PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karlı Havalarda Yollarda Çektiğimiz İşkencenin Sebebi Sorumsuz Arkadaşlar

GokhanRS
08-01-2017, 18:24
Arkadaşlar az çok beni tanıyanlarınız var, belediyemiş hükümetmiş eleştrilecek dendiği zaman gerekirse bayrağı en önde taşırım.

Ancak bugün haber izlerken yolda kalanlara mikrofon uzattılar, önüne gelen belediyeye sövüyor devlete sövüyor. Yok kürenmemiş yok tuz arabaları nerdeymiş v.s v.s

23 sene istanbulda yaşadım, sonra bi süre antalya, bu zaman zarfında dünyayıda gezdim, rusyasından ispanyası almanyası italyası veya ortadoğusu iranı v.s bu yılda balkanları geziyorum makedonya sırbistan v.s v.s

şirketimin geçici görevlendirmesiyle 2-3 sene kadar belgradda yaşayacağım sonra gene istanbula dönme ihtimalim yüksek. yani o çileleri bende çekeceğim döndüğümde.

şuan burada -15 hava var, 1 kere kar yağdı o kar zaten buz tuttu kalkmadı bir türlü, ancak 1 tane araba yolda kalmıyor. yollar hiç kapanmıyor. öyle belediyenin devletin hizmeti filanlada değil. zaten tüm arabalarda kar lastiği ve kış lastiği var. Dolayısı ilede arabalar zaten karı parçalıyor otomatik olarak.

Burada ve gezdiğim çoğu ülkede ekim kasım aylarında (o ülkede kar yağmasa bile) kış lastiği takmak mecburidir. Hatta yakalanırsanız 2 takım lastik devlete hediye edersiniz, 1 takım kendinize alır aracı öyle çıkarabilirsiniz ki toplamda 12 adet lastik parası cebinizden çıkar.

Türkiye de ise sadece ticari araçlara lastik takmaz ise 600 tl bir cezası var. Binek araç sahipleri yine sorumsuzca kış lastiği olmadan yollara çıkıyorlar ve ondan sonra devlet nerde belediye nerde diye yükleniyorlar ver yansın ediyorlar.

Ülkemde yolculuk ederken benim arabam yolda kalmaz çünkü kış lastiksiz yola çıkmam, ama önümdeki totoş kalınca bir küfür etmeye başlıyorum, çünkü benim hakkım o yolda gitmek kış lastiğim olduğu için, kış lastiği takmayıp yolda kalanlar benim yolumu kapatırsa sövmekte hakkım.

bence devletin bu konuda en büyük hatası kar küremek yada tuzlama v.s değil, kış lastiğini tüm araçlara mecburi yapmaması ve gereken ağır cezaları vermemesidir.

Bu sorumsuz kış lastiksiz yollara çıkıp trafiği felç edip ondan sonra auuu diye uluyanlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

MCN21
08-01-2017, 18:30
Coguna katiliyorum. Kis lastigi mecburi olmali ama trafik herhangi bir kontrol yapmiyor ki bunu yapsin. İnsanlar zaten sorumsuz. Kar yagsa arabani birak desen yeri yerinden oynatir ben her yere giderim egosunda.

Devletin bu yagista cok yetersiz kaldigini dusunuyorum. Haftalardir sagda solda bekleyen yol acma araclari ortaliktan neden kayboldu merak ediyorum :)

Grimlord
08-01-2017, 18:31
Fiorinolu bi dayıya sordular kış lastiğiniz var mı diye, adam " araba eyi eyi, çıkar yohuşu " diyor. Kış lastiğinden önce beyin nakli olması gerekiyor bence.

onursumer
08-01-2017, 18:34
şu 2-3 gunde yolda kalıcak kar yoktu kesinlikle , kar yağmaya başladığından beridir işe arabayla gidip geliyorum on tamponun surttuğu kadar derin kar dahil

hazırlıklı çıkan birinin istanbul şartlarında ana yollarda vs kalma ihtimali yok , bazı ara yollar yokuşlar vs olabilir ama ona gore hareket etmek gerek zaten

300E
08-01-2017, 18:55
Bizim insanımız sever 150.000 TL lik passata binip 1500 TL ye lastik almamayı.

izmirlicem
08-01-2017, 18:57
Önden çeker araçlara ön iki teker şehir içinde zorunlu olmalı arkadan itişlere ise 4 tekere zorunlu olmalı bence

kurtbil
08-01-2017, 18:58
Bencil ve eğitimsiz bir toplum var. Adam kendi lastik almaz yolda kalır, lastiği olup yoluna gidecek olana da mani olur. Kışlık lastiğini sadece kar yağınca takılan bir şey sanan, sadece gaza ve frene basıp araba kullanan bir topluluk her kış aynı çileyi çektiriyor insanlara. Belediye işini yapsa da yapmasa da mutlaka bu durum yaşanıyor. Yaptırımlar sert olmadığı sürece de hiç bir şey değişmez.

Birkan61
08-01-2017, 18:58
Aga istanbulda iş yok

Cuma günü ankaradan geldim istanbula
Dün istanbul - bilecik gittim
Bugün geri geldim

Bolu düzce sakarya izmit tarafı gayet güzel tuzlanıyor karlar temizleniyor

istanbulda sadece viaportun orda 1 kez kar küremeye denk geldim :) istanbula girince perişanlık başlıyor

ha birde metrobüs yolunu gördüm

göööya batı kıskanıyor bizi

insanlarımızda çok bilinçsiz, üstüne birde böyle olunca bırakın yolda kalmayı ayakta kalmak hayatta durmak bile şans

Cihan-DMC
08-01-2017, 20:28
Önden çeker araçlara ön iki teker şehir içinde zorunlu olmalı arkadan itişlere ise 4 tekere zorunlu olmalı bence

Neden sadece on iki teker olsun ki, araba gidecekti durmayacak mi? Fren mesafesinide hesaba katin.

imprezaWRC
08-01-2017, 20:32
Ana yollar açık, ara sokaklar kapalı olunca, kış lastiği kullanmayanlarda zincir takıp zincir parçalanıncaya kadar geziniyor. Sırf bu tembel sürücüler yüzünden bir sefer lastiği yarmıştım. Üstelik lastik ile toplasan 500km bile yapmamıştım; kimse tek yeni lastik vermediği gibi aldığım modelden de piyasada kalmamıştı. Haliyle, hiç istemeyerek sıcak yama yaptırmıştım. O yama 3 sene sorun çıkarmamıştı. Sonrada zaten lastiklerle beraber otomobili satmıştım.

Karlar eridikten sonra yollardaki mevcut göktaşı kraterlerine yepyeni kraterler de eklenecek. Kimbilir yeni kraterleri ne zaman düzeltirler. Hoş, yağışsız günde iş yapmayıp tamda yağışlar başladığında ve sıcaklık düştüğünde gidip alt geçit boyamayı biliyorlar ama iş asfalta gelince ortada kimse yok.

phoenixs
08-01-2017, 20:32
Bugün Kayseri den Ankara ya geldim.Kayseri den 30 km çıktıktan sonra tırın bitanesi rampa da kalmış yazlık lastiği olduğu için 1 saat yolun açılmasını bekledik diğer tır şoförleri dövecekti şoförü kesinlikle katılıyorum insanlar bilinçsiz
.

Kendi babam da yıllardır şoför sol şeride geçiyor bazen 80-90 la gidiyor hemen kızıyorum ne işin var senin sol şeritte bu hızla diyorum adam eski kafa anlamıyor laftan o yüzden belli yaşın üzerindeki sürücüler beni deli ediyor

Evrenoz
08-01-2017, 20:44
Bize bir şey olmaz, ben çok iyi şöförüm, ben yolda kalmam..

Zihniyet bu.. Üniversite bitireninde de bu, ilkokul bitirmeyeninde de.. Ailemden bile bu zihniyette olan kişiler var. Basmıyor kafaları, idrak edemiyorlar konuyu.. Almıyor musun kış lastiği, kabul alma. Ama almıyorsan da ( bütün kış takılı olmalı, kar haricinde de güvenlik için olmazsa olmaz olmalı o ayrı konu ) bari karlı günlerde ( ki İstanbul için max 1 hafta ) otur kıçının üzerine, çıkma evinden..

Yok laf anlamıyorlar.. Ondan sonra vay belediye tuzlama yapmadı..
Belediyenin, devletin kabahati varsa o da şu kış lastiği adlı mereti bisikletten tıra zorunlu kılmamak olur. Ötesi hikaye..

Yigit-Y
08-01-2017, 20:51
Kışlık lastiği sıfır araçlarla beraber zorunlu satılması gerek

o zaman takarlar :D

zx6r
08-01-2017, 20:56
Aklımdan geçenleri yazmıssınız söylenecek söz yok , tamamen katılıyorum

grkm
08-01-2017, 21:05
Sorun önlemini almayan halkımızda. Benzer örnekleri pek çok yerde yaşandı yaşanıyor.

Bu iş araba değil, lastik hiç değil genel kültürde. Temelimizde bir hata var ki bu kadar yanlış silsilesi başka türlü gelişemez, geliştikçe de büyüyemez. Nereden baksan toplumun yaşayış biçimi ofsayt.

Bi daha düşün...

https://www.youtube.com/watch?v=K7xXDMkVFlE

bhb
08-01-2017, 21:05
- kaç gün kar yağıyo ki KAR lastiği boşa masraf,
- benim jip çift çeker gardaş gar lastiğine gerek yok,

yiiter
08-01-2017, 21:14
4X4 araç yaz lastığı ile heryere cıkarız nihayietinde 4X4 demi lastik tutunmasada cıkarız cunku arabada cevsen kapının ustunde besmele yazıyor

Ülkemizde zeka göstergesi veya beyin kullanım oranı oldukça düşük üzülüyorum kahroluyorum ama dogrusunu soyledıgımde aldıgım tepkıler beter ol dahada ugras pıslik herif deyip 4 kış lastıgı olan arabamla yanından tapa gaz devam edıyorum belki anlar diye

kalipson
08-01-2017, 21:26
Lastiğe gelene kadar daha neler var neler...

Önce, normal ve güneşli bir havada yollarda gezen araçların kaçının temiz olduğuna bi bakın anlarsınız. :)

Shadow_Dancer
08-01-2017, 21:44
Dün evimin önünde bi Hyundai Tucson havuzlu kavşaga çıktı :) Böyle bi olaya gülüyorum çünkü içinden inen dayı 'milletin dedigi gaddar varmış beş guruş etmez avradını sevdigimin arabası diyerek indi.. Dedim dayı 19 lastik var arabada kış lastiginde yok, yerler cam gibi kayman normal. '4 çeker dediler yeenim ona güvendikte aldık; ben bilmem 19*20 dedi :)

emir91
08-01-2017, 21:45
Kış lastiğini zorunlu yapmaları lazım saçma sapan yok app yok cam filmi onlar ile uğraşacaklarına bunu denetlesinler

huseyinturk
08-01-2017, 21:49
Sarı iettlere, metrobüslere dikkat edin hiçbirinde kar lastiği yok. Ticariaraçlara zorunlu ama önce resmi kurumlar uysun buna. Zorunlu olmalı evet ama continin michelin gibi bir çok iyi markanın 4 mevsim lastiği çin işi kış lastiklerinden iyi iş yapıyor. Önce bu dandik lastiklerin piyasadan kalkması lazım

fthdrn
08-01-2017, 21:51
Vallahi babam sağolsun kış lastiğini koymuştu geçen ay arabaya. 200 bin liralık xdrivelerin patinaja düştüğü rampalarda cengiz kurtoğlu- ela gözlerin dinleyerek çıkıyordum. Onlarda rezilliklerine yanıyorlardı. İnsanın kendini geliştirmesi gerekiyor. 200 liralık arabaya biner ama 1000 tlyi çok görür sonra kayar duvara kaldırıma vurur lastik parasının 10 katı masrafı olur. Karda arabayı çıkartacaksan ya sürmesini bileceksin yada çıkartmayacaksın bu kadar basit.

mhuratboz
08-01-2017, 21:54
Geçen Sene Kar Yere Düşer Düşmez Hemen Soluğu Lastikçi'de Aldım.Taktırdım.Faydasını Görmedim mi! Tabi ki Gördüm.Bu Sene Almadım.Araba Yatıyor 2 Gündür.Ne Gerek Var Kendimi Ve Başkalarını Riske Etmeye.Sokakta Kar Baya Var Eriyene Kadar Çıkarmaya Niyetim Yok.Akşamları İnip Çalıştırıyorum O Kadar.Kendi Kendime Düşünüyorum Ulan Bi Sen Ekstik'tin Trafikte Otur Oturduğun Yerde.

Octane
08-01-2017, 21:56
Valla bizim ev yokuşun tepesi. Sadece tanesi 130 150tlye kışlık lastik alıp alt sınıf yarisimle 4 tekeri boşa dönen x6ların range roverların arasından tırmanmak paha biçilemez.

Batum
08-01-2017, 21:58
Kış lastiği şart.! yoksa eniyi arabanla rezil oluyosun patinajlarla hiç ferek yok, 5 sene önce tanıştım kış lastiğini ve faydasını iyi bilirim olmazsa olmazımdır, ama oda tabi biyere kadar buzda yine gidilmiyor.

Octane
08-01-2017, 22:02
Sarı iettlere, metrobüslere dikkat edin hiçbirinde kar lastiği yok. Ticariaraçlara zorunlu ama önce resmi kurumlar uysun buna. Zorunlu olmalı evet ama continin michelin gibi bir çok iyi markanın 4 mevsim lastiği çin işi kış lastiklerinden iyi iş yapıyor. Önce bu dandik lastiklerin piyasadan kalkması lazım

Öyle dememek lazım, petlasla da incekte gezdim kumhoyla da. Hatta kumho izen serisi continentaldan daha iyi diyebilirim ikisini de kullanmış biri olarak.

Ama benim zamanında meganeımda vredestein snowtrac diye bi lastiği vardı, nerden gelmiş lastikçiye hiç bilemedim. Ben öyle kar lastiği görmemiştim. Quattro gibiydi subaru gibiydi kötü megane 2. Viraja falan giriyordum yani karın içinde. Olsa da bidaha yesek.

Quantum
08-01-2017, 22:33
Polis kontrolü diye bir şeyi kabul etmiyorum ben. İlla milletin başında çoban mı olması lazım. Omuzlarının üzerindeki ne saksı mı. Çalıştırsın beynini, evcil hayvan gibi yaşamasınlar insan olmanın gereğini yerine getirip düşünsünler.
Evli oldukları halde çüklerinin derdine düşüp metreslerine para yedireceklerine, başkasının aracına vurmayayım diye, aracım yolda kalırsa trafiği kitlenmeyeyim diye bir takım kış lastiği alsınlar.

Bir Türküz şöyleyiz böyleyiz diyoruz ya.
Yalan.
Bi nane olmaz bizden.
Sığır geldik sığır gideriz bu dünyadan.

phantom
08-01-2017, 22:35
200 bin liralık xdrivelerin patinaja düştüğü rampalarda cengiz kurtoğlu- ela gözlerin dinleyerek çıkıyordum.

ohahahahahahahhh
nasıl bi traction bu
yemişim xdrive bilmemne fatihhhhhhh
cengiz'in ağırlığıyla her türlü basar çıkarsınızz
:hihih:

Caesar
08-01-2017, 22:42
Her be kadar %99.9 haklı olsanızda araba alırken %85 vergi alan devletin helikopterle kurtarması gerektiğini düşünüyorum arabayı bırakın kar lastiği almayı lastiksiz dahi olsa bu şekilde düşünüyorum. 4 lastikten kaçıp 12 lastik aliyor demişsiniz adam 1 araba alırken 2 araba da devlete aliyor bu ne olacak:)

Yani parasını baştan verdim ömürlük kış lastiği aldım dese bence haklı ama bu açıdan bakmıyorsak olaya %100 siz haklısınız.

arda35
08-01-2017, 22:44
İstanbul ve Ankara'da binek otomobillere de zorunlu değil mi kış lastiği?
Polisler çıkacak, yolda kalan kaç tane yaz lastikli araç varsa sıradan yapıştıracak kallavi cezayı.

Ben de hevesleniyorum alayım diye bazen. Fakat toplamda 2-3 gün ancak ihtiyacım olur herhalde :) Evka3 gibi yüksek bi yerde otursaydım alırdım ama.

denizhandinc
08-01-2017, 22:51
Kardesim ben kıs lastigimle cuma gecesi leventten halkalıya tem üzerinden Allah yukarda sahit 7 saatte geldim. Kıs lastigi zorunlu olmalı o konuda hem fikiriz ama ben vergimi kurusu kurusuna ödüyorsam devlet o koskoca uluslararası yolu tuzlamak zorundadır. Yolda gidemeyen araclar yüzünden cakılıp kaldıgım bi anda arabadan inip yanımdan gecen solüsyon kamyonunu süren dayıya niye atarak gitmiyosun dedim herif bana talimat gelmedi dedi. Güler misin aglar mısın? Bide utanmadan mobil büfe koymuslar. Sen yolu ac kimse yolda yemege vs. muhtac kalmaz zaten

hddsheriff
08-01-2017, 22:52
İstanbul ve Ankara'da binek otomobillere de zorunlu değil mi kış lastiği?
Polisler çıkacak, yolda kalan kaç tane yaz lastikli araç varsa sıradan yapıştıracak kallavi cezayı.

Ben de hevesleniyorum alayım diye bazen. Fakat toplamda 2-3 gün ancak ihtiyacım olur herhalde :) Evka3 gibi yüksek bi yerde otursaydım alırdım ama.

İşte asıl hata bu kış lastiği 7 derecenin altında ki havalarda işe yarıyor , illa kar yapması gerekmiyor anlayacağınız

fthdrn
08-01-2017, 22:54
ohahahahahahahhh
nasıl bi traction bu
yemişim xdrive bilmemne fatihhhhhhh
cengiz'in ağırlığıyla her türlü basar çıkarsınızz
:hihih:

:):) xdrive yok muska var abii :D

golgeoyunu03
08-01-2017, 22:54
Vallahi babam sağolsun kış lastiğini koymuştu geçen ay arabaya. 200 bin liralık xdrivelerin patinaja düştüğü rampalarda cengiz kurtoğlu- ela gözlerin dinleyerek çıkıyordum. Onlarda rezilliklerine yanıyorlardı. İnsanın kendini geliştirmesi gerekiyor. 200 liralık arabaya biner ama 1000 tlyi çok görür sonra kayar duvara kaldırıma vurur lastik parasının 10 katı masrafı olur. Karda arabayı çıkartacaksan ya sürmesini bileceksin yada çıkartmayacaksın bu kadar basit.

Kış lastiksiz karda araba sürme diye mantığı kaldırmak lazım önce insanlarımızdan.. Yanlış anlamayın bu sorunların tek sebebi bu mantıktır.

arda35
08-01-2017, 22:56
İşte asıl hata bu kış lastiği 7 derecenin altında ki havalarda işe yarıyor , illa kar yapması gerekmiyor anlayacağınız

İşte tam da o yüzden gereksiz buralarda. Ortalama sıcaklık 7 üstünde her daim. Önümüzdeki hafta için bir tek Ptesi ve Salı 5 derece gösteriyor mesela. Sonraki günler 9, 11, 12 diye gidiyor.

fthdrn
08-01-2017, 22:58
Kış lastiksiz karda araba sürme diye mantığı kaldırmak lazım önce insanlarımızdan.. Yanlış anlamayın bu sorunların tek sebebi bu mantıktır.
Bu mantıktır derken hangi mantıktan söz ettiniz anlamadım ?
Kar üzerinde araç sürme kabileyetinden bahsettim ben. gerekli techizatın yoksa karda araba süremiyorsan yola çıkıp insanların yolunu kapatıp zor durumda bırakmaktan bahsediyorum.

golgeoyunu03
08-01-2017, 22:59
Bu mantıktır derken hangi mantıktan söz ettiniz anlamadım ?
Kar üzerinde araç sürme kabileyetinden bahsettim ben. gerekli techizatın yoksa karda araba süremiyorsan yola çıkıp insanların yolunu kapatıp zor durumda bırakmaktan bahsediyorum.

Lastiksiz karda sürmek olarak anladım, dediklerinizde haklısınız.

8.000rpm
08-01-2017, 23:04
Ana haberde gördüm bugün
Temde kar sebebiyle arabasını yol kenarına terk edipçyürüywn aonra da arabasını almaya gelenlerin klasik haberi vardı
Adam rahat rahat söylüyor , aldım ama takmamıştım
Bi tanesi de diyor , arabayı yeni aldım abi..
Ulan cam filmi mi soruyolar sana da polise ağlar gibi cevap veriyosun..
Bu arada bu sözkonusu lastikler kar lastiği değil , sana yağı veya selpak gibi adı kaldı meretin
Bu lastikler kış lastiği ve sıcaklık belli derecenin altına düştüğünde kauçuğu özelliğini yitirmiyor , sertleşmiyor ve tutunmaya devam edebiliyor. Standart lastikler düşük derecelerde sertleşir ve fonksiyonunu kaybeder
Ha tabi kış lastikleri sırt desenleri sayesinde karda avantaj sağlıyor orası da kesin

Şart mı
Evet bence sonuna kadar şart

Michelin , petlas ve şu anda da lassa kullanıyorum , çok ama çok faydalı bir icat bu kışlıklar :)
Biz başımız belaya girmeden tedbire lüzum görmeyen milletiz
Hiçbirşey değişmez isterse polis indirsin arabadan dövsün
Sende vardır , başkasında yoktur , kayar yolu kapatır , ya da allah korusun kayar gelir sana tıklar..

Yahu muayeneye gideceği zaman sağdan soldan emanet yangın söndürücü alan ve bundan da rahatsız olmayan bir milletiz
Sonra başına bişey gelir allah korusun , kimse yardım edemez çünkü herkes aynı mantıkta , kimsede söndürücü yok..

hddsheriff
08-01-2017, 23:23
İşte tam da o yüzden gereksiz buralarda. Ortalama sıcaklık 7 üstünde her daim. Önümüzdeki hafta için bir tek Ptesi ve Salı 5 derece gösteriyor mesela. Sonraki günler 9, 11, 12 diye gidiyor.

Şahsına yazmadım ama İstanbul'da 100 kişiye sorsan 95 tanesi karda işe yaradığını söyler 7 dereceden haberi bile yoktur

McKrop
08-01-2017, 23:35
Bizim ülkenin hangi derdine derman bulucaz ki? sis farı yakmakla karda gidilmiyor... bilinçsizlik, eğitimsizlik diz boyu canım Türkiyem

8.000rpm
08-01-2017, 23:36
Milletin anlamadığı şey , o altındaki araba 5.000 liralık enkaz da olsa 500.000 eur'luk super sport da olsa dört tane avuç içi kadar kauçukla yere basıyorsun
Gel de o kauçuğa önem verme hadi :)

McKrop
08-01-2017, 23:37
Şahsına yazmadım ama İstanbul'da 100 kişiye sorsan 95 tanesi karda işe yaradığını söyler 7 dereceden haberi bile yoktur

hava sıcaklığının değil asfalt sıcaklığının değeri önemli hava 7 derece olsa bile asfalt 2 derece olabiliyor. Lütfen dikkat

arabasızadam
08-01-2017, 23:40
Konu açılmışken bende aklımdaki soruyu sorıyım ,kış lastiği ile kar lastiği aynımıdır ?

8.000rpm
08-01-2017, 23:44
Değildir
Kar lastikleri nispeten dar tabanlı ve çivili olmasa bile ciddi tırnaklıdır ve karlı buzlu yollar haricinde yol tutmaz
Kış lastiği ise biraz daha yumuşak zeminlerde tutunabilmesi için farklı desenli ve en önemlisi düşük sıcaklıkta hamurunun sertleşip özelliğini yitirmediği lastiklerdir

GokhanRS
09-01-2017, 00:45
Kış lastiği İstanbul gibi şehirlerde yeterli zaten kalın desenleri sayesinde karda bile tutunuyor. Rusyada filan çivili kullanıyorlar ancak kuru yolda mantıksız.

İstanbul ankara genel olarak kış lastiği yeterli, sadece kar olarak düşünmeyin, yağmurda ani fren yapınca hayatınızı yada çarpacağınızın hayatını kurtarır.

Caesar
09-01-2017, 00:48
Birde devlet ne için var önce bunu bir sorgulamalı ve doğru cevabı bulmalıyız. Zaten herkes kendisini bilinçli bir şekilde yönetebilseydi devlet diye birşey olmasına gerek olmazdı değil mi? Devlet bilinçsizler bilinçlilere yük olmasın diye var.

Saçma gelecek ama gerçekten böyle bir kısım bir kısmı zorlamasın diye var. Nedir bu kısım? Kural tanımazlara karşı normal insanlar.

Biri hakkını gaspetmesin diye devlet var.
Biri yolda karını becermesin diye devlet var.
Biri elindeki eve köye çökmesin diye devlet var.

Yani kötü insanları durdurabilmek için belirli nufusa sahip insan topluluklarının koydukları kurallara yasa ve bu yasaları hepimiz yönetemeyiz bari bir kaçımız yönetsin yoksa boku çıkar diye seçtikleri insanlara da devleti yönetenler demişler. Buradan anlaşıldığı üzere devlet içerisinde yaşayan düzgün insanların birleşerek korunmaları için oluşturulmuş bir olgu.

E herkes kış lastiği takacaksa yolları tuzlamanın bir anlamı kalmaz. Yol neden yuzlanıyor hiç düşündünüz mü? Kural bilmez öküzler kural bilenleri öldürmesinler diye tuzlanıyor.

Eğer o yol yuzlanmıyorsa o devletin ben ....

Nokta.

Adamın arabası vardır almıştır geçen sene sonra zor duruma düşmüştür çekmiştir kenara. Satmak istemiyordur düzeltcem durumu diyordur akşamına cocuğu ateşlenir bir hışımla atlar arabaya fırlar yola...

Kar geleceğini duyan genç adam "ohh çekeyim arabayı garaja 1 ay çıkarmayım" diye evde oturuyordur bir telefon gelir "aşkım neredesin 3 kişi tarafından taciz ediliyorum" ses gelir fırlar yola.

Akşama kar yağacaktır sabahtan kış lastiği takmak için çıkarsın yola bi telefon gelir annen hastanede dönersin hemen fırlarsın hastaneye...

Daha çook neden sayılır. Keyfe kederde yapan olur yapmayanda. Ama bu lastiğin zaten belirli yüzdelerde kişilerin takmayacağını bilirsin kim bilir? devlet bilir? çünkü her sene yaşar bu durumu. Buna önlem almıyorsa.... ???

GokhanRS
09-01-2017, 00:59
Dostum yol tuzlanmalı o ayrı konu, ama kış lastiğide zorunlu olmalı, kış lastiği sadece kar için değil. Yağmurda ani fren yaptığında arkandaki adam kış lastiği kullanmıyorsa sana çarpar.
Kaldı ki kış lastiği zorunluluğuda yine devletin işi, devlet zorunlu yapmalı denetlemelide.

Ancak yıl olmuş 2017, halâ kış lastiği için devletin yaptırımını bekleyenlere de kızıyorum ben. Bu kadarda cahil olmamalı ülkemiz. Baştakiler şerefsiz bile olsa, ben önümde kış lastiği olmadığı için adam kaldığında devlete gücüm yetmez, iner o adama küfür ederim

Caesar
09-01-2017, 01:05
Dostum yol tuzlanmalı o ayrı konu, ama kış lastiğide zorunlu olmalı, kış lastiği sadece kar için değil. Yağmurda ani fren yaptığında arkandaki adam kış lastiği kullanmıyorsa sana çarpar.
Kaldı ki kış lastiği zorunluluğuda yine devletin işi, devlet zorunlu yapmalı denetlemelide.

Ancak yıl olmuş 2017, halâ kış lastiği için devletin yaptırımını bekleyenlere de kızıyorum ben. Bu kadarda cahil olmamalı ülkemiz. Baştakiler şerefsiz bile olsa, ben önümde kış lastiği olmadığı için adam kaldığında devlete gücüm yetmez, iner o adama küfür ederim

Bunun bence cahillikle pek alakası yok. İnsanlar para harcamayacağı seçimler varsa emin olun yasalsa o seçimi tercih ederler dünyanın heryerinde bu böyledir. Kimse eş dost kazansın diye eşinin dostunun dükkanına gitmez. Her zaman bu lafı söyler ama o lafın arkasına gizlenip gerçek amacı ucuza iş yaptırmaktır. Bu insanların genel özelliği.

Devlet kış lastiğini zorunlu kılmıyorsa demek ki bu gibi durumlar için bir bildiği yada önlemi vardır dersin dışarıdan bakarken. O yüzden yolda başıma gelse bir hıyar bana çarpsa hıyarıda suçlarım ama asıl o hıyarı bu şekilde sokağa çıkartan devlete yöneltirim suçlamamı.

Çünkü devlet o adamın katil bir şekilde dışarı çıkmasına izin veriyordur.

GokhanRS
09-01-2017, 01:14
O konuda haklısın devletin ağır yaptırımı olmalı. Her zaman derim, ÖTV zammı yapacağına cezalara zam yapsın mantığındayım, kış lastiği takmayana 2 bin, emniyet şeridine 2 bin,çok koltuğu kullanmayana bin v.s gibi. Keşke bunları yapsada araba fiyatlarını düşürse. Ancak yapmıcak belliki. O yüzden fazladan kaç kişiyi aydınlatırsak o kadar kardır.

Dodoo
09-01-2017, 01:25
Daha önce tabi verilmiştir ama, sonuçları 2:20deki gibi olabiliyor. Bizim halk umursamaz, vurdumduymaz. Birçoğunun umrunda değil karmış lastikmiş.

https://youtu.be/Pv9X_MrF2XI

darkmoon
09-01-2017, 02:08
arkadaşda goodyear karlastiği var zampk gibi aracı yola yapıştırıyor .. arabada ds4.. önümüzde rangeler gc ler bmw ler yokuşu çıkamıyor tekerler boşa sarıyor hepsini sollayıp geçiyoruz kış lastiği olmadımı 4 çeker 2 çeker fark etmiyor arabada yaz lastiği yada aşınmış yolu tutmayan 4 mevsimler varsa çeker meker fark etmiyor araba sarıyor..

o değilde hani espri yaparlardı ben gerçeğini gördüm adam range roverla küreme kar temizleme aracına sellek atıyordu.. sadece Türkiyede görülücek bir manzaradır herhalde..

Adam bizim güvenliğimiz için yoldaki karı buzu temizliyor adam karı buzu temizliyen araca sellek atıyor..

aslan
09-01-2017, 07:50
Bizde bu kafa olduktan sonra biz ne bir adım ileri gideriz nede geri,oldugumuz yerde böyle sayar söver dururuz

Berkan
09-01-2017, 08:05
En b.ktan kar lastiği bile en baba normal yaz lastiğinden 1000 kat daha güvenli sürüş saglar karda buzda yagmurda 7'nin altındaki derecelerde.

Senelerdir yakın 1-2 arkadaşıma anlatmaya çalışıyorum lan alın yapmayın etmeyin diye. En son bitanesine bu sene sirket arabası verdiler şirket arabası(linea) tabi altındada kış lastiği ulan diyo negüzel gidiyomuş bu hiç kaymıyor etmiyor ,Bascavusun essegi gibi söylenirken anlamadı illa basına gelince ikna oldu kendileri birini kurtardım neyseki

huseyinturk
09-01-2017, 08:21
Öyle dememek lazım, petlasla da incekte gezdim kumhoyla da. Hatta kumho izen serisi continentaldan daha iyi diyebilirim ikisini de kullanmış biri olarak.

Ama benim zamanında meganeımda vredestein snowtrac diye bi lastiği vardı, nerden gelmiş lastikçiye hiç bilemedim. Ben öyle kar lastiği görmemiştim. Quattro gibiydi subaru gibiydi kötü megane 2. Viraja falan giriyordum yani karın içinde. Olsa da bidaha yesek.

Kumho petlası kastetmiyorum kötü lastik olarak, bunların ağır vasıta için olanları 750-800 liralarda. Aynı araçlar için 250-300ede lastik vardı dolar uçmadan önce, artık ne kadar kalitelidir siz düşünün

Evrenoz
09-01-2017, 08:25
Dün K.Yalı'da, 2. sezonundaki kış lastiklerimle yokuş yukarı çıkarken araba patinaja kaldı, gaza aynı seviyede basıyor olmama rağmen yavaşladı, yavaşladı, durdu, sonra da geri geri kaymaya başladı.

Kış lastiği var buna rağmen geri kaymaya müdahale edemedim. Az daha solumdaki araçlara çarpıyordum, tam sağ yaparak aracın kıçını biraz açtım da 3-5 cm ile kurtardım. Ben kış lastiğim ile böyle sorun yaşadı isem normal lastikle sokağa çıkıp trafiğin içine edenlerin aklına şaşayım..

Yiğit G.
09-01-2017, 08:39
Dün K.Yalı'da, 2. sezonundaki kış lastiklerimle yokuş yukarı çıkarken araba patinaja kaldı, gaza aynı seviyede basıyor olmama rağmen yavaşladı, yavaşladı, durdu, sonra da geri geri kaymaya başladı.

Kış lastiği var buna rağmen geri kaymaya müdahale edemedim. Az daha solumdaki araçlara çarpıyordum, tam sağ yaparak aracın kıçını biraz açtım da 3-5 cm ile kurtardım. Ben kış lastiğim ile böyle sorun yaşadı isem normal lastikle sokağa çıkıp trafiğin içine edenlerin aklına şaşayım..

buz olduysa kış lastiği tutmaz.En iyisi olsa bile.Anca bu lazım.Buda 3 gün takıp çıkar yapmak için zahmetli.O yüzden araç çıkarmamak lazım 1-2 gün.

https://auto.imgsmail.ru/content/documents/in_text_images/f/2/f235d75eaa40af88d5eb2e0c47373eca.jpeg

Evrenoz
09-01-2017, 08:41
buz olduysa kış lastiği tutmaz.En iyisi olsa bile.Anca bu lazım.Buda 3 gün takıp çıkar yapmak için zahmetli.O yüzden araç çıkarmamak lazım 1-2 gün.

https://auto.imgsmail.ru/content/documents/in_text_images/f/2/f235d75eaa40af88d5eb2e0c47373eca.jpeg

Aynen, ondan lazım o da normal asfaltta mundar olur
Yolu bol kar gördüm ondan cesaretlendim, altı buzmuş :)

kalipson
09-01-2017, 08:44
İstanbul'da mundar olur o çivili lastik. Bolu gibi yerlerde iş yapar ama.

fore
09-01-2017, 08:45
Kar lastiğim var ama yine de bulunsun diye bagaja zincirle, 2 paket kar kelepçesi attım. Uygun ebat bulabilsem kar çorabı denen zıkkımdan da alacaktım ama bulamadım. Eğer arabayla çıkıp gerçekten bir yere varmak istiyorsanız ya da zorundaysanız önlemini alırsınız ona göre.

KÖROĞLU
09-01-2017, 08:45
Kış lastiğini hala sadece kar yağdığında kullanılan bir meta olarak gören insanlar oldukça bu yaşananlar kaçınılmaz.

Ben malım demek ki kasım da taktırdım ne olur ne olmaz diye. Mart sonuna kadar da çıkarmam.

Adam normal lastiği çıkma alıyor kış lastiği almasını beklemek biraz ütopik sanki.

grkm
09-01-2017, 09:20
Bunun bence cahillikle pek alakası yok. İnsanlar para harcamayacağı seçimler varsa emin olun yasalsa o seçimi tercih ederler dünyanın heryerinde bu böyledir. Kimse eş dost kazansın diye eşinin dostunun dükkanına gitmez. Her zaman bu lafı söyler ama o lafın arkasına gizlenip gerçek amacı ucuza iş yaptırmaktır. Bu insanların genel özelliği.

Devlet kış lastiğini zorunlu kılmıyorsa demek ki bu gibi durumlar için bir bildiği yada önlemi vardır dersin dışarıdan bakarken. O yüzden yolda başıma gelse bir hıyar bana çarpsa hıyarıda suçlarım ama asıl o hıyarı bu şekilde sokağa çıkartan devlete yöneltirim suçlamamı.

Çünkü devlet o adamın katil bir şekilde dışarı çıkmasına izin veriyordur.

Olgar iyi hoş güzel söylüyorsun da , şu iki gün önce batı ataşehirde çekilen kazalı röpörtaj videosunu aç bir izle. Kaç liralık maddi hasar oluştu 5dkda Allah aşkına?

Çok saçma sapan birşey olmadığı sürece o araçların hepsinde kış lastiği olsaydı o kazalardan belki 1 tane olurdu. Şimdi 1000TL > 5000TL mi demek lazım yoksa müstehak mı demek lazım? Kısacası devlet üzerine düşeni yapar yapmaz, burasının %100 hukuk ülkesi olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu ülkede konu her ne olursa olsun kişinin kendi tedbirini almak durumunda olduğuna dair yüzlerce örneğimiz var değil mi..

Kadyr
09-01-2017, 09:25
valla yazılara katılıyorum. zaten bu olaydan çok kişi şikayetçi olmuş bu sene twitt lerde de var. umarım kış lastiği ya herkes için zorunlu olur yada kar yağdığı zaman lastiği olmayana ceza yazılır.yazık günah okadar insanın hakkına girdiler allah'ından bulsun akıl fakirleri.
belediyelere de kimse suç atmasın gayet düzgün çalışmışlar. dün açık olan ana caddeler gece kar ile kapanmış işlek olan hepsini tekrar açmışlar az işlek olanlar karlı idi. ondada zaten kış lastiği ile sorun yaşamadan gidildi. orta sınıf aracım var kış lastiğimde var. herkesin durumuna göre ama lüks araca binipte kış lastiği olmayanlar bu karda da çıkıp yolda kalanlar akıl fakiridir malesef. KIŞ LASTİĞİ olmayıp yolda kalıp sonra evine yürüyerek gitmek zorunda kalan cahiller umarım ders almıştır. olan yine önlem alana oldu. anadolu yakasında sıkıntı olmadı ama cuma akşamı avrupa yakasında o trafiği görünce acıdım/ üzüldüm KIŞ lastiği olanlara.

Eworen
09-01-2017, 09:40
Haftasonu bol bol turladım kar hastası bi insan olarak
Nefret etsemde belediyelerin çok suçu olduğunu düşünmüyorum ana yolların çok büyük kısmı açık tuzlama durmadan yapılıyor ama insanlar gerçekten çok sorumsuz kış lastiğinden bi haberler.
Lakin atlanılmaması gereken bi noktada buzlanmada kış lastiği de 4x4 te işe yaramaz çok sıkıntıdır buna rağmen özgüveni tavan yapmış bende kış lastiği var ne olacak diyenlerin önümde 4 dönüp kara saplanışını da gördüm
Asıl suçlu arıyorsak devleti gösterebiliriz kış lastiğinin bazı iller için kesin kez zorunlu olması gerekli bunu bi kaç sene önce yaptılar tekrardan yapmaları gerekirdi
Ama nerde işte ..
Aslen başkanlık gelse !!! o problemde ortadan kalkacak ama hadi bakalım..

Kadyr
09-01-2017, 09:45
aslında ara sokakların hemen açılmaması bence güzel fikir. neden derseniz kış lastiği olmayan çıkamıyor çünkü ana yola. lastiği olan zaten karlı yerden çıkıp gidiyor. güzel oluyor. trafikteki barzolar azalıyor.

ghibli06
09-01-2017, 09:58
kış lastikleri özellikle ilk 2 sezon çok iyi iş görüyor, bizdeki F30, F10 ve X5'de kumho var, canavar gibi iş görüyor ama 3. sezondan itibaren verim alaıyorum genelde, explorerda marshal ın çamur lastiği var, bazen kaysa da %90 olarak her türlü karlı ortamda iş görebiliyor... pirelli, michellin, goodyear ya da conti gibi lastikler gerçekten pahalı ve de sezonluk oldukları için çoğu kişi tercih etmiyor, ben şahsen kış için ucuz kışlıkların da iş yaptığını düşünüyorum...

baretta
09-01-2017, 10:06
Cidden sığır bir milletiz. Normal zamanda gezdiğimden daha çok gezdim şu 3-4 günlük kar yağışında...

Halkalı, Bayrampaşa, Kabataş, Beşiktaş, Sarıyer, Bahçeköy orman yolundan geçip Göktürk, Kemerburgaz, Karaburun girip çıkmadıgım yer kalmadı ve sadece 4 tane s..tirboktan Kormoran diye bir kış lastiği ile, araba da bildiğiniz 1.6 CDTI Insignia...

Millet alışmış kolaya yok belediye tuzlamadı, yok yol açmadı bıdı bıdı... Kış lastiği olan adam kalmıyor zaten bir yerde, geri kalan ana yolları da bayağı açıyor belediye.

En ucuz kış lastiği bile kimseyi yolda bırakmaz. Zaten kış lastiklerinin çoğu da aynı işi görür.

Yolların tıkanmasının, cuma akşamı efsane trafik olmasının tek sebebi kış lastiği takmadan yola çıkan sığırlar. Başka açıklaması yok.

DKB34
09-01-2017, 10:08

aynısı dün benim başıma bebekte bir yokuşta geldi arka lastiği kaldırıma yaslayıp durabildim lastikler toyo snowprox 3.sezonu

Berkan
09-01-2017, 10:10
kış lastikleri özellikle ilk 2 sezon çok iyi iş görüyor, bizdeki F30, F10 ve X5'de kumho var, canavar gibi iş görüyor ama 3. sezondan itibaren verim alaıyorum genelde, explorerda marshal ın çamur lastiği var, bazen kaysa da %90 olarak her türlü karlı ortamda iş görebiliyor... pirelli, michellin, goodyear ya da conti gibi lastikler gerçekten pahalı ve de sezonluk oldukları için çoğu kişi tercih etmiyor, ben şahsen kış için ucuz kışlıkların da iş yaptığını düşünüyorum...

Abi 2013 aralık 4 tanesini 620 liraya aldığım petlaslarımı 4. kere takışım illaki farkı var önceki sezonlara ama hala bir yerde bırakmadı beni canavar gibi görevini bu senede yerine getirip azad edip malül emekliye ayırıcam :D

Maxi
09-01-2017, 10:10
ben belediye başkanı olsam 1 gram tuz harcarsam şerefsizim
sadece yollardaki kar ı kürer bırakırım aga, millet takmış tuza ya
hala inatla ısrarla normal lastiklerle yola çıkan var, sen kimsin yahu benim gitmemi engelliyorsun?
bunun ambulansı var hastası var bilmem nesi var neden yolu tıkıyorsun?

bu iş devlette biter, kışın kış lastiği takacaksın takmayana sokacaksın o olacak başka yolu yok.

ghibli06
09-01-2017, 10:14
tuz ya da kullanılan bazı kimyasallar maalesef asfalta büyük zarar veriyor, kar belli bir oranda kürense ve de çoğunluk kış lastiklerini taksa yetecek ama kabak ya da yazlık lastikli araçlar yüzünden illa ki tertemiz yapılmaya çalışılınıyor ana yollar...

Maxi
09-01-2017, 10:21
tabi birde tuzun verdiği zarar var
niye her kış sonrası bütün asfalt yollar maymuna dönüyor?
tuz yüzünden işte

JANJ@N
09-01-2017, 10:30
en kötü kış lastiğinin yaz lastiginden daha iyi oldugu artık insanlara bi sekilde kabul ettirmek lazım, ama yasak veya ceza olmadan kolay değil, su an ticarilerde ceza sırf ceza yememek için takan oldugu gibi, normal araçlara da uygulanırsa milletimiz en azından iyi kötü cıkma kış lastiği bulur takar

drago
09-01-2017, 10:37
Cidden sığır bir milletiz. Normal zamanda gezdiğimden daha çok gezdim şu 3-4 günlük kar yağışında...

Halkalı, Bayrampaşa, Kabataş, Beşiktaş, Sarıyer, Bahçeköy orman yolundan geçip Göktürk, Kemerburgaz, Karaburun girip çıkmadıgım yer kalmadı ve sadece 4 tane s..tirboktan Kormoran diye bir kış lastiği ile, araba da bildiğiniz 1.6 CDTI Insignia...

Millet alışmış kolaya yok belediye tuzlamadı, yok yol açmadı bıdı bıdı... Kış lastiği olan adam kalmıyor zaten bir yerde, geri kalan ana yolları da bayağı açıyor belediye.

En ucuz kış lastiği bile kimseyi yolda bırakmaz. Zaten kış lastiklerinin çoğu da aynı işi görür.

Yolların tıkanmasının, cuma akşamı efsane trafik olmasının tek sebebi kış lastiği takmadan yola çıkan sığırlar. Başka açıklaması yok.

Kamuran ciddi iyi ve yumuşak bir lastik :)

Önceki çalıştığım şirket bütün araçlarında kışın kullanırdı, oradan beğenip de kendi aracıma aldığım 2. takım.

182 ps ekopuştta kullanıyorum

levent_s
09-01-2017, 13:53
Bence suçun bir kısmı tuzlama küreme çalışmalarında eksik kalan belediyelerde geri kalan kısım tamamen sürücülerde. Devletin binek araçlarda zorunlu kılmasını isterim fakat o zamanda millet 10bin liralık arabaya biniyorum durumum yok nasıl kış lastiğine para vereyim diye, ya da ben kışın belki aracımı karlı havalarda kullanmayacam kim ne karışır diye ya da antalyadayım ben ne yapayım kış lastiğini nasıl zorunlu olur diye veryansın edenlerle dolacaktır. Bence eğitimli bilinçli toplumlarda böyle birşeye gerek yok herkes kendi ve trafiktekilerin can güvenliğini tehlikeye atmamak için gerektiği zaman gerektiği yerde kış lastiğini takar. Bizdeki kafalar aşağıdaki gibi tüm sıkıntı burada..

http://i67.tinypic.com/2a91kyu.jpg

ErkanCanS
09-01-2017, 13:55
Izmir belediyesi , istanbul buyuksehir belediyesinin onunde diz coker af diler :) 4 senedir izmirdeyim kadir topbas hayranligi basladi. Belediyeciligi parti isinden ayri tutmak lazim diye yeni bir tartisma konusu acmiyorum ama izmir gibi harika bir sehir ve bu derece igrenc bir belediyecilik..

Baska parti gelse daha mi iyi olur bilememde , istanbul izmirden 10 gomlek ustun belediye olarak.

denizhandinc
09-01-2017, 14:16
tabi birde tuzun verdiği zarar var
niye her kış sonrası bütün asfalt yollar maymuna dönüyor?
tuz yüzünden işte

Ben Tem otoyolunu bu yüzden tuzlamadıklarını düsünüyorum. Jilet gibi yeni asfalta kıyamadılar.

Tunacan
09-01-2017, 14:19
Rusya'da tuz mu kullanıyorlarmış?

darkmoon
09-01-2017, 14:25

kormoran michellinin alt markasıdır ve lastikleri on numara iyidir..

MeRtCaN
09-01-2017, 14:42
2001 yılından berı trafıkdeyım
Normalde Hıc kış lastıgı almazdım cok kar yagınca arabayı cıkarmamazdım

Is guc olunca mecbur 5 senedır her kosulda arac kullanıyorum

gecen sene TypeR a yaz lasıtıgını yenı alınca kıs lastıgı almadım
cok kotu hava kosullarında arabayı cıkarmadım metro otobus tercıh ettım

bu sene 106 ya 4 tane kar lastıgı aldım
cıdden cok rahat ettım
acayıp dık yokusları karlı buzlu yolları cıkıyorum
kar lastıgı cıdden cok onemlı

Turkıye dekı suruculer de kesınlıkle bılınclendırılmelı

darkmoon
09-01-2017, 14:48
kar dediğin şey bölgeye iklime göre değişiyor.. istanbul dedinmi karın yağma ve yerde kalma süresi sonbahar kış ve ilkbaharıda katıyorum mart-nisan yani.. 7-8 ayda toplasan 2 hafta ya tutar ya tutmaz.. sulu yağıp tutmıyan falan karları saymıyorum adam gibi tutan kardan bahsediyorum..

o 2 hafta için kar lastiği almam diyorsa bir insan anlarım ama trafiğide o zaman çıkmıycak kar erir gider 3 gün 5 gün sonra o zaman çıkartsın arabasını.. hem karlastiği almam hemde karda arabayı çıkartırım deyince alın size işte istanbul manzarası.

Sadık Özyer
09-01-2017, 15:10
Etiler - Rumelihisar üstünde oturuyorum kuruyken çıkılmayacak dik bir yokuş var adam ters yönden yukarı çıkmaya çalışıyor ne lastik var ne zincir Allahtan komple tırtıklı yolda geri gitmedi çok.Çıkmayın abi zinciriniz yoksa. Belediye yolu açmış geri döndüm geçtiğim yerler tekrar kar.

ozan gülle
09-01-2017, 15:37
Bende 2010 üretim kar lastikleri var bi sezon kullanılmış gerçi karda araba kullanma tecrübem olmadığından arabayı çıkartmıyorum taksam işe yaramaz herhalde dimi

drago
09-01-2017, 16:49
Bende 2010 üretim kar lastikleri var bi sezon kullanılmış gerçi karda araba kullanma tecrübem olmadığından arabayı çıkartmıyorum taksam işe yaramaz herhalde dimi

Hiç yoktan iyidir, çok sertleşmemişse ya da yazın kullanılmamışsa

fore
09-01-2017, 17:26
2001 yılından berı trafıkdeyım
Normalde Hıc kış lastıgı almazdım cok kar yagınca arabayı cıkarmamazdım

Is guc olunca mecbur 5 senedır her kosulda arac kullanıyorum

gecen sene TypeR a yaz lasıtıgını yenı alınca kıs lastıgı almadım
cok kotu hava kosullarında arabayı cıkarmadım metro otobus tercıh ettım

bu sene 106 ya 4 tane kar lastıgı aldım
cıdden cok rahat ettım
acayıp dık yokusları karlı buzlu yolları cıkıyorum
kar lastıgı cıdden cok onemlı

Turkıye dekı suruculer de kesınlıkle bılınclendırılmelı

Çıkmak, gitmek ayrı mesele de fren mesafesi inanılmaz fark ediyor..

Trafik kilitlenmesinin bir kısmı, Avrupa yakası için konuşayım, Sefaköy, Avcılar, Merter, Okmeydanı vb. rampaları çıkamayanlar ve özellikle inemeyenler yüzünden.

Fırsat buldukça aldığım lastiği, boş rampalarda denedim hem iniş hem çıkış. Fren denedim, rampada durdum kalktım. Sınırlarını öğrendim sayılır. Ona göre trafiğe attım kendimi..

tremx
09-01-2017, 18:45
kış lastiğini neden bütün araçlara zorunlu yapmıyorlar anlamış değilim, nedir bu inat.yazlıklarla yola çıkanları da cahil cesaretlerinden dolayı ayrıca tebrik ediyorum.

fthdrn
09-01-2017, 18:50
Kar lastiğimin üzerine zincir de geçirdim. Semtte rutin tedavilerimi yapmak için dolaşırken daha rahat ediyorum.

zcy04
09-01-2017, 19:00
Haberleri izliyorum kaza yapan, mahsur kalan, kayan araçların en ucuzu nerdeyse 50-60 bin. 300-500 binlik araçlarla kayanda var. Ben kar lastiğimi, zincirimi takıp tıngır mıngır yolumda giderken benim yaptıgımı yapmayip gelip benim arabaya patlatıp mahveden bu bahsettigim profilden birileri olursa insan gibi skmem hayatı boyunca beni hatırlar.

BarKing
09-01-2017, 19:13
Dövesim geliyor cidden tüm yolu kitliyo cimri fakir pezevenk 3-5 kuruş verip kış lastiği almıyo korna çalıncada anırır amk barzosu. Seni beklemek zorundamıyım ben? Birde yol vermez ortalar yolu viraj denge çubuğunu sokasım geliyo lavuğa. en son yıldız yokuşunda aralık buldum solda yardırdım 4 tanesine birden sol çektim selektör atıyo yavşak e napalm sen çıkamıosan ezik?

Sadık Özyer
09-01-2017, 19:40
Kar lastiğimin üzerine zincir de geçirdim. Semtte rutin tedavilerimi yapmak için dolaşırken daha rahat ediyorum.

Kış lastiğinin üstüne zincir olayını merak ediyordum hep . Nasıl oluyor ?

huseyinturk
09-01-2017, 19:50
Kar paleti kullanan varmı?

fthdrn
09-01-2017, 20:04
Kış lastiğinin üstüne zincir olayını merak ediyordum hep . Nasıl oluyor ?

Buzun üstünde giderken daha stabilsin. Kış lastiği bi yere kadar.

Seyfettin777
09-01-2017, 20:20
Bugün Maltepe Sahil Yolu-Fındıklı hattında eve dönerken başıma gelmeyen kalmadı.
Bir adet Renault Spring veya Broadway sadece çekiş tekerlerine lastik takmış mübarek insan kendisini şuan da saygı ile anıyorum tekrardan,viraj içlerinde üstüme üstüme kaydı, onun yüzünden kaç kez sağa sola kaçtım, yokuşta yavaşladım bir de hızlı gitmeye çalışıyor sanki 4 çeker var altında, doğru dürüst lastik bile almamış.
Onun dışında 7-8 tane araç hiç lastik bile almamış, debelen babam debelen arkamdan kim geliyor trafik mi kitlenmiş diye düşünür insan ama hiiiiç umrunda bile değil.
Sağ-sol yapa yapa o yokuşu tırmanacağına inanıyor, ne çekilip yol veriyor ne de tırmanabiliyor en son bastım yanlarından sonra da korna-selektör yapıyorlar biz senin keyfini mi bekleyeceğiz çek sağa bekle küreme arabasını.Bu arada kar yok diye tekerlerin izinden giden yayalara da selam olsun, adamlara korna çalmazsan iki adım kenara geçmiyor, bugün bir tanesi yüzünden artık kaldırım mıydı bir şeye çarptım, hızım yavaştı ama sarstı, ondan sonra da 4-5 dakika çıkmaya çalıştım oradan.
Velhasılı, ülkenin neresinden tutsak elimizde kalıyor.

ÖmerF.Bayar
09-01-2017, 23:14
Kar paleti kullanan varmı?

Var, hatta alirkende en iyisi diye satilani aldim bi ise yaramadi, hatta ilk gun cogu koptu bugunde geri kalani cop oldu, tavsiye etmem,

Yollar perisan halde, neredeyse tum yollar tek serit ve gidis gelis kavgasi cikiyor hatta bugun birinin inadi yuzunden baya bekledik, 5 araba geri gitcekmis o gitmiycekmis ki cift tarafli yolda,
Haricnde yokustan yolcu alan minubus yuzunden cok sorun oldu, minubus dahil arabalar kalkamadi durunca epey kufur yedi,

Yigit-Y
10-01-2017, 00:45
Paletler malesef çok dandik

Eski usul zincir en iyisi

Kar lastiği buzlu bir zeminde yokuş çıkarım diyene güler :)

Zincir buzu kırdığından devam eder

Onuda takmak sıkıntı :):)

Quantum
10-01-2017, 09:00
Problem, insanların kış lastiğini kar lastiği ile karıştırıyor olması. "Zaten 2 hafta kar yağıyor İstanbul'da ne diye 2bin tele verecez" demelerinden kaynaklanıyor herşey. Bilmiyorlar ki 3-4 derece bile altındaki lastiklerin yol tutmuyor olduğunu. E orada da devreye kendilerini f1 pilotu sanmaları ve anlamsız kendilerine olan güvenleri devreye giriyor. Sığır herifler

Kadyr
10-01-2017, 09:13
ilk defa kış lastiği ile bukadar kullanım gerçekleştirdim. dün geldiğim yolda eminim normal lastik olsaydı 1 adım gitmezdi araç. ara sokakların halini biliyorsunuz buz ve sadece yol izi var arabanın ortası kar a sürterek gidiyor zaten.zorlandığım zamanlarda oldu ama okadar olur 4 çeker değil araç ufacık punto :) zaten yol izi nereye götürürse araba oraya gidiyor.

Maxi
10-01-2017, 09:31
dün gündüz saat 3 gibi çıkayım biraz yanlayalım dedim çıkmaz olaydım
gene kış lastiği alamayan bütün fakirler yolları kilitlemiş :(
üstüne birde benim arka sağ lastik patlamasınmı abooovv tam macera oldu

benzin istasyonunda lastiği değişirken etrafı da seyrettim
valla insanların hali içler acısı, nasıl rezillik çekiyorlar yahu inanamadım, adamlar işkenceyi seviyor ya
ortam bir kargaşa, herkes marketten o osuruktan plastik kar paletlerinden almak için yarışıyor,
sonra dışarda onu takmaya çalışanlar falan, bir sürü arabanin içinde ne yapacağını bilemeden sağa sola bakınanlar

hemen arkada biri vardı benim lastiği değişmem heralde 15dk sürdü
yahu bu herif 30cm lik mesafede vır vır vır vır patinaj çekip durdu
zavallı fakirler çok acıdım hallerine yaw, hepsine kış lastiği alıp hediye edesim geldi :D

hee tabi benim araba 3 kış lastiği + 1 ince yedek lastikle hiç sıkıntısız yoluna devam etti ehehehe

not: fakir dediğime bakmayın ha, bütün arabalar en az 100 bin tl lik yani anlayın fakirlerin durumunu.

https://www.youtube.com/watch?v=jV3rwXFeRis

aslan
10-01-2017, 09:39
Abi o fakirler çektiler işkencesini, aldılar ödüllerini.

GokhanRS
10-01-2017, 10:17
Burda yollar bu şekilde şuan. + geceleri -17 gündüzleride -10 ile -6 arasında bu hafta.

Neredeyse kaza sayısı 0, zero desem abartmış olmam. Hiç denk gelmedim, dün bu karda tüm belgradı gezdim eğlencesine. Yok abi, ne bir kaza, ne aniden önüne atlayan, ne rampada kalan. Yok dedim ben görmüyorumdu. Gazetelere baktım magazin haberleri, arada putin yalakalığı filan başka bişi yok.

http://i.hizliresim.com/6rp72v.jpg

http://i.hizliresim.com/Wg8An8.jpg

http://i.hizliresim.com/3vWBDM.jpg

http://i.hizliresim.com/R18LYR.jpg

imprezaWRC
10-01-2017, 11:57
Kuru zeminde her bulduğu boşlukta el frenine asılan, her boş toprak yolda tozu dumana katan Apaçi tayfasına ne oldu, ortalıkta görünmüyorlar. Dün akşam yazlık lastiklerle dışarı çıkıp, üstüne yolda kalıp yolu kilitleyen ve utanmadan da keyif benim size ne öylede böylede otomobilimle dışarı çıkarım diyen bir Apaçi'yi pataklamışlar.
Nitekim bende az kaldı dün 2 tanesini pataklayacaktım. Herif gidemiyor, bari uyarayım da ben yanından geçip gideyim dedim, sanki ben kornaya benim önüme kır diye bastım. Tam 3 defa aynı iki ayaklı sırf onu geçmeyeyim diye her hamlede yolu kapatmaya çalıştı. Kabiliyet yok, donanım yok, bilgin yok bir zahmet ya yola çıkma ya da gidebilene yol ver.
Bencil yaratık, ben gidemiyorsam sen nasıl gidersin düşüncesiyle yol vermiyor; ama 3 kere yaptığını 4.kere yapamadı, solundan bastım gittim. Aynadan baktığımda halen bocalıyordu. Otobanda da aynı şekilde en sol şeritten 20km/h ve hatta daha düşük hızla gidenler yüzünden hiç istemeyerek herkese makas atarak ilerledim. Kesin arkamdan bana küfürü basmışlardır ama madem korkuyorsun, madem donanımın yok, madem tecrüben ve kabiliyetin yok, o zaman birader ayrıl o sol şeritten de bari ben gideyim.
Ben bir kez daha gördüm kü, bu memlekette herkes kuru zemin şoförü ve kuru zeminde kendini Makinen zannedenler ıslak ve kaygan zeminde hem kendini hemde başkasını tehlikeye atıyor. İşte, ben öyle her moku bilirim düşüncesiyle bu kadar oluyor.
Gel birader, kuru zeminde Doblo ile attığın makasları gel şimdi at hadi, olmuyor değil mi? O zaman, bencillik yapmayıp bana yol vereceksin ya da karda Subaru'dan makası yiyeceksin.

SFD
10-01-2017, 12:09
Michelin 4 mevsim lastiklerle ilk yağdığı günden beri çıktım.Tam İstanbul lastiği.Karın keyfini arkadan itiş arabamla çıkardım.Yaz lastiğiyle çıkıp yolda kalanlar düşünsün.

canimrecepcim
10-01-2017, 12:28
Ben zaten bu kafayı hiç anlamıyorum en az 200.000 tl araca ver,3.000 kayme verip lastik alma,trafiğin içine et,sonra gel yalvar abi saplandım çıkarır mısın deyu.
Bence lastiğe'de kredi çıksın en azından milleti teşvik etmiş olurlar.

Quantum
10-01-2017, 12:32
Kuru zeminde her bulduğu boşlukta el frenine asılan, her boş toprak yolda tozu dumana katan Apaçi tayfasına ne oldu, ortalıkta görünmüyorlar. Dün akşam yazlık lastiklerle dışarı çıkıp, üstüne yolda kalıp yolu kilitleyen ve utanmadan da keyif benim size ne öylede böylede otomobilimle dışarı çıkarım diyen bir Apaçi'yi pataklamışlar.
Nitekim bende az kaldı dün 2 tanesini pataklayacaktım. Herif gidemiyor, bari uyarayım da ben yanından geçip gideyim dedim, sanki ben kornaya benim önüme kır diye bastım. Tam 3 defa aynı iki ayaklı sırf onu geçmeyeyim diye her hamlede yolu kapatmaya çalıştı. Kabiliyet yok, donanım yok, bilgin yok bir zahmet ya yola çıkma ya da gidebilene yol ver.
Bencil yaratık, ben gidemiyorsam sen nasıl gidersin düşüncesiyle yol vermiyor; ama 3 kere yaptığını 4.kere yapamadı, solundan bastım gittim. Aynadan baktığımda halen bocalıyordu. Otobanda da aynı şekilde en sol şeritten 20km/h ve hatta daha düşük hızla gidenler yüzünden hiç istemeyerek herkese makas atarak ilerledim. Kesin arkamdan bana küfürü basmışlardır ama madem korkuyorsun, madem donanımın yok, madem tecrüben ve kabiliyetin yok, o zaman birader ayrıl o sol şeritten de bari ben gideyim.
Ben bir kez daha gördüm kü, bu memlekette herkes kuru zemin şoförü ve kuru zeminde kendini Makinen zannedenler ıslak ve kaygan zeminde hem kendini hemde başkasını tehlikeye atıyor. İşte, ben öyle her moku bilirim düşüncesiyle bu kadar oluyor.
Gel birader, kuru zeminde Doblo ile attığın makasları gel şimdi at hadi, olmuyor değil mi? O zaman, bencillik yapmayıp bana yol vereceksin ya da karda Subaru'dan makası yiyeceksin.

Ellerine sağlık dövenlerin.. Dinsizin hakkından imansız gelirmiş.. Herkesin anladığı dilden..

GokhanRS
10-01-2017, 12:33
Ben zaten bu kafayı hiç anlamıyorum en az 200.000 tl araca ver,3.000 kayme verip lastik alma,trafiğin içine et,sonra gel yalvar abi saplandım çıkarır mısın deyu.
Bence lastiğe'de kredi çıksın en azından milleti teşvik etmiş olurlar.

lastiğe değil beyine kredi çıksın bence :)

By CrAzY
10-01-2017, 12:43
Michelin 4 mevsim lastiklerle ilk yağdığı günden beri çıktım.Tam İstanbul lastiği.Karın keyfini arkadan itiş arabamla çıkardım.Yaz lastiğiyle çıkıp yolda kalanlar düşünsün.

4 Mevsimlik diye lastık varmı ya ? Yani 4 mevsimlik lastik ile hem buzlu -15 20 hemde çacık 40 45 de yol alabiliyormuyuz :?

Caesar
10-01-2017, 12:55
4 Mevsimlik diye lastık varmı ya ? Yani 4 mevsimlik lastik ile hem buzlu -15 20 hemde çacık 40 45 de yol alabiliyormuyuz :?

1001 in 1 atari oyunlarında nasıl o kadar oyunu oyna oyna bitiremiyorsan 4 mevsimlik lastiklede -20 derecede aynı performansı alırsın diye düşünüyorum.

Maxi
10-01-2017, 12:57

nasıl sevindim buna bilemezsin, iyi olmuş anguta :icon_tup:

Cimmeria
10-01-2017, 13:01
kış lastiğim yok, kar lastiğim de yok, hiiiiç bu havada arabayı çıkarıp ta macera aramam :) yürümek iyidir.

By CrAzY
10-01-2017, 13:05
Olgar abi :D :D Caesar

SFD
10-01-2017, 13:22

Hocam yaz lastiği ile kış lastiğinin arasında.İstanbul'da iş görüyor.Dün -5 ti , yazında 35-40 ları görüyoruz rahat yol aldırıyor.

Sadık Özyer
10-01-2017, 13:26
kar paletleri cacik midir ? illa zincir mi takilmali ? zincir nasil takilir bir video ceker misiniz ?

by.gkn
10-01-2017, 13:27

Daha dar bir aralık olarak düşünmek lazım. biraz ondan, biraz ondan.

By CrAzY
10-01-2017, 13:34
Daha dar bir aralık olarak düşünmek lazım. biraz ondan, biraz ondan.

O zaman 4 mevsim olmaz olsa olsa 3 olur :D

Caesar
10-01-2017, 13:52
Kışı mevsimden saymayın zaten. Kış ayı bildiğin afet ayı anormal şartlar. o 4 mevsim her bokta garanti cart curt kısmında karınca duası ile "normal şartlar altında" ibaresi geçer. Bu normal şartlarda herhangi bir problemde "biz normal şartlar olarak dubaiyi baz alıyoruz bakın dubaideki arkadaş ocak ayında hiç sıkıntı çekmeden kullanabiliyor" tepkisiyle karşılaşmayın yani.

4 mevsim kelimesi çok tehlikeli bir kelime nerenin 4 mevsimi? rusya mı? alaska mı? dubai mi?

Maxi
10-01-2017, 14:06
4 mevsim lastik olayı pazarlama taktiğidir

imprezaWRC
10-01-2017, 14:16
4 Mevsimi bilmemde, kış lastiklerinde iki hamur çeşidi var (çivili, çivisizlerden bahsetmiyorum). 1 tanesi avrupa kış şartları için, 1 tanesi de nordic yani kuzey iklimlerde ve kışın çok daha sert geçtiği yerler için üretilen lastikler var.
Hatta Rusya'ya gidenler ve dikkat edenler bilir, oralarda da sırf o heriflerin kullandığı lastik çeşitleri/markaları var. Ben hayatımda ilk defa adını okuduğum lastikleri Moskova'da görmüştüm.
Buyrun bu da en başta bahsettiğim lastikler ile ilgili karşılaştırma.
Winter Driving School - Central European and Nordic non-studded tires - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=V_PqtSlhTDo)

https://www.youtube.com/watch?v=V_PqtSlhTDo

imprezaWRC
10-01-2017, 14:18
Ellerine sağlık dövenlerin.. Dinsizin hakkından imansız gelirmiş.. Herkesin anladığı dilden..

nasıl sevindim buna bilemezsin, iyi olmuş anguta :icon_tup:

Olayı yaşayan ve bana anlatan arkadaşıma keşke videoya da çekseydiniz de ibret olsun diye youtube'a koyardık dedim, elemanı patlarken kimsenin aklına video çekmek gelmemiş. Ama bende iyi olmuş demekten kendimi alamadım.

huseyinturk
10-01-2017, 14:56
Paletler malesef çok dandik

Eski usul zincir en iyisi

Kar lastiği buzlu bir zeminde yokuş çıkarım diyene güler :)

Zincir buzu kırdığından devam eder

Onuda takmak sıkıntı :):)

Zincir takıp sökülmedinin zorluğundan ziyade, kuru zeminde lastiğe zarar verebiliyor

Yigit-Y
10-01-2017, 15:02
Zincir takıp sökülmedinin zorluğundan ziyade, kuru zeminde lastiğe zarar verebiliyor

4 tane 2. El dişli lastik üstüne zincir yap aga

En kral kar lastiğini ezer geçersin

Bir arkadaşım 2000 tl li kar lastiği takımı aldı

Çekmece yokuşta evi kafamı mikim dedi

Bunlara dünya para bayıldım diye :)

darkmoon
10-01-2017, 15:04
4 Mevsimi bilmemde, kış lastiklerinde iki hamur çeşidi var (çivili, çivisizlerden bahsetmiyorum). 1 tanesi avrupa kış şartları için, 1 tanesi de nordic yani kuzey iklimlerde ve kışın çok daha sert geçtiği yerler için üretilen lastikler var.
Hatta Rusya'ya gidenler ve dikkat edenler bilir, oralarda da sırf o heriflerin kullandığı lastik çeşitleri/markaları var. Ben hayatımda ilk defa adını okuduğum lastikleri Moskova'da görmüştüm.
Buyrun bu da en başta bahsettiğim lastikler ile ilgili karşılaştırma.
Winter Driving School - Central European and Nordic non-studded tires - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=V_PqtSlhTDo)

https://www.youtube.com/watch?v=V_PqtSlhTDo

10 ay kış olan ülkeler var finlandiye izlanda sibirya kutuplar v.b .. bu insanlar ne yapsın bizim burda 1 hafta gördüğümüz ahh vahh dünyanın sonu mahvolduk kara kış beyaz esaret diye yaygara yaptığımız şeyleri adamlar 10 ay yaşıyorlar onlar için gayet sıradan ve normal..

ip68 sınıfı dayanıklılığına sahip telefonların yada military sınıfı koruma kılıflarının en çok rusyada satıldığını duymuşdum.. dedim adamlar herhalde çok kara buza votkaya düşürüyorlar telleri :)

CemBerk
10-01-2017, 15:06
4 mevsim lastik satış pazarlaması mıdır bilmiyorum ama 15 sene corollamıza babam 4 mevsim michelin aldı. Erzincan'da yaşıyorduk kışın kaç kere zincir bile takmadan Erzincan-Ankara yaptığımızı bilirim Kızıldağı Sakaltutanı bilen bilir. Yakın zamanda Manisa'ya git gel yapmalık bir araç alırsam 4 mevsim lastik alırım.

darkmoon
10-01-2017, 15:19
4 mevsim lastik bence light kış lastiğidir.. ağırlık lı kışda başarılı yazında fazla gürültü yapmayan lastiklerdir..

iyimidir tartışılır en verimlisi yazın yaz kışın kış tabiki.. hem yakıttan hem zamandan ekonomi yapılır.

Maxi
10-01-2017, 15:32
yanlız şöyle birşey var ben ilk defa şahit oldum
sanırım piyasada aşırı dandik bilemiyorum belkide sahte kış lastikleri var. olabilirmi?

geçen akşam bizim sitenin içindeki yokuşta kalan birini ittik
yokuş %0.1 eğimli, çok dik yani :)
araba öyle bir patinaj çekiyorki çıkacak gibi değil yani
dedim usta yaz lastikleriyle buradan çıkman çok zor senin
kış lastiği takılı önlere demezmi? dumur oldum nasıl ya falan dedim
ne olduklarına bakmaya çalıştım çok karanlıktı göremedim

Quantum
10-01-2017, 15:47
Bu yıl kış lastiği olarak Nokian WR D4 ler var ama seneye kış lastiklerinin üzerine bir de şu çocuktan almayı planlıyorum. İyice levıl atlayacağım.
Aynı marka aynı model.
Bilen eden var mıdır

Spikes Spider SPORT
http://www.pancarshop.gr/images/detailed_images/SPIKES%20SPORT3.jpg

Yigit-Y
10-01-2017, 15:49
Bu yıl kış lastiği olarak Nokian WR D4 ler var ama seneye kış lastiklerinin üzerine bir de şu çocuktan almayı planlıyorum. İyice levıl atlayacağım.
Aynı marka aynı model.
Bilen eden var mıdır

Spikes Spider SPORT
http://www.pancarshop.gr/images/detailed_images/SPIKES%20SPORT3.jpg

Bunlar çok hojdir işte :)

Slipshod
10-01-2017, 15:50
sanırım piyasada aşırı dandik bilemiyorum belkide sahte kış lastikleri var. olabilirmi?

muhtemelen tarihi bitik, bir kaç sezon kullanılmış, sertleşmiş kış lastiğidir abi. kış lastiği var mı var ama gerçekten var mı asıl orası mesele.

_muhaRRem
10-01-2017, 16:02
kar lastiği zorunlu hale gelmesiyle alakalı bi çalışma yürütülüyor galiba geçen öyle bi haber vardı..

kar yani kış lastiği su birikintilerinde bile çok iyi iş yapıyor .Bence herkes kullanmalı kar yağsın veya yağmasın..

huseyinturk
10-01-2017, 16:12

Lastik yattıkça sertleşiyor durduğu yerde. Fotolarda sıfır gibi duran, sıfırının yarı fiyatı çıkma lastiklere müşteri oldum bu gün, üzerindeki dot tarihi 2011. Dikkat etmeden kış lastiği diye alıp yaksam, yaz lastikleri kadar iş yapmaz heralde

Seyfettin777
10-01-2017, 16:53
Benim kış lastikleri 40-50cm karda çaresiz kalıyor, yokuşu denemedim ama.
Araç Doblo, lastikler de Roadstone Winguard ice.
Lastikten mi arabadan mı bilmem, Adanalı olduğum için daha önce de böyle tecrübem olmadı, o yüzden normal olup olmadığı yorumunu da sizlere bırakıyorum...
Dün yazmıştım, akşam üzeri 3 gibi arabayı park etmek için bayağı uğraştım, 6-7 dakikanın sonunda güç bela kısmen park ettim, akşam arkamdaki çıkınca arabayı düzeltmiştim...

GokhanRS
10-01-2017, 16:59
Kış lastikleri 2 kış iyi performans verir. Sonra düşmeye başlar. Hele cimrilik yapıp yazında kullanırsanız 3ncü yıl kesinlikle yaz lastiği olur.

SaizeN
10-01-2017, 17:49
3 20d bridgetstone kış lastikleriyle sınıfta kaldı. Dik olmayan fakat buzlu bi rampada yerinden dahi hareket edemiyor. Geçen sene yokohama kış lastiğimle önden çekerle yardırıyordum ama bu derece buz yoktu tabi. Rwd işi karda buzda çok sıkıntılıymış tecrübe ettim maalesef.

Zincir rwd de nasıldır acaba ?