PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Toplu şekilde yakıt almasak nasıl olurdu?

jointofjah
16-01-2017, 02:58
Herkes arabanın rahatına alışmışken işi gücü varken o varken bu varken çok zor tabi bunu yapmak ama yapılması gerektiğini de düşünüyorum. Bence hatırı sayılır bir kesim yakıt almasa 2 haftaya kalmaz fiyatları aşşağıya çekmek zorunda kalırlardı. Sizin fikriniz nedir?

bigturbo
16-01-2017, 03:09
haklısınız bencede ama benim için farketmez ben zaten 20 tl lik alıyorum diyen bi toplumumuz var :D

Dodoo
16-01-2017, 03:17
Ülkece toplu halde, birlik, millet olarak hareket edemediğimiz için bugün bu vergiler, bu fiyatlar ile karşı karşıyayız. Başka bir sebebi yok.

Jeandan-R
16-01-2017, 03:43
Bunun için toplu bir etkinliğe gerek yok. Gidişat böyle devam ederse zaten kimse yakıt alamayacak. Hep 20 liralık alan da benzinlikten evine zor gider.

dahan
16-01-2017, 04:12
konu gene siyasete kayacak ama belli kesim reisleri zarar görmesin diye kampanyaya katılmaz gibi geliyo bana

rodya
16-01-2017, 06:54
2 hafta yakıt almama eylemine katılacak herkesin ilk yapacağı eylem gidip depoyu fullemek olacaktır

CRX
16-01-2017, 07:02
nargile cafelerin işleri iki katına çıkar

meganes
16-01-2017, 07:14
reis derse almam onun haricinde birisi bişey derse inanmam :o zaten kıskanıyolar bizi çekemiyolar !

300E
16-01-2017, 07:23
Valla öyle boş yere gezen bi tip olsam katılırdım ama, çoğu kişi ben gibi acil işine gücüne koşturmak için biniyor arabaya, yakıt almama eyleminin ses getireceğini sanmıyorum, zararı sadece akaryakıt şirketlerine olur bence, hükümetin z*k*nde olmaz.

O değilde fiyatlar sarsmaya başladı, artık harbiden bende çomar kesim gibi hep 50 liralık lpg alabiliyorum... Yazın 30 tl lpg ile 100 km yaparken şuan aynı yolu 50 tl lik lpg ile yapıyorum...

XSi
16-01-2017, 07:32
Otobüsler alacak
Minibüsler alacak
Taksiler alacak
Dolmuş araçları alacak
Şirket araçları alacak
İşyeri servisleri alacak
İş makinaları alacak

Yani alım yapmadan idare edebilecek kesim oldukça azinlikta maalesef.

Berkan
16-01-2017, 07:42
Sallıyorum pazartesi yakıt almayalım anlaşıldı güzel, millet gider pazar alır bak pazartesi almadım olur. ayrıca işyerime vasıta yok yakıt almayınca beni bırakacak arkadaş veya yol bulan olursa seve seve idare ederim

Quantum
16-01-2017, 08:01
Geçmişte ucundan da olsa yapıldı. Ne oldu? Hükümet, petrol şirketlerinin kar marjlarını tekrar düzenledi, 2-3 kuruş indi fiyatlar, hep birlikte rahatladık gazımız alındı, hayat kaldığı yerden devam etti. Ne çabuk unutuyorsunuz bunları.
Devlet alacağından vazgeçmez.. Alacağına kartal, vereceğine serçedir.

SULTANOGLU
16-01-2017, 08:15
Su konu benzin fiyatlari 2 tl, 3tl, 4tl oldugu zamanlardada acildi. Abicim bunu degistirmenin alip almamakla bir alakasi yok. Sen ben almayalim ama koyde oturan, buyuksehir gibi toplu tasimasi iyi olmayan yerlerdeki insanlar almak zorunda. yiyecek.icecek tasiyan, toplu tasima sektorundeki adam almak zorunda.

muratabdoglu
16-01-2017, 08:17
Şuan bu ülkede o kadar çok ''Ko g*tune rahman gitsin'' diyen kesim var ki.. Sanmıyorum bu eylemin yetebileceğini... :confused:

onursumer
16-01-2017, 09:37
toplu olarak organize olmak bu ülkede mümkün değil , yakıt alırken şikayet etmeyen hep 50tl lik alan okadar çok insan var bu işin sırrını onlara sorarsak belki bizde öyle oluruz :D

OrcunInce
16-01-2017, 10:25
motosiklet alın. şu an otomobil olarak citroen c1'im var 2015 model. yakıt tüketimi 5.2 litre falan. otomobil ile işe gidip gelmek 25tl tutuyor, pcx ile 4tl. başka söze gerek yok bence.

Han
16-01-2017, 10:38
Ulkenin aylik 1 milyar 200 milyon litre akaryakit tuketimi var dersek. Bizim alip almamamiz hiçbir şey ifade etmez sanırım.

220T
16-01-2017, 10:42
Şuan bu ülkede o kadar çok ''Ko g*tune rahman gitsin'' diyen kesim var ki.. Sanmıyorum bu eylemin yetebileceğini... :confused:

Rahman değil "rahvan"dır yazmak istediğiniz şey.

muratabdoglu
16-01-2017, 10:45
Rahman değil "rahvan"dır yazmak istediğiniz şey.

Teşekkür ederim :)

onursumer
16-01-2017, 11:01
motosiklet alın. şu an otomobil olarak citroen c1'im var 2015 model. yakıt tüketimi 5.2 litre falan. otomobil ile işe gidip gelmek 25tl tutuyor, pcx ile 4tl. başka söze gerek yok bence.

bende 1.1 crdi kia picanto ile çozdum :D işe git gel 5tl yakıyorum nerdeyse toplu taşıma fiyatına kapıdan kapıya :D

powERS
16-01-2017, 11:17
valla eskiden ucuz olan benzinin en lüx konduğu spor araba m3 filandı yada clk lar dı. bundan 10 sene öncesinden bahsediyorum..

benzin zamlandıkça maşallahımız var arabalar ferrari porsche bentley hse maserati falan filan olmaya başladı.

ha 10 yıl öncede tabiki vardı ferrari porsche ama oranlarsak şu ana göre?

yani demek istediğim milletin artık pekte salladığı yok benzine zam gelmiş mazota zam gelmiş..

10 kuruş 15 kuruş birden sokuyorlar kimsenin ruhu değil.

ya vergi yükselttiler sorma ver parası genede devam maşallah.

bende böyle farklı bir açıdan baktım olaya.

emir91
16-01-2017, 11:21
valla eskiden ucuz olan benzinin en lüx konduğu spor araba m3 filandı yada clk lar dı. bundan 10 sene öncesinden bahsediyorum..

benzin zamlandıkça maşallahımız var arabalar ferrari porsche bentley hse maserati falan filan olmaya başladı.

ha 10 yıl öncede tabiki vardı ferrari porsche ama oranlarsak şu ana göre?

yani demek istediğim milletin artık pekte salladığı yok benzine zam gelmiş mazota zam gelmiş..

10 kuruş 15 kuruş birden sokuyorlar kimsenin ruhu değil.

ya vergi yükselttiler sorma ver parası genede devam maşallah.

bende böyle farklı bir açıdan baktım olaya.

Gelir eşitsizliği arttı zengin daha zengin , orta sınıf fakir oldu fakir zaten açlık sınırında.. ama hak ediyorlar sorsan egonomi cog iyi basganlık huloo

bhb
16-01-2017, 11:31

Bu hesaba göre pcx 1 lt den az yakıyo?

Octane
16-01-2017, 12:51
Benzin fiyatları çok pahalı aşağı çekilsin diye eylem yaparsan hükümet kanadından belki değil ama o belli kesim tarafından vatan hainliği, amerika uşaklığı, fetöcülük gibi çeşitli şeylerle suçlanırsın :D

Sinan58
16-01-2017, 12:57
feto"dan içeri girersiniz abi :)

GokhanRS
16-01-2017, 13:00
motosiklet alın, bisiklet alın, elektrikli araba alın.

Motosiklet alırsın devleti etkilicek kadar yakıt satışı azaltmayı başarırsan motosikletin mtvsi ötvsi kol gibi artar. bisiklet alırsın zaten yol yapamazsın sporcu olman lazım. elektrikli arabaya yönelirsin bir bakmışsın elektriğe zam gelmiş bu sever evindeki elektrikte pahalanır. Cengiz daha çok kazanmaya başlar.

Bence arabalarınızı değiştirmeyin aynı kalsın. Yönetimi değiştirmek daha mantıklı.

M_PROJECT
16-01-2017, 13:00
Herkes arabanın rahatına alışmışken işi gücü varken o varken bu varken çok zor tabi bunu yapmak ama yapılması gerektiğini de düşünüyorum. Bence hatırı sayılır bir kesim yakıt almasa 2 haftaya kalmaz fiyatları aşşağıya çekmek zorunda kalırlardı. Sizin fikriniz nedir?

gecim kaynagi vergi olan bir ulkede yasiyorsunuz , ne kadarlik bir indirim umut ediyorsunuz ? Benzinden alinan vergilerin azaltilmasini-kaldirilmasini mi , yoksa sadece gostermelik indirim yapilmasini mi ?

TolgaUs
16-01-2017, 13:28
Geçen günde yazmıştım 60km yolu 1 tl ye gidiyorum diye �� yaşasın metrobüs kardeşliği.

mikelazi
16-01-2017, 13:29
bende 1.1 crdi kia picanto ile çozdum :D işe git gel 5tl yakıyorum nerdeyse toplu taşıma fiyatına kapıdan kapıya :D

picantoyu sattıgıma çok pişmanım

mrtngn
16-01-2017, 14:06
Olayın özeti burda ;)

https://www.youtube.com/watch?v=Xd4L7Y_BNqg

uygarr
16-01-2017, 14:21
Ruh hastası zır cahil şöfer

Tayfun.O
16-01-2017, 15:12
Taksi çi dayı bence taş taş geçmiş çok komik :D :D :D

Gerçekse hiç komik değil

OrcunInce
16-01-2017, 15:18
Bu hesaba göre pcx 1 lt den az yakıyo?

otopark ücretsiz, köprüde de genelde okumadığından ücret vermiyorsun ;)

mikelazi
16-01-2017, 15:36
bu zamlardan dolayı haftada 4 gün toplu taşıma 2 gün arabaya biniyorum.pazarları ekstrem bir durum yoksa evden çıkmıyorum. ayda 1 fulluyorum zaten.ister istemez boykot ediyorum yani.

yaz gelsede motoruma bineyim dicem oda az yemiyorki :)

darkmoon
16-01-2017, 15:38
böyle yakıt almıyalım falan kimse iplemiyor ne yönetimdekiler ne başkası .. yüzlerce defada yapıldı bir işe yaramıyor..

bu devirde gemisini kurtaran kaptandır.. sen kendini düşünücen kimse seni düşünmez..

en iyisi motorsikler .. al bir 125 cc lik sccoter 150cc lik scooter arabayla 5 tl yaktığın yere 1 tl yakarsın.. otopark derdinde yok , tüv derdin yok yani tüvde ağır bir kontrolü yok araba gibi, bakımlarını sen bile yapabilirsin, mtv desen sudan ucuz.. her şeyi avantajlı.

sagi
16-01-2017, 16:15
Motosiklet olayına hep sıcak bakıyorum yakıt olsun trafiğin rahatlaması olsun motor sürücüsü arttıkça bilinçlenmede artacak daha dikkatli olacaktır die ümit etmek istiyorum :)

Motosiklet candır alın birer tane

exclusive
16-01-2017, 16:36
Yapmayın etmeyin zaten karlılık diplerde yakıt almazsanız biz ne yer içeriz :D bence başka bir sektörde boykot yapalım :)

bomonti
16-01-2017, 16:40
:) Alın amk daha fazla alın taksiciye katılıyorum benzinin litresi 10 tl olmalı... Amk elin Almanyasında işsizlik maaşı ile insanların ulaşabildiği noktaya bizim ulaşmamız için başarılı olup çok paralar kazanmamız gerekiyor. Ya dedikki onu da siktiret az olsun öz olsun... Az olana da yakıt koyamaz vaziyete geldik. Valla bana uyar 10 tl olsun amk battı balık yan gider, hadi bakalım.

Suleyman
16-01-2017, 17:11
Ben zaten 7-10 gündür yakıt almıyorum haliyle araçta yatıyor.

Gko
16-01-2017, 17:24
Allah aşkına artık ne düşünüyoruz ki, yani şu durumdan sonra çok zekice bi planda hareket edilmedikten sonra gerisi mokoko.

Diyelim ki almadık toplu bi şekilde, o devlet var ya alcağı vergiyi götümüzdne çıkarır kimsede gık diyemez. Adamlar açık açık diyo ki istanbula köprü yaptık ama karstaki adamdan da çıkarıcaz onun parasını. Siz diyosunuz toplu benzin almayalım, komik oluyo biraz.

ef186
16-01-2017, 17:36
Bence elektrik fiyatına da böle birşey yapıp 1 hafta ülke olarak elektrik kullanmayalım....

Arkadaşlar bu tür sorunlar kullanmayarak değil yerinde ve zamanında ''OY KULLANARAK'' düzelir.
Boşuna kafanızı yormayın....

brs852
16-01-2017, 17:42
Bence elektrik fiyatına da böle birşey yapıp 1 hafta ülke olarak elektrik kullanmayalım....

Arkadaşlar bu tür soru lar kullanmayacak değil yerinde ve zamanında ''OY KULLANARAK'' düzelir.
Boşuna kafanızı yormayın....

kesinlikle katılıyorum abi şu elektrik olayına da el atılmalı benim eve 80 lira elektrik faturası geliyor 22 lira dağıtım parası ailem 2-3 sokak arkamda oturuyor 120 lira fatura geliyor 35 lira dağıtım ücreti yazıktır günahtır neye göre alınıyor bu rakamlar 1 fatura parası kadar dağıtım bedelimi olur allah vicdan iman bunlarda gerçekten yok

Dean's
16-01-2017, 17:53
Abi nasıl yakıt almayayım? Sabah okula mecbur gideceksin. Toplu taşıma kullanayım desem 3 vasıta nasıl gideceğim ben? Zaten sabah 8:30 da çıkıyorum. Vasıta ile hesaplar isem. 3 vasıta da 15 dk beklesem aralarında 45 dakika 1 saat falan da vasıta da geçirsem benim sabah evden en geç 6 gibi çıkmam lazım ki okula gideyim. Akşam okul bitti hop bir daha toplam 6 vasıta 2 TL versem 12 TL eee benim kestirmeden dolanmadan gidersem git gel zaten 15-20 TL ye kapatıyorum. Vakitten de kazandım. Yanlış anlamayın zamları savunmuyorum ama bana daha karlı geliyor arabayı kullanmak. Taksiciye de bir yandan hak veriyorum. Olsun abi 10TL olsun asgari ücretle çalışıp da gösteriş peşinde olan olmayan kim varsa alamasın yakıtı ki anlasınlar her şeyi. Bir yandan da kızıyorum cahilliğine ve bencilliğine.

Draniela
16-01-2017, 18:19
And içtim havalar ısınınca arabayı satmaya.
her ay 500 tl gidiyor yani.

aksilik olmazsa 660 tenere alacağım. delight scooterım da var. Çok kaliteli komple bir takım yapınca kar ve aşırı yağmur olmadıkça işe git gel yaparım rahat rahat.

Evrenoz
16-01-2017, 18:20
Anlamsız olurdu..
2 gün, 1 hafta almasan o süre sonunda zaten alacaksın totalde alacağını

Boşa hayal yani

Draniela
16-01-2017, 18:22
hatta daha fazla 7 günde 150 liralık benzin harcıyorum ayda yapar 600 lira

ErkanCanS
16-01-2017, 19:05
1 litre benzinde vergi , maliyet , kar oranlari nasil acaba ? Internette arastirdim kesin bir hesap cikaramadim

SULTANOGLU
16-01-2017, 19:14
beyler bayanlar benzin almasakta tepki göstersek diyorsunuz ama şöyle bişey var :) devletimiz maaşlarımızdan aldıkları gelir vergisine güncelleme yaptılar :) benzine tepki göstersem ne olucak ? daha çok bu olucak :) alamadığı yerden alacaklar nasıl köprülere 48% zam yaptıkları gibi.

Suleyman
16-01-2017, 19:37
Bazı yorumlar harbi kafa yapıma ters geliyor, demişsiniz ki benzin almasak ne olur, herkes düzenli olarak kıssın alımları bakın sıfırlayın demiyorum, bakın bakalım neler oluyor. Bir yerden her türlü çıkarıyorlar diye s.kilmeye mahkumuz deyip bunu kabullenmek de çok doğru gelmiyor bana. Gelelim oy mevzusuna, 100 sene de geçse ***** kafalar bitmeyeceği / değişmeyeceği için sandıkta da bu işi çözemeyiz. Neyse amk ben gidiyorum sokmuşum benzine de mazota da..

huseyinturk
16-01-2017, 19:39
Şahsi araçlar değilde bir gün hatta sabah 3-4 saat istanbuldaki bütün otobüs, minübüs, ticari taksiler kontak kapatsa hayat durur.

vectra-tuner
16-01-2017, 19:45
Üst akıl Benzin Mazot üzerinden üzerimize geliyor denilir Terörist ilan edilirdiniz..

Remon
16-01-2017, 19:53
açıklama kısmına bile bakmadan yazıyorum. Bu iş böyle kendimizce tavır koymakla olmaz. Her gün avcılar mimarsinan arası gidip gelirim araçtan çok servis arabası var ve çalışmak zorundalar dolayısıyla sen kalkıp bu adama yakıt alma kontağı kapat diyemezsin desen bile tepki alırsın. He sen ben kendimizce tavır alırız ama bi netice beklememek lazım. 10 lirada olsa alınacak bu yakıt yani

darkmoon
16-01-2017, 20:09
alın scooter bakın keynize ..

kimse sesinizi duymaz kimse iplemez.. boşuna buralarda yazar çizer durursunuz.

ne ilk olursunuz nede sonuncu..

oy moyda benim inancım kalmadı artık.. herkes bence kendi çözümlemesini yapıp kendini kurtarsın..

bir scooter çok pahalı bir şey değil..

paranız çoksa picanto 1.1 crdi gibi çözümlemelerde işe yarar..

Muharrem C.80
16-01-2017, 21:14
Arabayı aldığımda benzin 4.02 kr idi. Şuan 5.42 tam %35 zam eder 1 senede daha da olacak gibi zaten 9 aralıktan beri 200 lira benzin aldım hala aynı benzin. Sürmüyorum kapalıda yatıyor motoru sattık o dönem malzemeyide elden çıkardım yeter ben doldum. Sigarayı tütüne çevirdim bıktım bu hikayeden 1 senede yüzde bilmem kaç fakirleşti herhane.

Geçen gün bir olaya şahit oldum bu konu çok ciddi yapıkredi genel merkezden uzun vadeli bir kredi anlaşması yaptı bir otomotiv firması. 2020ye dek dolar kurunu 10 liraya sabitlediler. Bu sene sonuna kadar olan periodta içinse başka bir tanıdığa 5 liraya sabitlediler. Felaket çok yakınlarda millet guardınızı alın yoksa çok fena

_muhaRRem
16-01-2017, 21:20
toplu şekilde yakıtsız kalırdık

dieselpower
16-01-2017, 22:43
Şahsi araçlar değilde bir gün hatta sabah 3-4 saat istanbuldaki bütün otobüs, minübüs, ticari taksiler kontak kapatsa hayat durur.

iyi fikir bütün araçların akülerine el koyalım bi gece..şaka değil ironi değil..CİDDİYİM

OrcunInce
17-01-2017, 09:42
2 aydır motosiklet kullanıyorum, yani bu işe girmek isteyeceklere referans olabilirim.

2006'dan beri itü maslak kampüsünde geçiyor hayatım. öğrencilik + çalışma hayatı derken tam 10 senedir çekmeköy - maslak, maslak - çekmeköy yapıyorum.

Ibiza Cupra, Megane RS, Ford Fiesta 1.6 tdci, Megane 1.5 dci, honda civic 1.4is (babadan kalma) vs. gibi çeşit çeşit otomobil ile gittim geldim yıllarca. En son mx-5 alayım diye megane rs'i sattım, az biraz hesap yapıp bir de ötv gelince mikerler deyip honda pcx ve citroen c1 aldım.

belki 10 senedir gidip gelmemden kaynaklı bilemiyorum ama bu yolun bana en büyük çilesi trafik, ne para ne başka bir şey. aslında 'insan' gibi insanlarla trafikte olsam bu kadar darlanmam ama iti çakalı bitmiyor. bağlantı yolunda 30 dakika beklersin biri soldan gelir önüne girmeye çalışır, biri emniyetten zorlar vs. derken kavga etmeye hatta hiç işim olmaz dediğim şeyleri yapmaya başladım.

Scooter fikri tam bu anda geldi aslında. ben bu çakallarla uğraşıp bir de neden fazladan ödüyorum dedim :)

Otomobil ile 1 saat 10 dakika süren yolu artık 28 dakikada gidiyorum. İşin en güzel tarafı bu süre hiç değişmiyor, fiks 28 dakika. 28 dakikada 22 kilometrelik yol gidiyorum, tek yön için cebimden çıkan benzin parası güncel fiyatlar ile 2.20 TL. Mtv ise sadece 65 tl.

Köprü işi karışık. 7tl olmadan önce hgs aldım, adam gibi geçeceğim, kazıklansam da parasını ödeyeceğim dedim. Fiyat güncellemesinden sonra bunlara kaptıracak 1 tl param bile olmadığına karar verdim, öndeki arabanın arkasından gişeye giriyorum çekemiyorlar.

Ekipmanı düzgün aldıktan sonra üşüme gibi sorunlarınız yok, lastikleri de michelin alınca yağmur falan dert olmaktan çıkıyor.

Sonuç mu? Yanarım da ızdırap gibi geçen 10 yılıma yanarım.

SametYkn
17-01-2017, 09:53
Trafiğin %80 i şirket aracı servis cart curt yakıt alımı mecbur devam edecek insanlar bu zihniyette iken hiç bir şey olmaz adam hala pişkin pişkin ben 50 tl lik alıyorum beni ilgilendirmez diyebiliyor. Cidden artık depoyu fulleyemiyorum ayda 1 kere garanti fullerdim arabam evde yatıyor mecbur dizel araba kullanıyorum

denizhandinc
17-01-2017, 09:53
Yazık ya su yasımda düsünmek zorunda oldugum seylere bak yasıtlarım amerikada kac litrelik mustanglere biniyor miami sahillerinde vızır vızır biz 1000 cclik aracmı alsak diyoruz. 1000cc ne mk

Ertekin
17-01-2017, 09:56

Rahman Allahın 99 isminden biridir. Rahvan olucak o, atın koşma biçimi.. senin söylediğin biçimde Allah a küfre girer..

Neyse. Benim senin onun almaması pek etkilemez. Sayının çok çok fazla ve 1 gün değil uzunca bir süre trend bir eylem şekline gelmesi işe yarar.

asmisinsan
17-01-2017, 09:58
orçun iyi güzel yapmıssında şu köprü işi pek hoş olmamış gibi özel yer olsa gider özür diler helallik alırsın ama devlet yeri 70 milyon insan var bence sen bu fikri bidaha revize et işin aslında bi geçiş 7 tl olurmu ayıptır.

muratabdoglu
17-01-2017, 11:00
Rahman Allahın 99 isminden biridir. Rahvan olucak o, atın koşma biçimi.. senin söylediğin biçimde Allah a küfre girer..

Neyse. Benim senin onun almaması pek etkilemez. Sayının çok çok fazla ve 1 gün değil uzunca bir süre trend bir eylem şekline gelmesi işe yarar.

Haşa....

siz ikincisiniz lakin yine de teşekkürler uyarınız için abicim :)

OrcunInce
17-01-2017, 18:19
orçun iyi güzel yapmıssında şu köprü işi pek hoş olmamış gibi özel yer olsa gider özür diler helallik alırsın ama devlet yeri 70 milyon insan var bence sen bu fikri bidaha revize et işin aslında bi geçiş 7 tl olurmu ayıptır.

Çok haklısın da abi, tüm yol 5 tl yakıt tüketip o köprüye o parayı veremiyor insan. İnsani alsınlar verelim, plakam takılı, dolandırıcılık yapmıyorum :D

Çağlayan
17-01-2017, 18:37
Merhabalar, ülkemizde malesef organize olup tamamen uyacak insan çok nadir.
TechTurkey olarak tamam kabul olsun, kimse almadığını varsayalım bu sayı çok çok az kalır. Fark edilmez bile.

Minibüsçüler, taksiciler almazsa o zaman ses duyulur ki onlarında almayacağını pek sanmıyorum. 50 kişi kabul etse 45 tanesini kimse sefere çıkmayacak tüm müşterileri ben alırım diye yine çıkar.

darkmoon
17-01-2017, 18:38
Araba kaç ton ortalama 1.5 - 2 ton ..

Araba kaç kişilik ortalama 4-5 ama biz türk halkı azim edersek 6-7 ye kadar yolu var :))

peki ortalama gün içinde bir aracın içinde kaç kişi oluyor genelde sadece bir ... rakamla 1 ...

yani koskoca 1.5 - 2 tonluk 4-5 kişi yi alabilicek kütle yığını sadece 1 kişi alıyor..

Bu işde bir verimsizlik var .. bu işin matematiğinde bir terslik var.. mantığında da terslik var..

Eğerki verimsiz şekilde kullanıyorsak bu iş lükse keyife girer o zaman her keyfinde bir bedeli muhakkak ki olucakdır..

Avrupadada çoğu ülkede benzin çokda ucuz değil bizimkine yakın fiyatlarda olan ülkelerde var bu kadar yakın olmasada :) bu insanlar niye şikayet etmiyor .. orda gelir şöyle böyle derizde ordada ekstra giderler var bizde olmayan emisyon vergileri şehir merkezlerine girdiğinde ödediğin ekstra ücretler v.b ..

Avrupalı oturmuş buna kafa yormuş bunu düşünmüş bunu analiz etmiş adamlar olaya mantıksal ve matematiksel yaklaşmış buna göre hepsi devleti belediyesi yoldaki vatandaşına kadar kendince alternatif pratik çözümlemeler üretmişler..

O yüzden onlarda motor çok yaygın , O yüzden onlarda bisiklet kültürü yaygın , O yüzden onlarda karavan ve maudil alternatif kültürler çok yaygın.. adamlar şekilsel hava atıyım şekil yapıyım kafasında değil en verimli nasıl yaşarım kafasında..

o yüzden oralarda bisiklet yolları motorlara özel alternatif ortak şeritler motor bisiklet park yerleri caravan ve camp yapma camping alanları aşırı yaygın.. bizde bisiklet yolu yapıyoruz arabalar park ediyor minübüsler gidiyor.. sadece orda öyle sembolik duruyor hani bizdede bisiklet yolları var bakın hesabı.

ne insanlar var adam yürüme mesafesi işiyle evi arası yürüse hem biraz sporda yapmış olucak sağlığınada yarar yok o 15 dakkalık 20 dakikalık yolu 45 dakika trafiğe girip arabayla gidicek illa birde üstüne sinir stress yaşıycak işede günede gergin başlıycak..

Kısaca verimli yaşamayı bilmiyoruz ne yazık ki..

exca-
17-01-2017, 21:00
Eğerki verimsiz şekilde kullanıyorsak bu iş lükse keyife girer o zaman her keyfinde bir bedeli muhakkak ki olucakdır..

Avrupadada çoğu ülkede benzin çokda ucuz değil bizimkine yakın fiyatlarda olan ülkelerde var bu kadar yakın olmasada :) bu insanlar niye şikayet etmiyor .. orda gelir şöyle böyle derizde ordada ekstra giderler var bizde olmayan emisyon vergileri şehir merkezlerine girdiğinde ödediğin ekstra ücretler v.b ..

Abi genel duruma döküldüğünde türkiyede araç kullanma maliyeti avrupadan yüksek, yan gider şehir içinde ekstra ücret çoğu yerde olmayan şeyler. Şehir içine belli emisyon sınırları dahilinde girilememesi tamamen ayrı bir durum. Şehir içine gireceksen ekstra para öde durumu çok az yerde uygulanan bir sistem. Mtv gibi vergiler kullanım maliyetini ciddi oranda arttırıyor türkiyede. Alım gücü farkını da üstüne eklemek lazım senin söylediğin gibi. Yani burada ekstra bir kalem ödemiyorum türkiyedeki aracıma ödediğimden.

Bunun dışında evet bu verimlilik işini belli ki oturup düşünmüşler, toplu taşıma ve bisiklet gibi araçların kullanımı çok yaygın. Otoparklar şehir içlerinde ücretli, merkeze gittikçe ücret ciddi artış gösteriyor genellikle. Eğitim ile çözmüşler bu durumu, bireyler bilinçli.

Ama trafik yok zannetmesin okuyanlar, trafik burada da var. Bu noktada hata edip istanbul ile hatta ankara ile bile kıyaslamamak gerekir. Zaten nüfus olarak örneği çok az avrupada bu tarz şehirlerin, yerleşim yoğunluğu da eklendiğinde iyice zor kıyaslamak. Ama 150.000 nufüslü şehirde bile trafik oluyor, bizzat yaşadığımdan örnek veriyorum bunu. Burda da kişisel olarak araç kullanımı var, insanlar işe giderken tek başlarına sürüyorlar araçlarını.

Şimdi avrupalı yapıyor tükiyede olmuyor insanlar neden yapmıyor demek için önce toplu taşıma ağını o seviyelere taşımak gerek. Ben kendi adıma türkiyede toplu taşımadan hoşlanmıyorum, hem yeterli bulmuyorum hem de sevimsiz işler yaşamamak adına tercih etmiyordum. Burada toplu taşımayla ilgili bir sıkıntım yok aktif olarak kullanıyorum aracım olmasına rağmen. Kız arkadaşımın-eşimin de toplu taşıma kullanmasını tercih etmiyordum türkiyedeyken, araçla gitsin yol daha uzun sürsün masrafı da isterse daha fazla olsun ama kafam rahat olsun. Toplu taşımada kadınların başına neler gelebildiği ortada.

Şimdi durum böyle olunca hatayı toplumda aramak doğru gelmiyor bana..

turboman
17-01-2017, 22:02
Böyle gelmiş böyle gider milletcek alıştık zama ama zam sadece aldığımız ve tükettiğimiz şeylere geliyo nedense 12 sene önce benzin 1950 civarıydı şimdi 5 küsür keşke maaşlarda böyle zamlansa dert tasa kalmaz kim ne derse desin para varsa sıkıntıda olmaz....

asmisinsan
18-01-2017, 09:55
Çok haklısın da abi, tüm yol 5 tl yakıt tüketip o köprüye o parayı veremiyor insan. İnsani alsınlar verelim, plakam takılı, dolandırıcılık yapmıyorum :D

geçenki vergi affından yararlanıp 2010 yılında iflas ettiğim işyerinin vergisini ödedim 62 bin ve 60 binde elemanların sigortaları çok kişi üzerine bişe yok ödemedi dedi ama yapacak bişe yok.(bu kadar vergiyi ödememe ragmen bir evim bile yok kiradayım yıllardır lüks evdir diye düşünmeyin 750 tl kirası ve giriş kat) sen öde varsa bi hak döner gelir sana kardeşim yoksa dibine kadar haklısı 7 tl köprü parasımı olur yazılacak çok şey varda yazmamayım boşver