PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Antifiriz yoksa ne yapılmalı

Drive Fast
06-01-2017, 20:03
Merhabalar, bugün halletmeyi unuttum arabada antifiriz olup olmadığından emin değilim antifiriz vardi ama radyatör biraz su kaçırıyordu bende sürekli normal su ekledim sonra antifiriz koymayi unuttum şimdi ne yapabilirim arabayı çıkartamıyorumda :(

Seyfettin777
06-01-2017, 20:07
Yani donmasın diye diyorsanız suyu tamamen boşaltmaktan başka çare yok, veya boşaltıp üstüne antifriz eklemek gerek malesef.
Çok mu su eklediniz üstüne? Belki biraz kaldıysa idare eder.

ufuksaracci
06-01-2017, 20:19
İdareten alkol koyabilirsin herhalde çünkü antifrizde alkol türevi

Drive Fast
06-01-2017, 20:45
donamsından korkuyorum suanda ağzına kadar dolu bide su kaçıran yer onarıldı şuanda herşey sağlam şimdi suyu nasıl boşaltabilirm

hddsheriff
06-01-2017, 20:51
donamsından korkuyorum suanda ağzına kadar dolu bide su kaçıran yer onarıldı şuanda herşey sağlam şimdi suyu nasıl boşaltabilirm

Suyu eklediğin bidonun bir kaç yerinde hortumlar var onlardan birini çıkart arabayı çalıştır , su boşalacaktır sonra antifreeze ekle.

Drive Fast
06-01-2017, 20:52
Suyu eklediğin bidonun bir kaç yerinde hortumlar var onlardan birini çıkart arabayı çalıştır , su boşalacaktır sonra antifreeze ekle.

motoru yakmayalım? :D

Drive Fast
06-01-2017, 20:54
Yani donmasın diye diyorsanız suyu tamamen boşaltmaktan başka çare yok, veya boşaltıp üstüne antifriz eklemek gerek malesef.
Çok mu su eklediniz üstüne? Belki biraz kaldıysa idare eder.

yani kaçağı fark ettiğimde radyatörün çeyreği boştu çeyreği kadar su ekledim sonra azar azar bi kaç kere daha eklemiştim

hddsheriff
06-01-2017, 20:56
motoru yakmayalım? :D

Birşey olmaz , su ile devam edersen en iyi ihtimalle su tapanların patlar karar senin.

Drive Fast
06-01-2017, 21:10
Birşey olmaz , su ile devam edersen en iyi ihtimalle su tapanların patlar karar senin.

Ben bi aşağıya inip bakayim yoksa uğraşacam

Ucanadamyoktur
06-01-2017, 21:36
Radyatörün altında vana olması lazım en azından benim corollada böyle orayı açıp bi miktar boşaltın 1 litre civarında antrfirz koyun sistemin havasını alıp tekrar kapatıp devam edin bence.

Seyfettin777
06-01-2017, 22:14
Abi koruyacak kadar antifriz kaldığını sanmıyorum.
Taşırma kabına gelen hortumu söküp su bitene kadar çalıştırıyorlar su biter bitmez kapatırsan sorun yaşatacağını düşünmüyorum.
Eğer suyu boşaltmaktan çekindiysen aracı sık sık çalıştırman gerekir, veya kapalı bir otoparka falan koyabilirsin.

EREN34
06-01-2017, 23:01
Radyatör hortumlarını sık, bir buzlanma sertleşme var mı?

Yoksa güzel. su sisteminden herhangi bir yerden suyu biraz tahliye edip antifrizi kpyarsın

Drive Fast
07-01-2017, 00:44
Onerileriniz için teşekkürler arkadaşlar suya bi parmak atip dilimle tadina baktım antifiriz var zaten su yeşil arabanin kafasini guneye verdim onunde duvar var ruzgarda almiyor bu gecelik idare eder insallah zaten yarın goturecem baktiracam

Ucanadamyoktur
07-01-2017, 01:18
Onerileriniz için teşekkürler arkadaşlar suya bi parmak atip dilimle tadina baktım antifiriz var zaten su yeşil arabanin kafasini guneye verdim onunde duvar var ruzgarda almiyor bu gecelik idare eder insallah zaten yarın goturecem baktiracam

Antfirizinizi bence değiştirin yeşil yerine kırmızı antfirizden kullanın derim.

hddsheriff
07-01-2017, 01:57

Kımızı antifrizin açıcı özelliği var arkadaşın aracında sıkıntı çıkabilir

Drive Fast
07-01-2017, 04:22
Saat 4te baktım ne borularda nede radyatör içinde buz yok sabah karşı hava don yapmazsa sıkıntı yok hadi bakalım :)

Seyfettin777
07-01-2017, 14:23
Yine de yerinde olsam çalıştırıp biraz ısıtırdım abi, gece hava ciddi soğuyacak sanırım...

Strich Acht
07-01-2017, 14:25
araba e39 mu ?

Drive Fast
07-01-2017, 17:47
araba e39 mu ?

aracım hyundai elantra e39 yaza inşallah :)

Drive Fast
07-01-2017, 17:48
Yine de yerinde olsam çalıştırıp biraz ısıtırdım abi, gece hava ciddi soğuyacak sanırım...

sağolasın ısıtıcam bu gece dediğin gibi bu gece sıkıntı ne olur ne olmaz

Sert@ç
07-01-2017, 17:52

Neye göre yeşil yerine kırmızı koyun gibi fikir oluştu acaba ?
Üreticiler bu renkleri zevklere göre değil hortumlara contalara göre üretir yeşil yerine kırmızı koysa belkide contayı eritcek hortumu patlatcak ?

Drive Fast
07-01-2017, 18:01
Üreticiler bu renkleri zevklere göre değil hortumlara contalara göre üretir yeşil yerine kırmızı koysa belkide contayı eritcek hortumu patlatcak ?

evet onu bende duymuştum antifiriz yanlış konulursa hortumları patlatır diye tam olarak nedir bu renk olayı

Seyfettin777
07-01-2017, 18:07
Kırmızı olan biraz daha uzun ömürlü ve anti-pas anti-kireç özellikleri bakımından yeni nesil araçlarda kullanım için daha uygun, organik diyorlar kırmızı olana aynı zamanda.
Havayla temas edince donuyor, sızıntı gibi durumlarda daha iyi.
Ama eski tip antifriz kullanan, paraflu kullanan araçlarda kapak contası, hortumlar ve radyatör gibi açılmaması gereken yerler de açabiliyorlarmış, hiç görmedim fakat bildiğim kadarı böyle, bence kılavuz ne tavsiye ediyor ise onu kullanın.

Sert@ç
07-01-2017, 18:14
evet onu bende duymuştum antifiriz yanlış konulursa hortumları patlatır diye tam olarak nedir bu renk olayı

Antifreezler çok farklı renklerde markaların üretim çeşitlerine göre değişir
Misal vag grubu kırmızı/pembe mercedes bmw ise mavi kullanır
Gm yani chevy üst modellerde yeşil tercih eder

Yani öyle zevke göre seçilmez veya kırmızı daha iyi mavi daha iyi diye birşey yoktur
Motorun içindeki metali aşındırma hortumlar vs bu renklere göre yapılmıştır

Kırmızı olan biraz daha uzun ömürlü ve anti-pas anti-kireç özellikleri bakımından yeni nesil araçlarda kullanım için daha uygun, organik diyorlar kırmızı olana aynı zamanda.
Havayla temas edince donuyor, sızıntı gibi durumlarda daha iyi.
Ama eski tip antifriz kullanan, paraflu kullanan araçlarda kapak contası, hortumlar ve radyatör gibi açılmaması gereken yerler de açabiliyorlarmış, hiç görmedim fakat bildiğim kadarı böyle, bence kılavuz ne tavsiye ediyor ise onu kullanın.

Bahsettiğiniz bütün özellikler kulaktan eski söylentilerdir

Ucanadamyoktur
07-01-2017, 18:24

Kırmızı antfirizin paslanmamaya yönelik bir özelliği var diye biliyorum aracın soğutma sisteminde şu anda ağırlıklı su dolaşıp paslanmaya meyilli olabileceği için önermiştim ama söylediğiniz taraftan bakmamıştım düzeltip uyardığınız için teşekkürler.

Castrol mobil vs markalarının sitelerine girip aracınız için hangi antifrizin kullanılacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kadyr
07-01-2017, 18:24
Ozaman en guzeli klavuzda yazan antifriz i kullanmak. Turk milleti olarak kullanma klavuzuna bakmayi sevmiyoruz bilmiyoruz.

Sert@ç
07-01-2017, 19:06
Kırmızı antfirizin paslanmamaya yönelik bir özelliği var diye biliyorum aracın soğutma sisteminde şu anda ağırlıklı su dolaşıp paslanmaya meyilli olabileceği için önermiştim ama söylediğiniz taraftan bakmamıştım düzeltip uyardığınız için teşekkürler.

Castrol mobil vs markalarının sitelerine girip aracınız için hangi antifrizin kullanılacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bütün antifreezeler paslanmayı önler ancak yanlış renk kullanımında paslanma yerine metal parçaları aşındırma vs yapabilir...

Alttaki sayfada yeterli bilgiler verilmiş
Renklerine ve Ozelliklerine Gore Antifriz Secimi - Blog | 2. El Aracla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey | ikinciyeni.com (https://www.ikinciyeni.com/blog/oto-hayat-detay/renklerine-ve-ozelliklerine-gore-antifriz-secimi)

Seyfettin777
07-01-2017, 19:51
Sert@ç
Dediğim gibi abi hiç canlısını görmedim hep böyle söylenegelir, kılavuza uymak en mantıklısı.
Bilgiler için teşekkür ederim.
#27 numaralı mesajında her şeyi özetlemişsin.:)

Strich Acht
07-01-2017, 23:42
E39 icin tarif edecektim ondan sordum.
Sizin aracta da muhtemelen vardir.
Radyator veya hortumlarin uzerinde hava alma tipasi varsa araci calistirip radyator kapagini ve tipayi acarsaniz tipadan bir yandan bosalirken dolum agzindan azar azar eklerseniz komple bosaltmaya gerek kalmadan halledebirsiniz.

erkancansiz
21-01-2017, 20:50
Komple suyu boşaltılması kesin çözüm. Antifirz alınca koyar suyu devam edersiniz

-Günalp-
21-01-2017, 21:38

Yani öyle zevke göre seçilmez veya kırmızı daha iyi mavi daha iyi diye birşey yoktur

Aynen sertaç dediğin gibi. İşin üzücü tarafı ustayım diye geçinen insanlar bile bu ayrımların farkında değil. Bmw aracımı bakıma bırakmıştım, kırmızı antfrz koymuşlar. Boşaltırmıştım ve mavi koydurdum. Usta gülüyor falan, anlatıyorum detayı ısrarla anlamıyor, bişi olmaz boşa değiştirttin diyor. He he diyip geçtim. Yapacak bişi yok:))

Yiğit G.
21-01-2018, 01:36
Beyler istanbul soğugu için kaç litre koymak lazım antifirizi ? 5 litre alıyor 1 litre koysam yeter mi ? 5 te 1 yani.. İstanbul dısına cıkmıyorum yani -5 korusa yeter herlade ? Birde 5-6 aydır antifiriz yok bir çürüme falan olmaz dimi radyatör de ? Son olarak bmw mini vs mavi kullanıyor yani kırmızı organic alsam sorun olmaz herlade ? Niye soruyorum hepsiburada dan alıcam mobil antfreeze ultra ama ne renk bilmiyorum yazmıyor...

Sert@ç
21-01-2018, 03:21
Beyler istanbul soğugu için kaç litre koymak lazım antifirizi ? 5 litre alıyor 1 litre koysam yeter mi ? 5 te 1 yani.. İstanbul dısına cıkmıyorum yani -5 korusa yeter herlade ? Birde 5-6 aydır antifiriz yok bir çürüme falan olmaz dimi radyatör de ? Son olarak bmw mini vs mavi kullanıyor yani kırmızı organic alsam sorun olmaz herlade ? Niye soruyorum hepsiburada dan alıcam mobil antfreeze ultra ama ne renk bilmiyorum yazmıyor...

5te 1 yeterli değil hava -5 derece olabilir ancak rüzgarla beraber -15leri rahatlıkla geçer
Mantık radyatörü ısısını düşüren hava gibi rüzgarla beraber ısı epey düşer

Bütün antifreezeler paslanmayı önler ancak yanlış renk kullanımında paslanma yerine metal parçaları aşındırma vs yapabilir...

Alttaki sayfada yeterli bilgiler verilmiş
Renklerine ve Ozelliklerine Gore Antifriz Secimi - Blog | 2. El Aracla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey | ikinciyeni.com (https://www.ikinciyeni.com/blog/oto-hayat-detay/renklerine-ve-ozelliklerine-gore-antifriz-secimi)

Yiğit G.
21-01-2018, 03:56
5te 1 yeterli değil hava -5 derece olabilir ancak rüzgarla beraber -15leri rahatlıkla geçer
Mantık radyatörü ısısını düşüren hava gibi rüzgarla beraber ısı epey düşer

-15 istanbul ömründe görmedi hissedilen bile sanmam hissedilen farklı birşey zaten donma noktası ile ilgisi yok bildiğim kadarı ile hissedilen denilen senin teninin hissettiği :) Hatta istanbulda motoru donduracak soguk bile görülmedi.. Belki 1800 lerdedir :) Ben 2001 den 2012 ye kadar hondama antifiriz koymadım istanbulda 1 kere bile zorluk yaşamadım bırak motorun donmasını.. Koyamadım çünkü benden önce de senelerce koymamışlardı koyarsam isveç peyniri gibi olacaktı heryeri :) O yüzden -5 -10 arası yeter diye düşünüyorum.Donmasından çok kurum murum çürüme vs de önemli.

RedCan
21-01-2018, 19:06
Benimde bir sorum olacak..

Opel aracımda mavi antifriz kullanıyorum. Antifirizi değiştirirken kalorifer peteği tıkandı sanırım. Kaloriferin üflemesi iyi fakat ısı derecesi düşük. Yani kalorifer az da olsa sıcak su gelebiliyor.

Kalorifer petek temizliği yapan makineler var. (klima gazı basan makineler gibi ) Tavsiye eder misiniz ? Sizce temizler mi ? Ankara'da işin ehli bir yer var mı ?

DOHC
21-01-2018, 22:58
Antifiriz olcme Cihazi GittiGidiyor'da 325494653 (https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/antifiriz-olcme-cihazi-325494653?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*634605280*35250001047*986483 18967*%7btype%7d*325494653*aud-393702509967:pla-372841436860&gclid=EAIaIQobChMIqpPg8_jp2AIVCUMZCh3Zvgp_EAQYASAB EgJ6I_D_BwE&gclsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0)

al bundan 1 tane ölç kaç C senin soğutma sıvısı

BurakSah
21-01-2018, 23:32
-15 istanbul ömründe görmedi hissedilen bile sanmam hissedilen farklı birşey zaten donma noktası ile ilgisi yok bildiğim kadarı ile hissedilen denilen senin teninin hissettiği :) Hatta istanbulda motoru donduracak soguk bile görülmedi.. Belki 1800 lerdedir :) Ben 2001 den 2012 ye kadar hondama antifiriz koymadım istanbulda 1 kere bile zorluk yaşamadım bırak motorun donmasını.. Koyamadım çünkü benden önce de senelerce koymamışlardı koyarsam isveç peyniri gibi olacaktı heryeri :) O yüzden -5 -10 arası yeter diye düşünüyorum.Donmasından çok kurum murum çürüme vs de önemli.

Maşallah benim içim rahat etmez antifriz olmadan. Gerçi bu sene kış gelmeyecek sanırum

Yiğit G.
22-01-2018, 14:51
suyun yarısını boşaltmıştım yazın sonra tekrar su eklemiştim , hepsini boşalttıgımı sanıyordum meger içinde baya antifriz kalmış.. Bugun antifirz koymaya gittim adam aletle ölçtü -15 gösterdi.. Bende koyma gerek yok dedim. -15 yeterli olur sanırsam..