boş işleri , okulunu bitirene kadar taksiye takıl. Günde 70-80 yolunu bulursun. Zaten durumun iyi anladığım kadarıyla. Keyfine göre çalışır , keyfine göre tatil yaparsın. Ama koltuğa bi alıştı mı bırakamıyor insan haberin olsun. :)

braga26
04-01-2017, 21:50
Ahmet boşver sen o boş işleri , okulunu bitirene kadar taksiye takıl. Günde 70-80 yolunu bulursun. Zaten durumun iyi anladığım kadarıyla. Keyfine göre çalışır , keyfine göre tatil yaparsın. Ama koltuğa bi alıştı mı bırakamıyor insan haberin olsun. :)

kokoreçi öğlen mi satmayı planlıyordu da benim haberim olmadı.Burada bir çok market gece evlere servis yapıyor dümbüglük mü yapıyor hepsi sizce?Ticaret arz talep işidir ben fikrimi söyledim yapar veya yapmaz o kendi bileceği iş

İbrahim33
04-01-2017, 21:52
kokoreçi öğlen mi satmayı planlıyordu da benim haberim olmadı.Burada bir çok market gece evlere servis yapıyor dümbüglük mü yapıyor hepsi sizce?Ticaret arz talep işidir ben fikrimi söyledim yapar veya yapmaz o kendi bileceği iş

market servisi ayrı. Sen evi günlük kiraya ver , evde s.kişenlere gece 10 dan sonra alkol servisi yaparsın demek ayrı. Kapiş ?

braga26
04-01-2017, 21:54
market servisi ayrı. Sen evi günlük kiraya ver , evde s.kişenlere gece 10 dan sonra alkol servisi yaparsın demek ayrı. Kapiş ?

o söylediğim işlerin ikiside farklıydı hem ev kirala hemde o adama içki sat demedim okey?

TigeR
04-01-2017, 22:33
Kokorecci sana bir corbasi parasi maalesef :( kazandigin parayi zaten iki gecede bitirirsin arabanin benzinine yetmez bir o kadarda sarhosu delisi belalisiyla ugras dur. Ne gerek be kardesim?

Bizim burda seyyar kokoreççi var aylık kazancı 13bin TL filan buluyormuş o kadar çorba parası değil yani :)

MetalliHead
04-01-2017, 22:38
Bizim burda seyyar kokoreççi var aylık kazancı 13bin TL filan buluyormuş o kadar çorba parası değil yani :)

sıfırdan başlayan için o paralar hayal değil mi ? ilk başladığında cebinden yemez mi ?

TigeR
04-01-2017, 22:41
sıfırdan başlayan için o paralar hayal değil mi ? ilk başladığında cebinden yemez mi ?
illa ki. Sonuçta tanınması filan var ama dediğim adam da sadece tabla da satıyor. Sadece çorba parası filan deyince yazmak istedim.

ErayCerit
04-01-2017, 22:54

faruk usta mı ?

TigeR
04-01-2017, 22:59
faruk usta mı ?

Aynen orası

Sinan58
04-01-2017, 23:35

Asgari ücretin 10 katı, memurlar 2,5-3 BİN TL alıyor abi, MAŞALLAH diyelim :)

TigeR
05-01-2017, 00:22
Asgari ücretin 10 katı, memurlar 2,5-3 BİN TL alıyor abi, MAŞALLAH diyelim :)

yani laf arasında öyle bir muhabbet geçmişti ne kadar doğru tabi ki bilemem de gece ikide üçte bile adamın önü full insan kaynıyor maşallah :)

MeRtCaN
05-01-2017, 10:14
Bence Seyyar olarak ugrasma
cogu yerde beledıye zabıta goz actırmıyor sıkıntı olabılır

Kucuk bı dukkan bul ayak ustu ve yaya akısının fazla oldugu bı yerde

tost yap kendın gelıstır yenı lezzetler
kavurma kasar yumurta

bızım mılletımız sever tostu
yanına sosıslı koy

malıyetı dusuk seyler ama kazancı ıyıdır

bkz ornek maslak Tosttunıng

http://scontent.cdninstagram.com/t51.2885-15/s480x480/e35/c131.0.487.487/14350652_1082647985187514_843129559405559808_n.jpg ?ig_cache_key=MTM1MjMzNzE3NTk1ODMxMTIyNQ%3D%3D.2.c

AhmetKaratay
05-01-2017, 11:18
Bence Seyyar olarak ugrasma
cogu yerde beledıye zabıta goz actırmıyor sıkıntı olabılır

Kucuk bı dukkan bul ayak ustu ve yaya akısının fazla oldugu bı yerde

tost yap kendın gelıstır yenı lezzetler
kavurma kasar yumurta

bızım mılletımız sever tostu
yanına sosıslı koy

malıyetı dusuk seyler ama kazancı ıyıdır

bkz ornek maslak Tosttunıng

http://scontent.cdninstagram.com/t51.2885-15/s480x480/e35/c131.0.487.487/14350652_1082647985187514_843129559405559808_n.jpg ?ig_cache_key=MTM1MjMzNzE3NTk1ODMxMTIyNQ%3D%3D.2.c

malesef dükkan açmayı pek düşünmüyorum , okul var çünkü sadece akşamları çalışabilirim. bu arada girip önce bi yerde çalışmayı ve tecrübe edinmeye karar verdim

rodya
05-01-2017, 12:38
ıslak tost diyip çıkıyorum konudan:)

canozgur106
05-01-2017, 12:58
Yaratıcı fikirler Mertcandan:) Sürekli takipteyim burayı

canozgur106
05-01-2017, 12:59
:@Mertcan :)

Sinan58
05-01-2017, 13:09
yani laf arasında öyle bir muhabbet geçmişti ne kadar doğru tabi ki bilemem de gece ikide üçte bile adamın önü full insan kaynıyor maşallah :)

Bir kere tutuldumu gerisi geliyor galiba :D