PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arabada Sürüş Pozisyonu

bomonti
10-01-2017, 00:34
Bazı videolarda izliyorum hala değişik pozisyonlarda oturan arkadaşlarımız var. :) Bu video belki bir nevi aydınlatıcı olur. Güvenli sürüşler otomobil severler.

https://www.youtube.com/watch?v=O-N5STlSZR4

Yigit-Y
10-01-2017, 00:39
Valla ben hep dik oturuyorum roll den kalma bir alışkanlık olmuş bende en doğrusu o şekilde diye biliyorum

Bir arkadaşım var araba kullanmaya değilde uyumaya gelmiş gibi yatırıyor

Aynayı görüyormusun diyorum gerek yok diyor :)

Sana ehliyet vereni diye sövüyorum her seferinde :)

ufuksaracci
10-01-2017, 00:47
Na kadar güzel anlatmış. Çevrem hep dalga geçer benimle, "ulan 1.85 adamsın, karı gibi kullanıyorsun " ( karı lafını da hiç sevmem).

Adamda boy 1.60, koltuk arka koltuğa dayalı, ne biçim kullanıyorsun dediğimde gelen cevap "yeaa ben rahat edemiyorum öyle, sığamıyorum arabaya"

İbret alınması lazım lazım ama o şekilde oturan birinin zaten bu videoyla işi olmaz.

ufuksaracci
10-01-2017, 00:48
Eklemeden yapamayacağım, adam resmen Bilal'e anlatır gibi anlatmış daha ne yapsın ?

Oznsrl
10-01-2017, 00:57
ilk arabayı aldığımda ilk anlattığı gibi kullanıyorum 2 sene falan öyle kullandım sonra birinin tavsiyesiyle 2.anlattığı gibi kullanmaya başladım eziyet çektiğimi anlamam uzun sürmedi acaip rahat etmiştim o gün bugündür koltuk önde ve sırt dik kullanıyorum anlatım başarılı olmuş

ertantamer
10-01-2017, 01:06
İnsanlar sırt geride koltuk en aşağı pozisyonda kullanmayı marifet sanıyorlar.

turbo&quattro
10-01-2017, 01:33
Sahinciler kambur olmadan izlesinler :D

wolrath
10-01-2017, 01:33
altin elbiseli adam , sinyalllll diyerek arada giydirmis :) harbiden " sinyal ulan sinyal" diyorum ben de.

oturus pozisyonu rahatsiz bi sekilde duzgun gazlanmiyor arabada, cadde surusu oluyor dedigi gibi.

kelalper
10-01-2017, 07:15
sadece kaza anında güvenlik değil aynı şekilde tepki süreside gecikiyor yanlış oturma pozisyonunda. Aynı zamanda direksiyonu yeteri kadarda döndüremiyorsun kontra vermek istediğinde. Bazı arkadaşlar direksiyonu bilgisayardaki ilk sidewinder 90 derecelik direksiyon ve arabayıda formüla sanıp 90 derecelik çevirmenin yeteri kadar kontra sağlayacağını sanıyorlar. Tavsiyem direksiyonu 90 derece çevirdikten sonra arabadan inip ön tekerlekler aslında ne kadar dönmüş ona bir baksınlar. Kıçı gelip spin atıldığında genelde karşılaşılan yanıt şu. Ben direksiyonu çevirdim dönmedi.

MCN21
10-01-2017, 07:33
Na kadar güzel anlatmış. Çevrem hep dalga geçer benimle, "ulan 1.85 adamsın, karı gibi kullanıyorsun " ( karı lafını da hiç sevmem).

Adamda boy 1.60, koltuk arka koltuğa dayalı, ne biçim kullanıyorsun dediğimde gelen cevap "yeaa ben rahat edemiyorum öyle, sığamıyorum arabaya"

İbret alınması lazım lazım ama o şekilde oturan birinin zaten bu videoyla işi olmaz.
Benimde ayni :D 190 boyum var 175 adamlar benden geride kullaniyor :D neymis sigamiyorlarmis :hahaha:

Berkan
10-01-2017, 07:41
apaçi 106 şahin modeli :D sırtlık arka koltuga yatırılmış kıç catalı sırtlıkla popo minderinin birleşimine kıstırılmış el cam cizgisi ile pararlel açıda direksiyonun ortasında tutarak bir insan nasıl kullanıyor tebrik etmek lazım

sirhot
10-01-2017, 07:46
iyi tamam da benim boy 1.85 arabamda coupe eğer koltugu dediği kadar dikleştirirsem kafam tavana sürtüyor bu da şahsenm hiç hoş değil o yuzden sırtı yatırmak zorunda kalıyoruz. Bu arada koltuk en alt kademede yani

Kahn23
10-01-2017, 08:11
Ben de arabayı y.vşakça kullanan adama uyuz olurum. Araba kullanmanın da bi adabı vardır.

Gayet güzel anlatım olmuş. Özellikle "diz kırılım" anlatımı hoşuma gitti. Bundan sonra buna dikkat ederim.

220T
10-01-2017, 08:40
sadece kaza anında güvenlik değil aynı şekilde tepki süreside gecikiyor yanlış oturma pozisyonunda. Aynı zamanda direksiyonu yeteri kadarda döndüremiyorsun kontra vermek istediğinde. Bazı arkadaşlar direksiyonu bilgisayardaki ilk sidewinder 90 derecelik direksiyon ve arabayıda formüla sanıp 90 derecelik çevirmenin yeteri kadar kontra sağlayacağını sanıyorlar. Tavsiyem direksiyonu 90 derece çevirdikten sonra arabadan inip ön tekerlekler aslında ne kadar dönmüş ona bir baksınlar. Kıçı gelip spin atıldığında genelde karşılaşılan yanıt şu. Ben direksiyonu çevirdim dönmedi.
+1
Bu adamın sürüş pozisyonu doğru olmasa kurtaramazdı.

https://www.youtube.com/watch?v=WAYL1y9UpbY

bomonti
10-01-2017, 13:29
+1

Sürüş pozisyonunun doğru olduğu kadar da tecrübe de konuşuyor orada. Çok güzel kurtarmış zevk aldım şahsen :)

EREN34
10-01-2017, 13:38
Koltuk İleri geri ayarını bacak boyunuza göre,

sırtlık ayarını ise, el bilek iç kısmını uzattığında direksiyon üstüne denk gelecek şekilde ayarlanmalı. Sırtlık ayarı dik olduğu halde hala bu pozisyon olmuyorsa ileri-geri ayarı düzgün değildir.

Bu şekilde ayarladığınızda direksiyonu 9-15ten tutuğunuzda dirsekleriniz 90 derece kırılmış olur. 90 derece kırılıyorsa herşey ok demektir.

mhuratboz
10-01-2017, 13:44
Her Zaman Koltuk En Aşşağı Seviye,Sırtım Dik,Şekilde Kullanıyorum.Aynı Anlattığı Gibi 1.85 Boyum Var.Bazen 160lık Arkadaşıma Verdiğim Zaman Yemin Ediyorum En Az 20Cmden Fazla Geri Alıyor.Tirrekmisim Oğlum Sen Diyorum.Otomatik Arabamı Sandın Bunu.Ve Aynı Anlatımdaki Gibi Debriyaja Anca Sonuna Kadar Basabiliyor.

Gorky
10-01-2017, 14:13
eskiden punto varken aynen dediği gibi yapardım. malesef bende şimdi c4 var, arabada resmen oturuş pozisyonu hatalı.
koltuk çok yüksekte, pedallar çok yakın... alt tarafı ayarlıyorum, direksiyonu kendime ful çekiyorum, sırtlığı dikliyorum. direksiyon gene de uzağımda kalıyor. yaklaşırsamda dizlerim çok katlanıyor. yakacam ulan arabayı diz bırakmadı bende

mert_can 41
10-01-2017, 14:36
Anlatmada ufak bir hata var o kadar yanaşırsa direksiyona dizin okadar kırıcağı açı ile otomatik araba ayarını gösterirken ayağını rahat hareket ettiremeyip geç frenaj veya frenle gazın karışma olasılığı olabilir zaten frenle gazında karışmasını genelde bayanlar yapar direksiyonada en yakın oturanlar onlardır.

Seven7
10-01-2017, 15:10
+1

Bu video Quattro virali diye hatırlıyorum.

KGüneyli
10-01-2017, 15:12
Boyum uzun oldugunda genelde en sona ceker birazda yatırırım koltugu, arkama kimse oturamaz yani.
Babam diyor uyuma kalk koltuktan diye. Ama alıskanlık yatarak kullanıyorum. Dik kullanmayı denedim bir kaç kez hep kaza yapıyordum :D

Drive Fast
10-01-2017, 15:49
ben ufakken arabaya her bindiğimde koltuğu dik ve yakın yapardım babam her seferinde şu koltuğu o kadar ileri getirme napıyorsun diye diye kafama vura vura araba kullanmayı en geride en alçakta koltuk dimdik şekilde öğretti :D boyumda 185 bazen koltuğu ileri aliyim diyorum dizim direksiyona çarpıyor fren yapamıyorum bacağım sağda kalıyor ayak bileğimi yamultarak fren yapmak zorunda kalıyorum geride kullanmak iyidir ya :)

Faruk_Vtec
10-01-2017, 16:02
1) koltuğun sırtı dık olmalı(+ bel desteğıde varsa süper oluyor) bu şekılde hem kollar dirsekten kırılmış oluyor hem aracın ıçıne gomulmedığınız ıçın araca tam anlamıyla hakım oluyorsunuz..
2) koltuğun ılerı gerı ayarı; pedallara uzak kalmayacak(dızden kırılma olacak şekılde) olabıldığınce gerıde kalmak hem aynaları rahat kullanmaya hemde olası bı kazada aırbag'ten zarar görmemeye yarıyor..
3) koltuk yukseklık ve dıreksıyon yukseklık & derınlık ayarı ışın son ınce detayı oluyor..
4) ayna ayarı, aynaları olabıldığınce dışarı doğru açın(aynaya bakınca arabanızı gormeyın) bu şekılde kör noktayı mınımuma ındırmış olursunuz..

bu yazdıklarımın harıcınde bırının arabasını kullanınca, bel ağrısı kol bacak ağrısı ve ınanılmaz yorulma yaşıyorum + araca tam anlamıyla hakım olamıyor ne onumu ne yanlarımı nede arkamı gorebılıyorum..

mert5
27-01-2017, 15:41
Araban baz donanımdaysa koltuk hafızası yoktur ve 1 saat uğraşırsın sonunda optimum dengeyi sağlarsın ... Aynalar kontroller debriyaj herşey istediğin mesafededir ama bir gün arabayı valeye verirsin, vermek istemezsin zorunda kalırsın, müthiş final araba 100 metre ileri gidecek park edilecek adam aşağı yukarı aynı boyda seninle ve biner binmez koltuğu en arkaya alır ya işte ... ulan sanki ankaraya gidicen şerefsiz bıraksana aynı yerinde kalsın sövdürme kendine ...

lethaldoze
28-01-2017, 12:47
Son 4-5 senedir ideal oturuş pozisyonunda kulanıyorum. Hakimiyet farkı inanaılmaz bariz.

Phenomenal
28-01-2017, 21:19
bir şeyde ben ekleyim eğer direksiyonu tek elle ve üst taraftan tutarsanız kaza anında mili saniyeler içinde oldukça şiddetli acılan hava yastığı kolunu kırabilir yada kırmasa bile en iyi ihtimal yolunuz yüzünüzde patlar yastık açılınca