PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : e36 kasa bir bmw alsam nelere dikkat etmeliyim?

Hondafatih
11-01-2017, 13:30
Merhaba,

Daha evvelden tofaş ford honda gruplarına sahip oldum hepsinide gündelik yaşantıma ayağımı yerden kessin sağa sola rahat gidebileyim diye bindim şu sıralarda başlıkta belirttiğim gibi e36 kasa bmwlere bakarken buluyorum ve alıp işten eve evden işe çocuğu okula bırak hafta sonu eşimi çocuğumu alıp gezip binmek mantığıyla bakınıp duruyorum arabaya yabancıyım sizce almak istesem... boya takıntım yok sağı solu düzgün gözüksün tabiki ağır kazası olmasın.

Fiyat aralığı ne olmalı?
Hangi motor seçeneklerine bakmalıyım?
Lpgli mi yoksa lpgsizlere mi bakmalıyım?
Kronik sorun dediğimiz şeyler nelerdir?
Klimalı olanları var mı?

osmanaydo
11-01-2017, 13:42
LPGli, klimalı, değişensiz denilen ama boyalı yeri çok olan bir tanesine geçen sene sahip oldum.
Alırken ustaya falan da göstermedim.
320 ama 28 yapılmış.
Çevremde masrafın sonunu bi türlü getiremeyen insanlar varken. Ben arıza yüzü görmedim.
Herşey kısmet tabi ama biraz fazla verip temizine bakmakta fayda var.

ulasoztas1
11-01-2017, 13:59
eski model Bmw ler önceden bakımlı olup olmadığına göre ilerde sorun çıkartabiliyor.
95 modelden yüksek ele ayağa düşmemiş bir araç bakmanızı öneririm, benim için 318is den başlamalı motor aşağısını performans olarak ben tercih etmem, lpg'li olmasından ziyade montajının güzel yapılması önemli ben kendim taktırmıştım benzinden hiç farkı yoktu lpg de..
Aklıma ilk gelen kronik sorunları; kalorifer musluğu, kapı fitilleri, akışmetre.

Hondafatih
11-01-2017, 14:09
LPGli, klimalı, değişensiz denilen ama boyalı yeri çok olan bir tanesine geçen sene sahip oldum.
Alırken ustaya falan da göstermedim.
320 ama 28 yapılmış.
Çevremde masrafın sonunu bi türlü getiremeyen insanlar varken. Ben arıza yüzü görmedim.
Herşey kısmet tabi ama biraz fazla verip temizine bakmakta fayda var.

Teşekkür ederim cevabın için abi bende motor konusunda 3.18 ve üzerine bakınıyorum sanırım tamamı enjeksiyonlu motorlar? masraf derken bakınıyorum 2** 3** km araçlar var gerçekten bunlardan uzak durulmalı mı? birde motor kodları yazıyorlar bu belirttiğim 3.18 3.20ler hangi motor kodlarına sahip?

Hondafatih
11-01-2017, 14:10
eski model Bmw ler önceden bakımlı olup olmadığına göre ilerde sorun çıkartabiliyor.
95 modelden yüksek ele ayağa düşmemiş bir araç bakmanızı öneririm, benim için 318is den başlamalı motor aşağısını performans olarak ben tercih etmem, lpg'li olmasından ziyade montajının güzel yapılması önemli ben kendim taktırmıştım benzinden hiç farkı yoktu lpg de..
Aklıma ilk gelen kronik sorunları; kalorifer musluğu, kapı fitilleri, akışmetre.

Teşekkür ederim cevabın için fiyat aralığı olarak ne kadarı makbuldür?

Year One
11-01-2017, 14:25
320 ler m50b20 dir. vanoslu veya vanossuz.

e36 kasanın kronik sorunları ön takım
coupe cabrio ise fitiller ve cabrio nun tentesinden su alması
mümkün mertebe büyük şehirlerden almayın derim.
200-300 bin km normal o araçlar için. 200 binde bulmak da zordur. geri çekme olayı çok yaşanıyor dikkat edin.
otomatik şanzımanı ağırdır. en az 318is alın. 4 silindirlidir. güzel bi motordur. 320 6 silindir ama neredeyse 318is onunla başabaş gider. yakıtları da hemen hemen aynıdır fark yok diyebilirim.
vanossuz olanlar 95 yılı öncesi üretim (320 için konuşuyorum) döküm bloktur. 95-98 arası olanlar vanoslu alüminyum blokludur.
alüminyum olanlarda hararete dikkat etmek lazım.
alüminyumlarda nikasil erimesi diye adlandırılan bi sıkıntı genelde baş gösterir (pistonlarda)

kolay gelsin

osmanaydo
11-01-2017, 14:25
Teşekkür ederim cevabın için abi bende motor konusunda 3.18 ve üzerine bakınıyorum sanırım tamamı enjeksiyonlu motorlar? masraf derken bakınıyorum 2** 3** km araçlar var gerçekten bunlardan uzak durulmalı mı? birde motor kodları yazıyorlar bu belirttiğim 3.18 3.20ler hangi motor kodlarına sahip?

Benim araba 400 bine koşuyo. :)
Motor kodu M52
318is dahil 18 tavsiye etmem.
Temiz bakımlı 20 23 25 28 mutlu eder diye düşünüyorum.
Ama çok büyük risk. Ortalık, kimde patlayacağı belli olmayan arabalarla dolu.
Çoğu binici, hevesini alıp satmanın peşinde.
Kolay gelsin.

Year One
11-01-2017, 14:32
95 sonrası m52b20 diye geçiyor eklemeyi unutmuşum osman abi yazmış zaten... abim saygılar :)

BurakYozgat.
11-01-2017, 14:38
Geçen yazdan beri 20 belki daha fazla e36 dolaştım. Kriterim sadece coupe ve 6 silindir olmasıydı. 18tuş sunroof dijital klima vs opsiyonların hiç biri gözümde yoktu sadece eli yüzü düzgün baş ağrıtmayacak bi 36 almak istiyodum.
Fakat piyasadaki arabaların gerçekten büyük çoğunluğu artık okeyi dönen arabalar. Masrafsız denen arabaların yanına gittiğinde tuttuğun kapı kolu sinyal far elinde kalıyor. Çalışmayan aksamlar cabası. 7 aylık arayış ve farklı arabalardan sonra istediğim gibi bir araç bulup alabildim.
Hangi aracı alırsanız alın illaki üzerine yapacağınız masraflar olacak alayım tek kuruş harcamadan bineyim gibi bir durum maalesef yok.
Benim tavsiyem is ya da başka bir motora yönelmeyin direk 6 silindiri tercih edin önü açık olsun hem ses hem gidiş olarak keyif versin.
Hazır alınan strokerlı araçlara ben sıcak bakamıyorum piyasada bu kadar çakal bilmiş insan varken koyulan parçanın ne olduğunu ne kadar uzun ömürlü kullanacağını bilemez yapılan işe güvenerek basamazsın gaza. İllaki düzgün yapılan araçlar var satılıkta fakat bu tür arabalarda daha dikkatli olmak lazım.
Km.ye aldırmayın bu yaşlarda artık aldığınız arabanın kmsinden ziyade motor ve iç dış kondüsyonunu kıstas alın. Allah yardımcınız olsun.

Hondafatih
11-01-2017, 14:39
320 ler m50b20 dir. vanoslu veya vanossuz.

e36 kasanın kronik sorunları ön takım
coupe cabrio ise fitiller ve cabrio nun tentesinden su alması
mümkün mertebe büyük şehirlerden almayın derim.
200-300 bin km normal o araçlar için. 200 binde bulmak da zordur. geri çekme olayı çok yaşanıyor dikkat edin.
otomatik şanzımanı ağırdır. en az 318is alın. 4 silindirlidir. güzel bi motordur. 320 6 silindir ama neredeyse 318is onunla başabaş gider. yakıtları da hemen hemen aynıdır fark yok diyebilirim.
vanossuz olanlar 95 yılı öncesi üretim (320 için konuşuyorum) döküm bloktur. 95-98 arası olanlar vanoslu alüminyum blokludur.
alüminyum olanlarda hararete dikkat etmek lazım.
alüminyumlarda nikasil erimesi diye adlandırılan bi sıkıntı genelde baş gösterir (pistonlarda)

kolay gelsin

Teşekkür ederim, bu yazdığına istinaden vanoslu bakmak daha mantıklı o halde cabrio yada coupe bakamam çocuğum olduğu için 4 kapı tabiri ile aile arabası olacak

Hondafatih
11-01-2017, 14:41
Benim araba 400 bine koşuyo. :)
Motor kodu M52
318is dahil 18 tavsiye etmem.
Temiz bakımlı 20 23 25 28 mutlu eder diye düşünüyorum.
Ama çok büyük risk. Ortalık, kimde patlayacağı belli olmayan arabalarla dolu.
Çoğu binici, hevesini alıp satmanın peşinde.
Kolay gelsin.

Maşallah abi nice 400 binler olsun 6 silindir gündelik kullanım açısından yakıt konusunda üzermi? sonuçta günlük 30 40 km yarı trafik geçiyorum istanbulda maliyet konusunda 30 40 kruş arası ise idael gibi düşünüyorum.

BurakYozgat.
11-01-2017, 14:43
Teşekkür ederim, bu yazdığına istinaden vanoslu bakmak daha mantıklı o halde cabrio yada coupe bakamam çocuğum olduğu için 4 kapı tabiri ile aile arabası olacak

Bildiğim kadarıyla vanos sadece m50b20'nin 92 yılında üretilen modellerinde yok. Geri kalan m50b20-25 ve m52b20-23-28lerin hepsi vanoslu.

BurakYozgat.
11-01-2017, 14:44
Bildiğim kadarıyla vanos sadece m50b20'nin 92 yılında üretilen modellerinde yok. Geri kalan m50b20-25 ve m52b20-23-28lerin hepsi vanoslu.

Edit : Eğer aklında büyük projeler (turbo vs) varsa vanossuz 92modelleri tercih etmeni öneririm. Daha uzun ömürlü oluyor diğerlerine göre vanos arızası da yaşamazsın.

Hondafatih
11-01-2017, 14:46
Geçen yazdan beri 20 belki daha fazla e36 dolaştım. Kriterim sadece coupe ve 6 silindir olmasıydı. 18tuş sunroof dijital klima vs opsiyonların hiç biri gözümde yoktu sadece eli yüzü düzgün baş ağrıtmayacak bi 36 almak istiyodum.
Fakat piyasadaki arabaların gerçekten büyük çoğunluğu artık okeyi dönen arabalar. Masrafsız denen arabaların yanına gittiğinde tuttuğun kapı kolu sinyal far elinde kalıyor. Çalışmayan aksamlar cabası. 7 aylık arayış ve farklı arabalardan sonra istediğim gibi bir araç bulup alabildim.
Hangi aracı alırsanız alın illaki üzerine yapacağınız masraflar olacak alayım tek kuruş harcamadan bineyim gibi bir durum maalesef yok.
Benim tavsiyem is ya da başka bir motora yönelmeyin direk 6 silindiri tercih edin önü açık olsun hem ses hem gidiş olarak keyif versin.
Hazır alınan strokerlı araçlara ben sıcak bakamıyorum piyasada bu kadar çakal bilmiş insan varken koyulan parçanın ne olduğunu ne kadar uzun ömürlü kullanacağını bilemez yapılan işe güvenerek basamazsın gaza. İllaki düzgün yapılan araçlar var satılıkta fakat bu tür arabalarda daha dikkatli olmak lazım.
Km.ye aldırmayın bu yaşlarda artık aldığınız arabanın kmsinden ziyade motor ve iç dış kondüsyonunu kıstas alın. Allah yardımcınız olsun.

Allah inşallah banada nasip eder ben gazlamaktan yada iki viraj yan verim mantığında değilim kesinlikle ve elbette alacağım arabanın önceki araçlarım gibi yapılacak masrafı yoksa dahi en ufağı yağ su değişimini yapmışımdır yaparımda tek korkum bilmediğim bir araba ve motoru geri kalan bir şekilde hallolur dolayısla 4 mü 6 silindir mi daha az sorunlu olacağı?

Hondafatih
11-01-2017, 14:48
Edit : Eğer aklında büyük projeler (turbo vs) varsa vanossuz 92modelleri tercih etmeni öneririm. Daha uzun ömürlü oluyor diğerlerine göre vanos arızası da yaşamazsın.

yo yo proje olarak ancak bir filitre ve janttır kozmetik olarak yapabilirim. çok üzmesin kafi sonuçta belli bir km ve yaşı almış araçlara bakıyorum.

ulasoztas1
11-01-2017, 14:52
Fiyat motoruna göreceli olsa da ilandaki araçların fiyatlarının çoğunun şişirilmiş olduğu bi gerçek. 318is ler 95 model öncesi M42, 95 sonrası M44 olarak geçer 320ler M50. Detaylı bilgiyi BMW 3 Serisi - Vikipedi (https://tr.wikipedia.org/wiki/BMW_3_Serisi) bulabilirsin :)
Donanım araçtan araca çok farklılık gösteriyor aynı model aynı motor araçlarda bile aynı donanımı bulmak zor. 7/11/18 tuş obc(yol bilgisayarı), recaro koltuk, koluk ısıtma, sunroof, dijital klima, Asc vs.. Benim 318is im 270bin km deydi ama perfomansı iyiydi (geçenlerde ilanında 240k yazıyordu:)), dynoya çıkıp hararet yapanı da gördüm bu yüzden motor performansı için motor kompresyon testi yaptırabilir ya da aracı dyno ya çıkartabilirsin en kesin sonuç öyle elde edilir.
4 kapı da yorulmamış bulma ihtimaliniz daha fazla ama dedikleri gibi aldığınızda illaki biraz masraf isteyecektir araba ama güzel ve temizini bulursanuz keyifle binersiniz :)

BurakYozgat.
11-01-2017, 14:52
Allah inşallah banada nasip eder ben gazlamaktan yada iki viraj yan verim mantığında değilim kesinlikle ve elbette alacağım arabanın önceki araçlarım gibi yapılacak masrafı yoksa dahi en ufağı yağ su değişimini yapmışımdır yaparımda tek korkum bilmediğim bir araba ve motoru geri kalan bir şekilde hallolur dolayısla 4 mü 6 silindir mi daha az sorunlu olacağı?

E36 artık parçası heryerde bulunabilen bir araba. Sorunsuzluk garantisi 2motorda da vermek çok zor 6silindirli motorlarda 4silindirli motorları da deyim yerindeyse taş gibidir. Aklında ilerki vadelerde bile uçup kaçma düşüncesi yoksa bence motor seçeneğinden ziyade geçmişte aracın nasıl bakıldığına göre hareket et. 97-98 model otomatik vitesli bi sedan is bence senin ilacın olur o zaman. Doluluk olarak ta gidiş olarak ta fazlasıyla doyurur

osmanaydo
11-01-2017, 15:15
Maşallah abi nice 400 binler olsun 6 silindir gündelik kullanım açısından yakıt konusunda üzermi? sonuçta günlük 30 40 km yarı trafik geçiyorum istanbulda maliyet konusunda 30 40 kruş arası ise idael gibi düşünüyorum.

Ben geçen yaz 20 kuruşun altına düşürmeye zorluyordum. Düşüremedim :)
Son zamlardan sonra 30 kuruşun altı imkansız.

Hondafatih
11-01-2017, 15:17
Ben geçen yaz 20 kuruşun altına düşürmeye zorluyordum. Düşüremedim :)
Son zamlardan sonra 30 kuruşun altı imkansız.

Büyük şehirlerde bu rakamların altında gezen lpglide olsa yoktur diye düşünüyorum yakıt konusunda ideal oranlar yakıt sınıftan geçti :)

Özgür Ozan
11-01-2017, 15:30
Alacağın aracın en genci 19 yaşında olacağı için birçok parçası çalışma ömrünü dolduruyor, istediğin kadar temizini bul sanayiye bol bol gider parça yenilersin
-direksiyon pompası
-termostat
-devir daim
-marş motoru
-klima musluğu
-vanos ayarı
-akışmetre
-lpg varsa muhtemelen adam gibi takılmamıştır zırt pırt onun ayarı ıvırı zıvırı
-sunroof
-kapı döşemeleri
Bu yazdıklarım kesin verir demesem de bir e36 da muhtemelen arıza verecek parçaları bunun yanında çok önemli bi detay olmasa da kapı fitilleri sıkıntılı denilebilir . Lakin şöyle bir durum bakkalda dahi e36 parçası bulabilirsin o yüzden parça fiyatları makul ve parçalar kolay bulunabilir. Uzun lafın kısası bu araçlar sorunlu araçlar değil, her araç gibi kronik bazı sounları var. Yaşları ve kullanan kesim dolayısıyla yorgun araçlar. Çok çok hastası değilsen, arabayla uğraşmayı, cumartesileri sanayiye gitmeyi sevmiyorsan tavsiye etmem. Ayrıca kesinlikle 4 silindir alma, 6 silindir olsun ki en azından uğraştığına değsin bastığında güzel bi ses duy hiç değilse.

Hondafatih
11-01-2017, 15:49
Alacağın aracın en genci 19 yaşında olacağı için birçok parçası çalışma ömrünü dolduruyor, istediğin kadar temizini bul sanayiye bol bol gider parça yenilersin
-direksiyon pompası
-termostat
-devir daim
-marş motoru
-klima musluğu
-vanos ayarı
-akışmetre
-lpg varsa muhtemelen adam gibi takılmamıştır zırt pırt onun ayarı ıvırı zıvırı
-sunroof
-kapı döşemeleri
Bu yazdıklarım kesin verir demesem de bir e36 da muhtemelen arıza verecek parçaları bunun yanında çok önemli bi detay olmasa da kapı fitilleri sıkıntılı denilebilir . Lakin şöyle bir durum bakkalda dahi e36 parçası bulabilirsin o yüzden parça fiyatları makul ve parçalar kolay bulunabilir. Uzun lafın kısası bu araçlar sorunlu araçlar değil, her araç gibi kronik bazı sounları var. Yaşları ve kullanan kesim dolayısıyla yorgun araçlar. Çok çok hastası değilsen, arabayla uğraşmayı, cumartesileri sanayiye gitmeyi sevmiyorsan tavsiye etmem. Ayrıca kesinlikle 4 silindir alma, 6 silindir olsun ki en azından uğraştığına değsin bastığında güzel bi ses duy hiç değilse.

Teşekkürler parça konusundada sınıfı geçti söylediklerinin çoğu bir kaç forumdada yazılmış çizilmiş gündelik kullanıcağım için mecbur bu masrafları yapmak gerekiyor haliyle o halde 6 silindir için araştırmalarıma devam ediyor olucam allahın izniyle yaza bu kasaya binmiş olurum.

h.guroglu
11-01-2017, 15:50
e36 ya o kadar para bayılmak yerine e39 alın aynı paralara daha fazla konfor motorlar aynı zaten 30-35 bin aralığında gayet düzgün e39 lar mevcut madem ailecek kullanılacak e39 daha mantıklı bir karar bence düzgün bir e36 için zaten 30-35 binli rakamları gözden çıkartmak lazım artık 30 altı olanlar genelde hep problemli araçlar

osmanaydo
11-01-2017, 15:59
e36 ya o kadar para bayılmak yerine e39 alın aynı paralara daha fazla konfor motorlar aynı zaten 30-35 bin aralığında gayet düzgün e39 lar mevcut madem ailecek kullanılacak e39 daha mantıklı bir karar bence düzgün bir e36 için zaten 30-35 binli rakamları gözden çıkartmak lazım artık 30 altı olanlar genelde hep problemli araçlar

Hah, sohbetin aşk'mı mantık'mı kısmına geldik. :) Hondafatih E39'un kralına da binsen aklında E36 nasıldı acaba sorusu olacak mı sen ona bak.

BurakYozgat.
11-01-2017, 16:14

Söylediğini yapıp şuanki aracım e36 coupeden önce e39 sahibi oldum ama maalesef aşk mantığın önüne geçiyor :)

h.guroglu
11-01-2017, 16:29
Aşk sa yapacak birsey yok mantık sa e39 tercih eder aynı paraya üst sınıf va daha dolu daha fazla konfor arkadaşta benim gibi ailecek kullanıcı aile için e39 daha mantikli bir seçim olur daha önce E30 e36 sahibi oldum içlerinde en rahat ettiğim en sorunsuz olan e39 çıktı yalana gerek yok

Hondafatih
11-01-2017, 16:47
Aşk sa yapacak birsey yok mantık sa e39 tercih eder aynı paraya üst sınıf va daha dolu daha fazla konfor arkadaşta benim gibi ailecek kullanıcı aile için e39 daha mantikli bir seçim olur daha önce E30 e36 sahibi oldum içlerinde en rahat ettiğim en sorunsuz olan e39 çıktı yalana gerek yok

Elbette mantık çervesinde yürüyorum elbette kasa olarak donanım olarak fazlasını bulabilirim bununda farkındayım eve e36 da karar kılmamım sebeplerinden biride maliyet, maliyet derken motor aynı ama kasa ağır bu noktada yakıt konusu meydana çıkıyor ve daha iyisine binmek yerine kimi yerde 5.20ler için 50 60 kuruşlu rakamlar görüyorum kimi yerde 5.20 serisinin hantal kaldığını ve biraz hacimlilerini tercih edilebileceğini söylüyorlar buda bir noktada gündelik için yakıt+vergi konusunu düşündürüyor.

Hondafatih
11-01-2017, 16:50
Edit: Vergi derken tabiki 5.20 ile 3.20 arasında vergi dilimi aynı sadece 5.20 sebepsizce elediğim noktası hantal kaldığından bu sebepten dolayı daha hacimli tercih edebilme durumunda verginin yüksekliği

h.guroglu
11-01-2017, 16:50
Elbette mantık çervesinde yürüyorum elbette kasa olarak donanım olarak fazlasını bulabilirim bununda farkındayım eve e36 da karar kılmamım sebeplerinden biride maliyet, maliyet derken motor aynı ama kasa ağır bu noktada yakıt konusu meydana çıkıyor ve daha iyisine binmek yerine kimi yerde 5.20ler için 50 60 kuruşlu rakamlar görüyorum kimi yerde 5.20 serisinin hantal kaldığını ve biraz hacimlilerini tercih edilebileceğini söylüyorlar buda bir noktada gündelik için yakıt+vergi konusunu düşündürüyor.

kendi aracım 96 model manuel m52b20 e39 50 liralık gaz ile ortalama şehir içi 140 150 km yol yapıyorum hadi son zamlarıda katarak max 130 140 km olur ama manuel olmasının da farkı var elbette

h.guroglu
11-01-2017, 16:51
Bu arada benzinde yakıyor yalan yok ortalama 60 ile 75 krs arası

bhb
11-01-2017, 17:35
Bi kaç el değiştirmiş bulursan al 40 kucak gezmiş folloşlardan uzak dur
Satıcı profili önemli 1 de yan 2 de isyacılardan baba mrb cılardan uzak dur
Opsiyonu bol ve üzerinden sökülmemiş araba bak sonra kendini ebay fb gruplarında vs bulursun
2 defa sahip oldum. Bi daha alırmıyım m43 ün 20-25 tl arası gittiği piyasada asla. Ha çok param olur 2. Araba olarak alırım

TurboM3
11-01-2017, 20:06
Arkadaşlarımızın güzel yazılarına ilavete ön kule konusu var.

E36 ön amortisör kuleleri zayıf ve hassastır. Ön kuleler yukarı doğru şişebilir. Kule üzerine takoz koyup, çekiçleyerek kulenin şişkinliğini düzeltirler.

Özet olarak ön iki kuleyi kontrol edin.

Maxiboost
11-01-2017, 21:02
Hah, sohbetin aşk'mı mantık'mı kısmına geldik. :) Hondafatih E39'un kralına da binsen aklında E36 nasıldı acaba sorusu olacak mı sen ona bak.

İkisinede binmis biri olarak soyluyorum, direk e39 a binen adam, biraz otomobillerden anliyorsa zerre kadar e36 yi merak etmez :)

Ayni dusuncede arkadasin yegeni vardi, ehliyetini yeni almis 20 yasinda bebe. Tutturmustu E36 diye. Dedim ki git e 39 al. Temiz bir 528i bulunca zorla ikna ettik baskiyla aldirdik suanda 3 senedir ayni araci kullaniyor bu genc adam :)

osmanaydo
11-01-2017, 22:20
İkisinede binmis biri olarak soyluyorum, direk e39 a binen adam, biraz otomobillerden anliyorsa zerre kadar e36 yi merak etmez :)

Ayni dusuncede arkadasin yegeni vardi, ehliyetini yeni almis 20 yasinda bebe. Tutturmustu E36 diye. Dedim ki git e 39 al. Temiz bir 528i bulunca zorla ikna ettik baskiyla aldirdik suanda 3 senedir ayni araci kullaniyor bu genc adam :)

İkisine de bindim. Kısmetse 45 yaşına doğru 5 serisi düşünüyorum.

-Günalp-
11-01-2017, 23:02
Valla e36 coupe sahibi olarak, kesinlikle 6 silindir almanı öneririm. Ve yukarıda yapılan masrafların hepsini yaparsın muhtemelen. Ben cokmciddi para harcadım. Değişmeyen parca kalmadı. Bakımlı e36 keyifli olur. Mümkün olduğunca orjinal görünümlü olsun. Benim aracın konusu var. Ayrıca satılıklarda düşünürsen. E36 coupe medaire violette

lethaldoze
11-01-2017, 23:11
Bu aralar bende bakıyorum bu konu iyi oldu. Uzun yıllardır hayalini kurduğum bi araba. Açıksası mantığın M si yok tamamen AŞK.
Yoksa günlük 50 km 6 gün, haftada 300 ve ayda 1200 km yol yapıp işe gidip geliyorum. Corsa dti düşünüyordum. 200 kuruş yaksam 240-250 tl tutacak. e36 en az 3.20 olacak. yakıt 2 katı olacak net.
Ama aşk başka bişey.
Ama gel gör ki nerden bulacaz az temiz e36.

EREN34
12-01-2017, 06:16
Arka kulelere baktırın. Araba çürümeye oradan başlıyor ve düzeltmesi masraflı iş

Hondafatih
12-01-2017, 08:04
yorumlar için teşekkür ederim kafam şuan çorba :) e36 e39 az biraz keyif az biraz huzur az birazda rahatlık istiyorum 5.20 için hantallık olayına geri dönmek istiyorum gerçekten hantal mı? 5.20 de diyince otomatik vitese binmek daha iyi koca cüsseli arabaya vites değiştirmek dur kalk trafikte akıl karı gibi gelmiyor bu seferde dön dolaş yakıta geliyor insan ister istemez.

BurakYozgat.
12-01-2017, 08:17
yorumlar için teşekkür ederim kafam şuan çorba :) e36 e39 az biraz keyif az biraz huzur az birazda rahatlık istiyorum 5.20 için hantallık olayına geri dönmek istiyorum gerçekten hantal mı? 5.20 de diyince otomatik vitese binmek daha iyi koca cüsseli arabaya vites değiştirmek dur kalk trafikte akıl karı gibi gelmiyor bu seferde dön dolaş yakıta geliyor insan ister istemez.

Hantallık göreceli. Benim aracım 5.20 triptonikti. Tam otomatik yerine kesinlikle en azından triptonik seçmenizi tavsiye ederim eğer 39da karar kıldıysanız.
Triptonikte sport seçeneği olduğu için daha geç vites atıp daha fazla devir döner ve tatmin eder çokta eşşek sayılmaz o durumlarda.
D konumunda erken vites attığı için geç hızlanır bu da hantallık olarak görülür. 5.20 yerine 5.28 bulabilirseniz yakıtta değişiklik yaşamaz ama gidişte gayet tatminkar olduğunu hissedersiniz.

BurakYozgat.
12-01-2017, 08:18
Hantallık göreceli. Benim aracım 5.20 triptonikti. Tam otomatik yerine kesinlikle en azından triptonik seçmenizi tavsiye ederim eğer 39da karar kıldıysanız.
Triptonikte sport seçeneği olduğu için daha geç vites atıp daha fazla devir döner ve tatmin eder çokta eşşek sayılmaz o durumlarda.
D konumunda erken vites attığı için geç hızlanır bu da hantallık olarak görülür. 5.20 yerine 5.28 bulabilirseniz yakıtta değişiklik yaşamaz ama gidişte gayet tatminkar olduğunu hissedersiniz.

Bu edit geri gelsin ya :) Bu arada tam otomatikler 4 ileri triptonikler 5 ileridir.

Year One
12-01-2017, 08:34
5 yıl e36 coupe kullandım, 2 yıl e39 528 kullandım, hiç e36 yı aramadım desem yeridir :) e39 520 ile 528 hemen hemen aynı yakıyor. o yüzden minimum 528 almanı tavsiye ederim. o kasanın dengeli motoru en az 2,8 dir. yeni nesil 525 ler de olabilir. e39 daki konforun e60 da yok misal. f10 daha yeni ama oda ferahlık hissi vermiyor. e39 arabanın araba olduğu zamanlarda üretildiği için doku ve işçiliğin kalitesi (tabi bulacağın araba temizse) çok iyidir.

h.guroglu
12-01-2017, 08:55

düz otomatik alırsan hantal kalıyor 99 öncesi 150 hp lik m52 lerden bahsediyorum bütçe ne civarda bilmiyorum ama i,lla otomatik olacaksa 528 tavsiye ederim akıt olarakta aralarında en fazla 1 lt oynar

ben manuel kullanıyorum hiçte zorluk çekmiyorum debriyajda viteste gayet yumuşak rahat bir yolculuk yapıyorum

Hondafatih
12-01-2017, 09:35
Bu edit geri gelsin ya :) Bu arada tam otomatikler 4 ileri triptonikler 5 ileridir.

gözden kaçırdım sanırım triptonik hangi yıllarda çıktı ben bir tane 97 model triptonik gördüm 96-99 yılları arasında çıkan modeller triptonik sanırım 5.28 fiyat aralığı yüksek geliyor bütçem az çok belli

h.guroglu
12-01-2017, 09:49
sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-m-class..night-bluee-373098857/detay)

bu arkadşları takip et sadece e39 çalışırlar geneldede düzgün araçlar olur ellerinde

BurakYozgat.
12-01-2017, 10:26
gözden kaçırdım sanırım triptonik hangi yıllarda çıktı ben bir tane 97 model triptonik gördüm 96-99 yılları arasında çıkan modeller triptonik sanırım 5.28 fiyat aralığı yüksek geliyor bütçem az çok belli

Sanırım sadece 96larda var. 98di benim aracım.
İlanlarda 97lerde de triptonik olduğu görünüyor vitese bakınca anlaşılır zaten topuzlar ve çerçevelerde biraz farklılıklar var.

Rec.O
12-01-2017, 10:42
Eski bir 36 kullanıcısı olarak, şase kuleler kesinlikle cok önemli. Alırken bagaj havuzuna iyi bakmalısın, ve altına, kıç geçirme, kafa geçirme olayları çok fazla bmwde.. direksiyon pompası kronik sıkıntıdır. çamurluklardaki muskalara yani yuvarlaklara dikkatli bakın, varsa bu seferde civatalarına iyi bakın çıkma takılmış olma ihtimali yüksek. şu an aklıma gelenler bunlar..

murat86
12-01-2017, 10:50
3 sene 1998 model e39 520ia business triptronik tüpsüz kullandım aracı, 28500 tl ye satın aldım 1 kere motor yaptırdım harcadıklarımı saysam 4tane a4 kagıtı liste var :) motor yaptırmamdaki amaç ta e39 larda nadir gorulen ama kronik sınıfına giren sol polen filtresinin alrındaki fren merkezinin giderinin tıkanmış olması ve biriken suyun motorun içine girmesi sonucu oldu. arkadaşlarında dediği gibi hantallık göreceli ben 14500 lira para harcadım arabaya bi kerede ah be keşke su parayı vermeseydim demedim her bindigimde ilk gunki heyecanımla biniyodum evlilik sebebiyle satmak zorunda kaldım :( düğünden sonra kısmetse tekrar minimum 5.28 5.30 facelift almayı düşünüyorum. Bencede tercihin maddi gücün varsa 2002-2003 5.25 derim çünki bütün kronik sorunları giderilmiş son üretim araçlardır.

Hondafatih
12-01-2017, 13:02
Eski bir 36 kullanıcısı olarak, şase kuleler kesinlikle cok önemli. Alırken bagaj havuzuna iyi bakmalısın, ve altına, kıç geçirme, kafa geçirme olayları çok fazla bmwde.. direksiyon pompası kronik sıkıntıdır. çamurluklardaki muskalara yani yuvarlaklara dikkatli bakın, varsa bu seferde civatalarına iyi bakın çıkma takılmış olma ihtimali yüksek. şu an aklıma gelenler bunlar..

valla diyebilirim ki samanlıkta iğne arıyorum gibi birşey bu :)

Hondafatih
12-01-2017, 13:05
3 sene 1998 model e39 520ia business triptronik tüpsüz kullandım aracı, 28500 tl ye satın aldım 1 kere motor yaptırdım harcadıklarımı saysam 4tane a4 kagıtı liste var :) motor yaptırmamdaki amaç ta e39 larda nadir gorulen ama kronik sınıfına giren sol polen filtresinin alrındaki fren merkezinin giderinin tıkanmış olması ve biriken suyun motorun içine girmesi sonucu oldu. arkadaşlarında dediği gibi hantallık göreceli ben 14500 lira para harcadım arabaya bi kerede ah be keşke su parayı vermeseydim demedim her bindigimde ilk gunki heyecanımla biniyodum evlilik sebebiyle satmak zorunda kaldım :( düğünden sonra kısmetse tekrar minimum 5.28 5.30 facelift almayı düşünüyorum. Bencede tercihin maddi gücün varsa 2002-2003 5.25 derim çünki bütün kronik sorunları giderilmiş son üretim araçlardır.

bütçem kısıtlı malesef biraz şans biraz tecrübe sanırım önüme çıkacak arabaya göre değerlendireceğim 3.20 ararken şimdide 5 serilerine bakar oldum kısmetimdeki neyse artık sizdekide biraz şansızlık olmuş geçmiş olsun inşallah sizde dilediğiniz aracı bulursunuz.

individual
12-01-2017, 13:22
2011 Yılına kadar E36 coupe ve en sonunda'da saloon baktım.Çok yakın arkadaşım'da hatta E36 Coupe var 320.

O 2007 yılında aldı ben'de o zamandan 2012 yılına kadar baktım.Temiz bulamadık hep bir yerinde büyük sorunlar çıktı baktığımız arabalarda .Bende BMW E36 devterini kapatıp sıfır araba aldım.

İnşallah gönlüne göre temiz bulabilirsin.Benim bildiğim bir tane var arkadaşımda onunda satmaya niyeti yok satsada ben alırım herhalde direk düşünmeden.

(Kronik sorunu debriyaj çok sert.Hidroliği değiştirsende belli bir zamandan sonra tekrar sertleşiyor taş gibi oluyor fren pedalı şişmesi gibi benim bildiğim ama zamanla alışıyorsun :D )

GuNeS
12-01-2017, 14:28
Ne kadar baktırsan baktır illaki ilerleyen zamanlarda kendinde sana baktıracak bişey bulur :) Gülü seven dikenine katlanır misali. Mekanik yürüyen olarak şuana masraf çıkarmadı bana arada şaka yaptığı oluyor enteresan arızalar.
1.İlave su pompası patladı mesela durduk yere.
2.Bir gün arabadan inicem ne şöför kapısı ne içerden ne dışardan açılıyordu 4 saat uğraştılar
3.ön sağ camı indirerken kendi kendine küt dedi kapı içine düştü
4.1,5-2 aydır binmediğim her hafta sonu pazar günleri yarım saat çalıştırdığım aracımı 1 hafta önce markete gitmek için otoparktan çıkardım ortalama 4-5km kullanmışımdır.Yeşil ışıkta rampa yukarı kalktığımda difransiyel titreme yaptı sonra takırdamaya başladı. Sonuç hafta sonu belli olucak. :) ki difransiyel bakımını 3ay önce yaptık.
Aracını seviyorsan bunları görmezden geliyorsun.m50 olsun m52 olsun yaş olduğu sürece ne kadar temizini alırsan al.
Birde '' sakınan göze çok batar'' doğru bir laf.

bond777
12-01-2017, 15:21
Gündelik hayatta kullanacaksaniz o yasta bir arac bmw'den bagimsiz olarak yuksek bakim maaliyet ve zamanınızı alacakt sanayi cevreniz oldugunu farzederek soyluyorum.

e36 eger imkanınız varsa 2. araba olarak haftasonu kullanımına daha uygun.

cabrioleter
12-01-2017, 16:10
temiz bir e36 cabrio istesek.. oldukça yüksek ücretleri de gözden çıkardığımızı var sayarsak 96 model ve üstü bir cabrioyu kaça bulabiliriz? 45-50 civarına araç aldık diyelim 3.28 veya 3.30 stroke edip ağzına kadar donanım doldurup elden geçirmek 60-70'e mal etmek mantıklı olur mu? al sattan ziyade uzun yıllar lpg ile günlük kullanılacak belki de evladiyelik bırakılacak bir araçtan bahsediyorum..
bu kadar ücreti m3 cabrio'ya yatırmak daha mı makul olur?

arda35
12-01-2017, 16:29
sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-m-class..night-bluee-373098857/detay)

bu arkadşları takip et sadece e39 çalışırlar geneldede düzgün araçlar olur ellerinde

Bilakis uzak durmakta fayda var. 2 tampon + jant, kozmetik vs. ile düzgün hale gelmiyor maalesef araçlar. Biniciden çok daha iyi kondisyonda araçlar bulunur.

lethaldoze
12-01-2017, 18:47
dışı siyah içi taba, olunca da bi ayrı güzel oluyor.
sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-96-model-3.23ci-m52b25-coupe-acil-acil-385096451/detay/)

h.guroglu
13-01-2017, 09:17
Bilakis uzak durmakta fayda var. 2 tampon + jant, kozmetik vs. ile düzgün hale gelmiyor maalesef araçlar. Biniciden çok daha iyi kondisyonda araçlar bulunur.

yok ben bayadır takip ediyorum bu arkadaşları hani onlardan alıpta şikayetçi olan görmedim hiç zaman zaman stoc oynanmamış araçlarda geliyor ellerine ama genelde ufak makyaj yapıp satıyorlar ne diyorlarsa o çıkıyor hasarı varsa var şurasında burasında diye sölüyorlar herşeyden önce dürüst satıcı diğerleri gibi allem kallem etmiyorlar

Özgür Ozan
13-01-2017, 09:51
dışı siyah içi taba, olunca da bi ayrı güzel oluyor.
sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-96-model-3.23ci-m52b25-coupe-acil-acil-385096451/detay/)

İçi taba değil bej , ayrıca bu araba bitik duruyor kesinlikle uzak durun

Bu mesaj ile konu sahibine bi tavsiyede bulunayım, alacağın aracın kesinlikle kupası düzgün olsun motoru bitik olsa bile m52b28+şanzuman+tesisat çıkma olarak 6000 civarına koyarsın ama istersen 50 milyar harca şasesi kulesi bitik bi aracı toplayamazsın, hatta bir tavsiye daha vereyim her aracın yeri ayrı bunu unutmamak lazım. Bir e36 hiçbir zaman e39 keyfi veremez ama aynı şekilde hiçbir e39 da temiz bir e36 keyfi veremez, e36 yı tatmadan e39 a geçme

Hondafatih
13-01-2017, 14:11
sanırım konu başlığını e39 olarak değiştireceğim ben mantık çerçevesinde zevkten ziyade bildiğiniz memur modu gibi pek yaşıma uygun olmayabilir ama biraz kalıplı biraz konforlu araç arıyorum 175 boy 100 kiloya yakın biriyim geniş rahat takılmayı seviyorum görüntü vs. haliyle e36 çok iyi ama bir noktodada duruş görüntü bana göre değil diyorum e36 sevdası e39 sevdası hiç tatmadım o yüzden fiyat vs açısından e39 mantıklı geliyor arayışımı e39 olarak değiştiyorum

Year One
13-01-2017, 14:41
yanlış anlamayında o boy ve kilo varsa zaten 36 da rahat seyehat edemezsiniz. 39 sizin için ideal bi araç olacaktır. Misal bu e39 u 3 yıl önce satmıştım O arkadaş hala her görüştüğümüzde teşekkürünü iletir. Yan sanayi M değil. sapına kadar orjinal(di) :) hala o konforu, sıkıntısızlığı ve keyfi ararım.

http://i.hizliresim.com/R1NDO7.jpg
http://i.hizliresim.com/pXknGr.jpg
http://i.hizliresim.com/kGp6Xq.jpg
http://i.hizliresim.com/NlNDOa.jpg

Hondafatih
13-01-2017, 15:03
Estafurallah gerçekleri saklayamayız :) boncuk gibi maşallah tabiri caizse arabayı görünce yağlarım eridi :)

Year One
13-01-2017, 15:18
aracı aldığım zamandan sattığım zamana kadar çoğu yerini değiştirdim orjinale sadık kalarak güzel bi para harcamıştım fakat buna değecek bir araç oldu. yinede dediğim gibi konfor konusunda eline su dökecek tanımam (e38 7 serisi ve mercedes s ve eski sel serisi hariç) :)

Hondafatih
13-01-2017, 15:20
aracı aldığım zamandan sattığım zamana kadar çoğu yerini değiştirdim orjinale sadık kalarak güzel bi para harcamıştım fakat buna değecek bir araç oldu. yinede dediğim gibi konfor konusunda eline su dökecek tanımam (e38 7 serisi ve mercedes s ve eski sel serisi hariç) :)

dur hele girme seriye şimdi :) 39 bakınıyorum :)

sagi
16-01-2017, 08:57
Abi bende de orjinal m paket 5.30 E39 var aile aracı olarak almıştım herkes bayıldı arabanın genişliği rahatlığı ve ben biraz basık biniyorum sert olmasına rağmen tok araç konforlu orjinale dönmeyi planlıyorum artık.
Yaptığım harcamalara gelir isek,

Termostat,
Devirdaim,
Fan Termiği,
şarj dinamosu,
Su borularını kesinlikle yenileyin su boşalttı hararet yükselirken farkettim su ekleyip boruyu kesip bir daha kelepçe ile sıktım boruları değiştim risk almayın,

şu sıralar da sunroof çalışmıyor onu yaptıracağım

Eski araç olduğunu göz önünde bulundurarak yağ değişimine dikkat edin 7 bin km'de 2 kez yağ değiştim 10 bin bakımı diye beklemeyin sıfır araç değil sonuç olarak.

gktgknk
22-06-2017, 07:46
Son durum nedir? 4 senedir e36 kullaniyorum ve suan ikinci e36imi aldim sorusu olana yardimci olurum bu aractan herkes korkar a ben bir aldim 4 sene binip sattim bidaha e36 aldim gozmumu bile kirpmadim ��

Ahmozaze
03-01-2022, 15:31
Öncelikle merhabalar. Ben de aynı şekilde ilk defa BMW marka araç almayı düşünüyorum. Meslek hayatıma yeni başlayacağım az kaldı. Tıp okuyorum. Temiz 318is e36 düşünüyorum. Sizce bugünlerde çok iş açar mı? https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-e36-318is-kazasiz-aile-araci-951128482/detay

livaneli
03-01-2022, 18:22
Öncelikle merhabalar. Ben de aynı şekilde ilk defa BMW marka araç almayı düşünüyorum. Meslek hayatıma yeni başlayacağım az kaldı. Tıp okuyorum. Temiz 318is e36 düşünüyorum. Sizce bugünlerde çok iş açar mı? https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-e36-318is-kazasiz-aile-araci-951128482/detay

Bu araba, bugün, bu fiyata bedavadan az pahalı. Kötü düşünmesek de tedbirli olmak lazım. Mutlaka bilinen bir BMW servisinde baktırın.

turboman
04-01-2022, 01:39
Öncelikle merhabalar. Ben de aynı şekilde ilk defa BMW marka araç almayı düşünüyorum. Meslek hayatıma yeni başlayacağım az kaldı. Tıp okuyorum. Temiz 318is e36 düşünüyorum. Sizce bugünlerde çok iş açar mı? https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-e36-318is-kazasiz-aile-araci-
951128482/detay (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-e36-318is-kazasiz-aile-araci-951128482/detay)

Açıklamada yazdığı gibi 2 parça lokal ise ve motorda zincir sesi yoksa alınır. İyi bi ekspere gösterilip. 80 e de bulursun ama illa masraf çıkarır bide bu araç 98 model 4 airbag var recaro dijital klima alınır yani km normal

16EC813
04-01-2022, 08:38

bence direksiyona bakınca bütün hikayeyi görür gibi olursun :D

KÖROĞLU
04-01-2022, 08:58
bence direksiyona bakınca bütün hikayeyi görür gibi olursun :D

abi bir kılıf ile bu kadar ön yargı güzel değil bence, ben de bazı arabalarımda böyle dikme kılıf kullandım, bir çok arabam da mekanik olarak emsallerinden çok daha iyi durumdaydı.

Fotoğraftan kılıftan vites topuzundan aracın durumunu anlamak bana enteresan geliyor.

son sattığım araba 485 bin km deydi, mekaniği de oldukça düzgündü.

bmw den anlamam ama götürülür baktırılır uyarsa alınır.

B-Devi
04-01-2022, 09:05
91 modeline 8,5 senedir biniyorum. Siz bakımları zamanında yaptıktan sonra kesinlikle arıza çıkaracak bir araç değildir. Bizim millet elinde olmayanı gömmeyi sever. O yüzden BMW'ye karşı atış serbesttir, kulak asmayın. Unutmayınız ki her ne kadar yaşlı da olsa zamanının BMW'sinden bahsediyoruz. O tarihlerde ondan daha iyi bir otomobil daha yoktu sonuçta. Size tavsiyem parayı alırken verin, temizini alın ve temiz tutun. Göreceksiniz en ufak bir problem yaşatmayacak. Motor olarak da 2.0 ve üzerine bakmanız gerektiğini de ekleyeyim.

YAS
04-01-2022, 09:11
Abi şaka gibi 318is almak istiyorum desek, ilanda alınabilir araba yok gibi bir şey :)

YAS
04-01-2022, 09:16
M42 ve M44 özelinde çok ince detay yok gibi bir şey. Eskiden sanki s14 gibi zor bir motor gibi halkın arasında bir hurafe gibi yayılmıştı.
Ama çok atla deve değil. Korkulacak çok bir şeyi de yok. Tüm hortumları sağlam oldukça ve beyin tesisatı saçma sapan şekilde evveliyattan oynanmamış ise üzmez mutlu eder.Sensörler vs biraz maliyetli ama unutmamak lazım bir bmw sonuçta.

Son yıllarda artık 6 silindir 2.5 2.8 çok pahalı olduğu için ufaktan millet 4 silindir is makinaya dönüş yapıyor. Tabi is-ti alıp turbolanıp enteresan güçler çıkması da buna etken elbetteki.